Dharitri News

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ପୌରାଞ୍ଚଳ ଓ୍ବାର୍ଡ ସଭ୍ୟ ଉପନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ଉତ୍ତେଜନା

ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ, ୧୬।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ ପୌରାଞ୍ଚଳର ୧୭ ନଂ ଓ୍ବାର୍ଡରେ ଉପନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଉତ୍ତେଜନା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଓ୍ବାର୍ଡର ଅରୁଣାମାଟିଆ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍କୁଲରେ ଭୋଟ ଗ୍ରହଣ ବେଳେ ଏହି ଉତ୍ତେଜ୍ଜନା ହୋଇଥିଲା।

ଦେଢ଼ ମାସ ଶିଶୁର କଟା ମୁଣ୍ଡ ଉଦ୍ଧାର, ବଳି ସନ୍ଦେହ

ଦେଢ଼ ମାସ ଶିଶୁର କଟା ମୁଣ୍ଡ ଉଦ୍ଧାର, ବଳି ସନ୍ଦେହ

ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି, ୧୬।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କଟକ ଜିଲା ନେମାଲ ଥାନା ଅଧୀନ ତିଲକଣା ପଞ୍ଚାୟତ କୂଆଁଶୋଳ ଗ୍ରାମର ଧାନ ବିଲରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳେ ଏକ ଶିଶୁର କଟା ମୁଣ୍ଡ ପୋଲିସ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି। ଶିଶୁଟି ପ୍ରାୟ ଦେଢ଼ ମାସର ହେବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି।

ପାରାଦୀପ ପୌର  ଉପନିର୍ବାଚନ: ଅମ୍ବିକା ସ୍କୁଲରେ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ

ପାରାଦୀପ ପୌର ଉପନିର୍ବାଚନ: ଅମ୍ବିକା ସ୍କୁଲରେ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ

ପାରାଦୀପ, ୧୬।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ପାରାଦୀପ ପୌରପରିଷଦର ୬ ନମ୍ବର ଓ୍ବାର୍ଡ ପାଇଁ ମଙ୍ଗଳବାର ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ୨ଟି ବୁଥ୍‌ରେ ୧୮୬୬ ଭୋଟର ସେମାନଙ୍କ ମତ ଇଭିଏମ୍‌ ଦ୍ୱାରା ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିବେ।

ସାମାନ୍ୟ ବଚସାରୁ ହତ୍ୟା: ଅଭିଯୁକ୍ତ ଫେରାର

ସାମାନ୍ୟ ବଚସାରୁ ହତ୍ୟା: ଅଭିଯୁକ୍ତ ଫେରାର

ଜଗତସିଂହପୁର ଅଫିସ,୧୬।୧: ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲା ବାଲିକୁଦା ଥାନା ମୁରୁଣିଆ ଗ୍ରାମରେ ସାମାନ୍ୟ ବଚସାକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ସୋମବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ ଛୁରି ଭୁଷି ହତ୍ୟା କରାଯାଇଛି। ମୃତ ଯୁବକ ହେଲେ ଉକ୍ତ ଗ୍ରାମର ବିବେକ ରାଉତ।

ଗଡ଼ିଲା ପାଣିପଞ୍ଚାୟତ ରଥ

ଗଡ଼ିଲା ପାଣିପଞ୍ଚାୟତ ରଥ

ଜଗତସିଂହପୁର ଅଫିସ,୧୬।୧: ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ପାଣିପଞ୍ଚାୟତ ରଥ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଛି। ଏଡିଏମ୍‌ ସଚ୍ଚିଦାନନ୍ଦ ସାହୁ ଏହାକୁ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଛନ୍ତି।

ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ର ଚୟନରେ ଅନିୟମିତତା

ରସୁଲପୁର,୧୬।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ରାଜ୍ୟରେ ୨୦୧୮ଶିଷା ବର୍ଷର ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଆସନ୍ତା ଫେବୃଆରୀ ୨୩ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଏନେଇ ଜିଲା ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚୂଡାନ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଛି। ଚଳିତବର୍ଷ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନେ ନିଜ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ନାହିଁ। ମୂଳ ବିଦ୍ୟାଳୟରଠାରୁ ୫ କି.ମି. ଦୂରତା ମଧ୍ୟରେ ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଥିର କରାଯିବ। ଏଥିସକାଶେ ବୋର୍ଡ ପକ୍ଷରୁ ୧୦ସୂତ୍ରୀ ନିୟମ ମଧ୍ୟ ଜାରି କରାଯାଇଛି। ମାତ୍ର ରସୁଲପୁର ବ୍ଲକରେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ର ଚୟନରେ ବ୍ୟାପକ ଅନିୟମିତତା ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ର ଚୟନ ପଛରେ ଏକ ଗୋଷ୍ଠୀର ହାତ ଥିବା କୁହାଯାଉଛି। କେତକ ଶିକ୍ଷକ ନେତା ଓ ରାଜନେତାଙ୍କ ପାଖ ଲୋକ ବୋଲାଯାଉଥିବା ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ନେଇ ବ୍ଲକରେ ଏକ ଗୋଷ୍ଠୀ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି। ଯିଏକି ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ସବୁ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରୁଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ଉକ୍ତ ଗୋଷ୍ଠୀର ଚେର ଜିଲା ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ(ଡିଇଓ)ଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲମ୍ବିଛି। ଏଥିରେ ସାମିଲ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ନାନା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ସେସବୁକୁ ଜିଲା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଚପାଇ ଦିଆଯାଉଛି। ଏପରି କି ଅଭିଯୋଗ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ନାନା ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡୁଛି।

ବିଗୁଡ଼ିଛି ଆଇନଶୃଙ୍ଖଳା ପରିସ୍ଥିତି

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୧୬।୧ ଶିଳ୍ପ ସମୃଦ୍ଧ ଯାଜପୁର ଜିଲାର ଦୁଇ ସହର ଓ ଏହାର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅପରାଧ ରୋକିବା ଏବେ ପୋଲିସ ପାଇଁ ବଡ଼ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ସାଜିଛି। ଦିନକୁ ଦିନ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି ଅପରାଧୀଙ୍କ ଆତଙ୍କରାଜ। ହତ୍ୟା, ବଳାକତ୍ାର, ଚୋରି, ଲୁଟ, ଡକାୟତି ସତେ ଯେମିତି ଜିଲା ପାଇଁ ଅଭିଶାପ ପାଲିଟିଛି। ଡ୍ରଗସ୍‌ କାରବାର ସହିତ ଗଞ୍ଜେଇ, ନିଶା ବଟିକା ଓ ସିରଫର ମାତ୍ରାଧିକ ବ୍ୟବହାର ମୁଖ୍ୟତଃ ଅପରାଧ ଲାଗି ଖୋରାକ ଯୋଗାଉଛି। ଜିଲାର ଅତି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ କଳିଙ୍ଗନଗର ଶିଳ୍ପାଞ୍ଚଳର ୩ ପ୍ରମୁଖ ଯାଜପୁରରୋଡ, ଯଖପୁରା ଓ କଳିଙ୍ଗନଗର ଥାନା ସମେତ ଯାଜପୁର ସଦର, ଯାଜପୁର ଟାଉନ ଓ ବଡଚଣା ଥାନାରେ ଗତ ମାସେ ହେବ ଭାରପ୍ରାପ୍ତ ଅଧିକାରୀ ନାହାନ୍ତି । ଯାଜପୁରରୋଡ ଓ କୋରେଇ ଥାନାକୁ ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ଚଳାଉଥିବାବେଳେ ବାକି ୪ଥାନାରେ ସେକେଣ୍ଡ ଅଫିସର ଦାୟିତ୍ୱରେ ରହିଛନ୍ତି। ଜିଲା ହେଡକ୍ବାର୍ଟର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ୬ଜଣ ଅଧିକାରୀ ରିଜର୍ଭରେ ରହିଥିଲେ ହେଁ କେଉଁ କାରଣରୁ ୬ଟି ଥାନାରେ ଅଧିକାରୀ ପଦବି ପୂରଣ ହୋଇ ପାରୁ ନାହିଁ ତାହା ସାଧାରଣରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଫଳସ୍ବରୂପ ଅପରାଧ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ନେଇ ପୋଲିସର ରଣନୀତିକୁ ଅପରାଧୀମାନେ ଟକ୍କର ଦେବାରେ ସଫଳ ହେଉଛନ୍ତି।

ସ୍ବାମୀ ପରିତ୍ୟକ୍ତା ମହିଳାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର

ସ୍ବାମୀ ପରିତ୍ୟକ୍ତା ମହିଳାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର

ଦଶରଥପୁର,୧୬।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ବିଜୁ ପକ୍କାଘର ଏବଂ ଭତ୍ତା ବାବଦକୁ ୨ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଆର୍ଥତ୍କ ସହାୟତା ଦେବାକୁ ଡାକି ଜଣେ ସ୍ବାମୀ ପରିତ୍ୟକ୍ତା ମହିଳାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର କରାଯାଇଛି। ଦଶରଥପୁରସ୍ଥିତ ବିଜେଡି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ମଧ୍ୟରେ ଏଭଳି ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଆଉ ସେଥିରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି ବିଜେଡି ଜିଲା ସଭାପତିଙ୍କ ସାନଭାଇ। ଏନେଇ ସମ୍ପୃକ୍ତ ପୀଡ଼ିତା ମହିଳା ଘଟଣାର ୪ଦିନ ପରେ ସୋମବାର ମଙ୍ଗଳପୁର ଥାନାରେ ଲିଖିତ ଏତଲା ଦେଇଥିଲେ। ପୋଲିସ ଏକ ମାମଲା(ନଂ. ୬/୨୦୧୮) ରୁଜୁ କରି ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ମିଳିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଅନୁଯାୟୀ , ଦଶରଥପୁର ଗ୍ରାମର ଚନ୍ଦ୍ରକାନ୍ତ ମହାପାତ୍ର ଓରଫ ଚାନ୍ଦ ଗତ ୧୧ ତାରିଖ ଗୁରବାର ରାତି ପ୍ରାୟ ୮ଟାରେ ଉକ୍ତ ଗ୍ରାମରେ ବାପ ଘରେ ରହୁଥିବା ଜଣେ ସ୍ବାମୀ ପରିତ୍ୟକ୍ତା ମହିଳାଙ୍କୁ ଫୋନ୍‌ କରି ତୁମକୁ ଏକ ବିଜୁ ପକ୍କାଘର ଏବଂ ସ୍ବାମୀ ପରିତ୍ୟକ୍ତା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସହାୟତା ବାବଦକୁ ୨ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦିଆଯିବ। ଏଣୁ ତୁରନ୍ତ ଦଶରଥପୁରସ୍ଥିତ ବିଜେଡି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପହଞ୍ଚ ନଚେତ୍‌ ଟଙ୍କା ଓ ବିଜୁ ପକ୍କାଘରର କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ଫେରିଯିବ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ଏକଥା ଶୁଣିବାପରେ ସମ୍ପୃକ୍ତା ମହିଳା ରାତି ପ୍ରାୟ ୯ ଟାରେ ବିଜେଡି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଥିଲେ। କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ଭିତରପଟୁ ବନ୍ଦ ଥିବାରୁ ମହିଳା ଜଣକ କବାଟ ବାଡ଼େଇ ଥିଲେ। ଶବ୍ଦ ଶୁଣି ଚନ୍ଦ୍ରକାନ୍ତ କବାଟ ଖୋଲିବା ସହ ମହିଳାଙ୍କୁ ଭିତରକୁ ଡାକି ନେଇ କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ଓ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଦେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଜୋର ଜବରଦସ୍ତ ବଳାତ୍କାର କରିଥିଲେ। ଏପରି କି ଏନେଇ କାହାକୁ କହିଲେ ଜୀବନରେ ମାରିଦେବାକୁ ଧମକ ଦେଇଥିଲେ। ପରେ ରାତି ୧୧ଟାରେ ତାଙ୍କୁ ଛାଡ଼ିଥିଲେ ବୋଲି ପୀଡ଼ିତା ମହିଳା ଏତଲାରେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି।

ନିଆଁ ଲାଗି ୭ଏକର ଜମିର ଧାନ ଜଳିଗଲା

ଡେରାବିଶ,୧୫।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା ନିକିରାଇ ଥାନା ଡେରାବିଶ ବ୍ଲକ ବେଣିପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ନୋଳସାହି ପାଟରେ ସୋମବାର ଅପରାହ୍ନରେ ନିଆଁଲାଗି ୭ ଏକର ଜମିର ଧାନଫସଲ ଜଳିଯାଇଛି। ଡେରାବିଶ ଓ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ନିଆଁକୁ ଆୟତ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି।

ଘର ଉପରକୁ ବୋମା ମାଡ଼

ପାଟକୁରା,୧୫।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା ମାର୍ଶାଘାଇ ବ୍ଲକର ପାଟକୁରା ଥାନା ଆଖୁଆଦକ୍ଷିଣ ଗ୍ରାମରେ ରବିବାର ରାତିରେ ଜଣକ ଘର ଉପରକୁ ବୋମା ମାଡ଼ ହୋଇଛି। ଗ୍ରାମର ଚିନ୍ତାମଣି ପରିଡା ପରିବାର ସହ ଶୋଇଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କ ଘର ସମ୍ମୁଖରେ କେହି ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ବୋମା ମାଡ଼ କରିଥିଲେ।

ଆଇଏଫଏସ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଦୁଃଶାହସିକ ଯାତ୍ରା

ରାଜନଗର,୧୫।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା ରାଜନଗର ବ୍ଲକର ଭିତରକନିକାରେ ଡେରାଡୁନସ୍ଥିତ ଆଇଏଫଏସ (ଭାରତୀୟ ବନସେବା)ର ୪୦ ଛାତ୍ର ସୋମବାର ଏକ ଦୁଃଶାହସିକ ଯାତ୍ରାରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ୬ ବଖରା ପୋଡ଼ିଗଲା

ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ୬ ବଖରା ପୋଡ଼ିଗଲା

ମହାକାଳପଡା,୧୫।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା ମହାକାଳପଡା ବ୍ଲକ ବଉଳକଣି ପଞ୍ଚାୟତର ଛପାଲି ଗ୍ରାମରେ ସୋମବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟି ୬ବଖରା ପୋଡିଯାଇଛି।

ଓଡିଶା କୋଷ୍ଟଗାର୍ଡରେ ସାମିଲ ହେଲା ପାଟ୍ରୋଲିଂ ଜାହାଜ ଆଇସିଜିଏସ ସୁଜୟ

ଓଡିଶା କୋଷ୍ଟଗାର୍ଡରେ ସାମିଲ ହେଲା ପାଟ୍ରୋଲିଂ ଜାହାଜ ଆଇସିଜିଏସ ସୁଜୟ

ପାରାଦୀପ,୧୫।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ସୋମବାର ଓଡିଶା କୋଷ୍ଟଗାର୍ଡରେ ବିଶାଳ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ଜାହାଜ ଆଇସିଜିଏସ ସୁଜୟ ସାମିଲ ହୋଇଛି। ଏହାର ଦୈର୍ଘ୍ୟ ୧୦୫ ମିଟର ହୋଇଥିବାବେଳେ ଓଜନ ୨୩୫୦ ମେଟ୍ରିକ ଟନ।

ସ୍ବାମୀ ପରିତ୍ୟକ୍ତା ମହିଳାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୋଗ

ଦଶରଥପୁର, ୧୫।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଯାଜପୁର ଜିଲା ଦଶରଥପୁର ବିଜେଡି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଗତ ୧୧ ତାରିଖରେ ସ୍ବାମୀ ପରିତ୍ୟକ୍ତା ଜନୈକ ମହିଳାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ହୋଇଥିବା ସୋମବାର ମଙ୍ଗଳପୁର ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ଏସାର ଷ୍ଟିଲ କାରଖାନାରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ

ପାରାଦୀପ, ୧୫।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ପାରାଦୀପରେ ଥିବା ଏସାର ଷ୍ଟିଲ କାରଖାନାରେ ସୋମବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନ ୧ଟାରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି।

ଗୁଳି ଫୁଟାଇ ଭତ୍ତା ଟଙ୍କା ଲୁଟି ନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ

ଦଶପଲ୍ଲା, ୧୫।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଦଶପଲା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଶିମିଳିସାହି ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଠାରେ ସୋମବାର ସକାଳେ ଭତ୍ତା ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଉଥିଲା। ଏହି ସମୟରେ ୩ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ମୁହଁରେ ମୁଖାବାନ୍ଧି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ।

ପହଡ଼ ନ ପଡ଼ିବା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରସାଦ ବେପାର

ପହଡ଼ ନ ପଡ଼ିବା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରସାଦ ବେପାର

ରଘୁନାଥପୁର,୧୪।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ରଘୁନାଥପୁର ବ୍ଲକ କେରେକେରାସ୍ଥିତ ବିଭୁତିକ୍ଷେତ୍ର ପ୍ରଭୁ ଗୋରଖନାଥ ପୀଠରେ ବିଭାଟ ପରିଲକ୍ଷିତ ହେଉଛି। ଗତ ୧୩ ମାସ ତଳେ ଟ୍ରଷ୍ଟବୋର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଯିବା ପରେ, ପୀଠର ନୀତିନିୟମରେ ବିଭ୍ରାଟ ପରିଲକ୍ଷିତ ହେଉଛି। ରବିବାର ଏପରି ଏକ ବ୍ୟତିକ୍ରମ ଦେଖାଯାଇଛି। ଯାହାକି ଭକ୍ତଙ୍କ ଭକ୍ତି ଭାବନାରେ ଆଘାତ ଲାଗିଛି। ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଉପଲକ୍ଷେ ପୀଠରେ ୨୦ ହଜାର ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ସମାଗମ ହୋଇଥିଲା। ସକାଳୁ ପ୍ରଭୁଙ୍କ ନୀତି ଓ ନୈବେଦ୍ୟ ପରେ ପରିସରରେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଗହଳଚହଳ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ରାଜ୍ୟର କୋଣ ଅନୁକୋଣରୁ ଯାତ୍ରୀମାନେ ଆସି ପ୍ରଭୁଙ୍କ ଦର୍ଶନ କରିବା ସହ ପ୍ରସାଦ ସେବନ କରିବା ପାଇଁ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିଲେ।

ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନ ଖୋଜୁଛନ୍ତି ନେତା

ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନ ଖୋଜୁଛନ୍ତି ନେତା

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଅଫିସ,୧୪।୧ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଯେତିକି ପାଖେଇ ଆସୁଛି ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଜିଲା ରାଜନୀତିରେ ସମୀକରଣ ସେତିକି ବଦଳିବାରେ ଲାଗିଛି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାଜନୈତିକ ଦଳର ନେତାମାନେ ସେମାନଙ୍କ ସ୍ଥିତି ମଜଭୁତ୍‌ କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ସେମାନେ ନାନା କୌଶଳ ଆପଣାଉଛନ୍ତି। ବିଶେଷକରି ବିଜେଡି ରାଜନୀତିରେ ଘଡିକେ ଘୋଡ଼ା ଛୁଟୁଛି। ଏହି ଜିଲାର ୪ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁରକୁ ବାଦ୍‌ ଦେଲେ ଅନ୍ୟ ୩ଟିରେ ବିଜେଡିର ନେତାମାନେ ବିଧାୟକ ଅଛନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ନେତା ଯଦିଓ ନିଜ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳିରେ ସ୍ଥିତି ମଜଭୁତ୍‌ ରଖିଛନ୍ତି, ତଥାପି ସେମାନଙ୍କୁ ଅଜଣା ଭୟ ଘାରିଛି।

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁରର ମକର ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁରର ମକର ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଅଫିସ,୧୪।୧ ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁରର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମକର ଯାତ୍ରା କେବଳ ଜିଲା ନୁହେଁ, ରାଜ୍ୟରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ବଜାୟ ରଖିଛି। ଏହି ଯାତ୍ରାରେ ପଥର, କାଠ, ଲୁହା, ପିତଳ, ତମ୍ବା ତିଆରି ଅନେକ ସାମଗ୍ରୀ ବିକ୍ରି ହୁଏ। ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବଡ଼ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବେଶ୍‌ ମନୋରଞ୍ଜନ କରନ୍ତି। ଅପେରା ସାଙ୍ଗକୁ ରାମ ଦୋଳୀ, ସର୍କସ, ମ୍ୟାଜିକ ଆଦି ପ୍ରଦର୍ଶନ ହୁଏ। ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଖାଦ୍ୟ, ପିଲାଙ୍କ ଖେଳଣା, ସ୍ତ୍ରୀ ଲୋକଙ୍କ କାଚ, ଶଙ୍ଖା ଇତ୍ୟାଦି ସବୁକିଛି ମିଳେ। ଏଥିପାଇଁ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ କୋଣ, ଅଣୁକୋଣରୁ ବହୁ ଲୋକଙ୍କ ଆଗମନ ହୋଇଥାଏ। ଚଳିତବର୍ଷ ରବିବାରଠାରୁ ମକର ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ପରମ୍ପରା ଅନୁଯାୟୀ ସ୍ଥାନୀୟ ହାଟବଜାରସ୍ଥିତ ମୁଚୁକୁନ୍ଦ ସୋମନାଥଙ୍କ ପୀଠରେ ୫ ଦୋଳ ମେଳଣ ହୋଇଛି। ଏହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ହରିହର ଭେଟରୁ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ। ଦୁଇ ଠାକୁରଙ୍କ ଭେଟ ସମୟରେ ନିଆରା ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ। ପରେ ଉତ୍ସବ ମୁଖର ହୋଇପଡେ ଯାତ୍ରା ପଡିଆ। ଏହା ଅତିକମ୍‌ରେ ୧୬ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ। ଏକ ସମୟରେ ପୁସ୍ତକ ମେଳା ସାଙ୍ଗକୁ ମକର ଯାତ୍ରା ହେଉଥିବାରୁ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ବହୁ ଲୋକଙ୍କ ସମାଗମ ହୋଇଥାଏ।

ସରିଲା ପ୍ରଚାର, ୧୬ରେ ମତଦାନ

ସରିଲା ପ୍ରଚାର, ୧୬ରେ ମତଦାନ

ପାରାଦୀପ ପୌର ପରିଷଦର ୬ନଂ. ଓ୍ବାର୍ଡ ଉପନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ରବିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପ୍ରଚାର ଶେଷ ହୋଇଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ଅଠରବାଙ୍କୀସ୍ଥିତ ଅମ୍ବିକା ସ୍କୁଲରେ ମତଦାନ ହେବ। ପ୍ରଚାର ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ୩ ପ୍ରମୁଖ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ବିଜେଡି, କଂଗ୍ରେସ ଓ ଭାଜପା ମଧ୍ୟରେ କଡ଼ା ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ସ୍ଥିତି ରହିଛି। ଅର୍ଥାତ ପ୍ରଚାରରେ କେହି କାହାଠାରୁ ପଛରେ ନାହାନ୍ତି। ୩ ଦଳର ପ୍ରାର୍ଥତ୍ନୀ ଓ ନେତା ଜିତିବା ଆଶାରେ ଅଛନ୍ତି। ତେବେ ଏହି ନିର୍ବାଚନ ୩ ଦଳ ପାଇଁ ସମ୍ମାନର ପ୍ରଶ୍ନ ହୋଇଥିବାରୁ ନେତାମାନେ ହାତଖୋଲା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଚାର, ଭୋଜିଭାତ ଜୋରଦାର ହୋଇଛି।

ପଟ୍ଟା ଥାଇ ବି ମିଳୁନି ବାସଗୃହ

ପଟ୍ଟା ଥାଇ ବି ମିଳୁନି ବାସଗୃହ

କାଳିଆପାଣି,୧୪।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ସୀମାରେଖା ତଳେ ବାସ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଆବାସ ଯୋଜନାଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ମାଗଣାରେ ନିତ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ ଜିନିଷ ଯୋଗାଇ ଦେବାପାଇଁ ନିୟମ ପ୍ରଣୟନ କରିଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ପ୍ରତିବର୍ଷ ସରକାର କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି। ମାତ୍ର ଏହି ଯୋଜନା ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କଠାରେ ପହଞ୍ଚତ୍ପାରୁନାହିଁ। ଫଳରେ ସରକାରୀ ଯୋଜନା ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସାତସପନ ପାଲଟିଛି। ଏଭଳି ଚିତ୍ର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଯାଜପୁର ଜିଲା ସୁକିନ୍ଦା ଖଣି ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ମାଙ୍କେଡ଼ିଆ ଜନଜାତିଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ।

ନଦୀଜଳକୁ ନେଇ ବଢ଼ୁଛି ସମସ୍ୟା

ନଦୀଜଳକୁ ନେଇ ବଢ଼ୁଛି ସମସ୍ୟା

ଯାଜପୁର ରୋଡ,୧୪।୧(ନି.ପ୍ର.) କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାର ଗୋନାସିକ ପର୍ବତରୁ ବାହାରିଛି ପୂଣ୍ୟତୋୟା ନଦୀ ବୈତରଣୀ। ଏହି ନଦୀ କେନ୍ଦୁଝର, ଯାଜପୁର, ଭଦ୍ରକ ପ୍ରଭୃତି ଜିଲାରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି। ବିଶେଷ କରି ଯାଜପୁର ଓ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାର ଜୀବନରେଖା ହେଉଛି ଏହି ନଦୀ। କୋରେଇ, ଦଶରଥପୁର, ଯାଜପୁର, ବିଞ୍ଝାରପୁର ପ୍ରଭୃତି ବ୍ଲକର ଲୋକମାନେ ଜୀବିକା ନିର୍ବାହ ପାଇଁ ଏହି ନଦୀ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିଥାନ୍ତି। ଏହି ଜଳକୁ ପାନୀୟ ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରିବା ସହ ଚାଷ ଜମିରେ ମଡାଇଥାନ୍ତି। ମାତ୍ର ଏବେ ଏହି ଜଳକୁ ନେଇ ଲୋକଙ୍କ ସମସ୍ୟା ଦିନକୁ ଦିନ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି।

ବଦଳୁନି ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ପାନୀୟ ସମସ୍ୟା

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୧୪।୧ ଆଗକୁ ଖରା ମାସ। ଏଥିପାଇଁ ଗ୍ରାମ୍ୟ ଜଳଯୋଗାଣ ଓ ପରିମଳ ବିଭାଗ(ଆରଡବ୍ଲ୍ୟୁଏସ୍‌ଏସ୍‌) ଏବେଠୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବାମନେ ହେଉଛି। ଗାଁ ଲୋକଙ୍କ ଶୋଷ ମେଣ୍ଟାଇବାକୁ ରିପୋର୍ଟରେ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାମରେ ପାନୀୟ ଜଳ ସୁବିଧା ପାଇଁ ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଉଥିବା, ସେଥିରୁ ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇଥିବା ଓ ଅନେକର କାମ ଚାଲିଥିବା ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି। ହେଲେ ବାସ୍ତବ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆରଡବ୍ଲ୍ୟୁଏସଏସର ରିପୋର୍ଟ କେବଳ ଅନୁଦାନ ଆଣି ଚଳୁ କରିବା ନିମନ୍ତେ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ବର୍ଷ ବର୍ଷ ହେଲା ବିଭାଗୀୟ ରିପୋର୍ଟରେ ପ୍ରକଳ୍ପ ଗୁଡିକର କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଥିବା ଉଲ୍ଲେଖ ରହୁଛି । ମାତ୍ର ବିଭାଗୀୟ, ପ୍ରଶାସନିକ ଏବଂ ବିଧାନସଭା କମିଟିର ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ସମୀକ୍ଷାବେଳେ ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡିକର ସ୍ଥିତି ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ ରହୁଛି। ଏହାସତ୍ତ୍ବେ ପ୍ରକଳ୍ପ ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ହେବାର ନା ଧରୁନି। ଶିଳ୍ପ କାରଖାନାରେ ଶତାଧିକ ଗଭୀର ବୋରୱେଲ ଖନନ ଯୋଗୁ ଭୂତଳ ଜଳସ୍ତର ହ୍ରାସ ହେଉଥିବା ଆରଡବ୍ଲ୍ୟୁଏସ୍‌ଏସ୍‌ ନିଜେ ସ୍ବୀକାର କରି ସରକାରଙ୍କୁ ରିପୋର୍ଟ ତଲବ କରୁଛି। ହେଲେ ଶିଳ୍ପପ୍ରୀତି ଏତେ ଗଭୀର ହୋଇଛି ଯେ, ପାଣି କେତେ ଗଭୀରକୁ ଯାଉଛି ତାହା ଜାଣିବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ସମୟ ନାହିଁ । ଜିଲାର ୮ଟି ଅଚଳ ପାଇପ ଜଳଯୋଗାଣ ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡିକର ମରାମତି ଓ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ୭୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ ଅଟକଳ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ଆରଡବ୍ଲ୍ୟୁଏସ୍‌ଏସ୍‌ ଯାଜପୁର ଡିଭିଜନ ପକ୍ଷରୁ ଅନୁଦାନ ମଞ୍ଜୁର କରିବାକୁ ଆବେଦନ ହୋଇଛି। ତେବେ ଅଧାପନ୍ତରିଆ ହୋଇ ରହିଥିବା ଅଚଳ ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡିକ ଖରାମାସ ପୂର୍ବରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହେଉଛି କି ନାହିଁ ତାହା ସାଧାରଣରେ ସନ୍ଦୀହାନ ଦେଖାଦେଇଛି ।

ଚନ୍ଦ୍ରମୌଳିଙ୍କ ପୀଠରେ ଦଶହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଭକ୍ତ ସମାଗମ

ଚନ୍ଦ୍ରମୌଳିଙ୍କ ପୀଠରେ ଦଶହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଭକ୍ତ ସମାଗମ

ରାଜନଗର/ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ,୧୪।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଚନ୍ଦନ ନଗରସ୍ଥିତ ଶ୍ରୀଶ୍ରୀ ଚନ୍ଦ୍ରମୌଳି ମହାଦେବ ପୀଠରେ ପବିତ୍ର ମକର ଯାତ୍ରା ରବିବାର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।