ସମ୍ବଲପୁର

ପିଲାଙ୍କୁ କାଠ ବୋଝ ବୁହାଇ ନିର୍ଯାତନା

ପିଲାଙ୍କୁ କାଠ ବୋଝ ବୁହାଇ ନିର୍ଯାତନା

ବଡ଼ଗଁ।,୧୨।୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଏକ ପ୍ରଗତିଶୀଳ ରାଷ୍ଟ୍ର ଗଠନର ଲକ୍ଷ୍ୟ ନେଇ ଶିକ୍ଷାକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ଅଗ୍ରାଧିକାର ଦିଆଯାଉଛି। ସମାଜର ସବୁ ବର୍ଗର ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷିତ କରାଇବା ଦିଗରେ ସରକାରୀସ୍ତରରେ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଢାଞ୍ଚାଗତ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଅଣାଯାଇଛି।

ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହରାଇ ଓଲଟିଲା କାର୍‌, ୪ ଆହତ

ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହରାଇ ଓଲଟିଲା କାର୍‌, ୪ ଆହତ

ବଡ଼ଗଁ।, ୧୨। ୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ବଡ଼ଗଁ। ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ତୁଡ଼ାଲଗା ନିକଟ ମହାପଡ଼ା, ଚାବୁରୀ ଛକ (୧୦ ନମ୍ବର ରାଜ୍ୟ ରାଜପଥ)ଠାରେ ରବିବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୯ଟାରେ କୁଲାବିରାରୁ ରାଉରକେଲା ଯାଉଥିବା ଏକ ଏସେଣ୍ଟ କାର (ଓଡି ୨୩ସି ୨୧୮୮) ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହରାଇ ଓଲଟି ପଡ଼ିଛି।

ଟ୍ରକ-ବୋଲେରୋ ଧକ୍କା, ୫ ଗୁରୁତର

ବଡ଼ଗଁ।,୧୨।୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ବଡ଼ଗଁା ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ରବିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଟ୍ରକ-ବୋଲେରୋ ମଧ୍ୟରେ ଧକ୍କା ଘଟିଛି। ପୁରୁକାପାଲି ଛକଠାରେ ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି।

ଅଶୋକଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର କଲେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୧।୨ ବରଗଡ଼ ଜିଲା ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନରେ ଦଳୀୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅଶୋକ କୁମାର ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କ ପ୍ରଚାର ପାଇଁ ରବିବାର କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଆସିଥିଲେ। ଦଳୀୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅଶୋକ ଓ ଅନ୍ୟ ନେତୃମଣ୍ଡଳୀଙ୍କ ସହ ସେ ବିଜେପୁର ଓ ଗାଇସିଲେଟ୍‌ ବ୍ଲକର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ସଭା ଓ ରୋଡ୍‌ ସୋ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରଚାର କରିଥିଲେ। ଗାଇସିଲେଟ୍‌ ବ୍ଲକର ଗୁଦେରପାଲି, ଭଟିଗାଁରେ ସଭା ହୋଇଥିବାବେଳେ ବାଦିପାଲିରେ ରୋଡ୍‌ ସୋ ହୋଇଥିଲା। ସେହିପରି ବିଜେପୁର ବ୍ଲକର କନପୁରୀ, ତାଲପଦରରେ ସଭା ହୋଇଥିଲା। ଗୁଦେରପାଲି ନିର୍ବାଚନୀ ସଭାରେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ନିଜ ଭାଷଣରେ ନବୀନ ସରକାରକୁ ଅପାରଗ ବୋଲି ଅଭିହିତ କରିଥିଲେ। ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର କହିଥିଲେ, ଭୋଟ୍‌ ମାଗିବା ଆମର ଦାୟିତ୍ୱ, କିନ୍ତୁ ଭୋଟ୍‌ ଦେବା ଆପଣଙ୍କ ଅଧିକାର । ରାଜ୍ୟରେ ଦୀର୍ଘ ୧୮ବର୍ଷ ଧରି ନବୀନ ଶାସନ ଚାଲିଛି। କିନ୍ତୁ ଏ ଅଞ୍ଚଳର କୌଣସି ବିକାଶ ହୋଇ ପାରି ନାହିଁ । ଏଠାକୁ ପାନୀୟଜଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପହଞ୍ଚି ପାରି ନ ଥିବାବେଳେ ଜଳସେଚନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇ ନ ଥିବା ଯୋଗୁ ଅଞ୍ଚଳରେ କ୍ରମାଗତ ମରୁଡ଼ି ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜୁଛି ।

ଭାଜପା ପ୍ରଚାର ଗାଡ଼ି ଅଟକ

ଭାଜପା ପ୍ରଚାର ଗାଡ଼ି ଅଟକ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୧।୨ ବରଗଡ଼ ଜିଲା ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ରବିବାର ଦଳର ଷ୍ଟାର ପ୍ରଚାରକ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନଙ୍କ ପ୍ରଚାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଥିଲା । ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ବିଜେପୁର ଓ ଗାଇସିଲେଟ ବ୍ଲକର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳ ଗସ୍ତ କରି ଦଳୀୟ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର କରିଥିଲେ। ତେବେ ଆବଶ୍ୟକ ଅନଚମତି ନ ଥିବାରୁ ଦଳର ପ୍ରଚାର ଗାଡ଼ିକୁ ଗୁଦେରପାଲି ଛକ ନିକଟରେ ସାଧାରଣ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ଅଟକ ରଖିଥିଲେ । ଭାଜପାର ଦଳୀୟ ଚିହ୍ନରେ ସଜ୍ଜିତ ଏକ ପ୍ରଚାର ଗାଡ଼ି ଯାଉଥିବାବେଳେ ସାଧାରଣ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ଅଭିଷେକ ଚନ୍ଦ୍ର ସେହି ଗାଡ଼ିକ ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କୁ ପ୍ରଚାର ଅନୁମତି କାଗଜାତ୍‌ ଦେଖାଇବାକୁ କହିଥିଲେ। ମାତ୍ର ଗାଡ଼ି ଚାଳକ ଦେଖାଇ ପାରି ନ ଥିଲେ । ଫଳରେ ସେଠାରେ ଗାଡ଼ି ଅଟକ ରଖିବାକୁ କହିଥିଲେ ।

ନିଆରା ଢଙ୍ଗରେ ପ୍ରଚାର

ନିଆରା ଢଙ୍ଗରେ ପ୍ରଚାର

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୧।୨ ବରଗଡ଼ ଜିଲା ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ରବିବାର ଉଭୟ ଭାଜପା ଓ ବିଜେଡ଼ି ଦଳର ତୁଙ୍ଗନେତା, ମନ୍ତ୍ରୀ ଦଳୀୟ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର ଚଳାଇଥିଲେ । ତେବେ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ପ୍ରଣୟ କୁମାର ସାହୁଙ୍କ ପ୍ରଚାର ଥିଲା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ ।

ମହିଳା ଭୋଟରଙ୍କ ଉପରେ ସବୁ ଦଳର ନଜର

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୧।୨ ବରଗଡ଼ ଜିଲା ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନକୁ ଆଉ ମାତ୍ର ୧୩ଦିନ ବାକି ରହିଛି। ମାତ୍ର ନିର୍ବାଚନ ଜିତିବାକୁ ଦଳୀୟ ନେତାଙ୍କ ଅଙ୍କକଷା ସରିନାହିଁ। କେଉଁ ଦଳ ସ୍ବାଧୀନ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଭୋଟ୍‌ ବିଭାଜନ ଉପରେ ଭରସା ରଖିଛି ତ ଆଉ କିଏ ଚାଷୀ, ବୁଣାକାର ତଥା କୁଲିତା ଜାତିର ଭୋଟ୍‌ ନିଜ ଦଳ ସପକ୍ଷରେ ଆଣିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ମହିଳା ମତଦାତାଙ୍କ ଭୂମିକା ଯଥେଷ୍ଟ ରହିଛି। ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ୧୯୯୧ ମସିହାରେ ପ୍ରଥମ ଉପନିର୍ବାଚନ ହୋଇଥିଲା ା ସେଥିରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ପଛରେ ପକାଇ ମହିଳା ପ୍ରାର୍ଥୀ (ଜନତା ଦଳ)ର କିଶୋରୀମଣି ସିଂ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲେ । ଫଳରେ ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନରେ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରାଧାନ୍ୟକୁ ସବୁଦଳ ମଧ୍ୟ ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରି ସାରିଲେଣି ।

 ଖୋର୍ଦ୍ଧା-ବଲାଙ୍ଗୀର ରେଳପଥକୁ ନେଇ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର

ଖୋର୍ଦ୍ଧା-ବଲାଙ୍ଗୀର ରେଳପଥକୁ ନେଇ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର

ସୋନପୁର,୧୧।୨(ନି.ପ୍ର.)- ଚଳିତ ରେଳ ବଜେଟ୍‌ରେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା-ବଲାଙ୍ଗୀର ରେଳପଥ ପାଇଁ ୬୨୫ କୋଟି ବ୍ୟୟ ବରାଦ ହୋଇଛି। ଗତ ବଜେଟ୍‌ରେ ୬୪୨କୋଟି ବ୍ୟୟ ବରାଦ ହୋଇଥିଲା। ସନ୍ତୋଷଜନକ ବ୍ୟୟ ବରାଦ ପରେ ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ ହୋଇଥିବା ୨୨କି.ମି. ରେଳପଥ ପାଇଁ ବଲାଙ୍ଗୀର ପଟୁ ଗତବର୍ଷଠାରୁ କାମ ଚାଲିଛି। ୨୦୨୧ଜୁନ୍‌ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପ କାମ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରାଯିବ ବୋଲି ରେଳ ବିଭାଗ ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏମଓୟୁ ସ୍ବାକ୍ଷର କରିଛନ୍ତି। ତେବେ କାର୍ଯ୍ୟ ଯେପରି ମନ୍ଥର ଗତିରେ ଚାଲିଛି ଧାର୍ଯ୍ୟ ସମୟରେ ନିର୍ମାଣ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବା ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ସରକାରୀ ଉଦାସୀନତା ଓ ରାଜନୈତିକ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତିର ଅଭାବ ଯୋଗୁ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟ ବିଳମ୍ବ ହେଉଥିବା ଶନିବାର ସୋନପୁର କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ ସଭାଗୃହରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଆଲୋଚନାଚକ୍ରରେ ମତପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ: ସ୍ବାଧୀନ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିବେ ଭୋଟ୍‌ ବିଭାଜନ

ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ: ସ୍ବାଧୀନ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିବେ ଭୋଟ୍‌ ବିଭାଜନ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୧।୨- ବରଗଡ଼ ଜିଲା ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନକୁ ଆଉ ୨ ସପ୍ତାହ ବାକି ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ଏବେଠାରୁ ଏହି ଉପନିର୍ବାଚନ ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରସଙ୍ଗ ପାଲଟିଛି। ୨୦୧୯ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଉପନିର୍ବାଚନକୁ ସେମି ଫାଇନାଲ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରମୁଖ ଦଳ କଂଗ୍ରେସ, ବିଜେଡ଼ି ଓ ଭାଜପା ମଧ୍ୟରେ ବଳ କଷାକଷି ଚାଲିଛି। ସବୁଥିରେ ଦଳୀୟ ନେତୃବୃନ୍ଦ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ ଓ ଆରୋପ ପ୍ରତ୍ୟାରୋପ ମାଧ୍ୟମରେ ଦଳର ପତିଆରା ଜାହିର କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହି ଉପନିର୍ବାଚନରେ ସ୍ବାଧୀନ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଭୂମିକା ଯଥେଷ୍ଟ ଅଧିକ ରହିଛି। ବିଜେପୁର ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ସ୍ବାଧୀନ ପ୍ରାର୍ଥୀ କେବେ ହେଲେ ବିଜୟ ମୁକୁଟ ପିନ୍ଧି ନାହାନ୍ତି ସତ, ମାତ୍ର ବିଗତ ନିର୍ବାଚନଗୁଡ଼ିକରେ ସେମାନେ ହିଁ ଏଠାରେ ହାର୍‌ଜିତ୍‌ର ଫଇସଲା କରିଥିବା ନଜିର ରହିଛି।

ହାତୀ ଉପଦ୍ରବରେ ଗଲା ଆଉ ଏକ ଜୀବନ

ହାତୀ ଉପଦ୍ରବରେ ଗଲା ଆଉ ଏକ ଜୀବନ

ନୂଆଗାଁ,୧୦।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ଉପାନ୍ତ ନୂଆଗାଁ ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଦିନକୁ ଦିନ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ। ହାତୀଙ୍କ ତାଣ୍ଡବରେ ଜୀବନ ହାନି ଘଟିଚାଲିଛି। ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ହାତୀ ଦାଉରୁ ସୁରକ୍ଷା ନେଇ ଅଦ୍ୟାବଧି ଆଖିଦୃଶିଆ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇନଥିବା ବେଳେ ବିଗତ ୨ ମାସରେ ନୂଆଗାଁ ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ୫ଜଣ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ସାଧାରଣରେ ଉଦବେଗ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

୩ ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ଡକାୟତ ଗିରଫ

୩ ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ଡକାୟତ ଗିରଫ

କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା,୧୦।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ୩ ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ଡକାୟତଙ୍କୁ ଶୁକ୍ରବାର କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିଛି। ପୋଲିସ ତାଙ୍କଠାରୁ ଚୋରା ସ୍କୋର୍ପିଓ ଗାଡ଼ି (ନଂ.ସିଜି୧୦-ଏଇ-୮୧୨୦) ଜବତ କରିଛି। ଏହାକୁ ପୋଲିସ ନିଜ ହେପାଜତରେ ରଖିଛି। ତଦନ୍ତରୁ ଉକ୍ତ ଗାଡ଼ିକୁ ସେମାନେ ଲୁଟ୍‌ କରି କୁଅଁାରମୁଣ୍ଡାର ଶୀତଲ ପୋଥାଲଙ୍କୁ ବିକ୍ରି କରିଥିବା ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ ହୋଇଛି। ଗିରଫ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ହେଲେ ବିହାର ରାଜ୍ୟ ରାଘବପୁର ଥାନା ହୁଲାସ ଗ୍ରାମର ନବୀନ କୁମାର ଝା(୪୫), ବଣେଇ ଥାନା କଣ୍ଠଯୋଡି ଗ୍ରାମର ନିତୀଶ କୁମାର ମିଶ୍ର(୨୨), ବୀରମିତ୍ରପୁର ଥାନା କୋଲଦଫେଇର ଶିବଚରଣ ଗୋପ(୩୦) । ଦଫା ୩୭୯, ୪୨୦, ୪୬୮, ୪୭୧, ୩୨୮, ୩୪ ଆଇପିସି ମାମଲା(ନଂ.୧୭/୧୮)ରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଶୁକ୍ରବାର କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଡକାୟତି ଗ୍ୟାଙ୍ଗ୍‌ର ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଝା ନାମକ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ସଦସ୍ୟ ଫେରାର ଅଛନ୍ତି। ଏମାନେ ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ଡକାୟତି ଗ୍ୟାଙ୍ଗର ସଦସ୍ୟ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି। ରାସ୍ତାକଡ଼ରୁ ଗାଡ଼ି ଲୁଟ୍‌ ସହ ଏକାଧିକ ଡକାୟତି ଘଟଣାରେ ଏମାନଙ୍କ ସମ୍ପୃକ୍ତି ଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି।

ସମ୍ବଲପୁରରେ ହାଜତ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା: ମୃତକଙ୍କ ପରିବାରକୁ ୫ ଲକ୍ଷ ଅନୁକମ୍ପା ରାଶି ଘୋଷଣା କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ସମ୍ବଲପୁରରେ ହାଜତ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା: ମୃତକଙ୍କ ପରିବାରକୁ ୫ ଲକ୍ଷ ଅନୁକମ୍ପା ରାଶି ଘୋଷଣା କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର/ସମ୍ବଲପୁର,୯।୨(ବ୍ୟୁରୋ): ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ଅଇଁଠାପାଲି ଥାନାରେ ହାଜତ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଶୁକ୍ରବାର ଶୋକବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ସେ ମୃତକଙ୍କ ପରିବାରକୁ ସମବେଦନା ଜଣାଇବା ସହ ୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଅନୁକମ୍ପା ରାଶି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

ରିଷିଡ଼ା-ଆମ୍ବଗାଁ ରାସ୍‌ତାକେ ଜାତୀୟ ସଡ଼କର ମାନ୍ୟତା ଦାବି

ରିଷିଡ଼ା,୯ା୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାର ୪ଟା ଜିଲାର ଉପାନ୍ତ ଅଂଚଲ ଭାବେ ବୌଦ୍ଧ ଜିଲାର କଣ୍ଟାମାଳ, ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲାର ତରଭା, ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲାର ଗୁଡ଼ଭେଲା, ଦେଓଗାଁ ଆର୍‌ କଲାହାଣ୍ଡି ଜିଲାର କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଜନାଶୁନା। ଇ ଅଂଚଲମାନ୍‌କର ଭୌଗଲିକ୍‌ ଥିତି ବଡ଼ା ବିଚିତ୍ର, ବଡ଼ଭାରି ଗମନାଗମନ୍‌ର ଅସବିଧାଟା ଇ ଅଂଚଲମାନ୍‌କର ବିକାଶରେ ବାଧକ୍‌ ସାଜିଛେ। ଇ ୪ଟା ଜିଲାର ଭିତ୍‌ରି ଅଂଚଲକେ

ଏନ୍‌ଜିଓ ନାମରେ ଟଙ୍କା ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ

ଏନ୍‌ଜିଓ ନାମରେ ଟଙ୍କା ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ

ପାଟଣାଗଡ଼,୯।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଶିକ୍ଷିତ ବେକାର ଯୁବତୀଯୁବକମାନଙ୍କୁ ତାଲିମ ଦେଇ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ନିଯୁକ୍ତି ଦେବାକୁ କହି ଟଙ୍କା ଠକେଇ କରିଥିବା ସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ଏନ୍‌ଜିଓ ବିରୋଧରେ ଗୁରୁବାର ପାଟଣାଗଡ଼ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଅଭିଯୋଗ ମୁତାବକ, ପାଟଣାଗଡ଼ରେ ଏକ ଏନ୍‌ଜିଓ ଖୋଲାଯାଇଥିଲା। ଯାହାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଭାବେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ରାଜକନିକା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ନମତରା ଗ୍ରାମର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି

ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ଲଙ୍କାକାଣ୍ଡ: ଜଳୁଛି ଅଇଁଠାପାଲି ଥାନା

ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ଲଙ୍କାକାଣ୍ଡ: ଜଳୁଛି ଅଇଁଠାପାଲି ଥାନା

ସମ୍ବଲପୁର, ୯।୨(ବ୍ୟୁରୋ): ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ଅଇଁଠାପାଲି ଥାନାରେ ଅଟକ ଥିବା ଭାଲୁପାଲି ଗ୍ରାମର ଅବିନାଶ ମୁଣ୍ଡାଙ୍କ ହାଜତରେ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳେ ଥାନା ପରିସରରେ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଛି। ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ଲୋକେ ପୋଲିସକୁ ଟେକାପଥର ମାଡ କରିବା ସହ ଥାନା ପରିସରରେ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ହିରାକୁଦ ଏସଡିପିଓଙ୍କ ସମେତ ୫ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅବହେଳା ଦର୍ଶାଇ ଉତ୍ତରାଞ୍ଚଳ ଆଇଜି ସୁଶାନ୍ତ କୁମାର ନାଥ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ଥାନାର ସେଣ୍ଟ୍ରି ଓ ଡିସିଓଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବିତ କରିଛନ୍ତି। ପରିସ୍ଥିତି ଏବେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣାଧିନ ରହିଛି।

ପରିବାର୍‌ ଲାଗି ପାଠ୍‌ପଢ଼ା ଛାଡ଼୍‌ଲେ ଗୌର

ପରିବାର୍‌ ଲାଗି ପାଠ୍‌ପଢ଼ା ଛାଡ଼୍‌ଲେ ଗୌର

ଲୋଇସିଂହା, ୮।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ଗରିବ୍‌ ଲୁକ୍‌କର ହିତ୍‌ ଲାଗି ସରକାରକଁର ବହୁତ୍‌ଟେ ଯୋଜ୍‌ନା ଅଛେ। ହେଲେ ଗାଁମାନ୍‌କେ କୁଜି ନେତା ଆର୍‌ ଅଧ୍‌କାରୀମାନ୍‌କର ସଲାସୁତ୍‌ରାରେ ଥିଲା ଲୋକ୍‌ମାନେ ଯୋଜ୍‌ନାକେ ହରିଲୁଟ୍‌ କରୁଛନ୍‌। ଯେନ୍‌ଥିରଲାଗି ଗାଁ ଗଁଡାର ନିହାତି ଗରିବ୍‌ ଆର୍‌ ନିରୀହ ଲୋକ୍‌ମାନ୍‌କର ଲାଗି ଇ ହିତ୍‌କାରୀ ଯୋଜ୍‌ନାମାନ୍‌ ଦିବାସପନ୍‌ ହେଇଛେ। ଏନ୍‌ତା ଗୁଟେ ଘଟ୍‌ନା ଦେଖ୍‌ବାକେ ମିଲିଛେ

ସନ୍ତୋଷ ଟ୍ରଫି ଖେଳାଳି ସୁନୀଲ ମୁଣ୍ଡାଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କଲେ ବିଧାୟିକା

ସନ୍ତୋଷ ଟ୍ରଫି ଖେଳାଳି ସୁନୀଲ ମୁଣ୍ଡାଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କଲେ ବିଧାୟିକା

ସମ୍ବଲପୁର, ୭।୨ (ବ୍ୟୁରୋ)-ସନ୍ତୋଷ ଟ୍ରଫି ଖେଳାଳି ସୁନୀଲ ମୁଣ୍ଡାଙ୍କୁ ସମ୍ବଲପୁର ଶାନ୍ତିନଗର ବିଜେଡି ବିଧାୟିକାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରାଯାଇଛି। ବିଧାୟିକା ରାସେଶ୍ୱରୀ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ପୁଷ୍ପଗୁଚ୍ଛ ଓ ଉତ୍ତରୀୟ ଦେଇ ସୁନୀଲଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରିଥିଲେ। ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସୁଧାଂଶୁ ଶେଖର ମହାରଣା, ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ କୁମାର ଦାଶ, ପ୍ରବୀର କୁମାର ସିଂଦେଓ ପ୍ରମୁଖ ବିଜେଡି ନେତା ଓ କର୍ମୀମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

ଆନ୍ଧ୍ରରେ ଓଡିଆ ଦାଦନଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଯାତନା: ଇଟାଭାଟି ମାଲିକଙ୍କ ମାଡ଼ରେ ମହିଳା ଶ୍ରମିକ ମୃତ

ଆନ୍ଧ୍ରରେ ଓଡିଆ ଦାଦନଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଯାତନା: ଇଟାଭାଟି ମାଲିକଙ୍କ ମାଡ଼ରେ ମହିଳା ଶ୍ରମିକ ମୃତ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୭।୨-ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ ଓଡିଆ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମାନବିକ ଅଧିକାର ଉଲ୍ଲଂଘନ ଘଟଣା ଥମୁନାହିଁ । ଏଭଳି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଘଟଣାକୁ ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଗୁରୁତର ସହ ବିଚାର କରୁ ନ ଥିତ୍ବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇ ଆସିଛି । ଫଳରେ ଦିନକୁ ଦିନ ଓଡିଆ ଦାଦନଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଯାତନା ସଙ୍ଗୀନ ଆକାର ଧାରଣ କଲାଣି । ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲାର ଜଣେ ମହିଳା ଦାଦନ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଜଣେ ଇଟାଭାଟି ମାଲିକ ମାଡ ମାରିବାରୁ ସେଠାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ମହିଳା ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେବା ଘଟଣା ପୁଣି ଥରେ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ ନିର୍ଯାତନାର ଜଘନ୍ୟତାକୁ ଉଜାଗର କରିଛି । ତେବେ କଥା ଏତିକିରେ ସରିଯାଇନାହିଁ । ମୃତ ମହିଳା ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତଦେହକୁ ନିଜ ଗଁ।କୁ ଆଣି ସଂସ୍କାର କରିବାକୁ ହାରିଗୁହାରି କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଇଟାଭାଟି ମାଲିକ ତାଙ୍କ ସ୍ବାମୀଙ୍କ କୌଣସି କଥା ଶୁଣିନାହିଁ । ଫଳରେ ଅସହାୟ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ ସ୍ବାମୀ ନିଜ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତଦେହକୁ ସେଠାରେ ପୋତି ଦେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହାପରେ ଉକ୍ତ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସହ ୧୯ ଜଣଙ୍କୁ ବନ୍ଧକ କରି ରଖିଥିବା ବେଳେ ସେଥିରୁ ୪ ଜଣ କୌଣସିମତେ ପଳାଇ ଆସିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବା ପରେ ଏହି ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାପଡିଛି।

ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ସମୀକ୍ଷା: କର୍ତ୍ତବ୍ୟରେ ଅବହେଳା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ

ସୋନପୁର,୭।୨(ନି.ପ୍ର.)-କର୍ତ୍ତବ୍ୟରେ ଗୁରୁତର ଅବହେଳା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିବା ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ୧୦ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲାପାଳ ଦାଶରଥି ଶତପଥୀ କଠୋର ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି। ଜଣେ ବିଇଓଙ୍କ ସମେତ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ୧୦ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ ପାଇଁ ମଙ୍ଗଳବାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ତରଭା ବିଇଓ କେଶବ ମେହେରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ୍ରମେ ଡ୍ରାଫ୍ଟ ପ୍ରୋସିଡିଂ ହୋଇଛି। କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ ପାଇଁ ଜିଲାପାଳ ଶତପଥୀ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗକୁ ସୁପାରିଶ କରିଛନ୍ତି। ତରଭା ବ୍ଲକ ସିଂଘାରୀ କ୍ଲଷ୍ଟରର ସିଆରସିସି ସୁରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ସୁନା ଓ ପୁଟୁକିପାଲି ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ସହକାରୀ ଶିକ୍ଷକ ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ବାଗଙ୍କୁ ଡିଇଓ ପୁଷ୍ପା ମିଞ୍ଜ ମଙ୍ଗଳବାର ନିଲମ୍ବନ କରିଛନ୍ତି। ପୁଟୁକିପାଲି ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର କନିଷ୍ଠ ଶିକ୍ଷକ ସତ୍ୟବ୍ରତ ଦାଶଙ୍କୁ ସର୍ବ ଶିକ୍ଷା ଅଭିଯାନର ପ୍ରକଳ୍ପ ସଂଯୋଜକ କାର୍ଯ୍ୟରୁ ଅନ୍ତର କରିବେ।

ରେଳବାଇ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାକୁ କେନ୍ଦ୍ରର ଅଣଦେଖା: ସମ୍ବଲପୁରରେ ରାସେଶ୍ୱରୀଙ୍କ ନେୃତ୍ୱରେ ରେଳରୋକୋ

ରେଳବାଇ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାକୁ କେନ୍ଦ୍ରର ଅଣଦେଖା: ସମ୍ବଲପୁରରେ ରାସେଶ୍ୱରୀଙ୍କ ନେୃତ୍ୱରେ ରେଳରୋକୋ

ସମ୍ବଲପୁର, ୭।୨ (ବ୍ୟୁରୋ)-କେନ୍ଦ୍ର ବଜେଟ-୨୦୧୮ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାକୁ ଅଣଦେଖା ଓ ପ୍ରତାରଣା କରାଯାଇଛି । ଓଡିଶାର ବିଭିନ୍ନ ରେଳପ୍ରକଳ୍ପ ଗୁଡିକ ସକାଶେ ୫,୨୫୨କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟବରାଦ ହୋଇଥିବା ରେଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟରୁ ସୂଚୀତ କରାଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ପ୍ରତି ବୈମାତୃକ ମନୋଭାବ ପୋଷଣ କରାଯାଇଛି। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ମାରଣ ନୀତି ବିରୋଧରେ ଜିଲା ବିଜେଡି ନେତା ଓ କର୍ମୀମାନେ ସମ୍ବଲପୁର ଷ୍ଟେଶନରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ସକାଳ ୮ଟାରୁ ୯ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀମାନେ ବାଙ୍ଗାଲୋର-ହାଟିଆ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ ଟ୍ରେନ ସମ୍ମୁଖରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ଫଳରେ ୧ଘଣ୍ଟା ଧରି ଟ୍ରେନ ଚଳାଚଳ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥିଲା।

ଜମନକିରା ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଡାକ୍ତର, କର୍ମଚାରୀ ଅଭାବ

ଜମନକିରା ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଡାକ୍ତର, କର୍ମଚାରୀ ଅଭାବ

ଜମନକିରା, ୭। ୨ (ଡି. ଏନ୍‌.ଏ.)-ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ଜମନକିରା ବ୍ଲକ୍‌ ସଦର ମହକୁମାରେ ଥିବା ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଡାକ୍ତର ଓ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଅଭାବ ରହିଛି। ସରକାର ଏବଂ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଦାବି କରି ଆସୁଥିବା ସତ୍ୱେ କୌଣସି ପ୍ରତିକାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଉନାହିଁ। ଏହି ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ଉପରେ ଦେବଗଡ଼ ଜିଲାର କିଛି ଅଞ୍ଚଳ ମଧ୍ୟ ନିର୍ଭରଶୀଳ ଅଟନ୍ତି। ଏଥିସହ ୫୩ନଂ. ଜାତୀୟ ରାଜପଥ (କଲିକତାରୁ ମୁମ୍ବାଇକୁ ସଂଯୋଗ କରିଛି)ରେ ହଜାର ହଜାର ସଂଖ୍ୟାରେ ଗାଡ଼ି ମୋଟର ଯାତାୟତ କରୁଥିବାରୁ ପ୍ରାୟ ସମୟରେ ଛୋଟ ବଡ଼ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟୁଛି।

୨୩ ଭାଜପା କର୍ମୀ ବିଜେଡିରେ: ଦଳୀୟ ଶୃଙ୍ଖଳା ଭଙ୍ଗ ଦର୍ଶାଇ ୫ ଜଣଙ୍କୁ ବହିଷ୍କାର କଲା ଭାଜପା

୨୩ ଭାଜପା କର୍ମୀ ବିଜେଡିରେ: ଦଳୀୟ ଶୃଙ୍ଖଳା ଭଙ୍ଗ ଦର୍ଶାଇ ୫ ଜଣଙ୍କୁ ବହିଷ୍କାର କଲା ଭାଜପା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୬।୨(ବ୍ୟୁରୋ): ଉପନିର୍ବାଚନ ପାଖେଇବା ସହ ଭାଜପା ନେତା ଓ କର୍ମୀ ଦଳ ଛାଡ଼ିବାରେ ପ୍ରତିଯୋଗିତା କରୁଥିବା ଦେଖାଯାଉଛି। ବରପାଲିର ୨୩ ଭାଜପା କର୍ମୀ ମଙ୍ଗଳବାର ନବୀନ ନିବାସରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଭାଜପା ଛାଡ଼ି ବିଜେଡିରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି।

ନାମାଙ୍କନ ଭରିଲେ ପ୍ରଣୟ

ନାମାଙ୍କନ ଭରିଲେ ପ୍ରଣୟ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ/ପଦ୍ମପୁର,୬।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ ଲାଗି କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ପ୍ରଣୟ ସାହୁ ମଙ୍ଗଳବାର ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି। ପଦ୍ମପୁର ସବ୍‌କଲେକ୍ଟରଙ୍କ ଅଫିସରେ ରିଟର୍ନିଂ ଅଫିସର ତପିରାମ ମାଝି ତାଙ୍କ ପ୍ରାର୍ଥିପତ୍ର ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି।

ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ: ନାମାଙ୍କନ ଦାଖଲ କଲେ ଜଗତ୍‌ରାମ

ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ: ନାମାଙ୍କନ ଦାଖଲ କଲେ ଜଗତ୍‌ରାମ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ/ପଦ୍ମପୁର,୬।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନରେ ଉତ୍କଳ ଭାରତ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ଜଗତ୍‌ରାମ ପୁଟେଲ ମଙ୍ଗଳବାର ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି। ପଦ୍ମପୁର ସବ୍‌ କଲେକ୍ଟରଙ୍କ ଅଫିସରେ ସେ ନିଜର ପ୍ରାର୍ଥିପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି। ରିଟର୍ନିଂ ଅଫିସର ତପିରାମ ମାଝି ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି।