ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

କୂଅକୁ ଖସିଲା କାର: ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ

କୂଅକୁ ଖସିଲା କାର: ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ

ଆଠଗଡ,୩୦।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଆଠଗଡ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜେନାପଦାଠାରେ ଶୁକ୍ରବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୧ଟାରେ ଏକ ମାରୁତି କାର ଗଭୀର କୂଅ ମଧ୍ୟକୁ ଖସି ପଡିବା ଫଳରେ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ମୃତକ ହେଲେ ଢେଙ୍କାନାଳ ସଦର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଶଙ୍କରପୁରର ବିଶ୍ୱଜିତ ସାହୁ। ତିଗିରିଆ କୃଷି ଉଦ୍ୟାନ ବିଭାଗରେ କାମ କରୁଥିବା ବିଶ୍ୱଜିତ ତାଙ୍କ ମାରୁତି କାର ଯୋଗେ ଜେନାପଦାରୁ ଗୋଡିଝରିଆ ଆଡେ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ଜେନାପଦା ଓ ଭାଗୀରଥିପୁର ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ ବୁଲାଣି ରାସ୍ତାରେ ଗାଡିର ଷ୍ଟିୟରିଂ କଟିଯାଇଥିଲା।

ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟହାନି ଆଶଙ୍କାରେ ଅଭିଭାବକ

ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟହାନି ଆଶଙ୍କାରେ ଅଭିଭାବକ

ସୁକିନ୍ଦା,୨୯।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.) ସୁକିନ୍ଦା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଲେମ୍ବୋ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତର କବାଟ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଥିବା ୨ଟି ନଳକୂପରୁ ଏବେ ଦୂଷିତ ତଥା ଲୌହଯୁକ୍ତ ଜଳ ବାହାରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ଆଖପାଖରେ କୋଣସି ବିଶୁଦ୍ଧ ଜଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା ନ ଥିବା କାରଣରୁ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନେ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ସେହି ଜଳକୁ ପାନୀୟ ଜଳ ରୂପେ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି। ଯାହାକି ସେମାନଙ୍କର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିବାର ଆଶଙ୍କା ଦେଖାଦେଇଛି।

ଏମ୍‌ଜିଏନ୍‌ଆର୍‌ଇଜିଏସ୍‌ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଜଳବିଭାଜିକା ପ୍ରକଳ୍ପ

ଏମ୍‌ଜିଏନ୍‌ଆର୍‌ଇଜିଏସ୍‌ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଜଳବିଭାଜିକା ପ୍ରକଳ୍ପ

ଯାଜପୁରଅଫିସ/କୋରେଇ (ସ୍ବ.ପ୍ର.), ୨୯।୩ ମହାତ୍ମାଗାନ୍ଧୀ ଜାତୀୟ ନିଶ୍ଚିତ କର୍ମ ନିଯୁକ୍ତି ଯୋଜନା(ଏମ୍‌ଜିଏନ୍‌ଆର୍‌ଇଜିଏସ୍‌)ରେ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହୋଇଥିବା ଏକ ପୋଖରୀ ଉପରେ ଜଳ ବିଭାଜିକା ପ୍ରକଳ୍ପ। ନାମକୁ ମାତ୍ର ମେଶିନ ଲଗାଇ ଅତି ନିମ୍ନମାନର କଂକ୍ରିଟ କାର୍ଯ୍ୟ କରି ଜଳ ବିଭାଜିକା ପ୍ରକଳ୍ପ ନାମରେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା ଚଳୁ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଯାଜପୁର ଜିଲା କୋରେଇ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗୌରପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ତଲସୀପୁର କୁମ୍ଭାଟିଆ ପୋଖରୀରେ ଏହି ଦୁର୍ନୀତି ହୋଇଛି। ସୂଚନା ଫଳକ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଛି, ହେଲେ ସେଥିରେ କିଛି ସୂଚନା ନାହିଁ । କୋରେଇ ବ୍ଲକରେ ଏଭଳି ଏକ ଦୁର୍ନୀତିର ଫର୍ଦ୍ଦ ଉନ୍ମୋଚିତ ହୋଇଛି। ଅନୁରୂପ ଭାବେ ମୁକୁନ୍ଦପୁର, ରଣପୁର, ତୁଳତୀ, ମଙ୍ଗଳପୁର, କନ୍ତୋରରେ ବି ଏଭଳି ଦୁର୍ନୀତି ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ନେତାଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ମଣ୍ଡଳ ସଭାପତି

ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ନେତାଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ମଣ୍ଡଳ ସଭାପତି

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୨୯।୩- ଯାଜପୁର ଜିଲା ଭାଜପା ସଂଗଠନ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ସ୍ଥାଣୁ ପାଲଟି ଥିବା ଭଳି ମନେ ହେଉଛି। ପୁରୁଣା ଓ ନୂଆ ନେତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଶୀତଳ ଯୁଦ୍ଧ ଯୋଗୁ ସାଂଗଠନିକ ସ୍ଥିତି ଅଡୁଆରେ ପଡିଛି। ଫଳରେ ଆସନ୍ତା ନିର୍ବାଚନରେ ଦଳର ପ୍ରଦର୍ଶନ ନୈରାଶ୍ୟଜନକ ହେବ ବୋଲି ମଣ୍ଡଳ ସଭାପତିମାନେ ଭାଜପା ବିରୋଧି ଦଳ ନେତା କନକବର୍ଦ୍ଧନ ସିଂଦେଓ ଓ ରାଜ୍ୟ ସଂଗଠନ ସମ୍ପାଦକ ଶାରଦା ପ୍ରସାଦ ଶତପଥିଙ୍କୁ ଗତ ୨୭ତାରିଖରେ ଭେଟି ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି।

ପରୀକ୍ଷାରୁ ବଞ୍ଚିତ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ଫାଣ୍ଡି ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା

ପରୀକ୍ଷାରୁ ବଞ୍ଚିତ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ଫାଣ୍ଡି ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା

ମହାକାଳପଡ଼ା,୨୯।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ମହାକାଳପଡ଼ା ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ରାମନଗର କଲେଜ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନେ ଯୁକ୍ତ ୨ ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇ ପାରିନାହାନ୍ତି। ଏହାକୁ ନେଇ ସେମାନେ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରିବା ସହ ଜମ୍ବୁ ମେରାଇନ ଥାନା ଅଧୀନ ଜମ୍ବୁ ପୋଲିସ ଫାଣ୍ଡି ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା ଦେବା ସହ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ବଚସାରୁ ବାପାଙ୍କ ଆକ୍ରମଣ, ପୁଅ ମୃତ

ବଚସାରୁ ବାପାଙ୍କ ଆକ୍ରମଣ, ପୁଅ ମୃତ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ/ବିରଜାକ୍ଷେତ୍ର, ୨୯।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଯାଜପୁର ସଦର ଥାନା ପୋଦନା ଗାଁରେ ବୁଧବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ବାପାଙ୍କ ଲଙ୍ଗଳକଣ୍ଟି ମାଡ଼ରେ ପୁଅଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତକ ହେଲେ ଉପେନ୍ଦ୍ର ବେହେରା

ଫେଲ୍‌ ମାରିଲେ ରଞ୍ଜୀବ, ହାତ ବଢାଇଲେ ନବୀନ

ଫେଲ୍‌ ମାରିଲେ ରଞ୍ଜୀବ, ହାତ ବଢାଇଲେ ନବୀନ ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଅଫିସ,୨୮।୩: ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ପଳାଶୋଳ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତକୁ ୨୦୧୫ ମସିହାରୁ ସାଂସଦ ଆଦର୍ଶ ଗ୍ରାମ ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ କରାଯାଇଥିଲା। ରାଜ୍ୟସଭା ଏମ୍‌ପି ରଞ୍ଜୀବ ବିଶ୍ୱାଳ ଏହାକୁ ଆଦର୍ଶ ଗ୍ରାମ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଫଳରେ ପଞ୍ଚାୟତର ଉନ୍ନତି ହେବ ବୋଲି ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକମାନେ ଆଶା ବାନ୍ଧିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଇତିମଧ୍ୟରେ ଦେଢବର୍ଷ ଅତିକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ରଞ୍ଜୀବଙ୍କ ଆଦର୍ଶ ଗ୍ରାମ କେବଳ ଘୋଷଣାରେ ରହିଗଲା। ଏହି ପଞ୍ଚାୟତର ସେଭଳି କିଛି ଆଖିଦୃଶିଆ ଉନ୍ନତି ହେଲାନାହିଁ। ଫଳରେ ପଞ୍ଚାୟତବାସୀ ନିରାଶ ହେଲେ। ପଞ୍ଚାୟତ ଉନ୍ନୟନ ପାଇଁ ରଞ୍ଜୀବ ଅନୁଦାନ ଦେଉ ନ ଥିବାରୁ ପଞ୍ଚାୟତବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଅନ୍ୟପଟେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଉକ୍ତ ପଞ୍ଚାୟତବାସୀଙ୍କୁ ସହଯୋଗର ହାତ ବଢାଇଛନ୍ତି

ଜୀବିତ ହେଲେ ମୃତ ଘୋଷିତ ଶିଶୁକନ୍ୟା

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ,୨୮।୩- କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ମୃତ ଘୋଷିତ ଏକ ନବଜାତ ଶିଶୁକନ୍ୟା ପରେ ଜୀବିତ ହୋଇଛି। ଏହି ଘଟଣା ଜଣାପଡ଼ିବା ପରେ ସାଧାରଣରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋରଧରିଛି।

୨ ଦିନରେ ଭଙ୍ଗାଗଲା ୬୯ ଚିଙ୍ଗୁଡିଘେରି

୨ ଦିନରେ ଭଙ୍ଗାଗଲା ୬୯ ଚିଙ୍ଗୁଡିଘେରି

ରାଜନଗର,୨୮।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ରାଜନଗର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଭିତରକନିକା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନକୁ ଲାଗିକରି ଥିବା ଓ ଜଙ୍ଗଲ ଜମିରେ ଥିବା ବେଆଇନ୍‌ ଚିଙ୍ଗୁଡିଘେରିଗୁଡିକୁ ବନବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଉଚ୍ଛେଦ କରାଯାଉଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ୩୦ ଓ ବୁଧବାର ୩୯ ବେଆଇନ ଚିଙ୍ଗୁଡିଘେରି ଉଚ୍ଛେଦ କରାଯାଇଛି।

ଅସନଝର ପଞ୍ଚାୟତରେ ଦୁର୍ନୀତି: ତଦନ୍ତ କଲା ବ୍ଲକ ପ୍ରଶାସନ

କୋରେଇ,୨୮।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର) କୋରେଇ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଅସନଝର ପଞ୍ଚାୟତରେ ଏସ୍‌ଇସିସି (ସାମାଜିକ ଆର୍ଥତ୍କ ଜାତି ଜନଗଣନା) ୨୦୧୧ ତାଲିକା କ୍ରମିକ ନଂ.ରେ ଆବାସ ଯୋଜନା ପାଇବାକୁ ଥିବା ୮ଜଣ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଆବାସ ଯୋଜନା ନ ଦେଇ ଅନ୍ୟ ୮ଜଣଙ୍କୁ ୨୦୧୭-୧୮ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଆବାସ ଯୋଜନା ଦିଆଯାଇଛି। ଏ ବିଷୟରେ ଖୋଦ୍‌ ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ମାଳତି ଟୁଡୁ କୋରେଇ ବ୍ଲକ ଉନ୍ନୟନ ଅଧିକାରୀ ହେମନ୍ତ କୁମାର ବିହାରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ କରିବା ପରେ ବୁଧବାର ବିହାରୀ ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଟୁଡୁ, କୋରେଇ ବ୍ଲକର ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ ଅସନଝର ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଯାଇ ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରିଥିଲେ।

୫୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଚଳ, ବଢୁଛି ପାଣି ଚିନ୍ତା

୫୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଚଳ, ବଢୁଛି ପାଣି ଚିନ୍ତା

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୨୮।୩ ଯାଜପୁର ଜିଲାରେ ଆସନ୍ତା ୩୧ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ୮ଟି ପାଇପ୍‌ ଜଳଯୋଗାଣ ପ୍ରକଳ୍ପ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ ବୋଲି ଗତ ୨୩ତାରିଖରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକରେ ବିଭାଗୀୟ ସୁପରିଣ୍ଟେଣ୍ଡେଣ୍ଟ ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତା ଏପ୍ରିଲ ୪ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବାକୁ ଥିବା ପ୍ରକଳ୍ପକୁ କିଏ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିବେ ସେ ନେଇ ରିପୋର୍ଟ ଦେବାକୁ ବୈଠକରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ହୋଇଛି । କିନ୍ତୁ ଯାଜପୁର ଜିଲାରେ ୫୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ପାଇପ ଜଳଯୋଗାଣ ପ୍ରକଳ୍ପ ଓ ଓଭରହେଡ୍‌ ଟ୍ୟାଙ୍କି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ କାମକୁ ଆସୁ ନ ଥିବାବେଳେ ୧ ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ନଳକୂପ ଅକାମି ହୋଇ ପଡ଼ିଛି। କେତେକ ନଳକୂପର ପାଣି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପାନୀୟ ଅନୁପଯୋଗୀ ହୋଇଛି। ଏଭଳି କେତେକ ପ୍ରକଳ୍ପର ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ମଧ୍ୟ ହସ୍ତଗତ ହୋଇଛି। ଏଭଳିସ୍ଥିତିରେ ଆଗକୁ ଧୂ ଧୂ ଖରାରେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଜଳକଷ୍ଟ ଅସହ୍ୟ ହେବ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା ପ୍ରକାଶ ପାଇଲାଣି।

କେନାଲ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଦୁର୍ନୀତି

ସୁକିନ୍ଦା,୨୮।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ସୁକିନ୍ଦା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବନ୍ଧଗାଁ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ ନିକଟରେ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ରେଙ୍ଗାଳି ବାମ କେନାଲର ବିଭିନ୍ନ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟରେ ବହୁ ଦୁର୍ନୀତି ହେଉଥିବା ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଛି। ମାତ୍ର ସମ୍ପୃକ୍ତ ବିଭାଗ ଏଥିପ୍ରତି ଆଖି ବୁଜି ଦେଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ସେହିପରି ଏକ ଦୁର୍ନୀତି ଏବେ ସେଠାରେ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ଏକ ପୋଲରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

ଫେରସ୍ତ ଟଙ୍କା ଅପେକ୍ଷାରେ ଅଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀ

ଧର୍ମଶାଳା,୨୮।୩(ଡିଏନ୍‌ଏ)- ରାଶନ କାର୍ଡ ମାଧ୍ୟମରେ ଚାଉଳ, ଗହମ ଉଠାଇ ଥିବା ଅଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କଠାରୁ ବ୍ଲକ ପ୍ରଶାସକ ଆଦାୟ କରିଥିବା ଟଙ୍କାକୁ ଆଜିଯାଏ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଫେରସ୍ତ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ଆଦାୟ ଅର୍ଥ ତୁରନ୍ତ ଫେରସ୍ତ କରିବାକୁ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

ସମସ୍ୟା ଘେରରେ ଶଙ୍ଖଚିଲା ହିଙ୍ଗୁଳା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ

ସମସ୍ୟା ଘେରରେ ଶଙ୍ଖଚିଲା ହିଙ୍ଗୁଳା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ

ଯାଜପୁରରୋଡ,୨୮।୩(ନି.ପ୍ର.)- ସରକାର ଶିକ୍ଷାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ଲାଗୁ କରୁଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ପୋଷାକ ବଣ୍ଟନ, ପିଲାଙ୍କୁ ମେଧାବୃତ୍ତି, ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଭଳି ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଛି। ସରକାର ପିଲାମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ଲାଗୁ କରି ପାଠ ପଢ଼ାଇବା ପ୍ରତି ଆକୃଷ୍ଟ କରୁଥିବାବେଳେ ବହୁ ସମୟରେ ଏହା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉନାହିଁ। ସେହିଭଳି ଶ୍ରେଣୀ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଅନୁଦାନ ମିଳୁ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାହା ହଡ଼ପ ହେଉଛି। ଏଥିସହ ବହୁ ସରକାରୀ ସ୍କୁଲରେ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଅଭାବ ଦେଖାଦେଉଛି। ଏଭଳି ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା କାରଣରୁ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଠପଢ଼ିବାରେ ବହୁ ଅସୁବିଧା ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି। ଏଭଳି ଘଟଣା କୋରେଇ ବ୍ଲକର ଶଙ୍ଖଚିଲା ହିଙ୍ଗୁଳା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଦେଖାଦେଇଛି।

ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଯାଞ୍ଚ କମିଟି ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ଆଜି

ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଯାଞ୍ଚ କମିଟି ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ଆଜି

ପୁରୀ ଅଫିସ,୨୮। ୩: ଗୁରୁବାର ବସିବ ଛତିଶା ନିଯୋଗ ବୈଠକ। ଏହି ବୈଠକରେ ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଯାଞ୍ଚ୍‌ କମିଟି ଗଠନ କରାଯିବ। କେଉଁମାନେ ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଯାଞ୍ଚ୍‌ କରିବାକୁ ଯିବେ, କଟକଣା ଓ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ। ବୁଧବାର ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଗଜପତି ମହାରାଜା ଦିବ୍ୟସିଂହ ଦେବଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ପରିଚାଳନା କମିଟି ବୈଠକରେ ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଖୋଲିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା। ବୈଠକ ଶେଷରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ଜେନା ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଶ୍ୱେତଗଙ୍ଗାରେ ବୁଡ଼ି ଛାତ୍ର ମୃତ

ଶ୍ୱେତଗଙ୍ଗାରେ ବୁଡ଼ି ଛାତ୍ର ମୃତ

ପୁରୀ ଅଫିସ,୨୮।୩ : ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ସାନ ପିଉସାଙ୍କ ଦଶାହ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ପରିବାର ସହ ଆସିଥିଲେ ପୁରୀ। ହେଲେ ଫେରିବାର ଆଉ ମାତ୍ର କେଇ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ଘଟିଗଲା ଅଘଟଣ। ଶ୍ୱେତଗଙ୍ଗା ପୁଷ୍କରିଣୀରେ ଗାଧୋଉଥିବାବେଳେ ବୁଡ଼ିଗଲେ କଟକର ରୋହିତ ସାହୁ। କୁମ୍ଭାରପଡ଼ା ଥାନା ପୋଲିସ ମୃତଦେହକୁ ଜବତ କରି ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ଲାଗି ସଦର ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟକୁ ପଠାଇଛି। ଏନେଇ ଥାନାରେ ଏକ ଅପମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି।

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ୧୭୦ କୋଟିର ବଜେଟ ଗୃହୀତ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ୧୭୦ କୋଟିର ବଜେଟ ଗୃହୀତ

ପୁରୀ ଅଫିସ,୨୮।୩ : ୨୦୧୮-୧୯ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ଲାଗି ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୧୭୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବଜେଟ ଗୃହୀତ ହୋଇଛି। ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟି ବୈଠକରେ ଏହି ବଜେଟ ଅନୁମୋଦନ ଲାଭ କରିଛି। ଏଥର ବଳକା ବଜେଟ୍‌ ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ଜେନା।

ଦିନ ଦ୍ୱିପ୍ରହରରେ ମହିଳାଙ୍କଠାରୁ ୪୨ ହଜାର ଲୁଟ୍‌, କଳା ପଲସରରେ ଆସି ଝାମ୍ପିନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ

ଦିନ ଦ୍ୱିପ୍ରହରରେ ମହିଳାଙ୍କଠାରୁ ୪୨ ହଜାର ଲୁଟ୍‌, କଳା ପଲସରରେ ଆସି ଝାମ୍ପିନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ

ଡେରାବିଶ, ୨୮।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର): କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଡେରାବିଶ ଥାନା ୫ନଂ(କ) ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ଲକ୍ଷ୍ମୀନାରାୟଣପୁର ଛକ ନିକଟରେ ବୁଧବାର ଅପରାହ୍ନ ୨ଟାରେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କଠାରୁ ଲୁଟ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଦୁଇଜଣ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ କଳା ପଲସର୍‌ରେ ଆସି ମହିଳାଙ୍କଠାରୁ ୪୨ହଜାର ଟଙ୍କା ଲୁଟି ନେଇଛନ୍ତି।

ମାଛ ଚୋରି ରୋକିବାକୁ ଲଗାଯାଇଥିବା ଜିଆଇ ତାର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ୨ ମୃତ

ମାଛ ଚୋରି ରୋକିବାକୁ ଲଗାଯାଇଥିବା ଜିଆଇ ତାର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ୨ ମୃତ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଅଫିସ, ୨୮।୩: ସଦର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ବ୍ଲକ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଗ୍ରାମରେ ବୁଧବାର ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଜନୈକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପୋଖରୀରୁ ମାଛ ଚୋରି କରିବାକୁ ଯାଇଥିବା ସମୟରେ ବିଦ୍ୟୁତ ଆଘାତର ଶିକାର ହୋଇ ଦୁଇଜଣ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ଜଣେ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି।

ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା

ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୮।୩: ୨୩ ଦଫା ଦାବି ନେଇ ବହୁଜନ ସମାଜ ପାର୍ଟି(ବିଏସ୍‌ପି) ନୟାଗଡ଼ ଶାଖା ତରଫରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା ଦିଆଯାଇଛି। ଜିଲାର ଭୂମିହୀନମାନଙ୍କୁ ଜମିପଟ୍ଟା ପ୍ରଦାନ ସେମାନଙ୍କର ଦାବିଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ।

ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ପଞ୍ଚାୟତ  ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ

ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ

୨୭।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କଠାରୁ ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଯାଜପୁର ଜିଲା ବିଞ୍ଝାରପୁର ବ୍ଲକ ଅଳକୁଣ୍ଡ ପଞ୍ଚାୟତର ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ(ଭିଏଲ୍‌ଡବ୍ଲ୍ୟୁ) ଯାଜପୁର ଭିଜିଲାନ୍ସ ଦ୍ୱାରା ଗିରଫ ହୋଇଛନ୍ତି।

ସଚେତନତା ଅଭାବରୁ ରାସ୍ତା ପାଲଟିଛି ଖୋଲା ଶାୈଚାଳୟ

ସଚେତନତା ଅଭାବରୁ ରାସ୍ତା ପାଲଟିଛି ଖୋଲା ଶାୈଚାଳୟ

ଛତିଆ,୨୭।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ଗମନାଗମନର ସୁବିଧା ହେଲେ ଅଞ୍ଚଳର ବିକାଶ ଘଟିବ। ସେହି ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ସରକାର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ସବୁଦିନିଆ କଂକ୍ରିଟ ସଡ଼କ ନିର୍ମାଣ କରୁଛନ୍ତି। ଏପରି କି ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ପରିବେଶ ସୁସ୍ଥ ଓ ନିର୍ମଳ ରଖିବା ପାଇଁ ସ୍ବଛ ଭାରତ ମାଧ୍ୟମରେ ପାଇଖାନା ମଧ୍ୟ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି। ହେଲେ ଲୋକଙ୍କ ସଚେତନତା ଅଭାବ ଯୋଗୁ ସେମାନେ ଏହାର ସଦ୍‌ଉପଯୋଗ କରିପାରୁ ନାହାନ୍ତି।

ପୁନଃ ମରାମତି ନାମରେ ପୁଣି ଠକିଲେ ଠିକାଦାର

ପୁନଃ ମରାମତି ନାମରେ ପୁଣି ଠକିଲେ ଠିକାଦାର

ସୁକିନ୍ଦା,୨୭।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.) ସୁକିନ୍ଦା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ସୁକିନ୍ଦାଠାରୁ ପାଟପୁର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନବ ନିର୍ମିତ ପିଚୁ ରାସ୍ତାରେ ନିର୍ମାଣର ୩ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ପିଚୁ ଉଠିଯିବା ଘଟଣା ‘ଧରିତ୍ରୀ’ରେ ଖବର ପ୍ରକାଶିତ ହେବା ପରେ ବିଭାଗର ନିଦ ଭାଙ୍ଗିଥିଲା। ବିଭାଗୀୟ ତାଗିଦ୍‌ ପରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଠିକାଦାର ସୋମବାର ଉକ୍ତ ରାସ୍ତାର ପୁନଃ ମରାମତି କରିଥିଲେ। ତେବେ ଏହି ମରାମତି ମଧ୍ୟ ”ଧର୍ମକୁ ଆଖି ଠାର“ ସଦୃଶ ହୋଇଛି । ମାତ୍ର ୩ଟି ସ୍ଥାନରେ କିଛି ମାତ୍ରାରେ ବଜୁରୀ ମିଶା ପିଚୁ ବିନା ମେଶିନରେ ଢାଳିଦେଇ ତାହାକୁ ଝାଡୁ ମାରିଦେଇ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ କରିଦେଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

ବେଆଇନ ଭାବେ ଚାଲିଛି ୩୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ମାଙ୍କଡ଼ା ଖାଦାନ

ବେଆଇନ ଭାବେ ଚାଲିଛି ୩୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ମାଙ୍କଡ଼ା ଖାଦାନ

ଚଣ୍ଡିଖୋଲ, ୨୭।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ଦର୍ପଣ ତହସିଲ ଅଧୀନରେ ଚାଲୁଥିବା ବେଆଇନ ଖାଦାନ ଥମିବାର ନାଁ ଧରୁନି। ଯେଉଁଥିପାଇଁ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ରାଜସ୍ବ କ୍ଷତି ହୋଇଚାଲୁଛି। ଏହି ତହସିଲ ଅଧୀନ ପଶ୍ଚିମ ବଡ଼ଚଣା କୁହାଯାଉଥିବା ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ୩୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ମାଙ୍କଡା ଖାଦାନ ଚାଲିଥିଲାବେଳେ ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ବି ଲିଜ ଦିଆଯାଇନାହଁି। ଦୈନିକ ରାତିରେ ମାଫିଆମାନେ ଶହଶହ ଟ୍ରିପ୍‌ ମାଙ୍କଡା ଖନନ କରି ବାହାରକୁ ଚାଲାଣ କରୁଛନ୍ତି। ଏପରିକି ବୈରୀ ଥାନା ଠାରୁ ମାତ୍ର ୫ଶହ ମିଟର ଦୂରରେ ଦୁଇଟି ଖାଦାନ ଚାଲୁଥିଲାବେଳେ ପୋଲିସ ସବୁଦେଖି ଚୁପ୍‌ ଅଛି। ଏ ପଯର୍‌ୟନ୍ତ ତହସିଲ ପକ୍ଷରୁ କୌଣସି ଖାଦାନ ଉପରେ ଚଢାଉ କରାଯାଇ ନାହିଁ। କେବଳ ରାସ୍ତାରେ ଯାଉଥିବା କିଛି ଗାଡିକୁ ଧରି ସେମାନଙ୍କ ନିକଟରୁ ଜରିମାନା ଆଦାୟ କରି ତହସିଲଦାର ତାଙ୍କ କାମ ସାରିଦେଇଛନ୍ତି।