Dharitri News

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ପ୍ରହସନ ପାଲଟିଲା ନିଯୁକ୍ତି ମେଳା

ପ୍ରହସନ ପାଲଟିଲା ନିଯୁକ୍ତି ମେଳା

ରଗଡ଼ି୯।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- କୋରେଇ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରଗଡ଼ିଠାରେ ଥିବା ସରକାରୀ ପଲିଟେକନିକରେ ଜିଲା କର୍ମ ନିୟୋଜନ ସଂସ୍ଥା ପକ୍ଷରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ନିଯୁକ୍ତି ମେଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିବା ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ନିଯୁକ୍ତି ମେଳା ପ୍ରହସନ ପାଲଟିଛି।

ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଘନିଷ୍ଠ ସହଯୋଗୀ ହରମୋହନ ପତିଙ୍କ ବିୟୋଗ

ଡେରାବିଶ,୯।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ପ୍ରବାଦ ପୁରୁଷ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଘନିଷ୍ଠ ସହଯୋଗୀ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତିର ପ୍ରାକ୍ତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ହରମୋହନ ପତି(୮୧)ଙ୍କ ମଙ୍ଗଳବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ବିୟୋଗ ଘଟିଛି।

ବେଆଇନ୍‌  ବାଲି ଚାଲାଣକୁ ନେଇ  ବୋମାମାଡ଼

ବେଆଇନ୍‌ ବାଲି ଚାଲାଣକୁ ନେଇ ବୋମାମାଡ଼

ନୂଆଗାଁ,୯। ୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ନୟାଗଡ ଜିଲା ଓଡଗାଁ ଥାନା ଅଧୀନ ବଡପଦା ଗ୍ରାମରେ ବେଆଇନ୍‌ ବାଲିଚାଲାଣକୁ ସୋମବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ବୋମାମାଡ ହୋଇଛି।ଏଥିରେ ଶୁଣ୍ଡିଝୋଲା ଗ୍ରାମର ୫ ଜଣ ଗୁରୁତର ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଜଣଙ୍କୁ କଟକ ବଡ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି।

ପ୍ରହସନ ପାଲଟିଛି ଜିଲା କର୍ମନିଯୁକ୍ତି ମେଳା: ସୁଯୋଗ ନପାଇ ଫେରିଲେ ପିଲା

ଯାଜପୁର ରୋଡ, ରଗଡି,୯।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର./ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଯାଜପୁର ଜିଲା କର୍ମ ନିଯୁକ୍ତି ସଂସ୍ଥା ପକ୍ଷରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବା କର୍ମନିଯୁକ୍ତି ମେଳା ପ୍ରହସନ ପାଲଟିଛି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

୬ଶହ ଟଙ୍କା ପାଇଁ ମୃତଦେହ ଛାଡ଼ି ପଳାଇଲା ମହାପ୍ରୟାଣ ଗାଡ଼ି

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଅଫିସ/ମାର୍ଶାଘାଇ, ୮।୧ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ମାତ୍ର ୬୦୦ ଟଙ୍କା ପାଇଁ ଅଧା ବାଟରେ ଶବ ଛାଡି ପଳାଇଲା ମହାପ୍ରୟାଣ ଗାଡ଼ି। ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ପରିବାର ଲୋକେ ଏକ ବାଇକ୍‌ରେ ଶବକୁ ନେଇ ଗାଁକୁ ଗଲେ। ଏଭଳି ଅମାନବୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ମାର୍ଶାଘାଇ ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ। ଏହି ଘଟଣା ଜଣାପଡିବା ପରେ ଜିଲାର ମାନବାଧିକାର କର୍ମୀ, ସାମାଜିକ କର୍ମୀ, ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀମାନେ ଉଦ୍‌ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଅପରପକ୍ଷରେ ସିଡିଏମ୍‌ଓ ଡା. ବୈଷ୍ଣବ ଚରଣ ସାହୁ ଏଭଳି ଘଟଣା ଘଟି ନଥିବା ପ୍ରକାଶ କରୁଥିବା ବେଳେ ମହାପ୍ରୟାଣ ଗାଡିରେ ଶବ ଯାଇଥିବା ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଉପସ୍ଥିତ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ କହିଛନ୍ତି।

ଲିଭର ଜଣ୍ଡିସ୍‌ରେ ବାବାଜୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା : ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ଜିଲାପାଳ

ରାଜନଗର, ୮।୧ (ଡିଏନଏ): ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ଲିଭର ଜଣ୍ଡିସରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ରାଜନଗର ବ୍ଲକ କୋଇଲିପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗଁାକାଳୁପଡାର ବାବାଜୀ ବିଶ୍ୱାଳଙ୍କ କଟକ ବଡ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଶନିବାର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ଅଭାବ ଅନଟନରେ ପଡି ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି ବୋଲି ବିଭିନ୍ନ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା।

ଅଧାପନ୍ତରିଆ ସେତୁ ନିର୍ମାଣ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଅଫିସ, ୮।୧-କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ବ୍ଲକ ସିଂହଗଁ। ପଞ୍ଚାୟତସ୍ଥିତ କଣ୍ଠିଆନାଳ ଉପରେ ସେତୁ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ବିଳମ୍ବ ହେଉଥିବା ନେଇ ସାଧାରଣରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଦେଇଛି।

 ବହିବସ୍ତାନି ବଦଳରେ କାନ୍ଧରେ କୋଡ଼ି କୋଦାଳ

ବହିବସ୍ତାନି ବଦଳରେ କାନ୍ଧରେ କୋଡ଼ି କୋଦାଳ

ମହାକାଳପଡା, ୮।୧ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଶିକ୍ଷାର ବିକାଶ ପାଇଁ ଉଭୟ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଅନେକ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଉଛି। ମାତ୍ର ଏସବୁ ଯୋଜନା ପ୍ରକୃତ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ନ ପାରିବା ଭଳି ମନେ ହେଉଛି। ଏବେବି ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଆଦିବାସୀ ପିଲାମାନେ ପାଠପଢା ବଦଳରେ ଘର ଲୋକଙ୍କୁ କାମରେ ସହଯୋଗ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି।

ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ଘେରରେ ଗୋରଖନାଥ ପୀଠ

ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ଘେରରେ ଗୋରଖନାଥ ପୀଠ

ରଘୁନାଥପୁର, ୮।୧ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଜିଲା ରଘୁନାଥପୁର ବ୍ଲକ କେରେକେରାସ୍ଥିତ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ବିଭୂତି କ୍ଷେତ୍ର ପ୍ରଭୁ ଗୋରଖନାଥ ପୀଠରେ ବର୍ଷେ ହେବ ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟରେ ଗତି କରୁଛି।

ଦୁଇ ନକଲି ସାର କାରଖାନା ଚିହ୍ନଟ

ଦୁଇ ନକଲି ସାର କାରଖାନା ଚିହ୍ନଟ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୮।୧- ମରୁଡି, ଅଦିନିଆ ବର୍ଷା ତଥା ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟରେ ଯାଜପୁର ଜିଲା ଚାଷୀ ତଳିତଳାନ୍ତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ନକଲି କୃଷିସାର ଓ କୀଟନାଶକ ବ୍ୟବହାର ଚାଷୀଙ୍କ ମେରୁଦଣ୍ଡକୁ ଦୋହଲାଇ ଦେଇଛି। ଏଭଳିସ୍ଥିତିରେ କୀଟନାଶକ ଓ କୃଷିସାର କାରଖାନାକୁ କୃଷି ବିଭାଗ କୌଣସି କାଗଜପତ୍ର ତଦନ୍ତ ନ କରି ଲାଇସେନ୍ସ ପ୍ରଦାନ କରିବା ଲଜ୍ଜାକର ବିଷୟ ହୋଇଛି।

ନିଯୁକ୍ତି ମେଳାକୁ ଶିଳ୍ପ କମ୍ପାନୀର ବେଖାତିର

ନିଯୁକ୍ତି ମେଳାକୁ ଶିଳ୍ପ କମ୍ପାନୀର ବେଖାତିର

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୮।୧- ରାଜ୍ୟରେ ଦ୍ରୁତ ବିକାଶ ଓ ନିଯୁକ୍ତି ଆଳରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଶିଳ୍ପାୟନ ପ୍ରତି ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରୁଛନ୍ତି। ହେଲେ ନିଯୁକ୍ତି ମେଳା ଉପରେ କଳିଙ୍ଗନଗର ଶିଳ୍ପାଞ୍ଚଳର କୌଣସି ଶିଳ୍ପ କମ୍ପାନୀ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରୁ ନାହାନ୍ତି। ଫଳସ୍ବରୁପ ଦୀର୍ଘ ୪ବର୍ଷ ପରେ ସୋମବାର ଶିଳ୍ପ ସମୃଦ୍ଧ ଯାଜପୁର ଜିଲାରେ ଆୟୋଜିତ ନିଯୁକ୍ତି ମେଳା ଏକ ପ୍ରକାର ଫସର ଫାଟିଛି।

ଅନ୍ଧାରରେ ୫୭ ଆଦିବାସୀ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ

ଅନ୍ଧାରରେ ୫୭ ଆଦିବାସୀ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ

ଡୁବୁରୀ,୮।୧(ଡିଏନଏ)- ସୁକିନ୍ଦା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଆଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ସଂସାଇଲୋ ପଞ୍ଚାୟତର ସୋରିଷିଆପଦାଠାରେ ହୋ ମୁଣ୍ଡା ଡେଭଲଭମେଣ୍ଟ ସୋସାଇଟି ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଗତ ଦୁଇବର୍ଷ ଧରି ଚାଲିଥିଲା ବୀର ଆଦିବାସୀ ବିର୍ସା ମୁଣ୍ଡା ସେବାଶ୍ରମ ନାମରେ ଏକ ସ୍କୁଲ। ମାତ୍ର ଉକ୍ତ ସ୍କୁଲଟି ଗତ ୪ମାସ ହେଲା ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି। ଫଳରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ସ୍କୁଲରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଥିବା ୫୭ଜଣ ଆଦିବାସୀ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ପାଠପଢ଼ାରେ ଡୋରୀ ଲାଗିଯାଇଥିବା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ଅନ୍ଧକାର ଆଡ଼କୁ ଠେଲି ହୋଇଯାଇଛି।

ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ନୟାଗଡ଼ରୁ ଗଲା ରଥ କାଠ

ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ନୟାଗଡ଼ରୁ ଗଲା ରଥ କାଠ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ, ୮।୧: ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ନୟାଗଡ଼ ବନଖଣ୍ଡ ଅଧୀନ ଦଶପଲ୍ଲା ବନାଞ୍ଚଳରୁ ସୋମବାର ରଥ କାଠ ପୁରୀକୁ ଯାଇଛି। ୨ଟି ଟ୍ରକ୍‌ ଯୋଗେ ଅସନ କାଠ ୨୮ ଖଣ୍ଡ, ଓ ଧଉରା କାଠ ୨୫, ମୋଟ ୫୩ ଖଣ୍ଡ କାଠ ଯାଇଛି।

ଭିତର କନିକାରେ ବିଦେଶୀ ପକ୍ଷୀଙ୍କ ଗଣନା ଆରମ୍ଭ

ରାଜନଗର,୮।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ରାଜନଗର ବ୍ଲକ୍‌ର ବଙ୍ଗୋପସାଗର ତଟବର୍ତ୍ତୀ ବିଶ୍ୱ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଭିତରକନିକାରେ ସୋମବାରଠାରୁ ବିଦେଶୀ ଜାତ ପକ୍ଷୀ ଗଣନା କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

ନେଟଓ୍ବର୍କ କମ୍ପାନୀ ନାଁରେ ଅଭିଯୋଗ

ପାରାଦୀପ, ୮।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ପାରାଦୀପ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ତାରିଣୀଗଡ଼ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ନେଟଓ୍ବର୍କ କମ୍ପାନୀ (ଗ୍ଲେଜ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ) ନାଁରେ ପୁଣି ସୋମବାର ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। କୋରାପୁଟ ଜିଲା କାବିରୀଗୁମ୍ମା ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ଯୁବତୀ ମମତା ରାଣୀ ମୁଦୁଲି ଓ ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଶୁଶୁଆ ଅଞ୍ଚଳର ମନୋରମା ଘଡାଇ ଏହି ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି।

ମେଳି ବାନ୍ଧିଲେଣି ପୁରୁଖା କର୍ମୀ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୭।୧ ଗତ ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଯାଜପୁର ଜିଲାରେ ବିଜେଡି ଶାସନରେ ରହିଛି। କଂଗ୍ରେସ କ୍ରମଶଃ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇପଡିଥିବା ବେଳେ ଗତ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେଡି ସାମ୍ନାରେ ଭାଜପା ଏକ ନୂଆ ବିକଳ୍ପ ଉଭା ହୋଇଛି। ପୂର୍ବରୁ ଏକଛତ୍ରବାଦ ଶାସନ କରିଆସୁଥିବା ବିଜେଡି ପାଇଁ ୨୦୧୮ ଏକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର ବର୍ଷ ହେବ ବୋଲି ରାଜନୈତିକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ମହଲରେ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି। ଏଭଳିସ୍ଥିତିରେ ଜିଲାର ଧର୍ମଶାଳା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳିରେ ନୂଆବର୍ଷରୁ ବିଧାୟକ ପ୍ରଣବକୁମାର ବଳବନ୍ତରାଏଙ୍କ ନିଜ ଘର ଚାଳ ମୁଣ୍ଡରେ ବାଜିବା ସ୍ଥିତି ଦେଖାଗଲାଣି। ଦଳ ଭିତରେ ଥିବା କେତେକ ବରିଷ୍ଠ କର୍ମୀ ମେଳି ବାନ୍ଧିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଦିନକୁ ଦିନ ନୂଆପରୁଣା ମଧ୍ୟରେ ଦୂରତ୍ୱ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। ବିଧାୟକ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସମନ୍ବୟ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ବିଫଳ ହେଉଛନ୍ତି। ଦଳ ଭିତରର ବିବାଦକୁ ସାଧାରଣ ଭୋଟରଙ୍କ ନଜରଠାରୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ କ୍ରିକେଟ ଖେଳ, ଗଣଦୌଡ଼, ରକ୍ତଦାନ ଶିବିର, ମହୋତ୍ସବ, ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ନେତା, ସେଲିବ୍ରିଟିଙ୍କ ଉପରେ ଭରସା କରୁଛନ୍ତି ବିଧାୟକ। ବିଧାୟକ ପ୍ରଣବଙ୍କ ଏହି ନୂଆ ଫଣ୍ଡା ଆଗାମୀ ନିର୍ବାଚନରେ ତାଙ୍କୁ କେତେ ସହାୟକ ହେବ ତା ସମୟ କହିବ ବୋଲି ରାଜନୈତିକ ସମୀକ୍ଷକଙ୍କ ମହଲରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଏବେ ଜୋର ଧରିଛି।

ଆସୁନାହାନ୍ତି ମିଲର: ଧାନ ଫେରାଇ ନେଉଛନ୍ତି ଚାଷୀ

ଧର୍ମଶାଳା,୭।୧(ଡିଏନଏ) ଚାଷୀଙ୍କଠାରୁ ଧାନ କିଣିବା ପାଇଁ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ନିଯୁକ୍ତ ମିଲରମାନେ ଧାର୍ଯ୍ୟ ତାରିଖରେ ସମବାୟ ସମିତିକୁ ଆସୁ ନ ଥିବାରୁ ଧାନ କିଣା ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହେଉଛି। କେତେଜଣ ଚାଷୀ ଧାନ ଆଣି ପୁନଶ୍ଚ ଫେରାଇ ନେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି।

ସ୍ବଚ୍ଛ ପାନୀୟ ଜଳ ମିଳିବା ନେଇ ସନ୍ଦେହ

ସ୍ବଚ୍ଛ ପାନୀୟ ଜଳ ମିଳିବା ନେଇ ସନ୍ଦେହ

ବିଞ୍ଝାରପୁର,୭।୧(ଡି.ଏନ.ଏ) ପ୍ରସିଦ୍ଧ ବରୁଣେଶ୍ୱର ମେଳାକୁ ଆଉ ମାତ୍ର ୭ଦିନ ବାକି ରହିଲା । ରାଜନୈତିକ ବିବାଦ ଯୋଗୁ ମେଳାର ଚମକ ଆଗ ଭଳି ହେବା ନେଇ ସମ୍ଭବନା ରହିଥିବା ବେଳେ ମେଳା ପଡିଆରେ ଏବେଠାରୁ ରାଜ୍ୟ ତଥା ରାଜ୍ୟ ବାହାର ବ୍ୟବସାୟୀ ମାନେ ନିଜ ନିଜର ଷ୍ଟଲ ପକାଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଏହା ଛଡ଼ା ମେଳା ପଡିଆରେ ଛୋଟ ଛୋଟ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ସ୍ଥାନ ଚିହ୍ନଟ କରି ଷ୍ଟଲ୍‌ ନିର୍ମାଣ ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ତେବେ ମେଳାରେ ଦୈନିକ ଲକ୍ଷାଧିକ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ସମାଗମ ହେବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ସ୍ବଚ୍ଛ ପାନୀୟଜଳ ମିଳିବା ନେଇ ସାଧାରଣରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଫଳରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନେ କୁଶଭଦ୍ରା ନାଳ ପାଣିକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ସମ୍ଭବନା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି।

ଅଶ୍ଳୀଳ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେବା ଘଟଣାରେ ୩ ଯୁବକ ଗିରଫ

ଅଶ୍ଳୀଳ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେବା ଘଟଣାରେ ୩ ଯୁବକ ଗିରଫ

ଚଣ୍ଡିଖୋଲ,୭।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ସରକାରୀ ଦଳର ମୁଖ୍ୟ ସଚେତକ ଅମର ପ୍ରସାଦ ଶତପଥୀ ଓ ଭାଜପା ନେତ୍ରୀ ସୀମନ୍ତିନୀ ଜେନାଙ୍କୁ ନେଇ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଅଶ୍ଳୀଳ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେବା ୩ ଜଣ ଯୁବକଙ୍କୁ ମହଙ୍ଗା ପଡ଼ିଛି। ଏହି ଅଭିଯୋଗରେ ପୋଲିସ ଶନିବାର ୩ ଯୁବକଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି ରବିବାର କୋର୍ଟଚାଲାଣ କରିଛି।

ଅଦାଲତଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପରେ ବି ମିଳୁନି ନ୍ୟାୟ

ବରୀ,୭।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.) ଯୌତୁକ ନିର୍ଯାତନାର ଶିକାର ହୋଇ ଅଦାଲତଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଥିବା ଜଣେ ମହିଳା ନ୍ୟାୟ ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ। ଅଦାଲତଙ୍କ ଆଦେଶ ପରେ ମଧ୍ୟ ପୋଲିସର କୋହଳ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଯୋଗୁ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ନ୍ୟାୟ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଦେବାକୁ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେଉନାହାନ୍ତି। ପୋଲିସର କୋହଳ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ବିରୋଧରେ ମହିଳା ଜଣଙ୍କ ନିକଟରେ ଏସ୍‌ପିଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ସୁଫଳ ପାଇନାହାନ୍ତି।

ମଞ୍ଚ ମଣିଷ ଦୁର୍ଯ୍ୟୋଧନ

ମଞ୍ଚ ମଣିଷ ଦୁର୍ଯ୍ୟୋଧନ

ବରୀ,୭।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ମଞ୍ଚ ନାଟକରେ ଅଭିନୟ କିମ୍ବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶନା ଯାହାଙ୍କ ପାଇଁ ପେସା ନ ଥିଲା, ଥିଲା ଏକ ନିଶା । ମଞ୍ଚ ନାଟକରେ ଏକ ନିଆରା ପରମ୍ପରା ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା କାରଣରୁ ଆଜି ବି କଳାକାରମାନେ ତାଙ୍କୁ ମନେ ରଖିଛନ୍ତି। ସେହି ମଞ୍ଚ ନାଟକର ଅନନ୍ୟ ପ୍ରତିଭା ହେଉଛନ୍ତି ଦୁର୍ଯ୍ୟୋଧନ ପରିଡ଼ା।

ଶିବିରରେ ସୀମିତ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା

କାଳିଆପାଣି,୭।୧(ଡି.ଏନ.ଏ) କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଲୋକଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କୋଟିକୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ କରୁଛନ୍ତି। ବିଶେଷ କରି ଖଣି ଓ କାରଖାନା ଥିବା ଅଞ୍ଚଳରେ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢୁଥିବାରୁ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲିବା, ଡାକ୍ତର, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ ନିଯୁକ୍ତ କରିବା ସହ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଶିବିର କରି ସେବା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ଜିଲା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମୁଖ୍ୟାଳୟକୁ ସରକାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏପରିସ୍ଥଳେ ସୁକିନ୍ଦା କ୍ରୋମ ଖଣି ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହାର ବ୍ୟତିକ୍ରମ ଦେଖାଯାଇଛି।

ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗରେ ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ଗିରଫ

ମାର୍ଶାଘାଇ, ୭ା୧(ଡିଏନଏ)-ମାର୍ଶାଘାଇ ବ୍ଲକ ଆଦମପୁର ଗ୍ରାମର ରାଜକିଶୋର ମାହାଳି(୪୦)ଙ୍କୁ ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗରେ ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଲିସ ଶନିବାର ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି। ରାଜକିଶୋର ଗରଦପୁର ବ୍ଲକରେ ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଅଛନ୍ତି।

ଗ୍ରାମକୁ ପଶିଆସିଲା ଦନ୍ତାହାତୀ: ଲୋକେ ଭୟଭୀତ

ଖଣ୍ଡପଡା, ୭।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଭାପୁର ବ୍ଲକ ପଥରଚକଡା ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ମାଧବପୁର ଗ୍ରାମ ନିକଟସ୍ଥ ଜଞ୍ଜପଦାକୁ ଗୋଟିଏ ଦନ୍ତାହାତୀ ରବିବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ପଶିଆସିଛି। ହାତୀକୁ ଦେଖି ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଭୟରେ ଦୌଡାଦୌଡି କରି ଖଣ୍ଡିଆଖାବରା ହୋଇଛନ୍ତି।