ଜାତୀୟ |

ଜାନୁୟାରୀରେ ୧୩୪ ଥର ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଛି ପାକିସ୍ତାନ

ଜାନୁୟାରୀରେ ୧୩୪ ଥର ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଛି ପାକିସ୍ତାନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୩।୧: ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ସୀମାରେ ଗତ କିଛିଦିନ ଧରି ଉତ୍ତେଜନା ଲାଗି ରହିଛି। ଫଳରେ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ପରିମାଣ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜାନୁୟାରୀ ୨୧ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ପାକିସ୍ତାନ ୧୩୪ଥର ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଛି। ୨୦୧୭ରେ ୮୬୦ ଥର ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ ହୋଇଥିବାବେଳେ ୨୦୧୬ରେ ଏହାର ସଂଖ୍ୟା ୨୭୧ ଥିଲା। ସେହିପରି ୨୦୧୫ରେ ପାକିସ୍ତାନ ୩୮୭ଥର ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଥିଲା। ଇତିମଧ୍ୟରେ ୨୦୦ ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିହତ ହୋଇଥିବାବଳେ ସୀମା ଓ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖାଠାରେ ପାକିସ୍ତାନର ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଘଟଣାରେ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରେ ୬୧ ଜଣ ଭାରତୀୟ ଯବାନ ଶହୀଦ ହୋଇଛନ୍ତି। ଗତ ୪ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ ଯୋଗୁ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର କଠୁଆ, ସାମ୍ବା, ପୁଞ୍ଚ୍‌ ଓ ରାଜୌରୀ ସେକ୍ଟରରେ ପାକିସ୍ତାନର ମୋର୍ଟାର ଓ ସେଲିଂ ମାଡରେ ୬ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଏହି ଘଟଣାରେ ୩ ସେନା ଯବାନ ଓ ୨ ବିଏସ୍‌ଏଫ୍‌ ଯବାନ ଶହୀଦ ହୋଇଛନ୍ତି। ବାରମ୍ବାର ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ ଯୋଗୁ ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି। ସେହିପରି ସୁରକ୍ଷାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସୀମା ଅଞ୍ଚଳର ସମସ୍ତ ସ୍କୁଲକୁ ବନ୍ଦ କରି ଦିଆଯାଇଛି। ୨୦୦୩ରେ ପାକିସ୍ତାନ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖାଠାରେ ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ପାଇଁ ରାଜି ହୋଇଥିଲା। ମାତ୍ର ପାକିସ୍ତାନ ପକ୍ଷରୁ ବାରମ୍ବାର ଏହାର ଉଲ୍ଲଂଘନ କରାଯାଉଛି।

All Right Reserved By
I&PR

Model This Week

ସନ୍ତୋଷ

ଜାତୀୟ |

କୁମାରସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ମିଳିଲା ବହୁମତ

କୁମାରସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ମିଳିଲା ବହୁମତ

ବାଙ୍ଗାଲୋର,୨୫।୫: ସବୁ କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନା ପରେ ଶେଷରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କୁମାରସ୍ବାମୀଙ୍କୁ କର୍ନାଟକ ବିଧାନସଭାରେ ମିଳିଛି ବହୁମତ। ବହୁମତ ମିଳିବା ପୂର୍ବରୁ ଗୃହରେ ସମ୍ବୋଧନ ଦେଇ କୁମାରସ୍ବାମୀ କହିଥିଲେ ଜନାଦେଶ ଭାଜପା ପାଇଁ ନ ଥିଲା।

କିପରି କରିବେ କୌନ ବନେଗା କରୋଡପତିରେ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେଶନ

କିପରି କରିବେ କୌନ ବନେଗା କରୋଡପତିରେ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେଶନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୫।୫: କୌନ ବନେଗା କରୋଡପତି(କେବିସି) ସିଜନ୍‌ ୧୦ର ରେକର୍ଡିଂ କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଶୁକ୍ରବାର ରେକର୍ଡିଂ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ନେଇ ଅମିତାଭ ଟୁଇଟ୍‌ କରି ଜଣାଇଛନ୍ତି।

ଆଣ୍ଡାମାନରେ ମୌସୁମୀ

ଆଣ୍ଡାମାନରେ ମୌସୁମୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର/ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୫।୫: ଆଣ୍ଡାମାନ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପରେ ମୌସୁମୀ ବାୟୁ ପହଞ୍ଚିଛିି ବୋଲି ଶୁକ୍ରବାର ଭୁବନେଶ୍ୱର ପାଣିବାଗ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। ଏହାର ପ୍ରବାଭରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଣ୍ଡାମାନ ଓ ନିକୋବରରେ ସକାଳେ ବର୍ଷା ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି।

ଓହରିଗଲା ଭାଜପା, କେ.ଆର୍‌.ରମେଶ କୁମାର ହେଲେ ବାଚସ୍ପତି

ଓହରିଗଲା ଭାଜପା, କେ.ଆର୍‌.ରମେଶ କୁମାର ହେଲେ ବାଚସ୍ପତି

ବାଙ୍ଗାଲୋର,୨୫।୫: କଂଗ୍ରେସ-ଜେଡିଏସ୍‌ ନୋମିନି କେ.ଆର୍‌.ରମେଶ କୁମାର ଶେଷରେ କର୍ନାଟକ ବିଧାନସଭାର ବାଚସ୍ପତି ଭାବେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ମେ’୩୦ରୁ ଭାରତ-ନେପାଳ ମିଳିତ ସମରାଭ୍ୟାସ

ମେ’୩୦ରୁ ଭାରତ-ନେପାଳ ମିଳିତ ସମରାଭ୍ୟାସ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ/କାଠମାଣ୍ଡୁ,୨୫।୫ : ଭାରତ-ନେପାଳ ମିଳିତ ସମରାଭ୍ୟାସ ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣ-୧୩ ମେ’୩୦ ତାରିଖଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଏହା ଜୁନ୍‌ ୧୨ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ। ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ପିଥୋରାଗଡ଼ରେ ଏହା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ।

ରାସ୍ତା ଛାଡି ଘରେ ପଶିଗଲା କାର: ୨ ମୃତ, ୩ ଗୁରୁତର

ରାସ୍ତା ଛାଡି ଘରେ ପଶିଗଲା କାର: ୨ ମୃତ, ୩ ଗୁରୁତର

ଭୋପାଳ,୨୫।୫: ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଗୁନା ଜିଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ପିଞ୍ଚି ନିକଟରେ ଗୁରୁବାର ହୋଇଥିବା ଏକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୨ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହେବା ସହ ୩ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। ଉଜ୍ଜୟିନୀରୁ ଶିବପୁରୀ ଯାଉଥିବା ଏକ କାର ପିଞ୍ଚି ନିକଟରେ ରାସ୍ତାରୁ ଯାଇ ସିଧାସଳଖ ରାସ୍ତା ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଥିବା ଏକ ଘରର କାନ୍ଥ ଭାଙ୍ଗି ଭିତରକୁ ପଶି ଯାଇଥିଲା।

ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ଜଙ୍ଗଲର ପିଛା ଛାଡୁନି ନିଆଁ

ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ଜଙ୍ଗଲର ପିଛା ଛାଡୁନି ନିଆଁ

ପିଥୋରାଗଡ,୨୫।୫: ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ ଦିନକୁ ଦିନ ଗ୍ରୀଷ୍ମର ପ୍ରକୋପ ବଢି ବଢି ଚାଲୁଥିବା ବେଳେ ଏଠାକାର ଜଙ୍ଗଲରେ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏରେ ନିଆଁ ଲାଗିଯାଉଛି। ଫଳରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ନାନା ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି।

ହିମାଚଳପ୍ରଦେଶରେ ଭୂକମ୍ପ

ହିମାଚଳପ୍ରଦେଶରେ ଭୂକମ୍ପ

ଶିମଲା,୨୫।୫ : ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ଭୂକମ୍ପ ଅନୁଭୁତ ହୋଇଛି। ରିକ୍ଟର ସ୍କେଲରେ ଏହାର ତୀବ୍ରତା ୩.୬ ଥିଲା ବୋଲି ଭୂବିଜ୍ଞାନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚିତ କରାଯାଇଛି। ଗୁରୁବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ପ୍ରାୟ ୨ଟା ୩୫ରେ ଭୂକମ୍ପ ଅନୁଭୁତ ହୋଇଥିଲା। ଭୟରେ ଅନେକ ଲୋକ ନିଦରୁ ଉଠି ବାହାରକୁ ପଳାଇ ଆସିଥିଲେ।

ବୋଧଗୟା ବିସ୍ଫୋରଣ: ୫ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଦୋଷୀ

ବୋଧଗୟା ବିସ୍ଫୋରଣ: ୫ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଦୋଷୀ

ପାଟନା,୨୫।୫ : ବିହାର ବୋଧଗୟାରେ ହୋଇଥିବା ବିସ୍ଫୋରଣ ମାମଲାରେ ଶୁକ୍ରବାର ଏନ୍‌ଆଇଏ କୋର୍ଟ ପକ୍ଷରୁ ୫ ଜଣ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରାଯାଇଛି। ୪ ବର୍ଷ ୧୦ ମାସ ୧୨ ଦିନ ପରେ ଏହି ଘଟଣାର ବିଚାର କରି ଏନ୍‌ଆଇଏ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ରାୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ନିପା ଭାଇରସ ଆତଙ୍କ: ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଛି କେରଳ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଶିଳ୍ପ

ନିପା ଭାଇରସ ଆତଙ୍କ: ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଛି କେରଳ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଶିଳ୍ପ

କୋଚି,୨୫।୫: ନିପା ଭାଇରସ ଆତଙ୍କ ଯୋଗୁ ଏବେ କେରଳ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଶିଳ୍ପ ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ପଡୁଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ତେବେ ଏହା ଯେତେ ମାରାତ୍ମକ ତାକୁ ଅଧିକ ଢଙ୍ଗରେ ଏବଂ ଭୁଲ୍‌ ଉପାୟରେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର କରିଥିବାରୁ ଏହା ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଶିଳ୍ପ ଉପରେ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

କନାଡାରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟରେ ବିସ୍ଫୋରଣ: ୧୫ ଆହତ

କନାଡାରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟରେ ବିସ୍ଫୋରଣ: ୧୫ ଆହତ

ଓଣ୍ଟାରିଓ/ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୫।୫: କାନାଡାର ଟରଣ୍ଟୋରେ ଥିବା ଏକ ଭାରତୀୟ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟରେ ଗୁରୁବାର ହୋଇଥିବା ଏକ ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୧୫ରୁ ଅଧିକ ଆହତ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି।

ରୋନାଲ୍ଡିହ୍ନୋ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ଦୁଇ ମହିଳାଙ୍କୁ କରିବେ ବିବାହ

ରୋନାଲ୍ଡିହ୍ନୋ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ଦୁଇ ମହିଳାଙ୍କୁ କରିବେ ବିବାହ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ/ବ୍ରାସିଲିଆ,୨୫।୫ : ବ୍ରାଜିଲ୍‌ର ପୂର୍ବତନ ଷ୍ଟାର ଫୁଟବଲ ତାରକା ରୋନାଲ୍ଡିହ୍ନୋଙ୍କ ବିବାହ ନେଇ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଚର୍ଚ୍ଚା। ରୋନାଲ୍ଡିହ୍ନୋ ଆସନ୍ତା ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ ଦୁଇ ଜଣ ମହିଳାଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ବିବାହ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଗତ ୬ମାସ ଧରି ସେମାନେ ୩ଜଣ ଲିଭ୍‌ଇନ୍‌ରେ ରହୁଛନ୍ତି। ରୋନାଲ୍ଡିହ୍ନୋଙ୍କ ଦୁଇ ପ୍ରେମିକା ହେଉଛନ୍ତି ପ୍ରିସ୍କିଲ୍‌ କୋଏଲୋ ଏବଂ ବିଟ୍ରିଜ୍‌ ସୁଜା।