ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣି ଶିବିର

ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣି ଶିବିର

ଭାପୁର,୧୦ା୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଭାପୁର ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସଭାଗୃହରେ ମଙ୍ଗଳବାର ନୟାଗଡ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣି ଶିବିର ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା। ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ଏଡିଏମ୍‌ ପ୍ରସନ୍ନ କୁମାର ଦାସ ଶିବିର ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ। 

 ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଜନଶୁଣାଣିି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ୫୧ ଜଣଙ୍କ ତତ୍‌କାଳ ସମାଧାନ

ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଜନଶୁଣାଣିି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ୫୧ ଜଣଙ୍କ ତତ୍‌କାଳ ସମାଧାନ

କଳିଙ୍ଗନଗର, ୧୦।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଦାନଗଦି ବ୍ଲକରେ ମଙ୍ଗଳବାର  ଜନଶୁଣାଣିି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଜନ ଶୁଣାଣି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମୋଟ ୧୨୯ ଟି ଅଭିଯୋଗ ମଧ୍ୟରୁ ୧୧୯ଟି  ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଓ ୯ଟି ସାମୂହିକ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। ସେଥିରୁ ୫୧ଜଣ ଅଭିଯୋଗକାରୀଙ୍କ ତତ୍‌କାଳ ସମାଧାନ ହୋଇଥିବାବେଳେ ସୁନୀଲ ବିଶ୍ୱାସ (୬୦) ଓ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ସୀତା ବିଶ୍ୱାସଙ୍କୁ  ଜିଲାପାଳ ରେଡ୍‌କ୍ରସ ପାଣ୍ଠିରୁ  ୨ହଜାର ଟଙ୍କା  ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ  ସହୟତା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । 

ରାଶନକାର୍ଡ ବଣ୍ଟିଲେ ବିଧାୟକ

ରାଶନକାର୍ଡ ବଣ୍ଟିଲେ ବିଧାୟକ

ସୁକିନ୍ଦା, ୧୦ା୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ସୁକିନ୍ଦା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ସୁକିନ୍ଦା ଭବନଠାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ବିଧାୟକ ପ୍ରୀତିରଞ୍ଜନ ଘଡାଇଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନୂତନ ଭାବରେ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ରାଶନ କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି ା ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାରେ ପୂର୍ବରୁ ଥରେ ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇ ରାଶନ କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଥିଲା।

ସ୍ବଚ୍ଛତା ହିଁ ସେବା  କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ସ୍ବଚ୍ଛତା ହିଁ ସେବା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

କାଳିଆପାଣି,୧୦।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଗୋପବନ୍ଧୁ ଜୟନ୍ତୀ ଅବସରରେ ମଙ୍ଗଳବାର କ୍ରୋମାଇଟ ଖଣି ଅଞ୍ଚଳରେ କ୍ରୋମ୍‌ ଉତ୍ତୋଳନ କରୁଥିବା ଇମ୍ଫା କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ  ସ୍ଥାନୀୟ କାଳିଆପାଣି ପଞ୍ଚାୟତର ଗୁରୁଜଙ୍ଗ ଗ୍ରାମରେ ସ୍ବଚ୍ଛତା ହିଁ ସେବା ନାମରେ ଏକ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଗଛରୁ ମହିଳାଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ଶବ ଉଦ୍ଧାର

ଧର୍ମଶାଳା/ଚଢେଇଧରା,୧୦।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-  ଧର୍ମଶାଳା ବ୍ଲକ ଜେନାପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ମଧୁପୁରଗଡ ପଞ୍ଚାୟତ ଭୁବନପୁର ଗ୍ରାମ ଜଙ୍ଗଲରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଏକ ଗଛରୁ ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ପୋଲିସ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ଶବ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି।  ମୃତ ମହିଳା ଜଣଙ୍କ ମଧୁପୁରଗଡ (କୁକୁଡା ଖାଳେଇ) ଗ୍ରାମର ବାବୁଲା ମଳିକଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ପାର ମଳିିକ(୪୮)। 

ବିଭିନ୍ନସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ : ମଦ,  ଅଫିମ ଜବତ,  ୪ ଗିରଫ

ବିଭିନ୍ନସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ : ମଦ, ଅଫିମ ଜବତ, ୪ ଗିରଫ

ଧର୍ମଶାଳା, ୧୦୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ଯାଜପୁର ଅବକାରୀ ଅଧିକ୍ଷକ  ଓ କଟକ ଅବକାରୀ ସ୍କ୍ବାର୍ଡ ପକ୍ଷରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଧର୍ମଶାଳା ବ୍ଲକର ତିନୋଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଡାଉ କରାଯାଇ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଅଫିମ ଓ ଚୋରା ମଦ ଜବତ କରାଯାଇଛି। ଏଥିସହ ଏହି କାରବାରରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ୩ଜଣଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଗିରଫ ମଧ୍ୟ କରିଛି। 

ଚେକ୍‌ଡ୍ୟାମ କେନାଲ ମରାମତି କଲେ ଚାଷୀ ( ବ୍ୟାକ୍‌ ପେଜ୍‌)

ଚେକ୍‌ଡ୍ୟାମ କେନାଲ ମରାମତି କଲେ ଚାଷୀ ( ବ୍ୟାକ୍‌ ପେଜ୍‌)

ଡୁବୁରୀ, ୯ା୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) - ସୁକିନ୍ଦା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ସୋରିଷାପଦାଠାରେ  ଥିବା ଏକ ଚେକ୍‌ ଡ୍ୟାମ୍‌ଟି ମରାମତି ଓ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଅଭାବରୁ ଶୋଚନୀୟ ଅବସ୍ଥାରେ ପଡିରହିଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳର କେତେ ଜଣ ଚାଷୀ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇ ଟଙ୍କା ଆଦାୟ କରି କେନାଲର ମରାମତି କରିଛନ୍ତି। ମରାମତି ଦିଗରେ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ପଦକ୍ଷେପ ପାଇଁ ବ୍ଲକ କୃଷି ବିଭାଗ ଓ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳର ବହୁ ଚାଷୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ସୁଫଳ ମିଳି ପାରି ନ ଥିବା କହିଛନ୍ତି।

ବେଆଇନ ମଦ କାରବାର: ଥାନା ଦ୍ୱାରସ୍ଥହେଲେ ଶତାଧିକ ମହିଳା

ବେଆଇନ ମଦ କାରବାର: ଥାନା ଦ୍ୱାରସ୍ଥହେଲେ ଶତାଧିକ ମହିଳା

ସୁକିନ୍ଦା, ୯ା୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ସୁକିନ୍ଦା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଖରଡି ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତର ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାମରେ ଚୋରା ଦେଶୀ ମଦ କାରବାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ଏ ନେଇ ମଙ୍ଗଳବାର ପଞ୍ଚାୟତର ଶତାଧିକ ମହିଳା ଏକତ୍ରିତ ହୋଇ ଥାନା ଭାରପ୍ରାପ୍ତ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଭେଟି ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି।

ବାତ୍ୟା ଆସିଲେ ମରାମତି ହୁଏ ଡପ୍‌ଲର ରାଡାର

ବାତ୍ୟା ଆସିଲେ ମରାମତି ହୁଏ ଡପ୍‌ଲର ରାଡାର

ପାରାଦୀପ,୧୦ା୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଓଡ଼ିଶାର ପୂର୍ବ ଉପକୂଳବାସୀଙ୍କ ମନରେ ସାଧାରଣତଃ ଅକ୍ଟୋବର ମାସରେ ହିଁ ଛନକା ପଶିଥାଏ। କାରଣ ଏହି ମାସରେ ହିଁ ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ଼ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ, ଯେଉଁଥିରେ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ବ୍ୟାପକମାତ୍ରାରେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥାନ୍ତି। ଚଳିତବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଅବସ୍ଥା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ବୁଧ ଓ ଗୁରୁବାର ହେବାକୁ ଥିବା ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବାତ୍ୟା ‘ତିତ୍‌ଲି’କୁ ନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଆତଙ୍କିତ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି। ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ତଥା ପାରାଦୀପ ଡପ୍‌ଲର ରାଡାର ମୁଖ୍ୟ ରୋହିତ କୁମାର ଶୁକ୍ଳାଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ବାତ୍ୟା ଗୋପାଳପୁର ଆନ୍ଧ୍ର ମଧ୍ୟ ଭାଗଦେଇ ଗତି କରିବ। 

ନୀଳମାଧବ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଚକ୍ଷୁ ଚିକିତ୍ସା ଶିବିର

ନୀଳମାଧବ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଚକ୍ଷୁ ଚିକିତ୍ସା ଶିବିର

ଖଣ୍ଡପଡା,୯।୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ନୀଳମାଧବ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ଯୁବ ରେଡକ୍ରସ, ଜାତୀୟ ସେବା ସଂସ୍ଥା ଏବଂ ଭୁବନେଶ୍ୱରସ୍ଥିତ ଏକ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାର ମିଳିତ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଏକ ମାଗଣା ଚକ୍ଷୁ ଚିକିତ୍ସା ଶିବିର ନୀଳମାଧବ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । 

ନୀଳମାଧବ ମନ୍ଦିରରେ ନବରାତ୍ର ପୂଜା ଆରମ୍ଭ

ନୀଳମାଧବ ମନ୍ଦିରରେ ନବରାତ୍ର ପୂଜା ଆରମ୍ଭ

ଖଣ୍ଡପଡା,୯।୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଜଗନ୍ନାଥ ସଂସ୍କୃତିର ଆଦିପୀଠ କଣ୍ଟିଲୋ ଶ୍ରୀ ନୀଳମାଧବ ଜୀଉଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଠାରୁ ପୂଜକ ସମାଜ ପକ୍ଷରୁ ନବରାତ୍ର ପୂଜା ପାରମ୍ପରିକ ରୀତିରେ ହୋମଯଜ୍ଞ ସହ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଏହି ଅବସରରେ ମା’ ବିମଳାଙ୍କୁ ରାଜରାଜେଶ୍ୱରୀ ବେଶରେ ସଜ୍ଜିତ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ମା’ଙ୍କ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ବହୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ  ସମାଗମ ହୋଇଥିଲା ।

ଶ୍ରମ ସଚିବଙ୍କ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ର ପରିଦର୍ଶନ

ଶ୍ରମ ସଚିବଙ୍କ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ର ପରିଦର୍ଶନ

ବିରଡ଼ି,୯ା୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ): ରାଜ୍ୟ ଶ୍ରମ ଓ କର୍ମଚାରୀ ବୀମା ସଚିବ ଅନୁ ଗର୍ଗ ମଙ୍ଗଳବାର ବିରିଡ଼ି ବ୍ଲକ ଗସ୍ତରେ ଆସି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି। ଦରଡା  ପଞ୍ଚାୟତର ଦରଡାପାରି ଅଙ୍ଗନୱାଡି କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଯାଇ ସେ ଶିଶୁମାନଙ୍କ ସହ ଭାବ ବିନିମୟ କରି ସେମାନଙ୍କ ଭଲ ମନ୍ଦ ପଚାରି ବୁଝିଥିଲେ। କେଉଁ କେଉଁ ବାରରେ କେଉଁ କେଉଁ ଖାଦ୍ୟ ଦିଆଯାଉଛି ବୋଲି ଶିଶୁମାନଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ ସେମାନେ ସମସ୍ତ ଉତ୍ତର ଠିକ ଭାବେ ଦେଇଥିଲେ। 

କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅବହେଳା ପ୍ରତିବାଦରେ ଡାକଘର ଆଗରେ ଧାରଣା

କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅବହେଳା ପ୍ରତିବାଦରେ ଡାକଘର ଆଗରେ ଧାରଣା

ବିରିଡି,(ଡି.ଏନ.ଏ.)/ବାଲିଆ, ୯ା୧୦: ବିରିଡ଼ି ବ୍ଲକ ସୋମପୁର ଡାକଘର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅବହେଳା ପ୍ରତିବାଦରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଜିଲା ଗଣ ସଂଗ୍ରାମ ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ଡାକଘର ଆଗରେ ଧାରଣା ଦିଆଯାଇଛି। ଗଣ ସଂଗ୍ରାମ ପରିଷଦ ସମ୍ପାଦକ ଆଡ୍‌ଭୋକେଟ୍‌ ବାସୁଦେବଙ୍କ ନେୃତ୍ୱରେ ହୋଇଥିବା ଏହି ଧାରଣାରେ  ରମେଶ ନାୟକ, ପ୍ରକାଶ ଦାସ, ସୁରେଶ ସାମଲ, ଅନାମ ସାମଲ, ମନୋରଞ୍ଜନ ସାହୁ, ଆଡଭୋକେଟ ମିହିର ଦାସ ଓ ନରେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବାଇଁ ପ୍ରମୁଖ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ। 

ଆଳିରେ ରାଶନ କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନ

ଆଳିରେ ରାଶନ କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନ

ଆଳି,୯।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ଆଳି ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ପରିସରରେ ମଙ୍ଗଳବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ନିଜସ୍ବ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାର କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ତିରୁପତି ମନ୍ଦିରରେ ନବରାତ୍ର ପୂଜା ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ

ତିରୁପତି ମନ୍ଦିରରେ ନବରାତ୍ର ପୂଜା ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ

ଯାଜପୁର ରୋଡ, ୯।୧୦(ନି.ପ୍ର.): ଯାଜପୁର ରୋଡରେ ଥିବା ତିରୁପତି ମନ୍ଦିରରେ ନବରାତ୍ର ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ ମଙ୍ଗଳବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ମନ୍ଦିରରେ ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଥିବାରୁ ନବରାତ୍ର ପୂଜା ପାଇଁ ବିଧିବିଧାନ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା। 

ବାଲିବୋଝେଇ ହାଇଓ୍ବା ଚକ ଫାଟି, ୨ ଗୁରୁତର

ମହାକାଳପଡ଼ା,୯।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ମହାକାଳପଡ଼ା ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ବିଜୟନଗର ଗ୍ରାମସ୍ଥିତ ତାରିଣୀ ଛକଠାରେ ଏକ ମାଲ୍‌ ବୋଝେଇ ହାଇଓ୍ବା ଚକା ଫାଟି ମଙ୍ଗଳବାର ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଫଳରେ ହାଇଓ୍ବା ନିକଟରେ ଯାଉଥିବା ଦୁଇ ବ୍ୟକ୍ତି ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଠିକ୍‌ ସମୟରେ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରି ଚିଠି ଫେରସ୍ତ ନ ହେବାରୁ ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା

ଠିକ୍‌ ସମୟରେ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରି ଚିଠି ଫେରସ୍ତ ନ ହେବାରୁ ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା

ବିରିଡ଼ି, ୯।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଠିକ୍‌ ସମୟରେ ଏକ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରି ଚିଠି ଫେରସ୍ତ ନ ହେବା ପ୍ରତିବାଦରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଜିଲା ଗଣ ସଂଗ୍ରାମ ପରିଷଦର  ସମ୍ପାଦକ ଆଡ଼ଭୋକେଟ ବାସୁଦେବ ସୋମବାର ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣାରେ ବସିଥିଲେ। 

ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଗସ୍ତକୁ ବିରୋଧ: ବିଧାୟକଙ୍କ ସମେତ ବହୁ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ ଅଟକ

ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଗସ୍ତକୁ ବିରୋଧ: ବିଧାୟକଙ୍କ ସମେତ ବହୁ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ ଅଟକ

ଆଳି, ୯।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ରାଜ୍ୟ ବାଣିଜ୍ୟ ଓ ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ ନୃସିଂହ ସାହୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଆଳି ଗସ୍ତ କରିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି। ତେବେ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଗସ୍ତକୁ ଆଳି ବ୍ଲକ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ କଳାପତାକା ଦେଖାଇ ବିରୋଧ କରିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। 

ଗୋପବନ୍ଧୁ ଦାସଙ୍କ ୧୪୨ତମ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳିତ

ଗୋପବନ୍ଧୁ ଦାସଙ୍କ ୧୪୨ତମ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳିତ

ମାର୍ଶାଘାଇ, ୯।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲ୍ଲାର ମାର୍ଶାଘାଇ ବଜାରରେ ଥିବା ଗୋପବନ୍ଧୁ କ୍ଲବରେ ପାରମ୍ପରିକ ରୀତିରେ ଉତ୍କଳମଣି ଗୋପବନ୍ଧୁ ଦାସଙ୍କ ୧୪୨ତମ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ନୂଆଗାଁ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ: ଭଏସ୍‌ ଅଫ୍‌ ନୟାଗଡ଼ର ପ୍ରତିଭା ଚୟନ

ନୂଆଗାଁ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ: ଭଏସ୍‌ ଅଫ୍‌ ନୟାଗଡ଼ର ପ୍ରତିଭା ଚୟନ

ନୂଆଗାଁ,୯।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ନୟାଗଡ ଜିଲା ନୂଆଗାଁ ବ୍ଲକ ନୂଆଗାଁ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସର ମଧ୍ୟରେ ସୋମବାର ଭଏସ୍‌ ଅଫ୍‌ ନୟାଗଡର କଣ୍ଠଶିଳ୍ପୀ ପ୍ରତିଭା ଚୟନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

 ବାଣପୁରରେ ମା’ ଭଗବତୀ ଓ ବିରଜାଈଙ୍କ ଭେଟ ଉତ୍ସବ

ବାଣପୁରରେ ମା’ ଭଗବତୀ ଓ ବିରଜାଈଙ୍କ ଭେଟ ଉତ୍ସବ

ବାଲୁଗାଁ,୯।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଗବତୀ କ୍ଷେତ୍ର ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା ବାଣପୁର ବଡ଼ଦାଣ୍ଡରେ ଶାରଦୀୟ ପୂଜା ଅବସରରେ ଅଧିଷ୍ଠାତ୍ରୀ ଦେବୀ ମା’ ଭଗବତୀଙ୍କ ସହ ବିରଜାଈଙ୍କ ବିଜୟ ପ୍ରତିମା ଭେଟ ଉତ୍ସବ ଏକ ଆଧ୍ୟାମତ୍ିକ ପରିବେଶରେ ସୋମବାର  ରାତି ଅମାବାସ୍ୟା ତିଥିରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ା

ପିଲାଙ୍କୁ ବଡ଼ ମଣିଷ କରିବାକୁ ଅକ୍ଳାନ୍ତ ପରିଶ୍ରମ କରୁଛି

ପିଲାଙ୍କୁ ବଡ଼ ମଣିଷ କରିବାକୁ ଅକ୍ଳାନ୍ତ ପରିଶ୍ରମ କରୁଛି

ଦୀର୍ଘ ୨୦ବର୍ଷ ହେବ ଅଣ୍ଡା ଦୋକାନ କରି ପରିବାର ଚଳାଉଛନ୍ତି ରବୀନ୍ଦ୍ର। ପରିବାର କହିଲେ ମା’ ଶାନ୍ତିଲତା, ବାପା ଶୁକଦେବ, ସ୍ତ୍ରୀ ସାଗରିକା ଓ ୨ ଝିଅ। ମାର୍ଶାଘାଇ ବଜାର ଉପରେ ସେ କରିଥିବା ଛୋଟ ଅଣ୍ଡା ଦୋକାନ ଯୋଗୁ ସୁଖେଦୁଃଖେ ପରିବାର ଚଳୁଛି।

ବାତ୍ୟା ଆଶଙ୍କାରେ ଆଗୁଆ ଫସଲ ଅମଳ କଲେ ଚାଷୀ

ବାତ୍ୟା ଆଶଙ୍କାରେ ଆଗୁଆ ଫସଲ ଅମଳ କଲେ ଚାଷୀ

ମହାକାଳପଡା,୯ା୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ ଆସନ୍ତା ୩୬ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଲଘୁଚାପର ରୂପ ନେଇପାରେ ବୋଲି ଭାରତୀୟ ପାଣି ପାଗ ବିଭାଗ ଆଶଙ୍କାବ୍ୟକ୍ତ କରିଛି।

ବାର୍‌ହାପଲଙ୍କ ଫସଲ ନଷ୍ଟ: ଚାଷୀଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବି

ବାର୍‌ହାପଲଙ୍କ ଫସଲ ନଷ୍ଟ: ଚାଷୀଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବି

ମହାକାଳପଡା, ୯ା୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ମହାକାଳପଡା ବ୍ଲକ ବତିଘର ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଉତ୍ତର ବରକୋଳିଖୋଳା ଗ୍ରାମରେ ବାର୍‌ହା ପଲ ଉପଦ୍ରବ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।