Dharitri News

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

୫୫ଲକ୍ଷ ରଖି ଖେଳୁଛି ବୀମା କମ୍ପାନୀ

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଅଫିସ, ୫।୧: ସରକାର ପ୍ରାଣୀଧନ ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛନ୍ତି। ଲୋକେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଗୋପାଳନ ସହ ଛେଳି, ମେଣ୍ଢା ଆଦି ପାଳନ କରନ୍ତୁ ବୋଲି ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଉଛି। ଯେଉଁମାନେ ଏହି ପ୍ରାଣୀ ରଖୁଛନ୍ତି ସେମାନେ ବୀମା କରାଇବା ଜରୁରୀ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ଏପରି କି ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରତି ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସା ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ ଦିଆଯାଉଛି। ସେହି ଅନୁଯାୟୀ, ବିଭାଗୀୟ କର୍ମଚାରୀମାନେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରୁଛନ୍ତି। ହେଲେ ଲୋକେ ବୀମା ରାଶି ଜମା କରିସାରିଲା ପରେ ବୀମା କମ୍ପାନୀ ସେମାନଙ୍କ ସହ ଚଞ୍ଚକତା କରୁଛି। ଅନେକଙ୍କ ନାମ ବୀମାଭୁକ୍ତ ନ କରି ଖେଳୁଛି। ଏପରି କି ବୀମାଭୁକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଗାଈ, ବଳଦ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଲେ ବୀମା ଅର୍ଥ ମିଳୁନି।

ମରଣଯନ୍ତା ପାଲଟିଛି  ଜାତୀୟ ରାଜପଥ

ମରଣଯନ୍ତା ପାଲଟିଛି ଜାତୀୟ ରାଜପଥ

ସୁକିନ୍ଦା,୫।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଡୁବୁରିଠାରୁ ସୁକିନ୍ଦା ଦେଇ ଭୁବନ ଯାଇଥିବା ୫୩ନଂ. ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ମରଣଯନ୍ତା ପାଲଟିଛି। ଏହି ରାସ୍ତାରେ ବାରମ୍ବାର ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିବା ସାଧାରଣ ଘଟଣା ହୋଇସାରିଲାଣି।

କାଗଜ କଲମରେ ଚାଲିଛି ଲୁଟ

କାଗଜ କଲମରେ ଚାଲିଛି ଲୁଟ

ବରୀ,୫।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.) ବରୀ ଅଞ୍ଚଳର ଅଟିରା ପଞ୍ଚାୟତରେ ରହିଛି ଜଳସମ୍ପଦ ବିଭାଗର ସବ୍‌ ଡିଭିଜନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ କାଗଜ କଲମରେ ସରକାରୀ ଅର୍ଥ ଲୁଟ ଚାଲିଛି। ଏହି ଘଟଣାର ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ବରୀ-ରତ୍ନଗିରି ସଚେତନ ନାଗରିକ ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ଭିଜିଲାନ୍ସ ବିଭାଗରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏହି ଲୁଟ ପାଇଁ ପରୋକ୍ଷରେ ଜାରକାସ୍ଥିତ ଜଳ ସମ୍ପଦ ବିଭାଗ ଡିଭିଜନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ସହାୟତା ନିଆଯାଉଛି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି।

କାଗଜ କଲମରେ ଚାଲିଛି ଲୁଟ

ବରୀ,୫।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.) ବରୀ ଅଞ୍ଚଳର ଅଟିରା ପଞ୍ଚାୟତରେ ରହିଛି ଜଳସମ୍ପଦ ବିଭାଗର ସବ୍‌ ଡିଭିଜନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ କାଗଜ କଲମରେ ସରକାରୀ ଅର୍ଥ ଲୁଟ ଚାଲିଛି। ଏହି ଘଟଣାର ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ବରୀ-ରତ୍ନଗିରି ସଚେତନ ନାଗରିକ ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ଭିଜିଲାନ୍ସ ବିଭାଗରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏହି ଲୁଟ ପାଇଁ ପରୋକ୍ଷରେ ଜାରକାସ୍ଥିତ ଜଳ ସମ୍ପଦ ବିଭାଗ ଡିଭିଜନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ସହାୟତା ନିଆଯାଉଛି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି।

ଧାନଖଳାରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ

ରାଜନଗର, ୫।୧ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ରାଜନଗର ବ୍ଲକ କୁରୁଣ୍ଟି ପଞ୍ଚାୟତ କୁରୁଣ୍ଟି ଗ୍ରାମସ୍ଥିତ ଏକ ଧାନଖଳାରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟି ୫ଟି ଧାନଗଦା ଗୁରୁବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଜଳିଯାଇଛି। ଏଥିରେ ପ୍ରାୟ ୧୫ ହଜାର ଧାନ ବିଡ଼ା ପୋଡି ପାଉଁଶ ହୋଇଯାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

୨ ଦିନ ହେଲା ମଧ୍ୟାହ୍ନଭୋଜନ ବନ୍ଦ

ମହାକାଳପଡା, ୫।୧ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ମହାକାଳପଡ଼ା ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ବଳିପାଳ ପଞ୍ଚାୟତର ଶ୍ରୀଚନ୍ଦନପୁର ଗ୍ରାମସ୍ଥିତ ବୁଦ୍ଧେଶ୍ୱର ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଗତ ୨ଦିନ ହେବ ମଧ୍ୟାହ୍ନଭେଜନ ରୋଷେଇ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଛି।

ବାର୍‌ହା ଆକ୍ରମଣରେ ୬ ଗୁରୁତର

ମହାକାଳପଡ଼ା, ୫।୧ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ମହାକାଳପଡ଼ା ବ୍ଲକ ବତୀଘର ମହିଳା ପଞ୍ଚାୟତର ଉତ୍ତର ବରକୋଳିଖୋଳା ଗ୍ରାମରେ ବାର୍‌ହା ଆକ୍ରମଣରେ ଶୁକ୍ରବାର ୨ଗୁରୁତର ଓ ୪ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

କସ୍ତୁରୀ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା: ସନ୍ଦେହ ଘେରରେ ପ୍ରଶାସନର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୫।୧- ଡେରାବିଶ ବ୍ଲକ ଅଢ଼ଙ୍ଗା ଗ୍ରାମର ଋକ୍ମଣୀ ଦେବୀ ବାଳିକା ବିଦ୍ୟାଳୟର କ୍ରୀଡାଛାତ୍ରୀ କସ୍ତୁରୀ ସାମନ୍ତରାୟଙ୍କ ଅସ୍ବାଭାବିକ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାର ଇତିମଧ୍ୟରେ ସାଢ଼େ ତିନିମାସ ବିତିଛି । ସେ ସମୟରେ ଏ ନେଇ ଜିଲାର ରାଜକନିକା ଓ ସଦର ଥାନାରେ ୨ଟି ଅଭିଯୋଗପତ୍ର ଦିଆ ଯାଇଥିଲା । ତେବେ ଗତ ୨ ଦିନ ତଳେ ଜିଲା ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ କସ୍ତୁରୀଙ୍କ ବାପା ବିଭୂତି ସାମନ୍ତରାୟଙ୍କୁ ଅଭିଯୋଗପତ୍ରର ନକଲ, ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ ଓ ଭିସେରା ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି ।

୫୫ଲକ୍ଷ ରଖି ଖେଳୁଛି ବୀମା କମ୍ପାନୀ

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଅଫିସ, ୫।୧: ସରକାର ପ୍ରାଣୀଧନ ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛନ୍ତି। ଲୋକେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଗୋପାଳନ ସହ ଛେଳି, ମେଣ୍ଢା ଆଦି ପାଳନ କରନ୍ତୁ ବୋଲି ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଉଛି। ଯେଉଁମାନେ ଏହି ପ୍ରାଣୀ ରଖୁଛନ୍ତି ସେମାନେ ବୀମା କରାଇବା ଜରୁରୀ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ଏପରି କି ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରତି ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସା ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ ଦିଆଯାଉଛି। ସେହି ଅନୁଯାୟୀ, ବିଭାଗୀୟ କର୍ମଚାରୀମାନେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରୁଛନ୍ତି। ହେଲେ ଲୋକେ ବୀମା ରାଶି ଜମା କରିସାରିଲା ପରେ ବୀମା କମ୍ପାନୀ ସେମାନଙ୍କ ସହ ଚଞ୍ଚକତା କରୁଛି। ଅନେକଙ୍କ ନାମ ବୀମାଭୁକ୍ତ ନ କରି ଖେଳୁଛି। ଏପରି କି ବୀମାଭୁକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଗାଈ, ବଳଦ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଲେ ବୀମା ଅର୍ଥ ମିଳୁନି।

ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଣ,ଖାଉଟି ସୁରକ୍ଷା ସଚିବଙ୍କ ଯାଜପୁର ଗସ୍ତ

ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଣ,ଖାଉଟି ସୁରକ୍ଷା ସଚିବଙ୍କ ଯାଜପୁର ଗସ୍ତ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୫।୧ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଣ ଓ ଖାଉଟି ସୁରକ୍ଷା ସଚିବ ବୀର ବିକ୍ରମ ଯାଦବ ଶୁକ୍ରବାର ଯାଜପୁର ଜିଲାର ବଡ଼ଚଣା ଓ ଧର୍ମଶାଳା ବ୍ଲକର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟ ବୁଲି ଦେଖିବା ସହ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟର ସମୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ। ଧର୍ମଶାଳା ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ପରିଦର୍ଶନ କରିବା ସହିତ ନିରାମୟ ଔଷଧକୁ ଠିକ୍‌ଭାବେ ବିତରଣ କରିବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ। ବଡ଼ଚଣା ବ୍ଲକର ଚଣ୍ଡିଖୋଲସ୍ଥିତ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତିର ସରକାରୀ ହାଇସ୍କୁଲକୁ ଯାଇ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପାରିପାର୍ଶ୍ୱିକ ଉନ୍ନତି ଓ ସୁସ୍ଥ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ।

ସିରିଏଲ କିଲର ବୁଦ୍ଧଦେବଙ୍କୁ ରିମାଣ୍ଡରେ ନେଲା ପୋଲିସ

ସିରିଏଲ କିଲର ବୁଦ୍ଧଦେବଙ୍କୁ ରିମାଣ୍ଡରେ ନେଲା ପୋଲିସ

ଚଣ୍ଡିଖୋଲ,୫।୧(ଡି.ଏନ.ଏ) ବିବାହ ପ୍ରଲୋଭନ ଦେଖାଇ ଯୁବତୀଙ୍କ ସହ ପ୍ରଥମେ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ ଏବଂ ପରେ ପ୍ରମାଣ ନଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଯାଇ ସେମାନଙ୍କୁ ବିଭତ୍ସ ଭାବେ ହତ୍ୟା କରୁଥିବା ସିରିଏଲ କିଲର ବୁଦ୍ଧଦେବ ବେହେରା(୩୩)ଙ୍କୁ ବୈରୀ ପୋଲିସ ଶୁକ୍ରବାର ୨ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ନେଇଛି।

ହାର୍ଡସ୍ଲାଗ୍‌ ବିକ୍ରି ଆଳରେ ଫେରୋକ୍ରୋମ ଚୋରାଚାଲାଣ

ହାର୍ଡସ୍ଲାଗ୍‌ ବିକ୍ରି ଆଳରେ ଫେରୋକ୍ରୋମ ଚୋରାଚାଲାଣ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ/ଯାଜପୁରରୋଡ (ନି.ପ୍ର.),୫।୧ ଓଡ଼ିଶା ଶିଳ୍ପ ଉନ୍ନୟନ ନିଗମ (ଆଇଡିସି) ପରିଚାଳିତ ଫେରୋକ୍ରୋମ ଆଲଏଜ ଲିମିଟେଡରେ ଅଭିନୟ ଉପାୟରେ ଚାଲିଛି ଲୁଟ। ହାର୍ଡସ୍ଲାଗ ବିକ୍ରି ନାମରେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ବିଶୋଧିତ ଫେରୋକ୍ରୋମ ଚୋରାଚାଲାଣ ହେଉଥିବା ଶୁକ୍ରବାର ବିଭାଗୀୟ ସିକ୍ୟୁରିଟି ହାତରେ ଧରାପଡିଛି। ତେବେ ଏହାକୁ ରଫାଦଫା କରିବାକୁ ଜୋରସୋର ଉଦ୍ୟମ ହେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ଇନ୍ଦିରା ଆବାସ ମହାଦୁର୍ନୀତିର ଭିଜିଲାନ୍ସ ଚଢ଼ାଉ

ଇନ୍ଦିରା ଆବାସ ମହାଦୁର୍ନୀତିର ଭିଜିଲାନ୍ସ ଚଢ଼ାଉ

ରସୁଲପୁର,୫।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ରସୁଲପୁର ବ୍ଲକର ରାହାମ୍ବା ପଞ୍ଚାୟତରେ ଇନ୍ଦିରା ଆବାସ ବଣ୍ଟନ ଦୁର୍ନୀତି ଘଟଣାରେ ଶୁକ୍ରବାର ଯାଜପୁର ଭିଜିଲାନ୍ସ ଟିମ୍‌ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଭିଜିଲାନ୍ସର ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଟିମ୍‌ ସଦାନନ୍ଦପୁର ଗ୍ରାମରେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ କରିଛି। ଚଢ଼ାଉ ସମୟରେ ଇନ୍ଦିରା ଆବାସ ବଣ୍ଟନରେ ବ୍ୟାପକ ଦୁର୍ନୀତି ସମ୍ପର୍କିିତ ବହୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ଭିଜିଲାନ୍ସର ହସ୍ତଗତ ହୋଇଛି। ଏହି ଦୁର୍ନୀତିରେ ସରକାରୀ ବାବୁଙ୍କ ସାମିଲ ରହିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଏକାଧିକ ଜାଲ୍‌ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଇନ୍ଦିରା ଆବାସ ପ୍ରଦାନ ନାଁରେ ବ୍ୟାପକ ଅର୍ଥ ହରିଲୁଟ୍‌ ହୋଇଛି। ଭିଜିଲାନ୍ସ ଟିମ୍‌ ବ୍ଲକ ଓ ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଚଢାଉ କରି ଇନ୍ଦିରା ଆବାସ ବଣ୍ଟନ ସମ୍ପର୍କିତ କେସ୍‌ ରେକର୍ଡକୁ ଜବତ କରିଛି। କାଗଜପତ୍ର ଯାଞ୍ଚ କରିବା ନିମନ୍ତେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଫାଇଲଗୁଡିକୁ ନିଜ ହେପାଜତକୁ ନେଇଛି।

ବିଞ୍ଝାରପୁରରେ ଖୋଲିଲା ଧାନମଣ୍ଡି

ବିଞ୍ଝାରପୁରରେ ଖୋଲିଲା ଧାନମଣ୍ଡି

ବିଞ୍ଝାରପୁର,୫।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ବିଞ୍ଝାରପୁର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବିଭିନ୍ନ ସେବା ସମବାୟ ସମିତି ଆନୁକୁଲ୍ୟରେ ଶୁକ୍ରବାରଠାରୁ ଧାନମଣ୍ଡି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ପ୍ରଥମ ଦଫାରେ ବିଞ୍ଝାରପୁର ବ୍ଲକର ଅରେଇ, ଶାସନ୍ଦା, ଗୁହାଳି, ଚିକଣା, ଉତ୍ତଙ୍ଗରା ପ୍ରାଥମିକ କୃଷି ସେବାସମବାୟ ଆନୁକୁଲ୍ୟରେ ଏହି ଧାନମଣ୍ଡି ଖୋଲାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ଭୂମିହୀନ ପରିବାରଙ୍କୁ ଘରଡିହ ପଟ୍ଟା ବଣ୍ଟନ

ଭୂମିହୀନ ପରିବାରଙ୍କୁ ଘରଡିହ ପଟ୍ଟା ବଣ୍ଟନ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ/ଯାଜପୁରରୋଡ଼ (ନି.ପ୍ର.),୫।୧ ବ୍ୟାସନଗର ତହସିଲ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଠାରେ ଶୁକ୍ରବାର କୋରେଇ ବ୍ଲକର ଭୂମିହୀନଙ୍କୁ ଘରଡିହ ପଟ୍ଟା ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି ।

ଉତ୍କଟ ହେଲାଣି ପାନୀୟଜଳ ସମସ୍ୟା

ଉତ୍କଟ ହେଲାଣି ପାନୀୟଜଳ ସମସ୍ୟା

ପାରାଦୀପ,୫।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର) ପାରାଦୀପରେ ଶିଳ୍ପ ସଂସ୍ଥା ଯେତିକି ବଢିଚାଲିଛି, ସେହି ଅନୁଯାୟୀ ପାନୀୟଜଳ ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। ସମୁଦ୍ର ସଂଲଗ୍ନ ଏହି ବନ୍ଦର ଭିତ୍ତିକ ଶିଳ୍ପ ନଗରୀରେ ପାନୀୟ ଜଳ ସମସ୍ୟା ଅଧିକାଂଶ ସମୟ ଲାଗି ରହିଥାଏ। ଗତ ୫ବର୍ଷ ହେଲା ଏହି ସମସ୍ୟା ବଢିଯାଇଛି। ବିଶେଷକରି ଖରାଦିନେ ଜନସାଧାରଣ ବହୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ବନ୍ଦର କଲୋନୀରେ ମାସାଧିକ କାଳ ଦିନକୁ ଥରେ ଜଳ ଯୋଗାଣ ହୋଇଥାଏ, ତାହା ପୁଣି ସ୍ବଳ୍ପ ପରିମାଣର। ଚଳିତବର୍ଷ ପ୍ରଥମାର୍ଦ୍ଧରୁ ଜଳ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଲାଣି। ବନ୍ଦର କଲୋନୀରେ ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ପାଣି ଶେଷ ହୋଇଯାଉଛି। ଏହାକୁ ନେଇ ଏବେଠାରୁ ଲୋକେ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କଲେଣି। ଅନ୍ୟତମ ଜଳସଙ୍କଟ ସ୍ଥାନ ହେଲା ବସ୍ତି। ପୌରାଞ୍ଚଳର ୧୯ ଓ୍ବାର୍ଡରେ ଥିବା ୧୫ ବସ୍ତିରେ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ବିଶୁଦ୍ଧ ପାନୀୟଜଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇନାହିଁ। ବର୍ଷତମାମ ପୌର ପାଳିକା ପକ୍ଷରୁ ଗାଡିରେ ପାଣି ନେଇ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି। ପାଣିଗାଡି ଯେତେବେଳେ ବସ୍ତିରେ ପହଞ୍ଚୁଛି, ସେତେବେଳେ ପାଣି ନେବାକୁ ମହିଳାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଝଗଡ଼ା ହେଉଛି।

ବେଆଇନ ବାଲି ଚାଲାଣ ଉପରେ ଚଢ଼ାଉ, ୫ଟ୍ରାକ୍ଟର ଜବତ

ବେଆଇନ ବାଲି ଚାଲାଣ ଉପରେ ଚଢ଼ାଉ, ୫ଟ୍ରାକ୍ଟର ଜବତ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୫।୧ ଯାଜପୁର ତହସିଲ ପକ୍ଷରୁ ଶୁକ୍ରବାର ବେଆଇନ ବାଲି ଚାଲାଣ ଉପରେ ଚଢାଉ କରାଇଯାଇଛ। ବେଆଇନ ବାଲି ପରିବହନରେ ବ୍ୟବହୃତ ୫ଟି ଟ୍ରାକ୍ଟରକୁ ଯାଜପୁର ତହସିଲଦାର ଲକ୍ଷ୍ମୀକାନ୍ତ ମିଶ୍ର ଜବତ କରିବା ସହ ଦୁଇଟି ଟ୍ରାକ୍ଟର ମାଲିକଙ୍କଠାରୁ ୩୦ହଜାର ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଆଦାୟ କରିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟ ୩ଟି ଟ୍ରାକ୍ଟର ଉପରେ ଲାଗୁ ହୋଇଥିବା ଜରିମାନା ଆଦାୟ ହୋଇପାରି ନାହିଁ। ବିଭିନ୍ନ ଆଳ ଦେଖାଇ ଟ୍ରାକ୍ଟରକୁ ଛଡାଇ ନେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା ଚାଲିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି। ଜବତ ଟ୍ରାକ୍ଟର ମଧ୍ୟରୁ ୩ଟି ଟ୍ରାକ୍ଟର ଯାଜପୁର ଟାଉନ ଥାନା ଅଧିନରେ ଥିବାବେଳେ ବାକି ୨ଟି ଟ୍ରାକ୍ଟର ଯାଜପୁର ହେପାଜତରେ ରହିଛି। ଟ୍ରାକ୍ଟର ଚାଳକମାନେ ଥାନାରେ ଅଟକ ଅଛନ୍ତି। ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ତଦନ୍ତ ଜାରି ରହିଛି।

ରାଜନୈତିକ ପଶାପାଲିରେ ଝୁଲି ରହିଛି ବିକାଶ

ରାଜନୈତିକ ପଶାପାଲିରେ ଝୁଲି ରହିଛି ବିକାଶ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ/ଯାଜପୁରରୋଡ (ନି.ପ୍ର.),୫।୧ ସହରାଞ୍ଚଳର ବିକାଶ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଉନ୍ନତି ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାରେ ବ୍ୟାସନଗର ପୌରାଞ୍ଚଳ ବିଫଳ । ଏଭଳି ଅନୁଭବ କରି ସରକାର ବ୍ୟାସନଗର ପୌରାଞ୍ଚଳକୁ ଉପେକ୍ଷା କରି ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗକୁ ଏହି ଯୋଜନାର ଅନୁଦାନ ଟେକି ଦେଇଛନ୍ତି। ୨୬ଟି ୱାର୍ଡକୁ ୨୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ସମୁଦାୟ ୬ କୋଟି ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଅନୁଦାନ ମଞ୍ଜୁର ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ବ୍ୟାସ ସରୋବରର ଉନ୍ନତି ସକାଶେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗରୁ ଆବଣ୍ଟିତ ୫୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରି ନ ପାରିବାରୁ ଯାଜପୁର ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗଠାରୁ ଫେରି ଯାଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ଏପରିକି ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ ହାତରେ ଥିବା ବ୍ୟାସନଗର ସଂସ୍କୃତି ଭବନ, କେଏନଡିଏ ବିଲ୍ଡିଂ, କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପ, ବ୍ୟାସ ସରୋବର ଆଦି ଅଧାପନ୍ତରିଆ ଅବସ୍ଥାରେ ପଡିରହିଛି। ଏଡାସତ୍ତ୍ୱେ ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ ଉପରେ ଭରସା କରିବା କିଛି ମନ୍ଦ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟକୁ ସୂଚାଉଥିବା ମନେ ହେଉଛି । ରାଜନୈତିକ ପଶାଖେଳରେ ବ୍ୟାସନଗର ସହରର ବିକାଶ ଏଭଳି ଭାବେ ଝୁଲି ରହିଥିବାରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ମହଲରେ ଆଲୋଡନ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ଆସନ୍ତା ୭ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ନହେଲେ ବ୍ୟାପକ ଆନ୍ଦୋଳନ କରାଯିବ ବୋଲି ଚେତାବନୀ ଦିଆଯାଇଛି।

୧୩ ଲୁଟ୍‌ ବାଇକ୍‌ ଜବତ:୪ଲୁଟେରା ଗିରଫ

୧୩ ଲୁଟ୍‌ ବାଇକ୍‌ ଜବତ:୪ଲୁଟେରା ଗିରଫ

ମାର୍ଶାଘାଇ,୫।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ମାର୍ଶଘାଇ ଥାନା ପୋଲିସ ୧୩ଲୁଟ୍‌ ବାଇକ୍‌ ଜବତ କରିବା ସହ ୪ଜଣ ଲୁଟେରାଙ୍କୁ ଶୁକ୍ରବାର ଗିରଫ କରିଛି। ସେମାନେ ହେଲେ କଟକ ଜିଲା ପଦ୍ମପୁର ଅଞ୍ଚଳର ଅସୁଲି ନାୟକ ଓରଫ ବଣ୍ଟି, କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଟାଉନ ଥାନା ନସଡିପୁର ଅଞ୍ଚଳର ମନୋଜ ଦାସ, କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ସଦର ଥାନା କୁହୁଡି ପଞ୍ଚାୟତ ଓସ୍ତା ଗ୍ରାମର ଲିଟୁ ଓରଫ ଆର୍ଶିବାଦ ଦାସ ଏବଂ ସତ୍ୟଗୁରୁ ତୁଷାରକାନ୍ତ ସାହୁ।

ଭିତର କନିକାରେ କୁମ୍ଭୀର ଗଣନା ଆରମ୍ଭ

ରାଜନଗର,୫।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା ରାଜନଗର ବ୍ଲକ ଭିତରକନିକା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନରେ ଶୁକ୍ରବାର ବଉଳା କୁମ୍ଭୀରମାନଙ୍କ ଗଣନା କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନରେ ପ୍ରବାହିତ ନଦୀ,ନାଳରେ ବାସକରୁଥିବା କୁମ୍ଭୀର ମାନଙ୍କ ଗଣନା କାର୍ଯ୍ୟ ସକାଳୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏହା ୩ଦିନ ଧରି ଚାଲିବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି।

ଉଠାଦୋକାନୀଙ୍କୁ ଉଚ୍ଛେଦ ପ୍ରତିବାଦରେ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ

ଉଠାଦୋକାନୀଙ୍କୁ ଉଚ୍ଛେଦ ପ୍ରତିବାଦରେ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ

ଯାଜପୁର ରୋଡ଼, ୫।୧(ନି.ପ୍ର.): ବ୍ୟାସନଗର ପୌରପରିଷଦର ଉଠାଦୋକାନୀଙ୍କୁ ଗତ କିଛିଦିନ ହେବ ଉଚ୍ଛେଦ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହାର ପ୍ରତିବାଦରେ ଶୁକ୍ରବାର ୧୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଶ୍ରମିକ ନେତା ବିଦ୍ୟାଧର ମହାନ୍ତି, ପୂର୍ବତନ କାଉନ୍‌ସିଲର ଅଜୟ କୁମାର ସାହୁ, ପଦ୍ମନାଭ ସ୍ବାଇଁଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଉଠାଦୋକାନୀମାନେ ମୁଣ୍ଡରେ ପରିବା ଧରି ପୋଲିସ ବିରୋଧରେ ନାରାବାଜି ଦେଇଥିଲେ।

ଯବାନଙ୍କ ଶେଷକୃତ୍ୟ ସମ୍ପନ୍ନ

ଯବାନଙ୍କ ଶେଷକୃତ୍ୟ ସମ୍ପନ୍ନ

ବୋଲଗଡ଼, ୫।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ୧୯୫ ବାଟାଲିୟନ୍‌ ବିଏସ୍‌ଏଫ୍‌ ଗାଡ଼ି ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଗୁରୁତର ହୋଇ ବିଶାଖାପାଟଣାରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଥିବା ଯବାନ ଆମଜାଦ୍‌ ଖାଁ(୨୮)ଙ୍କର ଗୁରୁବାର ପରଲୋକ ହୋଇଥିଲା। ଯବାନଙ୍କ ମରଶରୀରକୁ ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳେ ନିଜ ଗାଁ ବୋଲଗଡ଼ ବ୍ଲକ ପରିଖେତାଠାରେ ତୋପ ସଲାମି ଦିଆଯାଇ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସମ୍ମାନର ସହିତ ଶେଷକୃତ୍ୟ ସମ୍ପନ୍ନ କରାଯାଇଛି।

ଅଭିଜ୍ଞତା ଆଳରେ ମିଳୁନି ନିଯୁକ୍ତି

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୪।୧ ଅଭିଜ୍ଞତା ନ ଥିଲେ କଳିଙ୍ଗନଗର ଶିଳ୍ପାଞ୍ଚଳରେ ନିଯୁକ୍ତି ମିଳିବ ନାହିଁ । ଏହାକୁ ଶିଳ୍ପଦ୍ୟୋଗୀମାନେ ପାଥେୟ କରି ସରକାରଙ୍କ ମୁହଁ ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ତେବେ ନିଯୁକ୍ତି ନ ହେଲେ ଅଭିଜ୍ଞତା କୁଆଡୁ ଆସିବ ବୋଲି ବେକାର ଯୁବତୀଯୁବକ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି। ଏଭଳି ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ପଡି ବିଭିନ୍ନ ବୈଷୟିକ ଡିଗ୍ରୀଧାରୀଙ୍କ ସମେତ ଜିଲାରେ ପ୍ରାୟ ୫୦ ହଜାର ଯୁବତୀଯୁବକ ବେକାର ହୋଇ ବସିଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ଆରପିଡିଏସି (ରିହାବିଲିଟେସନ ଆଣ୍ଡ ପେରିଫରିଆଲ ଆଡଭାଇଜରୀ କମିଟି) ବୈଠକ ଅନିୟମିତ ଭାବେ ଚାଲିଥିବାରୁ ବେକାରୀ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ନ ହେଇ କ୍ରମଶଃ ଉକତ୍ଟ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ।

ବର୍ଷେ ନ ପୂରୁଣୁ ରାସ୍ତାରୁ ଉଠିଲା ଚିପ୍ସ

ବର୍ଷେ ନ ପୂରୁଣୁ ରାସ୍ତାରୁ ଉଠିଲା ଚିପ୍ସ

କାଳିଆପାଣି,୪।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଜିଲା ଖଣିଜ ଦ୍ରବ୍ୟ ପାଣ୍ଠି(ଡିଏମ୍‌ଏଫ୍‌) ଯୋଜନାରେ ପଟଣାଠାରୁ ନାତୁର ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ୫୦ ଲକ୍ଷ ମଞ୍ଜୁର ହୋଇଥିଲା। ୫୦ ଲକ୍ଷ ବ୍ୟୟ ବରାଦରେ ୨୦୧୭ ଫେବୃୟାରୀରେ କାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିବା କଂକ୍ରିଟ ରାସ୍ତାରୁ ଚିପ୍ସ ଉଠିଯିବା ଫଳରେ ଗମନାଗମନ ଅସମ୍ଭବ ହୋଇପଡ଼ିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।