ସମ୍ବଲପୁର

କଳିଙ୍ଗ ମାଟି ଅଶୋକଙ୍କୁ ଦେଇଥିଲା ଅହିଂସା ମହାମନ୍ତ୍ର

କଳିଙ୍ଗ ମାଟି ଅଶୋକଙ୍କୁ ଦେଇଥିଲା ଅହିଂସା ମହାମନ୍ତ୍ର

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୯।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଭାରତ ଇତିହାସର ଏକ ମହତ୍ତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଧ୍ୟାୟ ହେଉଛି କଳିଙ୍ଗ ଯୁଦ୍ଧ। ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ଇତିହାସର ଗତିପଥକୁ ନିର୍ଣ୍ଣୟକ ମୋଡରେ ପହଞ୍ଚାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ଓଡିଆ ପୁଅ ହାରିଯାଇଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ମୌର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ରାଟ ଅଶୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ମଥାନତି କରି ନ ଥିଲେ। 

ସଚେତନ ରହିଲେ ଆଇନସେବା ଅପହଞ୍ଚ ନୁହେଁ

ସଚେତନ ରହିଲେ ଆଇନସେବା ଅପହଞ୍ଚ ନୁହେଁ

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୯।୧୧ (ଡି.ଏନ.ଏ.): ତଫସିଲଭୁକ୍ତ ଜାତି, ଉପଜାତି, ମହିଳା, ଶିଶୁ, ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ, ଦଙ୍ଗା ପ୍ରପୀଡିତ ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ଦୁର୍ବଳ ଶ୍ରେଣୀଙ୍କ ପାଇଁ ମାଗଣାରେ ଆଇନଗତ ସେବା ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରାବଧାନ ଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ସଚେତନତା ଅଭାବରୁ ଯୋଗ୍ୟବ୍ୟକ୍ତି ତାହାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ପାରୁନାହାନ୍ତି । 

 ଧର୍ମଗଡରେ ବିଶାଳ ଚାଷୀ ସମାବେଶ : ବିକ୍ଷୋଭ

ଧର୍ମଗଡରେ ବିଶାଳ ଚାଷୀ ସମାବେଶ : ବିକ୍ଷୋଭ

ଧର୍ମଗଡ,୯।୧୧(ଡିଏନଏ)- କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଧର୍ମଗଡଠାରେ ଶୁକ୍ରବାର କୋକସରା କୃଷକ ସଚେତନ ମଞ୍ଚ ତରଫରୁ ଏକ ବିଶାଳ ଚାଷୀ ସମାବେଶ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା। ମଞ୍ଚର ସଭାପତି ଶିବ ପ୍ରସାଦ ପ୍ରଧାନୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ବିଶାଳ ରାଲି ଧର୍ମଗଡ ସହର ପରିକ୍ରମା ପରେ ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଏକ ବିକ୍ଷୋଭ ସଭା କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ସମାବେଶରେ ୫ ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଚାଷୀ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ। କୋକସରା ବ୍ଲକ ଏକ ଆଦିବାସୀ, ହରିଜନ 

ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ବିଫଳତାକୁ ନେଇ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ଗଣଧାରଣା

ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ବିଫଳତାକୁ ନେଇ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ଗଣଧାରଣା

ଦେବଗଡ଼, ୯।୧୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଦେବଗଡ଼ ଜିଲା କଂଗ୍ରେସ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ବିମୁଦ୍ରୀକରଣର ବିଫଳତାକୁ ନେଇ ଶୁକ୍ରବାର ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ୨ ଘଣ୍ଟିଆ ଧାରଣା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏହି ଗଣଧାରଣାରେ ଜିଲା କଂଗ୍ରେସ କମିଟିର ସଭାପତି ଉମାଶଙ୍କର ସାହୁ, ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଦେଶ କମିଟିର ରାଜ୍ୟ ସମ୍ପାଦକ ସେମ୍‌ ହେମରମ, ଯୁବ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ସିଦ୍ଧେଶ୍ୱର ଗୁରୁ, ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ ଧରଣୀଧର ଗଡ଼ନାୟକ, ସଭାନେତ୍ରୀ ମଞ୍ଜୁଲତା ନାୟକ, ପ୍ରକାଶ ଦେବତା, ମଞ୍ଜୁଳ ନାଏକ, କ୍ଷିତିଶ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ସମେତ ବହୁ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ ସାମିଲ ଥିଲେ। 

ଜାତୀୟ ଆଇନ ସେବା ଦିବସ ଅବସରରେ ସଚେତନତା ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ଜାତୀୟ ଆଇନ ସେବା ଦିବସ ଅବସରରେ ସଚେତନତା ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ରେଢ଼ାଖୋଲ,୯।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ)-ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ରେଢ଼ାଖୋଲ ଆଇନସେବା ପ୍ରାଧୀକରଣ ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଜାତୀୟ ଆଇନ ସେବା ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସମାଜର ସବୁବର୍ଗର ଲୋକେ ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସଚେତନ ହେବା ସହ ଆଇନ ସେବା ଦିଗରେ ମଧ୍ୟ ସଚେତନ ହେବା ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ଏବାର୍ତ୍ତା ନେଇ ଆଇନସେବା ପ୍ରାଧୀକରଣ ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ଏକ ସଚେତନତା ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଶୁକ୍ରବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ଗୌରଚନ୍ଦ୍ର ହାଇସ୍କୁଲର 

ବରଗଡ଼ ସବ୍‌ଜେଲ ଭିତରେ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ

ବରଗଡ଼ ସବ୍‌ଜେଲ ଭିତରେ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ, ୯।୧୧-ବରଗଡ଼ ସବ୍‌ଜେଲ ମଧ୍ୟରେ ଶୁକ୍ରବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ବିଚାରାଧୀନ ବନ୍ଦୀଙ୍କ ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ଗୋଟିଏ ଗୋଷ୍ଠୀର ଜଣେ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଆହତ ଜଣକ ବରଗଡ଼ ପଠାନପଡ଼ାର ଏମ୍‌ଡ଼ି ଅଲତାଫ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି। ସେ ଏକ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣାରେ ଗତ କିଛି ଦିନ ତଳେ ଗିରଫ ହେବା ପରେ ବରଗଡ଼ ସବ୍‌ ଜେଲରେ ଅଛନ୍ତି। ଶୁକ୍ରବାର ଆକ୍ରମଣରେ ଆହତ ହେବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ବରଗଡ଼ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି।

ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ମାମଲା: ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ୧୦ ବର୍ଷ କାରାଦଣ୍ଡ

ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ମାମଲା: ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ୧୦ ବର୍ଷ କାରାଦଣ୍ଡ

ବୌଦ୍ଧ,୯।୧୧(ସ୍ବ.ପ୍ର)

ବୌଦ୍ଧ ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲା ଦୌରାଜଜ୍‌ ତଥା ସ୍ପେଶାଲ ଜଜ୍‌ ଗୌରିମାଳି ମହାରଣା  ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ମାମଲାର ବିଚାର କରି ଗୁରୁବାର ଜଣେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ୧୦ ବର୍ଷ କାରାଦଣ୍ଡାଦେଶ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ଜଣଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦୋଷରେ ଖଲାସ କରିଛନ୍ତି । ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ଗତ ତା୧୪।୧।୧୪ ରିଖରେ କଣ୍ଟାମାଳ ଥାନା ଖମନମୁଣ୍ଡା ଗ୍ରାମର ଇଶ୍ୱର ନାଗ ସେହି ଗ୍ରାମର ଜଣେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ନିକଟସ୍ଥ  ଜଙ୍ଗଲ ଲଙ୍କାଡୁଙ୍ଗୁରୀକୁ ଟେକି ନେଇ ବଳାତ୍କାର କରିଥିଲେ । କୁଳମଣି ଗହିର ଏସବୁ

ନିସାହା ଜୀବନ୍‌ ବିତଉଛନ୍‌ ସେରିଆ

ନିସାହା ଜୀବନ୍‌ ବିତଉଛନ୍‌ ସେରିଆ

ଅତାବିରା, ୯।୧୧ (ଡି.ଏନ.ଏ)

ଆପ୍‌ନେ ଆରପାରକେ ଚାଲିଯାଇଛନ୍‌। ଗୁଟେବଲି ଝି ବିହାଚୁରା ହେଇ ଶାଶ୍‌ଘରେ ଖଟୁଛନ୍‌। ସଁପତି କହେଲେ ଭଂଗା ଦଦ୍‌ରା ଘରଖଁଡେକେ ଛାଡିଦେଲେ ଜମିବାଡି ବଲି କହିଛି ନଁାଇଁ। ସୁବିଧା ଅସ୍‌ବିଧା ବୁଝ୍‌ବାକେ ପାସେ କେହି ନଁାଇଁ। ଏନ୍‌ତାଥି ନିସାହା ବୁର୍‌ଧା ଝନ୍‌କ ଭାଏଗ୍‌କେ ଆଦ୍‌ରି ଏକ୍‌ଲା ଜୀବନ୍‌ ବିତଉଛନ୍‌। ଇଏ ହେଉଛନ୍‌ ବରଗଡ ଜିଲା ଭେଡ଼େନ ବ୍ଲକ୍‌ ଦେଶଭଟିଲି ଗଁାର ନିସାହା ବିଧବା ବୁର୍‌ଧା ସେରିଆ ଲୁହା(୭୦)। ସରକାରୀ ଯୋଜ୍‌ନାରେ ସେ ମାସିକ୍‌ ୩ଶହ 

ନାବାଳିକା ବଳାତ୍କାର ମାମଲାରେ ୭ ବର୍ଷ କାରାଦଣ୍ଡାଦେଶ

ନାବାଳିକା ବଳାତ୍କାର ମାମଲାରେ ୭ ବର୍ଷ କାରାଦଣ୍ଡାଦେଶ

ବୌଦ୍ଧ,୯।୧୧(ସ୍ବ.ପ୍ର)

ବୌଦ୍ଧ ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲା ଦୌରାଜଜ୍‌ ତଥା ସ୍ପେଶାଲ ଜଜ୍‌ ଗୌରିମାଳି ମହାରଣା  ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଅପହରଣ ଓ ବଳାତ୍କାର କରିବା ମାମଲାକୁ ବିଚାର କରି ଗୁରୁବା ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ୭ ବର୍ଷ କାରାଦଣ୍ଡାଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ବାଉଁଶୁଣୀ ଥାନା ଟିକିରାପଡା ଗ୍ରାମ ଲକ୍ଷ୍ମୀକାନ୍ତ ବେହେରା (୨୪) ଜଣେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବିବାହର ପ୍ରଲୋଭନ ଦେଖାଇ  ଗତ ୨୦୧୩ ଜୁଲାଇ ୧୪ ତାରିଖରେ ନେଇ ପଳାଇଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସହ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିଥିଲେ । ଅଲଗା ଜାତି ହୋଇଥିବାରୁ 

ଅସହାୟ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ଶବସତ୍କାର କଲା ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ

ଅସହାୟ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ଶବସତ୍କାର କଲା ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ

ସୋହେଲା,୯।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ)

ସୋହେଲା ବାଞ୍ଜିପଡାରେ ଜଣେ ଅସହାୟ ବୃଦ୍ଧ ମଙ୍ଗଲୁ ବର୍ଗେ(୭୫)ଙ୍କ ଶବକୁ ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ ପକ୍ଷରୁ ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସତ୍କାର କରାଯାଇଛି। ମଙ୍ଗଲୁଙ୍କ ପରିବାର କହିଲେ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ମଲ୍ଲୀ ବର୍ଗେ । ତାଙ୍କର କେହି ପିଲା ଛୁଆ ନାହାନ୍ତି । ଜମିବାଡି କିଛି ନାହିଁ । ଖାଲି ଘର ଖଣ୍ଡିଏ ତାଙ୍କର ସାହାରା ଥିଲା। ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଏକ ଇନ୍ଦିରା ଆବାସ ଘର ପାଇଥିଲେ। ତାହା ଏବେ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ରହିଛି। ନିଜେ ପାଳନ କରିଥିବା ମେଣ୍ଢାକୁ ବିକ୍ରି କରି ମଲ୍ଲୀ ମଙ୍ଗଲୁଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା 

କୂଅରୁ ମା’ପୁଅଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର ଘଟଣାର ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ: ବିବାହ ପାଇଁ ଜିଦ୍‌ ଧରିବା କାଳହେଲା, ଯୁବକ ଗିରଫ

କୂଅରୁ ମା’ପୁଅଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର ଘଟଣାର ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ: ବିବାହ ପାଇଁ ଜିଦ୍‌ ଧରିବା କାଳହେଲା, ଯୁବକ ଗିରଫ

ନୂଆଗାଁ, ୯।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ନୂଆଗାଁ ବ୍ଲକ ବିଶ୍ରା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାରିଲେପଟା ପଞ୍ଚାୟତର ଗୁଡୁଗୁଡା ଟେୟଁଟୋଲିର ଏକ କୂଅରୁ ମା’ ଓ ଶିଶୁପୁତ୍ରଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର ଘଟଣାର ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ ହୋଇଛି। ଉଭୟଙ୍କୁ ତଣ୍ଟିଚିପି  ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିବା ପରେ ଗୁରୁବାର ପୋଲିସ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଇନସେଣ୍ଟ ଏକ୍କା (୨୮)ଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି। ଇନସେଣ୍ଟ ଉଭୟଙ୍କୁ ହତ୍ୟାକରି କୂଅରେ ପିଙ୍ଗି ଦେଇଥିବା ସ୍ବୀକାର କରିଛନ୍ତି। 

୧୨ରେ ଛତିଶଗଡ଼ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ: ଓଡ଼ିଶା ସୀମାନ୍ତରେ ହାଇଆଲର୍ଟ, ନୂଆପଡ଼ାର ୫ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳ ସିଲ

୧୨ରେ ଛତିଶଗଡ଼ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ: ଓଡ଼ିଶା ସୀମାନ୍ତରେ ହାଇଆଲର୍ଟ, ନୂଆପଡ଼ାର ୫ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳ ସିଲ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୯।୧୧ - ପଡୋଶୀ ଛତିଶଗଡ଼ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନକୁ ଆଗକୁ ମାତ୍ର ୩ ଦିନ ବାକି ଥିବାବେଳେ ଓଡ଼ିଶା-ଛତିଶଗଡ଼ ସୀମାନ୍ତରେ ଯେମିତି ମଦ, ଟଙ୍କା କି ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ଚାଲାଣ ନ ହୁଏ ସେଥିପ୍ରତି ନଜର ରଖିଛି ଜିଲା ପୋଲିସ । ଦୁଇ ରାଜ୍ୟର ସୀମାନ୍ତକୁ ସିଲ କରାଯାଇ ହାଇଆଲର୍ଟ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ନୂଆପଡା ଜିଲାର ସୀମାନ୍ତରେ ଥିବା ୫ଟି ଥାନା ଅଞ୍ଚଳକୁ ସିଲ କରାଯାଇ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ତନଖି ଚାଲିଛି । 

ଅଧାବାଟରେ ଉଡାନ୍‌: ବେଫିକର ଏୟାର ଓଡ଼ିଶା

ଅଧାବାଟରେ ଉଡାନ୍‌: ବେଫିକର ଏୟାର ଓଡ଼ିଶା

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୯।୧୧- କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ମହତ୍ତ୍ୱାକାଂକ୍ଷୀ ଯୋଜନା ଉଡାନ୍‌ ଓଡ଼ିଶାରେ ଫେଲ୍‌ ମାରିଛି। ଓଡ଼ିଶାରେ ପ୍ରଥମ କରି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଯୋଜନାକୁ ବିମାନ କମ୍ପାନୀ ଏୟାର ଓଡ଼ିଶା ବିଫଳ କରିଛି। ଅକ୍ଟୋବର ୬ରୁ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ବୀର ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସାଏ ବିମାନବନ୍ଦରରୁ ଆଉ ବିମାନ ଉଡ଼ିନାହିଁ। ବିମାନ ଚଳାଚଳ ପାଇଁ ବାରମ୍ବାର ତାରିଖ ସ୍ଥିର ହେଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଦିନରେ ବିମାନ ଆସୁନାହିଁ। ବୁଧବାର ବିମାନ ଚାଲିବା ପାଇଁ ଏୟାର 

ମଦ ନିଶା ନେଲା ଜୀବନ: ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ପିଟି ହତ୍ୟା, ସ୍ବାମୀ ଗିରଫ

ମଦ ନିଶା ନେଲା ଜୀବନ: ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ପିଟି ହତ୍ୟା, ସ୍ବାମୀ ଗିରଫ

ବାମରା,୯।୧୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.) -ମଦ ନିଶାରେ ସ୍ବାମୀ, ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗାଳିଗୁଲଜ, ମାରପିଟରୁ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇଛି। ସ୍ବାମୀଙ୍କ କାଠଫାଳିଆ ମାଡ଼ରେ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତ ଘଟିଛି। ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ବାମରା ବ୍ଲକ ଗୋବିନ୍ଦପୁର ଥାନା ଗଡପୋଷ ଫାଣ୍ଡି ଅଧୀନ ପିଣ୍ଡାପଥର ପଞ୍ଚାୟତ ମହୁଲଛାପଲ କିଷାନପଡ଼ା ଅଞ୍ଚଳରେ ବୁଧବାର ରାତିରେ ଏହି ଘଟଣା ଘଟିଛି। ପୋଲିସ ଅଭିଯୁକ୍ତ ସ୍ବାମୀ ରାଜୁ ମାଝିଙ୍କୁ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଗିରଫ କରିଛି। ସ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଭାସିନୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ଗୋବିନ୍ଦପୁର ଡାକ୍ତରଖାନାରେ 

ସହର ଭିତରେ ବେଧଡକ ପଶୁଛି ମାଲବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍‌, ପ୍ରଶାସନ ନୀରବ ଦ୍ରଷ୍ଟା

ସହର ଭିତରେ ବେଧଡକ ପଶୁଛି ମାଲବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍‌, ପ୍ରଶାସନ ନୀରବ ଦ୍ରଷ୍ଟା

ଦେବଗଡ,୯।୧୧(ସ୍ବ.ପ୍ର)-ଦେବଗଡ ସହରର ରୂପରେଖ ଦିନକୁଦିନ ବଦଳୁଥିବାବେଳେ ଅହେତୁକ ଜନସଂଖ୍ୟା, ବଡବଡ କୋଠା ସାଙ୍ଗକୁ ଯାନବାହାନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ଏଥିପାଇଁ ଦୀର୍ଘବର୍ଷ ଧରି ଟ୍ରାଫିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ବେହାଲ ହୋଇପଡିଥିବାବେଳେ ସହର ଭିତରେ ଭାରିଯାନ ତଥା ସିମେଣ୍ଟ ଏବଂ ଲୁହାଛଡ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ, ଛୋଟବଡ ପରିବା ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ, ଏହିପରି ଅନେକ ଗାଡି ସହର ଭିତରକୁ ନ ପୁରାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ  ତରଫରୁ କଟକଣା ରହିଛି। ଏହି 

ଅସହ୍ୟ ହେଲାଣି ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ

ଅସହ୍ୟ ହେଲାଣି ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ

ପଡ଼ିଆବାହାଲ,୯।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.) -ଦୈବ ଦୁର୍ବିପାକ ଚଳିତବର୍ଷ ଚାଷୀଙ୍କ ଆଖିରୁ ନିଦ ହଜାଇ ଦେଇଥିବାବେଳେ ହାତୀଙ୍କ ଉପଦ୍ରବ ଅସମ୍ଭାଳ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ବର୍ଷ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଭଲ ବର୍ଷା ଦେଖି ଚାଷୀ କ୍ଷେତ ଆଡ଼କୁ ମୁହଁ।ଇଥିଲା। ହେଲେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଅନିୟମିତ ବର୍ଷା ଓ ରୋଗ, ପୋକ ଚାଷୀଙ୍କୁ ନାକେଦମ କରିଥିଲା। ଧାନଗଛ ଯୁବାବସ୍ଥାରେ ପହଞ୍ଚତ୍ବା ବେଳକୁ ବର୍ଷା ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଚାଷୀ ଖର୍ଚ୍ଚାନ୍ତ ହୋଇ ପାଣିମଡ଼ାଇ ଚାଷ ବଞ୍ଚାଇଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ 

ବାଣ ନୁହେଁ ହସ ଫୁଟାଇବା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ବାଣ ନୁହେଁ ହସ ଫୁଟାଇବା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ସମ୍ବଲପୁର,୯।୧୧(ବ୍ୟୁରୋ) -ସ୍ବାଭିମାନ ସମ୍ବଲପୁର ପକ୍ଷରୁ ବାଣ ନୁହେଁ, ଆସ ଆମେ ହସ ଫୁଟାଇବା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଧନକଉଡ଼ା ବାଳିକା ଆଶ୍ରମଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଅନ୍ତେବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପୁଚି ଖେଳ, ସଙ୍ଗୀତ, ମ୍ୟୁଜିକାଲ ଚେୟାର ଓ ଜିଲାପିଖିଆ ଆଦି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ହୋଇଥିଲା। ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ଓକିଲ ସଂଘ କ୍ରିୟାନୁଷ୍ଠାନ କମିଟି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପ୍ରଦୀପ ବହିଦାର ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି, ସମ୍ବଲପୁର ପ୍ରେସ କ୍ଲବ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଭବାନୀଶଙ୍କର ଭୋଇ, ଖବରଦାତା ରାଜାରାମ ପାଢ଼ୀ, 

ବଲାଙ୍ଗୀର ବାଇପାସ୍‌ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣକୁ କେନ୍ଦ୍ର ମଞ୍ଜୁରୀ ମିଳିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ: ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଶ୍ରେୟ ଲଢ଼େଇ

ବଲାଙ୍ଗୀର ବାଇପାସ୍‌ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣକୁ କେନ୍ଦ୍ର ମଞ୍ଜୁରୀ ମିଳିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ: ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଶ୍ରେୟ ଲଢ଼େଇ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୯ା୧୧- ବଲାଙ୍ଗୀର ସନ୍ଥ ଭୀମଭୋଇ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଉଦ୍‌ଘାଟନ ପରେ ତିନି ପ୍ରମୁଖ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଭିତରେ ଏହାର ଶ୍ରେୟ ନେବାକୁ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। 

ଭୀମପାହାଡ ମହୋସତ୍ବରେ ବାଲୁକା କଳା ପ୍ରଦର୍ଶିତ

ଭୀମପାହାଡ ମହୋସତ୍ବରେ ବାଲୁକା କଳା ପ୍ରଦର୍ଶିତ

ଦେଓଗାଁ, ୮ା୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଦେଓଗାଁ ବ୍ଲକ ମକୁନ୍ଦପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଭୀମପାହାଡ ପାଦଦେଶରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଗିରିଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ପୂଜା ଓ ଭୀମପାହାଡ ମହୋସତ୍ବ ଉଦ୍‌ଘାଟନ ଅବସରରେ ବାଳୁକା କଳାରେ ଭୀମବାବାଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଆକର୍ଷଣର କେନ୍ଦ୍ର ପାଲଟିଛି।

ଟିଟିଲାଗଡ଼ ଜିଲା ଦାବି: ଗଣଧାରଣାରେ ସାମିଲ ହେଲା ବ୍ରାହ୍ମଣ ସମାଜ

ଟିଟିଲାଗଡ଼ ଜିଲା ଦାବି: ଗଣଧାରଣାରେ ସାମିଲ ହେଲା ବ୍ରାହ୍ମଣ ସମାଜ

ଟିଟିଲାଗଡ଼, ୮।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଟିଟିଲାଗଡ ଉପଖଣ୍ଡକୁ ଜିଲା ଗଠନ ଦାବିରେ ଜିଲା କ୍ରିୟାନୁଷ୍ଠାନ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ରହିଥିବା ଗଣଧାରଣା ଗୁରୁବାର ଅଷ୍ଟମ ଦିବସରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଛି। ଏହି ଦିବସରେ ଆନ୍ଦେଳନରେ ସାମିଲ ହୋଇଛି ଟିଟିଲାଗଡ ବ୍ରାହ୍ମଣ ସମାଜ। 

ଗଉଡ଼ ସମାଜର ଗିରିଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ପୂଜା

ଗଉଡ଼ ସମାଜର ଗିରିଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ପୂଜା

କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି,୮।୧୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀର ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାମରେ ଗଉଡ଼ ସମାଜ ପକ୍ଷରୁ ଗିରିଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ପୂଜା ଗୁରୁବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ପୌରାଞ୍ଚଳ ଯୁବଯାଦବ ସଂଗଠନ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତ୍ୟେକ ବର୍ଷ ଭଳି ଚଳିତ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଗୋରୁ ବଜାରସ୍ଥିତ ମନ୍ଦିର ପ୍ରାଙ୍ଗଣରେ ଗିରିଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ପୂଜା କରାଯାଇଥିଲା।

ମାଓବାଦୀ କ୍ୟାମ୍ପରେ ଚଢାଉ: ବିପୁଳ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ

ମାଓବାଦୀ କ୍ୟାମ୍ପରେ ଚଢାଉ: ବିପୁଳ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ

କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି,୮।୧୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ବଲାଙ୍ଗୀର ପୋଲିସର କୋମ୍ବିଂ ଅପରେଶନ ବେଳେ  ବୁଧବାର ରାତିରେ ତୁରେକେଲା ଥାନା ଅଧୀନ ଛତରଦାଣ୍ଡି ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରୁ ଏକ ମାଓବାଦୀ କ୍ୟାମ୍ପ ଠାବ କରିଛି। ପୋଲିସ କ୍ୟାମ୍ପରୁ ମାଓବାଦମାନେ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ବିଭିନ୍ନ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ କରିଛି। ମାଓବାଦୀମାନ ଘଟଣାସ୍ଥଳରୁ ଫେରାର ହୋଇଥିବା ଗୁରୁବାର ତୁରେକେଲା ଥାନାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ବଲାଙ୍ଗୀର ଏସ୍‌ପି କେ.ଶିବା ସୁବ୍ରମଣୀ, ସିଆର୍‌ପିଏଫ କମାଣ୍ଡାଣ୍ଟ ଯୋଗେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ମୋରିଆ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। 

ମା’କାଳୀ, ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ପୂଜା: ଝଲସୁଛି ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ସହର

ମା’କାଳୀ, ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ପୂଜା: ଝଲସୁଛି ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ସହର

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼,୮।୧୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ସହରରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ପ୍ରସିଦ୍ଧ କାଳୀ ଓ ଲକ୍ଷ୍ମୀପୂଜା। ଏନେଇ ସହର ଚଳଚଞ୍ଚଳ ହୋଇଉଠିଛି । ଡେଙ୍ଗିଭାଡି, କଲେଜ ରୋଡର ସୁସଜ୍ଜିତ ପୂଜା ମଣ୍ଡପରେ ମା’ କାଳୀଙ୍କ ପୂଜା ଏବଂ ସୁପର ମାର୍କେଟ ଓ ମହେଶଡିହିର ୨ଟି ସ୍ଥାନରେ ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ଆରାଧନା କରାଯାଉଛି। ଡେଙ୍ଗିଭାଡି କାଳୀପୂଜା କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ପ୍ରସିଦ୍ଧ କାଳୀପୂଜା ଚଳିତ ବର୍ଷ ୩୮ବର୍ଷରେ ପଦାର୍ପଣ କରିଛି । 

ଜନଜାତି ଉପଯୋଜନାରେ ଛତୁ ଚାଷ ତାଲିମ ଶିବିର

ଜନଜାତି ଉପଯୋଜନାରେ ଛତୁ ଚାଷ ତାଲିମ ଶିବିର

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼,୮।୧୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଛତୁ ଗବେଷଣା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ତମ୍ବାଘାଟ ସୋଲାନର ସହାୟତାରେ ଭାରତୀୟ ସମନ୍ବିତ ଛତୁ ଗବେଷଣା ପ୍ରକଳ୍ପ ଦ୍ୱାରା କରେଇ କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ରଠାରେ ଜନଜାତି ଉପଯୋଜନାରେ ଛତୁ ଚାଷ ତାଲିମ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ୨୫ଜଣ ଜନଜାତି ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଦୁଇ ଦିନ ତାଲିମ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ଶିବିରରେ ପାଳ ଛତୁ, ଧିଙ୍ଗିରି ଛତୁ ଚାଷ ଉପରେ ତାଲିମ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।