ସମ୍ବଲପୁର

 ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଶିବିର:୧୫୦ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଶିବିର:୧୫୦ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା

ଖପ୍ରାଖୋଲ, ୫ା୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.):ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଖପ୍ରାଖୋଲ ହରିଶଙ୍କର ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଗୁରୁବାର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ଓ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ଖପ୍ରାଖୋଲ ତରଫରୁ ମାଗଣା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ା ଶିବିରରେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବା ସହ ମାଗଣା ଔଷଧ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଥିଲା ା ଶିବିରରେ ଡା.ବିନୟ କୁମାର ମେହେର, ଫାର୍ମାଶିଷ୍ଟ ଏ. ଠାକୁର ଏବଂ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ମୋଟ ୧୫୦ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା। ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପ୍ରମୋଦ କୁମାର ପାଣି ଏବଂ ଅଧ୍ୟାପିକାଅଧ୍ୟାପକ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ା  

ଶିଶୁର ଆବୁ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ହେଲାନାହିଁ : ଅସହାୟ ଦମ୍ପତି   ଜିଲାପାଳ, ସିଡିଏମଓଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ

ଶିଶୁର ଆବୁ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ହେଲାନାହିଁ : ଅସହାୟ ଦମ୍ପତି ଜିଲାପାଳ, ସିଡିଏମଓଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ,୫ା୧ଠ:ବଲାଙ୍ଗୀର ସହର ସନ୍ନିକଟ କାମାକ୍ଷୀନଗରରେ ରହୁଥିବା ବଳରାମ ପୁଟେଲ ଓ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ୪ ମାସର ଶିଶୁକନ୍ୟାକୁ ନେଇ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭୋଗୁଛନ୍ତି ା ଶିଶୁ ପିଠିରେ ଏକ ଆବୁ ବାହାରିଛି ା ଏହାର ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ହୋଇପାରୁ ନ ଥିବାରୁ ଏହି ଗରିବ ଦମ୍ପତି କଷ୍ଟ ଭୋଗୁଛନ୍ତି ା ୫ଦିନ ତଳେ ସେମାନେ କଟକ ଶିଶୁ ଭବନକୁ ଯାଇଥିଲେ ା ତେବେ ସେଠାରେ ଶିଶୁର ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ନ କରି ଫେରାଇ ଦେବାରୁ ପୁଣି ଥରେ ବଳରାମ ଓ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି। ପ୍ରାୟ ୪ମାସ ତଳେ ବଳରାମଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଏକ ଶିଶୁକନ୍ୟାଙ୍କୁ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଜନ୍ମ ଦେଇଥିଲେ ା ଜନ୍ମ ସମୟରେ ଶିଶୁକନ୍ୟା ପିଠିରେ ଏକ ଛୋଟିଆ ଆବୁ ଥିବା ଲକ୍ଷ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା ା ପରେ ଏହା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଥିଲା ା  ଆବୁ ଯୋଗୁ ପିଲାଟି ଠିକ୍‌ ଭାବେ ଶୋଇପାରୁ ନାହିଁ। 

ବଡକେନ୍ଦୁଗୁଡାଠାରେ ସ୍ବଚ୍ଛ ଓଡ଼ିଶା, ସୁସ୍ଥ ଓଡିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ବଡକେନ୍ଦୁଗୁଡାଠାରେ ସ୍ବଚ୍ଛ ଓଡ଼ିଶା, ସୁସ୍ଥ ଓଡିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଲଡୁଗା,୪।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କୋକସରା ବ୍ଲକ ବଡକେନ୍ଦୁଗୁଡା ଗ୍ରାମଠାରେ ଗୁରୁବାର ସ୍ବଚ୍ଛ ଓଡିଶା, ସୁସ୍ଥ ଓଡ଼ିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। କୋକସରା ଗୋଷ୍ଠୀ ଉନ୍ନୟନ ଅଧିକାରୀ ବସନ୍ତ ସେଠିଙ୍କ ନେତୃତରେ ଏକ ଟିମ୍‌ ଗଁାରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ଏକତ୍ରିତ କରି ଗାଁ ପରିଭ୍ରମଣ କରିବା ସହ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନକୁ ଯାଇ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଅଭିନବ ଉପାୟରେ ସଚେତନ କରିଥିଲେ। 

ଏଏନ୍‌ଏମ୍‌ ଟ୍ରେନିଂପ୍ରାପ୍ତ ଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଏଏନ୍‌ଏମ୍‌ ପଦବୀରେ ନିଯୁକ୍ତି ଦାବି

ଏଏନ୍‌ଏମ୍‌ ଟ୍ରେନିଂପ୍ରାପ୍ତ ଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଏଏନ୍‌ଏମ୍‌ ପଦବୀରେ ନିଯୁକ୍ତି ଦାବି

ଭବାନୀପାଟଣା,୪।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): ନିଖିଳ ଓଡିଶା ଅଣ ନିଯୁକ୍ତି ତାଲିମପ୍ରାପ୍ତ ମହିଳା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ ସଂଘ କଳାହାଣ୍ଡି ଶାଖା ତରଫରୁ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲାରେ ଖାଲି ପଡିଥିବା ଏଏନ୍‌ଏମ୍‌ ପଦବୀରେ ଜିଲାରେ ଏଏନ୍‌ଏମ୍‌ ଟ୍ରେନିଂପ୍ରାପ୍ତ ଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ନିଯୁକ୍ତି ଦେବା ପାଇଁ ଦାବି କରାଯାଇଛି । 

ଖାଦ୍ୟ ଓ ଯୋଗାଣ କମିଶନରଙ୍କ କଲମପୁର ଅଞ୍ଚଳ ଗସ୍ତ

ଖାଦ୍ୟ ଓ ଯୋଗାଣ କମିଶନରଙ୍କ କଲମପୁର ଅଞ୍ଚଳ ଗସ୍ତ

କଲମପୁର,୪।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କଲମପୁର ଅଞ୍ଚଳକୁ ଖାଦ୍ୟ ଓ ଯୋଗାଣ କମିଶନର ତଥା ସଚିବ ବୀର ବିକ୍ରମ ଯାଦବ ଗୁରୁବାର ଗସ୍ତ କରିଛନ୍ତି ।

ଡିଜିଟାଲ ସାକ୍ଷରତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ଡିଜିଟାଲ ସାକ୍ଷରତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ଉଲୁଣ୍ଡା, ୪ା୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ଉଲୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ସଦର ମହକୁମାରେ  କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଶିକ୍ଷା ଉପରେ ଆଧାରିତ ଡିଜିଟାଲ ସାକ୍ଷରତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଗୁରୁବାର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ସୁସ୍ଥ ସମାଜ ଗଠନରେ ବ୍ରତୀହେବା ଆବଶ୍ୟକ

ସୁସ୍ଥ ସମାଜ ଗଠନରେ ବ୍ରତୀହେବା ଆବଶ୍ୟକ

ଅମରପାଲି, ୪।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଏଭଳି ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖ ଯାହା ତୁମର ନିଦ ହଜାଇହେବ। ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ଲକ୍ଷ୍ୟସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚତ୍ବାକୁ ହେଲେ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଆବଶ୍ୟକ। ପରିଶ୍ରମୀ ସବୁବେଳେ ସଫଳତା ପାଏ । ଅସମ୍ଭବ ଶଦ୍ଦ କେବଳ ବୋକାମାନଙ୍କର ଅଭିଧାନରେ ଅଛି ।

୬୦ଛାତ୍ରୀ ନେବେ ଆତ୍ମ ସୁରକ୍ଷା ତାଲିମ

୬୦ଛାତ୍ରୀ ନେବେ ଆତ୍ମ ସୁରକ୍ଷା ତାଲିମ

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୪ା୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁର କଲେଜରେ ମହିଳାଙ୍କ ଆତ୍ମସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ୧୨ଦିନ ଧରି ଚାଲିବାକୁ ଥିବା ଉକ୍ତ ଶିବିର ମାଧ୍ୟମରେ ୬୦ଜଣ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅଭିଜ୍ଞ ପ୍ରଶିକ୍ଷିକାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ତାଲିମ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ।

କୁତ୍ରା ବ୍ଲକରେ ସାମୂହିକ ଭାବେ ରାଜ୍ୟ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାରେ କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନ

କୁତ୍ରା ବ୍ଲକରେ ସାମୂହିକ ଭାବେ ରାଜ୍ୟ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାରେ କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନ

କୁତ୍ରା, ୪।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା କୁତ୍ରା ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଠାରେ ବ୍ଲକର ୧୬ଟି ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତର ନୂତନ ରାସନକାର୍ଡ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ଗୁରୁବାର ଦିନ ରାଜ୍ୟ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାରେ ସାମୁହିକ ଭାବେ କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି । ଏହି କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନ ଉତ୍ସବରେ ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ବିଧାୟକ ମଙ୍ଗଳା କିଷାନ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଏହା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ନିଜସ୍ବ ଯୋଜନା ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଆଗରୁ ରାଶନକାର୍ଡ ତାଲିକା କଲାବେଳେ ଛାଡି ଯାଇଥିବା ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଏହି ତାଲିକାଭୁକ୍ତ 

ଅନାବନା ଘାସ ଭିତରେ ଉତ୍କଳ ଗୌରବ ମଧୁବାବୁଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି

ଅନାବନା ଘାସ ଭିତରେ ଉତ୍କଳ ଗୌରବ ମଧୁବାବୁଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି

କୁତ୍ରା, ୪।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା କୁତ୍ରା ବ୍ଲକର ତହସିଲ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଭିତରେ ଅନାବନା ଘାସ ଓ ଚାକୁଣ୍ଡା ଗଛ ତଥା ଅପରିସ୍କାର ପରିବେଶରେ ଉତ୍କଳ ଗୌରବ ମଧୁବାବୁଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ସମଗ୍ର ତହସିଲ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସଫା ସୁତୁରା ରହିଥିବା ବେଳେ ଏଠାରେ ଓଡିଶାର ମହାପୁରୁଷଙ୍କ ପ୍ରତି ଅସମ୍ମାନ କରା ଯାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି।  ପାଖାପାଖି ୩ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଉତ୍କଳ ରଞ୍ଜନ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ କୁତ୍ରା ତହସିଲରେ ତହସିଲଦାର ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ। ତାଙ୍କ ପ୍ରଚେଷ୍ଟାରେ 

ଭୀମସାର ଠିକା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ କର୍ଯ୍ୟାବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ

ଭୀମସାର ଠିକା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ କର୍ଯ୍ୟାବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ

ସମ୍ବଲପୁର।ବୁର୍ଲା, ୪।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ/ଡି.ଏନ.ଏ)- 
ସମ୍ବଲପୁର ବୁର୍ଲା ଡାକ୍ତରଖାନା(ଭୀମସାର)  ଠିକା କର୍ମଚାରୀମାନେ ବୁଧବାରଠାରୁ ଅନର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାଳ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିଛନ୍ତ। ଡାକ୍ତରଖାନାରେ କାମ କରୁଥିବା ପ୍ରାୟ ୪ ଶହ କର୍ମଚାରୀ ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି । ଫଳର ସଫେଇ କାମ ଓ ଅନ୍ୟାନ କାମ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି। ଆନ୍ଦୋଳନସ୍ଥଳକୁ ଆସି ଭୀମସାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପ୍ରଫେସର ଅଶ୍ୱିନୀ ପୂଜାହାରୀ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ । ଦୁଇ ମାସର ଦରମା ଦିଆଯିବ ଏବଂ ବହିଷ୍କୃତ ହୋଇ ଥିବା ଦୁଇଜଣ କର୍ମଚାରୀ ସନ୍ତୋଷ 

ମେଡିକାଲ କଲେଜ ହସ୍‌ପିଟାଲ ଶବାଗାରରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା: ମୃତ ନାବାଳକଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଝଡାଫୁଙ୍କା

ମେଡିକାଲ କଲେଜ ହସ୍‌ପିଟାଲ ଶବାଗାରରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା: ମୃତ ନାବାଳକଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଝଡାଫୁଙ୍କା

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୪।୧୦- ବଲାଙ୍ଗୀର ସନ୍ଥ ଭୀମଭୋଇ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ହସ୍‌ପିଟାଲ ପରିସରସ୍ଥ ଶବ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ଗୃହରେ ବୁଧବାର ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା। ସାପ କାମୁଡାରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ ଘୋଷଣା କରିଥିବା ଜଣେ ନାବାଳକଙ୍କୁ ଗୁଣି ଗାରେଡି ବିଦ୍ୟାରେ ଜୀବନ୍ତ କରାଯିବାର ବୃଥା ତଥା ଅଭାବନୀୟ ପ୍ରୟାସ କରାଯିବା ଘଟଣା ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ହେବା ପରେ ସାଧାରଣରେ ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟ ଖେଳିଯାଇଛି। ଜିଲାର ସିନ୍ଧେକେଲା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଦିଗଶିରା ଗାଁର 

ଲାଞ୍ଜିବେର୍ଣ୍ଣା ଖଣିର ଜନଶୁଣାଣି ଘଟଣା; ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଜନଶୁଣାଣି ରଦ୍ଦ କରାଯିବା ଲିଖିତ ଦେବା ପରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ ହଟିଲା

ଲାଞ୍ଜିବେର୍ଣ୍ଣା ଖଣିର ଜନଶୁଣାଣି ଘଟଣା; ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଜନଶୁଣାଣି ରଦ୍ଦ କରାଯିବା ଲିଖିତ ଦେବା ପରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ ହଟିଲା

ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର, ୪।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ଲାଞ୍ଜିବେର୍ଣ୍ଣା ଖଣିର ଜନଶୁଣାଣି ଘଟଣା ନେଇ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଉତ୍ତେଜନା ଥମିଛି। ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଜନଶୁଣାଣି ରଦ୍ଦ କରାଯିବା ଲିଖିତ ଦେବା ପରେ ଗୁରୁବାର ଭୋର ୪ଟାରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ ହଟିଥିଲା। ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ଓସିଏଲ ସିମେଣ୍ଟ କାରଖାନା ପାଇଁ କୁତ୍ରା ବ୍ଲକର ଲାଞ୍ଜିବେର୍ଣ୍ଣା ଚୂନଖଣିରୁ ଚୂନପଥର ଆସିଥାଏ। ଏହି ଖଣିର ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ପାଇଁ ହେବାକୁ ଥିବା ପରିବେଶ ମଞ୍ଜୁରୀ ଜନଶୁଣାଣିକୁ ଜର୍ଜ ସମର୍ଥକ ବିରୋଧ କରି ଝଗରପୁରଠାରେ ହେବାକୁ 

ଭେଡ଼େନରେ ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀର ମୁଁ ହିରୋ ମୁଁ ଓଡ଼ିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଭେଡ଼େନରେ ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀର ମୁଁ ହିରୋ ମୁଁ ଓଡ଼ିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଭେଡ଼େନ,୪।୧୦(ଡ଼ି.ଏନ.ଏ)-ବରଗଡ଼ ଜିଲା ଭେଡ଼େନ ସ୍ଥିତ ଆଞ୍ଚଳିକ କିଷାନ କଲେଜ ଠାରେ ଗୁରୁବାର  ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ ପକ୍ଷରୁ ମୁଁ ହିରୋ ମୁଁ ଓଡ଼ିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ ସଂଯୋଜକ ଅରବିନ୍ଦ ହୋତାଙ୍କ ଆବାହକତ୍ୱ ତଥା ଜିଲା ସଂଯୋଜକ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ନାଗଙ୍କ ପରିଚାଳନାରେ ହୋଇଥିବା ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୁବ ବାହିନୀ ଉପଦେଷ୍ଟା ଦୁର୍ଗା ପ୍ରସାଦ ଛୁରିଆ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି, ଆମତ୍ା କମିଟି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ହରିଶଙ୍କର ବେହେରା, ଭେଡ଼େନ ବ୍ଳକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଡ଼ୋଳାମଣି କ୍ଷେତି,  

ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ କରାଯାଉ: ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଦାବିପତ୍ର

ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ କରାଯାଉ: ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଦାବିପତ୍ର

ରେଢ଼ାଖୋଲ,୪।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.) -ରାଜ୍ୟରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ କରାଯାଉ। ଏ ମର୍ମରେ ଗୁରୁବାର ରେଢ଼ାଖୋଲ ଉପଖଣ୍ଡ ସାମ୍ବାଦିକ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ  ଉପଜିଲାପାଳ ବିଶିକେସନ ଦେହୁରୀଙ୍କୁ ଏକ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଏଥିସହିତ ଗତ କିଛିଦିନ ତଳେ  ପୁରୀ, ସୋର, ବାଲିଆପାଳ ଆଦି ସହରରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣର ଦୋଷୀମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ  ଦୃଢ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବାକୁ 

ସ୍କୁଲ ଜମି ମାଲିକାନାକୁ ନେଇ ବିବାଦ: ପୁଣି ସ୍କୁଲ୍‌ରେ ତାଲା ପକାଇଲେ ଜମି ମାଲିକ, ବଳପୂର୍ବକ ପୋଲିସ୍‌ ଭାଙ୍ଗିଲା ତାଲା

ସ୍କୁଲ ଜମି ମାଲିକାନାକୁ ନେଇ ବିବାଦ: ପୁଣି ସ୍କୁଲ୍‌ରେ ତାଲା ପକାଇଲେ ଜମି ମାଲିକ, ବଳପୂର୍ବକ ପୋଲିସ୍‌ ଭାଙ୍ଗିଲା ତାଲା

ଲଖନପୁର,୪।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)-ଝାରସୁଗୁଡା ଜିଲା ଲଖନପୁର ବ୍ଲକ୍‌ ଖଡାମ ଉଚ୍ଚପ୍ରାଥମିକ ସ୍କୁଲ୍‌ ଜମି ମାଲିକାନାକୁ ନେଇ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ହେଲାଣି ଲାଗିରହିଛି ବିବାଦ। ଏନେଇ ଗ୍ରାମର ଜମିମାଲିକ ରଞ୍ଜନ ପାତ୍ର ବାରମ୍ବାର ସ୍କୁଲ୍‌ରେ ତାଲା ମାରିବା ଫଳରେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ପାଠପଢା ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଫଳରେ ଅଭିଭାବକ ଓ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ଏନେଇ ଜମି ମାଲିକ ପାତ୍ର ପୂର୍ବରୁ ଜିଲାପାଳ, ବ୍ଲକ୍‌ ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀ, ସ୍କୁଲ୍‌ ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଥିବା ନଜିର 

ଜେଡିଜେଏ ପକ୍ଷରୁ ଖବରଦାତା ଆକ୍ରମଣକୁ ନିନ୍ଦା, ଡିଆଇପିଆର୍‌ଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ

ଜେଡିଜେଏ ପକ୍ଷରୁ ଖବରଦାତା ଆକ୍ରମଣକୁ ନିନ୍ଦା, ଡିଆଇପିଆର୍‌ଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ

ଲଖନପୁର,୪।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)-ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଖବରଦାତାମାନେ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଅସାମାଜିକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଆକ୍ରମଣର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ଝାରସୁଗୁଡା ଜିଲା ସାମ୍ବାଦିକ ସଂଘ ଦୃଢନିନ୍ଦା କରିଛି ା ଏହି ଅବସରରେ ସଂଘ ସଭାପତି ନିଳେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ଗଜେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ବୁଧବାର ସ୍ଥାନୀୟ ଗାନ୍ଧୀ ସ୍ମୃତିସଦନରେ ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ବୈଠକରେ ସଂଘ ଉପସଭାପତି ଜୟକୃଷ୍ଣ ମହାପାତ୍ର, ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ସଞୀବ ପାଟ୍ଟଯୋଶୀ, ସମ୍ପାଦକ 

ଦୁର୍ଗାପୂଜା ସମନ୍ବୟ ବୈଠକ: ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ କମିଟି ଜରିଆରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପ୍ରସ୍ତାବ

ଦୁର୍ଗାପୂଜା ସମନ୍ବୟ ବୈଠକ: ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ କମିଟି ଜରିଆରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପ୍ରସ୍ତାବ

ଝାରସୁଗୁଡା ଅଫିସ,୪।୧୦
ଦୁର୍ଗାପୂଜା ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ଏବଂ ପୂଜା କମିଟି ମଧ୍ୟରେ ବୁଧବାର ସର୍କିଟ୍‌ ହାଉସରେ ସମନ୍ବୟ ବୈଠକ ହୋଇଯାଇଛି। ବ୍ୟବସ୍ଥିତ ଏବଂ ନିରାଡମ୍ବର ଭାବେ ପୂଜା ପାଳନ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରାଯାଇଥିଲା। ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ଅଗ୍ନିଶମ ସୁବିଧା, ବିଦ୍ୟୁତ ସଂଯୋଗ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା। ବିଶେଷକରି ସମସ୍ତ ପୂଜା କମିଟିର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ନେଇ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ପୂଜା କମିଟି ଗଠନ କରାଯିବାକୁ ପୋଲିସ ତରଫରୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହି କମିଟି ଜରିଆରେ ବିଭିନ୍ନ ପୂଜା ମଣ୍ଡପକୁ ସୁବିଧା 

ସଭାପତି ଆସନ ପାଇଁ ବହୁମୁଖୀ ଲଢେଇ

ସଭାପତି ଆସନ ପାଇଁ ବହୁମୁଖୀ ଲଢେଇ

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୪।୧୦ 
ଅକ୍ଟୋବର ୧୧ ତାରିଖ ଛାତ୍ର ସଂସଦ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ମଙ୍ଗଳବାର ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। ତଦନୁଯାୟୀ, ବୁଧବାର ଆଶାୟୀ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ଧାର୍ଯ୍ୟ ସମୟସୀମା ମଧ୍ୟରେ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି। ଅପରାହ୍ନ ୪ଟା ମଧ୍ୟରେ ସେସବୁର ବିଧିବଦ୍ଧ ଯାଞ୍ଚ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି। ଗୁରୁବାର ଯୋଗ୍ୟ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ତାଲିକା ଘୋଷଣା କରାଯିବ।  ଏଲ୍‌ଏନ୍‌ କଲେଜ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଚୀରବ୍ରତ ଦତ୍ତ ଏହା ଜଣାଇଛନ୍ତି। ଏହି କ୍ରମରେ ଝାରସୁଗୁଡାର ସର୍ବ ପୁରାତନ ଏଲ୍‌ନ୍‌ କଲେଜରେ ବୁଧବାର ମୋଟ ୨୭ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ 

ପାର୍ଶଲ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟଣା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ: ଟ୍ରାଂଜିଟ୍‌ ରିମାଣ୍ଡରେ ନେଲା ପଞ୍ଜାବ ପୋଲିସ

ପାର୍ଶଲ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟଣା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ: ଟ୍ରାଂଜିଟ୍‌ ରିମାଣ୍ଡରେ ନେଲା ପଞ୍ଜାବ ପୋଲିସ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୪।୧୦: କୋରିୟର ଜରିଆରେ ପଞ୍ଜାବକୁ ପାର୍ଶଲ ବୋମା ପଠାଯିବା ଓ ଏହାର ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୨  ଗୁରୁତର ହେବା ଘଟଣାରେ ବୁଧବାର ପ୍ଲାଣ୍ଟ୍‌ସାଇଟ ପୋଲିସ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ସେ ହେଲେ ବାସନ୍ତୀ କଲୋନୀ ବାସିନ୍ଦା ରାଜ ରେଜିୟନ(୪୫)। ଏ ନେଇ ଦଫା ୩୦୭, ୩୨୪, ୩୨୭/୩୪ଆଇପିସିରେ ଏକ ମାମଲା (ନଂ. ୨୧୦/୧୮) ରୁଜୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ପଞ୍ଜାବ ପୋଲିସ ଗୁରୁବାର ଗିରଫ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଟ୍ରାଞ୍ଜିଟ୍‌ ରିମାଣ୍ଡରେ ନେଇଛି। ତଦନ୍ତର ବିବରଣୀ ଅନୁଯାୟୀ, ରେଜିୟନ ୨୬ ନଭେମ୍ବରରେ 

ଯୁବତୀଙ୍କୁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ବ୍ଲାକ ମେଲିଂ: ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡରୁ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ଯୁବତୀଙ୍କୁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ବ୍ଲାକ ମେଲିଂ: ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡରୁ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୪।୧୦
ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରି ବ୍ଲାକ ମେଲିଂ କରୁଥିବା ଯୁବକଙ୍କୁ ରାଉରକେଲା ସାଇବର ଥାନା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡରୁ ଗିରଫ କରି ବୁଧବାର କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛନ୍ତି। ଅଭିଯୁକ୍ତଜଣକ ହେଲେ ଟିପୁ ସୁଲତାନ(୨୩)। ସେ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ନୂଆଗଡ଼ ଗଁା ଲତାହର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳ ବାସିନ୍ଦା ବୋଲି ଜଣାଯାଇଛି। ଏ ନେଇ ପୋଲିସ ଦଫା ୩୫୪,ଡି/ ୪୬୫/ ୪୬୯/ ୫୦୦ଆପିସି, ଆର/ଡବ୍ଲୁ ୬୬-ସି/ ୬୭ଏଆଇଟି ଆକ୍ଟରେ ଏକ ମାମଲା (ନଂ.୭/୧୧/୯/୧୮) ରୁଜୁ କରିଛି। 

ନାମାଙ୍କନ ଶାନ୍ତିପୂଣ୍ଣର୍ର୍ ଶେଷ, ଛାତ୍ର ସଂସଦ ନିର୍ବାଚନ

ନାମାଙ୍କନ ଶାନ୍ତିପୂଣ୍ଣର୍ର୍ ଶେଷ, ଛାତ୍ର ସଂସଦ ନିର୍ବାଚନ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୪।୧୦-
ପୂର୍ବ ଘୋଷିତ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ରାଉରକେଲା ସହରର ବିଭିନ୍ନ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଛାତ୍ର ସଂସଦ ନିର୍ବାଚନ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ ହୋଇଛି। ଗୁରୁବାର ଚୂଡ଼ାନ୍ତ କାଏମ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ ପାଇବ। ପ୍ରାପ୍ତ ସୂଚନାନୁସାରେ, ବେଦବ୍ୟାସ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବିଭିନ୍ନ ପଦ ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ୬୫, ରାଉରକେଲା ସରକାରୀ ସ୍ବୟଂଶାସିତ ମହାବିଦିଦ୍ୟାଳୟରେ ୪୫ ଓ ଏହା ତଳକୁ ତଳକୁ ଇସ୍ପାତ କଲେଜରେ ୧୬ ଆଶାୟୀ ନାମାଙ୍କନ ଭରିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଛେଣ୍ଡ ହୃଷିକେଶ ରାୟ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୮,

୩ୟ ଦିନରେ ମୁକ୍ତିକାନ୍ତ, ଗୋପାଳଙ୍କ ଅନଶନ: ଅନଶନସ୍ଥଳକୁ ବିଜୁଳି ସଂଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ

୩ୟ ଦିନରେ ମୁକ୍ତିକାନ୍ତ, ଗୋପାଳଙ୍କ ଅନଶନ: ଅନଶନସ୍ଥଳକୁ ବିଜୁଳି ସଂଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୪।୧୦-
ଇସ୍ପାତ୍‌ ଜେନେରାଲ ହସ୍ପିଟାଲ(ଆଇଜିଏଚ)ର ପୂର୍ବ ସ୍ଥିତି ଫେରାଇ ଆଣିବା ଦାବିରେ ସାମାଜିକ କର୍ମୀ ମୁକ୍ତିକାନ୍ତ ବିଶ୍ୱାଳ, ଯୁବ ଜାଗୃତି ମଞ୍ଚ ଆବାହକ ଗୋପାଳ ଜେନା ପୂର୍ବ ଘୋଷଣା ଅନୁଯାୟୀ, ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀରୁ ଅନଶନରେ ବସି ରହିଛନ୍ତି। ଗୁରୁବାର ତୃତୀୟ  ଦିନରେ ଏହି ଅନଶନ ଜାରି ରହିଥିବାବେଳେ ବିଜୁଳି ବିଭ୍ରାଟ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଅନଶନସ୍ଥଳକୁ ବିଜୁଳି ସଂଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇଛି। ଏହା ଏକ ଚକ୍ରାନ୍ତ ବୋଲି ଜେନା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଅନଶନକୁ ଭଣ୍ଡୁର କରିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟମୂଳକ ଭାବେ 

ଖଣି ଇଲାକାର ଶୋଷ ମେଣ୍ଟାଇବାକୁ ବ୍ଲୁ-ପ୍ରିଣ୍ଟ: ୫ ଜିଲାର ପାଣି ପ୍ରକଳ୍ପରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ୩୩୩୭.୭୦ କୋଟି

ଖଣି ଇଲାକାର ଶୋଷ ମେଣ୍ଟାଇବାକୁ ବ୍ଲୁ-ପ୍ରିଣ୍ଟ: ୫ ଜିଲାର ପାଣି ପ୍ରକଳ୍ପରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ୩୩୩୭.୭୦ କୋଟି

ଝାରସୁଗୁଡା ଅଫିସ,୪।୧୦- ଖଣି ଅଞ୍ଚଳରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ପାନୀୟଜଳ ସଙ୍କଟ ଦୂର କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ରୂପରେଖ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି। ଏହି କ୍ରମରେ ରାଜ୍ୟର ୫ଟି ଖଣିଖାଦାନ ଜିଲାର ୨୨ଟି ବ୍ଲକକୁ ବୃହତ୍ତ ପାନୀୟଜଳ ଯୋଗାଣ ପ୍ରକଳ୍ପ ଜରିଆରେ ଉପକୃତ କରିବାକୁ ୩୩୩୭ କୋଟି ୭୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଅଟକଳ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି। ଉପରୋକ୍ତ ବ୍ୟୟ ଅଟକଳରେ ସୁନ୍ଦରଗଡ, ଅନୁଗୁଳ, କେଉଁଝର, ଝାରସୁଗୁଡା ଓ ଯାଜପୁର ଜିଲାର ଲୋକ ପିଇବା ପାଣିର ଫାଇଦା ପାଇବା ନେଇ ସରକାର ଯୋଜନା