ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ଗ୍ୟାସ୍‌ ଟାଙ୍କି ଫାଟି ଜଳିଗଲା ୫ ବଖରା

ସୁକିନ୍ଦା, ୩।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ସୁକିନ୍ଦା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଆମ୍ପୋଳବା ପଞ୍ଚାୟତ ସାନ୍ତରାପୁର ଗ୍ରାମରେ ଗ୍ୟାସଟାଙ୍କି ଫାଟି ୫ ବଖରା ଘର ଜଳିଯାଇଛି। ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣାରେ କାହାର ଜୀବନହାନି ହୋଇ ନ ଥିବା ବେଳେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇଥିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଗ୍ରାମର ଧୃବ ସାହୁଙ୍କର ୪ ପୁଅ ବାସୁଦେବ ସାହୁ ,ଶ୍ରୀଧର ସାହୁ, ମନୋଜ ସାହୁ, ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ସାହୁ ଏବଂ ଝିଅ ଜଞ୍ଜାଳି ସାହୁଙ୍କ ଚାଳଘର ପାଖାପାଖି ରହିଛି।

କୁଟରା ଶାବକ ଉଦ୍ଧାର

ରଗଡ଼ି,୩।୭(ଡ଼ିଏନଏ): ଯାଜପୁର ବନଖଣ୍ଡ ଅଧୀନ କୋରାବନ୍ଦୀ ଜଙ୍ଗଲରୁ ଖସି ଆସିଥିବା ଏକ କୁଟରା ଶାବକକୁ ସୋମବାର କୋରାବନ୍ଦୀ ଗ୍ରାମର ଗଙ୍ଗାଧର ବରାଳଙ୍କ ଗୁହାଳରୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ଯାଜପୁରରୋଡ଼ ବନଖଣ୍ଡ କର୍ମଚାରୀ ଏହି ଶାବକକୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଛନ୍ତି।

୧୨ ନାଗ ସାପ ଉଦ୍ଧାର

ଧର୍ମଶାଳା/ବରୀ,୩।୭ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ/ସ୍ବ.ପ୍ର): ଧର୍ମଶାଳା ବ୍ଲକ ଚୋରମୁହାଁ ପଞ୍ଚାୟତ ମଙ୍ଗଳପୁର ଗ୍ରାମରୁ ୭ଟି ନାଗ ସାପ ଛୁଆ ସ୍ନେକ୍‌ ହେଲ୍ପ ଲାଇନ ଉଦ୍ଧାର କରି ସ୍ଥାନୀୟ ଜଙ୍ଗଲରେ ଛାଡିଛି। ଉକ୍ତ ଗ୍ରାମର ଦାମ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ଚାଳଘର କାନ୍ଥରୁ ଦୁଇଦିନ ହେବ ନାଗଛୁଆ ବାହାରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମଳିଥିଲା।

୧୦ ଗୁଣ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ନଳିତା ଚାଷ

ଚଣ୍ଡିଖୋଲ,୩।୭(ଡି.ଏନ.ଏ): ଦୀର୍ଘ ୧୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଯାଜପୁର ଜିଲା ବଡ଼ଚଣା ବ୍ଲକ ନଳିତା ଚାଷ ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧି ଲାଭ କରିଥିଲା। ହେଲେ ଏବେ ନଳିତା ଚାଷରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଥିବା ଅର୍ଥ ଆଦାୟ ହୋଇପାରୁ ନ ଥିବାରୁ ଚାଷୀ ବିମୁଖ ହୋଇପଡ଼ିଛନ୍ତି। ବଡ଼ଚଣା ବ୍ଳକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଚମ୍ପାପୁର, ଛତିଆ, ବଡଘୁମୁରୀ, ରାଧାଦେଈପୁର, ଅରଖପୁର, ଅଣକା, ବାଲିଚନ୍ଦ୍ରପୁର, ଚାରିନଙ୍ଗଳ, ଗୋପାଳପୁର, ବାଲିପଡିଆ, ସାଉଡିଆ, ରଇପୁର, କୋଲଣଗିରି, ବଡବାଲିକୁଦା, ବରପଦା, ମାଣ୍ଡୁକା, କୁନ୍ଦଳ ଆଦି ୨୩ ପଞ୍ଚାୟତରେ ବ୍ୟାପକ ପରିମାଣରେ ନଳିତା ଚାଷ ହେଉଥିଲା।

ବିସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ନେହୁରା ହେଲେ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ/କଳିଙ୍ଗନଗର (ଡି.ଏନ.ଏ.),୩।୭: ଶିଳ୍ପାୟନ ପାଇଁ ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣକୁ ସାଦରେ ଗ୍ରହଣ କରିନେବାରୁ କଳିଙ୍ଗନଗର ଆଜି ଦେଶର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଶିଳ୍ପ କାରଖାନାର ମାନ୍ୟତା ପାଇଛି । କଳିଙ୍ଗନଗର ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ସେମାନଙ୍କର ଆର୍ଥିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଆଶାରେ ଶିଳ୍ପାୟନ ପାଇଁ ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣକୁ ବିରୋଧ କରି ନ ଥିବା କୁହାଯାଇପାରେ।

ଅଙ୍ଗନୱାଡି କର୍ମୀଙ୍କ ଥାନା ଘେରାଉ

ଅଙ୍ଗନୱାଡି କର୍ମୀଙ୍କ ଥାନା ଘେରାଉ

ଦଶପଲ୍ଲା,୩।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଦଶପଲ୍ଲା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ମଧ୍ୟଖଣ୍ଡ ଏକଚାଳିଆ ସାହି ଅଙ୍ଗନୱାଡି କେନ୍ଦ୍ର-୨ରେ ସହାୟିକା ନିଯୁକ୍ତିକୁ ନେଇ ଦେଖାଦେଇଥିବା ବିବାଦ ଓ କର୍ମୀଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ପ୍ରତିବାଦରେ ସୋମବାର ଦଶପଲ୍ଲା ଥାନା ଘେରାଉ କରିଛନ୍ତି ଅଙ୍ଗନୱାଡି କର୍ମୀ। ଅଲ୍‌ ଓଡିଶା ଅଙ୍ଗନୱାଡି ଲେଡିଜ୍‌ ୱାର୍କରସ ଆସୋସିଏଶନ ଦଶପଲ୍ଲା ଶାଖା ପକ୍ଷରୁ ସୋମବାର ପ୍ରାୟ ୫୦ ରୁ ଊଦ୍ଧ୍ୱର୍ର୍ ଅଙ୍ଗନୱାଡି କର୍ମୀ ଅପରାହ୍ନ ୨ ଟାରେ ଥାନା ସମ୍ମୁଖରେ ପହଁଚି ଘେରାଉ କରିଥିଲେ ।

ଜିଲାର ସର୍ବବୃହତ୍‌ ପୋଖରୀ ମଶା, ମାଛିଙ୍କ ଅନ୍ତୁଡିଶାଳ

ନିରାକାରପୁର,୩।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା ଟାଙ୍ଗୀ ବ୍ଲକ ଡିଆ ପଞ୍ଚାୟତ ଡିଆ ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ଜିଲାର ସର୍ବବୃହତ୍‌ ପୋଖରୀ ଏବେ ମଶାମାଛିଙ୍କ ଅନ୍ତୁଡିଶାଳ ପାଲଟିଛି। ଫଳରେ ଏହି ପୋଖରୀ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରୁଥିବା ଦୁଇଟି ପଞ୍ଚାୟତର ଜନସାଧାରଣ ନାହିଁ ନ ଥିବା ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ବନ୍ଧ ସହିତ ପୋଖରୀର ଆୟତନ ୧୧ ଏକର ୭୮୪ ଡେସିମିଲ।

ବକେୟା ପ୍ରାପ୍ୟ ନିମନ୍ତେ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଅଙ୍ଗନୱାଡ଼ି କର୍ମୀଙ୍କ ଦାବିପତ୍ର

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୩।୭- ଅଲ୍‌ ଓଡ଼ିଶା ଅଙ୍ଗନୱାଡ଼ି ଲେଡ଼ିଜ୍‌ ୱାର୍କର୍ସ ଆସୋସିଏଶନ ତରଫରୁ ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ଅଙ୍ଗନୱାଡ଼ି ଆସୋସିଏଶନର ସଭାନେତ୍ରୀ ଗାୟତ୍ରୀ ଦାସଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ବକେୟା ପାଉଣା ନିମନ୍ତେ କର୍ମୀମାନେ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ସୋମବାର ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିଭା ଅନ୍ବେଷଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୩।୭-ଚଳିତମାସ ୨ରୁ ୫ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜିଲାର ସମସ୍ତ ବ୍ଲକ ଓ ଏନ୍‌ଏସିରେ କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିଭା ଚୟନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଏଥିରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବା ପାଇଁ ୧ ଏପ୍ରିଲ ୨୦୧୮ ସୁଦ୍ଧା ୯ରୁ ୧୨ ବର୍ଷ ବୟସ ମଧ୍ୟରେ କବାଡ଼ି ଫୁଟବଲ, ଦୌଡ଼କୁଦ, ହକି , ଭାରୋତ୍ତୋଳନ, କୁସ୍ତି, ସନ୍ତରଣ, ତିରନ୍ଦାଜ ପାଇଁ ଚୟନ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଭାଗ ନେଇପାରିବେ।

ଜିଲାପାଳଙ୍କ ପ୍ରଥମ ଯୁଗ୍ମ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣି: ୧୩୩ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣିଲେ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୩।୭-ଜିଲାପାଳଙ୍କ ସଦ୍‌ଭାବନା ଗୃହରେ ସୋମବାର ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଯୁଗ୍ମ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣି ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ମେ ୧୦ ତାରିଖରେ ନୂତନ ଜିଲାପାଳ ଭାବେ ଡ. ଏନ୍‌ ତିରୁମାଲା ନାଏକ ଯୋଗଦେବା ପରେ ଏହା ହେଉଛି ଜିଲାପାଳଙ୍କ ପ୍ରଥମ ଯୁଗ୍ମ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣି।

ଜନଶୁଣାଣି ଶିବିରରେ ୨୩୧ ଅଭିଯୋଗ

ଜନଶୁଣାଣି ଶିବିରରେ ୨୩୧ ଅଭିଯୋଗ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ,୩।୭: ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣିବା ପାଇଁ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ସୋମବାର ଜନଶୁଣାଣି ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ମୋଟ ୨୩୧ ଅଭିଯୋଗ ଆସିଥିଲା। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ୨୨୧ଟି ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଅଭିଯୋଗ ଥିବା ବେଳେ ଅବଶିଷ୍ଟ ସାମୁହିକ ଥିଲା।

ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କ ଇସ୍ତଫାପତ୍ର ଗ୍ରହଣ ନ କରିବା ପାଇଁ ଲୋକସଭା ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କୁ ଚିଠି

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ,୩।୭: ବରିଷ୍ଠ ନେତା ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡା ଗତ ଜୁନ ୧୨ ତାରିଖରେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଏମ୍‌ପି ପଦବୀରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବା ନେଇ ଏକ ଚିଠି ଲୋକସଭା ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସୁମିତ୍ରା ମହାଜନଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଇଛନ୍ତି। ତେବେ ଏହି ଇସ୍ତଫାକୁ ଗ୍ରହଣ ନ କରିବା ପାଇଁ ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଭାଗବତ ପ୍ରସାଦ ମହାନ୍ତି ଲୋକସଭା ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ମହାଜନଙ୍କ ନିକଟକୁ ସୋମବାର ଏକ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି।

ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟ ରାଜସ୍ବ କ୍ଷେତ୍ରାଧିକାରୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ: ଜିଲାର ୯୯ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଠପ୍‌

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୩।୭: ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟ ରାଜସ୍ବ କ୍ଷେତ୍ରାଧିକାରୀ ସଂଘର ଆହ୍ବାନ କ୍ରମେ ସୋମବାର ଠାରୁ ଜିଲାର ୧୪୫ ରାଜସ୍ବ କ୍ଷେତ୍ରାଧିକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି। ଫଳରେ ଜିଲାର ୯୯ ରାଜସ୍ବ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର କାର୍ଯ୍ୟ ଠପ୍‌ ହୋଇଛି। ରାଜସ୍ବ କାର୍ଯ୍ୟଳୟରୁ ଜାତି, ବାସସ୍ଥାନ ଆଦି ପ୍ରମାଣ ପତ୍ର ସହ ୮୧ ପ୍ରକାର ସୁବିଧା ଲୋକେ ପାଇଥାନ୍ତି।

ତହସିଲ ପ୍ରଶାସନର ଦାୟିତ୍ୱହୀନ କାର୍ଯ୍ୟ ପଦାରେ ପଡ଼ିଲା : ୨୫ ହଜାର ପରିବର୍ତ୍ତେ ବ୍ୟାଙ୍କଖାତାରେ ଜମାହେଲା ୨ଲକ୍ଷ ୫୫ହଜାର

ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ, ୩।୭ (ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଚାଷୀମାନଙ୍କ ଫସଲ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହେଲେ ଅନେକ ସମୟରେ ସରକାର ରାଜକୋଷରୁ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରି ସେମାନଙ୍କ କ୍ଷତି ଭରଣା କରୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ବହୁ ସମୟରେ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କ ଦାୟିତ୍ୱହୀନ କାର୍ଯ୍ୟଯୋଗୁ କାହା ପାଖରେ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ପହଞ୍ଚୁଥିବା ବେଳେ କେତେଜଣ ଏହାପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି।

ବିଭିନ୍ନ ନଦୀବନ୍ଧ ଦୁର୍ବଳ: ବନ୍ୟାରେ ୫୫ ପଞ୍ଚାୟତ ପ୍ରଭାବିତ ଆଶଙ୍କା

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ,୩।୭: ବନ୍ୟା, ବାତ୍ୟା, ସୁନାମି ଭଳି ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଆଶଙ୍କାରେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲାବାସୀ ସର୍ବଦା ଆତଙ୍କିତ। ଚଳିତବର୍ଷ ମୌସମୀ ଆସିବା ପରେ ଉପାନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହି ବିପଦକୁ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ଜିଲାବାସୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି। ତେବେ ଏହି ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟର ପ୍ରଶାସନିକ ପରିଚାଳନା ନେଇ ସାଧାରଣରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି।

ରାଜପଥ ଜବରଦଖଲ ଉଚ୍ଛେଦ କଲେ ଜିଲାପାଳ: ହୋଟେଲରୁ ୨ ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର ଜବତ

ରାଜପଥ ଜବରଦଖଲ ଉଚ୍ଛେଦ କଲେ ଜିଲାପାଳ: ହୋଟେଲରୁ ୨ ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର ଜବତ

ଡେରାବିଶ, ୩।୭ (ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଡେରାବିଶ ତହସିଲ ଅଧୀନ ୫ ନଂ. (କ) ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ଛତା ଛକଠାରେ ଜବରଦଖଲ ଉଚ୍ଛେଦ କରାଯାଇଛି। ସୋମବାର ଜିଲାପାଳ ରେଘୁ ଜୀ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ଏହି ଜବରଦଖଲ ଉଚ୍ଛେଦ କରାଇଥିଲେ। ଡେରାବିଶ ପୋଲିସ ସହାୟତାରେ ଉଚ୍ଛେଦ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା। ତେବେ ଉଚ୍ଛେଦ ବେଳେ ବେଆଇନ ଭାବେ ଥିବା ଏକ ହୋଟେଲରୁ ୨ଟି ବେନାମୀ ଗ୍ୟାସ ଟାଙ୍କି ଜବତ କରାଯାଇଛି।

