ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ଲାଞ୍ଚ ଅଭିଯୋଗ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ/ରଣପୁର(ସ୍ବ.ପ୍ର.),୨୧ା୫- ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ଘର କରାଇଦେବା ପାଇଁ ଜଣେ କାଉନସିଲର ୨ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କଠାରୁ ୧୫ହଜାର ଲେଖାଏ ୩୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ନେଇଛନ୍ତି। ଏହିଭଳି ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ରଣପୁର ଏନ୍‌ଏସି ୧୨ ନମ୍ବର ଓ୍ବାର୍ଡ କାଉନସିଲର ସୁଧାକର ପ୍ରଧାନଙ୍କ ନାମରେ। ୧୨ ନମ୍ବର ୱାର୍ଡ଼ର ବାସିନ୍ଦା ମନୋଜ ଦାସ ଓ ସନ୍ତୋଷ ପ୍ରଧାନ ଏହି ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି।

ଚିଲିକା ବିଜେଡିର ଜଲା ପରିଷଦ ଜୋନ୍‌ସ୍ତରୀୟ କର୍ମୀ ସମ୍ମିଳନୀ

ବାଲୁଗଁା,୨୧ା୫ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ବାଲୁଗଁାସ୍ଥିତ ବିଜେଡି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଚିଲିକା ବିଜେଡିର ୬ନଂ ଜିଲା ପରିଷଦ ଜୋନର କର୍ମୀ ସମ୍ମିଳନୀ ରବିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ା ଚିଲିକା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀର ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ରଘୁନାଥ ସାହୁଙ୍କ ଅଧକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଚିଲିକା ବ୍ଲକ

ମହିଳାଙ୍କୁ ଥାନା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ମାଡ଼ ଅଭିଯୋଗ ପ୍ରତିବାଦରେ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ଧାରଣା

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୧ା୫- ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ସଦର ଥାନାକୁ ନ୍ୟାୟ ପାଇଁ ଯାଇଥିବା ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ରବିବାର ଥାନା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସମେତ କର୍ମଚାରୀମାନେ ମାଡ଼ ମାରିଥିବା ଭଳି ଗୁରୁତର ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ନୟାଗଡ଼ ବ୍ଲକ କ୍ରୀଦାଶପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଯୌତୁକପାଟଣା ଗ୍ରାମର ମହିଳାମାନେ ଏହିଭଳି ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ଦିନକର କାହାଣୀ ଲୁହା,ନିଆଁ ସଙ୍ଗେ ବିତୁଛି ଜୀବନ

ଦିନକର କାହାଣୀ ଲୁହା,ନିଆଁ ସଙ୍ଗେ ବିତୁଛି ଜୀବନ

ନୟାଗଡ ଜିଲା ରଣପୁର-ନୟାଗଡ ପୂର୍ତ୍ତବିଭାଗ ରାସ୍ତା କଡ ହାଟସାହିରେ ଥିବା ଏକ ପରିତ୍ୟକ୍ତ ବରଗଛ ମୂଳ ପାଲଟିଛି ତାଙ୍କର କର୍ମସ୍ଥଳୀ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ସେଠାରେ ତାଙ୍କୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ । ସେଇଠି ରହିଛି ତାଙ୍କର କମାର ଶାଳ ା ସେ ହେଲେ ବୀର ମହାରଣା। ଘର ନୟାଗଡ ଜିଲା ରଣପୁର ଏନ୍‌ଏସିର ସାମୁକା ସାହିରେ ା ବୟସ ୭୫ ଛୁଇଁଲାଣି। ୪୦ ବର୍ଷ ହେଲା ସେ କମାର ଶାଳକୁ ଆପଣେଇ ନେଇଛନ୍ତି।

ଟାଙ୍ଗୀ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍‌ : ରତନପୁର ରାଇଡର ବିଜୟୀ

ଟାଙ୍ଗୀ(ଖୋର୍ଦ୍ଧା), ୨୧ା୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଟାଙ୍ଗୀ ଯୁବକ ସଂଘ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଚିଲିକା ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଟାଙ୍ଗୀ ପ୍ରିମିୟମ ଲିଗ୍‌ର ରବିବାର ଖେଳରେ ରତନପୁର ରାଇଡର ବିଜୟୀ ହୋଇଛି । ରତନପୁର ରାଇଡର ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରି ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ୧୫ ଓଭରରେ ୯ ଉଇକେଟ ହରାଇ ୧୩୯ ରନ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲା।

କମାଗୁରୁ କଲେଜରେ ଓଡିଆ ପଖାଳ ମହୋତ୍ସବ

ଟାଙ୍ଗୀ(ଖୋର୍ଦ୍ଧା)/ନିରାକାରପୁର,୨୧ା୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଟାଙ୍ଗୀ ବ୍ଲକ କମାଗୁରୁସ୍ଥିତ ରାମଚନ୍ଦ୍ର କଳ୍ପନା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ରବିବାର ବୈଶାଖୀ ସାହିତ୍ୟ ଆସର ଓ ଓଡିଆ ପଖାଳ ମହୋତ୍ସବ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସୁଧାଂଶୁ ଶେଖର ମହାନ୍ତିଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଭାପୁରରେ ମହାନଦୀ ସୁରକ୍ଷା ଅଭିଯାନକୁ ବିପୁଳ ଜନସମର୍ଥନ

ଭାପୁର,୨୧ା୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଓଡିଶାର ଜୀବନରେଖା ଭାବେ ପରିଗଣିତ ମହାନଦୀରେ ଛତିଶଗଡ ସରକାର ବେଆଇନ ଭାବେ ବନ୍ଧ ବାନ୍ଧି ଏହାର ଜଳସ୍ରୋତକୁ ଶୁଖାଇ ଦେଇଥିବା ପ୍ରତିବାଦରେ ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ମହାନଦୀ ସୁରକ୍ଷା ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଝାରସୁଗୁଡାରୁ ଏହି ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା।

ଅସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର ପରିବେଶରେ ଖଣ୍ଡପଡା ବ୍ଲକ

ଖଣ୍ଡପଡା,୨୧ା୫(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସ୍ବଚ୍ଛଭାରତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଜରିଆରେ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ କରୁଛନ୍ତି। ଖଣ୍ଡପଡା ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଦେଖିଲେ ଯୋଜନାର ସଫଳ ରୂପାୟନ ନେଇ ସାଧାରଣରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ା ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଟି ଏକ ଅସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର ପରିବେଶରେ ଚାଲିଥିବାରୁ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି

ମା’ଯୋଗମାୟା ଭାଗବତ ପ୍ରତିଯୋଗିତା: ଗୋପାଳିପଡା ଭାଗବତ ମଣ୍ଡଳୀ ବିଜୟୀ

ବୋଲଗଡ,୨୧ା୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବୋଲଗଡ ବ୍ଲକ ବଡକୁମାରୀ ପଞ୍ଚାୟତ ହାଟବସ୍ତ ଗ୍ରାମର ରାମଲୀଳାସ୍ଥଳୀରେ ମା’ଯୋଗମାୟା ଭାଗବତ ମଣ୍ଡଳୀ ପକ୍ଷରୁ ୪ର୍ଥ ବାର୍ଷିକ ଭାଗବତ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଚାଲୁରହିଛି। ଶନିବାର ୨ୟ ସନ୍ଧ୍ୟାର ପ୍ରତିଯୋଗିତା ନୟାଗଡ ବ୍ଲକର ଗୋପାଳିପଡା ଓ ଭାପୁର ବ୍ଲକର ମହୁଲିଆ ଭାଗବତ ମଣ୍ଡଳୀ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିଲା।

ମହିଳା ସଂଘର ମଦ ବିରୋଧୀ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବିରୋଧ କରି ଯୁବକ ଗିରଫ

ଭାପୁର,୨୧ା୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଭାପୁର ବ୍ଲକର ଏକ ମହିଳା ସଂଘର ମଦ ବିରୋଧୀ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବିରୋଧ କରି ଜଣେ ଯୁବକ ମଦ ପିଇ ଗାଳିଦେବାରୁ ପୋଲିସ ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି ରବିବାର କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି। ଫତେଗଡ଼ ଥାନା ଧାନଚାଙ୍ଗଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତ କାଳିଆପଲ୍ଲୀ ଶବର ରାଜା ବିଶ୍ୱାବସୁଙ୍କ ଗଡ଼ କୁହାଯାଏ।

ଓଡ଼ିଶା କର୍ମଚାରୀ ମହାମଞ୍ଚ ବୈଠକ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୧ା୫- ଓଡ଼ିଶା କର୍ମଚାରୀ ମହାମଞ୍ଚର ଏକ ବୈଠକ ରବିବାର ନୟାଗଡ଼ ସହରସ୍ଥିତ ପଠାଣି ସାମନ୍ତ ଅଡିଟୋରିୟମଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବୈଠକରେ ରାଜ୍ୟ କର୍ମଚାରୀ ମହାମଞ୍ଚ ସଭାପତି ପ୍ରଭାତ ମହାନ୍ତି, ସହଯୋଗୀ ତାପସ ମିଶ୍ର, ତନ୍ମୟ ପଟ୍ଟନାୟକ, ବିଜୟ ମଲ୍ଲ ଓ ଦେବ ସାହୁ ଯୋଗଦାନ କରି ନିଜର ବକ୍ତବ୍ୟ ରଖିଥିଲେ।

ଜିଲା ପିଇଓ ସଂଘର ସାଧାରଣ ବୈଠକ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୧ା୫- ରବିବାର ନୟାଗଡ଼ ବ୍ଲକ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ଜିଲା ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ସଂଘ (ପିଇଓ)ର ସାଧାରଣ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଜିଲା ସଭାପତି ପ୍ରକାଶ କୁମାର ଦାଶଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସଭାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗ୍ରାମୀଣ ଆବାସ ଯୋଜନା, ସାଧାରଣ ବଣ୍ଟନ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ବକେୟା ଦରମା ଭଳି ବିଭିନ୍ନ ବିଷୟ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା।

ପାସେଞ୍ଜର ହଲ୍‌ଟ ନିର୍ମାଣ ଦାବି: ଇଟାମାଟିରେ ୧ ଘଣ୍ଟିଆ ବନ୍ଦ ଆଜି

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୧ା୫- ପାସେଞ୍ଜର ହଲ୍‌ଟ ନିର୍ମାଣ ଦାବିରେ ସୋମବାର ବାଲୁଙ୍କେଶ୍ୱର ରେଲ୍‌ୱେ ସଂଗ୍ରାମ ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ଇଟାମାଟିଠାରେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା-ବଲାଙ୍ଗୀର ୫୭ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ କରାଯିବ। ସକାଳ ୮ଟାରୁ ୯ଟା ଏକଘଣ୍ଟା କାଳ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ସିନେମା ହଲ୍‌ ନିକଟରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ କରାଯିବ ବୋଲି ସମିତିର ସଭାପତି ମନୋଜ କୁମାର ସାହୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ନୂତନ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ଶେଷ ପରେ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରୁନି ହସ୍ତାନ୍ତର ଭଙ୍ଗାଘରେ ଚାଲିଛି ଅଙ୍ଗନୱାଡ଼ି କେନ୍ଦ୍ର

ନୂତନ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ଶେଷ ପରେ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରୁନି ହସ୍ତାନ୍ତର ଭଙ୍ଗାଘରେ ଚାଲିଛି ଅଙ୍ଗନୱାଡ଼ି କେନ୍ଦ୍ର

ବିରଜାକ୍ଷେତ୍ର,୨୧।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ) ନୂତନ ଅଙ୍ଗନୱାଡ଼ି ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ସରିଛି। ମାତ୍ର ରାଜନୈତିକ ଅଭିସନ୍ଧି କାରଣରୁ ଏହା ଉଦ୍‌ଘାଟନ ହେଉ ନାହିଁ। ବିଦ୍ୟାଳୟର ଏକ ଭଙ୍ଗା କୋଠରୀରେ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣଭାବେ ଅଙ୍ଗନୱାଡ଼ି କେନ୍ଦ୍ର ଚାଲିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଯାହାକୁ ନେଇ ଅଙ୍ଗନୱାଡ଼ି କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଆସୁଥିବା ଛୋଟ ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କ ଅଭିଭାବକମାନେ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି।

ଲଘୁ ଖଣିଜ ସମ୍ପଦରେ ଭରପୁର ଡଙ୍କାରୀ ଗ୍ରାମ ଜଳଯୋଗାଣ ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଛି, କାମକୁ ନୁହେଁ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୨୧ା୫ ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ଡଙ୍କାରୀ ଗ୍ରାମରେ ପାଇପ୍‌ ଜଳଯୋଗାଣ ପ୍ରକଳ୍ପରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ପାଣିଟିକେ ପାଉ ନାହାନ୍ତି। ଲଘୁ ଖଣିଜ ଦ୍ରବ୍ୟରେ ଭରପୁର ଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ଡଙ୍କାରୀବାସୀ ଖରା ମାସରେ ବିଶୁଦ୍ଧ ପାଣି ଟୋପାଏ ପାଇଁ ଡହଳବିକଳ ହେଉଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ଡଙ୍କାରୀ କଳାପଥର ଖାଦାନକୁ ଲିଜ୍‌ ଦେଇ ସରକାର ବାର୍ଷିକ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ରାଜସ୍ବ ଆଦାୟ କରୁଛନ୍ତି।

ପୁନଃ ଅବସ୍ଥାପନ, ବକେୟା ପାଉଣାରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ ପାଚକ ଚିତ୍ତରଞ୍ଜନ

ପୁନଃ ଅବସ୍ଥାପନ, ବକେୟା ପାଉଣାରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ ପାଚକ ଚିତ୍ତରଞ୍ଜନ

ରସୁଲପୁର,୨୧ା୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ପାଚକ ଭାବେ ପୁନଃ ଅବସ୍ଥାପନ ଓ ବକେୟା ପାଉଣା ପାଇଁ ଜଣେ ରୋଷେୟା ଉପରିସ୍ଥ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ବାରମ୍ବାର ଅଭିଯୋଗ ପରେ କୌଣସି ଫଳ ନ ମିଳିବାରୁ ସେ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ କୋର୍ଟର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏଭଳି ଘଟଣା ଘଟିଛି ରସୁଲପୁର ବ୍ଲକ ମଙ୍ଗରାଜପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ବିରଭାନପୁରସ୍ଥିତ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ନୋଡ଼ାଲ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ।

ସରକାରୀ ନିୟମର ଉଲ୍ଲଂଘନ ଅବସର ପରେ ବି କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି କିରାଣି

ସରକାରୀ ନିୟମର ଉଲ୍ଲଂଘନ ଅବସର ପରେ ବି କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି କିରାଣି

କୋରେଇ,୨୧ା୫(ସ୍ବ.ପ୍ର) କୋରେଇ ବ୍ଲକରେ ଦୁର୍ନୀତି ସୀମା ଟପିଛି। ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶ ଅର୍ଥ କମିଶନ, ଏମ୍‌ଏନ୍‌ଆର୍‌ଇଜିଏସ୍‌ ଆଦି ସବୁ ଯୋଜନାରେ ପିସି ନ ଦେଲେ କାର୍ଯ୍ୟ ହେଉ ନ ଥିବା ବାରମ୍ବାର ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଆସୁଛି। ଅପରପକ୍ଷରେ କୋରେଇ ବ୍ଲକର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ କିରାଣୀ ଅବସର ନେଇ ସାରିବା ପରେ ବି ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

ଶିଶୁଙ୍କୁ ଗ୍ରାସିଲାଣି ମାଦକ ଦ୍ରବ୍ୟ ନିଶା : ଅଧିକାଂଶ ଜାଜାବର, ମିଳୁନି ସ୍ଥାୟୀ ଠିକଣା

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଅଫିସ, ୨୧ା୫-ଆଜିର ଶିଶୁ କାଲିର ଭବିଷ୍ୟତ । ଯେଉଁ ଦେଶର ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସେ ଦେଶ ସେତିକି ସମୃଦ୍ଧ । ତେଣୁ ଶିଶୁର ପୁଷ୍ଟି ଓ ଆବଶ୍ୟକ ଯନତ୍ ଜରୁରୀ । ଏନେଇ ସରକାର ଅନେକ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛନ୍ତି । ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ ମଧ୍ୟାହ୍ଣ ଭୋଜନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହେଉଛି । ଜନ୍ମରୁ ୫ ବର୍ଷର ଶିଶୁଙ୍କ ପାଇଁ ଛତୁଆ ଆଦି ଦିଆଯାଉଛି ।

ଦୁଇ ମାସ ପରେ ନିଖୋଜ ମହିଳା ପଣ୍ଡିଚେରୀରୁ ଉଦ୍ଧାର

ନାଉଗାଁ,୨୧ା୫(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ନାଉଗଁା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଶିଖର ପଞ୍ଚାୟତର ୨ଜଣ ମହିଳା ନିଖୋଜ ହେବାର ୨ ମାସ ପରେ ପଣ୍ଡିଚେରୀରୁ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଛନ୍ତି। ନାଉଗଁା ଥାନା ପୋଲିସ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସ୍କ୍ବାର୍ଡ ଗଠନ କରି ସେମାନଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲା। ତେବେ କେଉଁ ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେମାନେ ଘର ଛାଡି ଯାଇଥିଲେ ତାହା ଜାଣିବା ପାଇଁ ପୋଲିସ ସେମାନଙ୍କୁ ଥାନାରେ ଅଟକ ରଖି ପଚରାଉଚରା ଚଳାଇଛି।

ମୃତପ୍ରାୟ ଚିରସ୍ରୋତା ବାଲିଆ ନଦୀ : ଜବରଦଖଲ ମୁଖ୍ୟ ସମସ୍ୟା

ମୃତପ୍ରାୟ ଚିରସ୍ରୋତା ବାଲିଆ ନଦୀ : ଜବରଦଖଲ ମୁଖ୍ୟ ସମସ୍ୟା

କୁଜଙ୍ଗ,୨୧ା୫(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କୁଜଙ୍ଗ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାଲିଆ ନଦୀ ଏବେ ମୃତପ୍ରାୟ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛି। ଏହି ନଦୀଯୋଗୁ ପୂର୍ବରୁ ବ୍ଲକ୍‌ର ୧୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଗ୍ରାମରେ ପନିପରିବା ଚାଷ ଭଲରେ ହେଉଥିଲା। ମାତ୍ର ଏବେ ଏହି ନଦୀରେ ପାଣି ଆସୁନଥିବାରୁ ଚାଷକାର୍ଯ୍ୟ ବହୁମାତ୍ରାରେ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି।

ଯୁକ୍ତ ୨ରେ ଫେଲ୍‌ ହୋଇ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଆମତ୍ହତ୍ୟା

ଯୁକ୍ତ ୨ରେ ଫେଲ୍‌ ହୋଇ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଆମତ୍ହତ୍ୟା

ବିଞ୍ଝାରପୁର/ସିଂହପୁର,୨୦ା୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ବିଞ୍ଝାରପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଓଳେଇ-ଚନ୍ଦନପୁର ପଞ୍ଚାୟତ କଣଛନ୍ଦା ଗ୍ରାମର ଜଣେ ଛାତ୍ର ଯୁକ୍ତ ୨ବିଜ୍ଞାନ ପରୀକ୍ଷାରେ ଫେଲ୍‌ ହେବା ପରେ ଆମତ୍ହତ୍ୟା କରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ କଣଛନ୍ଦା ଗ୍ରାମର ବିଧାନ ଦାସଙ୍କ ପୁଅ ଦିଲୀପ ଚଳିତବର୍ଷ ଯାଜପୁର ଏନ୍‌ସି କଲେଜରେ ଯୁକ୍ତ ୨ବିଜ୍ଞାନ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ ା ଶନିବାର ଫଳାଫଳ ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ଦିଲୀପ ଅକୃତକାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିବା ଜାଣିବାକୁ ପାଇ ମାନସିକ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇଥିଲେ। ରବିବାର ଭୋର ସମୟରେ ଦିଲୀପ ନିଜ ଶୋଇବା ଘରେ ବେକରେ ରଶି ଲଗାଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ। ପରିବାର ଲୋକେ ଏହା ଦେଖି ତାଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଉଦ୍ଧାର କରି ଯାଜପୁର ଜିଲା ମୁଖ୍ୟଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିଥିଲେ।

ଲୁଟେରାଙ୍କ କବଳରୁ ମନ୍ଦିର ବି ପଡ଼ୁନି ବାଦ୍‌

ଲୁଟେରାଙ୍କ କବଳରୁ ମନ୍ଦିର ବି ପଡ଼ୁନି ବାଦ୍‌

ବିଞ୍ଝାରପୁର,୨୦ା୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ବିଞ୍ଝାରପୁରରେ ପୁଣି ଲୁଟେରାମାନେ ସକ୍ରିୟ ହୋଇ ଉଠିଛନ୍ତି । ଶୁକ୍ରବାର କପିଳା ଗ୍ରାମରେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ଲୁଟ୍‌ ଘଟଣା ପରେ ଶନିବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ବାଙ୍କିପାଳ ଓ ଘଣ୍ଟିଆଳିରେ ଥିବା ଦୁଇ ମନ୍ଦିରରେ ଲୁଟେରାମାନେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ଅଳଙ୍କାର ଲୁଟ କରିନେଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଖବର ଅନୁଯାୟୀ କଏଣା-ରଘୁନାଥପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ବାଙ୍କିପାଳ ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ପୁରାତନ ରାଧାକୃଷ୍ଣ ମଠରୁ ଲୁଟେରାମାନେ ରୂପା ବଂଶୀ ଓ ପ୍ରଭୂ ରାଧାକୃଷ୍ଣଙ୍କ ମୁକୁଟ ସମେତ ଭକ୍ତଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅର୍ପିତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅଳଙ୍କାର ଲୁଟ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ବାଘୁଆ ପାହାଡ଼ରେ ପଥର ଖାଦାନ ମାଲିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ବାଘୁଆ ପାହାଡ଼ରେ ପଥର ଖାଦାନ ମାଲିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ/ଧର୍ମଶାଳା/ଚଢେଇଧରା(ଡି.ଏନ.ଏ.)୨୦ା୫- ଯାଜପୁର ଜିଲା ଜେନାପୁର ଥାନା ଅଧିନସ୍ଥ ବାଘୁଆ ପଥର ଖାଦାନରେ ରବିବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ପୁଣି ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇଛି ା ଏଥର କୌଣସି ଶ୍ରମିକଙ୍କ ନୁହେଁ ବରଂ ଜଣେ ପଥର ଖାଦାନ ମାଲିକଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ମୃତକ ଜଣକ ହେଲେ ଅଞ୍ଜିରା ଗ୍ରାମର ବିମ୍ବାଧର ସାହୁ(୫୦)। ବ୍ଲାଷ୍ଟିଂ ପରେ ଝୁଲି ରହିଥିବା ବଡ଼ ବଡ଼ ପଥରଗୁଡିକୁ ଖସାଉଥିବାବେଳେ ଗୋଡ଼ ଖସି ବିମ୍ବାଧରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ତେବେ ପଥର ଖାଦାନରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟି ଗତ ଦେଢ଼ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏହାକୁ ମିଶାଇ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୪ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଜେନାପୁର ଥାନା ପୋଲିସ ଶବ ଜବତ କରି ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପାଇଁ ପଠାଇଛି।

ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତା ନେଇ ଯୁବକଙ୍କୁ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ

ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତା ନେଇ ଯୁବକଙ୍କୁ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ

ଚଣ୍ଡିଖୋଲ,୨୦ା୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଜେନାପୁର ଥାନା କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ରପୁର ଗ୍ରାମର ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଥିବା ନେଇ ଶନିବାର ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ରବିନାରାୟଣ ଦାସ ନିଜ ଦୋକାନରେ ବସିଥିଲା ବେଳେ ପ୍ରତିପକ୍ଷ ସେହି ଗ୍ରାମର ମକର ପରିଡା ହଠାତ୍‌ ତାଙ୍କ ଉପରେ ଅତର୍କିତ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ। ଏପରିକି ଏକ ଭୁଜାଲି ଧରି ତାଙ୍କୁ ଜୀବନରେ ମାରି ଦେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ।