ସମ୍ବଲପୁର

ହେଲମେଟ୍‌ ସଚେତନତା ବାଇକ୍‌ ରାଲି

ହେଲମେଟ୍‌ ସଚେତନତା ବାଇକ୍‌ ରାଲି

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୬।୪: ବରଗଡ଼ ଟାଉନ ଥାନା ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର ସହରରେ ହେଲମେଟ୍‌ ସଚେତନତା ବାଇକ୍‌ ରାଲି କରାଯାଇଛି ।ଏସଡ଼ିପିଓ ସୁରେଶ କୁମାର ନାଏକ ସବୁଜ ପତାକା ଦେଖାଇ ସ୍ଥାନୀୟ ଟାଉନ ଥାନା ସମ୍ମୁଖରୁ ବାହାରିଥିବା ଏହି ରାଲିର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ।

ଅନ୍ୟକୁ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଖୋଲିଥିଲେ ଜଳଛତ୍ର : ଅଂଶୁଘାତରେ ନିଜ ଜୀବନ ଗଲା

ଅନ୍ୟକୁ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଖୋଲିଥିଲେ ଜଳଛତ୍ର : ଅଂଶୁଘାତରେ ନିଜ ଜୀବନ ଗଲା

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ/ଭଟଲି,୨୬।୪: ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରବାହରୁ ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା ପାଇଁ ଜଳଛତ୍ର ଖୋଲିଥିଲେ, ମାତ୍ର ଶେଷରେ ସେ ଅଂଶୁଘାତରେ ନିଜ ଜୀବନ ହାରିଲେ । ବରଗଡ଼ ଜିଲା ଭଟଲି ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଡୁମାଲପାଲି ଗ୍ରାମରେ ଏଭଳି ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି।

ନବଜୀବନ ବିଦ୍ୟାପୀଠରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୨୬।୪- ବଲାଙ୍ଗୀର ନବଜୀବନ ବିଦ୍ୟାପୀଠରେ ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସର୍ଟସର୍କିଟ ଯୋଗୁଁ ଏହି ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।

ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷାର ବାର୍ତ୍ତା ବାଣ୍ଟିଲେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷାର ବାର୍ତ୍ତା ବାଣ୍ଟିଲେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ପଦ୍ମପୁର, ୨୬।୪ (ଡି.ଏନ.ଏ.): ପଦ୍ମପୁରଠାରେ ବରଗଡ ଆଞ୍ଚଳିକ ପରିବହନ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ତତ୍ତ୍ବାବଧାନରେ ଗୁରୁବାର ୨୯ତମ ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସପ୍ତାହ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି । ସ୍ଥାନୀୟ ରାଜବୋଡସମ୍ବର ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଏକ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ବାହାରି ସହର ପରିକ୍ରମା କରିଥିଲା ।

ଜମିକୁ ମାଡୁନି କେନାଲ ପାଣି, ରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇଲେ ଚାଷୀ

ଜମିକୁ ମାଡୁନି କେନାଲ ପାଣି, ରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇଲେ ଚାଷୀ

ବରଗଡ ଅଫିସ,୨୬।୪: ବରଗଡ ଜିଲା ଅତାବିରା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ଅଧୀନ ଭେଡେନ ବ୍ଲକର ଅନେକ ଚାଷଜମିକୁ କେନାଲ ପାଣି ମାଡୁନାହିଁ। ଫଳରେ ରବି ଫସଲ ଉଜୁଡି ଯାଇଛି। ଉକ୍ତ ବ୍ଲକକୁ ହୀରାକୁଦ ଜଳସେଚିତ ଅଞ୍ଚଳ କୁହାଯାଉଥିବାବେଳେ ଏଠାରେ ଏଭଳି ସମସ୍ୟା ଏକ ନିତିଦିନିଆ ଘଟଣାରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି। କେନାଲ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତଳମୁଣ୍ଡକୁ ପାଣି ପହଞ୍ଚୁ ନ ଥିବା ଯୋଗୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଶହ ଶହ ହେକ୍ଟର ଫସଲ ଧୂଳିସାତ ହେଉଛି।

ପାଟଣାଗଡ଼ ପାର୍ସଲ ବୋମା ଘଟଣା: ପୁଞ୍ଜିଲାଲଙ୍କୁ ୬ ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ନେଲା କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ

ପାଟଣାଗଡ଼ ପାର୍ସଲ ବୋମା ଘଟଣା: ପୁଞ୍ଜିଲାଲଙ୍କୁ ୬ ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ନେଲା କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ,୨୬।୪: ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ପାଟଣାଗଡ଼ ପାର୍ସଲ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟଣାର ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡ ଯଥା ଏକମାତ୍ର ଅଭିଯୁକ୍ତ ପୁଞ୍ଜିଲାଲ ମେହେରଙ୍କୁ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଗୁରୁବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ୬ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ନେଇଛି।

ଅସ୍ଥାୟୀ ବନ୍ଧରେ ଅସୁରକ୍ଷିତ ମାଛ,କଇଁଛ

ଅସ୍ଥାୟୀ ବନ୍ଧରେ ଅସୁରକ୍ଷିତ ମାଛ,କଇଁଛ

ମାନେଶ୍ୱର,୨୬।୪(ଡି.ଏନ.ଏ): ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲାର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶୈବପୀଠ ମାନେଶ୍ୱର ମାନଧାତା ବାବା ମନ୍ଦିରର ପାରିପାର୍ଶ୍ୱିକ ଉନ୍ନୟନ କାମ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ହାତକୁ ନେଇଛି ।

ଲେଉଟିଲା ଜଣ୍ଡିସ୍‌, ସତର୍କ ହୋଇଯାଅ

ଲେଉଟିଲା ଜଣ୍ଡିସ୍‌, ସତର୍କ ହୋଇଯାଅ

ସମ୍ବଲପୁର,୨୬।୪ (ବ୍ୟୁରୋ): କେତେକ ଲୋକେ ଜଣ୍ଡିସରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିବା ନେଇ ପୁଣି ସମ୍ବଲପୁର ସହରକୁ ଏହି ମହାମାରୀ ରୋଗ ଲେଉଟିଥିବା ସାଧାରଣରେ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି।

୫ ବଛର ହେଲା ଗଛେ ରହୁଛନ୍‌ ବାଏଚିତିଆ ବିଜୁ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ/ଲୋଇସିଂହା,୨୬।୪ (ଡି.ଏନ.ଏ.): ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ପୁଇଁତଳା ବ୍ଲକ୍‌ର ରାକସିମୁଣ୍ଡା ଗଁ।ର ବିଜୁ ପୁଟେଲ (୪୨) ହେଉଛନ୍‌ ଝନେ ମାନ୍‌ସିକ୍‌ ରୁଗୀ। ବିଜୁର ମାନ୍‌ସିକ୍‌ ଥିତି ଭଲ୍‌ ନାଇଁଥିବାର ଲାଗି ରାକସିମୁଣ୍ଡା-ବିଲାଇସର୍ଡା ରାସ୍‌ତା ତରେ ଥିବାର ଗୁଟେ ପିପଲ୍‌ ଗଛେ ଗଲା ୫ ବଛର ହେଲା ରହି ଆସୁଛନ୍‌। ଜିଲା ପର୍‌ଶାସନ୍‌ ଆର୍‌ ସୁଆସ୍‌ତିଅ ବିଭାଗ୍‌ ବିଜୁକେ ଉଚ୍‌ ଚିକିଛା ଯୁଗେଇଦେବାକେ ପରିବାର ଲୋକ୍‌ ଦାବି କରିଛନ୍‌।

ଚାଲିଛି ଅବାଧ ଗଛକଟା

ଚାଲିଛି ଅବାଧ ଗଛକଟା

ଦେଓଗାଁ,୨୬।୪ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) : ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଦେଓଗାଁ ବ୍ଲକ ତଥା ପାଟଣାଗଡ ଫରେଷ୍ଟ ରେଞ୍ଜ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରାମଚନ୍ଦ୍ରପୁର, ଦେଷଣ୍ଡ, ସିଙ୍ଗାମୁଣ୍ଡା ଅଞ୍ଚଳରେ କାଠଚୋରଙ୍କ ଦୌରାମତ୍‌ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।

ଚାଷୀକୁଁ ଘାରୁଛେ ମର୍‌ଡି ଶଁକା

ଚାଷୀକୁଁ ଘାରୁଛେ ମର୍‌ଡି ଶଁକା

ବିନିକା/ସିଂଘିଯୁବା,୨୬।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ବିନିକା ଅଂଚଲର ଚାଷୀକର ଜୀବନ୍‌ରେଖା କୁହାଯାଉଥିବାର ଚୌକିଯୋର ବହୁତ୍‌ ଦିନ୍‌ ହେଲା ସୁଖା ପଡ଼ିଥିଲା। ହେଲେ ୧୨ ଦିନ୍‌ ଉତାରୁ ଟିକେ ପଏନ୍‌ ଆସିଛେ।

ଜାତୀୟ ସହରାଞ୍ଚଳ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ନିର୍ମାଣ ନେଇ ବିବାଦ

ଜାତୀୟ ସହରାଞ୍ଚଳ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ନିର୍ମାଣ ନେଇ ବିବାଦ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୬।୪: ଦକ୍ଷିଣ ରାଉରକେଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଓ ଆରଏମସି ଅଧୀନସ୍ଥ ନବକୃଷ୍ଣନଗରଠାରେ ଜାତୀୟ ସହରାଞ୍ଚଳ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମିଶନ ସହଯୋଗରେ ୭୫ଲକ୍ଷ ବ୍ୟୟ ଅଟକଳରେ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିବା ଅର୍ବାନ ହେଲ୍‌ଥ ସେଣ୍ଟର ନିର୍ମାଣକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

 ଚାଷୀଙ୍କ ଆଖିରେ ଲୁହ: ୩୫୦ ଏକର ଧାନକ୍ଷେତରେ ଚକଡ଼ାପୋକ

ଚାଷୀଙ୍କ ଆଖିରେ ଲୁହ: ୩୫୦ ଏକର ଧାନକ୍ଷେତରେ ଚକଡ଼ାପୋକ

ଧମା,୨୬।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.): ପ୍ରତିକୂଳ ପରିସ୍ଥିତି ସହ ମୁକାବିଲା କରି ଚାଷୀ ଚାଷକାର୍ଯ୍ୟ କରିଚାଲିଛି। ଛାତିକୁ ପଥର କରି ଘାତ ପ୍ରତିଘାତ ସବୁକୁ ମୁଣ୍ଡ ପାତି ବିଲରେ ଖଟୁଛି। ସଂସାର ଜଞ୍ଜାଳକୁ ଏଡ଼ାଇ ଯାଇ କ୍ଷେତରେ ସୁନା ଫଳାଇବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ବର୍ଷତମାମ କ୍ଷେତରେ ପଡ଼ି ରହୁଛି।

ବଣ୍ଡାକୁଟ୍ରା ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ ମୁଖିଆ କେନାଲ ପୁଲିଆ ବିପଦ ମୁଢ଼େଇ ଯା ଆସ କରୁଛନ୍‌ ଗାଁବାସୀ

ବଣ୍ଡାକୁଟ୍ରା ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ ମୁଖିଆ କେନାଲ ପୁଲିଆ ବିପଦ ମୁଢ଼େଇ ଯା ଆସ କରୁଛନ୍‌ ଗାଁବାସୀ

ଜୁନାଗଡ,୨୬।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଫିବଛର୍‌ ଇନ୍ଦ୍ରାବତି ଡେବ୍‌ରି ଫାଲର କେନାଲ ମରାମତି ନଁାରେ ଲକ୍ଷଲକ୍ଷ ଟଁକା ଖରଚ କରାଯାଉଛେ। ହେଲେ ଯେନ୍‌ଠାନେ ଦର୍‌କାର ଅଛେ ସେଠାନେ ନାଇଁକରି କରି ଦର୍‌କାର ନାଇଁଥିଲା ଜାଗାରେ କରାଯାଉଥିବାର ଅଭିଯୋଗ୍‌ ହେଉଛେ। ବିଭାଗୀୟ ଅଧ୍‌କାରୀ ଆର୍‌ ଠିକାଦାରକଁର ମିଲାମିଶାରେ ଇ ସବୁ କାଯ୍‌ ହେଉଛେ।

ସତ୍ୟ ମହିମା ଧର୍ମର ଧର୍ମ ସଭା

ମଣ୍ଡଲ, ୨୫।୪ (ଡି.ଏନ.ଏ)- କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଜୁନାଗଡ ବ୍ଲକ ହାବସପୁର ନିକଟସ୍ଥ ଅମ୍ବାବୁଲା ଗ୍ରାମଠାରେ ସତ୍ୟ ଅଲେଖ ମହିମା ଧର୍ମର ଧର୍ମସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

ବିନା ସୂଚନା ଫଳକରେ ଚାଲିଛି ଡ୍ରେନ ନିର୍ମାଣ କାମ

ବିନା ସୂଚନା ଫଳକରେ ଚାଲିଛି ଡ୍ରେନ ନିର୍ମାଣ କାମ

ଅତାବିରା, ୨୫।୪ (ଡି.ଏନ.ଏ)-ବରଗଡ ଜିଲା ଭେଡେନ ବ୍ଲକ ଦେଶଭଟିଲି ପଞ୍ଚାୟତସ୍ଥିତ ଉଦେପୁର ଗାଁରେ ପଞ୍ଚାୟତ ତରଫରୁ ଏକ ଡ୍ରେନ ନିର୍ମାଣ କାମ ଚାଲିଛି । ହେଲେ ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ଖୋଲା ଖୋଲି ଭାବରେ ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲଘଂନ କରାଯାଉଥିବା ଦେଖାଯାଇଛି ।

ଟ୍ରକ୍‌-ବାଇକ୍‌ ଧକ୍କାରେ ୨ ଯୁବକ ଗୁରୁତର

ଟ୍ରକ୍‌-ବାଇକ୍‌ ଧକ୍କାରେ ୨ ଯୁବକ ଗୁରୁତର

ଜମନକିରା, ୨୫।୪ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ଜମନକିରା ଥାନା ଟିକିଲିପଡ଼ା ସାପ୍ତାହିକୀ ବଜାର ନିକଟରେ ଏକ ବାଇକ୍‌କୁ ଅଜଣା ଟ୍ରକ୍‌ ଧକ୍କା ଦେବା ଫଳରେ ଆରୋହୀ ଓ ଚାଳକ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ମ୍ୟାଲେରିଆମୁକ୍ତ ଜିଲା ଗଠନ ପାଇଁ ଶପଥ ପାଠ

ମ୍ୟାଲେରିଆମୁକ୍ତ ଜିଲା ଗଠନ ପାଇଁ ଶପଥ ପାଠ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୨୫।୪-ବରଗଡ଼ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଅଫିସ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ବୁଧବାର ବିଶ୍ୱ ମ୍ୟାଲେରିଆ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଜିଲା ପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ମୁକ୍ତା ସାହୁଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସଭାରେ ଜିଲାପାଳ ଇନ୍ଦ୍ରମଣି ତ୍ରିପାଠୀ, ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା ଅଧିକାରୀ ଡା. ସବିତା ପଟେଲ, ଜିଲା ମ୍ୟାଲେରିଆ ଅଧିକାରୀ ଡା.ସାଧୁଚରଣ ଦାଶଙ୍କ ସମେତ ଅନ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଧିକାରୀ ଏବଂ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ବରଗଡ଼ ଜିଲାକୁ ମ୍ୟାଲେରିଆମୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ସଭାରେ ଉପସ୍ଥିତ ସମସ୍ତ ଅଧିକାରୀ, ଆଶାକର୍ମୀ ଓ ଅନ୍ୟମାନେ ଶପଥ ନେଇଥିଲେ । ଜିଲାପାଳ ତ୍ରିପାଠୀ ଶପଥ ପାଠ କରାଇଥିଲେ।

ନୂଆପଡାରେ ମ୍ୟାଲେରିଆ ଦିବସ ପାଳିତ

ନୂଆପଡାରେ ମ୍ୟାଲେରିଆ ଦିବସ ପାଳିତ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ, ୨୫।୪-ବୁଧବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ନୂଆପଡ଼ା ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟ ପରିସରରେ ବିଶ୍ୱ ମ୍ୟାଲେରିଆ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଛି। ସିଡିଏମଓ ଡାକ୍ତର ଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦ ମେହେର, ଜିଲା ପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ନମିତା ପଧାନ, ଡାକ୍ତର ବି.ବି. ଜଗତ ପ୍ରମୁଖ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ମ୍ୟାଲେରିଆର କାରଣ ଓ ନିରାକରଣ ନେଇ ଆଲୋଚନା ପର୍ଯ୍ୟାଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା।

ସହରରେ ଲାଗିଲା ୧୨ ସିସିଟିଭି କ୍ୟାମେରା

ସହରରେ ଲାଗିଲା ୧୨ ସିସିଟିଭି କ୍ୟାମେରା

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୫।୪ ଏଣିକି ଅପରାଧୀମାନେ ଅପରାଧ ଘଟାଇ ଆଉ ସହଜରେ ଖସିଯାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ। ସେମାନଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବାରେ ପୋଲିସକୁ ଆଉ ନାକେଦମ ହେବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ। କାରଣ ଷ୍ଟିଲ୍‌ ସିଟିର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଲାଗିଛି ୧୨ ସିସିଟିଭି କ୍ୟାମେରା। ଏସ୍‌ପି ଅଫିସ ଛକ, ବାସନ୍ତୀ କଲୋନୀ ଓଭର ବ୍ରିଜ, ବାସନ୍ତୀ କଲୋନୀ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର, ସିଭିଲ ଟାଉନ୍‌ଶିପ ପ୍ରମୁଖ ସ୍ଥାନରେ ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଭାବେ ସିସିଟିଭି କ୍ୟାମେରା ଲଗାଯାଇଛି।

ଝାରସୁଗୁଡ଼ାରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ତଥ୍ୟ ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୨୫।୪ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବର୍ଷ ଏପ୍ରିଲ ୨୫ରେ ପାଳନ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱ ମ୍ୟାଲେରିଆ ଦିବସ। ଏହିଦିନ ସରକାରୀ ଓ ବେସରକାରୀ ସ୍ତରରେ ମ୍ୟାଲେରିଆ ନିରାକରଣ, ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଓ ପ୍ରତିକାର ପାଇଁ ଆଲୋଚନା, ପର୍ଯ୍ୟାଲୋଚନା ଓ ସମୀକ୍ଷା ହୁଏ। କିନ୍ତୁ ବର୍ଷସାରା ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆଉ ସାମାନ୍ୟତମ ଆଲୋଚନା ହୁଏନାହିଁ। ସେଥିପାଇଁ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଭଳି ଏକ ଛୋଟ ଜିଲାରେ ମ୍ୟାଲେରିଆ ଜନିତ ମୃତ୍ୟୁକୁ ରୋକାଯାଇ ପାରୁନାହିଁ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ବର୍ଷ ଜିଲାରେ ମ୍ୟାଲେରିଆରେ ପୀଡ଼ିତ ହୋଇ ଲୋକ ମରୁଛନ୍ତି। ସରକାରୀ ଭାବେ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲାରେ ୨୦୧୦-୨୦୧୮ ମଧ୍ୟରେ ୨୧ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। କିନ୍ତୁ ଏହା ହେଉଛି ଜିଲାର ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରିପୋର୍ଟ। କାରଣ ଅନେକ ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲ, ନର୍ସିଂହୋମ ସମେତ ଏମ୍‌ସିଏଲ୍‌ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ମଣ୍ଡଳିଆସ୍ଥିତ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ହସ୍ପିଟାଲ ମ୍ୟାଲେରିଆ ଜନିତ ତଥ୍ୟ ଜିଲା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗକୁ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ। ଫଳରେ ଜିଲା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଉଥିବା ମ୍ୟାଲେରିଆ ଜନିତ ତଥ୍ୟ ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି କହିଲେ ଅତ୍ୟୁକ୍ତି ହେବନାହିଁ। ତେବେ ୨୦୧୦ରୁ ୨୦୧୮ ଭିତରେ ୭୬୦୪ ଲୋକଙ୍କ ଠାରେ ମ୍ୟାଲେରିଆ ଜ୍ୱର ନିରୂପଣ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ସେଥିରୁ ୨୧ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଜିଲା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ସୂଚନାରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି।

କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା: ୧୬ ଲକ୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ୧୩୨ ଡାକ୍ତର

କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା: ୧୬ ଲକ୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ୧୩୨ ଡାକ୍ତର

ଭବାନୀପାଟଣା,୨୫।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲାବାସୀ ନିଜର ମୌଳିକ ଉଚ୍ଚ ମାନର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସୁବିଧା ଆଜି ସୁଦ୍ଧା ପାଇପାରୁନାହାନ୍ତି । ଜିଲାର ପ୍ରାୟ ୧୬ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଯୋଗାଇ ଦେବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଅଛନ୍ତି ମାତ୍ର ୧୩୪ ଜଣ ଡାକ୍ତର । ୮୪ ଡାକ୍ତର ପଦବୀ ଖାଲି ପଡ଼ିଛି। ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗର ଡାକ୍ତର ପଦବୀ ଖାଲି । କେଉଁଠି ଡାକ୍ତର ଥିଲେ ଶଯ୍ୟା ନାହିଁ, ଶଯ୍ୟା ଥିଲେ ଡାକ୍ତର ନାହାନ୍ତି । ବହୁ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ଡାକ୍ତର ଓ ଅନ୍ୟ ପଦବୀ ଖାଲି ଥିବାରୁ କେଉଁଠି ଫର୍ମାସିଷ୍ଟ ଭରସାରେ ଚାଲିଛି ତ’ କେଉଁଠି ସରକାର ଓ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ଡାକ୍ତର ଓ ଅନ୍ୟ ପଦବୀକୁ ଏଡଜେଷ୍ଟମେଣ୍ଟ କରି କାମ ଚଳାଇ ନେବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି । ଫଳରେ ପ୍ରତିଦିନ ଜିଲାରୁ ଶହ ଶହ ରୋଗୀ ଜିଲା ଓ ରାଜ୍ୟ ବାହାରକୁ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଯିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି ।

ଗୁଟେ ନଲଚୁଅଁ।କେ ୫ ହଜାର ଲୋକ୍‌

ଗୁଟେ ନଲଚୁଅଁ।କେ ୫ ହଜାର ଲୋକ୍‌

ଜୁନାଗଡ, ୨୫।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଜୁନାଗଡ଼ ଅଂଚଲରେ ଏହେଦେ ମୁଡ୍‌ଫଟା ଖରା ଜାରି ରହିଛେ। ସେଥିର୍‌ଲାଗି ପିଇଲା ପାଏନ୍‌ ସମସିଆଟା ଗଁ।ବାସୀକୁ ଅଥଏ କରିପକଉଛେ। ପଲାସ ପନ୍‌ଚେତ୍‌ର ପଲାସ ଗଁ।ରେ ପାଖାପାଖି ୫ ହଜାରରୁ ଅଧ୍‌କା ଲୋକ୍‌ ରହୁଛନ୍‌।

ଉର୍ଲାଦାନୀ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଶାଖା: ଟଙ୍କା ନ ମିଳିବା ନେଇ ଜନଅସନ୍ତୋଷ

ଉର୍ଲାଦାନୀ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଶାଖା: ଟଙ୍କା ନ ମିଳିବା ନେଇ ଜନଅସନ୍ତୋଷ

ମ.ରାମପୁର,୨୫।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ମ.ରାମପୁର ବ୍ଲକ ଆଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ଅଞ୍ଚଳ ତଥା ପାର୍ବତ୍ୟାଞ୍ଚଳ ସମୁହର ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ ସଦର ମହକୁମା ଉର୍ଲାଦାନୀଠାରେ ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଶାଖା ରହିଛି । ଉକ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କର ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ହଠାତ୍‌ ଟଙ୍କା ଆବଶ୍ୟକ ହେଲେ ମିଳି ପାରୁନାହିଁ । ଲୋକେ ପାର୍ବତ୍ୟାଞ୍ଚଳରୁ ୨ ରୁ ୧୫ କି.ମି. ପାଦଚଲା ରାସ୍ତାରେ ଚାଲି ଟଙ୍କା ଉଠାଣ ପାଇଁ ଆସି ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଟଙ୍କା ନ ଥିବାରୁ ହତାଶ ହେବା ସହିତ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରୁଛନ୍ତି।