ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ନବଉତ୍କଳ ମହିଳା ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ଅସହାୟଙ୍କୁ ବସ୍ତ୍ର ବଣ୍ଟନ

ଯାଜପୁରରୋଡ,୧୪।୬(ନି.ପ୍ର.)-ରଜ ଅବସରରେ ନବଉତ୍କଳ ମହିଳା ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ବ୍ୟାସନଗରର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ରହୁଥିବା ୪୬ ଜଣ ଅସହାୟ ବୃଦ୍ଧା ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ନୂତନ ବସ୍ତ୍ର ଓ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଖାଦ୍ୟ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଥିଲା ।

ମା’ ଋଚିକବାସିନୀ ରଜ ମହୋତ୍ସବ-୨୦୧୮ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ମା’ ଋଚିକବାସିନୀ ରଜ ମହୋତ୍ସବ-୨୦୧୮ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ବାଙ୍କୀ, ୧୪।୬ (ସ୍ବ.ପ୍ର./ବି.ପ୍ର.)- ଓଡ଼ିଆ ସଂସ୍କୃତି ଜାଗରଣ ମଞ୍ଚ ବାଙ୍କୀ ଶାଖା ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଆୟୋଜିତ ମା’ ଋଚିକବାସିନୀ ରଜ ମହୋତ୍ସବ-୨୦୧୮ଗୁରୁବାର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହେଇଯାଇଛି। ଋଚିକ ହାଟ ପରିସରରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି ମହୋତ୍ସବରେ ବିଧାୟକ ପ୍ରଭାତ କୁମାର ତ୍ରିପାଠୀ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବରେ ଯୋଗଦେଇ କହିଥିଲେ ଯେ, ରଜପର୍ବ ଗ୍ରାମୀଣ ମନୋରଞ୍ଜନ ଧର୍ମୀ ପର୍ବ ଭାବେ ପାଳିତ ହୋଇ ଆସୁଛି।

ବାଙ୍କୀ ମହୋତ୍ସବ-୨୦୧୮ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ

ବାଙ୍କୀ ମହୋତ୍ସବ-୨୦୧୮ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ

ବାଙ୍କୀ, ୧୪।୬ (ସ୍ବ.ପ୍ର./ବି.ପ୍ର)- ବାଙ୍କୀ ମହୋତ୍ସବ-୨୦୧୮ ନିମନ୍ତେ ଏକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ ଗୁରୁବାର ବାଙ୍କୀ ସ୍ବୟଂଶାସିତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ସଭାଗୃହରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ବିଧାୟକ ପ୍ରଭାତ କୁମାର ତ୍ରିପାଠୀ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ । ମହୋତ୍ସବ ସମ୍ପାଦକ ଡା.ଗଣେଶ୍ୱର ସ୍ବାଇଁ ସ୍ବାଗତ ଭାଷଣ ଦେଇଥିଲେ। ଜୁନ୍‌ ୨୪ରୁ ୨୮ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୫ଦିନ ଧରି ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ମହୋତ୍ସବ ନିମନ୍ତେ ସମସ୍ତଙ୍କ ସହଯୋଗ ଲୋଡା ବୋଲି ତ୍ରିପାଠୀ କହିଥିଲେ।

ଡେରାବିଶରେ ରଜ ପର୍ବ ଧୁମଧାମରେ ପାଳନ

ଡେରାବିଶ, ୧୪।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଆଧୁନିକତାର ଚାକଚକ୍ୟରେ ଓଡିଶାର ଗଣପର୍ବ ରଜ ନିଜର ମୌଳିକତା ହରାଇ ବସିଛି ।

ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣରେ ଚଞ୍ଚକତା ନେଇ ଗଣଆନ୍ଦୋଳନ

ରାଜକନିକା, ୧୪।୬ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)-କଟକ-ଚାନ୍ଦବାଲି ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣରେ ଚଞ୍ଚକତା ଅଭିଯୋଗ କରି ରାଜକନିକା ଜନସାଧାରଣ ଗଣଆନ୍ଦୋଳନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ।

ଆୟୁସି ଏଜୁକେଶନ ପକ୍ଷରୁ ରଜ ମହୋତ୍ସବ

ଆୟୁସି ଏଜୁକେଶନ ପକ୍ଷରୁ ରଜ ମହୋତ୍ସବ

ଆଳି, ୧୪।୬ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଆଳି ପୂର୍ତ୍ତବିଭାଗ ଡାକବଙ୍ଗଳା ଛକ ନିକଟରେ ଥିବା ଆୟୁସି ଏଜୁକେଶନ ପକ୍ଷରୁ ୨ ଦିନିଆ ରଜ ମହୋତ୍ସବ ଗୁରୁବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହାଇଛି।

ସେବା ଓ ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ଯୁବପୀଢ଼ୀଙ୍କ ସଙ୍କଳ୍ପ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ/ ମାର୍ଶାଘାଇ (ଡି.ଏନ.ଏ), ୧୪।୬- ମହାକାଳପଡା ୟୁଥ ଗ୍ରୁପ ପକ୍ଷରୁ ମାର୍ଶାଘାଇ ବ୍ଲକ ଗୋଜବାୟାଣୀ ପୀଠରେ ଏକ ବୈଠକ ଗୁରୁବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ।

ଚେତନା ସମାଜ ପକ୍ଷରୁ ରଜ ମହୋତ୍ସବ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୧୪। ୬- ସହରର ଗୋପସ୍ଥିତ ଚେତନା ସମାଜ ଅନୁଷ୍ଠାନ ପକ୍ଷରୁ ସଖୀବଟ ଠାରେ ରଜ ମହୋତ୍ସବ ଗୁରୁବାର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।

ଗରଦପୁର ନୂତନ ସରପଞ୍ଚ ସୁକାନ୍ତିଙ୍କୁ ବିଧାୟକଙ୍କ ଅଭିନନ୍ଦନ

ପାଟକୁରା,୧୪।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.-ଗରଦପୁର ବ୍ଲକ ଗରଦପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ସରପଞ୍ଚ ଉପନିର୍ବାଚନ ନିମନ୍ତେ ପ୍ରାର୍ଥତ୍ପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଥିବା ୫ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୪ ଜଣ ବୁଧବାର ପ୍ରାର୍ଥତ୍ପତ୍ର ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରି ନେବା ପରେ ସୁକାନ୍ତି ମୁଦୁଲି ନିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଧ୍ୱଂସ ଆଡକୁ ଗତି କରୁଛି ଜିଲାର ସବୁଜ ବଳୟ

ଧ୍ୱଂସ ଆଡକୁ ଗତି କରୁଛି ଜିଲାର ସବୁଜ ବଳୟ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ,୧୪।୬-୨୦୧୭ ମସିହା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୧ରେ ତଟ ସୁରକ୍ଷା ଓ ଅନୁପ୍ରବେଶ ସମସ୍ୟାର ସମୀକ୍ଷା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲାପାଳ ରେଘୁଜୀ.ଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଏକ ବୈଠକ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ବୈଠକରେ ଜିଲାର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ସୁରକ୍ଷା, ଅନୁପ୍ରବେଶ ରୋକିବା ଓ ବାଂଲାଦେଶୀଙ୍କ ଗତିବିଧି ଉପରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଦୃଷ୍ଟି ଦେବା ପାଇଁ ବାୟୋମେଟ୍ରିକ ପଦ୍ଧତିରେ ପରିଚୟପତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା କଡାକଡି ଭାବେ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥିଲା ।

ତାଲୁକ ଆଇନ ସେବା ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ବିଶ୍ୱ ଶିଶୁ ଶ୍ରମ ବିରୋଧ ଦିବସ ପାଳିତ

ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ,୧୪।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ ତାଲୁକ ଆଇନ ସେବା ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ନୀଳକଣ୍ଠପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଗୋବିନ୍ଦପୁର ହାଇସ୍କୁଲଠାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଅପରାହ୍ନରେ ବିଶ୍ୱ ଶିଶୁ ଶ୍ରମ ବିିରୋଧ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏହି ଅବସରରେ ଆୟୋଜିତ ସଚେତନତା ସଭାରେ ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ କୋର୍ଟ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀ ବିଚାର ବିଭାଗୀୟ ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ ଜ୍ୟୋତିର୍ମୟୀ ଦାସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରି ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ ।

 ଜଳନିକାସ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ବୃକ୍ଷରୋପଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଜଳନିକାସ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ବୃକ୍ଷରୋପଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ମାର୍ଶାଘାଇ, ୧୪।୬(ଡିଏନଏ)-ମାର୍ଶାଘାଇ ଥାନା ତଥା ମହାକାଳପଡା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଖୁରୁସିଆ ପଞ୍ଚାୟତ ବାନ୍ଧକୁଦ ଗ୍ରାମରେ ବୁଧବାର ଜଳନିକାସ ବିଭାଗ ତରଫରୁ ବୃକ୍ଷରୋପଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।ଜଳ ନିକାସ ବିଭାଗ ମାର୍ଶାଘାଇ ଡିଭିଜନର ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ ତୁଷାର କାନ୍ତ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ଉଦ୍ୟମ ଫଳରେ ଅଶୃଙ୍ଖଳା ଜୋରର ପୁନରୁଦ୍ଧାର କରାଯାଇ ତାହାର ବନ୍ଧରେ ବାନ୍ଧକୁଦ ଠାରୁ କୋରଟପଙ୍ଗା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃକ୍ଷରୋପଣ କରାଯାଇଛି।

ବୋଟ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ସେବାକୁ ଅନାଇଛନ୍ତି ବିଚ୍ଛିନ୍ନାଞ୍ଚଳ ଅଧିବାସୀ

ବୋଟ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ସେବାକୁ ଅନାଇଛନ୍ତି ବିଚ୍ଛିନ୍ନାଞ୍ଚଳ ଅଧିବାସୀ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ,୧୪।୬-କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା ସମେତ ରାଜ୍ୟର କୋରାପୁଟ ମାଲକାନଗିରି ଓ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲାରେ ବୋଟ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ସେବା ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ସଚିବ ପ୍ରମୋଦ କୁମାର ମେହେର୍ଦ୍ଦା ୨୦୧୭ ମେ ମାସ ୭ ତାରିଖରେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଉକ୍ତ ବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୯ ତାରିଖରେ ବୋଟ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ଟେଣ୍ଡର ହୋଇଥିଲା । ୬ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ବୋଟ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ସେବା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ବୋଲି ସରକାରୀ ଓ ବେସରକାରୀ ସ୍ତରରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା । ତେବେ ଏହି ଘୋଷଣା ହେବାର ଇତିମଧ୍ୟରେ ବର୍ଷେ ବିତିଯାଇଛି । ଜିଲାର ବିଚ୍ଛିନ୍ନାଞ୍ଚଳ ଭାବେ ପରିଚିତ ରାଜନଗର, ଆଳି ଓ ମହାକାଳପଡା ବ୍ଲକର ପଦନିପାଳ, ଏକମାଣିଆ, ନଛିପଡା, ବତୀଘର ଆଦି ୧୬ଟି ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ଅଦ୍ୟାବଧି ଏହି ସେବା ମିଳିପାରିନାହିଁ ।

ସାମୁଦ୍ରିକ ପ୍ରବେଶ କଟକଣା ହଟାଇଲା ପ୍ରଶାସନ: ମତ୍ମ୍ୟଜୀବୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଖୁସିର ଲହରୀ

ସାମୁଦ୍ରିକ ପ୍ରବେଶ କଟକଣା ହଟାଇଲା ପ୍ରଶାସନ: ମତ୍ମ୍ୟଜୀବୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଖୁସିର ଲହରୀ

ମହାକାଳପଡା,୧୪।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଶୁକ୍ରବାର ଠାରୁ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ସମୁଦ୍ରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପାଇଁ ଥିବା କଟକଣାକୁ ଉଠାଇ ଦିଆଯାଇଛି । ଫଳରେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ମତ୍ମ୍ୟଜୀବୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଖୁସିର ଲହରୀ ଖେଳିଯାଇଛି । ଅଲିଭ ରିଡଲେ କଇଁଛଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଗତ ନଭେମ୍ବର ୧ ତାରିଖ ଠାରୁ ଜୁନ ୧୪ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମୁଦ୍ରକୁ ମତ୍ମ୍ୟଜୀବୀମାନେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ଉପରେ କଟକଣା ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା ।

୧୦ ଚିଙ୍ଗୁଡି ଘେରି ଉଚ୍ଛେଦ କଲା ପ୍ରଶାସନ

ରାଜନଗର,୧୪।୬(ନି.ପ୍ର.)-ରାଜନଗର ବନବିଭାଗ ଓ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ମିଳିତ ଭାବେ ଭିତରକନିକା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ ସୀମା ସରହଦର ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ଶାଖା ଖୋଳା ନଦୀ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ବେଆଇନ ଭାବେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିବା ୧୦ଟି ଚିଙ୍ଗୁଡି ଘେରିକୁ ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ସୁଦ୍ଧା ଉଚ୍ଛେଦ କରାଯାଇଛି ।

କୋରୋଇରେ  ବିଜୟ ଆଦର୍ଶ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ପକ୍ଷରୁ ରଜପର୍ବ

କୋରୋଇରେ ବିଜୟ ଆଦର୍ଶ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ପକ୍ଷରୁ ରଜପର୍ବ

ଯାଜପୁରରୋଡ,୧୪।୬(ନି.ପ୍ର.)-ବିଜୟ ଆଦର୍ଶ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ପକ୍ଷରୁ କୋରୋଇ ବ୍ଲକ ନିକଟ ବଟିରା ପଡିଆଠାରେ ରଜ ଉତ୍ସବ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମାଧ୍ୟମରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଛି । ଏହି ଉତ୍ସବକୁ କୋରେଇ ବିଧାୟକ ଆକାଶ ଦାସ ନାୟକ ଗୁରୁବାର ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ । ରଜ ଓଡିଶାର ଏକ ମୁଖ୍ୟ ପର୍ବ ।

ବ୍ୟାସନଗର ମ୍ୟୁନିସପାଲିଟି ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀର ରଜ ଉତ୍ସବ

ବ୍ୟାସନଗର ମ୍ୟୁନିସପାଲିଟି ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀର ରଜ ଉତ୍ସବ

ଯାଜପୁରରୋଡ,୧୪।୬(ନି.ପ୍ର.)-ବ୍ୟାସନଗର ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ ପକ୍ଷରୁ ୭, ୮ ଓ ୯ନଂ ଓ୍ବାର୍ଡରେ ପୃଥକ ପୃଥକ ଭାବେ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରାଯାଇ ରଜ ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରାଯାଉଛି ।ଏହି ଉତ୍ସବକୁ ପୌରାଧ୍ୟକ୍ଷା ସବିତା ରାଉତ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରି ଝିଅମାନଙ୍କ ସହ ଦୋଳି ଖେଳିଥିଲେ ।

ବିଶ୍ୱ ରକ୍ତଦାତା ଦିବସ ପାଳିତ

ବିଶ୍ୱ ରକ୍ତଦାତା ଦିବସ ପାଳିତ

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଅଫିସ,୧୪।୬: ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟ ଚକ୍ଷୁ ବିଭାଗ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ଗୁରୁବାର ବିଶ୍ୱ ରକ୍ତଦାତା ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟ ବ୍ଲଡ ବ୍ୟାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାପାଳ ସଚ୍ଚିଦାନନ୍ଦ ସାହୁ ଓ ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟ ସୁପରିଣ୍ଟେଣ୍ଡେଣ୍ଟ ଡା. ମହେଶ୍ୱର ପ୍ରଧାନ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ସର୍ବଭାରତୀୟ କବାଡି: କଟକର ବୃହତ୍‌ ବିଜୟ

ସର୍ବଭାରତୀୟ କବାଡି: କଟକର ବୃହତ୍‌ ବିଜୟ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୧୪।୬: ଯାଜପୁର ଜିଲା ରସୁଲପୁର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଖଣ୍ଡିତର ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଚାଲିଥିବା ୬୩ତମ ସର୍ବଭାରତୀୟ କବାଡି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ଗୁରୁବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ମ୍ୟାଚ୍‌ଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ କଟକ ବୃହତ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଛି। ପୁରୁଷ ବିଭାଗରେ କଟକ ଦଳ ଜିନ୍ଦଲ ଷ୍ଟିଲ୍‌ କଳିଙ୍ଗନଗରକୁ ସର୍ବାଧିକ ୩୫ ପଏଣ୍ଟରେ ପରାସ୍ତ କରିଛି।

ପ୍ରଶାସନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ଅମାନ୍ୟ କରି ପୁଣି ଖୋଲିଲା ମଦଦୋକାନ: ପ୍ରତିବାଦରେ ବ୍ୟାପକ ଭଙ୍ଗାରୁଜା

ପ୍ରଶାସନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ଅମାନ୍ୟ କରି ପୁଣି ଖୋଲିଲା ମଦଦୋକାନ: ପ୍ରତିବାଦରେ ବ୍ୟାପକ ଭଙ୍ଗାରୁଜା

ମାର୍ଶାଘାଇ,୧୪।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା ମାର୍ଶାଘାଇ ବ୍ଲକ ଅଙ୍ଗୁଳାଇ ବଜାରରେ ଥିବା ବିଦେଶୀ ମଦ ଦୋକାନକୁ ବନ୍ଦ କରି ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବା ପାଇଁ ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବାରମ୍ବାର ଦାବି ହୋଇ ଆସୁଥିଲା। ମାତ୍ର ଏହାର କୌଣସି ସୁଫଳ ନ ମିଳିବାରୁ ଗତ ୬ ତାରିଖରେ ପ୍ରଶାସନକୁ ଚରମ ପତ୍ର ଦିଆଯାଇଥିଲା। ତଦନୁସାରେ ବୁଧବାର ଅଙ୍ଗୁଳାଇ ସରପଞ୍ଚ ଦୁର୍ଗାବତୀ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଶତାଧିକ ମହିଳା ଅଙ୍ଗୁଳାଇ-ଓଝତ ରାସ୍ତାକୁ ଅବରୋଧ କରିଥିଲେ।

ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅକ୍ରମଣ କରି ସ୍ବାମୀ ଗିରଫ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ/ଓଡ଼ଗାଁ (ସ୍ବ.ପ୍ର.),୧୪।୬- ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ଓଡ଼ଗାଁ ଥାନା ଅଧୀନ ଚେମେଇ ଗ୍ରାମରେ ବୁଧବାର ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରି ସ୍ବାମୀ ଗିରଫ ହୋଇଛନ୍ତି। ଗିରଫ ଯୁବକ ହେଲେ ଦୀନବନ୍ଧୁ ନାୟକ (୨୮)। ଥାନାରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଗତ ୯ ତାରିଖ ଅପରାହ୍ନ ୩ଟା ସମୟରେ ଗ୍ରାମର ମହିଳା ରଶ୍ମିତା ବେହେରା ଘରେ ବସିଥିଲେ।

ଭାପୁର ବ୍ଲକରେ ୮ ପଦବୀ ଖାଲି

ଭାପୁର,୧୪।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ଭାପୁର ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଖାଲି ପଡ଼ିଥିବା ୮ ପଦବୀ ପୂରଣ କରିବାକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ବିଧାୟକ ରାଜସ୍ବ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ବ୍ଲକରେ ଗୋଟିଏ ଜିପିଇଓ, ୫ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ଓ ୨ ଚତୁର୍ଥଶ୍ରେଣୀ କର୍ମଚାରୀ ପଦବୀ ଖାଲି ପଡ଼ିଛି।

କଳା-ସାହିତ୍ୟ-ସଂସ୍କୃତି ମହୋତ୍ସବ ଉଦ୍‌ଯାପିତ

କଳା-ସାହିତ୍ୟ-ସଂସ୍କୃତି ମହୋତ୍ସବ ଉଦ୍‌ଯାପିତ

କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ,୧୪।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ପୁରୀ ଜିଲା କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ ବ୍ଲକର ଚାରିଛକଠାରେ ଶ୍ରୀ ଶ୍ରୀ କମଳେଶ୍ୱର ଦେବ କଳା-ସାହିତ୍ୟ-ସଂସ୍କୃତି ପରିଷଦ ତରଫରୁ ତିନିଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା ଦ୍ୱିତୀୟ ବାର୍ଷିକ ମହୋତ୍ସବ ବୁଧବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଫାଇଲିନ ଗୃହ ମିଳିବାରେ ବିଳମ୍ବ, ବ୍ଲକ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା

କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ,୧୪।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ୨୦୧୩ ଫାଇଲିନ ବାତ୍ୟା ପରେ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାଙ୍କ ତରଫରୁ ଖୋର୍ଦ୍ଧା, ଗଞ୍ଜାମ ଓ ପୁରୀ ଜିଲାର କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ୩ଲକ୍ଷ ୫୦ହଜାର ଟଙ୍କା ଲେଖାଏ ସହାୟତା ଆସିଥିଲା ।