ସମ୍ବଲପୁର

ନଲ୍‌ଚୁଆଁରୁ ବାହାରୁଛେ ଗୁଲିଆ ପାଏନ୍‌

ନଲ୍‌ଚୁଆଁରୁ ବାହାରୁଛେ ଗୁଲିଆ ପାଏନ୍‌

ବଙ୍ଗୋମୁଣ୍ଡା, ୫ା୧୮(ଡିଏନ୍‌ଏ): ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ବଙ୍ଗୋମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ୍‌ ଚୁଲିଫୁଙ୍କା ପଁଚେତ୍‌ର ବରକାନୀ ଗଁାର ନୂଆପଡାରେ ଥିବାର ଗୁଟେବଲି ନଲ୍‌ଚୁଆଁରୁ ଦୂଷିତ ପାଏନ୍‌ ବାହାରୁଛେ। 

ଡିସେମ୍ବର ଶେଷସୁଦ୍ଧା ବାହ୍ୟ ମଳମୁକ୍ତ ହେବ ବୀରମହାରାଜପୁର ବ୍ଳକ

ଡିସେମ୍ବର ଶେଷସୁଦ୍ଧା ବାହ୍ୟ ମଳମୁକ୍ତ ହେବ ବୀରମହାରାଜପୁର ବ୍ଳକ

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୪ା୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁର ବ୍ଳକକୁ ଚଳିତ ମାସ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ବାହ୍ୟ ମଳମୁକ୍ତ ବ୍ଳକରେ ପରିଣତ କରିବା ପାଇଁ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରଚେଷ୍ଟା ଜାରି ରହିଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ଏ ନେଇ ଏକ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ ସ୍ଥାନୀୟ ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ସାଭା ଗୃହଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଜିଲା ଗ୍ରାମ ଉନ୍ନୟନ ସଂସ୍ଥା ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସୂର୍ଯ୍ୟନାରାୟଣ ଦାଶ ବୈଠକରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ କରିଥିଲେ। 

ଭିନ୍ନକ୍ଷମଙ୍କୁ ଦିଆଗଲା ଇଭିଏମ୍‌, ଭିଭିପେଡ୍‌ ମେଶିନ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ

ଭିନ୍ନକ୍ଷମଙ୍କୁ ଦିଆଗଲା ଇଭିଏମ୍‌, ଭିଭିପେଡ୍‌ ମେଶିନ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୪ା୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁର ବ୍ଳକର ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଓ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ସଶକ୍ତିକରଣ ବିଭାଗ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ସଭା ଓ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ସହ ଭିନ୍ନକ୍ଷମଙ୍କ ସକାଶେ ବିଶେଷ ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

୧୨୦ ଛାତ୍ରୀନେଲେ ଆତ୍ମ ସୁରକ୍ଷା ତାଲିମ

୧୨୦ ଛାତ୍ରୀନେଲେ ଆତ୍ମ ସୁରକ୍ଷା ତାଲିମ

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୪ା୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁର କଲେଜରେ ଅଧ୍ୟୟନରତ ୧୨୦ଜଣ ଛାତ୍ରୀ ଆତ୍ମ ସୁରକ୍ଷା କୌଶଳ ତାଲିମ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି।  ଅଧ୍ୟାପିକା ଜାମିନି ଦାଶ ଓ ସାଗରିକା ବିଶିଙ୍କ ତତ୍ୱାବଧାନରେ ପ୍ରଶିକ୍ଷିକା ସୂର୍ଯ୍ୟଯୋତି ପ୍ରଧାନ ଓ ଶିବାନୀ ପଧାନ ଯୁକ୍ତ ୩ ଶ୍ରେଣୀର ୧୨୦ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ୧୨ଦିନ ବ୍ୟାପୀ ଆତ୍ମ ସୁରକ୍ଷା କୈଶଳ ସମ୍ପର୍କରେ ତାଲିମ ଦେଇଥିଲେ। 

ମୃତଦେହ କାନ୍ଧେଇ ୨ କିମି ଶ୍ମଶାନକୁ ନେଲେ ବିଡିଓ: ସହଯୋଗ କଲେ ଆଇନଜୀବୀ, ସାମାଜିକ କର୍ମୀ

ମୃତଦେହ କାନ୍ଧେଇ ୨ କିମି ଶ୍ମଶାନକୁ ନେଲେ ବିଡିଓ: ସହଯୋଗ କଲେ ଆଇନଜୀବୀ, ସାମାଜିକ କର୍ମୀ

ଖପ୍ରାଖୋଲ,୪।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବର୍ତ୍ତମାନ ସମାଜ ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରଗତି କରିଥିଲେ ବି ବଞ୍ଚି ରହିଛି ଅନେକ କୁସଂସ୍କାର। ଏହାର ବଶବର୍ତ୍ତୀ ହୋଇ ଲୋକେ ମାନବିକତା ଭୁଲିଯାଉଛନ୍ତି। ବେଳେବେଳେ କୌଣସି ଅସହାୟ, ଅପରିଚିତ କିମ୍ବା ସାମାଜିକ ବାସନ୍ଦ ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଘଣ୍ଟା ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଡ଼ି ରହିଲେ ବି ସଂସ୍କାର ପାଇଁ କେହି ଆଗକୁ ଆସୁନାହାନ୍ତି।

ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ମାନ୍ୟତା ଦାବି; ୧୨ଘଣ୍ଟା ଲାଠୋର ବନ୍ଦ

ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ମାନ୍ୟତା ଦାବି; ୧୨ଘଣ୍ଟା ଲାଠୋର ବନ୍ଦ

ଲାଠୋର, ୪ା୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଲାଠୋର ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଲାଗି ରହିଥିବା ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ତଥା ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରକୁ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରର ମାନ୍ୟତା ଦେବା ଦାବିରେ ମଙ୍ଗଳବାର ୧୨ଘଣ୍ଟିଆ ଲାଠୋର ବନ୍ଦ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣଭାବେ ଶେଷ ହୋଇଛି। 

ଦ୍ରୋଣାଚାର୍ଯ୍ୟ ସ୍କୁଲର ୧୩ତମ ବାର୍ଷିକ କ୍ରୀଡା ଉତ୍ସବ

ଦ୍ରୋଣାଚାର୍ଯ୍ୟ ସ୍କୁଲର ୧୩ତମ ବାର୍ଷିକ କ୍ରୀଡା ଉତ୍ସବ

କେସିଙ୍ଗା,୩।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କେସିଙ୍ଗା ବ୍ଲକ ଅଧୀନ କେନ୍ଦୁପଡାସ୍ଥିତ ଦ୍ରୋଣାଚାର୍ଯ୍ୟ ସ୍କୁଲର ୧୩ତମ ବାର୍ଷିକ କ୍ରୀଡା ଉତ୍ସବ ସୋମବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । 

ବିଦ୍ୟୁତ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି କର୍ମଚାରୀ ମୃତ୍ୟୁ: କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ

ବିଦ୍ୟୁତ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି କର୍ମଚାରୀ ମୃତ୍ୟୁ: କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ

ଲଖନପୁର,୩।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)-ଝାରସୁଗୁଡା ଜିଲା ବେଲପାହାଡ ବିଦ୍ୟୁତ ସେକ୍‌ସନ୍‌ ଅଧିନ ଝାରୁପଡା ସବ୍‌ଷ୍ଟେଶନ୍‌ର ରେଙ୍ଗାଲି ଗ୍ରାମରେ ସୋମବାର ସକାଳ ସାଢେ ୮ଟାରେ ଜଣେ ଲାଇନ୍‌ମ୍ୟାନ ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମରରେ ଜର ବାନ୍ଧୁଥିବାବେଳେ ବିଦ୍ୟୁତ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଛନ୍ତି। 

ପାଣି ପାଇଁ ଶ୍ରେଣୀ ବର୍ଜନ

ପାଣି ପାଇଁ ଶ୍ରେଣୀ ବର୍ଜନ

ଦେବଗଡ଼, ୩।୧୦ (ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଦେବଗଡ଼ ସୁନାମୁଣ୍ଡାସ୍ଥିତ ନବୋଦୟ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପାଣି ଆସୁନଥିବାରୁ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନେ ଶ୍ରେଣୀ ବର୍ଜନ କରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି। 

ହାଇକୋର୍ଟର ସ୍ଥାୟୀ ବେଞ୍ଚ୍‌ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦାବିରେ ଆଜି ବଲାଙ୍ଗୀର ବନ୍ଦ

ହାଇକୋର୍ଟର ସ୍ଥାୟୀ ବେଞ୍ଚ୍‌ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦାବିରେ ଆଜି ବଲାଙ୍ଗୀର ବନ୍ଦ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ୍‌, ୩।୧୨: ହାଇକୋର୍ଟର ସ୍ଥାୟୀ ବେଞ୍ଚ୍‌ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦାବିରେ ସୋମବାର ୨୪ ଘଣ୍ଟିଆ ବଲାଙ୍ଗୀର ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦିଆଯାଇଛି। ଜିଲା ଓକିଲ ସଂଘ ଓ ମିଳିତ କ୍ରିୟାନୁଷ୍ଠାନ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ଏହି ବନ୍ଦ ପାଳନ କରାଯାଉଛି।

ବାର-ବେଞ୍ଚ ସମ୍ପର୍କ ନ୍ୟାୟିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ତ୍ୱରାନ୍ବିତ କରିବ

ବାର-ବେଞ୍ଚ ସମ୍ପର୍କ ନ୍ୟାୟିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ତ୍ୱରାନ୍ବିତ କରିବ

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୩-୧୨ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ନ୍ୟାୟିକ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଆଇନଜୀବୀ ହେଉଛନ୍ତି ଜାଗ୍ରତ ପ୍ରହରୀ। ତେଣୁ ସେମାନେ ପରିଶ୍ରମୀ ହେବାସହ ନିର୍ଭିକ ଓ ନିଷ୍ଠାପର ଭାବେ ଦାୟିତ୍ୱ ନିର୍ବାହ କଲେ ବିଚାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ସୁଗମ ହୋଇ ପାରିବ ଓ ଠିକଣା ବାଟରେ ଯିବ।

ରାଷ୍ଟ୍ର ନିର୍ମାଣରେ ମହିଳାଙ୍କ ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ

ରାଷ୍ଟ୍ର ନିର୍ମାଣରେ ମହିଳାଙ୍କ ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ

   ସୋନପୁର,୨।୧୨(ନି.ପ୍ର): ଭାରତ ତାର ପୂର୍ବ ଗୌରବ ହରାଇଛି। ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଭାବନା ହ୍ରାସ ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ପ୍ରଚଳିତ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା, ଶତାଧିକ ବର୍ଷର ବିଦେଶୀ ଶାସନ ଓ ଆକ୍ରମଣକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବାରମ୍ବାର ଲୁଣ୍ଠନ ଯୋଗୁଁ ଏପରି ହୋଇଛି। ତେଣୁ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶପ୍ରେମ ଜାଗ୍ରତ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। 

ବନ କର୍ମଚାରୀ ଉଦ୍ଧାର କଲେ ମୃତ ହେଟାବାଘ

ବନ କର୍ମଚାରୀ ଉଦ୍ଧାର କଲେ ମୃତ ହେଟାବାଘ

ବଡଗାଁ, ୨।୧୨ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା ବଡଗାଁ ଫରେଷ୍ଟ ରେଞ୍ଜ କର୍ମଚାରୀମାନେ ରବିବାର ସକାଳେ ପଦମପୁର ଗ୍ରାମର ବିଲରୁ ଏକ ମୃତ ହେଟାବାଘ (ହାଇନା) ଉଦ୍ଧାର କରି ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ କଲାପରେ ପୋତିଛନ୍ତି । ସକାଳେ ରେଞ୍ଜର ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର ଫୋନରେ ସୂଚନାପାଇଲା ପରେ ଫରେଷ୍ଟର ବିନୋଦ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ସହିତ ଷ୍ଟାପ୍‌ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ହେଟାବାଘର ମୃତ ଶରିରୀକୁ ବଡଗାଁ ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସାଳୟକୁ ଆଣି ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ କରିବାରେ ଉଚ୍ଚ ସ୍ଥାନରୁ ପଡି ଆହତ ହେଲାପରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ନାକରୁ ରକ୍ତ ବୋହିବା ସହ ଆଖି ତଳେ କ୍ଷତ ଚିହ୍ନ ହୋଇଛି । 

ନୂଆଗାଁରେ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ କ୍ରୀଡା ପ୍ରତିଯୋଗୀତା: ଭୀମଭୋଇଙ୍କ ବାଣୀ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କ ହୃଦୟସ୍ପର୍ଶି ହେଉ

ନୂଆଗାଁରେ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ କ୍ରୀଡା ପ୍ରତିଯୋଗୀତା: ଭୀମଭୋଇଙ୍କ ବାଣୀ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କ ହୃଦୟସ୍ପର୍ଶି ହେଉ

ନୂଆଗାଁ, ୨।୧୨ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ଭଗବାନଙ୍କ ସୃଷ୍ଟିରେ ସବୁ ମଣିଷ ସମାନ, ତେବେ ବିଧିର ବିଧାନ ଅନୁଯାୟୀ ଧରାପୃଷ୍ଠରେ ଜନ୍ମ ନେଇଥିବା ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗମାନେ ନିଜକୁ କୌଣସି ଗୁଣରେ ହେୟ ମନେକରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଜଣେ ଭଲ ମଣିଷ ପରି ସେମାନେ ବି କାମ କରିପାରିବେ ସେମାନଙ୍କ ଉନ୍ନତ ଚିନ୍ତାଧାରା, ଆଚାର ବ୍ୟବହାର, ଭଲ ସ୍ବଭାବ ସେମାନଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚିତ ରୂପେ ସମାଜର ମୁଖ୍ୟ ସ୍ରୋତରେ ସାମିଲ କରିବା ନେଇ ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରିବ। ତେଣୁ ସମସ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷ 

ପୋଲିସ ଅସ୍ତ୍ରାଗାରରୁ ମ୍ୟାଗାଜିନ୍‌,ଗୁଳି ଚୋରି ଘଟଣାରେ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ଗିରଫ

ପୋଲିସ ଅସ୍ତ୍ରାଗାରରୁ ମ୍ୟାଗାଜିନ୍‌,ଗୁଳି ଚୋରି ଘଟଣାରେ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ଗିରଫ

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼, ୨।୧୨ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-କଡା ସୁରକ୍ଷା ବଳୟ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ପୋଲିସ ଅସ୍ତ୍ରାଗାରରୁ ୪ଟି ମ୍ୟାଗାଜିନ୍‌ ସହ ୬୦ରାଉଣ୍ଡ ଗୁଳି ଚୋରି ହୋଇଥିଲା ା  ଏହି ଘଟଣାରେ ପୋଲିସ ଅସ୍ତ୍ରାଗାର ଡ୍ୟୁଟିରେ ଥିବା ଜଣେ ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀଙ୍କୁ ଶନିବାର ଗିରଫ କରିଛି। ଏସମ୍ପର୍କରେ ଏସ୍‌ପି ସୌମ୍ୟା ମିଶ୍ରା ଆୟୋଜିତ ଏକ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଗିରଫ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ନାମ  ଗୁଲଶନ କିରୋ। ପୋଲିସ ଅସ୍ତ୍ରାଗାରରୁ ଗୁଳି ଗାଏବ ଘଟଣା ପରେ ଏସ୍‌ପି ମିଶ୍ରାଙ୍କ

ଖଲିଦନା ବେପାର ଜୀବନ ବଁଚେଇଛେ

ଖଲିଦନା ବେପାର ଜୀବନ ବଁଚେଇଛେ

 ତଳଗାଁ,୨।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)ବୌଦ୍ଧ ଜିଲା ହରଭଙ୍ଗା ବ୍ଲକ୍‌ ତଳଗଁ। ପଁଚେତ୍‌ର ଗଣ୍ଡାପାଜୁ ଗଁ।ରେ ବହୁତ୍‌ ବଛର ହେଲା ବାସ କରିଆସୁଛନ୍‌ ଦୁଇ ଅସାହା ଦମ୍ପତି ସୌରାଙ୍ଗ ଗୁରୁ ଆର୍‌ ପ୍ରମିଳା ଗୁରୁ। ଦୁଇ ଝନକର ବଏସ୍‌ ୭୦ରୁ ଅଧ୍‌କା ହେବା।

ଯୁବ ସମାଜ ସଚେତନତାର ଦୂତ ସାଜନ୍ତୁ

ଯୁବ ସମାଜ ସଚେତନତାର ଦୂତ ସାଜନ୍ତୁ

ସୋନପୁର,୨।୧୨(ନି.ପ୍ର)କାୟା ବିସ୍ତାର କରି ଚାଲିଥିବା ଏଡସ୍‌ ରୋଗକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ଉପାୟ ହେଉଛି ସଚେତନତା। ଯୁବ ସମାଜ ଏହି ରୋଗ ସମ୍ପର୍କରେ ସଚେତନତାର ଦୂତ ସାଜିବାକୁ ଆଗେଇ ଆସନ୍ତୁ ବୋଲି ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ବିଶ୍ୱ ଏଡସ୍‌ ଦିବସରେ ଅତିଥିଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା ଓ ଜନସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ ଡାକ୍ତର ବିଜୟଲକ୍ଷ୍ମୀ ଗୁରୁ ଯୁବ ସମାଜକୁ ଆହ୍ବାନ ଦେଇଛନ୍ତି। ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟ ପରିସରରେ ଏକ ସଚେତନତା ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। 

ମହିଳାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା, ଅଧିକାର ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ

ମହିଳାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା, ଅଧିକାର ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ

ସୋନପୁର,୨।୧୨(ନି.ପ୍ର)ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତି ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ହିଂସା ବିରୋଧରେ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ସମ୍ମିଳନୀ ସ୍ଥାନୀୟ ଟାଉନ ହଲଠାରେ ଶନିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ବିଭିନ୍ନ ବର୍ଗର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଓ ମହିଳା ଯୋଗଦେଇଥିଲେ। 

ଧାନ କାଟିବାକୁ ଯାଇ   ଜୀବନ ହାରିଲେ ଚାଷୀ

ଧାନ କାଟିବାକୁ ଯାଇ ଜୀବନ ହାରିଲେ ଚାଷୀ

ସୋନପୁର/ସିଂଘିଯୁବା,୨।୧୨(ନି.ପ୍ର./ଡି.ଏନ.ଏ.)ଧାନ କାଟିବାକୁ କ୍ଷେତକୁ ଯାଇ ନିଜ ଜୀବନ ହାରିଛନ୍ତି ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବିନିକା ଥାନା ସିଂଘିଯୁବାର ଚାଷୀ ଭୁତୁଲ କର୍ଣ୍ଣ(୫୯)। ଶୁକ୍ରବାର ଏକ ହରିଡାଗଛ ଡାଳରେ ଗଳାରେ ଦଉଡି ଦେଇ ସେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। 

ଦର୍ଲିପାଲି କନିଷ୍ଠ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବିଶ୍ୱ ଏଡ୍‌ସ ଦିବସ

ଦର୍ଲିପାଲି କନିଷ୍ଠ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବିଶ୍ୱ ଏଡ୍‌ସ ଦିବସ

ଲେଫ୍ରିପଡା,୧।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ)-ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା ଲେଫ୍ରିପଡା ବ୍ଲକ୍‌ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଦର୍ଲିପାଲି ଦାମୋଦର ନାଏକ କନିଷ୍ଠ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଶନିବାର ବିଶ୍ୱ ଏଡ୍‌ସ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଆୟୋଜିତ ଉତ୍ସବରେ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଡ.ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ପାଣ୍ଡେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ। 

୧୫ ଦିନରେ କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ଜିଲା ଦାବି  ଧାରଣା: ସାମିଲ ହେଲା ମୁସଲିମ ସମାଜ

୧୫ ଦିନରେ କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ଜିଲା ଦାବି ଧାରଣା: ସାମିଲ ହେଲା ମୁସଲିମ ସମାଜ

କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି,୧ା୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.):କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜିକୁ ଜିଲା ଦାବି ନେଇ ତହସିଲ ଅଫିସ ସମ୍ମୁଖରେ ଚାଲିଥିବା ଧାରଣା ଶନିବାର ୧୫ଦିନରେ ପହଞ୍ଚିଛି ା ଦିନର ଧାରଣାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ମୁସଲିମ ଜମାତ କମିଟି, ମେଡିକାଲ ଆସୋସିଏଶନ ଏବଂ  ଦୁର୍ଗା ପୂଜା କମିଟିର ସଦସ୍ୟମାନେ ନଗର ପରିକ୍ରମା କରି ଧାରଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଥିଲେ ା  

୮ଟା ଶ୍ରେଣୀକେ ୨ଟା ପଢ଼ାକୁଠି

୮ଟା ଶ୍ରେଣୀକେ ୨ଟା ପଢ଼ାକୁଠି

ଲୋଇସିଂହା, ୧।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ): ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଲୋଇସିଂହା ବ୍ଲକ୍‌ ଲୁଚକିବାହାଲ ଗଁାର ସରକାରୀ ନୂତନ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଲୟରେ ପଢ଼ା କୁଠି ସମସିଆ ଅଛେ। ଯେନ୍‌ଥିରଲାଗି ପର୍‌ଥମରୁ ଅଷ୍‌ଟମ ଶ୍ରେଣୀ ତକ୍‌ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଦୁଇଟା ନ କୁଠିଥି ବସି ପାଠ୍‌ ପଢ଼ୁଛନ୍‌।

ତେଜବତୀ, ଆଉଲକୁଁ ମିଲବା ପକ୍କାଘର

ତେଜବତୀ, ଆଉଲକୁଁ ମିଲବା ପକ୍କାଘର

ଲୋଇସିଂହା, ୧।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ): ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଆଗଲପୁର ବ୍ଲକ୍‌ ନଅଗଁା(ଖ) ପଁଚେତର ମାସିକ ବଇଠକ୍‌ ଶୁକୁରବାର ଅନୁଷ୍‌ଠିତ ହେଇଯାଇଛେ। ବଇଠକ୍‌ରେ ପଁଚେତ୍‌ର ଭିନେ ଭିନେ ବିକାଶ ମୂଲକ୍‌ କାମ୍‌ ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହେଇଥିଲା। ଇତାର ବାହାରେ ଚଲତି ମାସ ନଅଗଁା(ଖ) ପଁଚେତ୍‌ରେ ଅସାହା ପରିବାର ସାମାଜିକ ନିରାପତା ପାଏବାରୁ ବଁଚିତ, ସାନଟିକା ଗଁାରେ ଏମଜିଏନଆରଇଜିଏସ କାମ୍‌ରେ ହେଇଥିବାର ଘୋଟାଲାର ତଦଁତ୍‌ ଧିମେଇ ଯାଉଥିବାର ବାବ୍‌ଦେ ଧରିତ୍ରୀରେ ବାହାରିଥିବାର ଖବରକେ ନେଇ ଆଲୋଚନା ହେଇଥିଲା। ବଇଠକ୍‌ରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ରୀନା ବିଶ୍ୱାଳ ଆର ପିଇଓ ସତ୍ୟବ୍ରତ କହ୍ନେରକୁଁ ପଁଚେତର ନାଏବ ସରପଁଚ୍‌ ଦୁଃଖନାଶନ ପଧାନ ସମେତ କେତେ ଓ୍ବାର୍ଡ ସଭ୍ୟାସଭ୍ୟ ଧରିତ୍ରୀରେ ପର୍‌କାଶିତ ଖବର ବାବ୍‌ଦେ କହିଥିଲେ।

କୃଷକ ତାଲିମ ଶିବିର ପ୍ରହସନ

କୃଷକ ତାଲିମ ଶିବିର ପ୍ରହସନ

ଦେଓଗାଁ, ୧ା୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଦେଓଗାଁ ବ୍ଲକରେ ଚଳିତବର୍ଷ ଅନେକ ଚାଷୀଙ୍କ ଧାନଚାଷ ଚକଡାରେ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି ା ସରକାରୀ ନିୟମାନୁସାରେ ଖରିଫ ଧାନଚାଷ ପୂର୍ବରୁ ବ୍ଲକର ପ୍ରକୃତ ଅଗ୍ରଣୀଚାଷୀଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରି ତାଲିମ ପ୍ରଦାନ କରିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି ା ହେଲେ ବିଭାଗୀୟ ଅବହେଳା ଯୋଗଁୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏଭଳି ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର ଧାନଚାଷ ରୋଗପୋକରେ ନଷ୍ଟ ହେବାପରେ ଶୁକ୍ରବାର ଦେଓଗାଁ ବ୍ଲକ ସଭାଗୃହରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଥିବା ନଜରକୁ ଆସିଛି ା ରୋଗପୋକ ସର୍ବେକ୍ଷଣ ଆନୂକୁଲ୍ୟରେ ଆୟୋଜିତ ଉକ୍ତ ଶିବିରରେ ବ୍ଲକର କେବଳ ମାତ୍ର ୫ରୁ ୬ ଜଣ ଅଗ୍ରଣୀ ଚାଷୀ ଓ  ୧୨ଜଣ ନାମମାତ୍ର ଚାଷୀ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।