ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ପ୍ରମୁଖ ଶାସନ ସଚିବଙ୍କ ଦୁଇଦିନିଆ ନୟାଗଡ଼ ଗସ୍ତ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୭।୬- ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଓ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ସଶକ୍ତୀକରଣ ବିଭାଗର ପ୍ରମୁଖ ଶାସନ ସଚିବ ନିତିନ୍‌ ଚନ୍ଦ୍ର ନୟାଗଡ଼ ଜିଲାକୁ ଦୁଇଦିନିଆ ଗସ୍ତରେ ଆସି ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳ ପରିଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ମଙ୍ଗଳବାର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ସେ ନୂଆଗଁ। ଓ ଦଶପଲ୍ଲା ବ୍ଲକର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳ ବୁଲିଥିଲେ ।

କବିରାଜ ବୈଦ୍ୟନାଥ ହାଇସ୍କୁଲକୁ ପ୍ରକୃତି ମିତ୍ର ପୁରସ୍କାର

ଭାପୁର,୭।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଭାପୁର ବ୍ଲକ ଶାଳପଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତ ନୂଆଗାଁଠାରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ କବିରାଜ ବୈଦ୍ୟନାଥ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ପ୍ରକୃତି ମିତ୍ର ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ସ୍କୁଲ ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷା ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିବାରୁ ବ୍ଲକର ଏହି ଏକମାତ୍ର ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏହି ସମ୍ମାନ ଲାଭ କରିଛି।

୫ଦିନ ହେଲା ୫ ଗ୍ରାମ ଅନ୍ଧାରରେ

ଦଶପଲ୍ଲା,୭।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଦଶପଲ୍ଲା ବ୍ଲକ ଘୁଗୁଡିପଡା ପଞ୍ଚାୟତର ୫ ଗ୍ରାମ ଆଜକୁ ୫ଦିନ ହେଲା ଅନ୍ଧାରରେ ରହିଛି। ଗଛଡାଳ ପଡି ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ତାର ଛିଣ୍ଡିଯାଇଥିବାବେଳେ ଏହାକୁ ମରାମତି କରାଯାଉ ନ ଥିବାରୁ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ୫ଦିନ ତଳେ ଝଡତୋଫାନ ହେବାରୁ ଗଛଡାଳ ପଡି ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ତାର ଛିଣ୍ଡିଯାଇଥିଲା।

ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କ ଜମି ଜବରଦଖଲ

ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କ ଜମି ଜବରଦଖଲ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୭ା୬- ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ଖଣ୍ଡପଡ଼ା ବ୍ଲକ ଗୋଛାବାରୀ ଗ୍ରାମରେ ଜଣେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କ ଜମିକୁ ଜବରଦଖଲ କରାଯାଇଛି। ବୁଧବାର ଜିଲାପାଳଙ୍କଠାରେ ଏ ନେଇ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ବିଭୂତି ବାରିକ। ବିଭୂତିଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଅନୁସାରେ ତାଙ୍କର ଜମିବାଡ଼ି ନ ଥିବାରୁ ପୂର୍ବରୁ ସେ ଜିଲାପାଳ ଓ ତହସିଲଦାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ।

ମଦ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ନାମରେ ଥାନାରେ ଏତଲା

ଦଶରଥପୁର,୬ା୬(ଡିଏନ୍‌ଏ)- ଦଶରଥପୁର ବ୍ଲକ ମଙ୍ଗଳପୁର ଥାନା ଥାଲକୁଡି ପଞ୍ଚାୟତ ଧନୀପୁର ଗ୍ରାମର ପାଳସାହିରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଚୋରା ବିଦେଶୀ ମଦ ବ୍ୟବସାୟ କରୁଥିବା ନେଇ ଗ୍ରାମବାସୀ ବୁଧବାର ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ବିନା ଲାଇସେନ୍ସରେ ଉକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି ଦୀର୍ଘଦିନ ହେବ ଗ୍ରାମରେ ଚୋରା ମଦ ବ୍ୟବସାୟ କରିଆସୁଥିଲେ।

ପଞ୍ଚୁବରାହୀ ହାଇସ୍କୁଲକୁ ପ୍ରକୃତି ମିତ୍ର ସମ୍ମାନ

ପଞ୍ଚୁବରାହୀ ହାଇସ୍କୁଲକୁ ପ୍ରକୃତି ମିତ୍ର ସମ୍ମାନ

ରାଜନଗର, ୬।୬ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ବିଶ୍ୱ ପରିବେଶ ଦିବସ ପାଳନ ଅବସରରେ ରାଜନଗର ବ୍ଲକର ମାଣପଡ଼ା ପଞ୍ଚୁବରାହୀ ନୋଡାଲ୍‌ ହାଇସ୍କୁଲକୁ ଚଳିତବର୍ଷ ପ୍ରକୃତିମିତ୍ର ସମ୍ମାନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ରାଜ୍ୟ ଜଙ୍ଗଲ ଓ ପରିବେଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଭୁବନେଶ୍ୱରସ୍ଥିତ ରବୀନ୍ଦ୍ର ମଣ୍ଡପଠାରେ ଆୟୋଜିତ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ସମାବେଶ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

ପରିବେଶ ବଞ୍ଚତ୍ଲେ ଆମେ ବଞ୍ଚତ୍ବା

ପରିବେଶ ବଞ୍ଚତ୍ଲେ ଆମେ ବଞ୍ଚତ୍ବା

ଗଣିଆ,୬।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଗ୍ରାମୀଣ ଶ୍ରମଜୀବୀ ଚେତନା ସଂଗଠନ ଓ ଆଦିମ ଅଧିବାସୀ ମୁକ୍ତିମଞ୍ଚ ଏବଂ ସହଯୋଗୀ ଅନୁଷ୍ଠାନ ‘ସଂଚାର’ ଦଶପଲ୍ଲା ପକ୍ଷରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଗଣିଆ ବ୍ଲକର ବଡ଼ଶିଲିଙ୍ଗାଠାରେ ବିଶ୍ୱପରିବେଶ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଓଡ଼ିଶାର ବିଭିନ୍ନ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ସୁରକ୍ଷିତ ବନାଞ୍ଚଳ ଓ ଜୈବ ବିବିଧତା

ବିଲ ପୈଠକୁ ନେଇ ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଗାଳିଗୁଲଜ

ଖଣ୍ଡପଡା,୬।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଏକ ଡ୍ରେନ କାର୍ଯ୍ୟର ବିଲ୍‌ ପୈଠକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଖଣ୍ଡପଡା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରାଣୀପଡା ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ନିରଞ୍ଜନ ପାତ୍ରଙ୍କୁ ଗିରିଗିରିଆ ଗ୍ରାମର ଅମୂଲ୍ୟ କୁମାର ପଣ୍ଡା ନାମକ ଜଣେ ଯୁବକ ଗାଳିଗୁଲଜ କରିବା ସହ ଧମକ ଦେଇଥିବା ନେଇ ଖଣ୍ଡପଡା ଥାନାରେ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ଡେରାବିଶରେ ଗଡ଼ିଲା ପରୀ ରଥ

ଡେରାବିଶରେ ଗଡ଼ିଲା ପରୀ ରଥ

ଡେରାବିଶ, ୬।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଶିଶୁ ନିର୍ଯାତନା ରୋକିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟବ୍ୟପୀ ଚାଲିଥିବା ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ‘ପରି ପାଇଁ କଥାଟିଏ’ ମଙ୍ଗଳବାରଠାରୁ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

ବିଶ୍ୱ ପରିବେଶ ଦିବସ ପାଳିତ

ବିଶ୍ୱ ପରିବେଶ ଦିବସ ପାଳିତ

ଡେରାବିଶ, ୬।୬ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଡେରାବିଶ ବ୍ଲକ ଖମୋଳ ପଞ୍ଚାୟତ ଡାଳିଜୀସ୍ଥିତ ଆଞ୍ଚଳିକ ଜନକଲ୍ୟାଣ ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ବାଗ୍‌ଦେବୀ ସଂସ୍କୃତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟଠାରେ ବିଶ୍ୱ ପରିବେଶ ଦିବସ ମଙ୍ଗଳବାର ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି।

କୋରାଇରେ ଆବାସ ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ବଣ୍ଟନ

କୋରାଇରେ ଆବାସ ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ବଣ୍ଟନ

ଯାଜପୁରରୋଡ଼, ୬।୬ (ନି.ପ୍ର.)-କୋରାଇ ବ୍ଲକର ପାଣିକୋଇଲିଠାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନାର ୬୦ଜଣ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି।

ମାଛ ଧରିବା ବେଳେ କୁମ୍ଭୀର ଆକ୍ରମଣରେ ମତ୍ସଜୀବୀ ଆହତ

ମାଛ ଧରିବା ବେଳେ କୁମ୍ଭୀର ଆକ୍ରମଣରେ ମତ୍ସଜୀବୀ ଆହତ

ମହାକାଳପଡା,୬।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା ମହାକାଳପଡା ବ୍ଲକ ବତୀଘର ପଞ୍ଚାୟତର ବଡଟୁବି ଗ୍ରାମର କିନା ମଣ୍ଡଳ(୩୦) ବୁଧବାର କୁମ୍ଭୀର ଆକ୍ରମଣରେ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଜୁଆ ଆଡ୍ଡା ଉପରେ ଚଢାଉ, ୬ ଗିରଫ

ଜୁଆ ଆଡ୍ଡା ଉପରେ ଚଢାଉ, ୬ ଗିରଫ

କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ,୬ା୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ରଜ ପର୍ବ ନିକଟ ହୋଇଆସୁଥିବା ବେଳେ ପୁରୀ ଜିଲା କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ ବ୍ଲକର ଅଧିକାଂଶ ଗ୍ରାମରେ ଜୁଆଖେଳ ଜୋର ଧରିଛି ା କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ ପୋଲିସ ମଙ୍ଗଳବାର ବିଶେଷ ସୂତ୍ରରୁ ଖବରପାଇ ଆଇଆଇସି ଦିଲୀପ କୁମାର ସ୍ବାଇଁଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ଟିମ୍‌ ବଜ୍ରକୋଟ ନିକଟ ବାଉଁଶ ଜଙ୍ଗଲ ଜୁଆ ଆଡ୍ଡା ଉପରେ ଚଢାଉ କରିଥିଲା। ଟିମ୍‌ ସେଠାରୁ ୬ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିବାବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ନିକଟରୁ ୧୩୫୦ଟଙ୍କା ଓ ଜୁଆ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ କରିଛି ା ଗିରଫମାନେ ହେଲେ ଭରତ ପାହାଣ, ପ୍ରକାଶ କାଣ୍ଡି, ଅକ୍ଷୟ ପାହାଣ, ବାନାମ୍ବର ପାହାଣ, ଶଙ୍କର ପାହାଣ ଓ ସନ୍ତୋଷ ପଣ୍ଡା। ସେମାନଙ୍କ ନାମରେ ଥାନାରେ ୩୪/୧୮ରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ବୁଧବାର ଏମାନଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରାଯିବ ବୋଲି ଆଇଆଇସି ସ୍ବାଇଁ କହିଛନ୍ତି।

ବୋଲଗଡ ବ୍ଲକ : ୧୪ ହଜାର ୪୫୦ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ହେବ ଧାନ ଚାଷ

ବୋଲଗଡ,୬ା୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସମ୍ପ୍ରତି ବୋଲଗଡ ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ବର୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଏ ବର୍ଷ ମୌସୁମୀ ବର୍ଷା ଠିକ୍‌ ରହିବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଥିବାରୁ ଚାଷୀ ମନରେ ଆଶା ସଞ୍ଚାର ହୋଇଛି ା ଏଥିନେଇ ଅଞ୍ଚଳର ପ୍ରାୟ ୧୮ ହଜାର ଚାଷୀ ପରିବାର ତପତ୍ର ହେଲେଣି । କୃଷି ବିଭାଗର ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ବ୍ଲକରେ ଚଳିତବର୍ଷ ୧୪ହଜାର ୪୫୦ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଧାନ ଚାଷ ହେବା ପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଛି । ବୋଲଗଡ କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଗତବର୍ଷ ପ୍ରାୟ ୧୨ ହଜାର ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଅଧିକ ଅମଳକ୍ଷମ ଧାନ ଓ ୨ ହଜାର ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଦେଶୀ ଧାନ ଚାଷ ହୋଇଥିଲା । ଏବର୍ଷ ଅଧିକ ଜମିରେ ଅଧିକ ଅମଳକ୍ଷମ ଧାନ ଚାଷ କରାଯିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି। ବିଶେଷ କରି ଅଧିକ ଜମିରେ ରୁଆଧାନ ଚାଷ ପାଇଁ କୃଷି ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବ । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ବ୍ଲକରେ ୩ ହଜାର ୩୧୬ ହେକ୍ଟର ଢିପ ଜମି, ୭ହଜାର ୧୯୭ ହେକ୍ଟର ମଧ୍ୟମ କିସମ ଓ ୪ହଜାର ୨୫୪ ହେକ୍ଟର ଖାଲୁଆ ଜମି ରହିଛି । ଖାଲୁଆ ଜମିଗୁଡିକରେ ଚାଷୀମାନେ ପ୍ରାୟତଃ ଧାନ ବୁଣାବୁଣି କରିଥାନ୍ତି। ପ୍ରାୟ ୧୪ହଜାର ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଧାନଚାଷ କରାଯିବା ପରେ ବଳକା ଜମିରେ ଅଣଧାନ ଚାଷ ଯଥା ମକା, ବରୁଗୁଡି, ବର୍ଷାଦିନିଆ ମୁଗ, ବିରି, ଆଖୁ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପନିପରିବା ଫସଲ କାରଯିବା ପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି ା ଧାନଚାଷ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ପରିମାଣର ବିହନ ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଚେଷ୍ଟା ଜାରି ରହିଥିବା ପିଚୁକୁଳି ସହକାରୀ କୃଷି ଅଧିକାରୀ ସୀତା ରନତ୍ମାଳା ଦାସ କହିଛନ୍ତି।

ଅର୍ଥାଭାବ: ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଠ ପଢାରେ ଡୋରି ବନ୍ଧା ହେବ

ଭାପୁର,୬ା୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଅର୍ଥାଭାବରୁ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷାରେ ଏ-୧ ଗ୍ରେଡ ପାଇଥିବା ଜଣେ ମେଧାବୀ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଠପଢାରେ ଡୋରି ବନ୍ଧା ହେବ। ଫଳରେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଆଇଏଏସ୍‌ ଅଫିସର ହେବାର ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖୁଥିବା ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ଅନ୍ଧାର ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଏଭଳି ଏକ ଘଟଣା ଭାପୁର ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଶାଳପଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତ ମିଟୁଆଣି ଗ୍ରାମର ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ପଣ୍ଡାଙ୍କ ଝିଅ ଜ୍ୟୋତିର୍ମୟୀ କବିରାଜ ବୈଦ୍ୟନାଥ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରୀ ଥିବାବେଳେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷାରେ ୫୪୫ ନମ୍ବର ରଖି ଏ-୧ ଗ୍ରେଡ ହାସଲ କରିଥିଲେ। ମୂଲ ଲାଗି ପରିବାର ଚଳାଉଥିବା ବାପା ଝିଅକୁ ଭଲ କଲେଜରେ ବିଜ୍ଞାନ ବିଭାଗରେ ପଢାଇବା ଅସମ୍ଭବ ହୋଇପଡିଛି। ବଦାନ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି ବା ଅନୁଷ୍ଠାନ ଏଥିପାଇଁ ସାହାଯ୍ୟ କିଲେ କିମ୍ବା ସରକାରୀ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ମିଳିଲେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ସ୍ବପ୍ନ ସାକାର ହେବ ବୋଲି ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀମାନେ କହିଛନ୍ତି।

ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ ଖୋଲା ବ୍ୟାୟାମ ଶାଳା

ଓଡ଼ଗଁା, ୬ା୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଓଡ଼ଗାଁ ମିନି ଷ୍ଟାଡିୟମ ପରିସରରେ ଏକ ଓପନ୍‌ ଜିମ୍‌ (ଖୋଲା ବ୍ୟାୟାମ ଶାଳା) ସହିତ ଶୌଚାଳୟ ନର୍ମାଣ ନିମନ୍ତେ ଟେଣ୍ଡର ଆହ୍ବାନ କରାଯାଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି ା ଓପନ୍‌ ଜିମ୍‌ରେ ସର୍ବସାଧାରଣଙ୍କ ଦୈନିକ ବ୍ୟାୟାମ ନିମନ୍ତେ କେତେକ ଆନୁଷଙ୍ଗିକ ଉପକରଣ ସହ ଓପନ୍‌ ଜିମ୍‌ ଓ ଶୌଚାଳୟ ନିମନ୍ତେ ରାଜ୍ୟ କ୍ରୀଡା ଓ ଯୁବ ସେବା ବିଭାଗ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ୧୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଅନୁଦାନ ମଞ୍ଜୁର ହୋଇଥିବା ଜିଲା କ୍ରୀଡା ଅଧିକାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ତଥା ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ତରଫରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି ା

ଦଶପଲ୍ଲାରେ ଗଡିଲା ପରୀ ରଥ

ଦଶପଲ୍ଲାରେ ଗଡିଲା ପରୀ ରଥ

ଦଶପଲ୍ଲା,୬ା୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ମଙ୍ଗଳବାର ଦଶପଲ୍ଲାରେ ପରୀ ରଥ ପହଞ୍ଚତ୍ବା ପରେ ବିପୁଳ ସ୍ବାଗତ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ସ୍ଥାନୀୟ ତ୍ରିନାଥ ବଜାରଠାରୁ ଏକ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ବାହାରି ନଗର ପରିକ୍ରମା କରି ଗାନ୍ଧୀ ପଡିଆ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାଇଥିଲା। ସେଠାରେ ଏକ ସଚେତନତା ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ନୟାଗଡ ଏସ୍‌ପି ଆଶିଷ କୁମାର ସିଂ, ଅତିରିକ୍ତ ଏସ୍‌ପି ଦିଲୀପ କୁମାର ସାହାଣୀ, ନୟାଗଡ ଏସଡିପିଓ ଜୟରାମ ଶତପଥୀ, ଦଶପଲ୍ଲା ଥାନା ଆଇଆଇସି ବିଶ୍ୱଜିତ୍‌ ରାଉତରାୟ, ସ୍ଥାନୀୟ ବିଧାୟକ ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ନାୟକ, ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସୁନନ୍ଦା ସାହୁ, ଏନ୍‌ଏସି ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ବବିତା ସାହୁଙ୍କ ସମେତ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କର୍ମୀ ଓ ବହୁ ଜନସାଧାରଣ ଯୋଗଦାନ କରିଥିଲେ ା ଶିଶୁ ଯୌନ ନିର୍ଯାତନା କିଭଳି ରୋକାଯାଇପାରିବ ସେଥିପାଇଁ ଜନସଚେତନା ନିମନ୍ତେ ବକ୍ତାମାନେ ମତ ଦେଇଥିଲେ। ପରେ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଆଧାରିତ ବିଭିନ୍ନ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ା ପରୀ ରଥ ବୁଧବାର ଟାକେରା ଓ ବାଣିଗୋଛା ଅଞ୍ଚଳ ଭ୍ରମଣ କରିବବୋଲି ଜଣାପଡିଛି।

ଖୋ ଖୋ ଖେଳାଳି ମନୋନୟନ ୮ରେ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୬ା୬- ଆସନ୍ତା ୮ ତାରିଖରେ ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ଆଥ୍‌ଲେଟିକ ଆସୋସିଏଶନ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଖୋ ଖୋ ଖେଳାଳି ମନୋନୟନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ସହରସ୍ଥିତ ବ୍ରଜେନ୍ଦ୍ର ହାଇସ୍କୁଲ ଖେଳପଡିଆଠାରେ ସକାଳ ୬ଟା ୩୦ ମିନିଟ ସମୟରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ବୋଲି ଆସୋସିଏଶନ ସମ୍ପାଦକ ରବି ନାରାୟଣ ପ୍ରଧାନ ଜଣାଇଛନ୍ତି। ଏଠାରେ ମନୋନୀତ ଖେଳାଳିମାନେ ଜିଲା ତରଫରୁ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ।

ଯୋଗଦେଲେ ନୂତନ ଡିଇଓ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୬ା୬- ୪ମାସ ଖାଲି ରହିବା ପରେ ମଙ୍ଗଳବାର ନୟାଗଡ଼ରେ ନୂତନ ଜିଲା ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ (ଡିଇଓ) ଭାବେ ଅଭୟ କୁମାର ମଲ୍ଲିକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଯୋଗଦେଇଛନ୍ତି। ମଲ୍ଲିକ ପୂର୍ବରୁ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟର ଉପନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଥିଲେ। କାର୍ଯ୍ୟରେ ଯୋଗଦେବା ପରେ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ତରଫରୁ ତାଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏହି ଅବସରରେ ଜିଲାରେ କିପରି ଶିକ୍ଷାର ଉନ୍ନତି କରାଯିବ ସେ ଦିଗରେ ଡିଇଓ ନିଜର ମତ ରଖିଥିଲେ। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଜାନୁୟାରୀ ୨୭ ତାରିଖରେ ଜିଲା ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରିଣୀ ସୁପ୍ରିୟା ମଲ୍ଲିକଙ୍କ ବଦଳି ହୋଇଥିଲା। ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣିଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ତରଫରୁ ମଲ୍ଲିକଙ୍କୁ ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଡିଆଇଇଟି (ଡିଷ୍ଟ୍ରିକ୍ଟ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଅଫ ଏଜୁକେସନ୍‌ ଆଣ୍ଡ ଟ୍ରେନିଂ)ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଭାବେ ବଦଳି କରାଯାଇଥିଲା। ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟର ଉପନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସ୍ନେହମୟୀ ସେନାପତିଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ହେଲେ ୪ମାସ ବିତିଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଯୋଗଦାନ କରି ନ ଥିଲେ।

ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର :ଅଭିଯୁକ୍ତ ଫେରାର, ଥାନାରେ ମାମଲା

ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର :ଅଭିଯୁକ୍ତ ଫେରାର, ଥାନାରେ ମାମଲା

ରଣପୁର,୬ା୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ନାବାଳିକା ଓ ମହିଳାଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଘଟୁଥିବା ଅପରାଧ, ହିଂସାକାଣ୍ଡକୁ ପ୍ରତିହିତ କରିବା ପାଇଁ ପୋଲିସ ବିଭାଗ ତରଫରୁ ବୁଲାଯାଉଛି ପରୀ ରଥ। ହେଲେ ଏଥିରେ ଲୋକଙ୍କ ମାନସିକତାର କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁନାହିଁ। ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ଚାନ୍ଦପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ସୋମବାର ଜଣେ ବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାକତ୍ାର କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ମଙ୍ଗଳବାର ସମାନ ଏକ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଜଣେ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଜୋର ଜବରଦସ୍ତ ରାସ୍ତାରୁ ଉଠାଇନେଇ ବଳାତ୍କାର କରାଯାଇଛି। ଚାନ୍ଦପୁର ଥାନା ଜଙ୍କିଆ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏଭଳି ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଏ ନେଇ ଯୁବତୀଙ୍କ ମାଆ ଚାନ୍ଦପୁର ଥାନାରେ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ କରିବା ପରେ ପୋଲିସ ଦଫା ୩୭୬ ଓ କେସ ନଂ. ୬୩/୧୮ରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରି ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରୀ ମାଇନା ପାଇଁ ପୋଲିସ ରଣପୁର ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ପଠାଇଛି ା

୫ମ ଦିବସରେ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ଶଟ୍‌ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ :୧୪ ରନ୍‌ରେ ହାପି କ୍ଲବ ବିଜୟୀ

୫ମ ଦିବସରେ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ଶଟ୍‌ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ :୧୪ ରନ୍‌ରେ ହାପି କ୍ଲବ ବିଜୟୀ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୬ା୬- ନୟାଗଡ ପୁରୁଣା ସହରଠାରେ ଜଗନ୍ନାଥ କ୍ରିକେଟ କ୍ଲବ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ଶଟ୍‌ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଚାଲୁରହିଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ପଞ୍ଚମ ଦିବସରେ ହାପି କ୍ଲବ ଓ ସ୍ମାର୍ଟ ଇଲେଭେନ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ହାପି କ୍ଲବ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲା। ଟସ୍‌ ଜିତି ହାପି କ୍ଲବ ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରି ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ୧୦ ଓଭର୍‌ରେ ୫ ଉଇକେଟ ବିନିମୟରେ ୭୧ ରନ୍‌ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲା ା ଜବାବରେ ସ୍ମାର୍ଟ ଇଲେଭେନ୍‌ ଟିମ୍‌ ୧୦ ଓଭରରେ ୫ ଉଇକେଟ ହରାଇ ମାତ୍ର ୫୭ ରନ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲା। ଫଳରେ ହାପି କ୍ଲବ ୧୪ ରନ୍‌ରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲା। ଦୀପକ କୁମାର ଜେନା ମ୍ୟାନ ଅଫ ଦି ମ୍ୟାଚ୍‌ ବିବେଚିତ ହୋଇଥିଲେ। ଶୈଳେନ୍ଦୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ଓ ଚନ୍ଦ୍ରକାନ୍ତ ସାହୁ ଖେଳ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲା। ଆୟୋଜକ କ୍ଲବ୍‌ର ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ।

ନିମ୍ନମାନର ଛତୁଆ ଯୋଗାଣ:ଡିଡବ୍ଲ୍ୟୁଓଙ୍କୁ ଅଭିଯୋଗ କଲେ ହିତାଧିକାରୀ

ନିମ୍ନମାନର ଛତୁଆ ଯୋଗାଣ:ଡିଡବ୍ଲ୍ୟୁଓଙ୍କୁ ଅଭିଯୋଗ କଲେ ହିତାଧିକାରୀ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୬ା୬- ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ନୂଆଗାଁ ବ୍ଲକର ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ନିମ୍ନମାନର ଛତୁଆ ଯୋଗାଣ ହେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ନୂଆଗାଁ ପଞ୍ଚାୟତର ସରପଞ୍ଚଙ୍କ ସହ ହିତାଧିକାରୀମାନେ ମଙ୍ଗଳବାର ଜିଲା ସମାଜ ମଙ୍ଗଳ ଅଧିକାରୀ (ଡିଡବ୍ଲ୍ୟୁଓ)ଙ୍କୁ ଏହି ଅଭିଯୋଗ କରି ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଅନୁଯାୟୀ, ଦିନେ କି ଦୁଇଦିନ ନୁହେଁ ୪ମାସ ହେଲା ଏଭଳି ଛତୁଆ ବଣ୍ଟନ ହେଉଛି। ଯୋଗାଣ ହେଉଥିବା ଛତୁଆରୁ କଳା ବାଲି, ଚୋକଡ଼, ଗହମ ଡାଙ୍ଗ ବାହାରୁଛି। ଏ ନେଇ ବାରମ୍ବାର ନୂଆଗାଁ ସିଡ଼ିପିଓଙ୍କଠାରେ ଅଭିଯୋଗ କଲେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ହେଉନାହିଁ। ଥରକରେ ମାସଯାକର୨ ପ୍ୟାକେଟ ଛତୁଆ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଉଛି। ଏହି ଛତୁଆ ଦଶପଲ୍ଲା ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେଠାକୁ କୌଣସି ଅଧିକାରୀ ତଦାରଖ ପାଇଁ ଯାଉନାହାନ୍ତି। ଫଳରେ ଉକ୍ତ ଛତୁଆକୁ ଖାଇ ଗର୍ଭବତୀ ବା କୋମଳମତି ଶିଶୁମାନଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଖରାପ ହେବା ଆଶଙ୍କା ରହିଛି।

ନୟାଗଡ଼ ପୋଲିସ ଟ୍ରେନିଂ ସ୍କୁଲ:ବର୍ଷେ ହେଲା ଆସିନାହାନ୍ତି ପିଲା

ନୟାଗଡ଼ ପୋଲିସ ଟ୍ରେନିଂ ସ୍କୁଲ:ବର୍ଷେ ହେଲା ଆସିନାହାନ୍ତି ପିଲା

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୬ା୬- ନୟାଗଡ଼ କଲେଜ ନିକଟରେ ଥିବା ପିଟିଏସ୍‌ (ପୋଲିସ ଟ୍ରେନିଂ ସ୍କୁଲ)କୁ ବର୍ଷେ ହେଲା ତାଲିମ ନେବା ପାଇଁ ପିଲାମାନେ ଆସି ନାହାନ୍ତି। ରାଜ୍ୟର ଏହା ଏକ ପୁରାତନ ଟ୍ରେନିଂ ସ୍କୁଲ ହୋଇଥିବାବେଳେ ତାଲିମ ପାଇଁ ଏଠାକୁ ପିଲା ନ ଆସିବା ଘଟଣା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା ପ୍ରତି ଅଙ୍ଗୁଳି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ କରୁଛି। ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଏଠାରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ କର୍ମଚାରୀ ବସି ରହି ଦରମା ନେଉଥିବାରୁ ସରକାରୀ ରାଜକୋଷରୁ ଟଙ୍କା ଅପଚୟ ହେବା ସାର ହେଉଥିବା ଜିଲାବ୍ୟାପୀ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି। ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ, ୨ବର୍ଷ ହେଲା ଏହି ସ୍କୁଲର କେହି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନାହାନ୍ତି। ୩ ଜୁଲାଇ ୨୦୧୬ରେ ଟ୍ରେନିଂ ସ୍କୁଲର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ବିନୋଦ ଦାସ ମେସ୍‌ ମ୍ୟାନେଜର ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ଏଏସ୍‌ଆଇ ରାମକୃଷ୍ଣ ଶତପଥୀଙ୍କଠାରୁ ୭୫ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିବାବେଳେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ଧରାପଡ଼ିଥିଲେ। ଏହା ପରଠାରୁ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦବୀ ଖାଲିପଡ଼ିଛି। ଜିଲା ଆରକ୍ଷୀ ଅଧୀକ୍ଷକ (ଏସ୍‌ପି) ଏହି ଦାୟିତ୍ୱରେ ଅଛନ୍ତି। ଏସ୍‌ପି ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟରେ ବ୍ୟସ୍ତ ରହୁଥିବା ହେତୁ ସ୍କୁଲର କର୍ମଚାରୀମାନେ ମନଇଚ୍ଛା କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଭଳି ଗୁରୁତର ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି। ଅନ୍ୟପଟେ ପିଟିଏସ୍‌କୁ ଭରସା କରି ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ କେତେକ ଦୋକାନ ଖୋଲିଥିଲା। ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ଏଥିରୁ ସେମାନଙ୍କ ଗୁଜୁରାଣ ମେଣ୍ଟାଉଥିଲେ। ହେଲେ ତାଲିମ ପାଇଁ ପିଲା ଆସୁ ନ ଥିବାରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେହିସବୁ ଦୋକାନଗୁଡ଼ିକ ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲାଣି।

୨ଟି ଉଠାଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଚଳ

ଖଣ୍ଡପଡା,୬ା୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଖଣ୍ଡପଡା ସହର ନିକଟସ୍ଥ ସୁନାମୁହିଁ ନଦୀପଠାର ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଥିବା ୨ଟି ଉଠାଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଗତ ୫ ବର୍ଷ ଧରି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଚଳ ଅବସ୍ଥାରେ ପଡିରହିଛି ା ଫଳରେ ଏ ନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳର ଚାଷୀ ମହଲରେ ତୀବ୍ର ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ାଉଠାଜଳସେଚନ ବିଭାଗ କନିଷ୍ଠଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ଉକ୍ତ ପ୍ରକଳ୍ପ ୨ଟି ନଦୀପଠାରେ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିଲା ା ପ୍ରାୟ ୧୦୦ ଏକରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଚାଷ ଜମିକୁ ଜଳସେଚିତ କରିବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ନେଇ ଗତ ୫ ବର୍ଷ ତଳେ କାର୍ଯ୍ୟାରମ୍ଭ କରିଥିବା ଉକ୍ତ ପ୍ରକଳ୍ପ ୨ଟି ସମୟାନୁକ୍ରମେ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଅଭାବରୁ ଏବେ ଅଚଳ ଅବସ୍ଥାରେ ପଡିରହିଛି ା ଖଣ୍ଡପଡା ଅଞ୍ଚଳର ଚାଷୀମାନେ ବାରମ୍ବାର ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଖଣ୍ଡପଡା ଉଠାଜଳସେଚନ ବିଭାଗ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଥିଲେ ହେଁ କୌଣସି ସୁଫଳ ମିଳୁନଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି ା