ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ବ୍ଲଡ୍‌ ସେପାରେଶନ ୟୁନିଟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଜରୁରୀ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୧୪।୪ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନକୁ ଆଉ ମାତ୍ର ୧ବର୍ଷ ବାକି ରହିଲା। ଏବେଠୁ ରାଜନୈତିକ ଦଳଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ନାନା କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନା ଓ ଅଙ୍କକଷା ଆରମ୍ଭ ହେଲାଣି। ଗତ ପଞ୍ଚାୟତ, ପୌର ଓ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନର ଜନମତକୁ ଜିଲାରେ ରାଜନୈତିକ ସ୍ଥିତିର ଏକ ମୋଟାମୋଟି ମାପଦଣ୍ଡ ଭାବରେ ନିଆଗଲେ ଜନାଧାର ବିଶେଷ ଭାବେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଛି। ଗତ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନରେ ଭାଜପା ପ୍ରମୁଖ ବିରୋଧୀ ଦଳ ଭାବେ ଉଭା ହୋଇଛି। ଏହିକ୍ରମରେ ବିଧାନସଭା ଓ ବିଶେଷକରି ସଂରକ୍ଷିତ ଏମ୍‌ପି ପ୍ରାର୍ଥିତ୍ୱକୁ ନେଇ ପ୍ରମୁଖ ୩ଦଳରେ ଏବେଠୁ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଲାଣି। ବିଜେଡି ସଭାପତି ଦଳୀୟ ନେତୃବର୍ଗଙ୍କ କର୍ମଫଳ ଓ ବିକାଶ ଉପରେ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଥିବାରୁ ଆସନ୍ତା ନିର୍ବାଚନରେ ଏମ୍‌ପି ପ୍ରାର୍ଥିତ୍ୱ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ ବୋଲି ଆଲୋଚନା ହେଉଛି।

ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ବାଙ୍କୀ,୧୪ା୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ବାଙ୍କୀ ବ୍ଲକ ବ୍ରହ୍ମପୁରା ପଞ୍ଚାୟତର ଗୋବିନ୍ଦ ଚନ୍ଦ୍ର ଦେବତା(୬୫)ଙ୍କ ଶନିବାର ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ଢେଙ୍କାନାଳ ଗୁଡିଆ ପାଟଣା ଠାରେ ରହି ଠିକାଦାର କାମ କରୁଥିଲେ।

ପାଣି ସଙ୍କଟରେ ପଞ୍ଚାୟତବାସୀ

ଚଣ୍ଡିଖୋଲ,୧୩।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ବଡ଼ଚଣା ବ୍ଲକ ପଶ୍ଚିମ ବଡ଼ଚଣାରେ ଏବେ ପାନୀୟଜଳ ଅଭାବ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଛି। ପାଣି ପାଇଁ ଦିନକୁ ଦିନ ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ସମସ୍ୟା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଦୁଇ ଦୁଇ ଥର ବଡ଼ଚଣା ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ବୈଠକରେ ପାନୀୟଜଳ ସମସ୍ୟା ନେଇ ପଞ୍ଚାୟତର ପ୍ରତିନିଧିମାନେ ହୋହଲ୍ଲା କରିବା ଏବଂ ସମସ୍ୟା ସମ୍ପର୍କରେ ବାରମ୍ବାର ଉତ୍‌ଥାପନ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାହା ଅଦ୍ୟାବଧି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ହୋଇପାରିନାହିଁ। ଏଭଳି ଏକ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ପଶ୍ଚିମ ବଡ଼ଚଣାର ଭୁଷୁଣ୍ଡପୁର ପଞ୍ଚାୟତରେ। ପଞ୍ଚାୟତର ଲୋକମାନେ ପାନୀୟଜଳ ପାଇଁ ନାହିଁ ନ ଥିବା ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି।

  ୭ଆନ୍ତଃଜିଲା ଡକାୟତ ଗିରଫ

୭ଆନ୍ତଃଜିଲା ଡକାୟତ ଗିରଫ

ଧର୍ମଶାଳା(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)/କୋରେଇ (ସ୍ବ.ପ୍ର)୧୩।୪ ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ଡକାୟତ କରୁଥିବା ୭ ଆନ୍ତଃଜିଲା ଡକାୟତଙ୍କୁ ଧର୍ମଶାଳା ପୋଲିସ ସ୍ଥାନୀୟ ଦେଉଳି ପାହାଡ଼ ଶୀର୍ଷ ଅଂଶରୁ ଧରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛି। ସେମାନେ ବ୍ୟବହୃତ ୪ଟି ବାଇକ୍‌ ସହ ୨ଟି ପିସ୍ତଲ ୧୩ଟି ମୋବାଇଲ ୪ଟି ଏଟିଏମ୍‌୍‌କାର୍ଡ, ୪ଟି ହାତ ତିଆରି ବୋମା ସହ ମାରଣାଅସ୍ତ୍ର ଜବତ କରିଛି। ରଥିଆସ୍ଥିତ ଏକ ପେଟ୍ରୋଲପମ୍ପରେ ଡକାୟତ କରିବାକୁ ୮ରୁ ୧୦ ଜଣ ଡକାୟତ ଦେଉଳି ପାହାଡରେ ଗୁରୁବାର ରାତିରେ ମେଳି ହୋଇଥିଲେ। ଏହିଖବର ପାଇ ଯାଜପୁର ଏସଡିପିଓ କେଦାରନାଥ ସାହୁଙ୍କ ନେତ୍ୱତୃରେ ଧର୍ମଶାଳା ଥାନା ଅଧିକାରୀ ଉମାକାନ୍ତ ନାୟକ, ଯାଜପୁରରୋଡ ଥାନା ଅଧିକାରୀ ଅମିତାଭ ମହାପାତ୍ର, ପାଣିକୋଇଲି ଥାନାଧିକାରୀ ଶରତ ଚନ୍ଦ୍ର ପାତ୍ର, କୋରେଇ ଥାନାଧିକାରୀ ଚିନ୍ମୟୀ ସାହୁ ଏକ ପ୍ଲାଟୁନ୍‌ ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ ସହିତ ରାତି ୧୧ଟାରେ ସେଠାରେ ଚଢାଉ କରିଥିଲେ। ପୋଲିସକୁ ଦେଖି ୩ଜଣ ଘଟଣାସ୍ଥଳରୁ ଫେରାର ହୋଇଯାଇଥିବାବେଳେ ୭ଜଣଙ୍କୁ କାବୁ କରାଯାଇଥିଲା।

ମହଙ୍ଗା ପଡ଼ିଲା ବିକାଶକୁ ହେୟ ଜ୍ଞାନ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୧୩।୪ ଯାଜପୁର ଜିଲାର ରନତ୍ଗର୍ଭା ସୁକିନ୍ଦା ଅଞ୍ଚଳରେ ଗଚ୍ଛିତ ବହୁ ମୂଲ୍ୟବାନ କ୍ରୋମାଇଟ ଖଣିକୁ କେତେକ କର୍ପୋରେଟ ସଂସ୍ଥା ଅନୁମତି ଠାରୁ ଢେର ଅଧିକ କ୍ରୋମାଇଟ ଉତ୍ତୋଳନ କରି ଲୁଟ କରି ଚାଲିଛନ୍ତି। ଅଥଚ ପାରିପାର୍ଶ୍ୱିକ ଉନ୍ନୟନକୁ ଭୁଲି ଯାଇଛନ୍ତି। ଯଦ୍ୱାରା ଏବେ ବି ଉକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଶିକ୍ଷା, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ଗମନାଗମନ, ବିଜୁଳି, ପ୍ରଦୂଷଣ ଆଦି ସମସ୍ୟା ବଳବତ୍ତର ରହିଛି। ଖଣି ପ୍ରଭାବିତ ଲୋକଙ୍କୁ ନିୟମିତ ନିଯୁକ୍ତି ଓ ଅଞ୍ଚଳର ବିକାଶକୁ ହେୟଜ୍ଞାନ କରି ଖଣି ଲୁଟ କରିଥିବାରୁ ଏବେ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକୁ ମହଙ୍ଗା ପଡିଛି। ଯାଜପୁରରୋଡ଼ ଖଣି ଉପନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ୧୧ଟି ଖଣି ସଂସ୍ଥା ବକେୟା ରଖିଥିବା କ୍ଷତିପୂରଣ ବାବଦକୁ ୩,୧୨୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆସନ୍ତା ମେ ମାସ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ହୋଇଛି ।

ଭୁଜାଲି ଦେଖାଇ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କଠାରୁ ୨ ଲକ୍ଷ ଲୁଟ୍‌

ଭୁଜାଲି ଦେଖାଇ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କଠାରୁ ୨ ଲକ୍ଷ ଲୁଟ୍‌

ଯାଜପୁର ଅଫିସ, ୧୩।୪: ଯାଜପୁର ଜିଲା ବରତଣ୍ଡା ରାସ୍ତାରେ ଶୁକ୍ରବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୧ଟାରେ ଜଣେ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କଠାରୁ ୨ ଲକ୍ଷ ଭତ୍ତା ଟଙ୍କା ଲୁଟ ହୋଇଛି।

ଆଇନଜୀବୀ ନାରାୟଣ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ପରଲୋକ

ରଣପୁର,୧୩।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ରଣପୁର ବ୍ଲକ ସାରଙ୍ଗଧରପୁର ଗ୍ରାମର ବରିଷ୍ଠ ଆଇନଜୀବୀ ନାରାୟଣ ମହାପାତ୍ରଙ୍କର ଗୁରୁବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ପରଲୋକ ହୋଇଛି। ମୃତ୍ୟୁ ବେଳକୁ ତାଙ୍କୁ ୯୩ ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା। ଗତ କିଛି ମାସ ହେବ ସେ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ଅସୁସ୍ଥ ଥିଲେ। ରଣପୁର ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ସେ ଥିଲେ ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା।

ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ୩ ଗାଈ ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ, ୩ ବାଛୁରି ଗୁରୁତର

ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ୩ ଗାଈ ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ, ୩ ବାଛୁରି ଗୁରୁତର

ମହାକାଳପଡ଼ା, ୧୩।୪(ଡ.ଏନ୍‌.ଏ.): ବ୍ଲକର ସ୍ଥାନୀୟ ମହାକାଳପଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତର ଗହ୍ମା ଗ୍ରାମର ଅମର ନାୟକଙ୍କ ଘରେ ଗୁରୁବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି। ଏଥିରେ ୧ ବଖରା ଘର ଜଳିଯିବା ସହ ୩ ଗାଈ ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ ହୋଇଛନ୍ତି। ୩ ବାଛୁରି ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି।

ସହଜରେ ମିଳୁଛି ବ୍ରାଉନସୁଗାର, ଗଞ୍ଜେଇ, ଅଫିମ

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଅଫିସ, ୧୨।୪ ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଜିଲାରେ ଅବାଧରେ ଚାଲିଛି ଚୋରା ମାଦକଦ୍ରବ୍ୟ କାରବାର। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ବାରମ୍ବାର ଅଭିଯୋଗ ସତ୍ତ୍ବେ ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ଓ ପୋଲିସ ନୀରବ ରହିବା ସାଧାରଣରେ ଅସନ୍ତୋଷ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଜିଲାରେ ଚୋରା ବିଦେଶୀ ଓ ଦେଶୀ ମଦ ସହିତ ବ୍ରାଉନ ସୁଗାର, ଗଞ୍ଜେଇ ଓ ଅଫିମ ଆଦି ଅବାଧରେ କାରବାର ଚାଲିଛି। ଏହି ଚୋରା ମଦ ଦିନ ଦି ପ୍ରହରରେ ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳକୁ ବିକ୍ରି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ପଠାଯାଉଛି। କଟକ ଓ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଆଦି ଅଞ୍ଚଳ ଦେଇ ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଜିଲାକୁ ବ୍ରାଉନ ସୁଗାର ଆସୁଥିବା ଗୁରୁତର ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି

ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବ ‘ବଜ୍ରା’

ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବ ‘ବଜ୍ରା’

ପାରାଦୀପ,୧୨।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.) ଭାରତୀୟ ତଟରକ୍ଷୀ ବାହିନୀର ବିଶାଳ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ଜାହାଜ ଆଇସିଜିଏସ୍‌ ‘ବଜ୍ରା’ ଏବେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ହେବ। ଏହା ବେଳାଭୂମିର ଶୋଭା ବର୍ଦ୍ଧନ କରିବା ସହ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବ। ତଟରକ୍ଷୀ ବାହିନୀରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରି ସେବାରୁ ନିବୃତ ହେବା ପରେ ଏହା ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସାମିଲ ହୋଇଛି। ଏହି ଜାହାଜ ରଖିବା ନିମନ୍ତେ ଗୁରୁବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପାରାଦୀପ ବନ୍ଦର ଓ କୋଷ୍ଟଗାର୍ଡର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନେ ବତୀଘର ସଂଲଗ୍ନ ସମୁଦ୍ର ବେଳାଭୂମିରେ ଜାଗା ଚିହ୍ନଟ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ବିଶାଳ ଜାହାଜକୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ଦେଖିପାରିବେ।

 ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣରେ ଅନିୟମିତତା

ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣରେ ଅନିୟମିତତା

ରସୁଲପୁର,୧୨।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ରସୁଲପୁର ବ୍ଲକ ବଡ କଇଁଚି ପଞ୍ଚାୟତର ପାଳ ସାହିଠାରୁ କଇଁଚି ଶାସନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାସ୍ତାର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଛି। ଏହି ରାସ୍ତା କାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସଡ଼କ ଯୋଜନାରେ ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଚାଲିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଅବଧି ଶେଷ ହୋଇଯାଇଥିଲେ ବି ରାସ୍ତାର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ହୋଇନାହିଁ। ଅନ୍ୟପଟେ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣରେ ବ୍ୟାପକ ଅନିୟମିତତା ଚାଲିଥିବା ନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ଓ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ଯୋକଡ଼ିଆ-ରୁଢ଼ିଆ କେନାଲ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ

ଯୋକଡ଼ିଆ-ରୁଢ଼ିଆ କେନାଲ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ

ଯାଜପୁରରୋଡ,୧୨।୪(ନି.ପ୍ର.)- ୧୮୭୧ ମସିହାରେ ବ୍ରିଟିଶ୍‌ ସରକାର ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ନଦୀର ଶାଖା ଖରସ୍ରୋତା ନଦୀ ଜଳପଥରେ ନୌବାଣିଜ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଯୋକଡ଼ିଆ- ରୁଢିଆ କେନାଲ ଖନନ କରିଥିଲେ। ତେବେ ଏହି କେନାଲ କଟକ ସହ ସଂଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। ଏବେ ଏହି କେନାଲ ମାଟିରେ ମିଶି ଗଲାଣି। କେତେକ ସ୍ଥାନରେ କେନାଲର କେବଳ ଚିହ୍ନ ରହି ଇତିହାସକୁ ଉଜ୍ଜୀବିତ କରୁଛି। ଏହି କେନାଲ ପୁନରୁଦ୍ଧାରକୁ ନେଇ ଏବେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି।

ଡାକ୍ତରଙ୍କ ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ ଚିକିତ୍ସା ଯୋଗୁ ହାତ ହରାଇବେ ମହିଳା

ଡାକ୍ତରଙ୍କ ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ ଚିକିତ୍ସା ଯୋଗୁ ହାତ ହରାଇବେ ମହିଳା

ଡୁବୁରୀ,୧୨।୪(ଡିଏନଏ) ଜଣେ ନକଲି ଚିକିତ୍ସକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଚିକିତ୍ସିତ ହୋଇ ସୁକିନ୍ଦା ବ୍ଲକ ସଂସାଇଲୋ ପଞ୍ଚାୟତର ପାଟପୁର ଗ୍ରାମର ଜଣେ ମହିଳା ଏବେ ତାଙ୍କର ଗୋଟିଏ ହାତ ହରାଇବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଏହି ଘଟଣା ଏବେ ସମଗ୍ର ଅଞ୍ଚଳରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି। ପୀଡ଼ିତା ଜଣକ ହେଲେ ଉକ୍ତ ଗ୍ରାମର ଭରତ ମହାନ୍ତଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଉର୍ମିଳା। ଏହି ଘଟଣା ଜଣାପଡ଼ିବା ପରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଚିକିତ୍ସକ ଫେରାର ହୋଇଯାଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଗତ ୨ତାରିଖରେ ଏ ନେଇ ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ସୁକିନ୍ଦା ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପୋଲିସ ଏ ଦିଗରେ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇ ନ ଥିଲା। ଫଳରେ ଗୁରୁବାର ପୀଡିତାଙ୍କ ପରିବାର କଳିଙ୍ଗନଗର ଅତିରିକ୍ତ ଏସପିଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଆସି ଏହାର ପ୍ରତିବାଦ କରିଛନ୍ତି।

ମନ୍ଦିର ପରିସରରୁ ଚନ୍ଦନ ଗଛ ଚୋରି

ମନ୍ଦିର ପରିସରରୁ ଚନ୍ଦନ ଗଛ ଚୋରି

ଡେରାବିଶ, ୧୨।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର): କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଡେରାବିଶ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ମୁକୁନ୍ଦପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ନଥିପୁର ଝାଟିଆ ଗ୍ରାମ ଗୋପୀନାଥ ଜିଉ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ଥିବା ଏକ ଚନ୍ଦନ ଗଛ ଚୋରି ହୋଇଛି।

ନବଜାତ ଶିଶୁକନ୍ୟା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ନବଜାତ ଶିଶୁକନ୍ୟା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ, ୧୨।୪: ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ଟାଉନ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ରାଜାବଗିଚା ସିଂହଗଳି ନିକଟରୁ ଗୁରୁବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଏକ ନବଜାତ ଶିଶୁକନ୍ୟା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଛି।

ଟ୍ରକ୍‌-ବାଇକ୍‌ ଧକ୍କା: ବାଇକ୍‌ ଆରୋହୀ ମୃତ

ଟ୍ରକ୍‌-ବାଇକ୍‌ ଧକ୍କା: ବାଇକ୍‌ ଆରୋହୀ ମୃତ

ତିର୍ତ୍ତୋଲ,୧୨।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ତିର୍ତ୍ତୋଲ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କଟକ-ପାରାଦୀପ ରାସ୍ତାର ଶାରଳା ରୋଡ୍‌ ଛକରେ ଗୁରୁବାର ଏକ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଏଥିରେ ବାଇକ୍‌ ଆରୋହୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତକ ହେଲେ ଉକ୍ତ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ସାଇଲୋ ପଞ୍ଚାୟତ ତେରମାଣପୁର ତାଳବାଗ ଗ୍ରାମର ରଞ୍ଜନ ବରାଳ।

ବାଇକ୍‌ ଧକ୍କାରେ ଯୁବକ ମୃତ

ବାଇକ୍‌ ଧକ୍କାରେ ଯୁବକ ମୃତ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୧୨।୪: ଯାଜପୁର ଜିଲା ବରୀ-ରାମଚନ୍ଦ୍ରପୁର ରାସ୍ତାର ରାମେଶ୍ବର ମନ୍ଦିର ସମ୍ମୁଖରେ ଗୁରୁବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୧ଟାରେ ବାଇକ୍‌ ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତକ ହେଲେ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖରପୁର ଗ୍ରାମର ଦୁଃଶାସନ କବି।

ଏମ୍‌ପି ପାଣି ଟାଙ୍କି ଉଦ୍‌ଘାଟନ କଲେ, ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ଭାଙ୍ଗିଲେ

ଏମ୍‌ପି ପାଣି ଟାଙ୍କି ଉଦ୍‌ଘାଟନ କଲେ, ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ଭାଙ୍ଗିଲେ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଅଫିସ, ୧୨।୪: କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ମାର୍ଶାଘାଇ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର ଗ୍ରାମଠାରେ ଥିବା ପାଣିଟାଙ୍କିକୁ ଗୁରୁବାର ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିବାର ଅଧ ଘଣ୍ଟା ପରେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଛନ୍ତି।

 ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୩ ଗୁରୁତର

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୩ ଗୁରୁତର

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ, ୧୨।୪: ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ଦଶପଲ୍ଲା ଶାଳଭଙ୍ଗା ଜଙ୍ଗଲ ନିକଟରେ ଏକ କାର ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟି ପଡିବାରୁ ୩ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନେ ହେଲେ ଫୁଲବାଣୀର ପିଆପଡ଼ାର ଜାଫର ମୁନ୍‌ସିଂ, ଲିଆଁପଡ଼ାର ରାଜେଶ କୁମାର ଦାସ ଓ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଡୁମ୍‌ଡୁମା ଅଞ୍ଚଳର ମଙ୍ଗୁଳି ପୃଷ୍ଟି। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ୩ ଜଣ ଏକ କାର ଯୋଗେ ଫୁଲବାଣୀରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଅଭିମୁଖେ ଯାଉଥିଲେ।

ରତ୍ନଗିରିରେ ବଢୁଛି ନକଲି ମଦ କାରବାର

ବରୀ,୧୧।୪ (ସ୍ବ.ପ୍ର.) ଯାଜପୁର ଜିଲା ବରୀ ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ୩ଟି ସରକାରୀ ମଦ ଦୋକାନ ରହିଛି। ରତ୍ନଗିରି ବୌଦ୍ଧ ବିମଣ୍ଡିତ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀକୁ ଦୈନନ୍ଦିନ ଶହଶହ ସଂଖ୍ୟାରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଆସୁଥିଲାବେଳେ ନକଲି ମଦ କାରବାରକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ଚିଟ୍‌ଫଣ୍ଡ ଜମାକାରୀଙ୍କ ଅସନ୍ତୋଷ କୁହୁଳୁଛି

କାଳିଆପାଣି,୧୧।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ରାଜ୍ୟ ସାରା ଚିଟ୍‌ଫଣ୍ଡ ସଂସ୍ଥା ଲୋକଙ୍କ ଟଙ୍କା ଲୁଟିନେଇଥିବାବେଳେ ଲଗାଣ ଟଙ୍କା ଫେରିପାଇବାରେ ଅନିଶ୍ଚିତତା, ବିଚାର ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ବିଳମ୍ବ ସହ ରାଜନେତାଙ୍କ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଯୋଗୁ ଜମାକାରୀ ଚିନ୍ତାରେ ପଡିଛନ୍ତି ା ଦୀର୍ଘ ଦୁଇ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ିପାଳ ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଠାରେ ହୋଇଥିବା ଜିଲାପାଳ ଓ ଏସ୍‌ପିଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣିରେ ଜମାକାରୀ ଏ ବିଷୟରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିତ୍ବାବେଳେ ତୁରନ୍ତ ସମାଧାନ ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ। ହେଲେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ବିତିଯାଇଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇନାହଁି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କ୍ରୋମାଇଟ ଖଣି ଅଞ୍ଚଳରେ ଜମାକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି ।

ଘୋଷଣାରେ ସୀମିତ ନଗଦବିହୀନ କାରବାର

ରସୁଲପୁର,୧୧।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ୨୦୧୬ ନଭେମ୍ବର ୮ତାରିଖ ରାତିରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ସେହି ଦିନଠାରୁ ଦେଶରେ ପୁରୁଣା ୫୦୦ ଓ ୧୦୦୦ଟଙ୍କିଆ ନୋଟକୁ ଅଚଳ କରି ଦିଆଯାଇଥିଲା। କଳାଧନ ଓ ଜାଲ୍‌ ନୋଟ ପ୍ରଚଳନକୁ ବନ୍ଦ କରିବାସହ ନଗଦବିହୀନ କାରବାରକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିଲେ। ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବାକୁ ପ୍ରୟାସ ବି କରାଯାଇ ଥିଲା। ଏପରିକି ସର୍ବାଧିକ ନଗଦବିହୀନ କାରବାର କରୁଥିବା ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ତରଫରୁ ପୁରସ୍କୃତ କରାଯିବ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା। ମାତ୍ର ନଗଦବିହୀନ କାରବାରକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉ ନ ଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକର ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବସାୟୀ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଉପରେ ନଗଦବିହୀନ କାରବାର ସମ୍ବନ୍ଧରେ କୌଣସି ଚାପ ରହୁନାହିଁ। ଫଳରେ ଗ୍ରାହକମାନେ ନଗଦ ଟଙ୍କା ମାଧ୍ୟମରେ ଜିନିଷ କିଣିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି। ଆଉ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ବାରମ୍ବାର ଟଙ୍କା ଉଠାଣ କରି ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚାନ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି। ନଗଦବିହୀନ କାରବାର ଏକ ପ୍ରକାର ପ୍ରହସନରେ ପାଲଟି ଥିବା ଆଲୋଚନା ହେଉଛି।

ରାଜ୍ୟ ବାହାର ଅନୁଷ୍ଠାନ ପ୍ରମାଣପତ୍ରରେ ମିଳିଛି ଚାକିରି

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୧୧।୪ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍କୁଲରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ହାଇସ୍କୁଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟରତ ସମସ୍ତ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ନ୍ୟାଶନାଲ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଶନ ଅଫ୍‌ ଓପନ୍‌ ସ୍କୁଲିଂ (ଏନ୍‌ଆଇଓଏସ୍‌) ଅଧିନରେ ବି.ଇଡି ଓ ସିଟି ଯୋଗ୍ୟତା ତାଲିମ ନେବାକୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଥିଲା। ୨୦୧୫ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାର ଆଇନରେ ସମସ୍ତ ଅଣତାଲିମପ୍ରାପ୍ତ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ଏହି ତାଲିମ ନେବାକୁ କେନ୍ଦ୍ରମାନବ ସମ୍ବଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ୨୦୦୯ମସିହାରେ ଏକ ଗାଇଡଲାଇନ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିଲା। ଇତିମଧ୍ୟରେ ସମସ୍ତ ଅଣତାଲିମ ପ୍ରାପ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଶିକ୍ଷକ ତାଲିମ୍‌ ନେଇପାରି ନ ଥିବାରୁ ଏହାର ସମୟସୀମା ୨୦୧୯ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ତାରିଖକୁ ଘୁଞ୍ଚାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହିକ୍ରମରେ ବି.ଇଡି ଓ ସିଟି ପ୍ରମାଣପତ୍ର ହାସଲ କରିବାରେ ବହୁ ଅନିୟମିତତା ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଯାହାକି ଚଳିତ ବିଧାନସଭାରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି ା ବିଧାନସଭାରେ ବିଧାୟକ ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ବାଇଁଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନ ନମ୍ବର ୮୦୦ ଉପରେ ଯାଜପୁର ଜିଲାରେ ୪୫ଜଣ ଶିକ୍ଷାସହାୟକ ଆନ୍ଧ୍ର, କୁରୁକ୍ଷେତ୍ର ଓ ଆନାମଲାଇ ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ବି.ଇଡି ଯୋଗ୍ୟତା ଦର୍ଶାଇ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ଏହା ଜଣାପଡିବା ପରେ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଅନୁଷ୍ଠାନର ବି.ଇଡି ଓ ସିଟି ତାଲିମପ୍ରାପ୍ତ ଯୁବତୀଯୁବକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଉଦ୍‌ବେଗ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ।

କାର୍‌ ଧକ୍କାରେ ବୃଦ୍ଧ ମୃତ: କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ

କାର୍‌ ଧକ୍କାରେ ବୃଦ୍ଧ ମୃତ: କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ

ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି,(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କଟକ ଜିଲା ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି ବ୍ଲକ କୋଲଣପୁର ନିକଟରେ ବୁଧବାର କାର୍‌ ଧକ୍କାରେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ କୋଲଣପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଦିଙ୍ଗେଶ୍ୱର ଗ୍ରାମର କୁଞ୍ଜବିହାରୀ ପାତ୍ର(୬୫)।