Dharitri News

ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପାଞ୍ଚ: ଭୁବନେଶ୍ୱର ରସଗୋଲା

ଛପନ ଭୋଗ

ଛପନ ଭୋଗ

ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ମିଠା ବିଶେଷକରି ବଙ୍ଗଳା ମିଠା ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧି ଲାଭ କରିଥିବା ଜୟଦେବ ବିହାର ଛକସ୍ଥିତ ଛପନ ଭୋଗ ସୁଇଟ୍ସ ବିଭିନ୍ନ ଫ୍ଲେଭରର ରସଗୋଲା ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ। ଏଠାକାର ରସଗୋଲା ହାତକୁ ଯେତେ ନରମ ପାଟିକୁ ସେତିକି ସ୍ବାଦିଷ୍ଟ ମଧ୍ୟ। ମ୍ୟାଙ୍ଗୋ, ପାଇନ୍‌ଆପଲ ଓ ଗୁଡ ରସଗୋଲା ମୁଖ୍ୟତଃ ଏଠାରେ ଏହା ଲୋକପ୍ରିୟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବେକ୍‌ଡ ରସଗୋଲା ମଧ୍ୟ ଏହାର ଆଉ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତି। ୧୦ଟଙ୍କାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ୧୨ଟଙ୍କା ଏବଂ ୨୦ଟଙ୍କା ଦାମ୍‌ ରହିଥାଏ। ସେହିଭଳି ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସୁଗାର ଫ୍ରି ରସଗୋଲା ମଧ୍ୟ ମିଳେ।

ନିମାପଡା ସୁଇଟ୍ସ

ନିମାପଡା ସୁଇଟ୍ସ

ରସଗୋଲା ପାଇଁ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧି ଲାଭ କରିଥିବା ଦୋକାନ ମଧ୍ୟରୁ ବାପୁଜୀ ନଗରର ନିମାପଡା ସୁଇଟ୍ସ ଅନ୍ୟତମ। ଗତ ୧୫ବର୍ଷ ଧରି ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ମିଠା ବ୍ୟବସାୟ କରିଆସୁଥିବା ଏହି ଦୋକାନରେ ମୁଖ୍ୟତଃ ଛୋଟ ବଡ ୫ ପ୍ରକାରର ରସଗୋଲା ମିଳେ। ଉଭୟ ନାଲି ଓ ଧଳା ରସଗୋଲା ପାଇଁ ଏହା ପ୍ରସିଦ୍ଧ। ଲୋକଙ୍କ ଚାହିଦା ଅନୁଯାୟୀ ଏଠାରେ ସୁଗାର ଫ୍ରି ରସଗୋଲା ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥାଏ।

ବିଶୋଇ ରସଗୋଲା ଦୋକାନ

ବିଶୋଇ ରସଗୋଲା ଦୋକାନ

ପୁରୁଣା ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଦୀର୍ଘ ୮୦ବର୍ଷ ହେଲା ମିଠା ବ୍ୟବସାୟ କରିଆସୁଥିବା ବିଶୋଇ ମିଠା ଦୋକାନ କଥା କହିଲେ ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି। ଦୋକାନ ମାଲିକ ରବୀନ୍ଦ୍ର ବିଶୋଇଙ୍କ ଜେଜେବାପାଙ୍କ ଅମଳରୁ ଏହି ଦୋକାନ ଚାଲିଆସିଛି। ମୁଖ୍ୟତଃ ୪ ପ୍ରକାରର ରସଗୋଲା ଏଠାରେ ମିଳୁଥିବା ବେଳେ କମଳା ଫ୍ଲେଭର ରସଗୋଲାର ଚାହିଦା ଅଧିକ। ସେହିଭଳି କାଜୁ, କିସ୍‌ମିସ୍‌ ରସଗୋଲା ଏବଂ ଖୁଆଦିଆ ରସଗୋଲା ସହ ଏଠାକାର ସାଦା ରସଗୋଲା ମଧ୍ୟ ବେଶ୍‌ ସୁସ୍ବାଦୁ, ଯାହାର ଦାମ୍‌ ୫ ଟଙ୍କା, ୧୦ ଟଙ୍କା ଓ ୨୦ ଟଙ୍କା ରହିଥାଏ।

ଶ୍ରୀୟା ଟକିଜ୍‌ ଛକ ଠେଲାଗାଡି ଦୋକାନ

ଶ୍ରୀୟା ଟକିଜ୍‌ ଛକ ଠେଲାଗାଡି ଦୋକାନ

ଦୀର୍ଘ ୩୭ବର୍ଷ ହେଲା ଶ୍ରୀୟା ଟକିଜ୍‌ ଛକ ନିକଟରେ ଏକ ଛୋଟ ଠେଲାଗାଡିରେ ଚାଲିଛି ରସଗୋଲା ବ୍ୟବସାୟ। ପ୍ରଥମେ ବାପା ଛବି ବେହେରା ରସଗୋଲା ବିକ୍ରିରୁ ବେପାର ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ବେଳେ ଏବେ ତାଙ୍କ ପୁଅ ହାପି ବ୍ୟବସାୟକୁ ଆଗକୁ ନେଇଛନ୍ତି। ତେବେ ଅନ୍ୟ ଦୋକାନ ଅପେକ୍ଷା ଏଠାକାର ରସଗୋଲା ଦେଖିବାକୁ ଯେପରି ଆକର୍ଷଣୀୟ ଓ ଭିନ୍ନ, ଦାମ୍‌ ମଧ୍ୟ ସେମିତି ପକେଟ୍‌କୁ ସୁହାଇଲା ଭଳି। ମାତ୍ର ୨.୫ ଟଙ୍କା ଓ ୫ ଟଙ୍କାରେ ଏଠାରେ ଜଣେ ସୁସ୍ବାଦୁ ରସଗୋଲା ପାଇପାରିବ।

ବିକଳାନନ୍ଦ କର ରସଗୋଲା

ବିକଳାନନ୍ଦ କର ରସଗୋଲା

ବିକଳାନନ୍ଦ କର ରସଗୋଲା କଥା ବା କିଏ ନ ଜାଣେ। ଓଡ଼ିଶା ଓ ଓଡ଼ିଶା ବାହାରେ ରହିଛି ଏହି ରସଗୋଲାର ପ୍ରସିଦ୍ଧି। ବନ୍ଧୁ, ପରିଜନଙ୍କ ପାଖକୁ ସୁଦୂର ଆମେରିକା ହେଉକି ଲଣ୍ଡନ ଯଦି ରସଗୋଲା ପଠେଇବାର ଥାଏ ତାହେଲେ ଖୋଜାହୁଏ ବିକଳାନନ୍ଦ କର ଦୋକାନ। ଶହୀଦନଗର, ସିଆର୍‌ପି, ରବି ଟକିଜ୍‌ରେ ଏହାର ଆଉଟ୍‌ଲେଟ୍‌ ରହିଥିବା ବେଳେ ଏହାର ବ୍ରାଉନ୍‌ ତଥା ନାଲି ରସଗୋଲା ବେଶି ପ୍ରସିଦ୍ଧ। ବିନା କୌଣସି ରସାୟନର ମିଶ୍ରଣରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏଠାକାର ରସଗୋଲାର ଦାମ୍‌ ୧୨ଟଙ୍କାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ୬୦ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଛି।