ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ମନ୍ଦିର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ କଳସ ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ମନ୍ଦିର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ କଳସ ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ଖଣ୍ଡପଡା,୩୦ା୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଚୈତ୍ର ପୂର୍ଣ୍ଣମୀ ତିଥିରେ କେନ୍ଦୁପଲ୍ଲୀ ପଞ୍ଚାୟତ କେନ୍ଦୁପଲ୍ଲୀ ଗ୍ରାମସ୍ଥିତ ଶ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ରାଧାକୃଷ୍ଣ ମନ୍ଦିର, ହନୁମାନ ମନ୍ଦିର ପ୍ରତିଷ୍ଠା (ରଘୁନାଥ ମନ୍ଦିର) ଓ ବିଗ୍ରହମାନଙ୍କ ମନ୍ଦିର ପ୍ରବେଶ ଉପଲକ୍ଷେ ସୋମବାର ଏକ କଳସ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

ବିଧାନସଭା ପ୍ରଶ୍ନୋତ୍ତର: ୪୦ ଆଇଏଏସ୍‌, ୭୩ ଆଇପିଏସ୍‌, ୫୯ ଆଇଏଫ୍‌ଏସ୍‌ ପଦବୀ ଖାଲି

ବିଧାନସଭା ପ୍ରଶ୍ନୋତ୍ତର: ୪୦ ଆଇଏଏସ୍‌, ୭୩ ଆଇପିଏସ୍‌, ୫୯ ଆଇଏଫ୍‌ଏସ୍‌ ପଦବୀ ଖାଲି

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୩୦।୪(ବ୍ୟୁରୋ): ରାଜ୍ୟରେ ମଞ୍ଜୁରୀପ୍ରାପ୍ତ ୪୦ ଭାରତୀୟ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା (ଆଇଏଏସ୍‌), ୭୩ ଭାରତୀୟ ପୋଲିସ ସେବା (ଆଇପିଏସ୍‌) ଏବଂ ୫୯ ଭାରତୀୟ ଜଙ୍ଗଲ ସେବା (ଆଇଏଫ୍‌ଏସ୍‌) ପଦବୀ ଖାଲି ପଡ଼ିଛି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଭାଜପା ସଭ୍ୟ ଦିଲୀପ ରାୟଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନରେ ଏହି ଲିଖିତ ଉତ୍ତର ରଖିଛନ୍ତି।

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଶକ୍‌ ଦେଇ ବଧୂହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଶକ୍‌ ଦେଇ ବଧୂହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ

ମାର୍ଶାଘାଇ,୩୦ା୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା ମାର୍ଶାଘାଇ ଥାନା ପାଟଳିପଙ୍କ ଗ୍ରାମର ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଶକ୍‌ ଦେଇ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା ନେଇ ସୋମବାର ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ମୃତା ମହିଳା ହେଲେ ଅଞ୍ଜଳି ବେହେରା।

ବଳାତ୍କାର ଉଦ୍ୟମ ଓ ସାନଭାଇଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ ଅଭିଯୋଗରେ ବଡଭାଇଙ୍କୁ ୫ବର୍ଷ ଜେଲ

ବଳାତ୍କାର ଉଦ୍ୟମ ଓ ସାନଭାଇଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ ଅଭିଯୋଗରେ ବଡଭାଇଙ୍କୁ ୫ବର୍ଷ ଜେଲ

ବିରଜାକ୍ଷେତ୍ର,୩୦ା୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବଳାତ୍କାର ଉଦ୍ୟମ ଓ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ କରି ଗିରଫ ହୋଇଥିବା ଜଣେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଯାଜପୁର ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲା ଓ ଦୌରାଜଜ୍‌ ସୋମବାର ୫ବର୍ଷ ଜେଲଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରିଛନ୍ତି। ଯାଜପୁର ଜିଲା ବଡଚଣା ଥାନା ସାନବନ୍ଦାଳ ଗ୍ରାମର ରଥ ରାଉତଙ୍କ ଦୁଇପୁତ୍ର ଲକ୍ଷ୍ମୀଧର ଓ ଅକ୍ଷୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜମିବାଡିକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଲାଗିରହିଥିଲା।

ଶିଶୁକନ୍ୟାକୁ ବଳାତ୍କାର, ସମ୍ପର୍କୀୟ ବଡବାପା ଗିରଫ

ଶିଶୁକନ୍ୟାକୁ ବଳାତ୍କାର, ସମ୍ପର୍କୀୟ ବଡବାପା ଗିରଫ

ରାଜକନିକା,୩୦।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା ରାଜକନିକା ଥାନା ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ୪ବର୍ଷର ଶିଶୁକନ୍ୟାକୁ ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୋଗରେ ପୋଲିସ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବଡବାପା ରଞ୍ଜନ ନାୟକ (୪୫)ଙ୍କୁ ସୋମବାର ଗିରଫ କରିଛି। ଗିରଫ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଆଳି କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରାଯାଇଛି।

ନଦୀରେ ଭାସିଯାଇ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ନଦୀରେ ଭାସିଯାଇ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ବାଲୁଗଁ।,୩୦।୪ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ରବିବାର ସକାଳେ ବାଣପୁର ଥାନା ମାଣିକପୁର ଗ୍ରାମର ଚରଣ ସାହୁ (୬୦) ନାମକ ବୃଦ୍ଧ ନିକଟସ୍ଥ ଶାଳିଆ ନଈରେ ସ୍ନାନ କରୁଥିବା ବେଳେ ପାଣିରେ ବୁଡି ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଛନ୍ତି। ସକାଳ ପ୍ରାୟ ୭ଟାରେ ଚରଣ ନଈକୁ ଗାଧୋଇବାକୁ ଯାଇଥିଲେ। ହେଲେ ଅସାବଧାନତା ଯୋଗୁ ତାଙ୍କର ଗୋଡ ଖସିଯାଇଥିଲା।

ମହଙ୍ଗା ପଡ଼ିଲା ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବାହ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଗିରଫ

ମହଙ୍ଗା ପଡ଼ିଲା ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବାହ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଗିରଫ

ବାଲୁଗଁ।,୩୦।୪ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ପ୍ରଥମ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ପ୍ରତାରଣା କରି ଗୋପନରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବାହ ବାଲୁଗଁ। ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ ମହଙ୍ଗା ପଡିଛି। ପ୍ରଥମ ସ୍ତ୍ରୀ ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ବାଲୁଗଁ। ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିବା ପରେ ପୋଲିସ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଭିଯୁକ୍ତ ରାକେଶ ରୋଶନ୍‌ ପରିଡାଙ୍କୁ ରବିବାର ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ଗିରଫ କରିଛି । ଏହି ଘଟଣା ସମଗ୍ର ବାଲୁଗଁ। ଅଞ୍ଚଳରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି ।

ମଞ୍ଚରେ ଲାଇଟ୍‌, ମାଇକ ସଂଯୋଗ ବେଳେ ଅଘଟଣ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ମଞ୍ଚରେ ଲାଇଟ୍‌, ମାଇକ ସଂଯୋଗ ବେଳେ ଅଘଟଣ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୩୦।୪- ଯାତ୍ରା ମଞ୍ଚରେ ଲାଇଟ୍‌ ଓ ମାଇକ ସଂଯୋଗ ବେଳେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ ଘଟିଛି। ମୃତକ ହେଲେ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ଜଗନ୍ନାଥପ୍ରସାଦ ଥାନା ଜିରାବାଡ଼ି ଗ୍ରାମର କାଳିଆ ନାୟକ(୩୦)।

ଭେସେଲ ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ, ଯାତ୍ରୀ ହନ୍ତସନ୍ତ

ଭେସେଲ ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ, ଯାତ୍ରୀ ହନ୍ତସନ୍ତ

କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ, ୩୦।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ପୁରୀ ଜିଲାର କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ ବ୍ଲକ ଦେଇ ଦୈନିକ ଶହ ଶହ ଯାତ୍ରୀ ପୁରୀ ଯାତାୟାତ କରିଥାନ୍ତି। ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ ଚିଲିକା ଉନ୍ନୟନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଚିଲିକାରେ ଭେସେଲ (ଭସାପୋଲ) ଚଳାଚଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିଲା। ଏହା ଦ୍ୱାରା ଚିଲିକାର ଜହ୍ନିକୁଦାରୁ ସାତପଡା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲୋକେ ସହଜରେ ଯାତାୟାତ କରୁଥିଲେ।

ଦିନକର କାହାଣୀ :  ଶଙ୍ଖାରି ହୃଷୀକେଶ

ଦିନକର କାହାଣୀ : ଶଙ୍ଖାରି ହୃଷୀକେଶ

ନୟାଗଡ ଜିଲା ଖଣ୍ଡପଡା ବ୍ଳକ ଅନ୍ତର୍ଗତ କଣ୍ଟିଲୋ ଅଞ୍ଚଳର ବିଭିନ୍ନ ସାହି ବସ୍ତି କିମ୍ବା ଆଖପାଖ ଗ୍ରାମରେ ଅଣ୍ଟା ନଇଁ ଯାଇଥିବା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ପିଠିରେ ବିଭିନ୍ନ କିସମର ଶଙ୍ଖା ବ୍ୟାଗ ପକାଇ ବୁଲି ବୁଲି ଶଙ୍ଖା ବିକୁଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ । ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥାରେ ତାଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାର ଇଚ୍ଛା ଶକ୍ତିକୁ ଦେଖି ଅନେକେ ଆଶ୍ଚଯ୍ୟ ହେବା ସହ ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କରିଥାନ୍ତି। ସମ୍ପୃକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ହେଉଛନ୍ତି ଶଂଖାରି ହୃଷୀକେଶ ସାହୁ(୬୬)।

ଓଜନମାପ ବିଭାଗର ସହକାରୀ ନିୟନ୍ତ୍ରକଙ୍କ ଘରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଚଢାଉ

ଓଜନମାପ ବିଭାଗର ସହକାରୀ ନିୟନ୍ତ୍ରକଙ୍କ ଘରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଚଢାଉ

କଟକ ଅଫିସ/ରାଉରକେଲା,୩୦।୪: ରାଉରକେଲା ଓଜନମାପ ବିଭାଗର ସହକାରୀ ନିୟନ୍ତ୍ରକ ବିଦ୍ୟାଧର ବିଶ୍ୱାଳଙ୍କ ଘରେ ସୋମବାର ଭିଜିଲାନ୍ସ ଚଢାଉ କରିଛି। ଆୟ ବହିର୍ଭୁତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗରେ ସମ୍ବଲପୁର ଭିଜିଲାନ୍ସ ଡିଭିଜନ ପକ୍ଷରୁ ବିଶ୍ୱାଳଙ୍କ ଭୁବନେଶ୍ୱରସ୍ଥିତ ପୋଖରୀପୁଟଠାରେ ଥିବା ୩ ମହଲା କୋଠା, ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା ନିମିକ୍ଷେତ ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ଘର ଓ ଭୁବନେଶ୍ୱର ପାତ୍ରପଡ଼ା ଠାରେ ଥିବା ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ଘର ଉପରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ପକ୍ଷରୁ ଏକକାଳିନ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଉଛି।

ରାଜପଥ ଲୁଟେରା ସନ୍ତୋଷ ଗିରଫ

ରାଜପଥ ଲୁଟେରା ସନ୍ତୋଷ ଗିରଫ

ରଣପୁର, ୩୦।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ଚାନ୍ଦପୁର ଥାନା ଚମ୍ପାଗଡ଼ ଗ୍ରାମରେ ରବିବାର ରାତିରେ ଚାନ୍ଦପୁର ଓ ରଣପୁର ପୋଲିସ ମିଳିତ ଚଢ଼ାଉ କରି ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ମହାନ୍ତି ନାମକ ଜଣେ ରାଜପଥ ଲୁଟେରାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି।

ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଜନଶୁଣାଣି ବନ୍ଦ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ

ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଜନଶୁଣାଣି ବନ୍ଦ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ

ମହାକାଳପଡ଼ା, ୩୦।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ସୋମବାର ଜିଲାପାଳଙ୍କ ମିଳିତ ଜନଶୁଣାଣି ଥିଲା। ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଖରା ଯୋଗୁ ହଠାତ୍‌ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ତରବରିଆ ଭାବେ ଏହି ଶିବିରକୁ ବନ୍ଦ କରିଦିଆଯାଇଛି। ଫଳରେ ଶିବିରକୁ ଆସିଥିବା ଜନସାଧାରଣ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି।

ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ନାବାଳକ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଗୁରୁତର

ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ନାବାଳକ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଗୁରୁତର

ମହାକାଳପଡ଼ା, ୩୦।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ସ୍ଥାନୀୟ ବ୍ଲକ ମହାକାଳପଡ଼ା ଗ୍ରାମରେ ସୋମବାର ସକାଳେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି। ଏଥିରେ ୨ ବଖରା ଘର ଜଳିଯିବା ସହ ୧୫ ବର୍ଷିୟ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ନାବାଳକ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଗ୍ରାମର ତୀର୍ଥାନନ୍ଦ ଓଝାଙ୍କ ଘରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସର୍ଟଶର୍କିଟ ଯୋଗୁ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଥିଲା।

ସାଲେପୁର ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଭେଟିଲେ ପିସିସିର ୮ ଜଣିଆ ଟିମ୍‌

ସାଲେପୁର ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଭେଟିଲେ ପିସିସିର ୮ ଜଣିଆ ଟିମ୍‌

ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି,୩୦।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କଟକ ଜିଲା ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି ବ୍ଲକ ତଥା ସାଲେପୁର ଥାନା ଅଧୀନ ପଠଗୋଳ ପଞ୍ଚାୟତ ଜଗନ୍ନାଥପୁର ଗ୍ରାମରେ ସୋମବାର ପିସିସିର ଏକ ୮ଜଣିଆ ଟିମ୍‌ ପହଞ୍ଚିଛି। ଉକ୍ତ ଗ୍ରାମରେ ଜଣେ ୬ ବର୍ଷୀୟା ନାବାଳିକା ବଳାତ୍କାରର ଶିକାର ହୋଇ ରବିବାର ସବୁଦିନ ପାଇଁ ଆଖିବୁଜିବା ପରେ କଂଗ୍ରେସର ନେତୃବୃନ୍ଦ ତାଙ୍କ ଶୋକସନ୍ତପ୍ତ ପରିବାରକୁ ଭେଟିଛନ୍ତି।

ନକଲି ତେଲ କାରଖାନା ଠାବ: ପୋଲିସ ଚଢାଉ ଜାରି

ନକଲି ତେଲ କାରଖାନା ଠାବ: ପୋଲିସ ଚଢାଉ ଜାରି

କଟକ ଅଫିସ, ୩୦।୪: ବାଦାମବାଡ଼ି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଖାନନଗର ନୂଆସାହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାଲିଥିବା ନକଲି ଶୋରିଷ ତେଲ କାରଖାନା ଉପରେ ସୋମବାର ବାଦାମବାଡି ଥାନା ପୋଲିସ ଚଢାଉ କରିଛି। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ନାମୀ କମ୍ପାନୀର ପାଉଚ୍‌ ଓ ଟିଣରେ ନକଲି ତେଲ ପୂରାଇ ଅସଲି ଦରରେ ବିକ୍ରି କରୁଥିଲେ। ଏ ନେଇ ଖବର ପାଇ ପୋଲିସ ଚଢାଉ କରିଥିଲା।

ଜାତୀୟ ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସପ୍ତାହ ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ଜାତୀୟ ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସପ୍ତାହ ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ବିରଜାକ୍ଷେତ୍ର,୩୦।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଯାଜପୁର ସହରସ୍ଥିତ ବୁଦ୍ଧ ସଂସ୍କୃତି ଭବନଠାରେ ସୋମବାର ୨୯ତମ ଜାତୀୟ ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସପ୍ତାହ ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଜିଲାପାଳ ରଞ୍ଜନ କୁମାର ଦାସ, ଏସ୍‌ପି ଚରଣ ସିଂ ମୀନା ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ବୁଦ୍ଧ ଜୟନ୍ତୀରେ ପ୍ରଭାତଫେରି

ବୁଦ୍ଧ ଜୟନ୍ତୀରେ ପ୍ରଭାତଫେରି

ତିଗିରିଆ,୩୦।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ତିଗିରିଆ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜେମାଦେଇପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ବୁଦ୍ଧଜୟନ୍ତୀପୁରଠାରେ ସୋମବାର ବୁଦ୍ଧ ଜୟନ୍ତୀ ଅବସରରେ ଏକ ପ୍ରଭାତଫେରି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବୌଦ୍ଧ ଧର୍ମାବଲମ୍ବୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା। ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ।

 ବିଜେଡିରେ ସାମିଲ ହେଲେ ବାଙ୍କୀ ତୃଣମୂଳସ୍ତରୀୟ ନେତା

ବିଜେଡିରେ ସାମିଲ ହେଲେ ବାଙ୍କୀ ତୃଣମୂଳସ୍ତରୀୟ ନେତା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୩୦।୪(ବ୍ୟୁରୋ): କଟକ ଜିଲା ବାଙ୍କୀ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀର ୧୨ଜଣ ତୃଣମୂଳସ୍ତରୀୟ ନେତା ବିଜେଡିରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି। ସୋମବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ, ବାଙ୍କୀ ବିଧାୟକ ପ୍ରଭାତ ତ୍ରିପାଠୀ ପ୍ରମୁଖ ନବୀନ ନିବାସରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

ଏଟିଏମ୍‌ ବନ୍ଦ: ପର୍ଯ୍ୟଟକ ହନ୍ତସନ୍ତ

ଏଟିଏମ୍‌ ବନ୍ଦ: ପର୍ଯ୍ୟଟକ ହନ୍ତସନ୍ତ

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୩୦।୪: ପୁରୀ ସହରର ଡାଲିସାହି, ଦୋଳମଣ୍ଡପ ସାହି ଓ ବଡ଼ ଦାଣ୍ଡରେ ରହିଥିବା ଏସ୍‌ବିଆଇ ଏଟିଏମ୍‌ଗୁଡିକ ସୋମବାର ସକାଳେ ବନ୍ଦ ରହିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଫଳରେ ସାଧାରଣ ଲୋକେ ଏବଂ ପୁରୀ ଆସୁଥିବା ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ପୁରୀ ହେଉଛି ଏକ ତୀର୍ଥ କ୍ଷେତ୍ର ତଥା ପ୍ରସିଦ୍ଧ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳୀ।

ଶେଷ ସୋମବାର ଲୋକନାଥ ପୀଠରେ ଭକ୍ତ ସମାଗମ

ଶେଷ ସୋମବାର ଲୋକନାଥ ପୀଠରେ ଭକ୍ତ ସମାଗମ

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୩୦।୪: ବୈଶାଖ ମାସର ଶେଷ ସୋମବାରକୁ ସରନ୍ତି ସୋମବାର କୁହାଯାଏ। ଏହା ପ୍ରଭୁ ଲୋକନାଥଙ୍କର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ପର୍ବ। ଶ୍ରୀ ଲୋକନାଥଙ୍କ ପୀଠରେ ୫୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଭକ୍ତଙ୍କ ସମାଗମ ହୋଇଛି। ଭକ୍ତମାନେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ଦର୍ଶନକରି ଚୁଡ଼ାଘଷା ଭୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ସହଯୋଗର ହାତ ବଢ଼ାଇଲେ ଅଭିଷେକ

ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ସହଯୋଗର ହାତ ବଢ଼ାଇଲେ ଅଭିଷେକ

ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ,୩୦।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.) ଦୁର୍ଦ୍ଦିନର ବନ୍ଧୁ ହେଉଛନ୍ତି ସାକ୍ଷାତ ଭଗବାନ ବୋଲି ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ ପୌରାଞ୍ଚଳ ୧୧ ନଂ ୱାର୍ଡର ତ୍ରିଲୋଚନ ମଲ୍ଲିକ କହିଛନ୍ତି । ତ୍ରିଲୋଚନଙ୍କ ୬ ବର୍ଷର ପୁଅ ସୌମ୍ୟଙ୍କର ଜନ୍ମରୁ ନାଭି ନିକଟରେ ଏକ କଣା ଅଛି ।ସେହି ବାଟ ଦେଇ ସେ ପରିସ୍ରା କରନ୍ତି ।

ସଚେତନତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲେ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା କମିବ

ସଚେତନତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲେ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା କମିବ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୩୦।୪ ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୬ ଜଣ ଲୋକ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ପ୍ରାଣ ହରାଉଛନ୍ତି । ନିଶା ସେବନ, ବେପରୁଆ ଗାଡିଚାଳନା, ସିଟବେଲ୍‌ଟ ନ ବାନ୍ଧିବା, ହେଲମେଟ ନ ପିନ୍ଧିବା, ପୁରୁଣା ଗାଡିର ଚଳାଚଳ ଯୋଗୁ ଏପରି ହେଉଛି ।

‘ପାଟକୁରା’ ବାହ୍ୟମଳ ମୁକ୍ତ ପଞ୍ଚାୟତ

ପାଟକୁରା, ୩୦।୪ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ଗରଦପୁର ବ୍ଲକ ପାଟକୁରା ପଞ୍ଚାୟତକୁ ବାହ୍ୟ ମଳମୁକ୍ତ ପଞ୍ଚାୟତ ଭାବେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ୧୦ଟି ରାଜସ୍ବ ଗ୍ରାମକୁ ନେଇ ଗଠିତ ଏହି ପଞ୍ଚାୟତରେ ମୋଟ ୧୭ଟି ଓ୍ବାର୍ଡରେ ସମୁଦାୟ ୧୪୬୧ ପରିବାର ବସବାସ କରନ୍ତି।