ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ଚାଷୀଙ୍କ ମେରୁଦଣ୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଦେଲା ଲଘୁଚାପ ବର୍ଷା : ଡେରାବିଶ ବ୍ଲକକୁ ବନ୍ୟାଞ୍ଚଳ ଘୋଷଣା ଦାବି

ଚାଷୀଙ୍କ ମେରୁଦଣ୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଦେଲା ଲଘୁଚାପ ବର୍ଷା : ଡେରାବିଶ ବ୍ଲକକୁ ବନ୍ୟାଞ୍ଚଳ ଘୋଷଣା ଦାବି

ଡେରାବିଶ, ୧୮।୯ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)
ଗତ ଲଘୁଚାପଜନିତ ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଡେରାବିଶ ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅନେକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଘଟାଇଥିବା ବେଳେ କ୍ଷେତରେ ପାଣି ଜମି ରହିବା ଯୋଗୁ ଫସଲ ହାନିର ଆଶଙ୍କା ଦେଖାଯାଇଥିଲା। ମାତ୍ର ରବିବାରଠାରୁ କେତେଜ ଚାଷ ଜମିରୁ ପାଣି ଛାଡ଼ିବା ପରେ ଚାଷୀମାନେ ହତାଶ ହୋଇପଡ଼ିଛନ୍ତି। 

ମା’ମନଷା ଦେବୀଙ୍କ ପୂଜା ଆରମ୍ଭ

ମା’ମନଷା ଦେବୀଙ୍କ ପୂଜା ଆରମ୍ଭ

ମହାକାଳପଡା,୧୮।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ.)
ମହାକାଳପଡ଼ା ବ୍ଲକ ପେଟ୍‌ଛେଲା ପଞ୍ଚାୟତର ପେଟ୍‌ଛେଲା ଗ୍ରାମର ଗଳିଆ ନଦୀ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ସୋମବାରଠାରୁ  ମା’ ମନଷା ଦେବୀଙ୍କ ପୂଜା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ବଙ୍ଗୀୟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ପକ୍ଷରୁ ୩ଦିନ ଧରି ଆୟୋଜିତ ଉତ୍ସବରେ ସୁସଜ୍ଜିତ କଦଳୀ ଭେଳାରେ ମା’ଙ୍କ ମୃଣ୍ମୟ ମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି। 

ତୋରଣ, ଆଲୋକମାଳାରେ ଝଲସୁଛି ପାରାଦୀପ

ତୋରଣ, ଆଲୋକମାଳାରେ ଝଲସୁଛି ପାରାଦୀପ

ପାରାଦୀପ,୧୮ା୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ପାରାଦୀପ ବନ୍ଦର ନଗରୀର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଗଣପର୍ବ ବିଶ୍ୱକର୍ମା ପୂଜା ସୋମବାର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏହା ଆସନ୍ତା ୨୩ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ।  ସପ୍ତାହବ୍ୟାପୀ ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ପୂଜାରେ ଚଳିତବର୍ଷ ଆଖି ଝଲସିବା ଭଳି ସାଜସଜା ହୋଇଛି। 

ଦୁଇଦିନିଆ ଯୋଗ ଶିବିର

ଦୁଇଦିନିଆ ଯୋଗ ଶିବିର

ଓଡଗାଁ,୧୭ା୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ନିକଟସ୍ଥ ପଥରାଠାରେ ଅବସ୍ଥିତ ମହର୍ଷି ଦୟାନନ୍ଦ ଚାରିଟେବୁଲ ଟ୍ରଷ୍ଟ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଦୁଇଦିନିଆ ଯୋଗଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ଗୋଟିଏ ରାତିରେ ୬ଜଣଙ୍କ ଘରୁ ଚୋରି

ଗୋଟିଏ ରାତିରେ ୬ଜଣଙ୍କ ଘରୁ ଚୋରି

ରଣପୁର, ୧୭ା୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଚାନ୍ଦପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ପଟିଆ ଗ୍ରାମରେ ରବିବାର ରାତିରେ ୬ଜଣଙ୍କୁ ଘରୁ ଚୋରି ହୋଇଛି। ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ନଗଦ ଟଙ୍କା ସହ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନାଗହଣା ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ମୂଲ୍ୟବାନ ସାମଗ୍ରୀ ଲୁଟିନେଇଛନ୍ତି।

ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଜନଶୁଣାଣି ଶିବିର

ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଜନଶୁଣାଣି ଶିବିର

ଓଡଗାଁ,୧୭ା୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଓଡଗାଁ ବ୍ଲକ ପରିସରରେ ସୋମବାର ନୟାଗଡ ଜିଲାପାଳ ଡ. ଏନ ତିରୁମାଲା ନାୟକଙ୍କ ଜନଶୁଣାଣି ଶିବିର  ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ମୋଟ ୮୯ ଅଭିଯୋଗ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିଲା।

ବିଭାଗସ୍ତରୀୟ ଜ୍ଞାନବିଜ୍ଞାନ ମେଳା

ଯାଜପୁର ରୋଡ,୧୭ା୯(ନି.ପ୍ର.)- ସୋମବାର ଯାଜପୁର ଜିଲା ମୁଣ୍ଡମାଳସ୍ଥିତ ବ୍ୟାସନଗର ସରସ୍ବତୀ ଶିଶୁ ମନ୍ଦିରରେ ବିଭାଗସ୍ତରୀୟ ଜ୍ଞାନ ବିଜ୍ଞାନ ମେଳା ଓ ସମ୍ଭାଗ ସ୍ତରୀୟ ଗଣିତ ପ୍ରକଳ୍ପ ପ୍ରଶ୍ନମଞ୍ଚ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଦମ୍ପତି ଗୁରୁତର

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଦମ୍ପତି ଗୁରୁତର

ଚଣ୍ଡିଖୋଲ,୧୭ା୯ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଯାଜପୁର ଜିଲା ବଡଚଣା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ  ୧୬ ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ବଡଚଣା ଛକ ନିକଟରେ ସୋମବାର ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟି ଏକ ଦମ୍ପତି ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। 

ମୁଁ ହିରୋ ମୁଁ ଓଡିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ମୁଁ ହିରୋ ମୁଁ ଓଡିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ମହାକାଳପଡା,୧୭ା୯ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ମହାକାଳପଡାର ଶ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ବାୟାବାବା କଲେଜ ପରିସରରେ ସୋମବାର ବିଜୁ ଯୁବବାହିନୀ ପକ୍ଷରୁ ମୁଁ ହିରୋ ମୁଁ ଓଡିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ସ୍କୁଲରେ ତାଲା: ଶିକ୍ଷକ, କର୍ମଚାରୀ ଆନ୍ଦୋଳନରେ

ସ୍କୁଲରେ ତାଲା: ଶିକ୍ଷକ, କର୍ମଚାରୀ ଆନ୍ଦୋଳନରେ

ଆଳି,୧୭।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବିଭିନ୍ନ ଦାବିନେଇ ବ୍ଲକଗ୍ରାଣ୍ଟ ସ୍କୁଲର ଶିକ୍ଷକ ଓ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଚଳାଇଥିବା ଆନ୍ଦୋଳନରେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ଆଳି ଅଞ୍ଚଳର ଶିକ୍ଷକ ଓ କର୍ମଚାରୀମାନେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି। 

ଆଜିଠାରୁ ପାରାଦୀପର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ବିଶ୍ୱକର୍ମା ପୂଜା

ଆଜିଠାରୁ ପାରାଦୀପର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ବିଶ୍ୱକର୍ମା ପୂଜା

ପାରାଦୀପ,୧୭ା୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ପାରାଦୀପ ବନ୍ଦର ସହରରେ ଗଣପର୍ବ ବିଶ୍ୱକର୍ମା ପୂଜା ସୋମବାର ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପର୍ବ ପ୍ରାୟତଃ ଚୂଡାନ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ଯାଇଛି। 

ମା’ ଭଗବତୀଙ୍କ ପୀଠରେ ଶାରଦୀୟ ପାର୍ବଣର ଶୁଭାରମ୍ଭ

ମା’ ଭଗବତୀଙ୍କ ପୀଠରେ ଶାରଦୀୟ ପାର୍ବଣର ଶୁଭାରମ୍ଭ

ବାଲୁଗାଁ,୧୭ା୯ (ଡ଼ି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ରବିବାର ଭାଦ୍ରବ ଶୁକ୍ଳପକ୍ଷ ସପ୍ତମୀ ତିଥି ଅବସରରେ ବାଣପୁରର ଆରାଧ୍ୟ ଦେବୀ ମା’ ଭଗବତୀଙ୍କ ପବିତ୍ର ଶାରଦୀୟ ପାର୍ବଣର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

ମାଙ୍କଡ଼ ଓ ବାର୍‌ହାଙ୍କ ଉପଦ୍ରବ: ବ୍ୟାପକ ଫସଲ ହାନି, ଚିନ୍ତାରେ ଚାଷୀ

ଖଣ୍ଡପଡା,୧୭ା୯ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଖଣ୍ଡପଡା ଅଞ୍ଚଳରେ ଦିନରେ ମାଙ୍କଡ ଓ ରାତିରେ ବାର୍‌ହାଙ୍କ ଉପଦ୍ରବ ଯୋଗୁ ପନିପରିବା, ଆଖୁ, ଧାନ ଓ ରବିଫସଲ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହେଉଥିବା ଚାଷୀମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। 

ଭାଜପା ମହିଳା ମୋର୍ଚ୍ଚା ପକ୍ଷରୁ ବୁଥ୍‌ ଚାଲ ଅଭିଯାନ ପ୍ରସ୍ତୁତି

ଭାଜପା ମହିଳା ମୋର୍ଚ୍ଚା ପକ୍ଷରୁ ବୁଥ୍‌ ଚାଲ ଅଭିଯାନ ପ୍ରସ୍ତୁତି

ଖଣ୍ଡପଡା,୧୭ା୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଖଣ୍ଡପଡା ସହରର ମା’ ଉମାଦେବୀଙ୍କ ପୀଠରେ ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ବୁଥ୍‌ ଚାଲ ଅଭିଯାନ ସମ୍ପର୍କିତ ଏକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ ଶନିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ସ୍ବଚ୍ଛତା ଅଭିଯାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ସ୍ବଚ୍ଛତା ଅଭିଯାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୧୭ା୯- ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ନୂଆଗାଁ ବ୍ଲକ ଦୁର୍ଦ୍ଦରା ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଓ ପାଠାଗାର ପକ୍ଷରୁ ରବିବାର ସ୍ବଚ୍ଛତା ଅଭିଯାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ଦର୍ପନାରାୟଣପୁର ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର: ଫାର୍ମାସିଷ୍ଟ ଦେଖୁଛନ୍ତି ରୋଗୀ

ଦର୍ପନାରାୟଣପୁର ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର: ଫାର୍ମାସିଷ୍ଟ ଦେଖୁଛନ୍ତି ରୋଗୀ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୧୭ା୯-  ନୟାଗଡ଼ ଜିଲାରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ଦିନକୁ ଦିନ ବିଗିଡ଼ିବାରେ ଲାଗିଲାଣି। ଆବଶ୍ୟକ ସଂଖ୍ୟକ ଡାକ୍ତର ନ ଥିବାରୁ ରୋଗୀମାନେ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରୁ ମୁହଁ ଫେରାଇ ନେଉଛନ୍ତି। 

ବାମ୍‌ରେ ବ୍ୟାପିଲା ଝାଡାବାନ୍ତି: ୧୮ ଆକ୍ରାନ୍ତ

ଦଶପଲ୍ଲା,୧୭ା୯ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଦଶପଲ୍ଲା ବ୍ଲକ ଚଢେୟାପଲ୍ଲୀ ପଞ୍ଚାୟତର ବାମ ଗ୍ରାମରେ ଝାଡାବାନ୍ତିର ପ୍ରକୋପ ଦେଖାଦେଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଏଥିରେ ୧୮ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। 

ବୁଡି ରହିଛି ଚାଷଜମି, ଚିନ୍ତାରେ ଚାଷୀକୁଳ

ବୁଡି ରହିଛି ଚାଷଜମି, ଚିନ୍ତାରେ ଚାଷୀକୁଳ

ରାଜକନିକା,୧୭ା୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲାର ଉପାନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳ ଭାବେ ପରିଚିତ ରାଜକନିକା ବ୍ଲକର ହାଟସାହି ସିହୋପଡା ଭେଡାରୁ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ବର୍ଷା ଓ ବନ୍ୟାଜଳ ନିଷ୍କାସନ ହୋଇପାରୁନାହିଁ। 

ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ଜନସେବା କେନ୍ଦ୍ର ସଂଘ ପୁନର୍ଗଠିତ

ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ଜନସେବା କେନ୍ଦ୍ର ସଂଘ ପୁନର୍ଗଠିତ

ଆଳି, ୧୭।୯ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଆଳି ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ଜନସେବା କେନ୍ଦ୍ର ସଞ୍ଚାଳକ ସମ୍ମିଳନୀ ଓ ସାଂଗଠନିକ ବୈଠକ ରବିବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଦେମାଳ ପଞ୍ଚାୟତ ସଭାଗୃହ ପରିସରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ବୈଠକରେ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ୩୪ଟି ଜନସେବା କେନ୍ଦ୍ରର କର୍ମକର୍ତ୍ତା ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। 

ସାହିତ୍ୟ ସଂସ୍କୃତିକୁ ବଞ୍ଚାଏ ଭାଷା

ସାହିତ୍ୟ ସଂସ୍କୃତିକୁ ବଞ୍ଚାଏ ଭାଷା

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଅଫିସ, ୧୭।୯-ପରିବର୍ତ୍ତିତ ଯୁଗରେ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାର ବିକୃତୀକରଣ ହେଉଛି। ଏହାର ପ୍ରତିକାର ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶାରେ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାର ପ୍ରୟୋଗ ପାଇଁ ସରକାରୀ ନିୟମର ଆବଶ୍ୟକତା ପଡୁଛି। 

ଯୁବକଙ୍କୁ ନିଷ୍ଠୁର ଭାବେ ପିଟିଲା ପୋଲିସ

ଯୁବକଙ୍କୁ ନିଷ୍ଠୁର ଭାବେ ପିଟିଲା ପୋଲିସ

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଅଫିସ, ୧୭ା୯: ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଓଡ଼ିଶୋ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଏହି ପଞ୍ଚାୟତର ସରପଞ୍ଚଙ୍କୁ ଗାଳିଗୁଲଜ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ପୋଲିସ ଲିଙ୍ଗରାଜ ଦାଶ ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ରାତି ଅଧରେ ଉଠାଇ ଆଣି ନିଷ୍ଠୁର ଭାବରେ ପିଟିଛି। 

ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାରୁ ଯୁବକଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ, ଥାନାରେ ମାମଲା

ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାରୁ ଯୁବକଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ, ଥାନାରେ ମାମଲା

ଖଣ୍ଡପଡା,୧୭ା୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଖଣ୍ଡପଡା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କଇଁଥପଲ୍ଲୀ ଗ୍ରାମରେ ଗିରିଶ ଚନ୍ଦ୍ର ନାୟକଙ୍କୁ ଗ୍ରାମର କେତେକ ଲୋକ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ କରିଛନ୍ତି। 

ବାଙ୍କୀ ମହୋତ୍ସବ ପାଇଁ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନୃତ୍ୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତା

ବାଙ୍କୀ ମହୋତ୍ସବ ପାଇଁ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନୃତ୍ୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତା

ବାଙ୍କୀ,୧୬ା୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ବାଙ୍କୀ ମହୋତ୍ସବ ପାଇଁ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନୃତ୍ୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଚର୍ଚ୍ଚିକା ନୋଡାଲ ୟୁପି ସ୍କୁଲ ପରିସରରେ ରବିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ବାଙ୍କୀ ଉପଖଣ୍ଡର ବିଭିନ୍ନ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ଓ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟର ୬୦ ପ୍ରତିଯୋଗୀ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। 

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କଳାକାର ସହାୟତା ଯୋଜନା:କଳାକାର ଚୟନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କଳାକାର ସହାୟତା ଯୋଜନା:କଳାକାର ଚୟନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ରାଜନଗର, ୧୬।୯(ଡି.ଏନ.ଏ) ରାଜନଗର ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କଳାକାର ସହାୟତା ଯୋଜନାରେ ରବିବାର କଳାକାର ଚୟନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ରାଜନଗର ବିଡିଓ ମନ୍ଦରଧର ମହାଳିକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ।