ସମ୍ବଲପୁର

ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିରେ ଅଟକିଛି ଷ୍ଟିଲ ‌ସିଟିର ବିକାଶ

ରାଉରକେଲ ଅଫିସ,୧୯। ୬: ଷ୍ଟିଲସିଟିର ବିକାଶ ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଅକର୍ଷଣ ସତ୍ତ୍ୱେ ଫଳ ନ ମିଳିବାରୁ ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ତଥା ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ପ୍ରଭାତ ମହାପାତ୍ର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଓ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଳ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ପତ୍ର ଲେଖିତ୍ ଜଣାଇଛନ୍ତି।

ସନ୍ଦେହ ଘେରରେ ତମାଖୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଉଦ୍ୟୋଗ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୧୯।୬: ଲାଠିକଟା ବ୍ଲକ ହାତୀବନ୍ଧା ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଉପର ବାଲିଯୋଡ଼ି ଗଁ। ଭିତରେ ଚାଲିଛି ବେଆଇନ ତମାଖୁ ଉଦ୍ୟୋଗ। ଏହାକୁ ସମଗ୍ର ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ସମେତ ଜିଲା ବାହାରକୁ ଚାଲାଣ କରାଯାଉଛି।

ଭତାରୁ ବଁଚିତ୍‌ ୬୩ ବଛ୍‌ରିଆ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ

ବଡଗାଁ, ୧୯। ୬ (ଡି.ଏନ.ଏ): ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା ବଡଗଁ। ବ୍ଲକ୍‌ ପର୍‌ଶାସନ୍‌ର ଉଦିଅମ୍‌ରେ ସବୁ ପଁନ୍‌ଚେତ୍‌ରେ ଭତା ଯୋଜ୍‌ନାରୁ ବାଦ୍‌ ପଡ଼ିଥିବାର ଅସାହା ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ, ବୁରୁଧ୍‌, ବିଧବାମାନେ ଫର୍ମ ଦାଖଲ୍‌ କର୍‌ବାର ବେବସ୍‌ତା କରାଯାଇଥିଲା।

ପାଏନ୍‌ଲାଗି ଗୁଲ୍‌ଗୁଲା ହେଉଛନ୍‌ ଚିଙ୍ଗେରକଟା ଗଁ।ବାସୀ

ପାଏନ୍‌ଲାଗି ଗୁଲ୍‌ଗୁଲା ହେଉଛନ୍‌ ଚିଙ୍ଗେରକଟା ଗଁ।ବାସୀ

ଡୁଙ୍ଗୁରିପାଲି, ୧୯।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.) ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ଡୁଙ୍ଗୁରିପାଲି ବ୍ଲକ୍‌ ସଦର ମହକୁମାନୁ ଦୁଇ କି.ମି. ଦୂରିଆରେ ଅଛେ ଡୁଙ୍ଗୁରିପାଲି ପଁନ୍‌ଚେତ୍‌ର ଚିଙ୍ଗେରକଟା ଗଁ।। ଗଁ।ର ଲୋକ୍‌ ସଂଖ୍ୟା ପାଖାପାଖି ୫ ହଜାର।

ଆରମ୍ଭରୁ ପଦ୍ମପୁର ଚାଷୀ ହତାଶ

ଆରମ୍ଭରୁ ପଦ୍ମପୁର ଚାଷୀ ହତାଶ

ପଦ୍ମପୁର, ୧୯।୬ (ଡି.ଏନ.ଏ): ଚଳିତ ଖରିଫ ଋତୁ ପାଇଁ ଚାଷୀ ଚାଷ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ଚାଷୀ ନିଜ ଜମି ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିସାରିଥିବାବେଳେ ବର୍ଷା ଅଭାବ ସହ ଆବଶ୍ୟକ ବିହନ ନ ଯୋଗାଣ ହୋଇ ନ ପାରିବାରୁ ବରଗଡ଼ ଜିଲା ପଦ୍ମପୁର ଅଞ୍ଚଳର ଚାଷୀ ହତାଶ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି ।

ଗେଷ୍ଟ ହାଉସ୍‌ ଆଳରେ ଦେହ ବେପାର

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୯।୬: ବରଗଡ଼ ସହରରେ ଦିନକୁ ଦିନ ହୋଟେଲ, ଲଜ୍‌, ଗେଷ୍ଟ ହାଉସ ଆଦି ଛତୁ ଫୁଟିଲା ଭଳି ଗଢ଼ି ଉଠୁଛି । ତେବେ ସେଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କେତୋଟି ସ୍ଥାନରେ ଅନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲୁଥିବା ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି ।

ଟଙ୍କା ନ ଦେଲେ ପ୍ରାପ୍ୟ ମିଳୁନି

ଟଙ୍କା ନ ଦେଲେ ପ୍ରାପ୍ୟ ମିଳୁନି

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୯।୬; ବରଗଡ଼ ଜିଲା ଏସ.ଡୁମ୍ବେରପାଲି ପଞ୍ଚାୟତରେ ସରକାରୀ ଯୋଜନାରେ ବ୍ୟାପକ ଅନିୟମିତତା ହେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଏଭଳି ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ଗ୍ରାମବାସୀ ସୋମବାର ବରଗଡ଼ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଫେରାଦ ହୋଇଥିଲେ ।

ମା’ ଉପରେ ୭ ସନ୍ତାନର ବୋଝ

ମା’ ଉପରେ ୭ ସନ୍ତାନର ବୋଝ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୯।୬: ବରଗଡ଼ ଜିଲା ଅତାବିରା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ମନାପଡ଼ା ଗ୍ରାମର ମୂଳ ବାସିନ୍ଦା ସ୍ବର୍ଗତ ଦଶରଥ ଗୁରୁ ଓ ସ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରେମଶୀଳା । ନିହାତି ଗରୀବ ଏହି ଦମ୍ପତି ।

ଖୋଲା ବଜାରରେ ଚଢ଼ା ଦରରେ ହାଇବ୍ରିଡ୍‌ ବିହନ ବିକ୍ରି

ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା,୧୯।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକରେ ସରକାରୀ ବିହନ ଅଭାବ ଦେଖା ଦେଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ତଳି ପକାଇବା ସମୟ ଆସିଥିବା ବେଳେ ବ୍ଲକରେ ଖରିଫ ଚାଷ ପାଇଁ ଚାଷୀ ଚଳିତ ବର୍ଷ ପ୍ରଥମ ବର୍ଷାରେ ଜମି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି ।

ନିଆରା ଢଙ୍ଗରେ ପାଳିତ ହେଲା ରଜ

ନିଆରା ଢଙ୍ଗରେ ପାଳିତ ହେଲା ରଜ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୧୯। ୬: ସାଧାରଣ ରଜ ପୂର୍ବ ଓଡିଶାର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ପର୍ବ। ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଯୁଗରେ ବହୁଳ ଭାବରେ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ହେଉଛି । ଏହି ପର୍ବକୁ କ୍ରମେ ପୁରପଲ୍ଲୀରେ ଲୋକେ ଗ୍ରହଣ କରିବସିଲେଣି।

ସୁକ୍‌ତେଲ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନିକ ତପତ୍ରତା

ସୁକ୍‌ତେଲ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନିକ ତପତ୍ରତା

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୧୯।୬: ଦୀର୍ଘ ୧୮ବର୍ଷ ପରେ ବି ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲାର ବହୁପ୍ରତୀକ୍ଷିତ ଲୋୟର ସୁକ୍‌ତେଲ ବୃହତ୍‌ ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇନାହିଁ । ଧୀର ମନ୍ଥର ଗତିରେ ପ୍ରକଳ୍ପ କାମ ଚାଲିଥିବାବେଳେ ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ, କ୍ଷତିପୂରଣ ବଣ୍ଟନ ଓ ଥଇଥାନ୍‌ ଭଳି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିଶେଷ ଅଗ୍ରଗତି ହୋଇନାହିଁ ।

ସରକାରୀ ଅର୍ଥରେ ଘରୋଇ ଜଳାଶୟ ପାହାଚ ନିର୍ମାଣ

ସରକାରୀ ଅର୍ଥରେ ଘରୋଇ ଜଳାଶୟ ପାହାଚ ନିର୍ମାଣ

ଲାଠୋର,୧୯। ୬(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ତୁରେକେଲା ବ୍ଳକ ହଲନଭଟା ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ଏକ ଜଳାଶୟର ଗାଧୁଆ ତୁଠ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ୨୦୧୭-୧୮ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଗୋପବନ୍ଧୁ ଗ୍ରାମୀଣ ଯୋଜନା ମାଧ୍ୟମରେ ୨ଲକ୍ଷ ୧୦ହଜାର ଟଙ୍କାର ଅନୁଦାନ ଆସିଥିଲା।

ପାଗ ଅନୁକୂଳ, ବିହନ ନାହିଁ

ଲୋଇସିଂହା,୧୯।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଲୋଇସିଂହା ବ୍ଲକର ଚାଷୀ ଏବେ ବିହନ ଅଭାବଜନିତ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି।

ନଗର ପରିକ୍ରମାରେ ଦେବଦମ୍ପତି

ନଗର ପରିକ୍ରମାରେ ଦେବଦମ୍ପତି

ସମ୍ବଲପୁର, ୧୯।୬ (ବ୍ୟୁରୋ): ଦେବଦମ୍ପତି ଗଇଣ୍ଠାଳ ହୋଇ ସୋମବାର ମଧ୍ୟ ରାତ୍ରିରେ ନଗର ପରିକ୍ରମାରେ ବାହାରିଛନ୍ତି। ଶିବପାର୍ବତୀଙ୍କ ଯୁଗଳ ମୂର୍ତ୍ତି ଦର୍ଶନ କରି ଭକ୍ତମାନେ ଆଶୀର୍ବାଦ ଭିକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି ।

ସହକାରୀ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅଫିସରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଚଢ଼ାଉ

ସହକାରୀ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅଫିସରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଚଢ଼ାଉ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ/ପଦ୍ମପୁର,୧୯ା୬ (ଡି.ଏନ୍‌,ଏ.): ବରଗଡ଼ ଜିଲା ପଦ୍ମପୁର ଗ୍ରାମର ଜଳ ଯୋଗାଣ ଓ ପରିମଳ ସଂସ୍ଥା (ଆର୍‌ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏସ୍‌ଏସ୍‌) ସହକାରୀ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ ସରୋଜ କୁମାର ରଥଙ୍କ ଅଫିସ ଏବଂ ସରକାରୀ ବାସଭବନରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଭିଜିଲାନ୍ସ ପକ୍ଷରୁ ଚଢାଉ ଚାଲିଛି।

ଜେସିବି ଧକ୍କାରେ ୩ ମୃତ, ଠିକାଦାର କ୍ୟାମ୍ପ ଜାଳିଦେଲେ ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ଲୋକେ

ଜେସିବି ଧକ୍କାରେ ୩ ମୃତ, ଠିକାଦାର କ୍ୟାମ୍ପ ଜାଳିଦେଲେ ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ଲୋକେ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ, ୧୯ା୬: ବରଗଡ଼ ଜିଲା ସୋହେଲା-ପଦ୍ମପୁର ରାସ୍ତାର ମେଲଛାମୁଣ୍ଡା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ପେଟୁପାଲିସ୍ଥିତ ଠିକାଦାର କ୍ୟାମ୍ପ ନିକଟରେ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳେ ଏକ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି।

ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ରୁ ୪୫ଲକ୍ଷ ଲୁଟ୍‌

ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ରୁ ୪୫ଲକ୍ଷ ଲୁଟ୍‌

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ୍‌,୧୯।୬: ରାଉରକେଲା ସହରର ମଧୁସୂଦନ ମାର୍ଗରେ ଥିବା ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ ଓଭର୍‌ସିଜ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ୪୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲୁଟ୍‌ ହୋଇଛି। ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୦ଟାରେ ୮ରୁ ୯ ଲୁଟେରା ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ରେ ପଶି କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ପିସ୍ତଲ ଦେଖାଇ ଭୟଭୀତ କରାଇବା ସହ ଟଙ୍କା ଲୁଟିନେଇଥିଲେ।

୧୨ ଜାଷୀଙ୍କ ଜମି ଛତିଶଗଡ଼ ରାଜସ୍ବ ବିଭାଗ ଛଡ଼ାଇ ନେବା ଘଟଣା

୧୨ ଜାଷୀଙ୍କ ଜମି ଛତିଶଗଡ଼ ରାଜସ୍ବ ବିଭାଗ ଛଡ଼ାଇ ନେବା ଘଟଣା

ନୂଆପଡା ଅଫିସ/ସିନାପାଲି,୧୮।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ନୂଆପଡା ଜିଲା ସିନାପାଲି ତହସିଲ ଅନ୍ତର୍ଗତ ନୂଆମାଲପଡା ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ ସୀମାରେ ଥିବା ଚାଷୀଙ୍କ ପଟ୍ଟାଭୁକ୍ତ ଜମିକୁ ଛତିଶଗଡ଼ ରାଜସ୍ବ ବିଭାଗ ଜବରଦଖଲ କରିଛି । ସେହି ଜମିକୁ ଛତିଶଗଡ଼ର ଭୂମିହୀନ ଚାଷୀଙ୍କୁ ବାଣ୍ଟି ଦିଆଯାଇଛି। ଛତିଶଗଡ଼ ଚାଷୀମାନେ ଠେଙ୍ଗା ବାଡି ଧରି ପାଇଥିବା ଜମିକୁ ଜଗି ବସିଛନ୍ତି ।

ଓଡ଼ିଶାର କଳାହାଣ୍ଡିରୁ ହିଁ କଂଗ୍ରେସ ବିଜୟ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିବ

ଓଡ଼ିଶାର କଳାହାଣ୍ଡିରୁ ହିଁ କଂଗ୍ରେସ ବିଜୟ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିବ

ଭବାନୀପାଟଣା,୧୮।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ ଓ ନେତାଙ୍କ ଏହି ଉତ୍ସାହ ଓ ମନବଳ ସୁଦୃଢ ରହିଲେ ୨୦୧୯ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ କଂଗ୍ରେସ କଳାହାଣ୍ଡିରୁ ହିଁ ବିଜୟ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିବ ।

ବସ୍ତି ବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ସ୍ଥାୟୀ ପଟ୍ଟା ପ୍ରଦାନ ଦାବି  ଶୋଭାଯାତ୍ରା, ଗଣବିକ୍ଷୋଭ

ବସ୍ତି ବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ସ୍ଥାୟୀ ପଟ୍ଟା ପ୍ରଦାନ ଦାବି ଶୋଭାଯାତ୍ରା, ଗଣବିକ୍ଷୋଭ

ଜୁନାଗଡ,୧୮।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଜୁନାଗଡ ସହରର ବସ୍ତିବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ସ୍ଥାୟୀ ପଟ୍ଟା ପ୍ରଦାନ ଦାବିରେ ସୋମବାର ମା’ ମାଟି ମମତା ସଙ୍ଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ଶୋଭାଯାତ୍ରା, ଗଣବିକ୍ଷୋଭ କରାଯାଇଛି।

ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣା:ଅଭିଯୁକ୍ତ ବାପପୁଅ ଗିରଫ

ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣା:ଅଭିଯୁକ୍ତ ବାପପୁଅ ଗିରଫ

ଲୋଇସିଂହା,୧୮।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.) ଜମିବାଡି ବିବାଦକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଲୋଇସିଂହା ଥାନା ତଥା ଖଲିଆପାଲି ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରାମସିଆ ଗ୍ରାମର ଦୁଇ ପରିବାର ମଧ୍ୟରେ ରବିବାର ଗଣ୍ଡଗୋଳ ହୋଥିଲା ା ପ୍ରତିପକ୍ଷଙ୍କ ଟାଙ୍ଗିଆ ଆକ୍ରମଣରେ ଗୋଟିଏ ପରବାରର ୪ଜଣ ଗୁରୁତର ହୋଇଥିଲେ ା

ପାଗ ଅନୁକୂଳ, ବିହନ ନାହିଁ

ପାଗ ଅନୁକୂଳ, ବିହନ ନାହିଁ

ଲୋଇସିଂହା,୧୮।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.) ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଲୋଇସିଂହା ବ୍ଲକର ଚାଷୀ ଏବେ ବିହନ ଅଭାବଜନିତ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି। ପ୍ୟାକ୍ସ କିମ୍ବା ଡିଲରମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଆବଶ୍ୟକ ବିହନ ନ ଥିବାରୁ ଚଳିତ ଖରିଫ ଧାନ ଫସଲ କିପରି କରିବେ ଚିନ୍ତାରେ ପଡି ଯାଇଛନ୍ତି।

ଦିନଦ୍ୱିପ୍ରହରରେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର

ଦିନଦ୍ୱିପ୍ରହରରେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର

ବୌଦ୍ଧ,୧୮।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.) ବୌଦ୍ଧ ସହରର ବାପୁଜୀନଗରରେ ଦିନଦ୍ୱିପ୍ରହରରେ ଜଣେ ୧୫ବର୍ଷୀୟ ଦଳିତ ନାବାଳିକା ବଳାତ୍କାରର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି। ଗଁ। ଦୋକାନରୁ ସଉଦା ନେଇ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କୁ ରାସ୍ତାରୁ ଉଠାଇ ନେଇ ଏକ ପରିତ୍ୟକ୍ତ ଘରେ ହାତଗୋଡ଼ ବାନ୍ଧି ବଳାତ୍କାର କରାଯାଇଥିବା ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି।

ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହେଉନି, ହଜିଯାଉଛି ଜଳାଶୟ

ପଦ୍ମପୁର, ୧୮।୬ (ଡି.ଏନ.ଏ) ବରଗଡ଼ ଜିଲା ପଦ୍ମପୁର ବିଜ୍ଞାପିତ ଅଞ୍ଚଳ ପରିଷଦ (ଏନଏସି) ଅଞ୍ଚଳରେ ୧୦ଟିରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ପୋଖରୀ ଥିବାବେଳେ ଏବେ ଜଳାଶୟ ଗୁଡିକର ଅବସ୍ଥା ଶୋଚନୀୟ ହୋଇପଡିଛି । କେଉଁଠାରେ ପୋଖରୀ ପୋତି ହୋଇଗଲାଣି ତ ଆଉ କେଉଁଠି ଜବରଦଖଲ। ପଦ୍ମପୁର କ୍ଷୁଦ୍ର ଜଳସେଚନ ବିଭାଗ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଲାଗି ରହିଥିବା ଦାନୀବନ୍ଧ ଏକଦା ସହରବାସୀଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ଜଳାଶୟ ଥିଲା। ମାତ୍ର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଅଭାବରୁ ଏହି ପୋଖରୀ ସତ୍ତା ହରାଇଥିବା ବେଳେ ଦାନୀବନ୍ଧକୁ ଲାଗି ରହିଥିବା ଏକ ବନ୍ଧ ଏବେ ଜବରଦଖଲକାରୀଙ୍କ କବ୍‌ଜାରେ ରହିଛି ।