ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ଯୁକ୍ତ ୨ ଧନ୍ଦାମୂଳକ ଶିକ୍ଷା ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ପ୍ରକାଶ

ଯୁକ୍ତ ୨ ଧନ୍ଦାମୂଳକ ଶିକ୍ଷା ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ପ୍ରକାଶ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୯।୬-ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ (ସିଏଚଏସଇ) ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଯୁକ୍ତ ୨ କଳା, ବାଣିଜ୍ୟ ଓ ଧନ୍ଦାମୂଳକ ଶିକ୍ଷା ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ଶନିବାର ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି । ଧନ୍ଦାମୂଳକ ଶିକ୍ଷା ପରୀକ୍ଷା ଫଳରେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ସ୍ବୟଂଶାସିତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଥିବା ଗଭର୍ଣ୍ଣମେଣ୍ଟ ଭୋକେସନାଲ ଜୁନିୟର କଲେଜର ଛାତ୍ର ସୌରଭ କୁମାର ବାରିକ ୮୫ ପ୍ରତିଶତ ମାର୍କ ରଖି ରାଜ୍ୟ ଟପ୍ପର ହୋଇଛନ୍ତି ।

ସଡକ ର୍ଦୁଘଟଣାରେ ଯୁବଜଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ସଡକ ର୍ଦୁଘଟଣାରେ ଯୁବଜଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ବିଞ୍ଝାରପୁର,୯।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ବିଞ୍ଝାରପୁର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଟିଣା ପଞ୍ଚାୟତ ଶାସନ ଗ୍ରାମର ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପଣ୍ଡା(୩୨)ଙ୍କ ଶନିବାର ସକାଳେ ଏକ ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ଶନିବାର ସକାଳେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ସ୍କୁଟିରେ ନିଜ ଗ୍ରାମ ଟିଣା ଅଭିମୁଖେ ଆସୁଥିବାବେଳେ କଟକ ନିକଟସ୍ଥ ଶିଖରପୁର ଓଭରବ୍ରିଜ ଉପରେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ପୋଲ ପାର୍ଶ୍ୱ ବାଡ଼ାରେ ପିଟି ହୋଇ ଯାଇଥିଲେ।

ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ବାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ବାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ବିରଜାକ୍ଷେତ୍ର,୯।୬ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ) - ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ଶନିବାର ଜଣେ ବାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତ ବାଳକ ଜଣକ ହେଉଛନ୍ତି ଯାଜପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଅକରପଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତ ମଲ୍ଲିକାପୁର ଗ୍ରାମର ପ୍ରଶାନ୍ତ କୁମାର ଜେନାଙ୍କ ପୁତ୍ର ନବଜ୍ୟୋତି ପ୍ରକାଶ(୧୪)। ଶନିବାର ନବଜ୍ୟୋତି ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ କୌଣସି କାରଣ ନେଇ ବିଲକୁ ଯାଇଥିବାବେଳେ ବିଲରେ ଥିବା ଏକ ପୋଖରୀରେ ଗୋଡ଼ ଖସିଯିବାରୁ ବୁଡ଼ି ଯାଇଥିଲେ।

ବଜ୍ରାଘାତରେ ମୃତକଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଭେଟିଲେ ନେତା

ବିରଜାକ୍ଷେତ୍ର,୯।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ଯାଜପୁର ବ୍ଲକ ଅଧିନସ୍ଥ ଯମଧର ଗ୍ରାମର ରବୀନ୍ଦ୍ର ମହାକୁଡ଼ ଓ ରେକାବୀ ବଜାରର ଭରତ ଦାସ ଶୁକ୍ରବାର ସ୍ଥାନୀୟ ପାଟରୁ ଗାଈଗୋରୁଙ୍କୁ ଘରକୁ ଆଣୁଥିବାବେଳେ ବଜ୍ରାଘାତର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ। ଫଳରେ ଉଭୟଙ୍କ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା।

ନନ୍ଦିନୀ ଶତପଥୀଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀରେ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର

ନନ୍ଦିନୀ ଶତପଥୀଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀରେ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର

କୁଜଙ୍ଗ,୯।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଉତ୍କଳ ମାଟିର ସୁକନ୍ୟା ତଥା ରାଜ୍ୟର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନନ୍ଦିନୀ ଶତପଥୀଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ ଅବସରରେ କୁଜଙ୍ଗସ୍ଥିତ ନ୍ୟାଶନାଲ ସ୍କୁଲ ପରିସରରେ ଶନିବାର ଏକ ଆଲୋଚନାଚକକ୍ର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ପାରାଦୀପରେ ଖୋଲିଲା ବଜାର କୋଲକାତାର ଶୋ-ରୁମ

ପାରାଦୀପରେ ଖୋଲିଲା ବଜାର କୋଲକାତାର ଶୋ-ରୁମ

ପାରାଦୀପ,୯।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ପାରାଦୀପରେ ବଜାର କୋଲକାତାର ୧୩ତମ ଶୋ-ରୁମ ଶନିବାର ଖୋଲିଛି। ଇଫକୋ ଛକର ୫ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଏହି ଶୋ-ରୁମ ଖୋଲିଥିବା ବେଳେ ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ବିଶେଷ ରିହାତି ରହିଛି। ୪୯୯ ଟଙ୍କାରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ କ୍ରୟ ଉପରେ କୁପନ ରହିଥିବାରୁ ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଭିଡ଼ ଜମିଥିଲା। ରଜ ଆସୁଥିବାରୁ ଅଧିକାଂଶ ଗ୍ରାହକ ପୋଷାକ କ୍ରୟ କରିବା ପରେ ବିଲିଂ କାଉଣ୍ଟରରେ ଲମ୍ବା ଲାଇନ ଲଗାଇଥିବା ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଛି।

ଭୁଷୁଡିଲା ଥୁଆବାରୀ ବ୍ରିଜ , ୨ ପଞ୍ଚାୟତ ବାହ୍ୟ ଜଗତରୁ ବିଛିନ୍ନ

ଭୁଷୁଡିଲା ଥୁଆବାରୀ ବ୍ରିଜ , ୨ ପଞ୍ଚାୟତ ବାହ୍ୟ ଜଗତରୁ ବିଛିନ୍ନ

ନୂଆଗାଁ ୯।୬ (ଡି.ଏନ.ଏ): ନୟାଗଡ ଜିଲା ନୂଆଗାଁ ବ୍ଲକ ପାରାଢ଼ିପି ପଞ୍ଚାୟତ ଥୁଆବାରି ନିକଟରେ ଡାହୁକା ନଦୀରେ ଥିବା ଥୁଆବାରୀ ସେତୁ ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ଭୁଷୁଡି ପଡିଛି । ଫଳରେ ନୂଆଗାଁ ବ୍ଲକର ପାରାଢିପି ଓ ମାଇଛେଳି ପଞ୍ଚାୟତର ଅନେକ ଗ୍ରାମ ବାହ୍ୟ ଜଗତରୁ ବିଛିନ୍ନ ହୋଇଛି। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ପାରାଢ଼ିପି ପଞ୍ଚାୟତ ଓ ମାଇଛେଳି ପଞ୍ଚାୟତର ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଯାତାୟତ ପାଇଁ ମହିପୁର ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଥୁଆବାରୀ ନିକଟରେ ଥିବା ଡାହୁକା ନଦୀରେ ବହୁବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଗୋଟିଏ ସେତୁ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା ।

ବସାରେ ଥିବା ଅଣ୍ଡାକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଉଛି ବଉଳା କୁମ୍ଭୀର

ବସାରେ ଥିବା ଅଣ୍ଡାକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଉଛି ବଉଳା କୁମ୍ଭୀର

ମହାକାଳପଡ଼ା,୯।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଶିଶୁମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବାପାଇଁ ମା’ଟିଏ କିଛି ବି କରିପାରେ। ସେ ମନୁଷ୍ୟ ହେଉ ଅଥବା ପଶୁପକ୍ଷୀ, ସମସ୍ତଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏଭଳି ଭାବନା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ। ଏହିପରି ଭାବେ ମହାକାଳପଡା ବନାଞ୍ଚଳ ଅଧୀନ ଖରିନାସୀ ପଞ୍ଚାୟତ ହରିଆବାଙ୍କସ୍ଥିତ ରାମଚଣ୍ଡୀ ଗଳିଆ ନାଳରେ ଏକ ୮ ଫୁଟର ବଉଳା କୁମ୍ଭୀର ବସାବାନ୍ଧି ଅଣ୍ଡାଗୁଡିକୁ ଜଗି ରହିବା ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏହି ସମୟରେ ସେମାନେ ହିଂସ୍ର ହୋଇ ସାଧାରଣ ଲୋକ ବା ଶତ୍ରୁଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରୁଥିବାରୁ ଜମ୍ବୁ ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଦୃଷ୍ଟି ରଖାଯାଉଛି।

ବୈତରଣୀ ନଦୀରେ ବୁଡି ବାଳକ ମୃତ

ବୈତରଣୀ ନଦୀରେ ବୁଡି ବାଳକ ମୃତ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୯।୬: ଯାଜପୁର ଜିଲା କୋରେଇ ବ୍ଲକ ଘନଶ୍ୟାମପୁର ଶାସନ ଗ୍ରାମର ଜଣେ ୧୨ ବର୍ଷର ବାଳକଙ୍କ ବୈତରଣୀ ନଦୀରେ ବୁଡି ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ ଗୌରାଙ୍ଗ ପତିଙ୍କ ପୁଅ ମନୋଜ। ମନୋଜ ୬ଷ୍ଠ ଶ୍ରେଣୀରେ ପାଠ ପଢୁଥିଲେ।

ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ: କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ

ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ: କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଅଫିସ,୯।୬: କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ସଦର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କଟକ-ଚାନ୍ଦବାଲି ରାଜ୍ୟ ରାଜପଥର ଜଜାଙ୍ଗଠାରେ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ଯୁବକଙ୍କର ଶନିବାର ସକାଳେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ ଜଜାଙ୍ଗ ଗ୍ରାମର ମଧୁସୂଦନ ସ୍ବାଇଁଙ୍କ ପୁଅ ବ୍ରହ୍ମାନନ୍ଦ। ଉକ୍ତ ରାସ୍ତାରେ ଏକ ହମ୍ପ୍‌ସ ନିର୍ମାଣ ଓ ପରିବାରକୁ କ୍ଷତି ପୂରଣ ଦାବିରେ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ରାସ୍ତାରୋକୋ ହୋଇଛି।

ଭାପୁରରେ ପରୀ ରଥକୁ ସ୍ବାଗତ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ଭାପୁରରେ ପରୀ ରଥକୁ ସ୍ବାଗତ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ଭାପୁର,୯ା୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି ପାଇଁ ବୁଲୁଥିବା ପରୀ ରଥ ଶୁକ୍ରବାର ଭାପୁର ବ୍ଲକରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଥିଲା। ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ପଠାଣି ସାମନ୍ତ କଲେଜ ନିକଟରେ ଓ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଭାପୁର ବଜାର ନିକଟରେ ଏହି ରଥକୁ ଜନସାଧାରଣ ବିପୁଳ ସ୍ବାଗତ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା କରିଥିଲେ।

ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ୧୦ ବଖରା ପୋଡ଼ିଗଲା

ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ୧୦ ବଖରା ପୋଡ଼ିଗଲା

ଭାପୁର,୯ା୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଭାପୁର ବ୍ଲକ ବାଉଁଶବାଟୀ ପଞ୍ଚାୟତ କଇଁଥପୋଖରୀ ଗ୍ରାମରେ ବିଦ୍ୟୁତ ଶର୍ଟ ସର୍କିଟରୁ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟି ୬ ପରିବାରଙ୍କ ୧୦ବଖରା ପୋଡ଼ିଯାଇଛି। ଶୁକ୍ରବାର ଅପରାହ୍ନ ୧ଟା ସମୟରେ ଗ୍ରାମର ପୀତବାସ ସାହୁଙ୍କ ଘରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଶର୍ଟ ସର୍କିଟରୁ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଥିଲା।

ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ଶିକାର ବିଫଳ: ଜିଆଇ ତାର, ଜାଲ ଜବତ

ଓଡ଼ଗଁା, ୯ା୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ଓଡ଼ଗାଁ ବନାଞ୍ଚଳ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗୋଚ୍ଛା ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ଶିକାର ବିଫଳ ହୋଇଛି। ଗୁରୁବାର ରାତିରେ ଓଡଗାଁ ଥାନା ରୋହିବାଙ୍କ ପଞ୍ଚାୟତ ବାଘୁଆ ଛକଠାରୁ ବାଘୁଆ ଡ୍ୟାମ୍‌ ଦେଇ ହଳନ୍ଦାପଲ୍ଲୀ ଗ୍ରାମକୁ ଯାଇଥିବା ୧୧କେଭି ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଲାଇନରେ ଜିଆଇ ତାର, ଜାଲ (ଫାଶ) ସହିତ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂଯୋଗ କରି ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ଶିକାର କରିବାକୁ ଶିକାରୀମାନେ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ ା ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ଜିଆଇ ତାର ଓ ଖାଲି ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ଶିଶିକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଏଭଳି ଜାଲ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ବେଲେ ଶିକାରୀମାନେ ଏହାକୁ ଶିକାର କରିବା ନିମନ୍ତେ ସହଜ ପନ୍ଥା ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି।

ମୋବାଇଲ ଛଡ଼ାଇନେବା ଘଟଣାରେ ୨ ଗିରଫ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୮ା୬- ନୟାଗଡ଼ ସହର ଖଣ୍ଡପଡ଼ା ରୋଡ଼ଠାରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରୁ ମୋବାଇଲ୍‌ ଛଡ଼ାଇନେବା ଘଟଣାରେ ଟାଉନ ଥାନା ପୋଲିସ ୨ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି। ସେମାନେ ହେଲେ ରଣପୁର ଥାନା ବରମୂଳ ଗ୍ରାମର ଦିଲୀପ ନାୟକ ଓ ଖଣ୍ଡପଡ଼ା ଥାନା ଜାକେଲା ଗ୍ରାମର ନିଲୁ ନାୟକ।

ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୯ା୬- ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଡ଼ିଆରଡ଼ିଏସ୍ଥିତ ସୃଜନ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ ଓ ଭାରତୀୟ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ ଅନ୍ତର୍ଗତ ହାଇସ୍କୁଲ୍‌ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍‌ ପରୀକ୍ଷା-୨୦୧୮ରେ ୯୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ମାର୍କ ରଖିଥିବା ଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା କରାଯାଇଛି।

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଖୋ ଖୋ ଖେଳାଳି ମନୋନୟନ

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଖୋ ଖୋ ଖେଳାଳି ମନୋନୟନ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୯ା୬- ଶୁକ୍ରବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ନୟାଗଡ଼ ବ୍ରଜେନ୍ଦ୍ର ହାଇସ୍କୁଲ ଖେଳ ପଡ଼ିଆଠାରେ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଖୋ ଖୋ ଖେଳାଳି ମନୋନୟନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ମନୋନୟନ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ୨୭ ଜଣ ଖେଳାଳି ସାମିଲ ହୋଇଥିବାବେଳେ ୧୪ଜଣ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲେ।

ସ୍ବାମୀ ଘର ଆଗରେ ଧାରଣା ଦେଲେ ସ୍ତ୍ରୀ

ସ୍ବାମୀ ଘର ଆଗରେ ଧାରଣା ଦେଲେ ସ୍ତ୍ରୀ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୯ା୬- ୩ମାସ ତଳେ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ହେଲେ କୌଣସି କାରଣରୁ ସ୍ବାମୀ ଆଉ ଘରକୁ ନେଲେ ନାହିଁ। ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ମହିଳା ଜଣଙ୍କ ଆସି ସ୍ବାମୀଙ୍କ ଘର ଆଗରେ ଧାରଣା ଦେଲେ। ନ୍ୟାୟ ବଦଳରେ ପୋଲିସ ତାଙ୍କୁ ମାଡ଼ ମାରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ଜିଲାରେ ଗଢ଼ିଉଠୁଛି ବେଆଇନ୍‌ ଇଟାଭାଟି

ଜିଲାରେ ଗଢ଼ିଉଠୁଛି ବେଆଇନ୍‌ ଇଟାଭାଟି

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୯ା୬- ନୟାଗଡ଼ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଛତୁ ଫୁଟିଲା ଭଳି ଗଢ଼ି ଉଠୁଛି ବେଆଇନ ଇଟାଭାଟି। ଜିଲା ଦେଇ ଯାଇଥିବା ଜାତୀୟ ଓ ରାଜ୍ୟ ରାଜପଥ କଡ଼ରେ ପ୍ରତିଦିନ ଏଭଳି ବେଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଛି। ବିଶେଷ କରି ପୋଖରୀକୂଳ ଓ ନଦୀପଠା ଇଟାଭାଟି ପାଇଁ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନ ପାଲଟିଛି।

ନବବଧୂଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ, ଶାଶୁ, ଶ୍ୱଶୁର ଗିରଫ

ନବବଧୂଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ, ଶାଶୁ, ଶ୍ୱଶୁର ଗିରଫ

ରାଜନଗର ଥାନା ବନ୍ଧପଡା ଗ୍ରାମର ରଞ୍ଜନ କୁମାର ରାଉତଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ତନୁଶ୍ରୀ(୨୫)ଙ୍କ ଗୁରୁବାର ରାତିରେ ସନ୍ଦେହଜନକ ଭାବେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଶାଶୁଘର ଲୋକେ ଯୌତୁକ ଯୋଗୁ ତନୁଶ୍ରୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିବା ତାଙ୍କ ଭାଇ ଅଲେଖ କୁମାର ଜେନା ଶୁକ୍ରବାର ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ବିଷାକ୍ତ ଧୂଆଁରେ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଅତିଷ୍ଠ

ବିଷାକ୍ତ ଧୂଆଁରେ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଅତିଷ୍ଠ

ଦୀପ ଶିଳ୍ପ ସଂସ୍ଥାରୁ ନିର୍ଗତ ରାସାୟନିକ ଗ୍ୟାସ ପ୍ରଭାବରେ ମହାକାଳପଡ଼ା ଓ ରାଜନଗର ବ୍ଲକର ବହୁ ପଞ୍ଚାୟତରେ ନାହିଁ ନଥିବା ସମସ୍ୟା ଉପୁଜୁଛି। ଲୋକମାନେ ଚର୍ମ ରୋଗ, ପେଟ ରୋଗ ଓ କ୍ୟାନ୍‌ସର ଭଳି ମାରାତ୍ମକ ରୋଗର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ବାରମ୍ବାର ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ସତ୍ତ୍ୱେ ବି କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉ ନଥିବା ବେଳେ ଓଡିଶା ସୂଚନା ଅଧିକାର ଆଇନ ଅଭିଯାନ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା ଶାଖା ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରଥମ ଥର ପରିବେଶ ପ୍ରଦୂଷଣ ସମ୍ପର୍କିତ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଜନଶୁଣାଣି ଶିବିର ଶୁକ୍ରବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ପ୍ରଦାନ ପୂର୍ବରୁ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ

ରସୁଲପୁର,୯ା୬(ଡିଏନଏ) ରସୁଲପୁର ବ୍ଲକ ରସୁଲପୁର ପଞ୍ଚାୟତରେ ସରକାରୀ ନିୟମ ବାଟ ହୁଡ଼ୁଥିବା ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଛି। ଆବଶ୍ୟକ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆ ନ ଯାଇ ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଉଛି। କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବା ପୂର୍ବରୁ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ହୋଇଯାଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି।

ବାଜ୍ୟାପ୍ତି ହୋଇପାରେ କଳିଙ୍ଗନଗର ମେସ୍କୋ ଷ୍ଟିଲ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୯ା୬ବେଆଇନ ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଖଣି ସଂସ୍ଥାଠାରୁ ଜରିମାନା ଆଦାୟ ପାଇଁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଆଦେଶ ରହିଥିଲା। ଏବେ ଯେଉଁ ଖଣି ଲିଜ୍‌ଧାରୀମାନେ ଜରିମାନା ଦାଖଲ କରି ନାହାନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇ ସଂସ୍ଥାଗୁଡିକର ସମ୍ପତ୍ତି ବାଜ୍ୟାପ୍ତି ପାଇଁ ଖଣି ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

ପୌରାଧ୍ୟକ୍ଷାଙ୍କୁ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର ନେଇ ଥାନାରେ ଏତଲା

ଯାଜପୁର ରୋଡ,୯ା୬(ନି.ପ୍ର)ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ବ୍ୟାସନଗର ପୌର ପରିଷଦ ବୈଠକ କୋରମ ଅଭାବରୁ ବାତିଲ ହୋଇ ଆସୁଥିଲା। ଫଳରେ ପୌରପରିଷଦର ବିକାଶରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିଲା। ଏପରିକି ୨୦୧୮-୧୯ର ବଜେଟ୍‌ କୋରମ ଅଭାବରୁ ଉପସ୍ଥାପିତ ହୋଇପାରି ନ ଥିଲା। ଦୀର୍ଘଦିନ ପରେ କାଉନସିଲରମାନେ ଶୁକ୍ରବାର ପୌରପରିଷଦ ବୈଠକରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ବିିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ।

ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଅପେକ୍ଷାରେ ୧୦୪ ବର୍ଷ ତଳର ସ୍କୁଲ

ବିଞ୍ଝାରପୁର,୯ା୬( ଡି.ଏନ.ଏ) ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଶିକ୍ଷାକ୍ଷେତ୍ରରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ନେଇ ଅନେକ ଯେଜାନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି ହେଲେ ଏହିସବୁ ଯୋଜନା କେତେଦୂର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇ ପାରୁଛି ତାହା ବିଞ୍ଝାରପୁର ପୁରାତନ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଦେଖିଲେ ସ୍ପଷ୍ଟ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୁଏ ା ୧୯୧୪ ମସିହାରେ ନିର୍ମିତ ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଭଙ୍ଗା ଦଦରା ଆଜବେଷ୍ଟସ ତଳେ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣଭାବେ ପାଠ ପଢୁଛନ୍ତି ୩୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର। ସେଥିରେ ପୁଣି ଗତ କାଳବୈଶାଖୀରେ ବାକିଥିବା ଆଉ ଅଧା ଆଜବେଷ୍ଟସ ଉଡିଯାଇଛି ା ଏପରି ସ୍ଥଳେ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲାଯିବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ପିଲାମାନେ କେଉଁଠାରେ ବସି ପାଠ ପଢିବେ ସେ ନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ଅଭିଭାବକ ଓ ଶିକ୍ଷକା ଯଦି ଖୁବଶୀଘ୍ର ଏହାର ପ୍ରତିକାର କରା ନ ଯାଏ ତେବେ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ତାଲା ପକାଇବା ନେଇ ଗ୍ରାମବାସୀ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ା