ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ ତରଫରୁ ନିଶା ନିବାରଣ ଓ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ହଟାଓ ଅଭିଯାନ

ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ ତରଫରୁ ନିଶା ନିବାରଣ ଓ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ହଟାଓ ଅଭିଯାନ

ନିରାକାରପୁର,୩ା୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା ଟାଙ୍ଗୀ ବ୍ଲକ ଲେଣ୍ଡୁ ପଞ୍ଚାୟତ ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ ତରଫରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ନିଶା ନିବାରଣ ଓ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ହଟାଓ ଅଭିଯାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

   ବିଜେଡିର ଜନସମ୍ପର୍କ ପଦଯାତ୍ରା

ବିଜେଡିର ଜନସମ୍ପର୍କ ପଦଯାତ୍ରା

ଦଶପଲ୍ଲା,୩ା୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ରାଜ୍ୟରେ ୧ ମାସ ବ୍ୟାପୀ ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ଜନସମ୍ପର୍କ ପଦଯାତ୍ରା ମଙ୍ଗଳବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଦଶପଲ୍ଲା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଆଦିବାସୀବହୁଳ ଘୁଗୁଡିପଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତରେ ଜନସମ୍ପର୍କ ପଦଯାତ୍ରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି।

 ନିଶାମୁକ୍ତ ଓଡ଼ିଶା ଗଠନ ପାଇଁ ସଂକଳ୍ପ

ନିଶାମୁକ୍ତ ଓଡ଼ିଶା ଗଠନ ପାଇଁ ସଂକଳ୍ପ

ଦଶପଲ୍ଲା,୩ା୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସବୁ ଅନର୍ଥର ମୂଳ କାରଣ ହେଉଛି ନିଶା। ଏହାଦ୍ୱାରା ଅପରାଧ ବୃଦ୍ଧି ସହ ଅନେକ ବ୍ୟକ୍ତି ଅକାଳରେ ମୃତ୍ୟୁ ମୁଖରେ ପଡୁଛନ୍ତିି। ସେଥିପାଇଁ ସମସ୍ତେ ସଂକଳ୍ପବଦ୍ଧ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ ପକ୍ଷରୁ ‘ନିଶାକୁ ନା’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଉପସ୍ଥିତ ଅତିଥିମାନେ ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିବା ସହ ନିଶାମୁକ୍ତି ପାଇଁ ସଂକଳ୍ପ ନେଇଛନ୍ତି। 

ଭଦ୍ରକାଳୀ ବେଶରେ ଦର୍ଶନ ଦେଲେ ମା’ବିମଳା

ଭଦ୍ରକାଳୀ ବେଶରେ ଦର୍ଶନ ଦେଲେ ମା’ବିମଳା

ଖଣ୍ଡପଡା,୩ା୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଭାଦ୍ରବ ମାସ ମୂଳାଷ୍ଟମୀ ତିଥିରେ ଦ୍ୱିତୀୟା ଓଷା ପାଳନ ହେଉଥିବାବେଳେ ଶକ୍ତିପୀଠଗୁଡ଼ିକ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ହୋଇଉଠିଛି ।  ମଙ୍ଗଳବାରଠାରୁ ବିଭିନ୍ନ ଶକ୍ତିପୀଠରେ ଷୋଡଶ ଉପଚାର ପୂର୍ବକ ଷୋହଳ ଦିନ ଧରି ପୂଜା ବିଧି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।  ଏ ଅବସରରେ କଣ୍ଟିଲୋ ନୀଳମାଧବ ଜୀଉଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ ଷୋଡଶ ଦିନାମତ୍କ ଦୁର୍ଗାମାଧବ ପୂଜା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି ।

ସନ୍ତାନଙ୍କ ସୁଖ କାମନା କରି ଦ୍ୱିତୀୟା ଓଷା ପାଳନ

ସନ୍ତାନଙ୍କ ସୁଖ କାମନା କରି ଦ୍ୱିତୀୟା ଓଷା ପାଳନ

ଖଣ୍ଡପଡା,୩ା୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଓଡ଼ିଆ ସଂସ୍କୃତିରେ ଦ୍ୱିତୀୟା ଓଷା ବା ଦ୍ୱିତୀବାହନ ଓଷାର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ତାତ୍ପର୍ଯ୍ୟ ଅଛି ା ଏହାକୁ ସହର ଓ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଆଶ୍ୱିନ କୃଷ୍ଣପକ୍ଷ ସପ୍ତମୀ ଓ ଅଷ୍ଟମୀ ତିଥିରେ ୨ଦିନ ବ୍ୟାପୀ ଏହି ଓଷା ପାଳନ କରାଯାଏ। ସନ୍ତାନସନ୍ତତିଙ୍କ ଶୁଭମନାସୀ ଖଣ୍ଡପଡ଼ା ଅଞ୍ଚଳର ମହିଳାମାନେ ସୋମବାର ଓ ମଙ୍ଗଳବାର ୨ ଦିନ ଧରି ପୂଜା କରିଥିଲେ। 

ମା’ ଭଗବତୀଙ୍କ ଷୋଡ଼ଶ ଦିନାମତ୍କ ଶାରଦୀୟ ପାର୍ବଣ ଆରମ୍ଭ

ମା’ ଭଗବତୀଙ୍କ ଷୋଡ଼ଶ ଦିନାମତ୍କ ଶାରଦୀୟ ପାର୍ବଣ ଆରମ୍ଭ

ବାଲୁଗଁା,୩।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ତନ୍ତ୍ରପୀଠଭାବେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଲାଭ କରିଥିବା ବାଣପୁରର ଅଧିଷ୍ଠାତ୍ରୀ ଦେବୀ ମା’ଭଗବତୀ ପୀଠରେ ଶାରଦୀୟ ପାର୍ବଣ ଉପଲକ୍ଷେ  ମଙ୍ଗଳବାରଠାରୁ ଷୋଡ଼ଶ ଦିନାମତ୍କ ଶାରଦୀୟ ମହୋସତ୍ବ ପୂଜା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ା

ବଳାତ୍କାରୀଙ୍କୁ କଠୋର ଦଣ୍ଡ ଦେବାକୁ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଦାବି

ରଣପୁର,୩।୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ନୟାଗଡ ଜିଲା ରଣପୁର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ରବିବାର ରାତିରେ ଜଣେ ବିଧବା ମହିଳା(୪୦)ଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର କରିଥିବା ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ କଠୋରରୁ କଠୋର ଦଣ୍ଡ ଦେବାକୁ ମହିଳାଙ୍କ ଗ୍ରାମର ଲୋକେ ଥାନାରେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। 

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ନେଇ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ଧାରଣା

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ନେଇ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ଧାରଣା

ରଣପୁର, ୩।୧୦ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ନୟାଗଡ ଜିଲା ରଣପୁର ବିଜ୍ଞାପିତ ଅଞ୍ଚଳ ଓ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଥିବା ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଦିନକୁ ଦିନ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । କେଉଁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଡାକ୍ତର ନାହାନ୍ତି ତ ପୁଣି କେଉଁଠି କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କ ଅଭାବ ରହିଛି । ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ନେଇ ସାଧାରଣ ଲୋକମାନେ ନାହିଁ ନଥିବା ହଇରାଣ ହେଉଛନ୍ତି । 

ପରମ୍ପରା : ଖଣ୍ଡପଡ଼ାରେ ଶ୍ରୀହନୁମାନ କାଠିପୂଜା

ପରମ୍ପରା : ଖଣ୍ଡପଡ଼ାରେ ଶ୍ରୀହନୁମାନ କାଠିପୂଜା

ଖଣ୍ଡପଡା,୩ା୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଶ୍ରୀହନୁମାନ କାଠିପୂଜା ଖଣ୍ଡପଡା ଗଡ଼ଜାତ ଅଞ୍ଚଳର ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ତଥା ବିଶେଷ ପରମ୍ପରା । ରାଜରାଜୁଡା ଅମଳରୁ ପାଳିତ ହୋଇ ଆସୁଥିବା ଏହି ପୂଜା ଉସତ୍ବ ପାଇଁ ମଙ୍ଗଳବାର ଖଣ୍ଡପଡା ସହର ଉସତ୍ବମୁଖର ହୋଇ ଉଠିଥିଲା । ବିଳମ୍ବିତ ରାତି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନେ ଉଜାଗର ରହି ହନୁମାନ କାଠି ଦର୍ଶନ ସହ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନାରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ । 

ଭିତରକନିକାରୁ ୬ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଗିରଫ,୨ ଡଙ୍ଗା ଜବତ

ଭିତରକନିକାରୁ ୬ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଗିରଫ,୨ ଡଙ୍ଗା ଜବତ

ରାଜନଗର, ୩ା୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ରାଜନଗର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଭିତରକନିକା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନର ବାଉଁଶଗଡ ନଦୀରୁ ବେଆଇନଭାବେ ମାଛ ଧରୁଥିବା ବେଳେ ମଙ୍ଗଳବାର ୬ଜଣ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ୨ଟି ଡଙ୍ଗା ଜବତ କରାଯାଇଛି। ଏନେଇ ୧୯୭୨ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ମାମଲା(ନଂ-୧୬୬/୧୮)ରୁଜୁ କରାଯାଇ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ  କରାଯାଇଛି।

ବନ୍ଧପଡା ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ତାଲା, ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଗ୍ରାମସଭା ବାତିଲ

ବନ୍ଧପଡା ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ତାଲା, ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଗ୍ରାମସଭା ବାତିଲ

ରାଜନଗର, ୩ା୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀ ଉପଲକ୍ଷେ  ରାଜନଗର ବ୍ଲକର ସମସ୍ତ ପଞ୍ଚାୟତରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଗ୍ରାମସଭା କରିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଥିବାବେଳେ ରାଜନଗର ବ୍ଲକ ବନ୍ଧପଡା ପଞ୍ଚାୟତରେ ମଙ୍ଗଳବାର  ଗ୍ରାମସଭା ବାତିଲ ହୋଇଯାଇଛି। 

ଡାକ୍ତର ନ ଥିବାରୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଉତ୍ତେଜନା

ଡାକ୍ତର ନ ଥିବାରୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଉତ୍ତେଜନା

ମହାକାଳପଡା,୩ା୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଡାକ୍ତର ଅନୁପସ୍ଥିତ ଥିବାରୁ ମହାକାଳପଡ଼ା ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଉତ୍ତେଜନା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ଡାକ୍ତରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଅଭିଯୋଗ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ କିଆରବାଙ୍କ ଗ୍ରାମର ସଞ୍ଜୁ ପାହିଲି(୬୫) ଓ ମହାକାଳପଡା ଗ୍ରାମର ପ୍ରତୁଷା ବେହେରା(୪)ଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ କୌଣସି କାରଣରୁ ଫାଟିଯାଇଥିଲା। 

ତେଜିଲା ନିଶା ନିବାରଣ ସ୍ବର : ମଦ ମୁକ୍ତ ଭାରତ ଗଠନ ଆହ୍ବାନ

ତେଜିଲା ନିଶା ନିବାରଣ ସ୍ବର : ମଦ ମୁକ୍ତ ଭାରତ ଗଠନ ଆହ୍ବାନ

କୁଜଙ୍ଗ,୩ା୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର): ଗାନ୍ଧୀ ଓ ଶାସ୍ତ୍ରୀ ଜୟନ୍ତୀ ଅବସରରେ କୁଜଙ୍ଗରେ ମିଳିତ ଓଡିଶା ନିଶାନିବାରଣ ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ନିଶା ନିବାରଣ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ କୁଜଙ୍ଗ ବଜାରରେ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଓ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରାଯାଇଥିଲା। ବିଶିଷ୍ଟ ଶିକ୍ଷାବିତ୍‌ ନିଶାକର ମୁଦୁଲିଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ହୋଇଥିବା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମିଳିତ ଓଡିଶା ନିଶାନିବାରଣ ସମିତିର ଜିଲା ସଭାପତି ବାବୁରାମ ଚୌଧୁରୀ ଯୋଗଦେଇ ଗାନ୍ଧିଜୀଙ୍କ ସ୍ବପ୍ନର ରାମ ରାଜ୍ୟ ଗଠନ ନିଶା ନିବାରଣ ଦ୍ୱାରା ସମ୍ଭବ ବୋଲି କହିଥିଲେ। 

କଂଗ୍ରେସର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା : ପାରାଦୀପରେ ବାପି, ବାଲିକୁଦା-ଏରସମାରେ ଜିତୁ

କଂଗ୍ରେସର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା : ପାରାଦୀପରେ ବାପି, ବାଲିକୁଦା-ଏରସମାରେ ଜିତୁ

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଅଫିସ,୩ା୧୦: ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପାଖେଇ ଆସୁଥିବାବେଳେ ଓଡ଼ିଶାରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ କରିବା କ୍ଷେତ୍ରରେ କଂଗ୍ରେସ ଆଗୁଆ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି। ପ୍ରାଥମିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଦଳ ୧୪୭ ରୁ ୪୪ଟି ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ କାହାକୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିବ ତାହା ସ୍ଥିର କରିଛି। ତେବେ କେଉଁ ଆସନରୁ କାହାକୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରାଯିବ ତାହା ବିଦ୍ଧିବଦ୍ଧ ଭାବେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇନାହିଁ। 

ଯାଦବ ମହାସଭା ପକ୍ଷରୁ ସଫେଇ

ବରୀ,୨ା୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀ ଅବସରରେ ବରୀ ବ୍ଲକ ଯାଦବ ମହାସଭା ପକ୍ଷରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ବରୀ-ମାଉଣ୍ଡ ବଜାର ସଫେଇ କରାଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଶତାଧିକ ଯାଦବ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇ ବାଲିବିଲି ଗାନ୍ଧୀ ଛକରେ ଥିବା ଗାନ୍ଧୀଜୀଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିରେ ପୁଷ୍ପମାଲ୍ୟ ଅର୍ପଣ କରି ରାମଧ୍ୱନୀ କରିଥିଲେ। ସେଠାରୁ ବରୀ ମାଉଣ୍ଡ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଦଯାତ୍ରାରେ ଆସି ନିଶା ନିବାରଣ ଉପରେ ସଚେତନତା ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଥିଲେ। ପରେ ବରୀ ଜେ.ବି. ସ୍କୁଲ, ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଉପଖଣ୍ଡ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ, ଟ୍ରେକର ଷ୍ଟାଣ୍ଡର ଅଳିଆ ଆବର୍ଜନା ସଫା କରିଥିଲେ। 

ନିଶା ହଟାଅ ଦେଶ ବଞ୍ଚାଅ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ

ନିଶା ହଟାଅ ଦେଶ ବଞ୍ଚାଅ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ

ବରୀ,୨ା୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ବରୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ମଙ୍ଗଳବାର ନିଶା ହଟାଅ ଦେଶ ବଞ୍ଚାଅ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ୧୫୦ତମ ଜନ୍ମବାର୍ଷିକୀ ପାଳନ ଅବସରରେ ନିଶାମୁକ୍ତ ଓଡ଼ିଶା ଗଠନ ପାଇଁ ପଦଯାତ୍ରା ହୋଇଥିଲା। ମିଳିତ ଓଡ଼ିଶା ନିଶା ନିବାରଣ ଅଭିଯାନ, ସମାଜ ଆନ୍ଦୋଳନ ଓଡ଼ିଶା, ଜାହ୍ନବୀ ମହିଳା ମହାସଂଘ, ଆଶ୍ୱସନା ଆଦି ସଙ୍ଗଠନ ନେତୃତ୍ୱରେ କଳାମାଟିଆ ଶହୀଦ ପୀଠରୁ ପଦଯାତ୍ରା ବାହାରି ବାଲିବିଲି ଗାନ୍ଧୀ ଛକରେ ଗାନ୍ଧୀଜୀଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିରେ ପୁଷ୍ପମାଲ୍ୟ ଅର୍ପଣ କରି ରାମଧ୍ୱନୀ କରାଯାଇଛି। 

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ନେଇ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ  ଧାରଣା

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ନେଇ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ଧାରଣା

ରଣପୁର,୨।୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ରଣପୁର  ଓ ଏହାର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ  ଥିବା ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଦିନକୁ ଦିନ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡ଼ିଛି।

ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀ ଅବସରରେ ଗାନ୍ଧୀ ସ୍ମୃତି ଭବନର ଶିଳାନ୍ୟାସ

ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀ ଅବସରରେ ଗାନ୍ଧୀ ସ୍ମୃତି ଭବନର ଶିଳାନ୍ୟାସ

ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି,୨।୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ମଙ୍ଗଳବାର ୧୫୦ତମ ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀ ଅବସରରେ କଟକ ଜିଲା ମାହାଙ୍ଗା ବ୍ଲକ ଆମ ମାହାଙ୍ଗା ସ୍ବେଛାସେବୀ ସଙ୍ଗଠନ  ପକ୍ଷରୁ ଏକ ପଦ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। 

ଦୁର୍ଘଟଣା: ଗୁରୁତରଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ପରେ ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ

ଦୁର୍ଘଟଣା: ଗୁରୁତରଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ପରେ ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ

ଓଡଗାଁ, ୨।୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଓଡଗାଁ-ଲାଉଖାଲ ୨୧ ନଂ. ରାଜ୍ୟ ରାଜପଥ ପଥରା ବୃଦ୍ଧାଶ୍ରମ ନିକଟରେ ପିକ୍‌ଅପ୍‌ ଭ୍ୟାନ ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ସାଇକେଲ ଆରୋହୀ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ହେଲେ  ବୁଦ୍ଧିଆ ପାତ୍ର(୬୦)। 

୧୫୦ତମ ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳିତ

୧୫୦ତମ ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳିତ

ପାରାଦୀପ, ୨।୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ପାରାଦୀପ ପୌରପାଳିକା ପକ୍ଷରୁ ୧୫୦ତମ ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀ ଉତ୍ସବ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳେ ସମୁଦ୍ର ବେଳାଭୂମିରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ୧୫୦ତମ ଜନ୍ମ ଦିବସରେ ନିଶାନିବାରଣ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ୧୫୦ତମ ଜନ୍ମ ଦିବସରେ ନିଶାନିବାରଣ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ/ବରୀ, ୨।୧୦: ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ୧୫୦ତମ ଜନ୍ମଦିବସ ପାଳନ ଅବସରରେ  ମଙ୍ଗଳବାର ଗୋପବନ୍ଧୁ ଚୌଧୁରୀ ଆଶ୍ରମ, ବରୀରୁ ଏକ ଅମରଜ୍ୟୋତି ରଥ ବାହାରିଛି।

ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀରେ ଅଘଟଣ: ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡି ଛାତ୍ର ନିଖୋଜ

ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀରେ ଅଘଟଣ: ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡି ଛାତ୍ର ନିଖୋଜ

ପାରାଦୀପ, ୨।୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ପାରଦୀପ ସମୁଦ୍ର କୂଳରେ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳେ ଅଘଟଣ ଘଟିଛି। ୩ଜଣ ଛାତ୍ର ସମୁଦ୍ରରେ ଗାଧୋଉ ଥିବାବେଳେ ବୁଡିଯାଇଥିଲେ। ସେଠାରେ ଜଣେ ନୋଳିଆ ୨ ଜଣଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିବାବେଳେ ଜଣେ ନିଖୋଜ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି।

‘ମୋ ସ୍କୁଲ’ ଯୋଜନାର ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟ: ୧୮ ଜିଲାର ୧୪୯୯  ବିଦ୍ୟାଳୟ ସାମିଲ

‘ମୋ ସ୍କୁଲ’ ଯୋଜନାର ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟ: ୧୮ ଜିଲାର ୧୪୯୯ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସାମିଲ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,  ୨।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ)- ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଗୋଷ୍ଠୀ-ସମ୍ପୃକ୍ତ ଶିକ୍ଷା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ‘ମୋ ସ୍କୁଲ’ ଯୋଜନାର ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୧୮ଟି ଜିଲାର ୧୪୯୯ଟି ବିଦ୍ୟାଳୟର ସାମଗ୍ରିକ ବିକାଶ ପାଇଁ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି।

ଭିତରକନିକାରୁ ବୋଟ ଜବତ, ୮ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଗିରଫ

ଭିତରକନିକାରୁ ବୋଟ ଜବତ, ୮ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଗିରଫ

ରାଜନଗର, ୨ା୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-  ରାଜନଗର ବ୍ଲକ  ଭିତରକନିକା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନରେ ପ୍ରବାହିତ ପାଟ୍ଟଶାଳା ନଦୀରୁ ବେଆଇନ ଭାବେ ମାଛ ମାରୁଥିବା ବେଳେ ସୋମବାର ୮ଜଣ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି।