ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ଜୀବିତଙ୍କୁ ମୃତ ଦର୍ଶାଇ ନାଁ କାଟିଦେଲେ

ଡେରାବିଶ, ୨୦।୭ (ସ୍ବ.ପ୍ର.): ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନା, ବିଜୁ ପକ୍କା ଘର, ମୋ କୁଡ଼ିଆ ଆଦି ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବାରେ ଅନେକ ଅନିୟମିତତା ହେଉଥିବା ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି।

ଲୁଣା,ଚିତ୍ରୋତ୍ପଳା,କରାଣ୍ଡିଆ ଓ ପାଇକା ନଦୀରେ ପ୍ରଥମ ବନ୍ୟାଜଳ

ମାର୍ଶାଘାଇ,୨୦।୭(ଡିଏନଏ): ମାର୍ଶାଘାଇ ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳ ଦେଇ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଥିବା ଲୁଣା, କରାଣ୍ଡିଆ, ଚିତ୍ରୋପତ୍ଳା ଏବଂ ପାଇକା ନଦୀରେ ଚଳିତବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ବନ୍ୟାଜଳ ଗୁରୁବାର ପ୍ରବେଶ କରିଛି।

ନିମ୍ନମାନର ଛତୁଆ ଯୋଗାଣ ଅଭିଯୋଗ

ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ,୨୦।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ ଅଞ୍ଚଳର ମୋଟ ୨୭୮ଟି ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଥିବା ଛତୁଆ ଅତ୍ୟନ୍ତ ନିମ୍ନମାନର ବୋଲି ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ ବ୍ଲକ ସିଡିପିଓ ଓ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ନିକଟରେ ବହୁବାର ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏହାସତ୍ତ୍ୱେ ଛତୁଆ ପ୍ରସ୍ତୁତକାରୀ ସ୍ବୟଂ ସହାୟିକା ଗୋଷ୍ଠୀ ବିରୋଧରେ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇନାହିଁ।

ଡାକ୍ତରଖାନାରୁ ଗର୍ଭବତୀ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଧରି ଫେରିବା ବେଳେ ଅଘଟଣ

ଯାଜପୁରରୋଡ,୨୦।୭(ନି.ପ୍ର): ଯାଜପୁରରୋଡ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଗର୍ଭବତୀ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରି ହସଖୁସିରେ ଫେରିବା ବେଳେ ଏକ ଦୁର୍ଘଟଣା ପରିବାରର ଖୁସି ଛଡ଼ାଇ ନେଇଛି।

ପୁଅ ନାମରେ ଜିଆର୍‌ଏସ୍‌ ଟଙ୍କା ଲୁଟିଥିବା ଅଭିଯୋଗ

କୋରେଇ,୨୦।୭(ସ୍ବ:ପ୍ର): କୋରେଇ ବ୍ଲକରେ ମହାତ୍ମାଗାନ୍ଧୀ ନିଶ୍ଚିତ ଗ୍ରାମୀଣ କର୍ମ ନିଯୁକ୍ତି ଯୋଜନା (ଏମ୍‌ଜିଏନ୍‌ଆରଇଜିଏସ୍‌) ରେ ପଥରପଦା ପଞ୍ଚାୟତର ଜିଆର୍‌ଏସ୍‌ ଚଞ୍ଚକତା କରି ନିଜ ପୁଅଙ୍କୁ ଶ୍ରମିକ ସଜାଇ ଟଙ୍କା ହଡ଼ପ କରିଥିବା ପ୍ରମାଣ ମିଳିଛି।

ଉଦ୍ଧାର ୫ ବଙ୍ଗୀୟ ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର

ରସୁଲପୁର,୨୦।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ରସୁଲପୁର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବ୍ରହ୍ମବରଦା ଅଞ୍ଚଳରୁ ଯାଜପୁର ଜିଲା ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ୟୁନିଟ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଥିବା ୫ବଙ୍ଗୀୟ ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଗୁରୁବାର ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମୁର୍ସିଦାବାଦ ଜିଲା ଶିଶୁ ମଙ୍ଗଳ କମିଟିକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଛି।

ଯାଜପୁର ଜିଲା ଭାଜପା କମିଟି ଘୋଷିତ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୨୦ା୭: ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି(ଭାଜପା)ର ଯାଜପୁର ଜିଲା କମିଟି ଗଠିତ ହୋଇଛି। ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ବସନ୍ତ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ କ୍ରମେ ଜିଲା ସଭାପତି ଗୌତମ ରାୟ ଏବଂ ଜିଲା ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା ସଭାପତି ଭାବେ ଆଲେକ୍‌ଜାଣ୍ଡାର ଦାସ ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଜଳସୁଆ ବିସ୍ଥାପିତ ପରିବାର ମାନବାଧିକାର କମିଶନଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୨୦।୭: ଯାଜପୁର ଜିଲା ଧର୍ମଶାଳା ତହସିଲ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜଳସୁଆ ଗ୍ରାମର ୧୧ ଆଦିବାସୀ ପରିବାରଙ୍କୁ ଗତବର୍ଷ ଜମି ମାଫିଆ ଓ ପ୍ରଶାସନର ମିଳିତ ଚକ୍ରାନ୍ତରେ ଜୋର ଜବରଦସ୍ତ ବିସ୍ଥାପିତ କରାଯାଇଥିଲା।

ଅନୁସୂଚିତ ଜାତିର ରାଜ୍ୟ ଆବାହକ ଅପମାନିତ

ବିଞ୍ଝାରପୁର,୨୦।୭(ଡି.ଏନ.ଏ): ବିଞ୍ଝାରପୁର କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ଚିନ୍ତନ ବୈଠକ ଗୁହାଳୀ ପଞ୍ଚାୟତର ପଦାସାହିଠାରେ ଗୁରୁବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି।

ବିନା ଫଳକରେ ଚାଲିଛି ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ

ବିଞ୍ଝାରପୁର,୨୦।୭(ଡି.ଏନ.ଏ): ବିଞ୍ଝାରପୁର ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗର କାର୍ଯ୍ୟରେ ଦୁର୍ନୀତିର ଗନ୍ଧ। ଯାହାକି ଏହି ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ ନିର୍ମାଣ ହେଉଥିବା ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ଦେଖିଲେ ସହଜରେ ବାରି ହୋଇ ଯାଉଛି।

କ୍ଷତିପୂରଣ ନ ଦେଇ ସମ୍ପ୍ରସାରଣରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଖଣିସଂସ୍ଥା

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୨୦।୭: ଓଡ଼ିଶା ଖଣି ନିଗମ(ଓଏମ୍‌ସି) ଓ ବାଲେଶ୍ୱର ଆଲଏଜ ଲିମିଟେଡ ସୁକିନ୍ଦା ୟୁନିଟ କ୍ଷତିପୂରଣ ବାବଦକୁ ପ୍ରାୟ ୨ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ବକେୟା ରଖିଥିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ସମ୍ପ୍ରସାରଣରେ ମାତିଛନ୍ତି।

କାମରେ ଲାଗୁନି ସ୍ଲୁଇସ୍‌ ଗେଟ୍‌ : ମରାମତି ଆଳରେ ଅର୍ଥ ଆତ୍ମସାତ

କାମରେ ଲାଗୁନି ସ୍ଲୁଇସ୍‌ ଗେଟ୍‌ : ମରାମତି ଆଳରେ ଅର୍ଥ ଆତ୍ମସାତ

ନାଉଗାଁ,୨୦ା୭ (ସ୍ବ.ପ୍ର.): ନାଉଗାଁ ବ୍ଲକ ବାଂଶ ଗ୍ରାମର ମୁଖ୍ୟରାସ୍ତାଠାରୁ ଗ୍ରାମ ମଧ୍ୟକୁ ଯିବା ପାଇଁ ଥିବା ସଂଯୋଗୀକରଣ ରାସ୍ତାରେ ଗୋବରୀ ନଦୀ ଉପରେ ଡ୍ରେନେଜ ବିଭାଗ ତରଫରୁ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି ଏକ ସ୍ଲୁଇସ୍‌ ଗେଟ୍‌। ୨୦୦୨ରେ ୧ କୋଟି ୪ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ଏହା ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା।

କୂଳ ଲଙ୍ଘିଲା ସମୁଦ୍ର, ଭ୍ୟୁ ଟାଓ୍ବାରକୁ ବିପଦ : ଦୁଇ ଶହ ମିଟର ମାଡ଼ି ଆସିଲା ଜୁଆର

କୂଳ ଲଙ୍ଘିଲା ସମୁଦ୍ର, ଭ୍ୟୁ ଟାଓ୍ବାରକୁ ବିପଦ : ଦୁଇ ଶହ ମିଟର ମାଡ଼ି ଆସିଲା ଜୁଆର

ଏରସମା,୨୦ା୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଦୁଇ ତିନି ଦିନର ଲଗାଣ ବର୍ଷା ପରେ ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଜିଲା ଏରସମା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ପଦ୍ମପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ଶିଆଳି ନିକଟରେ ବୁଧବାର ରାତିଠାରୁ ସମୁଦ୍ର ଅଶାନ୍ତ ହୋଇପଡିଛି। ହଠାତ୍‌ ସମୁଦ୍ରର ଜଳ ପତ୍ତନ ଆଶାତିତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ପ୍ରାୟ ୨୦୦ ମିଟର ବେଳାଭୂମିକୁ ମାଡ଼ି ଆସିଛି।

ବରୀରେ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ: ପାଚେରି ଭୁଷୁଡ଼ି ଛାତ୍ରୀ ଗୁରୁତର

ବରୀ,୧୯ା୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ବରୀ ଶିକ୍ଷା ମଣ୍ଡଳରେ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ବପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡିଛି। ବିଷୁନାଇ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପାଚେରି ଭୁଷୁଡି ପଡିବାରୁ ଗୁରୁବାର ଜଣେ ସପ୍ତମ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରୀ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। ଗୁରୁତର ଛାତ୍ରୀ ହେଲେ ଲିଜାରାଣୀ ନାୟକ।

କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ତାଲା, ନିରାଶ ହୋଇ ଫେରୁଛନ୍ତି ଚାଷୀ

ନାଉଗାଁ,୧୯ା୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଚାଷୀଙ୍କୁ ଚାଷ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ବିଭିନ୍ନ ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ କରିବା ସହ ପରାମର୍ଶ ଦେବା ନିମନ୍ତେ ନାଉଗଁା ବ୍ଲକ ଦାଣ୍ଡୁଆ ପଡିଆଠାରେ ଖୋଲାଯାଇଛି ବ୍ଲକ କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ।

କେନାଲରେ ଦଳ ଭର୍ତ୍ତି, ପାଣି ଆସୁନି

ତିର୍ତ୍ତୋଲ,୧୯ା୭(ଡି.ଏନ.ଏ.): ତିର୍ତ୍ତୋଲ ବ୍ଲକ ମଣିଜଙ୍ଗାସ୍ଥିତ ଜଳ ସମ୍ପଦ ଉପଖଣ୍ଡ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଅଧୀନରେ ଥିବା କୌଣସି କେନାଲ ଚଳିତବର୍ଷ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଫେଇ କରାଯାଇନାହିଁ।

ବରୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅପମିଶ୍ରିତ ଖାଦ୍ୟଯୋଗାଣ : ନିରବଦ୍ରଷ୍ଟା ସାଜିଛି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ

ରନତ୍ଗିରି,୧୯ା୭(ଡ଼ି.ଏନ୍‌.ଏ)- ବରୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅପମିଶ୍ରିତ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଣ ଏକ ନିତିଦିନିଆ ଘଟଣାରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି ା ନିମ୍ନମାନର ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ବିଭିନ୍ନ ନାମୀଦାମୀ କମ୍ପାନୀର ନାମ ଉଲ୍ଲେଖ କରି ବିକ୍ରି କରାଯାଉଛି।

ଭାପୁର ବ୍ଲକରେ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି ହାଡ଼ଫୁଟି , ମିଳିମିଳା

ଭାପୁର,୧୯ା୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ନୟାଗଡ ଜିଲା ଭାପୁର ବ୍ଲକରେ ଏବେ ମିିଳିମିଳା ଓ ହାଡ଼ଫୁଟି ରୋଗ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି।

୪୫,୧୮୫ ଭୋଟରଙ୍କ ଦୁଇରୁ ଅଧିକ ସ୍ଥାନରେ ନାମ ଦରଜ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ,୧୯।୭-କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲାର ଅଦ୍ୟାବଧି ଭୋଟର ସଂଖ୍ୟା ୧୧,୬୯,୩୯୮ ।ତେବେ ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ୪୫,୧୮୫ ଜଣ ଦୁଇରୁ ଅଧିକ ସ୍ଥାନରେ ନାମ ଦରଜ କରିଥିବା ଜିଲା ନିର୍ବାଚନ ବିଭାଗ ତଥ୍ୟରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି।

ବୃକ୍ଷରୋପଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଯାଜପୁରରୋଡ,୧୯।୭(ନି.ପ୍ର.)-ନବଉତ୍କଳ ମହିଳା ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର କୋରେଇ ମେଡିକାଲ, କୋରେଇର କାହ୍ନୁଚରଣ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସର ଓ ଧନେଶ୍ୱର ପଞ୍ଚାୟତ ଅଫିସ ସମ୍ମୁଖରେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ କରାଯାଇଛି ।

କୁମ୍ଭାର ସାହି ବସ୍ତିରେ କୃତ୍ରିମ ବନ୍ୟା

କୁମ୍ଭାର ସାହି ବସ୍ତିରେ କୃତ୍ରିମ ବନ୍ୟା

ମାର୍ଶାଘାଇ,୧୯।୭(ଡିଏନଏ)-ଗୁରୁବାର ଅପରାହ୍ନ ଗୋଟାଏ ସମୟରେ ମାର୍ଶାଘାଇ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅସରାଏ ବର୍ଷା ହୋଇଯାଇଛି ।

ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ବାଣୀକଣ୍ଠ ନିମାଇଁ ଶ୍ରୀଚନ୍ଦନଙ୍କ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ସଭା

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୧୯ା୭: କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା ବିକାଶ ସାମ୍ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ବାଣୀକଣ୍ଠ ନିମାଇଁ ଚରଣ ଶ୍ରୀଚନ୍ଦନଙ୍କ ୩୫ତମ ଶ୍ରାଦ୍ଧବାର୍ଷିକ ଅବସରରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ସଭା ଗୁରୁବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା କ୍ରେଡିଟ କୋ-ଅପରେଟିଭ ସୋସାଇଟିରେ କୋର ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୧୯ା୭- କେନ୍ଦ୍ରାପଡା କ୍ରେଡିଟ କୋ-ଅପରେଟିଭ ସୋସାଇଟି ଲିମିଟେଡ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ପାଇଁ କୋର ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ସିଷ୍ଟମ ଗୁରୁବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏହା କେନ୍ଦ୍ରାପଡାସ୍ଥ ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମେତ ଯାଜପୁର, କଟକ, ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଓ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲାର ୧୭ଟି ଶାଖାରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ।

ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର ଟିଟୋ ଗିରଫ ମାମଲା: କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚର ଚଢ଼ାଉ ଜାରି

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୧୯ା୭: ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର ଟିଟୋ ଓରଫ ସୟଦ ଉସମାନ୍‌ ଅଲ୍ଲୀଙ୍କୁ ଗତ ଜୁନ ୩୦ ତାରିଖରେ ଗିରଫ ପରେ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ଜିଲା ଓ ବାହର ଜିଲାରେ ଚଢ଼ାଉ ଜାରି ରହିଛି। ଏହି କ୍ରମରେ ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଜିଲା ପୋଲିସ ଓ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚର ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମରେ ଆଳି ଓ ସହରର ଦିହୁରିଆ ରାସ୍ତାରେ ୪ ଚକିଆ ଯାନ ତନଖି କରାଯାଇଥିଲା।