ସମ୍ବଲପୁର

 ବିକାଶରେ ଅସମତା ପାଇଁ ଦାଦନ ସମସ୍ୟା

ବିକାଶରେ ଅସମତା ପାଇଁ ଦାଦନ ସମସ୍ୟା

ସୋନପୁର,୧୯।୧(ନି.ପ୍ର.) ମାନବ ସମ୍ବଳର ସଦୁପଯୋଗ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିକାଶଶୀଳ ଦେଶ ଭାରତ ବହୁ ପଛରେ ପଡିଛି। ଓଡିଶା ଓ ଝାଡଖଣ୍ଡ ଭଳି ରାଜ୍ୟର ସ୍ଥିତି ସଙ୍ଗୀନ। ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାରେ ଦାଦନ ସମସ୍ୟା ଉତ୍କଟ ରୂପ ଧାରଣ କରିଛି। 

ଜୋଙ୍କ ପ୍ରକଳ୍ପରୁ ପାଣି ଛାଡିବା ଘଟଣା: ତଳ ମୁଣ୍ଡ ଚାଷୀଙ୍କ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ବନ୍ଦ

ଜୋଙ୍କ ପ୍ରକଳ୍ପରୁ ପାଣି ଛାଡିବା ଘଟଣା: ତଳ ମୁଣ୍ଡ ଚାଷୀଙ୍କ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ବନ୍ଦ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୧୯ା୧: ସ୍ଥାନୀୟ ଜୋଙ୍କ ଜଳ ସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପରୁ ରବି ଚାଷ ସକାଶେ ପାଣି ଛାଡିବା ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଦୀର୍ଘ ତିନି ସପ୍ତାହ ହେବ ଛକାପଞ୍ଛା ଚାଲିଥିବାବେଳେ ଦୁଇ ମୁଣ୍ଡ ଚାଷୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶାସନ କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇପାରୁନାହିଁ। 

ଜଂଗ୍‌ଲି ହାତୀର ଉପ୍‌ଦରବ୍‌:  ହାଡ଼ଭଂଗା ଶୀତ୍‌ ରାତିରେ ବେଘର ହେଲେ ୮ ପରିବାର

ଜଂଗ୍‌ଲି ହାତୀର ଉପ୍‌ଦରବ୍‌: ହାଡ଼ଭଂଗା ଶୀତ୍‌ ରାତିରେ ବେଘର ହେଲେ ୮ ପରିବାର

ପଡିଆବାହାଲ, ୧୯।୧ (ଡି.ଏନ.ଏ):  ଥମବାର ନାଁ ନାଇଁଧରବାର ଜଂଗଲି ହାତୀକର ଉତ୍‌ପାତ। ଗୋଠ୍‌ଛଡ଼ା ହେଇ ଅଂଚଲରେ ଘୂରି ବୁଲୁଥିବାର ପଟକିଆ ଦଁତା ହାତୀର ଉପ୍‌ଦରବ୍‌ରେ ଥାନୀୟ ଲୁକ୍‌କର ନିଦ୍‌ ହଜି ଯାଇଛେ। ଗଲା ୧୫ ତାରିଖ ରାତିରେ ସେମେଲଟିକିରା ଗାଁର ୬ ପରିବାରକୁ ବାସହରା କରାଇଥିଲା ଦଁତା।

ନାରୀଶକ୍ତି ଜାଗ୍ରତ ହେଲେ ନକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତିର ବିନାଶ ହେବ

ନାରୀଶକ୍ତି ଜାଗ୍ରତ ହେଲେ ନକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତିର ବିନାଶ ହେବ

 ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୧୯ା୧: ବଲାଙ୍ଗୀର ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟିର ୧୮ନମ୍ବର ୱାର୍ଡରେ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ମହିଳା ସମ୍ମିଳନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ।  ଏଥିରେ ବଲାଙ୍ଗୀର ବିଧାୟକ ତଥା ରାଜ୍ୟ ବିଧାନସଭା ବିରୋଧୀଦଳ ନେତା ନରସିଂହ ମିଶ୍ର୍ର ଯୋଗଦେଇ ମହିଳା ନେତ୍ରୀ ଓ କର୍ମୀଙ୍କୁ ଉଦ୍‌ବୋଧନ ଦେଇଥିଲେ । 

କୃଷିଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ କଲେ ୨୨୭ଚାଷୀ

କୃଷିଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ କଲେ ୨୨୭ଚାଷୀ

ଗୁଡ଼ଭେଲା,୧୮।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଗୁଡ଼ଭେଲା ବ୍ଳକ ଅର୍ନ୍ତଗତ ତେନ୍ତୁଲିଖୁଣ୍ଟି ଗ୍ରାମ ମକର ମେଳା ପଡ଼ିଆରେ ଗତ ଛଅ ଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା  ୫୨ତମ ଗା୍ରମ ପଞ୍ଚାୟତସ୍ତରୀୟ ମକର ମେଳା ଗୁରୁବାର ରାତିରେ ଉଦଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

ବାଇକକୁ ଧକ୍କା ଦେଇ ଓଲଟିଲା ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀ ବସ, ବାଇକ ଚାଳକ ମୃତ

ବାଇକକୁ ଧକ୍କା ଦେଇ ଓଲଟିଲା ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀ ବସ, ବାଇକ ଚାଳକ ମୃତ

ପାଟଣାଗଡ, ୧୮।୧ (ଡି.ଏନ.ଏ.) : ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ପାଟଣାଗଡ-ପଦ୍ମପୁର ରାସ୍ତାର ପାଟଣାଗଡ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଝରନିପାନି ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳ ପ୍ରାୟ ୮ଟାରେ ଏକ ବାଇକକୁ ଧକ୍କାଦେଇ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀ ବସ୍‌ ଓଲଟି ପଡିଛି। 

ବେପାରୀକର କବ୍‌ଜାରେ କେଉଁଟିପାଲି ମାର୍କେଟ ୟାର୍ଡ: ଚାଷୀ ସରକାରୀ ସାହାଯ୍‌ରୁ ବଁଚିତ ହେବାର ଆଶଁକା

ବେପାରୀକର କବ୍‌ଜାରେ କେଉଁଟିପାଲି ମାର୍କେଟ ୟାର୍ଡ: ଚାଷୀ ସରକାରୀ ସାହାଯ୍‌ରୁ ବଁଚିତ ହେବାର ଆଶଁକା

ବିଜେପୁର, ୧୮।୧ (ଡି.ଏନ.ଏ):  ବରଗଡ଼ ଜିଲା ବିଜେପୁର ବ୍ଲକ୍‌ କେଉଁଟିପାଲି ମାର୍କେଟ ୟାର୍ଡ ଏହେଦେ ବେପାରୀମାନକର କବଜାରେ ରହିଛେ। ଚାଷୀମାନକର କାର୍ଡକେ ଚାଲକରି ବେପାରୀମାନେ ଧାନ ଘିନୁଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛେ। ଇଆଡ଼େ ଇ ବ୍ଲକକେ ସରକାର ମର୍‌ଡି ଘୋଷନା କରିଛନ୍‌। ଯେନ୍‌ଥିରଲାଗି ଆଏବାର ଦିନେ ଚାଷୀ ପାଏବାକେ ଥିବାର ସରକାରୀ ସାହାଯ୍‌ରୁ ବଁଚିତ୍‌ ହେବାର ଆଶଁକା ଦେଖା ଦେଇଛେ।

ଧିରେ ସୁସ୍‌ତେ ଚାଲିଛେ ଶୌଚାଲୟ ତିଆରି କାମ୍‌ : ୫ ବଛର ଉତାରୁ ବି ଦରଖଁଡ଼ିଆ

ଧିରେ ସୁସ୍‌ତେ ଚାଲିଛେ ଶୌଚାଲୟ ତିଆରି କାମ୍‌ : ୫ ବଛର ଉତାରୁ ବି ଦରଖଁଡ଼ିଆ

ବେଲପଡା, ୧୮ା୧ (ଡି.ଏନ.ଏ):  କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସ୍ବଚ୍ଛ ଭାରତ ମିଶନ କାଯ୍‌କାରି କରି କୋଟି କୋଟି ଟଁକା ସାରୁଛନ୍‌। ହେଲେ ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ବେଲପଡ଼ା ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ଆଏଜ୍‌ତକ୍‌ ଗୁଟେ ଶୌଚାଲୟ ଥାପନ ନାଇଁ ହେଇପାରବାର। ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲାର ୧୪ଟା ବ୍ଲକ ଭିତରୁ ବେଲପଡ଼ା ବ୍ଲକ ଗୁଟେ ମୁଖିଆ ରାସ୍‌ତା ତରେ ଅଛେ।

ଭତା ଲାଗି ଉପଜିଲାପାଲକୁଁ ଗୁହାରି କଲେ ୨ ବୁରୁଧ

ଭତା ଲାଗି ଉପଜିଲାପାଲକୁଁ ଗୁହାରି କଲେ ୨ ବୁରୁଧ

ଲୋଇସିଂହା,୧୮।୧(ଡି.ଏନ.ଏ): ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଲୋଇସିଂହା ବ୍ଲକ ପରଧିଆପାଲି ଗାଁର ବୁରୁଧ୍‌ ତ୍ରିବେଣୀ ଚିରଗୁନ(୬୪), କପିଳ ଲୁହାର(୬୫) ବୁଢ଼ାବୁଢ଼ୀ ଭତା ପାଏବାରୁ ବଁଚିତ ହେଇଛନ୍‌। ଗୁରୁବାର ସେମାନେ ଉପଜିଲାପାଲ ଭୈରବସିଂ ପଟେଲକୁଁ ଗୁହାରୀ କରବାକେ ଯାଇଥିଲେ। 

ପାସେଞ୍ଜର ଟ୍ରେନ୍‌ ବାତିଲ: ଯାତ୍ରୀ ହଇରାଣ

ପାସେଞ୍ଜର ଟ୍ରେନ୍‌ ବାତିଲ: ଯାତ୍ରୀ ହଇରାଣ

ହେମଗିର, ୧୮।୧ (ଡି.ଏନ.ଏ)-ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲାର ହେମଗିରଗଡର ହେମଗିର (କନିକା) ରେଳଷ୍ଟେଶନ ସର୍ବ ପୁରାତନ ଷ୍ଟେଶନ। ଏହାକୁ ଅବହେଳା, ଏହା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରୁଥିବା ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରତି ରେଳ ବିଭାଗର ବୈମାତୃକ ମନୋଭାବ ଯୋଗୁ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। 

ପୋଲିସ ବର୍ବରତା କଲେ ଆମେ ଛତିଶଗଡ଼ ଚାଲିଯିବୁ:  ଉପର ମୁଣ୍ଡ ଚାଷୀଙ୍କ ଚେତାବନୀ

ପୋଲିସ ବର୍ବରତା କଲେ ଆମେ ଛତିଶଗଡ଼ ଚାଲିଯିବୁ: ଉପର ମୁଣ୍ଡ ଚାଷୀଙ୍କ ଚେତାବନୀ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୧୮ା୧: ନୂଆପଡା ଜିଲା ଜୋଙ୍କ ଜଳ ସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପରୁ ରବି ଚାଷ ସକାଶେ ପାଣି ଛଡାଯିବା ଘଟଣାକୁ ଛକାପଞ୍ଛା ଜୋର ଧରିଛି । ଗୋଟିଏ ପଟେ ଜିରୋହ୍ୟାଡରୁ ପାଣି ଦେବା ଦାବିରେ ଉପର ମୁଣ୍ଡ ଚାଷୀମାନେ କେନାଲ ମୁଣ୍ଡରେ ଚଳାଇଥିବା ଧାରଣା ଦୀର୍ଘ ୨୪ ଦିନରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଥିବାବେଳେ ତଳ ମୁଣ୍ଡଚାଷୀମାନେ ପାଣି ପାଇଁ ବାରମ୍ବାର ଆନ୍ଦୋଳନ କରୁଛନ୍ତି । 

ସଁକଟରେ କିଡ଼୍‌ନୀ ରୁଗୀ:  ସରକାରୀ ସାହାଯ୍‌ ଅପେକ୍ଷାରେ ଟୁନୁ

ସଁକଟରେ କିଡ଼୍‌ନୀ ରୁଗୀ: ସରକାରୀ ସାହାଯ୍‌ ଅପେକ୍ଷାରେ ଟୁନୁ

ଲାଠୋର, ୧୮।୧ (ଡି.ଏନ.ଏ.):  ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଖପ୍ରାଖୋଲ ବ୍ଲକ୍‌ ଲାଠୋର vର ବାଗପଡ଼ାର ଟୁନୁ ବାଗ(୪୮)। ପରିବାର କହେଲେ ମାଏକିନା ଟିନି, ଝି ରୂପାମୁଦ୍ରା ଆର ପୁଓ ଦଶରଥକୁଁ ନେଇ ତାକର ସୁଖର ସଁସାର। ସଁପତି କହେଲେ ଏକ୍‌ରେ ଜମି ଆର ଘରବାରି ଟିକେ ଅଛେ। ଜମି ଚାଷ୍‌ କରବାର ସଂଗେ ପର୍‌ହର କାମବୁତା କରି ସେମାନେ ଚଲିଯାଉଥିଲେ।

 କୃଷକ ସଙ୍ଗଠନର ସମାବେଶ : ଚାଷୀଙ୍କୁ ପେନସନ୍‌, ଉପତ୍ାଦନର ଉଚିତ ମୂଲ୍ୟ ଦାବି

କୃଷକ ସଙ୍ଗଠନର ସମାବେଶ : ଚାଷୀଙ୍କୁ ପେନସନ୍‌, ଉପତ୍ାଦନର ଉଚିତ ମୂଲ୍ୟ ଦାବି

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼, ୧୮।୧ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) -ନବନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଙ୍ଗଠନର ଏକ ସମାବେଶ ଗୁରୁବାର ସ୍ଥାନୀୟ ଭବାବୀ ଭବନ ପଡିଆରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପ୍ରଥମ ଜିଲା ସାଙ୍ଗଠନିକ ସମାବେଶରେ ସଙ୍ଗଠନର ରାଜ୍ୟ ସଂଯୋଜକ ଶେଷଦେବ ନନ୍ଦ  ଯୋଗଦେଇ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ୟାପକ କାମ ଓ ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଥିବା ପ୍ରଚାର  ହେଉଥିବା ବେଳେ ପ୍ରକୃତରେ ଏହାର ବାସ୍ତବ ସୁଫଳ ଚାଷୀଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚି ପାରୁନାହିଁ ବୋଲି କହିଥିଲେ।

କୃଷିର ଉନ୍ନତି ହେଲେ ଅର୍ଥନୈତିକ ପ୍ରଗତି ହେବ

କୃଷିର ଉନ୍ନତି ହେଲେ ଅର୍ଥନୈତିକ ପ୍ରଗତି ହେବ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୧୮ା୧: ବଲାଙ୍ଗୀର ଉଠାଜଳସେଚନ ବିଭାଜନ ତରଫରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଟାଉନ ହଲଠାରେ ଗୁରୁବାର ବିଭାଜନସ୍ତରୀୟ ପାଣି ପଞ୍ଚାୟତ ପକ୍ଷ ପାଳନ କରାଯାଇଛି।  ଏହି ଅବସରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସଭାରେ  ମୁଖ୍ୟଅତିଥିଭାବେ ବିଦ୍ୟୁତ ବିଭାଗ ଅଧିକ୍ଷଣ ଯନ୍ତ୍ରୀ ଆଶିଷ କୁମାର ପାଟଯୋଷୀ,  ମୁଖ୍ୟବକ୍ତା କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ରର ବରିଷ୍ଠ କୃଷି ବୈଜ୍ଞାନିକ ଆଶିଷ କୁମାର ଦାଶ, ଭୂତତ୍ତ୍ୱବିତ୍‌ ଅନନ୍ତ କୁମାର ଆଚାର୍ଯ୍ୟ, ଜିଲା କୃଷି ଅଧିକାରୀ ହିମାଂଶୁ ଶେଖର ପାଢ଼ୀ, ଜିଲା ଉଦ୍ୟାନ ବିଭାଗ ଅଧିକାରୀ କେଶବ ଚନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର ଯୋଗଦାନ କରିଥିଲେ। 

ଗୁରୁଙ୍କ ପ୍ରତି ଶ୍ରଦ୍ଧା,ବିଶ୍ୱାସ ହିଁ ଉନ୍ନତିର ପଥ

ଗୁରୁଙ୍କ ପ୍ରତି ଶ୍ରଦ୍ଧା,ବିଶ୍ୱାସ ହିଁ ଉନ୍ନତିର ପଥ

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୧୮ା୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ) ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତxର୍ଗତ ସୁବଳୟା କଲେଜ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଗୁରୁବାର ଜାତୀୟ ଯୁବ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ପୁସ୍ତକ ମଣିଷର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବନ୍ଧୁ

ପୁସ୍ତକ ମଣିଷର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବନ୍ଧୁ

ସୋନପୁର,୧୮।୧(ନି.ପ୍ର.) ତୃତୀୟ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ପୁସ୍ତକ ଓ ସାହିତ୍ୟ ମେଳା ଇଙ୍କ୍‌ଫେଷ୍ଟ୍‌ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର-୧୯ ସୋନପୁର ରୟାଲ ପଡିଆରେ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଜିଲାପାଳ ମଧୁସୂଦନ ମିଶ୍ର ଏହି ସାରସ୍ବତ ମହୋତ୍ସବକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ।

ଫଟାମୁଣ୍ଡା କପ୍‌ ଫୁଟ୍‌ବଲ : ଝରବାହାଲି ଚାମ୍ପିୟନ୍‌

ଫଟାମୁଣ୍ଡା କପ୍‌ ଫୁଟ୍‌ବଲ : ଝରବାହାଲି ଚାମ୍ପିୟନ୍‌

ଟିକ୍ରାପଡା, ୧୮ା୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ସଇଁନ୍ତଳା ବ୍ଲକ ଟିକ୍ରାପଡା ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧିନ ମେରାବାହାଲ ଫୁଟବଲ ପଡିଆରେ ଚାଳିଥିବା ଫଟାମୁଣ୍ଡା କପ ଫୁଟବଲ ଟର୍ନାମେଣ୍ଟ ଗୁରୁ୍ରବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଫଟାମୁଣ୍ଡା ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଆୟୋଜିତ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚ ଦେବକାନୀ ଦଳ ଓ ଝରବାହାଲି ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।  

‘କାଳିଆ’ ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ ହୋଇ ନାହାନ୍ତି ଆଖୁଚାଷୀ, ଏବେ ବରଗଡ଼ ସୁଗାର ମିଲ୍‌ ଉପରେ ସରକାରଙ୍କ ଆଖି: ସାଧୁ ନେପାକ

‘କାଳିଆ’ ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ ହୋଇ ନାହାନ୍ତି ଆଖୁଚାଷୀ, ଏବେ ବରଗଡ଼ ସୁଗାର ମିଲ୍‌ ଉପରେ ସରକାରଙ୍କ ଆଖି: ସାଧୁ ନେପାକ

ଭୁବନେଶ୍ୱର/ବରଗଡ଼ ଅଫିସ, ୧୭।୧(ବ୍ୟୁରୋ): ବରଗଡ଼ ଜିଲାରେ ୪୦/୫୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସ ଅମଳରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ସିମେଣ୍ଟ କାରଖାନାକୁ ବିକ୍ରି, ସୂତାକଳ, ସାର କାରଖାନା, ତେଲ ମିଲ, ପାଓ୍ବାରଲୁମ୍‌ ଆଦିକୁ ବନ୍ଦ କରିଦେବା ପରେ ଏବେ ସୁଗାର ମିଲ ଉପରେ ସରକାର ଆଖି ପକାଇଛନ୍ତି। ବରଗଡ଼ ପୂର୍ବ ବିଧାୟକ ସାଧୁ ନେପାକ କ୍ଷୋଭ ପ୍ରକାଶ କରି ଏହା କହିଛନ୍ତି। 

ସାଢେ ତିନିବର୍ଷର ଶିଶୁକନ୍ୟାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର

ସାଢେ ତିନିବର୍ଷର ଶିଶୁକନ୍ୟାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର

କୁଆରମୁଣ୍ଡା, ୧୬।୧(ଡି.ଏନ.ଏ): ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା ରାୟବଗା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗୋପୁର ଗ୍ରାମରେ ବୁଧବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଜଣେ ସାଢେ ତିନିବର୍ଷୀୟ ନାବାଳିକାକୁ ବଳାତ୍କାର ହୋଇଛି। ଏହି ଘଟଣାର ଅଭିଯୁକ୍ତ ବଡମାଲ ବସ୍ତିର ସଞ୍ଜୟ ଡୁଙ୍ଗ୍‌ଡୁଙ୍ଗ୍‌(୨୧)କୁ ପୋଲିସ ଗୁରୁବାର ସକାଳୁ ଗିରଫ କରିଛି।

ଭତାରୁ ବଁଚିତ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ବୁରୁଧ୍‌ ଫେପଲ

ଭତାରୁ ବଁଚିତ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ବୁରୁଧ୍‌ ଫେପଲ

ଖପ୍ରାଖୋଲ,୧୭।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): ସରକାର ୬୦ ବଛରରୁ ଅଧ୍‌କା ବୁଢ଼ାବୁଢ଼ୀକୁ ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜ୍‌ନାରେ ଭତା ଯୁଗେଇ ଦେଉଛନ୍‌। ସେନ୍‌ତା ଭିନ୍ନକ୍ଷମ, ବିଧବା ମହିଲାମାନକର ଲାଗି ଭିନେ ଭିନେ ପରକାର ବେବସ୍‌ତା କରିଛନ୍‌। ହେଲେ ଇ ଯୋଜ୍‌ନାରେ ହିତାଧିକାରୀ ବଛାନିଛାରେ ବଡ଼ଭାରି ଗଫଲତି ଲାଗି ହକ୍‌ଦାର ହିତାଧିକାରୀ ଯୋଜ୍‌ନାରୁ ବାଦ୍‌ ପଡ଼ୁଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛେ। 

ପାଣି ପାଇଁ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି  ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ତଳମୁଣ୍ଡ ଚାଷୀ

ପାଣି ପାଇଁ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ତଳମୁଣ୍ଡ ଚାଷୀ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୧୭ା୧: ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଅପେକ୍ଷା କରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ତଳମୁଣ୍ଡ ଚାଷୀଙ୍କୁ ରବି ଚାଷ ସକାଶେ ପାଣି ନ ମିଳିବାରୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ତଳ ମୁଣ୍ଡ ଚାଷୀମାନେ ରାଲିରେ ଆସି ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଘେରାଉ କରି ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଜିଲାପାଳ ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ପାଣି ଦିଆଯିବ ବୋଲି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେବା ପରେ ଚାଷୀମାନେ ଓହରିଯାଇଛନ୍ତି । 

ପଲଶାଗୋରା ମଣ୍ଡିରେ ପଡଲା ତାଲା: ସିମିଳିପଦର ପେକ୍ସ କରମଚାରୀ ଫେରାର

ପଲଶାଗୋରା ମଣ୍ଡିରେ ପଡଲା ତାଲା: ସିମିଳିପଦର ପେକ୍ସ କରମଚାରୀ ଫେରାର

କଣ୍ଟାମାଳ, ୧୭ା୧ (ଡିଏନଏ): ବୌଦ୍ଧ ଜିଲା କଣ୍ଟାମାଳ ବ୍ଲକ ପଲଶାଗୋରା ମଣ୍ଡିରେ ବୁଧୁବାର ଧାନଘିନା ଦିନେ ବି ତାଲା ପଡ଼ିଛେ। ଲୋକାପଡ଼ା ଆର ରୁଣ୍ଡିମହୁଲ ପେକ୍ସ ପରିଚାଲିତ ଇ ମଣ୍ଡିରେ ତାଲା ପଡ଼ଲା ଉତାରୁ ସିମିଳିପଦର ମଣ୍ଡିରୁ ପେକ୍ସ କରମଚାରୀ ଫେରାର ହେଇଯାଇଛନ୍‌। ଯେନ୍‌ଥିରଲାଗି ଧାନ ଘିନା ବେବସ୍‌ତା ଠପ ହେଇଯାଇଛେ। ଚାଷୀକର ୫ ହଜାର ବସ୍‌ତା ଧାନ ପେକ୍ସରେ ପଡ଼ି ରହିଛେ। 

ଲୋଇସିଂହାର ନାଁକରା ବଡ଼ଦେଓ ଯାତ୍‌ରା ସଏଲା

ଲୋଇସିଂହାର ନାଁକରା ବଡ଼ଦେଓ ଯାତ୍‌ରା ସଏଲା

ଲୋଇସିଂହା,୧୭।୧(ଡି.ଏନ.ଏ):  ଲୋଇସିଂହାର ନାଁକରା ବଡ଼ଦେଓ ଯାତ୍‌ରା ବୁଧୁବାର ସରିଛେ। ଇ ଯାତ୍‌ରାର ମୁଖିଆ ପୂଝାରୀ ତ୍ରୟମ୍ବକେଶ୍ୱର ସିଂରାଏ ପୂଜାପାଠ୍‌ କଲା ଉତାରୁ ରିକ୍‌ମା ହିସାବେ କଲା ମିସ୍‌ମିସ୍‌ ଚାରଏକୋନିଆଁ ମୂର୍ତ୍ତିକେ ୪ ଝନ୍‌ ବରୁଆ ଖଁଦେ ବୁହି ଥାନୀୟ ଜମିଦାରକଁର ରାଜବାଟି ପରିସରରେ ବେଢ଼ା ବୁଲିଥିଲେ।

ସବୁ ପରକାର ସରକାରୀ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗରୁ ବଁଚିତ: ମା’ବାପ୍‌ ଛେଉଁଡ଼ ଗଜାନନ ଆଏଁଖ୍‌ ମୁଜ୍‌ଲେ

ସବୁ ପରକାର ସରକାରୀ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗରୁ ବଁଚିତ: ମା’ବାପ୍‌ ଛେଉଁଡ଼ ଗଜାନନ ଆଏଁଖ୍‌ ମୁଜ୍‌ଲେ

ବିନିକା,୧୭ା୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବିନିକା ବ୍ଲକ ବାଙ୍କିଘିର୍ଡି ପଁଚେତ୍‌ ଆଖିଦାଦର ଗାଁ କୁନ୍‌କୁନୀ ପଡ଼ାର ଗଜାନନ ଭୁଏ(୩୫) ସବୁ ପରକାର ସରକାରୀ ସୁବିଧାରୁ ବଁଚିତ୍‌ ହେଇ ଗଲା ରଏବାର ଦିନ ସବୁଦିନର ଲାଗି ଆଏଁଖ୍‌ ମୁଜି ଦେଇଛନ୍‌।