ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ପୋଲ ନିର୍ମାଣରେ ବିଳମ୍ବ, ଲୋକେ ହନ୍ତସନ୍ତ

ପୋଲ ନିର୍ମାଣରେ ବିଳମ୍ବ, ଲୋକେ ହନ୍ତସନ୍ତ

ଡେରାବିଶ,୭।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.) କଟକ-ଚାନ୍ଦବାଲି ରାସ୍ତାର ଚାନ୍ଦୋଳ ବଜାରରେ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ପୋଲ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ହେବାରେ ଅହେତୁକ ବିଳମ୍ବ ହେଉଛି । ଫଳରେ ଏହି ସ୍ଥାନରେ ବାରମ୍ବାର ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟୁଥବାରୁ ସାଧାରଣରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଦେଇଛି।

ରୋଜଗାରର ମାଧ୍ୟମ ପାଲଟିଛି ମହୁଲ

କାଳିଆପାଣି,୭।୪(ଡିଏନଏ)- ବସନ୍ତ ଋତୁ ଆଗମନରେ ଆଦିବାସୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ବ୍ୟବସାୟ ଭାବେ ଉଭା ହୋଇଥାଏ ମହୁଲ। ଜଙ୍ଗଲ ଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟ ମଧ୍ୟରୁ ମହୁଲ ଫୁଲ ଅନ୍ୟତମ ଲାଭକାରୀ ଦ୍ରବ୍ୟ। ଆଦିବାସୀ ବହୁଳ ଜିଲାରେ ଗାଁଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସହର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ମହୁଲକୁ ନେଇ ଉତ୍ସୁକତା ଓ ଚଞ୍ଚଳତା ଦେଖାଦେଇଥାଏ। ଏବେ ମହୁଲ ଫୁଲର ଋତୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଥିବା ବେଳେ ଛୁଆଠାରୁ ବୁଢା ଯାଏ ରାତି ନ ପାହୁଣୁ ଟୋକେଇ ଧରି ମହୁଲ ଗଛ ମୂଳରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ଯାଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ମହୁଲ ଫୁଲ ଗୋଟାଇବା ବେଳେ ସତେ ଯେପରି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଲାଗିଥିବା ଭଳି ମନେ ହୋଇଥାଏ। ବିଶେଷ କରି ଯାଜପୁର ଜିଲାର ଦାନଗଦୀ ଓ ସୁକିନ୍ଦା ବ୍ଲକର କୁହିକା, କାଙ୍କଡ଼ପାଳ, ରାଁସୋଳ, କାଳିଆପାଣି, ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ିପାଳ, କଂସ, ଦେଉଳକଣ, ଚିତିରି ପରି ପଞ୍ଚାୟତରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ଲୋକେ ମହୁଲ ସଂଗ୍ରହ କରିଥାନ୍ତି। ୩ ମାସ ମହୁଲ ଗଛ ଉପରେ ସେମାନେ ନିର୍ଭର କରି ଚଳିଥାନ୍ତି। ସଂଗ୍ରହ କରିଥିବା ମହୁଲ ମଧ୍ୟରୁ କିଛି ନିଜ ପାଇଁ ରଖି ବଳକା ମହୁଲକୁ ନିକଟସ୍ଥ ହାଟ ବଜାରରେ ବିକ୍ରି କରି ବେଶ ଦୁଇ ପଇସା ରୋଜଗାର କରିଥାନ୍ତି। ସାଧାରଣତଃ ଶୁଖିଲା ମହୁଲରୁ ମହୁଲି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥାଏ।

ଅଲୋଡ଼ା ହେଉଛନ୍ତି ପୁରୁଖା

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୭।୪ ଯାଜପୁର ଜିଲାର ଧର୍ମଶାଳା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ଶାସକ ବିଜେଡିରେ ପରିବାରବାଦ ରାଜନୀତି ମୁଣ୍ଡ ଟେକୁଛି। ଯୁବକଙ୍କ ହାତରେ ସଂଗଠନର ଦାୟିତ୍ୱ ଦେବାକୁ ଏଭଳି ପ୍ରୟାସ କରାଯାଉଥିବା କୁହାଯାଉଥିବାବେଳେ କେତେକ ପୁରୁଖା ବିଜେଡି କର୍ମୀ ଏହାକୁ ସହଜରେ ଗ୍ରହଣ କରିପାରୁ ନାହାନ୍ତି। ବିଧାୟକ ପ୍ରଣବବଳବନ୍ତ ରାୟ ପରିବାରବାଦ ରାଜନୀତିରେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁଥିବା ନୀତିକୁ ଦୋହରାଉଥିବା ଆଲୋଚନା ହେଉଛି। ଯାହାକି ସଦ୍ୟ ରସୁଲପୁର ବ୍ଲକ ବିଜେଡିରେ ଘଟିଥିବା ରାଜନୈତିକ ସମୀକରଣରୁ ଏହା ଏକ ପ୍ରକାର ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି।

ଜଳସମ୍ପଦ ସୁରକ୍ଷା ନୈରାଶ୍ୟଜନକ

ଜଳସମ୍ପଦ ସୁରକ୍ଷା ନୈରାଶ୍ୟଜନକ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୭।୪ ଜଳସମ୍ପଦର ସୁରକ୍ଷା ଓ ସଂରକ୍ଷଣ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଯାଜପୁର ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉନାହିଁ। ଶିଳ୍ପବହୁଳ ଯାଜପୁର ଜିଲାରେ ଭୂତଳ ଜଳସ୍ତର କ୍ଷିପ୍ରଗତିରେ ହ୍ରାସ ଘଟୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ କାହାରି ଟିକେ ଚିନ୍ତା ନାହିଁ। ଫଳରେ ଖରା ମାସରେ ଜିଲାର ୮୦ଭାଗ ନଳକୂପରୁ ଆବଶ୍ୟକ ପାଣି ମିଳୁନାହିଁ। ଏପରି କି ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସ ନ ହେଉଣୁ କୂଅ, ପୋଖରୀ ଆଦି ଜଳଉତ୍ସ ଶୁଖି ଯାଉଛି। ମହାମତ୍ାଗାନ୍ଧୀ ଜାତୀୟ ଗ୍ରାମୀଣ ନିଶ୍ଚିତ କର୍ମନିଯୁକ୍ତି ଯୋଜନା(ଏମ୍‌ଜିଏନ୍‌ଆର୍‌ଇଜିଏସ୍‌)ରେ ପାରମ୍ପରିକ ଜଳଉତ୍ସର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଏବଂ ଜଳ ସମ୍ପଦର ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରକଳ୍ପ ବହୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରୁଛି। କର୍ମନିଯୁକ୍ତି ସହ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଭୂତଳ ଜଳସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ଜଳ ସଂରକ୍ଷଣ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସହଯୋଗ କରି ଆସୁଛି। କିନ୍ତୁ ୨୦୧୮-୧୯ବର୍ଷ ପାଇଁ ଜିଲାର ବରୀ, ଦଶରଥପୁର ଓ ରସୁଲପୁର ବ୍ଲକ ପ୍ରଶାସନକୁ ବାଦ୍‌ଦେଲେ ଅନ୍ୟ ୭ଟି ବ୍ଲକ ପକ୍ଷରୁ ଏମ୍‌ଜିଏନ୍‌ଆର୍‌ଇଜିଏସ୍‌ ଉପରେ ବାର୍ଷିକ ଯୋଜନା ଦାଖଲ ହୋଇପାରି ନାହିଁ। ଏହିକ୍ରମରେ ଜିଲା ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ସଂସ୍ଥା (ଡିଆର୍‌ଡିଏ)ର ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ବ୍ରଜଗୋପାଳ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ତାଙ୍କ ପତ୍ରସଂଖ୍ୟା ୧୭୯୪/୬।୪।୨୦୧୮ରେ ବିଞ୍ଝାରପୁର, ବଡ଼ଚଣା, ଦାନଗଦୀ, ଧର୍ମଶାଳା, ଯାଜପୁର, କୋରେଇ ଓ ସୁକିନ୍ଦା ବ୍ଲକର ସହକାରୀ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ/ସହକାରୀ ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଧିକାରୀ(ଏପିଓ)ମାନଙ୍କୁ କାରଣ ଦର୍ଶାଅ ନୋଟିସ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ପତ୍ର ପାଇବାର ୩ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସନ୍ତୋଷଜନକ ଉତ୍ତର ନ ମିଳିଲେ କାହିଁକି ଶୃଙ୍ଖଳାଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି ସେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣଭାବେ ଓ୍ବାର୍ଡସଭ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଶେଷ

ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣଭାବେ ଓ୍ବାର୍ଡସଭ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଶେଷ

ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି,୭।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି ବ୍ଲକ ଓ୍ବାର୍ଡସଭ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣଭାବେ ଶେଷ ହୋଇଛି। ବ୍ଲକର ୨୮ ପଞ୍ଚାୟତର ୪୧ ଓ୍ବାର୍ଡରେ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି ହୋଇଥିଲା। ତନ୍ମଧ୍ୟରୁ ୧୨ଟିରେ ଏକକ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଥିବାରୁ ସେମାନେ ନିର୍ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ।

ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଚଢ଼ାଉ: ୪ ହଜାର ଲିଟର ମଦ ପୋଚ ଜବତ

ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଚଢ଼ାଉ: ୪ ହଜାର ଲିଟର ମଦ ପୋଚ ଜବତ

ରଣପୁର,୭।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ରଣପୁର ବ୍ଲକ କନ୍ଦରାସିଙ୍ଗି ଗ୍ରାମରେ ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଶନିବାର ସକାଳେ ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇଛି। ୪ ହଜାର ଲିଟର ମଦ ପୋଚ, ୪୦ ଲିଟର ଦେଶୀମଦ ଓ ମଦ ରନ୍ଧା ପାଇଁ ରଖାଯାଇଥିବା ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ କରାଯାଇଛି।

ଲୋଡିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀଙ୍କ ରାଜୁତି

ଲୋଡିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀଙ୍କ ରାଜୁତି

କାଳିଆପାଣି,୬।୪(ଡିଏନଏ) ସୁକିନ୍ଦା କ୍ରୋମାଇଟ୍‌ ଖଣି ଅଞ୍ଚଳରେ କ୍ରୋମ ପରିବହନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀଙ୍କ ରାଜୁତି ଚାଲିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଆସୁଛି। ଯାହାକି ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ନ୍ତଫାଷ୍ଟ କମ୍‌ ଫାଷ୍ଟ ଲୋଡିଂ’ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଅଣଦେଖା କରିବା ଓ ନିଜ ଖଣି ପାଇଁ କମ୍ପାନୀ ନିଜସ୍ବ ପାର୍କିଂ ୟାର୍ଡ କରିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପ୍ରଶାସନ ଫାଇଲ ତଳେ ଚାପି ହୋଇ ଯାଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଏକଚାଟିଆ ଭାବେ ଲେବର ବ୍ୟାଚ ଲୋଡିଂ ଚାଲୁ ରହିଥିବା ବେଳେ ୨୦୦୯ରେ କେତେଜଣ ଟ୍ରକ ମାଲିକଙ୍କ ଅଭିଯୋଗର ଶୁଣାଣି କରି ହାଇକୋର୍ଟ ଅଗଷ୍ଟ ୧୮ରେ ନ୍ତଫାଷ୍ଟ କମ୍‌ ଫାଷ୍ଟ ଲୋଡିଂ’ ରାୟ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ୍ରମେ ଯାଜପୁର ଜିଲାପାଳ, ଜିଲା ଆରକ୍ଷୀ ଅଧୀକ୍ଷକ, ଡେପୁଟୀ ଡାଇରେକ୍ଟର ମାଇନ୍ସ, ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାପାଳ କଳିଙ୍ଗନଗର, ଉପଜିଲାପାଳ, ସୁକିନ୍ଦା ତହସିଲଦାର, କାଳିଆପାଣି ଥାନା ଓ ସମସ୍ତ ଖଣି ମୁଖ୍ୟଙ୍କୁ ହାଇକୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶର ନକଲ ପଠାଇଥିଲେ।

ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଯୋଗାଣ ହେଉଛି ନିମ୍ନମାନର ଛତୁଆ

ଯାଜପୁରରୋଡ,୬।୪(ନି.ପ୍ର.) ଶିଶୁ ଏବଂ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କୁ ଠିକ୍‌ ଭାବେ ଖାଦ୍ୟ ନ ମିଳିବା ଫଳରେ ପିଲାମାନେ ରକ୍ତହୀନତା ରୋଗର ଶିକାର ହୋଇଥାନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ସରକାର ମାଗଣାରେ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ର ଜରିଆରେ ଶିଶୁ ଏବଂ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କୁ ଛତୁଆ ଯୋଗାଇଦେଇଥାନ୍ତି। ମାତ୍ର ଏହି ଛତୁଆ ବଣ୍ଟନରେ ବହୁ ସମୟରେ ଅନିୟମିତତା ଦେଖାଯାଇଥାଏ। ଏଥିସହିତ ବହୁ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ରରେ ନିମ୍ନମାନର ଛତୁଆ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ଏଭଳି ଉଦାହରଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି କୋରେଇ ବ୍ଲକରେ।

ନିମ୍ନମାନର ପିଡିଏସ୍‌ ଚାଉଳ ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ ଘଟଣା

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୬।୪ ଯାଜପୁର ଓ ଭଦ୍ରକ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ଗୋଦାମରେ ବ୍ୟବହାର ଅନୁପଯୋଗୀ ବିଆର୍‌ଏଲ(ବିଲୋ ରିଜେକ୍ସନ ଲିମିଟେଡ)ଚାଉଳ ମହଜୁଦ ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ ପରେ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଣ ଓ ଖାଉଟି କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ତପତ୍ରତା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଯାଜପୁର ଜିଲାପାଳ ରଞ୍ଜନ କୁମାର ଦାସଙ୍କ ସୁପାରିଶକ୍ରମେ ଯୋଗାଣ ବିଭାଗର ଯୁଗ୍ମସଚିବ ଶକୁନ୍ତଳା ବିନ୍ଧାଣୀ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏହି କ୍ରମରେ ତାଙ୍କ ପତ୍ରସଂଖ୍ୟା ୬୯୦୭/୫।୪।୨୦୧୮ରେ ଜିଲା ଯୋଗାଣ ବିଭାଗର ୪ ଜଣ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନାମରେ ଅଭିଯୋଗ ଫର୍ଦ୍ଦ(ଡ୍ରାଫ୍ଟ ଚାର୍ଜେସ) ତୁରନ୍ତ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଧିକାରୀମାନେ ହେଲେ ଧାନସଂଗ୍ରହ ନୀରିକ୍ଷକ ପେଙ୍କୁଇନ ସାମନ୍ତରାୟ, ଧାନମଣ୍ଡଳ ଗୋଦାମର ଅଧିକ୍ଷକ ଶ୍ୟାମସୁନ୍ଦର ସାହୁ, ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ଏସିଏସଓ ବସନ୍ତ କୁମାର ବେହେରା ଓ ସଦର ଏସିଏସଓ ପି.ସି. ସେଠୀ।

ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି ବ୍ଲକର ୨୪ଟି ଓ୍ବାର୍ଡ ସଭ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଶେଷ, ୭୨ ପ୍ରତିଶତ ମତଦାନ ସୂଚନା

ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି ବ୍ଲକର ୨୪ଟି ଓ୍ବାର୍ଡ ସଭ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଶେଷ, ୭୨ ପ୍ରତିଶତ ମତଦାନ ସୂଚନା

ନିଶ୍ଚିତକୋଇଲି, ୬।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କଟକ ଜିଲା ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି ବ୍ଲକର ୪୧ଟି ପଞ୍ଚାୟତର ୨୪ ଟି ଓ୍ବାର୍ଡ ସଭ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଶୁକ୍ରବାର ଶେଷ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ବ୍ଲକର ୭୨ ପ୍ରତିଶତ ମତଦାତା ନିଜର ଭୋଟ ଦେଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ରଣପୁର ଓଡ଼ିଶା ଗ୍ରାମ୍ୟବ୍ୟାଙ୍କରୁ ସଶସ୍ତ୍ର ଡକାୟତି: ୨୫୦ ପ୍ୟାକେଟ ସୁନା ସହ ନଗଦ ୮୦ ହଜାର ଲୁଟିନେଲେ

ରଣପୁର ଓଡ଼ିଶା ଗ୍ରାମ୍ୟବ୍ୟାଙ୍କରୁ ସଶସ୍ତ୍ର ଡକାୟତି: ୨୫୦ ପ୍ୟାକେଟ ସୁନା ସହ ନଗଦ ୮୦ ହଜାର ଲୁଟିନେଲେ

ନୟାଗଡ ଅଫିସ/ରଣପୁର,୬।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.):ନୟାଗଡ ଜିଲା ରଣପୁର ବ୍ଲକ ସାରଙ୍ଗଧରପୁର ଓଡ଼ିଶା ଗ୍ରାମ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଶାଖାରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଅପରାହ୍ନ ସାଢ଼େ ୧ଟା ସମୟରେ ସଶସ୍ତ୍ର ଡକାୟତି ହୋଇଛି। ୬ଜଣ ଡକାୟତ ୨ଟି ମୋଟରସାଇକେଲରେ ଆସି ବ୍ୟାଙ୍କରେ ପଶିଥିଲେ। ପ୍ରଥମେ ସେମାନେ ପିଅନକୁ ମାଡ ମାରି ଆହତ କରିବା ସହ ୨୫୦ ପ୍ୟାକେଟ ସୁନା, ନଗଦ ୮୦ହଜାର ଟଙ୍କା ନେବା ସହ ବ୍ୟାଙ୍କ ମ୍ୟାନେଜର, କ୍ୟାଶିୟରଙ୍କ ତିନୋଟି ମୋବାଇଲ ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କ ସମସ୍ତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ଘରେ ଚାବି ପକାଇ ଫେରାର ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି।

ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ସେସୁ ଜେଇ

ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ସେସୁ ଜେଇ

ରରଣପୁର, ୬।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ନୟାଗଡ ଜିଲା ରଣପୁର ସେସୁ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ବିଭାଗରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଜେଇ ସ୍ବାଧିନ କୁମାର ସାହୁ ଶୁକ୍ରବାର ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଧରାପଡିଛନ୍ତି। ସ୍ବାଧୀନ ଏକ ଏୟାରଟେଲ ଟାଓ୍ବାରରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ ଏୟାରଟେଲର ସୁପରଭାଇଜରଙ୍କଠାରୁ ୨ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିବା ବେଳେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା-ନୟାଗଡ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଅଧିକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପହଞ୍ଚି ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛନ୍ତି।

ବିଦ୍ୟାଳୟ ନ ଛାଡ଼ିବାକୁ ଅଭିଭାବକଙ୍କ ଚେତାବନୀ

ବିଦ୍ୟାଳୟ ନ ଛାଡ଼ିବାକୁ ଅଭିଭାବକଙ୍କ ଚେତାବନୀ

ବିଞ୍ଝାରପୁର,୫।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.) ବିଞ୍ଝାରପୁର ବ୍ଲକ ଘଣ୍ଟିଆଳି ପଞ୍ଚାୟତର କାଣ୍ଡିସାହି ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଶିକ୍ଷକ ନ ଥିବାରୁ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ବିଦ୍ୟାଳୟ ଛାଡିବେ ବୋଲି ଅଭିଭାବକ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ସୂଚନାନୁଯାୟୀ, ଉକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ସ୍ଥାନୀୟ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଉଦ୍ୟମରେ ୧୯୪୫ରେ ଏକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହୋଇଥିଲା। ୭୩ ବର୍ଷର ଏହି ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ମାତ୍ର ଜଣେ ଶିକ୍ଷକ ଶିକ୍ଷାଦାନ କରୁଥିଲେ। ଶ୍ରେଣୀଗୃହ ନ ଥିବାରୁ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଆଞ୍ଚଳିକ ସାଧନ କେନ୍ଦ୍ରର ସଂଯୋଜକ(ସିଆରସିସି)ଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପାଠ ପଢୁଥିତ୍ବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

  ଚେକ୍‌ଡ୍ୟାମ ସ୍ଥାୟିତ୍ୱକୁ ନେଇ ଆଶଙ୍କା

ଚେକ୍‌ଡ୍ୟାମ ସ୍ଥାୟିତ୍ୱକୁ ନେଇ ଆଶଙ୍କା

ଡୁବୁରୀ,୫।୪( ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଗଣ୍ଡାନାଳ ଦେଇ ବୋହି ଯାଉଥିବା ପାଣିକୁ କୃଷି ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟରେ ବିନିଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ ଚେକ୍‌ଡ୍ୟାମ୍‌ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଛି। ତେବେ ପ୍ରାୟ ୪୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ ଅଟକଳରେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିବା ୨ଟି ଚେକ୍‌ଡ୍ୟାମ୍‌ର ସ୍ଥାୟିତ୍ୱ ନେଇ ଏବେ ଆଶଙ୍କା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି।

 କ୍ଷୁଦ୍ର ଜଳସେଚନ କେନାଲ କଂକ୍ରିଟ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଦୁର୍ନୀତି

କ୍ଷୁଦ୍ର ଜଳସେଚନ କେନାଲ କଂକ୍ରିଟ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଦୁର୍ନୀତି

ସୁକିନ୍ଦା,୫।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.) ସୁକିନ୍ଦା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଦୁଧୂଯୋରୀ ପଞ୍ଚାୟତର ଦାମୋଦରପୁର ଗ୍ରାମରେ ଚାଲିଥିବା କ୍ଷୁଦ୍ର ଜଳସେଚନ ବିଭାଗର କେନାଲ କଂକ୍ରିଟ କାର୍ଯ୍ୟରେ ବ୍ୟପକ ଦୁର୍ନୀତି ହେଉଥିବା ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଛି। କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଥିବା ବେଳେ ଉକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପାଦନ ସମୟରେ ସେଠାରେ କୌଣସି ବିଭାଗୀୟ ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତି ଦେଖିବାକୁ ମିଳି ନ ଥିଲା। ଏହି କାରଣରୁ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଠିକାଦାର ବ୍ୟାପକ ଦୁର୍ନୀତି କରିବାର ସୁବର୍ଣ୍ଣ ସୁଯୋଗ ପାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ପ୍ରକାଶ ଯେ, କ୍ଷୁଦ୍ର ଜଳସେଚନ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ପୂର୍ବରୁ ନିର୍ମିତ କେନାଲଗୁଡିକ ବିନା ସିମେଣ୍ଟ କଂକ୍ରିଟରେ ହୋଇଥିଲା। ଫଳରେ ସେଗୁଡିକର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ମରାମତି ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇଥିଲା।

ନକ୍ସାରେ ସୀମିତ କେଏନ୍‌ଡିଏର ବିକାଶ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୫।୪ କଳିଙ୍ଗ ନଗର ଉନ୍ନୟନ ପ୍ରାଧିକରଣ (କେଏନ୍‌ଡିଏ)ର ବିକାଶ ଯୋଜନାରେ ମନ୍ଥରତା ସହରବାସୀଙ୍କୁ ବ୍ୟଥିତ କରିଛି। ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କଳିଙ୍ଗନଗର ସହରର ବିକାଶ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କନମ୍ପ୍ରେହେନସିଭ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ପ୍ଲାନ (ସିଡିପି) ଅନୁମୋଦିତ ହେବାର ଅଢେଇ ବର୍ଷ ଅତିକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇସାରିଥିଲେ ହେଁ ତାହା କେବଳ ନକ୍ସାରେ ସୀମିତ ରହିଛି। ଇତିମଧ୍ୟରେ ସିଡିପି ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ପ୍ରଥମ କ୍ଷମତାସମ୍ପନ୍ନ(ଏମ୍‌ପାୱାର) କମିଟି ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବୈଠକର ବିବରଣୀକୁ ନେଇ ଗୃହ ଓ ନଗର ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗର ଯୁଗ୍ମସଚିବ ତାଙ୍କ ପତ୍ରସଂଖ୍ୟା ୮୪୪୧/୩ା୪ା୨୦୧୮ରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବିଭାଗଙ୍କୁ ସୂଚିତ କରିବା ସହିତ ଆବଶ୍ୟକ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ବୈଠକରେ କେଏନ୍‌ଡିଏସ୍ତରୀୟ ସମନ୍ବୟ କମିଟି ଓ ଉପଦେଷ୍ଟା କମିଟି ଗଠନ କରିବା ସହିତ ସିଡିପି ଭିତ୍ତିଭୂମି ଉନ୍ନୟନ ପାଣ୍ଠି (ସିଆଇଡିଏଫ) ପାଇଁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟାଙ୍କ ଖାତା ଖୋଲିବାକୁ ଦୃଢୋକ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ସେସୁର ଦାୟିତ୍ୱହୀନତା: ବିଦ୍ୟୁତ ଆଘାତରେ ୨ ମଇଁଷି ମୃତ

ସେସୁର ଦାୟିତ୍ୱହୀନତା: ବିଦ୍ୟୁତ ଆଘାତରେ ୨ ମଇଁଷି ମୃତ

ପାରାଦୀପ, ୫।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ପାରାଦୀପର ଷଣ୍ଡକୁଦ ବସ୍ତିରେ ଗୁରୁବାର ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଘାତରେ ଦୁଇଟି ମଇଁଷିଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେହିଭଳି ଅନ୍ୟ ୧୫ ମଇଁଷି ଓ ୪ଜଣ ମଇଁଷିଆଳ ବିଦ୍ୟୁତ ଆଘାତ ପାଇଥିଲେ ହେଁ ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଯାଇଛନ୍ତି।

ଜାତୀୟ ନୌବାଣିଜ୍ୟ ଦିବସ ପାଳିତ

ଜାତୀୟ ନୌବାଣିଜ୍ୟ ଦିବସ ପାଳିତ

ପାରାଦୀପ, ୫।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ପାରାଦୀପ ପୋର୍ଟ ଟ୍ରଷ୍ଟ ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର ୫୫ତମ ଜାତୀୟ ନୌବାଣିଜ୍ୟ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ବନ୍ଦର ନିଷିଦ୍ଧାଞ୍ଚଳର ଓ୍ବେଟ ବେସିନ୍‌ଠାରେ ଏକ ଉତ୍ସବର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ବନ୍ଦର ଉପସଂରକ୍ଷକ କ୍ୟାପ୍‌ଟେନ ଅତୁଲ୍ୟ କୁମାର ମହାପାତ୍ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିବା ବେଳେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥିଭାବେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରିଙ୍କେଶ ରାୟ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ।

ପଥର ଖାଦାନରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଓଲଟି ଶ୍ରମିକ ମୃତ

ପଥର ଖାଦାନରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଓଲଟି ଶ୍ରମିକ ମୃତ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ/ଧର୍ମଶାଳା, ୫।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଧର୍ମଶାଳା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାଜବାଟୀ କଳାପଥର ୫ନଂ ଖାଦାନରେ ଗୁରୁବାର ସକାଳ ୮ଟାରେ ଏକ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଓଲଟି ପଡିବାରୁ ଜଣେ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ ଚିତ୍ରକୂଳ ଗ୍ରାମର ଦାସରଥି ଘଡାଇ(୩୨)। ଖବର ପାଇ ଧର୍ମଶାଳା ପୋଲିସ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ମୃତଦେହ ଜବତ କରି ଯାଜପୁର ପଠାଇଛି ବୋଲି ଥାନାଧିକାରୀ ଉମାକାନ୍ତ ନାୟକ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ, ୫।୪: ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ଶରଣକୁଳ ଥାନା ବଡ଼ପୁଟ ଗ୍ରାମ ସାତବନ୍ଧ ନୂଆବନ୍ଧ ପୋଖରୀ ନିକଟରେ ଥିବା ଏକ ଗଛରୁ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ଯୁବକଙ୍କ ପକେଟରେ ଥିବା ଆଧାର କାର୍ଡରୁ ତାଙ୍କ ନାମ ଧନେଶ୍ୱର ବେହେରା(୩୮) ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି।

ଯୋଜନାକୁ ଭଣ୍ଡୁର କରୁଛି ଦଲାଲଗିରି

ଯୋଜନାକୁ ଭଣ୍ଡୁର କରୁଛି ଦଲାଲଗିରି

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୪।୪ ଯାଜପୁର ଜିଲାରେ ୧ଲକ୍ଷ ୩୧ହଜାର ନିର୍ମାଣ ଶ୍ରମିକ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହାର ସଂଖ୍ୟା ଆହୁରି ବଢିବା ଉଚିତ୍‌ । ତେଣୁ ଏହାର ନିୟମ କାନୁନ, ସହାୟତା ସୁବିଧା ସମ୍ପର୍କରେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ, ବ୍ଲକ, ପୈାରାଞ୍ଚଳଗୁଡ଼ିକରେ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ଦଲାଲଗିରି ଏହି ମହତ ଯୋଜନାକୁ ଭଣ୍ଡୁର କରୁଛି । ଦଲାଲଙ୍କ ପ୍ରରୋଚନାରେ ପଡ଼ିି ବହୁ ନିର୍ମାଣ ଶ୍ରମିକ ହଇରାଣ ହେଉଛନ୍ତି। ଯାହାଫଳରେ ଯୋଜନାର ସଫଳତା ଠିକ ଭାବେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ନିକଟକୁ ପହଞ୍ଚି ପାରୁନାହିଁ। ତେଣୁ ବିଭାଗୀୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ବା ଜନସୁବିଧା କେନ୍ଦ୍ରରେ ନାମ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଓ ନବୀକରଣ କରାଇବାକୁ ରାଜ୍ୟ ଶ୍ରମ, କର୍ମଚାରୀ ରାଜ୍ୟ ବୀମା ଓ ଶକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଶାନ୍ତ ସିଂ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ। ବୁଧବାର ଗୌତମ ବୁଦ୍ଧ ସଂସ୍କୃତି ଭବନଠାରେ ଜିଲାଶ୍ରମ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ନିର୍ମାଣ ଶ୍ରମିକ ସେବା ସପ୍ତାହ ଅବସରରେ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ସମାରୋହ ପାଳିତ ହୋଇଥିଲା। ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାପାଳ ବ୍ରଜବନ୍ଧୁ ଭୋଳଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ସିଂ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବରେ ଯୋଗଦେଇ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୧କୋଟି ନିର୍ମାଣ ଶ୍ରମିକ ରହିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୨୨ଲକ୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଲୋକଙ୍କୁ ପଞ୍ଜୀକରଣ କରାଯାଇଛି।

 ରାଜପଥ ନିର୍ମାଣରେ ଅନିୟମିତତା, ରାସ୍ତା ପାଲଟିଛି ମରଣଯନ୍ତା

ରାଜପଥ ନିର୍ମାଣରେ ଅନିୟମିତତା, ରାସ୍ତା ପାଲଟିଛି ମରଣଯନ୍ତା

ଚଣ୍ଡିଖୋଲ,୪।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ହଜାର ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ କରାଯାଇ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ନିର୍ମାଣ ହେଉଛି। କିନ୍ତୁ ନିର୍ମାଣଗତ ତ୍ରୁଟି ପାଇଁ ଜନସାଧାରଣ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରବାହ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ଦିନ କେତେଟା ହୋଇ ନାହିଁ କାଳବୈଶାଖୀର ଅସରାଏ ବର୍ଷାରେ ଚଣ୍ଡିଖୋଲ ଛକରୁ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ହୋଇପାରୁ ନାହିଁ। ଚଣ୍ଡିଖୋଲ ଛକ ଓଡ଼ିଶାର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଛକ ଭାବେ ଜଣାଶୁଣା। ୩ଟି ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଏଠାରେ ମିଳନ ହୋଇଛି। ସେଥିପାଇଁ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କରିବା ସମୟରେ ଚଣ୍ଡିଖୋଲ ଛକ ପ୍ରତି ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥାନ୍ତି। ୫ନଂ(କ) ଜାତୀୟ ରାଜପଥ, ୫୩ନଂ ଓ ୧୬ ନଂ କଲିକତା-ଚେନ୍ନାଇ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଏଠାରେ ସଂଯୋଗ ହୋଇଛି। ୧୬ ନଂ. ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ୬ ଲାଇନ କାମ ଅବଧି ସରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଅଦ୍ୟାବଧି କାମ ସରିନାହିଁ। ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରଥମ ୬ ଲାଇନ ଚଣ୍ଡିଖୋଲ-ଭୁବନେଶ୍ୱର କାମ ଚାଲୁଥିବାବେଳେ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କିମ୍ବା ଏହି ୬ ଥାକିଆ ରାସ୍ତା କରୁଥିବା ଏକ ଠିକା କମ୍ପାନୀ ଏଠାରେ କାର୍ଯ୍ୟଶୈଳୀରେ ଭୁଲ ନିର୍ମାଣ କରିଥିବାରୁ ଛକରେ ପାଣି ଜମାଟ ବାନ୍ଧୁଛି।

ହଟ୍ଟଗୋଳରେ ଶେଷ ହେଲା ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ବୈଠକ

ହଟ୍ଟଗୋଳରେ ଶେଷ ହେଲା ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ବୈଠକ

ରସୁଲପୁର,୪।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ) ରସୁଲପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତିର ୩ୟ ସାଧାରଣ ବୈଠକ ବୁଧବାର ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସାରତୀ ଜେନାଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ବୈଠକରେ ବିଡିଓ ଅଶୋକ କୁମାର ବେଉରିଆ ଅନୁପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଏପରିକି ୩ଟି ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ରସୁଲ୍‌ପୁର ବ୍ଲକ ଆସୁଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ବୈଠକକୁ କେହି ଜଣେ ହେଲେ ବିଧାୟକ ଆସିଲେନାହିଁ। ଫଳରେ ବୈଠକରେ ଠିକ୍‌ ଭାବରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇପାରି ନ ଥିଲା। ପ୍ରାରମ୍ଭରୁ ବୈଠକରେ ପଞ୍ଚାୟତ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନବାଣରେ ବ୍ଲକ ପ୍ରଶାସନ ଏକ ପ୍ରକାର ଘାଇଲା ହୋଇଯାଇଥିଲା। ପ୍ରଶ୍ନର ଠିକ୍‌ ଉତ୍ତର ନ ମିଳିବାରୁ ବୈଠକରେ ହଟ୍ଟଗୋଳ ଉପୁଜିଥିଲା। କେତେକ ସଭ୍ୟ ଗୃହ ମଧ୍ୟରେ ହୋ-ହଲ୍ଲା ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ। ଯାହାଫଳରେ ବୈଠକର ଅବଧିକୁ ସ୍ବଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସମୀତ ରଖା ଯାଇଥିଲା। ବୈଠକର ଆରମ୍ଭ ସମୟ ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୧ଘଟିକା ରଖାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସାଢେ ୧୨ଟାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ।ଆଉ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ମସୟ ବିଳମ୍ବ ହେଉଛି ଆଳରେ ବୈଠକକୁ ଏକ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଶେଷ କରି ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଉଦେଶ୍ୟମୂଳକ ଭାବରେ ଏଭଳି କରାଯିବାରୁ ସଭ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଯାଇଥିଲା। କିଛି ସଭ୍ୟ ବୈଠକର କାର୍ଯ୍ୟ ଧାରା ଉପରେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶକରି କକ୍ଷ ତ୍ୟାଗ କରିଥିବା ଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଥିଲା। ବୈଠକରେ ବ୍ଲକ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ନିର୍ବାଚିତ ପଂଚାୟତ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କୁ ଅସହଯୋଗକୁ ନେଇ ସେମାନଙ୍କୁ ନିରାଶ ହେବାକୁ ପଡିଛି।

ଯୁକ୍ତ ୨ ପରୀକ୍ଷା ଖାତା ମୂଲ୍ୟାୟନ ବର୍ଜନ

ଯୁକ୍ତ ୨ ପରୀକ୍ଷା ଖାତା ମୂଲ୍ୟାୟନ ବର୍ଜନ

ବ୍ୟାସନଗର, ୪।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବେଆଇନ ସତ୍ୟପାଠ ଉଚ୍ଛେଦ ସହ ୬ ଦଫା ଦାବିନେଇ ସ୍କୁଲ-କଲେଜ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ଯାଜପୁର ପକ୍ଷରୁ ବ୍ୟାସନଗର ସ୍ବୟଂଶାସିତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ଯୁକ୍ତ ୨ ପରୀକ୍ଷା ଖାତା ମୂଲ୍ୟାୟନ ବର୍ଜନ କରାଯାଇଛି। ବୁଧବାର କଲେଜ ସମ୍ମୁଖରେ ବ୍ଲକଗ୍ରାଣ୍ଟ ଶିକ୍ଷକ, ଅଧ୍ୟାପକ, କର୍ମଚାରୀମାନେ ବିକ୍ଷୋଭ କରିଛନ୍ତି।