ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ଜାତୀୟ ନୌବାଣିଜ୍ୟ ଦିବସ ପାଳିତ

ଜାତୀୟ ନୌବାଣିଜ୍ୟ ଦିବସ ପାଳିତ

ପାରାଦୀପ, ୫।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ପାରାଦୀପ ପୋର୍ଟ ଟ୍ରଷ୍ଟ ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର ୫୫ତମ ଜାତୀୟ ନୌବାଣିଜ୍ୟ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ବନ୍ଦର ନିଷିଦ୍ଧାଞ୍ଚଳର ଓ୍ବେଟ ବେସିନ୍‌ଠାରେ ଏକ ଉତ୍ସବର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ବନ୍ଦର ଉପସଂରକ୍ଷକ କ୍ୟାପ୍‌ଟେନ ଅତୁଲ୍ୟ କୁମାର ମହାପାତ୍ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିବା ବେଳେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥିଭାବେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରିଙ୍କେଶ ରାୟ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ।

ପଥର ଖାଦାନରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଓଲଟି ଶ୍ରମିକ ମୃତ

ପଥର ଖାଦାନରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଓଲଟି ଶ୍ରମିକ ମୃତ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ/ଧର୍ମଶାଳା, ୫।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଧର୍ମଶାଳା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାଜବାଟୀ କଳାପଥର ୫ନଂ ଖାଦାନରେ ଗୁରୁବାର ସକାଳ ୮ଟାରେ ଏକ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଓଲଟି ପଡିବାରୁ ଜଣେ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ ଚିତ୍ରକୂଳ ଗ୍ରାମର ଦାସରଥି ଘଡାଇ(୩୨)। ଖବର ପାଇ ଧର୍ମଶାଳା ପୋଲିସ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ମୃତଦେହ ଜବତ କରି ଯାଜପୁର ପଠାଇଛି ବୋଲି ଥାନାଧିକାରୀ ଉମାକାନ୍ତ ନାୟକ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ, ୫।୪: ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ଶରଣକୁଳ ଥାନା ବଡ଼ପୁଟ ଗ୍ରାମ ସାତବନ୍ଧ ନୂଆବନ୍ଧ ପୋଖରୀ ନିକଟରେ ଥିବା ଏକ ଗଛରୁ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ଯୁବକଙ୍କ ପକେଟରେ ଥିବା ଆଧାର କାର୍ଡରୁ ତାଙ୍କ ନାମ ଧନେଶ୍ୱର ବେହେରା(୩୮) ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି।

ଯୋଜନାକୁ ଭଣ୍ଡୁର କରୁଛି ଦଲାଲଗିରି

ଯୋଜନାକୁ ଭଣ୍ଡୁର କରୁଛି ଦଲାଲଗିରି

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୪।୪ ଯାଜପୁର ଜିଲାରେ ୧ଲକ୍ଷ ୩୧ହଜାର ନିର୍ମାଣ ଶ୍ରମିକ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହାର ସଂଖ୍ୟା ଆହୁରି ବଢିବା ଉଚିତ୍‌ । ତେଣୁ ଏହାର ନିୟମ କାନୁନ, ସହାୟତା ସୁବିଧା ସମ୍ପର୍କରେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ, ବ୍ଲକ, ପୈାରାଞ୍ଚଳଗୁଡ଼ିକରେ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ଦଲାଲଗିରି ଏହି ମହତ ଯୋଜନାକୁ ଭଣ୍ଡୁର କରୁଛି । ଦଲାଲଙ୍କ ପ୍ରରୋଚନାରେ ପଡ଼ିି ବହୁ ନିର୍ମାଣ ଶ୍ରମିକ ହଇରାଣ ହେଉଛନ୍ତି। ଯାହାଫଳରେ ଯୋଜନାର ସଫଳତା ଠିକ ଭାବେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ନିକଟକୁ ପହଞ୍ଚି ପାରୁନାହିଁ। ତେଣୁ ବିଭାଗୀୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ବା ଜନସୁବିଧା କେନ୍ଦ୍ରରେ ନାମ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଓ ନବୀକରଣ କରାଇବାକୁ ରାଜ୍ୟ ଶ୍ରମ, କର୍ମଚାରୀ ରାଜ୍ୟ ବୀମା ଓ ଶକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଶାନ୍ତ ସିଂ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ। ବୁଧବାର ଗୌତମ ବୁଦ୍ଧ ସଂସ୍କୃତି ଭବନଠାରେ ଜିଲାଶ୍ରମ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ନିର୍ମାଣ ଶ୍ରମିକ ସେବା ସପ୍ତାହ ଅବସରରେ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ସମାରୋହ ପାଳିତ ହୋଇଥିଲା। ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାପାଳ ବ୍ରଜବନ୍ଧୁ ଭୋଳଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ସିଂ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବରେ ଯୋଗଦେଇ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୧କୋଟି ନିର୍ମାଣ ଶ୍ରମିକ ରହିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୨୨ଲକ୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଲୋକଙ୍କୁ ପଞ୍ଜୀକରଣ କରାଯାଇଛି।

 ରାଜପଥ ନିର୍ମାଣରେ ଅନିୟମିତତା, ରାସ୍ତା ପାଲଟିଛି ମରଣଯନ୍ତା

ରାଜପଥ ନିର୍ମାଣରେ ଅନିୟମିତତା, ରାସ୍ତା ପାଲଟିଛି ମରଣଯନ୍ତା

ଚଣ୍ଡିଖୋଲ,୪।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ହଜାର ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ କରାଯାଇ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ନିର୍ମାଣ ହେଉଛି। କିନ୍ତୁ ନିର୍ମାଣଗତ ତ୍ରୁଟି ପାଇଁ ଜନସାଧାରଣ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରବାହ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ଦିନ କେତେଟା ହୋଇ ନାହିଁ କାଳବୈଶାଖୀର ଅସରାଏ ବର୍ଷାରେ ଚଣ୍ଡିଖୋଲ ଛକରୁ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ହୋଇପାରୁ ନାହିଁ। ଚଣ୍ଡିଖୋଲ ଛକ ଓଡ଼ିଶାର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଛକ ଭାବେ ଜଣାଶୁଣା। ୩ଟି ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଏଠାରେ ମିଳନ ହୋଇଛି। ସେଥିପାଇଁ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କରିବା ସମୟରେ ଚଣ୍ଡିଖୋଲ ଛକ ପ୍ରତି ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥାନ୍ତି। ୫ନଂ(କ) ଜାତୀୟ ରାଜପଥ, ୫୩ନଂ ଓ ୧୬ ନଂ କଲିକତା-ଚେନ୍ନାଇ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଏଠାରେ ସଂଯୋଗ ହୋଇଛି। ୧୬ ନଂ. ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ୬ ଲାଇନ କାମ ଅବଧି ସରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଅଦ୍ୟାବଧି କାମ ସରିନାହିଁ। ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରଥମ ୬ ଲାଇନ ଚଣ୍ଡିଖୋଲ-ଭୁବନେଶ୍ୱର କାମ ଚାଲୁଥିବାବେଳେ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କିମ୍ବା ଏହି ୬ ଥାକିଆ ରାସ୍ତା କରୁଥିବା ଏକ ଠିକା କମ୍ପାନୀ ଏଠାରେ କାର୍ଯ୍ୟଶୈଳୀରେ ଭୁଲ ନିର୍ମାଣ କରିଥିବାରୁ ଛକରେ ପାଣି ଜମାଟ ବାନ୍ଧୁଛି।

ହଟ୍ଟଗୋଳରେ ଶେଷ ହେଲା ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ବୈଠକ

ହଟ୍ଟଗୋଳରେ ଶେଷ ହେଲା ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ବୈଠକ

ରସୁଲପୁର,୪।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ) ରସୁଲପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତିର ୩ୟ ସାଧାରଣ ବୈଠକ ବୁଧବାର ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସାରତୀ ଜେନାଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ବୈଠକରେ ବିଡିଓ ଅଶୋକ କୁମାର ବେଉରିଆ ଅନୁପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଏପରିକି ୩ଟି ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ରସୁଲ୍‌ପୁର ବ୍ଲକ ଆସୁଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ବୈଠକକୁ କେହି ଜଣେ ହେଲେ ବିଧାୟକ ଆସିଲେନାହିଁ। ଫଳରେ ବୈଠକରେ ଠିକ୍‌ ଭାବରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇପାରି ନ ଥିଲା। ପ୍ରାରମ୍ଭରୁ ବୈଠକରେ ପଞ୍ଚାୟତ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନବାଣରେ ବ୍ଲକ ପ୍ରଶାସନ ଏକ ପ୍ରକାର ଘାଇଲା ହୋଇଯାଇଥିଲା। ପ୍ରଶ୍ନର ଠିକ୍‌ ଉତ୍ତର ନ ମିଳିବାରୁ ବୈଠକରେ ହଟ୍ଟଗୋଳ ଉପୁଜିଥିଲା। କେତେକ ସଭ୍ୟ ଗୃହ ମଧ୍ୟରେ ହୋ-ହଲ୍ଲା ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ। ଯାହାଫଳରେ ବୈଠକର ଅବଧିକୁ ସ୍ବଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସମୀତ ରଖା ଯାଇଥିଲା। ବୈଠକର ଆରମ୍ଭ ସମୟ ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୧ଘଟିକା ରଖାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସାଢେ ୧୨ଟାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ।ଆଉ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ମସୟ ବିଳମ୍ବ ହେଉଛି ଆଳରେ ବୈଠକକୁ ଏକ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଶେଷ କରି ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଉଦେଶ୍ୟମୂଳକ ଭାବରେ ଏଭଳି କରାଯିବାରୁ ସଭ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଯାଇଥିଲା। କିଛି ସଭ୍ୟ ବୈଠକର କାର୍ଯ୍ୟ ଧାରା ଉପରେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶକରି କକ୍ଷ ତ୍ୟାଗ କରିଥିବା ଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଥିଲା। ବୈଠକରେ ବ୍ଲକ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ନିର୍ବାଚିତ ପଂଚାୟତ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କୁ ଅସହଯୋଗକୁ ନେଇ ସେମାନଙ୍କୁ ନିରାଶ ହେବାକୁ ପଡିଛି।

ଯୁକ୍ତ ୨ ପରୀକ୍ଷା ଖାତା ମୂଲ୍ୟାୟନ ବର୍ଜନ

ଯୁକ୍ତ ୨ ପରୀକ୍ଷା ଖାତା ମୂଲ୍ୟାୟନ ବର୍ଜନ

ବ୍ୟାସନଗର, ୪।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବେଆଇନ ସତ୍ୟପାଠ ଉଚ୍ଛେଦ ସହ ୬ ଦଫା ଦାବିନେଇ ସ୍କୁଲ-କଲେଜ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ଯାଜପୁର ପକ୍ଷରୁ ବ୍ୟାସନଗର ସ୍ବୟଂଶାସିତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ଯୁକ୍ତ ୨ ପରୀକ୍ଷା ଖାତା ମୂଲ୍ୟାୟନ ବର୍ଜନ କରାଯାଇଛି। ବୁଧବାର କଲେଜ ସମ୍ମୁଖରେ ବ୍ଲକଗ୍ରାଣ୍ଟ ଶିକ୍ଷକ, ଅଧ୍ୟାପକ, କର୍ମଚାରୀମାନେ ବିକ୍ଷୋଭ କରିଛନ୍ତି।

ଡକାୟତି ଉଦ୍ୟମ ପଣ୍ଡ: ୪ ଗିରଫ, ୨ ଫେରାର

ଡକାୟତି ଉଦ୍ୟମ ପଣ୍ଡ: ୪ ଗିରଫ, ୨ ଫେରାର

ଓଡ଼ଗାଁ, ୪।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ଓଡ଼ଗାଁ ଥାନା କୁରାଳ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ଲିଙ୍ଗରାଜପ୍ରସାଦ ଗ୍ରାମରେ ମଙ୍ଗଳବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଡକାୟତି ଉଦ୍ୟମ ପଣ୍ଡ ହୋଇଛି। ୬ ଜଣିଆ ଏକ ଡକାୟତ ଦଳ ଚୋରି କରିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଥିବା ବେଳେ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ୪ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ଧରା ପଡିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟ ୨ ଫେରାର ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି।

ଇଫ୍‌କୋ କାରଖାନାରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ

ପାରାଦୀପ,୩।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ପାରାଦୀପ ଇଫ୍‌କୋ ସାର କାରଖାନାର ସଲ୍‌ଫୁରିକ ଏସିଡ୍‌ ପ୍ଲାଣ୍ଟରେ ମଙ୍ଗଳବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି। ଏଥିରେ କେହି ମୃତାହତ ହୋଇ ନ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ କମ୍ପାନୀର ବ୍ୟାପକ କ୍ଷତି ଘଟିଥିବା କୁହାଯାଉଛି।

ତାଳଦଣ୍ଡାରେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇପାରୁନି ପୋଲ

ରାହାମା,୩।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.) ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଯାତାୟାତ ସୁବିଧା ନିମନ୍ତେ ତାଳଦଣ୍ଡା କେନାଲର କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ପୋଲ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଯୋଜନା ରହିଛି। ମାତ୍ର ଜଳସମ୍ପଦ ବିଭାଗ ଅଧିକାରୀ ଓ ପୋଲ ନିର୍ମାଣ ଦାୟିତ୍ୱ ନେଇଥିବା ଠିକାଦାରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସମନ୍ବୟର ଅଭାବ ଯୋଗୁ ଏହା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇପାରୁନାହିଁ। ଏବେ ଖରାଦିନେ ମଧ୍ୟ କାମ ହୋଇପାରୁନି। ତେଣୁ ଭବିଷ୍ୟତରେ ତାଳଦଣ୍ଡା କେନାଲରେ ପୋଲ ନିର୍ମାଣ ହେବାରେ ଅନିଶ୍ଚିତତା ଦେଖାଦେଇଛି

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ନଁ। ହରିହରପୁର ହେଉ

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ନଁ। ହରିହରପୁର ହେଉ

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଅଫିସ,୩।୪ ମଙ୍ଗଳବାର ଥିଲା ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଜିଲା ମହୋତ୍ସବ କଲ୍ଲୋଳର ତୃତୀୟ ସନ୍ଧ୍ୟା। ଏଥିସହ ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଜିଲା ଗଠନର ରୌପ୍ୟ ଜୟନ୍ତୀ। ଯଦିଓ ରୌପ୍ୟ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳନ ନେଇ ସେଭଳି କିଛି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ନ ଥିଲା ତଥାପି ହ୍ୟୁମାନ ସାଗରଙ୍କ ମେଲୋଡୀ ଦେଖିବାକୁ ଭିଡ ଜମିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଦୁଃଖର କଥା ହେଲା ଅତିଥିମାନେ ଧାର୍ଯ୍ୟ ସମୟଠାରୁ ଅଢେଇ ଘଣ୍ଟା ବିଳମ୍ବରେ ପହଞ୍ଚତ୍ବାରୁ ତୀବ୍ର ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଅତିଥିମାନେ ପହଞ୍ଚତ୍ ଜିଲା ଗଠନର ୨୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ପାଳନ ଅବସରରେ ପିଠା କାଟି ଖାଇଥିଲେ। ଏଥିସହ ଖବରଦାତା, ବରିଷ୍ଠ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ ଓ ରାଜନେତାଙ୍କୁ ପିଠା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏହି ଦୃଶ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନରେ ଆଘାତ ଦେଇଥିଲା। କାରଣ ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ଲୋକ ପିଠା ଖାଇ ସେଲିବ୍ରେଶନ୍‌ କରୁଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟମାନେ ଦେଖୁଥିଲେ। ଏସବୁ ପରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ସେହିପରି ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାପାଳ ସଚ୍ଚିଦାନନ୍ଦ ସାହୁଙ୍କୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ ପରେ ମଞ୍ଚକୁ ଡକାଯାଇଥିଲା। ମଞ୍ଚରେ ଆଶନ ସଂରକ୍ଷଣ ଉପରେ କଟକଣା ନ ଥିବାରୁ ଯିଏ ଯେଉଁଠି ପାରିଥିଲେ ବସିଥିଲେ। ବିସ୍ମୟକର କଥା ହେଲା ମୁଖ୍ୟବକ୍ତା ଭାଷଣ ଦେଉଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କ ଆଶନରେ ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାପାଳ ସାହୁ ବସି ପଡିଥିଲେ। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଜିଲାର ନାଁ ହରିହରପୁର କରାଗଲେ ଭଲ ହୁଅନ୍ତା ବୋଲି ମତପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। ଏଥିସହ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଜିଲା ମହୋତ୍ସବକୁ ନିଆରା ଢଙ୍ଗରେ ଅର୍ଥାତ୍‌ ରାଜ୍ୟସ୍ତରରେ ଅଧିକ ଆକର୍ଷଣୀୟ କରିବା କଥା ଉଠିଥିଲା। ଅତିଥିମାନେ ଜିଲାର ଗରିମା ବଖାଣିଥିଲେ।

ଏସାର ଷ୍ଟିଲ୍‌ ଆଗରେ ହାଣ୍ଡିଆବାସୀଙ୍କ ଧାରଣା

ଏସାର ଷ୍ଟିଲ୍‌ ଆଗରେ ହାଣ୍ଡିଆବାସୀଙ୍କ ଧାରଣା

ପାରାଦୀପ,୩।୪ (ସ୍ବ.ପ୍ର.) ପାରାଦୀପର ଏସାର ଷ୍ଟିଲ କାରଖାନା ସମ୍ମୁଖରେ ମଙ୍ଗଳବାର ୯ ଦଫା ଦାବି ନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ହାଣ୍ଡିଆ ଗ୍ରାମବାସୀ ଧାରଣା ଦେଇଛନ୍ତି। ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ଧାରଣାକାରୀଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ଆସନ୍ତା ୫ ତାରିଖରେ ସେମାନଙ୍କ ସହ ତ୍ରିପାକ୍ଷିକ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେବା ପରେ ଧାରଣା ସାମୟିକ ଭାବେ ପ୍ରତ୍ୟାହୃତ ହୋଇଛି। ୫ରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଉକ୍ତ ବୈଠକରେ ସେମାନଙ୍କ ଦାବି ହାସଲ ନ ହେଲେ ପୁଣି ଧାରଣା ଦେବେ ବୋଲି ଗ୍ରାମବାସୀ କହିଛନ୍ତି। ସୂଚନାଥାଉ କି, ୨୦୦୬ରେ ହାଣ୍ଡିଆ ଗ୍ରାମଟି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିସ୍ଥାପିତ ହେବ ବୋଲି ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ଧାରା ୪ (୧) ଲାଗୁ କରିଥିଲା। ଏହାପରେ କମ୍ପାନୀ ଉକ୍ତ ଗ୍ରାମ ବିସ୍ଥାପନ ବାବଦରେ ପ୍ରାୟ ୩୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ଗ୍ରାମର ୧୫୦ ପରିବାର ମଧ୍ୟରୁ ହାତଗଣତି କେତେକ ପରିବାରକୁ ବାଦ୍‌ଦେଲେ ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତେ ଟଙ୍କା ନେଇଯାଇଥିଲେ। ଧାରା ୪(୧) ଲାଗୁ ହେବା ପରଠାରୁ ସେହି ଗ୍ରାମ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ସରକାରୀ ଅନୁଦାନ ଓ ଯୋଜନା ବନ୍ଦ ହୋଇଛି। ଏହା ମଧ୍ୟରେ କମ୍ପାନୀ ଗ୍ରାମକୁ ବିସ୍ଥାପିତ କରିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯେଉଁ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ପାଳନ କରିବା କଥା ତାହା କରିନାହିଁ ବୋଲି ଗ୍ରାମବାସୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ପରିବେଶ ନଷ୍ଟ କରୁଛି ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ, ପଲିଥିନ

ପରିବେଶ ନଷ୍ଟ କରୁଛି ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ, ପଲିଥିନ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୩।୪ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ପରିଚାଳନାରେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ସହର ଢ଼େର ପଛୁଆ। ସହରର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଡ୍ରେନ, ଗଳିକନ୍ଦିରେ ପଲିଥିନ ଓ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ସାମଗ୍ରୀ ପଡ଼ିରହି ପରିବେଶକୁ ଦୂଷିତ କରୁଛି। ସହରରେ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ପରିଚାଳନା ଆଇନ-୨୦୧୬ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁ ନଥିବା ଦେଖାଯାଉଛି। ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ମନଇଚ୍ଛା ପଲିଥିନ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ବେଳେ ଜନସାଧାରଣ ମଧ୍ୟ ଏଥିପ୍ରତି ସଚେତନ ହେଉନାହାନ୍ତି। ପୌରାଞ୍ଚଳରେ ୫୦ ମାଇକ୍ରନରୁ ଅଧିକ ଓଜନର ପଲିଥିନ ବ୍ୟବହାର କଲେ ୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ ବୋଲି ୨୦୧୬ରେ ପ୍ରଚାର କରାଯାଇଥିଲା। ମାତ୍ର ଏହା କେବଳ ପ୍ରଚାରରେ ସୀମିତ ରହିଥିବା ବେଳେ ପୌରାଞ୍ଚଳର ପରିବେଶ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଗିଡ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ପୌରାଞ୍ଚଳର ୧୫୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ଉତ୍ସବ ଓ ଜିଲା ପ୍ରତିଷ୍ଠାର ୨୫ତମ ଉତ୍ସବ ପୂର୍ବରୁ ଗତ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୪ରୁ ୩୧ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପରିମଳ ଓ ପରିବେଶ ସୁସ୍ଥ ପାଇଁ ସ୍ବଚ୍ଛ ଅଭିଯାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହୋଇଥିଲା। ଜିଲାପାଳ ରେଘୁ ଜୀ.ଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ କାକଟ ଲକ୍‌ଠାରୁ ସାନ୍ତସାହି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଫା କରିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଇଥିଲା। ତେବେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଗତ ୧ତାରିଖରୁ ବନ୍ଦ ରହିଥିବା ବେଳେ ଗୋବରୀ କେନାଲ ଓ ଗୋବରୀ ନଦୀରେ କୁଢ଼କୁଢ଼ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ସାମଗ୍ରୀ ପଡ଼ିରହିଛି। ଏହା ପରିବେଶକୁ ନଷ୍ଟ କରୁଥିବା ବେଳେ ବର୍ଷାଜଳ ନିଷ୍କାସନ ପାଇଁ ସହର ମଧ୍ୟରେ କରାଯାଇଥିବା ଡ୍ରେନଗୁଡିକରେ ଆବର୍ଜନା ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସନକୁ ରୋଗୁଛି। ଏହାଦ୍ୱାରା ସହରରେ ଅସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି ହେବା ସହ ଲୋକମାନେ ବିଭିନ୍ନ ରୋଗରେ ପୀଡ଼ିତ ହେଉଛନ୍ତି। ନ୍ୟାଶନାଲ ଗ୍ରୀନ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ(ଏନ୍‌ଜିଟି) ନିୟମକୁ କଡାକଡି ପାଳନ କରାଗଲେ ସୁସ୍ଥ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରନ୍ତା ବୋଲି ବହୁ ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି।

୧୦ବର୍ଷ ହେଲା ବନ୍ଦ ପଡିଛି ପାନୀୟ ଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପ

୧୦ବର୍ଷ ହେଲା ବନ୍ଦ ପଡିଛି ପାନୀୟ ଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପ

ରସୁଲପୁର,୩।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଜନ ସାଧାରଣଙ୍କୁ ବିଶୁଦ୍ଧ ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଇବା ଦିଗରେ ସରକାର ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି । ସରକାରୀ ଅର୍ଥରେ ପାନୀୟ ଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣ ହେଉଛି । ନିର୍ମିତ ପ୍ରକଳ୍ପର ମରାମତି ଅଭାବରୁ ସରକାରୀ ଅର୍ଥର ସୁବିନିଯୋଗ ହୋଇପାରୁ ନାହିଁ । ନିର୍ମିତ ପାନୀୟ ଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପର ମରାମତି ଅଭାବରୁ ସରକାରୀ ଅର୍ଥ ପାଣିରେ ପଡିଛି । ଏଭଳି ଚିତ୍ର ଯାଜପୁର ଜିଲା ରସୁଲପୁର ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ରାହାମ୍ବା ପଞ୍ଚାୟତରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କ ଜମି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ

ମହାକାଳପଡା, ୩।୪ (ଡିଏନଏ) ମହାକାଳପଡ଼ା ବ୍ଲକର ଉପକୂଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ରହୁଥିବା ବଙ୍ଗୀୟ ଶରଣାର୍ଥୀ ଓ ଅଧିବାସୀଙ୍କ ଜମି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ମଙ୍ଗଳବାର ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି। ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରାୟ ୮ ବର୍ଷ ହେବ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଥିବା କେ ଫର୍ମ ପଟ୍ଟା ପାଉତିକଟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଖରିନାସୀସ୍ଥିତ କାଳିବାଡିଠାରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି। ଏହାଦ୍ୱାରା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଖରିନାସୀ, ରାମନଗର, ବତୀଘର, ଜମ୍ବୁ, ସୁନିତି ଓ ଗଗୁଆ ପଞ୍ଚାୟତର ପ୍ରାୟ ୬ ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଲୋକେ ଉପକୃତ ହେବେ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଦେଶ ସ୍ବାଧୀନତା ପରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ବଙ୍ଗୀୟ ପରିବାର ଆସି ମହାକାଳପଡା ବ୍ଲକର ଉପରୋକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳର ଜଙ୍ଗଲ ଜମିରେ ଆସି ବାସ କରୁଥିଲେ। ପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ୧୯୭୬ ମସିହାରେ ସେମାନଙ୍କୁ କେ ଫର୍ମା ପଟ୍ଟା ଓ ଖତିୟାନ ପଟ୍ଟା ଦିଆଯାଇ ପାଉଟିକଟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା।

ଓଡ଼ିଆରେ ଫାଇଲ ନେଣଦେଣ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୩।୪ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାର ପ୍ରଚଳନ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ସମ୍ପର୍କରେ ମଙ୍ଗଳବାର ରାଜ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ କମିଶନର ଆର. ବାଲ୍‌୍‌କିଷ୍ଣନଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଏକ ଭିଡିଓ କନଫରେନି୍ସଂ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ସରକାରୀ ଦପ୍ତର ସହ ସମସ୍ତ ଦୋକାନ, ବାଣିଜି୍ୟକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକରେ ଓଡିଆ ଫଳକ ଦୋକାନ ଓ ବାଣିଜି୍ୟକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଆଇନ ୧୯୫୬ ଧାରା ୩୮ଅନୁଯାୟୀ କରିବାକୁ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନକୁ ସେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ଏହାର ଉପଯୁକ୍ତ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରି ଊଲଂଘନ କ୍ଷେତ୍ରରେ କଡ଼ା ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ବାଲ୍‌୍‌କ୍ରିଷ୍ଣନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଆହତ ହରିଣ ଉଦ୍ଧାର

ଆହତ ହରିଣ ଉଦ୍ଧାର

ରଣପୁର, ୩।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ରଣପୁର ବ୍ଲକ ଚନ୍ଦପୁର କନ୍ଧନୟାଗଡ ଗ୍ରାମରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ୧୧ଟାରେ ଏକ ହରିଣକୁ କ୍ଷତବିକ୍ଷତ ଅବସ୍ଥାରେ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ନିକଟ ଜଙ୍ଗଲରୁ ହରିଣଟି ପାଣି ପିଇବାକୁ ଗ୍ରାମକୁ ଚାଲିଆସିଥିବା କୁହାଯାଉଛି।

ଏସାର ଷ୍ଟିଲ କାରଖାନା ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା

ଏସାର ଷ୍ଟିଲ କାରଖାନା ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା

ପାରାଦୀପ, ୩।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ନିଯୁକ୍ତି ଦାବିରେ ପାରାଦୀପ ଏସାର ଷ୍ଟିଲ କାରଖାନା ସମ୍ମୁଖରେ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳେ ସ୍ଥାନୀୟ ହାଣ୍ଡିଆ ଗ୍ରାମବାସୀ ଧାରଣାରେ ବସିଛନ୍ତି। ଗ୍ରାମର ଜମିହରା ବିସ୍ଥାପିତଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦାବିରେ କମ୍ପାନୀ ଟାଳଟୁଳ ନୀତି ଆପଣେଇବାକୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ବିରୋଧ କରି ଏହି ଧାରଣା ଚାଲୁ ରଖିଛନ୍ତି।

ଆନ୍ଧ୍ରରେ କାମ କରୁଥିବା ଓଡ଼ିଆ ଶ୍ରମିକ ମୃତ

ମହାକାଳପଡା, ୨। ୪ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଏକ ଲୁଗା ଦୋକାନରେ କାମ କରୁଥିବା ଜଣେ ଓଡିଆ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ରବିବାର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ ମହାକାଳପଡା ବ୍ଲକ ରାମନଗରସ୍ଥିତ ବିବିକଲୋନୀର ସଞ୍ଜୟ ବିଶ୍ୱାସ। ଏନେଇ ପରିବାର ପକ୍ଷରୁ ସୋମବାର ଜମୁ ମେରାଇନ୍‌ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ସରକାରୀ ଯୋଜନାରେ ଚାଲିଛି ଦୁର୍ନୀତି

ଯାଜପୁରରୋଡ,୨।୪(ନି.ପ୍ର.)- ସରକାର ଆବାସ ଯୋଜନା ଓ ସ୍ବଚ୍ଛ ଭାରତ ଯୋଜନାରେ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଥିବାବେଳେ ତାହା ପ୍ରକୃତ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ କାମରେ ଲାଗୁନି। ଫଳରେ ଏହି ଯୋଜନା ଦିଗହରା ହେଉଥିବା ବହୁ ସମୟରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। କେତେକ ମୁଷ୍ଟିମେୟ, ଧନିକ ଶ୍ରେଣୀର ଲୋକେ ଏହାର ଲାଭ ଉଠାଉଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ବାରମ୍ବାର ଅଭିଯୋଗ କଲେ ବି କୌଣସି ଫଳ ମିଳୁନି। ଏହି ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି କୋରେଇ ବ୍ଲକର ସାଦକପୁର ପଞ୍ଚାୟତରେ। ଉକ୍ତ ପଞ୍ଚାୟତରେ ୨୦୧୫-୧୬, ୨୦୧୬-୧୭ ଓ ୨୦୧୭-୧୮ ମସିହାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନା, ମୋ କୁଡ଼ିଆ ଯୋଜନା, ବିଜୁ ପକ୍କା ଘର ଯୋଜନା ଗୁଡ଼ିକୁ ଚଞ୍ଚକତା କରାଯାଇ ଧନୀ ଶ୍ରେଣୀର ଲୋକମାନେ ପାଇଥିବାର ବହୁ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏହି ଯୋଜନାରେ ଘର କରିବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ମିଳିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରକୃତ ହିତାଧିକାରୀ ଗ୍ରାମ ସେବାରୁ ଚୟନ କରାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କୁ ଏହି ଯୋଜନାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇନାହିଁ।

ବିନା ଟେଣ୍ଡରରେ ଚାଲିଛି କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର କାର୍ଯ୍ୟ

ଚଣ୍ଡିଖୋଲ,୨।୪ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ବଡ଼ଚଣା ଉପକେନ୍ଦ୍ରରେ ଥିବା ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ବ୍ୟାପକ ଅନିୟମିତତା ହୋଇଥିବା ନେଇ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। ଏହା ପରଠାରୁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଅନିୟମିତତା ସମ୍ପର୍କରେ ବହୁଳ ପ୍ରଚାର ଚାଲିଛି। ବିନା ଟେଣ୍ଡରରେ ଏଫଟୁ ଓ ସ୍ପିଟଫ ଜରିଆରେ ଏକାଧିକ ଗୁପ୍ତ ଟେଣ୍ଡରରେ ୨ କୋଟିରୁ ଊଦ୍ଧର୍‌ବ ଟଙ୍କା ହରିଲୁଟ୍‌ ହୋଇଛି। ଏକ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏହି ବିଭାଗରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବର୍ଷ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ହରିଲୁଟ କରାଯାଉଥିବା ନେଇ ଭାଜପା ରାଜ୍ୟ ପରିଷଦ ସଭ୍ୟ ଉଦୟନାଥ ସାହୁ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଅଭିଯୋଗ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ ରହିଛି ବଡ଼ଚଣା-ଦର୍ପଣ ରାସ୍ତା, କୃଷ୍ଣଦାସପୁର-ରତ୍ନଗିରି, ବରୁଆଁ-ବାଲିଚନ୍ଦ୍ରପୁର, ବଡ଼ଚଣା-ବାଲିଚନ୍ଦ୍ରପୁର, ଛତିଆ-କଳକଳା ଓ ଲଳିତଗିରି-ଉଦୟଗିରି।

 ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି ବିରୋଧରେ ହୋଇପାରେ ମାମଲା

ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି ବିରୋଧରେ ହୋଇପାରେ ମାମଲା

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୨। ୪- ସହରର ସ୍ବଚ୍ଛ ଓ ସୁସ୍ଥ ପରିମଳ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସ୍ବାୟତ୍ତ ଶାସନ ସଂସ୍ଥାର ମୌଳିକ ଦାୟିତ୍ୱ। ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବ୍ୟାସନଗର ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି ଅବହେଳା କରିବା ସହିତ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରଦୂଷଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବୋର୍ଡର ତାଗିଦକୁ ମଧ୍ୟ ବେଖାତିର କରୁଛି। ଅପରପକ୍ଷରେ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟିର ଏହି ଆଭିମୁଖ୍ୟ ପାଇଁ ସହରର ବାୟୁ ଏବଂ ଗଣ୍ଡନାଳ ଜଳ ବିଷାକ୍ତ ହେଉଛି। ସହରର ଡ୍ରେନେଜ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ବର୍ହିଗମନ ପଥ ନ ଥିବାରୁ ପ୍ରାୟ ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ବିଷାକ୍ତ ଜଳ ସହରର ବିଭିନ୍ନ ବିଲବାଡି, ପୋଖରୀ ଆଦି ସ୍ଥାନରେ ଜମା ହୋଇ ରହୁଛି ା ସହରକୁ ପ୍ରକୃତିଦତ୍ତ ପୌରାଣିକ ବ୍ୟାସସରୋବର ସମେତ ପ୍ରାକୃତିକ ଜଙ୍ଗଲ ପ୍ରତି ବିପଦ ମାଡ଼ି ଆସିିଛି। ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ ଗଣ୍ଡନାଳା ପାଣି ବ୍ରାହ୍ମଣୀର ଉପନଦୀ ଖରସ୍ରୋତାରେ ମିଶୁଥିବାରୁ ପାନୀୟ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟରେ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ନଦୀକୂଳିଆ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଅଧିବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ଯାଜପୁର ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି ଅପରାଧୀ ସାଜିଛି।

 ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପରେ ବି ଜବତ ହେଉନି ମେଶିନ୍‌

ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପରେ ବି ଜବତ ହେଉନି ମେଶିନ୍‌

କୋରେଇ,୨।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.) କୋରେଇ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବୈତରଣୀ ନଦୀ ପୀଠର ମକୁନ୍ଦପୁର ବାଲି ଘାଟରୁ ମେଶିନ୍‌ ସାହାଯ୍ୟରେ ଲୋଡିଂ ହେବା ଦ୍ୱାରା ସରକାର କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ରାଜସ୍ବ ହରାଉଛି। ତେବେ ଏନେଇ ଅଭିଯୋଗ ପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅଫିସରୁ ମେଶିନ୍‌ ଜବତ କରିବା ପାଇଁ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ନିକଟକୁ ଗୁରୁବାର ନୋଟିସ୍‌ ଆସିଛି। ଏହାସତ୍ତ୍ୱେ ମଧ୍ୟ ଏହା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉ ନ ଥିବାରୁ ସାଧାରଣରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଦେଇଛି। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଉକ୍ତ ଘାଟଟିକୁ ରୁଢିଆ ଗ୍ରାମର ଜନୈକ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଲାମ ନେଇଛନ୍ତି ।

ମରାମତି ଅଧାପନ୍ତରିଆ କରି ଠିକାଦାର ଫେରାର

ସୁକିନ୍ଦା,୨।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.) ଡୁବୁରୀଠାରୁ ସୁକିନ୍ଦା ଦେଇ ଯାଇଥିବା ୫୩ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ମୃତ୍ୟୁର ପଥ ପାଲଟିଛି। ଏହାର ମରାମତି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଅପରିହାର୍ଯ୍ୟ ଥିବା ବେଳେ ଠିକାଦାର କିନ୍ତୁ ଏହାର ମରାମତି କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଅଧାପନ୍ତରିଆ କରି ଫେରାର ହୋଇଯାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଯାହାକି ଏବେ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଜନ ଅସନ୍ତୋଷର କାରଣ ପାଲଟିଛି। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଏହି ରାସ୍ତାର ଦୋହରୀକରଣ ପାଇଁ ଗତ ୨୦୦୬ରେ ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ୨୦୧୧ରେ ଏହାର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଟେଣ୍ଡର ଡକାଯାଇଥିଲା। ଏହାର କାଯର୍‌ୟାଦେଶ ଆଇସୋଲେକ୍ସ ନାମକ ଏକ ବିଦେଶୀ କମ୍ପାନୀକୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ମାତ୍ର ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣରେ ବ୍ୟାପକ ବିଳମ୍ବ ଏବଂ ଦୁର୍ନୀତି ହେବା କାରଣରୁ ଉକ୍ତ କମ୍ପାନୀକୁ କଳା ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରାଯିବା ସହିତ ତାହାର କାଯର୍‌ୟାଦେଶକୁ ବାତିଲ କରାଯାଇଥିଲା। ମରାମତି ହେଉ ନ ଥିବାରୁ ଉକ୍ତ ରସ୍ତା ଅବସ୍ଥା ଶୋଚନୀୟ ହୋଇପଡିଥିଲା।