Dharitri News

ସମ୍ବଲପୁର

ଠେମରାର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମକରମେଳା ଆରମ୍ଭ

ମାନେଶ୍ୱର,୧୪।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.) ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ତଥା ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ଠେମରାର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମକର ମେଳା ରବିବାର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ସକାଳୁ ଶିବ ଓ ପାର୍ବତୀଙ୍କୁ ମନ୍ଦିର ଗମ୍ଭିରା ଭିତରୁ ଆଣି ସୁସଜ୍ଜିତ ରଥରେ ବିରାଜମାନ କରାଯାଇଥିଲ। ପୂଜାର୍ଚ୍ଛନା ପରେ ମକର ଚାଉଳ ଭୋଗ ଲାଗିଥିଲା।

ଆରମ୍ଭ ହେଲା ପ୍ରସିଦ୍ଧ ବାମରା ମକର ମେଳା ମହୋତ୍ସବ, ମକର ବସିଲେ ଧବଳେଶ୍ୱର, ଜଗନ୍ନାଥ

ଆରମ୍ଭ ହେଲା ପ୍ରସିଦ୍ଧ ବାମରା ମକର ମେଳା ମହୋତ୍ସବ, ମକର ବସିଲେ ଧବଳେଶ୍ୱର, ଜଗନ୍ନାଥ

ବାମରା, ୧୪।୧ (ସ୍ବ.ପ୍ର.) ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ପ୍ରାୟ ୯୦ବର୍ଷର ପୁରାତନ ପରମ୍ପରା ବାମରା ମକଳ ମେଳା ରବିବାର ମହାସମାରୋହରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ଧବଳେଶ୍ୱର ମହାଦେବ ଓ ଜଗନ୍ନାଥ ମହାପ୍ରଭୁ ମକର ବସିଛନ୍ତି। ରବିବାର ସକାଳ ୯ଟାରୁ ଉଚ୍ଛକାପାଟ ପଞ୍ଚାୟତ କେଛୁପାଣିସ୍ଥିତ ଶ୍ରୀ ଧବଳେଶ୍ୱର ମହାଦେବଙ୍କୁ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରାଯାଇ ରଥାରୁଢ଼ କରାଯାଇଥିଲା।

ସମ୍ବଲପୁରରେ ଖୋଲିଲା ‘ସଫଲ’ ବ୍ରାଣ୍ଡର ୬ ଆଉଟଲେଟ୍‌

ସମ୍ବଲପୁରରେ ଖୋଲିଲା ‘ସଫଲ’ ବ୍ରାଣ୍ଡର ୬ ଆଉଟଲେଟ୍‌

ସମ୍ବଲପୁର, ୧୪।୧ (ବ୍ୟୁରୋ)- ମଦର ଡାଏରୀ ଫ୍ରୁଟ୍‌ ଆଣ୍ଡ ଭେଜିଟେବୁଲ୍‌ ପ୍ରାଇଭେଟ୍‌ ଲିମିଟେଡ (ଏମଡିଏଫଭିପିଏଲ୍‌) ପକ୍ଷରୁ ରବିବାର ସମ୍ବଲପୁର ସହରର ୬ଟି ସ୍ଥାନରେ ‘ସଫଲ’ ରିଟେଲର୍‌ ଆଉଟ୍‌ଲେଟ୍‌ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଛି । ଅପରାହ୍ନ ୧୧ଟାରେ ସମ୍ବଲପୁର ବାଲିବନ୍ଧା ସୋମନାଥ ମନ୍ଦିର ନିକଟସ୍ଥ ସଫଲ ବ୍ରାଣ୍ଡ ଆଉଟଲେଟ୍‌ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଥିଲା ।

୩ ଦିନ ଧରି ସମଲେଇ ମନ୍ଦିରରେ ଜିଳିଲା ୨ ହଜାର ଅଖଣ୍ଡ ଦୀପ

୩ ଦିନ ଧରି ସମଲେଇ ମନ୍ଦିରରେ ଜିଳିଲା ୨ ହଜାର ଅଖଣ୍ଡ ଦୀପ

ସମ୍ବଲପୁର, ୧୪। ୧ (ବ୍ୟୁରୋ) ସମଲେଇ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ରବିବାର ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତୀ ଉପଲକ୍ଷେ ୨ ହଜାର ଅଖଣ୍ଡ ଦୀପ ଜଳିଛି। ମାନସିକ କରିଥିବା ଭକ୍ତମାନେ ଗତ ୧୨ ତାରିଖଠାରୁ ଅଖଣ୍ଡ ଦୀପ ଜାଳିଥିଲେ। ରବିବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨ହଜାର ଦୀପ ଜଳିଛି। ମୁଖ୍ୟପୂଜକ ଅମ୍ବିକାପ୍ରସାଦ ରାୟଙ୍କ ପରିଚାଳନାରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା ।

ଭିକ ମାଗିଲେ ୧୦୮ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ କର୍ମଚାରୀ

ଭିକ ମାଗିଲେ ୧୦୮ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ କର୍ମଚାରୀ

ସମ୍ବଲପୁର, ୧୪।୧ (ବ୍ୟୁରୋ)-ସମ୍ବଲପୁର ସମଲେଇ ମନ୍ଦିର ଛକରେ ୧୦୮ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଅଭିନବ ଢଙ୍ଗରେ ରବିବାର ଆନ୍ଦୋଳନ କରିଛନ୍ତି । ସେମାନେ ସମଲେଇ ମନ୍ଦିର ଛକ ରାସ୍ତା କଡରେ ବସି ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଭିକ ମାଗୁଥିବା ଦେଖାଯାଇଥିଲା । ଛୋଟ ଶିଶୁଙ୍କଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବୃଦ୍ଧା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତେ ଭିକ ଥାଳିରେ ଟଙ୍କା ଓ ପଇସା, ଚାଉଳ ଏବଂ ଖାଇବା ସାମଗ୍ରୀ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ।

କାଲିଠୁ ୨୪ ତାରିଖ ଯାଏ ସମ୍ବଲପୁର ପୁସ୍ତକ ମେଳା

କାଲିଠୁ ୨୪ ତାରିଖ ଯାଏ ସମ୍ବଲପୁର ପୁସ୍ତକ ମେଳା

ସମ୍ବଲପୁର,୧୪।୧(ବ୍ୟୁରୋ) ସମ୍ବଲପୁର ପୁସ୍ତକ ମେଳା ଚଳିତ ଜାନୁୟାରୀ ୧୫ରୁ ୨୪ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଇଁଠାପାଲିସ୍ଥିତ ବିର୍ସା ମୁଣ୍ଡା ମଇଦାନ (ପିଏଚ୍‌ଡି ପଡିଆ)ଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ୧୬୦ଟି ଷ୍ଟଲ ଖୋଲିବ। ଏଥିରେ ରାଜ୍ୟ ତଥା ରାଜ୍ୟ ବାହାରର ପୁସ୍ତକ ବିକ୍ରେତା, ବିତରକ, ପ୍ରକାଶକ, ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ସଂସ୍ଥା, ଶିକ୍ଷା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ, ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ। ସେତୁ ଅନୁଷ୍ଠାନର ସଭାପତି ଡା. ରମାବଲ୍ଲଭ ମିଶ୍ର ଶନିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଖବରଦାତାଙ୍କୁ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ସମ୍ବଲପୁରରେ ଷ୍ଟୁଡେଣ୍ଟ ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ଭଲ୍ୟୁଣ୍ଟିୟର ବ୍ୟବସ୍ଥା

ସମ୍ବଲପୁରରେ ଷ୍ଟୁଡେଣ୍ଟ ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ଭଲ୍ୟୁଣ୍ଟିୟର ବ୍ୟବସ୍ଥା

ସମ୍ବଲପୁର, ୧୪।୧(ବ୍ୟୁରୋ)-ସମ୍ବଲପୁରରେ ଶନିବାର ଷ୍ଟୁଡେଣ୍ଟ ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ଭଲ୍ୟୁଣ୍ଟିୟର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ରିଜର୍ଭ ପୋଲିସ ଲାଇନ ପରିସର କମ୍ୟୁନିଟି ହଲରେ ଉତ୍ତାରଞ୍ଚଲ ରାଜସ୍ବ କମିଶନର ଡି.ଭି ସ୍ବାମୀ ଏହି ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି।

ଷ୍ଟ୍ରେଚରରେ ଛଟପଟ ହେଲେ ମହିଳା

ଷ୍ଟ୍ରେଚରରେ ଛଟପଟ ହେଲେ ମହିଳା

ସମ୍ବଲପୁର, ୧୪।୧(ବ୍ୟୁରୋ)-ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସ୍ବାସ୍ଥସେବାରେ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି। ୧୦୨ ଜନନୀ ସୁରକ୍ଷା ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଆଉ ୧୦୮ ଗାଡି ଗଡୁଛି। ମମତା ଯୋଜନା ରହିଛି। ମାଗଣାରେ ଔଷଧ ମିଳୁଛି। ନିକଟରେ ନିଜେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ନିଦାନ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଯୋଜନାରେ କେତେକ ମେଡିକାଲରେ ମାଗଣାରେ ବିଭିନ୍ନ ପରୀକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଉଛି। ହେଲେ ଏ ସବୁ ସତ୍ତ୍ୱେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ପ୍ରତି ଆଙ୍ଗୁଳି ଉଠୁଛି। ଶନିବାର ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଏମିତି ଏକ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଜଣେ ମହିଳା ଷ୍ଟେଚରରେ ପଡି ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଛଟପଟ ହୋଇଛନ୍ତି। ହେଲେ ତାଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା ନ କରି ଡାକ୍ତର ବୁର୍ଲା ମେଡିକାଲ କଲେଜକୁ ରେଫର କରି ଦେଇଥିଲେ।

ଇଣ୍ଡିଆ ବୁକ୍‌ ଅଫ୍‌ ରେକର୍ଡସରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଲା ଭିସୁଟ୍‌ ଛାତ୍ରଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତୁତ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଭିଏସ୍‌ଏଲ୍‌ଭି

ଇଣ୍ଡିଆ ବୁକ୍‌ ଅଫ୍‌ ରେକର୍ଡସରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଲା ଭିସୁଟ୍‌ ଛାତ୍ରଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତୁତ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଭିଏସ୍‌ଏଲ୍‌ଭି

ସମ୍ବଲପୁର, ୧୪।୧ (ବ୍ୟୁରୋ)- ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରରେ ପଟୁମାଟି ଜମି ରହିଛି। ଏହାର ସର୍ଭେ ପାଇଁ ବୁର୍ଲା ବୀର ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସାଏ ବୈଷୟିକ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ (ଭିସୁଟ)ର ଆଇଡିଆ ଆଣ୍ଡ ଇନୋଭେସନ୍‌ ସେଲ୍‌ ନିଜସ୍ବ ଜ୍ଞାନକୌଶଳରେ ଭିଏସଏଲ୍‌ଭି ସାଟେଲାଇଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି । ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଭିଏସଏଲଭି ରକେଟର ଗତ ବର୍ଷ ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ ହୋଇଛି। ଜାନୁୟାରୀ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଭିଏସଏଲଭି-୨.୦ ରକେଟର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇଛି। ତେବେ ନିଜ ଗବେଷଣାକୁ ସାକାର କରିବାକୁ ଭିସୁଟ ଛାତ୍ରମାନେ ଲାଗି ପଡିଛନ୍ତି। ଶନିବାର ଇଣ୍ଡିଆ ବୁକ୍‌ ଅଫ୍‌ ରେକର୍ଡସରେ ଭିଏସଏଲ୍‌ଭି ସାଟେଲାଇଟ ୨.୦ ସ୍ଥାନ ପାଇବା ପରେ ଛାତ୍ରମାନେ ଅଧିକ ଉତ୍ସାହିତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଶ୍ରେୟସ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା: ତଦନ୍ତ କରି ଫେରିଲା ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ପୋଲିସ

ଶ୍ରେୟସ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା: ତଦନ୍ତ କରି ଫେରିଲା ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ପୋଲିସ

ବାମରା,୧୩।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ବାମରା ବ୍ଲକ ଗଡପୋଷର ଶୈଲେସ କେଶରୱାନୀଙ୍କ ପୁଅ ଶ୍ରେୟସ(୧୬) ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ବିଶାଖାପାଟଣାର ଶ୍ରୀ ଚୈତନ୍ୟ କଲେଜର ପଢୁଥିବା ବେଳେ ସହପାଠୀମାନଙ୍କ ର଼୍ୟାଗିଂରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

ପୁଚି ଖେଳିବାବେଳେ ୧୦ଛାତ୍ରୀ ଅଚେତ

ପୁଚି ଖେଳିବାବେଳେ ୧୦ଛାତ୍ରୀ ଅଚେତ

ମାନେଶ୍ୱର, ୧୩।୧ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ଜୁଜୁମୁରା ବ୍ଲକ ବଡସାହିଲ ଉନ୍ନୀତ ବିଦ୍ୟାଳୟ ବାର୍ଷିକ କ୍ରୀଡ଼ା ଉତ୍ସବ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଶନିବାର ଅପରାହ୍ନ ୨ଟାରେ ଅଘଟଣ ଘଟିଛି ।

ଡମ୍ପର-ଟ୍ରାକ୍ଟର ଧକ୍କା: ୩ ମୃତ

ଡମ୍ପର-ଟ୍ରାକ୍ଟର ଧକ୍କା: ୩ ମୃତ

ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର,୧୩।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ଥାନା କାଂସବାହାଲ ଫାଣ୍ଡି ଅଧୀନ କାଲୋଡିହି ଘାଟିଠାରେ ଶନିବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୦ଟାରେ ଡମ୍ପର ଓ ଟ୍ରାକ୍ଟର ମଧ୍ୟରେ ଧକ୍କା ହୋଇଥିଲା।

ବୋହୂଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ପରେ ନିଆଁ ଲଗାଇ ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ: ଶ୍ୱଶୁର ଗିରଫ

ବୋହୂଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ପରେ ନିଆଁ ଲଗାଇ ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ: ଶ୍ୱଶୁର ଗିରଫ

ବଡ଼ଗାଁ,୧୩।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଯୌତୁକ ଦାବିରେ ବିବାହିତା ମହିଳାଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଓ ନିଆଁରେ ପୋଡ଼ି ହତ୍ୟା କରିବା ଭଳି ଅନେକ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ହେଲେ ଜଣେ କାମୁକ ଶ୍ୱଶୁର ନିଜ ବୋହୂଙ୍କ ସହ ଜୋରଜବରଦସ୍ତ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବା ପରେ ଲୋକଲଜ୍ଜାରୁ ବର୍ତ୍ତିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ନିଆଁରେ ଜାଳି ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ ହୋଇଛି।

୨୨ତମ କଳାହାଣ୍ଡି ଉତ୍ସବ, ଭୈରବ ପୀଠରୁ ବାହାରିଲା ମଶାଲ ଶୋଭାଯାତ୍ରା

୨୨ତମ କଳାହାଣ୍ଡି ଉତ୍ସବ, ଭୈରବ ପୀଠରୁ ବାହାରିଲା ମଶାଲ ଶୋଭାଯାତ୍ରା

୨୨ତମ କଳାହାଣ୍ଡି ଉତ୍ସବ ଉପଲକ୍ଷେ ଶନିବାର ଲାଞ୍ଜିଗଡ଼ସ୍ଥିତ ଐତିହାସିକ ଭୈରବ ପୀଠରୁ ମଶାଲ ଶୋଭାଯାତ୍ରାର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି।

ବେହେରାପାଲିରେ ବସନ୍ତ ମହୋତ୍ସବର ଶୁଭସ୍ତମ୍ଭ ସ୍ଥାପନ

ବେହେରାପାଲିରେ ବସନ୍ତ ମହୋତ୍ସବର ଶୁଭସ୍ତମ୍ଭ ସ୍ଥାପନ

ସୋହେଲା,୧୩।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ପ୍ରତିବର୍ଷ ଭଳି ଚଳିତବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ବରଗଡ଼ ଜିଲା ସୋହେଲା ବ୍ଲକ କନଗାଁ ପଞ୍ଚାୟତ ବେହେରାପାଲିଠାରେ ସରସ୍ବତୀ ପୂଜା ଅବସରରେ ବସନ୍ତ ମହୋତ୍ସବ ହେବ। ଏନେଇ ଶନିବାର ଶୁଭସ୍ତମ୍ଭ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି।

ସହକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା

ସହକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା

କଲମପୁର, ୧୩।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ ଦକ୍ଷିଣ ମୁଖ୍ୟ କେନାଲରେ ଜଳଯୋଗାଣ ଦାବିରେ କଲମପୁର ସହକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଶନିବାର ଶତାଧିକ ଚାଷୀ ଧାରଣା ଦେଇଛନ୍ତି। ସେମାନେ ସହକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ସହାୟକ ଯନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ଜିଲା ପାଣି ପଞ୍ଚାୟତ ସଭାପତିଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖିଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ଭତ୍ତା ବାହାନାରେ ଠକେଇ

ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ଭତ୍ତା ବାହାନାରେ ଠକେଇ

ତରବୋଡ଼,୧୨।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ନୂଆପଡ଼ା ଜିଲା କୋମନା ବ୍ଲକ୍‌ ଜଟଗଡ଼ ପନ୍‌ଚେତ୍‌ ସାହାଜଟ ଗାଁରେ ଗୁଟେ ଅଲଗ୍‌ ଢ଼ଂଗେ ଠକେଇ ହେଇଛେ। କେତେଝନ ପିଲା ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ଭତ୍ତା ଆବେଦନ କରେଇଦେବାର ବାହାନାରେ ଲୁକ୍‌କର ଆଧାର ନମ୍ବର ଆର ଆଂଗ୍‌ଠି ଛାପ୍‌ ନେଇ ବ୍ୟାଙ୍କ ପାସ୍‌ ବହିରୁ ଟଁକା

ସ୍ବପ୍ନ ହୋଇ ରହିଛି ନୂତନ ବସ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ନିର୍ମାଣ, ପାରିପାର୍ଶ୍ୱିକ ଉନ୍ନୟନ ନାଁରେ ଅର୍ଥ ଆତ୍ମସାତ

ସ୍ବପ୍ନ ହୋଇ ରହିଛି ନୂତନ ବସ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ନିର୍ମାଣ, ପାରିପାର୍ଶ୍ୱିକ ଉନ୍ନୟନ ନାଁରେ ଅର୍ଥ ଆତ୍ମସାତ

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୧୨।୧- ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା କିପରି ଅପବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି ତା’ର ଏକ ନମୁନା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଝାରସୁଗୁଡ଼ା-ଧୁତୁରା ରୋଡ୍‌ରେ ନିର୍ମାଣ ହେଉଥିବା ନୂତନ ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ। ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟରେ ବିଳମ୍ବ, ଶିଳ୍ପସଂସ୍ଥା ପ୍ରତି ଅନୁକମ୍ପା ଓ ଠିକାଦାର ପ୍ରୀତି

ମହିଳାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର, ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ୧୦ ବର୍ଷ ଜେଲ

ମହିଳାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର, ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ୧୦ ବର୍ଷ ଜେଲ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୧୨।୧- ଜଣେ ବିବାହିତା ମହିଳାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ମାମଲାର ବିଚାର କରି ରାଉରକେଲା ପ୍ରଥମ ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲା ଓ ଦୌରା ଜଜ୍‌ ଶୁକ୍ରବାର ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ୧୦ ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଏହାସହ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ଜରିମାନା ଅର୍ଥ ପୀଡ଼ିତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ

ଦୁଇ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବିବାଦ ନେଇ ଥାନାରେ ମାମଲା

ଦୁଇ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବିବାଦ ନେଇ ଥାନାରେ ମାମଲା

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ/ବେଦବ୍ୟାସ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ବ୍ରାହ୍ମଣୀତରଙ୍ଗ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଦଣ୍ଡିଆପାଲି ଅଞ୍ଚଳରେ ରହୁଥିବା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଦୁଇ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପାଟିତୁଣ୍ଡ ଓ ହାତାହାତି ହେବା ପରେ ମାମଲା ଥାନାରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ପୋଲିସ ଏନେଇ ଦୁଇଟି ମାମଲା (ନଂ.-୭/୨୦୧୮ ଓ ୮/୨୦୧୮) ରୁଜୁ କରିଛି।

ଜୁଆ ଆଡ୍ଡାରେ ଚଢ଼ାଉ, ୧୦ ଗିରଫ: ୯୦ ହଜାର ଟଙ୍କା, କାର୍‌, ୬ ବାଇକ୍‌ ଜବତ

ଜୁଆ ଆଡ୍ଡାରେ ଚଢ଼ାଉ, ୧୦ ଗିରଫ: ୯୦ ହଜାର ଟଙ୍କା, କାର୍‌, ୬ ବାଇକ୍‌ ଜବତ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୧୨।୧- କୋଏଲ ନଦୀ ପଠାରେ ଚାଲିଥିବା ଜୁଆ ଆଡ୍ଡାରେ ଚଢ଼ାଉ କରି ସେକ୍ଟର-୧୫ ପୋଲିସ ଶୁକ୍ରବାର ୧୦ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ସେମାନେ ହେଲେ ସେକ୍ଟର-୧୫ ଅଞ୍ଚଳର ଧନରାଜ ବାଗ, ସେକ୍ଟର-୬ର ଗଣେଶ ବଡ଼ାଇକ, ହାତୀବାରିର ଗଣେଶ ସାହୁ, ମହମ୍ମଦ ଇସ୍ରାଏଲ,

ଗୋଖାଦ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ ନିଶା

ଗୋଖାଦ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ ନିଶା

ସମ୍ବଲପୁର,୧୨।୧(ବ୍ୟୁରୋ)-ସମ୍ବଲପୁର ମହାନଗରନିଗମ ଅଧୀନ ମନ୍ଦଲିଆର ଅଲେଖ ତାଣ୍ଡି। ଆର୍ଥିକ ଅନଟନ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଛି ତାଙ୍କ ତେଲଲୁଣର ସଂସାର। ତଥାପି ସେଥିପ୍ରତି ଅଲେଖଙ୍କ ନିଘା ନାହିଁ। ଗୋ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ସେ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଛନ୍ତି। ପ୍ରତିଦିନ ନିତ୍ୟକର୍ମ ସାରିବା ପରେ ସକାଳ ପ୍ରାୟ ୫ଟାରୁ

ପିଡିଏସ୍‌ ଚାଉଳ ବଣ୍ଟନରେ ଅନିୟମିତତା: ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଧାରଣା ଜାରି

ପିଡିଏସ୍‌ ଚାଉଳ ବଣ୍ଟନରେ ଅନିୟମିତତା: ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଧାରଣା ଜାରି

ଜୁନାଗଡ଼, ୧୨।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଜୁନାଗଡ ବ୍ଲକ କେନ୍ଦୁପାଟି ପଞ୍ଚାୟତରେ ଗତ ୩ମାସ ଧରି ପିଡିଏସ୍‌ ଚାଉଳ ବଣ୍ଟନରେ ଅନିୟମିତତାକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରି ଶୁକ୍ରବାର ଉକ୍ତ ପଞ୍ଚାତ ଅନ୍ତର୍ଗତ କନ୍ଧ ବ୍ରାହ୍ମଣୀଗୁଡା ଗ୍ରାମର ଶତାଧିକ ମହିଳାପୁରୁଷ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇ ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ନ ଆସିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି ରହିବ ବୋଲି ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି।

ଦରଦାମ ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରତିବାଦରେ ଜଳଖିଆ ଦୋକାନ ବନ୍ଦ

ଦରଦାମ ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରତିବାଦରେ ଜଳଖିଆ ଦୋକାନ ବନ୍ଦ

ଜୁନାଗଡ଼,୧୨।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଦରଦାମ ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରତିବାଦରେ ଶୁକ୍ରବାର ଜୁନାଗଡ ସହରର ସମସ୍ତ ଉଠାଦୋକାନୀ ଓ ସ୍ଥାୟୀ ଜଳଖିଆ ଦୋକାନୀ ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦେଇଛନ୍ତି। ଫଳରେ ଲୋକମାନେ ଜଳଖିଆ ନ ପାଇବା ସହ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି। ଘଟଣାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଶନିବାରଠାରୁ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ସୁହାଇବା ଭଳି ଓ କ୍ଷତିଭରଣା ପାଇଁ ଜଳଖିଆ ଦାମ୍‌ରେ ସାମାନ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବ ବୋଲି ଜୁନାଗଡ ଜଳଖିଆ ଦୋକାନୀ ସଂଘର ସଭାପତି ଲକ୍ଷ୍ମୀଧର ଗହୀର କହିଛନ୍ତି।