Dharitri News

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ଅନିୟମିତତା, ଅବହେଳାକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ

ଅନିୟମିତତା, ଅବହେଳାକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ

ସୁକିନ୍ଦା/କାଳିଆପାଣି,୧୧।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.) କିଛି ମାସ ପୂର୍ବରୁ ନଗଡ଼ା ଗସ୍ତ କରି ଫେରିଥିବା ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟ ଖାଦ୍ୟ ଆୟୁକ୍ତ ରଙ୍ଗଲାଲ ଜାମୁଦା ପୁଣି ଥରେ ନଗଡ଼ା ଗସ୍ତରେ ଆସିଛନ୍ତି। ଶୁକ୍ରବାର ସେ ନଗଡ଼ା ଗସ୍ତ କରିବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ଗୁରୁବାର ସୁକିନ୍ଦା ଭବନଠାରେ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ସରକାରୀ ଯୋଜନାଗୁଡିକର ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକରେ ଜିଲାର ସମସ୍ତ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ବୈଠକରେ ସଦସ୍ୟ ସଚିବ ରାଜଶ୍ରୀ ମହାନ୍ତି, ଜିଲାପାଳ ରଞ୍ଜନ କୁମାର ଦାସ, ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ବ୍ରଜ ଗୋପାଳ ଆଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ସମେତ ଜିଲାର ସମସ୍ତ ବିଭାଗୀୟ ମୁଖ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଅପରାହ୍ନରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ବୈଠକ ଦୀର୍ଘ ୩ଘଣ୍ଟା ଧରି ଚାଲିଥିଲା।

ଆଗ ସମାଧାନ, ପରେ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ

ଆଗ ସମାଧାନ, ପରେ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୧୧।୧ ଯାଜପୁର ଜିଲା ସୁକିନ୍ଦା ତହସିଲ ଅନ୍ତର୍ଗତ ନିଜିଗଡସ୍ଥିତ ବାଲେଶ୍ୱର ଆଲଏଜ ଲିଃ ଫେରୋକ୍ରୋମ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ଉପତ୍ାଦନ ବୃଦ୍ଧି ସାଙ୍ଗକୁ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ କରିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏଥିରେ କମ୍ପାନୀର କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଲାଭ ହେଉଥିବାବେଳେ ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇପାରୁ ନାହିଁ। ଏବେ ବି ପାରିପାର୍ଶ୍ୱିକ ଉନ୍ନୟନ ବ୍ୟତୀତ ବାୟୁ ଓ ଜଳ ପ୍ରଦୂଷଣରେ ୪ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଗ୍ରାମବାସୀ ନୟାନ୍ତ ହୋଇ ପଡୁଛନ୍ତି। ଏହି କମ୍ପାନୀର ଖଣି ଯୋଗୁ ମଧ୍ୟ ଅନୁରୂପ ଅବସ୍ଥା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି।

ଲୋଡିଂ ପରିବହନ ଉପରେ ଲାଗୁନି ଅଙ୍କୁଶ

ଲୋଡିଂ ପରିବହନ ଉପରେ ଲାଗୁନି ଅଙ୍କୁଶ

କାଳିଆପାଣି,୧୧।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଗାଡ଼ି ଚଳାଚଳ ଦିଗରେ ସରକାର ବହୁ କଟକଣା କରିଥିବା ବେଳେ ସୁକିନ୍ଦା ଖଣି ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହି କଟକଣାକୁ ଖୋଲାଖୋଲି ଉଲ୍ଲଂଘନ କରାଯାଉଛି। ଫଳରେ ବେଆଇନ ଓଭର ଲୋଡ଼ିଂ ଗାଡ଼ି ଚଳାଚଳ ଦିନକୁ ଦିନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ଜିଲା ପରିବହନ ଆଞ୍ଚଳିକ ବିଭାଗ ଏ ସମସ୍ତ ବିଷୟରେ ଅବଗତ ଥାଇ ଚୁପ୍‌ ରହିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ଡଙ୍କାରୀ ଖାଦାନରେ ଚଢ଼ାଉ, ୧୦ ଗାଡ଼ି ଜବତ

ଡଙ୍କାରୀ ଖାଦାନରେ ଚଢ଼ାଉ, ୧୦ ଗାଡ଼ି ଜବତ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ/ ଚଢେଇଧରା/ ଧର୍ମଶାଳା(ଡି.ଏନ.ଏ.), ୧୧।୧- ଧର୍ମଶାଳା ତହସିଲ ଅଧୀନ ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଡଙ୍କାରୀ ସାଉଥ ଓ ରାହାଡପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ବୁଧବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଧର୍ମଶାଳା ତହସିଲ ଓ ଜେନାପୁର ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ମିଳିତ ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇ ୭ଟି ପଥର ବୋଝେଇ ହାଇୱା, ୨ଟି ଟିପ୍ପର ଓ ଗୋଟିଏ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଜବତ କରାଯାଇଛି । ଜିଲାପାଳ ରଞ୍ଜନ କୁମାର ଦାସଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ୍ରମେ ବେଆଇନ ଭାବେ କଳାପଥର ଚୋରାଚାଲାଣ ବେଳେ ଏହି ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇ ଗାଡିଗୁଡିକ ଜବତ କରାଯିବା ଘଟଣାକୁ ସାଧାରଣରେ ପ୍ରଶଂସା କରାଯାଇଛି।

ଭିତରକନିକା ଖୋଲିଲା

ଭିତରକନିକା ଖୋଲିଲା

ରାଜନଗର,୧୧।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା ରାଜନଗର ବ୍ଲକସ୍ଥିତ ଭିତରକନିକା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ ଗୁରୁବାର ଠାରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ଖୋଲାଯାଇଛି ।

ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ : ୩  ଗୁରୁତର

ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ : ୩ ଗୁରୁତର

ମାହାଙ୍ଗା,୧୧।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ମାହାଙ୍ଗା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କୁଅଁାପାଳ-ବାଲିଚନ୍ଦ୍ରପୁର ରାସ୍ତାର ଅଡମମହେଶପୁର ଛକରେ ଗୁରୁବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଏକ ବାଇକ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହେବା ଫଳରେ ଜଣେ କଲେଜ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ଓ ୩ ଜଣ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅଛନ୍ତି ।

ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କର୍ମୀଙ୍କ ବିକ୍ଷୋଭ

ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କର୍ମୀଙ୍କ ବିକ୍ଷୋଭ

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଅଫିସ,୧୧।୧-ଅଲ ଓଡିଶା ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି ଲେଡିଜ ଓ୍ବାର୍କର୍ସ ଆସୋସିଏଶନ ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲା ଶାଖା ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଦୁର୍ବୃତ୍ତଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ୩ ଗାଡି ପୋଡି

ଦୁର୍ବୃତ୍ତଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ୩ ଗାଡି ପୋଡି

ରାଜକନିକା,୧୧।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ରାଜକନିକା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗଞ୍ଜା ଗ୍ରାମରେ ବୁଧବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ କେହି ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ଏକ ପାଠାଗାର ପରିସରରେ ଥୁଆ ହୋଇଥିବା ତିନୋଟି ସ୍କୁଟିକୁ ପୋଡି ଦେଇଛି ।

ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୪ ଗୁରୁତର

ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୪ ଗୁରୁତର

ମାହାଙ୍ଗା,୧୧।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ମାହାଙ୍ଗା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କୁଅଁାପାଳ-ବାଲିଚନ୍ଦ୍ରପୁର ରାସ୍ତାର ଅଡମମହେଶପୁର ଛକରେ ଗୁରୁବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଏକ ବାଇକ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହେବା ଫଳରେ ୪ ଜଣ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଦେଢ଼ କାଟି ହଡ଼ପ କରିଥିବା ପୋଷ୍ଟମାଷ୍ଟର ଗିରଫ, ଡାକଘର ସମ୍ମୁଖରେ ବିକ୍ଷୋଭ

ଦେଢ଼ କାଟି ହଡ଼ପ କରିଥିବା ପୋଷ୍ଟମାଷ୍ଟର ଗିରଫ, ଡାକଘର ସମ୍ମୁଖରେ ବିକ୍ଷୋଭ

କଟକ ସଦର, ୧୧।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଶତାଧିକ ଜମାକାରୀଙ୍କ ଦେଢ କୋଟିରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଟଙ୍କା ହଡପ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଝାରକଟା ଶାଖା ଡାକଘର ପୋଷ୍ଟମାଷ୍ଟର ନାରାୟଣ ଚନ୍ଦ୍ର ଦାସଙ୍କୁ ଗୁରୁବାର କଟକ ସଦର ଥାନା ପୋଲିସ କଟକ ମହାନଗର ନିଗମ ନୂଆପଡ଼ାରୁ ଗିରଫ କରିଛି।

ନାଳରୁ ନବଜାତ ଶିଶୁକନ୍ୟା ଉଦ୍ଧାର

ନାଳରୁ ନବଜାତ ଶିଶୁକନ୍ୟା ଉଦ୍ଧାର

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ, ୧୧।୧: ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ରଣପୁର ଏନ୍‌ଏସି ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗୋଡ଼ିପାଟଣା ସାହି ଦେଇ ଯାଇଥିବା ନାଳରୁ ଗୁରୁବାର ସକାଳ ୬.୩୦ରେ ଏକ ନବଜାତ ଶିଶୁକନ୍ୟା ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି।

ଅଭିଯୋଗ ପରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ତଦନ୍ତ

ବରୀ,୧୦।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର/ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ବରୀ ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ତୈଳ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଟିମ୍‌ର ବିସ୍ଫୋରଣ ଫଳରେ ୫୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ କୋଠାଘର ଫାଟିଯିବା ନେଇ ମଙ୍ଗଳବାର କଳାମାଟିଆ ଓ ଜୋରକୂଳ ଗ୍ରାମର କେତେଜଣ ଗ୍ରାମବାସୀ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। ଅଭିଯୋଗକୁ ଭିତ୍ତିକରି ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ବୁଧବାର ଏକ ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ ବରୀ ଅଞ୍ଚଳ ପରିଦର୍ଶନରେ ଆସି ତଦନ୍ତ କରି ଫେରିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ନିମ୍ନମାନର କାର୍ଯ୍ୟ ଯୋଗୁ ଭୁଶୁଡ଼ିଲା ଡାକ୍ତରଖାନା ପାଚେରି

ନିମ୍ନମାନର କାର୍ଯ୍ୟ ଯୋଗୁ ଭୁଶୁଡ଼ିଲା ଡାକ୍ତରଖାନା ପାଚେରି

ବିରଜାକ୍ଷେତ୍ର,୧୦।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ) ମାର୍କଣ୍ଡପୁର ଡାକ୍ତରଖାନା ପାଚେରି ଭୁଶୁଡ଼ି ପଡ଼ିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ନିମ୍ନମାନର କାର୍ଯ୍ୟ ଯୋଗୁ ଏପରି ହୋଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଉକ୍ତ ପାଚେରି ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଗତ ୧୫/୨୦ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ପାଚେରି ଭୁଶୁଡ଼ି ପଡ଼ିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ମେଡ଼ିକାଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗକୁ ଅବଗତ କରାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବିଭାଗ ନୀରବଦ୍ରଷ୍ଟା ସାଜିଛି।

ଡାଲି ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲା: ବକେୟା ପ୍ରଦାନ ପରେ ଅଢ଼େଇ ବର୍ଷରେ ଗଲେଣି ୪ ସିଏସ୍‌ଓ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୧୦।୧ ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ଡାଲି ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲାରେ ଯୋଗାଣକାରୀ ସଂସ୍ଥାକୁ ଅଯାଚିତ ଅନୁକମ୍ପା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ବକୈୟା ଅର୍ଥ ବାବଦକୁ ୮ କୋଟି ୨୫ଲକ୍ଷ ୯୦ହଜାର ୨୯ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ ପରଠାରୁ ଯାଜପୁର ଜିଲା ଯୋଗାଣ ବିଭାଗରେ ଅନିଶ୍ଚିତତା ଲାଗି ରହିଛି। ୨୦୧୫ ନଭେମ୍ବର ୧୯ତାରିଖରେ ତକତ୍ାଳୀନ ଜିଲାପାଳ ସତ୍ୟକୁମାର ମଲ୍ଲିକ ତାଙ୍କ ପତ୍ରସଂଖ୍ୟା ୧୮୯୮ରେ ଯୋଗାଣକାରୀ ସଂସ୍ଥା ଓଡିଶା ଅର୍ଡର ସପ୍ଲାଏର୍ସକୁ ସମସ୍ତ ବକୈୟା ଅର୍ଥ ପୈଠ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରିଥିଲେ। ଏହାର ମାସକ ପୂର୍ବରୁ ସିଏସ୍‌ଓ ଯୁବରାଜ ମାଝୀଙ୍କ ଅକାଳ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ସେହିଦିନଠାରୁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଢ଼େଇ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ୪ଜଣ ଯୋଗାଣ ଅଧିକାରୀ(ସିଏସଓ)ଙ୍କ ବଦଳି ହୋଇଛି। ନିକଟରେ ସିଏସଓ ସୁରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ହୋତାଙ୍କୁ ଏଠାରୁ ବଦଳି କରାଯାଇ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ପ୍ରୋକ୍ୟୁରମେଣ୍ଟ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ବିଶ୍ୱଭୁଷଣ ବେହେରାଙ୍କୁ ଯାଜପୁର ସିଏସଓ ଭାବେ ଅବସ୍ଥାପିତ କରାଯାଇଛି। ରାଜ୍ୟ ଯୋଗାଣ ନିଗମର ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ତାଙ୍କ ପତ୍ରସଂଖ୍ୟା ୪୭୪/୮।୧।୨୦୧୮ରେ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରିଛନ୍ତି ।

ଭିତରକନିକାରେ କୁମ୍ଭୀର, ପକ୍ଷୀ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି

ରାଜନଗର, ୧୦।୧ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ରାଜନଗର ବ୍ଲକସ୍ଥିତ ଭିତରକନିକା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ କୁମ୍ଭୀର ଓ ପକ୍ଷୀ ସଂଙ୍ଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ଜମି ବିବାଦରୁ ଗୁଳିମାଡ଼, ୩ ଗୁରୁତର

ଜମି ବିବାଦରୁ ଗୁଳିମାଡ଼, ୩ ଗୁରୁତର

ଧର୍ମଶାଳା, ୧୦।୧ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଧର୍ମଶାଳା ବ୍ଲକ ଜେନାପୁର ଥାନା ଭରତପୁର ଗ୍ରାମରେ ବୁଧବାର ସକାଳେ ଗୁଳିମାଡ଼ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ସମେତ ୩ଜଣ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନେ ହେଲେ ସେହି ଗ୍ରାମର କ୍ଷୀରୋଦ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ସୁଜାତା (୫୦), ୨ ପୁଅ ବିବେକ(୨୯) ଓ ରଞ୍ଜନ (୨୪)। ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ଧର୍ମଶାଳା ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଅବସ୍ଥା ସଙ୍କଟାପନ୍ନ ହେବାପରେ କଟକ ବଡ଼ ମେଡିକାଲକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି।

ବସ୍‌-ଟ୍ରକ୍‌ ମୁହାଁମୁହିଁ: ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୫୦ ଯାତ୍ରୀ

ବସ୍‌-ଟ୍ରକ୍‌ ମୁହାଁମୁହିଁ: ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୫୦ ଯାତ୍ରୀ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ, ୧୦।୧: ଚଣ୍ଡିଖୋଲ-ଡୁବୁରି ୫୩ ନଂ. ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ତାରିଣୀ ଛକଠାରେ ବୁଧବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ଏକ ଯାତ୍ରୀବାହି ବସ୍‌ ଓ ଟ୍ରକ ମଧ୍ୟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା ହୋଇଛି।

ଗ୍ରାମୀଣ ଆବାସ ଯୋଜନା ଲକ୍ଷ୍ୟଚ୍ୟୁତ

ଗ୍ରାମୀଣ ଆବାସ ଯୋଜନା ଲକ୍ଷ୍ୟଚ୍ୟୁତ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ/ବରୀ(ସ୍ବ.ପ୍ର.),୯।୧ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ସୀମାରେଖା ତଳେ ବାସ କରୁଥିବା ସର୍ବହରାଙ୍କୁ ସମାଜର ମୁଖ୍ୟସ୍ରୋତରେ ସାମିଲ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ପ୍ରଣୀତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ, ମୋ’ କୁଡିଆ ଓ ବିଜୁ ପକ୍କାଘର ଯୋଜନା ଲକ୍ଷ୍ୟଭ୍ରଷ୍ଟ ହୋଇଛି। ଏହି ଗ୍ରାମୀଣ ଆବାସ ଯୋଜନାର ନୀତିନିୟମ ଓ ଏଷ୍ଟିମେଟ ଅନୁସାରେ ପକ୍କାଘର ନିର୍ମାଣ କରା ନ ଯାଇ ଯନ୍ତ୍ରୀ ଓ ଠିକାଦାରଙ୍କ ସଲାସୁତୁରାରେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଗରିବ, ସରଳତା ଓ ଅସମର୍ଥତାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଗୁହାଳ ସଦୃଶ ଇନ୍ଦିରା ଆବାସ ନିର୍ମାଣ କରି ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଉଛି। ତାହା ବାସଯୋଗ୍ୟ ହୋଇଛି କି ନାହିଁ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପାଖରେ ତଦାରଖ କରିବାକୁ ସମୟ ନାହିଁ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ମୋଟା ଅଙ୍କର ହାତଗୁଞ୍ଜା ଦେଇ ଥିଲାବାଲାଲୋକ ଏହି ଯୋଜନାର ଭରପୂର ଫାଇଦା ଉଠାଉଥିବାବେଳେ ଗରିବ ହିତାଧିକାରୀ ପକ୍କାଘର ପାଇଁ ଚାହିଁ ରହିଥିବା ଜିଲାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ବିଡ଼ମ୍ବନା ଯେ, ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ କ୍ରମିକ ସଂଖ୍ୟାରେ ହାଇଜାକ, ଘର ଚୋରି ସାଙ୍ଗକୁ ଶ୍ରମ ଲୁଟ, ଜାଲ ଦସ୍ତଖତରେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା ହଡପ ଆଦି ଅନିୟମିତତା ଜିଲାରେ ଅଣାୟତ୍ତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ବରୀ ବ୍ଲକରେ ଦୀର୍ଘ ୧୭ବର୍ଷ ହେଲା ପ୍ରାପ୍ୟ ପାଇ ନ ଥିବାରୁ କେତେକ ଘର ଅର୍ଦ୍ଧନିର୍ମିତ ଅବସ୍ଥାରେ ପଡି ରହିଛି। ଏପରି କି କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ମିଳିବାରେ ବିଳମ୍ବ, କ୍ରମିକ ସଂଖ୍ୟାରେ ତଳକୁ ଖସିବା ଓ କୋର୍ଟର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହେବା ଆଦି ଘଟଣାକୁ ଅବଲୋକନ କଲେ ଏହି ଯୋଜନାର ସଫଳତାକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଓ ବିଜୁ ପକ୍କାଘର ଯୋଜନା ଉଭୟ କେନ୍ଦ୍ର, ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଏକ ଲୋକହିତକର ଯୋଜନା ହୋଇଥି

୨୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଠକେଇ ଘଟଣାରେ ଦମ୍ପତି ଗିରଫ

କୋରାଇ,୯।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ପୁରୀ ଜିଲା ଗୋପ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଚିତ୍ରକର ସାହି ଅଞ୍ଚଳର ସନାତନ ସେଠୀ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଆରତୀ ସେଠୀ ତିନୋଟି ମହିଳା ସ୍ବୟଂସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀଠାରୁ ଗତ ଦୁଇବର୍ଷ ତଳେ ୨୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଠକି ନେଇଥିଲେ। ସେଠାରୁ ଚାଲିଆସି ପାଣିକୋଇଲି ଥାନା ଅଞ୍ଚଳର ଷଠିପୁର ଛକ ନିକଟରେ ରହୁଥିଲେ। ଉକ୍ତ ମହିଳା ସ୍ବୟଂସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ ପକ୍ଷରୁ ଗୋପଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। ମଙ୍ଗଳବାର ଗୋପଥାନା ଆଇଆଇସି ପାଣିକୋଇଲି ଥାନା ସହାୟତାରେ ଷଠିପୁରରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛନ୍ତି।

ପ୍ରଶାସନ ଶୁଣିଲାନି, ବନ୍ଧରେ ବାଡ଼ ବାନ୍ଧିଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ପ୍ରଶାସନ ଶୁଣିଲାନି, ବନ୍ଧରେ ବାଡ଼ ବାନ୍ଧିଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ଦଶରଥପୁର,୯।୧(ଡିଏନ୍‌ଏ) ଦଶରଥପୁର ବ୍ଲକ ପାର୍ଶ୍ୱଦେଇ ବହିଯାଇଥିବା ବୈତରଣୀ ନଦୀର ଆଖୁଆସାହି ଘାଟଠାରେ ବାଲିମାଫିଆମାନେ ବନ୍ଧକୁକାଟି ଦୀର୍ଘ ଦିନହେବ ନଦୀ ଶଯ୍ୟାରୁ ବେଆଇନଭାବେ ଦୈନିକ ଶହଶହ ଟ୍ରିପ୍‌ ଚୋରା ଚାଲାଣ କରୁଛନ୍ତି। ଫଳରେ ନଦୀବନ୍ଧ ଦୁର୍ବଳ ହେବାନେଇ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବହୁବାର ପ୍ରଶାସନକୁ ଅବଗତ କରାଯାଇଛି। ମାତ୍ର ଏନେଇ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରା ନ ଯିବାରୁ ଗ୍ରାମର ବହୁଲୋକେ ଏକ୍‌ଜୁଟ ହୋଇ ବାଲି ଉଠୁଥିବା ଘାଟ ଠାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ବାଡ଼ ବସାଇ ବାଲି ଚାଲାଣକୁ ରୋକ ଲଗାଇଛନ୍ତି।

ନାବାଳକ ଶ୍ରମିକ ନିଖୋଜ ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା

ନାବାଳକ ଶ୍ରମିକ ନିଖୋଜ ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା

ଡୁବୁରୀ,୯।୧(ଡିଏନଏ) କଳିଙ୍ଗନଗର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଡୁବୁରୀ ନିକଟରେ ରେଲୱେ ବ୍ରିଜ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିଯୋଜିତ ଏକ ଠିକା ସଂସ୍ଥା କ୍ୟାମ୍ପରୁ ଜଣେ ନାବାଳକ ଶ୍ରମିକ ନିଖୋଜ ହେବା ଘଟଣାକୁ ନେଇ ମଙ୍ଗଳବାର ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଛି। ଏହାକୁ ନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଠିକା ସଂସ୍ଥାର କ୍ୟାମ୍ପ ଭଙ୍ଗାରୁଜା କରିବା ସହ କାମ ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏପରି କି ସେଠାକାର ଜଣେ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ମାଡ଼ ମଧ୍ୟ ମାରଛନ୍ତି। ଖବର ପାଇ କଳିଙ୍ଗନଗର ଥାନା ପୋଲିସ ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ପରିସ୍ଥିତିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଛନ୍ତି।

ନକଲି ସାର କାରଖାନା ସମ୍ପର୍କରେ କୃଷି, ଜିଲା ଶିଳ୍ପ କେନ୍ଦ୍ର ପାଖରେ ଖବର ନାହିଁ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୯।୧ ଯାଜପୁର ସମେତ ଖୋର୍ଦ୍ଧା, କଟକ, ଗଞ୍ଜାମ ଓ ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲାରେ ୧୩ଟି ନକଲି ସାର କାରଖାନା ସମ୍ପର୍କରେ ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ଶିଳ୍ପ ବିଭାଗର ଯୁଗ୍ମ ସଚିବ ବି.କେ. ଦାଶଙ୍କ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶର ଏକ ସପ୍ତାହ ଅତିକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇସାରିଛି। ହେଲେ ବିଡମ୍ବନା ଯେ, ଯାଜପୁର ଜିଲା ଇଣ୍ଡଷ୍ଟିଜ ସେଣ୍ଟର(ଡିଆଇସି)ର ଜେନେରାଲ ମ୍ୟାନେଜର କିମ୍ବା କୃଷି ଉପନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ ପାଖରେ କୌଣସି ଖବର ନାହିଁ ।

ମଧ୍ୟାହ୍ନଭୋଜନରେ ମସୁର ଡାଲି

ମଧ୍ୟାହ୍ନଭୋଜନରେ ମସୁର ଡାଲି

ବିରଜାକ୍ଷେତ୍ର,୯।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ) - ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୧ମ ରୁ ୭ମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍କୁଲଗୁଡ଼ିକରେ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନରେ ଉନ୍ନତମାନର ହରଡ଼ ଡାଲି ରାନ୍ଧିଦେବା ପାଇଁ ସ୍କୁଲଗୁଡ଼ିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସ୍କୁଲର ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ ସରକାରଙ୍କ ନିୟମକୁ ପ୍ରତିହତ କରି ନିଜ ଇଚ୍ଛା ଅନୁଯାୟୀ ମସୁର ଡାଲି ରାନ୍ଧି ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ରୋଷେଇ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ପାଚିକାଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିବା ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

ଡାଳିଯୋଡା ବନାଞ୍ଚଳରେ ପକ୍ଷୀ ଗଣନା ଶେଷ

ଡାଳିଯୋଡା ବନାଞ୍ଚଳରେ ପକ୍ଷୀ ଗଣନା ଶେଷ

ଚଣ୍ଡିଖୋଲ,୯।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ବୈରୀସ୍ଥିତ ଡାଳିଯୋଡା ବନାଞ୍ଚଳ ପକ୍ଷରୁ ଏ ବର୍ଷର ପକ୍ଷୀ ଗଣନା କାର୍ଯ୍ୟ ଇତି ମଧ୍ୟରେ ଶେଷ ହୋଇଛି। ୨୦୧୭ ବର୍ଷ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ୧୦ହଜାର ୭ଶହ ୩୦ପକ୍ଷୀ ଥିବାବେଳେ ୨୦୧୮ ବର୍ଷ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଏହା ୨ ଗୁଣ ବୃଦ୍ଧିପାଇ ୨୧ହଜାର ୭ଶହ ୮୬ରେ ପହଞ୍ଚିଛି।