ସମ୍ବଲପୁର

ଟିଉସନ ସାରଙ୍କ କେଳେଙ୍କାରି: ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଆପତ୍ତିଜନକ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ନେଇ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ  ଅଭିଭାବକ

ଟିଉସନ ସାରଙ୍କ କେଳେଙ୍କାରି: ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଆପତ୍ତିଜନକ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ନେଇ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ଅଭିଭାବକ

ଦେବଗଡ଼, ୧।୮ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଦେବଗଡ ଜିଲା କୁଣ୍ଢେଇଗୋଳା ଥାନା ଅଧୀନ ତିଲେଇମାଲ ଗାଁରେ ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଛି । ଏହି ଗାଁରେ ଘରୋଇ ଭାବେ ଟିଉସନ କରୁଥିବା ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସଙ୍ଗିନ ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି। ତାଙ୍କ ପାଖକୁ ଟିଉସନ ହେବାକୁ ଆସୁଥିବା ଗାଁର ଏକାଧିକ କୋମଳମତି ଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ସେ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ଲୋଲୁପ ନଜର ପକାଉଥିଲେ।

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ବିମାନବନ୍ଦରକୁ ମିଳିଲା ୪ସି ଲାଇସେନ୍ସ

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ବିମାନବନ୍ଦରକୁ ମିଳିଲା ୪ସି ଲାଇସେନ୍ସ

ଝାରସୁଗୁଡା ଅଫିସ,୧।୮ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ବିମାନବନ୍ଦରକୁ ଆଉ ଏକ ସଫଳତା ମିଳିଛି। ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ବିମାନବନ୍ଦରରୁ ଏୟାରବସ୍‌- ୩୨୦ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ପାଇଁ ଡାଇରେକ୍ଟର ଜେନେରାଲ ଅଫ ସିଭିଲ ଏଭିଏସ୍‌ନ(ଡିଜିସିଏ) ଲାଇସେନ୍ସ ପ୍ରଦାନ କରିଛି।

ବଜ୍ରପାତରେ ୨ମହିଳା ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ବଜ୍ରପାତରେ ୨ମହିଳା ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼,୧।୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ସଦରଥାନା ଅଧୀନ ସବ୍‌ଡେଗା ବ୍ଲକ କରମଡିହି ଗ୍ରାମରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଅପରାହ୍ନରେ ବଜ୍ରପାତ ଘଟି ୨ଜଣ ମହିଳା ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେମାନେ ହେଲେ କଟଙ୍ଗଡିହି ଗ୍ରାମର ବିଶାଖା ଭଇଁଶାଲ(୪୦) ଏବଂ ଦ୍ରୋପଦୀ ରୋହିଦାଶ(୪୫)। ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ମୁତାବକ, କଟଙ୍ଗଡିହି ଗ୍ରାମର ୨୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ମହିଳା ଶ୍ରମିକ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳେ କରମଡିହି ଗ୍ରାମକୁ କାମ କରିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ। ସେଠାରେ ସେମାନେ ଅପରାହ୍ନରେ ଏକ ଜମିରେ ଧାନ ରୋଉଥିବା ବେଳେ ଘଡଘଡି ସହ ବର୍ଷା ହୋଇଥିଲା। ସେତିକିବେଳେ ବଜ୍ରପାତ ଘଟି ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ବିଶାଖା ଏବଂ ଦ୍ରୋପଦୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ଅନ୍ୟମହିଳା ଶ୍ରମିକମାନେ ଅଳ୍ପକେବର୍ତ୍ତି ଯାଇଛନ୍ତି।

ଖଇରଟୋଲା ଗ୍ରାମରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ: ଘର ଭାଙ୍ଗିଲେ, ଚାଉଳ, ସୁଜିି ଖାଇଲେ

ଖଇରଟୋଲା ଗ୍ରାମରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ: ଘର ଭାଙ୍ଗିଲେ, ଚାଉଳ, ସୁଜିି ଖାଇଲେ

ନୂଆଗାଁ, ୧।୮ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ସୋମବାର ରାତିରେ ଦଳରୁ ଅଲଗା ହୋଇ ଗୋଟିଏ ହାତୀ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ବିଶ୍ରା ରେଞ୍ଜ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାଗଡେଗା ପଞ୍ଚାୟତର ଖଇରଟୋଲା ଗାଁରେ ରାତିସାରା ଲୋକଙ୍କ ଆଖିରୁ ନିଦ ହଜାଇ ଦେଇଛି। ଉକ୍ତ ହାତୀ ଖଇରଟୋଲା ସ୍କୁଲ ଘର କବାଟ ଭାଙ୍ଗି ଚାଉଳ ଖାଇ ଯାଇଥିବାବେଳେ ଅଙ୍ଗନୱାଡି କେନ୍ଦ୍ରରୁ ଛତୁଆ ଓ ସୁଜି ମଧ୍ୟ ଖାଇଦେଇଛି। ଏପରିକି ଗାଁର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘର ଅଗଣାକୁ ଯାଇ ହାତୀ ଲୋକଙ୍କୁ ଭୟଭୀତ କରିରଖିଥିଲା। ସେହି ଗାଁର କେତେକ ଲୋକଙ୍କ ଘରକୁ ମଧ୍ୟ ଆଂଶିକ ଭାବରେ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଥିଲା। ଏହି ଘଟଣାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ଲୋକେ ବନକର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ୮ଘଣ୍ଟା ଅଟକ ରଖିଥିଲେ।

କୋଏଲ ନଦୀରେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଯମୁନାନାକି-ପ୍ରଧାନପାଲ୍ଲି ସେତୁ ନିର୍ମାଣସ୍ଥଳ ବୁଲି ଦେଖିଲେ ବୈଷୟିକ ଟିମ୍‌

କୋଏଲ ନଦୀରେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଯମୁନାନାକି-ପ୍ରଧାନପାଲ୍ଲି ସେତୁ ନିର୍ମାଣସ୍ଥଳ ବୁଲି ଦେଖିଲେ ବୈଷୟିକ ଟିମ୍‌

କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା,୧।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ରାଉରକେଲା ଓ କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା ମଧ୍ୟରେ ଦୂରତ୍ୱ ହ୍ରାସ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଏଥିପାଇଁ କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା ସିଟିଜେନ ଫୋରମ୍‌ର ଦୀର୍ଘ ଦିନର ଦାବିକୁ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ସମ୍ମତି ଜଣାଇଛି। କୁଆଁରମୁଣ୍ଡାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଆମ ଗାଁ, ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଦାବିଗ୍ରହଣ ପରେ ମଙ୍ଗଳବାର ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ (ପିଡବ୍ଲ୍ୟୁଡି) ପକ୍ଷରୁ ଏକ ବୈଷୟିକ ପରାମର୍ଶ ଟିମ୍‌ ଘଟଣାସ୍ଥଳ ପରିଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ବିକାଶ ପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ଅମାତଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ, ପାନପୋଷର ସହକାରୀ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ ହିରେନ୍ଦ୍ର ଷଡଙ୍ଗୀ, ବୀରମିତ୍ରପୁର ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ ମନୋହରଲାଲ ଓରାମଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠିତ ଏକ ଟିମ୍‌ ଯମୁନାନାକି ଝରାବସ୍ତି ଓ ଏହାର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳ ବୁଲି ଦେଖିବା ସହ ଏକ ମ୍ୟାପ ଡ୍ରଇଂ କରି ଫେରିଛନ୍ତି।

ପୋଲିସ ଲୋକଙ୍କ ଆସ୍ଥାଭାଜନ ହେବ : ଏସ୍‌ପି

ପୋଲିସ ଲୋକଙ୍କ ଆସ୍ଥାଭାଜନ ହେବ : ଏସ୍‌ପି

ସୋନପୁର,୧ା୮(ନି.ପ୍ର.) ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁରର ୨୯ତମ ଏସ୍‌ପି ଭାବେ ମଙ୍ଗଳବାର ଦେବୀ ପ୍ରସାଦ ଦାଶ ଓପିଏସ-୧ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ବିଦାୟୀ ଏସ୍‌ପି ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ କୁମାର ପାତ୍ରଙ୍କଠାରୁ ଦାଶ ଏହି ଦାୟିତ୍ୱ ନେଇଛନ୍ତି। ବରିଷ୍ଠ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ ଦାଶ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା ବଣାଇର ଅତିରିକ୍ତ ଏସ୍‌ପି ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ। ସେହିଭଳି ପୂର୍ବରୁ ବିଭିନ୍ନ ଜିଲାରେ ଭିନ୍ନଭିନ୍ନ ପଦବୀରେ ସେ ଦକ୍ଷତାର ସହ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି।

ଏଆଇଏସ୍‌ଏଫ୍‌, ଏଆଇୱାଇଏଫ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ୨ ଦିନିଆ କର୍ମଶାଳା ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ଏଆଇଏସ୍‌ଏଫ୍‌, ଏଆଇୱାଇଏଫ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ୨ ଦିନିଆ କର୍ମଶାଳା ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ, ୧।୮-ଅଖିଳ ଭାରତ ଛାତ୍ର ଓ ଯୁବ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ଦୁଇ ଦିନିଆ କର୍ମଶାଳା ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହାର ଉଦ୍‌ଯାପନୀ ଦିବସରେ ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଓ ସମାଜ ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଶୀର୍ଷକ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ଯୁବ ନେତା ସୁନୀଲ ନାୟକ ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରି ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମ ସମାଜର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ତେବେ କିଛି ନ୍ୟସ୍ତ ସ୍ବାର୍ଥ ବ୍ୟକ୍ତି ଓ ସଙ୍ଗଠନ ଏହାର ଦୁରୁପଯୋଗ କରିବା ଦେଖାଯାଉଛି। ଏହା ଦ୍ୱାରା ସାମାଜିକ ସମ୍ପର୍କ ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଛି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଅନେକ ସମୟରେ ମିଥ୍ୟ ଗୁଜବ ପ୍ରଚାର ଯୋଗୁ ସାମାଜିକ ସଦ୍‌ଭାବ କ୍ଷୁର୍ଣ୍ଣ ହେଉଛି। ଆଜିର ଯୁବ ଓ ଛାତ୍ର ସମାଜ ଏ ଦିଗରେ ସଚେତନ ତଥା ଯନତ୍ବାନ ହେବାକୁ ନାୟକ ପରାମର୍ଶ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ଆଇନଜୀବୀ ସ୍ବାଗତିକା ମହାନ୍ତି ନିଜ ବକ୍ତବ୍ୟରେ ମହିଳାମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ବଢି ଚାଲିଥିବା ନିର୍ଯାତନା ଓ ଏହାର ପ୍ରତିକାର ନେଇ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ଯୁବ ସଂଘର ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ଆଇନଜୀବୀ ସଦାନନ୍ଦ ସାହୁ ନିଜ ବକ୍ତବ୍ୟରେ ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା ଏକ ଆଦିବାସୀ ବହୁଳ ପଛୁଆ ଜିଲା ହୋଇଥିବାବେଳେ ଉଭୟ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଉନ୍ନୟନ ପ୍ରତି ଆଖି ବୁଜି ଦେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ଦାବି ହାସଲ ନେଇ ଯୁବଛାତ୍ରମାନେ ସଙ୍ଗଠିତ ହେବାକୁ ସାହୁ ଆହ୍ବାନ ଦେଇଥିଲେ। ଶେଷରେ ରାଜେନ୍ଦ୍ର ନାୟକ ଧନ୍ୟବାଦ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ଏଥିରେ ସରୋଜିନୀ ବେହେରା, ଭଗବାନ ସ, ପଞ୍ଚାନନ ସୁନା, ରମେଶ ଗଡତିଆ, କାର୍ତ୍ତିକ ନାୟକ, ଭାଗ୍ୟଧର ରାଉତ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

ରାଉରକେଲା ସୂଚନା ଅଧିକାର ଅଭିଯାନ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ବର ଉତ୍ତୋଳନ: ସୂଚନା ଆଇନ ସଂଶୋଧନକୁ ବିରୋଧ

ରାଉରକେଲା ସୂଚନା ଅଧିକାର ଅଭିଯାନ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ବର ଉତ୍ତୋଳନ: ସୂଚନା ଆଇନ ସଂଶୋଧନକୁ ବିରୋଧ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ, ୧।୮-କେନ୍ଦ୍ର ନେତୃତ୍ୱାଧିନ ଭାଜପା ସରକାର ଏବେ ସୂଚନା ଆଇନକୁ ଦଳି ମକଚି ଏହାର ମୂଳ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟକୁ ନଷ୍ଟ କରିବାକୁ ବସିଛନ୍ତି। ଏହି ଆଇନରେ ସଂଶୋଧନ ଆଣି ଏହାକୁ ଅକାମୀ କରିବାକୁୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ସରକାର। ଏନେଇ ସୂଚନା ଅଧିକାର ଅଭିଯାନ ରାଉରକେଲା ଶାଖା କର୍ମକର୍ତ୍ତା ମଙ୍ଗଳବାର ଏହା ବିରୁଦ୍ଧରେ ସ୍ବର ଉଠାଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ରାଉରକେଲା ଏଡିଏମ୍‌ ମନୀଷା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଅଭିଯାନ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଏହି ସଂଶୋଧନ ପ୍ରସ୍ତାବ ଗତ ୧୯ରେ ରାଜ୍ୟ ସଭାରେ ଆଗତ କରାଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଉଲେଖ ରହିଛି ଯେ, ସୂଚନା ଅଧିକାର ଆଇନର ଧାରା ୧୩ ଓ ୧୬(କମିଶନଙ୍କ ପଦବୀ ଓ ଚାକିରି ସର୍ତ୍ତାବଳୀ) ସଂଶୋଧନ କରାଯିବ।

ଖାଏଦାଭାବ୍‌ ଜନିତ୍‌ ମୁର୍‌ତୁ ଘଟ୍‌ନା:ଉମାଦେଇକଁର ପତା ନଁାଇଁ ମିଲ୍‌ବାର: ପର୍‌ଶାସନ୍‌

ଖାଏଦାଭାବ୍‌ ଜନିତ୍‌ ମୁର୍‌ତୁ ଘଟ୍‌ନା:ଉମାଦେଇକଁର ପତା ନଁାଇଁ ମିଲ୍‌ବାର: ପର୍‌ଶାସନ୍‌

ଲାଠୋର, ୧ା୮(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ହରିଶଙ୍କର ରୋଡ ରେଲ୍‌ ଷ୍ଟେଶନରେ ଆଶ୍‌ରେ ନେଇଥିବାର ଭିଖାରେନ୍‌ କୁନ୍ଦି ସାହୁ(୩୫)ର ଗଲା ଶନିବାର ମୁର୍‌ତୁ ହେଇଥିଲା। ଇତାର କାରନ୍‌ ଖୁଜ୍‌ବାକେ ଖପ୍ରାଖୋଲ ପର୍‌ଶାସନ୍‌ ମୁର୍‌ତୁର ୩ ଦିନ୍‌ ଉତାରୁ ବିଡିଓ ଯୁଧିଷ୍ଠିର ନାଏକ, ତହସିଲଦାର ମୋତିଲାଲ ସୁଲିଆ, ଲାଠୋର ସରପଁଚ୍‌ ପ୍ରବୀଣ ଅଗ୍ରଓ୍ବାଲ, କାର୍ଯ୍ୟ ନିର୍ବାହୀ ଅଧ୍‌କାରୀ ପ୍ରଦୀପ ଶତପଥୀ ହରିଶଙ୍କର ରୋଡ ରେଲ୍‌ ଷ୍ଟେଶନକେ ଆସି ଷ୍ଟେଶନ ମାଷ୍ଟର ବୁଦ୍ଧମ ମାଝୀ ଆର୍‌ କେତେ ଥାନୀୟ ଲୁକ୍‌କୁ ଭେଟି ପଚ୍‌ରା ଉଚ୍‌ରା କରିଥିଲେ। କୁନ୍ଦି ସାହୁ ଖାଏଦାଭାବ୍‌ ରୋଗ୍‌ରେ ନାଇଁ ମରି, ସେ ପକ୍ଷାଘାତ୍‌ ରୋଗ୍‌ରେ ପଡି ମରିଥିବାର କଥା ପର୍‌ଶାସନ୍‌ ଗଣମାଧ୍ୟମ୍‌କେ ସୂଚ୍‌ନା ଦେଇଛେ। ଯେନ୍‌ ଅନୁଷ୍‌ଠାନ୍‌ ଇ ଘଟ୍‌ନାକେ ଖାଏଦାଭାବ୍‌ ବଲି ଅଭିଯୋଗ୍‌ କରିଥିଲା, କୁନ୍ଦିର ଲାସ୍‌କେ ଆନି ଶବ୍‌ ସତ୍‌କାର କରିଥିଲା, ସେ ଅନୁଷ୍‌ଠାନ୍‌କେ ପର୍‌ଶାସନ୍‌ ତଦଁତ୍‌ ପରିସରକେ ନାଇଁ ଆନ୍‌ବାରଟା ନିହାତି ଗୁଟେ ଦୁଖର କଥା।

ଅଁଧାରକେ ଠେଲି ହେଉଛେ ୨ ଛୁଆର ଭବିଷତ୍‌

ଅଁଧାରକେ ଠେଲି ହେଉଛେ ୨ ଛୁଆର ଭବିଷତ୍‌

ଖପ୍ରାଖୋଲ, ୧ା୮(ଡି.ଏନ.ଏ.): ରାଏଜ୍‌ ଆର୍‌ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଦେଶୁ ଗରିବି ହଟାବାର ଲାଗି ଯୋଜ୍‌ନା ଉପ୍‌ରେ ଯୋଜ୍‌ନା କରୁଛନ୍‌। ସେନ୍‌ତା ‘ସଭେ ପଢ଼ୁନ୍‌ ସଭେ ବଢ଼ୁନ୍‌’ ନାରା ଦେଇ ଛୁଆମାନ୍‌କର ଉଜଲ୍‌ ଭବିଷତ୍‌ ଲାଗି ଚେଷ୍‌ଟା କରୁଛନ୍‌। ହେଲେ ଲଁାଚ୍‌ଖୁଁଚ୍‌, ଦୂର୍‌ନିତି, ପର୍‌ଶାସନିକ୍‌ ଉଦାସିନ୍‌ତା ଆର୍‌ ସବୁଥି ରାଜ୍‌ନୀତିଟା ଦେଶ ଉନ୍‌ନତିର ବାଧକ୍‌ ସାଜିଛେ। ଯେନ୍‌ଥିର୍‌ଲାଗି ବହୁତ୍‌ ଜାଗାରେ ପର୍‌କୁତ୍‌ ହିତାଧିକାରୀ ଯୋଜ୍‌ନାମାନ୍‌କର ସୁଫଲ ପାଏବାରୁ ବଁଚିତ୍‌ ହେଉଛନ୍‌। ଏନ୍‌ତା ଗୁଟେ ଦୁଖଦ୍‌ ଘଟ୍‌ନା ଦେଖ୍‌ବାକେ ମିଲିଛେ ଖପ୍ରାଖୋଲ ବ୍ଲକ୍‌ରେ। ଖପ୍ରାଖୋଲ ପଁନ୍‌ଚେତ୍‌ ବାଗଝରନ ଗଁାର ନୀଳକଣ୍ଠ ବରିହା। ପରିବାର କହେଲେ ଛୋଟ୍‌ ଛୋଟ୍‌ ଦୁଇଟା ପୁଓ ମହେନ୍ଦ୍ର(୭) ଆର୍‌ ସୁବିନ୍‌(୪)। ତିନ୍‌ ବଛର୍‌ ତଲେ ମାଏଝି ରୁଗେପଡ଼ି ଆରପାର୍‌କେ ଚାଲିଗଲେ।

ଘୁନସରରେ ମୋ ସ୍କୁଲ ସଚେତନତା  କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଘୁନସରରେ ମୋ ସ୍କୁଲ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଖପ୍ରାଖୋଲ, ୧ା୮(ଡି.ଏନ.ଏ.) ଖପ୍ରାଖୋଲ ବ୍ଲକ ଘୁନସର ପ୍ରଗତି ପଞ୍ଚାୟତ ଉଚ୍ଚବିଦ୍ୟାଳୟ ପରସରରେ ମୋ ସ୍କୁଲ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ଐଶ୍ୱର୍ଯ୍ୟ ଶେଖର ଦେବତାଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇ ଯାଇଛି।

୭୧ମହିଳା ଗ୍ରୁପକୁ ଋଣ ପ୍ରଦାନ, ଶହେ ଚାଷୀ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ

୭୧ମହିଳା ଗ୍ରୁପକୁ ଋଣ ପ୍ରଦାନ, ଶହେ ଚାଷୀ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ

ଲୋଇସିଂହା,୧।୮(ଡି.ଏନ.ଏ) ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଲୋଇସିଂହା ବ୍ଲକରେ ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମଙ୍ଗଳବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ା ଲୋଇସିଂହା, କନ୍ଦାଜୁରୀ ଓ ଗ.ଡୁଙ୍ଗରିପାଲି ପ୍ରଭୃତି ୩ଟି ସ୍ଥାନରେ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଜିଲା କେନ୍ଦ୍ର ସମବାୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ସଭାପତି ଲକ୍ଷ୍ମଣ କୁମାର ମେହେର ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯେଗାଦେଇଥିଲେ। ବ୍ଲକର ୧୦ଟି ପ୍ୟାକ୍ସର ଜରିଆରେ ୭୧ଟି ମହିଳା ଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କୁ ୩୩ ଲକ୍ଷ ୪୦ ହଜାର ଜେଏଲଜି ଋଣ , ୧୫୮ ନୂତନ ସଭ୍ୟଙ୍କୁ ୧୮ଲକ୍ଷ ୮୨ହଜାର ଖରିଫ ଋଣ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ ା

ବଢୁଛି ବେଆଇନ କଫ୍‌ ସିରଫ କାରବାର

ବଢୁଛି ବେଆଇନ କଫ୍‌ ସିରଫ କାରବାର

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୧ା୮:ବଲାଙ୍ଗୀର ସହର ଏବେ ନିଶା କାରବାରର ଚରାଭୂଇଁ ପାଲଟିଛି। ନିଶାଦ୍ରବ୍ୟ କାରବାର କରୁଥିବା ମାଫିଆ ଖୋଲାଖୋଲି ସେମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଜାରି ରଖିଥିଲେ ବି ପୋଲିସ ଓ ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ଅଧିକାରୀ ହାତବାନ୍ଧି ବସିଛନ୍ତି। ବଲାଙ୍ଗୀର ସହରର ଯେଉଁଆଡେ ଯିବେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବ୍ରାଣ୍ଡର କଫ୍‌ ସିରପ୍‌ ବୋତଲ ପଡିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ସରକାରୀ ବସ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡ, ସୁଲଭ ଶୌଚାଳୟ ପଛପଟେ ହଜାର ହଜାର ଖାଲି ବୋତଲର କଫ୍‌ ସିରଫ୍‌ ପଡିଥିବା ମଙ୍ଗଳବାର ଦେଖାଯାଇଛି ା ଖାଲି ବୋତଲକୁ ସେଠାରେ ଥିବା ଆବର୍ଜନା ଭିତରେ ନିଅଁା ଲଗାଇ ପୋଡି ଦିଆଯାଇଛି ା

କେନାଲରେ ଘାଇ, ଚିନ୍ତାରେ ଚାଷୀ

କେନାଲରେ ଘାଇ, ଚିନ୍ତାରେ ଚାଷୀ

ଖଡିଆଳ,୩୧।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଚଳିତ ବର୍ଷା ଅଭାବରୁ ନୂଆପଡା ଜିଲା ଖଡିଆଳ ବ୍ଲକରେ ମରୁଡି ପରିସ୍ଥିତି ଦେଖାଦେଇଛି । ଲୋୟର ଇନ୍ଦ୍ର ଜଳ ସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପର କେନାଲରୁ ପାଣି ମଡାଇ ଚାଷ କରିବେ ବୋଲି ଚାଷୀ ଆଶା କରିବା ସହ ଖୁସିରେ ଥିବା ବେଳେ ଠିକାଦାରଙ୍କ ନିମ୍ନମାନର କାମ ଯୋଗୁ କେନାଲରେ ପ୍ରଥମ ପାଣି ଛାଡିବାରୁ କେନାଲ ଭାଙ୍ଗି ପଡିଛି । ଫଳରେ ସ୍ଥାନେ ସ୍ଥାନେ ଘାଇ ସୃଷ୍ଟି ହେବା ସହ ଚାଷ ଜମି ମାଟିରେ ପୋତି ହୋଇଯାଇଛି । ନୂଆପଡା ଜିଲା ଖହିଆଳ ବ୍ଳକର ଘରଧରା ଗାଁ ଠାରୁ କୁଲିଗାଁ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିବା କେନାଲରେ ଏହିପରି ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

୧୧ ପଞ୍ଚାୟତ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଫସଲ ବୀମା ସହାୟତା ମିଳିବାରେ ବିଳମ୍ବ : ରାସ୍ତାରୋକୋ

୧୧ ପଞ୍ଚାୟତ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଫସଲ ବୀମା ସହାୟତା ମିଳିବାରେ ବିଳମ୍ବ : ରାସ୍ତାରୋକୋ

ଭବାନୀପାଟଣା,୩୧।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଭବାନୀପାଟଣା ବ୍ଲକ ମିଲକି ଅଞ୍ଚଳର ୧୧ଟି ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ଫସଲ ବୀମା ରାଶି ପ୍ରଦାନ ଓ କୃଷିଋଣ ଛାଡ ଦାବି ନେଇ ମଙ୍ଗଳବାର ଭବାନୀପାଟଣା-ଖରିଆଳ ରାଜପଥକୁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ମିଲକି ଅଞ୍ଚଳର ସମସ୍ତ ପଞ୍ଚାୟତ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଚାଷୀମାନେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଅବରୋଧ କରିଥିଲେ । ଫଳରେ ଯାନବାହନ ଚଳାଚଳ ବାଧା ହେବା ସହ ରାସ୍ତାର ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ବହୁ ଗାଡ଼ି ଅଟକି ରହିଥିଲା ।

ଶିକ୍ଷା, କୃଷିର ବିକାଶରେ ହିଁ ଦେଶର ବିକାଶ ସମ୍ଭବ

ଶିକ୍ଷା, କୃଷିର ବିକାଶରେ ହିଁ ଦେଶର ବିକାଶ ସମ୍ଭବ

ମୋହନଗିରି,୩୧।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ମ.ରାମପୁର ବ୍ଲକ ଦ୍ୱିତୀୟ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ଭାବେ ପରିଚିତ ଧବଳେଶ୍ୱର ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ନିଜସ୍ବ କୋଠା ଉପର ମହଲା ଉଦ୍‌ଘାଟନ ହୋଇଯାଇଛି । ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ସମାରୋହରେ ଓଡିଶା ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ସଂସ୍ଥା ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଭୁପିନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଯୋଗଦେଇ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରି କହିଲେ ଯେ, ଶିକ୍ଷା ଓ କୃଷିର ବିକାଶ ନ ହେଲେ ରାଜ୍ୟ ତଥା ଦେଶର ବିକାଶ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ । ଆମ କଳାହାଣ୍ଡି ବର୍ତ୍ତମାନ କୃଷିକ୍ଷେତ୍ରରେ ଆଶାନୁରୁପେ ବିକାଶ କରିଛି ା ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ବି ଆମେ ପଛରେ ପଡିନାହୁଁ ତାର ଜ୍ୱଳନ୍ତ ଉଦାରହରଣ ଏହି ଧବଳେଶ୍ୱର ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ।

ଗୋପବନ୍ଧୁ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାପୀଠରେ ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଗୋପବନ୍ଧୁ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାପୀଠରେ ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଲାଞ୍ଜିଗଡ଼,,୩୧।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଲାଞ୍ଜିଗଡ ବ୍ଲକ ବିଶ୍ୱନାଥପୁର ଗୋପବନ୍ଧୁ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାପୀଠ ପରିସରରେ ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମଙ୍ଗଳବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ବ୍ଲକ ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀ ସଞ୍ଜୀବ କୁମାର ନାଏକଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ହୋଇଥିବା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବିଶବନାଥପୁର ଅଞ୍ଚଳର ପୁର୍ବତନ ଛାତ୍ର, ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ଓ ଶିକ୍ଷାପ୍ରେମୀମାନେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ । ୧୯୭୬ରେ ଏହି ସ୍କୁଲ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହୋଇଥିଲା । ବ୍ଲକ ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀ ସଞ୍ଜୀବ କୁମାର ନାଏକ ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଉପରେ ବକ୍ତବ୍ୟ ରଖିଥିବା ବେଳେ ସ୍କୁଲ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ଭକ୍ତରଞ୍ଜନ ସାନିଗ୍ରାହୀ ସଭା ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ।

ତରବରିଆ ଭାବେ ପଥପ୍ରାନ୍ତ ସୁବିଧା କେନ୍ଦ୍ର ଲୋକାର୍ପିତ

ତରବରିଆ ଭାବେ ପଥପ୍ରାନ୍ତ ସୁବିଧା କେନ୍ଦ୍ର ଲୋକାର୍ପିତ

ଜୁନାଗଡ,୩୧।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଜୁନାଗଡ ବ୍ଲକ ୨୬ ନଂ. ଜାତୀୟ ରାଜପଥ କଡରେ ଚଞ୍ଚରାବାଡ଼ି ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିବା ପଥପ୍ରାନ୍ତ ସୁବିଧା କେନ୍ଦ୍ରକୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଭିଡିଓ କନଫରସିଂ ଜରିଆରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟାନାୟକ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଛନ୍ତି। ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରାୟ ୫୦ ଲକ୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଟଙ୍କାରେ ଏହି କୋଠାଟି ନିର୍ମିତ ହୋଇଛି। ଏହାକୁ ଜ୍ୟୋତି ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଟେଣ୍ଡର ପାଇ ନିର୍ମାଣ କରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ସର୍ପାଘାତରେ କଲେଜ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ସର୍ପାଘାତରେ କଲେଜ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୩୧।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁର କଲେଜର ଛାତ୍ର ସଞ୍ଜୟ ବଢ଼ାଇ(୧୮)ଙ୍କ ସର୍ପାଘାତରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସଞ୍ଜୟ ଉକ୍ତ କଲେଜର ଯୁକ୍ତ ୨ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢ଼ୁଥିବା ବେଳେ ଆର୍ଥିକ ଦୁରାବସସ୍ଥା ଯୋଗୁ ବୀରମହାରାଜପୁରର ଏକ ବସ୍ତ୍ରାଳୟରେ ଚାକିରି କରୁଥିଲେ।

ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ମଳିଲା ଟ୍ରାଇ ସାଇକେଲ

ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ମଳିଲା ଟ୍ରାଇ ସାଇକେଲ

ସୁନ୍ଦରଗଡ, ୩୧।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା ଟାଙ୍ଗରପାଲି ବ୍ଲକ ତସଲାଡିହି ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଯୁଗ୍ମ ଜନଶୁଣାଣୀ ପ୍ରକୋଷ୍ଠକୁ ଆସିଥିବା କୁତ୍ରା ବ୍ଲକ ତେଲିଘନା ଗ୍ରାମର ଜଣେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ନାବାଳିକା ଧୁନ୍ଦରି କିଶାନଙ୍କୁ ଏକ ୩ଚକିଆ ସାଇକେଲ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ୍ରମେ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି ।

ମଝାପଡା ଉଚ୍ଚପ୍ରାଥମିକ  ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ

ମଝାପଡା ଉଚ୍ଚପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ

ସୁନ୍ଦରଗଡ, ୩୧। ୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ସୁନ୍ଦରଗଡ ସଦର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ମଝାପଡା ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ଜିଲା ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀ ଧ୍ରୁବଚରଣ ବେହେରାଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଏକ ସାଧାରଣ ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

ବଡଗାଁ ଆଇଟିସି କ୍ୟାମ୍ପସ୍‌ ଲାୟନ୍ସ କ୍ଲବର ସଂସ୍ଥାପନ ଦିବସ ପାଳିତ

ବଡଗାଁ ଆଇଟିସି କ୍ୟାମ୍ପସ୍‌ ଲାୟନ୍ସ କ୍ଲବର ସଂସ୍ଥାପନ ଦିବସ ପାଳିତ

ବଡଗାଁ,୩୧।୭(ଡି.ଏନ.ଏ): ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା ବଡଗାଁସ୍ଥିତ ଶିଳ୍ପ ତାଲିମ କେନ୍ଦ୍ର(ଆଇଟିସି)ର କ୍ୟାମ୍ପସ ଲାୟନ୍ସ କ୍ଲବର ପଞ୍ଚମ ସଂସ୍ଥାପନ ଦିବସ ଶନିବାର ଆଇଟିସି ସଭା ଗୃହରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

ସ୍କୁଲ ପଛପଟ କୂଅରେ ପଡ଼ି ଛାତ୍ରୀ ମୃତ

ସ୍କୁଲ ପଛପଟ କୂଅରେ ପଡ଼ି ଛାତ୍ରୀ ମୃତ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌/ଅମ୍ବାଭୋନା,୩୧।୭(ଡି.ନ.ଏ.): ବରଗଡ଼ ଜିଲା ଅମ୍ବାଭୋନା ଥାନା ଭୁକ୍ତା ବ୍ଲକ କଲୋନୀ ଉନ୍ନିତ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍କୁଲର ଜଣେ ଷଷ୍ଠଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀ ମଙ୍ଗଳବାର ସ୍କୁଲ ପଛପଟେ ଥିବା ଏକ କୂଅ ଭିତରେ ପଡ଼ି ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି।

ଚେନ୍ନାଇରେ ଅସୀମ କରାଟେ ଏକାଡେମୀର କୃତିତ୍ୱ

ଚେନ୍ନାଇରେ ଅସୀମ କରାଟେ ଏକାଡେମୀର କୃତିତ୍ୱ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୩୧।୭: ତାମିଲନାଡୁର ଚେନ୍ନାଇସ୍ଥିତ ଜେଜେ ଇନ୍‌ଡୋର ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ସର୍ବଭାରତୀୟ ମୱାତେକା ସିଟୋରିଓ କରାଟେ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଗତ୨୮ ଓ ୨୯ରେ ଦୁଇ ଦିନ ଧରି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।