ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ପାଣି ପାଇଁ ଚାଲିବାକୁ ପଡୁଛି ୨ କି.ମି ରାସ୍ତା

ପାଣି ପାଇଁ ଚାଲିବାକୁ ପଡୁଛି ୨ କି.ମି ରାସ୍ତା

ଯାଜପୁର ରୋଡ,୧୪ା୫(ନି.ପ୍ର.) କୋରେଇ ବ୍ଲକ କାଚରା ସାହି ପଞ୍ଚାୟତର କଇଁଆ ଗ୍ରାମରେ ପାଣି ସଙ୍କଟ ଦେଖାଦେଇଛି ।ଲୋକମାନେ ପାଣି ଆଣିବା ପାଇଁ ୨ କି.ମି ରାସ୍ତା ଅତିକ୍ରମ କରି ପାଟିଣିଆ ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ଏକ କୂଅକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ୨ଟି ନଳକୂପ ଅଚଳ ।

ଶେଷ ହୋଇଛି ପ୍ରକଳ୍ପ, ମିଳୁନି ପାନୀୟ ଜଳ

ବାଲିଚନ୍ଦ୍ରପୁର,୧୪ା୫(ସ୍ବ.ପ୍ର.) ଗ୍ରୀଷ୍ମଋତୁ ଚାଲିଥିବାରୁ ଠିକ୍‌ ଭାବେ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଇ ଦେବା ପାଇଁ ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ଲାଗୁ କରାଉଛନ୍ତି। ଏହି ଯୋଜନା ପାଇଁ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଉଥିଲେ ବି ତାହା ସୂଚାରୁ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉନାହିଁ। ମୁଣ୍ଡ ପିଛା ଦୈନିକ ୪୦ଲିଟର ଜଳ ଯୋଗାଇଦେବା ପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ

କାର୍ଯ୍ୟ ହାସଲର ମାଧ୍ୟମ ସାଜିଛି ଉପହାର

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୧୪ା୫ ଉପହାର ଏଭଳି ଏକ ଜିନିଷ ଯାହାକି ମଗାଯାଏ ନାହିଁ । ଏହା ସ୍ବତଃପ୍ରବୃତ୍ତ ଭାବେ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥାଏ। ମାତ୍ର ସମୟ କ୍ରମେ ଉପହାରର ସଜ୍ଞା ବଦଳିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହା ଏବେ ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଡିମାଣ୍ଡରେ ପରିଣତ ହୋଇ ଗଲାଣି।

ଶିଳ୍ପ ସହର ପାରାଦୀପ : ୬ ନୂତନ ଶିଳ୍ପ ପ୍ରତିଷ୍ଠାରେ ଅନିଶ୍ଚିତତା

ଶିଳ୍ପ ସହର ପାରାଦୀପ : ୬ ନୂତନ ଶିଳ୍ପ ପ୍ରତିଷ୍ଠାରେ ଅନିଶ୍ଚିତତା

ପାରାଦୀପ,୧୪ା୫(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ବନ୍ଦରଭିତ୍ତିକ ଶିଳ୍ପ ନଗରୀ ପାରାଦୀପରେ ଏବେ ୧୫ଟି ବୃହତ୍‌ଶିଳ୍ପ ସ୍ଥାପନା ସରିଛି। ଏହାବାଦ୍‌ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଘୋଷଣା ମୁତାବକ ଆଉ ୮ଟି ଶିଳ୍ପ ହେବାର ଯୋଜନା ରହିଛି। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଗତବର୍ଷ ୪ଟି ଶିଳ୍ପ ପାଇଁ ୫ଥର ଜନଶୁଣାଣି ହୋଇଥିଲା।

ସାମୁଦ୍ରିକ କଟକଣା ସତ୍ତ୍ୱେ ଚାଲିଛି ମାଛଧରା

ସାମୁଦ୍ରିକ କଟକଣା ସତ୍ତ୍ୱେ ଚାଲିଛି ମାଛଧରା

ପାରାଦୀପ,୧୪ା୫(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ପୂର୍ବ ଉପକୂଳରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ସାମୁଦ୍ରିକ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏପ୍ରିଲ୍‌ ୧୫ରୁ ଜୁନ୍‌ ୧୫ ଦୁଇ ମାସ କଟକଣା ଜାରି କରାଯାଉଛି। ସମୁଦ୍ରରେ ମାଛ ବଂଶ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଏହି କଟକଣା କରାଯାଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ କଟକଣା ସମୟରେ କେତେକ ଯନ୍ତ୍ରଚାଳିତ ମାଛଧରା ଡଙ୍ଗା ସମୁଦ୍ରକୁ ଯାଇ ମାଛ ଧରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି।

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର କଂଗ୍ରେସ ରାଜନୀତି : ଚତୁରେ ଚତୁରେ କୋଳାକୋଳି

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଅଫିସ,୧୪ା୫: ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ କମିଟିର ନବ କଳେବର ହେବା ପରେ ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତି ବିଶେଷକରି ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଜିଲା କଂଗ୍ରେସରେ କିଛିଟା ପରିବର୍ତ୍ତନ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରାଯାଉଛି। ଜିଲା କଂଗ୍ରେସରେ ୨ ଗୋଷ୍ଠୀ ଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ନିକଟରେ ପରସ୍ପର ଯୋଡ଼ି ହୋଇଛନ୍ତି।

୩୦ରେ ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଘେରିବ ଭାଜପା

୩୦ରେ ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଘେରିବ ଭାଜପା

ଗଣିଆ,୧୩।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଅଞ୍ଚଳର ବିଭିନ୍ନ ମୌଳିକ ସମସ୍ୟା ନେଇ ଆସନ୍ତା ୩୦ ତାରିଖରେ ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ଗଣିଆ ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଘେରାଉ କରାଯିବ। ଏହି ଉପଲକ୍ଷେ ରବିବାର ଛାମୁଣ୍ଡିଆସ୍ଥିତ ବାରନାଳିଆ ମଠ ପରିସରରେ ବ୍ଲକ ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା ପକ୍ଷରୁ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

ବିଶ୍ୱ ଭ୍ରମଣକାରୀ ପକ୍ଷୀ ଦିବସ

ବିଶ୍ୱ ଭ୍ରମଣକାରୀ ପକ୍ଷୀ ଦିବସ

ଗଣିଆ,୧୩।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ମହାନଦୀ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ବନଖଣ୍ଡ, ନୟାଗଡ଼ ଓ ପ୍ରକୃତି ପରିବେଶ ଏବଂ ବନ୍ୟ ଜୀବନ ସମିତି (ନ୍ୟୁଜ) ମିଳିତ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଛାମୁଣ୍ଡିଆ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ବନାଞ୍ଚଳ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ନିକଟସ୍ଥ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ସେବା କେନ୍ଦ୍ରଠାରେ ଶନିବାର ବିଶ୍ୱଭ୍ରମଣକାରୀ ପକ୍ଷୀ ଦିବସ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ସ୍ଥାନାନ୍ତର ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ ପରିବା ଗୋଦାମ

ସ୍ଥାନାନ୍ତର ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ ପରିବା ଗୋଦାମ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୧୩।୫- ନୟାଗଡ଼ ସହର ମଝିରେ ଥିବା ପରିବା ଗୋଦାମଗୁଡ଼ିକ ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ସମସ୍ୟାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ପାଲଟିଛି। ପ୍ରତିଦିନ ଗୋଦାମରୁ ମାଲ ଲୋଡ଼ିଂ ଓ ଅନଲୋଡ଼ିଂ ସମୟରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ନାହିଁ ନ ଥିବା ହଇରାଣ ହେବାକୁ ପଡୁଛି।

ବିଲ ମଝିରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତହେଦ ଉଦ୍ଧାର : ହତ୍ୟା କରି ଫିଙ୍ଗି ଦେଇଥିବା ସନ୍ଦେହ

ବିଲ ମଝିରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତହେଦ ଉଦ୍ଧାର : ହତ୍ୟା କରି ଫିଙ୍ଗି ଦେଇଥିବା ସନ୍ଦେହ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୧୩।୫- ନୟାଗଡ଼ ବ୍ଲକ ଇଟାମାଟି ଥାନା ଜଗତିସାହି ଗ୍ରାମର ବିଲ ମଝିରୁ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ରବିବାର ସକାଳେ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଛି। ମୃତକଙ୍କ ପରିଚୟ ମିଳିପାରି ନାହିଁ।

ଖଣ୍ଡପଡା ଏନ୍‌ଏସିର ସ୍ଥାୟୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ମିଳୁନି ବେତନ

ଖଣ୍ଡପଡ଼ା,୧୩।୫(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଖଣ୍ଡପଡା ଏନଏସିରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ୧୩ଜଣ ସ୍ଥାୟୀ କର୍ମଚାରୀ ଗତ ୩ ମାସ ହେଲା ବେତନ ପାଇନାହାନ୍ତି। ଏହାର ପ୍ରତିବାଦରେ ସେମାନେ ଅସହଯୋଗ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି।

ସିଧାମୂଳାରେ ଅଷ୍ଟପ୍ରହର ନାମଯଜ୍ଞ

ଖଣ୍ଡପଡା,୧୩।୫(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଦୀର୍ଘ ୧୫ ବର୍ଷ ଧରି ବନ୍ଦ ରହିଥିବା ଖଣ୍ଡପଡା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ସିଧାମୂଳା ଗ୍ରାମର ପାରମ୍ପରିକ ଅଷ୍ଟପ୍ରହର ନାମଯଜ୍ଞ ରବିବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

ଟ୍ୟାଙ୍କର ଓଲଟି ଚାଳକ ଗୁରୁତର

ଟ୍ୟାଙ୍କର ଓଲଟି ଚାଳକ ଗୁରୁତର

ସୁକିନ୍ଦା/କାଳିଆପାଣି,୧୩।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ସୁକିନ୍ଦା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ କାଦୁଅବନ୍ଦୀସ୍ଥିତ ରେଙ୍ଗାଳି ବାମପାର୍ଶ୍ୱ କେନାଲରେ ରବିବାର ଏକ ଟ୍ୟାଙ୍କର ଓଲଟି ପଡ଼ିବା ଦ୍ୱାରା ଟ୍ୟାଙ୍କର ଚାଳକ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି।

ଅନ୍ୟକୁ ବଞ୍ଚାଇ ମୃତ୍ୟୁ ଶଯ୍ୟାରେ ଯୁବକ: ସହାୟତା ପାଇଁ ବୃଦ୍ଧ ବାପାଙ୍କ ଆକୁଳ ନିବେଦନ

ଅନ୍ୟକୁ ବଞ୍ଚାଇ ମୃତ୍ୟୁ ଶଯ୍ୟାରେ ଯୁବକ: ସହାୟତା ପାଇଁ ବୃଦ୍ଧ ବାପାଙ୍କ ଆକୁଳ ନିବେଦନ

ସୁକିନ୍ଦା,୧୩।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ସୁକିନ୍ଦା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ କାଙ୍କଡ଼ପାଳ ପଞ୍ଚାୟତ କାଙ୍କଡ଼ପାଳ ଗ୍ରାମର ଜଣେ ଯୁବକ ଅନ୍ୟର ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଯାଇ ନିଜେ ୨ମାସ ହେଲା ମୃତ୍ୟୁ ସହ ସଂଗ୍ରାମ କରୁଛନ୍ତି।

ମାଟି ତଳେ ଗଚ୍ଛିତ ଲୁହାପଥର ଘଟଣା: ୨ବର୍ଷ ୧୧ମାସ ପରେ ରୁଜୁ ହେଲା ମାମଲା

ଯାଜପୁର ଅଫିସ/କଳିଙ୍ଗନଗର(ଡି.ଏନ.ଏ.),୧୩।୫- ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଯଖପୁରା ରେଲ୍‌ୱେ ସାଇଡିଂ ପାର୍ଶ୍ୱ ମାଟି ତଳେ ଗଚ୍ଛିତ ଲୁହାପଥର ଠାବ ଘଟଣାରେ ପୋଲିସ ଶେଷରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଛି।

ଯୌତୁକ ଦାବିରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ନିର୍ମମ ହତ୍ୟା

ବିଞ୍ଝାରପୁର,୧୩।୫(ଡି.ଏନ.ଏ)- ବିଞ୍ଝାରପୁର ଥାନା ଅଳକୁଣ୍ଡ ପଞ୍ଚାୟତ ନୁଆଗାଁରେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ନିର୍ମମ ଭାବେ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା ନେଇ ରବିବାର ତାଙ୍କ ବାପା ବିଞ୍ଝାରପୁର ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।

ମହିଳାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ

ବିଞ୍ଝାରପୁର,୧୩। ୫(ଡି.ଏନ.ଏ)- ବିଞ୍ଝାରପୁର ଥାନା ଭଅଁରା ପଞ୍ଚାୟତରେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା ନେଇ ରବିବାର ବାପଘର ପକ୍ଷରୁ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ।

ଘର ଉପରକୁ ମାଡିଗଲା ଟ୍ରକ

ଘର ଉପରକୁ ମାଡିଗଲା ଟ୍ରକ

ରାଜନଗର,୧୩।୫ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଏକ ଟ୍ରକ ଘର ଉପରେ ଚଢ଼ିଯିବାରୁ ଘରର କାନ୍ଥ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିବା ବେଳେ ଘର ଭିତରେ ଶୋଇଥିବା ୨ଜଣ ଶିଶୁଙ୍କ ଜଣେ ବହିଳା ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତି ଯାଇଛନ୍ତି।

ବନବିହାରୀପୁରରୁ ହରିଣ ଉଦ୍ଧାର

ବନବିହାରୀପୁରରୁ ହରିଣ ଉଦ୍ଧାର

ରାଜନଗର,୧୩।୫ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ରାଜନଗର ବ୍ଲକ ଗୁପ୍ତି ପଞ୍ଚାୟତର ବନବିହାରୀପୁର ଗାଁାରୁ ରବିବାର ଏକ ହରିଣ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ହରିଣଟି ଜଙ୍ଗଲରୁ ଚାଲି ଆସି ଗ୍ରାମର ମହେଶ୍ୱର ତାଡୁଙ୍କ ଘର ଭିତରକୁ ପଶି ଆସିଥିଲା।

ସର୍ବ ଭାରତୀୟ ଊର୍ଦ୍ଦୁ କବି ସମ୍ମିଳନୀ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୧୩।୫-ଓଡିଆ ଭାଷା ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ ଅଧୀନ ଭୁବନେଶ୍ୱରସ୍ଥ ଓଡିଶା ଊର୍ଦ୍ଦୁ ଏକାଡେମୀ ପକ୍ଷରୁ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ନବଜୱାନ ୟୁନିୟନ ଓ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ବିକାଶ ଟ୍ରଷ୍ଟ ସହଯୋଗରେ ଏକ ଦିବସୀୟ ସର୍ବଭାରତୀୟ ଊର୍ଦ୍ଦୁ କବି ସମ୍ମିଳନୀ ସହରର ଟାଉନ ହଲ ପରିସରରେ ଶନିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

ଗୁଣିଗାରେଡି ସନ୍ଦେହରେ ମାଡ ଅଭିଯୋଗ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ,୧୩।୫- କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଓସଙ୍ଗରା ଗାଁରେ ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଗୁଣିଗାରେଡି ସନ୍ଦେରେ ଶନିବାର ଗ୍ରାମର କିଛି ଯୁବକ ଓ ନାବାଳିକା ମିଶି ଗ୍ରାମର ଗଗନ ବାରିକଙ୍କୁ ମାଡ ମାରିଛନ୍ତି।

ବଜ୍ରାଘାତରେ ଜଣେ ମୃତ

ବଜ୍ରାଘାତରେ ଜଣେ ମୃତ

ବାଙ୍କୀ, ୧୩।୫(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଡମପଡା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ତାଳବସ୍ତ ଗ୍ରାମର ଡଁସର ସାହିରେ ବଜ୍ରଘାତ ହେବାଯୋଗୁ ରବିବାର ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

ଶିଆଳି ବେଳାଭୂମି ମହୋତ୍ସବ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ

ଶିଆଳି ବେଳାଭୂମି ମହୋତ୍ସବ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ

ଜଗତସିଂହପୁର ଅଫିସ,୧୩।୫- ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ରର ମାନ୍ୟତା ପାଇଥିବା ଏରସମା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଶିଆଳି ବେଳାଭୂମିର ଷଷ୍ଠ ବାର୍ଷିକ ମହୋତ୍ସବ ମେ ୧୮ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁଯାଉଛି।

 ଅରୋ ଚିତ୍ରକଳା ବିଦ୍ୟାଳୟର  ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ

ଅରୋ ଚିତ୍ରକଳା ବିଦ୍ୟାଳୟର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ,୧୩।୫- କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ସହର ମୀରପାଟଣାସ୍ଥିତ ଅରୋ ଚିତ୍ରକଳା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ରବିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।