ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

 ରାଜନଗର ଗ୍ରାମ ନ୍ୟାୟାଳୟରେ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର ଟିଟୋ ହାଜର

ରାଜନଗର ଗ୍ରାମ ନ୍ୟାୟାଳୟରେ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର ଟିଟୋ ହାଜର

ରାଜନଗର,୨୫।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଠିକାଦାର, ଦାଦାବଟି ଆଦାୟ ଅଭିଯୋଗରେ ଗିରଫ ହୋଇଥିବା କୁଖ୍ୟାତ ଅପରାଧୀ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର ଟିଟୋଙ୍କୁ ବୁଧବାର କ୍ରାଇମ୍‌ବ୍ରାଞ୍ଚ ଅଧିକ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ ପାଇଁ ରିମାଣ୍ଡରେ ନେଇଛି।

ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର ଟିଟୋ ଲିଙ୍କ୍‌କୁ ନେଇ ୬ ସ୍ଥାନରେ ଚଢ଼ାଉ

ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର ଟିଟୋ ଲିଙ୍କ୍‌କୁ ନେଇ ୬ ସ୍ଥାନରେ ଚଢ଼ାଉ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଅଫିସ, ୨୫।୭: ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର ଟିଟୋ ଓରଫ୍‌ ସୟଦ୍‌ ଉସ୍‌ମନ୍‌ ଅଲ୍ଲୀଙ୍କ ଆୟ ସମ୍ପର୍କରେ କଟକ ଭିଜିଲାନ୍ସ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ ଜାରି ରହିଛି।

ନଦୀ ସ୍ରୋତରୁ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କଲେ ଯୁବକ

ନଦୀ ସ୍ରୋତରୁ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କଲେ ଯୁବକ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ/ଛତିଆ,୨୫।୭: ଯାଜପୁର ଜିଲା ଦେଇ ପ୍ରବାହିତ ଗେଙ୍ଗୁଟି ନଦୀର ଚରାଇପଦା ଘାଟରୁ ବୁଧବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୦ଟାରେ ଜଣେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ବୃଦ୍ଧ ଜଣକ ହେଲେ ଚରେଇପଦା ଗ୍ରାମର ଶ୍ୟାମସୁନ୍ଦର ସାହୁ (୭୫) ।

ଦାଣ୍ଡରେ ବର୍ଷାଜଳ: ଅସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର ପରିବେଶରେ ବେଣାଗାଡିିଆ ପଟଣା ଗ୍ରାମ

ଦାଣ୍ଡରେ ବର୍ଷାଜଳ: ଅସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର ପରିବେଶରେ ବେଣାଗାଡିିଆ ପଟଣା ଗ୍ରାମ

ବୋଲଗଡ,୨୫।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବୋଲଗଡ ବ୍ଲକ ସାଗରଗଁା ପଞ୍ଚାୟତ ବେଣାଗାଡିଆ ପଟଣା ଗ୍ରାମ ଦାଣ୍ଡରେ ବର୍ଷାଜଳ ଜମି ରହିବା କାରଣରୁ ଅସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଗ୍ରାମର ଉତ୍ତର ପାର୍ଶ୍ୱଦେଇ ଆରଡି ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗ୍ରାମ ସଡକ ଯୋଜନାରେ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ରହିଛି ରାସ୍ତା ।

ଲକ୍ଷ୍ମୀନାରାୟଣ ଭେଟ ପରେ ନୀଳାଦ୍ରି ବିଜେ ହେଲେ ଠାକୁର

ଲକ୍ଷ୍ମୀନାରାୟଣ ଭେଟ ପରେ ନୀଳାଦ୍ରି ବିଜେ ହେଲେ ଠାକୁର

ଖଣ୍ଡପଡା,୨୫ା୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଖଣ୍ଡପଡାଠାରେ ଘୋଷଯାତ୍ରା ଅବସରରେ ୧୧ ଦିନର ଯାତ୍ରା ଶେଷକରି ମଙ୍ଗଳବାର ତିନି ଠାକୁରଙ୍କ ଅଧରପଣା ନୀତି ପରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀନାରାୟଣ ଭେଟ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଖଣ୍ଡପଡା ଦେବୋତ୍ତର ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ପରିଚାଳିତ ମହିମାମେରୁ ଦିଅଁଙ୍କୁ ରଘୁନାଥ ମନ୍ଦିର ଓ ରାଜ ପରିବାର ପକ୍ଷରୁ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଥିବା ଏକକ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କୁ ସ୍ବ ମନ୍ଦିରକୁ ବିଜେ କରାଯିବା ପୂର୍ବରୁ ଦୁଇ ମନ୍ଦିରରେ ଅଧରପଣା ନୀତି ଓ ଲକ୍ଷ୍ମୀନାରାୟଣ ଭେଟ ହୋଇଥିଲା ା

ଅନାବନା ଗଛରେ ଭରପୂର ଟାଙ୍ଗୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର

ଅନାବନା ଗଛରେ ଭରପୂର ଟାଙ୍ଗୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର

ଟାଙ୍ଗୀ (ଖୋର୍ଦ୍ଧା),୨୫ା୭ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲାର ୧୬ନଂ. ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଅବସ୍ଥିତ ଟାଙ୍ଗୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ପରିସର ଅନାବନା ଗଛରେ ଭରପୂର ହୋଇ ଅସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି । ଆବଶ୍ୟକ ସଂଖ୍ୟକ ଡାକ୍ତର ଓ କର୍ମଚାରୀ ନ ଥିବା ବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନର ପରିବେଶ ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କୁ ଅତିଷ୍ଠ କରିଦେଇଛି। ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ପରିସରରେ ଅନାବନା ଗଛ ଉଠିଥିବାରୁ ଏହା ସରୀସୃପଙ୍କ ନିରାପଦ ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳ ପାଲଟିଲାଣି।

ଯୌତୁକ ପାଇଁ ବଧୂହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ: ସ୍ବାମୀ, ଶ୍ୱଶୁର, ଦେଢଶୁର ଗିରଫ

ଯୌତୁକ ପାଇଁ ବଧୂହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ: ସ୍ବାମୀ, ଶ୍ୱଶୁର, ଦେଢଶୁର ଗିରଫ

ବାଲୁଗାଁ, ୨୫ା୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଯୌତୁକ ପାଇଁ ବାଣପୁର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ବୋହୂଙ୍କୁ ଶାଶୁଘର ଲୋକେ ହତ୍ୟା କରିଥିବା ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ପୋଲିସ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁକରି ସ୍ବାମୀ, ଶ୍ୱଶୁର ଓ ଦେଢଶୁରଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି।

ରାସ୍ତାକଡ଼ ଗଛରେ ଝୁଲୁଛି  ମୃତକଙ୍କ ଆସବାବପତ୍ର, ରାସ୍ତା ପାରହେବାକୁ ଡରୁଛନ୍ତି ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ରାସ୍ତାକଡ଼ ଗଛରେ ଝୁଲୁଛି ମୃତକଙ୍କ ଆସବାବପତ୍ର, ରାସ୍ତା ପାରହେବାକୁ ଡରୁଛନ୍ତି ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ନିରାକାରପୁର,୨୫ା୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଖୋର୍ଦ୍ଧା ରେଳ ଡିଭିଜନର ବାଲୁଗାଁଠାରୁ ଗୋଳବାଇ ଷ୍ଟେଶନ ମଧ୍ୟରେ ବହୁ ଲୋକଙ୍କ ଟ୍ରେନରେ କଟି ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥାଏ। ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ମୃତକଙ୍କୁ ପୋତିଦିଆଯାଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ଆସବାବପତ୍ର ଗଛରେ ଝୁଲାଯାଉଥିବାରୁ ଏହା ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି। ଏପରି କି ସ୍କୁଲ ଯାଉଥିବା ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଏହାକୁ ଦେଖି ଭୟଭୀତ ହୋଇପଡୁଛନ୍ତି।

କାରରୁ ୧୫ କେଜି ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ :୫ ଅଟକ

କାରରୁ ୧୫ କେଜି ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ :୫ ଅଟକ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୫ା୭-ନୟାଗଡ଼ ଟାଉନ ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଏକ କାରରୁ ୧୫ କେଜି ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଘଟଣାରେ ପୋଲିସ ୫ ଜଣଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖିଥିବା ବେଳେ କାରକୁ ଜବତ କରିଛି।

ଜଳବନ୍ଦୀ ମଣିପୁର ଗ୍ରାମରେ ନୟାଗଡ଼ ଜିଲାପାଳ

ଭାପୁର,୨୫ା୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ଭାପୁର ବ୍ଲକ ଫତେଗଡ଼ ପଞ୍ଚାୟତ ମଣିପୁର ଗ୍ରାମ ୨ ଦିନ ହେଲା ଜଳବନ୍ଦୀ ହୋଇ ରହିଛି। ଫଳରେ ଲୋକେ ଘରୁ ବାହାରିବା ସମ୍ଭବ ହେଉ ନାହିଁ। ତେବେ ନୟାଗଡ଼ ଜିଲାପାଳ ଡ.ଏନ୍‌.ତିରୁମାଲା ନାୟକ ମଙ୍ଗଳବାର ଅପରାହ୍ନ ୪ଟାରେ ମଣିପୁରରେ ପହଞ୍ଚଥିଲେ।

ନଷ୍ଟ ହେବାକୁ ବସିଲାଣି ଗୋଷ୍ଠୀକେନ୍ଦ୍ର: ୮ ବର୍ଷ ବିତିଲା ହେଲାନାହିଁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ

ନଷ୍ଟ ହେବାକୁ ବସିଲାଣି ଗୋଷ୍ଠୀକେନ୍ଦ୍ର: ୮ ବର୍ଷ ବିତିଲା ହେଲାନାହିଁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୫ା୭-ନୟାଗଡ଼ ସହରର ୬ ନମ୍ବର ୱାର୍ଡରେ ନିର୍ମିତ ଗୋଷ୍ଠୀ କେନ୍ଦ୍ର (କମ୍ୟୁନିଟି ସେଣ୍ଟର) ବର୍ତ୍ତମାନ ନଷ୍ଟ ହେବାକୁ ବସିଲାଣି। ୮ବର୍ଷ ତଳେ ୩୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ହୋଇଥିବା ଏହି କେନ୍ଦ୍ର ଏ ଯାଏଁ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇପାରିନି। ଫଳରେ ଗୋଷ୍ଠୀକେନ୍ଦ୍ର ଲୋକଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଆସୁନି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ଉକ୍ତ ଘରକୁ ୨ ଜଣ କବ୍‌ଜା କରି ରଖିଥିବା ବେଳେ ସନ୍ଧ୍ୟା ହେଲେ ଅସାମାଜିକ ଲୋକଙ୍କ ଆଡ୍ଡାସ୍ଥଳୀ ପାଲଟିଯାଏ।

ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୫ଟି ଅନର୍ସ ସାମିଲ

ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୫ଟି ଅନର୍ସ ସାମିଲ

ରାଜନଗର, ୨୫।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲାର ଅନ୍ୟତମ ଅଗ୍ରଣୀ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ରାଜନଗରସ୍ଥିତ ଶ୍ରୀଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୫ଟି ବିଭାଗର ଅନର୍ସ ଚଳିତ ଶିକ୍ଷାବର୍ଷରେ ସାମିଲ ହୋଇଛି। କଳାରେ ଇଂରାଜୀ, ସାମାଜିକ ବିଜ୍ଞାନ, ଶିକ୍ଷା, ଦର୍ଶନଶାସ୍ତ୍ର ଓ ବିଜ୍ଞାନରେ ଗଣିତ ଓ ବାଣିଜ୍ୟରେ ଆକାଉଣ୍ଟିଂ ଅନର୍ସ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି।

ଫୁଲୁଛି ମହାନଦୀ, ଲୁଣା ଓ ପାଇକା: ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ପାଇଁ ସତର୍କ କଲା ପ୍ରଶାସନ

ଫୁଲୁଛି ମହାନଦୀ, ଲୁଣା ଓ ପାଇକା: ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ପାଇଁ ସତର୍କ କଲା ପ୍ରଶାସନ

ମହାକାଳପଡ଼ା, ୨୫।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ହିରାକୁଦ ଡ୍ୟାମ୍‌ରେ ଗେଟ୍‌ ଖୋଲାଯିବା ପରେ ମହାନଦୀରେ ବନ୍ୟାଜଳ ପ୍ରବେଶ କରିଛି। ଏ ନେଇ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇ ଥିବାରୁ ଉପକୂଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ରାଜସ୍ବ ଓ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପ୍ରଶମନ ବିଭାଗ ତରଫରୁ ହାଇ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରାଯାଇଛି। କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ଦେଇ ବହି ଯାଇଥିବା ମହାନଦୀ, ପାଇକା, ଲୁଣା ଓ କରାଣ୍ଡିଆ ନଦୀରେ ବନ୍ୟାଜଳ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି।

ଖରସ୍ରୋତା, ବୈତରଣୀରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ବନ୍ୟାଜଳ: ନଦୀକୂଳିଆ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଅତଙ୍କିତ

ଖରସ୍ରୋତା, ବୈତରଣୀରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ବନ୍ୟାଜଳ: ନଦୀକୂଳିଆ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଅତଙ୍କିତ

ରାଜକନିକା,୨୫ା୭ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଗତ ୩ ଦିନ ଧରି ଲଗାଣ ବର୍ଷା ପରେ ଖରସ୍ରୋତା ଓ ବୈତରଣୀ ନଦୀର ଜଳସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ଫଳରେ ରାଜକନିକା ବ୍ଲକର ପଧାନପଡା, ଅବଦୁଲପୁର, ଦାମୋଦରପୁର, ପଣସଗଣ୍ଡ, ଅହମ୍ମଦପୁର, ଅଞ୍ଚଳର ବ୍ୟାପକ ଚାଷଜମି ଜଳମଗ୍ନ ହୋଇଛି। ଖରସ୍ରୋତା ନଦୀ କୂଳରେ ଥିବା ଅରଗଳ, ଅରଗଳଶାସନ, ମାହାରାକୂଳ, ମଧୁବନ, ଗୋବିନ୍ଦପୁର ନଦୀକୂଳିଆ ଅଞ୍ଚଳ ଜଳମଗ୍ନ ହୋଇଥିବାରୁ ସମ୍ଭାବଞ ବନ୍ୟା ଆଶଙ୍କାରେ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଅତଙ୍କିତ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି।

ହରିଦାସପୁର-ପାରାଦୀପ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ରେଳପଥରୁ ଖସିଲା ମାଟି ଅତଡ଼ା

ହରିଦାସପୁର-ପାରାଦୀପ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ରେଳପଥରୁ ଖସିଲା ମାଟି ଅତଡ଼ା

ଡେରାବିଶ, ୨୫ା ୭ (ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଡେରାବିଶ ବ୍ଲକ ମଧ୍ୟ ଦେଇ ଯାଇଥିବା ହରିଦାସପୁର-ପାରାଦୀପ ରେଳପଥ ନିର୍ମାଣରେ ବ୍ୟାପକ ଅନିୟମିତତା ଓ ନିମ୍ନମାନର କାର୍ଯ୍ୟ ହେଉଥିବା ନେଇ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ଓ ବିଭାଗୀୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି। ମାତ୍ର ଏ ନେଇ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରା ନ ଯିବାରୁ ଠିକାସଂସ୍ଥା ମନ ମୁତାବକ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ବେଳେ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ରାସ୍ତାରୁ ବିରାଟ ମାଟି ଅତଡ଼ା ଖସିଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ପାଇକା ନଦୀବନ୍ଧରେ ଘାଇ: କାଠକୋଟବାସୀ ଆତଙ୍କିତ

ପାଇକା ନଦୀବନ୍ଧରେ ଘାଇ: କାଠକୋଟବାସୀ ଆତଙ୍କିତ

ରାହାମା,୨୫।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଉପର ମୁଣ୍ଡରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ମହାନଦୀର ଜଳସ୍ତର ବୃଦ୍ଧିପାଇଛି। ଏଥିଯୋଗୁ ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଜିଲା କୁଜଙ୍ଗ ବ୍ଲକ ରାହାମା ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ମହାନଦୀର ଶାଖାନଦୀ ପାଇକା ଉପକୂଳରେ ଥିବା ରିଙ୍ଗ୍‌ରୋଡ୍‌ ଧସି ଘାଇ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଏ ପରିସ୍ଥିତିରେ ହୀରାକୁଦରୁ ଜଳ ଛଡ଼ାଯାଇଥିବାରୁ ସ୍ଥାନୀୟ କୋଠକୋଟ ଗ୍ରାମବାସୀ ଭୟଭୀତ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି।

ଗ୍ରୀନ୍‌ ମହାନଦୀ ମିଶନକୁ ପରିହାସ : ତଟରେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ, ମୁହାଣରେ ଛେଦନ

ଗ୍ରୀନ୍‌ ମହାନଦୀ ମିଶନକୁ ପରିହାସ : ତଟରେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ, ମୁହାଣରେ ଛେଦନ

ପାରାଦୀପ,୨୫ା୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ରାଜ୍ୟ ସରକାର ମଙ୍ଗଳବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ଗ୍ରୀନ୍‌ ମହାନଦୀ ମିଶନ। ମହାନଦୀର ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଦେଢ କିମି ପରିସୀମାରେ ସବୁଜିମା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଏହି ଯୋଜନାର ମୂଳ ଲକ୍ଷ୍ୟ। ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମହାନଦୀର ଉପର ମୁଣ୍ଡରେ ଏହି ଯୋଜନାରେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ କରାଯାଇଛି। ତେବେ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟର ବିଷୟ ହେଉଛି, ଗୋଟିଏ ପଟେ ମହାନଦୀ ତଟରେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ ପାଇଁ ସରକାର ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରୁଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟପଟେ ମହାନଦୀ ମୁହାଣ ନିକଟରୁ ବ୍ୟାପକ ବୃକ୍ଷ ଛେଦନ ଚାଲିଛି।

ନୀଳମାଧବ ବିଦ୍ୟାପୀଠରେ ମୋ ସ୍କୁଲ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଖଣ୍ଡପଡା,୨୪ା୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଖଣ୍ଡପଡା ବ୍ଲକ କଣ୍ଟିଲୋ ନୀଳମାଧବ ବିଦ୍ୟାପୀଠରେ ମୋ ସ୍କୁଲ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମଙ୍ଗଳବାର ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ରଥ ସଭାପତିତ୍ୱ କରି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ। ସେ କହିଥିଲେ, ପୁରାତନ ଛାତ୍ରମାନେ ସ୍କୁଲ ସହିତ ସଂଶ୍ଳିଷ୍ଟ ହେବା ସହ ସ୍କୁଲର ଉନ୍ନତିମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସେମାନଙ୍କର ସହଭାଗିତା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ।

ନଦୀରେ ଭାସି ଯୁବକ ନିଖୋଜ ଘଟଣା: ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ଗଳିତ ମୃତଦେହ

ନୂଆଗାଁ,୨୪ା୭ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ନୂଆଗାଁ ବ୍ଲକ ସୋରଡା ପଞ୍ଚାୟତ ବାଲିସାହି (ଲୁଣିସରା) ଗ୍ରାମର କାଳିଆ ନାୟକ ନଦୀରେ ଭାସିଯାଇଥିବାବେଳେ ମଙ୍ଗଳବାର ତାଙ୍କ ଗଳିତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛ। ଲୁଣିସରା ଗ୍ରାମର କାଳିଆଙ୍କ ସହ ନରେନ୍ଦ୍ର ନାୟକ ଓ ସନ୍ତୋଷ ନାୟକ ଶନିବାର ଅପରାହ୍ନ ୫ଟାରେ ନୟାଗଡ଼ରୁ ଗ୍ରାମକୁ ଫେରୁଥିଲେ। ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ଲୁଣିସରା ଓ ବାଲିସାହି ମଝିରେ ଯାଇଥିବା ବେଲପା ନଦୀରେ ବନ୍ୟାପାଣି ଆସିଥିଲା।

ଶ୍ରୀବଳଦେବଜୀଉଙ୍କ ରଘୁନାଥ ବେଶ ଓ ମନ୍ଦିର ବିଜେ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୨୪ା୭-ସରିଯାଇଛି ରଥଯାତ୍ରା । ତୁଳସୀ କ୍ଷେତ୍ରାଧିପତି ଶ୍ରୀ ବଳଦେବଜୀଉ ମଙ୍ଗଳବାର ନିଳାଦ୍ରୀ ବିଜେ କରିଛନ୍ତି । ଏହାପୂର୍ବରୁ ରଥଉପରେ ଶ୍ରୀଜୀଉଙ୍କର ଶ୍ରୀରଘୁନାଥ ବେଶ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନେ ଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ । ପ୍ରତ୍ୟୁଷରୁ ଶ୍ରୀଜୀଉଙ୍କ ମଙ୍ଗଳ ଆଳତୀ ଓ ନୀତିସ୍ନାନ ବଢିଲା ପରେ ରଥ ଉପରେ ଏହି ବେଶରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କୁ ଶ୍ରୀଜୀଉ ଦର୍ଶନ ଦେଇଥିଲେ । ରଥାରୁଢ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କର ଶ୍ରୀରାମ ବେଶ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବଡଭାଇ ଶ୍ରୀ ବଳଦେବଜୀଉଙ୍କୁ ସାନୁଜ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ବେଶରେ ସଜ୍ଜିତ କରା ଯାଇଥିଲା । ଏହି ବେଶରେ ଶ୍ରୀଜୀଉଙ୍କ ଉଭୟ ପାର୍ଶରେ ହନୁମାନ, ଅଙ୍ଗଦ, ନଳ, ନୀଳ, ସୁଶେଣ, ଜାମ୍ବବାନଙ୍କ କାଷ୍ଠ ନିର୍ମିତ ମୂର୍ତ୍ତି ଶୋଭା ପାଇଥିଲା ।

ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ପରାମର୍ଶଦାତା କମିଟି ବୈଠକ: ଅଧ୍ୟକ୍ଷାଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତି ନେଇ ଚାପା ଉତ୍ତେଜନା

ବରୀ,୨୪।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର)- ବରୀ ମାଉଣ୍ଡସ୍ଥିତ ଜଳ ସମ୍ପଦ ବିଭାଗ ଡାକ ବଙ୍ଗଳାରେ ସୋମବାର ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ପରାମର୍ଶଦାତା କମିଟିର ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଉକ୍ତ ବୈଠକରେ ବରୀ ବିଧାୟକ ଦେବାଶିଷ ନାୟକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ।

ଦୁଧେଇ ସେତୁରେ ବନ୍ୟାଜଳ ପ୍ରବେଶ: ପାଣି ଘେରରେ ୧୮୯ ପରିବାର

ରନତ୍ଗିରି,୨୪।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ଦୁଧେଇ ସେତୁରେ ବନ୍ୟାଜଳ ପ୍ରବେଶ କରିଛି। ଫଳରେ ବରୀ ବ୍ଲକ ବାଲିବିଲ ପଞ୍ଚାୟତ ଡିହସାହି ଗ୍ରାମ ବାହ୍ୟଜଗତରୁ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇ ପଡ଼ିଥିବାବେଳେ ୧୮୯ ପରିବାର ପାଣି ଘେରରେ ରହିଛନ୍ତି।

ଜଳ ନିଷ୍କାସନରେ ସମସ୍ୟା: ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି ୨ ହଜାର ହେକ୍ଟର ଚାଷଜମି

ଚଣ୍ଡିଖୋଲ,୨୪।୭(ଡି.ଏନ.ଏ)- ୩ ରାଜପଥର ମିଳନ ସ୍ଥଳ ହେଉଛି ଚଣ୍ଡିଖୋଲ ଛକ। ହେଲେ ଏହି ରାଜପଥ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଗଢିଉଠିଥିବା ବିଭିନ୍ନ କଳକାରଖାନା ଓ ତେଲ ଟାଙ୍କି ଯୋଗୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳର ଚାଷଜମିଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଛି। ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ହୋଇ ନ ପାରି ବଡ଼ଚଣା ଅଞ୍ଚଳର ୨ ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ହେକ୍ଟର ଚାଷ ଜମି ଜଳମଗ୍ନ ହୋଇଛି।

ଫୁଲୁଛି ଖରସ୍ରୋତା, ଦୁର୍ବଳ ସ୍ଥାନର ମରାମତି ଆରମ୍ଭ

ସିଂହପୁର,୨୪।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ଖରସ୍ରୋତା ନଦୀରେ ଜଳସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ବନ୍ୟା ଆଶଙ୍କାରେ ନଦୀ କୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକେ ଆତଙ୍କିତ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି।