Dharitri News

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

୩ରୁ ୧୦ ଭିତରକନିକା ବନ୍ଦ

୩ରୁ ୧୦ ଭିତରକନିକା ବନ୍ଦ

ରାଜନଗର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଭିତରକନିକା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ ଜାନୁୟାରୀ ୩ରୁ ୧୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ରହିବ।

ସିମେଣ୍ଟ ଦୋକାନରୁ ଚୋରି

ସିମେଣ୍ଟ ଦୋକାନରୁ ଚୋରି

ଡେରାବିଶ ଥାନା ପଲେଇ ମହାପୁରୁଷ ବଜାରସ୍ଥିତ ଗୋପୀନାଥ ସିମେଣ୍ଟ ଷ୍ଟୋରରୁ ଚୋରି ହୋଇଥିବା ନେଇ ରବିବାର ଦୋକାନ ମାଲିକ ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ଦାସ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ଇଣ୍ଡିକା-ବାଇକ୍‌ ମୁହାଁମୁହିଁ, ଜଣେ ମୃତ

ଇଣ୍ଡିକା-ବାଇକ୍‌ ମୁହାଁମୁହିଁ, ଜଣେ ମୃତ

ଡେରାବିଶ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ କଟକ-ଚାନ୍ଦବାଲି ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ଚଣ୍ଡୀବଜାରଠାରେ ରବିବାର ରାତିରେ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟି ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି

 ରାସ୍ତାର ସ୍ଥାୟିତ୍ୱ ନେଇ ସନ୍ଦେହ

ରାସ୍ତାର ସ୍ଥାୟିତ୍ୱ ନେଇ ସନ୍ଦେହ

କାଳିଆପାଣି,୧।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ସୁକିନ୍ଦା ଖଣି ଅଞ୍ଚଳକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ୍ରମେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଜିଲା ଖଣିଜ ଦ୍ରବ୍ୟ ପାଣ୍ଠି(ଡିଏମ୍‌ଏଫ୍‌)ଗଠନ କରାଯାଇଛି। ଡିଏମ୍‌ଏଫ୍‌ ପାଣ୍ଠିରେ ଥିବା ଗଚ୍ଛିତ ଅର୍ଥ ଖଣି ପ୍ରଭାବିତ ଅବହେଳିତ ଗ୍ରାମ ଗୁଡ଼ିକର ବିକାଶ ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯିବ।

ସରକାରୀ ଯୋଜନାରୁ ବଞ୍ଚିତ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ

ସରକାରୀ ଯୋଜନାରୁ ବଞ୍ଚିତ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ

ରସୁଲପୁର,୧।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ରସୁଲପୁର ବ୍ଲକର ଶତାଧିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବିଜୁଳି ସଂଯୋଗ ହୋଇନାହିଁ। ଏନେଇ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଓ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ମଧ୍ୟରେ ତାଳମେଳ ରହୁନାହିଁ। ଫଳରେ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀମାନେ ସରକାରୀ ଯୋଜନାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେଉଛନ୍ତି।

ସ୍କୁଟିକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର, ୪ଗୁରୁତର

ସ୍କୁଟିକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର, ୪ଗୁରୁତର

ରସୁଲପୁର,୧।୧(ଡିଏନଏ)- ରସୁଲପୁର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାରବାଟୀର ଓଡଙ୍ଗ ପରିବା ହାଟ ନିକଟସ୍ଥ ୧୬ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ସୋମବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଏକ ସ୍କୁଟିକୁ କାର ଧକ୍କା ଦେଇଥିଲା। ଫଳରେ ସ୍କୁଟିରେ ବସିଥିବା ଜଣେ ଶିଶୁଙ୍କ ସମେତ ୩ଜଣ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି।

ବରୀ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ:ଦୁର୍ବଳ ହେଉଛି ଭାଜପା

ବରୀ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ:ଦୁର୍ବଳ ହେଉଛି ଭାଜପା

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୧।୧- ବିକାଶ ନାଁରେ କେନ୍ଦ୍ରରେ କ୍ଷମତା ହାସଲ କରିଥିବା ଭାଜପା ଦିନକୁ ଦିନ ଏହାର ଲୋକପ୍ରିୟତା ହରାଉଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳର ରାଜନୈତିକ ସ୍ଥିତିକୁ ଦେଖିଲେ ଅନୁଭବ ହେଉଛି। ଯାଜପୁର ଜିଲା ବରୀ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳିରେ ଏଭଳି ଘଟଣାର କିଛି ଆଭାସ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଲାଣି। ଫଳରେ ଗତ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେଡିକୁ ଟକ୍କର ଦେଇ ଭାଜପା ଯେଉଁ ସଫଳତା ପାଇଥିଲା ତାହା ଏବେ ହାତଛଡ଼ା ହେବାକୁ ଯାଉଛି।

କାଠଚୋରଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ବନରକ୍ଷୀ ଗୁରୁତର

କାଠଚୋରଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ବନରକ୍ଷୀ ଗୁରୁତର

ବାଲୁଗାଁ,୧।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବାଲୁଗାଁ ବନ ବିଭାଗ ଅଧୀନ ନୀଳାଦ୍ରିପ୍ରସାଦ ପଞ୍ଚାୟତର ତାମଣା ଜଙ୍ଗଲରେ ସୋମବାର ଭୋର ସମୟରେ କାଠଚୋରଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ବନରକ୍ଷୀ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ତହସିଲ ଅଫିସ ଆଗରେ ଧାରଣା

ତହସିଲ ଅଫିସ ଆଗରେ ଧାରଣା

ଡେରାବିଶ,୧।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା ଡେରାବିଶ ତହସିଲ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଏଣ୍ଡର ପଞ୍ଚାୟତ ବିଭୂତିପଡା ଗ୍ରାମବାସୀ ସୋମବାର ତହସିଲ ଅଫିସ ଆଗରେ ଧାରଣା ଦେଇଛନ୍ତି।

ବକେୟା ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନର ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ବକେୟା ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନର ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ଯାଜପୁର ଜିଲାରେ ୨୦୦୭ରୁ ୨୦୧୬ ମଧ୍ୟରେ ଡାଲି, ଚାଉଳ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ପରିବହନରେ ବ୍ୟାପକ ଦୁର୍ନୀତି ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଜିଲାର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ସାମାଜିକ କର୍ମୀ ଗତ ୧୨।୧୨।୨୦୧୭ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ସିବିଆଇର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ, ଓଡିଶାର ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ, ଦୁର୍ନୀତି ନିବାରଣ ସଂସ୍ଥାର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ, ରାଜସ୍ବ ପରିଷଦ ଓ ଗୋଇନ୍ଦା ବିଭାଗର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଥିଲେ। ଏହି ଅଭିଯୋଗକୁ ଭିତ୍ତିକରି ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଣ ଓ ଖାଉଟି କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗର ଉପନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅଚ୍ୟୁତାନନ୍ଦ ପ୍ରଧାନ ଯାଜପୁର ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହାସହ ତଦନ୍ତ ରିପୋର୍ଟ ବିଭାଗକୁ ତୁରନ୍ତ ଜଣାଇବାକୁ ଉପନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପ୍ରଧାନ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଅଭିଯୋଗର ନିରପେକ୍ଷ ତଦନ୍ତ ହେଲେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ବିଚାରାଧୀନ ଡାଲି ଦୁର୍ନୀତି ଘଟଣାରେ ଯୋଗାଣକାରୀ ସଂସ୍ଥାକୁ କରାଯାଇଥିବା ଅଯାଚିତ ଅନୁକମ୍ପା ସମେତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ଦୁର୍ନୀତିର ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ ହୋଇ ପାରିବ ବୋଲି ଜିଲାବାସୀ ଆଶାବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି ।

ପୋଲିସକୁ ଦୁର୍ବୃତ୍ତଙ୍କ ଆକ୍ରମଣ : ମହିଳା କନଷ୍ଟେବଳ ଗୁରୁତର

ପୋଲିସକୁ ଦୁର୍ବୃତ୍ତଙ୍କ ଆକ୍ରମଣ : ମହିଳା କନଷ୍ଟେବଳ ଗୁରୁତର

ବଡ଼ଚଣା ଥାନା ଚଣ୍ଡିଖୋଲ ନିକଟସ୍ଥ ମହାବିନାୟକ ପୀଠରେ ରବିବାର ଦୁର୍ବୃତ୍ତଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ୪ ପୋଲିସ କର୍ମୀ ଆହତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଜଣେ ମହିଳା କନଷ୍ଟେବଳ ଗୁରୁତର ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ଟାଟା ଏସିଇ - ଟ୍ରକ ମୁହଁ।ମୁହିଁ ଧକ୍କା ୪ ଶ୍ରମିକ ମୃତ, ୬ଆହତ

ଟାଟା ଏସିଇ - ଟ୍ରକ ମୁହଁ।ମୁହିଁ ଧକ୍କା ୪ ଶ୍ରମିକ ମୃତ, ୬ଆହତ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ/ଚଢେଇଧରା/ଧର୍ମଶାଳା (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.), ୩୦। ୧୨କଳିଙ୍ଗନଗର ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ କାରଖାନାରେ ଠିକାଶ୍ରମିକ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ୪ଜଣ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଏକ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜୀବନ ଯାଇଛି। ଚଣ୍ଡିଖୋଲ-ଡୁବୁରୀ ୫୩ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ବାଘୁଆ ନିକଟସ୍ଥ ବାଉଁଶଡୋଳ ଠାରେ ଶନିବାର ସକାଳ ସାଢେ ୭ଟାରେ ଏକ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଟାଟା ଏସିଇ(ଓଡି ୦୫-ଏମ-୭୭୫୨) ଓ ଲୁହାପଥର ବୋଝେଇ ୧୦ଚକିଆ ଟ୍ରକ(ଓଆର ୨୧-ସି- ୪୭୨୨) ମଧ୍ୟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା ହୋଇଥିଲା।

ଜ୍ୟୋତି ଏଗ୍ରି ଚିଟ୍‌ଫଣ୍ଡ ସଂସ୍ଥା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଗିରଫ, ୨ ଗାଡ଼ି ଜବତ

ଜ୍ୟୋତି ଏଗ୍ରି ଚିଟ୍‌ଫଣ୍ଡ ସଂସ୍ଥା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଗିରଫ, ୨ ଗାଡ଼ି ଜବତ

ସୁକିନ୍ଦା ଖଣି ଅଞ୍ଚଳର ଗରିବ ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ପ୍ରଲୋଭିତ କରି କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ହଡ଼ପ କରିଥିବା ଜ୍ୟୋତି ଏଗ୍ରି ଚିଟଫଣ୍ଡ ସଂସ୍ଥାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କୁ କାଳିଆପାଣି ପୋଲିସ ଶନିବାର ଗିରିଫ କରିଛି। ଗିରଫ ଅଭିଯୁକ୍ତ ହେଲେ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା କୋଟସାହିର ହରିଚନ୍ଦ୍ର ନନ୍ଦ(୪୭)। ତାଙ୍କଠାରୁ ଏକ ଇଣ୍ଡିକା ଓ ଟାଟାଏସି ଗାଡ଼ି ମଧ୍ୟ ଜବତ କରାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ଅଜଣା ରୋଗରେ ଗୋରୁ ମଡ଼କ

ଅଜଣା ରୋଗରେ ଗୋରୁ ମଡ଼କ

ଯାଜପୁର ଜିଲା ସୁକିନ୍ଦା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରାଁସୋଳ ଗ୍ରାମରେ ଅଜଣା ରୋଗରେ ୪ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଗୋରୁ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଶୀତ ଦିନ ଆସିଲେ ଗୋରୁଙ୍କର ବଜବଜିଆ, ତଣ୍ଟିଆ, ଫାଟୁଆ ଆଦି ରୋଗ ହେଉଥିବା ଦେଖାଯାଇଥାଏ। ତେବେ କାଙ୍କଡ଼ପାଳ ପ୍ରାଣୀଧନ ଚିକିତ୍ସାଳୟ ଅଧୀନରେ ରହିଥିବା ରାଁସୋଳ ଗ୍ରାମରେ ଦୁଇ ଦିନରେ ୪ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଗୋରୁ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ପଡ଼ୋଶୀଙ୍କ ବାରଣ୍ଡାରେ ବିତୁଛି ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ଜୀବନ

ପଡ଼ୋଶୀଙ୍କ ବାରଣ୍ଡାରେ ବିତୁଛି ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ଜୀବନ

ସୁକିନ୍ଦା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବନ୍ଧଗାଁ ପଞ୍ଚାୟତ ଉପର କୋଇଲୋ ଗ୍ରାମର ଜଣେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ଘର ଭାଙ୍ଗିଯାଇଛି। ଫଳରେ ସେ ଏବେ ଅସହାୟ ଅବସ୍ଥାରେ ପଡୋଶୀ ଘର ବାରଣ୍ଡାରେ ଜୀବନ ବିତାଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଉକ୍ତ ଗ୍ରାମର ଚନ୍ଦ୍ର ବେହେରା(୯୦) ଙ୍କର ଏକ ଟାଇଲ ଛପର ଘର ଉପରେ ଗତ ଅଗଷ୍ଟରେ ଗଛ ପଡ଼ିଯିବାରୁ ଘରଟି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିଲା। ଏହି କାରଣରୁ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବୃଦ୍ଧ ଜଣକ ସେଠାରେ ରହିପାରି ନ ଥିଲେ। ତେବେ ବର୍ଷା ଋତୁ ଯୋଗୁ ପଡିଶା ଘର ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କୁ ବାରଣ୍ଡାରେ ସ୍ଥାନ ଦେଇଥିଲେ। ସେହିଦିନଠାରୁ ବୃଦ୍ଧଜଣକ ସେହି ବାରଣ୍ଡାରେ ହିଁ ଜୀବନ ବିତାଉଛନ୍ତି।

ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡ଼ି କେନ୍ଦ୍ରରୁ ଚାଉଳ ବିକ୍ରି ଘଟଣା:ତଦନ୍ତ  କଲେ ସିଡିପିଓ

ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡ଼ି କେନ୍ଦ୍ରରୁ ଚାଉଳ ବିକ୍ରି ଘଟଣା:ତଦନ୍ତ କଲେ ସିଡିପିଓ

ବଡ଼ଚଣା ବ୍ଲକ ରାଧାଦେଇପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ବିଦ୍ୟାଧରପୁର ଗ୍ରାମ ନୋଡାଲ ସ୍କୁଲ ପରିସରରେ ଚାଲିଥିବା ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ରରୁ ଚାଉଳ ବିକ୍ରିହେବା ଘଟଣାରେ ଶନିବାର ସିଡିପିଓ ପ୍ରଣତି ଦାସ ତଦନ୍ତ କରି ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କଠାରୁ ମତାମତ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି।

 ୪ ମାସ ହେଲା ମିଳୁନି ପଞ୍ଜୀକରଣ ସାର୍ଟିଫିକେଟ

୪ ମାସ ହେଲା ମିଳୁନି ପଞ୍ଜୀକରଣ ସାର୍ଟିଫିକେଟ

ଚଣ୍ଡିଖୋଲ ଆଞ୍ଚଳିକ ପରିବହନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଦିନକୁ ଦିନ ଦଲାଲଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ହେତୁ ସାଧାରଣ ଲୋକ ନାହିଁ ନ ଥିବା ଅସୁବିଧା ଭୋଗୁଛନ୍ତି। ସରକାରଙ୍କ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ନୂଆ ଗାଡ଼ି କିଣିଲେ ୧୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସେମାନଙ୍କର ଗାଡ଼ି ପଞ୍ଜୀକରଣ ସାର୍ଟିଫିକେଟ ମିଳିବା କଥା। ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରୁ ନୂଆ ଗାଡ଼ି କିଣୁଥିବା ଗ୍ରାହକମାନେ ଏଯାବତ୍‌ ସେମାନଙ୍କ ପଞ୍ଜୀକରଣ ସାର୍ଟିଫିକେଟ ପାଉନାହାନ୍ତି।

ତନ୍ତିଘାଇରେ ଭାସୁଛି ଅଚିହ୍ନା ନାବଳକଙ୍କ ମୃତଶରୀର

ତନ୍ତିଘାଇରେ ଭାସୁଛି ଅଚିହ୍ନା ନାବଳକଙ୍କ ମୃତଶରୀର

ବିଞ୍ଝାରପୁର ଥାନା ବରୀ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଭଁଅରା ପଞ୍ଚାୟତ ଚଟୁମାରୀ ଗ୍ରାମ ନିକଟସ୍ଥ ଖରସ୍ରୋତା ନଦୀର ଶାଖାନଦୀ ତନ୍ତିଘାଇର ନାଲଗୋଡାଠାରେ ଶନିବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଏକ ଅଚିହ୍ନା ନାବଳକଙ୍କ ମୃତଶରୀର ଭାସୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

ଡିସେମ୍ବରରେ ବଦଳିଛି  ୨୬ ଥର, ବଢିଛି ୭୨ ପଇସା

ଡିସେମ୍ବରରେ ବଦଳିଛି ୨୬ ଥର, ବଢିଛି ୭୨ ପଇସା

ପାରାଦୀପ ସମେତ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଇଣ୍ଡିଆନ ଅଏଲ ଚଳିତ ଡିସେମ୍ବର ମାସରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ତୈଳ ମୂଲ୍ୟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛି। ଏଥିରେ ପେଟ୍ରୋଲ ମୂଲ୍ୟ (ଲିଟର ପିଛା) ଗତମାସ ତୁଳନାରେ ଚଳିତମାସ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ୭୨ ପଇସା ଓ ଡିଜେଲ ମୂଲ୍ୟ ୧.୨୯ ପଇସା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ଯୌତୁକଜନିତ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ: ସ୍ବାମୀ ଗିରଫ

ଯୌତୁକଜନିତ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ: ସ୍ବାମୀ ଗିରଫ

ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ ଥାନା ଚଉଦକୁଲାଟ ଫାଣ୍ଡି ଅନ୍ତର୍ଗତ ଅଳପୁଆ ପଞ୍ଚାୟତ ସୁବଳପୁର ଗ୍ରାମରେ ଯୌତୁକ ଦାବିକରି ୨ ବର୍ଷ ତଳେ ପ୍ରେମ ବିବାହ କରିଥିବା ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ କିରୋସିନ ଢାଳି ପୋଡି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ତାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରି କଟକ ବଡ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତକ ହେଲେ ଉକ୍ତ ଗ୍ରାମର ମନୀଷା ଯେନା(୨୧)। ଏନେଇ ମନୀଷାଙ୍କ ବଡବାପା ରବୀନ୍ଦ୍ର ଯେନା କଟକ ମଙ୍ଗଳାବାଗ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଅଭିଯୋଗକୁ ଭିତ୍ତି କରି ପୋଲିସ କେସ ନଂ. ୩୩୬/୨୦୧୭ରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁକରିବା ସହ ଶନିବାର ସ୍ବାମୀ ଅରୁଣ କୁମାର ଯେନାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି।

ହୁକିଟୋଲାରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଭିଡ଼

ହୁକିଟୋଲାରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଭିଡ଼

ମହାକାଳପଡା ବ୍ଲକ ଗହୀରମଥା ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲର ବଙ୍ଗୋପସାଗର ତଟରେ ରହିଛି ହୁକିଟୋଲା ଦୀପ। ସେହିପରି ଏହି ବ୍ଲକରେ ଥିବା ବତିଘର ପଞ୍ଚାୟତ ଦୀପାଞ୍ଚଳର ମାନ୍ୟତା ପାଇଛି। ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଉଭୟ ସ୍ଥାନକୁ ୨୦୧୬ ନଭେମ୍ବର ୨୮ରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ରର ମାନ୍ୟତା ମିଳିଥିଲା। ଏହାପରଠାରୁ ଉଭୟ ସ୍ଥାନରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଭିଡ ପରିଲକ୍ଷିତ ହେଉଛି।

ଟାଟା ଏସିଇକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ: ୪ ମୃତ ୪ ଗୁରୁତର

ଟାଟା ଏସିଇକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ: ୪ ମୃତ ୪ ଗୁରୁତର

ଯାଜପୁର ଅଫିସ, ୩୦।୧୨: ଯାଜପୁର ଜିଲା ଚଣ୍ଡିଖୋଲ-ଡୁବୁରି ୫୩ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ବାଉଁଶଡୋଳ ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ଶନିବାର ସକାଳେ ଏକ ୧୦ ଚକିଆ ଟ୍ରକ ଓ ଟାଟା ଏସିଇ ମଧ୍ୟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ୪ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଗୁଜରାଟରେ ଓଡ଼ିଆ ଶିଶୁ ବୈଜ୍ଞାନିକ ସମ୍ମାନିତ

ଗୁଜରାଟରେ ଓଡ଼ିଆ ଶିଶୁ ବୈଜ୍ଞାନିକ ସମ୍ମାନିତ

ଚଳିତ ବର୍ଷ ସର୍ବଭାରତୀୟ ଇଗ୍‌ନାଇଟ୍‌ ପୁରସ୍କାର କିଟ୍‌ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାଶନାଲ ସ୍କୁଲରେ ତୃତୀୟ ଶ୍ରେଣୀରେ ପାଠପଢୁଥିବା ବିଞ୍ଝାରପୁର ଅଞ୍ଚଳର ଆୟୁଷ୍ମାନ ନାୟକ(୮) ପାଇଛନ୍ତି।

ସମିତି ସଭ୍ୟ ପାଇଁ ଦ୍ୱିମୁଖୀ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା

ସମିତି ସଭ୍ୟ ପାଇଁ ଦ୍ୱିମୁଖୀ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା

ଦଶରଥପୁର ବ୍ଲକ ବିଞ୍ଝାରପୁର ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ଅଧିନ ନିଜାମପୁର ପଞ୍ଚାୟତରେ ଆସନ୍ତା ଜାନୁୟାରୀ ୧୯ରେ ସମିତି ସଭ୍ୟ ଆସନ ପାଇଁ ଉପନିର୍ବାଚନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଏଥିପାଇଁ ପୂର୍ବତନ ସମିତି ସଭ୍ୟ କେଦାର ଦାସଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ରୁକ୍ମିଣୀଙ୍କୁ ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା ବେଳେ ତାଙ୍କୁ ଭାଜପାର ମଧ୍ୟ ନୈତିକ ସମର୍ଥନ ରହିଛି ବୋଲି ଜିଲା ସଭାପତି କହିଛନ୍ତି। ଦୁଇ ପ୍ରମୁଖ ଦଳ ରୁକ୍ମଣୀଙ୍କୁ ଅପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦୀ କରିବା ଲାଗି ଯେନତେନ ପ୍ରୟାସ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସବୁ ପ୍ରୟାସ କାଟ୍‌ ଖାଇଛି ।