ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ଭାପୁରରେ ପରୀ ରଥକୁ ସ୍ବାଗତ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ଭାପୁରରେ ପରୀ ରଥକୁ ସ୍ବାଗତ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ଭାପୁର,୯ା୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି ପାଇଁ ବୁଲୁଥିବା ପରୀ ରଥ ଶୁକ୍ରବାର ଭାପୁର ବ୍ଲକରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଥିଲା। ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ପଠାଣି ସାମନ୍ତ କଲେଜ ନିକଟରେ ଓ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଭାପୁର ବଜାର ନିକଟରେ ଏହି ରଥକୁ ଜନସାଧାରଣ ବିପୁଳ ସ୍ବାଗତ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା କରିଥିଲେ।

ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ୧୦ ବଖରା ପୋଡ଼ିଗଲା

ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ୧୦ ବଖରା ପୋଡ଼ିଗଲା

ଭାପୁର,୯ା୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଭାପୁର ବ୍ଲକ ବାଉଁଶବାଟୀ ପଞ୍ଚାୟତ କଇଁଥପୋଖରୀ ଗ୍ରାମରେ ବିଦ୍ୟୁତ ଶର୍ଟ ସର୍କିଟରୁ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟି ୬ ପରିବାରଙ୍କ ୧୦ବଖରା ପୋଡ଼ିଯାଇଛି। ଶୁକ୍ରବାର ଅପରାହ୍ନ ୧ଟା ସମୟରେ ଗ୍ରାମର ପୀତବାସ ସାହୁଙ୍କ ଘରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଶର୍ଟ ସର୍କିଟରୁ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଥିଲା।

ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ଶିକାର ବିଫଳ: ଜିଆଇ ତାର, ଜାଲ ଜବତ

ଓଡ଼ଗଁା, ୯ା୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ଓଡ଼ଗାଁ ବନାଞ୍ଚଳ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗୋଚ୍ଛା ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ଶିକାର ବିଫଳ ହୋଇଛି। ଗୁରୁବାର ରାତିରେ ଓଡଗାଁ ଥାନା ରୋହିବାଙ୍କ ପଞ୍ଚାୟତ ବାଘୁଆ ଛକଠାରୁ ବାଘୁଆ ଡ୍ୟାମ୍‌ ଦେଇ ହଳନ୍ଦାପଲ୍ଲୀ ଗ୍ରାମକୁ ଯାଇଥିବା ୧୧କେଭି ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଲାଇନରେ ଜିଆଇ ତାର, ଜାଲ (ଫାଶ) ସହିତ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂଯୋଗ କରି ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ଶିକାର କରିବାକୁ ଶିକାରୀମାନେ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ ା ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ଜିଆଇ ତାର ଓ ଖାଲି ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ଶିଶିକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଏଭଳି ଜାଲ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ବେଲେ ଶିକାରୀମାନେ ଏହାକୁ ଶିକାର କରିବା ନିମନ୍ତେ ସହଜ ପନ୍ଥା ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି।

ମୋବାଇଲ ଛଡ଼ାଇନେବା ଘଟଣାରେ ୨ ଗିରଫ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୮ା୬- ନୟାଗଡ଼ ସହର ଖଣ୍ଡପଡ଼ା ରୋଡ଼ଠାରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରୁ ମୋବାଇଲ୍‌ ଛଡ଼ାଇନେବା ଘଟଣାରେ ଟାଉନ ଥାନା ପୋଲିସ ୨ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି। ସେମାନେ ହେଲେ ରଣପୁର ଥାନା ବରମୂଳ ଗ୍ରାମର ଦିଲୀପ ନାୟକ ଓ ଖଣ୍ଡପଡ଼ା ଥାନା ଜାକେଲା ଗ୍ରାମର ନିଲୁ ନାୟକ।

ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୯ା୬- ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଡ଼ିଆରଡ଼ିଏସ୍ଥିତ ସୃଜନ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ ଓ ଭାରତୀୟ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ ଅନ୍ତର୍ଗତ ହାଇସ୍କୁଲ୍‌ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍‌ ପରୀକ୍ଷା-୨୦୧୮ରେ ୯୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ମାର୍କ ରଖିଥିବା ଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା କରାଯାଇଛି।

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଖୋ ଖୋ ଖେଳାଳି ମନୋନୟନ

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଖୋ ଖୋ ଖେଳାଳି ମନୋନୟନ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୯ା୬- ଶୁକ୍ରବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ନୟାଗଡ଼ ବ୍ରଜେନ୍ଦ୍ର ହାଇସ୍କୁଲ ଖେଳ ପଡ଼ିଆଠାରେ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଖୋ ଖୋ ଖେଳାଳି ମନୋନୟନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ମନୋନୟନ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ୨୭ ଜଣ ଖେଳାଳି ସାମିଲ ହୋଇଥିବାବେଳେ ୧୪ଜଣ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲେ।

ସ୍ବାମୀ ଘର ଆଗରେ ଧାରଣା ଦେଲେ ସ୍ତ୍ରୀ

ସ୍ବାମୀ ଘର ଆଗରେ ଧାରଣା ଦେଲେ ସ୍ତ୍ରୀ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୯ା୬- ୩ମାସ ତଳେ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ହେଲେ କୌଣସି କାରଣରୁ ସ୍ବାମୀ ଆଉ ଘରକୁ ନେଲେ ନାହିଁ। ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ମହିଳା ଜଣଙ୍କ ଆସି ସ୍ବାମୀଙ୍କ ଘର ଆଗରେ ଧାରଣା ଦେଲେ। ନ୍ୟାୟ ବଦଳରେ ପୋଲିସ ତାଙ୍କୁ ମାଡ଼ ମାରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ଜିଲାରେ ଗଢ଼ିଉଠୁଛି ବେଆଇନ୍‌ ଇଟାଭାଟି

ଜିଲାରେ ଗଢ଼ିଉଠୁଛି ବେଆଇନ୍‌ ଇଟାଭାଟି

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୯ା୬- ନୟାଗଡ଼ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଛତୁ ଫୁଟିଲା ଭଳି ଗଢ଼ି ଉଠୁଛି ବେଆଇନ ଇଟାଭାଟି। ଜିଲା ଦେଇ ଯାଇଥିବା ଜାତୀୟ ଓ ରାଜ୍ୟ ରାଜପଥ କଡ଼ରେ ପ୍ରତିଦିନ ଏଭଳି ବେଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଛି। ବିଶେଷ କରି ପୋଖରୀକୂଳ ଓ ନଦୀପଠା ଇଟାଭାଟି ପାଇଁ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନ ପାଲଟିଛି।

ନବବଧୂଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ, ଶାଶୁ, ଶ୍ୱଶୁର ଗିରଫ

ନବବଧୂଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ, ଶାଶୁ, ଶ୍ୱଶୁର ଗିରଫ

ରାଜନଗର ଥାନା ବନ୍ଧପଡା ଗ୍ରାମର ରଞ୍ଜନ କୁମାର ରାଉତଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ତନୁଶ୍ରୀ(୨୫)ଙ୍କ ଗୁରୁବାର ରାତିରେ ସନ୍ଦେହଜନକ ଭାବେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଶାଶୁଘର ଲୋକେ ଯୌତୁକ ଯୋଗୁ ତନୁଶ୍ରୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିବା ତାଙ୍କ ଭାଇ ଅଲେଖ କୁମାର ଜେନା ଶୁକ୍ରବାର ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ବିଷାକ୍ତ ଧୂଆଁରେ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଅତିଷ୍ଠ

ବିଷାକ୍ତ ଧୂଆଁରେ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଅତିଷ୍ଠ

ଦୀପ ଶିଳ୍ପ ସଂସ୍ଥାରୁ ନିର୍ଗତ ରାସାୟନିକ ଗ୍ୟାସ ପ୍ରଭାବରେ ମହାକାଳପଡ଼ା ଓ ରାଜନଗର ବ୍ଲକର ବହୁ ପଞ୍ଚାୟତରେ ନାହିଁ ନଥିବା ସମସ୍ୟା ଉପୁଜୁଛି। ଲୋକମାନେ ଚର୍ମ ରୋଗ, ପେଟ ରୋଗ ଓ କ୍ୟାନ୍‌ସର ଭଳି ମାରାତ୍ମକ ରୋଗର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ବାରମ୍ବାର ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ସତ୍ତ୍ୱେ ବି କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉ ନଥିବା ବେଳେ ଓଡିଶା ସୂଚନା ଅଧିକାର ଆଇନ ଅଭିଯାନ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା ଶାଖା ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରଥମ ଥର ପରିବେଶ ପ୍ରଦୂଷଣ ସମ୍ପର୍କିତ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଜନଶୁଣାଣି ଶିବିର ଶୁକ୍ରବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ପ୍ରଦାନ ପୂର୍ବରୁ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ

ରସୁଲପୁର,୯ା୬(ଡିଏନଏ) ରସୁଲପୁର ବ୍ଲକ ରସୁଲପୁର ପଞ୍ଚାୟତରେ ସରକାରୀ ନିୟମ ବାଟ ହୁଡ଼ୁଥିବା ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଛି। ଆବଶ୍ୟକ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆ ନ ଯାଇ ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଉଛି। କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବା ପୂର୍ବରୁ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ହୋଇଯାଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି।

ବାଜ୍ୟାପ୍ତି ହୋଇପାରେ କଳିଙ୍ଗନଗର ମେସ୍କୋ ଷ୍ଟିଲ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୯ା୬ବେଆଇନ ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଖଣି ସଂସ୍ଥାଠାରୁ ଜରିମାନା ଆଦାୟ ପାଇଁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଆଦେଶ ରହିଥିଲା। ଏବେ ଯେଉଁ ଖଣି ଲିଜ୍‌ଧାରୀମାନେ ଜରିମାନା ଦାଖଲ କରି ନାହାନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇ ସଂସ୍ଥାଗୁଡିକର ସମ୍ପତ୍ତି ବାଜ୍ୟାପ୍ତି ପାଇଁ ଖଣି ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

ପୌରାଧ୍ୟକ୍ଷାଙ୍କୁ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର ନେଇ ଥାନାରେ ଏତଲା

ଯାଜପୁର ରୋଡ,୯ା୬(ନି.ପ୍ର)ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ବ୍ୟାସନଗର ପୌର ପରିଷଦ ବୈଠକ କୋରମ ଅଭାବରୁ ବାତିଲ ହୋଇ ଆସୁଥିଲା। ଫଳରେ ପୌରପରିଷଦର ବିକାଶରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିଲା। ଏପରିକି ୨୦୧୮-୧୯ର ବଜେଟ୍‌ କୋରମ ଅଭାବରୁ ଉପସ୍ଥାପିତ ହୋଇପାରି ନ ଥିଲା। ଦୀର୍ଘଦିନ ପରେ କାଉନସିଲରମାନେ ଶୁକ୍ରବାର ପୌରପରିଷଦ ବୈଠକରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ବିିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ।

ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଅପେକ୍ଷାରେ ୧୦୪ ବର୍ଷ ତଳର ସ୍କୁଲ

ବିଞ୍ଝାରପୁର,୯ା୬( ଡି.ଏନ.ଏ) ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଶିକ୍ଷାକ୍ଷେତ୍ରରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ନେଇ ଅନେକ ଯେଜାନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି ହେଲେ ଏହିସବୁ ଯୋଜନା କେତେଦୂର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇ ପାରୁଛି ତାହା ବିଞ୍ଝାରପୁର ପୁରାତନ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଦେଖିଲେ ସ୍ପଷ୍ଟ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୁଏ ା ୧୯୧୪ ମସିହାରେ ନିର୍ମିତ ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଭଙ୍ଗା ଦଦରା ଆଜବେଷ୍ଟସ ତଳେ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣଭାବେ ପାଠ ପଢୁଛନ୍ତି ୩୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର। ସେଥିରେ ପୁଣି ଗତ କାଳବୈଶାଖୀରେ ବାକିଥିବା ଆଉ ଅଧା ଆଜବେଷ୍ଟସ ଉଡିଯାଇଛି ା ଏପରି ସ୍ଥଳେ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲାଯିବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ପିଲାମାନେ କେଉଁଠାରେ ବସି ପାଠ ପଢିବେ ସେ ନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ଅଭିଭାବକ ଓ ଶିକ୍ଷକା ଯଦି ଖୁବଶୀଘ୍ର ଏହାର ପ୍ରତିକାର କରା ନ ଯାଏ ତେବେ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ତାଲା ପକାଇବା ନେଇ ଗ୍ରାମବାସୀ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ା

ରଞ୍ଜୀବଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟକୁ ନେଇ ଝଡ଼ : ଭାଜପା କର୍ମୀଙ୍କ ପୋଡ଼ାଜଳା

ରଞ୍ଜୀବଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟକୁ ନେଇ ଝଡ଼ : ଭାଜପା କର୍ମୀଙ୍କ ପୋଡ଼ାଜଳା

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଅଫିସ, ୯ା୬: ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁରରେ ଲାଗିଛି ରାଜନୈତିକ ନିଅଁ। । ପୋଡ଼ାଜଳା, ଭଙ୍ଗାରୁଜା, ବିକ୍ଷୋଭ ସ୍ଲୋଗାନରେ ଶୁକ୍ରବାର କମ୍ପିଛି ସହର। ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ କମିଟି (ପିସିସି)ର ନୂତନ କର୍ମକର୍ତ୍ତାଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ଦେବା ନିମନ୍ତେ ଗୁରୁବାର ଏଠାରେ ଆୟୋଜିତ ବିଶାଳ ସମାବେଶରେ ରାଜ୍ୟସଭା ଏମ୍‌ପି ରଞ୍ଜୀବ ବିଶ୍ୱାଳ ଦେଇଥିବା ମନ୍ତବ୍ୟକୁ ନେଇ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ଏଭଳି ଝଡ଼।

ହୃଦ୍‌ଘାତରେ ଚାଷୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଧର୍ମଶାଳା,୮।୬(ଡିଏନଏ)- ଧର୍ମଶାଳା ବ୍ଲକ ଚୋରମୁହଁା ଗ୍ରାମର ଚାଷୀ ହରେକୃଷ୍ଣ ରାଉତ(୫୧)ଙ୍କର ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳୁ ହୃଦ୍‌ଘାତରେ ପରଲୋକ ହୋଇଛି। ତାଙ୍କର ଅକାଳ ବିୟୋଗର ସମଗ୍ର ଅଂଚଳର ଶୋକର ଛାୟା ଖେଳିଯାଇଛି। ହରେକୃଷ୍ଣ ଯୁବାବସ୍ଥାରୁ କୌଳିକ ବୃତ୍ତିକୁ ଆପଣେଇ ଜଣେ ଦକ୍ଷ ଚାଷୀ ଭାବେ ସରକାରୀ ସ୍ତରରେ ପୁରସ୍କୃତ ହୋଇଥିଲେ ା

ଖବରଦାତାଙ୍କୁ ଜିଲାପାଙ୍କ ଅସୌଜନ୍ୟ ବ୍ୟବହାର ଖବରଦାତାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରତିବାଦ ସଭା

ଚଣ୍ଡିଖୋଲ,୮ା୬(ଡି.ଏନ.ଏ)- ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଖବରଦାତାଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା ଯୋଜନା ପ୍ରଣୟନ କରିଥିବାବେଳେ ଯାଜପୁର ଜିଲାର ବହୁ ବରିଷ୍ଠ ଖବରଦାତାଙ୍କ ନାମ ଏହି ତାଲିକାରୁ ବାଦ୍‌ ପଡିଛିି। ଏ ନେଇ ଗୁରୁବାର ଖବରଦାତାମାନେ ଯାଜପୁର ଜିଲାପାଳ ରଞ୍ଜନ କୁମାର ଦାସଙ୍କୁ ଭେଟି ସମସ୍ୟା ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାଇବାକୁ ଯାଇଥିଲେ। ହେଲେ ଜିଲାପାଳ ଖବରଦାତାଙ୍କୁ ହେୟ ଅନୁମାନ କରି କହିଥିଲେ ଆଲୋଚନା କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ପାକରେ ସମୟ ନାହଁି।

ପୁରୁଣା ଶିବ ମନ୍ଦିର ଭାଙ୍ଗିଲେ ବାଲି ବ୍ୟବସାୟୀ

ବିରଜାକ୍ଷେତ୍ର,୮ା୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ଯାଜପୁର ପୌରାଞ୍ଚଳ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବରାହନାଥଠାରେ ଥିବା ବହୁ ପୁରାତନ ଶିବ ମନ୍ଦିରକୁ ଗୁରୁବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ବାଲି ମାଫିଆମାନେ ଭାଙ୍ଗିଦେଇଥିବା ଗ୍ରାମବାସୀଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ା ଅଭିଯୋଗ ପାଇ ଯାଜପୁର ପୌର ପ୍ରଶାସନ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

ଶାଗୁଆନ କାଠ ସହ ଗାଡି ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ

ଚଣ୍ଡିଖୋଲ,୮ା୬(ଡି.ଏନ.ଏ)- ଚୋରା ଶାଗୁଆନ କାଠ ବୋଝେଇ ଏକ ଟାଟା ଏସି(ଓଆର୦୬-୬୩୬୩)କୁ ଶୁକ୍ରବାର ଚଣ୍ଡିଖୋଲ ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଜବତ କରାଯାଇ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇ କୋର୍ଟଚାଲାଣ କରାଯାଇଛି।

ଚୋରଦା ବାଇପାସଠାରୁ ନହକା ଛକ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉଚ୍ଛେଦ ଆରମ୍ଭ

ଯାଜପୁର ରୋଡ,୮ା୬(ନି.ପ୍ର.)- ଚୋରଦା ବାଇପାସଠାରୁ ନହକା ଛକ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୪ ଲାଇନ୍‌ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ଓ ପୌରପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଉଚ୍ଛେଦ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ା ଉଚ୍ଛେଦ କାର୍ଯ୍ୟ ଶାନ୍ତିଶୃଙ୍ଖଳାରେ ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇଛି। ନହକା ଠାରୁ ଚୋରଦା ପର୍ଯ୍ୟ‘ ଏହି ଉଛେଦ ପ୍ରକ୍ରିୟା ପୁଣି ସୋମବାର , ମଙ୍ଗଳବାର ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ା କଳିଙ୍ଗ ନଗର ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାପାଳ ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ମିଶ୍ର, ଥାନାଧିକାରୀ ଅମିତାଭ ମହାପାତ୍ର, ଏସଡିପିଓ କେଦାରନାଥ ସାହୁ, ବ୍ୟାସନଗର ତହସିଲଦାର ସପନ କୁମାର ନନ୍ଦ ପ୍ରମୁଖ ଉଛେଦ ସମୟରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ା ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ୪ ଲାଇନ୍‌ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ହେବା ସହ ଚୋରଦା ବାଇପାସ୍‌, ଚୋରଦା ଛକଠାରେ ଗୋଲେଇ ଛକ ନିର୍ମାଣ ଓ ରାସ୍ତା ପ୍ରଶସ୍ତୀକରଣ ହେବ।

ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ପୋଲ ମରାମତି ଦାବିରେ ରାଜପଥ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ସ୍ମାରକ ପତ୍ର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପରେ ଧାରଣା ପ୍ରତ୍ୟାହୃତ

ଚଣ୍ଡିଖୋଲ,୮ା୬(ଡି.ଏନ.ଏ)- ଚଣ୍ଡିଖୋଲ-ଡୁବୁରୀ ୫୩ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥର କବାଟବନ୍ଧ ନିକଟସ୍ଥ ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ନଦୀ ପୋଲ ଜରାଜୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇ ପଡ଼ିରହିଛି। ତେବେ ପୋଲର ଆଶୁ ମରାମତି ଓ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ନୂତନ ପୋଲ ନିର୍ମାଣ ସହ ଯଥାଶୀଘ୍ର ୪ ଥାକିଆ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିବା ନେଇ ଶୁକ୍ରବାର ସଚେତନ ନାଗରିକ ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ସ୍ମାରକପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଏ ନେଇ ନଭେମ୍ବରରେ ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷେରୁ ଧାରଣା ଓ ପ୍ରତିବାଦ କରାଯାଇଥିଲା।

ବାହୁବଳୀଙ୍କ ଦଖଲରେ ଗୋଚର, ସର୍ବସାଧାରଣ ଜମି

କୁଜଙ୍ଗ,୮ା୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କୁଜଙ୍ଗ ତହସିଲ ଅଧୀନ ଜିଲାନାସୀ ପଞ୍ଚାୟତ ତେନ୍ତୁଲିଆ ଖମାର ଗ୍ରାମରେ ବହୁ ଗୋଚର ଓ ସର୍ବସାଧାରଣ ଜମି ବାହୁବଳୀଙ୍କ ଦଖଲରେ ରହିଛି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ବହୁବାର ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉ ନ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ଜଗୁଆଳ ଯୁକ୍ତ ଫାଟକ ନିର୍ମାଣ ଦାବି : ଧାରଣାରେ ବସିଲେ ୭ ପଞ୍ଚାୟତବାସୀ

ଜଗୁଆଳ ଯୁକ୍ତ ଫାଟକ ନିର୍ମାଣ ଦାବି : ଧାରଣାରେ ବସିଲେ ୭ ପଞ୍ଚାୟତବାସୀ

କୁଜଙ୍ଗ,୮ା୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କଟକ-ପାରାଦୀପ ରେଳପଥର ଫତେପୁର ଲେଭଲ୍‌ କ୍ରସିଂ ପାଖରେ ଏକ ଜଗୁଆଳି ଯୁକ୍ତ ଫାଟକ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ସ୍ଥାନୀୟ ୭ ପଞ୍ଚାୟତର ଜନସାଧାରଣ ଓ ଜନପ୍ରତିନିଧିମାନେ ବହୁବାର ଦାବି କରିଆସୁଛନ୍ତି। ମାତ୍ର ରେଳବାଇ ଏଥିପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ନ ଦେଇ ଫତେପୁରଠାରେ ଏକ ଷୁଡ଼ଙ୍ଗ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କରିଛି। ବର୍ଷାଦିନେ ଏହି ଷୁଡଙ୍ଗ ରାସ୍ତାରେ ୬ରୁ ୭ଫୁଟ ପାଣି ଜମି ରହୁଛି। ଏପରିକି ଖରାଦିନେ ସାମାନ୍ୟ ବର୍ଷା ହେଲେ ପାଣି ଜମି ରହୁଥିବାରୁ ରାସ୍ତାରେ ଯାତାୟାତ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଉଛି।

ଫାଇନାନ୍ସ କମ୍ପାନୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରି ଲୁଟ ଘଟଣା: ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ

ଫାଇନାନ୍ସ କମ୍ପାନୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରି ଲୁଟ ଘଟଣା: ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ

ଖଣ୍ଡପଡା,୮।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ବିଭିନ୍ନ ମହିଳା ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କୁ ଅର୍ଥ ଲଗାଣ କରୁଥିବା ଏକ ଫାଇନାନ୍ସ କମ୍ପାନୀର କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଗୁରୁବାର ଆକ୍ରମଣ କରି ଲୁଟେରାମାନେ ୧ଲକ୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଟଙ୍କା ଲୁଟିନେଇଥିଲେ। ଏହି ଘଟଣାରେ ପୋଲିସ ୩ ଲୁଟେରା ଯୁବକଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି ଶୁକ୍ରବାର କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି । ଅପରପକ୍ଷେ ଗ୍ରାମବାସୀ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଲୁଟେରାଙ୍କୁ କାବୁ କରି ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିବା ଟଙ୍କାକୁ ମଧ୍ୟ ପୋଲିସକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଛନ୍ତି । ଗିରଫ ଲୁଟେରା ହେଲେ କଣ୍ଟିଲୋ ହାଟମୁଣ୍ଡ ପାଟଣା ଗ୍ରାମର ଚିତ୍ତ ରଞ୍ଜନ ମହାପାତ୍ର(୨୨) ଓ ଗଣିଆ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କେନ୍ଦୁପଲ୍ଲୀ ଗ୍ରାମର ଅଶୋକ ବେହେରା(୨୧) ଏବଂ ଗିରିଧାରୀ ବେହେରା(୩୦) ।