ମହାକାଳପଡ଼ା-ଚଣ୍ଡିଆପଲୀ ସେତୁ: ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଡ୍ରେଜିଂ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ

ମହାକାଳପଡ଼ା-ଚଣ୍ଡିଆପଲୀ ସେତୁ: ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଡ୍ରେଜିଂ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ

ମହାକାଳପଡା, ୩।୭ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ମହାକାଳପଡା ବ୍ଲକ ଦେଇ ପ୍ରବାହିତ ମହାନଦୀର ଶାଖା ଗୋବରୀ ନଦୀ ଉପରେ ମହାକାଳପଡା-ଚଣ୍ଡିଆପଲୀ ସେତୁ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ପୂର୍ତ୍ତବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଡ୍ରେଜିଂ କାର୍ଯ୍ୟ ଇତିମଧ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏହି ସେତୁ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ୨୨ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ୟୟ ଅଟକଳ ହୋଇଛି।

ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ମୁଣ୍ଡ ଟେକିଲା ବ୍ଲାକରୋଜ : ଟାର୍ଗେଟରେ ଯାଜପୁରର ବିଜେଡି ନେତା

ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ମୁଣ୍ଡ ଟେକିଲା ବ୍ଲାକରୋଜ : ଟାର୍ଗେଟରେ ଯାଜପୁରର ବିଜେଡି ନେତା

ପାରାଦୀପ,୩।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ପାରାଦୀପ ବନ୍ଦର ପାଇଁ କଳଙ୍କର ଇତିହାସ ହୋଇ ରହିଥିବା ବ୍ଲାକ୍‌ରୋଜ୍‌ ଜାହାଜ ବୁଡ଼ି ଘଟଣା ଏବେ ରାଜନୈତିକ ମୋଡ଼ ନେଇଛି। ଜାହାଜ ବୁଡିକୁ ୯ ବର୍ଷ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏବେ ଏହାର ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଜାହାଜ ଚଳାଚଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ସୁପାରିଶ କରିଛି। ଆଗକୁ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଥିବାବେଳେ ବିଜେଡିର ଜଣେ ଆଗଧାଡିର ନେତାଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ କରି ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଯାଉଥିବା ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି।

ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ  ତାଲା ପକାଇବାକୁ ବିରୋଧ : ବିଡିଓଙ୍କୁ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାହୀ ସଂଘର ଦାବିପତ୍ର

ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ତାଲା ପକାଇବାକୁ ବିରୋଧ : ବିଡିଓଙ୍କୁ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାହୀ ସଂଘର ଦାବିପତ୍ର

ବିରିଡ଼ି,୩।୭ (ଡି.ଏନ.ଏ.): ବିରିଡ଼ି ବ୍ଲକ ବତିମୀରା ପଞ୍ଚାୟତର କାର୍ଯ୍ୟ ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ଫକୀର ମୋହନ ରାଉତଙ୍କୁ ୨୭ ତାରିଖରେ ସ୍ଥାନୀୟ ସରପଞ୍ଚ ଅଫିସ ଘରେ ପୁରାଇ ବାହାରୁ ତାଲା ପକାଇ ଦେଇଥିଲେ। ଏହାର ପ୍ରତିବାଦରେ ସୋମବାର ବ୍ଲକ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାହୀ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ବିଡିଓଙ୍କ ଅଫିସ୍‌ ଆଗରେ ଧାରଣା ଦିଆଯାଇଛି। ସମ୍ପୃକ୍ତ ସରପଞ୍ଚଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଦାବି କରାଯାଇଛି।

ଜମିପଟ୍ଟା ପାଇଁ ନୟାନ୍ତ ହେଲେଣି ଭୂମିହୀନ :  ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ ପଟ୍ଟା ଦେଇ ଧରାଛୁଅଁ।  ଦେଉନାହାନ୍ତି ଅଧିକାରୀ

ଜମିପଟ୍ଟା ପାଇଁ ନୟାନ୍ତ ହେଲେଣି ଭୂମିହୀନ : ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ ପଟ୍ଟା ଦେଇ ଧରାଛୁଅଁ। ଦେଉନାହାନ୍ତି ଅଧିକାରୀ

ନାଉଗାଁ,୩।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଭୂମିହୀନ ପରିବାରଙ୍କୁ ଘରଡିହ ସହ ପଟ୍ଟା ଯୋଗାଇଦେବା ପାଇଁ ସରକାର ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କ ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଗରିବ ଲୋକମାନେ ଏହି ଯୋଜନାର ସୁଫଳ ପାଇପାରୁନାହାନ୍ତି। ନାଉଗାଁ ବ୍ଲକ ଜାମୁଗାଁ ପଞ୍ଚାୟତ ନନ୍ଦିଗ୍ରାମରେ ଏଭଳି ଏକ ଘଟଣା ନଜରକୁ ଆସିଛି। ଗ୍ରାମର ଶଙ୍କର ଭୋଇଙ୍କର ଜମିବାଡି ବୋଲି କିଛି ନାହିଁ।

ଅଙ୍ଗନୱାଡି ଘରେ ଚାଲିଛି ସ୍କୁଲ

ଅଙ୍ଗନୱାଡି ଘରେ ଚାଲିଛି ସ୍କୁଲ

ଆଠମଲ୍ଲିକ,୩ା୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଆଠମଲ୍ଲିକ ବ୍ଲକ ନଅଗାଁ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଥିବା ସାତବନ୍ଧୁଲି ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ନୂତନ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ନିମନ୍ତେ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଅର୍ଥ ମଞ୍ଜୁର କରାଯାଇଛି। ହେଲେ ଏଯାଏ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇ ନ ଥିବାରୁ ବିଦ୍ୟାଳୟଟି ପୂର୍ବପରି ଅଙ୍ଗନୱାଡି ଘରେ ଚାଲୁଛି। ଏ ନେଇ ଗ୍ରାମବାସୀ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ସୁଫଳ ମିଳିନାହିଁ।

ଚଣ୍ଡୀ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୨ା୭- ନୟାଗଡ଼ ବ୍ଲକ ବାଲୁଗାଁ ଚଣ୍ଡୀ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

 ଗୋମାତାଙ୍କ ପ୍ରତି ଶ୍ରଦ୍ଧା ଭାବ ରହିବା ଦରକାର

ଗୋମାତାଙ୍କ ପ୍ରତି ଶ୍ରଦ୍ଧା ଭାବ ରହିବା ଦରକାର

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୨ା୭-ଓଡ଼ିଶା ଗୋସେବା ସମିତି ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ସୋମବାର ନୟାଗଡ଼ ସହରସ୍ଥିତ ନୀଳମାଧବ କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପ ଠାରେ ଅଞ୍ଚଳ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ସମ୍ମିଳନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ରାଜପଥ ଜବରଦଖଲ ଉଚ୍ଛେଦ କଲେ ଜିଲାପାଳ

ରାଜପଥ ଜବରଦଖଲ ଉଚ୍ଛେଦ କଲେ ଜିଲାପାଳ

ଡେରାବିଶ, ୨ା୭ (ସ୍ବ.ପ୍ର.) ଡେରାବିଶ ତହସିଲ ଅଧୀନ ୫ ନଂ. (କ) ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ଛତା ଛକଠାରେ ଜବରଦଖଲ ଉଚ୍ଛେଦ କରାଯାଇଛି।