ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ମନ୍ଦିର ପରିସରରୁ ଚନ୍ଦନ ଗଛ ଚୋରି

ମନ୍ଦିର ପରିସରରୁ ଚନ୍ଦନ ଗଛ ଚୋରି

ବାଲୁଗାଁ,୧୪।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା ବାଲୁଗାଁ ଅଞ୍ଚଳର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶୈବପୀଠ ଶ୍ରୀଶ୍ରୀ ଉମାମହେଶ୍ୱର ଦେବଙ୍କ ମନ୍ଦିର ପରିସରରୁ କେହି ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ଏକ ଚନ୍ଦନ ଗଛ କାଟି ନେଇଛି।  ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ଏହି ଚନ୍ଦନ ଗଛ ବହୁ ଦିନରୁ ରହିଆସିଥିଲା । 

ଚାଷୀ ପାଇଲେନି ମୁଗ ବିହନ : ଗୋଦାମରେ ଖାଇଗଲେ ପୋକ

ଚାଷୀ ପାଇଲେନି ମୁଗ ବିହନ : ଗୋଦାମରେ ଖାଇଗଲେ ପୋକ

ନୂଆଗାଁ,୧୪।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଚାଷୀମାନେ ଫସଲ ଅମଳ କରି ଲାଭବାନ ହେବା ପାଇଁ ସରକାର ସେମାନଙ୍କୁ ଭଲ ବିହନ ଯୋଗାଇ ଦେବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଭାଗୀୟ କର୍ମଚାରୀ ଓ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅବହେଳା ଏବଂ ଖାମଖିଆଲ ନୀତି ଯୋଗୁ ଚାଷୀମାନେ ତାହାର ସୁଫଳ ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି। 

ବାହାଘର ଭୋଜି ଖାଇ ୨୫ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଅସୁସ୍ଥ

ବାହାଘର ଭୋଜି ଖାଇ ୨୫ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଅସୁସ୍ଥ

ଟାଙ୍ଗୀ(ଖୋର୍ଦ୍ଧା)/ରଣପୁର,୧୩।୨(ଡି.ଏନ.ଏ./ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ନୟାଗଡ ଜିଲା ଚାନ୍ଦପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ରାଜଜଙ୍କିଆ ପଞ୍ଚାୟତ ମହାଦେବ ସାହିରେ ମଙ୍ଗଳବାର ରାତିରେ ବାହାଘର ଭୋଜି ଖାଇ ୨୫ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି। 

ଚାଷଜମିକୁ ଜଳସେଚନ ସୁବିଧା ନାହିଁ: ଚୁଆ ଖୋଳି ଚାଷ କରୁଛନ୍ତି ଚାଷୀ

ଚାଷଜମିକୁ ଜଳସେଚନ ସୁବିଧା ନାହିଁ: ଚୁଆ ଖୋଳି ଚାଷ କରୁଛନ୍ତି ଚାଷୀ

ମହାକାଳପଡା, ୧୨।୨ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଚାଷୀ ଓ ଚାଷର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ଉଭୟ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ପ୍ରଣୟନ କରୁଥିବା ବେଳେ ରିହାତି ଦରରେ ସାର, ବିହନ ପମ୍ପସେଟ୍‌ ଆଦି ଯନ୍ତ୍ରାଂଶ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି।  ଏଥିସହ ଚାଷୀ, ଭାଗଚାଷୀ ଓ କ୍ଷୁଦ୍ର ଚାଷୀଙ୍କୁ କମ୍‌ ସୁଧରେ ଋଣ ଯୋଗାଇ ଦେବାର ନିୟମ ମଧ୍ୟ ହୋଇଛି। କିନ୍ତୁ ମହାକାଳପଡ଼ା ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାଷୀମାନେ ଚାଷ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ବହୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖିନ ହେଉଛନ୍ତି। ଏହି ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଜଳସେଚନ ଏକ ମୁଖ୍ୟ ସମସ୍ୟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଖରିଫ୍‌ ବା ରବି ଫସଲ ସମୟରେ ବିଲରେ ପାଣି ପହଞ୍ଚୁନି। ଫଳରେ ଚାଷୀମାନେ ଚୁଆ ଖୋଳି ତେଣ୍ଡା, ସେଣା ବା ଡଜେଲ ଚାଳିତ ପମ୍ପ ଲଗାଇ ବିଲକୁ ପାଣି ମଡ଼ାଉଛନ୍ତି।

୬ ଆନ୍ତଃଜିଲା ଡକାୟତ ଗିରଫ

୬ ଆନ୍ତଃଜିଲା ଡକାୟତ ଗିରଫ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ, ୧୩।୨-ଯାଜପୁର ଜିଲା ପୋଲିସ ଏକ ଆନ୍ତଃଜିଲା ୬ଜଣିଆ ଡକାୟତ ଦଳକୁ ବୁଧବାର ଗିରଫ କରିଛି। ସେମାନେ ହେଲେ ଅନୁଗୋଳ ଜିଲାର ବାବୁଲା ସାହୁ, ଢେଙ୍କାନାଳର କାଳିଆ ରଣା ଓ ପପୁ ରଣା, ଯାଜପୁର ଜିଲାର ପ୍ରଶାନ୍ତ ପାତ୍ର, ପୁରୀ ଜିଲାର ରଞ୍ଜନ ମହାପାତ୍ର ଓ କଟକ ଜିଲାର ଚେମା ପଧାନ। 

ବଧୂହତ୍ୟା  ଅଭିଯୋଗ: ସ୍ବାମୀ, ଶ୍ୱଶୁର ଗିରଫ

ବଧୂହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ: ସ୍ବାମୀ, ଶ୍ୱଶୁର ଗିରଫ

ରଣପୁର,୧୩।୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ରଣପୁର ଥାନା ମହତପଲ୍ଲା ଗ୍ରାମରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଶ୍ୱଶୁର ଘର ସମ୍ପତ୍ତି ଲୋଭରେ ସ୍ବାମୀ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିବା ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏନେଇ ପୋଲିସ ୨୯/୧୯ରେ ଏକ ମାମାଲା ରୁଜୁକରି ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ପ୍ରତାପ କୁମାର ମହାପାତ୍ର (୩୦) ଓ ଶ୍ୱଶୁର ପ୍ରସନ୍ନ ମହାପାତ୍ରଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି।  ମୃତଦେହ ଗ୍ରାମରୁ ଜବତ କରି ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପାଇଁ ରଣପୁର ଡାକ୍ତରଖାନା ପଠାଇଛି । 

ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ରଖିଲାନି ପ୍ରଶାସନ: ତହସିଲ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ତାଲା ପକାଇଲେ ଚାଷୀ

ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ରଖିଲାନି ପ୍ରଶାସନ: ତହସିଲ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ତାଲା ପକାଇଲେ ଚାଷୀ

ରଣପୁର,୧୩।୨ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଗତ ୪ ତାରିଖରେ ଓଡ଼ିଶା କୃଷକ ସଭା ତରଫରୁ ରଣପୁର ଅଞ୍ଚଳର ଶତାଧିକ ଚାଷୀ ୨୦୧୫ ମସିହାରୁ ବକେୟା ଥିବା ମରୁଡି ବାବଦ କ୍ଷତିପୂରଣ ପାଇଁ ତହସିଲ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ଧାରଣା ଦେଇଥିଲେ। 

ବଳରାମଦେବ କପ୍‌ ଫୁଟ୍‌ବଲ: କଟକ କ୍ରୀଡ଼ା ଛାତ୍ରାବାସ ଚାମ୍ପିୟନ

ଟାଙ୍ଗୀ(ଖୋର୍ଦ୍ଧା),୧୩ା୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସ୍ଥାନୀୟ ଚିଲିକା ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‌ରେ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ବଳରାମଦେବ କପ୍‌ ଫୁଟ୍‌ବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଆୟୋଜିତ ହେଉଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ଏହାର ଚୂଡାନ୍ତ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ କଟକ କ୍ରୀଡ଼ା ଛାତ୍ରାବାସ ଓ ଭବାନୀପାଟଣା କ୍ରୀଡ଼ା ଛାତ୍ରାବାସ ମଧ୍ୟରେ ଖେଳ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗ୍ରାମ୍ୟ ସଡକ ଯୋଜନା: ନିମ୍ନମାନର କାର୍ଯ୍ୟ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗ୍ରାମ୍ୟ ସଡକ ଯୋଜନା: ନିମ୍ନମାନର କାର୍ଯ୍ୟ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ

ନୂଆଗାଁ,୧୩।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.) ଦେଶର ପ୍ରତି ଗାଁକୁ ରାସ୍ତା ସଂଯୋଗୀକରଣ ହୋଇପାରିଲେ ଯାତାୟାତ, ପରିବହନର ସୁବିଧା ସହ ଦେଶର ବିକାଶ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ ସଡ଼କ ନିର୍ମାଣ ନିମନ୍ତେ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ କରାଯାଉଛି। କିନ୍ତୁ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଉଦାସୀନତା, ଅପାରଗତା, ଦୁର୍ନୀତି ଓ ତଦାରଖର ଅଭାବରୁ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ଯୋଜନାର ସଫଳତା ପହଞ୍ଚତ୍ପାରୁନି।

ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କର୍ସ କମିଟି ବୈଠକ:  ଋଣ ବାବଦରେ ପରିଶୋଧ ହେବ ନାହିଁ କାଳିଆ ଯୋଜନା ଅର୍ଥ

ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କର୍ସ କମିଟି ବୈଠକ: ଋଣ ବାବଦରେ ପରିଶୋଧ ହେବ ନାହିଁ କାଳିଆ ଯୋଜନା ଅର୍ଥ

ବୋଲଗଡ଼,୧୩ା୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବୋଲଗଡ଼ ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସର ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ମଙ୍ଗଳବାର ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କର୍ସ କମିଟି ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଋଣଖିଲାପି ଚାଷୀଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ କାଳିଆ ଯୋଜନା ବାବଦ ପ୍ରଦତ୍ତ ଅର୍ଥକୁ ପରିଶୋଧ ବାବଦରେ ନ କାଟିବାକୁ ବୈଠକରେ ପ୍ରସ୍ତାବ ଗୃହୀତ ହୋଇଛି।

ନବନର୍ମାଣ କୃଷକ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ

ନବନର୍ମାଣ କୃଷକ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ

ପରାଦୀପ,୧୨ା୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ପାରାଦୀପ ଉପକଣ୍ଠ ଭୂତମୁଣ୍ଡାଇ ୫ନଂ (କ) ଜାତୀୟ ରାଜପଥଠାରେ ନବନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କରାଯାଇଥିଲା। ପ୍ରାଇସ୍‌, ପ୍ରେଷ୍ଟିଜ, ପେନ୍‌ସନ ଦାବିରେ ସଂଗଠନ କର୍ମକର୍ତ୍ତା ସମସ୍ତ ଭାରିଯାନ ଅଟକାଇଥିଲେ।

ବୋମାମାଡ଼ କରି ଦେଢଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲୁଟ୍‌

ବୋମାମାଡ଼ କରି ଦେଢଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲୁଟ୍‌

ଖଣ୍ଡପଡା,୧୨ା୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ଖଣ୍ଡପଡା ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଦ୍ୱିପ୍ରହରରେ ବୋମା ମାଡ଼ ସହ ଲୁଟ୍‌ ଭଳି ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ଏକ କମ୍ପାନୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଗାଡି ଉପରକୁ ବୋମାମାଡ଼ କରି ୧ଲକ୍ଷ ୬୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲୁଟି ନେଇଛନ୍ତି।

ଆନ୍ଦୋଳନରୁ ଓହରିଲେ ରାଜନଗର ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ଡିଭିଜନର ଅସ୍ଥାୟୀ କର୍ମଚାରୀ

ଆନ୍ଦୋଳନରୁ ଓହରିଲେ ରାଜନଗର ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ଡିଭିଜନର ଅସ୍ଥାୟୀ କର୍ମଚାରୀ

ରାଜନଗର,୧୨।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ଭିତରକନିକା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ ତଥା ରାଜନଗର ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ଡିଭିଜନର ୧୭୦ ଅସ୍ଥାୟୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ମଙ୍ଗଳବାର ପ୍ରତ୍ୟାହୃତ ହୋଇଛି।

କାର୍‌ ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ମୃତ, ୫ ଆହତ

କାର୍‌ ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ମୃତ, ୫ ଆହତ

ବାଲୁଗଁା,୧୨।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା ବାଲୁଗଁା ବାଇପାସ୍‌ ୧୬ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ସୁବୁଦ୍ଧି ପାଟଣା ଛକଠାରେ ସୋମବାର ଏକ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଏଥିରେ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ୫ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ପୋଖରୀରୁ ବାର୍‌ହା ଉଦ୍ଧାର

ପୋଖରୀରୁ ବାର୍‌ହା ଉଦ୍ଧାର

ଗଣିଆ,୧୨।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ନୟାଗଡ ଜିଲା ଗଣିଆ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ମାଳତୀପୁଟ ଗ୍ରାମ ପୋଖରୀରେ ପଶିଯାଇଥିବା ଏକ ବାର୍‌ହାକୁ ସୋମବାର ବନବିଭାଗ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି। ଚିକିତ୍ସା ପରେ ବାର୍‌ହାକୁ ଜଙ୍ଗଲରେ ଛାଡି ଦିଆଯାଇଛି। 

ଅବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଏଏନ୍‌ଏମ୍‌ ଟ୍ରେନିଂ ସେଣ୍ଟର

ଅବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଏଏନ୍‌ଏମ୍‌ ଟ୍ରେନିଂ ସେଣ୍ଟର

ଦଶପଲ୍ଲା,୧୨ା୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ଦଶପଲ୍ଲା ଏଏନ୍‌ଏମ୍‌ ଟ୍ରେନିଂ ସେଣ୍ଟର ସମ୍ପ୍ରତି ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଛି। ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦବୀ ଖାଲିପଡିଥିବାବେଳେ ଷ୍ଟାଫ୍‌ମାନଙ୍କ ପାଇଁ କ୍ୱାର୍ଟର୍ସ ନାହିଁ। ପାନୀୟଜଳ, ରାସ୍ତା, ଆଲୋକୀକରଣ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଲାଗିରହିଛି। ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ଆବଶ୍ୟକ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାହା କରାଯାଉ ନାହିଁ।

ହକ୍‌ ପାଇଁ ଚାଷୀଙ୍କ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ

ହକ୍‌ ପାଇଁ ଚାଷୀଙ୍କ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୧୨ା୨- ପ୍ରାଇସ୍‌, ପ୍ରେଷ୍ଟିଜ୍‌, ପେନ୍‌ସନ ଦାବିରେ ଚାଷୀମାନେ ଜାତୀୟ ରାଜପଥକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିଲେ। ଏଭଳି ଘଟଣା ସୋମବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ନୟାଗଡ଼ ଦେଇ ଯାଇଥିବା ୫୭ନଂ. ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ମଜୁରିଆପଲ୍ଲୀ ଛକଠାରେ। ନିକଟସ୍ଥ ଭୈରବୀ ମନ୍ଦିରରୁ ଚାଷୀମାନେ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ବାହାରି ମଜୁରିଆପଲ୍ଲୀ ଛକଠାରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ଧାରଣା ଦେଇଥିଲେ। 

କବି ସମ୍ରାଟ ଭଞ୍ଜ ଜୟନ୍ତୀ, ଆଲୋଚନାଚକ୍ର

କବି ସମ୍ରାଟ ଭଞ୍ଜ ଜୟନ୍ତୀ, ଆଲୋଚନାଚକ୍ର

ଟାଙ୍ଗୀ(ଖୋର୍ଦ୍ଧା),୧୨ା୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-କବି ସମ୍ରାଟ ଉପେନ୍ଦ୍ର ଭଞ୍ଜ ଜୟନ୍ତୀ ଉପଲକ୍ଷେ ଟାଙ୍ଗୀର ଅମର ସ୍ମୃତି ପରିଷଦ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଚିଲିକା କ୍ଲବ୍‌ ପରିସରରେ ସୋମବାର ଏକ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ବଳରାମଦେବ କପ୍‌ ଫୁଟ୍‌ବଲ  ଭବାନୀପାଟଣା କ୍ରୀଡ଼ା ଛାତ୍ରାବାସ ଫଇନାଲରେ

ବଳରାମଦେବ କପ୍‌ ଫୁଟ୍‌ବଲ ଭବାନୀପାଟଣା କ୍ରୀଡ଼ା ଛାତ୍ରାବାସ ଫଇନାଲରେ

ଟାଙ୍ଗୀ(ଖୋର୍ଦ୍ଧା),୧୨ା୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସ୍ଥାନୀୟ ଚିଲିକା ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‌ରେ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ବଳରାମଦେବ କପ୍‌ ଫୁଟ୍‌ବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଆୟୋଜିତ ହେଉଛି। ସୋମବାର ମ୍ୟାଚ୍‌ର ଦ୍ୱିତୀୟ ସେମି ଫାଇନାଲ୍‌ କ୍ରୀଡା ଛାତ୍ରାବାସ(ଭବାନୀପାଟଣା) ଓ ୟୁନାଇଟେଡ୍‌ କ୍ଲବ୍‌ (ଭଦ୍ରକ) ମଧ୍ୟରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା। ୨-୧ ଗୋଲ୍‌ରେ ଭଦ୍ରକକୁ ହରାଇ ଭବାନୀପାଟଣା ଦଳ ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ପ୍ରବେଶ କରଛି । 

୭ ଦଫା ଦାବିରେ ଭିତରକନିକା ଅସ୍ଥାୟୀ ବନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଧାରଣା

୭ ଦଫା ଦାବିରେ ଭିତରକନିକା ଅସ୍ଥାୟୀ ବନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଧାରଣା

ରାଜନଗର,୧୧।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ଭିତରକନିକା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ ତଥା ରାଜନଗର ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ଡିଭିଜନର ୧୭୦ ଅସ୍ଥାୟୀ କର୍ମଚାରୀ ସୋମବାର ୭ ଦଫା ଦାବିରେ ଡିଏଫ୍‌ଓ ଅଫିସ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା ଦେଇଛନ୍ତି। 

ଶ୍ରୀ ରଘୁନାଥ ଜୀଉ ମନ୍ଦିରରେ ବସନ୍ତ ପଞ୍ଚମୀ ନୀତି

ଓଡ଼ଗାଁ,୧୧ା୨ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଓଡ଼ଗାଁ ବ୍ଲକ ରଘୁନାଥ ଜୀଉଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ ମାଘ ଶୁକ୍ଳ ପଞ୍ଚମୀ ଅବସରରେ ବସନ୍ତ ପଞ୍ଚମୀ ନୀତି ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଖେଚୁଡ଼ି ଧୂପ ପରେ ୧୨ ଘଟିକା ସମୟରେ ଶ୍ରୀଜୀଉଙ୍କ ଆଜ୍ଞାମାଳ ପାଇଁ ବିଜେ ପରଭାରେ ପାଟପତନୀ ଲାଗି ଓ ରତ୍ନବେଦୀରେ ବିଜେ ଆଳତି ହୋଇଥିଲା। 

ବାଲୁଗାଁ ପଞ୍ଚାୟତରେ ବ୍ୟାପୁଛି ଜଣ୍ଡିସ୍‌ :୭ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ୪୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଆକ୍ରାନ୍ତ

ବାଲୁଗାଁ ପଞ୍ଚାୟତରେ ବ୍ୟାପୁଛି ଜଣ୍ଡିସ୍‌ :୭ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ୪୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଆକ୍ରାନ୍ତ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୧୧ା୨- ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ସଦର ବ୍ଲକ ବାଲୁଗାଁ ପଞ୍ଚାୟତର ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାମରେ ଜଣ୍ଡିସ୍‌ ରୋଗ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି। ୭ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ବାଲୁଗାଁର ଗଡ଼ଭିତର ସାହି, ବଣିଆ ସାହି ଓ କ୍ଲବ ସାହିରେ ୪୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଏହି ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଶା କର୍ମୀ ପ୍ରଭାତୀ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ଝିଅ ବର୍ଷାରାଣୀ ଦାସ ଓ ଅଙ୍ଗନୱାଡ଼ି କର୍ମୀଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ଦୀନବନ୍ଧୁ ନାୟକ ଅଛନ୍ତି। ପାନୀୟଜଳ ରୋଗ ବ୍ୟାପିବାର ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। 

ରଣପୁରରେ ସରସ୍ବତୀ ପୂଜା

ରଣପୁରରେ ସରସ୍ବତୀ ପୂଜା

ରଣପୁର,୧୧ା୨ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ବସନ୍ତ ପଞ୍ଚମୀ ଅବସରରେ ରଣପୁର ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖ, ଗୋପାଳପୁର, ସୁନାଖଳା, ଚାନ୍ଦପୁର, ଦର୍ପନାରାୟଣପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ବିଦ୍ୟାଦାତ୍ରୀ ମା’ସରସ୍ବତୀଙ୍କ ପୂଜା ମହାସମାରୋହ ମଧ୍ୟରେ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି ା

   ନୀଳମାଧବ ଜୀଉଙ୍କ ଜାମାଲାଗି ବେଶ

ନୀଳମାଧବ ଜୀଉଙ୍କ ଜାମାଲାଗି ବେଶ

ଖଣ୍ଡପଡ଼ା,୧୧ା୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ପବିତ୍ର ବସନ୍ତ ପଞ୍ଚମୀ ତିଥି ତଥା ରବିବାରଠାରୁ ବସନ୍ତ ମହୋତ୍ସବ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ କଣ୍ଟିଲୋ ଶ୍ରୀ ନୀଳମାଧବଜୀଉଙ୍କ ଜାମାଲାଗି ବେଶ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଛି।