ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

୫ ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ଗଲେ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର ଟିଟୋ

୫ ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ଗଲେ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର ଟିଟୋ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୪ା୭- ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର ଟିଟୋ ଓରଫ ଉସମାନ ଅଲ୍ଲୀଙ୍କୁ ୫ ଦିନ ରିମାଣ୍ଡରେ ନେବ କ୍ରାଇମ ବ୍ରାଞ୍ଚର ସ୍ପେଶାଲ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଫୋର୍ସ। ଏ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଏସଡିଜେଏମ ନିହାର ରଞ୍ଜନ ସାହୁ ବୁଧବାର ଅନୁମତି ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି।

ଗରଦପୁରରେ ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଗରଦପୁରରେ ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ପାଟକୁରା, ୪।୭ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଗରଦପୁର ବ୍ଲକରେ ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବୁଧବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପାଟକୁରା ବିଧାୟକ ବେଦପ୍ରକାଶ ଅଗ୍ରଓ୍ବାଲ, କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲାପାଳ ରେଘୁ ଜୀ., ପିଡି ଦିଲ୍ଳୀପ କୁମାର ପରିଡ଼ା, ବିଡିଓ ଧରଣୀଧର ବେହେରା, ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ ଓ ବ୍ୟାଙ୍କ ସମନ୍ବୟ ଓ୍ବାର୍କସପ୍‌

ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ ଓ ବ୍ୟାଙ୍କ ସମନ୍ବୟ ଓ୍ବାର୍କସପ୍‌

ରାଜନଗର, ୪।୭ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ରାଜନଗର ବ୍ଲକ ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଗେଷ୍ଠେୀ ଓ ବ୍ୟାଙ୍କ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଏକ କର୍ମଶାଳା ବୁଧବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ ଉଦ୍ଧାର

ରାଜନଗର, ୪।୭ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ରାଜନଗର ବ୍ଲକ ଡେରା ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ କଏଥା ଗ୍ରାମର କୈଳାସ ଜେନାଙ୍କ ପୁଅ ଗଣେଷଙ୍କୁ ବୁଧବାର ଭୁବନେଶ୍ୱରସ୍ଥିତ ରୁଚିକା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍‌ର କର୍ମୀମାନେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ରୁଚିକା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଗଣେଷ(୧୪)ଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ଖବର ଦିଆଯିବା ପରେ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଯାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ଜୁଆ ଆଡ୍ଡାରେ ଚଢ଼ାଉ: ଜଣେ ଗିରଫ, ୪ ବାଇକ ଜବତ

ଜୁଆ ଆଡ୍ଡାରେ ଚଢ଼ାଉ: ଜଣେ ଗିରଫ, ୪ ବାଇକ ଜବତ

ମହାକାଳପଡ଼ା, ୪।୭ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ମହାକାଳପଡ଼ା ଥାନା ଅଧୀନ ବରକନ୍ଧା ଗ୍ରାମସ୍ଥିତ ଏକ ମନନ୍ଦିର ବାରଣ୍ଡାରେ କେତେଜଣ ଯୁବକ ଜୁଆ ଖେଳୁଥିବା ଖବର ପାଇ ପୋଲିସ ଚଢ଼ାଉ କରିଥିଲା। ତେବେ ପୋଲିସ ଘଟଣାସ୍ଥଳରୁ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିବା ସହ ୪ଟି ବାଇକ୍‌ ଜବତ କରିଛି।

୨ ଓ୍ବାର୍ଡସଭ୍ୟ ପଦ ପାଇଁ ଉପନିର୍ବାଚନ

୨ ଓ୍ବାର୍ଡସଭ୍ୟ ପଦ ପାଇଁ ଉପନିର୍ବାଚନ

ବୋଲଗଡ଼, ୪।୭ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ବୋଲଗଡ଼ ବ୍ଲକ ବୋଲଗଡ଼ ପଞ୍ଚାୟତର ୧୦ନଂ ଓ୍ବାର୍ଡ ଓ ଧଳାପଥର ପଞ୍ଚାୟତର ୯ନଂ.ଓ୍ବାର୍ଡ ସଭ୍ୟ ପଦବୀ ନିମନ୍ତେ ବୁଧବାର ଉପନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଓଡ଼ିଶା ରାଜସ୍ବ କ୍ଷେତ୍ର ଅଧିକାରୀ ସଂଘର ବିକ୍ଷୋଭ

ଓଡ଼ିଶା ରାଜସ୍ବ କ୍ଷେତ୍ର ଅଧିକାରୀ ସଂଘର ବିକ୍ଷୋଭ

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଅଫିସ, ୪ା୭-ବୁଧବାର ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟ ରାଜସ୍ବ କ୍ଷେତ୍ର ଅଧିକାରୀ ସଂଘ ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଜିଲା ଶାଖା ତରଫରୁ ବୁଧବାର ୭ ଦଫା ଦାବି ନେଇ ଆନ୍ଦୋଳନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଅଟୋକୁ ପିଟିଲା ପିକ୍‌ଅପ୍‌ ଭ୍ୟାନ, ୮ ଗୁରୁତର

ଅଟୋକୁ ପିଟିଲା ପିକ୍‌ଅପ୍‌ ଭ୍ୟାନ, ୮ ଗୁରୁତର

ଯାଜପୁର ରୋଡ଼, ୪।୭ (ନି.ପ୍ର.)-ଯାଜପୁର ଜିଲା କୋରେଇ ଥାନା ଅଧୀନ ୨୦ ନଂ. ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ଲକ୍ଷ୍ମୀନଗର ଛକ ନିକଟରେ ଏକ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି । ଏଥିରେ ୮ଜଣ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। ଗୁରୁତରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣଙ୍କୁ କଟକ ବଡ଼ ମେଡିକାଲ ପଠା ଯାଇଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଯାଜପୁର ରୋଡ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି। ଘଟଣା ମୁତାବକ, ଏକ ଅଟୋ କଳିଙ୍ଗନଗର ଶିଳ୍ପାଞ୍ଚଳ ଆଡକୁ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ଏକ ପିକ୍‌ଅପ୍‌ ଭ୍ୟାନ୍‌ ଅଟୋ ପଛକୁ ଜୋରରେ ଧକ୍କା ଦେଇଥିଲା।

ଅଧା ରହିଲା ଡାକ୍ତରଖାନା ପରିଦର୍ଶନ

ଅଧା ରହିଲା ଡାକ୍ତରଖାନା ପରିଦର୍ଶନ

ରଣପୁର, ୪।୭ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ନୟାଗଡ ଜିଲ୍ଲା ରଣପୁର ବିଜ୍ଞାପିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନ ପରିଦର୍ଶନରେ ଅସିଥିବା ପ୍ରିନ୍ସିପାଲ ସେକ୍ରେଟେରୀ ନୀତିନ ଚନ୍ଦ୍ରାଙ୍କୁ ବୁଧବାର ରଣପୁର ଓକିଲ ସଂଘ ଓ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଆକ୍ରୋଶର ଶିକାର ହେବାକୁ ପଡିଛି। ଏ ନେଇ ସେ ଡାକ୍ତରଖାନାର ପରିଦର୍ଶନ ଅଧାରୁ ନୟାଗଡ ଫେରି ଯାଇଛନ୍ତି।

ଅଟୋକୁ ପଛରୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ପିକ୍‌ଅପ୍‌ ଭ୍ୟାନ୍‌: ୧ ଗୁରୁତର, ୭ ଆହତ

ଅଟୋକୁ ପଛରୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ପିକ୍‌ଅପ୍‌ ଭ୍ୟାନ୍‌: ୧ ଗୁରୁତର, ୭ ଆହତ

ଯାଜପୁର ରୋଡ଼, ୪।୭(ନି.ପ୍ର.): ଯାଜପୁର ଜିଲା କୋରେଇ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ୨୦ ନଂ. ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ଲକ୍ଷ୍ମୀନଗର ଛକ ନିକଟରେ ବୁଧବାର ଏକ ଅଟୋକୁ ପିକ୍‌ଅପ୍‌ ଭ୍ୟାନ୍‌ ପଛରୁ ଧକ୍କା ଦେଇଛି। ଏଥିରେ ଜଣେ ଗୁରୁତର ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୮ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ

ମାର୍ଶାଘାଇ,୪।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ମାର୍ଶାଘାଇ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବଟିରା ପ୍ରାଥମିକ କୃଷି ସମବାୟ ସମିତି ପରିସରରେ ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବୁଧବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ସମିତି ସଭାପତି ପ୍ରଦୀପ୍ତ କୁମାର ନାୟକଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥିଭାବେ କଟକ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ କୋ-ଅପରେଟିଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅଶୋକ କୁମାର ମହାପାତ୍ର ଯୋଗଦେବେ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ଗୋପାଳଜିଉଙ୍କ ନୂତନ ବିଗ୍ରହ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଉତ୍ସବ: ମହିଳାଙ୍କ କଳସ ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ଜଗତସିଂହପୁର ଅଫିସ,୪।୭: ସ୍ଥାନୀୟ ଗୋପାଳସାଗରସ୍ଥିତ ଗୋପାଳଜିଉ ମନ୍ଦିରରେ ନୂତନ ବିଗ୍ରହ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଉତ୍ସବ ନିମନ୍ତେ କଳସ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ବୁଧବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

ଯାଜପୁର ୩୦ ନଂ ଜୋନ ଜିଲା ପରିଷଦ ଉପ ନିର୍ବାଚନ ଆରମ୍ଭ

ଯାଜପୁର ୩୦ ନଂ ଜୋନ ଜିଲା ପରିଷଦ ଉପ ନିର୍ବାଚନ ଆରମ୍ଭ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୪।୭: ଯାଜପୁର ଜିଲା ୩୦ ନଂ ଜୋନ୍‌ ଜିଲାପରିଷଦ ଉପନିର୍ବାଚନ ବୁଧବାର ସକାଳ ୮ଟାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ସମୁଦାୟ ୧୦୧ ୱାର୍ଡର ୧୦୧ ବୁଥରେ ୩୧,୮୬୨ ଭୋଟର ସେମାନଙ୍କ ମତଦାନ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିବେ।

କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପ ନିର୍ମାଣରେ ଅନିୟମିତତା ନେଇ ଓସାର ତଦନ୍ତ ଦାବି

କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପ ନିର୍ମାଣରେ ଅନିୟମିତତା ନେଇ ଓସାର ତଦନ୍ତ ଦାବି

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୪ା୭: ମାର୍ଶାଘାଇ ପଞ୍ଚାୟତର ଜୁଣ ଗ୍ରାମରେ ୨୦୧୬ ମସିହାରୁ ଏକ କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି । ଏଥିପାଇଁ ୩୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ ଅଟକଳ ହୋଇଛି । ତେବେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପରେ ବହୁ ଅନିୟମିତତା ଚାଲିଛି । ଏଭଳି ଅଭିଯୋଗ ଆଣି ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଓଡିଶା ସୂଚନା ଅଧିକାର ଅଭିଯାନ (ଓସା) କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା ଶାଖା ପକ୍ଷରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଏକ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି ।

ଦୁବାଇରୁ ଫେରିଲା ଓଡ଼ିଆ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ

ଦୁବାଇରୁ ଫେରିଲା ଓଡ଼ିଆ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ

ମହାକାଳପଡା, ୪ା୭ (ଡି.ଏନ.ଏ.) : ଦୁବାଇରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ଓଡିଆ ଯୁବକଙ୍କ ଶରୀର ମଙ୍ଗଳବାର ବିମାନ ଯୋଗେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଛି। ସେ ହେଲେ ମହାକାଳପଡ଼ା ବ୍ଲକ ଜମ୍ବୁ (ଭାଟେଣୀ) ପଶ୍ଚିମପଡା ଗ୍ରାମର ଶ୍ୟାମପଦ ମାଇତିଙ୍କ ପୁଅ ଶିଭେନ୍ଦୁ ମାଇତି(୨୬)। ତାଙ୍କ ମୃତଦେହକୁ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଯୋଗେ ଗ୍ରାମକୁ ପଠାଇ ଦିଆଯାଇଛି।

ବିଧାୟକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ରାସ୍ତାର ଶିଳାନ୍ୟାସ

ବିଧାୟକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ରାସ୍ତାର ଶିଳାନ୍ୟାସ

ମାର୍ଶାଘାଇ,୪ା୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ମାର୍ଶାଘାଇ ବ୍ଲକ ଗରଜଙ୍ଗା ପଞ୍ଚାୟତର ବଡପାଳ ଗୋଡା ଠାରୁ ତାଳସଙ୍ଗା ପଞ୍ଚାୟତର ଶାସନିପଡା ଗ୍ରାମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାସ୍ତାର ଉନ୍ନତିକରଣ ପାଇଁ ମହାକାଳପଡା ବିଧାୟକ ଅତନୁ ସବ୍ୟସାଚୀ ନାୟକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଶିଳାନ୍ୟାସ ଉତ୍ସବ ମଙ୍ଗଳବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ସିଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର, ରୋଗୀ ବେହୋସ

ସିଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର, ରୋଗୀ ବେହୋସ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୪ା୭: କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ଦିନକୁ ଦିନ ବଢ଼ି ଚାଲିଛି। ମେଡିକାଲରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଥିବା ମାର୍ଶାଘାଇ ବ୍ଲକ ଦୁମୁକା ପଞ୍ଚାୟତସ୍ଥିତ ବାଗଡିଆ ଗ୍ରାମର ଅପସ୍ମାର ରୋଗୀ କର୍ମଦେବ ବେଉରା(୪୫) ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମିଳୁଥିବା ଖାଦ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ଅଭିଯୋଗ କରିବାକୁ ସିଡିଏମ୍‌ଓ ଡା. ବୈଷ୍ଣବ ଚରଣ ସାହୁଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇଥିଲେ।

ପାନୀୟ ଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ଶିଳାନ୍ୟାସ

ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ,୪।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଖଣତା ପଞ୍ଚାୟତର ଖଣତାଠାରେ ରାଜନଗର ବିଧାୟକ ଅଂଶୁମାନ ମହାନ୍ତି ମଙ୍ଗଳବାର ଗ୍ରାମ୍ୟ ପାନୀୟଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପର ଶିଳାନ୍ୟାସ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ପାନୀୟ ଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେଲେ ଖଣପ ଓ ଡିମିରିଆ ଗାମବାସୀ ଉପକୃତ ହେବେ ବୋଲି ବିଧାୟକ ମହାନ୍ତି କହିଛନ୍ତି।

ଲୋକଙ୍କ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ କରିପାରିଲେ ମନକୁ ଶାନ୍ତି ମିଳେ: ଉମାକାନ୍ତ ବିଶ୍ୱାଳ (ଗରଦପୁର ତହସିଲ୍‌ଦାର)

ଲୋକଙ୍କ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ କରିପାରିଲେ ମନକୁ ଶାନ୍ତି ମିଳେ: ଉମାକାନ୍ତ ବିଶ୍ୱାଳ (ଗରଦପୁର ତହସିଲ୍‌ଦାର)

ଗରଦପୁର ତହସିଲ୍‌ଦାର ଉମାକାନ୍ତ ବିଶ୍ୱାଳ। ୧୯୭୨ ମସିହାରେ କଟକ ଜିଲା ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି ବ୍ଲକର ଏକରୁଖି ଗ୍ରାମରେ ସେ ଜନ୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ପାଠପଢ଼ା ପରେ ୧୯୯୧ ମସିହାରେ ସେ ପ୍ରଥମେ ନରସିଂହପୁର ତହସିଲ୍‌ରେ କଲରିକାଲ ପୋଷ୍ଟରେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଥିଲେ।

ଅଚ୍ୟୁତପୁର -ଗଞ୍ଜାଘାଟ  ରାସ୍ତା ଉଚ୍ଚା କରିବାକୁ ଦାବି

ଅଚ୍ୟୁତପୁର -ଗଞ୍ଜାଘାଟ ରାସ୍ତା ଉଚ୍ଚା କରିବାକୁ ଦାବି

ରାଜକନିକା,୪।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ କଟକ -ଚାନ୍ଦବାଲି ରାଜପଥର ଆଳିଠାରୁ ଚାନ୍ଦବାଲି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରହିଛି। ଏହି ରାଜପଥରେ ଆସୁଥିବା ଅଚ୍ୟୁତପୁରଠାରୁ ଗଞ୍ଜାଘାଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାସ୍ତା ଉଚ୍ଚତା ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ଦାବି ହୋଇଛି।

ରାଜସ୍ବ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ

ରାଜସ୍ବ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୪।୭:ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରାଧିକାରୀ ସଂଘର ଆହ୍ବାନ କ୍ରମେ ସୋମବାର ଠାରୁ ଜିଲାର ୧୪୫ ରାଜସ୍ବ କ୍ଷେତ୍ରାଧିକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି । ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ନେଇ ଏହି କର୍ମଚାରୀମାନେ ମଙ୍ଗଳବାର ଗଣଧାରଣା ଦେଇଥିଲେ ।

ସରକାରୀ ଜମିରେ ଘର: ତହସିଲଦାରଙ୍କୁ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ

ବାଲୁଗାଁ,୪ା୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଚିଲିକା ତହସିଲ ଅଧୀନ ହାଡ଼ବରଡ଼ିହ ଗ୍ରାମରେ ସରକାରୀ ଜମିରେ ଘର କରାଯିବାକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଦେଖାଦେଇଛି। ଏହାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ମଙ୍ଗଳବାର ଗ୍ରାମବାସୀ ତହସିଲଦାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି। ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଅନୁଯାୟୀ, ହାଟବରଡ଼ିହ ଗ୍ରାମର ସର୍ବସାଧାରଣଙ୍କ ରାସ୍ତାରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଏକ ଘର ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ ।

ସରକାରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ଅବମାନନା: ଗ୍ରାମସଭାରେ ଯୋଗଦେଲେନି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମଚାରୀ

ସରକାରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ଅବମାନନା: ଗ୍ରାମସଭାରେ ଯୋଗଦେଲେନି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମଚାରୀ

ଗଣିଆ,୪ା୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଜଳବାହିତ ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗ ମ୍ୟାଲେରିଆ, ଡେଙ୍ଗୁ, ଝାଡାବାନ୍ତି ଓ ଜଣ୍ଡିସ ଆଦିର ପ୍ରତିରୋଧ ଓ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଉପରେ ଜନସଚେତନତା ନିମନ୍ତେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଗ୍ରାମସଭା ବୈଠକ କରାଯିବା ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ଏବଂ ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ଓ ପାନୀୟଜଳ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି।

ବିଜୁ ପକ୍କାଘର ଯୋଜନା: ଅନୁଦାନକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି ହିତାଧିକାରୀ

ବିଜୁ ପକ୍କାଘର ଯୋଜନା: ଅନୁଦାନକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି ହିତାଧିକାରୀ

ନୂଆଗାଁ,୪ା୭ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ସରକାର ଗରିବ ଶ୍ରେଣୀର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ବିଜୁ ପକ୍କାଘର ଯୋଜନା ପ୍ରଣୟନ କରିଛନ୍ତି। ହେଲେ ଏହିି ଯୋଜନାରେ କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ପାଇ ଘର କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବହୁ ହିତାଧିକାରୀ ଅନୁଦାନ ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଅର୍ଥାଭାବରୁ କେହି ଘର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିପାରୁ ନ ଥିବାବେଳେ ଆଉ କେହି ଘର କରିସାରି ମଧ୍ୟ ଅନୁଦାନ ପାଉ ନ ଥିବାରୁ କରଜ ଶୁଝିବା ଚିନ୍ତାରେ ଅଛନ୍ତି। ନୟାଗଡ ଜିଲା ନୂଆଗାଁ ବ୍ଲକ ନୂଆଗାଁ ପଞ୍ଚାୟତର ବୁଢାବାରୀ ଗ୍ରାମରେ ଏଭଳି ଘଟଣାର ନଗ୍ନ ଚିତ୍ର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।