ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନଙ୍କୁ ଟିକେଟ ମିଳିବା ପରେ ତେଜିଲା ଅସନ୍ତୋଷ

ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନଙ୍କୁ ଟିକେଟ ମିଳିବା ପରେ ତେଜିଲା ଅସନ୍ତୋଷ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୩ା୪:  ବହୁ ପ୍ରତୀକ୍ଷା ପରେ କଟକ ଲୋକ ସଭା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଖଣ୍ଡପଡ଼ା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ପାଇଁ ଶେଷରେ ବିଜେଡି ସଭାପତି ତଥା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ରାଜ୍ୟ ସଭା ସଦସ୍ୟ ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ଟିକେଟ ଦେଇଛନ୍ତି। 

ଖଳିସାହି ଦଶଦୋଳ ମେଳଣ ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ଖଳିସାହି ଦଶଦୋଳ ମେଳଣ ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ଖଣ୍ଡପଡା,୩।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ରବିବାର ମଧ୍ୟରାତ୍ରରୁ ବିଭିନ୍ନ ବାଣ ରୋଶଣିରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଖଣ୍ଡପଡା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଖଳିସାହି ଦଶଦୋଳ ମେଳଣ ମଙ୍ଗଳବାର ଫଗୁ ଖେଳରେ ଶେଷ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ହଜାର ହଜାର ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ସମାଗମ ହୋଇଥିଲା।

ନିର୍ବାଚନକୁ ବିରୋଧ କରିବ ନବନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଙ୍ଗଠନ:  ନୟାଗଡ଼ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଚେତନା ଯାତ୍ରା 

ନିର୍ବାଚନକୁ ବିରୋଧ କରିବ ନବନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଙ୍ଗଠନ: ନୟାଗଡ଼ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଚେତନା ଯାତ୍ରା 

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୩ା୪- ଆଗାମୀ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନକୁ ନବନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଙ୍ଗଠନର ସଦସ୍ୟମାନେ ବିରୋଧ କରିବେ। ଏଥିନେଇ ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ସଚେତନ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ମଙ୍ଗଳବାର ନୟାଗଡ଼ ଜିଲାରୁ ଚେତନା ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। 

ବାଲିସିଂସାରେ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ, ୮ ଗୁରୁତର: ଦୋକାନ ଭଙ୍ଗାରୁଜା, ଉତ୍ତେଜନା

ବାଲିସିଂସାରେ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ, ୮ ଗୁରୁତର: ଦୋକାନ ଭଙ୍ଗାରୁଜା, ଉତ୍ତେଜନା

ଓଡ଼ଗାଁ, ୩ା୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାକୁ ନେଇ ମଙ୍ଗଳବାର ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ଓଡଗାଁ ଥାନା ସୁନାମୁହିଁ ପଞ୍ଚାୟତ ବାଲିସିଂସା ଗ୍ରାମରେ ଦୁଇଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷ ଘଟିଛି ା ଏଥିରେ ଉଭୟ ଗୋଷ୍ଠୀର ୮ ଜଣ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି।

ପୁରୀକୁ ପଠାଗଲା ୨୫ଖଣ୍ଡ ରଥକାଠ

ପୁରୀକୁ ପଠାଗଲା ୨୫ଖଣ୍ଡ ରଥକାଠ

ଦଶପଲ୍ଲା,୩ା୪  (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଦଶପଲ୍ଲା ବନାଞ୍ଚଳରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ୬ଷ୍ଠ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ରଥ କାଠ ପୁରୀ ରଥଖଳାକୁ ପଠାଯାଇଛି।

୪ର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ବିକ୍ରି,  ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ୧୨ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଫର୍ମ କିଣିଲେ

୪ର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ବିକ୍ରି, ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ୧୨ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଫର୍ମ କିଣିଲେ

 କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୨ା୪- ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନର ୪ର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଲୋକସଭା ଓ ଜିଲାର ୫ଟି ବିଧାନସଭା ପାଇଁ ମତଦାନ  ହେବ। ଏଥିପାଇଁ ମଙ୍ଗଳବାରଠାରୁ ଜିଲା ନିର୍ବାଚନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ  ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । 

ହାଜିପୁରରେ କୃଷି ବିଭାଗ କ୍ୱାର୍ଟର୍ସ ଭାଙ୍ଗିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ

ହାଜିପୁରରେ କୃଷି ବିଭାଗ କ୍ୱାର୍ଟର୍ସ ଭାଙ୍ଗିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ

ବିରିଡ଼ି,୨ା୪(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବିରିଡ଼ି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ହାଜିପୁରଠାରେ ଥିବା କୃଷି ବିଭାଗର ଏକ ସରକାରୀ କ୍ୱାର୍ଟର୍ସକୁ ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥିସହ କ୍ୱାର୍ଟସର କବାଟ, ଝରକା ଆଦି ତାଡ଼ି ନେଇ ପାଚେରି ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଛନ୍ତି। 

ପଦାରେ ପଡ଼ିଲା ଭାଜପାର ଗୋଷ୍ଠୀକନ୍ଦଳ

ପଦାରେ ପଡ଼ିଲା ଭାଜପାର ଗୋଷ୍ଠୀକନ୍ଦଳ

ମହାକାଳପଡ଼ା,୨ା୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ମହାକାଳପଡ଼ା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ଭାଜପା ପ୍ରାର୍ଥୀ ବିଜୟ ପ୍ରଧାନଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍‌ ମିଳିବା ପରେ ଦଳରେ ଅସନ୍ତୋଷ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇ ନଦୀରେ ଭାସିଗଲେ ଯୁବକ

ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇ ନଦୀରେ ଭାସିଗଲେ ଯୁବକ

ରାଜନଗର, ୨।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ରାଜନଗର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରାଜନଗର ଗ୍ରାମରେ ସୋମବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଜଣେ ଯୁବକ ହଂସୁଆ ନଦୀରେ ଭାସିଯାଇଛନ୍ତି। 

ସବରୀ ବିଜେଡି ରାଜନୀତି: ସୁନନ୍ଦାଙ୍କ ଉପରେ ଭରସା

ସବରୀ ବିଜେଡି ରାଜନୀତି: ସୁନନ୍ଦାଙ୍କ ଉପରେ ଭରସା

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୧ା୪: ଯାଜପୁର ଜିଲା ବରୀ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ପାଇଁ ସମିତି ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସୁନନ୍ଦା ଦାସଙ୍କୁ ବିଜେଡି ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଛି। ସେ ନିକଟରେ ଭାଜପାରୁ ବିଜେଡିରେ ଯୋଗଦେଇ ଏହି ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। 

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିସର ଦାନବାକ୍ସରୁ ଚୋରି

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିସର ଦାନବାକ୍ସରୁ ଚୋରି

ପୁରୀ ଅଫିସ,୨ା୪: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିସରରୁ ଚୋରି ହୋଇଛି। ସୋମବାର ରାତିରେ କେହି ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଦକ୍ଷିଣ ଦ୍ୱାର ନିକଟ ରାମ ମନ୍ଦିର ଦାନବାକ୍ସରୁ ଚୋରି କରି ନେଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। 

ଶ୍ରୀରଘୁନାଥ ଜୀଉଙ୍କ ପୀଠରେ ପାପ ମୋଚନୀ ଏକାଦଶୀ

ଶ୍ରୀରଘୁନାଥ ଜୀଉଙ୍କ ପୀଠରେ ପାପ ମୋଚନୀ ଏକାଦଶୀ

ଓଡ଼ଗାଁ, ୨ା୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଓଡ଼ଗାଁରେ ବିଜେ ଶ୍ରୀରଘୁନାଥଜୀଉଙ୍କ ପୀଠରେ ସୋମବାର ଚୈତ୍ର କୃଷ୍ଣ ପାପ ମୋଚନୀ ଏକାଦଶୀ ତିଥିରେ ଦୈନନ୍ଦିନ ନୀତି ପରେ ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ଶ୍ରୀଜୀଉଙ୍କ ଚକା ଅପସର ନୀତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ।

ନିର୍ବାଚନ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକଙ୍କ ଦଶପଲ୍ଲା ଗସ୍ତ :  ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା

ନିର୍ବାଚନ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକଙ୍କ ଦଶପଲ୍ଲା ଗସ୍ତ : ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା

ଦଶପଲ୍ଲା,୨ା୪ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ନିର୍ବାଚନ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ସୋରୋପ୍‌ ପି. (ଜେନେରାଲ) ସୋମବାର ଦଶପଲ୍ଲା ବ୍ଲକ ଗସ୍ତ କରି ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ପରେ ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ସଭାଗୃହ ମଧ୍ୟରେ ନିର୍ବାଚନ ସମ୍ପର୍କିତ ସମସ୍ତ ବିଷୟରେ ଜିଲା ଓ ବ୍ଲକର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। 

୨୭ ବର୍ଷରେ ପାଦ ଥାପିଲା ଜିଲା:   ମୌଳିକ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ ହୋଇପାରୁନାହିଁ

୨୭ ବର୍ଷରେ ପାଦ ଥାପିଲା ଜିଲା: ମୌଳିକ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ ହୋଇପାରୁନାହିଁ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୨ା୪ (ରଞ୍ଜନ କୁମାର ପ୍ରଧାନ)- ୧୯୯୩ ମସିହା  ଏପ୍ରିଲ ୧ ତାରିଖ। ଏହି ଦିନ ଓଡ଼ିଶାରେ ୧୩ ଜିଲାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇ ୩୦ଟି କରାଗଲା। ଏହି ସମୟରେ ପୁରୀ ଜିଲାରୁ ଅଲଗା ହୋଇ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ମାନ୍ୟତା ପାଇଲା। ମଙ୍ଗଳବାର ଜିଲା ୨୭ ବର୍ଷରେ ପାଦ ଥାପିବ। ବିଗତ ୨୬ ବର୍ଷରେ ଜିଲାର ଯେଉଁଭଳି ବିକାଶ ହେବା କଥା ସେଭଳି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିନାହିଁ। 

ପ୍ରଶାନ୍ତଙ୍କ ପ୍ରାର୍ଥିତ୍ୱକୁ ବିରୋଧ, ନାଉଗାଁରେ ବିକ୍ଷୋଭ

ପ୍ରଶାନ୍ତଙ୍କ ପ୍ରାର୍ଥିତ୍ୱକୁ ବିରୋଧ, ନାଉଗାଁରେ ବିକ୍ଷୋଭ

ନାଉଗାଁ,୧ା୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ବାଲିକୁଦା-ଏରସମା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରୁ ୨ ଥର ବିଧାୟକ ଭାବେ ଜିତିଥିବା ପ୍ରଶାନ୍ତ କୁମାର ମୁଦୁଲିଙ୍କୁ ଚଳିତ ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେଡି ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଆସନରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଛି।

ଓଡ଼ିଶା ପୋଲିସ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ:  ଅର୍ଥନୈତିକ, ସାଇବର ଅପରାଧ ପୋଲିସ ପାଇଁ ନୂତନ ଆହ୍ବାନ

ଓଡ଼ିଶା ପୋଲିସ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ: ଅର୍ଥନୈତିକ, ସାଇବର ଅପରାଧ ପୋଲିସ ପାଇଁ ନୂତନ ଆହ୍ବାନ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୧ା୪- ସାମ୍ବିଧାନିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ପୋଲିସର ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ୱ ପୂର୍ଣ୍ଣ। ଏଥିପାଇଁ ନିଷ୍ଠା, ଧର୍ଯ୍ୟ,  ଶୌର୍ଯ୍ୟ ଓ ସମୟାନୁବର୍ତ୍ତିତା ଆବଶ୍ୟକା ଦେଶର ବନ୍ୟା, ବାତ୍ୟା, ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳାରେ ଓଡ଼ିଶା ପୋଲିସ ଦୀର୍ଘ ୮୪ ବର୍ଷ ହେବ ନିଜର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ପରାୟଣତା ଦେଖାଇଛି।

କଣ୍ଟିଲୋ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍‌ :ଅଶୋକ କିଙ୍ଗ୍‌ ବିଜୟୀ

କଣ୍ଟିଲୋ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍‌ :ଅଶୋକ କିଙ୍ଗ୍‌ ବିଜୟୀ

ଖଣ୍ଡପଡ଼ା,୧ା୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-କଣ୍ଟିଲୋ ବରୁଣେଇ ଯୁବ କ୍ଲବ୍‌ ଆନୁୁକୂଲ୍ୟରେ ଆୟୋଜିତ  କଣ୍ଟିିଲୋ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍‌ର(କେପିଏଲ୍‌) ୨ୟ କ୍ରିକେଟ୍‌ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ରବିବାର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଏଥିରେ ଭାଗ ନେଇଥିବା ୬ଟି ଟିମ୍‌ ପୂର୍ବାହ୍ନରେ କଣ୍ଟିଲୋ, ବାଣପୁର ଆଦି ଅଞ୍ଚଳକୁ ବାଇକ୍‌ ରାଲି କରି କଣ୍ଟିଲୋ ପଲ୍‌ଟନ ପଡିଆଠାରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଥିଲେ

ଚିଲିକା-ନୂଆପଡାରେ ଦଶଦୋଳ

ଚିଲିକା-ନୂଆପଡାରେ ଦଶଦୋଳ

କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ,୧ା୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ପୁରୀ ଜିଲା କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ ବ୍ଲକସ୍ଥ ଚିଲିକା ନୂଆପଡାଠାରେ ରବିବାର ଐତିହାସିକ ଦଶଦୋଳ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। ମୁଖ୍ୟ ପୀଠାଧୀଶ ଶ୍ରୀଶ୍ରୀ ଗୁପ୍ତେଶ୍ୱର ଦେବ, ମା’ ଚଣ୍ଡୀ ଠାକୁରାଣୀ କମିଟି ନେତୃତ୍ୱରେ ବ୍ଲକର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ୧୪ ଠାକୁର ସୁସଜ୍ଜିତ ବିମାନରେ ପଟୁଆରରେ ଆସି ପୂଜାମଣ୍ଡପରେ ବିରାଜମାନ ହୋଇଥିଲେ।

ଯୁବକଙ୍କ ଛାତିରୁ ବାହାରିଲା ତୀର

ଯୁବକଙ୍କ ଛାତିରୁ ବାହାରିଲା ତୀର

କଟକ ଅଫିସ, ୧ା୪- ପାରିବାରିକ କଳହକୁ ନେଇ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ ତୀର ମାଡ଼ ହୋଇଥିଲା। ତୀରଟି ତାଙ୍କ ଛାତିରେ ପଶି ଯାଇଥିଲା। ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ତାଙ୍କୁ  ଏସ୍‌ସିବି ମେଡିକାଲ ଅଣାଯାଇଥିଲା। କାଜୁଆଲିଟିରେ ପହଞ୍ଚତ୍ବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ମେଡିକାଲର ହୃଦ୍‌ବକ୍ଷଶଲ୍ୟ ବିଭାଗରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା।

ସଭା ଅଧାରୁ ଭାଙ୍ଗିଲା ବିଜେଡି ମଞ୍ଚ

ସଭା ଅଧାରୁ ଭାଙ୍ଗିଲା ବିଜେଡି ମଞ୍ଚ

ଆଳି, ୩୧।୩ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଲୋକ ସଭା ଓ ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ଆଗାମୀ ୨୯ ତାରିଖରେ ନିର୍ବାଚନ ହେବାକୁ ଥିବାବେଳେ ଆଳି ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ରବିବାରଠାରୁ ବିଜେଡି ନିର୍ବାଚନୀ ପ୍ରଚାର ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଏହି ଅବସରରେ ଜୁଆଣିଆ ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ନିକଟରେ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ ଓ କର୍ମୀ ସମ୍ମିଳନୀ ନିମେନ୍ତ ଏକ ମଞ୍ଚ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିଲା। ମାତ୍ର ନିର୍ବାଚନୀ ସଭା ଆରମ୍ଭ ହେବାର କିଛି ସମୟ ପରେ ମଞ୍ଚ ଭୁଶୁଡି ପଡ଼ିଥିବା ଦେଖାଯାଇଥିଲା। 

ପୋଲିସ, ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଗାଡ଼ି ଯାଞ୍ଚ

ପୋଲିସ, ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଗାଡ଼ି ଯାଞ୍ଚ

ତିଗିରିଆ,୩୧ା୩ (ଡି.ଏନ.ଏ.): ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ତିଗିରିଆ ପୋଲିସ ଓ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ରବିବାର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ୬୫ ନଂ ରାଜ୍ୟ ରାଜପଥର ବିନ୍ଧାଣିମା ବାଇପାସ ହନୁମାନ ଛକଠାରେ ବିଭିନ୍ନ ଚାରି ଚକିଆ ଯାନଗୁଡ଼ିକୁ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଛି।

କେନ୍ଦ୍ରପଡ଼ା ଜିଲା ଗଠନକୁ ୨୬ ପୁରିଲା : ବିକାଶ ସ୍ବପ୍ନ ଏବେବି ଅଧୁରା

କେନ୍ଦ୍ରପଡ଼ା ଜିଲା ଗଠନକୁ ୨୬ ପୁରିଲା : ବିକାଶ ସ୍ବପ୍ନ ଏବେବି ଅଧୁରା

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୩୧ା୩- ୧୯୯୩ ଏପ୍ରିଲ ୧ରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଅବିଭକ୍ତ କଟକ ଜିଲାକୁ ଭାଗ କରି କେନ୍ଦ୍ରପଡ଼ାକୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଜିଲା ମାନ୍ୟତା ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ଇତିମଧ୍ୟରେ ଜିଲା ଗଠନକୁ  ୨୬ ବର୍ଷ ବିତିଛି ।  ଜିଲା ଗଠନ ପରେ ଅଞ୍ଚଳର ବିକାଶ ହେବ ବୋଲି ଲୋକେ ଭାବିଥିଲେ। ମାତ୍ର ଏହି ସ୍ବପ୍ନ ଏବେବି ଅଧୁରା ରହିଛି।

ନକଲି ଜର୍ଦ୍ଦା ଜବତ: ଜଣେ ଗିରଫ

ନକଲି ଜର୍ଦ୍ଦା ଜବତ: ଜଣେ ଗିରଫ

ଛତିଆ,୩୧ା୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଛତିଆ ବିଟ୍‌ ହାଉସ୍‌ ପୋଲିସ ରବିବାର ସକାଳେ ନକଲି ଜର୍ଦ୍ଦା ଜବତ କରିବା ସହ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ଅଭିଯୁକ୍ତ ହେଲେ ବିଦ୍ୟାଧରପୁର ଗ୍ରାମର କାବୁଲି ନାଥ (୪୨)। ବଡ଼ଚଣା ବ୍ଲକ ନେଳିଆ ପଞ୍ଚାୟତର ବିଦ୍ୟାଧରପୁର ଗ୍ରାମରେ ନକଲି ଜର୍ଦ୍ଦା କାରବାର ହେଉଥିବା ନେଇ ପୋଲିସ ପାଖରେ ଖବର ଥିଲା।

ପାଟନାଳୀ ପୁନରୁଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଅଟକିଛି ଅଧାରେ

ପାଟନାଳୀ ପୁନରୁଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଅଟକିଛି ଅଧାରେ

ମାର୍ଶାଘାଇ,୩୧। ୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ) -କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା ମାର୍ଶାାଘାଇ ଅଞ୍ଚଳ ଦେଇ ପ୍ରବାହିତ ଲୁଣା ନଦୀର ଶାଖା ପାଟନାଳୀ ପୁନରୁଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଫେଲ୍‌ ମାରିଛି ।  ଦଳ ଓ ପଙ୍କରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଏହି  ପାଟନାଳୀ ଏବେ ବିଷଧର ସର୍ପଙ୍କ ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳ ପାଲଟିଛି ।  ଏ ନେଇ ବାରମ୍ବାର ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ପ୍ରଶାସନର ନିଦ ଭାଙ୍ଗିଥିଲା ।  ତେଣୁ ପୋତି ହୋଇ ଯାଇଥିବା ପାଟନାଳୀ ଯେପରି ପୁନର୍ବାର ଲୋକେ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ସେଥିପାଇଁ ଗତବର୍ଷ ମେ ୫ ତାରିଖରୁ  ଖନନ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ମାତ୍ର ଇତିମଧ୍ୟରେ ୧୦ ମାସ ବିତି ଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ  ଖନନ କାମରେ କୌଣସି ଅଗ୍ରଗତି ହୋଇନାହିଁ ।  ଫଳରେ ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଏ ସଂପର୍କରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଜଳନିକାସ ବିଭାଗର ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ତୁଷାରକାନ୍ତ ମହାପାତ୍ରଙ୍କୁ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବାରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମାଟି ଖୋଳିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିବା ମେଶିନ ପଙ୍କରେ ଦବି ଯାଉଛି ।  ତେଣୁ ପାଟନାଳୀ ଖୋଳା କାମ ସମ୍ଭବପର ହେଉନାହିଁ। ନଦୀ ଶଯ୍ୟାର ମାଟି ଶୁଖି ଟାଣ ହେଲା ପରେ ଏପ୍ରିଲ ମାସ ବେଳକୁ ଖନନ କାମ କରାଯିବ ।  ଏହାଛଡା  ବିଷଧର ସାପ ଥିବାରୁ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପାଟନାଳୀ ଖୋଳିବା କିମ୍ବା ଦଳ ସଫା କାମ କରିବାରେ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଛି ।