ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ପ୍ରତିଭା ଅନ୍ବେଷଣ ସମିତିର ପ୍ରଥମ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ବୈଠକ

ପ୍ରତିଭା ଅନ୍ବେଷଣ ସମିତିର ପ୍ରଥମ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ବୈଠକ

ଯାଜପୁରରୋଡ,୧୧ା୧୧(ନି.ପ୍ର.)- ସ୍ଥାନୀୟ ଏକ ହୋଟେଲରେ ଶନିବାର ବ୍ୟାସନଗର ପ୍ରତିଭା ଅନ୍ବେଷଣ ସମିତିର ପ୍ରଥମ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ସମିତି ସଭାପତି କୁଶଚନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ସଭାପତିତ୍ୱ କରିଥିଲେ। ସମିତିର ମୁଖ୍ୟ ପରାମର୍ଶଦାତା ପ୍ରଫେସର ପଦ୍ମନାଭ ମଲ୍ଲଙ୍କ ପରାମର୍ଶକ୍ରମେ ଆସନ୍ତା ୨୫ ତାରିଖରେ ସମିତି ତରଫରୁ ଏକ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ।

ଷାଠିବାଟିରେ କାଳୀପୂଜା

ଷାଠିବାଟିରେ କାଳୀପୂଜା

ଦଶରଥପୁର,୧୧ା୧୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଦଶରଥପୁର ବ୍ଲକ ପାଲଟପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଷାଠିବାଟିଠାରେ ଭାଇଚାରା ମଧ୍ୟରେ ୮୦୦ ବର୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ହେବ କାଳୀପୂଜା ପାଳିତ ହୋଇଆସୁଛି। ପ୍ରତିବର୍ଷ କାଳୀପୂଜାରେ ମା’ଙ୍କ ମୃଣ୍ମୟୀ ମୂର୍ତ୍ତି ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇ ମା’ ଦକ୍ଷିଣ କାଳୀ ନାମରେ ପୂଜା କରାଯାଏ । ଅନେକ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ମାନସିକ କରି ମା’ଙ୍କ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଆସିଥାନ୍ତି।

ଟାଙ୍ଗୀ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ବିଜ୍ଞାନମେଳା ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ

ଟାଙ୍ଗୀ (ଖୋର୍ଦ୍ଧା), ୧୧ା୧୧ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-  ଟାଙ୍ଗୀ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ବିଜ୍ଞାନ ମେଳା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ ଶନିବାର ସ୍ଥାନୀୟ ବଳରାମଦେବ ବିଦ୍ୟାପୀଠରେ ଗୋଷ୍ଠୀ ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀ ସୁରେନ୍ଦ୍ର ମଙ୍ଗରାଜଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଏବିଇଓ ଅବଧୂତ ଚମ୍ପତି, ଦେବଦତ୍ତ ମହାପାତ୍ର, ପ୍ରଶାନ୍ତ କୁମାର ବିଶ୍ୱାଳ, ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ ତ୍ରିନାଥ ଦାସ, ସନ୍ତୋଷ ଚନ୍ଦ୍ର କର ପ୍ରମୁଖ ମଞ୍ଚାସୀନ ଥିଲେ ।

ସୁନ୍ଦରପୁର ପଞ୍ଚାୟତ : ବ୍ୟାପକ ଧାନଫସଲ ନଷ୍ଟ କଲେ ହାତୀପଲ

ସୁନ୍ଦରପୁର ପଞ୍ଚାୟତ : ବ୍ୟାପକ ଧାନଫସଲ ନଷ୍ଟ କଲେ ହାତୀପଲ

ଟାଙ୍ଗୀ (ଖୋର୍ଦ୍ଧା),୧୧ା୧୧ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଟାଙ୍ଗୀ ବନାଞ୍ଚଳ ଅନ୍ତର୍ଗତ ସୁନ୍ଦରପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ଉଦୟଗିରି ଗ୍ରାମ୍ୟ ଜଙ୍ଗଲରୁ ହାତୀପଲ ଧାନଜମିରେ ପଶି ବ୍ୟାପକ ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ଉଦୟଗିରି ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ଥିବା ଜଙ୍ଗଲରେ ପ୍ରାୟ ୪ଦିନ ହେଲା ସେମାନେ ଆସ୍ଥାନ ଜମାଇଛନ୍ତି। 

ବାଣପୁରକୁ ରାଜସ୍ବ ଉପଖଣ୍ଡ ମାନ୍ୟତା ଦାବି : ଗୁରୁବାରଠାରୁ ତହସିଲ ଆଗରେ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଧାରଣା

ବାଣପୁରକୁ ରାଜସ୍ବ ଉପଖଣ୍ଡ ମାନ୍ୟତା ଦାବି : ଗୁରୁବାରଠାରୁ ତହସିଲ ଆଗରେ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଧାରଣା

ବାଲୁଗାଁ, ୧୧ା୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା ବାଣପୁରକୁ ରାଜସ୍ବ ଉପଖଣ୍ଡ ମାନ୍ୟତା ନେଇ ଦାବି ଜୋର ଧରିଛି। ଏହି ଉପଲକ୍ଷେ ଶନିବାର ସ୍ଥାନୀୟ ଉମାମହେଶ୍ୱର ଦେବ ମନ୍ଦିର ପରସରରେ ଏକ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ବାଲୁଗାଁ, ବାଣପୁର ଓ ଚିଲିକା ଅଞ୍ଚଳକୁ ନେଇ ଗଠିତ କ୍ରିୟାନୁଷ୍ଠାନ କମିଟି ସଭାପତି ନଳୀନିକାନ୍ତ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏଥିରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ।

ବିଶ୍ୱଶାନ୍ତି ମହାଯଜ୍ଞ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ : ଡିସେମ୍ବର ୧୦ରୁ ୪ଦିନ ଧରି ଚାଲିବ

ବିଶ୍ୱଶାନ୍ତି ମହାଯଜ୍ଞ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ : ଡିସେମ୍ବର ୧୦ରୁ ୪ଦିନ ଧରି ଚାଲିବ

ଗଣିଆ,୧୧ା୧୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଗଣିଆ ବ୍ଲକର ପୁରାଣପ୍ରସିଦ୍ଧ ମଣିଭଦ୍ରା ପର୍ବତ ପାଦ ଦେଶରେ ଅଧିଷ୍ଠିତ ମା’ କଳାପାଟ ଠାକୁରାଣୀଙ୍କ ପୀଠରେ ଶନିବାର ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଏଠାରେ ମହାପୁରୁଷ ସିଦ୍ଧଯୋଗୀ ସ୍ବର୍ଗତ ବାବା ରାମଦାସଙ୍କ ୬୪ତମ ଜନ୍ମଉତ୍ସବ ପାଳନ ନିମନ୍ତେ ୨୬ତମ ବିଶ୍ୱଶାନ୍ତି ମହାଯଜ୍ଞ ଓ ସାଧୁ ସମ୍ମିଳନୀ କିପରି ସୁଚାରୁରୂପେ ହେବ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ବୈଠକରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା। 

ସଂରକ୍ଷିତ ମାଳ ଜଙ୍ଗଲରୁ ଲୁଟ୍‌ ହେଉଛି ମୂଲ୍ୟବାନ୍‌ କାଠ :  ବିଟ୍‌ରେ ରହୁନାହାନ୍ତି କର୍ମଚାରୀ

ସଂରକ୍ଷିତ ମାଳ ଜଙ୍ଗଲରୁ ଲୁଟ୍‌ ହେଉଛି ମୂଲ୍ୟବାନ୍‌ କାଠ : ବିଟ୍‌ରେ ରହୁନାହାନ୍ତି କର୍ମଚାରୀ

ରଣପୁର,୧୧ା୧୧ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା ବନଖଣ୍ଡ ଅଧୀନରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ନୟାଗଡ ଜିଲା ରଣପୁର ବନ ବିଭାଗର ବିଭିନ୍ନ ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲ ଏବେ କାଠ ଚୋରଙ୍କ ଭୂସ୍ବର୍ଗ ପାଲଟିଛି । ଏହି ବିଭାଗରେ ନିୟୋଜିତ କର୍ମଚାରୀମାନେ ନିଜ ବିଟ୍‌ରେ ନ ରହିବାରୁ ସେମାନେ ଏହାର ଫାଇଦା ଉଠାଉଛନ୍ତି। 

ଦାମ ଗଢ଼ିବେ ବିଜୁ ସମତା କ୍ରାନ୍ତି ଦଳ

ଦାମ ଗଢ଼ିବେ ବିଜୁ ସମତା କ୍ରାନ୍ତି ଦଳ

ପାରାଦୀପ,୧୧ା୧୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ବିଜେଡିରୁ ବହିଷ୍କୃତ ହେବା ପରେ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ତଥା ପାରାଦୀପ ବିଧାୟକ ଦାମୋଦର ରାଉତ କ’ଣ କରିବେ? ନୂଆ ଦଳ ଗଢିବେ ନା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ରାଜନୈତିକ ଦଳରେ ସାମିଲ ହେବେ? ଏଭଳି ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନକୁ ନେଇ ରାଜନୈତିକ ମହଲରେ ଦୀର୍ଘଦିନ ହେଲା ଆଲୋଚନା ଜୋର ଧରିଥିବାବେଳେ ଶନିବାର ଏହା ଉପରୁ ପରଦା ଉଠାଇଛନ୍ତି ଦାମ। ଆସନ୍ତା ୩ ରୁ ୪ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ତାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ନୂଆ ଦଳ ଗଠନ ହେବ। ଏହାର ନାମ ବିଜୁ ସମତା କ୍ରାନ୍ତି ଦଳ ରହିବ ବୋଲି ସେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି। 

ଇମ୍ଫା ଖଣି ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଦାବି ମାନିଲେ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ: ଆନ୍ଦୋଳନ ପ୍ରତ୍ୟାହୃତ

ଇମ୍ଫା ଖଣି ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଦାବି ମାନିଲେ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ: ଆନ୍ଦୋଳନ ପ୍ରତ୍ୟାହୃତ

କାଳିଆପାଣି,୧୦।୧୧(ଡିଏନଏ)- ଇମ୍ଫା ଖଣିରେ ଗତ ୩୧ତାରିଖରୁ ଏକ  ଦୁର୍ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଶ୍ରମିକ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଆନ୍ଦୋଳନ ହୋଇଆସୁଥିଲା। ୯ଦିନ ଧରି ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନ ଚାଲିବା ପରେ କମ୍ପାନୀ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ସମସ୍ତ ଦାବି ମାନିନେବା ପରେ ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ଏହା ପ୍ରତ୍ୟାହୃତ ହୋଇଛି। ଏହାପରେ ଖଣି କାର୍ଯ୍ୟ ସ୍ବଭାବିକ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

କଲଭର୍ଟ ନିକଟରୁ ବାହାରୁଛି ଡିଜେଲ

କଲଭର୍ଟ ନିକଟରୁ ବାହାରୁଛି ଡିଜେଲ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ,୧୦।୧୧- କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ବ୍ଲକ ଘାଘରା ପଞ୍ଚାୟତ ଛନ୍ଦା ଗ୍ରାମ କଲଭର୍ଟ ନିକଟରେ ଡିଜେଲ ବାହାରୁଛି। କଲଭର୍ଟରେ ସଂଯୁକ୍ତ କେନାଲରେ ଏହାର ତେଲିଆ ଆସ୍ତରଣ ଦେଖାଯିବା ସହ ଶୁଙ୍ଘିଲେ ଡିଜେଲର ଗନ୍ଧ ଆସୁଛି। ଏହାକୁ ନେଇ ଶନିବାର ଆଲୋଚନା ଜୋର ଧରିଥିବା ବେଳେ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଏହାର ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

ଡକାୟତି ଯୋଜନା ବେଳେ ଧରାପଡ଼ି ୭ ଗିରଫ

ଡକାୟତି ଯୋଜନା ବେଳେ ଧରାପଡ଼ି ୭ ଗିରଫ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ,୧୦।୧୧- କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ପୋଲିସ ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ପାଟ୍ରୋଲିଂ କରୁଥିବା ସମୟରେ ୭ଜଣଙ୍କୁ ସନ୍ଦେହ କରି ଅଟକ ରଖିଥିଲା। ଉକ୍ତ ୭ଜଣ ଡକାୟତି ଯୋଜନା କରୁଥିବା ବେଳେ ଧରାପଡ଼ିଥିଲେ ବୋଲି କହିଛି ପୋଲିସ। ଏହି ୭ଜଣ ହେଲେ ସଦର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଠାକୁରପାଟଣା ହଳଦିଆ ଗ୍ରାମର ଜାକିର ଖାନ(୩୧), ମାର୍ଶାଘାଇ ଥାନା ତିଖିରୀ ଗ୍ରାମର ରାକେଶ ବେହେରା (୨୦), ଟାଉନ ଥାନା ରଣପଡା ଗ୍ରାମର ସେକ୍‌ ସାହିର (୨୦), ପାଟକୁରା ଥାନା ବଡ କଳାବୁଦା ଗ୍ରାମର ବିମଳ ପ୍ରସାଦ ଦାସ (୨୪), ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲା ତିର୍ତ୍ତୋଲ ଥାନା କ୍ରୀଷ୍ଣାନନ୍ଦପୁର ମୀରମହଲା ଗ୍ରାମର ୟୁସୁଫ ଖାନ (୨୨), ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା ଖଣ୍ଡଗିରି ଥାନା ଜଦୁପୁର ଗ୍ରାମର ମହମ୍ମଦ ହମିଦ (୩୫) ଓ କଟକ ଜିଲା ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି ଥାନା ଗୋପପୁର ଗ୍ରାମର ରଞ୍ଜନ କୁମାର ସେଠୀ (୩୮)। 

ଦାମ ଡାକିଲେ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀ: ବିଜେଡିରେ ଉତ୍କଣ୍ଠା

ଦାମ ଡାକିଲେ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀ: ବିଜେଡିରେ ଉତ୍କଣ୍ଠା

ପାରାଦୀପ,୧୦।୧୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ପାରାଦୀପ ବିଧାୟକ ଦାମ ରାଉତ ଶନିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଏକ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀ ସ୍ଥାନୀୟ ସର୍କିଟ ହାଉସଠାରେ ଡାକିଛନ୍ତି।

ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପାଇବା ପରେ ଆନ୍ଦୋଳନରୁ ଓହରିଲେ ଏସାରଷ୍ଟିଲ କମ୍ପାନୀ ଶ୍ରମିକ ୟୁନିୟନ

 ପାରାଦୀପ,୧୦।୧୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ପାରାଦୀପ ଏସାରଷ୍ଟିଲ କମ୍ପାନୀ ସମ୍ମୁଖରେ ଚାଲିଥିବା ଶ୍ରମିକ ଆନ୍ଦୋଳନ ଶନିବାର ସକାଳେ ପ୍ରତ୍ୟାହୃତ ହୋଇଛି। କମ୍ପାନୀ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଓ ଶ୍ରମିକ ସଂଘ ଡିସେମ୍ବରରେ ଆଲୋଚନା କରିବେ ବୋଲି ପ୍ରତିନଶ୍ରୁତି ଦେବାପରେ ଶ୍ରମିକମାନେ ଧାରଣାରୁ ଓହରିଛନ୍ତି। 

୧୦୮ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ପହଞ୍ଚିବାରେ ବିଳମ୍ବ, ରୋଗୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ମହାକାଳପଡ଼ା,୧୦।୧୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ମହାକାଳପଡ଼ା ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ପେଟଛେଲା ପଞ୍ଚାୟତର ଲୁଣିମାଠିଆ (ଶବରପଡ଼ା)  ଗ୍ରାମରେ ଯକ୍ଷ୍ମା ରୋଗରେ ଶନିବାର  ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। 

ମହାଗିରି ପର୍ବତରେ ଗିରିଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ପୂଜା

ମହାଗିରି ପର୍ବତରେ ଗିରିଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ପୂଜା

କାଳିଆପାଣି, ୧୦ା୧୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଯୁବଯାଦବ ମହାସଭା ପକ୍ଷରୁ  ଗୁରୁବାର  ରାଜ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତିଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା କରାଯାଇଛି। ଏଥିସହ ସୁକିନ୍ଦା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ପିମ୍ଫୁଡ଼ିଆ ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତରେ ଥିବା ମାତଙ୍ଗ ଋଷି ଗୁମ୍ଫା ଏବଂ ମହାଗିରି ପର୍ବତର ରାଙ୍କିଆଠାରେ ଗିରିଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ପୂଜା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ା

ଓଏମ୍‌ସିର ଜନଶୁଣାଣି : ମିଳିଲା ସର୍ତ୍ତମୂଳକ ସମର୍ଥନ

ଓଏମ୍‌ସିର ଜନଶୁଣାଣି : ମିଳିଲା ସର୍ତ୍ତମୂଳକ ସମର୍ଥନ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ/କାଳିଆପାଣି(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.), ୧୦ା୧୧- ଯାଜପୁର ଜିଲା ସୁକିନ୍ଦା ତହସିଲ ଅନ୍ତର୍ଗତ ସୁକୁରୁଙ୍ଗୀ କ୍ରୋମାଇଟ ଖଣିକୁ ଶୁକ୍ରବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ଜନଶୁଣାଣିରେ ସର୍ତ୍ତମୂଳକ ସମର୍ଥନ ମିଳିଛି।

କଇଁଛଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ସାମୂହିକ ଉଦ୍ୟମ ଆବଶ୍ୟକ

କଇଁଛଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ସାମୂହିକ ଉଦ୍ୟମ ଆବଶ୍ୟକ

ରାଜନଗର, ୧୦।୧୧ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଗହୀରମଥା ସାମୁଦ୍ରିକ ଅଭୟାରଣ୍ୟକୁ ଯୋଜନ ଯୋଜନ ସାମୁଦ୍ରିକ ପଥ ଅତିକ୍ରମ କରି ଆସିଥିବା ବିରଳ କଇଁଛ ଅଲିଭ୍‌ରିଡ୍‌ଲେଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ନିମନ୍ତେ ରାଜନଗର ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ଡିଭିଜନ ପକ୍ଷରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଏକ ସଚେତନତା ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। 

ଟୁରିଷ୍ଟ ଭିଜାରେ ଦାଦନ ଖଟୁଛନ୍ତି ଶ୍ରମିକ; ୨୪ରେ ସରୁଛି ଭିଜା ଅବଧି: ଚିନ୍ତାରେ ଜିଲାର ୧୨ ଶ୍ରମିକ

ଟୁରିଷ୍ଟ ଭିଜାରେ ଦାଦନ ଖଟୁଛନ୍ତି ଶ୍ରମିକ; ୨୪ରେ ସରୁଛି ଭିଜା ଅବଧି: ଚିନ୍ତାରେ ଜିଲାର ୧୨ ଶ୍ରମିକ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ/ଡେରାବିଶ,(ସ୍ବ.ପ୍ର.), ୧୦ା୧୧- କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲାର ବହୁ ଶ୍ରମିକ ଦାଦନ ଖଟିବା ପାଇଁ ଦଲାଲ ସହାୟତାରେ ବିଦେଶକୁ ଚାଲିଯାଉଛନ୍ତି। ମାତ୍ର ସେଠାକୁ ଯିବା ପରେ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏପରିକି ସେମାନଙ୍କୁ ଟୁରିଷ୍ଟ ଭିଜାରେ ସେଠାକୁ କାମ କରିବାକୁ ନିଆଯାଉଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

କାଳୀପୂଜା ମେଢ଼  ଭସାଣି

କାଳୀପୂଜା ମେଢ଼ ଭସାଣି

ବୋଲଗଡ଼,୧୦ା୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବୋଲଗଡ଼ ବ୍ଲକ୍‌ ଅଞ୍ଚଳର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥବା ମା’ଶ୍ୟାମାକାଳୀଙ୍କ ମେଢ଼ ଭସାଣି ଉତ୍ସବ ଶୁକ୍ରବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି ।

୫୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବିଭିନ୍ନ ଦଳର କର୍ମୀ ବିଜେଡିରେ ସାମିଲ

୫୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବିଭିନ୍ନ ଦଳର କର୍ମୀ ବିଜେଡିରେ ସାମିଲ

ଖଣ୍ଡପଡା,୧୦ା୧୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଖଣ୍ଡପଡା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ କିଆଝର ପଞ୍ଚାୟତ କିଆଝର ପାଟଣା ଗ୍ରାମର ୫୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବିଭିନ୍ନ ଦଳର କର୍ମୀ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି। 

ଶାରଙ୍ଗଧରପୁର ଓଡ଼ିଶା ଗ୍ରାମ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଡକାୟତି ଘଟଣା: ବନ୍ଧକ ସୁନା ଫେରାଇବା ଦାବିରେ ଜମାକାରୀଙ୍କ ହଟ୍ଟଗୋଳ

ଶାରଙ୍ଗଧରପୁର ଓଡ଼ିଶା ଗ୍ରାମ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଡକାୟତି ଘଟଣା: ବନ୍ଧକ ସୁନା ଫେରାଇବା ଦାବିରେ ଜମାକାରୀଙ୍କ ହଟ୍ଟଗୋଳ

ରଣପୁର,୧୦ା୧୧ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଏପ୍ରିଲ ୬ ତାରିଖରେ ରଣପୁର ଥାନା ଶାରଙ୍ଗଧରପୁରସ୍ଥିତ ଓଡିଶା ଗ୍ରାମ୍ୟବ୍ୟାଙ୍କ ଶାଖାରୁ ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ୧କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ୨୫୬ ପ୍ୟାକେଟ୍‌ ବନ୍ଧକ ସୁନା ଲୁଟିନେଇଥିଲେ। ଘଟଣାର ୭ମାସ ବିତିଯାଇଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଲିସ ୪ଜଣ ଡକାୟତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିଲା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ନକଲି ସୁନା ଓ ଟଙ୍କା ଜବତ କରିଥିଲା।

୮୦ ଲିଟର ଦେଶୀମଦ ଓ ୨୨୨୫ ଲିଟର ପୋଚ ଜବତ, ୨ ମହିଳାଙ୍କ ସମେତ ୩ ଜେଲ ଗଲେ

୮୦ ଲିଟର ଦେଶୀମଦ ଓ ୨୨୨୫ ଲିଟର ପୋଚ ଜବତ, ୨ ମହିଳାଙ୍କ ସମେତ ୩ ଜେଲ ଗଲେ

 ରଣପୁର,୧୦ା୧୧ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ରଣପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଜଙ୍ଗଲରେ ଶୁକ୍ରବାର କଟକ ଓ ରଣପୁର ଅବକାରୀ ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀ ଚଢାଉ କରି ୮୦ ଲିଟର ଦେଶୀମଦ ସହିତ ୨୨୨୫ ଲିଟର ପୋଚ ଜବତ କରିଛନ୍ତି। 

ଆମ ଗାଁ, ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ : ବିରିଡ଼ି ବ୍ଲକକୁ ୪ କୋଟି ୫୦ ଲକ୍ଷ

ଆମ ଗାଁ, ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ : ବିରିଡ଼ି ବ୍ଲକକୁ ୪ କୋଟି ୫୦ ଲକ୍ଷ

ବିରିଡ଼ି,(ଡି.ଏନ.ଏ.)/ବାଲିଆ,୧୦।୧୧: ଆମ ଗାଁ, ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ବିରିଡ଼ି ବ୍ଲକ ପାଇଁ ଶୁକ୍ରବାର ୪ କୋଟି ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁର କରିଛନ୍ତି। ସଚିବାଳୟଠାରେ ଭିଡିଓ କନ୍‌ଫରେନସିଂ ଜରିଆରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି ବ୍ଲକରେ ହେବାକୁ ଥିବା ୨୩୮ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ଉକ୍ତ ଅର୍ଥ ମଞ୍ଜୁର କରାଯାଇଥିବା କହିଥିଲେ। 

୧୧୪୫ଜଣଙ୍କୁ ରାଶନ କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନ

୧୧୪୫ଜଣଙ୍କୁ ରାଶନ କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନ

କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ, ୯। ୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ନିଜସ୍ବ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନା ପ୍ରତି ପରିବାରରେ ପହଞ୍ଚାଇବା ଲକ୍ଷ୍ୟ ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ନୂତନ ଭାବେ ରାଶନ କାର୍ଡ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି।