ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଗ୍ରାମୀଣ ସ୍ବରାଜ ଅଭିଯାନରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀପ୍ରସାଦ ସରପଞ୍ଚ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୮ା୬- ଚଳିତମାସ ୪ ଓ ୫ ତାରିଖରେ ହାଇଦ୍ରାବ୍ରାଦସ୍ଥିତ ନ୍ୟାଶନାଲ୍‌ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଅଫ ରୁରାଲ ଡ଼େଭଲପମେଣ୍ଟ ଆଣ୍ଡ ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ କ୍ୟାମ୍ପସରେ ଦୁଇଦିନିଆ କର୍ମଶାଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଜାତୀୟ ଗ୍ରାମୀଣ ସ୍ବରାଜ ସମ୍ପର୍କୀୟ ଏହି କର୍ମଶାଳାରେ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରୁ ୧୩ ଜଣ ସରପଞ୍ଚ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ। ଓଡ଼ିଶାର ଏକମାତ୍ର ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ସଦର ବ୍ଲକ ଲକ୍ଷ୍ମୀପ୍ରସାଦ ପଞ୍ଚାୟତ ସରପଞ୍ଚ ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନ ପ୍ରଧାନ ଯୋଗଦେଇ ନିଜର ବକ୍ତବ୍ୟ ରଖିଥିଲେ। ସେ ନିଜ ବକ୍ତବ୍ୟରେ କେଉଁ କେଉଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେଲେ ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଧିକ କ୍ରିୟାଶୀଳ ହୋଇପାରିବ ସେ ଦିଗରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ସେହିଭଳି ପଞ୍ଚାୟତରେ ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗ ମଧ୍ୟରେ ଉଚିତ ସମନ୍ବୟ ରଖିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ।

ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୮ା୬- ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା କେନ୍ଦ୍ର ସମବାୟ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ତରଫରୁ ଗୁରୁବାର ଡ଼ିଆରଡ଼ିଏସ୍ଥିତ ସୃଜନ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସମବାୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ସଭାପତି ଲୋକନାଥ ସାହୁଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକରେ ଜିଲାପାଳ ଡ. ଏନ୍‌. ତିରୁମାଲା ନାୟକ ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥିଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଜୁନ୍‌ ୧ ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଜୁଲାଇ ୩୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଜିଲାରେ ଥିବା ୧୪୨ଟି ପାକ୍ସ (ପ୍ରାଥମିକ ସେବା ସମବାୟ ସମିତି) ଚାଷୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରକୁ ଯାଇ ଯୋଜନା ବିଷୟରେ ବୁଝାଇବେ।

ତଦନ୍ତ ପରେ ବି ମାନୁନାହାନ୍ତି ଠିକାଦାର

ବରୀ,୮ା୬(ସ୍ବ.ପ୍ର):ବରୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ନଦୀ ନାଳର ସୁରକ୍ଷା ଓ ବନ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଯୋଜନାରେ ବନ୍ଧବାଡ ନିର୍ମାଣ ଚାଲିଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଦୀର୍ଘ ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ଧରି ବର୍ଷା ଲାଗି ରହିବାରୁ ବାଲିରେ ନିର୍ମାଣ ହେଉଥିବା ନଦୀ ବନ୍ଧ ଧୋଇଯାଇଛି। ମାଟି ପରିବର୍ତ୍ତେ ବାଲିରେ ବନ୍ଧ ନିର୍ମାଣ ହେଉଥିବା ନେଇ ସାଧାରଣରେ ତୀବ୍ର ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ବରୀ ଓ ବିଞ୍ଝାରପୁର ଜଳ ସମ୍ପଦ ସବ୍‌ଡିଭିଜନ ଅଧୀନରେ ରତଳାଙ୍ଗ, ଉଦୟନାଥପୁର, ରାଉଳା ନିକଟରେ ନଦୀବନ୍ଧ ନିର୍ମାଣ ଚାଲିଛି। ଏ ସବୁ ନଦୀବନ୍ଧ ମାଟି ବଦଳରେ ବାଲିରେ ନିର୍ମାଣ ହେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ପ୍ରଥମେ ଧରିତ୍ରୀରେ ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା କେତେକ ନଦୀ ବନ୍ଧ ତଦନ୍ତ କରାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ଚାଉଳ ପରିବହନ ପାଇଁ ହୋଇନି ଟେଣ୍ଡର

ବିରଜାକ୍ଷେତ୍ର,୮ା୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ):ପାଠପଢାରେ ପିଲାଙ୍କ ଆଗ୍ରହ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୧ମ ରୁ ୮ମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାଗଣାରେ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଯୋଗାଇ ଦେଉଛନ୍ତି। ଏପରିକି ସ୍କୁଲମାନଙ୍କରେ ପୋଷାକ, ଛତା, ସାଇକେଲ, ବହି ମଧ୍ୟ ମାଗଣାରେ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି। ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ପାଇଁ ସ୍କୁଲରେ ଠିକ୍‌ ସମୟରେ ଚାଉଳ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ଟେଣ୍ଡର ମାଧ୍ୟମରେ ଠିକାଦାର ନିଯୁକ୍ତ କରୁଛନ୍ତି। ପ୍ରତିବର୍ଷ ଟେଣ୍ଡର ମାଧ୍ୟମରେ ଚାଉଳ ପରିବହନ ପାଇଁ ଠିକାଦାର ଚୟନ କରାଯାଇଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସର୍ତ୍ତାବଳୀ ରହିଛି। ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଚାଉଳ ପରିବହନ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତି କୁଇଣ୍ଟାଲ ପିଛା ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ଦର ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାନ୍ତି। ଠିକାଦାର ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଦର କିମ୍ବା ସର୍ବନିମ୍ନ ଦରରେ ଟେଣ୍ଡର ପକାଇ ବର୍ଷକ ନିମନ୍ତେ ସ୍କୁଲମାନଙ୍କୁ ଚାଉଳ ପରିବହନ ପାଇଁ ଠିକାଦାରୀ ନେଇଥାନ୍ତି।

ଶେଷ ହେବାକୁ ବସିଲାଣି ସିନେମା ହଲ୍‌ ଯୁଗ

ଶେଷ ହେବାକୁ ବସିଲାଣି ସିନେମା ହଲ୍‌ ଯୁଗ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୮ା୬:ଓଡ଼ିଆ ସିନେମା ଜଗତର ସବୁ ବଡ଼ ଅଭିନେତା ରାଜନେତା ପାଲଟିଲେଣି। ହେଲେ ସିନେମା ଶିଳ୍ପ ଉପରେ କାହାରି ନଜର ନାହିଁ। ଓଡ଼ିଆ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଦୁନିଆରେ ଅଭିନେତାରୁ ନେତା ହୋଇଥିବା କଳାକାରମାନେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଆଗ ଧାଡିର। ଏପରିକି କିଏ ମୁଖପାତ୍ର ତ କିଏ ସାଂସଦ, ବିଧାୟକ ପୁଣି ନିଗମ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ। ହେଲେ ରାଜ୍ୟରେ ରହିଥିବା ଶତାଧିକ ସିନେମା ହଲ ବନ୍ଦ ହେବାକୁ ବସିଛି। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଯାଜପୁର ଜିଲାରେ ଥିବା ୧୧ଟି ସିନେମା ହଲ ମଧ୍ୟରୁ ୩ଟି ବନ୍ଦ ପଡିଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ ୮ଟି ଯେନତେନ ପ୍ରକାରେ ଚାଲିଛି। ଅଭିନୟ କରି ଲୋକପ୍ରିୟତା ପାଇଥିବା କଳାକାରମାନେ ରାଜନୀତିକୁ ଆସି ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି। ହେଲେ ସିନେମା ଶିଳ୍ପକୁ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ କେହି ବି ସକ୍ଷମ ହେଉଥିବା ପରି ମନେ ହେଉନାହିଁ।

କର୍ତ୍ତୃତ୍ୱ ଜାହିର ପାଇଁ କସରତ ଆରମ୍ଭ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ/ ବିରଜାକ୍ଷେତ୍ର(ଡିଏନଏ),୮ା୬:ଯାଜପୁର ଜିଲା ପରିଷଦ ୩୦ ନମ୍ବର ଜୋନର ସଭ୍ୟ ପଦ ପାଇଁ ହେବାକୁ ଥିବା ଉପନିର୍ବାଚନର ଗୁରୁବାର ପ୍ରାର୍ଥିପତ୍ର ଦାଖଲ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ବିଜେଡି, ଭାଜପା ଓ କଂଗ୍ରେସର ୩ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତା ଜୁଲାଇ ୭ରେ ଦଳୀୟ ଭିତ୍ତିରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ଉପନିର୍ବାଚନ ଜିଲା ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରସଙ୍ଗ ପାଲଟିଛି।

ଓଭରଲୋଡିଂ ପରିବହନ ଉପରେ ଲାଗୁନି ଲଗାମ

କାଳିଆପାଣି,୮ା୬(ଡିଏନଏ):ଆବଶ୍ୟକତାଠାରୁ ଅଧିକ ମାଲ ବୋଝେଇ ବା ଓଭରଲୋଡ଼ିଂ ପରିବହନ ଉପରେ କଟକଣା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ କାଳିଆପାଣି ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହି ନିୟମର ଖୋଲା ଉଲ୍ଲଂଘନ କରାଯାଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ବିଭାଗର କଟକଣାକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରି ପରିବହନ ବିଭାଗ ଓ ପୋଲିସଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ରାସ୍ତା ଦେଇ ପ୍ରତିଦିନ ଶହଶହ ହାଇୱା, ଭଲବୋ ପରି ଗାଡ଼ି ଓଭରଲୋଡିଂ କରି କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କୁ ବାଲି, ଚିପ୍ସ, ମେଟାଲ ଯୋଗାଣ କରୁଛନ୍ତି ା ହେଲେ ଏହି ବିଭାଗ ନୀରବଦ୍ରଷ୍ଟା ସାଜିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

ଦେଶୀ ମଦ ଜବତ, ୨ ଗିରଫ

ଦେଶୀ ମଦ ଜବତ, ୨ ଗିରଫ

ରଣପୁର,୭।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ନୟାଗଡ ଜିଲା ରଣପୁର ସୁନାଖଳା ରାସ୍ତାର ହାଟସାହି ନିକଟ ପଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ଠାରେ ଗୁରୁବାର ରଣପୁର ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଚଢାଉ କରାଯାଇ ୧୨୦ପ୍ୟାକେଟ ଦେଶି ମଦ ସହିତ ଗୋଟିଏ ବାଇକ୍‌ ଜବତ କରାଯାଇଛି।

ଜନସାଧାରଣକୁ ସଚେତନ କରାଇଲେ ସ୍ନେକ୍‌ ହେଲପ୍‌ ଲାଇନ ସଦସ୍ୟ

ଜନସାଧାରଣକୁ ସଚେତନ କରାଇଲେ ସ୍ନେକ୍‌ ହେଲପ୍‌ ଲାଇନ ସଦସ୍ୟ

ରଣପୁର,୭।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ନୟାଗଡ ଜିଲା ରଣପୁର ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ବୁଧବାର ସ୍ନେକ୍‌ ହେଲପ୍‌ ଲାଇନ୍‌ର ସଦସ୍ୟ ଅଜୟ କୁମାର ଦାସ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସହକର୍ମୀ ସୁବାସ ଚନ୍ଦ୍ର ସେଠୀ ଉପସ୍ଥିତ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ସାପ କାମୁଡା ସମ୍ପର୍କରେ ସଚେତନ କରାଇଥିଲେ।

ସମବାୟ ସଚିବଙ୍କ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ

ସମବାୟ ସଚିବଙ୍କ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୭।୬-ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସମବାୟ ସଚିବ ରଞ୍ଜନା ଚୋପ୍ରାଙ୍କ ଦୁଇଦିନିଆ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା ଗସ୍ତ ଶେଷ ହୋଇଛି।ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସଭାଗୃହରେ ଏକ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ ବୁଧବାର ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା।

ପରୀ ପାଇଁ କଥାଟିଏ, ଜନସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି ପାଇଁ ସଫଳ ପ୍ରୟାସ

ପରୀ ପାଇଁ କଥାଟିଏ, ଜନସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି ପାଇଁ ସଫଳ ପ୍ରୟାସ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୭।୬-ଜିଲା ପୋଲିସ ମାଧ୍ୟମରେ ସପ୍ତାହ ବ୍ୟାପି ପରୀ ପାଇଁ କଥାଟିଏ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମଙ୍ଗଳବାର ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ା ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ସହରର ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନରେ ପରୀ ରଥ ପହଞ୍ଚିବା ସହ ଶିଶୁ ଯୌନ ନିର୍ଯାତନା ବନ୍ଦ ପାଇଁ ସଚେତନତା ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ବିଳମ୍ବରେ ଆସି  ଅଧାରୁ ଛାଡ଼ି ପଳାଇଲେ କର୍ମଚାରୀ, ମଣ୍ଡିରେ ବିକ୍ରି ନ ହୋଇ ପଡି ରହିଛି ୨୦୦ କୁଇଣ୍ଟାଲ ମୁଗ

ବିଳମ୍ବରେ ଆସି ଅଧାରୁ ଛାଡ଼ି ପଳାଇଲେ କର୍ମଚାରୀ, ମଣ୍ଡିରେ ବିକ୍ରି ନ ହୋଇ ପଡି ରହିଛି ୨୦୦ କୁଇଣ୍ଟାଲ ମୁଗ

ମାର୍ଶାଘାଇ,୭।୬(ଡିଏନ୍‌ଏ)-ବୁଧବାର ମାର୍ଶାଘାଇ ପ୍ରାଥମିକ କୃଷି ସମବାୟ ସମିତିରେ ବହୁ ଚାଷୀ ମୁଗ ବିକ୍ରି କରି ନ ପାରି ହଟହଟା ହୋଇ ଫେରିଛନ୍ତି।ମୁଗ ଚିହ୍ନଟ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା କର୍ମଚାରୀ ଜଣକ ବିଳମ୍ବରେ ସମିତିକୁ ଆସି ଅଳ୍ପ ସମୟ ମୁଗ କିଣାଯିବା ପରେ ଚାଲିଯିବାରୁ ଏପରି ସମସ୍ୟା ଉପୁଜି ଥିଲା ା ଫଳରେ ଚାଷୀମାନେ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ଆଣିଥିବା ପ୍ରାୟ ୨୦୦ କୁଇଣ୍ଟାଲ ମୁଗ ବିକ୍ରି ନ ହୋଇ ପଡି ରହିଛି ା

କୁଜଙ୍ଗ କୋର୍ଟରେ ହାଜିର ହେବେ ଲୁଟେରା

କୁଜଙ୍ଗ,୭।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଏରସମା ବ୍ଲକ ପଦ୍ମପୁରଠାରେ ୨ ଜଣ ଲୁଟେରା ବୁଧବାର ଗୁଳିକାଣ୍ଡ ଘଟାଇ ଲୁଟ୍‌ ଉଦ୍ୟମ କରିବା ବେଳେ ପୋଲିସ ହାତରେ ଧରାପଡିଥିଲେ। ଗୁରୁବାର ସେମାନଙ୍କୁ କୁଜଙ୍ଗ କୋର୍ଟରେ ହାଜର କରାଯିବ।

ମାଟି ଉଠାଣ ବନ୍ଦ କଲା ରାଜସ୍ବ ବିଭାଗ

କୁଜଙ୍ଗ,୭।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ବୁଧବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ କୁଜଙ୍ଗଠାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ନଦୀକୂଳ ଚାଷ ଜମିରୁ ବେଆଇନ ଭାବେ ମାଟି ଉଠାଣ ଚାଲିଥିଲା। ପ୍ରାୟ ୧୦ଟି ଟ୍ରାକ୍ଟରରେ ମାଟି ଉଠାଣ ଚାଲିଥିବାବେଳେ ରାଜସ୍ବ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଉକ୍ତ ସ୍ଥାନରେ ରାତି ଅଧିଆ ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇଥିଲା।

ଉଦୟପୁରଠାରେ ନବ ନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଙ୍ଗଠନ ସମାବେଶ

ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ,୭।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର)-ଓଡିଶା ନବ ନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଂଗଠନ ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ ଶାଖା ପକ୍ଷରୁ ଏହି ବ୍ଳକ ଅଧୀନ ଶ୍ରୀରାମପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଉଦୟପୁର ଠାରେ ସୋମବାର ଏକ କୃଷକ ସମାବେଶ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

କନ୍ୟା ସନ୍ତାନଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ବିରୋଧରେ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ମାର୍ଶାଘାଇ,୭।୬(ଡିଏନ୍‌ଏ)-କନ୍ୟା ସନ୍ତାନମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଦିଆଯିବା ବିରୋଧରେ ଚଳିତ ମାସ ୩ ରୁ ୭ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କିସ୍‌ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଉଛି। ଏହି ଅବସରରେ ବୁଧବାର ମାର୍ଶାଘାଇ ବ୍ଲକର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରାଯାଇଥିଲା।

ମିଲତନଗରରେ ଇଫତାର ପାର୍ଟି

ଆଳି,୭।୬(ଡି.ଏନ.ଏ)-ରମଜାନ୍‌ ଅବସରରେ ଆଳି ମେଣ୍ଢପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ମିଲତନଗର ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଇଫତାର ପାର୍ଟି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

ଏସାର ଷ୍ଟିଲ କମ୍ପାନୀ: ଶିଡ଼ିରୁ ଖସି ଶ୍ରମିକ ଗୁରୁତର

ପାରାଦୀପ,୭।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ପାରାଦୀପର ଏସାର ଷ୍ଟିଲ କମ୍ପାନୀରେ ଗୁରୁବାର କାମ କରୁଥିବା ବେଳେ ବ୍ରଏଲର ବିଲ୍ଡିଂ ଶିଡିରୁ ଖସି ଜଣେ ଶ୍ରମିକ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି । ତାଙ୍କୁ ଠିକା ସଂସ୍ଥା ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରଥମେ ବିଜୁ ମେମୋରିଆଲ ହସପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା ।

ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ନେଇ ଧାରଣା

ଯାଜପୁରରୋଡ,୭।୬(ନି.ପ୍ର.)-ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ନେଇ ଯାଜପୁରରୋଡର ଗୋପବନ୍ଧୁଛକ ସ୍ଥିତ ସିଟି ଲାଇଫ ମଲ୍‌ର ୩୫ ଜଣ କର୍ମଚାରୀ ଗୁରୁବାର ମଲ୍‌ ଆଗରେ ଧାରଣା ଦେଇଛନ୍ତି।

ବଡଟୁବିରେ ଓସା ପକ୍ଷରୁ ଜନଶୁଣାଣି ୮ରେ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୭।୬-ପଡୋଶୀ ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଜିଲାରେ ଗଢି ଉଠିଥିବା ଶିଳ୍ପ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଧିବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ।

ଜବରଦଖଲ ଉଚ୍ଛେଦ ସଂପର୍କରେ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ

ଯାଜପୁରରୋଡ,୭।୬(ନି.ପ୍ର.)-ଗୁରୁବାର ଯାଜପୁରରୋଡସ୍ଥିତ କଳିଙ୍ଗନଗର ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଜିଲାପାଳ ରଞ୍ଜନ କୁମାର ଦାସଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଯାଜପୁରରୋଡ ସହରରେ ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ ରାସ୍ତାରୁ ଜବର ଦଖଲ ହଟାଇବା ନେଇ ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ।

ଶିଶୁ ମନ୍ଦିରରେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ,୭।୬-ସହରର ସ୍ଥାନୀୟ ସାନ୍ତସାହିସ୍ଥିତ ସରସ୍ବତୀ ଶିଶୁ ବିଦ୍ୟାମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ବିଶ୍ୱ ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷା ଦିବସ ଉପଲକ୍ଷେ ଜିଲା ଆଇନ ସେବା ପ୍ରାଧିକରଣ ଓ ଶିଶୁମନ୍ଦିର କର୍ମକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ମିଳିତ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ମଙ୍ଗଳବାର ବୃକ୍ଷରୋପଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

ଆଳିରେ ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ: ୩୪ ପଞ୍ଚାୟତକୁ ୮ କୋଟି ୧୫ ଲକ୍ଷ ମଞ୍ଜୁରୀ

ଆଳିରେ ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ: ୩୪ ପଞ୍ଚାୟତକୁ ୮ କୋଟି ୧୫ ଲକ୍ଷ ମଞ୍ଜୁରୀ

ଆଳି,୭।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.): କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ଆଳି ହାଇସ୍କୁଲ ପଡ଼ିଆରେ ଗୁରୁବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଭିଡିଓକନ୍‌ଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଆଳି ବ୍ଲକର ୩୪ ପଞ୍ଚାୟତ ପାଇଁ ୮ କୋଟି ୧୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁର କରିଛନ୍ତି।

ପହଞ୍ଚିଲା ‘ପରୀ’ ରଥ

ପହଞ୍ଚିଲା ‘ପରୀ’ ରଥ

ମହାକାଳପଡ଼ା,୭।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ମହାକାଳପଡ଼ା ବ୍ଲକର ଜମ୍ବୁ ମେରାଇନ୍‌ ଥାନା ଅଧୀନ ରାମନଗରସ୍ଥିତ ମା’ ରାମଚଣ୍ଡୀ ମନ୍ଦିର ପୀଠରେ ଗୁରୁବାର ସକାଳେ ‘ପରୀ’ ରଥ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏହି ଅବସରରେ ଶିଶୁ ଯୌନଶୋଷଣ ବିରୋଧରେ ଜନସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋବାସହ ଏ ସମ୍ପର୍କିତ ପାଲା ପରିବେଷିତ ହୋଇଯାଇଛି।