ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ଶ୍ରୀରାମ ନବମୀ ଉତ୍ସବକୁ ନେଇ କଳସ ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ଶ୍ରୀରାମ ନବମୀ ଉତ୍ସବକୁ ନେଇ କଳସ ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ରାଜନଗର, ୨୫।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ସଂସାରଫଳ ଗ୍ରାମସ୍ଥିତ ପଞ୍ଚମୁଖୀ ହନୁମାନ ପୀଠରେ ପବିତ୍ର ଶ୍ରୀରାମ ନବମୀ ଉତ୍ସବ ରବିବାର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

ହାଇଓ୍ବାକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ବାଇକ୍‌: ମା’, ପୁଅ ଗୁରୁତର

ହାଇଓ୍ବାକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ବାଇକ୍‌: ମା’, ପୁଅ ଗୁରୁତର

ଡେରାବିଶ,୨୫।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର): ଡେରାବିଶ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ୫ନଂ(କ) ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ପଞ୍ଚୁପାଣ୍ଡବ ଛକ ନିକଟରେ ରବିବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଏକ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି। ହାଇଓ୍ବାକୁ ପଛପଟୁ ଏକ ବାଇକ୍‌ ଧକ୍କା ଦେବାରୁ ବାଇକ୍‌ରେ ଯାଉଥିବା ମା’ ଓ ପୁଅ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନେ ହେଲେ ଯାଜପୁରର ରମା ସାହୁ(୫୦) ଓ ତାଙ୍କ ପୁଅ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ସାହୁ(୨୨)।

ସାନ ତେରଗାଁରୁ ହରିଣ ଉଦ୍ଧାର

ସାନ ତେରଗାଁରୁ ହରିଣ ଉଦ୍ଧାର

ମହାକାଳପଡା,୨୫।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.): ମହାକାଳପଡା ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ତେରଗାଁ ପଞ୍ଚାୟତର ସାନ ତେରଗାଁ ଗ୍ରାମରେ ରବିବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଏକ ଅଣ୍ଡିରା ହରିଣକୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲେ।

ବନ୍ଦର ପଣ୍ୟ କାରବାର

ବନ୍ଦର ପଣ୍ୟ କାରବାର

ପାରାଦୀପ,୨୪।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର.) ୧୯୬୨ ଜାନୁୟାରୀ ୩ରୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇଥିବା ପାରାଦୀପ ବନ୍ଦର ସର୍ବକାଳୀନ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଶନିବାର ମଧ୍ୟରାତ୍ରୀ ସୁଦ୍ଧା ବନ୍ଦରରେ ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ମୋଟ୍‌ ସର୍ବାଧିକ ୧୦୦ ମିଲିୟନ ମେଟ୍ରିକ ଟନ୍‌ ପଣ୍ୟ କାରବାର ହୋଇଛି। ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ଶେଷ ହେବାକୁ ଆଉ ସପ୍ତାହେ ବାକିଥିବାବେଳେ ଏହି ମାଇଲ ଖୁଣ୍ଟ ଛୁଇଁବା ବନ୍ଦର କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଛି। ଏଥିପାଇଁ ଶନିବାରଠାରୁ ବନ୍ଦର ପ୍ରଶାସନ ୭ଦିନ ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରିବାକୁ ସ୍ଥିର କରିଛି। ଏହି କ୍ରମରେ ରବିବାରଠାରୁ ୩ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୋର୍ଟ ହସ୍‌ପିଟାଲରେ ସମସ୍ତ ରୋଗୀଙ୍କୁ ମାଗଣା ଚିକିତ୍ସା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି।

ନଡିଆଗଛ ଲଗାଇବା ଆଳରେ ୮୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ହରିଲୁଟ ଅଭିଯୋଗ

ନଡିଆଗଛ ଲଗାଇବା ଆଳରେ ୮୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ହରିଲୁଟ ଅଭିଯୋଗ

ରାଜକନିକା ,୨୪।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) କଟକ ଚାନ୍ଦବାଲି ରାସ୍ତା ପ୍ରଶସ୍ତୀକରଣ ନାମରେ ରାଜକନିକା ରାସ୍ତା କଡର ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଲାଗିଥିବା ଶତାଧିକ ନଡିଆଗଛ କାଟି ଦିଆଯାଇଛି। ଏଥିସହ ନଡିଆ ଗଛ ଲଗାଇବା ନାମରେ ବିଶ୍ୱ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଅଣାଯାଇଥିବା ୮୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ହରିଲୁଟ୍‌ କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରି ଶନିବାର ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ଆମରଣ ଅନଶନ କରାଯାଇଛି।

ମହାନଦୀ ବନ୍ଦର ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ,୨୪।୩ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା ମହାକାଳପଡା ବ୍ଲକ ଆଖଡା ସାହି ନିକଟରେ ପ୍ରାୟ ୩୦୦ ହେକ୍ଟର ପରିମିତ ସ୍ଥାନରେ ମହାନଦୀ ବନ୍ଦର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର । ଏହି ନଦୀ ଭିତ୍ତିକ ବନ୍ଦର ପାଇଁ ୨୧୧୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ ହେବ ବୋଲି ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଆକଳନ କରାଯାଇଛି । ଗତ ସୋମବାର ସଚ୍ଚିବାଳୟଠାରେ ଭିତ୍ତିଭୂମି ସମ୍ପର୍କରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକ ବୈଠକ ପରେ ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ ଆଦିତ୍ୟ ପ୍ରସାଦ ପାଢୀ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଆସନ୍ତା ଅଗଷ୍ଟ ୧୮ ସୁଦ୍ଧା ନିଲାମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଚୂଡାନ୍ତ ହୋଇ ଅକ୍ଟୋବର ମାସରେ କାର୍ଯ୍ୟାରମ୍ଭ ପାଇଁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।

୩୦୦ ଲୋକଙ୍କ ଶୋଷ ମେଣ୍ଟାଉଛି ଗୋଟିଏ ନଳକୂପ

୩୦୦ ଲୋକଙ୍କ ଶୋଷ ମେଣ୍ଟାଉଛି ଗୋଟିଏ ନଳକୂପ

ବିଞ୍ଝାରପୁର,୨୪।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ସରକାର ସ୍ବଚ୍ଛ ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଇ ଦେବା ପାଇଁ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କ ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଥିବାବେଳେ ବେଳେବେଳେ ଏହା ଦିଗହରା ହେଉଥିବା ପରିଲକ୍ଷିତ ହୁଏ। ଫଳରେ ଲୋକମାନେ ପାନୀୟ ଜଳ ନ ପାଇ ବହୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଅନ୍ତି। ଏଭଳି ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ବିଞ୍ଝାରପୁର ବ୍ଲକ କଏଣା-ରଘୁନାଥପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ପ୍ରହ୍ଲାଦପୁର ଦଳିତ ସାହିରେ ।

ଗୋଚର ଜମିରେ ନିର୍ମାଣ ଚାଲିଛି ଅଙ୍ଗନୱାଡି କେନ୍ଦ୍ର

ଗୋଚର ଜମିରେ ନିର୍ମାଣ ଚାଲିଛି ଅଙ୍ଗନୱାଡି କେନ୍ଦ୍ର

ଦଶରଥପୁର,୨୪।୩(ଡିଏନ୍‌ଏ)- ଦଶରଥପୁର ବ୍ଲକ ବିରିପଟା ପଞ୍ଚାୟତସ୍ଥିତ ନାରିଗଁ।ଠାରେ ଥିବା ଗୋଚର ଜାଗା ଉପରେ ବେଆଇନ ଭାବେ ଏକ ଅଙ୍ଗନୱାଡି କେନ୍ଦ୍ର ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଥିବା ସମ୍ପୃକ୍ତ ଗ୍ରାମବାସୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ମିଥ୍ୟା ବିଲ୍‌ରେ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ହରିଲୁଟ୍‌

ବରୀ,୨୪।୩ (ସ୍ବ.ପ୍ର)- ବରୀ ବ୍ଲକରେ ବିଭିନ୍ନ ପଞ୍ଚାୟତର ଉନ୍ନୟନ କାର୍ଯ୍ୟ ନାମରେ ମିଥ୍ୟା ବିଲ କରାଯାଇ କୋଟିକୋଟି ଟଙ୍କା ହରିଲୁଟ କରି ନିଆଯାଇଛି। ଏନେଇ ଭିଜିଲାନ୍ସ ବିଭାଗରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଏକ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରି ତଦନ୍ତ ଫାଇଲରେ ନାଲି ଫିତା ବାନ୍ଧିଦେଇ ନୀରବ ରହିଯାଇଛି। ଭିଜିଲାନ୍ସ ତଦନ୍ତରେ ଶିଥିଳତା ପଡିଯିବାରୁ ସାଧାରଣରେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଏସବୁ ତଦନ୍ତ କରାଯାଇ ଫର୍ଦ୍ଦାଫାଶ ହେଲେ ସତ୍ୟାସତ୍ୟ ଲୋକଲୋଚନକୁ ଆସିଯିବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି।

ଟ୍ରେନ୍‌ ଧକ୍କାରେ ଛାତ୍ର ମୃତ

ଟ୍ରେନ୍‌ ଧକ୍କାରେ ଛାତ୍ର ମୃତ

ଯାଜପୁର ରୋଡ,୨୪।୩(ନି.ପ୍ର.): ଯାଜପୁର ରୋଡ ଲେବୁଲ କ୍ରସିଂରେ ଶନିବାର ଟ୍ରେନ୍‌ ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ ଆଲୋକ ଦେହୁରୀ(୧୮)।

ଗୋଡ଼ିଆପଲ୍ଲୀ ଛକରେ ବୋମାମାଡ଼

ଗୋଡ଼ିଆପଲ୍ଲୀ ଛକରେ ବୋମାମାଡ଼

ବେଗୁନିଆ, ୨୪।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା ବେଗୁନିଆ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗୋଡ଼ିଆପଲ୍ଲୀ ଛକ ନିକଟରେ ଶନିବାର ଭୋର ୫ଟାରେ ବୋମାମାଡ ହୋଇଛି।

ଆଜି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଯାଜପୁର ଗସ୍ତ

ଆଜି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଯାଜପୁର ଗସ୍ତ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ, ୨୪।୩: ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଶନିବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ଟାରେ ଯାଜପୁର ଗସ୍ତ କରିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି। ଯାଜପୁର ପୌରପାଳିକାର ୧୫୦ ବର୍ଷ ଓ ଜିଲା ଗଠନର ୨୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ମହୋତ୍ସବରେ ସେ ଯୋଗଦେବେ। ଏହି ଅବସରରେ କୁସୁମା ପୋଖରୀର ଲୋକାର୍ପଣ ଏବଂ ବାଳାଶ୍ରମ ପଡିଆରେ ଆୟୋଜିତ ମହୋତ୍ସବକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିବେ।

ରୂପେକାର୍ଡରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ ୨୧ହଜାର ଚାଷୀ

ରସୁଲପୁର,୨୩।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ରସୁଲପୁର ବ୍ଲକ ଅଧୀନ କଟକ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସମବାୟ ବ୍ୟାଙ୍କ, କୁଆଖିଆ ଶାଖାର ଟାଳଟୁଳ ନୀତି ଯୋଗୁ ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳର ୨୧ ହଜାର ଚାଷୀ ରୂପେ କାର୍ଡରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି ।ସମଗ୍ର ଜିଲାର ୧୦ଟି ବ୍ଲକରୁ ୯ଟି ବ୍ଲକ ସମେତ ବ୍ୟାସନଗର ଓ ଯାଜପୁର ଭଳି ଦୁଇଟି ମୁନିସିପାଲିଟି ଅଧୀନ ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ରୂପେକାର୍ଡ ମିଳିଛି । କେବଳ ରସୁଲପୁର ବ୍ଲକର ଚାଷୀମାନେ ରୂପେକାର୍ଡରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ କଟକ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଦାୟୀ କରାଯାଉଛି । ଚଳିତବର୍ଷ ଏହି କାର୍ଡରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ ଚାଷୀମାନେ ବିଭିନ୍ନ ସରକାରୀ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ଓ ରିହାତିରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବା ଏକ ପ୍ରକାର ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି। ସମବାୟ ସମିତିରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ଚାଷୀଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ରୂପେକାର୍ଡ ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ଚାଷୀଙ୍କ ମହଲରେ ଦାବି ହେଉଛି ରୂପେ କାର୍ଡ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଅବହେଳା କରିଥିବା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବାକୁ ଦାବି ହୋଇଛି। ଏହି ବ୍ଲକର ୨୮ଟି ପଞ୍ଚାୟତକୁ ୧୧ଟି ପ୍ରାଥମିକ କୃଷି ସେବା ସମବାୟ ସମିତି(ପାକ୍ସ)ରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଛି।କୃଷକମାନେ ନାମ ପଞ୍ଜୀକରଣ କରି ପାକ୍ସର ସଦସ୍ୟତା ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ।ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ କିଷାନ କ୍ରେଡିଟ୍‌ କାର୍ଡ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି ଏହି କ୍ରମରେ ରସୁଲପୁର ପାକ୍ସରେ ୧୯୭୨ଜଣ, ସିଂହାପୁରରେ-୨୦୩୧,ମୁଗୁପାଳରେ-୧୯୧୮, ବଡକଇଁଚିରେ-୨୨୬୦, ପହଁଗାରେ-୨୧୫୫,ନରସିଂହପୁର-୧୧୬୨, ଓଡିଶୋରେ-୨୩୯୯, ବଡକଇଁଚିରେ-୧୪୫୫,ପ୍ରଥମାଖଣ୍ଡିରେ-୧୮୭୦, ସାମନ୍ତରାପୁର ପାକ୍ସରେ-୧୯୬୩ଜଣ ଚାଷୀ ନାମ ପଞ୍ଜୀକରଣ କରିଛନ୍ତି ।

ବେଆଇନ ବ୍ଲାଷ୍ଟିଂରେ ଫାଟିଲା କାନ୍ଥ

ଡୁବୁରୀ,୨୩।୩(ଡିଏନଏ) କଳିଙ୍ଗନଗର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାଘୁଆପାଳଠାରେ ଚାଲିଥିବା ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପ କାମରେ ନିୟୋଜିତ ଏକ ଠିକା ସଂସ୍ଥା ପ୍ରଶାସନର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ବେଖାତିର କରି ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଦ୍ୱିପ୍ରହରରେ ବେଆଇନ ବ୍ଲାଷ୍ଟିଂ କରିଛି। ଯଦ୍ଦ୍ବାରା ବାଘୁଆପାଳ ଗ୍ରାମର ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ଘର କାନ୍ଥ ଫାଟିଯିବା ସହ ଗାଁ କ୍ଲବ ଘର ଓ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ମଣ୍ଡପ ଗୃହ ଭୁଶୁଡ଼ି ପଡ଼ିବା ଆଶଙ୍କା ଦେଖାଦେଇଛି। ଏ ନେଇ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଛି। ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ଲୋକେ ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଶନିବାର ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ବୈଠକ ଡକାଯାଇ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ବୋଲି ଜଣାଯାଇଛି।

ନଗଡ଼ାରେ ପୁଣି ୩ ଶିଶୁ ଅପପୁଷ୍ଟିର ଶିକାର

ନଗଡ଼ାରେ ପୁଣି ୩ ଶିଶୁ ଅପପୁଷ୍ଟିର ଶିକାର

କାଳିଆପାଣି,୨୩।୩(ଡିଏନଏ) କେବେ ଅପପୁଷ୍ଟି ତ ଆଉ କେତେବେଳେ ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ ନିୟୋଜନକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଘେରରେ ରହିଆସିଛି ଯାଜପୁର ଜିଲା ସୁକିନ୍ଦା ବ୍ଲକର ନଗଡ଼ା ଗ୍ରାମ। ରାଜ୍ୟ ଓ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ନଗଡ଼ାକୁ ଆଦର୍ଶ ଗ୍ରାମରେ ପରିଣତ କରିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଥିଲେ ହେଁ ଉକ୍ତ ଗ୍ରାମବାସୀ ଏଯାବତ୍‌ ସଚେତନ ହୋଇ ନ ଥିବା ପରିତାପର ବିଷୟ। ସେଠାରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ଜୁଆଙ୍ଗଙ୍କ ଜୀବନ ଶୈଳୀରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇ ନ ଥିବା ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଛି। କୌଣସି ରୋଗ ହେଲେ ସେମାନେ ମେଡିକାଲ ଯିବାକୁ ଭୟ କରୁଥିବା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କୁ ଜବରଦସ୍ତି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କଲେ ଲୁଚି ପଳାଇ ଆସୁଛନ୍ତି। ଔଷଧ ଖାଇ ଭଲ ହେବା ବଦଳରେ କୁକୁଡ଼ା ବଳି ଦେବା ଓ ଝଡ଼ାଫୁଙ୍କାରେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ବିନୁ ପଧାନଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଜ୍ୱର ଭଲ ନ ହେବାରୁ ସେ ଔଷଧ ନ ଖାଇ କୁକୁଡ଼ା ବଳି ଦେଇଥିବା ଭଳି ଘଟଣା କିଛିଦିନ ପୂର୍ବେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ସେହିପରି ନଗଡ଼ାରେ ଆଉ ୩ ଶିଶୁ ଅପପୁଷ୍ଟିର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଘଟଣା:ଦୋଷ ସ୍ବୀକାର କଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ

ଏରସମା,୨୩।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଏରସମା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗଡ଼ହରିଶପୁର ଗ୍ରାମରେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ପରେ ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ଗିରଫ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଲବ ମାନ୍ନା ଓରଫ କାଳିଆ ନିଜ ଦୋଷ ସ୍ବୀକାର କରିଥିବା ଶୁକ୍ରବାର ପୋଲିସ ସୂଚନା ଦେଇଛି

ସେବା ନିବୃତ୍ତ ହେଲା ସୁଚେତା କ୍ରିପାଳିନୀ

ସେବା ନିବୃତ୍ତ ହେଲା ସୁଚେତା କ୍ରିପାଳିନୀ

ପାରାଦୀପ,୨୩।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଭାରତୀୟ ତଟରକ୍ଷୀ ବାହିନୀରେ ୨୦ବର୍ଷ ଧରି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପରେ ଶୁକ୍ରବାର ସୂର୍ଯ୍ୟାସ୍ତରେ ସେବାରୁ ନିବୃତ୍ତ ହୋଇଛି ପାଟ୍ରୋଲିଂ ଜାହାଜ ଆଇସିଜିଏସ୍‌ ସୁଚେତା କ୍ରିପାଳିନୀ।

ବେତଭାର ଦେଉଛି ଜରୁରିକାଳୀନ ସେବା

ବେତଭାର ଦେଉଛି ଜରୁରିକାଳୀନ ସେବା

ମହାକାଳପଡା, ୨୩।୩ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ଉଭୟ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି କହିହେଉଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ସରକାରୀ ତହବିଲରୁ ବିପୁଳ ଅଞ୍ଚ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଛି। ମାତ୍ର ଗ୍ରାମlଞ୍ଚଳର ବିକାଶ କେତେ ହେଉଛି ସେ ନେଇ ସାଧାରଣରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି। ଏହାର ଏକ ଉଦାହରଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ମହାକାଳପଡା ବ୍ଲକ ଜମ୍ବୁ ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ କଣ୍ଡରାପାଟିଆ ଗ୍ରାମରେ। ନଦୀନାଳ ଘେରା ଏହି ଗ୍ରାମରେ ଏବେବି ବିକାଶ ପହଞ୍ଚତ୍ପାରି ନାହିଁ। ଗ୍ରାମରେ ୮୦ ପରିବାର ବସବାସ କରୁଥିବା ବେଳେ ଏଠାକାର ଲୋକସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ୫୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ହେବ। ଗ୍ରାମର ପୂର୍ବରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗର କୂଳ ସଂରକ୍ଷିତ ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲ, ଉତ୍ତରରେ ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲ, ପଶ୍ଚିମରେ ଚିଙ୍ଗୁଡିଘେରି ଓ ଦକ୍ଷିଣରେ ୧ କିଲୋମିଟର ଗଲାପରେ ପଡେ ଉତ୍ତର ଜମ୍ବୁ ଗ୍ରାମ। ସ୍ବାଧୀନତାର ୭୦ ବର୍ଷ ପରେ ବି ଗ୍ରାମକୁ ରାସ୍ତା ପହଞ୍ଚତ୍ ପାରି ନାହିଁ। ଗାଁକୁ ରାସ୍ତା ନ ଥିବାରୁ ସେଠାରେ ଆବଶ୍ୟକ ସମୟରେ ଜରୁରିକାଳୀନ ସେବା ପହଞ୍ଚତ୍ ପାରେନି

ଲୋପ ପାଉଛି ଔଷଧୀୟ ବୃକ୍ଷ

ଆଳି, ୨୩।୩ (ଡି.ଏନ.ଏ.) ଆଗରୁ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଲୋକେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଔଷଧୀୟ ଗଛ ଲଗାଇ ତାର ଚେର, ଫୁଲ ଓ ଫଳରୁ ବିଭିନ୍ନ ରୋଗର ଉପଶମ ପାଇପାରୁଥିଲେ। ଏହାଦ୍ୱାରା ବହୁସ୍ଥାନରେ ଜଙ୍ଗଲ ସୃଷ୍ଟି ହେବା ସହ ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଉପକୃତ ହେଉଥିଲେ। ମାତ୍ର ମେଡିକାଲ ସାଇନ୍ସରେ ଉନ୍ନତି ଘଟିବା ପୂର୍ବରୁ ଏବେ ସହରାଞ୍ଚଳଠାରୁ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁଠି ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଔଷଧ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଛି। ଫଳରେ ଲୋକମାନେ ବହୁ ଔଷଧୀୟ ଗଛ ଲଗାଇବା ଅପେକ୍ଷା ସେଗୁଡିକୁ କାଟି ପଦା କରୁଥିବା ଦେଖାଯାଉଛି।

ଘରେ ପଶି ଆକ୍ରମଣ: ୩ ଗୁରୁତର

ଘରେ ପଶି ଆକ୍ରମଣ: ୩ ଗୁରୁତର

ରଣପୁର,୨୩।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ନୟାଗଡ ଜିଲା ରଣପୁର ଥାନା ଦ୍ରାପଣରଣପୁର ଫାଣ୍ଡି ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗୋପୀନାଥପୁର ସାହିରେ ରଣପୁର ବ୍ଲକ ବିଜେଡି ସଭାପତି ଓ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକେ ଗୁରୁବାର ରାତିରେ ଉକ୍ତ ଗ୍ରାମର ଜନୈକ ଯୁବକଙ୍କ ଘରେ ପଶି ଆକ୍ରମଣ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ପାଣି ପାଇଁ ରାସ୍ତାରୋକୋ

ପାଣି ପାଇଁ ରାସ୍ତାରୋକୋ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୩।୩: ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ଶରଣକୂଳ ନରେନ୍ଦ୍ରପୁର ଗ୍ରାମର ଲୋକମାନେ ପାଣି ପାଇଁ ଶୁକ୍ରବାର ରାସ୍ତାରୋକୋ କରିଛନ୍ତି। ଉକ୍ତ ଗ୍ରାମଦେଇ ଯାଇଥିବା ୨୧ ନଂ. ରାଜପଥ ଓଡ଼ଗାଁ ରାସ୍ତାରେ ମାଠିଆ, ଗରା, ବାଲତି ରଖି ମହିଳାମାନେ ରାସ୍ତାରୋକୋ କରିଛନ୍ତି।

ଷ୍ଟିଭେଡର୍ସ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ବଦଳି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ପୋର୍ଟରେ ଅଚଳାବସ୍ଥା

ଷ୍ଟିଭେଡର୍ସ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ବଦଳି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ପୋର୍ଟରେ ଅଚଳାବସ୍ଥା

ପାରାଦୀପ, ୨୩।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର.) ପାରାଦୀପ ବନ୍ଦରରେ ଏକ ଷ୍ଟିଭେଡର୍ସ କମ୍ପାନୀର ଜଣେ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ବଦଳି ସହ ଗେଟପାସ୍‌ ରଦ୍ଦ ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଗୁରୁବାର ମଧ୍ୟରାତ୍ରରୁ ଅଚଳାବସ୍ଥା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଷ୍ଟିଭେଡର୍ସ ଶ୍ରମିକମାନେ କାର୍ଯ୍ୟ ବନ୍ଦ କରିଥିବାରୁ ପୋର୍ଟ ବନ୍ଦ ରହିଛି।

ଅଂଶୁଘାତ ନେଲା ଜୀବନ, ବିଲରେ କାମ କରିବା ବେଳେ ଟଳି ପଡିଲେ ଚାଷୀ

ଅଂଶୁଘାତ ନେଲା ଜୀବନ, ବିଲରେ କାମ କରିବା ବେଳେ ଟଳି ପଡିଲେ ଚାଷୀ

ଭାପୁର, ୨୩।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ନୟାଗଡ ଜିଲା ଫତେଗଡ ଥାନା ବାଘୁଆପଲୀ ପଞ୍ଚାୟତ ସୁଆମଢ଼ିପି ଗ୍ରାମର ସନାତନ ପାତ୍ର(୬୨)ଙ୍କର ଶୁକ୍ରବାର ଅଂଶୁଘାତରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ତାଙ୍କ ପୁଅ ସହ ବିଲରେ ମୁଗ ଉପାଡୁଥିବା ସମୟରେ ଖରା ଓ ଗୁଳୁଗୁଳି ଯୋଗୁ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇ ପଡିଥିଲେ।

ଟ୍ରେନ୍‌ରେ କଟି ମହିଳା ମୃତ

ଟ୍ରେନ୍‌ରେ କଟି ମହିଳା ମୃତ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ, ୨୩।୩: ନୟାଗଡ଼ ଷ୍ଟେଶନ ନିକଟ ରେଲ ଲାଇନ୍‌ରୁ ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳେ ଜନୈକ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଛି। ତାଙ୍କ ପରିଚୟ ମିଳିପାରି ନାହିଁ। ତେବେ ସେ ଆତ୍ମହତ୍ୟ କରିଥିବା ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି।