ସମ୍ବଲପୁର

ନୈତିକତା ଜୀବନର ଅମୂଲ୍ୟ ସମ୍ପଦ

ନୈତିକତା ଜୀବନର ଅମୂଲ୍ୟ ସମ୍ପଦ

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୬ା୧୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.ମଣିଷ ଜୀବନରେ ନୈତିକତା ହେଉଛି ତାର ପ୍ରାଣପିଣ୍ଡ। ନୈତିକତା, ମାନବିକ ମୂଲ୍ୟବୋଧ ନ ଥିଲେ ମଣିଷ ଜୀବନ ମୂଲ୍ୟହୀନ। ତେଣୁ ନୈତିକ ଶିକ୍ଷା ଚରିତ୍ର ଗଠନରେ ସହାୟକ ହୁଏ ବୋଲି ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁର ମହାବିଦ୍ୟାଳୟଠାରେ ସୋମବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ କର୍ମଶାଳାରେ ଅତିଥିଭାବେ ଯୋଗଦେଇଥିବା ଶିକ୍ଷାବିତ୍‌ମାନେ ମତପୋଷଣ କରିଛନ୍ତି। 

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଫସଲ ବୀମା ରାଶି ନ ପାଇବାର ପ୍ରତିବାଦ: ୫୯ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଫସଲ ବୀମା ରାଶି ନ ପାଇବାର ପ୍ରତିବାଦ: ୫୯ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ

ମୁରିବାହାଲ, ୫।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଫସଲ ବୀମା ରାଶି ନ ପାଇବାର ପ୍ରତିବାଦ କରିଛନ୍ତି ମୁରିବାହାଲ ବ୍ଲକର ବିଭିନ୍ନ ସଂଗଠନ। ସୋମବାର ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ମୁରିବାହାଲ ବ୍ଲକ ହଳଦୀ ଛକଠାରେ ସେମାନେ ରାୟପୁର-ଗୋପାଳପୁର ୫୯ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥକୁ ୫ଘଣ୍ଟା ଧରି ଅବରୋଧ କରିଥିଲେ।

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଯୁବ ମହୋତ୍ସବ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଯୁବ ମହୋତ୍ସବ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ସୋନପୁର,୫।୧୧(ନି.ପ୍ର.): ମହୋତ୍ସବ ସୋମବାର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସୋନପୁର ଟାଉନ ହଲଠାରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି ମହୋତ୍ସବରେ ଜିଲାର ୧୩ରୁ ୩୫ବର୍ଷ ବୟସର ୨୨୫ଯୁବତୀଯୁବକ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।

ଜୁନାଗଡରେ ଚାଷୀ ଗର୍ଜନ ସମାବେଶ: ୧୦ ଦଫା ଦାବି ନେଇ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ

ଜୁନାଗଡରେ ଚାଷୀ ଗର୍ଜନ ସମାବେଶ: ୧୦ ଦଫା ଦାବି ନେଇ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ

ଜୁନାଗଡ,୫।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ./ସ୍ବ.ପ୍ର.): କଳାହାଣ୍ଡି କୃଷି ଜିବୀ କଲ୍ୟାଣ ସଂଘ ଜୁନାଗଡ ପକ୍ଷରୁ ଚାଷୀ ଗର୍ଜନ ସମାବେଶ ସୋମବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଜୁନାଗଡ ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ବିକ୍ଷୋଭ କରାଯାଇଛି । ପରେ ୧୦ ଦଫା ଦାବି ନେଇ ୧ଟାରେ ଚାଷୀମାନେ ୨୬ ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥକୁ ଅବରୋଧ କରିଥିଲେ।

ମୁରିବାହାଲ ବ୍ଲକ ବିକାଶ ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ବ୍ଲକ ଘେରାଉ : ଚାଷୀଙ୍କୁ ବୀମା, ଭତ୍ତା ପ୍ରଦାନ ଦାବି

ମୁରିବାହାଲ ବ୍ଲକ ବିକାଶ ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ବ୍ଲକ ଘେରାଉ : ଚାଷୀଙ୍କୁ ବୀମା, ଭତ୍ତା ପ୍ରଦାନ ଦାବି

ମୁରିବାହାଲ, ୫।୧୧ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ଚାଷୀଙ୍କୁ ବୀମା ଓ ଭତ୍ତା ପ୍ରଦାନ ଦାବି ନେଇ ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ମୁରିବାହାଲ ବ୍ଲକ ବିକାଶ ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ସୋମବାର ମୁରିବାହାଲ ବ୍ଲକ ଘେରାଉ କରାଯାଇଛି। ମୁରିବାହାଲ ଫରେଷ୍ଟ ବଙ୍ଗଳାଠାରୁ ଏକ ରାଲି ଯୋଗେ ମଞ୍ଚର କର୍ମକର୍ତ୍ତା ମୁରିବାହାଲ ବ୍ଲକ ସମ୍ମୁଖରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଥିଲେ। ସେଠାରେ ମୁରିବାହାଲ ବିକାଶ ମଞ୍ଚର ଆବାହକ ଫାନଗୁନୀ ହାତୀଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଏକ ପ୍ରତିବାଦ ସଭା କରାଯାଇଥିଲା।

ମା’ ମେଟାକାନି କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ, ବନ୍ଧଗୋରା ବିଜୟୀ

ମା’ ମେଟାକାନି କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ, ବନ୍ଧଗୋରା ବିଜୟୀ

ଘଣ୍ଟାପଡ଼ା,୫।୧୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) କଣ୍ଟାମାଳ ବ୍ଲକ ଖୁଣ୍ଟିଗୋରା ପଞ୍ଚାୟତ ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ ପକ୍ଷରୁ ଉଡେର ଖେଳ ପଡିଆରେ ଆୟୋଜିତ ମା’ ମେଟାକାନି କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ରବିବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଉଦ୍‌ଯାପନୀ ମ୍ୟାଚରେ ସ୍ଥାନୀୟ ସରପଞ୍ଚ ପ୍ରହଲ୍ଲାଦ ସେଠୀ, ଉଡେର ଗଉନ୍ତିଆ ପିତାମ୍ବର ଭୋଇ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଖେଳାଳିମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥିଲେ। ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ମୋଟ ୮ ଦଳ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।

କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ଚାଷୀ

କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ଚାଷୀ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୫।୧୧- ବରଗଡ଼ ଜିଲା ବରପାଲି ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବରମକେଲା ପଞ୍ଚାୟତରେ ବାରମ୍ବାର ଫସଲ କ୍ଷତି ହେଉଥିବା ସତ୍ତ୍ବେ ଚାଷୀଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ପ୍ରଦାନରୁ ବଞ୍ଚିତ କରାଯାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏଭଳି ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ଉକ୍ତ ପଞ୍ଚାୟତର ଚାଷୀମାନେ ସୋମବାର ଜିଲାପାଳ ଇନ୍ଦ୍ରମଣି ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କୁ ଫେରାଦ ହୋଇ କ୍ଷତିପୂରଣ ପ୍ରଦାନ ଦିଗରେ ବିହିତ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି ।

ଅଙ୍ଗନୱାଡ଼ି କର୍ମୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମହିଳାମାନେ ପିଲାଛୁଆ ଧରି ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଫେରାଦ

ଅଙ୍ଗନୱାଡ଼ି କର୍ମୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମହିଳାମାନେ ପିଲାଛୁଆ ଧରି ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଫେରାଦ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୫।୧୧- ବରଗଡ଼ ସଦର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗଞ୍ଝିଆଟିକ୍ରାର ଜଣେ ଅଙ୍ଗନୱାଡ଼ି କର୍ମୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସୋମବାର ଗ୍ରାମର ମହିଳାମାନେ ପିଲାଛୁଆ ଧରି ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଫେରାଦ ହୋଇଥିଲେ। ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଙ୍ଗନୱାଡ଼ି କର୍ମୀ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର ପ୍ରଦର୍ଶନ ସହିତ ଶିଶୁଙ୍କ ପାଇଁ ଆସୁଥିବା ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଣରେ ଅନିୟମିତତା କରୁଥିବା ସେମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ଯୁଧିଷ୍ଠିର ମହାରାଜଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନ ଦାବି :  ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଫେରାଦ

ଯୁଧିଷ୍ଠିର ମହାରାଜଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନ ଦାବି : ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଫେରାଦ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୫।୧୧- ବରଗଡ଼ ଧନୁଯାତ୍ରାର ପୂର୍ବତନ କଂସ ମହାରାଜ ଯୁଧିଷ୍ଠିର ଶତପଥୀଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ଦାବି ହୋଇଛି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ସୋମବାର ସ୍ଥାନୀୟ ମୁକ୍ତେଶ୍ୱର ମାନବ ସେବା ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ବରଗଡ଼ ଜିଲାପାଳ ଇନ୍ଦ୍ରମଣି ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କୁ ଏକ ସ୍ମାରକପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।

ନୂତନ ଘରୋଇ ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ ବିବାଦ : ବସ ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ ରଖି ଧାରଣାରେ ମାଲିକ

ନୂତନ ଘରୋଇ ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ ବିବାଦ : ବସ ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ ରଖି ଧାରଣାରେ ମାଲିକ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୫।୧୧- ବରଗଡ଼ରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିବା ନୂତନ ଘରୋଇ ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ ଉଦ୍‌ଘାଟନ ହୋଇ ନାହିଁ । ମାତ୍ର ଏହାକୁ ନେଇ ବିବାଦ ତେଜି ଉଠିଛି । ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ ସ୍ଥାନାନ୍ତରକୁ ବିରୋଧ କରି ବରଗଡ଼ ଘରୋଇ ବସ ମାଲିକ ସଂଘ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଓହ୍ଲାଇଛି ।

ବାଘ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା : ଏନଟିସିଏ, କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚର ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ

ବାଘ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା : ଏନଟିସିଏ, କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚର ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌/ଭଟଲି,୫।୧୧- ବରଗଡ଼ ବାଘ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାର ଏନଟିସିଏ(ନ୍ୟାଶନାଲ ଟାଇଗର କନଜର୍‌ଭେଶନ ଅଥରିଟି) ଏବଂ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ(ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ) ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ସୋମବାର ଏନଟିସିଏର ଏଆଇଜି(ନାଗପୁର) ହେମନ୍ତ କାମଡ଼ି, ଜବଲପୁର ଡବ୍ଲ୍ୟୁୟୁସିସିଡ଼ିର ଅଭିଜିତ ରାୟ ଚୌଧୁରୀ ଓ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚର ଡିଏସପି ବିଳାସିନୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ୪ଜଣିଆ ଟିମ ଏଠାରେ ପହଞ୍ଚି ଖୋଳତାଡ଼ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି।

କିଲାସମା ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ ଚାଷୀଙ୍କ ସମସ୍ୟା : ବୀରସୁରେନ୍ଦ୍ର ସାଏ କୃଷକ ସଂଗଠନ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ

କିଲାସମା ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ ଚାଷୀଙ୍କ ସମସ୍ୟା : ବୀରସୁରେନ୍ଦ୍ର ସାଏ କୃଷକ ସଂଗଠନ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ

ସମ୍ବଲପୁର,୫।୧୧(ବ୍ୟୁରୋ) ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା କିଲାସମା ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ ଚାଷୀଙ୍କ ବହୁବିଧ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ ଦାବିରେ ସୋମବାର ବୀରସୁରେନ୍ଦ୍ର ସାଏ କୃଷକ ସଙ୍ଗଠନ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ପ୍ରକୋଷ୍ଠକୁ ଯାଇ ସ୍ମାରକପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । ଉକ୍ତ ସ୍ମାରକପତ୍ରରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ, କିଲାସମା ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ ଏକ ଶୁଷ୍କ ଅଞ୍ଚଳ ଅଟେ । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏଠାରେ ଶତପ୍ରତିଶତ ମରୁଡି ହୋଇଛି । ଏଣୁ ଏହାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମରୁଡି ଅଞ୍ଚଳ ଘୋଷଣା କରାଗଲେ ଚାଷୀମାନେ ଉପକୃତ ହୋଇପାରିବେ।

ଘର ଡିହ ପ୍ରଦାନ ଦାବିରେ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ଗ୍ରାମବାସୀ

ଘର ଡିହ ପ୍ରଦାନ ଦାବିରେ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ଗ୍ରାମବାସୀ

ସମ୍ବଲପୁର,୫।୧୧(ବ୍ୟୁରୋ) ସମ୍ବଲପୁର ମହାନଗର ନିଗମ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଚାଉଁରପୁର ଗ୍ରାମରେ ଦୀର୍ଘଦିନ ହେବ ଗରିବ ଶ୍ରେଣୀର ଜନସାଧାରଣ ବସବାସ କରୁଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କର ଘର ଡିହ ନାହିଁ। ଯଦ୍ୱାରା ସେମାନେ ସରକାରଙ୍କ ଜନହିତକର ଯୋଜନାରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ଜମି ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ଦାବି ହୋଇଛି।

ସ୍ଥାନୀୟ ଶିକ୍ଷିତ ବେକାର ଯୁବକଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦାବିରେ ବିକ୍ଷୋଭ, ଜିଲା ନିୟୋଜନ ଓ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଅଫିସରେ ତାଲା

ସ୍ଥାନୀୟ ଶିକ୍ଷିତ ବେକାର ଯୁବକଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦାବିରେ ବିକ୍ଷୋଭ, ଜିଲା ନିୟୋଜନ ଓ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଅଫିସରେ ତାଲା

ସମ୍ବଲପୁର,୫।୧୧(ବ୍ୟୁରୋ) ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାର ବିଭିନ୍ନ ଜିଲାରେ ଶିଳ୍ପସଂସ୍ଥାମାନ ଗଢ଼ି ଉଠିଛି। ମୁଖ୍ୟତଃ ସମ୍ବଲପୁର- ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ଶହେ ପାଖାପାଖି ଛୋଟବଡ଼ କାରଖାନା ରହିଛି। ଏହି ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ୨ ଜିଲାକୁ ଶିଳ୍ପ କରିଡର୍‌ କୁହାଯାଉଛି। ଅଥଚ, ସ୍ଥାନୀୟ ଶିକ୍ଷିତ ଯୁବକମାନେ ବେକାର ବସି ରହିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ବାହାର ଯୁବକଙ୍କୁ କାରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ ଥଇଥାନ କରାଯାଉଛି। ଏଥିପ୍ରତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଦୃଷ୍ଟି ଦେଉ ନ ଥିବାରୁ ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ଭାଜପା ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା ପକ୍ଷରୁ ସୋମବାର ବିକ୍ଷୋଭ କରାଯାଇଛି।

ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଭାବେ ଚାଲିଲା ରୋପ୍‌ୱେ

ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଭାବେ ଚାଲିଲା ରୋପ୍‌ୱେ

ସମ୍ବଲପୁର,୫।୧୧(ବ୍ୟୁରୋ) ସମ୍ବଲପୁର ହୀରାକୁଦ ଡ୍ୟାମ ନିକଟରେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିବା ରୋପ୍‌ୱେ ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଭାବେ ରବିବାର ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି। ପ୍ରାୟ ୧୦ରୁ ୧୫ ଦିନ ଧରି ପରୀକ୍ଷା ଚାଲିବ। ଏହା ସବୁଦିଗରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ହେବା ପରେ ଲୋକାର୍ପଣ କରାଯିବ।

ସୁରଭି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ : କୁଇଜ୍‌ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଜିଲାରେ ପ୍ରଥମ ଲଳିତ

ସୁରଭି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ : କୁଇଜ୍‌ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଜିଲାରେ ପ୍ରଥମ ଲଳିତ

କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା(ଡି.ଏନ.ଏ.)୫।୧୧ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ସୁରଭି କୁଇଜ୍‌ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଲଳିତ ସାହୁ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛନ୍ତି। ସେ କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ୍‌ ସଦରସ୍ଥିତ ସରସ୍ବତୀ ଶିଶୁ ମନ୍ଦିରର ସପ୍ତମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ର ଅଟନ୍ତି।

ଗୋଚ୍ଛାପଡା ଥାନାଧିକାରୀଙ୍କୁ ହାଣିବା ଘଟଣା: ଏନକାଉଣ୍ଟରରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ମୁନା ଦିଗାଲ ଗୁରୁତ

ଗୋଚ୍ଛାପଡା ଥାନାଧିକାରୀଙ୍କୁ ହାଣିବା ଘଟଣା: ଏନକାଉଣ୍ଟରରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ମୁନା ଦିଗାଲ ଗୁରୁତ

ଫୁଲବାଣୀ ଅଫିସ, ୫ା୧୧-ଫିରିଂଗିଆ ବ୍ଲକ ଗୋଚ୍ଛାପଡା ଥାନାଧିକାରୀଙ୍କୁ ହାଣିବା ଘଟଣାରେ ଟାଉନ ଥାନା ପୋଲିସ ଅଭିଯୁକ୍ତ ମୁନା ଦିଗାଲଙ୍କୁ ଏନକାଉଣ୍ଟର କରିଛିା

ସ୍ବଚ୍ଛତା ସଚେତନତା ଅଭିଯାନରେ ସାମିଲ ହେଲେ : ବିରାରପତି,  ଓକିଲ ସଂଘ

ସ୍ବଚ୍ଛତା ସଚେତନତା ଅଭିଯାନରେ ସାମିଲ ହେଲେ : ବିରାରପତି, ଓକିଲ ସଂଘ

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୫ା୧୧ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁର ଉପଖଣ୍ଡ ସଦର ମହକୁମାରେ ଟ୍ରାଫିକ ସମସ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହରାଉଥିବାବେଳେ ପରିମଳ ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ବୀରମହାରାଜପୁର ତାଲୁକ ଆଇନ ସେବା ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି ସ୍ବଚ୍ଛତା ସଚେତନତା ଅଭିଯାନ।

ମିସେସ୍‌ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାଶନାଲ୍‌ରେ ସମ୍ବଲପୁର ଝିଅ: ପ୍ରିୟଦର୍ଶନୀଙ୍କୁ ୩ ମୁକୁଟ

ମିସେସ୍‌ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାଶନାଲ୍‌ରେ ସମ୍ବଲପୁର ଝିଅ: ପ୍ରିୟଦର୍ଶନୀଙ୍କୁ ୩ ମୁକୁଟ

ସମ୍ବଲପୁର,୫।୧୧(ବ୍ୟୁରୋ) - ଏସିଆ ପ୍ୟାସିଫିକ୍‌ ଟାଇଟଲ ବିଜେତା ସମ୍ବଲପୁର ଝିଅ ପ୍ରିୟଦର୍ଶନୀ ପଣ୍ଡା ସିଙ୍ଗାପୁରଠାରେ ଆୟୋଜିତ ମିସେସ୍‌ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାଶନାଲ-୨୦୧୮ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି।

ନାରୀ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିଲେ ଦେଶର ସମ୍ମାନ ବଢିବ

ନାରୀ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିଲେ ଦେଶର ସମ୍ମାନ ବଢିବ

ସୋନପୁର,୪।୧୧(ନି.ପ୍ର.): ସୋନପୁର କଲେଜରେ ଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ସକାଶେ ଆତ୍ମସୁରକ୍ଷା ତାଲିମ ଶିବିର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସଭାରେ କଲେଜର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ତଥା ଆତ୍ମ ସୁରକ୍ଷା ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଜିଲା ନୋଡାଲ ଅଫିସର ଡ. କେଦାର ନାଥ ମିଶ୍ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ। ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥିଭାବେ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲାର ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପରାମର୍ଶଦାତା ଡ. ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ କୁମାର ରଥ, ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ତଥା ସଂସ୍କୃତ ପ୍ରାଧ୍ୟାପକ ଭାସ୍କର ପ୍ରସାଦ ମିଶ୍ର ଓ ଜିଲା ସଂଯୋଜକ ଅଧ୍ୟାପକ ଉମାକାନ୍ତ ନାଗ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ବର୍ତ୍ତମାନ ସମାଜରେ ନାରୀ ସୁରକ୍ଷା ହିଁ ସବୁଠୁ ବଡ କଥା।

ଆର୍ଥିକ ବିକାଶ ପାଇଁ ମିତବ୍ୟୟିତା ଏକାନ୍ତ ଅପରିହାର୍ଯ୍ୟ

ଆର୍ଥିକ ବିକାଶ ପାଇଁ ମିତବ୍ୟୟିତା ଏକାନ୍ତ ଅପରିହାର୍ଯ୍ୟ

ସୋନପୁର,୪।୧୧(ନି.ପ୍ର.): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ସ୍ବଳ୍ପ ସଞ୍ଚୟ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ବିଶ୍ୱ ମିତବ୍ୟୟିତା ଦିବସ ତଥା ସଞ୍ଚୟ ସଚେତନତା ପକ୍ଷ ପାଇଁ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବକ୍ତୃତା ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସାହାରା ଟ୍ରଷ୍ଟ ହାଇସ୍କୁଲ ପରିସରରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଭିନ୍ନଭିନ୍ନ ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।

ଖମନପଡ଼ା, ଦେର୍ଲାପଡାରେ ମରୁଡି ପରିସ୍ଥିତି, ଚାଷ ଜମିରେ ଗୋରୁ ଛାଡ଼ିଲେ ଚାଷୀ

ଖମନପଡ଼ା, ଦେର୍ଲାପଡାରେ ମରୁଡି ପରିସ୍ଥିତି, ଚାଷ ଜମିରେ ଗୋରୁ ଛାଡ଼ିଲେ ଚାଷୀ

କଲମପୁର,୪।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କଲମପୁର ବ୍ଲକ ମୀନଗୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଖମନପଡା, ଦେର୍ଲାପଡା ଓ କର୍ମେଲ ଡଙ୍ଗରିଗୁଡାରେ ପାଣି ଅଭାବରୁ ମରୁଡି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଶହ ଶହ ଏକର ଧାନ ଚାଷ ନଷ୍ଟ ହୋଇଛି । ଫଳରେ ଚାଷୀମାନେ ହତୋତ୍ସାହିତ ହୋଇ ସେମାନଙ୍କ ଚାଷ ଜମିରେ ଗୋରୁ ଛାଡିଥିବା ରବିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

ଜୁନାଗଡରେ ସ୍ବାଭିମାନ ନାଗରିକ ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ସାଧାରଣ ସଭା: ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ଭିତ୍ତିକ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦେବା ଦାବି ନେଇ ଆଲୋଚନା

ଜୁନାଗଡରେ ସ୍ବାଭିମାନ ନାଗରିକ ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ସାଧାରଣ ସଭା: ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ଭିତ୍ତିକ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦେବା ଦାବି ନେଇ ଆଲୋଚନା

ଜୁନାଗଡ,୪।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଜୁନାଗଡ ନୂଆବସଷ୍ଟାଣ୍ଡଠାରେ ରବିବାର ସ୍ଥାନୀୟ ସ୍ବାଭିମାନ ନାଗରିକ ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ସାଧାରଣ ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଆଗାମୀ ୨୦୧୯ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ସମସ୍ତ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଜୁନାଗଡ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ଭିତ୍ତିକ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦେବା ଦାବି ନେଇ ମୁଖ୍ୟ ଭାବେ ଏଥିରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି ।

ତନ୍ତ୍ର ସାଧନା ପାଇଁ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା: ସ୍ବାମୀ ଗିରଫ; ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ହାତପାପୁଲି କାଟି ବଳି ଦେଇଥିଲେ

ତନ୍ତ୍ର ସାଧନା ପାଇଁ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା: ସ୍ବାମୀ ଗିରଫ; ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ହାତପାପୁଲି କାଟି ବଳି ଦେଇଥିଲେ

ନାକଟିଦେଉଳ, ୪।୧୧ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ନାକଟିଦେଉଳ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାଟଗାଁ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ ହିତସରା ଗ୍ରାମରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଜଣେ ଯୁବକ ତନ୍ତ୍ର ସାଧନା ପାଇଁ ନିଜ ସ୍ତ୍ରୀ ହାତପାପୁଲି କାଟି ବଳି ଦେବା ଓ ପରେ ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିବା ଘଟଣା ଏଠାରେ ମୁଖ୍ୟ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ହୋଇଛି। ଏହି ଘଟଣା ୨୯ ତାରିଖରେ ଘଟିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଶନିବାର ଲୋକ ଲୋଚନକୁ ଆସିଛି। ରବିବାର ପୋଲିସ ମହିଳାଙ୍କ ଗଳିତ ମୃତଦେହ ରେଢାଖୋଲ ଡ଼ାକ୍ତରଖାନାରେ