ସମ୍ବଲପୁର

ସାହିତ୍ୟରେ ସମସ୍ତେ ମିତ୍ର

ସାହିତ୍ୟରେ ସମସ୍ତେ ମିତ୍ର

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୧୮ା୩ : ବଲାଙ୍ଗୀର ତ୍ରିବେଣୀ ହୋଟେଲଠାରେ ସୃଜନ ସଳିତା ନବନୀତା ପକ୍ଷରୁ ଯୁବ ସାହିତି୍ୟକ ସମାବେଶ ପଲ୍ଲବନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଉନ୍ନୟନ ପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ପଦରୁ କୁସୁମ ଟେଟେଙ୍କ ଇସ୍ତଫା

ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଉନ୍ନୟନ ପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ପଦରୁ କୁସୁମ ଟେଟେଙ୍କ ଇସ୍ତଫା

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼, ୧୭।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଉନ୍ନୟନ ପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ପଦରୁ କୁସୁମ ଟେଟେ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ ତାଙ୍କ ଇସ୍ତଫାପତ୍ର ରବିବାର ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ବ୍ୟକ୍ତିଗତ କାରଣ ପାଇଁ ସେ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଥିବା ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ କୁସୁମଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ ସେ କହିଲେ, ବିଜେଡ଼ି ଟିକେଟରେ ବିଧାୟକ ପ୍ରାର୍ଥୀଭାବେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦିତା ପାଇଁ ଆଗ୍ରହୀ ଅଛନ୍ତି।

ବୀରମହାରାଜପୁରରେ ଝଡ଼ବର୍ଷା, ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସେବା ବ୍ୟାହତ

ବୀରମହାରାଜପୁରରେ ଝଡ଼ବର୍ଷା, ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସେବା ବ୍ୟାହତ

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୧୭ା୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) : ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁରରେ ରବିବାର ଦିନତମାମ ପାଗ ଶୁଖିଲା ଥିବାବେଳେ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଅଚାନକ ଝଡବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଘଟିଛି। ଅଳ୍ପକ୍ଷଣର ଘୂର୍ଣ୍ଣିଝଡରେ ବହୁଗଛ ଭାଙ୍ଗି ପଡିଛି। 

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ନାଗରିକ ମଞ୍ଚ ସଭା

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ନାଗରିକ ମଞ୍ଚ ସଭା

କଲମପୁର,୧୭।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କଲମପୁର ବ୍ଲକ ନାଗରିକ ମଞ୍ଚ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ସ୍ଥାନୀୟ କାଳିକୃଷ୍ନ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ରବିବାର ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ନାଗରିକ ମଞ୍ଚର ଏକ ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଜିଲା ସଭାପତି ରାମଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ସଭାରେ କଲମପୁର ବ୍ଲକ ସଭାପତି ପୀତବାସ ସାହୁ, ଜୁନାଗଡ ବ୍ଲକ ସମ୍ପାଦକ ଡ. ତ୍ରିଭୂବନ ପଣ୍ଡା, କୋକସରା ବ୍ଲକ ସଭାପତି ବ୍ୟୋମକେଶ ପଣ୍ଡା ପ୍ରମୁଖ ମଞ୍ଚାସୀନ ଥିଲେ। 

ଆୟୁଷ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଭରଷାରେ ଚାଲିଛି ଲାଠୋର ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର

ଆୟୁଷ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଭରଷାରେ ଚାଲିଛି ଲାଠୋର ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର

ଲାଠୋର, ୧୭ା୩ (ଡି.ଏନ.ଏ.): ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଖପ୍ରାଖୋଲ ବ୍ଳକ ଅଧିନ  ଲାଠୋର ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ଏବେ ନାନା ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟଦେଇ ଗତି କରୁଛି। ଏଠାରେ ଆବଶ୍ୟକ ଡାକ୍ତର ପଦବୀ ଖାଲି ପଡିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଆୟୁଷ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଭରସାରେ ଏହି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ଚାଲିଥିବା ଦେଖାଯାଉଛି। 

ସ୍ବାମୀଙ୍କ ଲାଠିମାଡ଼ରେ ସ୍ତ୍ରୀ ମୃତ

ସ୍ବାମୀଙ୍କ ଲାଠିମାଡ଼ରେ ସ୍ତ୍ରୀ ମୃତ

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼,୧୭।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ସଦର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାରଗାଡ଼ ଗ୍ରାମରେ ଘରୋଇ କଳିକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଲାଠିରେ ପିଟିପିଟି ହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। ମୃତା ମହିଳା ଜଣକ ହେଲେ ମାରତାଲିନ ସାମାଦ। 

ଟ୍ରାକ୍ଟର ପଛରେ ପିଟି ହେଲା ଟେମ୍ପୋ  ୨ ଗୁରୁତର

ଟ୍ରାକ୍ଟର ପଛରେ ପିଟି ହେଲା ଟେମ୍ପୋ ୨ ଗୁରୁତର

ଜମନକିରା,୧୭।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ଜମନକିରା ନିକଟସ୍ଥ ୫୩ ନଂ ରାଜପଥ ଅର୍ଜୁନପାଲି ଛକରେ ଏକ ଇଟାବୋଝେଇ ଟ୍ରାକ୍ଟର ପଛରେ ଟେମ୍ପୋ ପିଟି ହେବାରୁ ଏଥିରେ ଚାଳକଙ୍କ ସମେତ ୭ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। 

୩ ଅଭିଜ୍ଞଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇପାରେ ଟକ୍କର

୩ ଅଭିଜ୍ଞଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇପାରେ ଟକ୍କର

ପ୍ରଦୀପ୍ତ ଦାଶ

ପଦ୍ମପୁର,୧୭।୩: ବରଗଡ଼ ଜିଲାର ୫ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ମଧ୍ୟରୁ ପଦ୍ମପୁରର ରାଜନୈତିକ ସ୍ଥିତି ଭିନ୍ନ। କାରଣ ଜିଲାର ଏହି ଏକମାତ୍ର ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ଭାଜପା ଦଖଲରେ ରହିଛି। ପଦ୍ମପୁର ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ୧୯୯୦ ମସିହାରୁ ବିଜେଡି ଟିକେଟରେ ବିଜୟ ରଞ୍ଜନ ସିଂ ବରିହା ଲଗାତାର ୩ ଥର ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲେ। 

ସାଂସ୍କୃତିକ ମହୋତ୍ସବ ଝରଝରାର ଦ୍ୱିତୀୟ ସନ୍ଧ୍ୟା: ସମ୍ବଲପୁରୀ ନୃତ୍ୟ, ଗୀତରେ ଝୁମିଲେ ଦର୍ଶକ

ସାଂସ୍କୃତିକ ମହୋତ୍ସବ ଝରଝରାର ଦ୍ୱିତୀୟ ସନ୍ଧ୍ୟା: ସମ୍ବଲପୁରୀ ନୃତ୍ୟ, ଗୀତରେ ଝୁମିଲେ ଦର୍ଶକ

ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର, ୧୭।୩ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ସହରର ଫୁଟବଲ ପଡିଆରେ ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ସାଂସ୍କୃତିକ ମହୋତ୍ସବର ଦ୍ୱିତୀୟ ସନ୍ଧ୍ୟା ଶନିବାର ଗହଳି ଥିଲା। ଏହି ଉତ୍ସବରେ ସମ୍ବଲପୁରୀ ନୃତ୍ୟ ଓ ଗୀତରେ ଦର୍ଶକ ଝୁମି ଉଠିଥିଲେ। ଉତ୍ସବରେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ବ୍ଲକର ରାଇଙ୍ଗ ସ୍ଥିତ ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାର ସରକାରୀ ଡା. ମାନସରଞ୍ଜନ ପଣ୍ଡା ଯୋଗଦେଇ ଝରଝରା ଉତ୍ସବ ରାଜଗାଙ୍ଗପୁରରେ ହିନ୍ଦୁ, ମୁସଲିମ, ଶିଖଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭାଇଚାରା ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା କହିଥିଲେ। 

ଠିକାସଂସ୍ଥାରେ ପୋଡ଼ାଜଳା, ବଟି ଆଦାୟ ଘଟଣା: ୩ ମାଓବାଦୀ ଗିରଫ,  ୩ ବନ୍ଧୁକ ଜବତ

ଠିକାସଂସ୍ଥାରେ ପୋଡ଼ାଜଳା, ବଟି ଆଦାୟ ଘଟଣା: ୩ ମାଓବାଦୀ ଗିରଫ, ୩ ବନ୍ଧୁକ ଜବତ

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ /ବିଶ୍ରା,୧୭।୩ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) -ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ବିଶ୍ରା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବରସୁଆଁ - ସାନରାମଲୋଇ ଆର୍‌ଡି ( ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ) ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣକାରୀ ଏକ ଠିକାସଂସ୍ଥାରେ ପୋଡ଼ାଜଳା, ବଟି ଆଦାୟ ଘଟଣାର ରହସ୍ୟ ଉନ୍ମୋଚନ ହୋଇଛି। ପୋଲିସ ଓଡ଼ିଶା -ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ସୀମାନ୍ତରେ ସକ୍ରିୟ ଥିବା ଏକ ମାଓବାଦୀ ସଙ୍ଗଠନର ୩ଜଣ ସମର୍ଥକଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି ଶନିବାର କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି। ସେମାନଙ୍କ ନିକଟରୁ ପୋଲିସ ୩ଟି ଦେଶୀ ବନ୍ଧୁକ ସହ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ କରିଛି।

ଚିପିଲିମା ପାଏନ୍‌ଟଁ। କି ପଡ଼ାରେ ନଲ୍‌ଚୁଅଁ।  ଅଚଲ  କେନାଲର ଦୂଷିତ୍‌ ପାଏନ୍‌ ପିଉଛନ୍‌ ପଡ଼ାବାସୀ

ଚିପିଲିମା ପାଏନ୍‌ଟଁ। କି ପଡ଼ାରେ ନଲ୍‌ଚୁଅଁ। ଅଚଲ କେନାଲର ଦୂଷିତ୍‌ ପାଏନ୍‌ ପିଉଛନ୍‌ ପଡ଼ାବାସୀ

ଚିପିଲିମା, ୧୭।୩ (ଡି.ଏନ.ଏ): ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ଧନ୍‌କଉଡ଼ା ବ୍ଲକ କର୍ଡ଼ୋଲା ପଁଚେତ୍‌ ଚିପିଲିମା ପାଏନ୍‌ଟଁ। କି ପଡ଼ାବାସୀ ପିଇଲା ପାଏନ୍‌ ଲାଗି ବଡ଼ା ଗୁଲଗୁଲା ହେଉଥିଲେ। ପଡ଼ାବାସୀକର ଗୁଲଗୁଲାକେ ଦେଖି ପରଶାସନ ଦୁଇ ବଛର ତଲେ ପଡ଼ାନେ ଗୁଟେ ନଲ୍‌ଚୁଅଁା କୁଡ଼େଇଥିଲା। ପାଏନ୍‌ ସମସିଆ ଦୂର ହେଲା ଭାବି ପଡ଼ାବାସୀ ଖୁସ୍‌ ହେଇଯାଇଥିଲେ। 

ଝଡ଼ବର୍ଷାରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ତାର ଛିଣ୍ଡିଲା: ତାର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଜଣେ ଗୁରୁତର

ଝଡ଼ବର୍ଷାରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ତାର ଛିଣ୍ଡିଲା: ତାର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଜଣେ ଗୁରୁତର

ଦେବଗଡ,୧୭।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର) -ଦେବଗଡ଼ ଜିଲା ରିଆମାଳ ଥାନା ଗୁଣ୍ଡିଆପାଲି ଅଞ୍ଚଳରେ ଶୁକ୍ରବାର  ରାତିରେ ଝଡ଼ବର୍ଷା ହୋଇଥିଲା। ପବନ ଯୋଗୁଁ ଛିଣ୍ଡି ପଡିଥିବା ଏକ ବିଦ୍ୟୁତ ତାର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ଗୁଣ୍ଡିଆପାଲି ପଞ୍ଚାୟତ ବୈଶ୍ୟପଡା ଗ୍ରାମରେ ଜଣେ ଯୁବକ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ତାଙ୍କୁ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି। ତାଙ୍କର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟବସ୍ଥା ଗମ୍ଭୀର ରହିଛି।

ପେଟର ଲାଗି ବାଜି ଲାଗୁଛେ ଜୀବନ୍‌

ପେଟର ଲାଗି ବାଜି ଲାଗୁଛେ ଜୀବନ୍‌

ଜାମଟିକ୍ରା, ୧୭।୩ (ଡି.ଏନ.ଏ): ଯୁଗ୍‌ ବଦିଲବାର ସଂଗେ ଆମର ଚାଲିଚଲନ, ବେଶଭୂଷା, ସଂସ୍କୃତିରେ ପରିବରତନ୍‌ ଆସିଛେ। ବହୁତ ଜାଗାରେ ଆମେ ଆମର ସଂସ୍କୃତିନୁ ଦୂରେଇ ଯାଉଛୁଁ। ଏହେଦେ ବିହାଘର ଋତୁ ଚାଲିଛେ। ଗଁାଗଁଲିନୁ  ସହର ତକ୍‌ ସବୁନେ ବଜାଗଜାରେ ଗଜ୍‌ଗଜେଇ ଯାଉଛେ। ବରପିଲା ବରଯାତରି ଦଲ ସଂଗେ ବଜାଗଜା ବଜେଇ ଭିନେ ଭିନେ ଗଲି ଦେଇ କନିଅଁା ଟୁକେଲ ଘରେ ପୁହୁଁଚୁଛେ। ଇ ସମିଆରେ ଫଟକରା, ଡିଜେ ବଜେଇ ସଭେ ଭୋଲ ହେଇ ନାଚୁଛନ୍‌।  ହେଲେ ଇ ଉସତ୍‌ ଆନଂଦ୍‌ ଭିତରେ ବି ଆମର ସମାଜରେ ଏନ୍‌ତା କେତେ ଲୋକ୍‌ ଅଛନ୍‌ ଯେନ୍‌ମାନେ ପେଟର ଲାଗି ନିଜର ଜୀବନ୍‌କେ ବାଜି ଲଗଉଛନ୍‌। 

ଥଇଥାନ ହେଲେ ଅସାହା ଆଇ ନାତି

ଥଇଥାନ ହେଲେ ଅସାହା ଆଇ ନାତି

ଲାଠୋର, ୧୭ା୩ (ଡି.ଏନ.ଏ):  ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଖପ୍ରାଖୋଲ ବ୍ଲକ କରୁଅଁାଝର ପଁଚେତ୍‌ ଚାଉଲଡ଼ିଆ ଗଁ।ର ବୁରୁଧ୍‌ ବିଧବା ମହିଲା ଆର ତାକର ନାତିକେ ଉଧାର କରାଯାଇ ଥଇଥାନ କରାଯାଇଛେ। ଇ ବାବ୍‌ଦେ ସାମାଜିକ କରମୀ ଅରୁନ କୁମାର ଖୁଆସ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍‌। 

ବଡ଼ଗାଁର ବିଭିନ୍ନ ଦୋକାନରୁ ଚୋରି

ବଡ଼ଗାଁର ବିଭିନ୍ନ ଦୋକାନରୁ ଚୋରି

ବଡ଼ଗାଁ, ୧୬।୩ (ଡି.ଏନ.ଏ): ବଡ଼ଗାଁ ନିକଟ ସରବତୀ ଦେବୀ ବାଳିକା ଊଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖ ମାର୍କେଟ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସର ବିଭିନ୍ନ ଦୋକାନରୁ ଚୋରି ହୋଇଛି। 

ନିଖୋଜ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ କୂଅରୁ ଉଦ୍ଧାର

ନିଖୋଜ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ କୂଅରୁ ଉଦ୍ଧାର

ନୂଆଗାଁ, ୧୬।୩ (ଡି.ଏନ.ଏ): ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା ନୂଆଗାଁ ବ୍ଲକ ସଦର ମହକୁମା ଅଞ୍ଚଳରୁ ନିଖୋଜ ଥିବା ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଶନିବାର ଏକ ପରିତ୍ୟକ୍ତ କୂଅରୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। 

ଖାଉଟି ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ ସଚେତନତା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ

ଖାଉଟି ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ ସଚେତନତା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ

ସୋନପୁର,୧୬।୩(ନି.ପ୍ର): ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଣ ଓ ଖାଉଟି କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ, ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ଏବଂ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ଅନୁଷ୍ଠାନ ରେଆରର ମିଳିତ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଲଛିପୁରଠାରେ ବିଶ୍ୱ ଖାଉଟି ଅଧିକାର ଦିବସ  ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଜନବସତିରୁ ଦୂରରେ ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ନିର୍ମାଣକୁ ବିରୋଧ

ଜନବସତିରୁ ଦୂରରେ ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ନିର୍ମାଣକୁ ବିରୋଧ

ବଙ୍ଗୋମୁଣ୍ଡା, ୧୬ା୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) : ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ବଙ୍ଗୋମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକର ନବଗଠିତ ଭୁର୍ଷାଗୁଡା ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ  ନିର୍ମାଣ ଜନବସତିରୁ ବହୁ ଦୂରରେ କରାଯାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। 

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ତାର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଟ୍ରକରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ତାର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଟ୍ରକରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ

କେସିଙ୍ଗା,୧୬।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): କେସିଙ୍ଗାସ୍ଥିତ ନେଚୁରାଲ ଅର୍ଗାନାଇଜ କପା ଫ୍ୟାକ୍ଟୋରୀରୁ ଏକ ଖାଲିବସ୍ତା ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ ନଂ ଓଆର ୦୮ ବି ୯୩୬୧ ଯୋଗେ ଦୁର୍ଗାମଣ୍ଡପ ଗୋଦାମକୁ ଯାଉଥିଲା। 

ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାନେଇ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ଖୋର୍ଦ୍ଧା-ବଲାଙ୍ଗୀର ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ

ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାନେଇ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ଖୋର୍ଦ୍ଧା-ବଲାଙ୍ଗୀର ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ

ବୌଦ୍ଧ,୧୬।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ବୌଦ୍ଧ ଜିଲା ବାମୁଣ୍ଡାନିକଟସ୍ଥ ଆଦର୍ଶ ସ୍ନାତକ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବିଭିନ୍ନ  ସମସ୍ୟା ନେଇ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଶନିବାର ବିକ୍ଷୋଭ କରିବା ସହ ଖୋର୍ଦ୍ଧା-ବଲାଙ୍ଗୀର ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କରିଛନ୍ତି। 

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ରେ ପୁଣି ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ମହିଳା ଆହତ

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ରେ ପୁଣି ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ମହିଳା ଆହତ

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼, ୧୬।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ସହରରେ ପୁଣି ହାତୀ ଆତଙ୍କ ଦେଖାଦେଇଛି। ଶନିବାର ସକାଳେ ସହର ଉପକଣ୍ଠରେ ଥିବା ରାଣୀବଗିଚା, ଭୋଜପୂର, ଇବ ନଦୀକୂଳରେ ଏକ ଦନ୍ତା ହାତୀ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ତେବେ ଏହି ଦନ୍ତା ଆକ୍ରମଣରେ ସାନପତରାପାଲି ଗ୍ରାମର ଜଣେ ମହିଳା ଆହତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। 

ପ୍ରଶାନ୍ତର ଦୁତିଅ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ଲାଗି ଟଁକା ଅଭାବ

ପ୍ରଶାନ୍ତର ଦୁତିଅ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ଲାଗି ଟଁକା ଅଭାବ

ବିନିକା,୧୬ା୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ଡୁଙ୍ଗୁରୁପାଲି ବ୍ଲକର ମାୟାବର୍ହା ଗଁାର ନାରାୟଣ ତାଣ୍ଡି(୪୫)। ପରିବାର କହେଲେ ମାଏକିନା ରାଜେଶ୍ୱରୀ(୪୦) ଆର ପୁଓ ପ୍ରଶାନ୍ତ(୧୩)କେ ନେଇ ତାକର ସୁଖର ସଁସାର। ପରିବାରଟା ନିହାତି ଗରିବ୍‌ ହେଇଥିଲାବେଲେ ଦୁଇ ମାଏଝି ମୁନୁଷ କୁଲି ମଜୁରି କରି ପରିବାର ଚଲାବାର ସଂଗେ ପୁଓକେ ପାଠ୍‌ ପଢ଼ଉଛନ୍‌। ହେଲେ ଇ ଗରିବ୍‌ ମା’ବାପ୍‌ ଗଲା ବଛ୍‌ରେ ହେଲା ପୁଓର ଦିହିପାକେ ନେଇ ଚିନ୍‌ତାରେ ପଡ଼ିଛନ୍‌। 

ରାଜନୈତିକ ଆକ୍ରୋଶରୁ ଆଦିବାସୀ ନେତା ମହେନ୍ଦ୍ର ନାଏକଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ

ରାଜନୈତିକ ଆକ୍ରୋଶରୁ ଆଦିବାସୀ ନେତା ମହେନ୍ଦ୍ର ନାଏକଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ

ଝାରସୁଗୁଡା ଅଫିସ,୧୬।୩- ଆଦିବାସୀ ନେତା ତଥା ଗୋଣ୍ଡୱାନା ମହାସଭାର ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ମହେନ୍ଦ୍ର ନାଏକଙ୍କୁ ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଛି। ୫ରୁ ୬ ଜଣ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ମହେନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ପିଛା କରି ଆକ୍ରମଣ କରିବା ସହ ତାଙ୍କଠାରୁ ସୁନାଚେନ୍‌ ଛଡାଇ ନେଇଛନ୍ତି। ଆକ୍ରମଣକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ମହେନ୍ଦ୍ର ଜଣକୁ କାବୁ କରି ବିଟିଏମ୍‌ ଫାଣ୍ଡିର ଜିମା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏ ବାବଦରେ ଆଦିବାସୀ ନେତା ନାଏକ ବିଟିଏମ୍‌ ଫାଣ୍ଡିରେ ଲିଖିତ ଏତଲା ଦେବାପରେ ପୋଲିସ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ତେବେ ରାଜନୈତିକ ଆକ୍ରୋସ ରଖି ଏହି ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ତାଙ୍କ ସହଯୋଗୀମାନେ କହିଛନ୍ତି। 

ଝାରସୁଗୁଡାରେ ଆଜି ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଇଭିଏମ୍‌, ଭିଭିପିଏଟି ଯାଞ୍ଚ

ଝାରସୁଗୁଡାରେ ଆଜି ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଇଭିଏମ୍‌, ଭିଭିପିଏଟି ଯାଞ୍ଚ

ଝାରସୁଗୁଡା ଅଫିସ,୧୬।୩ଭାରତୀୟ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଲୋକସଭା ଏବଂ ବିଧାନସଭା ଆସନ ପାଇଁ ତାରିଖ ଘୋଷଣା କରି ସାରିଛନ୍ତି। ଏହି ଘୋଷଣା ପରେ ସରକାରୀ ସ୍ତରରେ ତପତ୍ରତା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। ଶନିବାରଠାରୁ ଇଲେକଟ୍ରୋନିକ୍‌ ଭୋଟିଂ ମେଶିନ୍‌ (ଇଭିଏମ୍‌) ଏବଂ ଭୋଟର ଭେରିଫେବୁଲ ପେପର ଅଡିଟ ଟ୍ରେଲ (ଭିଭିପିଏଟି)ର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ  ଯାଞ୍ଚ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଜିଲାପଳ ବିଭୂତି ଭୂଷଣ ଦାସ ଶୁକ୍ରବାର ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ବିଭିନ୍ନ ରାଜନୈତିକ ଦଳର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଏହି ଯାଞ୍ଚ ହେବ। ଏହାପରେ ଇଭିଏମ୍‌ ଓ ଭିଭିପିଏଟିଟ ଷ୍ଟ୍ରଙ୍ଗରୁମ୍‌କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯିବ।