Dharitri News

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ତେଜରାତି ଦୋକାନରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ

ତେଜରାତି ଦୋକାନରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ, ୩।୧: ଯାଜପୁର ଜିଲା ରସୁଲପୁର ବ୍ଲକ ବାରବାଟି ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତର ବେତଣ୍ଡା ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ଏକ ତେଜରାତି ଦୋକାନରେ ମଙ୍ଗଳବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି।

ଓଭରଟେକ୍‌ କରିବାରୁ ଜୀବନ ଗଲା

ଓଭରଟେକ୍‌ କରିବାରୁ ଜୀବନ ଗଲା

ଯାଜପୁର ଅଫିସ, ୩।୧: ଯାଜପୁର ଜିଲା କୁଆଖିଆ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ୧୬ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ବାରବାଟି ନିକଟରେ ବୁଧବାର ସକାଳେ ଏକ ଟ୍ରକକୁ ଓଭରଟେକ କରୁଥିବା ସମୟରେ ଜଣେ ବାଇକ୍‌ ଚାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଉଛନ୍ତି ଗୋପାଳପୁର ଗ୍ରାମର ସତ୍ୟରଞ୍ଜନ ବେହେରା(୧୮)। ପୋଲିସ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ମୃତଦେହକୁ ଜବତ କରି ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପାଇଁ ପଠାଇଛି।

ଜ୍ୟୋତି ଏଗ୍ରି ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାଶନାଲ ସହନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଜେଲ ଗଲେ

ଜ୍ୟୋତି ଏଗ୍ରି ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାଶନାଲ ସହନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଜେଲ ଗଲେ

ଠକେଇ ମାମଲାରେ ଜ୍ୟୋତି ଏଗ୍ରି ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାଶନାଲ ପ୍ରାଇଭେଟ ଲିମିଟେଡ୍‌ର ସହକାରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପ୍ରଭାକର ମହାପାତ୍ରଙ୍କୁ ସୋମବାର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଚିଟ୍‌ଫଣ୍ଡ କୋର୍ଟରେ ହାଜର କରାଯାଇଥିଲା। ଉକ୍ତ ଅଦାଲତ ମହାପାତ୍ରଙ୍କୁ ଜେଲ୍‌ ହାଜତକୁ ପଠାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଜମାକାରୀଙ୍କଠାରୁ ଅଧକୋଟିରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଟଙ୍କା ଠକି ନେଇଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଯାଜପୁର ଜିଲା କାଳିଆପାଣି ଥାନା ପୋଲିସ ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟଚାଲାଣ କରିଥିଲା।

କଳାକାରଙ୍କ ମେଳରେ ବିଦାୟ ନେଲେ ଅନନ୍ତ: ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ସଂସ୍କୃତି ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି

କଳାକାରଙ୍କ ମେଳରେ ବିଦାୟ ନେଲେ ଅନନ୍ତ: ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ସଂସ୍କୃତି ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି

ଭୁବନେଶ୍ୱର(ବ୍ୟୁରୋ)/କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୨।୧- ଶେଷରେ କଳାକାରଙ୍କ ମେଳରେ ବିଦାୟ ନେଇଛନ୍ତି ଓଡ଼ିଆ ଅପେରା ଓ ରଙ୍ଗମଞ୍ଚର ନିଷ୍ଠାପର କଳାସାଧକ ଅନନ୍ତ ଓଝା। ମଙ୍ଗଳବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ଡେରାବିଶ ବ୍ଲକର ବୀରନୀଳକଣ୍ଠପୁର ଶ୍ମସାନରେ ୧୦ ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ନାଟ୍ୟପ୍ରେମୀ, କଳାକାର, ରାଜନେତା, ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ, ସାମାଜିକ କର୍ମୀ, ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ଓ କଳା ଅନୁଷ୍ଠାନର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଗହଣରେ ତାଙ୍କର ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର କରାଯାଇଛି।

ରୋଗୀଙ୍କ ସହ ଅସଦାଚରଣ ଅଭିଯୋଗ

ରୋଗୀଙ୍କ ସହ ଅସଦାଚରଣ ଅଭିଯୋଗ

ନୟାଗଡ ଅଫିସ,୨।୧- ନୟାଗଡ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିବା ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ସହ ମଙ୍ଗଳବାର ଅସଦାଚରଣ ହୋଇଛି। ନୟାଗଡ ଉପଗାରର ଜଣେ କର୍ମଚାରୀ ଏଥିରେ ସମ୍ପୃକ୍ତି ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

           ଦେବୋତ୍ତର ବିଭାଗର ଖାମଖିଆଲ ନୀତି :  ନୀଳମାଧବ ଜୀଉଙ୍କ ସୁନାବେଶ ବିଳମ୍ବ

ଦେବୋତ୍ତର ବିଭାଗର ଖାମଖିଆଲ ନୀତି : ନୀଳମାଧବ ଜୀଉଙ୍କ ସୁନାବେଶ ବିଳମ୍ବ

ଖଣ୍ଡପଡା ଦେବୋତ୍ତର ବିଭାଗର ଖାମଖିଆଲ ମନୋଭାବ ଯୋଗୁ ମଙ୍ଗଳବାର ପୌଷ ପୂର୍ଣ୍ଣିମାରେ ଜଗନ୍ନାଥ ସଂସ୍କୃତିର ଆଦିପୀଠ କଣ୍ଟିଲୋସ୍ଥିତ ଶ୍ରୀଶ୍ରୀ ନୀଳମାଧବ ଜୀଉଙ୍କ ସୁନାବେଶ ନୀତିରେ ବିଳମ୍ବ ହୋଇଛି।

କଳିଙ୍ଗନଗର ଗୁଳିକାଣ୍ଡର ୧୨ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ପାଳନ

କଳିଙ୍ଗନଗର ଗୁଳିକାଣ୍ଡର ୧୨ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ପାଳନ

ଯାଜପୁର ଜିଲା କଳିଙ୍ଗ ନଗର ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାରଗାଡିଆରେ ବିସ୍ଥାପନ ବିରୋଧୀ ଜନମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ମଙ୍ଗଳବାର କଳିଙ୍ଗନଗର ଗୁଳିକାଣ୍ଡର ୧୨ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ପାଳନ କରାଯାଇଛି।

ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା

ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା

ଯାଜପୁର ଅଫିସ, ୨।୧: ଯାଜପୁର ଜିଲା ସୁକିନ୍ଦା ବ୍ଲକ ସାରଙ୍ଗପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଗାଡ଼ପୁର ଗ୍ରାମର ୧୭ ବିସ୍ଥାପିତ ଆଦିବାସୀ ପରିବାର ମଙ୍ଗଳବାର କଳିଙ୍ଗନଗର ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାପାଳ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣାରେ ବସିଛନ୍ତି।

ଶୋଷଣର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି ଅଣପଞ୍ଜୀକୃତ ଶ୍ରମିକ

ଶୋଷଣର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି ଅଣପଞ୍ଜୀକୃତ ଶ୍ରମିକ

ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ପାରିଶ୍ରମିକ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆନୁଷଙ୍ଗିକ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦେବା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ନାମ ପଞ୍ଜୀକରଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି। ମାତ୍ର ଅନେକ ଶ୍ରମିକ ସଚେତନତା ଅଭାବ ଓ ଅନ୍ୟ କେତେକ କାରଣରୁ ନାମ ପଞ୍ଜୀକରଣ କରିପାରିନାହାନ୍ତି। ଫଳରେ ସେମାନେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ସରକାରୀ ଯୋଜନା ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି। ଅନେକ ସମୟରେ ସେମାନେ ମାଲିକମାନଙ୍କ ଶୋଷଣର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି।

୩ରୁ ୧୦ ଭିତରକନିକା ବନ୍ଦ

୩ରୁ ୧୦ ଭିତରକନିକା ବନ୍ଦ

ରାଜନଗର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଭିତରକନିକା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ ଜାନୁୟାରୀ ୩ରୁ ୧୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ରହିବ।

ସିମେଣ୍ଟ ଦୋକାନରୁ ଚୋରି

ସିମେଣ୍ଟ ଦୋକାନରୁ ଚୋରି

ଡେରାବିଶ ଥାନା ପଲେଇ ମହାପୁରୁଷ ବଜାରସ୍ଥିତ ଗୋପୀନାଥ ସିମେଣ୍ଟ ଷ୍ଟୋରରୁ ଚୋରି ହୋଇଥିବା ନେଇ ରବିବାର ଦୋକାନ ମାଲିକ ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ଦାସ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ଇଣ୍ଡିକା-ବାଇକ୍‌ ମୁହାଁମୁହିଁ, ଜଣେ ମୃତ

ଇଣ୍ଡିକା-ବାଇକ୍‌ ମୁହାଁମୁହିଁ, ଜଣେ ମୃତ

ଡେରାବିଶ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ କଟକ-ଚାନ୍ଦବାଲି ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ଚଣ୍ଡୀବଜାରଠାରେ ରବିବାର ରାତିରେ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟି ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି

 ରାସ୍ତାର ସ୍ଥାୟିତ୍ୱ ନେଇ ସନ୍ଦେହ

ରାସ୍ତାର ସ୍ଥାୟିତ୍ୱ ନେଇ ସନ୍ଦେହ

କାଳିଆପାଣି,୧।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ସୁକିନ୍ଦା ଖଣି ଅଞ୍ଚଳକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ୍ରମେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଜିଲା ଖଣିଜ ଦ୍ରବ୍ୟ ପାଣ୍ଠି(ଡିଏମ୍‌ଏଫ୍‌)ଗଠନ କରାଯାଇଛି। ଡିଏମ୍‌ଏଫ୍‌ ପାଣ୍ଠିରେ ଥିବା ଗଚ୍ଛିତ ଅର୍ଥ ଖଣି ପ୍ରଭାବିତ ଅବହେଳିତ ଗ୍ରାମ ଗୁଡ଼ିକର ବିକାଶ ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯିବ।

ସରକାରୀ ଯୋଜନାରୁ ବଞ୍ଚିତ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ

ସରକାରୀ ଯୋଜନାରୁ ବଞ୍ଚିତ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ

ରସୁଲପୁର,୧।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ରସୁଲପୁର ବ୍ଲକର ଶତାଧିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବିଜୁଳି ସଂଯୋଗ ହୋଇନାହିଁ। ଏନେଇ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଓ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ମଧ୍ୟରେ ତାଳମେଳ ରହୁନାହିଁ। ଫଳରେ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀମାନେ ସରକାରୀ ଯୋଜନାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେଉଛନ୍ତି।

ସ୍କୁଟିକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର, ୪ଗୁରୁତର

ସ୍କୁଟିକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର, ୪ଗୁରୁତର

ରସୁଲପୁର,୧।୧(ଡିଏନଏ)- ରସୁଲପୁର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାରବାଟୀର ଓଡଙ୍ଗ ପରିବା ହାଟ ନିକଟସ୍ଥ ୧୬ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ସୋମବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଏକ ସ୍କୁଟିକୁ କାର ଧକ୍କା ଦେଇଥିଲା। ଫଳରେ ସ୍କୁଟିରେ ବସିଥିବା ଜଣେ ଶିଶୁଙ୍କ ସମେତ ୩ଜଣ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି।

ବରୀ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ:ଦୁର୍ବଳ ହେଉଛି ଭାଜପା

ବରୀ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ:ଦୁର୍ବଳ ହେଉଛି ଭାଜପା

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୧।୧- ବିକାଶ ନାଁରେ କେନ୍ଦ୍ରରେ କ୍ଷମତା ହାସଲ କରିଥିବା ଭାଜପା ଦିନକୁ ଦିନ ଏହାର ଲୋକପ୍ରିୟତା ହରାଉଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳର ରାଜନୈତିକ ସ୍ଥିତିକୁ ଦେଖିଲେ ଅନୁଭବ ହେଉଛି। ଯାଜପୁର ଜିଲା ବରୀ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳିରେ ଏଭଳି ଘଟଣାର କିଛି ଆଭାସ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଲାଣି। ଫଳରେ ଗତ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେଡିକୁ ଟକ୍କର ଦେଇ ଭାଜପା ଯେଉଁ ସଫଳତା ପାଇଥିଲା ତାହା ଏବେ ହାତଛଡ଼ା ହେବାକୁ ଯାଉଛି।

କାଠଚୋରଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ବନରକ୍ଷୀ ଗୁରୁତର

କାଠଚୋରଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ବନରକ୍ଷୀ ଗୁରୁତର

ବାଲୁଗାଁ,୧।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବାଲୁଗାଁ ବନ ବିଭାଗ ଅଧୀନ ନୀଳାଦ୍ରିପ୍ରସାଦ ପଞ୍ଚାୟତର ତାମଣା ଜଙ୍ଗଲରେ ସୋମବାର ଭୋର ସମୟରେ କାଠଚୋରଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ବନରକ୍ଷୀ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ତହସିଲ ଅଫିସ ଆଗରେ ଧାରଣା

ତହସିଲ ଅଫିସ ଆଗରେ ଧାରଣା

ଡେରାବିଶ,୧।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା ଡେରାବିଶ ତହସିଲ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଏଣ୍ଡର ପଞ୍ଚାୟତ ବିଭୂତିପଡା ଗ୍ରାମବାସୀ ସୋମବାର ତହସିଲ ଅଫିସ ଆଗରେ ଧାରଣା ଦେଇଛନ୍ତି।

ବକେୟା ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନର ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ବକେୟା ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନର ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ଯାଜପୁର ଜିଲାରେ ୨୦୦୭ରୁ ୨୦୧୬ ମଧ୍ୟରେ ଡାଲି, ଚାଉଳ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ପରିବହନରେ ବ୍ୟାପକ ଦୁର୍ନୀତି ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଜିଲାର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ସାମାଜିକ କର୍ମୀ ଗତ ୧୨।୧୨।୨୦୧୭ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ସିବିଆଇର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ, ଓଡିଶାର ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ, ଦୁର୍ନୀତି ନିବାରଣ ସଂସ୍ଥାର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ, ରାଜସ୍ବ ପରିଷଦ ଓ ଗୋଇନ୍ଦା ବିଭାଗର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଥିଲେ। ଏହି ଅଭିଯୋଗକୁ ଭିତ୍ତିକରି ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଣ ଓ ଖାଉଟି କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗର ଉପନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅଚ୍ୟୁତାନନ୍ଦ ପ୍ରଧାନ ଯାଜପୁର ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହାସହ ତଦନ୍ତ ରିପୋର୍ଟ ବିଭାଗକୁ ତୁରନ୍ତ ଜଣାଇବାକୁ ଉପନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପ୍ରଧାନ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଅଭିଯୋଗର ନିରପେକ୍ଷ ତଦନ୍ତ ହେଲେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ବିଚାରାଧୀନ ଡାଲି ଦୁର୍ନୀତି ଘଟଣାରେ ଯୋଗାଣକାରୀ ସଂସ୍ଥାକୁ କରାଯାଇଥିବା ଅଯାଚିତ ଅନୁକମ୍ପା ସମେତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ଦୁର୍ନୀତିର ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ ହୋଇ ପାରିବ ବୋଲି ଜିଲାବାସୀ ଆଶାବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି ।

ପୋଲିସକୁ ଦୁର୍ବୃତ୍ତଙ୍କ ଆକ୍ରମଣ : ମହିଳା କନଷ୍ଟେବଳ ଗୁରୁତର

ପୋଲିସକୁ ଦୁର୍ବୃତ୍ତଙ୍କ ଆକ୍ରମଣ : ମହିଳା କନଷ୍ଟେବଳ ଗୁରୁତର

ବଡ଼ଚଣା ଥାନା ଚଣ୍ଡିଖୋଲ ନିକଟସ୍ଥ ମହାବିନାୟକ ପୀଠରେ ରବିବାର ଦୁର୍ବୃତ୍ତଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ୪ ପୋଲିସ କର୍ମୀ ଆହତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଜଣେ ମହିଳା କନଷ୍ଟେବଳ ଗୁରୁତର ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ଟାଟା ଏସିଇ - ଟ୍ରକ ମୁହଁ।ମୁହିଁ ଧକ୍କା ୪ ଶ୍ରମିକ ମୃତ, ୬ଆହତ

ଟାଟା ଏସିଇ - ଟ୍ରକ ମୁହଁ।ମୁହିଁ ଧକ୍କା ୪ ଶ୍ରମିକ ମୃତ, ୬ଆହତ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ/ଚଢେଇଧରା/ଧର୍ମଶାଳା (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.), ୩୦। ୧୨କଳିଙ୍ଗନଗର ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ କାରଖାନାରେ ଠିକାଶ୍ରମିକ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ୪ଜଣ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଏକ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜୀବନ ଯାଇଛି। ଚଣ୍ଡିଖୋଲ-ଡୁବୁରୀ ୫୩ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ବାଘୁଆ ନିକଟସ୍ଥ ବାଉଁଶଡୋଳ ଠାରେ ଶନିବାର ସକାଳ ସାଢେ ୭ଟାରେ ଏକ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଟାଟା ଏସିଇ(ଓଡି ୦୫-ଏମ-୭୭୫୨) ଓ ଲୁହାପଥର ବୋଝେଇ ୧୦ଚକିଆ ଟ୍ରକ(ଓଆର ୨୧-ସି- ୪୭୨୨) ମଧ୍ୟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା ହୋଇଥିଲା।

ଜ୍ୟୋତି ଏଗ୍ରି ଚିଟ୍‌ଫଣ୍ଡ ସଂସ୍ଥା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଗିରଫ, ୨ ଗାଡ଼ି ଜବତ

ଜ୍ୟୋତି ଏଗ୍ରି ଚିଟ୍‌ଫଣ୍ଡ ସଂସ୍ଥା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଗିରଫ, ୨ ଗାଡ଼ି ଜବତ

ସୁକିନ୍ଦା ଖଣି ଅଞ୍ଚଳର ଗରିବ ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ପ୍ରଲୋଭିତ କରି କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ହଡ଼ପ କରିଥିବା ଜ୍ୟୋତି ଏଗ୍ରି ଚିଟଫଣ୍ଡ ସଂସ୍ଥାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କୁ କାଳିଆପାଣି ପୋଲିସ ଶନିବାର ଗିରିଫ କରିଛି। ଗିରଫ ଅଭିଯୁକ୍ତ ହେଲେ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା କୋଟସାହିର ହରିଚନ୍ଦ୍ର ନନ୍ଦ(୪୭)। ତାଙ୍କଠାରୁ ଏକ ଇଣ୍ଡିକା ଓ ଟାଟାଏସି ଗାଡ଼ି ମଧ୍ୟ ଜବତ କରାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ଅଜଣା ରୋଗରେ ଗୋରୁ ମଡ଼କ

ଅଜଣା ରୋଗରେ ଗୋରୁ ମଡ଼କ

ଯାଜପୁର ଜିଲା ସୁକିନ୍ଦା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରାଁସୋଳ ଗ୍ରାମରେ ଅଜଣା ରୋଗରେ ୪ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଗୋରୁ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଶୀତ ଦିନ ଆସିଲେ ଗୋରୁଙ୍କର ବଜବଜିଆ, ତଣ୍ଟିଆ, ଫାଟୁଆ ଆଦି ରୋଗ ହେଉଥିବା ଦେଖାଯାଇଥାଏ। ତେବେ କାଙ୍କଡ଼ପାଳ ପ୍ରାଣୀଧନ ଚିକିତ୍ସାଳୟ ଅଧୀନରେ ରହିଥିବା ରାଁସୋଳ ଗ୍ରାମରେ ଦୁଇ ଦିନରେ ୪ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଗୋରୁ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ପଡ଼ୋଶୀଙ୍କ ବାରଣ୍ଡାରେ ବିତୁଛି ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ଜୀବନ

ପଡ଼ୋଶୀଙ୍କ ବାରଣ୍ଡାରେ ବିତୁଛି ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ଜୀବନ

ସୁକିନ୍ଦା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବନ୍ଧଗାଁ ପଞ୍ଚାୟତ ଉପର କୋଇଲୋ ଗ୍ରାମର ଜଣେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ଘର ଭାଙ୍ଗିଯାଇଛି। ଫଳରେ ସେ ଏବେ ଅସହାୟ ଅବସ୍ଥାରେ ପଡୋଶୀ ଘର ବାରଣ୍ଡାରେ ଜୀବନ ବିତାଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଉକ୍ତ ଗ୍ରାମର ଚନ୍ଦ୍ର ବେହେରା(୯୦) ଙ୍କର ଏକ ଟାଇଲ ଛପର ଘର ଉପରେ ଗତ ଅଗଷ୍ଟରେ ଗଛ ପଡ଼ିଯିବାରୁ ଘରଟି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିଲା। ଏହି କାରଣରୁ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବୃଦ୍ଧ ଜଣକ ସେଠାରେ ରହିପାରି ନ ଥିଲେ। ତେବେ ବର୍ଷା ଋତୁ ଯୋଗୁ ପଡିଶା ଘର ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କୁ ବାରଣ୍ଡାରେ ସ୍ଥାନ ଦେଇଥିଲେ। ସେହିଦିନଠାରୁ ବୃଦ୍ଧଜଣକ ସେହି ବାରଣ୍ଡାରେ ହିଁ ଜୀବନ ବିତାଉଛନ୍ତି।