ସମ୍ବଲପୁର

ବଲାଙ୍ଗୀର ଫୁଟବଲ ଲିଗ୍‌: ଇଲେଭେନ ଷ୍ଟାର ଚାମ୍ପିୟନ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଫୁଟବଲ ଲିଗ୍‌: ଇଲେଭେନ ଷ୍ଟାର ଚାମ୍ପିୟନ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ,୨୩।୯ ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା କ୍ରୀଡ଼ା ସଂସଦ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଗାନ୍ଧୀ ଷ୍ଟାଡିୟମଠାରେ ଶନିବାର  ବଲାଙ୍ଗୀର ଫୁଟବଲ ଲିଗ୍‌ ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି।  ଫାଇନାଲ ଖେଳରେ ବଲାଙ୍ଗୀର ଇଲେଭେନ ଷ୍ଟାର ଦଳ ପାଟଣାଗଡ ପାଟଣେଶ୍ୱରୀ କ୍ଳବକୁ ୩-୦ ଗୋଲରେ ପରାସ୍ତ କରି ଚାମ୍ପିୟନ ଆଖ୍ୟା ଅର୍ଜନ କରିଛି ।

ନୂଅଁ।ଖାଇ ମାଧ୍ୟମରେ ସାମାଜିକ ଏକତା ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେଉଛି

ନୂଅଁ।ଖାଇ ମାଧ୍ୟମରେ ସାମାଜିକ ଏକତା ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେଉଛି

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ,୨୩।୯ ବଲାଙ୍ଗୀର ସରକାରୀ ଆୟୁର୍ବେଦ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ଛାତ୍ର ସଂସଦ ପକ୍ଷରୁ ଶନିବାର କଲେଜ ପରିସରରେ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ନୂଆଁଖାଇ ଭେଟଘାଟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । କଲେଜ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପ୍ରଫେସର ଡ଼ା ସୁରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ପଟେଲଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ

ବେକାର ଯୁବତୀ,ଯୁବକଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତି ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ

ବେକାର ଯୁବତୀ,ଯୁବକଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତି ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୨୩।୯ ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଉନ୍ନୟନ ସମନ୍ବୟ  ଓ ତଦାରଖ କମିଟି (ଦିଶା) ବୈଠକ ଶନିବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଡ଼ିଆରଡ଼ିଏ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି । କମିଟି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ତଥା ବଲାଙ୍ଗୀର ଏମପି କଲିକେଶ ନାରାୟଣ ସିଂଦେଓଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକରେ 

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଅଫିସ ଘେରିଲେ ଚାଷୀ

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଅଫିସ ଘେରିଲେ ଚାଷୀ

ଡୁଙ୍ଗୁରିପାଲି, ୨୨ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ଡୁଙ୍ଗୁରିପାଲି  ବ୍ଲକ  ଦିଗସିରା ଗ୍ରାମରେ ଉଠା ଜଳସେଚନ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ବିଦ୍ୟୁତ ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମର ଅଚଳ ହୋଇ ପଡିଛି। ଏଥିଯୋଗୁଁ ପାଣି ଉଠି ପାରୁନାହିଁ। ଫଳରେ ଫସଲରେ ପାଣି ପହଞ୍ଚାଇ ପାରୁନାହିଁ ଚାଷୀ। 

ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ସ୍କୁଲ କବାଡ଼ି ପ୍ରତିଯୋଗିତା

ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ସ୍କୁଲ କବାଡ଼ି ପ୍ରତିଯୋଗିତା

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୨୧।୯: ବରଗଡ଼ ଜର୍ଜ ହାଇସ୍କୁଲ ପଡ଼ିଆରେ ଚାଲିଥିବା ୬୪ତମ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ୧୭ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ କବାଡ଼ି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିବସ ଶନିବାର ଜିଲା ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ପ୍ରକାଶ କୁମାର ଯୋଶୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ସହକାରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ (ଶାରୀରିକ ଶିକ୍ଷା, ଓଡ଼ିଶା) ଲକ୍ଷ୍ମୀପ୍ରିୟା ଦେଇ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଖେଳର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । 

ସରକାରୀ ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ହିନ୍ଦୀ ଦିବସ ପାଳନ

ସରକାରୀ ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ହିନ୍ଦୀ ଦିବସ ପାଳନ

ପଦ୍ମପୁର, ୨୨।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ସ୍ଥାନୀୟ ସରକାରୀ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ହିନ୍ଦୀ ଦିବସ ମହାସମାରୋହରେ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଉକ୍ତ ସଭାରେ ସଭାପତିତ୍ୱ କରିଥିଲେ। ଗୋଷ୍ଠୀ ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ସୁନୀଲ ମୁଣ୍ଡୁ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବରେ ଯୋଗଦେଇ ଗୋଟିଏ ସୂତାରେ ସମଗ୍ର ଭାରତ ବର୍ଷକୁ ବାନ୍ଧି ପାରିଲା ଭଳି ଭାଷା ହୋଇଛି ହିନ୍ଦୀ ବୋଲି ଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଉଦବୋଧନ ଦେଇଥିଲେ। ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ପୁରନ୍ଦର ଶାସ୍ତ୍ରୀ ହିନ୍ଦୀ ଭାଷାର ଐତିହାସିକ ପୃଷ୍ଠଭୁମୀ 

ପୋଲିସ ପ୍ରଶାସନ ସହ ଓକିଲ ସଂଘର ସମନ୍ବୟ ବୈଠକ: ଟ୍ରାଫିକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ, ଶଦ୍ଦ ପ୍ରଦୂଷଣ ରୋକିବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ

ପୋଲିସ ପ୍ରଶାସନ ସହ ଓକିଲ ସଂଘର ସମନ୍ବୟ ବୈଠକ: ଟ୍ରାଫିକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ, ଶଦ୍ଦ ପ୍ରଦୂଷଣ ରୋକିବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୨୨।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲାର ବୀରମହାରାଜପୁର ଉପଖଣ୍ଡ ମାନ୍ୟତା ପାଇବାର ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ବିତିଯାଇଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ଏହାର ସଦର ମହକୁମା ଏବେବି ୩ଟି ପଞ୍ଚାୟତର ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିଛି। କ୍ରମବର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଣୁ ଜନସଂଖ୍ୟା, ସରକାରୀ ତଥା ବେସରକାରୀ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ସାଙ୍ଗକୁ ପରିସୀମା ଅନେକାଂଶରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ତଦ୍‌ସହିତ ବାହ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଏଠାକୁ ଯୋଗାଯୋଗ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାପକ ହେବା ଫଳରେ ଟ୍ରାଫିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସମ୍ପ୍ରତି ଅସମ୍ଭାଳ ସ୍ଥିତିରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ସେହିଭଳି ସାରା 

ଲାଉମୁଣ୍ଡା ହାଇସ୍କୁଲରେ ହିନ୍ଦି ଦିବସ

ଲାଉମୁଣ୍ଡା ହାଇସ୍କୁଲରେ ହିନ୍ଦି ଦିବସ

ବିଜେପୁର, ୨୨।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ବରଗଡ ଜିଲା ବିଜେପୁର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଲାଉମୁଣ୍ଡା ହାଇସ୍କୁଲରେ ହିନ୍ଦି ଦିବସ ଶନିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ ଯଯାତି କେଶରୀ ମିଶ୍ରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ସଭା ହୋଇଥିଲା। ବିନୋଦ ଅଗ୍ରୱାଲ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି, ହିନ୍ଦୀ ଶିକ୍ଷକ ଜଗତ ଜୀବନରାମ ଡନସନା ମୁଖ୍ୟବକ୍ତା ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସ୍ଥିତିରେ ହିନ୍ଦୀ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ସଙ୍ଗୀତ ଓ ତର୍କ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା। ସଙ୍ଗୀତରେ ପିଙ୍କୁ 

ଶିଶୁ ମନ୍ଦିର ବସ୍‌ ଓଲଟିଲା, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ଶିଶୁ ମନ୍ଦିର ବସ୍‌ ଓଲଟିଲା, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୨୨।୯- ଶନିବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ଖରିଆରରୋଡ ଶିଶୁ ବିଦ୍ୟାମନ୍ଦିରର ବସ୍‌ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ବୋଝେଇ କରି ହଲଦି ରାସ୍ତାରେ ଯାଉଥିବାବେଳେ ହଠାତ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟି ପଡିଛି। ଫଳରେ ଗାଡି ପୁରା ଓଲଟି ପଡିଥିବାବେଳେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତି ଯାଇଛନ୍ତି। ଗ୍ରାମବାସୀ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆସି ଉଦ୍ଧାର କରିଛନ୍ତି। ବସର କୌଣସି ପ୍ରକାର କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇ ନ ଥିବା ପ୍ରକାଶ ।

ନୂଆପଡାରେ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ବିଜ୍ଞାନ ସେମିନାର

ନୂଆପଡାରେ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ବିଜ୍ଞାନ ସେମିନାର

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୨୨।୯- ସ୍ଥାନୀୟ ସରକାରୀ ବାଳିକା ହାଇସ୍କୁଲ କ୍ୟାମ୍ପସରେ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ବିଜ୍ଞାନ ସେମିନାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଜିଲା ବିଜ୍ଞାନ ନିରୀକ୍ଷକ ଅଶ୍ୱିନୀ କୁମାର ଭୋଇ ସଭାପତିତ୍ୱ କରିଥିଲେ। ମହାମାୟା କଲେଜର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସାଧୁ ମେହେର ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥିଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।  ଏଥିରେ ଜିଲାର ସମସ୍ତ ୫ଟି ବ୍ଲକରୁ ୨ଜଣ ଲେଖାଏଁ କରି ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।  କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ରାଧେଶ୍ୟାମ ସା ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ।  

ଟ୍ରକ ଚାପାରେ ଯୁବକ ମୃତ

ଟ୍ରକ ଚାପାରେ ଯୁବକ ମୃତ

ନୂଆପଡ଼ା ଅଫିସ/ ଖରିଆର ରୋଡ,୨୨।୯- ସ୍ଥାନୀୟ ଖରିଆରରୋଡ ସହରସ୍ଥିତ ଡାଗା ଚୌକରେ ଶନିବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଗୋଟାଏବେଳେ ନୂଆପଡାରୁ ରାୟପୁର ଅଭିମୁଖେ ଯାଉଥିବା ଏକ ଟ୍ରକ ଚାପାରେ ଭୋଲା ଖର୍ସେଲ (୨୬) ନାମକ ଜନୈକ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସହରରେ ହେମାଲି କାମ କରୁଥିବା ଭୋଲା କୌଣସି କାମରେ ଡାଗା ଚୌକରେ ଛିଡା ହୋଇଥିବାବେଳେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଏକ ଟ୍ରକ ଆସି ତାଙ୍କ ଉପରକୁ ମାଡିଯାଇଥିଲା। ଫଳରେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ଏହା ପରେ 

ଅନ୍‌ ଲାଇନ ଔଷଧ ବ୍ୟବସାୟକୁ ବିରୋଧ : ୨୮ରେ ଦୋକାନ ବନ୍ଦ ଡାକରା

ଅନ୍‌ ଲାଇନ ଔଷଧ ବ୍ୟବସାୟକୁ ବିରୋଧ : ୨୮ରେ ଦୋକାନ ବନ୍ଦ ଡାକରା

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ, ୨୨।୯- ଇ ଫାର୍ମାସୀ ଜରିଆରେ ଅନ୍‌ଲାଇନ ଔଷଧ ବ୍ୟବସାୟ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ବିରୋଧ କରି ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ଔଷଧ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆସନ୍ତା ୨୮ତାରିଖରେ ଦୋକାନ ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦିଆଯାଇଛି। ଏନେଇ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା କେମିଷ୍ଟ ଓ ଡ୍ରଗିଷ୍ଟ ଆସୋସିଏଶନ ପକ୍ଷରୁ ନିସ୍ପତି ନିଆଯାଇଛି। ସଭାପତି ରଞ୍ଜିତ ବିଶ୍ୱାଳଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଆୟୋଜିତ ବୈଠକରେ ସମ୍ପାଦକ ସରସୀମୋହନ ପାତ୍ର ଓ ଅନ୍ୟାମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଏଥିରେ ଇ ଫାମାର୍ସୀ ଓ ଅନ୍‌ଲାଇନ ଔଷଧ ବ୍ୟବସାୟ 

ସାଥି ପକ୍ଷରୁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଫ୍ରି ଅଭିଯାନ

ସାଥି ପକ୍ଷରୁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଫ୍ରି ଅଭିଯାନ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୨। ୯- ଆସନ୍ତା ୨ ଅକ୍ଟୋବର ଗାନ୍ଧ ଜୟନ୍ତୀରୁ ସହରରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବର୍ଜନ ନେଇ ସଚେତନତା ଜାରି ରହିଥିବା ବେଳେ ଶୁକ୍ରବାର ସାମାଜିକ ସଂଗଠନ ସାଥି ପକ୍ଷରୁ ସଭାପତି ତଥା ଆଇନଜୀବୀ ସଦାନନ୍ଦ ସାହୁଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଟ୍ରାଫିକ ଗେଟ ନିକଟ ବଜାରରେ ପ୍ଳାଷ୍ଟିକ ଫ୍ରି ଅଭିଯାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଫଳ ମାର୍କେଟ, ପରିବା ମାର୍କେଟ ଓ ଫୁଟ୍‌ପାଥ ବିକ୍ରେତା ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ସଭାପତି ସାହୁ ଓ ସଂଗଠନର ଅନ୍ୟ 

ଆନ୍ତଃ ଏକାଡେମି ହକି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ଆନ୍ତଃ ଏକାଡେମି ହକି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୨।୯-ପାନପୋଷ କ୍ରୀଡ଼ା ଛାତ୍ରାବାସ ପରିସରରେ ଶୁକ୍ରବାର ଆନ୍ତଃ ଏକାଡେମି ହକି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ଆୟୋଜିତ ସମାରୋହରେ ପାନପୋଷ ସହକାରୀ ଉପଜିଲାପାଳ ସୁଶାନ୍ତ ବେହେରା, ଜାତୀୟ ହକି ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ହରମୋହନ ଲାକ୍ରା, ଦୋଣାଚାର୍ଯ୍ୟ ପୁରସ୍କାର ବିଜେତା ନରେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ସାଇନି, ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ଲିଃ କନସଲଟାନ୍ସି ମହାପ୍ରବନ୍ଧକ ବିଜେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ପ୍ରମୁଖ ଅତିଥି ଭବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ପାନପୋଷ କ୍ରୀଡ଼ା ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ 

ନୂତନ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ସ୍ବାଗତ, ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ନୂତନ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ସ୍ବାଗତ, ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ, ୨୨। ୯- ସୁଶୀଳାବତୀ ମହିଳା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ରାଉରକେଲା କଲେଜ ଅନୁସୂଚୀତ ଜାତି ଓ ଜନାଜାତି ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଭଞ୍ଜଭବନ ପରିସରରେ ନୂତନ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ସ୍ବାଗତ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା କରାଯିବା ସହ ଏକ ସାଂସ୍କୃତିକ ବିଚ୍ଚିତ୍ରା ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ତଥା ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେମାନନ୍ଦ ବିଶ୍ୱାଳ ଯୋଗଦେଇ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ପ୍ରୟାସକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ସେ କହିଥିଲେ, ପ୍ରତ୍ୟକ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ 

ତୃଣମୂଳସ୍ତରରୁ କଂଗ୍ରେସକୁ ସୁଦୃଢ କରାଯିବ

ତୃଣମୂଳସ୍ତରରୁ କଂଗ୍ରେସକୁ ସୁଦୃଢ କରାଯିବ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ. ୨୨। ୯- ବିଧାୟକ ଜର୍ଜ ତିର୍କୀ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରୁ ଗୁରୁବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ରାଉରକେଲା ଫେରିବା ପରେ ଜିଲା କଂଗ୍ରେସ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଦଳୀୟ ନେତାଙ୍କ ତାଙ୍କୁ ଭବ୍ୟ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ଜ୍ଞାପନ କରିଥିଲେ। ଜିଲା କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ରବି ରାୟଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବିଧାୟକ ତର୍କୀ କହିଥିଲେ, ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସାଙ୍ଗରେ ନେଇ ଦଳକୁ ସୁଦୃଢ କରିବାକୁ ପଡିବ। କଂଗ୍ରେସ ଏକ ସର୍ବ ପୁରାତନ ଜାତୀୟ ଦଳ। ଏହାର ଗୌରବ ଇତିହାସକୁ ଆଜି ବି ଅନେକ ଭଲ ପାଆନ୍ତି। ଜିଲାର 

ମୋ’ ରାଉରକେଲା :ମାନବୀୟ ମୂଲ୍ୟବୋଧର ସାଇତା ସହର

ମୋ’ ରାଉରକେଲା :ମାନବୀୟ ମୂଲ୍ୟବୋଧର ସାଇତା ସହର

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୨। ୯ -ଗୋଟିଏ ଅନିର୍ବାଚନୀୟ ସୁଷମା। ପାହାଡ, ପର୍ବତ ଘଞ୍ଚ ସବୁଜ ଅରଣ୍ୟର ଅପରୂପ ଶୋଭାରାଜି ସାଙ୍ଗକୁ ଭୟଙ୍କର ଗର୍ଜୁଥିବା ଯନ୍ତ୍ର ଦାନବର ସବୁଜିମା ସହର। ବହୁ ଭାଷା, ସଂସ୍କୃତି, ପରମ୍ପରାର ସାମଞ୍ଜସ୍ୟ ଓ ଐକ୍ୟ ସମତା ଏ ସହରକୁ ରୁଦ୍ଧିମନ୍ତ କରିଛି। ଏଠୁ ଅନେକ କିଛି ପାଇଥିବାର ତୃପ୍ତି ମୋତେ ଆତ୍ମ ସନ୍ତୋଷରେ ଭରି ଦେଇଛି। ଗତ ଷାଠିଏ ଦଶକ ପ୍ରଥମ ପାଦର ରାଉରକେଲା ଆଜି ମୋ ସ୍ମୃତି ପଟରେ ଉଙ୍କି ମାରେ। ଜହ୍ନଠୁ ଆହୁରି ତୋରା। ଆଜି ବଢିଛି କଳେବର। 

୨୧ତମ ଦୁର୍ଗାପୂଜା ନିମନ୍ତେ ଶୁଭସ୍ତମ୍ଭ ସ୍ଥାପନ

୨୧ତମ ଦୁର୍ଗାପୂଜା ନିମନ୍ତେ ଶୁଭସ୍ତମ୍ଭ ସ୍ଥାପନ

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୨୨।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ):
ବୀରମହାରାଜପୁରର ତ୍ରିବେଣୀ ଛକ ପୂଜା କମିଟି ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ସାର୍ବଜନୀନ ଦୁର୍ଗାପୂଜା ନିମନ୍ତେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପର୍ବ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ୨୧ବର୍ଷରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଥିବା ଏଠାକାର ପୂଜନୋତ୍ସବ ପାଇଁ ଶୁକ୍ରବାର ଶୁଭଲଗ୍ନରେ ଶୁଭସ୍ତମ୍ଭ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛି । ଏହି ଉପଲକ୍ଷେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସମାରୋହରେ ପୂଜାକମିଟି ସଭାପତି ଖଗେଶ୍ୱର ମେହେର ଓ ସମ୍ପାଦକ ତ୍ରିନାଥ ସାହୁଙ୍କ ସମେତ ସମସ୍ତ କର୍ମକର୍ତ୍ତା ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ପୂଜାକର୍ମରେ ମନୋରଞ୍ଜନ ଦାଶ ପୂଜକ ଥିବାବେଳେ କମିଟି ତରଫରୁ କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ଦାସ କର୍ତ୍ତା ଦାୟୀତ୍ୱ ନିର୍ବାହ 

ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଅପହରଣ ପରେ ବଳାତ୍କାର,  ସମ୍ପର୍କୀୟ ଗିରଫ

ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଅପହରଣ ପରେ ବଳାତ୍କାର, ସମ୍ପର୍କୀୟ ଗିରଫ

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୨୨।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.):
ବୀରମହାରାଜପୁର ବସ୍ତି ଚମ୍ପାପୁର ଅଞ୍ଚଳର ଜନୈକା ୧୪ ବର୍ଷିୟା ସ୍କୁଲ ଛାତ୍ରୀ ଅପହୃତା ହେବାର ଦିନକ ପରେ ଏହି ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଘଟିଛି ପୁଣି ସେଭଳି ଏକ ଘଟଣା। ଉଭୟ ଘଟଣାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଲିସ। ପ୍ରଥମ ଘଟଣାଟି ୧୮ତାରିଖରେ ପୋଲିସ ଦ୍ୱାରା ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୧୯ରେ ୨ୟ ଘଟଣାର ଏତଲା ଦାଏର ହୋଇଛି। ଉଲୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଭଜବଳପୁର ଗାଁର ଜନୈକା ନାବାଳିକା(୧୪) ଗତ ୧୫ତାରିଖ ଅପହୃତା ହୋଇଥିଲେ। ବୌଦ୍ଧ ଜିଲା ମନମୁଣ୍ଡା ଥାନା 

ସିନାପାଲିରେ ମୁଁ ହିରୋ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ସିନାପାଲିରେ ମୁଁ ହିରୋ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ସିନାପାଲି, ୨୨।୯ -  ନୂଆପଡା ଜିଲା ସିନାପାଲି ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଶୁକ୍ରବାର ବ୍ଲକ ସ୍ତରୀୟ ମୁଁ ହିରୋ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ଆସିଥିବା ମୁଁ ହିରୋ ରଥକୁ ସ୍ବାଗତ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା କରିବା ପରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସଭା କାର୍ଯ୍ୟରେ ବ୍ଲକ ବିଜେଡି ସଭାପତି ତଥା ଜିଲା ପରିଷଦ ସଦସ୍ୟ ପ୍ରିୟରଞ୍ଜନ ମେହେର ସଭାପତିତ୍ୱ କରିଥିଲେ। ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବରେ ସିନାପାଲି ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ତପସ୍ବିନୀ ମାଝି ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ବିକାଶ ପରିଷଦର 

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ବିମାନବନ୍ଦର ଲୋକାର୍ପିତ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ବିମାନବନ୍ଦର ଲୋକାର୍ପିତ

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ, ୨୨।୯-ବହୁ ପ୍ରତୀକ୍ଷାର ଅନ୍ତଘଟିଛି। ଶନିବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଝାରସୁଗୁଡା ବିମାନବନ୍ଦର ଲୋକାର୍ପିତ ହୋଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ, ଗୁଜୁରାଟର କଛ ଜିଲାରେ ୫ଟି ବିମାନବନ୍ଦର ଥିବାବେଳେ ଓଡ଼ିଶାରେ ଗୋଟିଏ ମାତ୍ର ଥିଲା। ବିଳମ୍ବରେ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ଓଡ଼ିଶାରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିମାନବନ୍ଦର ହୋଇପାରିଛି। ଏହା ଦ୍ୱାରା ଓଡ଼ିଶା ସମେତ ଛତିଶଗଡ଼ର କେତେକ ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକ ଉପକୃତ ହୋଇପାରିବେ। ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳର ଆର୍ଥିକ,

ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାବାସୀଙ୍କ ସ୍ବପ୍ନ ପୂରଣ ହେଲା: ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାବାସୀଙ୍କ ସ୍ବପ୍ନ ପୂରଣ ହେଲା: ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ଝାରସୁଗୁଡା ଅଫିସ୍‌, ୨୨।୯: ବହୁ ପ୍ରତିକ୍ଷୀତ ଝାରସୁଗଡା ବିମାନବନ୍ଦର ଲୋକାର୍ପିତ ହୋଇଛି। ରାଜ୍ୟର ଦ୍ୱିତୀୟ ବିମାନବନ୍ଦରକୁ ଦେଶ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି।

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ବିମାନବନ୍ଦରର ଉଦ୍‌ଘାଟନ ଓ ତାଳଚେର ସାରକାରଖାନାର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ ଆଜି

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ବିମାନବନ୍ଦରର ଉଦ୍‌ଘାଟନ ଓ ତାଳଚେର ସାରକାରଖାନାର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ ଆଜି

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ/ତାଳଚେର,
(ନି.ପ୍ର.)/,୨୨।୯
ଶନିବାର ସକାଳେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ବିମାନ ବନ୍ଦରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ରମୋଦି ଆସି ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ବହୁ ପ୍ରତୀକ୍ଷାର ଅନ୍ତ ଘଟିବ। ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ବିମାନବନ୍ଦରର ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି । ଏଥିସହିତ ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ତାଳଚେର ସାରକାରଖାନାର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କରିବେ। ଏଥିପାଇଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ ହୋଇଛି । ୨୦୦୨ରୁ ବନ୍ଦ ପଡ଼ିଥିବା ତାଳଚେର ସାର କାରଖାନା (ବର୍ତ୍ତମାନର ନୂତନ ନାମ ତାଳଚେର ଫର୍ଟିଲାଇଜର୍ସ ଲିମିଟେଡ୍‌)ର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ 

ଏବେ ବି ବଞ୍ଚିଛି ମାନବିକତା: ବାଟବଣା ବୃଦ୍ଧାଙ୍କୁ ଘରେ ପହଞ୍ଚାଇଲେ ସିଟିଜେନ୍‌ ଫୋରମ୍‌ ସଦସ୍ୟ

ଏବେ ବି ବଞ୍ଚିଛି ମାନବିକତା: ବାଟବଣା ବୃଦ୍ଧାଙ୍କୁ ଘରେ ପହଞ୍ଚାଇଲେ ସିଟିଜେନ୍‌ ଫୋରମ୍‌ ସଦସ୍ୟ

କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା,୨୨।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଏବେ ବି ବଞ୍ଚିଛି ମାନବିକତା। ସମ୍ପ୍ରତି ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ସମାଜରେ ମଧ୍ୟ କେତେକ ବ୍ୟକ୍ତି ତଥା ସଙ୍ଗଠନର ସଦସ୍ୟମାନେ ନିଜ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ କାର୍ଯ୍ୟ ସହ ପରୋପକାର କରିବା ପାଇଁ ଆଗେଇ ଆସିଥାଆନ୍ତି।