Dharitri News

ସମ୍ବଲପୁର

 ଗାଡି ଚେକିଂ ନାମରେ ବୌଦ୍ଧ ମହୋତ୍ସବକୁ ପୋଲିସର ଅସହଯୋଗ: ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ମହଲରେ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା

ଗାଡି ଚେକିଂ ନାମରେ ବୌଦ୍ଧ ମହୋତ୍ସବକୁ ପୋଲିସର ଅସହଯୋଗ: ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ମହଲରେ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା

ବୌଦ୍ଧ,୭।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ବୌଦ୍ଧ ଜିଲା ସ୍ବନକ୍ଷତ୍ର ଦିବସ ଅବସରରେ ଜିଲା ମହୋତ୍ସବ ଦୀର୍ଘ ୫ ଦିନ ଧରି ବହୁ ଆଡମ୍ବର ସହକାରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଆସୁଛି। ଏହି ମହୋତ୍ସବ ଜିଲାର ସଂସ୍କୃତି, କଳା ଓ ହସ୍ତଶିଳ୍ପର ପ୍ରଚାରପ୍ରସାର ସହିତ ଜିଲାବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭାଇଚାରାର ବାର୍ତ୍ତା ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ। ମହୋତ୍ସବ ପାଳନ ଜିଲାର ଗୌରବଗାଥା ବହନ କରିଥାଏ। ଯେଉଁଥିରେ ସାମିଲ ହେବା ପାଇଁ ଜିଲାବାସୀ ଅନାଇ ରହିଥାନ୍ତି। ମହୋତ୍ସବକୁ ଦେଖିବା ସହ ସାମିଲ ହେବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳ ଓ ପଡୋଶୀ ଜିଲାଗୁଡିକରୁ ଲୋକେ ପରିବାର ସହ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଆସିଥାନ୍ତି। ଜିଲା ସଂସ୍କୃତି ପରିଷଦର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଖୋଦ ଜିଲାପାଳ ଥିବାବେଳେ ପ୍ରଶାସନ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟବସ୍ଥିତ ଢଙ୍ଗରେ ମହୋତ୍ସବ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥାଏ। ମହୋତ୍ସବର ସୁରକ୍ଷା, ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଓ ଆଇନଶୃଙ୍ଖଳା ବ୍ୟବସ୍ଥା ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ପରିଚାଳନା କରାଯାଇଥାଏ। ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ଦିବସରେ ଅତିଥି ଭାବରେ ଯୋଗଦେଇ ଜିଲାର ଯୁବ ଏସ୍‌ପି ମହୋତ୍ସବ ପାଳନରେ ଜିଲା ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ସହଯୋଗ କରାଯିବ ବୋଲି ମଞ୍ଚରୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଚଳିତ ମହୋତ୍ସବ ବହୁ ଆଡମ୍ବର ସହକାରେ ପ୍ରଥମ ତିନିଦିନ ପାଳନ ହେବାପରେ ଚତୁର୍ଥ ଦିନଠାରୁ ଜିଲା ପୋଲିସର ଅସହଯୋଗ ସ୍ପଷ୍ଟ ବାରି ହୋଇପଡିଥିଲା। ବର୍ଷସାରା ନିରବ ରହୁଥିବା ପୋଲିସ ହଠାତ୍‌ ମହୋତ୍ସବର ଚତୁର୍ଥ ଦିବସରେ ଆବଶ୍ୟକତାଠାରୁ ଅଧିକ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ହୋଇପଡିଥିଲା। ସନ୍ଧ୍ୟା ହେଉ ହେଉ ମହୋତ୍ସବ ପଡିଆରେ ଜନଗହଳି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଆସୁଥିବାବେଳେ ବୌଦ୍ଧ ଥାନା ପକ୍ଷରୁ ମହାନଦୀ ବ୍ରିଜ୍‌ ଛକ,ଏନଏସି ଛକ ଓ ବୁଟୁପାଲି ରାସ୍ତାରେ ହାତୀଶାଳ ଛକଠାରେ ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ଗାଡି ଚେକିଂ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଦୂର ଦୂରାନ୍ତରୁ ମହୋତ୍ସବ ବୁଲିବାକୁ ଆସୁଥିବା ପରିବାରମାନେ କାହା ପାଖରେ ହେଲମେଟ୍‌ ନ ଥିଲା ତ ଆଉ କିଏ ପଡୋଶୀର ଗାଡି ନେଇ ଆସିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ କାହାର ଅନୁରୋଧକୁ ଶୁଣାଯାଇ ନ ଥିଲା।

ଓଡ଼ିଶା ଇତିହାସ କଂଗ୍ରେସର ଆଞ୍ଚଳିକ ଅଧିବେଶନ

ଓଡ଼ିଶା ଇତିହାସ କଂଗ୍ରେସର ଆଞ୍ଚଳିକ ଅଧିବେଶନ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୬।୧ ଆଦିବାସୀ ସଂସ୍କୃତିଭିତ୍ତିକ ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶା ଜନଜୀବନରେ ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତିର ନବକୌଶଳ ବୈପ୍ଲବିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିଛି। ଶହଶହ ବର୍ଷ ଧରି ପ୍ରବହମାନ ଆଞ୍ଚଳିକ ସାଂସ୍କୃତିକ ମହାଧାରାରେ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଆଧୁନିକତାର ଛାପ ବି ପଡ଼ିଛି। ତେବେ ଜନଜାତୀୟ ସଂସ୍କୃତିର ଆସ୍ଥା ଓ ବିଶୁଦ୍ଧତା ବି ବଜାୟ ରହିଛି। ଇତିହାସର ଅନୁସନ୍ଧିସୁ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନେ ଏହି ସୂକ୍ଷ୍ମ ଅଥଚ ଗୁଢ଼ ଦିଗକୁ ନିରପେକ୍ଷ ଦୃଷ୍ଟିରେ ମୂଲ୍ୟାୟନ କରିବାର ବେଳ ଆସିଛି। ଇତିହାସ କେବଳ ରାଜା ମହାରାଜାଙ୍କ ଜୟ ପରାଜୟର ଗାଥା ନୁହେଁ। ଇତିହାସ ବହୁ ସାଧାରଣ ଲୋକର କଥା କହେ। ଇତିହାସ ଏହି ବିଶାଳ ଭୂଖଣ୍ଡର ସାଂସ୍କୃତିକ ସମୃଦ୍ଧିର ବାସ୍ତବ ଓ ନିରପେକ୍ଷ ଦର୍ପଣ ବୋଲି ଓଡିଶା ଇତିହାସ କଂଗ୍ରେସର ଆଞ୍ଚଳିକ ଅଧିବେଶନର ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ଉତ୍ସବରେ ପ୍ରଫେସର ତଥା ବିଶିଷ୍ଟ ଚିନ୍ତାନାୟକ ଡ଼. ମଧୁସୂଦନ ପତି ମତପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ଇତିହାସ ଏକ ଚିରକଲ୍ଲୋଳିନୀ ସ୍ରୋତସ୍ବତୀ ଓ ଏହାର କାଳନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ଏକ ସମସ୍ୟାବହୁଳ ବ୍ୟାପାର। ଏହାର ସଂରଚନା ଏଭଳି ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ଯାହା ସାମାଜିକ ଐକ୍ୟ ଓ ସଂହତିର ପରିପୂରକ ହେବ ବୋଲି ଆଲୋଚକ ପତି କହିଥିଲେ।

ପ୍ରେମ ଘଟଣାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ରକ୍ତପାତ : ଟାଙ୍ଗିଆରେ ହାଣି ହତ୍ୟା

ପ୍ରେମ ଘଟଣାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ରକ୍ତପାତ : ଟାଙ୍ଗିଆରେ ହାଣି ହତ୍ୟା

ଲହୁଣୀପଡ଼ା,୬।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ପ୍ରେମୀଯୁଗଳଙ୍କ ଲୁଚାଛପା ସମ୍ପର୍କରୁ ଘର ଅଗଣା ରକ୍ତାକ୍ତ ହୋଇଛି। ଅପବାଦର ଜ୍ୱାଳାରେ ଝିଅର ବାପା ଟାଙ୍ଗିଆରେ ପୁଅର ବାପାକୁ ହାଣି ହତ୍ୟା କରିଛି। ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ଲହୁଣୀପଡ଼ା ଥାନା କଲେଇପୋଷ ପଞ୍ଚାୟତ କେନାପାଲି ଗ୍ରାମରେ ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ଏହି ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ପୋଲିସ ଅନ୍ତର୍ଯ୍ୟାମୀ ସାମନ୍ତ(୫୦)ଙ୍କ ମୃତଦେହକୁ ଜବତ କରି ରାଉରକେଲା ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନା ମର୍ଗହାଉସରେ ରଖିଛି। ଏ ନେଇ ଥାନାରେ ଏକ ହତ୍ୟା ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ଅଭିଯୁକ୍ତ ଫେରାର୍‌ ଅଛନ୍ତି।

ନବରାତ୍ର ରାମଲୀଳା ମହୋତ୍ସବ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ନବରାତ୍ର ରାମଲୀଳା ମହୋତ୍ସବ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ଭେଡ଼େନ(ଲଙ୍କାନଗରୀ),୬।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ବରଗଡ଼ ଜିଲା ଭେଡ଼େନଠାରେ ଶ୍ରୀ ଅଖଣ୍ଡ ବିଶ୍ୱଶାନ୍ତି ନାମଯଜ୍ଞ ତଥା ବିରାଟ ରାମଲୀଲା ମହୋତ୍ସବ ଶନିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ସରକାର ଯୋଗାଉଛନ୍ତି, ରୋଗୀ କିଣୁଛନ୍ତି

ସରକାର ଯୋଗାଉଛନ୍ତି, ରୋଗୀ କିଣୁଛନ୍ତି

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୬।୧- ହାଡ ଭଙ୍ଗା ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଉପକରଣ ରାଉରକେଲା ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ସରକାର ଯୋଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଫେରାର ହତ୍ୟା ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ଫେରାର ହତ୍ୟା ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ଝାରବନ୍ଧ/ପଦ୍ମପୁର,୬।୧(ଡି.ଏନ.ଏ)- ଝାରବନ୍ଧ ଥାନା ଅଧୀନ ଭଣ୍ଡାରପୁରୀ ଗ୍ରାମରେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରି ଫେରାର ଥିବା ଜଣେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଶନିବାର ଗିରଫ କରିଛି। ସେ ହେଲେ ସୁଗ୍ରୀବ ତାଣ୍ଡି (୪୨)।

ବିଜ୍ଞାନ ହିଁ ବିକାଶର ଭିତ୍ତିଭୂମି

ବିଜ୍ଞାନ ହିଁ ବିକାଶର ଭିତ୍ତିଭୂମି

ଧର୍ମଗଡ଼,୬।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଧର୍ମଗଡ଼ ଗୁରୁଗିତା ବିଦ୍ୟାଳୟଠାରେ ଶନିବାର ୫ମ ଡ.ଏପିଜେ ଅବଦୁଲ କଲାମ ବିଜ୍ଞାନ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ସବୁଜ ପତ୍ରିକାଧାରୀ ମହିଳା

ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ସବୁଜ ପତ୍ରିକାଧାରୀ ମହିଳା

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ,୬।୧- ବରଗଡ଼ ଜିଲା ସୋହେଲା ବ୍ଲକ ହଲଦିପାଲି ଗ୍ରାମର ସବୁଜ ପତ୍ରିକାଧାରୀ ମହିଳାମାନେ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ନେଇ ଶନିବାର ବରଗଡ଼ ଜିଲାପାଳ ଖଗେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ପାଢୀଙ୍କୁ ଭେଟି ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି।

ଆଦର୍ଶ ସ୍କୁଲ ଜମି ପରିଦର୍ଶନ କଲେ ଶିକ୍ଷା ସଚିବ

ଆଦର୍ଶ ସ୍କୁଲ ଜମି ପରିଦର୍ଶନ କଲେ ଶିକ୍ଷା ସଚିବ

ରାଜ୍ୟ ସ୍କୁଲ ଏବଂ ଗଣଶିକ୍ଷା ସଚିବ ପ୍ରଦୀପ୍ତ ମହାପାତ୍ର ସମ୍ବଲପୁର ଗସ୍ତ କରି ଯୁଯୁମୁରାଠାରେ ନିର୍ମାଣ ହେବାକୁ ଥିବା ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଚିହ୍ନଟ ଜମି ବୁଲି ଦେଖିଛନ୍ତି।

ମେଡିକାଲ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମନମୁଖି କାର୍ଯ୍ୟ: ହନ୍ତସନ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି ଗୁରୁତର ରୋଗୀ

ମେଡିକାଲ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମନମୁଖି କାର୍ଯ୍ୟ: ହନ୍ତସନ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି ଗୁରୁତର ରୋଗୀ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ, ୫।୧-ରାଉରକେଲା ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମନମୁଖି କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ରୋଗୀମାନେ ନାହିଁ ନ ଥିବା ହନ୍ତସନ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି। କର୍ମଚାରୀମାନେ ମନଇଛା କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ଯେତେବେଳେ ପାରୁଛନ୍ତି ଆସୁଛନ୍ତି। ଯେତେବେଳେ ପାରୁଛନ୍ତି ଯାଉଛନ୍ତି। ସରକାର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ରୋଗୀ ସେବା କରିବା ପାଇଁ ଯେଉଁ ନିୟମ କରିଛନ୍ତି ତାହାକୁ ବେଖାତିର କରିଦେଇଛନ୍ତି ଏହି ନ୍ୟସ୍ତସ୍ବାର୍ଥ କର୍ମଚାରୀମାନେ। ଅପରାହ୍ନରେ ୩ ରୁ ୫ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାଉଣ୍ଟର ଖୋଲି ରୋଗୀଙ୍କ ରକ୍ତ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା ରିପୋର୍ଟ ଦେବା ପାଇଁ ନିୟମ ଥିବାବେଳେ କର୍ମଚାରୀମାନେ ୪ଟାରୁ ଆସି ୫ଟାରେ ପଳାଉଛନ୍ତି। ଏହା ଦ୍ୱାରା ଗୁରୁତର ରୋଗୀଙ୍କ ରକ୍ତ ପରୀକ୍ଷା ରିପୋର୍ଟ ମିଳିପାରୁନାହିଁ। ତେଣୁ ସେମାନେ ଉପଯୁକ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ଠିକ୍‌ ସମୟରେ ପାଇପାରୁନାହାନ୍ତି। ଅନେକ ସମୟରେ ଦୂରଦୂରାନ୍ତର ରୋଗୀମାନେ ଉପାୟ ଶୂନ୍ୟ ହୋଇ ଭାଗ୍ୟକୁ ଆଦରି ପଡିରହୁଛନ୍ତି। ଏହିପରି ଅବସ୍ଥା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ଶୁକ୍ରବାର। ମେଡିକାଲ ପରିସରରେ ଥିବା ରକ୍ତ ପରୀକ୍ଷା ଲାବ୍ରରେଟୋରି (ରୁମ ନଂ.-୭) କକ୍ଷରେ ରକ୍ତ ପରୀକ୍ଷା ରିପୋର୍ଟ ନେବା ପାଇଁ ଅପରାହ୍ନ ସାଢେ ୨ଟାରୁ ରୋଗୀ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ଭିଡ ଲାଗି ରହିଥିଲା।

ସର୍ବଭାରତୀୟ ୱାଇଏମ୍‌ସି କପ ଲାଗି ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ

ସର୍ବଭାରତୀୟ ୱାଇଏମ୍‌ସି କପ ଲାଗି ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୫।୧- ପ୍ରତିବର୍ଷ ଭଳି ସ୍ଥାନୀୟ ମିନିଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଏଥର ବି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ଖେଳର ପର୍ବ ୱାଇଏମ୍‌ସି କ୍ରିକେଟ ର୍ଟୁ୍‌ନାମେଣ୍ଟ। ୨୬ତମ ସର୍ବଭାରତୀୟ ୱାଇଏମ୍‌ସି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ରବିବାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ। ଏଥିରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ କ୍ରୀଡା ଓ ଯୁବ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଚନ୍ଦ୍ରସାରଥୀ ବେହରା ଆସି ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି। ଏଥିପାଇଁ ସବୁ ପ୍ରକାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚୂଡାନ୍ତ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି।

ଦାଦନର ଦୁଃଖ୍‌, ଅସହାୟ ଅବସ୍ଥାରେ ରତନ

ଦାଦନର ଦୁଃଖ୍‌, ଅସହାୟ ଅବସ୍ଥାରେ ରତନ

ଲାଠୋର,୫।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଦିନକେ ଦିନ ଦାଦନ ଦୁଃଖ୍‌ କମ୍‌ବାର ଜାଗାରେ ବଢ଼୍‌ତେଲ ଯାଉଛେ। ସରକାରୀ ଯୋଜନା ଦାଦନକର ଲାଗି ଗୁଟେ ପ୍ରହସନ ପାଲଟିଛେ। ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ତୁରେକେଲା ବ୍ଲକ ଖର୍ଲି ଗାଁର ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ୍‌ ରତନ ବାଗ (୪୫) ଗୋଡ଼୍‌ ହରେଇ ଅସହାୟ ଅବସ୍ଥାରେ ଅଛନ। ସୂଚନା ହିସାବେ, ଖର୍ଲି ଗାଁର ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ୍‌ ରତନ ପେଟପାଟ୍‌ନାର ଲାଗି ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଜଗତଲର ଘମଲାପୁର ଗାଁର ଦାଦନ

ଦୁଇ ଝନ ହିତାଧିକାରୀ ନାଁରେ ଗୁଟେ ଆକାଉଣ୍ଟ ନମ୍ବର

ଦୁଇ ଝନ ହିତାଧିକାରୀ ନାଁରେ ଗୁଟେ ଆକାଉଣ୍ଟ ନମ୍ବର

ଖଡ଼ିଆଳ,୫।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ଦୁଇ ଝନ ଅଲଗ ଅଲଗ ହିତାଧିକାରୀକଁର ନାଁରେ ଗୁଟେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ନମ୍ବର। ଇ କଥାଟା ଆଶିର୍ଯ୍‌ ଲାଗୁଥିଲେ ଭିଲ ସତ୍‌ ଆଏ। ଏନ୍‌ତା ଘଟନା ଦେଖ୍‌ବାକେ ମିଲିଛେ ନୂଆପଡ଼ା ଜିଲା ଖଡ଼ିଆଳ ବ୍ଲକ୍‌ ତୁକଲା ଗାଁରେ ଥିବାର ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଶାଖାରେ। ଗୁଟେ ଆକାଉଣ୍ଟ ଦୁଇ ଝନକର ନାଁରେ ଅଲଗ ଅଲଗ ହିସାବେ ଦିଆ ଯାଇଛେ। ଖାଲି ସେତ୍‌କି ନୁହେ, ଝନେ ଟଁକା ରଖଲେ ଆର

ଚିକିତ୍ସାରେ ବାଧକ୍‌ ସାଜିଛେ ଟଁକା, ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଜୀବନ ବିତାଉଛନ ପ୍ରଶାନ୍ତ

ଚିକିତ୍ସାରେ ବାଧକ୍‌ ସାଜିଛେ ଟଁକା, ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଜୀବନ ବିତାଉଛନ ପ୍ରଶାନ୍ତ

ଖଡ଼ିଆଳ,୫।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ଛୋଟ ବେଲୁ ସପନ ଥିଲା ପାଠ୍‌ପଢ଼ି ସେନାବାହିନୀରେ ଚାକ୍‌ରି କରବେ। ହେଲେ ଫଲ ହେଲା ଉଲଟିଆ। ଗଲା ୨୦୧୦ ସାଲ୍‌ରେ ଗୁଟେ ଦୁର୍ଘଟନାର ଶିକାର ହେଇ ଦୁଇ ଗୋଡ଼୍‌ ଭାଂଗିଗଲା। ଚିକିତ୍ସାର ଲାଗି ଖଡ଼ିଆଲରୁ ମୂଲ କରି ନୂଆପଡ଼ା, ବୁର୍ଲା, କଟକ, ଓଲଟପୁର, ମହାସମୁନ୍ଦ, ରାୟପୁର, ବିଶାଖାପାଟଣା ତକ୍‌ ଗଲେ। ଘରେ ଯାହା ଧନ ସଁପତି ଥିଲା ସବୁ ବିକିଭାଂଜି ୧୦ ଥର

ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା, ଶିଶୁ ମଙ୍ଗଳ ସମିତିର ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ

ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା, ଶିଶୁ ମଙ୍ଗଳ ସମିତିର ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ

ଜୁନାଗଡ଼,୫।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଜୁନାଗଡ଼ ସହରସ୍ଥିତ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି/ଜନଜାତି ଆବାସିକ ସରକାରୀ ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ (କନ୍ୟାଶ୍ରମ)ରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ସଙ୍ଗୀତ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟର ୩ଜଣ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଦେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଛାତ୍ରୀମାନେ ଏ ନେଇ ଜିଲା ଶିଶୁ ମଙ୍ଗଳ ସମିତି (ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି)ରେ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ଘଟଣାର ଗୁରୁତ୍ୱକୁ ଉପଲବ୍ଧି କରି ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅଜୟ

ଗଛରେ ଝୁଲୁଛି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ

ଜୁନାଗଡ଼,୫।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଜୁନାଗଡ଼ ସହର ଉପକଣ୍ଠ ହିଙ୍ଗଲିବାହିଲି ଛକ ନିକଟ ତେତେଲ ଝରିଆ ବନ୍ଧରେ ଥିବା ଏକ ପଲାସ ଗଛରେ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଝୁଲୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଉକ୍ତ ସ୍ଥାନକୁ ଶୌଚ ପାଇଁ ଯାଇଥିବା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଅପରାହ୍ନ ପ୍ରାୟ ୪ଟାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ୧୨ନଂ ଓ୍ବାର୍ଡ କାଉନସିଲରଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ରଜନୀକାନ୍ତ ପ୍ରଧାନୀଙ୍କୁ ଏ ନେଇ ଖବର ଦେଇଥିଲେ। ରଜନୀକାନ୍ତ ପୋଲିସକୁ ଖବର ଦେଇଥିଲେ

ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ପିଟିଲେ, ଚପଲମାଳ ପିନ୍ଧାଇ ଗାଁ ବୁଲାଇଲେ

ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ପିଟିଲେ, ଚପଲମାଳ ପିନ୍ଧାଇ ଗାଁ ବୁଲାଇଲେ

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୫।୧- ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଟାଉନଥାନା ବିଟିଏମ୍‌ ଫାଣ୍ଡି ଅନ୍ତର୍ଗତ ଏକାତାଲି ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ମା’ବାପା ଛେଉଣ୍ଡ ନାବାଳିକା ବଳାତ୍କାରର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି। ନାବାଳିକାଙ୍କ ପଡ଼ୋଶୀ ତାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର କରିଥିବାବେଳେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ କାବୁକରି ନିସ୍ତୁକ ପିଟିବା ପରେ ଚପଲମାଳ ପିନ୍ଧାଇ ଗାଁ ଦାଣ୍ଡରେ ବୁଲାଇଛନ୍ତି। ପରେ ପୋଲିସ ଜିମା ଦେଇଛନ୍ତି। ଅଭିଯୁକ୍ତ ଜଣକ ହେଲେ ପ୍ରଦୀପ ଦୀପ୍‌ (୫୮)।

ଦନ୍ତା ଉପଦ୍ରବ, କାନ୍ଥ ପଡ଼ି ଯୁବକ ମୃତ

କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା,୫।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଏକ ଦନ୍ତା ହାତୀ ଉପଦ୍ରବରେ ଘର କାନ୍ଥ ଭାଙ୍ଗି ପଡ଼ିଯିବାରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ମୃତ ଯୁବକ ହେଉଛନ୍ତି ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ରାଉରକେଲା ବନଖଣ୍ଡ କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା ରେଞ୍ଜ କଚାରୁ ବନାଞ୍ଚଳ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଝାରବେଡ଼ା ଗ୍ରାମର ନବୀନ କେର୍କେଟା (୨୮)। ଖବର ପାଇ ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳେ କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା ଫାଣ୍ଡି ପୋଲିସ ରାଉରକେଲା ଆଇଜିଏଚ୍‌ରୁ ମୃତଦେହ ଜବତ କରି ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ କରାଇବା

ଉଦ୍ଧାର ପରେ ହରିଣ ମୃତ

ଉଦ୍ଧାର ପରେ ହରିଣ ମୃତ

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୫।୧- ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲା କାତିକେଲା ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରୁ ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳେ ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିବା ଏକ ହରିଣର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ହରିଣଟି ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ପଡ଼ିଥିବା ଖବର ପାଇ ବନ ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀମାନେ ତାକୁ ଉଦ୍ଧାର କରି ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସାଳୟ ନେଉଥିଲେ। ହେଲେ ବାଟରେ ତା’ର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। କୌଣସି ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ

ପ୍ରଧାନପାଟ କପ୍‌ ଫୁଟବଲ: ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ବିଜୟୀ

ପ୍ରଧାନପାଟ କପ୍‌ ଫୁଟବଲ: ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ବିଜୟୀ

ଦେବଗଡ଼,୫।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର)-ସ୍ଥାନୀୟ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଦେବଗଡ଼ ଫୁଟବଲ ଆସୋସିଏଶନ୍‌ ତରଫରୁ ଆୟୋଜିତ ପ୍ରଧାନପାଟ କପ୍‌ ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଗୁରୁବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଅନୁଗୋଳ ହୋମଗାର୍ଡ ଓ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଟିମ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ଖେଳାଯାଇଥିଲା। ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ୧-୦ ଗୋଲରେ ଅନୁଗୋଳକୁ ହରାଇ ବିଜୟୀ ହୋଇଛି। ଅଶ୍ୱିନୀ ବରିହା ମ୍ୟାଚ୍‌ ପରିଚାଳନା

ଓଡ଼ିଶା ଜୁଡିସିଆଲ ସର୍ଭିସ୍‌ ପରୀକ୍ଷାରେ ସୌରଭଙ୍କ ସଫଳତା

ଓଡ଼ିଶା ଜୁଡିସିଆଲ ସର୍ଭିସ୍‌ ପରୀକ୍ଷାରେ ସୌରଭଙ୍କ ସଫଳତା

ଦେବଗଡ଼,୫।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର)-ଦେବଗଡ଼ ଜିଲା ତିଲେଇବଣି ବ୍ଲକ କୁରଡ଼ ଗ୍ରାମର ସୌରଭ ସାଗର ପ୍ରଧାନ ଓଡ଼ିଶା ଜୁଡିସିଆଲ ସର୍ଭିସ୍‌ (ଓଜେଏସ୍‌)ରେ ୪୬ତମ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରି ଜିଲା ପାଇଁ ଗୌରବ ଆଣିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ଏହି ସଫଳତାକୁ ନେଇ ଅଞ୍ଚଳରେ ଖୁସିର ଲହରୀ ଖେଳିଯାଇଛି। ବାପା ଆଇନଜୀବୀ ରାଜୀବ ଲୋଚନ ପ୍ରଧାନ ଓ ମା’ ସଚିତା ପ୍ରଧାନଙ୍କ ପୁଅ ସୌରଭ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ, ଶିକ୍ଷକ ତଥା ମାତାପିତାଙ୍କ

ହାତୀପଲଙ୍କୁ ଘଉଡ଼ାଇବା କାଳ ହେଲା, ଶୁଣ୍ଢରେ ଟେକି କଚାଡ଼ି ମାରିଲା ହାତୀ

ନୂଆଗାଁ,୪।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ହାତୀ-ମଣିଷ ଲଢ଼େଇରେ ଆଉ ଏକ ଜୀବନ ଯାଇଛି। ହାତୀପଲଙ୍କୁ ଘଉଡ଼ାଇବାକୁ ଯାଇ ପାଲଟା ଆକ୍ରମଣରେ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ନୂଆଗାଁ ବ୍ଲକ୍‌ ବଡ଼ଯୋଜଦା ପଞ୍ଚାୟତ କାନବଟରୀ ଗ୍ରାମର ଜର୍ଜ ଲୁଗୁନ (୫୪) ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି।

ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପାଇଁ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଅପରିଚିତ ବୃଦ୍ଧା

ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପାଇଁ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଅପରିଚିତ ବୃଦ୍ଧା

ସମ୍ବଲପୁର,୩ା୧(ବ୍ୟୁରୋ)-ବରଗଡ ସୋହେଲା ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଡାକ୍ତର ଶଙ୍କର ରାମଚନ୍ଦାନୀଙ୍କ ଉଦ୍ୟମରେ ଜଣେ ବୃଦ୍ଧା ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଛନ୍ତି। ଦର୍ଘ ଦିନ ପରେ ତାଙ୍କୁ ବୁର୍ଲା ମେଡିକାଲରୁ ଛୁଟି ମିଳିଛି। ଏକମାତ୍ର ପୁଅ ପ୍ରଥମେ ରଖିବାକୁ ନାରାଜ ହୋଇଥିଲେ ବି ବୁଝାସୁଝା ପରେ ମା’କୁ ପାଖରେ ରଖିବାକୁ ରାଜି ହୋଇଛନ୍ତି। ଡାକ୍ତର ରାମଚନ୍ଦାନୀ ଏଥିପାଇଁ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ପୁଅକୁ କିଛି ଟଙ୍କା ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ନିତ୍ୟବ୍ୟବହାର୍ଯ୍ୟ ଜିନିଷ ବି ଦେଇଛନ୍ତି। ତେବେ ଘରକୁ ଫେରିଥିବା ଏହି ବୃଦ୍ଧା ଜଣକ ହେଲେ ବରଗଡ ଜିଲା ଘେଁସ ଥାନା ଅଧୀନ ଝରେଇ ଗାଁର ଶ୍ରୀମତୀ ଘସିଏନ।

ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସମ୍ମାନରେ ଶହୀଦଙ୍କ ଶେଷକୃତ୍ୟ ସମ୍ପନ୍ନ

ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସମ୍ମାନରେ ଶହୀଦଙ୍କ ଶେଷକୃତ୍ୟ ସମ୍ପନ୍ନ

ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର,୩।୧(ଡି.ଏନ.ଏ)- ୨ ଦିନର ପ୍ରତୀକ୍ଷା ପରେ ବୁଧବାର ସକାଳେ ଶହୀଦ ସିଆର୍‌ପିଏଫ୍‌ ଯବାନ ପ୍ରଦୀପ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ମରଶରୀର ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ସହରରେ ପହଞ୍ଚତ୍ବା ପରେ ଶୋକାକୂଳ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ସ୍ବତଃପ୍ରବୃତ୍ତ ଭାବେ ସହରର ଦୋକାନ ବଜାର ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଶହୀଦ ପ୍ରଦୀପ ଅମର ରହେ, ପାକିସ୍ତାନ ମୁର୍ଦାବାଦ ନାରାରେ ସହର ପ୍ରକମ୍ପିତ ହୋଇଉଠିଥିଲା । ମଙ୍ଗଳବାର ରାତି ସାଢ଼େ ୯ଟାରେ ପ୍ରଦୀପଙ୍କ ମରଶରୀର ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଅଣାଯାଇଥିଲା। ପରେ ସଡ଼କ ପଥରେ ରାଉରକେଲା ଦେଇ ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ସହରକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା। ସକାଳ ୮ଟାରେ ମରଶରୀର ପହଞ୍ଚତ୍ବା ପରେ ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ସହର ଜନସମୁଦ୍ରରେ ପରିଣତ ହୋଇଥିଲା। ଏକ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ରାଣୀବନ୍ଧଠାରୁ ସହରର ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ ପାଖ ଖେଳପଡ଼ିଆକୁ ମରଶରୀରକୁ ଅଣାଯାଇଥିଲା। ସେଠାରେ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲାପାଳ ବିନୀତ ଭରଦ୍ୱାଜ, ଏସ୍‌ ପି ପିନାକି ମିଶ୍ର, ସମ୍ବଲପୁର ସିଆର୍‌ପିଏଫ୍‌ ଡିଆଇଜି ବୀରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ଶର୍ମା, ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ କମାଣ୍ଡେଣ୍ଟ ଅରବିନ୍ଦ ମହାପାତ୍ର, କମାଣ୍ଡର ଗୋକୁଳ କୁମାର ଗୁପ୍ତା, ଭାଜପା ରାଉରକେଲା ବିଧାୟକ ଦିଲୀପ ରାୟଙ୍କ ସମେତ ବହୁ ମାନ୍ୟଗଣ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଉପସ୍ଥିତ ରହି ଶହୀଦ ପ୍ରଦୀପଙ୍କୁ ଗାର୍ଡ ଅଫ୍‌ ଅନର ଦେଇଥିଲେ। ପରେ ଶହୀଦଙ୍କ ମରଶରୀରକୁ ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡରୁ ସୁବାଷ ଛକ ଓସିଏଲ ଦେଇ ତାଙ୍କ ପୈତୃକ ଘର ଲିପଲୋଇ ଗ୍ରାମକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା। ୨୦ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଲୋକ ଏହି ଅନ୍ତିମ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ। ବିଭିନ୍ନ ଛକରେ ଅପେକ୍ଷା କରି ରହିଥିବା ହଜାର ହଜାର ଲୋକେ ଶହୀଦଙ୍କ ଅନ୍ତିମ ଯାତ୍ରାରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଓସିଏଲ କମ୍ପାନୀ ଗେଟ୍‌ଠାରେ ଡାଲମିଆ ପରିବାର ତରଫରୁ ପୁନିତ ଡାଲମିଆ, ଯଦୁହରି ଡାଲମିଆ, ଗଣେଶ ଜୀରକୁଣ୍ଠଓ୍ବାରଙ୍କ ସମେତ ଉପସ୍ଥିତ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଶହୀଦଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଦେଇଥିଲେ।