ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ନିଖିଳ ଉତ୍କଳ ନିର୍ମାଣ ଶ୍ରମିକ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଗଣଧାରଣା

ନିଖିଳ ଉତ୍କଳ ନିର୍ମାଣ ଶ୍ରମିକ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଗଣଧାରଣା

ଯାଜପୁର ରୋଡ,୨୦।୩(ନି.ପ୍ର.): ନିଖିଳ ଉତ୍କଳ ନିର୍ମାଣ ଶ୍ରମିକ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ସହାୟତା ରାଶି ନ ମିଳିବା ଓ ଶ୍ରମ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରତିବାଦରେ ଯାଜପୁର ରୋଡ ଉପ ଶ୍ରମାୟୁକ୍ତଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା ଦିଆଯାଇଛି।

୧୦୦ ଦିନର କାମ ପାଇଛନ୍ତି ୧୩୯ ପରିବାର

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୧୯।୩ ଶିଳ୍ପ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅର୍ଥ ଉପାର୍ଜନକ୍ଷମ ବ୍ୟବସାୟ ନ ଥିବାରୁ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲାବାସୀଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ଜୀବିକା ହେଉଛି କୃଷି। ତେବେ ଜିଲାରେ କୃଷି ପାଇଁ ଭିତ୍ତିଭୂମି ନ ଥିବାରୁ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଜିଲା ବାହାରକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଜୀବିକା ଓ ଅର୍ଥପାଇଁ ଘର ଛାଡି ବାହାରେ ରହୁଥିବା ଲୋକମାନେ ବାହାରେ ନାନା ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ବେଳେ କେତେକଙ୍କ ଜୀବନ ବି ଚାଲିଯାଉଛି। ତେବେ ଜିଲାରେ କର୍ମନିଯୁକ୍ତି ମୁଖ୍ୟ ସମସ୍ୟା ଭାବେ ମୁଣ୍ଡ ଟେକି ଥିବା ବେଳେ (ଏମ୍‌ଜିଏନ୍‌ଆର୍‌ଇଜିଏସ୍‌) ମହାତ୍ମାଗାନ୍ଧୀ ଜାତୀୟ ଗ୍ରାମୀଣ ନିଶ୍ଚିତ କର୍ମ ନିଯୁକ୍ତି ଯୋଜନା ଏହି ସମସ୍ୟାରୁ ଦୂରେଇ ରଖିପାରନ୍ତା। ମାତ୍ର ଏହି ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବାରେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ରାଜ୍ୟରେ ଶେଷ ଆଡୁ ୪ର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ଶେଷ ହେବା ପାଇଁ ଆଉ ଦିନ କେଇଟା ବାକି ରହିଥିବା ବେଳେ ଏହି ଯୋଜନାରେ ମଞ୍ଜୁର ହୋଇଥିବା ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡିକର ୧୮ପ୍ରତିଶତ ବି କାର୍ଯ୍ୟ ସରିନି। ଏହି ଯୋଜନାରେ ମୋଟ ୩୫,୦୨୦ଟି ପ୍ରକଳ୍ପ ମଞ୍ଜୁର ଥିବା ବେଳେ ମାତ୍ର ୬୨୯୨ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଛି ଏବଂ ୨୮,୭୩୮ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ରହିଛି। ଅପରପକ୍ଷେ ଜିଲାର ରେଜେଷ୍ଟ୍ରିଭୁକ୍ତ ମୋଟ ୨,୧୦,୫୨୩ ପରିବାର ମଧ୍ୟରୁ ୫୨,୮୨୦ ପରିବାରଙ୍କୁ କାମ ମିଳିଛି। ଯୋଜନାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଅନୂ୍ୟନ ୧୦୦ ଦିନର କାର୍ଯ୍ୟ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବା କଥା। ରାଜ୍ୟର ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲାରେ ସର୍ବାଧିକ ୬,୩୦୩ଜଣଙ୍କୁ ୧୦୦ ଦିନର କାମ ମିଳିଥିବା ବେଳେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲାର ମାତ୍ର ୧୩୯ ପରିବାର ଏହି ସୁବିଧା ପାଇଛନ୍ତି।

ମୂଲ୍ୟାୟନ କେନ୍ଦ୍ର ଆଗରେ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ

ମୂଲ୍ୟାୟନ କେନ୍ଦ୍ର ଆଗରେ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୧୯।୩ ଆସନ୍ତା ୨୦ ତାରିଖରୁ ମାଟ୍ରିକ ଖାତା ମୂଲ୍ୟାୟନ ହେବା ନେଇ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଘୋଷଣା କରା ଯାଇଥିବା ବେଳେ ସୋମବାର ସୁଦ୍ଧା ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ ହୋଇଛି। ତେବେ ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ଉପସ୍ଥାପନ କରି ଜିଲାର ୨ଟି ମୂଲ୍ୟାୟନ କେନ୍ଦ୍ର ଆଗରେ ଓଡିଶା ସ୍କୁଲ କଲେଜ ଶିକ୍ଷକ କର୍ମଚାରୀ ମିଳିତ ମଞ୍ଚର କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା ଶାଖା ପକ୍ଷରୁ ସୋମବାର ପ୍ରତିବାଦ ସଭା କରାଯାଇଛି।

ବିବାଦୀୟ ଜମିରେ ସ୍କୁଲ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ:ଅନିଶ୍ଚିତତାରେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ/ବିରଜାକ୍ଷେତ୍ର (ଡି.ଏନ.ଏ.),୧୯ା୩- ଦାନ ସୂତ୍ରରେ ମିଳିଥିବା ଏକ ବିବାଦୀୟ ଜମିରେ ପରିଚାଳିତ ଏକ ସ୍କୁଲର ଭବିଷ୍ୟତ ଅନିଶ୍ଚିତତାରେ ଗତି କରୁଛି ସ୍କୁଲ ପରିଚାଳନା କମିଟି ଜମିରେ ଥିବା ଅନ୍ୟ ମାଲିକାନାଙ୍କ ସମର୍ଥନ ନ ଆଣି ସ୍କୁଲ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିବାରୁ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ଉକ୍ତ ସ୍କୁଲକୁ ପରିଚାଳନା ଅନୁମତି(ଏନଓସି) ନ ଦେବାକୁ ଜମି ମାଲିକମାନେ ହାଇକୋର୍ଟର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ବିଞ୍ଝାରପୁର ଥାନା ଉଡରଙ୍ଗ ପଞ୍ଚାୟତ କୋରେଇ ପ୍ରହରାଜପୁର ୨୪୫ ଖାତା ପ୍ଲଟ୍ ଉପରେ ମା କୋରେଇଶୁଣୀ ଶିଶୁମନ୍ଦିର ଅବସ୍ଥିତ ଉକ୍ତ ପ୍ଲଟ୍ରେ ୩ ଏକର ଜମି ରହିଛି ୧୯୯୬ ମସିହାରେ ୫ଜଣ ସବର୍ଣ୍ଣ ଓ ୫ଜଣ ଅସବର୍ଣ୍ଣ ବ୍ୟକ୍ତି ମିଳିତଭାବେ ଉକ୍ତ ୩ ଏକର ଜମିକୁ କିଣିଥିଲେ ୨୦୦୨ ମସିହାରେ ଏହି ୧୦ଜଣଙ୍କ ନାମରେ ୩ଏକର ଜମି ବିନା ଭାଗବଣ୍ଟାରେ ବନ୍ଦୋବସ୍ତ ହୋଇଛି ଉକ୍ତ ଜମିରୁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସ୍କୁଲ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ୮ଗୁଣ୍ଠ ଜମି ସ୍କୁଲ ପରିଚାଳନା କମିଟିକୁ ଦାନ କରିଥିଲେ ସ୍କୁଲ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ନେଇଥିବା ଦାନ ଜମିକୁ ସ୍କୁଲ ପରିଚାଳନା କମିଟି ଅନ୍ୟ ୧୦ଜଣ ସତ୍ତ୍ବାଧିକାରୀଙ୍କଠାରୁ ସମର୍ଥନପତ୍ର ହାସଲ ନ କରି ଉକ୍ତ ଜାଗାରେ ୨୦୦୨ ମସିହାରେ ସ୍କୁଲ ନିର୍ମାଣ କରି ଚାଲୁ କରିଛନ୍ତି ା ଏପରିକି ଜମି ମାପଚୁପ ନ କରି ପରିଚାଳନା କମିଟି ସ୍କୁଲ ନିର୍ମାଣ କରିଛନ୍ତି ବର୍ତ୍ତମାନ ଉକ୍ତ ସ୍କୁଲରେ ୭ମ ଶ୍ରେଣୀ ପଯର୍ୟନ୍ତ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଅଧ୍ୟୟନରତ ପରିଚାଳନା କମିଟି ଉକ୍ତ ଦାନ ଜମିକୁ ଅନ୍ୟ ମାଲିକାନାସତ୍ତ୍ୱ ଥିବା, ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ସମର୍ଥନ ନ ନେବା ଓ ମାପଚୁପ କରି ଦାନ ଜମି ଜାଗାକୁ ଅକ୍ତିଆର କରି ନ ଥିବାରୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଉକ୍ତ ଜମିକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଦେଖାଦେଇଛି ଯାହାକୁ ନେଇ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଏକ ମାମଲା ଚାଲୁରହିଛି ଏପରିକି ଶିକ୍ଷା ଟ୍ରଷ୍ଟ ସମିତି ଉକ୍ତ ଜାଗାରେ ପ୍ରାଇମେରୀ ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ ହେଁ ଏହାକୁ ଚଞ୍ଚକତା କରି ପରିଚାଳନା କମିଟି ଶିଶୁ ମନ୍ଦିର ଖୋଲିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ଯଦ୍ୱାରା ବହୁ ଗରିବ ମେଧାବୀ ପିଲାମାନେ ଶିକ୍ଷାଦାନରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେଉଛନ୍ତି ବୋଲି ହାଇକୋର୍ଟରେ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି ସେହିପରି ସ୍କୁଲ ପରିସୀମା ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇ ନ ଥିବାରୁ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଅସୁରକ୍ଷିତ ରହିବା ସହ ବହୁ ସମୟରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ପରିଚାଳନା କମିଟି ସ୍କୁଲକୁ ବ୍ୟବସାୟିକ ଭିତ୍ତିରେ ଚଳାଉଛି ଏବଂ ସ୍କୁଲର କୌଣସି ଉନ୍ନତିମୂଳକ କାଯର୍ୟ କରୁନାହିଁ ବୋଲି ନ୍ୟାୟାଳୟରେ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି ଏହିସବୁ କାରଣରୁ ସ୍କୁଲକୁ ଏନଓସି ନ ଦେବା ପାଇଁ ଆବେଦନକାରୀ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଗୁହାରୀ କରିଛନ୍ତି ହାଇକୋର୍ଟ ବ୍ୟତୀତ ମଧ୍ୟ ଉକ୍ତ ଜାଗାର ବିବାଦକୁ ନେଇ ତଳ କୋର୍ଟରେ ମାମଲା ଚାଲୁଛି ନ୍ୟାୟାଳୟ ଘଟଣାକୁ ନେଇ ସ୍କୁଲର ପ୍ରଧାନ ଆଚାଯର୍ୟ ଶ୍ୟାମସୁନ୍ଦର ଶତପଥିଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ, ଯଦି ହାଇକୋର୍ଟ ଏନଓସି ଦେବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗକୁ ମନା କରନ୍ତି, ତେବେ ବିକଳ୍ପ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରିବୁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି

ଖଣି ଅଞ୍ଚଳରେ ବଢୁଛି ଦୂଷିତ ଖାଦ୍ୟ ବ୍ୟବସାୟ

କାଳିଆପାଣି,୧୯ା୩(ଡି.ଏନ.ଏ.) କାଳିଆପାଣି ଖଣି ଅଞ୍ଚଳରେ ଦୂଷିତ ଖାଦ୍ୟ ବ୍ୟବସାୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି ା ଏହି ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ବିଭିନ୍ନ ରୋଗର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଖାଦ୍ୟ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରି ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଉ ନ ଥିବା ଏବଂ ଦୂଷିତ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଥିବା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କୌଣସି କାଯର୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ ହେଉ ନ ଥିବାରୁ ପରିସ୍ଥିତି ଜଟିଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି କାଳିଆପାଣି ଖଣି ଅଞ୍ଚଳରେ ଟାଟା ବଜାର ଓ କୋଳିପଶୀ ବଜାର ରହିଛି ଏହି ଦୁଇ ବଜାରରେ ଛୋଟବଡ଼ ୮ ଶହରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଦୋକାନ ରହିଛି ା ଢାବା, ହୋଟେଲ ଓ ଫାଷ୍ଟଫୁଡ଼ ଦୋକାନ ଆନୁମାନିକ ୫୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ହେବ ା ଖଣି ଅଞ୍ଚଳରେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଶ୍ରମିକ ଶ୍ରେଣୀର ଏଠାରେ ଭଲ ହେଟେଲ ନ ଥିବାରୁ ଏହି ଶ୍ରମିକ ଶ୍ରେଣୀର ଲୋକମାନେ ରାସ୍ତାକଡ଼ରେ ରହିଥିବା ଫାଷ୍ଟଫୁଡ଼ ଓ ଢାବା ଗୁଡ଼ିକରୁ ଖାଦ୍ୟ ନେଇଥାନ୍ତି

ରାଜପଥ ଅବରୋଧ କଲେ ଚାଷୀ

ରାଜପଥ ଅବରୋଧ କଲେ ଚାଷୀ

ରସୁଲପୁର,୧୯୩(ଡି.ଏନ୍.ଏ.) ରସୁଲପୁର ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାଷୀ ଅାନ୍ଦୋଳନ ଉଗ୍ରରୂପ ଧାରଣ କରିଛି ଏଠାରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ପ୍ରାଇସ୍, ପ୍ରେଷ୍ଟିଜ୍, ପେନସନ୍ ଭଳି ସର୍ବନିମ୍ନ ଦାବିକୁ ପୂରଣ କରିବା ଦାବିରେ ଅାନ୍ଦୋଳନ ହୋଇଛି ଅାନ୍ଦୋଳନକାରୀ ଚାଷୀଗଣ ବାରବାଟୀ ଛକ ନିକଟରେ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଉପରକୁ ଉଠି ଅାସି ବିକ୍ଷୋଭ ପଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି ଚାଷୀଙ୍କ ବିକ୍ଷୋଭ ଯୋଗୁ ରାସ୍ତାର ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଘଣ୍ଟାଏରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱକାଳ ଗମନାଗମନ ଠପ୍ ହୋଇଯାଇଥତ୍ଲା ବିକ୍ଷୋଭକାରୀଙ୍କୁ ଅାୟତ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ପୋଲିସକୁ ନୟାନ୍ତ ହେବାକୁ ପଡିଛି କୃଷକ ନେତାଙ୍କ ସହ ପୋଲିସର ଅାଲୋଚନା ପରେ ଅାନ୍ଦୋଳନ ହଟିବା ସହ ରାଜପଥରେ ଗାଡି ଚଳାଚଳ ସ୍ବାଭାବିକ ହୋଇଥତ୍ଲା

ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କେନ୍ଦ୍ର ସମ୍ମୁଖରେ ବିକ୍ଷୋଭ

ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କେନ୍ଦ୍ର ସମ୍ମୁଖରେ ବିକ୍ଷୋଭ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ, ୧୯।୩: ଓଡ଼ିଶା ସ୍କୁଲ, କଲେଜ ଶିକ୍ଷକ କର୍ମଚାରୀ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ଡାକରାରେ ଜିଲା ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ତରଫରୁ ସୋମବାର ନୟାଗଡ଼ ସହର ବ୍ରଜେନ୍ଦ୍ର ହାଇସ୍କୁଲଠାରେ ଧାରଣା ଦିଆଯାଇଛି।

୪ ପେଟି ମଦ ଜବତ, ଜଣେ ଅଟକ

ମହାକାଳପଡ଼ା, ୧୯।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ମହାକାଳପଡ଼ା ପୋଲିସର ଏକ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ଟିମ୍‌ ସୋମବାର ଚଢାଉ କରି ସ୍ଥାନୀୟ ଲୁଣା ନଦୀ ତେରଗାଁ ଫେରିଘାଟ ନିକଟରୁ ୪ ପେଟି (୯୬ ବୋତଲ) ବିଦେଶୀ ମଦ ଜବତ କରିଛି।

ମହୁମାଛି ଆକ୍ରମଣରେ ୧୦ ଗୁରୁତର

ମହୁମାଛି ଆକ୍ରମଣରେ ୧୦ ଗୁରୁତର

ଡେରାବିଶ, ୧୯।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ଡେରାବିଶ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଗୋଲରାହାଟ ପଞ୍ଚାୟତ ଦୁମୁକା ଗ୍ରାମସ୍ଥିତ ଚାଟରା ଚକଡା ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ସୋମବାର ସକାଳ ୯ଟାରେ ମହୁମାଛି ଆକ୍ରମଣରେ ୧୦ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି।

ମୂଲ୍ୟାୟନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଶିକ୍ଷକ ଆନ୍ଦୋଳନ

ମୂଲ୍ୟାୟନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଶିକ୍ଷକ ଆନ୍ଦୋଳନ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୧୯।୩: ଯାଜପୁର ଜିଲାର ୩ଟି ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ମୂଲ୍ୟାୟନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଶିକ୍ଷକମାନେ ସୋମବାର ଆନ୍ଦୋଳନ କରିଛନ୍ତି। ଯାଜପୁର ଜିଲାସ୍କୁଲ, ଦାନଗଦି ବୁଦ୍ଧରାଜ ବିଦ୍ୟାପୀଠ ଓ ବଡ଼ଚଣା ମହାବିନାୟକ ହାଇସ୍କୁଲ ସମ୍ମୁଖରେ ଶିକ୍ଷକମାନେ ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ନେଇ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ବସିଛନ୍ତି।

ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ କଲେ ଚାଷୀ

ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ କଲେ ଚାଷୀ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୧୯।୩: କଟକ-ପାଣିକୋଇଲି ୧୬ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ବାରବାଟୀଠାରେ ଚାଷୀମାନେ ସୋମବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୧ଟାରୁ ରାସ୍ତାରୋକୋ କରିଛନ୍ତ। ପ୍ରାଇସ୍‌, ପେଷ୍ଟିଜ୍‌ ଓ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ଦାବିରେ ଶତାଧିକ ଚାଷୀ ଏନ୍‌ଏଚ୍‌ ଅବରୋଧ କରିଥିବାରୁ ରାସ୍ତାର ଉଭୟ ପାଶର୍‌ବରେ ହଜାର ହଜାର ଗାଡ଼ି ଅଟକି ରହିଛି।

ନବଜାତ ଶିଶୁପୁତ୍ର ଉଦ୍ଧାର

ନବଜାତ ଶିଶୁପୁତ୍ର ଉଦ୍ଧାର

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୧୯।୩: ଯାଜପୁର ଜିଲା କୁଆଖିଆ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଟିକରପଡା ଗ୍ରାମମୁଣ୍ଡରେ ଥିବା ବୁଦାରୁ ସୋମବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୦ଟାରେ ଏକ ନବଜାତ ଶିଶୁପୁତ୍ର ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଛି। ଉକ୍ତ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଭୋଟକା ପଞ୍ଚାୟତ ସେରପୁର ଗ୍ରାମର ରମେଶ ମଲ୍ଲିକ ସେହି ବାଟ ଦେଇ ଯାଉଥିବାବେଳେ ଶିଶୁପୁତ୍ରର କାନ୍ଦ ଶୁଣିଥିଲେ।

ନବନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ରେଳରୋକୋ

ନବନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ରେଳରୋକୋ

ରଘୁନାଥପୁର, ୧୯।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଚାଷୀଙ୍କୁ ପ୍ରାଇସ୍‌, ପ୍ରେଷ୍ଟିଜ୍‌ ଓ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ଦାବି ନେଇ ସୋମବାର ନବନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଜିଲା ରଘୁନାଥପୁର ବ୍ଲକ ଗୁଆଳିପୁରଠାରେ ରେଳରୋକୋ କରାଯାଇଛି। ସକାଳ ସାଢେ ୭ଟାରୁ ଚାଷୀମାନେ ଏକତ୍ର ହୋଇ ଗୁଡ୍ସ ଓ ପାସେଞ୍ଜର ଟ୍ରେନ୍‌କୁ ଦୀର୍ଘ ୩ ଘଣ୍ଟା ଅଟକାଇ ଉଭୟ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଚାଷୀମାରଣ ନୀତିକୁ ନେଇ ବର୍ଷିଥିଲେ।

ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଗଣେଶ୍ୱର ବିଜେଡିରେ ସାମିଲ ହେବା ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ,୧୮।୩- ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଗଣେଶ୍ୱର ବେହେରା ବିଜେଡିରେ ସାମିଲ ହେବେ । ଏଭଳି ଆଲୋଚନା ଜିଲା ରାଜନୀତିକୁ ଉଷ୍ମ କରିଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ ନେଇ ଜିଲା ବିଜେଡିରେ ମିଶ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

ଖଡିଅଣ୍ଟା ସେବା ସମବାୟ ସମିତିରେ ଦୁର୍ନୀତି

ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ,୧୮।୩ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)- କଟକ କେନ୍ଦ୍ର ସମବାୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ ଶାଖା ଅଧୀନ ଖଡିଅଣ୍ଟା ପ୍ରାଥମିକ କୃଷି ସମବାୟ ସମିତିରେ ଗତ ୩ ବର୍ଷ ଧରି ଚାଲିଥିବା ଦୁର୍ନୀତିର ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ସମିତି ସଭ୍ୟାସଭ୍ୟମାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବାରମ୍ବାର ଦାବି ହୋଇ ଆସୁଛି । ଏହି ଦୁର୍ନୀତିର ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ଓଡିଶା ହାଇକୋର୍ଟ ୨୦୧୭ ମସିହା ଡିସେମ୍ବର ୬ ତାରିଖରେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ।

ସବ୍‌ଜେଲରୁ  କଏଦୀ ଫେରାର ଘଟଣାରେ ଦୁଇ ୱାର୍ଡର ନିଲମ୍ବିତ

ସବ୍‌ଜେଲରୁ କଏଦୀ ଫେରାର ଘଟଣାରେ ଦୁଇ ୱାର୍ଡର ନିଲମ୍ବିତ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ,୧୮।୩- ଶନିବାର ରାତିରେ ଡେରାବିଶ ବ୍ଲକ ବାରିମୂଳସ୍ଥ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ସବ୍‌ଜେଲରୁ ଜଣେ ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀ ଫେରାର ହେବା ଘଟଣାରେ ତଦନ୍ତକୁ ଜୋରଦାର କରାଯାଇଛି । ଏହି ଘଟଣାରେ ସବ୍‌ଜେଲର ମୁଖ୍ୟ ୱାର୍ଡର ନିକୁଞ୍ଜ ମହାନ୍ତି ଓ ୱାର୍ଡର ରମାକାନ୍ତ ମହାନ୍ତିଙ୍କୁ କାର୍ଯ୍ୟରୁ ନିଲମ୍ବିତ କରାଯାଇଛି ।

୭ ବର୍ଷ ହେଲା ସଫା ହୋଇନି ପାଣିଟାଙ୍କି

୭ ବର୍ଷ ହେଲା ସଫା ହୋଇନି ପାଣିଟାଙ୍କି

ଯାଜପୁରରୋଡ,୧୮।୩(ନି.ପ୍ର.) ଯାଜପୁର ରୋଡ ସହରର ସମସ୍ତ ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କୁ ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଇ ଦେବା ପାଇଁ ୨ଟି ସ୍ଥାନରେ ଓଭରହେଡ୍‌ ପାଣିଟାଙ୍କି ରହିଛି। ଏହି ପାଣିଟାଙ୍କି ସାହାଯ୍ୟରେ ସହରର ସମସ୍ତ ଜନସାଧାରଣ ପାନୀୟ ଜଳର ଲାଭ ଉଠାଉଛନ୍ତି। ମାତ୍ର ଏହି ପାନୀୟ ଜଳ ଦୂଷିତ ହୋଇଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି।

କାରଖାନାରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ପ୍ରସଙ୍ଗ: ତଦନ୍ତର ନିରପେକ୍ଷତାକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ/କଳିଙ୍ଗନଗର (ଡି.ଏନ.ଏ.),୧୮।୩ କଳିଙ୍ଗନଗର ମେସ୍କୋ ଷ୍ଟିଲ କାରଖାନାରେ ଶନିବାର ପ୍ରି କାଷ୍ଟିଂ ମେଶିନ(ପିସିଏମ)ରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ବେଳେ ଜଣେ ଶ୍ରମିକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଘଟଣାକୁ ବାଟବଣା କରି ଭିନ୍ନ ମୋଡ ଦିଆଯାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। କାରଖାନା ଓ ବାଷ୍ପିତ୍ର ବିଭାଗର ତଦନ୍ତରେ ସ୍ବଚ୍ଛତା ଓ ନିରପେକ୍ଷତାକୁ ନେଇ କଳିଙ୍ଗନଗର ଶିଳ୍ପାଞ୍ଚଳର ବିଭିନ୍ନ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ସନ୍ଦେହ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ବିଶେଷ କରି ଏହି ବିଭାଗର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ଦୀର୍ଘବର୍ଷ ହେଲା ଗୋଟିଏ ଜାଗାରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ଥିବାରୁ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ସ୍ବଚ୍ଛତା ନେଇ ଅଙ୍ଗୁଳି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ହୋଇଛି। କାରଖାନା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଅସାବଧାନତା ଓ ସୁରକ୍ଷା ଅଭାବରୁ ହୋଇଥିବା ଦୁର୍ଘଟଣାକୁ ଆକସ୍ମିକ ଦର୍ଶାଇ ମାମଲାକୁ ଅତି ହାଲୁକା ରୂପ ଦେଇ ରଫାଦଫା କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ ହେଉଥିବା କର୍ମଚାରୀ ଓ ଶ୍ରମିକ ମହଲରେ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି। ଏହି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଦୁର୍ଘଟଣାର ଅନ୍ୟ ଏକ ସଂସ୍ଥା ଦ୍ୱାରା ନିରପେକ୍ଷ ତଦନ୍ତ କରି ବାସ୍ତବ ଚିତ୍ର ଲୋକଲୋଚନକୁ ଆଣିବାକୁ ଦାବି ହେଉଛି।

ଗୋଡ଼ି ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ ଓଲଟି ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ

ଗୋଡ଼ି ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ ଓଲଟି ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ, ୧୮।୩: ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ଇଟାମାଟି ଥାନା କରଡ଼ାବଣିଠାରେ ରବିବାର ସକାଳେ ଏକ ଗୋଡ଼ି ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ ଓଲଟି ପଡିବା ଫଳରେ ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତକ ହେଲେ ନୟାଗଡ଼ ବ୍ଲକ ଲକ୍ଷ୍ମୀପ୍ରସାଦ ପଞ୍ଚାୟତ ବୋଦାପଡା ଗ୍ରାମର ପ୍ରଶାନ୍ତ ଭୋଇ(୨୮)।

ମେସ୍କୋ ପିସିଏମ୍‌ରେ ଦୁର୍ଘଟଣା: ଅସାବଧାନତା ନେଲା ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଜୀବନ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ/କଳିଙ୍ଗନଗର(ଡି.ଏନ.ଏ.),୧୭।୩- କଳିଙ୍ଗନଗରସ୍ଥିତ ମେସ୍କୋ ଷ୍ଟିଲ କାରଖାନାର ପ୍ରି କାଷ୍ଟିଙ୍ଗ ମେଶିନ(ପିସିଏମ୍‌)ରେ ଅସାବଧାନତା କାରଣରୁ ଶନିବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ଜଣେ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ମୃତ ଶ୍ରମିକ ଜଣକ ହେଲେ ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲା ତିର୍ତ୍ତୋଲ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଭରାଳୋ ଗ୍ରାମର ସ୍ମୃତିରଞ୍ଜନ ବେହେରା। ସେ ହନୁମନ୍ଥ ଫ୍ରେବିକେଶନ ନାମକ ଏକ ଠିକାସଂସ୍ଥାରେ ଶ୍ରମିକ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ। ସ୍ମୃତିରଞ୍ଜନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାକୁ ନେଇ କାରଖାନାର କର୍ମଚାରୀ ଓ ଶ୍ରମିକ ମହଲରେ ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। ଆଉ ଏହାକୁ ପ୍ରଶମିତ କରିବାକୁ ଯାଇ କମ୍ପାନୀ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ମୃତକଙ୍କ ପରିବାରବର୍ଗଙ୍କୁ ଶୁଦ୍ଧିକ୍ରିୟା ପାଇଁ ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଦେବା ସହିତ ୯ ଲକ୍ଷ ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଅନୁକମ୍ପା ଓ ପରିବାରର ଜଣେ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ସ୍ଥାୟୀ ନିଯୁକ୍ତି ଦେବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ଘଟଣାରେ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାର ଅନିଲ କୁମାର ଜେନା ନାମକ ଜଣେ ଶ୍ରମିକ ଆହତ ହୋଇଥିବା ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିଛି।

ମଦ ବିରୋଧୀ ଅଭିଯାନକୁ ମହିଳା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ବିରୋଧ

ମଦ ବିରୋଧୀ ଅଭିଯାନକୁ ମହିଳା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ବିରୋଧ

କାଳିଆପାଣି,୧୭।୩(ଡିଏନଏ) କାଳିଆପାଣି ଥାନା କାଙ୍କଡ଼ପାଳ ପଞ୍ଚାୟତରେ ମହିଳା ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ ପକ୍ଷରୁ ମଦ ବିରୋଧି ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଚାଲୁଥିବାବେଳେ ମଦ ବିକ୍ରି କରୁଥିବା ମହିଳାମାନେ ସେମାନଙ୍କୁ ବିରୋଧ କରି ଆକ୍ରମଣ କରିଥିବା ନେଇ ଶନିବାର ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଆଦିବାସୀ ବହୁଳ ଖଣି ନିକଟସ୍ଥ ଗ୍ରାମଗୁଡ଼ିକରେ ମହିଳାମାନେ ସଚେତନ ହେବା ସହ ମଦ ବ୍ୟବସାୟକୁ ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି।

ଅବଧି ସରିବା ପରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ରାସ୍ତା କାର୍ଯ୍ୟ

ଅବଧି ସରିବା ପରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ରାସ୍ତା କାର୍ଯ୍ୟ

କୋରେଇ,୧୭।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର)- କୋରେଇ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ହଳଦୀଗଡିଆ ପଞ୍ଚାୟତରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସଡ଼କ ଯୋଜନାରେ ପିଡବ୍ଲ୍ୟୁଡି ରାସ୍ତାରୁ ବନ୍ତଳା ଭାୟା ଖିଲିପଙ୍ଖା ରାସ୍ତା ୫।୫।୨୦୧୭ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ୪।୨।୨୦୧୮ରେ ସରିବା କଥା। କିନ୍ତୁ ଅବଧି ପରେ ଏବେ ରାସ୍ତା କାମ ଏବେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ରାସ୍ତାପାର୍ଶ୍ୱରେ ମାଟି ଡମ୍ପିଂୟାର୍ଡ, ସମସ୍ୟାରେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ରାସ୍ତାପାର୍ଶ୍ୱରେ ମାଟି ଡମ୍ପିଂୟାର୍ଡ, ସମସ୍ୟାରେ ଗ୍ରାମବାସୀ

କାଳିଆପାଣି,୧୭।୩(ଡିଏନଏ)- କ୍ରୋମାଇଟ ଖଣି ଅଞ୍ଚଳରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ବିସି ମହାନ୍ତି ଖଣିର ମାଟି ଡମ୍ପିଂୟାର୍ଡକୁ ନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଆତଙ୍କିତ ହୋଇପଡ଼ିଛନ୍ତି। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଗତ ୪୦ବର୍ଷ ହେବ କଂସ ପଞ୍ଚାୟତର କମର୍ଦ୍ଦା ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ବିସି ମହାନ୍ତି କ୍ରୋମାଇଟ ଉତ୍ତୋଳନ ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ନିକଟରୁ ଲିଜ ପାଇଥିଲା। ଟମକା-ମଙ୍ଗଳପୁର ରାସ୍ତା ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ କ୍ରୋମାଇଟ ଉତ୍ତୋଳନ ପାଇଁ ଜମି ଲିଜ ପାଇଥିବାରୁ ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଖଣି ଖୋଳି ଚାଲିଛି।

ଦାନପୁରରେ ୨ ଗୋରୁ ଗାଡି ଜବତ: ୫୪ ଗୋରୁ ଉଦ୍ଧାର, ୨ ମୃତ

ଦାନପୁରରେ ୨ ଗୋରୁ ଗାଡି ଜବତ: ୫୪ ଗୋରୁ ଉଦ୍ଧାର, ୨ ମୃତ

ଡେରାବିଶ, ୧୭।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଡେରାବିଶ ବ୍ଲକ ଦାନପୁରଠାରେ ଦୁଇଟି ଗୋରୁ ବୋଝେଇ ପିକ୍‌ଅପ୍‌ ଭ୍ୟାନକୁ ଶନିବାର ସଦର ଥାନା ପୋଲିସ ଜବତ କରିଛି। ଏଥିରେ ବେଆଇନଭାବେ ଚାଲାଣ ହେଉଥିବା ୫୪ ଗାଈ ଓ ବାଛୁରୀଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ୨ ବାଛୁରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଘଟଣାରେ ପୋଲିସ ୨ଜଣଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖି ପଚରାଉଚରା କରୁଛି।