Dharitri News

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ଯୌତୁକଜନିତ ବଧୂହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ

ଯୌତୁକଜନିତ ବଧୂହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ

ମାର୍ଶାଘାଇ ଥାନା ତୁଳସୀପୁର ଗ୍ରାମର ଚିତ୍ତରଞ୍ଜନ ସାହୁଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଈଶାରାଣୀ (୨୫)ଙ୍କୁ ଯୌତୁକ ଜନିତ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା ଶୁକ୍ରବାର ତାଙ୍କ ବାପା ଅଭିରାମ ନାୟକ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ଗୋପୀନାଥଜୀଉ ପାଣି ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ବାତିଲ: ପ୍ରତିବାଦରେ ଜଳସେଚନ କନିଷ୍ଠ ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଘେରାଉ

ଗୋପୀନାଥଜୀଉ ପାଣି ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ବାତିଲ: ପ୍ରତିବାଦରେ ଜଳସେଚନ କନିଷ୍ଠ ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଘେରାଉ

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଅଫିସ,୨୯।୧୨-ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗୋପୀନାଥଜୀଉ ପାଣି ପଞ୍ଚାୟତରେ ଶୁକ୍ରବାର ହେବାକୁ ଥିବା ନିର୍ବାଚନ ଅଚାନକ ବାତିଲ କରି ଦିଆଯାଇଛି। ଫଳରେ ପାଣି ପଞ୍ଚାୟତର ସଭ୍ୟାସଭ୍ୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା।

ଧଳତଙ୍ଗଗଡ ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ହରିଣ ଶିକାର: ତରକାରୀ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତବେଳେ କଟାମାଂସ ଜବତ

ଧଳତଙ୍ଗଗଡ ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ହରିଣ ଶିକାର: ତରକାରୀ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତବେଳେ କଟାମାଂସ ଜବତ

ରଘୁନାଥପୁର,୨୯।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଜିଲା ରଘୁନାଥପୁର ବ୍ଲକ ଧଳତଙ୍ଗଗଡ ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ହରିଣ ଶିକାର କରାଯାଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ତରକାରୀ ପାଇଁ କଟାମାଂସ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଥିବାବେଳେ ଗୁରୁବାର ରାତିରେ ବନବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଜବତ କରାଯାଇଛି।

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଖୁଣ୍ଟକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର: ୧ ମୃତ, ୨ ଗୁରୁତର

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଖୁଣ୍ଟକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର: ୧ ମୃତ, ୨ ଗୁରୁତର

ନୟାଗଡ ଅଫିସ, ୨୯।୧୨: ନୟାଗଡ଼-ଖଣ୍ଡପଡ଼ା ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ ରାସ୍ତାରେ ଗୁରୁବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଏକ କାର ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଖୁଣ୍ଟକୁ ଧକ୍କା ଦେଇଥିଲା। ଏଥିରେ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ୨ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଗ୍ରହଣୀୟ ହେବନି ବିନା ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାର ଫାଇଲ

ଗ୍ରହଣୀୟ ହେବନି ବିନା ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାର ଫାଇଲ

ଜାନୁୟାରୀ ପହିଲାରୁ ଯଦି କୌଣସି ଫାଇଲ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାରେ ନ ଆସେ ତେବେ ତାହା ଗ୍ରହଣୀୟ ହେବ ନାହିଁ ।ରାଜ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟ ବୈଠକରେ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାକୁ କଡ଼ାକଡ଼ି ଭାବେ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହେବା ପରେ ଯାଜପୁର ଜିଲାପାଳ ଏହି ତପତ୍ରତା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ବାର୍ଷିକ ୮ ନିୟୁତ ମେଟ୍ରିକ୍‌ଟନ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି

ବାର୍ଷିକ ୮ ନିୟୁତ ମେଟ୍ରିକ୍‌ଟନ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି

କଳିଙ୍ଗନଗର ଟାଟା ଷ୍ଟିଲର ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧି ହେବ। ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅତିରିକ୍ତ ୨୩ ହଜାର ୫୦୦କୋଟି ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରି ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ପାଦନକୁ ୩ ନିୟୁତ ମେଟ୍ରିକ ଟନ (ଏମଟିପିଏ)ରୁ ୮ ନିୟୁତ ମେଟ୍ରିକ ଟନକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବ। ଏହି ସମ୍ପ୍ରସାରଣ କାର୍ଯ୍ୟ ୪ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବାକୁ ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ ବୋର୍ଡ ପକ୍ଷରୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି। ଏହା ମୋଟ ଘରୋଇ ଉପତ୍ାଦ(ଜିଡିପି) ବୃଦ୍ଧିହାରରେ ସହାୟକ ହେବା ସହିତ ସ୍ଥାନୀୟ ନିଯୁକ୍ତିକୁ ଅଗ୍ରାଧିକାର ମିଳିବ ବୋଲି ଆଶାବ୍ୟକ୍ତ କରାଯାଇଛି।

ଟ୍ରେନ ଲାଇନରୁ ଅଜଣା ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ଟ୍ରେନ ଲାଇନରୁ ଅଜଣା ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ପାରାଦୀପ ଥାନ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଅଠରବାଙ୍କି ଓଭରବ୍ରିଜ ତଳୁ ଗୁରୁବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ ଦେହ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଛି ।

ପାରାଦୀପ ପୌର ପରିଷଦ ଉପ ନିର୍ବାଚନ

ପାରାଦୀପ ପୌର ପରିଷଦ ଉପ ନିର୍ବାଚନ

ପାରାଦୀପ ପୌର ପରିଷଦ ୬ଂ ଓ୍ବାର୍ଡର ଉପନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲର ଶେଷ ଦିନରେ ଗୁରବାର ୩ ଜଣ ପାର୍ଥତ୍ପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି।

ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସରେ ଅକ୍ସିଜେନ୍‌ ନଥିବାରୁ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ଯୁବକ ମୃତ:  ପ୍ରତିବାଦରେ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ରାସ୍ତାରୋକ

ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସରେ ଅକ୍ସିଜେନ୍‌ ନଥିବାରୁ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ଯୁବକ ମୃତ: ପ୍ରତିବାଦରେ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ରାସ୍ତାରୋକ

୧୦୮ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସରେ ଅକ୍ସିଜେନର ବ୍ୟବସ୍ଥା ନଥିବାରୁ ନିଶ୍ଚନ୍ତକୋଇଲି ବ୍ଲକ ଦାଉଦପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବଗୁଲିପଡା ଗ୍ରାମର ଜଣେ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ଯୁବକଙ୍କ ଗୁରୁବାର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ ଗ୍ରାମର ଅଜୟ ମଲ୍ଲିକ(୩୭)। ଏନେଇ ଗ୍ରାମରେ ଉତ୍ତେଜ୍ଜନା ପକାଶ ପାଇଛି। ପ୍ରତିବାଦରେ ପରିବାର ଲୋକେ ଗ୍ରାମର ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ସହ ମିଶି କଟକ-ଚାନ୍ଦବାଲି ରାସ୍ତା ମଝିରେ ମୃତଦେହ ରଖି ରାସ୍ତାରୋକ କରିଛନ୍ତି।

ସରପଞ୍ଚଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣାରେ ୨ ଗିରଫ

ସରପଞ୍ଚଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣାରେ ୨ ଗିରଫ

ଦଶପଲ୍ଲା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ମଧ୍ୟଖଣ୍ଡ ପଞ୍ଚାୟତର ସରପଞ୍ଚ ଗଣେଶ୍ୱର ନାୟକଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣାରେ ଗୁରୁବାର ୨ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ନାମ ଅଦ୍ୟାବଧି ଜଣାପଡି ନାହିଁ।

୨ ସ୍ଥାନରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ୧୦  ମେଣ୍ଢା, ୮ ଛେଳି ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ

୨ ସ୍ଥାନରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ୧୦ ମେଣ୍ଢା, ୮ ଛେଳି ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ

ସୁକିନ୍ଦା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗୋଲଖପୁର ଏବଂ ଆମ୍ବପାଳ ଗ୍ରାମରେ ମଙ୍ଗଳବାର ରାତିରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟି ମୋଟ ୬ବଖରା ଘର ପୋଡିଯାଇଛି। ଏହି ଘର ପୋଡିରେ ଟଙ୍କା, ଧାନ , ଚାଉଳ, ଛେଳି , ମେଣ୍ଢା ଆଦି ପୋଡିଯାଇ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ଧନଜୀବନ ହାନୀ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।

୮ଜଣଙ୍କୁ ଆଜୀବନ ଦଣ୍ଡାଦେଶ

୮ଜଣଙ୍କୁ ଆଜୀବନ ଦଣ୍ଡାଦେଶ

ସଂଘବଦ୍ଧଭାବେ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ କରି ଜଣଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଯାଜପୁର ଜିଲା ଦୌରାଜଜ୍‌ ବୁଧବାର ୨୪ଜଣ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରି ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି। ୨୪ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୮ ଜଣଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରିଥିବାବେଳେ ୧୬ଜଣଙ୍କୁ ୨ ବର୍ଷ ଲେଖାଏ ଜେଲ୍‌ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି। ଏହି ମାମଲାରେ ଅନ୍ୟଜଣେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ନାବାଳକ ହୋଇଥିବାରୁ ଜୁଭେନାଇଲ କୋର୍ଟରେ ତାଙ୍କର ଶୁଣାଣି ଚାଲିଛି।

ବେଲଗାମ ବେଆଇନ ମାଙ୍କଡ଼ା ଖନନ

ବେଲଗାମ ବେଆଇନ ମାଙ୍କଡ଼ା ଖନନ

ଯାଜପୁର ଜିଲା ଦର୍ପଣ ତହସିଲରେ ବେଆଇନ ଭାବେ ମାଙ୍କଡା ଖନନ କରାଯିବା ସହ ଦୈନିକ ଶହ ଶହ ଟ୍ରିପ ମାଙ୍କଡା ପଥର ବାହାରକୁ ଚାଲାଣ ହେଉଛି। ଦର୍ପଣ ତହସିଲଦାର ଏହା ଜାଣିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ନ ଜାଣିଲା ଭଳି ଅଭିନୟ କରୁଛନ୍ତି। ଯାହାକୁ ନେଇ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଭାଜପା ବଡଚଣା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ତରଫରୁ ଆନ୍ଦୋଳନାମତ୍କ ପନ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଏହି ତହସିଲ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବୈରୀ, ଅମୀୟଝରି, ବରୁଣିଆ, ଚାରିଗୋଛିଆ, ପାରିଆ, ନିମଡିହ, ସମିଆ, ବାଉଁଶମୂଳି, ସାତମାଣ, ବନ୍ଧପାଲି ଓ ଭାଲୁମରା ଆଦି ଗ୍ରାମରେ ରହିଥିବା ଜଙ୍ଗଲ ଜମି, ସରକାରୀ ଜମି ଓ ବେସରକାରୀ ଜମିରୁ ବେଆଇନ ଭାବେ ମାଙ୍କଡା ଖନନ କରାଯାଇ ଚାଲାଣ କରାଯାଉଛି।

ମୁଗୁପାଳରୁ ଧଳା ପେଚା ଉଦ୍ଧାର

ମୁଗୁପାଳରୁ ଧଳା ପେଚା ଉଦ୍ଧାର

ରସୁଲପୁର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ମୁଗୁପାଳ ପଞ୍ଚାୟତର ଲେଙ୍କା ସାହିରୁ ଏକ ବିରଳ ପ୍ରଜାତିର ଧଳା ପେଚା ମଙ୍ଗଳବାର ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଛି ।

ପଟୁଣିଆ ସ୍ଲୁଇସ ଗେଟ୍‌ ଶିଳାନ୍ୟାସ

ପଟୁଣିଆ ସ୍ଲୁଇସ ଗେଟ୍‌ ଶିଳାନ୍ୟାସ

ଧର୍ମଶାଳା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ଅନ୍ତର୍ଗତ ପଟୁଣିଆ ପଞ୍ଚାୟତଠାରେ ଡ୍ରେନେଜ ଡିଭିଜନ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ୧କୋଟି ୨୮ଲକ୍ଷ ୨୮ହଜାର ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ପଟୁଣିଆ ସ୍ଲୁଇସ୍‌ ଗେଟର ଶିଳାନ୍ୟାସ ଉସତ୍ବ ବୁଧବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ବିନା ପଞ୍ଜୀକରଣରେ ଚାଲିଛି ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ କାମ

ବିନା ପଞ୍ଜୀକରଣରେ ଚାଲିଛି ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ କାମ

ବିନା ପଞ୍ଜୀକରଣରେ ପାଣିରେ ବୁଡ଼ାଇ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ନିୟୋଜିତ କରି କାମ କରୁଛି ଏଆର୍‌ଏସ୍‌ଏସ୍‌। ଏପରି କି ସେମାନଙ୍କୁ ୫ମାସ ହେଲା ବକେୟା ୭ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପ୍ରାପ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇନାହିଁ। ଯାଜପୁର ଜିଲା ଜେନାପୁର ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ନଦୀ ଉପରେ ନିର୍ମାଣାଧିନ ହାଇଲେଭଲ ବ୍ରିଜର ସିଙ୍କିଙ୍ଗ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଏଭଳି ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ରାଜ୍ୟ ବାହାରର ସମ୍ପୃକ୍ତ ଶ୍ରମିକମାନେ ଏନେଇ ଠିକାସଂସ୍ଥା ଏଆରଏସ୍‌ଏସ୍‌ ବିରୋଧରେ ବୁଧବାର ଜିଲା ଶ୍ରମ ବିଭାଗର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି। କମ୍ପାନୀର ପଞ୍ଜୀକରଣ ବଳରେ କାହାରି କିଛି ଅସୁବିଧା ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି କୁହାଯାଇ ୧୦୦ଫୁଟରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଗଭୀର ପାଣିରେ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନକୁ ବାଜି ଲଗାଯାଉଛି। ପୂର୍ବରୁ ଗାର୍ଡରରେ ଫାଟ ଓ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ନାମରେ ବର୍ଦ୍ଧିତ ଦରକୁ ହଡ଼ପ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। ତେବେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏହି ସଂସ୍ଥା ପରିଚାଳିତ ହେଉଥିବାରୁ ଶ୍ରମ ବିଭାଗ କିମ୍ବା ଯାଜପୁର ଆର ଆଣ୍ଡ ବି ଡିଭିଜନ ମୁହଁ ଖୋଲିବାକୁ ସାହାସ ଜୁଟାଇ ପାରୁ ନାହାନ୍ତି। ଫଳରେ ଗରିବ ଶ୍ରମିକମାନେ ନିଜ ଭାଗ୍ୟକୁ ଆଦରି ପଡି ରହିଛନ୍ତି ।

ହାଇଓ୍ବା ଧକ୍କାରେ ବାଇକ୍‌ ଚାଳକ ମୃତ

ହାଇଓ୍ବା ଧକ୍କାରେ ବାଇକ୍‌ ଚାଳକ ମୃତ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ, ୨୭।୧୨: ଯାଜପୁର ଜିଲା ଚଣ୍ଡିଖୋଲ-ଡୁବୁରି ୫୩ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ଚଢ଼େଇଧରା ନିକଟରେ ବୁଧବାର ଅପରାହ୍ନ ୧.୩୦ରେ ଏକ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଏକ ହାଇଓ୍ବା ସହ ବାଇକ୍‌ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା ହେବାରୁ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ବାଇକ୍‌ ଚାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି।

ବିଷ୍ଣୁ-ରାଜଶ୍ରୀ ବିବାଦରେ ବଳିପଡୁଛି ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ

ବିଷ୍ଣୁ-ରାଜଶ୍ରୀ ବିବାଦରେ ବଳିପଡୁଛି ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ

ବିରିଡ଼ି ବ୍ଲକ ସଢ଼େଇ ଶାସନ ଅନନ୍ତବଡ଼ସ୍ଥିତ ଅଳକା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଜିଲାର ଅଗ୍ରଣୀ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ। ଏହି ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ଯୁକ୍ତ ୨ ଓ ଯୁକ୍ତ ୩ କଳା, ବିଜ୍ଞାନ, ବାଣିଜ୍ୟରେ ପାଖାପାଖି ୨ ହଜାର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଶିକ୍ଷାଲାଭ କରୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ରାଜନୈତିକ ବିବାଦରୁ ଏହି ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନର ଅଧୋଗତି ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ବିଶେଷ କରି ରାଜ୍ୟ ଯୋଜନା ବୋର୍ଡ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ବିଷ୍ଣୁ ଦାସ ଓ ତିର୍ତ୍ତୋଲ ବିଧାୟିକା ରାଜଶ୍ରୀ ମଲ୍ଲିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଯୋଗୁ ପରିଚାଳନା କମିଟି ଗଠନରେ ବିଳମ୍ବ ଘଟୁଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ଏଥିଯୋଗୁ କଲେଜର ଉନ୍ନୟନ କାର୍ଯ୍ୟ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହେଉଛି।

ଆପ୍ପା ରାଓ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ  ୯ ମାସ ପରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ଆପ୍ପା ରାଓ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ୯ ମାସ ପରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ଭିକ୍ଷା ଟଙ୍କା ପାଇଁ ପାରାଦୀପରେ ଗତ ୯ମାସ ତଳେ ହୋଇଥିବା ଏକ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଘଟଣାରେ ପୋଲିସ ମଙ୍ଗଳବାର ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ସେ ହେଲେ କୁଜଙ୍ଗ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବୌଳାଙ୍ଗ ଗ୍ରାମର ସନିଆ ମଲ୍ଲିକ। ଏନେଇ କେସ୍‌ (ନଂ.୩୬/୧୭), ଦଫା ୩୪୧, ୨୯୪, ୫୦୬, ୩୨୫ ଓ ୩୦୨ରେ ତାଙ୍କୁ କୋର୍ଟଚାଲାଣ କରାଯାଇଛି।

୪ଥର ଅଭିଯୋଗ ପରେ ଧାରଣାରେ ବସିଲେ ରାଜେନ୍ଦ୍ର

୪ଥର ଅଭିଯୋଗ ପରେ ଧାରଣାରେ ବସିଲେ ରାଜେନ୍ଦ୍ର

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ବ୍ଲକ ବାରୋ ପଞ୍ଚାୟତ ତରାଣ୍ଡୋ ଗ୍ରାମର ରାଜେନ୍ଦ୍ର ନାୟକ ବନ ବିଭାଗରୁ ପ୍ରାପ୍ୟ ଅର୍ଥ ଦାବି କରି ଇତିମଧ୍ୟରେ ୪ ଥର ଜିଲାପାଳଙ୍କ ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରତି ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣି ସମୟରେ ଜିଲାପାଳ ଏ ନେଇ ତୁରନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ହେବ ବୋଲି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଉଛନ୍ତି । ତେବେ ଏହା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ନ ହେବାରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ରାଜେନ୍ଦ୍ର ଧାରଣାରେ ବସିଥିଲେ

ଆୟୁଷ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଭରସାରେ ଚାଲିଛି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର

ଆୟୁଷ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଭରସାରେ ଚାଲିଛି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର

ରାଜକନିକା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ କାଟଣାବଣିଆଁ ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ କାଟଣା ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ କୌଣସି ଡାକ୍ତର ଅବା ଫାର୍ମାସିଷ୍ଟ ନାହାନ୍ତି। କେବଳ କାମଚଳାଇବା ପାଇଁ ଜଣେ ହୋମିଓପାଥିକ ଆୟୁଷ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ରଖାଯାଇଛି।

ଧାନକିଣାକୁ ନେଇ ଅନିଶ୍ଚିତତା

ଧାନକିଣାକୁ ନେଇ ଅନିଶ୍ଚିତତା

ରସୁଲପୁର ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ୧୧ଟି ପ୍ରାଥମିକ କୃଷି ସମବାୟ ସମିତିରେ ଧାନକିଣାକୁ ନେଇ ଅନିଶ୍ଚିତତା ଜାରି ରହିଛି । ଧାନକିଣା ନେଇ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷାରେ ନଭେମ୍ବର ୧୫ରେ ଏକ ବୈଠକ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା। ଉକ୍ତ ବୈଠକରେ ଅନଲାଇନ୍‌ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଧାନ କିଣିବା ନେଇ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି ରହିଥିଲେ। ଏହାପରେ ଡିସେମ୍ବର ୧ରୁ ସମଗ୍ର ଜିଲାରେ ଧାନକିଣା ହେବା ନେଇ ଜିଲାସ୍ତରରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇ ଥିଲା । ଏ ଦିଗରେ ଯାଜପୁର ଜିଲାପାଳ ରଞ୍ଜନ କୁମାର ଦାସ ଯୋଗାଣ କୃଷି ଓ ସମବାୟ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । ନିର୍ଦ୍ଦେଶାନାମା ଜାରି ହେବାର ୪୦ ଦିନ ବିତିଲାଣି ସତ ଏଯାବତ୍‌ ବ୍ଲକରେ ଏହା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇପାରୁନାହିଁ । ଧାନ କିଣିବାରେ ଅନଲାଇନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବାଧକ ସାଜିଛି। ଏ ଦିଗରେ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌(ପି-ପାସ୍‌)ପ୍ରକ୍ରିୟା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ କରାଯାଇ ପାରୁନାହିଁ । ଫଳରେ ଧାନ କିଣା ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ପାରୁନାହିଁ ।

ବଳାତ୍କାରୀଙ୍କୁ ୭ବର୍ଷ କାରାଦଣ୍ଡ

ବଳାତ୍କାରୀଙ୍କୁ ୭ବର୍ଷ କାରାଦଣ୍ଡ

ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୋଗରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକଙ୍କୁ ଯାଜପୁର ଫାଷ୍ଟ ଟ୍ରାକ୍‌ କୋର୍ଟ ୭ ବର୍ଷ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରିଛନ୍ତି।

୪ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ

୪ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ

ଡକାୟତି ସହ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଜନୈକ କର୍ମଚାରୀ ଓ ତାଙ୍କ ୩ସହଯୋଗୀଙ୍କୁ ଯାଜପୁରର ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲା ଓ ଦୌରା ଜଜ୍‌ ବିକ୍ରମ କୁମାର ପ୍ରଧାନ ମଙ୍ଗଳବାର ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କୁ ୨୦ହଜାର ଟଙ୍କା ଲେଖାଏ ଅର୍ଥ ଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରିଛନ୍ତି। ଜରିମାନା ଅନାଦେୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଧିକ ୬ମାସ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରିବାକୁ ରାୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।