ସମ୍ବଲପୁର

ମାଲପଡ଼ା ଗ୍ରାମବାସୀ ଏକତ୍ର ପାଳିଲେ ନୂଆଁଖାଇ

ମାଲପଡ଼ା ଗ୍ରାମବାସୀ ଏକତ୍ର ପାଳିଲେ ନୂଆଁଖାଇ

ସଇଁତଲା, ୧୪।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ.): ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ସଇଁତଲା ବ୍ଲକ ବୁଢ଼ାବାହାଲ ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ମାଲପଡ଼ା ଗ୍ରାମବାସୀ ଏକତ୍ର ମିଶି ଶୁକ୍ରବାର ନୂଆଁଖାଇ ପର୍ବ ପାଳନ କରିଛନ୍ତି। 

ନବାହ୍ନ ଭକ୍ଷଣ ପୂର୍ବରୁ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଚାଷୀଙ୍କ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା

ନବାହ୍ନ ଭକ୍ଷଣ ପୂର୍ବରୁ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଚାଷୀଙ୍କ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା

ବୀରମହାରାଜପୁର,୧୪।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଗଣପର୍ବ ନୂଆଁଖାଇ ଅବସରରେ ପୁରପଲ୍ଲୀ ଉତ୍ସବ ମୁଖର ହୋଇପଡିଥିବାବେଳେ ସଭିଏଁ ନିଜ ନିଜର ଇଷ୍ଟଦେବୀମାନଙ୍କରଠାରେ ଆରାଧନା କରିଛନ୍ତି । 

ଆନନ୍ଦ ଉଲ୍ଲାସର ସହ ନୂଆଁଖାଇ ପାଳିତ

ଆନନ୍ଦ ଉଲ୍ଲାସର ସହ ନୂଆଁଖାଇ ପାଳିତ

ମୋହନଗିରି, ୧୪।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାର କୃଷିଭିତ୍ତିକ ଗଣପର୍ବ ନୂଆଁଖାଇ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ମ. ରାମପୁର ବ୍ଲକର ମୋହନଗିରି ଅଞ୍ଚଳରେ ଧୁମଧାମର ସହିତ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

ପଡ଼ା ଗଁ। ରେ ନୂଆଁଖାଇ ଭେଟଘାଟ

ପଡ଼ା ଗଁ। ରେ ନୂଆଁଖାଇ ଭେଟଘାଟ

ବିଜେପୁର,୧୪।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବରଗଡ଼ ଜିଲା ବିଜେପୁର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ପଡ଼ାଗ୍ରାମରେ ପ୍ରକାଶ ସାଂସ୍କୃତିକ ସଂସଦ ପକ୍ଷରୁ ଶୁକ୍ରବାର ବିଂଶତମ ନୂଆଁଖାଇ ଭେଟଘାଟ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

କେସିଙ୍ଗାରେ ନୂଆଁଖାଇ ପାଇଁ ଭିଡ଼

କେସିଙ୍ଗାରେ ନୂଆଁଖାଇ ପାଇଁ ଭିଡ଼

କେସିଙ୍ଗା,୧୪।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ସମଗ୍ର ପଶ୍ଚିମାଞ୍ଚଳରେ ନୂଆଁଖାଇ ପାଇଁ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳଠାରୁ ସହରାଞ୍ଚଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ହୋଇ ଉଠିଛି। ସକାଳୁ ଉଠି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରର ମୁଖିଆମାନେ ନୂଆ ଧାନ, କୋରେଇ ପତ୍ର ସଂଗ୍ରହ କରିବା ପାଇଁ କେହି ଜଙ୍ଗଲକୁ ଯାଇଥାଏ ତ କିଏ ସହରକୁ ଯାଇଥାନ୍ତି।

 ଟଙ୍କା ପାଇଁ ମା’କୁ ହତ୍ୟା କଲେ ୨ ପୁଅ

ଟଙ୍କା ପାଇଁ ମା’କୁ ହତ୍ୟା କଲେ ୨ ପୁଅ

ସୁନ୍ଦରଗଡ,୧୪।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) : ସକାଳ ପାହିଲେ ନୂଆଁଖାଇ । ହେଲେ ସଦର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାରଗାଡ ଗ୍ରାମରେ ଗୁରୁବାର ରାତିରେ  ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣାକ୍ରମରେ ମଦ ପିଇବାକୁ ମା’ ଟଙ୍କା ନ ଦେବାରୁ ୨ପୁଅ ମା’ର ଜୀବନ ନେବାକୁ ପଛେଇ ନାହାନ୍ତି ।

ସୁନ୍ଦରଗଡରେ ନୂଆଁଖାଇ ଉତ୍ସବ: ନୂଆଁଖାଇଲେ ମେହେର ପରିବାର

ସୁନ୍ଦରଗଡରେ ନୂଆଁଖାଇ ଉତ୍ସବ: ନୂଆଁଖାଇଲେ ମେହେର ପରିବାର

ସୁନ୍ଦରଗଡ,୧୪।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କୁଷି ଭିତ୍ତିକ ତଥା ଭାଇଚାରାର ମହାନ୍‌ ସାମାଜିକ ଗଣପର୍ବ ନୂଆଁଖାଇ । ସମଗ୍ର ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲାରେ ଏହା ଉତ୍ସାହ, ଉଦ୍ଦୀପନା ମଧ୍ୟରେ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

କଳାହାଣ୍ଡିରେ ନୂଆଖାଇ ପାଳିତ, ନବାନ୍ନ ଭକ୍ଷଣ ସହ ଘୁମୁରା ନୃତ୍ୟ ଆରମ୍ଭ

କଳାହାଣ୍ଡିରେ ନୂଆଖାଇ ପାଳିତ, ନବାନ୍ନ ଭକ୍ଷଣ ସହ ଘୁମୁରା ନୃତ୍ୟ ଆରମ୍ଭ

ଭବାନୀପାଟଣା,୧୪।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ନୂଆଖାଇ ପର୍ବ ପାଇଁ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ହୋଇଉଠିଛି କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା। ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଓ ଲୋକନୃତ୍ୟରେ ମୁଖରିତ ହେଉଛି। ଏହା ଦୁଇଦିନ ଧରି ଚାଲିବ। 

ନୂଆଖାଇ ପାଇଁ ବଜାର ଭିଡ଼

ନୂଆଖାଇ ପାଇଁ ବଜାର ଭିଡ଼

ଟିଟଲାଗଡ଼,୧୪।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ନୂଆଖାଇ ପାଇଁ ଚଳଚଞ୍ଚ ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶା। ଏଥିପାଇଁ ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଟିଟଲାଗଡ଼ରେ ମଧ୍ୟ ସକାଳୁ ଭିଡ଼ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା।

ନୂଆଖାଇ ପାଇଁ ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କ ଟିଟଲାଗଡ଼ ଗସ୍ତ

ନୂଆଖାଇ ପାଇଁ ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କ ଟିଟଲାଗଡ଼ ଗସ୍ତ

ଟିଟଲାଗଡ଼,୧୪।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଶୁକ୍ରବାର ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଟିଟଲାଗଡ଼କୁ ନୂଆ ଖାଇବା ପାଇଁ ପୂର୍ବତନ ଏମ୍‌ପି ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡା ପହଞ୍ଚତ୍ଛନ୍ତି। 

ଦଧିବାମନଙ୍କୁ ନୂଆଁ ଭୋଗ ଲାଗି, ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ବେଶରେ ଦର୍ଶନ ଦେଲେ ମହାପ୍ରଭୁ

ଦଧିବାମନଙ୍କୁ ନୂଆଁ ଭୋଗ ଲାଗି, ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ବେଶରେ ଦର୍ଶନ ଦେଲେ ମହାପ୍ରଭୁ

ଭଟଲି,୧୪।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ପଶ୍ଚିମୋକତ୍ଳ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ଭାବେ ଅଭିହିତ ବରଗଡ଼ ଜିଲା ଭଟଲି ଦଧିବାମନ ପୀଠରେ ଶୁକ୍ରବାର ଶ୍ରୀ ମନ୍ଦିରରେ ମହାପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଦଧିବାମନଙ୍କୁ ନୂଆଁ ଭୋଗ ଲାଗି କରାଯାଇଛି ।

ବିପଦ ସଙ୍କୁଳ ଅବସ୍ଥାରେ ସାପ୍ତାହିକ ହାଟ ଗୃହ

ବିପଦ ସଙ୍କୁଳ ଅବସ୍ଥାରେ ସାପ୍ତାହିକ ହାଟ ଗୃହ

ରିଷିଡା,୧୪।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକର ରିଷିଡ଼ା ସାପ୍ତାହିକ ଶନିବାର ହାଟ ଜିଲାର ଏକ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହାଟ । କଳାହାଣ୍ଡି-ବଲାଙ୍ଗୀର-ବୈାଦ୍ଧ-କନ୍ଧମାଳ ଜିଲାର ସୀମାନ୍ତରେ ଥିବା ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଗୋରୁ ହାଟ ।

ନୂଆଖାଇରେ ପିଠାପଣା ମହକିଲା

ନୂଆଖାଇରେ ପିଠାପଣା ମହକିଲା

ରିଷିଡା,୧୪।୯(ଡି.ଏନ.ଏ): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକରେ ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳୁ ସ୍ନାନ ସାରି ପ୍ରଥମେ ନିଜ ଇଷ୍ଟ ଦେବାଦେବୀଙ୍କଠାରେ ନୂଆ ଅନ୍ନ ଅର୍ପଣ କରି ସାରି ସମସ୍ତେ ନିଜ ନିଜ ପରିବାର ଏକତ୍ର ମିଶି ନବାନ୍ନ ଭକ୍ଷଣ କରିଛନ୍ତି। 

ଆଲୋମାଳାରେ ଝଲସିଲା ଦେବଗଡ଼ ସହର

ଆଲୋମାଳାରେ ଝଲସିଲା ଦେବଗଡ଼ ସହର

ଦେବଗଡ,୧୪।୯ (ସ୍ବ.ପ୍ର): ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧି ଲାଭ କରିଥିବା ଦେବଗଡ଼ ଜିଲାର ଗଣପର୍ବ ପବିତ୍ର ଗଣେଶ ପୂଜା ମହୋସତ୍ବ ଗୁରୁବାର ଧୁମଧାମରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଦେବଗଡ଼ ସହର ଉସତ୍ବମୁଖର ହୋଇଉଠିଛି ।

ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳ ହେବ ଭୀମ ମଣ୍ଡଳୀ

ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳ ହେବ ଭୀମ ମଣ୍ଡଳୀ

ରେଢ଼ାଖୋଲ,୧୪।୯(ଡି.ଏନ.ଏ): ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ରେଢ଼ାଖୋଲ ଉପଖଣ୍ଡର ନାକଟିଦେଉଳ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଭୀମ ମଣ୍ଡଳୀକୁ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳ କରାଯିବାକୁ ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।

ନୂଆଁଖାଇ ଥିମ୍‌ ଗୀତ ପ୍ରସ୍ତୁତ

ନୂଆଁଖାଇ ଥିମ୍‌ ଗୀତ ପ୍ରସ୍ତୁତ

ସମ୍ବଲପୁର,୧୪।୯(ବ୍ୟୁରୋ): ନୂଆଁଖାଇ ତିହାରକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ‘ଦେଖ ନୂଆଁ ସପନ୍‌ ଦେଖେଇ ଆସିଛେ ନୂଆଁଖାଇ’ ଗୀତ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି।

ଉତ୍ସାହ ପାଖେ ହାର୍‌ ମାନୁଛି ଦରଦାମ

ଉତ୍ସାହ ପାଖେ ହାର୍‌ ମାନୁଛି ଦରଦାମ

ବୀରମହାରାଜପୁର,୧୪।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାର ଗଣପର୍ବ ନୂଆଁଖାଇ ସକାଶେ ଗାଁଠାରୁ ସହର ସବୁ ଚଳଚଞ୍ଚଳ । ନବାନ୍ନ ତିଥିରେ ନୂଆଁ  ବସ୍ତ୍ର ପରିଧାନ ସାଙ୍ଗକୁ ଛ ତିଅଣ ନଅ ଭଜା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ପରିବାର ସହିତ ଖାଇବାର ମଜା ନିଆରା।

ଶାନ୍ତି ନିକେତନରେ ହଳଧର ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ

ଶାନ୍ତି ନିକେତନରେ ହଳଧର ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୪।୯: ବିଶ୍ୱକବି ରବୀନ୍ଦ୍ରନାଥ ଠାକୁରଙ୍କ ସାଧନା ପୀଠ ତଥା ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶିକ୍ଷାୟତନ ଶାନ୍ତି ନିକେତନରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ ଜାତୀୟ ସେମିନାରରେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ହଳଧର ନାଗ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି। 

ବ୍ରିଜ୍‌ ଭାଙ୍ଗିଛି, ପ୍ରଶାସନର ନିଘାନାହିଁ

ବ୍ରିଜ୍‌ ଭାଙ୍ଗିଛି, ପ୍ରଶାସନର ନିଘାନାହିଁ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୪।୯: ବରଗଡ଼ ସହର ଉପକଣ୍ଠ ବରାହଗୋଡ଼ା ଫୋରଲେନ ରାଜପଥରୁ ଆମ୍ବସଢ଼ା ଯାଇଥିବା ରାସ୍ତାରେ ଗୌରାଙ୍ଗଟିକ୍ରା ବ୍ରିଜ୍‌ ଦୀର୍ଘ ୨ମାସ ହେଲା ଭାଙ୍ଗି ପଡ଼ିଛି। 

ନିଆରା ଢଙ୍ଗରେ ନୂଆଧାନ ବଣ୍ଟନ

ନିଆରା ଢଙ୍ଗରେ ନୂଆଧାନ ବଣ୍ଟନ

ଘଣ୍ଟାପଡା,୧୪।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଆଜି ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାରେ ପାଳିତ ହେବ କୃଷିଭିର୍ତ୍ତିକ ମହାନ ଗଣପର୍ବ ନୂଆଁଖାଇ। ଏଥିପାଇଁ ଗାଁ ମାନଙ୍କରେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ସରି ଯାଇଛି । ଲୋକେ ଘର ଲିପାପୋଛା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ନୂଆଁ ଦ୍ରବ୍ୟ ଓ ଡ୍ରେସ କିଣାକିଣି କରିଛନ୍ତି । 

ଆଜି ନବାନ୍ନ ଭକ୍ଷଣ, ପୁରପଲ୍ଲୀ ଚଳଚଞ୍ଚଳ

ଆଜି ନବାନ୍ନ ଭକ୍ଷଣ, ପୁରପଲ୍ଲୀ ଚଳଚଞ୍ଚଳ

ରିଷିଡା,୧୪।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ରିଷିଡା ଅଞ୍ଚଳରେ ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳ ୮ଟା ୪୫ ମିନିଟ ରୁ ୯. ୨୦ ମିନିଟ ମଧ୍ୟରେ ନବାନ୍ନ ଭକ୍ଷଣ କରିବେ । ବୁଧବାର ଓ ଗୁରୁବାର ଦୋକାନ ବଜାର ପ୍ରବଳ ଭିଡି ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଥିଲା । 

ଗାଁ ନୁ ସହର ସବୁଠାନେ ତିହାରିଆ ମାହୋଲ

ଗାଁ ନୁ ସହର ସବୁଠାନେ ତିହାରିଆ ମାହୋଲ

ଜୁନାଗଡ,୧୪।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଆଏଜ୍‌ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାର ଗଣପରବ ନୂଆଁଖାଇ। ସେଥିର ଲାଗି ଗଁ। ନୁ ସହର ସବୁଠାନେ ତିହାରିଆ ମାହୋଲ। ହାଟ, ବାଟ, ମନ୍ଦିର, ପୋଖରୀତୁଠ, ଘର ଦ୍ୱାର ସବୁ ଆଡେ ନୂଆଁଖାଇର ଝଲକ। ଇତିମଧ୍ୟରେ ଗୃହିଣୀମାନେ ଘରର ସମସ୍ତ ଜିନିଷ ଟେକାରଖା,  ସଫା ସୁତୁରା କରିସାରି ନୂଅଁାଖାଇ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇ ସାରିଥିବା ବେଳେ ଗୃହ କର୍ତ୍ତାମାନେ ବଜାର ସଉଦା ସବୁ କିଣିସାରିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। 

ନ୍ୟାଶନାଲ କଲେଜ ସରକାରୀ ମାନ୍ୟତା ଦାବି : ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପରେ ଅନଶନ ପ୍ରତ୍ୟାହୃତ

ନ୍ୟାଶନାଲ କଲେଜ ସରକାରୀ ମାନ୍ୟତା ଦାବି : ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପରେ ଅନଶନ ପ୍ରତ୍ୟାହୃତ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୧୩ା୯- ନୂଆପଡ଼ା ଜିଲା ସଦର ମହକୁମାର ଗୋଟିଏ ମାତ୍ର ସର୍ବପୁରାତନ ନ୍ୟାଶନାଲ କଲେଜକୁ ଏଯାଏ ସରକାରୀ ମାନ୍ୟତା ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ । ଏହାକୁ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ମହଲରେ ଅସନ୍ତୋଷର ବହ୍ନି ଜଳିବାରେ ଲାଗିଛି । 

୩୮ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ  ଭତ୍ତା ପ୍ରଦାନ

୩୮ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଭତ୍ତା ପ୍ରଦାନ

ଜୁନାଗଡ,୧୩।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.) କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଜୁନାଗଡ ବ୍ଲକ ମହିଚଲା ପଞ୍ଚାୟତରେ ନୂତନ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଭତ୍ତା ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି।