ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ପୌରାଧ୍ୟକ୍ଷାଙ୍କୁ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର ଘଟଣାକୁ ନେଇ ତେଜୁଛି ରାଜନୀତି

ଯାଜପୁର ରୋଡ,୧୬ା୬(ନି.ପ୍ର):ବ୍ୟାସନଗର ପୌର ପରିଷଦର ରାଜନୀତି କ୍ରମଶଃ ଜଟିଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଗତ ୮ ତାରିଖରେ ପୌର ପରିଷଦ ବୈଠକରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସବିତା ରାଉତଙ୍କ ପ୍ରତି ହୋଇଥିବା ଦୁର୍ବ୍ୟବହାରକୁ ନେଇ ରାଜନୀତି ଜୋର ଧରିଛି। ପୌରାଧ୍ୟକ୍ଷାଙ୍କ ସପକ୍ଷ ଓ ବିପକ୍ଷବାଦୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଲଢ଼େଇ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

ମୌସୁମୀ ଖେଳୁଛି ଲୁଚକାଳି

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୧୬ା୬:ମୌସୁମୀ ଆସିବାପରେ କଳାମେଘକୁ ଦେଖି ମୟୁର ନାଚିବା, ଫଟାଜମିରେ ମୁଣ୍ଡରେ ହାତ ଦେଇ ବସିଥିବା ଚାଷୀ ଆକାଶକୁ ଚାହିଁ ଖୁସି ହେବାର ସମୟ ସରିଯାଉଛି। ମୌସୁମୀ ଏବେ ଲୁଚକାଳି ଖେଳିବା ସଦୃଶ ଅବସ୍ଥା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟର ୨ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ମୌସୁମୀ ଆସିଥିବାରୁ ଚାଷୀ ମହଲରେ ବେଶ୍‌ ଖୁସି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ମାତ୍ର ସପ୍ତାହେ ନ ପୂରୁଣୁ ମୌସୁମୀ ଏବେ ଉଭାନ ହୋଇଯାଇଛି। ଫଳରେ ତାପମାତ୍ରା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ସହ ଜନଜୀବନକୁ ଅସହ୍ୟ କରି ପକାଇଛି। ଶୁକ୍ରବାରର ଅସହ୍ୟ ଗରମ ଓ ଗୁଳୁଗୁଳି ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ମାସର ଭ୍ରମ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ା

ଭୀମଟାଙ୍ଗର ଗ୍ରାମ ସଡ଼କର ସ୍ଥାୟିତ୍ୱ ନେଇ ସନ୍ଦେହ

କାଳିଆପାଣି,୧୬ା୬(ଡିଏନଏ) :ସୁକିନ୍ଦା ବ୍ଲକରେ ବ୍ୟାପକ ଦୁର୍ନୀତି ହେଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏହି ବ୍ଲକର ପ୍ରତି ପଞ୍ଚାୟତରେ ବିନା ଟେଣ୍ଡରରେ କଂକ୍ରିଟ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ଆଦେଶ ମୁତାବକ କାର୍ଯ୍ୟ ହେଉ ନ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। କଂକ୍ରିଟ ରାସ୍ତାକୁ ଠିକାଦାର ନିମ୍ନମାନର ନିର୍ମାଣ କରୁଥିବା ବେଳେ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧିକାରୀ ଓ ବିଭାଗୀୟ କନିଷ୍ଠ ଯନ୍ତ୍ରୀ ଏଭଳି ବେନିୟମ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଠିକାଦାରଙ୍କୁ ପରୋକ୍ଷରେ ସମର୍ଥନ କରୁଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ଏହାର ନିଚ୍ଛକ ଉଦାହରଣ ରାଁସୋଳ, କାଳିଆପାଣି, ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ିପାଳ, କଂସ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

ଏଫ୍‌-୨ ଜରିଆରେ ହୋଇଛି ଅର୍ଥ ଆତ୍ମସାତ୍‌

ଏଫ୍‌-୨ ଜରିଆରେ ହୋଇଛି ଅର୍ଥ ଆତ୍ମସାତ୍‌

ଚଣ୍ଡିଖୋଲ,୧୬ା୬(ଡି.ଏନ.ଏ) :ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗର ବଡ଼ଚଣା ଉପଖଣ୍ଡ ଅଧୀନରେ ଥିବା ରାସ୍ତାର ମରାମତି ପାଇଁ ଏଫ-୨ ଜରିଆରେ ଅର୍ଥ ଆତ୍ମସାତ୍‌ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଅଦ୍ୟାବଧି ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇନାହିଁ। ୨୦୧୩-୧୪ରୁ ୨୦୧୬-୧୭ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୦କୋଟିରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଗୁପ୍ତ ଟେଣ୍ଡର ଜରିଆରେ ଲୁଟ୍‌ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ୨୦୧୭-୧୮ରେ କୃଷ୍ଣଦାସପୁର-ରତ୍ନଗିରି ରାସ୍ତାରେ ଏଫ-୨ ଜରିଆରେ ୧୯ କିମି ରାସ୍ତା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୬୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥିବା ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ହେଲେ କାମ ଆଦୌ ଆରମ୍ଭ ହୋଇନାହଁି। ରାସ୍ତା, କଲଭର୍ଟ ମରାମତି ଓ ରଙ୍ଗଦେବା ଆଳରେ ବ୍ୟୟବରାଦ କରାଯାଇ ଟଙ୍କା ଉଠାଣ ହୋଇଛି।

ବିଭୂିତି ଭୂଷଣ ପଟ୍ଟନାୟକ ମେମୋରିଆଲ ଫୁଟ୍‌ବଲ : ଫାଇନାଲରେ କ୍ରିଷ୍ଣାନନ୍ଦପୁର-ପାରାଦୀପ

ବିଭୂିତି ଭୂଷଣ ପଟ୍ଟନାୟକ ମେମୋରିଆଲ ଫୁଟ୍‌ବଲ : ଫାଇନାଲରେ କ୍ରିଷ୍ଣାନନ୍ଦପୁର-ପାରାଦୀପ

କୁଜଙ୍ଗ,୧୬ା୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କୁଜଙ୍ଗ ଆଥଲେଟିକ୍‌ କ୍ଲବ୍‌ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ସ୍ଥାନୀୟ ବନବିହାରୀ ହାଇସ୍କୁଲ ପଡ଼ିଆରେ ଚାଲିଥିବା ବିଭୂତି ଭୂଷଣ ସ୍ମାରକୀ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନର ଖେଳ ଶୁକ୍ରବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ଅପରାହ୍ନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ୨ୟ ସେମିଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ପାରାଦୀପ ପୋର୍ଟ କ୍ଲବ ଟାଇବ୍ରେକର ଜରିଆରେ ୬-୫ ଗୋଲରେ ପାରାଡାଇଜ୍‌ କ୍ଲବ୍‌ ଜଟଣୀକୁ ହରାଇ ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି। ଫଳରେ ଶନିବାର ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚ୍‌ ପାରାଦୀପ ପୋର୍ଟ କ୍ଲବ ଓ କ୍ରିଷ୍ଣାନନ୍ଦପୁର ମଧ୍ୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି।

ପାରାଦୀପରେ ଆବର୍ଜନା ସଫେଇ : ଡ୍ରେନ୍‌ରୁ ରାସ୍ତା, ରାସ୍ତାରୁ ଡ୍ରେନ୍‌

ପାରାଦୀପରେ ଆବର୍ଜନା ସଫେଇ : ଡ୍ରେନ୍‌ରୁ ରାସ୍ତା, ରାସ୍ତାରୁ ଡ୍ରେନ୍‌

ପାରାଦୀପ,୧୬ା୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ପାରାଦୀପରେ ୧୯୭୯ରୁ ଚାଲିଛି ଦ୍ୱୈତ ଶାସନ। ଅର୍ଥାତ୍‌ ପାରାଦୀପ ବନ୍ଦର ଓ ପୌର ପରିଷଦ ଦୁଇ ପ୍ରଶାସନ ଲୋକଙ୍କୁ ସେବା ଯୋଗାଉଛନ୍ତି। ତେବେ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଯୋଗୁ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ବିବାଦ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି। କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ କାମ ନ କରି ଠିକାସଂସ୍ଥା ଲାଭବାନ ହେଉଥିବାବେଳେ ଲୋକେ ହଇରାଣ ହେଉଛନ୍ତି। ଯାହାର ସଦ୍ୟଚିତ୍ର ହେଉଛି ଥାନା ପଛରେ ଥିବା ମୁଖ୍ୟ ଡ୍ରେନ। ଏହି ଡ୍ରେନ୍‌ ବନ୍ଦରର ଓ ଏହାକୁ ସଫା କରିବା ଦାୟିତ୍ୱ ବନ୍ଦର ପ୍ରଶାସନର।

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁରରେ ୨ ଗୁଳିକାଣ୍ଡ, ୨ ଯୁବକ ଗୁରୁତର

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଅଫିସ, ୧୬ା୬: ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଜିଲାର ୨ଟି ସ୍ଥାନରେ ଶୁକ୍ରବାର ଗୁଳିକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି। ପ୍ରଥମେ ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଥାନା ବଳରାମପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ଦେନ୍ଦୁଅ ଗ୍ରାମରେ ଓ ପରେ ତିର୍ତ୍ତୋଲ ଥାନା କ୍ରୀଷ୍ଣାନନ୍ଦପୁରରେ ଗୁଳିମାଡ଼ ହୋଇଛି। ଉଭୟ ଘଟଣାରେ ୨ଜଣ ଯୁବକ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇ କଟକ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନେ ହେଲେ ଦେନ୍ଦୁଅ ଗ୍ରାମର ଜିତୁ ଓରଫ ଦିବ୍ୟସ୍ବରୂପ ସାହୁ ଓ କ୍ରୀଷ୍ଣାନନ୍ଦପୁରର ଅବୁ ସଖିଆନ୍‌। ଜିତୁଙ୍କ ଦୁଇ ଜଂଘରେ ୨ଟି ଏବଂ ସଖିଆନ୍‌ଙ୍କ ତଳି ପେଟରେ ଗୋଟିଏ ଗୁଳି ବାଜିଛି। ଜିତୁଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ଦେଣନେଣକୁ ନେଇ ଗୁଳିମାଡ଼ ହୋଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ କ୍ରିଷ୍ଣାନନ୍ଦପୁରରେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ଅନ୍ୟଜଣଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ଼ କରୁଥିବାବେଳେ ତାହା ସଖିଆନଙ୍କ ଦେହରେ ବାଜିଛି।

ରଜ ସଂକ୍ରାନ୍ତି : ମହିଳା ଟାଣିଲେ ସର୍ପବାରେଣୀ ରେଖା

ରଜ ସଂକ୍ରାନ୍ତି : ମହିଳା ଟାଣିଲେ ସର୍ପବାରେଣୀ ରେଖା

ଖଣ୍ଡପଡ଼ା,୧୫ା୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ରଜ ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଅବସରରେ ଶୁକ୍ରବାର ନୟାଗଡ ଜିଲା କଣ୍ଟିଲୋ ଓ ଏହାର ଆଖପାଖ ପଥରଚକଡା, ବାଣପୁର, ଧାନଚେଙ୍ଗଡା, ସିଧାମୂଳା, ବେଣାଗାଡିଆ ଏବଂ ଖଣ୍ଡପଡା ଆଦି ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାମର ମହିଳାମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଗୃହର ଚତୁଃ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଗୋବରରେ ଲେପ ମାରୁଥିବା ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଥିଲା ।ଏହାକୁ ସର୍ପ ବାରେଣୀ ରେଖା କୁହାଯାଏ । ପ୍ରକାଶ ଯେ, ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରଜାତିର ସରୀସୃପ ଭୂମି ତଳେ ଗାତ ମଧ୍ୟରେ ରହିଥାନ୍ତି ।

ରଜମଉଜକୁ ଫିକା କରିଦେଲା ଖରାତାତି

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୧୫ା୬- ଶୁକ୍ରବାର ଥିଲା ରଜ ସଂକ୍ରାନ୍ତି। ନୟାଗଡର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଝିଅପୁଅମାନେ ରଜ ମନାଇବାକୁ ବାହାରିଥିବାବେଳେ ଖରା ତାତି ଏଥିରେ ବାଧକ ସାଜିଥିଲା। ସହର ଯେପରି ଖାଁ ଖାଁ ଲାଗୁଥିଲା। ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାମରେ ମଧ୍ୟ ଦୋଳି ନିକଟରେ ପିଲାଙ୍କୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳି ନ ଥିଲା।

ଶେଷର ଜୀବନ ହାରିଲେ ବିଭୂତି

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୧୫ା୬- ଦୁର୍ଘଟଣାର ଶିକାର ହୋଇ ଦୁଇ ଯୁବକ ଜୀବନ ସହ ଯୁଝୁଥିବା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ ବିଭୂତି ପ୍ରଧାନ। ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳେ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଏକ ଘରୋଇ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଚିକିତ୍ସିତ ଅବସ୍ଥାରେ ବିଭୂତିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ନୟାଗଡ଼ ବ୍ଲକ ନାଟୁଗଁା

ମୂଳ ସ୍କୁଲକୁ ଫେରିଲେ ୪୩ ସିଆରସିସି: ଦୀର୍ଘବର୍ଷ ଧରି ଗାଦି ମାଡ଼ି ବସିଥିଲେ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୧୫ା୬- ଦୀର୍ଘବର୍ଷ ଧରି ଗାଦି ମାଡ଼ିବସିଥିବା ସିଆରସିସି (କ୍ଲଷ୍ଟର ରିସୋର୍ସ ସେଣ୍ଟର କୋଅର୍ଡ଼ିନେଟର) ଶେଷରେ ମୂଳ ସ୍କୁଲକୁ ଫେରିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ ସିଆରସିସି ପଦରୁ ହଟାଯାଇ ସ୍କୁଲକୁ ଫେରାଇ ନିଆଯାଇଛି।

ଅର୍ତ୍ତାମୂଳରେ ରଜ ମହୋତ୍ସବ

ଡେରାବିଶ, ୧୫।୬ (ସ୍ବ.ପ୍ର.) ଡେରାବିଶ ବ୍ଲକ ଯଅଁରାବାରିମୂଳ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ଅର୍ତ୍ତାମୂଳ ଗ୍ରାମରେ ଚାଲିଥିବା ଦ୍ୱିତୀୟ ବାର୍ଷିକ ରଜ ମହୋତ୍ସବ ଶୁକ୍ରବାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଛି। ଅର୍ତ୍ତାମୂଳ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ଏହି ୩ ଦିନଆ ମହୋତ୍ସବରେ ଗୁରୁବାର ପାଟକୁରା ବିଧାୟକ ବେଦପ୍ରକାଶ ଅଗ୍ରୱାଲ୍‌ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ। ରଜ ଭଳି ଏକ କୃଷିଭିତ୍ତିକ ପର୍ବ ପାଳନ କରି ଅବକ୍ଷୟମୁଖୀ ସମାଜର ସଂସ୍କୃତି ଓ ପରମ୍ପରାକୁ ଉଦ୍‌ଜୀବିତ ରଖିବାକୁ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଆହ୍ବାନ ଦେଇଥିଲେ।

ଶୀତଳ ଷଷ୍ଠୀ ପାଇଁ ଶୈବପୀଠ ଚଳଚଞ୍ଚଳ

ଡେରାବିଶ, ୧୫।୬ (ସ୍ବ.ପ୍ର.) ପବିତ୍ର ଶୀତଳ ଷଷ୍ଠୀ ଅବସରରେ ମହାଦେବ ଓ ମାତା ପାର୍ବତୀଙ୍କ ବିବାହ ନିମନ୍ତେ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ହୋଇଛି ଶୈବପୀଠ। ଡେରାବିଶ ବ୍ଲକର ବିଭିନ୍ନ ଶୈବପୀଠରେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଛି। ରବିବାର ଦେବ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ବିବାହ ଅନୁଷଠିତ ହେବାର ଥିବା ବେଳେ ରୀତିନୀତି ମୁତାବକ ଶୁକ୍ରବାର ନିର୍ବନ୍ଧ ଶେଷ ହୋଇଛି।

୮ ଆନ୍ତଃଜିଲା ଡକାୟତ ଗିରଫ

୮ ଆନ୍ତଃଜିଲା ଡକାୟତ ଗିରଫ

ବିରଜାକ୍ଷେତ୍ର,୧୫ା୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ଯାଜପୁର ଟାଉନ ଥାନା ପୋଲିସ ଶୁକ୍ରବାର ୮ ଜଣ ଆନ୍ତଃଜିଲା ଡକାୟତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ଯାଜପୁର ଟାଉନ ଥାନା ପରିସରରେ ଶୁକ୍ରବାର ଆୟୋଜିତ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ଏସ୍‌ଡିପିଓ ପ୍ରଶାନ୍ତ କୁମାର ମଲ୍ଲ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ହେଲେ ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି ଥାନା ବାରମାଣିଆର ମାରୁତି ବେହେରା(୨୭), ରାଜକିଶୋର ସାହୁ(୨୧), କାହ୍ନା ଦାସ(୧୯), ମିଲୁ କାଣ୍ଡୀ(୩୩), ଗୁଣ୍ଠୁଣି ଦାସ(୨୦), ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି ଥାନା ସରପଦା ଗ୍ରାମର ସନିଆ ଦାସ(୨୦), ନେମାଳ ଥାନା ପୁରୁଣାପାନିଆଁ ଗ୍ରାମର ସୁଧୀର କୁମାର ଭୋଇ(୩୦), ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି ଗ୍ରାମର କମଳାକାନ୍ତ ଦାସ(୨୨) ା ଏହି ୮ ଜଣଙ୍କ ସର୍ଦ୍ଦାର ମାରୁତି ବେହେରା।

ବିଶ୍ୱ ରକ୍ତଦାତା ଦିବସ : ଚିତାଳୋ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ରାଜ୍ୟସ୍ତରରେ ପ୍ରଥମ

ବିରଜାକ୍ଷେତ୍ର,୧୫ା୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ବିଶ୍ୱ ରକ୍ତ ଦାତା ଦିବସ ଉପଲକ୍ଷେ ରାଜ୍ୟ ରେଡ଼କ୍ରସ୍‌ ସଂସ୍ଥାକୁ ସର୍ବାଧିକ ୨୮୬ ୟୁନିଟ୍‌ ରକ୍ତ ପ୍ରଦାନ କରି ଯାଜପୁର ଜିଲାର ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ଚିତାଳୋ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରି ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରରେ ପୁରସ୍କୃତ ହୋଇଛ।

ମହିଳାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ମହିଳାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ବିରଜାକ୍ଷେତ୍ର,୧୫ା୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ମହିଳାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର କରିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଯାଜପୁର ସଦର ଥାନା ପୋଲିସ ଶୁକ୍ରବାର ଜଣେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ଅଭିଯୁକ୍ତ ଜଣକ ହେଲେ ସୁଜନପୁର ପଞ୍ଚାୟତ କାଶୀପୁର ଗ୍ରାମର ବ୍ରଜକିଶୋର ଜେନା(୨୮)। ଏ ନେଇ ମହିଳା ଜଣକ ଶୁକ୍ରବାର ଥାନାରେ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ଅଭିଯୋକୁ ଭିତ୍ତି କରି ଥାନାଧିକାରୀ ମନୋରଞ୍ଜନ ଦାଶଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ୍ରମେ ଏଏସ୍‌ଆଇ ଲମ୍ବୋଦର ଜେନା ଉଭୟଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରୀମାଇନା ପାଇଁ ପଠାଇଛନ୍ତି। ପୋଲିସ ଏକ ମାମଲା (୧୧୩/୧୮) ରୁଜୁ କରି ତଦନ୍ତ ଜାରି ରଖିଛି।

ନଳକୂପ ମୂଳରୁ ବାହାରିଲା ନିଆଁ

ନଳକୂପ ମୂଳରୁ ବାହାରିଲା ନିଆଁ

ପାଟକୁରା,୧୫।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)-କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ଗରଦପୁର ବ୍ଲକ ଅଧୀନ କଳାବୁଦା ପଞ୍ଚାୟତରେ କଳାବୁଦା ଗ୍ରାମର ମାଗୁଣି ସାହୁଙ୍କ ବାରିରେ ନୂତନ ନଳକୂପ ପୂଜା ସମୟରେ ନଳକୂପ ମୂଳରୁ ନିଆଁ ବାହାରିଥିଲା। ଦିନ ପ୍ରାୟ ସାଢେ ୧୧ଟାରେ ପୂଜକ ଧୂପ କାଠିରେ ନିଆଁ ଲଗାଇବାବେଳେ ନଳକୂପ ମୂଳରେ ନିଆଁ ଜଳିଥିଲା।

କାଳଜୟୀ ସାହିତ୍ୟକୃତିକୁ ଓଡିଆ ଜାତି ସର୍ବଦା ମନେ ରଖିବ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ,୧୫।୬-ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଓଡିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଓଡିଶା ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ ପକ୍ଷରୁ ବ୍ୟାସକବି ଫକୀରମୋହନ ସେନାପତିଙ୍କ ୧୦୦ତମ ତିରୋଧାନ ଦିବସ ଉପଲକ୍ଷେ ଏକ ସାରସ୍ବତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଶୁକ୍ରବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

କୋରେଇରେ ରଜୋତ୍ସବରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିଯୋଗିତା

କୋରେଇରେ ରଜୋତ୍ସବରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିଯୋଗିତା

ଯାଜପୁରରୋଡ,୧୫।୬(ନି.ପ୍ର.)-ଯାଜପୁର ଜିଲା କୋରେଇ ବ୍ଲକର ବଟିରା ପଡିଆଠାରେ ବିଜୟ ଆଦର୍ଶ ଫାଉଣ୍ଡେଶନ ପକ୍ଷରୁ ରଜଉତ୍ସବ ଉପଲକ୍ଷେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଫାଉଣ୍ଡେଶନର ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଉଦ୍ୟମରେ ଝୋଟି,ପୋଡପିଠା,ରଜଗୀତ ଓ ଓଡିଶୀ ନୃତ୍ୟ ଆଦି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ବହୁ ମହିଳା ଓ ଯୁବତୀ ଏଥିରେ ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।

ବଦଳିଲେ ୪୩ ସିଆରସିସି

ନୟଗଡ ଅଫିସ,୧୫।୬-ସର୍ବଶିକ୍ଷା ଅଭିଯାନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଜିଲାର ୮ଟି ବ୍ଲକର ୪୩ଜଣ ସିଆରସିସିଙ୍କୁ ନିଜ ନିଜ ସ୍କୁଲକୁ ବଦଳି କରାଯାଇଛି। ଓଡଗାଁ ବ୍ଲକରେ ସର୍ବାଧିକ ୧୨ଜଣଙ୍କୁ ବଦଳି କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ନୂଆଗାଁ ବ୍ଲକରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ୨ଜଣ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ବ୍ଲକରେ ଯଥାକ୍ରମେ ଭାପୁରରେ ୩, ଦଶପଲ୍ଲାରେ ୪, ଗଣିଆରେ ୩, ଖଣ୍ଡପଡାରେ ୩, ନୟାଗଡରେ ୯ ଓ ରଣପୁରରେ ୭ଜଣଙ୍କୁ ପୂର୍ବ ପଦବୀକୁ ଫେରାଇ ନିଆଯାଇଛି।

୮ ଆନ୍ତଃଜିଲା ଡକାୟତ ଗିରଫ: ୭ ମୋବାଇଲ, ମାରଣାସ୍ତ୍ର ଜବତ

୮ ଆନ୍ତଃଜିଲା ଡକାୟତ ଗିରଫ: ୭ ମୋବାଇଲ, ମାରଣାସ୍ତ୍ର ଜବତ

ବିରଜାକ୍ଷେତ୍ର,୧୫।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଯାଜପୁର ଟାଉନ ଥାନା ପୋଲିସ ୮ଜଣ ଆନ୍ତଃଜିଲା ଡକାୟତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛି। ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ କଟକ ଜିଲା ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି ଏବଂ ନେମାଳ ଅଞ୍ଚଳର। ସେମାନେ ବିଭିନ୍ନ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ, ଡକାୟତି ଆଦି ଘଟଣାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିବା ଶୁକ୍ରବାର ଏସ୍‌ଡିପିଓ ଏକ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ବାଇକ୍‌ ଧକ୍କାରେ ବୃଦ୍ଧ ମୃତ

ବାଇକ୍‌ ଧକ୍କାରେ ବୃଦ୍ଧ ମୃତ

ରାଜନଗର,୧୫।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ରାଜନଗର ବ୍ଲକର ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତା ରାଜନଗର-ଗୁପ୍ତି ରାସ୍ତାର ତିଅର ଛକରେ ବାଇକ୍‌ ଧକ୍କାରେ ଶୁକ୍ରବାର ଜଣେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ ବାଘୁଆ ଗ୍ରାମର ଘନଶ୍ୟାମ ଜେନା।

ଜେସିବି ଅପରେଟରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା: ୧୫ ଦିନ ପରେ ଗାଁରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଞ୍ଜୟଙ୍କ ମୃତଦେହ, ଅଧିକ ସହାୟତା ଦାବିରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ

ଜେସିବି ଅପରେଟରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା: ୧୫ ଦିନ ପରେ ଗାଁରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଞ୍ଜୟଙ୍କ ମୃତଦେହ, ଅଧିକ ସହାୟତା ଦାବିରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ

ଆଠଗଡ଼, ୧୫।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କୋରାପୁଟ ବୋରିଗୁମା ପଥର କ୍ୱାରିରୁ ପଥର ଖୋଳା ଯିବା ବେଳେ ପାହାଡ ଧସି ଦୁଇ ଜେସିବି ଅପରେଟର୍‌ଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ ଗୁରୁବାର ସଞ୍ଜୟ ଦାସଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା। ତେବେ ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳେ ସଞ୍ଜୟଙ୍କ ମୃତଦେହ ଆଠଗଡ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଖୁଣ୍ଟକଟା ଗ୍ରାମରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଗାଁରେ ଶୋକାକୂଳ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଏକମାତ୍ର ରୋଜଗାରିଆ ପୁଅକୁ ହରାଇ ମା’ ପାଗେଳି ପ୍ରାୟ ହୋଇ ଚେତାଶୂନ୍ୟ ହୋଇ ପଡିଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ଖଣି ଅଞ୍ଚଳରୁ ୩ ଟ୍ରକ ଚୋର ଗିରଫ

ଖଣି ଅଞ୍ଚଳରୁ ୩ ଟ୍ରକ ଚୋର ଗିରଫ

କାଳିଆପାଣି,୧୫।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଯାଜପୁର ଜିଲା ସୁକିନ୍ଦା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଖଣି ଅଞ୍ଚଳରୁ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଟ୍ରକ, ଡମ୍ପର ଆଦି ଗାଡ଼ି ଚୋରି ହୋଇଥାଏ। ଏହି ଘଟଣାରେ କାଳିଆପାଣି, ଭୁବନ, ସୁକିନ୍ଦା ଥାନା ପୋଲିସ ଗୁରୁବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ମିଳିତ ଭାବେ ଚଢାଉ କରି ସୁକିନ୍ଦା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଦାମଦରପୁର ଗ୍ରାମରୁ ୩ ଟ୍ରକ ଚୋରଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି।