Dharitri News

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ଜେଏସ୍‌ଡବ୍ଲ୍ୟୁକୁ ମିଳିଲା ଅନୁମତି

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୧୩।୧ ଲୁହାପଥର ପରିବହନ ନିମନ୍ତେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଏକାଧିକ ସ୍ଲରି ପାଇପଲାଇନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଯୋଗୁ ପୂଣ୍ୟତ୍ୟୋୟା ବୈତରଣୀ ଶୁଖିଯିବାର ଆଶଙ୍କା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଆଉ ଏହା ହେଲେ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଗୋନାସିକା ପର୍ବତରୁ ଉପତ୍ତ୍ତି ହୋଇଥିବା ଏହି ନଦୀରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ବାରୁଣୀ ସ୍ନାନ ଇତିହାସ ହୋଇଯିବ। ଯାଜପୁର ଜିଲା ସଦର ବ୍ଲକ ସମେତ ଦଶରଥପୁର ଓ ବିଞ୍ଝାରପୁର ବ୍ଲକର ୧୩,୧୦୦ ହେକ୍ଟର ଚାଷଜମିରେ ହେଉଥିବା ଜଳସେଚନ ପାଇଁ ପାଣି ମିଳିବ ନାହିଁ। କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଯୋଡ଼ା ଖଣି ଅଞ୍ଚଳରୁ ଯାଜପୁର ଜିଲା ଦେଇ ପାରାଦୀପକୁ ଜେଏସ୍‌ଡବ୍ଲ୍ୟୁର ବାର୍ଷିକ ୩୦ମେଟ୍ରିକଟନ ଦୁଇଅଂଶ ଯୁକ୍ତ(ଡବଲ) ସ୍ଲରି ପାଇପଲାଇନ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ରାଜ୍ୟ ଶିଳ୍ପ ବିଭାଗ ପତ୍ର ସଂଖ୍ୟା ୧୬୨/୬।୧।୨୦୧୮ରେ ଅନୁମୋଦନ କରିବା ପରେ ଏହି ଆଶଙ୍କା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ବିଭାଗୀୟ ପତ୍ରସଂଖ୍ୟା ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପରେ ଦୈନିକ ଗ୍ୟାଲେନ ଗ୍ୟାଲେନ ବୈତରଣୀ ନଦୀ ଜଳ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ। ଫେରିବା ନଦୀଜଳ ପାଇପଲାଇନ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ ନାହିଁ। ସେହିପରି ପୂର୍ବରୁ ଯୋଡ଼ାରୁ ପାରାଦୀପକୁ ଏସାର ଷ୍ଟିଲ୍‌ର ସ୍ଲରି ପାଇପଲାଇନ କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଥିବାବେଳେ କଳିଙ୍ଗନଗରକୁ ବିଆର୍‌ପିଏଲର ସ୍ଲରି ପାଇପଲାଇନ ଯୋଗେ ଲୁହାପଥର ପରିବହନ ଜାରି ରହିଛି। ଏଥିପାଇଁ ଜେଏସ୍‌ଡବ୍ଲ୍ୟୁ ଷ୍ଟିଲ ଲିଃର ନାମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ଜେଏସ୍‌ଡବ୍ଲ୍ୟୁ ଉକତ୍ଳ ଷ୍ଟିଲ ଲିଃ ରଖାଯାଇଛି। ଏହାସହ ପାରାଦୀପ ଷ୍ଟିଲ ପ୍ଲାଣ୍ଟର ବାର୍ଷିକ ଉପତ୍ାଦନ କ୍ଷମତା ୧୦ମେଟ୍ରିକ ଟନରୁ ୧୨ମେଟ୍ରିକଟନକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି।

ଏକାଠି ହେବେ ସାତ ଭଉଣୀ

ଏକାଠି ହେବେ ସାତ ଭଉଣୀ

ରସୁଲପୁର,୧୩।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ରସୁଲପୁର ଓ ଯାଜପୁର ବ୍ଲକର ସୀମାରେ ଅବସ୍ଥିତ ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର ଗ୍ରାମ ସନ୍ନିକଟସ୍ଥ ଏକ ପାଟ ମଝିରେ ମା’ ତାରାଦେବୀଙ୍କ ବିଜେସ୍ଥଳୀ ା ରବିବାରଠାରୁ ଏଠାରେ ମା’ଙ୍କ ବାର୍ଷିକ ଯଜ୍ଞ ଉତ୍ସବ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି । ଏହି ଅବସରରେ ମା ଭକ୍ତଙ୍କୁ ତିନି ବେଶରେ ଦର୍ଶନ ଦେବେ। ଏହି ଅବସରରେ ପୀଠରେ ମା’ ତାରାଦେବୀଙ୍କ ସାତ ଭଉଣୀ ଏକାଠି ହୁଅନ୍ତି। ଦେବୀଙ୍କର ମହାମିଳନ ପର୍ବକୁ ନେଇ ଭକ୍ତ, ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ, ମାନସିକଧାରୀଙ୍କ ମନରେ ରହିଥାଏ ଉକତ୍ଣ୍ଠା। ଏହାକୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଭକ୍ତଙ୍କର ଭିଡ଼ ଜମିଥାଏ। ସାତ ଭଉଣୀଙ୍କ ଏହି ମହାମିଳନକୁ ଦେଖିଲେ ମହାପୁଣ୍ୟ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ଭକ୍ତଙ୍କର ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି।

ବନବିଭାଗ ଚଢ଼ାଉ: ଶାଗୁଆନ କାଠ ସହ ଗାଡି ଜବତ

ବନବିଭାଗ ଚଢ଼ାଉ: ଶାଗୁଆନ କାଠ ସହ ଗାଡି ଜବତ

ରଣପୁର, ୧୩।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ରଣପୁର ବନବିଭାଗ ବେଆଇନ ଭାବେ ଚାଲାଣ ହେଉଥିବା ଶାଗୁଆନ କାଠ ଗାଡିକୁ ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ଜବତ କରିଛି।

ଦୁଇ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ

ଦୁଇ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଅଫିସ,୧୨।୧ ପୂର୍ବ ଶତୃତାରୁ ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ସଭାମୂଳର ଲକ୍ଷ୍ମୀଧର ନନ୍ଦଙ୍କ ପୁଅ ସୁଦର୍ଶନ(୩୫)ଙ୍କୁ ଗୁରୁବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ୭ଟାରେ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା। ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ଠେଙ୍ଗା ଓ ରଡ଼ିରେ ପିଟି ସୁଦର୍ଶନଙ୍କୁ ନିଷ୍ଠୁର ଭାବେ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। ଆକ୍ରମଣ ସମୟରେ ସୁଦର୍ଶନଙ୍କ ମା’ପ୍ରମିଳା(୬୦) ପୁଅକୁ ବଞ୍ଚେଇବାକୁ ଯାଇ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ମୃତ ସୁଦର୍ଶନଙ୍କ ପୁତୁରା ଜଗତ୍‌ଜୀବନ ନନ୍ଦଙ୍କ ଅଭିଯୋଗକୁ ଭିତ୍ତିକରି ପୋଲିସ ଦଫା ୩୦୨, ୩୦୭, ୩୪ ଆଇପିସିରେ କେସ୍‌ (ନଂ.୬/୧୭) ରୁଜୁ କରିବା ସହ ୨ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ଗିରଫ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଦ୍ୱୟ ହେଲେ ଉରାଳିର ସୁକାନ୍ତ ରଥ ଓ ତାଙ୍କ ପୁଅ ସୁରେଶ। ଏହି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡରେ ଆଉ ୨ ଜଣ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିବା ପୋଲିସ ସୂଚନା ପାଇଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ତଦନ୍ତରେ ବାଧା ଉପୁଜିବା ଆଶଙ୍କାରେ ସେମାନଙ୍କ ନାମ ଘୋଷଣା କରୁନାହିଁ। ଏଥିସହ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡରେ ବ୍ୟବହୃତ ଗୋଟିଏ ଠେଙ୍ଗା ଜବତ କରାଯାଇଛି।

ଉପନିର୍ବାଚନ ବଦଳାଇଲା ବାଉରିଆ ପାଳନ୍ଦାର ଚିତ୍ର

ଉପନିର୍ବାଚନ ବଦଳାଇଲା ବାଉରିଆ ପାଳନ୍ଦାର ଚିତ୍ର

ପାରାଦୀପ,୧୨।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.) ପାରାଦୀପ ପୌର ପରିଷଦର ୬ନଂ. ଓ୍ବାର୍ଡ ଉପନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଏବେ ବାଉରିଆ ପାଳନ୍ଦା ବସ୍ତିର ଚିତ୍ର ବଦଳିଯାଇଛି। ଗତ ୬ମାସରେ ପୌର କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ପ୍ରାୟ ୩କୋଟି ଟଙ୍କାର ବିକାଶ ମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟ ଏହି ବସ୍ତିରେ କରିଛନ୍ତି। ସେଥିମଧ୍ୟରେ ରହିଛି ବହୁ ପ୍ରତିକ୍ଷୀତ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌, ରାସ୍ତା ଓ ପାନୀୟ ଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପ କାମ। ଆସନ୍ତା ୧୬ ତାରିଖରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଉପନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଏବେ ୩ ପ୍ରମୁଖ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ବିଜେଡି, ଭାଜପା ଓ କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଲାଗିଛି। ଏହି ନିର୍ବାଚନର ଫଳାଫଳ ବିଜେଡିର ବିଧାୟକ ଦାମୋଦର ରାଉତ, ଭାଜପାର ନିର୍ମଳ ସ୍ବାଇଁ ଓ କଂଗ୍ରେସର ବାପି ସର୍ଖେଲଙ୍କ ପାଇଁ ସମ୍ମାନର ପ୍ରଶ୍ନ। ତେଣୁ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ଏଠାରେ ବିଜୟ ହାସଲ କରିବାକୁ ୩ ନେତା ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି।

ମିଳୁନି ଅନ୍‌ଲାଇନ ସୁବିଧା, ଚିନ୍ତାରେ ଡାକ ବୀମାଧାରୀ

ରସୁଲପୁର,୧୨।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ଭାରତ ସରକାର ଦେଶକୁ ଡିଜିଟାଲ ଇଣ୍ଡିଆରେ ପରିଣତ କରିବାର ଯୋଜନା କରୁଥିବାବେଳେ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ସତସପନ ପାଲଟିଛି। ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ଡାକଘରକୁ ଅନ୍‌ଲାଇନ ସେବା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ସରକାର ଚେଷ୍ଟା ଚଳାଇଥିବାବେଳେ ତାହା ସମ୍ଭବ ହୋଇନାହିଁ। ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଉପ-ଡାକଘର ଓ ଶାଖା ଡାକଘର ଗୁଡିକରେ ଅନ୍‌ଲାଇନ ସୁବିଧା ନ ଥିବାରୁ ବୀମାଧାରୀମାନେ ତାଙ୍କର କିସ୍ତି ଶୁଝିପାରୁ ନ ଥିବାରୁ ଚିନ୍ତାରେ ପଡିଯାଇଛନ୍ତି।

ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତି ଅଭାବରୁ ଅଟକିଛି ବିକାଶ

ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତି ଅଭାବରୁ ଅଟକିଛି ବିକାଶ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୧୨।୧ ଯାଜପୁର ଜିଲାରେ ଥିବା ଦୁଇ ପୌରାଞ୍ଚଳ ମଧ୍ୟରୁ ବ୍ୟାସନଗର ସବୁକ୍ଷେତ୍ରରେ ଅବହେଳିତ। ଯାଜପୁର ପୌରାଞ୍ଚଳ ଅପେକ୍ଷା ବ୍ୟାସନଗର ପୌରାଞ୍ଚଳକୁ ମିଳିଥିବା ୨୦୧୭-୧୮ ବଜେଟ ଅନୁଦାନରୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି। ୱାର୍ଡ ଓ ଜନସଂଖ୍ୟା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଯାଜପୁର ଜିଲାରେ ବ୍ୟାସନଗର ସବୁଠାରୁ ବଡସହର ହୋଇଥିବା ବେଳେ ତାହା କଳିଙ୍ଗନଗର ଶିଳ୍ପାଞ୍ଚଳର ମୁଖଶାଳା ଭାବେ ପରିଚିତ। ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ମଧ୍ୟ ଚଳିତ ବଜେଟରେ ମାତ୍ର ୨୧କୋଟି ୬୩ଲକ୍ଷ ୧୫ହଜାର ୩୮୪ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁର ହୋଇଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଯାଜପୁର ପୌରାଞ୍ଚଳ ପାଇଁ ଏହାର ୩ଗୁଣରୁ ଅଧିକ ୭୪କୋଟି ୮୭ଲକ୍ଷ ୭୧ହଜାର ୭୪୦ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁର ହୋଇଛି। ଏଥିରୁ ଯାଜପୁର ପୌରାଞ୍ଚଳ

ଯୁବକଙ୍କୁ ପିଟି  ହତ୍ୟା ମାମଲା:ବାପପୁଅ ଗିରଫ

ଯୁବକଙ୍କୁ ପିଟି ହତ୍ୟା ମାମଲା:ବାପପୁଅ ଗିରଫ

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଅଫିସ,୧୨।୧-ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଜିଲା ସଭାମୂଳ ଗ୍ରାମରେ ଯୁବକ ସୁଦର୍ଶନ ନନ୍ଦ(୩୫)ଙ୍କୁ ଗୁରୁବାର ରାତିରେ ପିଟି ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ପୋଲିସ ୨ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ସେମାନେ ହେଲେ ନିକଟସ୍ଥ ଉରାଳି ଗ୍ରାମର ସୁକାନ୍ତ ରଥ ଓ ତାଙ୍କ ପୁଅ ସୁରେଶ ରଥ । ପ୍ରେମ ବ୍ୟାପାରକୁ ନେଇ ଏହି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଘଟିଥିବା କୁହାଯାଉଛି।

ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ହେବେ ମହିଳା

ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ହେବେ ମହିଳା

ରାଜନଗର,୧୨ା୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ରାଜନଗର ବ୍ଲକ ରଙ୍ଗଣୀ ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ମହିଳାମାନେ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ହେବା ପାଇଁ ଜୀବିକା ମିଶନ ତରଫରୁ ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ ମହିଳାଙ୍କୁ ନେଇ ଶୁକ୍ରବାର ଏକ ୧୦ଦିନିଆ କର୍ମଶାଳା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏହାକୁ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲାପାଳ ରେଘୁ ଜୀ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରି ଏହି ଶିବିର ମାଧ୍ୟରେ ଗଁା ଗହଳିର ମହିଳାମାନେ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ହୋଇପାରିବେ ବୋଲି ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିଲେ।

ଗହୀରମଥାରେ ୩ ଟ୍ରଲର ଜବତ: ୧୮ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଗିରଫ, ୫କୁଇଣ୍ଟାଲ ମାଛ ଜବତ

ଗହୀରମଥାରେ ୩ ଟ୍ରଲର ଜବତ: ୧୮ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଗିରଫ, ୫କୁଇଣ୍ଟାଲ ମାଛ ଜବତ

ରାଜନଗର,୧୨। ୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା ଗହୀରମଥା ସାମୁଦ୍ରିକ ନିଷିଦ୍ଧାଞ୍ଚଳରେ ବେଆଇନ ଭାବେ ମାଛ ଧରୁଥିବା ୩ଟି ଟ୍ରଲରକୁ ବନବିଭାଗ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ଟିମ୍‌ ଗୁରୁବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଜବତ କରିଛି। ଏଥିସହ ୧୮ଜଣ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ସେମାନଙ୍କ ଠାରୁ ୫କୁଇଣ୍ଟାଲ ମାଛ ଜବତ କରାଯାଇଛି।

ହାଇଓ୍ବା ଓ ଟ୍ରଲର ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା

ହାଇଓ୍ବା ଓ ଟ୍ରଲର ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୧୨।୧: ଯାଜପୁର ଜିଲା ଚଣ୍ଡିଖୋଲ-ଡୁବୁରୀ ୫୩ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ବ୍ରିଜ ନିକଟରେ ଶୁକ୍ରବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ହାଇଓ୍ବା ଓ ଟ୍ରେଲର ମଧ୍ୟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା ହୋଇଛି।

କଡ଼ା ସୁରକ୍ଷାରେ ପାଣିଟାଙ୍କି ଉଦ୍‌ଘାଟନ

କଡ଼ା ସୁରକ୍ଷାରେ ପାଣିଟାଙ୍କି ଉଦ୍‌ଘାଟନ

ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି,୧୧।୧( ସ୍ବ.ପ୍ର.)ବିରୋଧ ଓ ସମର୍ଥନର ଛକାପଞ୍ଝା ଭିତରେ ଗୁରୁବାର ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି ବ୍ଲକ ବୁହାଳୋଠାରେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଏମ୍‌ପି ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡା ୨୪ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ପାନୀୟଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ଓ ୧ଲକ୍ଷ ଲିଟର କ୍ଷମତା ବିଶିଷ୍ଟ ଏକ ପାଣି ଟାଙ୍କି ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଛନ୍ତି। ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ବ୍ୟାପକ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିଲା। ସାଲେପୁର ସବ୍‌ଡିଭିଜନର ସମସ୍ତ ପୋଲିସ ଅଫିସରଙ୍କ ସହ ୩ ପ୍ଲାଟୁନ ବନ୍ଧୁକଧାରୀ ସୁରକ୍ଷା ଦାୟୀତ୍ୱରେ ଥିଲେ।

ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାରୁ ଯୁବକଙ୍କୁ ପିଟି ହତ୍ୟା

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଅଫିସ,୧୧। ୧: ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାରୁ ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ସଭାମୂଳରେ ଏକ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି। ସଭାମୂଳ ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ଗାଁ ଉରାଳିର ୨/୩ ଜଣଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀଧର ନନ୍ଦଙ୍କ ପୁଅ ସୁଦର୍ଶନ(୩୫)ଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ଅଙ୍ଗନୱାଡି କର୍ମୀ, ସହାୟିକାଙ୍କ ବିକ୍ଷୋଭ

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଅଫିସ, ୧୧ା୧- ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀର ମାନ୍ୟତା ଦାବିରେ ଅଲ ଓଡ଼ିଶା ଅଙ୍ଗନୱାଡି ଲେଡିଜ୍‌ ୱାର୍କର୍ସ ଆସୋସିଏଶନ୍‌ ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଜିଲା ଶାଖା ତରଫରୁ ଗୁରୁବାର ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସର ପଡିଆରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଛି। ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଅଙ୍ଗନୱାଡି କର୍ମୀଙ୍କୁ ମାସିକ ସର୍ବନିମ୍ନ ପାରିଶ୍ରମିକ ୧୮,୦୦୦ ଓ ସହାୟିକାମାନଙ୍କୁ ୯,୦୦୦ ଟଙ୍କା ହିସାବରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉ।

ପିପିଏଲ୍‌ ଜଳାଶୟରେ ୧୩୬୦୦ ପକ୍ଷୀ

ପିପିଏଲ୍‌ ଜଳାଶୟରେ ୧୩୬୦୦ ପକ୍ଷୀ

ପାରାଦୀପ,୧୧।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)ପାରାଦୀପର ପିପିଏଲ କାରଖାନା ପରିସରରେ ୧୬ଟି ବୃହତ ଜଳାଶୟ ରହିଛି। ଏହି ଜଳାଶୟରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ବିଦେଶାଗତ ପକ୍ଷୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ଚଳିତବର୍ଷ ୨ଦିନ ପକ୍ଷୀ ଗଣନାରେ ପିପିଏଲ ଜଳାଶୟରେ ୩୮ ପ୍ରଜାତିର ୧୩୬୦୦ ପକ୍ଷୀ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି ବୋଲି ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି।

ଡମ୍ଫର ମାଲିକ ସଂଘକୁ ୧.୭୬ କୋଟି ଜରିମାନା

ଡମ୍ଫର ମାଲିକ ସଂଘକୁ ୧.୭୬ କୋଟି ଜରିମାନା

ପାରାଦୀପ,୧୧।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)ପାରାଦୀପ ବନ୍ଦରରେ ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା ଷ୍ଟିଭେଡର୍ସ, ଡମ୍ଫର, ଶ୍ରମିକ ଆଦି ବିବାଦରେ ନୂୂଆ ମୋଡ଼ ଆସିଛି। କମ୍ପିଟିଶନ କମିଶନର ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ଗତ ୪ ତାରିଖରେ ଡମ୍ଫର ମାଲିକ ସଂଘକୁ ପରିବହନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିୟମ ଭଙ୍ଗ ଅଭିଯୋଗରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଦର୍ଶାଇଛି। ବନ୍ଦର ପରିଚାଳନାରେ ଅସହଯୋଗ କରିଥିବାରୁ କମିଶନ ସଘଂ ଉପରେ ମୋଟ୍‌ ୧.୭୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଜରିମାନା କରିଛନ୍ତି।

ଅନିୟମିତତା, ଅବହେଳାକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ

ଅନିୟମିତତା, ଅବହେଳାକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ

ସୁକିନ୍ଦା/କାଳିଆପାଣି,୧୧।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.) କିଛି ମାସ ପୂର୍ବରୁ ନଗଡ଼ା ଗସ୍ତ କରି ଫେରିଥିବା ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟ ଖାଦ୍ୟ ଆୟୁକ୍ତ ରଙ୍ଗଲାଲ ଜାମୁଦା ପୁଣି ଥରେ ନଗଡ଼ା ଗସ୍ତରେ ଆସିଛନ୍ତି। ଶୁକ୍ରବାର ସେ ନଗଡ଼ା ଗସ୍ତ କରିବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ଗୁରୁବାର ସୁକିନ୍ଦା ଭବନଠାରେ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ସରକାରୀ ଯୋଜନାଗୁଡିକର ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକରେ ଜିଲାର ସମସ୍ତ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ବୈଠକରେ ସଦସ୍ୟ ସଚିବ ରାଜଶ୍ରୀ ମହାନ୍ତି, ଜିଲାପାଳ ରଞ୍ଜନ କୁମାର ଦାସ, ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ବ୍ରଜ ଗୋପାଳ ଆଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ସମେତ ଜିଲାର ସମସ୍ତ ବିଭାଗୀୟ ମୁଖ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଅପରାହ୍ନରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ବୈଠକ ଦୀର୍ଘ ୩ଘଣ୍ଟା ଧରି ଚାଲିଥିଲା।

ଆଗ ସମାଧାନ, ପରେ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ

ଆଗ ସମାଧାନ, ପରେ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୧୧।୧ ଯାଜପୁର ଜିଲା ସୁକିନ୍ଦା ତହସିଲ ଅନ୍ତର୍ଗତ ନିଜିଗଡସ୍ଥିତ ବାଲେଶ୍ୱର ଆଲଏଜ ଲିଃ ଫେରୋକ୍ରୋମ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ଉପତ୍ାଦନ ବୃଦ୍ଧି ସାଙ୍ଗକୁ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ କରିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏଥିରେ କମ୍ପାନୀର କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଲାଭ ହେଉଥିବାବେଳେ ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇପାରୁ ନାହିଁ। ଏବେ ବି ପାରିପାର୍ଶ୍ୱିକ ଉନ୍ନୟନ ବ୍ୟତୀତ ବାୟୁ ଓ ଜଳ ପ୍ରଦୂଷଣରେ ୪ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଗ୍ରାମବାସୀ ନୟାନ୍ତ ହୋଇ ପଡୁଛନ୍ତି। ଏହି କମ୍ପାନୀର ଖଣି ଯୋଗୁ ମଧ୍ୟ ଅନୁରୂପ ଅବସ୍ଥା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି।

ଲୋଡିଂ ପରିବହନ ଉପରେ ଲାଗୁନି ଅଙ୍କୁଶ

ଲୋଡିଂ ପରିବହନ ଉପରେ ଲାଗୁନି ଅଙ୍କୁଶ

କାଳିଆପାଣି,୧୧।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଗାଡ଼ି ଚଳାଚଳ ଦିଗରେ ସରକାର ବହୁ କଟକଣା କରିଥିବା ବେଳେ ସୁକିନ୍ଦା ଖଣି ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହି କଟକଣାକୁ ଖୋଲାଖୋଲି ଉଲ୍ଲଂଘନ କରାଯାଉଛି। ଫଳରେ ବେଆଇନ ଓଭର ଲୋଡ଼ିଂ ଗାଡ଼ି ଚଳାଚଳ ଦିନକୁ ଦିନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ଜିଲା ପରିବହନ ଆଞ୍ଚଳିକ ବିଭାଗ ଏ ସମସ୍ତ ବିଷୟରେ ଅବଗତ ଥାଇ ଚୁପ୍‌ ରହିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ଡଙ୍କାରୀ ଖାଦାନରେ ଚଢ଼ାଉ, ୧୦ ଗାଡ଼ି ଜବତ

ଡଙ୍କାରୀ ଖାଦାନରେ ଚଢ଼ାଉ, ୧୦ ଗାଡ଼ି ଜବତ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ/ ଚଢେଇଧରା/ ଧର୍ମଶାଳା(ଡି.ଏନ.ଏ.), ୧୧।୧- ଧର୍ମଶାଳା ତହସିଲ ଅଧୀନ ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଡଙ୍କାରୀ ସାଉଥ ଓ ରାହାଡପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ବୁଧବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଧର୍ମଶାଳା ତହସିଲ ଓ ଜେନାପୁର ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ମିଳିତ ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇ ୭ଟି ପଥର ବୋଝେଇ ହାଇୱା, ୨ଟି ଟିପ୍ପର ଓ ଗୋଟିଏ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଜବତ କରାଯାଇଛି । ଜିଲାପାଳ ରଞ୍ଜନ କୁମାର ଦାସଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ୍ରମେ ବେଆଇନ ଭାବେ କଳାପଥର ଚୋରାଚାଲାଣ ବେଳେ ଏହି ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇ ଗାଡିଗୁଡିକ ଜବତ କରାଯିବା ଘଟଣାକୁ ସାଧାରଣରେ ପ୍ରଶଂସା କରାଯାଇଛି।

ଭିତରକନିକା ଖୋଲିଲା

ଭିତରକନିକା ଖୋଲିଲା

ରାଜନଗର,୧୧।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା ରାଜନଗର ବ୍ଲକସ୍ଥିତ ଭିତରକନିକା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ ଗୁରୁବାର ଠାରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ଖୋଲାଯାଇଛି ।

ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ : ୩  ଗୁରୁତର

ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ : ୩ ଗୁରୁତର

ମାହାଙ୍ଗା,୧୧।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ମାହାଙ୍ଗା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କୁଅଁାପାଳ-ବାଲିଚନ୍ଦ୍ରପୁର ରାସ୍ତାର ଅଡମମହେଶପୁର ଛକରେ ଗୁରୁବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଏକ ବାଇକ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହେବା ଫଳରେ ଜଣେ କଲେଜ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ଓ ୩ ଜଣ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅଛନ୍ତି ।

ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କର୍ମୀଙ୍କ ବିକ୍ଷୋଭ

ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କର୍ମୀଙ୍କ ବିକ୍ଷୋଭ

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଅଫିସ,୧୧।୧-ଅଲ ଓଡିଶା ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି ଲେଡିଜ ଓ୍ବାର୍କର୍ସ ଆସୋସିଏଶନ ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲା ଶାଖା ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଦୁର୍ବୃତ୍ତଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ୩ ଗାଡି ପୋଡି

ଦୁର୍ବୃତ୍ତଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ୩ ଗାଡି ପୋଡି

ରାଜକନିକା,୧୧।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ରାଜକନିକା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗଞ୍ଜା ଗ୍ରାମରେ ବୁଧବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ କେହି ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ଏକ ପାଠାଗାର ପରିସରରେ ଥୁଆ ହୋଇଥିବା ତିନୋଟି ସ୍କୁଟିକୁ ପୋଡି ଦେଇଛି ।