ସମ୍ବଲପୁର

ଖାଉଟି ସାମଗ୍ରୀ ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ଉପଭୋକ୍ତା

ଖାଉଟି ସାମଗ୍ରୀ ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ଉପଭୋକ୍ତା

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୨।୬: ସେକ୍ଟର-୧୫ ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ସରକାରୀ ରିଟେଲର ଖାଉଟିଙ୍କୁ ଉଚିତ ସମୟରେ ସାମଗ୍ରୀ ପ୍ରଦାନ କରୁ ନ ଥିବା ଗୁରୁବାର ଜିଲା ସହକାରୀ ଯୋଗାଣ ଅଧିକାରୀ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ଟୁଡୁଙ୍କ ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ଅଗ୍ନି ନିର୍ବାପକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଯାଞ୍ଚ ଆରମ୍ଭ

ଅଗ୍ନି ନିର୍ବାପକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଯାଞ୍ଚ ଆରମ୍ଭ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୨।୬: ସହରର ବିଭିନ୍ନ ଶପିଂ ମଲ, ହୋଟେଲ, ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ, କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପ ଓ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକରେ ଗୁରୁବାର ଜିଲା ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଅଗ୍ନି ନିର୍ବାପକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଛି।

କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଲା ଯୁବକମାନଙ୍କ ଦାବି

ବଡଗାଁ, ୨୨।୬ (ଡି.ଏନ.ଏ): ଯେଉଁ ଅଞ୍ଚଳରେ ରାଜନୈତିକ ଦଳର କର୍ମକର୍ତ୍ତା, ପଞ୍ଚାୟତ ଜନ ପ୍ରତିନିଧି ଓ ସାମାଜିକ ଦାୟୀତ୍ୱ ବହନ କରୁଥିବା ସଚେତନ ନାଗରିକମାନେ ଗ୍ରାମର ଉନ୍ନତି, ବିକାଶ ପାଇଁ ଆଗେଇ ଆସନ୍ତି।

ବଡ଼ଗାଁ କଲେଜ ସମ୍ମୁଖ ରାସ୍ତା ଶୋଚନୀୟ

ବଡ଼ଗାଁ, ୨୨।୬ (ଡି.ଏନ.ଏ): ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା ଦେଇ ଯାଇଥିବା ରାଜ୍ୟ ରାଜପଥ-୧୦ର ପ୍ରଶସ୍ତୀକରଣ କାମ ଏଲଏଣ୍ଡଟି କମ୍ପାନୀ ଦ୍ୱାରା ହେଉଛି। କମ୍ପାନୀ କାମ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପରେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଖୋଳିଦେଇ ଦୀର୍ଘ ମାସ କାମ ନ କରିବା ଯୋଗୁ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଅନେକ ଆହତ ହେଲେ।

ରାଜତନ୍ତ୍ର ପାଇଁ ଆଜି ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଅବହେଳିତ

ପାଟଣାଗଡ଼,୨୨।୬ (ଡି.ଏନ.ଏ.): ସାରାରାଜ୍ୟରେ ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଅନୁନ୍ନତ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛି । ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଜିଲାର ପାଟଣାଗଡ଼ ସବୁଠାରୁ ପଛୁଆ ଏବଂ ଦରିଦ୍ର ଅଞ୍ଚଳ ଭାବେ ପରିଚିତ ।

ଡାକୋଟା ବିମାନ ହସ୍ତାନ୍ତରକୁ ନେଇ ଅନିଶ୍ଚିତତା

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୨୨।୬: ପ୍ରବାଦ ପୁରୁଷ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଅଦମ୍ୟ ସାହସିକତା, ବୀରତ୍ୱର ଗାଥା ବହନ କରୁଥିବା ଡାକୋଟା ବିମାନର ହସ୍ତାନ୍ତରକୁ ନେଇ କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇ ନ ଥିବା ଏୟାରପୋର୍ଟ ଅଥରିଟି ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି ।

ଡେପୁଟେଶନ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ବଦଳି, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ବ୍ୟାହତ

ଡେପୁଟେଶନ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ବଦଳି, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ବ୍ୟାହତ

ଦେଓଗାଁ,୨୨।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଦେଓଗାଁ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବନ୍ଧପଡା ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ଏବେ ନାନା ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ଦେଇ ଗତି କରୁଛି। ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ନିୟମିତଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଡାକ୍ତର ଆଶିଷ କୁମାର ସାହୁଙ୍କୁ ଚଳିତ ମାସ ୪ତାରିଖରେ ବଲାଙ୍ଗୀର ମୁଖ୍ୟାଳୟ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଡେପୁଟେସନରେ ବଦଳି କରିଦେବା ଫଳରେ ଏଠାକାର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବାରେ ବ୍ୟାଘାତ ଦେଖାଦେଇଛି ।

ଜିଲା ଶ୍ରମ ବିଭାଗ ଅଚଳ

ସମ୍ବଲପୁର,୨୨।୬ (ବ୍ୟୁରୋ): ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ଶ୍ରମ ବିଭାଗ ପ୍ରତି ହେୟଜ୍ଞାନ ମନୋଭାବ ଦେଖାଉଛନ୍ତି । ବିଗତ ୬ମାସରେ ୩ଜଣ ଶ୍ରମ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ବଦଳି କରାଯାଇଛି ।

ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଟିମ ଦ୍ୱାରା ସୀମା ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ଆରମ୍ଭ

ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଟିମ ଦ୍ୱାରା ସୀମା ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ଆରମ୍ଭ

ସିନାପାଲି, ୨୨।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଓଡ଼ିଶା ସୀମାନ୍ତରେ ନୂଆପଡ଼ା ଜିଲାର ନୂଆମାଲପଡା ଗ୍ରାମର ଜମିକୁ ଛତିଶଗଡ଼ ସରକାର ନିଜ ରାଜ୍ୟର ଭୂମିହୀନଙ୍କୁ ବଣ୍ଟନ କରିଥିବା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଗୁରୁବାର ନୂଆପଡା ଜିଲାପାଳ ଡାକ୍ତର ପୋମା ଟୁଡୁ ପହଞ୍ଚି ତଦନ୍ତ କରିଛନ୍ତି।

ନୋଟିସ୍‌ ଦେଇ ହାତ୍‌ ବାନ୍ଧିଛେ ମୁନସିପାଲିଟି

ନୋଟିସ୍‌ ଦେଇ ହାତ୍‌ ବାନ୍ଧିଛେ ମୁନସିପାଲିଟି

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୨୨।୬: ବଲାଙ୍ଗୀର ତୁଲସୀନଗର-ସର୍କିଟହାଉସ ରାସ୍ତା କଡରେ ଏବେ ବିଚିତ୍ର ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ରାସ୍ତାକଡ ସରକାରୀ ଜମିରେ ଜବରଦଖଲ କରିଥିତ୍ବା ଦୋକାନୀ ଓ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କୁ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି ପକ୍ଷରୁ ୩ଦିନିଆ ଉଚ୍ଛେଦ ନୋଟିସ ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା ।

୧୨ଘଣ୍ଟିଆ କୋମନା ବନ୍ଦ

୧୨ଘଣ୍ଟିଆ କୋମନା ବନ୍ଦ

ନୂଆପଡ଼ା ଅଫିସ,୨୨ା୬: ନୂଆପଡ଼ା ଜିଲା କୋମନା ବ୍ଲକ ସଦର ମହକୁମା ସମେତ ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅଘୋଷିତ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ କାଟ୍‌ ପ୍ରତିବାଦରେ ଶୁକ୍ରବାର ୧୨ଘଣ୍ଟିଆ କୋମନା ବନ୍ଦ ପାଳନ ହେଉଛି। କୋମନା ବ୍ଲକର ଯୁବକ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦିଆଯାଇଛି। ସକାଳ ୬ରୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ବନ୍ଦ ପାଳନ କରାଯିବ।

ପ୍ୟାକ୍ସକୁ ଆସିବନି ବିହନ, ଚାଷୀ ମହଲରେ ଉତ୍ତେଜନା

ରିଷିଡ଼ା,୨୨।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.):କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ରିଷିଡ଼ା ପ୍ରାଥମିକ ସେବା ସମବାୟ ସମିତି ଲିଃ(ପ୍ୟାକ୍ସ)କୁ ଆଉ ସରକାରୀ ବିହନ ଆସିବନି ବୋଲି ଜାଣିବା ପରେ ରିଷିଡ଼ା ଅଞ୍ଚଳର ଚାଷୀଙ୍କ ମହଲରେ ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ପ୍ରତିବର୍ଷ ପ୍ୟାକ୍ସରୁ ବିହନ କିଣିବା ଅଭ୍ୟାସ ଥିବା ଚାଷୀ ଆଉ ନିଜ ପାଖରେ ବିହନ ରଖି ନାହଁି। ଏହିପରି ସ୍ଥଳେ ବିନା ଧାନ ବିହନରେ ଚାଷ କିପରି ହେବ ଚାଷୀମାନେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ା ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଭବାନୀପାଟଣା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସମବାୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ମ. ରାମପୁର ଶାଖା ଅଧୀନ ମ.ରାମପୁର ଓ କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକର ୭ ଟି ସମବାୟ ସମିତକୁ ଧାନ ବିହନ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ବ୍ୟାଙ୍କ ଡ୍ରାଫଟ କରାଯାଇ ନାହଁି ା

ଟଁକା ଅଭାବୁ ଚିକିସତ୍ା ଅଟ୍‌କିଛେ:ଭାଏଗ୍‌କେ ଆଦ୍‌ରି ଘରେ ଅଛନ୍‌ କର୍କଟ୍‌ ରୁଗୀ

ଟଁକା ଅଭାବୁ ଚିକିସତ୍ା ଅଟ୍‌କିଛେ:ଭାଏଗ୍‌କେ ଆଦ୍‌ରି ଘରେ ଅଛନ୍‌ କର୍କଟ୍‌ ରୁଗୀ

କୋକସରା,୨୨।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.):କୋକସରା ବ୍ଲକ ମୋଟେର ପଁନ୍‌ଚେତ୍‌ କୁଷୁମଖୁଣ୍ଟି ଗଁାର ଝନେ କର୍କଟ ରୁଗୀ ଆଗ୍‌ରୁ ଘରେ ଯାହାଥିଲା ଟଁକା ପଏସା ଥିଲା କୁଲ୍‌ଜି କୁଲ୍‌ଜା କରି ଚିକିସତ୍ା କରେଇଥିଲେ। ହେଲେ ଏହେଦେ ସେ ଟଁକା ପଏସା ଅଭାବୁ ଚିକିସତ୍ା କରେଇ ନାଇଁପାର୍‌ବାର। ଠିକ୍‌ ସମିଆରେ ଚିକିସତ୍ା ନାଇଁ କଲେ ଫେନ୍‌ଘାଏ ସମସିଆ ଦେଖା ଦେବା, ମୋର ମାଏଝି ମରି ବି ଯାଇପାରେ ବଲି କୁଷୁମଖୁଣ୍ଟି ଗଁାର ଲାଲଧର ଚଲାନ କହିଛନ୍‌।

ବ୍ଲକ ବିଜୁ ମହିଳା ଓ ଯୁବ ବାହୀନିର ସଚେତନତା ସଭା

ବ୍ଲକ ବିଜୁ ମହିଳା ଓ ଯୁବ ବାହୀନିର ସଚେତନତା ସଭା

କୋକସରା,୨୨।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.):କୋକସରାଠାରେ ଥିବା ଆରଏମସି ପରିସରରେ କୋକସରା ବ୍ଲକ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳର ମହିଳା ଓ ଯୁବ ବାହୀନିର କର୍ମକର୍ତ୍ତାମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ସଚେତନତା ସଭା ଗୁରବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ସଭାରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ଦଳୀୟ ନେତା ଓ କର୍ମୀ ଯୋଗ ଦେଇ ପଞ୍ଚାୟତ ଓ ଗଁା କମିଟି ଗଠନ ଓ ତାର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ। ଦଳୀୟ କର୍ମୀ ଓ ବ୍ଲକସ୍ତରର କର୍ମକର୍ତ୍ତା କମଟି ଗଠନ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ତ୍ୱରାନ୍ବିତ କରି ଦଳର ରାଜନୈତିକ ବିଚାର ଓ ସରକାରୀ ବିକାଶ ଧାରାକୁ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟକୁ ପହଞ୍ଚାଇବା, ପଞ୍ଚାୟତ ଓ ଗଁା ସ୍ତରରେ ଥିବା ଭୋଟରମାନଙ୍କୁ ସଚେତନ କରି ବିଜୁ ଜନତା ଦଳକୁ ସକ୍ରିୟ କରିବା ପାଇଁ ପଞ୍ଚାୟତ ସ୍ତରୀୟ କମିଟି ମାନଙ୍କୁ ଦାୟିତ୍ୱ ଓ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ବିହନ ଧାନ ଯୋଗାଣରେ ବିଳମ୍ବ :ସହକାରୀ କୃଷି ଅଧିକାରୀଙ୍କ କାର୍ଯାଳୟରେ ୪ଘଣ୍ଟା ତାଲା ବନ୍ଦ

ବିହନ ଧାନ ଯୋଗାଣରେ ବିଳମ୍ବ :ସହକାରୀ କୃଷି ଅଧିକାରୀଙ୍କ କାର୍ଯାଳୟରେ ୪ଘଣ୍ଟା ତାଲା ବନ୍ଦ

କେସିଙ୍ଗା,୨୨।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.):କେସିଙ୍ଗା ବ୍ଲକରେ ବିହନ ଧାନ ଯୋଗାଣରେ ବିଳମ୍ବ ଯୋଗୁ ଗୁରବାର କେସିଙ୍ଗା କୃଷକ ସମାଜ ପକ୍ଷରୁ ସହକାରୀ କୃଷି ଅଧିକାରୀଙ୍କ କାର୍ଯାଳୟରେ ୪ଘଣ୍ଟା ତାଲା ବନ୍ଦ କରାଯାଇଛି । ୮ଦଫା ଦାବି ନେଇ ୧୧ତାରିଖରେ କେସିଙ୍ଗା ବିଡିଓଙ୍କ ଜରିଆରେ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଏକ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ । ଏଥିରେ ମୁଖ୍ୟତ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ପୂଜା ଓ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ଧାନର ଚାହିଦା ଥିବାରୁ ବିହନ ଧାନ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଦାବି କରିଥିଲେ । ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟ ବିହନ ନିଗମ ପକ୍ଷରୁ ବିହନ ଧାନ ଯୋଗାଇବାରେ ବିଳମ୍ବ ହୋଇଥିଲା। ଧାନ ଯୋଗାଣରେ ବିଳମ୍ବ ହେତୁ ଗୁରୁବାର ୪ଘଣ୍ଟା କାଳ କୃଷି ଅଫିସ ସମ୍ମୁଖରେ ଚାଷୀମାନେ ଧାରଣାରେ ବସିବା ସହ ତାଲା ବନ୍ଦ କରିଥିଲେ। ଖବରପାଇ କୃଷି ଅଧିକାରୀ ଅଶୋକ ଅମାତ ଓ ସହକାରୀ କୃଷି ଅଧିକାରୀ ବିଶ୍ୱନାଥ ମହାପାତ୍ର ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଥିଲେ ।

ଚାଷୀଙ୍କୁ ଚିନାବାଦାମ ମିନି କିଟ୍‌ସ ବଣ୍ଟନ

ଚାଷୀଙ୍କୁ ଚିନାବାଦାମ ମିନି କିଟ୍‌ସ ବଣ୍ଟନ

କେସିଙ୍ଗା, ୨୨।୬ (ଡି.ଏନ.ଏ.):ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ କୃଷି କଲ୍ୟାଣ ଅଭିଯାନ ଅନ୍ତର୍ଗତ କେସିଙ୍ଗା ବ୍ଲକର ଆକାଂକ୍ଷା ଗ୍ରାମ ଯଥା ଦେଓଗଁା ଓ ବିନେକେଲା, କାଶୃପଡ଼ା ଗ୍ରାମର ଶତାଧିକ ଚାଷୀଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ଚିନାବାଦାମ ବିହନ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି । ଏହି କୃଷି କଲ୍ୟାଣ ଅଭିଯାନରେ ଉପସ୍ଥିତ ସମସ୍ତ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଥିବା ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ଯୁଗ୍ମ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡ. କ୍ଷୀରୋଦ ଦାଶ, ଅଭିଯାନର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଓ ଲକ୍ଷ୍ୟ ବିଷୟରେ ବୁଝାଇଥିଲେ । ଏଥିରେ କୃଷି ବିଭାଗର ଜଳ ପରିଚାଳନା ବିଶେଷଜ୍ଞ ଜାନକୀ ବଲ୍ଲଭ ମହାପାତ୍ର, କୃଷି ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟରୁ ଆସିଥିବା ଅଧିକାରୀ ସନ୍ତୋଷ ବେହେରା, କୃଷି ବିଶେଷଜ୍ଞ ନାରାୟଣ ଉପାଧ୍ୟୟ, କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ର ବୈଜ୍ଞାନିକ ମଧୁମିତା ଜେନା, ସ୍ଥାନୀୟ ସହକାରୀ କୃଷି ଅଧିକାରୀ ବିଶ୍ୱନାଥ ମହାପାତ୍ର ଓ ମକରଧ୍ୱଜ ନାଏକ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ଯୋଜନାର ସଫଳ ରୁପାୟନ ପାଇଁ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ ।

ଡ୍ରେନ ପାଲଟିଛି ମରଣଯନ୍ତ୍ରା

ଡ୍ରେନ ପାଲଟିଛି ମରଣଯନ୍ତ୍ରା

ଜୁନାଗଡ଼,୨୨।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.):ଜୁନାଗଡ଼ ବ୍ଲକ ବଳଦିଆମାଲ ନେହେରୁନଗରପଡ଼ାଠାରେ ନିର୍ମାଣଧିନ ହୋଇଥିବା ଡ୍ରେନ କାମ ଅଧାପନ୍ତରିଆ ଅବସ୍ଥାରେ ପଡ଼ି ରହିଛି। ଫଳରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହାକୁ ନେଇ ତୀବ୍ର ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଏଆରଏସ୍‌ଏସ୍‌ କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ଏହାକୁ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି। ଗତ ୨ମାସ ତଳେ ବଳଦିଆମାଲ ନେହେରୁନଗରପଡ଼ା ୨୬ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ କଡ଼ରେ କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ଡ୍ରେନ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଗାତ ଖୋଳାଯାଇ କଙ୍କ୍ରିଟ ପକାଇ ଲୁହାଛଡ଼ ଗୁଡ଼ିକ ଲଗାଯାଇଥିଲା। ଏହାପରେ କୌଣସି କାରଣ ହେତୁ ସେଠାରୁ ଡ୍ରେନ କାମ ଅଧାପନ୍ତରିଆ କରି କମ୍ପାନୀ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଚାଲିଯାଇଥିଲେ। ଇତି ମଧ୍ୟରେ ୨ ମାସ ବିତିଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏ ଯାଏଁ କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ଡ୍ରେନ ନିର୍ମାଣ କାମ ଶେଷ ହୋଇ ନାହଁି। ଏପଟେ ଡ୍ରେନଟି ଅଧାପନ୍ତିରିଆ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଥିବାରୁ ସେଠାରେ ଲୁହାଛଡ଼ ଗୁଡ଼ିକ ଉଠି ଏବେ ମରଣଯନ୍ତ୍ରା ପାଲଟିଛି। ସ୍ଥାନୀୟ କିଛି ଲୋକେ ଡ୍ରେନରେ ପଡ଼ି ଆଘାତ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ବିହନ ପାଇଁ ଦରାଣ୍ଡି ହେଉଛନ୍ତି ଚାଷୀ: ଖଡ଼ିଆଳ ବ୍ଲକରେ ବିହନ ସଙ୍କଟ

ବିହନ ପାଇଁ ଦରାଣ୍ଡି ହେଉଛନ୍ତି ଚାଷୀ: ଖଡ଼ିଆଳ ବ୍ଲକରେ ବିହନ ସଙ୍କଟ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ/ଖଡିଆଳ,୨୧।୬- ସରକାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ସବୁ ପ୍ରକାର ସୁବିଧା ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ସଙ୍କଳ୍ପ ନେଇଥିବା ଘୋଷଣା କରୁଥିବାବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚାଷ ସମୟ ପହଞ୍ଚି ସାରିଥିଲେ ହେଁ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଦରକାର ମୁତାବକ ବିହନ ନିଅଣ୍ଟ ହେଲାଣି। ଚାଷୀ କ୍ଷେତରେ ଚାଷ କାମ ଛାଡି ଦିନ ତମାମ ବିହନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଜଗି ଜଗି ହତାଶ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରୁଥିବା ଭଳି ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି।

ମଦ ହେଲା କାଳ: ବାପା,ପୁଅ ଗଣ୍ଡଗୋଳ: ଠେଙ୍ଗାମାଡ଼ରେ ୫ ବର୍ଷର ନାତି ମୃତ

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ/କିର୍ମିରା(ଡି.ଏନ.ଏ.)୨୧।୬-ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲା ଲଇକେରା ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ବାପା ଏବଂ ପୁଅର ଗଣ୍ଡଗୋଳ ଯୋଗୁ ଜଣେ ୫ ବର୍ଷର ନାତିର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ମୃତ ଶିଶୁ ହେଲେ ଦିନେଶ ନାଏକଙ୍କ ପୁଅ ଶୁଭମ (୫)। ଏ ବାବଦରେ ଲଇକେରା ଥାନାରେ ଏକ ମାମଲା (ନଂ.୧୦୮/୧୮) ରୁଜୁ ହୋଇଛି । ପୋଲିସ ଉକ୍ତ ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ଜାରି ରଖିଛି । ଶୁଭମ୍‌ଙ୍କ ବାପା ଓ ଜେଜେଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଅଟକ ରଖିଛି ।

ରୁକୁଣୀଲାଠ ଶିଶୁଯତ୍ନ ଅନୁଷ୍ଠାନରେ ଆଦର୍ଶ ବିବାହ : ଅଞ୍ଜନାଙ୍କ ହାତ ଧରିଲେ ଗୁଡ୍ଡୁ

ରୁକୁଣୀଲାଠ ଶିଶୁଯତ୍ନ ଅନୁଷ୍ଠାନରେ ଆଦର୍ଶ ବିବାହ : ଅଞ୍ଜନାଙ୍କ ହାତ ଧରିଲେ ଗୁଡ୍ଡୁ

ଧମା,୨୧। ୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ମାନେଶ୍ୱର ବ୍ଲକ ରୁକୁଣୀଲାଠ ଶିଶୁ ଯତ୍ନ ଅନୁଷ୍ଠାନରେ ଗୁରୁବାର ଏକ ଆଦର୍ଶ ବିବାହ ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇଛି। ଅନୁଷ୍ଠାନର ପାଳିତ କନ୍ୟା ଅଞ୍ଜନା ଥାଟିଙ୍କ ବିବାହ ବରଗଡ଼ ଜିଲା ବରପାଲି ଗ୍ରାମର ସ୍ବର୍ଗତ ଦେବୀପ୍ରସାଦ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କ ପୁଅ ଗୁଡ୍ଡୁ ଅଗ୍ରଓ୍ବାଲଙ୍କ ସହ ବିନା ଯୌତୁକରେ ଶେଷ ହୋଇଛି।

୧୨ ଚାଷୀଙ୍କ ଜମି ଛତିଶଗଡ଼ ରାଜସ୍ବ ବିଭାଗ ଛଡାଇ ନେବା ଘଟଣା: ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଟିମ ଦ୍ୱାରା ସୀମା ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ଆରମ୍ଭ ;ନୂଆମାଲପଡାରେ ପହଞ୍ଚିଲେ ଜିଲାପାଳ

୧୨ ଚାଷୀଙ୍କ ଜମି ଛତିଶଗଡ଼ ରାଜସ୍ବ ବିଭାଗ ଛଡାଇ ନେବା ଘଟଣା: ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଟିମ ଦ୍ୱାରା ସୀମା ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ଆରମ୍ଭ ;ନୂଆମାଲପଡାରେ ପହଞ୍ଚିଲେ ଜିଲାପାଳ

ସିନାପାଲି, ୨୧।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଓଡ଼ିଶା ସୀମାନ୍ତରେ ନୂଆପଡ଼ା ଜିଲାର ନୂଆମାଲପଡା ଗ୍ରାମର ଜମିକୁ ଛତିଶଗଡ଼ ସରକାର ନିଜ ରାଜ୍ୟର ଭୂମିହୀନଙ୍କୁ ବଣ୍ଟନ କରିଥିବା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଗୁରୁବାର ନୂଆପଡା ଜିଲାପାଳ ଡାକ୍ତର ପୋମା ଟୁଡୁ ପହଞ୍ଚି ତଦନ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ସହ ପରିସ୍ଥିତି ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି। ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ଜିଲାପାଳ ମାଓବାଦୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ନୂଆମାଲପଡା ଆସି ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ସହିତ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି।

ଏମ୍‌ଆର ଉଦ୍ୟୋଗ ପାଚେରି ନିର୍ମାଣ ଘଟଣା: ପେସା ସମର୍ଥକଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ଯୁବକ ମୃତ: ପ୍ରତିବାଦରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ

ଏମ୍‌ଆର ଉଦ୍ୟୋଗ ପାଚେରି ନିର୍ମାଣ ଘଟଣା: ପେସା ସମର୍ଥକଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ଯୁବକ ମୃତ: ପ୍ରତିବାଦରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ

କୁତ୍ରା, ୨୧।୬ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା କୁତ୍ରା ଥାନା ବିରିଙ୍ଗାଟୋଲି ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧିନ ଗଡପୋଷ ଛକଠାରେ ଏମ୍‌ଆର ଉଦ୍ୟୋଗର ପାଚେରି ନିର୍ମାଣକୁ ନେଇ ମଙ୍ଗଳବାର ପେସା ସମର୍ଥକ ଓ ବୁଡାକଟା ଗ୍ରାମର କେତେକ ଗ୍ରାମବାସୀ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ସଂଘର୍ଷରେ ପେସା ସମର୍ଥକଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ଗୁରୁତର ହୋଇ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିବା ବୁଡାକଟା ଗ୍ରାମର ଡମ୍ବରୁ ସେଠ (୩୫)ଙ୍କ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

ଦିନ ଦ୍ୱିପ୍ରହରରେ ୬୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲୁଟ୍‌: ପିଙ୍ଗା ଯାଇଥିବା ଭ୍ୟାନଟି ବ୍ୟାଗରୁ ମିଳିଲା ୬୦ ହଜାର

ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର, ୨୧।୬ (ଡି.ଏନ.ଏ)-ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ସହରର ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଜନୈକା ମହିଳା ଟଙ୍କା ଉଠାଇ ଭ୍ୟାନଟି ବ୍ୟାଗରେ ରଖିଥିବାବେଳେ ଦିନ ଦ୍ୱିପହରରେ ଲୁଟ୍‌ ହୋଇଛି। ତେବେ ୬୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲୁଟ୍‌ ହୋଇଥିବାବେଳେ ୬୦ ହଜାର ସୁରକ୍ଷିତ ରହିଛି।

ହାତୀ ଭାଙ୍ଗିଲା ଘର କାନ୍ଥ  ଶିଶୁ କନ୍ୟା ମୃତ, ୩ ଗୁରୁତର

ହାତୀ ଭାଙ୍ଗିଲା ଘର କାନ୍ଥ ଶିଶୁ କନ୍ୟା ମୃତ, ୩ ଗୁରୁତର

ରେଙ୍ଗାଲି,୨୧ା୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ରେଙ୍ଗାଲି ବନଖଣ୍ଡର ଛତରବଗା ଥାନା ଅଧୀନ ପଟାମାଲ ଗ୍ରାମରେ ବୁଧବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଏକ ହାତୀ ପଶି ଆସି ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି କରିଛି ା