ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ରାମଚଣ୍ଡୀ ଗଳିଆ ନାଳରେ ସେତୁ ନିର୍ମାଣ ଆରମ୍ଭ

ରାମଚଣ୍ଡୀ ଗଳିଆ ନାଳରେ ସେତୁ ନିର୍ମାଣ ଆରମ୍ଭ

ମହାକାଳପଡା, ୧୩ା୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ମହାକାଳପଡା ବ୍ଲକ ରାମନଗର- ବଉଳକଣୀ ପଞ୍ଚାୟତ ଦେଇ ପ୍ରବାହିତ ରାମଚଣ୍ଡୀ ଗଳିଆ ନାଳ ଉପରେ ସେତୁ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

ଯାଜପୁର ଜିଲାରେ ଓଡ଼ିଆ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ନିମନ୍ତେ ଦାବୀପତ୍ର

ଯାଜପୁର ଜିଲାରେ ଓଡ଼ିଆ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ନିମନ୍ତେ ଦାବୀପତ୍ର

ବିରଜାକ୍ଷେତ୍ର,୧୩।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ଯାଜପୁର ଜିଲାରେ ଓଡ଼ିଆ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ନିମନ୍ତେ ଯାଜପୁର ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ସଙ୍ଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଦାବୀପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।

ଡଙ୍କାରୀଠାରେ ଭୂତଳ ତୈଳ ଭଣ୍ଡାର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପ୍ରସଙ୍ଗ: ୧୪୧୪ କୋଟି ରାଜସ୍ବ ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନର ପଛଘୁଞ୍ଚା

ଡଙ୍କାରୀଠାରେ ଭୂତଳ ତୈଳ ଭଣ୍ଡାର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପ୍ରସଙ୍ଗ: ୧୪୧୪ କୋଟି ରାଜସ୍ବ ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନର ପଛଘୁଞ୍ଚା

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୧୩।୭- ଯାଜପୁର ଜିଲା ଧର୍ମଶାଳା ତହସିଲ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଡଙ୍କାରୀଠାରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଦେଶର ୪ର୍ଥ ସର୍ବବୃହତ ଚଣ୍ଡିଖୋଲ ଭୂତଳ ତୈଳ ସଂରକ୍ଷଣ ଭଣ୍ଡାର ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଗତ ୨୭ତାରିଖରେ କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ ମଞ୍ଜୁରୀ ମିଳିଛି।

କ୍ଷମତା ଲୋଭରେ ବଳି ପଡୁଛି ବିକାଶ

କ୍ଷମତା ଲୋଭରେ ବଳି ପଡୁଛି ବିକାଶ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୧୩।୭- ଐତିହ୍ୟ ତଥା ସଂସ୍କୃତି ସମ୍ପନ୍ନ ଜିଲା ଭାବେ ଯାଜପୁର ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛି। ଏହି ଜିଲା ଶିକ୍ଷା, ସାହିତ୍ୟ, ସଂସ୍କୃତି, ଭାଷା, କଳା, ଭାସ୍କର୍ଯ୍ୟ, ଶିଳ୍ପ, ବ୍ୟବସାୟ ବାଣିଜ୍ୟ, ରାଜନୀତି ଓ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛି।

ପୋଷ୍ଟଅଫିସ୍‌ ସ୍ଥାନାନ୍ତରକୁ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ବିରୋଧ

ବିରଜାକ୍ଷେତ୍ର,୧୩।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ) - ଜନପ୍ରତିନିଧି ଓ ସ୍ଥାନୀୟ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ନ ଜଣାଇ ଚଞ୍ଚକତା କରି ପୋଷ୍ଟଅଫିସ ଉଠାଇ ନେଉଥିବାରୁ ଗ୍ରାମବାସୀମାନେ ଡାକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖିବା ସହ ଧାରଣାରେ ବସିରହିଛନ୍ତି।

ରସୁଲପୁର ବ୍ଲକରେ କୃଷି ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ବାଟବଣା: ଫେଲ୍‌ମାରିଲା ୨୫୦ଏକର ମୁଗ ଚାଷ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ

ରସୁଲପୁର ବ୍ଲକରେ କୃଷି ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ବାଟବଣା: ଫେଲ୍‌ମାରିଲା ୨୫୦ଏକର ମୁଗ ଚାଷ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ

ରସୁଲପୁର,୧୩।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ରସୁଲପୁର ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ କୃଷି ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ବାଟବଣା ହେଉଛି। ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଆଳରେ ଚକୱାରୀ ଚାଷ କରାଯାଉଛି। ସରକାରୀ ଭାବରେ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ ଚାଷଗୁଡିକୁ ବିକ୍ଷିପ୍ତ ଭାବରେ କରା ନ ଯାଇ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଚକରେ ଚାଷ କରାଯିବାକୁ ଚକୱାରୀ କୃଷି ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି।

ମାଂସ ରାନ୍ଧିବାକୁ ମନା କରିବାରୁ କଳହ: ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ସ୍ବାମୀ

ଡୁବୁରୀ,୧୩।୭(ଡିଏନଏ)- ମାଂସ ରାନ୍ଧିବାକୁ ମନା କରିଦେବାରୁ ସ୍ବାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ବଚସା। କ୍ରମେ ତାହା ଉଗ୍ରରୂପ ଧାରଣ କରିଥିଲା। ଫଳରେ ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ହୋଇ ସ୍ବାମୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ଭଳି ଦୁଃଖଦ ଘଟଣା କଳିଙ୍ଗନଗର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗୋବରଘାଟି ବିର୍ସାମୁଣ୍ଡା ପୁନଃବସତି କଲୋନୀରେ ଗୁରୁବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

ମଙ୍ଗଳପୁର ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସାକେନ୍ଦ୍ର: ନକଲି ଚିକିତ୍ସକଙ୍କ ହାତରେ ପ୍ରାଣୀଧନଙ୍କ ଜୀବନ

ମଙ୍ଗଳପୁର ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସାକେନ୍ଦ୍ର: ନକଲି ଚିକିତ୍ସକଙ୍କ ହାତରେ ପ୍ରାଣୀଧନଙ୍କ ଜୀବନ

ଦଶରଥପୁର,୧୩ା।୭(ଡିଏନ୍‌ଏ)- ଦଶରଥପୁର ବ୍ଲକର ପ୍ରାଣୀଧନଙ୍କ ଜୀବନ ଏବେ ନକଲି ବୈଦ୍ୟଙ୍କ ହାତରେ ଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଫଳରେ ଅନେକ ନିରୀହ ଗୃହପାଳିତ ପ୍ରାଣୀ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରୁଛନ୍ତି। ମଙ୍ଗଳପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ କେତେଜଣ ନକଲି ଚିକିତ୍ସକ ନିଜକୁ ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସକର ପରିଚୟ ଦେଇ ଗଁାଗଣ୍ଡା ବୁଲି ପଶୁ ପାଳକଙ୍କଠାରୁ ମୋଟା ଅଙ୍କର ଅର୍ଥ ପକାଇ ଚିକିତ୍ସା କରୁଥିବା ଦେଖାଯାଇଛି।

ପରିବହନ କମିଶନ ତଥା ଶାସନ ସଚିବଙ୍କ ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଗସ୍ତ :  ଫ୍ଲାଗସିପ୍‌ ଯୋଜନାର ଅଗ୍ରଗତି ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ

ପରିବହନ କମିଶନ ତଥା ଶାସନ ସଚିବଙ୍କ ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଗସ୍ତ : ଫ୍ଲାଗସିପ୍‌ ଯୋଜନାର ଅଗ୍ରଗତି ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ

ଜଗତସିଂହପୁର ଅଫିସ,୧୩ା୭: ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ୧୨ ଯୋଜନା ମମତା, ଗଭୀର ନଳକୂପ ଖନନ, ଗୋଷ୍ଠୀ ନଳକୂପ, ନିରାମୟ କେନ୍ଦ୍ର, ପାନୀୟ ଜଳ, ପିଡିଏସ୍‌, ସର୍ବଶିକ୍ଷା ଅଭିଯାନ ହଷ୍ଟେଲ, ବିଜୁ ପକ୍କାଘର ଯୋଜନା, ମିଶନ ଶକ୍ତି, ନିର୍ମାଣ ଶ୍ରମିକ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା, ଗ୍ରାମ୍ୟ ବିଦ୍ୟୁତକରଣ, ପେନ୍‌ସନ୍‌ ଯୋଜନା ଓ ସମନ୍ବିତ ଶିଶୁ ବିକାଶ ଆଦି ଅଗ୍ରାଧୀକାର ଭିତ୍ତିରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଉଛି।

ଆଦାନୀ ଓ୍ବିଲମାର ଆଗରେ ଧାରଣାରତ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ବଳପୂର୍ବକ ଉଠାଇନେଲା ପୋଲିସ : ୧୬ ମହିଳାଙ୍କ ସମେତ ୬୦ ଗିରଫ

ଆଦାନୀ ଓ୍ବିଲମାର ଆଗରେ ଧାରଣାରତ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ବଳପୂର୍ବକ ଉଠାଇନେଲା ପୋଲିସ : ୧୬ ମହିଳାଙ୍କ ସମେତ ୬୦ ଗିରଫ

ପାରାଦୀପ, ୧୩ା୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ପାରାଦୀପର ଅଠରବାଙ୍କୀଠାରେ ଥିବା ଆଦାନୀ ଓ୍ବିଲମାର ଖାଇବା ତେଲ କମ୍ପାନୀ ମୁଖ୍ୟଫାଟକ ଆଗରେ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ନେଇ ୩୬ଘଣ୍ଟା ଧରି ଲାଗିରହିଥିବା ଉତ୍ତେଜନା ପରିସ୍ଥିତି ଗୁରୁବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ବିସ୍ଫୋରକ ରୂପ ନେଇଛି।

ସରପଞ୍ଚଙ୍କୁ ମହଙ୍ଗା ପଡ଼ିଲା ମଦ ବିରୋଧୀ ମନ୍ତବ୍ୟ : ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ହେଉଛି ବୋତଲ ବର୍ଷା

କୁଜଙ୍ଗ,୧୩ା୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ‘ସୁରା ପାନେ ହୋଇ ମସ୍‌ଗୁଲ, ଯୁବପୀଢ଼ି ଭବିଷ୍ୟତ କରି ଖିନଭିନ। ପରୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମେ, ଯେବେ ସୁଧାର ନିମନ୍ତେ କଥା କହି ଦେଲି କେଇ ପଦ, ସରିଗଲା ମୋ ମାନ ମହତ। ନିତିଦିନ ଫୋପାଡ଼ନ୍ତି ପଞ୍ଚାୟତ ଅଫିସକୁ କେତେ ଯେ ବୋତଲ, କିଏ ଅବା ରଖିବ ତା ହିସାବ କିତାବ।’ କବିତାର ଶୀର୍ଷକ ମଦମୁକ୍ତ ସମାଜ। ଏହା କୌଣସି ଜଣାଶୁଣା କବିଙ୍କର ନୁହେଁ।

ଉତ୍ତରେଶ୍ୱରୀଙ୍କ ପୀଠରେ ନିଆରା ପରମ୍ପରା : ମା’ଙ୍କ ପାଖରେ ଭୋଗ ହୁଏ ବ୍ରାଣ୍ଡି

ଉତ୍ତରେଶ୍ୱରୀଙ୍କ ପୀଠରେ ନିଆରା ପରମ୍ପରା : ମା’ଙ୍କ ପାଖରେ ଭୋଗ ହୁଏ ବ୍ରାଣ୍ଡି

ଏରସମା,୧୩ା୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଏହା ଏପରି ଏକ ଦେବୀପୀଠ ଯେଉଁଠି ପ୍ରତ୍ୟେହ ବ୍ରାଣ୍ଡି ଭୋଗ ହେବାର ପରମ୍ପରା ରହିଛି। ପିହୁଳା ମାରୁଥିବା ଅସୁସ୍ଥ ଶିଶୁକୁ ଏଠାରେ ମାଟିରେ ଗଡାଇଦେଲେ ମା’ଙ୍କ ଅଶେଷ କରୁଣାରୁ ସେ ଭଲ ହୋଇଯାଏ। ତେଣୁ ରାତି ପାହିଲେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଭିଡ଼ ଜମେ।

ବ୍ୟାସ ସରୋବର ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ନିମ୍ନମାନର: ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର

ଯାଜପୁର ରୋଡ଼, ୧୨।୭(ନି.ପ୍ର.): ପୁରାଣ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ବ୍ୟାସସରୋବର ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀର ବିକାଶ ପାଇଁ ଏକ କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଟଙ୍କା ଅନୁଦାନ ମିଳିଥିଲା। ଏହାର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ନିମ୍ନମାନର ହୋଇଥିବାରୁ ତାହା ଭାଙ୍ଗିଗଲାଣି।

ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପ୍ରାପ୍ୟ ପ୍ରଦାନରେ ବିଳମ୍ବ ନେଇ ଗଣଧାରଣା

ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପ୍ରାପ୍ୟ ପ୍ରଦାନରେ ବିଳମ୍ବ ନେଇ ଗଣଧାରଣା

ଯାଜପୁର ରୋଡ଼, ୧୨।୭(ନି.ପ୍ର.): ‘ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ’ ଅଧୀନରେ ଥିବା ଜାମଶେଦପୁର ‘ନିଉ ବଜରଙ୍ଗ କନ୍‌ଷ୍ଟ୍ରକ୍‌ଶନ୍‌’ରେ ଠିକାଦାର ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ୭୮୩ ଶ୍ରମିକ ‘ଫୁଲ ଆଣ୍ଡ ଫାଇନାଲ’ ଇପିଏଫ୍‌, ଇଏସ୍‌ଆଇ ଆଦି ପ୍ରଦାନ ଦାବିରେ ଗୁରୁବାର ଶ୍ରମ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଗଣଧାରଣା ଦେଇଛନ୍ତି। ଶ୍ରମିକ ନେତା ଦୁଷ୍ମନ୍ତ ରାଉତଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏହି ଧାରଣା ଦିଆଯାଇଛି।

ପିକ୍‌ଅପ୍‌ ଭ୍ୟାନ ଓଲଟି ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା: ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ

ପିକ୍‌ଅପ୍‌ ଭ୍ୟାନ ଓଲଟି ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା: ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ

ମହାକାଳପଡ଼ା,୧୨।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଶ୍ରମିକ ବୋଝେଇ ପିକ୍‌ଅପ୍‌ ଭ୍ୟାନ ଓଲଟି ମୃତ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଗୁରୁବାର ଜିଲାପାଳ ରେଘୁଜୀଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଜିଲା ରେଡକ୍ରସ ପକ୍ଷରୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଦିଆଯାଇଛି।

ପାନୀୟ ଜଳ ଟାଙ୍କିର ଅନୁଧ୍ୟାନ କଲେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶିକା

ପାନୀୟ ଜଳ ଟାଙ୍କିର ଅନୁଧ୍ୟାନ କଲେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶିକା

ରାଜନଗର, ୧୨ା୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ରାଜନଗର ବ୍ଲକ କଣ୍ଡିରା ପଞ୍ଚାୟତ କଣ୍ଡିରା ପେଣ୍ଠଠାରେ ନର୍ମିତ ପାନୀୟ ଜଳ ଟାଙ୍କିର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ରାଜ୍ୟ ପାନୀୟ ଜଳ ଓ ପରିମଳ ବିଭାଗର ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶିକା ରୂପା ମିଶ୍ର ଗୁରୁବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି।

ଶୀତଳ ଭଣ୍ଡାରରେ ଜିଲାର ଶତାଧିକ ସଙ୍ଗଠନ

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଅଫିସ,୧୨।୭-ଆବଶ୍ୟକ ବେଳେ ଅନେକ ସଙ୍ଗଠନ, ମଞ୍ଚ, ସମିତି, ପରିଷଦ, ସଂଘ, ଟ୍ରଷ୍ଟ, ମହାସଭା, ସଭା, ୟୁନିୟନ ଆଦି ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଏ। ଏହି ଜରିଆରେ ଆନ୍ଦୋଳନଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଅନେକ ଦାବି ଉପସ୍ଥାପନ ହୁଏ। ସରକାର, କମ୍ପାନୀ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ ସଂସ୍ଥା ଉପରେ ଚାପ ପକାଯାଏ।

ଗଜା ହେଉନି ସରକାରୀ ବିହନ

ଗଜା ହେଉନି ସରକାରୀ ବିହନ

ନାଉଗାଁ,୧୨।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କୃଷି ଓ କୃଷକର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି। ହେଲେ ଏହି ଯୋଜନା କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଫଳ ହେଉଛି। ଯାହାକୁ ନେଇ ଚାଷୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଉଛି।

ଶୌଚାଳୟ ସଫା କଲେ ସ୍କୁଲ ଛାତ୍ର

ଶୌଚାଳୟ ସଫା କଲେ ସ୍କୁଲ ଛାତ୍ର

ପାରାଦୀପ,୧୨।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ସ୍ବଚ୍ଛଭାରତ ପାଇଁ ଗାଁଠାରୁ ସହର ସମସ୍ତେ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ଚଳାଇଛନ୍ତି। ଏପରି କି ଦେଶର ସମଗ୍ର ସ୍କୁଲରେ ଶୌଚାଳୟ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ବୋଲି ସରକାରୀ ଭାବେ କୁହାଯାଉଛି। ଏଥିପାଇଁ ସର୍ବଶିକ୍ଷା ଯୋଜନାରେ ଅର୍ଥ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି।

ମହଙ୍ଗା ପଡ଼ିଲା ଗୋଚର ଜମିରେ ମାଟି ଖୋଳାକୁ ବିରୋଧ ଭୟଭୀତ ପରିବାର ନ୍ୟାୟ ପାଇଁ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ

ତିର୍ତ୍ତୋଲ,୧୨।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.): ତିର୍ତ୍ତୋଲ ଥାନା ଅଧୀନ ଗୋବିନ୍ଦପୁର ଗ୍ରାମର ଲକ୍ଷ୍ମୀଧର ମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଭୟଭୀତ ଅବସ୍ଥାରେ ଅଛନ୍ତି। ଏପରିସ୍ଥଳେ ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଲିସଠାରୁ ନ୍ୟାୟ ନ ପାଇ ନିରାଶ ହୋଇ ଶେଷରେ ନ୍ୟାୟ ପାଇବା ପାଇଁ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଆଦାନୀ ଓ୍ବିଲମାର ଖାଇବା ତେଲ କାରଖାନା ଆଗରେ ଧାରଣାଦେଲେ ଶ୍ରମିକ ପରିବାର

ଆଦାନୀ ଓ୍ବିଲମାର ଖାଇବା ତେଲ କାରଖାନା ଆଗରେ ଧାରଣାଦେଲେ ଶ୍ରମିକ ପରିବାର

ପାରାଦୀପ,୧୨।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କାର୍ଗିଲ ଇଣ୍ଡିଆରୁ ଆଦାନୀଓ୍ବିଲମାର ହୋଇଥିବା କାରଖାନାର ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକ ସମ୍ମୁଖରେ ୧୫୨ ଶ୍ରମିକ ପରିବାର ପୁନଃ ନିଯୁକ୍ତି ଦାବିରେ ବୁଧବାର ସପରିବାର ଧାରଣାରେ ବସିଛନ୍ତି। ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ଏପରି କଡ଼ା ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଧାରଣା କମ୍ପାନୀ ଓ ପ୍ରଶାସନ ପାଇଁ ଅଡୁଆ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିଛି।

ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳରେ ପସି ମଦ୍ୟପ ଯୁବକଙ୍କ ଭଙ୍ଗାରୁଜା

ବାଲିକୁଦା,୧୨।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ବାଲିକୁଦା ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ବୁଧବାର ଜଣେ ମଦ୍ୟପଙ୍କ ଉନ୍ମତ କାଣ୍ଡ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ମଦ୍ୟପ ଜଣକ ବାହାରଣା ପଞ୍ଚାୟତ ଓଳାଷ ଗାଁର ଶଶିକାନ୍ତ ଦାସ ବୋଲି ପୋଲିସ ସୂଚନା ଦେଇଛି। କୌଣସି କାରଣ ନ ଥାଇ ଶଶିକାନ୍ତ ଅପରାହ୍ନ ପ୍ରାୟ ସାଢେ ଦୁଇଟା ସମୟରେ ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଯାଇଥିଲେ।

ନଦୀ ପଠାରୁ ବେଆଇନ ମାଟି ଉଠାଣକୁ ବିରୋଧ

ନଦୀ ପଠାରୁ ବେଆଇନ ମାଟି ଉଠାଣକୁ ବିରୋଧ

ବାଲିକୁଦା,୧୨।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ବାଲିକୁଦା ଓ ନାଉଗାଁ ତହସିଲ ଅଧୀନରେ ଥିବା ଦେବୀନଦୀ ପଠାରୁ ଠିକାଦାରମାନେ ବେଆଇନ ଭାବେ ମାଟି ଖୋଳି ନେଉଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରି ମଙ୍ଗଳବାର ମାଛଗାଁ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଶିଲୋ ଗ୍ରାମର ଶତାଧିକ ପୁରୁଷମହିଳା ନଦୀ ବନ୍ଧ ଉପରେ ଧାରଣାରେ ବସିବା ସହିତ ମାଟି ଉଠାଇ ଠିକାଦାର ନଦୀବନ୍ଧରେ କରିଥିବା ଗଡ଼ାରେ ବାଡ ପକାଇ ପ୍ରତିବାଦ କରିଥିଲେ।

ପଥ ହୁଡ଼ିଛି ସମନ୍ବିତ ନଦୀ ପରିଚାଳନା ଯୋଜନା

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୧୨।୭: ଅନ୍ତର୍ଦ୍ଦେଶୀୟ ଜଳପଥ ପ୍ରାଧିକରଣ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ୨୦୧୪ ମସିହାରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ମୋହର ମାରିଥିଲେ। ହେଲେ ତାହା ଏଯାଏ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇ ପାରିନାହିଁ। ସେହିପରି ସମନ୍ବିତ ନଦୀ ପରିଚାଳନା ଯୋଜନା ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିରେ ଅଟକିଛି।