ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଘଟଣା:ଦୋଷ ସ୍ବୀକାର କଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ

ଏରସମା,୨୩।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଏରସମା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗଡ଼ହରିଶପୁର ଗ୍ରାମରେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ପରେ ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ଗିରଫ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଲବ ମାନ୍ନା ଓରଫ କାଳିଆ ନିଜ ଦୋଷ ସ୍ବୀକାର କରିଥିବା ଶୁକ୍ରବାର ପୋଲିସ ସୂଚନା ଦେଇଛି

ସେବା ନିବୃତ୍ତ ହେଲା ସୁଚେତା କ୍ରିପାଳିନୀ

ସେବା ନିବୃତ୍ତ ହେଲା ସୁଚେତା କ୍ରିପାଳିନୀ

ପାରାଦୀପ,୨୩।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଭାରତୀୟ ତଟରକ୍ଷୀ ବାହିନୀରେ ୨୦ବର୍ଷ ଧରି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପରେ ଶୁକ୍ରବାର ସୂର୍ଯ୍ୟାସ୍ତରେ ସେବାରୁ ନିବୃତ୍ତ ହୋଇଛି ପାଟ୍ରୋଲିଂ ଜାହାଜ ଆଇସିଜିଏସ୍‌ ସୁଚେତା କ୍ରିପାଳିନୀ।

ବେତଭାର ଦେଉଛି ଜରୁରିକାଳୀନ ସେବା

ବେତଭାର ଦେଉଛି ଜରୁରିକାଳୀନ ସେବା

ମହାକାଳପଡା, ୨୩।୩ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ଉଭୟ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି କହିହେଉଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ସରକାରୀ ତହବିଲରୁ ବିପୁଳ ଅଞ୍ଚ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଛି। ମାତ୍ର ଗ୍ରାମlଞ୍ଚଳର ବିକାଶ କେତେ ହେଉଛି ସେ ନେଇ ସାଧାରଣରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି। ଏହାର ଏକ ଉଦାହରଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ମହାକାଳପଡା ବ୍ଲକ ଜମ୍ବୁ ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ କଣ୍ଡରାପାଟିଆ ଗ୍ରାମରେ। ନଦୀନାଳ ଘେରା ଏହି ଗ୍ରାମରେ ଏବେବି ବିକାଶ ପହଞ୍ଚତ୍ପାରି ନାହିଁ। ଗ୍ରାମରେ ୮୦ ପରିବାର ବସବାସ କରୁଥିବା ବେଳେ ଏଠାକାର ଲୋକସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ୫୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ହେବ। ଗ୍ରାମର ପୂର୍ବରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗର କୂଳ ସଂରକ୍ଷିତ ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲ, ଉତ୍ତରରେ ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲ, ପଶ୍ଚିମରେ ଚିଙ୍ଗୁଡିଘେରି ଓ ଦକ୍ଷିଣରେ ୧ କିଲୋମିଟର ଗଲାପରେ ପଡେ ଉତ୍ତର ଜମ୍ବୁ ଗ୍ରାମ। ସ୍ବାଧୀନତାର ୭୦ ବର୍ଷ ପରେ ବି ଗ୍ରାମକୁ ରାସ୍ତା ପହଞ୍ଚତ୍ ପାରି ନାହିଁ। ଗାଁକୁ ରାସ୍ତା ନ ଥିବାରୁ ସେଠାରେ ଆବଶ୍ୟକ ସମୟରେ ଜରୁରିକାଳୀନ ସେବା ପହଞ୍ଚତ୍ ପାରେନି

ଲୋପ ପାଉଛି ଔଷଧୀୟ ବୃକ୍ଷ

ଆଳି, ୨୩।୩ (ଡି.ଏନ.ଏ.) ଆଗରୁ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଲୋକେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଔଷଧୀୟ ଗଛ ଲଗାଇ ତାର ଚେର, ଫୁଲ ଓ ଫଳରୁ ବିଭିନ୍ନ ରୋଗର ଉପଶମ ପାଇପାରୁଥିଲେ। ଏହାଦ୍ୱାରା ବହୁସ୍ଥାନରେ ଜଙ୍ଗଲ ସୃଷ୍ଟି ହେବା ସହ ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଉପକୃତ ହେଉଥିଲେ। ମାତ୍ର ମେଡିକାଲ ସାଇନ୍ସରେ ଉନ୍ନତି ଘଟିବା ପୂର୍ବରୁ ଏବେ ସହରାଞ୍ଚଳଠାରୁ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁଠି ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଔଷଧ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଛି। ଫଳରେ ଲୋକମାନେ ବହୁ ଔଷଧୀୟ ଗଛ ଲଗାଇବା ଅପେକ୍ଷା ସେଗୁଡିକୁ କାଟି ପଦା କରୁଥିବା ଦେଖାଯାଉଛି।

ଘରେ ପଶି ଆକ୍ରମଣ: ୩ ଗୁରୁତର

ଘରେ ପଶି ଆକ୍ରମଣ: ୩ ଗୁରୁତର

ରଣପୁର,୨୩।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ନୟାଗଡ ଜିଲା ରଣପୁର ଥାନା ଦ୍ରାପଣରଣପୁର ଫାଣ୍ଡି ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗୋପୀନାଥପୁର ସାହିରେ ରଣପୁର ବ୍ଲକ ବିଜେଡି ସଭାପତି ଓ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକେ ଗୁରୁବାର ରାତିରେ ଉକ୍ତ ଗ୍ରାମର ଜନୈକ ଯୁବକଙ୍କ ଘରେ ପଶି ଆକ୍ରମଣ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ପାଣି ପାଇଁ ରାସ୍ତାରୋକୋ

ପାଣି ପାଇଁ ରାସ୍ତାରୋକୋ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୩।୩: ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ଶରଣକୂଳ ନରେନ୍ଦ୍ରପୁର ଗ୍ରାମର ଲୋକମାନେ ପାଣି ପାଇଁ ଶୁକ୍ରବାର ରାସ୍ତାରୋକୋ କରିଛନ୍ତି। ଉକ୍ତ ଗ୍ରାମଦେଇ ଯାଇଥିବା ୨୧ ନଂ. ରାଜପଥ ଓଡ଼ଗାଁ ରାସ୍ତାରେ ମାଠିଆ, ଗରା, ବାଲତି ରଖି ମହିଳାମାନେ ରାସ୍ତାରୋକୋ କରିଛନ୍ତି।

ଷ୍ଟିଭେଡର୍ସ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ବଦଳି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ପୋର୍ଟରେ ଅଚଳାବସ୍ଥା

ଷ୍ଟିଭେଡର୍ସ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ବଦଳି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ପୋର୍ଟରେ ଅଚଳାବସ୍ଥା

ପାରାଦୀପ, ୨୩।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର.) ପାରାଦୀପ ବନ୍ଦରରେ ଏକ ଷ୍ଟିଭେଡର୍ସ କମ୍ପାନୀର ଜଣେ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ବଦଳି ସହ ଗେଟପାସ୍‌ ରଦ୍ଦ ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଗୁରୁବାର ମଧ୍ୟରାତ୍ରରୁ ଅଚଳାବସ୍ଥା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଷ୍ଟିଭେଡର୍ସ ଶ୍ରମିକମାନେ କାର୍ଯ୍ୟ ବନ୍ଦ କରିଥିବାରୁ ପୋର୍ଟ ବନ୍ଦ ରହିଛି।

ଅଂଶୁଘାତ ନେଲା ଜୀବନ, ବିଲରେ କାମ କରିବା ବେଳେ ଟଳି ପଡିଲେ ଚାଷୀ

ଅଂଶୁଘାତ ନେଲା ଜୀବନ, ବିଲରେ କାମ କରିବା ବେଳେ ଟଳି ପଡିଲେ ଚାଷୀ

ଭାପୁର, ୨୩।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ନୟାଗଡ ଜିଲା ଫତେଗଡ ଥାନା ବାଘୁଆପଲୀ ପଞ୍ଚାୟତ ସୁଆମଢ଼ିପି ଗ୍ରାମର ସନାତନ ପାତ୍ର(୬୨)ଙ୍କର ଶୁକ୍ରବାର ଅଂଶୁଘାତରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ତାଙ୍କ ପୁଅ ସହ ବିଲରେ ମୁଗ ଉପାଡୁଥିବା ସମୟରେ ଖରା ଓ ଗୁଳୁଗୁଳି ଯୋଗୁ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇ ପଡିଥିଲେ।

ଟ୍ରେନ୍‌ରେ କଟି ମହିଳା ମୃତ

ଟ୍ରେନ୍‌ରେ କଟି ମହିଳା ମୃତ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ, ୨୩।୩: ନୟାଗଡ଼ ଷ୍ଟେଶନ ନିକଟ ରେଲ ଲାଇନ୍‌ରୁ ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳେ ଜନୈକ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଛି। ତାଙ୍କ ପରିଚୟ ମିଳିପାରି ନାହିଁ। ତେବେ ସେ ଆତ୍ମହତ୍ୟ କରିଥିବା ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି।

ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା

ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଅଫିସ,୨୨।୩- ଗୁରୁବାର ସ୍ଥାନୀୟ ଏକ ବେସରକାରୀ ନର୍ସିଂହୋମ ସମ୍ମୁଖରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଏହି ହସ୍ପିଟାଲରେ ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ ଚିକିତ୍ସା କାରଣରୁ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରି ତାଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକେ ମୃତଦେହ ରଖି ଆନ୍ଦୋଳନ କରିଛନ୍ତି। ମୃତ ମହିଳା ହେଲେ ତିର୍ତ୍ତୋଲ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବଉଳାଙ୍ଗ ଗ୍ରାମର ଅଞ୍ଜୁକ୍ତା ସାହୁ ଓରଫ ଟିକି(୨୫)। ବିନା ଡାକ୍ତରରେ ହସ୍ପିଟାଲ ମାଲିକ ୩ ଜଣ ନର୍ସଙ୍କ ସହାୟତାରେ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରସବ କରାଇଥିଲେ। ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ ଚିକିତ୍ସା ଯୋଗୁ ମହିଳା ଗୁରୁତର ହୋଇପଡିଥିଲେ। ହସ୍ପିଟାଲ ମାଲିକ ନିଜ ଉପରୁ ଦୋଷ ଛଡାଇବା ପାଇଁ ଅଞ୍ଜୁକ୍ତାଙ୍କୁ କଟକ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଥିଲେ। ସେଠାରେ ଗୁରୁବାର ସକାଳେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ମହିଳାଙ୍କ ଶାଶୁଘର ଓ ବାପଘର ଲୋକେ ବିଚଳିତ ହୋଇପଡିଥିଲେ। ଅପରାହ୍ନରେ ମୃତଦେହ ଆଣି ଉକ୍ତ ହସ୍ପିଟାଲ ସମ୍ମୁଖ ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତାରେ ରଖି ଆନ୍ଦୋଳନ କରିଥିଲେ। ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକ ସ୍ବତଃ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ। ହସ୍ପିଟାଲ ମାଲିକଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଗିରଫ କରିବା ସହ ନର୍ସିଂହୋମ ଉଚ୍ଛେଦ ଓ ମୃତ ମହିଳାଙ୍କ ପରିବାରକୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ସେମାନେ ଦାବି କରିଥିଲେ।

ବିରୋଧ ଯୋଗୁ ଫସର ଫାଟିଲା ରାମକି ଜନଶୁଣାଣି

ବିରୋଧ ଯୋଗୁ ଫସର ଫାଟିଲା ରାମକି ଜନଶୁଣାଣି

ସୁକିନ୍ଦା,୨୨।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.) ସୁକିନ୍ଦା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଦୁଧୁଯୋରୀ ପଞ୍ଚାୟତର କଞ୍ଚିଚୁଆ ଗ୍ରାମଠାରେ ଥିବା ରାମକି କମ୍ପାନୀ ନିଜର ଔଷଧିୟ ପରିଚାଳନା ସୁବିଧାର ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ନିମନ୍ତେ ଗୁରୁବାର ଏକ ଜନଶୁଣାଣିର ଆୟୋଜନ କରିଥିଲା। ମାତ୍ର ଏହି ଜନଶୁଣାଣି ଫସର ଫାଟିଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ ନେଇ ଏକ ରାଜନୈତିକ ନାଟକ ଚାଲିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ରାମକି କମ୍ପାନୀ କଞ୍ଚିଚୁଆଠାରେ ଉପରୋକ୍ତ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ପାଇଁ କଞ୍ଚିଚୁଆ ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ଖାତା ନଂ. ୬୧ ଅନ୍ତର୍ଗତ ପ୍ଲଟ ନଂ. ୪୨୦/୬୪୮/୧ରେ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ନିମନ୍ତେ ଜନଶୁଣାଣି ହେବ ବୋଲି ରାଜ୍ୟ ପ୍ରଦୂଷଣ ବୋର୍ଡ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରକାଶିତ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଥିଲା। ଏହି ଅନୁଯାୟୀ ଗୁରୁବାର ଉକ୍ତ ସ୍ଥାନରେ ଜନଶୁଣାଣି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଜନଶୁଣାଣିରେ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରଦୂଷଣ ବୋର୍ଡର କଳିଙ୍ଗନଗର ଶାଖାର ଅନୁପ ମଲ୍ଲିକ, କଳିଙ୍ଗନଗର ଏଡିଏମ ଅବଦୁଲ କଲିମ ଏବଂ କମ୍ପାନୀ ତରଫରୁ ପ୍ରକଳ୍ପ ପରିଚାଳକ ପ୍ରଦୀପ୍ତ କୁମାର ଧଳ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଶୁଣାଣି ଆରମ୍ଭ ହେବା ମାତ୍ରେ ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ଆଖପାଖ ପଞ୍ଚାୟତର ୫ଜଣ ସରପଞ୍ଚ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ସମର୍ଥକମାନେ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଥିଲେ। କମ୍ପାନୀ ଦେଇଥିବା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିକୁ ପାଳନ କରି ନ ଥିବା ତଥା ପ୍ରଦୂଷଣକୁ କମାଇବା ସ୍ଥାନରେ ବଢାଉଥିବା ଦର୍ଶାଇ ସେମାନେ ଏହି ସମ୍ପ୍ରସାରଣକୁ ବିରୋଧ କରିଥିବା କହିଥିଲେ। ଏହାଦ୍ୱାରା ଉକ୍ତ ଜନଶୁଣାଣି ସଫଳ ହୋଇପାରି ନ ଥିଲା।

ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣରେ ଅନିୟମିତତା

କୋରେଇ,୨୨।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର)- କୋରେଇ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗୌରପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ଜଇଁନ୍ତିରା ଗ୍ରାମରେ ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ବିଭାଗ ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶ ଅର୍ଥ କମିଶନ୍‌ ଯୋଜନାରେ ଏକ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ହେଉଛି। ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ୨୦୧୭-୧୮ରେ ୪ଲକ୍ଷ ବ୍ୟୟ ଅଟକଳରେ ଧଳ ସାହିଠାରୁ ଆରଡି ରାସ୍ତା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାସ୍ତା କାମ ଓ ଡ୍ରେନ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଏହି ଟଙ୍କା ଆସିଛି।

ଗ୍ରାମବାସୀ ସୃଷ୍ଟି କଲେ ଜଙ୍ଗଲ

ଗ୍ରାମବାସୀ ସୃଷ୍ଟି କଲେ ଜଙ୍ଗଲ

ଯାଜପୁରରୋଡ,୨୨।୩(ନି.ପ୍ର.)- କଥାରେ ଅଛି ବୃକ୍ଷ ହିଁ ଜୀବନ। ମାତ୍ର ବର୍ତ୍ତମାନ ଲୋକେ ବଡ଼ ବଡ଼ କୋଠାଘର ନିର୍ମାଣ କରିବା ପାଇଁ ଗଛଗୁଡ଼ିକୁ କାଟି ଦେଉଛନ୍ତି। ଫଳରେ ଜଙ୍ଗଲ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଉଛି। ଏହାଦ୍ୱାରା ବନ୍ୟଜନ୍ତୁମାନେ ଦିନକୁ ଦିନ ଲୋପ ପାଇବାକୁ ବସିଲେଣି। ଏଥିପାଇଁ ଚାରିଆଡେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ସଚେତନତା ବାର୍ତ୍ତା ଦିଆଯାଉଛି। ଚାରିଆଡେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ କରି ଜଙ୍ଗଲ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ବାର୍ତ୍ତା ଦିଆଯାଉଥିବାବେଳେ ଏଭଳି ୩ଟି ଗ୍ରାମ ରହିଛି, ଯାହାର ଲୋକମାନେ ନିଜେ ସଚେତନ ହୋଇ ବୃକ୍ଷରୋପଣ କରିବା ସହ ଜଙ୍ଗଲକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଉଛନ୍ତି। ଫଳରେ ଏଠାରେ ଦିନକୁ ଦିନ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁଙ୍କ ସଂଖ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ସହ ଜଙ୍ଗଲ ମାଫିଆମାନେ ଗଛଗୁଡ଼ିକୁ କାଟି ନେବାରେ ସକ୍ଷମ ହେଉଛନ୍ତି। ଏହି ଜଙ୍ଗଲଟି ୨୦ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ରଗଡ଼ି ନିକଟରେ ରହିଛି, ଯାହାର ନାମ କେବିକେ ଜଙ୍ଗଲ। ଏହି ଜଙ୍ଗଲଟି ଯାଜପୁର ଓ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ସୀମାନ୍ତରେ ରହିଛି। ଏହି ଜଙ୍ଗଲର ପରିଧି ୧୦ କିଲୋମିଟର ପରିସରରେ ରହିଛି। କୋରେଇ ବ୍ଲକର କିଆପଦା ଏବଂ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାର ବେଗୁନିଆଢ଼ଇ, କରଡ଼ାପାଳ ଗ୍ରାମବାସୀ ଏକାଠି ହୋଇ ଏହି ଜଙ୍ଗଲକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଉଛନ୍ତି।

ଚେକ୍‌ ଡ୍ୟାମ୍‌ ଜଳଶୂନ୍ୟ, ଚାଷୀ ପ୍ରଭାବିତ

ଚେକ୍‌ ଡ୍ୟାମ୍‌ ଜଳଶୂନ୍ୟ, ଚାଷୀ ପ୍ରଭାବିତ

ରସୁଲପୁର,୨୨।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ରସୁଲପୁର ବ୍ଲକରେ କୋଟିଏରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ଚେକ୍‌ ଡ୍ୟାମ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଛି। ଏହି ଡ୍ୟାମ୍‌ ଗୁଡିକ ଯୋଜନା ମୁତାବକ ହୋଇନାହିଁ। ଫଳରେ ଏହା ଚାଷୀଙ୍କ କାମରେ ଲାଗୁନି। ଖରା ଆରମ୍ଭରୁ ଏହି ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଚେକ୍‌ ଡ୍ୟାମ୍‌ଗୁଡିକ ଜଳଶୂନ୍ୟ ହୋଇପଡ଼ିଛି। ଖରାଦିନରେ ଚାଷୀଙ୍କ କ୍ଷେତକୁ ଜଳସେଚନ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଡ୍ୟାମରୁ ପାଣି ନ ପାଇ ଚାଷୀଙ୍କ ଫସଲ କ୍ଷେତ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି। ଚେକ୍‌ ଡ୍ୟାମ ନିର୍ମାଣ ଦ୍ୱାରା ଚାଷୀଙ୍କ ହିତ ବଦଳରେ ଠିକାଦାର ଲାଭବାନ ହେଉଥିବା ନେଇ ଚାଷୀଙ୍କ ମହଲରେ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି।

ବିଜେଡିକୁ ଅଡ଼ୁଆ ହୋଇପାରେ ଗୋଷ୍ଠୀ କନ୍ଦଳ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୨୨।୩ ପୌର ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବ୍ୟାସନଗର ପୌର ପରିଷଦର ୱାର୍ଡ ପୁନର୍ଗଠନ ଓ ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ବିଭିନ୍ନ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ତପତ୍ରତା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ସେଥିରୁ ଯାଜପୁର ଜିଲାର କୋରେଇ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ଅନ୍ତର୍ଗତ ୨୬ଟି ୱାର୍ଡ ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟାସନଗର ପୌର ପରିଷଦରେ ଲାଗି ରହିଥିବା ଛକାପଞ୍ଝା ବିଜେଡି ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ହେବ ଓ ଗୋଷ୍ଠୀ କନ୍ଦଳ ତେଜିବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି ବୋଲି ରାଜନୈତିକ ସମୀକ୍ଷକମାନେ ଅନୁମାନ କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ବିରୋଧୀ ଦଳ ଏଠାରେ ସେତେଟା ସକ୍ରିୟ ନ ଥିବାରୁ ବିଜେଡି ମଇଦାନରେ ତିଷ୍ଠି ରହିବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି।

ଗାଡି ରଖାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଆକ୍ରମଣ: ଉଭଣୀ-ଭାଇ ଗିରଫ

ଗାଡି ରଖାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଆକ୍ରମଣ: ଉଭଣୀ-ଭାଇ ଗିରଫ

ରଣପୁର, ୨୨।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ରଣପୁର ଏନ୍‌ଏସି ଅନ୍ତର୍ଗତ ହଂସର ଓ୍ବାର୍ଡରେ ଗୁରୁବାର ସକାଳେ ଭଉଣୀଭାଇଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ଚତ୍ତରଞ୍ଜନ ସାହୁ(୨୨) ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଅଭିଯୁକ୍ତ ଭଉଣୀ, ଭାଇ ହେଲେ ମଞ୍ଜୁବାଳା ବେହେରା ଓ ଅମର ବେହେରା।

ହିତାଚି ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ମୃତ

ହିତାଚି ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ମୃତ

ଭାପୁର, ୨୨।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ଫତେଗଡ ଥାନା ପଥରଚକଡ଼ା ବାଲି ଘାଟରେ ଗୁରୁବାର ଭୋରରେ ହିତାଚି ଧକ୍କାରେ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ ବିଜୟ କୁମାର ଦାସ(୪୫)। ତାଙ୍କ ଘର କଣ୍ଟିଲୋ ଗ୍ରାମର ମୁଣ୍ଡିସାହିରେ।

 ଦଶ୍ୱାଶମେଧ ଘାଟରେ ଯଜ୍ଞ ସ୍ମାରକୀ

ଦଶ୍ୱାଶମେଧ ଘାଟରେ ଯଜ୍ଞ ସ୍ମାରକୀ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ୍‌,୨୧।୩ ସର୍ବଧର୍ମ ସମନ୍ବୟର ପ୍ରତୀକ ବରାହ-ବିରଜାକ୍ଷେତ୍ର ତଥା ଯାଜପୁର ପୌରପରିଷଦର ଦେଢଶହ ବର୍ଷ ପୁରିବାକୁ ଆଉ ମାତ୍ର ୧୨ଦିନ ବାକି ରହିଛି ା ନିଜର ଅନନ୍ୟ ସଂସ୍କୃତି, ପରମ୍ପରା ଓ ଐତିହାସିକ ପୀଠଗୁଡ଼ିକର ଗୌରବକୁ ନେଇ ଗର୍ବ ଅନୁଭବ କରୁଥିବା ଏହି ପ୍ରାଚୀନ ଉତ୍କଳର ରାଜଧାନୀ ଯାଜପୁର ଏବେଠୁ ସଜେଇ ହେଉଛି। ସହର ସାରା ବ୍ୟାନର, ବିଭିନ୍ନ ଶୈଳୀର ଐତିହାସିକ ଗେଟ, ଏଲ୍‌ଇଡି ଲାଇଟରେ ଭରପୁର ହୋଇଛି। ଆସନ୍ତା ୨୪ତାରିଖରେ ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ସ୍ବାଗତ କରିବାକୁ ସହରବାସୀ ଚାହିଁ ରହିଛନ୍ତି। କୁସୁମା ପୋଖରୀ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଜନମାନସକୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହି ଅବସରରେ ପ୍ରାୟ ୧ହଜାର କଳାକାରଙ୍କ ସମାଗମ ହେବ ବୋଲି ପୌର ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି । ବିଖ୍ୟାତ କଣ୍ଠଶିଳ୍ପୀ ଅର୍‌ମାନ ମଲିକ, ଅମିତ କୁମାର, ସାନ, ସୋନୁ ନିଗମ ଭଳି କଳାକାରଙ୍କ ଗୀତରେ ଝୁମିବାକୁ ସହରବାସୀ ଅପେକ୍ଷାରତ। ସେହିପରି ଓଡିଶାର କଣ୍ଠଶିଳ୍ପୀ ସତ୍ୟଜିତ, ସତ୍ୟଜିତ ପ୍ରଧାନ, ଅଭିଜିତ ମଜୁମ୍‌ଦାର, ଇରା ମହାନ୍ତି ଓ ଅସୀମା ପଣ୍ଡାଙ୍କ ସୁଲଳିତ କଣ୍ଠର ଯାଦୁ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିବ।

ମଦ ବିରୋଧରେ ରାଜରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇଲେ ମହିଳା

ମଦ ବିରୋଧରେ ରାଜରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇଲେ ମହିଳା

କାଳିଆପାଣି,୨୧।୩(ଡିଏନଏ)- କାଳିଆପାଣି ଖଣି ଅଞ୍ଚଳରେ ବହୁଳ ଭାବେ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ଦେଶୀମଦ, ହାଣ୍ଡିଆକୁ ବିରୋଧ କରି ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳର ମହିଳାମାନେ ରାଜରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିବା ଦେଖାଯାଇଛି। କିଛିଦିନ ତଳେ କାଙ୍କଡ଼ପାଳ ପଞ୍ଚାୟତରେ ବହୁ ମହିଳା ନିଶା ନିବାରଣ ସଚେତନତା ବାର୍ତ୍ତା ଗ୍ରାମ ଗ୍ରାମ ବୁଲି ସାଧାରଣ ଲୋକ ଓ ମହିଳାଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚାଉଥିବା ବେଳେ ହାଣ୍ଡିଆ, ମଦ ବିକ୍ରି କରୁଥିବା ମହିଳାମାନେ ସେମାନଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ।

ଠିକାଦାରଙ୍କ ଉପରକୁ ବୋମାମାଡ଼

ପାଟକୁରା, ୨୧।୩ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ପାଟକୁରା ଥାନା ବାମରା ଚାଉଳିଆଠାରେ ଜଣେ ଠିକାଦାରଙ୍କ ଉପରକୁ ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ବୋମାମାଡ଼ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ଠିକାଦାର ମାଣ୍ଡିଆ ଗ୍ରାମର ନଳିନୀ ମହାପାତ୍ର(୩୨) ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ପରେ କଟକ ବଡ଼ ମେଡିକାଲକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି।

ଭୁଷୁଡିଲା କଲେଜର ନିର୍ମାଣାଧିନ ପାଚେରୀ, ଜଣେ ଶ୍ରମିକ ମୃତ

ଭୁଷୁଡିଲା କଲେଜର ନିର୍ମାଣାଧିନ ପାଚେରୀ, ଜଣେ ଶ୍ରମିକ ମୃତ

ଡେରାବିଶ, ୨୧।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର): କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ପଲିଟେକ୍‌ନିକ୍‌ କଲେଜର ଏକ ନିର୍ମାଣାଧିନ ପାଚେରୀ ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଭୁଷୁଡ଼ି ପଡିଛି।

ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ୩ ଧାନଗଦା ଭସ୍ମ

ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ୩ ଧାନଗଦା ଭସ୍ମ

ଡେରାବିଶ, ୨୧।୩: କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ଡେରାବିଶ ବ୍ଲକ ଇନ୍ଦାଳୋ ପଞ୍ଚାୟତ ନାନକାର ଗ୍ରାମରେ ବୁଧବାର ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟି ୩ଟି ଧାନଗଦା ଜଳିଯାଇଛି। ପ୍ରଥମେ ଗ୍ରାମର ବଟକୃଷ୍ଣ ଦାସଙ୍କ ଧାନଗଦାରେ ନିଆଁ ଲାଗିଥିଲା। ପରେ ବାଡିରେ ଥିବା ଅନ୍ୟ ଗଦାକୁ ନିଆଁ ବ୍ୟାପିଥିଲା।

ବିଶ୍ୱ ବନ ଦିବସ ପାଳିତ

ବିଶ୍ୱ ବନ ଦିବସ ପାଳିତ

ରାଜନଗର,୨୧।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ରାଜନଗରସ୍ଥିତ ରାଜନଗର ହାଇସ୍କୁଲରେ ବୁଧବାର ବିଶ୍ୱ ବନ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୧କୁ ବିଶ୍ୱ ବନ ଦିବସ ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ।

ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ପରେ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ

ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ପରେ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଅଫିସ,୨୧।୩: ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଜିଲା ଏରସମା ଥାନା ଗଡ଼ହରିଶପୁରର ଜଣେ ୯ ବର୍ଷୀୟା ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ପରେ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା ବୁଧବାର ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ନାବାଳିକା ଜଣଙ୍କ ମଙ୍ଗଳବାର ଅପରାହ୍ନରୁ ନିଖୋଜ ଥିଲେ।