ସମ୍ବଲପୁର

ହାଜତ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା: ପରିବାରକୁ ଭେଟିଲା କଂଗ୍ରେସ, ୩୦ଲକ୍ଷ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବି

ହାଜତ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା: ପରିବାରକୁ ଭେଟିଲା କଂଗ୍ରେସ, ୩୦ଲକ୍ଷ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବି

ସମ୍ବଲପୁର ଅଫିସ,୧୪।୨: ସମ୍ବଲପୁର ଅଇଁଠାପଲି ଥାନା ହାଜତରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଅବିନାଶ ମୁଣ୍ଡାଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ବୁଧବାର କଂଗ୍ରେସର ଏକ ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ ଭେଟିିଛନ୍ତି। କଂଗ୍ରେସର ଏସ୍‌ସି ସେଲ ରାଜ୍ୟ ସଦସ୍ୟ ପ୍ରଦୀପ ମାଝି, କୋରାପୁଟ ବିଧାୟକ କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ସଗରିଆ, ଜୟଦେବ ଜେନା, ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ବିଧାୟକ ନବ କିଶୋର ଦାସ ପ୍ରମୁଖ ସେମାନଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି।

ଆଧାର କାର୍ଡରେ ଅଶ୍ଳୀଳ ଭାଷା

ଆଧାର କାର୍ଡରେ ଅଶ୍ଳୀଳ ଭାଷା

ଧମା, ୧୩। ୨ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକଙ୍କ ଏକକ ପରିଚୟ ପାଇଁ ଆଧାର କାର୍ଡ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ହେଲେ ଏହି ଆଧାର କାର୍ଡ ତିଆରିରେ ଜଡିତ ସଂସ୍ଥାର ମନୋମୁଖୀ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଆଧାରକାର୍ଡରେ ତାଙ୍କ ବାପାଙ୍କ ନାମ ପୂର୍ବରୁ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟମୂଳକ ଭାବେ ଅଶ୍ଳୀଳ ଭାଷାରେ ଗାଳିଗୁଲଜ କରାଯାଇ ଲେଖା ରହିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ-ବଲାଙ୍ଗୀର ଇଣ୍ଟରସିଟି ଧକ୍କାରେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ-ବଲାଙ୍ଗୀର ଇଣ୍ଟରସିଟି ଧକ୍କାରେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ରେଢ଼ାଖୋଲ,୧୩।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସମ୍ବଲପୁର-ତାଳଚେର ରେଳପଥର ରେଢ଼ାଖୋଲ ଷ୍ଟେଶନ ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ମୋଚିବାହାଳ ଓଭର ବ୍ରିଜ ନିକଟରେ ମଙ୍ଗଳବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୧ଟା ବେଳେ ଭୁବନେଶ୍ୱର-ବଲାଙ୍ଗୀର ଇଣ୍ଟରସିଟି ଟ୍ରେନ ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତ ଯୁବକ ଜଣକ ହେଲେ ଚାରମାଳ ଥାନା ଅଧୀନ ମୋଚିବାହାଳ ଗ୍ରାମର ଶିବ ଶବର (୩୦)ବୋଲି ଏସ୍‌ଡିପିଓ ହାଡିବନ୍ଧୁ ସ୍ବାଇଁ କହିଛନ୍ତି। ଶିବ ରେଳ ଲାଇନ ଅତିକ୍ରମ କରୁଥିବା ବେଳେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ବଲାଙ୍ଗୀର ଯାଉଥିବା ଇଣ୍ଟରସିଟି ଟ୍ରେନ ଧକ୍କା ଦେଇଥିଲା।

ଅଟୋ-ବାଇକ ଧକ୍କାରେ ସ୍ବାମୀ ସ୍ତ୍ରୀ ସହ ୩ ଗୁରୁତର

ଅଟୋ-ବାଇକ ଧକ୍କାରେ ସ୍ବାମୀ ସ୍ତ୍ରୀ ସହ ୩ ଗୁରୁତର

ଧମା, ୧୩।୨ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ଧମା କଲେଜ ସମ୍ମୁଖରେ ମଙ୍ଗଳବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଏକ ଅଟୋ ଏବଂ ବାଇକ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ଧକ୍କା ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ୩ ଜଣ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନେ ହେଲେ କିରିତପୁର ଗ୍ରାମର ସୁବ୍ରତ ପାଢ଼ୀ (୫୫) ଓ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ସନ୍ଧ୍ୟା (୪୫) ଏବଂ ଅଟୋ ଡ୍ରାଇଭର ରାଧେଶ୍ୟାମ ରନବିଡା (୩୦)।

ଶ୍ରେୟସ କେଶରଓ୍ବାନୀ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା: ରୋହିତଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ନବୀନଙ୍କୁ ଭେଟିଲା ପରିବାର

ଶ୍ରେୟସ କେଶରଓ୍ବାନୀ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା: ରୋହିତଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ନବୀନଙ୍କୁ ଭେଟିଲା ପରିବାର

ବାମରା, ୧୩।୨ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ବାମରା ବ୍ଲକ ଗଡପୋଷର ଶ୍ରେୟସ କେଶରଓ୍ବାନୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଶେଷରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିଛନ୍ତି। ମଙ୍ଗଳବାର ଭୁବନେଶ୍ୱରସ୍ଥିତ ରାଜ୍ୟ ସଚିବାଳୟରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟାୟକଙ୍କୁ ଶ୍ରେୟସଙ୍କ ଘର ଲୋକେ ଦେଖା କରି ଘଟଣା ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଇଛନ୍ତି। ଅପରାହ୍ନ ସାଢ଼େ ୫ଟାରେ ରେଢ଼ାଖୋଲ ବିଧାୟକ ତଥା ସରକାରୀ ଦଳ ଉପମୁଖ୍ୟ ସଚେତକ ରୋହିତ ପୂଜାରୀଙ୍କ ସହିତ ଶ୍ରେୟସଙ୍କ ବାପା ଶୈଲେସ କେଶରଓ୍ବାନୀ , ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଦେବୀ, କ୍ଷୀରୋଦ କୁମାର ସା, ସତୀଶ ମିଶ୍ର, ନିଲେଶ କେଶରୱାନୀ, ସୁବାସ ଶର୍ମା, ରିମୁ କେଶରୱାନୀ ପ୍ରମୁଖ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭେଟି ଥିଲେ। ନ୍ୟାୟ ଦେବାକୁ ଏମାନେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଥିଳେ। ଏହି ଅବସରରେ ଏକ ଦାବିପତ୍ର ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି। ଶ୍ରେୟସ ମେଡିକାଲରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଥିବାବେଳେ ଦେଇଥିବା ବୟାନର ଏକ ଭିଡିଓ କ୍ଲିପ୍‌ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାଗଜପତ୍ର ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି । ତେବେ ଏ ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଚନ୍ଦ୍ରବାବୁ ନାଇଡୁଙ୍କ ସହ ଫୋନରେ କଥା ହୋଇଥିଲେ। ନିଶ୍ଚିତ ନ୍ୟାୟ ପ୍ରଦାନ କରିବେ ବୋଲି ଚନ୍ଦ୍ରବାବୁ ନବୀନଙ୍କୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛନ୍ତି।

କର୍କଟ ରୋଗୀ ଉଗ୍ରେସନ: ସରକାରୀ ସାହାଯ୍‌ ଗୁଟେ ନ ଭରସା

କର୍କଟ ରୋଗୀ ଉଗ୍ରେସନ: ସରକାରୀ ସାହାଯ୍‌ ଗୁଟେ ନ ଭରସା

ଭବାନୀପାଟଣା, ୧୩।୨ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କଲମପୁର ସଦର ପନ୍‌ଚେତ ଶାଗବାରୀ ଗଁ।ର ବାସିନ୍‌ଦା ହେଉଛନ୍‌ ଉଗ୍ରେସନ ମାଝୀ(୪୦)। କୁଟୁମ୍‌ ବଏଲେ ସ୍ତ୍ରୀ ସନ୍ତୋଷିନୀ ଆର୍‌ ଗୁଟେ ପୁଓ ଗୁଟେ ଝି କେ ନେଇ ତଁ।କର ସଁସାର। ଦୁହି ମାଏଝି ମୁନୁଷ୍‌ କୁଲି ମଜ୍‌ଦୁରି କରି କୁଟୁମ୍‌ ଚଲଉଥିଲେ। ଜମିବାଡ଼ି କିଛି ନାଇଁ ପୁରା ସୁଖବାସୀ ଆଏ ଉଗ୍ରେସନ। ହେଲେ ଭିଲ୍‌ ଦୁଖେସୁଖେ ଚଲିଯାଉଥିଲେ କୁଟୁମ୍‌ଟା। ଗଲା କେତେ ମାସ ତଲେ ଉଗ୍ରେସନର ଦିହି ଖରାପ୍‌ ହେଲା। ପାଖର ଡାକ୍‌ତରଖାନାରେ ଉଷୋକଷା କଲେ ହେଲେ କିଛି ଲାଭ୍‌ ନାଇଁ ହେଲା। ଶେଷେ ଜିଲା ମୁଖିଆ ଡାକ୍‌ତରଖାନାରେ ଭର୍‌ତି ହେଲେ। ସେଠାନେ ବି ବିଫଲ ହେଲାରୁ ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ମୁଖିଆ ଚିକିସତ୍ାଲୟରେ ଭର୍‌ତି ହେଲେ। ନବରଙ୍ଗପୁର ଡାକ୍‌ତରଖାନାରେ କେତେ ଦିନ ଉଷୋକଷା କଲାଉତ୍‌ରୁ ଡାକ୍‌ତର ଉଗ୍ରେସନକେ କର୍କଟ ରୋଗ୍‌ ହେଇଥିବାର କହେଲେ।

ଶହୀଦ୍‌ ବୀର କରୁଣାକର ସିଂ ନାୟକ: ୧୬୦ ବର୍ଷ ଧରି ଅବହେଳିତ ସ୍ମୃତି

ଶହୀଦ୍‌ ବୀର କରୁଣାକର ସିଂ ନାୟକ: ୧୬୦ ବର୍ଷ ଧରି ଅବହେଳିତ ସ୍ମୃତି

କୋଲାବିରା,୧୩।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭାରତର ସଶସ୍ତ୍ର ମୁକ୍ତି ଆନ୍ଦୋଳନର ପ୍ରଥମ ଭାଗରେ ବୀର ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସାଏଙ୍କର ଘନିଷ୍ଠ ସହଯୋଗୀ, ବ୍ରିଟିଶ ଶାସନ ବିରୋଧରେ ଲଢେଇ କରି ଫାଶୀ ଖୁଣ୍ଟରେ ଝୁଲିଥିବା କୋଲାବିରା ମାଟିର ବୀର ସନ୍ତାନ ଶହୀଦ୍‌ ଜମିଦାର କରୁଣାକର ସିଂ ନାୟକଙ୍କ ବଳିଦାନ ଦିବସ ସୋମବବାର ଶହୀଦ୍‌ ବୀର କରୁଣାକର ସିଂ ନାୟକ ସ୍କୃତି କମିଟି ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଲଖନପୁର ତହସିଲ: ଚାଲିଛି ବେଆଇନ୍‌ ଇଟାଭାଟି

ଲଖନପୁର ତହସିଲ: ଚାଲିଛି ବେଆଇନ୍‌ ଇଟାଭାଟି

ଲଖନପୁର,୧୩। ୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)-ବ୍ୟାପକଭାବେ ମାଟିଇଟା ତିଆରି ହେବା ଫଳରେ ମୃର୍ତିକା କ୍ଷୟ ହେବା ସାଙ୍ଗକୁ ବାୟୁମଣ୍ଡଳର ଉତ୍ତାପ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ଏଥିପାଇଁ ମାତ୍ରାଧିକ ପ୍ରଦୂଷଣ ହେଉଛି। ଫଳରେ ଜୀବଜଗତ ପ୍ରଭାବିତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଏନେଇ ପରିବେଶବିତ୍‌ମାନେ ଉଦ୍‌ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରି ପାଉଁଶ ମିଶ୍ରିତ ସିମେଣ୍ଟଇଟା ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ। ଏହାକୁ ବିଚାରକୁ ନେଇ ଗତ ୨୦୧୬ମସିହାରେ ତାରାଦତ କମିଶନରଙ୍କ ତରଫରୁ ଇଟାଭାଟି ଖୋଲିବାକୁ କାହାରିକୁ ଅନୁମତି ନ ଦେବା ପାଇଁ ରାଜସ୍ବ ବିଭାଗକୁ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରିଥିଲେ। ଏହାର ବିକଳ୍ପଭାବେ ପାଉଁଶ ମିଶ୍ରିତ ସିମେଣ୍ଟ ଇଟା ତିଆରି ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ଋଣ ଆକାରରେ ସରକାରୀ ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦେଉଛନ୍ତି।

ଲୋକଙ୍କ କବ୍‌ଜାରେ ହାତୀ କରିଡର

ଲୋକଙ୍କ କବ୍‌ଜାରେ ହାତୀ କରିଡର

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୧୩।୨-ଏବେ ହାତୀପଲ ଜନବସତି ମୁହଁ। । ହାତୀପଲ ଜଙ୍ଗଲ ଛାଡ଼ି ଗାଁ,ଗଣ୍ଡାରେ ବୁଲୁଛନ୍ତି । ଲୋକମାନଙ୍କ ଘର ଦ୍ୱାରା ଭାଙ୍ଗୁଛନ୍ତି । ଲୋକଙ୍କ ଧାନ ଚାଉଳ ଖାଉଛନ୍ତି । ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଅନେକ ମୃତାହତ ହେଉଛନ୍ତି । ଲୋକେ ବି ହାତୀଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରିବାକୁ ପଛାଉ ନାହାନ୍ତି । ଏପରି ହାତୀ ମଣିଷ ଲଢ଼େଇ ଭିତରେ ଦିନକୁ ଦିନ ପରିସ୍ଥିତି ଅସମ୍ଭାଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ।

ଚାଷ କାମରେ ବ୍ୟବହାର ହେଉଛି ଔଷଧଯୁକ୍ତ ମଶାରୀ

ଚାଷ କାମରେ ବ୍ୟବହାର ହେଉଛି ଔଷଧଯୁକ୍ତ ମଶାରୀ

ବଣାଇଁ,୧୩।୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ମଶାବାହିତ ମାଲେରିଆ, ଡେଙ୍ଗୁ ରୋଗର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସଂସ୍ଥା (ଏନଭିବିଡିସିପି)ର ଓ୍ୟଷଧଲେପନ ମଶାରି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ତରଫରୁ ଓଡିଶାର କୋଣ ଅନୁକୋଣରେ ପ୍ରତି ପରିବାରଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି। ମାତ୍ର ବିଡ଼ମ୍ବନାର ବିଷୟ, ଏହି ମୂଲ୍ୟବାନ ମଶାରିଗୁଡ଼ିକ ମଶା ଦାଉରୁ ରକ୍ଷା ପାଇଁ ଘରେ ବ୍ୟବହାର କରାନଯାଇ ଚାଷ କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ହେଉଥିବା ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ବଣାଇଁ ଉପଖଣ୍ଡରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ++

ପୋଲିସ ଇନ୍ସପେକ୍ଟରଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ

ବୌଦ୍ଧ,୧୨।୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ବୌଦ୍ଧ ପୋଲିସରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଜଣେ ଇନ୍ସପେକ୍ଟରଙ୍କର ଶନିବାର ରାତିରେ ସନ୍ଦେହଜନକ ଭାବେ ନିଜ ସରକାରୀ ବାସଭବନରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ତାଙ୍କ ନାମ ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ଚୌଧୁରୀ। ଚୌଧୁରୀ ନିକଟରେ ବୌଦ୍ଧ ଜିଲାରୁ ଅନ୍ୟତ୍ର ବଦଳି ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ରିଲିଭ୍‌ କରାଯାଇ ନ ଥିଲା। ଏହାବ୍ୟତୀତ ତାଙ୍କର ଦୀର୍ଘମାସର ଦରମା ବନ୍ଦ କରାଯାଇଥିଲା। ନିକଟରେ ଚୌଧୁରୀଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଜିଲାର ଉଚ୍ଚ

ଅଷ୍ଟମ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ବ୍ୟାଡ୍‌ମିଣ୍ଟନ, ବଲାଙ୍ଗୀରର ମୁନା-ସୋରେନ ଯୋଡ଼ି ଚାମ୍ପିୟନ

ଅଷ୍ଟମ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ବ୍ୟାଡ୍‌ମିଣ୍ଟନ, ବଲାଙ୍ଗୀରର ମୁନା-ସୋରେନ ଯୋଡ଼ି ଚାମ୍ପିୟନ

ବୌଦ୍ଧ,୧୨।୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଫେବୃୟାରୀ ୯ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ତିନିଦିନିଆ ଅଷ୍ଟମ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ବ୍ୟାଡ୍‌ମିଣ୍ଟନ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ରବିବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ବଲାଙ୍ଗୀରର ମୁନା ଓ ସୋରେନଙ୍କ ଯୋଡ଼ି ଚାମ୍ପିୟନ ହୋଇଛି। ସେହିପରି ଦ୍ୱିତୀୟ, ତୃତୀୟ ଓ ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ଯଥାକ୍ରମେ ପୁରୀର ପ୍ରମୋଦ-ଋଷି, ନବରଙ୍ଗପୁରର ଚନ୍ଦନ-ଅତୁଲ ଏବଂ ଫୁଲବାଣୀର ବଣ୍ଟି-ରାଜା ଯୋଡ଼ି ରହିଛନ୍ତି।

କୋଶଳ ଜନତା ଦଳର ପଥପ୍ରାନ୍ତ ସଭା

ବଣାଇଁ,୧୨।୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ବଣାଇଁଠାରେ କୋଶଳ ରାଜ୍ୟ ଗଠନ ପାଇଁ କୋଶଳ ଜନତା ଦଳର ଏକ ପ୍ରଥପ୍ରାନ୍ତ ସଭା ଆୟୋଜିତ ହୋଇଛି। ବଣାଇଁକୁ ତୁରନ୍ତ ବିଜ୍ଞାପିତ ଅଞ୍ଚଳ ଦାବି ସହ କୋଶଳ ରାଜ୍ୟ ଗଠନ ହେଲେ ଉପଖଣ୍ଡକୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଜିଲାର ମାନ୍ୟତା ଦେବା ଲାଗି କୋଶଳ ଜନତାଦଳ ପ୍ରତିବଦ୍ଧ ବୋଲି ଦଳର ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ବୈଦନାଥ ମିଶ୍ର ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ପଥପ୍ରାନ୍ତ ସଭା ବଣାଇଁଗଡ଼ର ବାଣେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିର, ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ, ପୋଷ୍ଟଅଫିସ ଛକ ଓ ରଥଛକଠାରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା।

ପିଲାଙ୍କୁ କାଠ ବୋଝ ବୁହାଇ ନିର୍ଯାତନା

ପିଲାଙ୍କୁ କାଠ ବୋଝ ବୁହାଇ ନିର୍ଯାତନା

ବଡ଼ଗଁ।,୧୨।୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଏକ ପ୍ରଗତିଶୀଳ ରାଷ୍ଟ୍ର ଗଠନର ଲକ୍ଷ୍ୟ ନେଇ ଶିକ୍ଷାକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ଅଗ୍ରାଧିକାର ଦିଆଯାଉଛି। ସମାଜର ସବୁ ବର୍ଗର ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷିତ କରାଇବା ଦିଗରେ ସରକାରୀସ୍ତରରେ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଢାଞ୍ଚାଗତ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଅଣାଯାଇଛି।

ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହରାଇ ଓଲଟିଲା କାର୍‌, ୪ ଆହତ

ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହରାଇ ଓଲଟିଲା କାର୍‌, ୪ ଆହତ

ବଡ଼ଗଁ।, ୧୨। ୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ବଡ଼ଗଁ। ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ତୁଡ଼ାଲଗା ନିକଟ ମହାପଡ଼ା, ଚାବୁରୀ ଛକ (୧୦ ନମ୍ବର ରାଜ୍ୟ ରାଜପଥ)ଠାରେ ରବିବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୯ଟାରେ କୁଲାବିରାରୁ ରାଉରକେଲା ଯାଉଥିବା ଏକ ଏସେଣ୍ଟ କାର (ଓଡି ୨୩ସି ୨୧୮୮) ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହରାଇ ଓଲଟି ପଡ଼ିଛି।

ଟ୍ରକ-ବୋଲେରୋ ଧକ୍କା, ୫ ଗୁରୁତର

ବଡ଼ଗଁ।,୧୨।୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ବଡ଼ଗଁା ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ରବିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଟ୍ରକ-ବୋଲେରୋ ମଧ୍ୟରେ ଧକ୍କା ଘଟିଛି। ପୁରୁକାପାଲି ଛକଠାରେ ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି।

ଅଶୋକଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର କଲେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୧।୨ ବରଗଡ଼ ଜିଲା ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନରେ ଦଳୀୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅଶୋକ କୁମାର ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କ ପ୍ରଚାର ପାଇଁ ରବିବାର କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଆସିଥିଲେ। ଦଳୀୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅଶୋକ ଓ ଅନ୍ୟ ନେତୃମଣ୍ଡଳୀଙ୍କ ସହ ସେ ବିଜେପୁର ଓ ଗାଇସିଲେଟ୍‌ ବ୍ଲକର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ସଭା ଓ ରୋଡ୍‌ ସୋ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରଚାର କରିଥିଲେ। ଗାଇସିଲେଟ୍‌ ବ୍ଲକର ଗୁଦେରପାଲି, ଭଟିଗାଁରେ ସଭା ହୋଇଥିବାବେଳେ ବାଦିପାଲିରେ ରୋଡ୍‌ ସୋ ହୋଇଥିଲା। ସେହିପରି ବିଜେପୁର ବ୍ଲକର କନପୁରୀ, ତାଲପଦରରେ ସଭା ହୋଇଥିଲା। ଗୁଦେରପାଲି ନିର୍ବାଚନୀ ସଭାରେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ନିଜ ଭାଷଣରେ ନବୀନ ସରକାରକୁ ଅପାରଗ ବୋଲି ଅଭିହିତ କରିଥିଲେ। ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର କହିଥିଲେ, ଭୋଟ୍‌ ମାଗିବା ଆମର ଦାୟିତ୍ୱ, କିନ୍ତୁ ଭୋଟ୍‌ ଦେବା ଆପଣଙ୍କ ଅଧିକାର । ରାଜ୍ୟରେ ଦୀର୍ଘ ୧୮ବର୍ଷ ଧରି ନବୀନ ଶାସନ ଚାଲିଛି। କିନ୍ତୁ ଏ ଅଞ୍ଚଳର କୌଣସି ବିକାଶ ହୋଇ ପାରି ନାହିଁ । ଏଠାକୁ ପାନୀୟଜଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପହଞ୍ଚି ପାରି ନ ଥିବାବେଳେ ଜଳସେଚନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇ ନ ଥିବା ଯୋଗୁ ଅଞ୍ଚଳରେ କ୍ରମାଗତ ମରୁଡ଼ି ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜୁଛି ।

ଭାଜପା ପ୍ରଚାର ଗାଡ଼ି ଅଟକ

ଭାଜପା ପ୍ରଚାର ଗାଡ଼ି ଅଟକ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୧।୨ ବରଗଡ଼ ଜିଲା ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ରବିବାର ଦଳର ଷ୍ଟାର ପ୍ରଚାରକ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନଙ୍କ ପ୍ରଚାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଥିଲା । ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ବିଜେପୁର ଓ ଗାଇସିଲେଟ ବ୍ଲକର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳ ଗସ୍ତ କରି ଦଳୀୟ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର କରିଥିଲେ। ତେବେ ଆବଶ୍ୟକ ଅନଚମତି ନ ଥିବାରୁ ଦଳର ପ୍ରଚାର ଗାଡ଼ିକୁ ଗୁଦେରପାଲି ଛକ ନିକଟରେ ସାଧାରଣ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ଅଟକ ରଖିଥିଲେ । ଭାଜପାର ଦଳୀୟ ଚିହ୍ନରେ ସଜ୍ଜିତ ଏକ ପ୍ରଚାର ଗାଡ଼ି ଯାଉଥିବାବେଳେ ସାଧାରଣ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ଅଭିଷେକ ଚନ୍ଦ୍ର ସେହି ଗାଡ଼ିକ ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କୁ ପ୍ରଚାର ଅନୁମତି କାଗଜାତ୍‌ ଦେଖାଇବାକୁ କହିଥିଲେ। ମାତ୍ର ଗାଡ଼ି ଚାଳକ ଦେଖାଇ ପାରି ନ ଥିଲେ । ଫଳରେ ସେଠାରେ ଗାଡ଼ି ଅଟକ ରଖିବାକୁ କହିଥିଲେ ।

ନିଆରା ଢଙ୍ଗରେ ପ୍ରଚାର

ନିଆରା ଢଙ୍ଗରେ ପ୍ରଚାର

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୧।୨ ବରଗଡ଼ ଜିଲା ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ରବିବାର ଉଭୟ ଭାଜପା ଓ ବିଜେଡ଼ି ଦଳର ତୁଙ୍ଗନେତା, ମନ୍ତ୍ରୀ ଦଳୀୟ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର ଚଳାଇଥିଲେ । ତେବେ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ପ୍ରଣୟ କୁମାର ସାହୁଙ୍କ ପ୍ରଚାର ଥିଲା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ ।

ମହିଳା ଭୋଟରଙ୍କ ଉପରେ ସବୁ ଦଳର ନଜର

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୧।୨ ବରଗଡ଼ ଜିଲା ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନକୁ ଆଉ ମାତ୍ର ୧୩ଦିନ ବାକି ରହିଛି। ମାତ୍ର ନିର୍ବାଚନ ଜିତିବାକୁ ଦଳୀୟ ନେତାଙ୍କ ଅଙ୍କକଷା ସରିନାହିଁ। କେଉଁ ଦଳ ସ୍ବାଧୀନ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଭୋଟ୍‌ ବିଭାଜନ ଉପରେ ଭରସା ରଖିଛି ତ ଆଉ କିଏ ଚାଷୀ, ବୁଣାକାର ତଥା କୁଲିତା ଜାତିର ଭୋଟ୍‌ ନିଜ ଦଳ ସପକ୍ଷରେ ଆଣିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ମହିଳା ମତଦାତାଙ୍କ ଭୂମିକା ଯଥେଷ୍ଟ ରହିଛି। ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ୧୯୯୧ ମସିହାରେ ପ୍ରଥମ ଉପନିର୍ବାଚନ ହୋଇଥିଲା ା ସେଥିରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ପଛରେ ପକାଇ ମହିଳା ପ୍ରାର୍ଥୀ (ଜନତା ଦଳ)ର କିଶୋରୀମଣି ସିଂ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲେ । ଫଳରେ ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନରେ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରାଧାନ୍ୟକୁ ସବୁଦଳ ମଧ୍ୟ ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରି ସାରିଲେଣି ।

 ଖୋର୍ଦ୍ଧା-ବଲାଙ୍ଗୀର ରେଳପଥକୁ ନେଇ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର

ଖୋର୍ଦ୍ଧା-ବଲାଙ୍ଗୀର ରେଳପଥକୁ ନେଇ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର

ସୋନପୁର,୧୧।୨(ନି.ପ୍ର.)- ଚଳିତ ରେଳ ବଜେଟ୍‌ରେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା-ବଲାଙ୍ଗୀର ରେଳପଥ ପାଇଁ ୬୨୫ କୋଟି ବ୍ୟୟ ବରାଦ ହୋଇଛି। ଗତ ବଜେଟ୍‌ରେ ୬୪୨କୋଟି ବ୍ୟୟ ବରାଦ ହୋଇଥିଲା। ସନ୍ତୋଷଜନକ ବ୍ୟୟ ବରାଦ ପରେ ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ ହୋଇଥିବା ୨୨କି.ମି. ରେଳପଥ ପାଇଁ ବଲାଙ୍ଗୀର ପଟୁ ଗତବର୍ଷଠାରୁ କାମ ଚାଲିଛି। ୨୦୨୧ଜୁନ୍‌ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପ କାମ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରାଯିବ ବୋଲି ରେଳ ବିଭାଗ ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏମଓୟୁ ସ୍ବାକ୍ଷର କରିଛନ୍ତି। ତେବେ କାର୍ଯ୍ୟ ଯେପରି ମନ୍ଥର ଗତିରେ ଚାଲିଛି ଧାର୍ଯ୍ୟ ସମୟରେ ନିର୍ମାଣ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବା ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ସରକାରୀ ଉଦାସୀନତା ଓ ରାଜନୈତିକ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତିର ଅଭାବ ଯୋଗୁ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟ ବିଳମ୍ବ ହେଉଥିବା ଶନିବାର ସୋନପୁର କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ ସଭାଗୃହରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଆଲୋଚନାଚକ୍ରରେ ମତପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ: ସ୍ବାଧୀନ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିବେ ଭୋଟ୍‌ ବିଭାଜନ

ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ: ସ୍ବାଧୀନ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିବେ ଭୋଟ୍‌ ବିଭାଜନ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୧।୨- ବରଗଡ଼ ଜିଲା ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନକୁ ଆଉ ୨ ସପ୍ତାହ ବାକି ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ଏବେଠାରୁ ଏହି ଉପନିର୍ବାଚନ ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରସଙ୍ଗ ପାଲଟିଛି। ୨୦୧୯ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଉପନିର୍ବାଚନକୁ ସେମି ଫାଇନାଲ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରମୁଖ ଦଳ କଂଗ୍ରେସ, ବିଜେଡ଼ି ଓ ଭାଜପା ମଧ୍ୟରେ ବଳ କଷାକଷି ଚାଲିଛି। ସବୁଥିରେ ଦଳୀୟ ନେତୃବୃନ୍ଦ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ ଓ ଆରୋପ ପ୍ରତ୍ୟାରୋପ ମାଧ୍ୟମରେ ଦଳର ପତିଆରା ଜାହିର କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହି ଉପନିର୍ବାଚନରେ ସ୍ବାଧୀନ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଭୂମିକା ଯଥେଷ୍ଟ ଅଧିକ ରହିଛି। ବିଜେପୁର ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ସ୍ବାଧୀନ ପ୍ରାର୍ଥୀ କେବେ ହେଲେ ବିଜୟ ମୁକୁଟ ପିନ୍ଧି ନାହାନ୍ତି ସତ, ମାତ୍ର ବିଗତ ନିର୍ବାଚନଗୁଡ଼ିକରେ ସେମାନେ ହିଁ ଏଠାରେ ହାର୍‌ଜିତ୍‌ର ଫଇସଲା କରିଥିବା ନଜିର ରହିଛି।

ହାତୀ ଉପଦ୍ରବରେ ଗଲା ଆଉ ଏକ ଜୀବନ

ହାତୀ ଉପଦ୍ରବରେ ଗଲା ଆଉ ଏକ ଜୀବନ

ନୂଆଗାଁ,୧୦।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ଉପାନ୍ତ ନୂଆଗାଁ ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଦିନକୁ ଦିନ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ। ହାତୀଙ୍କ ତାଣ୍ଡବରେ ଜୀବନ ହାନି ଘଟିଚାଲିଛି। ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ହାତୀ ଦାଉରୁ ସୁରକ୍ଷା ନେଇ ଅଦ୍ୟାବଧି ଆଖିଦୃଶିଆ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇନଥିବା ବେଳେ ବିଗତ ୨ ମାସରେ ନୂଆଗାଁ ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ୫ଜଣ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ସାଧାରଣରେ ଉଦବେଗ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

୩ ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ଡକାୟତ ଗିରଫ

୩ ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ଡକାୟତ ଗିରଫ

କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା,୧୦।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ୩ ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ଡକାୟତଙ୍କୁ ଶୁକ୍ରବାର କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିଛି। ପୋଲିସ ତାଙ୍କଠାରୁ ଚୋରା ସ୍କୋର୍ପିଓ ଗାଡ଼ି (ନଂ.ସିଜି୧୦-ଏଇ-୮୧୨୦) ଜବତ କରିଛି। ଏହାକୁ ପୋଲିସ ନିଜ ହେପାଜତରେ ରଖିଛି। ତଦନ୍ତରୁ ଉକ୍ତ ଗାଡ଼ିକୁ ସେମାନେ ଲୁଟ୍‌ କରି କୁଅଁାରମୁଣ୍ଡାର ଶୀତଲ ପୋଥାଲଙ୍କୁ ବିକ୍ରି କରିଥିବା ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ ହୋଇଛି। ଗିରଫ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ହେଲେ ବିହାର ରାଜ୍ୟ ରାଘବପୁର ଥାନା ହୁଲାସ ଗ୍ରାମର ନବୀନ କୁମାର ଝା(୪୫), ବଣେଇ ଥାନା କଣ୍ଠଯୋଡି ଗ୍ରାମର ନିତୀଶ କୁମାର ମିଶ୍ର(୨୨), ବୀରମିତ୍ରପୁର ଥାନା କୋଲଦଫେଇର ଶିବଚରଣ ଗୋପ(୩୦) । ଦଫା ୩୭୯, ୪୨୦, ୪୬୮, ୪୭୧, ୩୨୮, ୩୪ ଆଇପିସି ମାମଲା(ନଂ.୧୭/୧୮)ରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଶୁକ୍ରବାର କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଡକାୟତି ଗ୍ୟାଙ୍ଗ୍‌ର ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଝା ନାମକ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ସଦସ୍ୟ ଫେରାର ଅଛନ୍ତି। ଏମାନେ ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ଡକାୟତି ଗ୍ୟାଙ୍ଗର ସଦସ୍ୟ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି। ରାସ୍ତାକଡ଼ରୁ ଗାଡ଼ି ଲୁଟ୍‌ ସହ ଏକାଧିକ ଡକାୟତି ଘଟଣାରେ ଏମାନଙ୍କ ସମ୍ପୃକ୍ତି ଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି।