ସମ୍ବଲପୁର

୩ ପିସିଆର୍‌ ଭ୍ୟାନ୍‌ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

୩ ପିସିଆର୍‌ ଭ୍ୟାନ୍‌ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୨୩।୪: ଝାରସୁଗୁଡା ଜିଲା ମୁଖ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ସୋମବାର ୩ଟି ପାଟ୍ରୋଲିଂ ପିସିଆର୍‌ ଭ୍ୟାନ୍‌ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଛି। ଜିଲାପାଳ ବିଭୂତି ଭୂଷଣ ପଟ୍ଟନାୟକ ଓ ଏସ୍‌ପି ଅଶ୍ୱିନୀ କୁମାର ମହାନ୍ତି ଏହାକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ।

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଗଲା ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଆର୍‌ପି

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଗଲା ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଆର୍‌ପି

ଝାରସଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୨୩।୪: ଆଜାଦ ହିନ୍ଦ ଟ୍ରେନରୁ ଡାଇନାମାଇଟ୍‌ ଉଦ୍ଧାର ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଆରପି ପୋଲିସ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଯାଇଛି। ରବିବାର ରାତିରେ ଜିଆରପିର ୨ ଜଣ ଅଧିକାରୀ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଅଭିମୁଖେ ଗସ୍ତ କରିଛନ୍ତି।

ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମର ପୋଡ଼ି, ୨ମାସ ହେଲା ଗ୍ରାମ ଅନ୍ଧାର: ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଫେରାଦ ହେଲେ ମହିଳା

ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମର ପୋଡ଼ି, ୨ମାସ ହେଲା ଗ୍ରାମ ଅନ୍ଧାର: ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଫେରାଦ ହେଲେ ମହିଳା

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୨୩।୪- ବରଗଡ଼ ସହର ଉପକଣ୍ଠସ୍ଥ ପାତିକାରପଡ଼ା ଓ ସହରାପଡ଼ା ପାଇଁ ସ୍ଥାପିତ ବିଦ୍ୟୁତ ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମର ଦୁଇମାସ ତଳୁ ପୋଡ଼ି ଖରାପ ହୋଇଯାଇଛି। ମାତ୍ର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହାର ମରାମତି କରାଯାଇ ନାହିଁ। ତୁରନ୍ତ ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମର ମରାମତି କରିବା ଦାବି ନେଇ ସୋମବାର ଉଭୟ ପଡ଼ାର ମହିଳାମାନେ ବରଗଡ଼ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଫେରାଦ ହୋଇଥିଲେ। ଜିଲାପାଳ ଇନ୍ଦ୍ରମଣି ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କୁ ଏକ ସ୍ମାରକପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରି ସେମାନଙ୍କ ପଡ଼ା ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମର ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ସେମାନେ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ଗ୍ରାମର ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ବିକାଶ ଅଗ୍ରୱାଲ ଓ ଅଶ୍ୱିନୀ ମେହେରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ପଡ଼ାର ମହିଳାମାନେ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଆସିଥିଲେ।

ଅଟୋ -ଟ୍ୟାଙ୍କର ଧକ୍କା: ୬ ଆହତ, ୨ଗୁରୁତର

ଅଟୋ -ଟ୍ୟାଙ୍କର ଧକ୍କା: ୬ ଆହତ, ୨ଗୁରୁତର

ଜୁନାଗଡ଼,୨୩।୪ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଜୁନାଗଡ଼ ସହରର ଗୋବିନ୍ଦ ଢାବା ନିକଟରେ ୨୬ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଉପରେ ସୋମବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ଅଟୋ (ଟେମ୍ପୋ) ଓ ଟ୍ୟାଙ୍କର ମଧ୍ୟରେ ଧକ୍କା ହୋଇଛି। ଫଳରେ ଅଟୋରେ ବସିଥିବା ୮ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୬ଜଣ ଆହତ ଓ ୨ଜଣ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। ଆହତମାନଙ୍କୁ ଜୁନାଗଡ଼ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ଓ ଗୁରୁତରମାନଙ୍କୁ ଭବାନୀପାଟଣାସ୍ଥିତ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟକୁ ପଠାଯାଇଛି।

ରାଉରକେଲାରେ ଗଡ଼ିଲା ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ରଥ

ରାଉରକେଲାରେ ଗଡ଼ିଲା ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ରଥ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ, ୨୩।୪-ସୋମବାର ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସପ୍ତାହ ପାଳନ ସେକ୍ଟର-୨୧ ଟ୍ରାଫିକ ଆଉଟ୍‌ ପୋଷ୍ଟ ନିକଟରେ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ଏକ ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ରଥ ଗଡିଥିଲା। ଏହାକୁ ପତାକା ଦେଖାଇ ଆରଏମ୍‌ସି କମିଶନର ରଶ୍ମିତା ପଣ୍ଡା, ଏସ୍‌ପି ଡା. ଉମାଶଙ୍କର ଦାଶ ଏବଂ ଏଡିଏମ୍‌ ମନୀଷା ବାନାର୍ଜୀ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଜାତୀୟ ସଡକସୁରକ୍ଷା ସପ୍ତାହ ଉପଲକ୍ଷେ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଜାତୀୟ ସଡକସୁରକ୍ଷା ସପ୍ତାହ ଉପଲକ୍ଷେ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ସୁନ୍ଦରଗଡ, ୨୩।୪ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ) -୨୯ତମ ଜାତୀୟ ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ସପ୍ତାହ ୨୩ ତାରିଖରୁ ୩୦ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଳନ ଅବସରରେ ସପ୍ତାହବ୍ୟାପୀ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ସୋମବାର ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଠାରୁ ଏକ ସଚେତନତା ରଥ ଓ ଶୋଭାଯାତ୍ରାକୁ ଜିଲାପାଳ ବିନୀତ ଭରଦ୍ୱାଜ ପତାକା ଦେଖାଇ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଜିଲା ଆଞ୍ଚଳିକ ପରିବହନ ଅଧିକାରୀ ରାମନିବାସ ସିରିକାଙ୍କ ସମେତ ଜିଲାର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପଦାଧିକାରୀମାନେ ଏହି ସମାରୋହରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

ଭକ୍ତଙ୍କ ଶିରିଡିରୁ କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ଯାତ୍ରା

ଭକ୍ତଙ୍କ ଶିରିଡିରୁ କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ଯାତ୍ରା

ନୂଆପଡ଼ା ଅଫିସ,୨୩।୪: ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜିରେ ଏକ ସାଇ ମନ୍ଦିର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ନଟବର ସୋନି ନାମକ ଜଣେ ଯୁବକ ଶିରିଡିରୁ ପଦଯାତ୍ରାରେ କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ଅଭିମୁଖେ ଯାଉଛନ୍ତି।

ଖୁଡ଼ୀଙ୍କୁ ଟାଙ୍ଗିଆରେ ହାଣି ହତ୍ୟା ମାମଲା: ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ

ଖୁଡ଼ୀଙ୍କୁ ଟାଙ୍ଗିଆରେ ହାଣି ହତ୍ୟା ମାମଲା: ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ, ୨୩।୪: ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲା ଲଇକେରା ବ୍ଲକ ଓଡ଼ିଆପଲ୍ଲୀରେ ଖୁଡ଼ୀଙ୍କୁ ଟାଙ୍ଗିଆରେ ହାଣି ହତ୍ୟା ମାମଲାର ବିଚାର ସୋମବାର ହୋଇଛି। ଏହି ଘଟଣାରେ ପୁତୁରା ସୁରଥ ଖଣ୍ଡା ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଝାରସୁଗୁଡା ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲା ଓ ଦୌରାଜଜ ସୌମେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ରାଜଗୁରୁ ମାମଲାର ବିଚାର କରି ସୁରଥଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡାଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଜାଗା ଉଚ୍ଛେଦ ନେଇ ହାଟପଦାରେ ଅସନ୍ତୋଷ: ପରିବା ବିକାଳୀ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ

ଜାଗା ଉଚ୍ଛେଦ ନେଇ ହାଟପଦାରେ ଅସନ୍ତୋଷ: ପରିବା ବିକାଳୀ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୨୩।୪- ବରଗଡ଼ ସହରର ପେଣ୍ଠସ୍ଥଳୀ କୁହାଯାଉଥିବା ହାଟପଦାରେ ଜାଗା ଉଚ୍ଛେଦ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ତେଜି ଉଠିଛି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ସୋମବାର ହାଟପଦାର ପରିବା ବିକାଳୀମାନେ ବଜାର କାମ ବନ୍ଦ କରି ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଫେରାଦ ହୋଇଛନ୍ତି। ଜିଲାପାଳ ଇନ୍ଦ୍ରମଣି ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କୁ ସେମାନେ ଏକ ସ୍ମାରକପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରି ପୂର୍ବଭଳି ହାଟପଦାରେ ସେମାନଙ୍କ ପରିବା ପସରା ବସାଇବା ପାଇଁ ଜାଗା ପ୍ରଦାନ ଦିଗରେ ବିହିତ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ପାଇଁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି।

ବଡ଼ଗାଁ ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସପ୍ତାହ ପାଳିତ

ବଡ଼ଗାଁ ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସପ୍ତାହ ପାଳିତ

ବଡ଼ଗାଁ, ୨୩।୪ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ବଡ଼ଗାଁ ଥାନା ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ସୋମବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସପ୍ତାହ ପାଳନ କରାଯାଇଛି। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବଡ଼ଗାଁ ସରକାରୀ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ବଡ଼ଗାଁ ଶିଳ୍ପ ତାଲିମ କେନ୍ଦ୍ରର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ। ବଡ଼ଗାଁ ଥାନା ଅଧିକାରୀ ଠାକୁର ଦାସ ମୁର୍ମୁ, ଏସଆଇ ଲକ୍ଷ୍ମୀକାନ୍ତ ପ୍ରଧାନ, ଜେ ପୋଇ, ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନର ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ, ଶିକ୍ଷକ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ଜଳଛତ୍ର

ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ଜଳଛତ୍ର

ଜୁନାଗଡ,୨୩।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)-କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଜୁନାଗଡ ସହର ପୁରୁଣା ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ ନିକଟରେ ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ଏକ ଜଳଛତ୍ର ଖୋଲାଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଦଳୀୟ କର୍ମକର୍ତ୍ତମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଥଣ୍ଡା ପାନୀୟ ଜଳ ଦେବା ସହ ଦହି ପାଣି ଦେଇଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ଜୁନାଗଡ ନଗର ସଭାପତି କାଳିନ୍ଦ୍ରୀ ପାଣିଗ୍ରାହୀ, କାଉନସିଲର ତଥା ଭାଜପା ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ମୁକେଶ ଅଗ୍ରୱାଲ,ବ୍ଲକ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ଟଙ୍କଧର ନାଏକ, ଜୁନାଗଡ ନଗର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଶିବ ପ୍ରସାଦ ରାଉତ, ସୁଶୀଲ ଠାକୁର, ପବନ ଖେମକା, ସୁରେଶ ବାଗ, ହୃଦାନନ୍ଦ ପୂଝାରୀ, ମଙ୍ଗଳୁ ନାଏକ, ସତ୍ୟ ନାରାୟଣ ପଣ୍ଡା ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

ଧନକୌଡ଼ା ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣି ପ୍ରହସନ

ଧନକୌଡ଼ା ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣି ପ୍ରହସନ

ବୁର୍ଲା,୨୩।୪ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ସମ୍ବଲପୁର ଧନକୌଡ଼ା ବ୍ଲକରେ ସୋମବାର ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣି ରହିଥିଲା। ଏଥିରେ ଜିଲାପାଳ କି କୌଣସି ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦେଖା ନାହିଁ, ଯାହାକି ଏହା ପ୍ରହସନରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି।

ମହିଳାଙ୍କ ମଦ ବିରୋଧୀ ଅଭିଯାନ: ଅବକାରୀ ଅଫିସ ଘେରାଉ

ମହିଳାଙ୍କ ମଦ ବିରୋଧୀ ଅଭିଯାନ: ଅବକାରୀ ଅଫିସ ଘେରାଉ

ନୂଆପଡ଼ା ଅଫିସ, ୨୩।୪: ନୂଆପଡ଼ା ଜିଲାରେ ବେଆଇନ ଦେଶୀ ମଦଭାଟି ଓ କୋଠି ବନ୍ଦ ଦାବିରେ ଯୁବ ସେନା ଓ ମହିଳ ସେନା ନେତୃତ୍ୱରେ ମହିଳାମାନେ ସୋମବାର ଜିଲା ଅବକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଘେରାଉ କରିଛନ୍ତି।

ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନତା ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନତା ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୩।୪: ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସପ୍ତାହ ପାଳନ ଅବସରରେ ବରଗଡ଼ ସହରରେ ସୋମବାର ଏକ ସଚେତନତା ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ଭଟଲି ଛକଠାରୁ ସକାଳ ୭ଟାରୁ ଉକ୍ତ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ବାହାରି ଥିଲା।

ଛାଡପତ୍ର ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିବା ମହିଳା ସ୍ବାମୀଙ୍କ ସହ ଶ୍ୱଶୁର ଘର ଗଲେ

ଛାଡପତ୍ର ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିବା ମହିଳା ସ୍ବାମୀଙ୍କ ସହ ଶ୍ୱଶୁର ଘର ଗଲେ

ରେଢ଼ାଖୋଲ,୨୩।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭୁଲ୍‌ ବୁଝାମଣା ଯୋଗୁ ସ୍ବାମୀଙ୍କଠାରୁ ଛାଡପତ୍ର ପାଇଁ ସ୍ତ୍ରୀ କୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ। ହେଲେ ଏହି ମାମଲାର ଆପୋଷ ବୁଝାମଣା ହେବା ସହ ବିଚାରପତି ଓ ଓକିଲଙ୍କ ପ୍ରୟାସ ଯୋଗୁ ସ୍ବାମୀ ସ୍ତ୍ରୀ ଏକାଠି ହୋଇଛନ୍ତି। ଶେଷରେ ଦିନେ ଛାଡପତ୍ର ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିବା ମହିଳା ଜଣକ ମନରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟିଛି। ପଛ କଥା ଭୁଲି ଯାଇ ସ୍ବାମୀ ସହ ମହିଳା ଜଣକ ଶ୍ୱଶୁର ଘରକୁ ଯାଇଛନ୍ତି। ମନୋମାଳିନ୍ୟ ଭୁଲି ଏକାଠି ହସଖୁସିରେ ଘର କରିବେ ବୋଲି ବିଚାରପତିଙ୍କୁ କଥା ଦେଇଛନ୍ତି। ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ରେଢାଖୋଲ ସବ୍‌ଜଜ୍‌ଙ୍କ କୋର୍ଟରେ ରବିବାର ଏମିତି ଏକ ଭିନ୍ନ ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

 ଆମକୋ-ସିମ୍‌କୋ ଗୁଳିକାଣ୍ଡ: ଏବେ ବି ମିଳିନି ଶହୀଦ ମାନ୍ୟତା

ଆମକୋ-ସିମ୍‌କୋ ଗୁଳିକାଣ୍ଡ: ଏବେ ବି ମିଳିନି ଶହୀଦ ମାନ୍ୟତା

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ, ୨୩।୪ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ସୀମାନ୍ତ ରାଇବୋଗା ପଞ୍ଚାୟତର ଆମ୍‌କୋ-ସିମ୍‌କୋଠାରେ ୧୯୩୯ ଏପ୍ରିଲ ୨୫ରେ ନିରୀହ ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ଗୁଳି କରି ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଗୁଳିମାଡ଼ରେ ୩୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ଏହାକୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ଜାଲିୱାନାବାଲାବାଗ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ସରକାରୀ ରେକର୍ଡରେ ଆମ୍‌କୋ-ସିମ୍‌କୋଠାରେ ମାତ୍ର ୪୯ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା ବୋଲି ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି। ବହୁ ଗବେଷଣା ପରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୯ ବୋଲି ଦର୍ଶାଯାଇଛି । ସବୁଠାରୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର ବିଷୟ ନିଜ ମା’ ମାଟି ପାଇଁ ସଂଗ୍ରାମ କରି ପ୍ରାଣବଳି ଦେଇଥିବା ଏହି ଆଦିବାସୀମାନଙ୍କୁ ଶହୀଦ ମାନ୍ୟତା ମିଳିନାହିଁ ।

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଲୁଅ ଅପେକ୍ଷାରେ ଲୋକେ, ୬ ମାସ ହେଲା କାର୍ଯ୍ୟ ଅଟକିଛି

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଲୁଅ ଅପେକ୍ଷାରେ ଲୋକେ, ୬ ମାସ ହେଲା କାର୍ଯ୍ୟ ଅଟକିଛି

ନୂଆଗାଁ, ୨୩।୪ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗାଁକୁ ବିଜୁଳି ପହଞ୍ଚତ୍ବ, ସମସ୍ତେ ପାଇବେ ବିଜୁଳି ଆଲୁଅ। ଏହା କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ନାରା । ହେଲେ ଦେଶ ସ୍ବାଧୀନତାର ୭୦ବର୍ଷ ପରେ ମଧ୍ୟ ଏମିତି ଅନେକ ଗାଁ ଅଛି, ଯେଉଁଠି ବିଜୁଳି ଆଲୁଅ ସ୍ବପ୍ନ। ଲୋକେ ବିଜୁଳି ଆଲୁଅ ଅପେକ୍ଷାରେ ରହିଛନ୍ତି। ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନାରେ ଗରିବ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବିପିଏଲ କାର୍ଡଧାରୀମାନଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଯୋଗାଇ ଦେବା ପାଇଁ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି। ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷରୁ ଏହି ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଇଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା କାର୍ଯ୍ୟର ମନ୍ଥରତା ଯୋଗୁ ଏବେବି ବହୁ ଗାଁରେ ବିଦ୍ୟୁତ ସେବା ପହଞ୍ଚତ୍ପାରି ନାହିଁ। ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନା ଓ ନାରା ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ କେତେ ଦୂର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଛି, ତାହା ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା ନୂଆଗାଁ ବ୍ଲକ ସୋରଡା ପଞ୍ଚାୟତର ଗୀର୍ଜାଟୋଲି, କୋଇଲାଟୋଲି, ବାରିବେଡା ଗ୍ରାମକୁ ଦେଖିଲେ ସ୍ପଷ୍ଟ ବାରିହୋଇ ପଡୁଛି।

ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଲରମ୍ଭାମୁଣ୍ଡା ଗ୍ରାମ୍ୟ ଜଙ୍ଗଲ ଧ୍ୱଂସ

ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଲରମ୍ଭାମୁଣ୍ଡା ଗ୍ରାମ୍ୟ ଜଙ୍ଗଲ ଧ୍ୱଂସ

ଲୋଇସିଂହା,୨୩।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.) ଗତ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସ ପ୍ରଥମାର୍ଦ୍ଧରେ ବଲାଙ୍ଗୀରର ସବୋର୍ଚ୍ଚ ତାପମାତ୍ରା ସାରା ଦେଶରେ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା। ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲାରେ ଏବେ ବି ତାପମାତ୍ରାର ଧାର ବଜାୟ ରହିଛି। ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ଓ ଜଙ୍ଗଲ ଧ୍ୱଂସ ଏହାର ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ସାଜିଛି ବୋଲି ସାଧାରଣରେ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି। ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ବଲାଙ୍ଗୀର ବନ ବିଭାଗ ଓ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଜଙ୍ଗଲ କ୍ଷୟକୁ ରୋକାଯାଇପାରି ନାହିଁ ା ପ୍ରତ୍ୟେହ ଜଙ୍ଗଲ କ୍ଷ୍ୟୟ ହେଉଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି। ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଲୋଇସିଂହା ଅଧୀନ ଲରମ୍ଭାମୁଣ୍ଡା ଗ୍ରାମବାସୀ ଶୈବ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଅର୍ଥ ଯୋଗାଡ ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୪ ରୁ ୫ ଏକର ପରିସୀମା ଗ୍ରାମ୍ୟ ଜଙ୍ଗଲର ହଜାର ହଜାର ଗଛକୁ କାଟି ଧ୍ୱଂସ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି।

୮୧ ବଛର୍‌ ବୁରୁଧ୍‌ନେ ହାର୍‌ ମାନିଛେ ଭିନ୍ନକ୍ଷମତା

୮୧ ବଛର୍‌ ବୁରୁଧ୍‌ନେ ହାର୍‌ ମାନିଛେ ଭିନ୍ନକ୍ଷମତା

ଲୋଇସିଂହା,୨୩।୪ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଲୋଇସିଂହା ନିର୍‌ବାଚନ ମଂଡ଼ଲି ଅଁତରଗତ୍‌ ପିପିର୍ଡା ଗଁାର କିଚା ନାଗ(୮୧)। ୧୯୭୦ ସାଲେ ଗୁଟେ ଦୁର୍‌ଘଟନାରେ ତାକର ଭୁଜ୍‌ନି ହାତ୍‌ ହରେଇଛନ୍‌। ଅକ୍ଷମତାର ଲାଗି କାମ୍‌ କରୁଥିବାର ସଂସ୍ଥାରୁ ଭିଲ୍‌ ତଡା ଖାଏଲେ। ଶେଷ ସମିଆରେ ଏକୋଇରବଲା ପୁଓ ହିଁ କିଚାର ସାହାଭରସା ଥିଲା। ହେଲେ ଭିଧିର୍‌ ବିଧାନ ଥିଲା ଅଲଗ୍‌। ୫ ବଛର୍‌ ତଲେ ପୁଓକେ ଚଡକ୍‌ ମାରି ତାର୍‌ ମୁର୍‌ତୁ ହେଇଗଲା। ବହୂ, ନାତିନାତେନ ଏହେଦେ ବେସାହାରା ହେଇଯାଇଛନ୍‌। ଅକ୍ଷମତାକେ ପାସ୍‌ରି ଦେଇ କିଚା ଇ ପରିନତ୍‌ ବଏସେ ଭିଲ୍‌ ଲଢ଼େଇ ଜାରି ରଖିଛନ୍‌। ପରିବାର ଚଲାବାର ଲାଗି ଗଁାରୁ ୯କି.ମି. ଦୂରିଆ ଭାଲିଆମୁଣ୍ଡା ସାପ୍‌ତାହିକ୍‌ ବଜାରକେ ଆସୁଥିଲାବେଲେ ତାକର ସଂଗେ ଆମର ସାକ୍ଷାତ୍‌ ହେଇଥିଲା। ତାରପରେ ସେ ତାକର ଦୁଖର କଥା ବଖାନି ଥିଲେ। ପୁଇଁତଳା ବ୍ଲକ୍‌ ପିପିର୍ଡା ଗଁାର କିଚା ନାଗ ବରଗଡ଼ ସିମେଟ୍‌ ଫେକ୍ଟରି କ୍ଲିନ ସେଣ୍ଟରରେ କାମ୍‌ କରୁଥିଲେ। ୧୯୭୦ ସାଲେ ଦିନେ ଗ୍ୟାସଟ୍ୟାଙ୍କ ଫାଟି ଯାଇଥିଲା। କାଚି ଗୁରୁତର ହେଇଗଲେ। ସେତେବେଲେ ତାହାକୁ ତଁାକର ଭୁଜ୍‌ନି ହାତ ହରାବାକେ ପଡ୍‌ଲା। ସେତେବେଲେ କିଚାର ସବୁ ଚିକିଛା ଖରଚ୍‌ କମ୍ପାନୀ ବହନ କରିଥିଲା। କିଚା ଭଲ୍‌ ହେଲା ଉତ୍‌ରୁ ଅକ୍ଷମ ହେଇଯିବାର ଲାଗି ଫେକ୍ଟରୀରେ ଆର କାମ୍‌ ନାଇଁ ମିଲ୍‌ଲା। ଫେକ୍ଟରୀ ତରଫୁ ତାହାକୁ ୫ ହଜାର ଟଁକା ସାହାଯ୍‌ ଦେଇ ଘର୍‌କେ ପଠେଇ ଦେଲେ।

ରାତି ପାହିଲେ ପାଣି ଚିନ୍ତା, ୨ କି.ମି. ଯାତ୍ରା

ରାତି ପାହିଲେ ପାଣି ଚିନ୍ତା, ୨ କି.ମି. ଯାତ୍ରା

ଜହ୍ନାପଙ୍କ,୨୩।୪ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- କିଛି ଦିନ ହେଲା ଅଞ୍ଚଳରେ ଉତ୍ତାପ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଏହାର ପ୍ରଭାବରେ ଜଳଉତ୍ସ ଶୁଷ୍କ ପାଲଟିଛି। ନଳକୂପର ଜଳସ୍ତର ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଜଳାଭାବର ଏଭଳି ସାଂଘାତିକ ପରିସ୍ଥିତି ବୌଦ୍ଧ ବ୍ଳକ ଖୁଣ୍ଟବନ୍ଧ ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜହ୍ନାପଙ୍କ ଗ୍ରାମରେ ଦେଖାଦେଇଛି। ରାତି ପାହିଲେ ପାଣି ଚିନ୍ତା ମୁଣ୍ଡବ୍ୟଥାର କାରଣ ହୋଇଛି। ପାଣି ସଂଗ୍ରହ ପାଇଁ ୨ କିମି ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ପଡ଼ୁଛି। ଏଠାରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ୧୨୦୦ ଲୋକେ ପାଣି ପାଇଁ ଡହଳ ବିକଳ ହେଉଛନ୍ତି। ପୋଖରୀ ଶୁଖିଲା। ୧କିମି ଦୂର ସ୍ନାନ ପାଇଁ ଯିବାକୁ ପଡ଼ୁଛି। ନଳକୂଅର ଜଳସ୍ତର ହ୍ରାସ ଯୋଗୁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପରେ ପାଣି ବାହାରୁଛି। ଯାହାଫଳରେ ସବୁବେଳେ ଗହଳି ଲାଗି ରହୁଛି।

ରବିଋତୁ ଧାନ ଅମଳ ଆରମ୍ଭ: ଖୋଲିନି ମଣ୍ଡି, ଚାଷୀଙ୍କୁ ବର୍ଷା ଭୟ

ରବିଋତୁ ଧାନ ଅମଳ ଆରମ୍ଭ: ଖୋଲିନି ମଣ୍ଡି, ଚାଷୀଙ୍କୁ ବର୍ଷା ଭୟ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୩।୪-ବରଗଡ଼ ଜିଲାରେ ରବିଋତୁ ଧାନ ଅମଳ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଗଲାଣି । ଜିଲାର ଜଳସେଚିତ ଅତାବିରା ଓ ଭେଡ଼େନ ବ୍ଲକର ଚାଷୀମାନେ ଧାନ ଅମଳ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲାଗି ପଡ଼ିଛନ୍ତି। ମାତ୍ର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଧାନ ମଣ୍ଡି ଖୋଲି ନ ଥିବାରୁ ଚାଷୀମାନେ ନିଜ ଅମଳ ଧାନକୁ କିଭଳି ସୁରକ୍ଷିତ ରଖି ବିକ୍ରି କରିବେ, ସେ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ ହୋଇ ପଡ଼ିଛନ୍ତି। କିଛିଦିନ ତଳେ କାଳବୈଶାଖୀ ପ୍ରଭାବରେ ଜିଲାର ଅତାବିରା ବ୍ଲକ ଟୋପ ପଞ୍ଚାୟତର ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାମରେ ଅନେକ ଚାଷୀଙ୍କ ଅମଳକ୍ଷମ ଅବସ୍ଥାରେ ଥିବା ଧାନ ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିଲା। ଏବେ ପୁଣି ବେଳେ ବେଳେ ମେଘୁଆ ପାଗ ଜାରି ରହିଥିବାରୁ ବର୍ଷା ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ଅନ୍ୟପଟେ ଆସନ୍ତା ମେ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ମଣ୍ଡି ଖୋଲିବାକୁ ପ୍ରଶାସନ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ମାତ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଦିବସ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ହୋଇ ପାରି ନ ଥିବା ଯୋଗୁ ମେ’ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହର କେଉଁ ତାରିଖରେ ମଣ୍ଡି ଖୋଲିବ, ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ ।

ବୀରମିତ୍ରପୁରରେ ସାଇବର ଅପରାଧ ବଢୁଛି

ବୀରମିତ୍ରପୁରରେ ସାଇବର ଅପରାଧ ବଢୁଛି

କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା,୨୩।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଓଡିଶା-ଝାଡଖଣ୍ଡ ସୀମାନ୍ତବର୍ତ୍ତୀ ବୀରମିତ୍ରପୁର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଦିନକୁ ଦିନ ପ୍ରେମୀଯୁଗଳଙ୍କ ଆପତିଜନକ ଫଟୋ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହେବା ଘଟଣା ବଢୁଛି। ଗତ କିଛି ମାସ ତଳେ ବୀରମିତ୍ରପୁରର ଜନୈକ ଯୁବକ କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କ ସହ ପ୍ରେମ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବା ପରେ ଶାରିରୀକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିଥିଲେ। ମାତ୍ର ବିବାହ କରିବାକୁ ଯୁବତୀ ଜଣଙ୍କ ଅମଙ୍ଗ ହୋଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଯୁବତୀଙ୍କର ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ସହ ବିବାହ ସ୍ଥିର ହେବା ଜାଣି ସମ୍ପୃକ୍ତ ଯୁବକ ପ୍ରତିହିଂସାପରାୟଣ ହୋଇ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଘଟିଥିବା ସମ୍ପର୍କର ଆପତ୍ତିଜନକ ଫଟୋକୁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ କରିଥିଲେ। ଫଳରେ ଯୁବତୀଙ୍କ ବିବାହ କାର୍ଯ୍ୟ ଆଉ ଆଗେଇ ନ ପାରି ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବା କାରଣରୁ ତାଙ୍କ ପରିବାର ମାନସିକ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ବସିଛନ୍ତି।

ଭଟଲି ଚନ୍ଦନ ଯାତ୍ରା: ହଂସକ, ଡିମ୍ବକର ଅତ୍ୟାଚାରରେ ମଥୁରାବାସୀ ଅତିଷ୍ଠ

ଭଟଲି ଚନ୍ଦନ ଯାତ୍ରା: ହଂସକ, ଡିମ୍ବକର ଅତ୍ୟାଚାରରେ ମଥୁରାବାସୀ ଅତିଷ୍ଠ

ଭଟଲି,୨୩।୪(ଡି.ଏନ.ଏ) ପଶ୍ଚିମୋକତ୍ଳ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ଭଟଲି ଦଧିବାମନ ପୀଠରେ ଚନ୍ଦନ ଯାତ୍ରା ପଞ୍ଚମ ଦିବସରେ ପଦାର୍ପଣ କରିଛି । ଏହି ଅବସରରେ ମହାପ୍ରଭୁ ଦଧିବାମନଙ୍କ ଚଳନ୍ତି ପ୍ରତିମା ମଦନମୋହନଙ୍କୁ ପ୍ରତିଦିନ ଭଳି ଚକ୍ର ପୁଷ୍କରିଣୀରେ ନୌବିହାର କରାଯାଇଥିଲା। ଏହାସହିତ ସାଂସ୍କୃତିକ ଚନ୍ଦନ ଯାତ୍ରାରେ କଂସଙ୍କ ପୁତ୍ର ହଂସକ ଓ ଡିମ୍ବକ ପିତୃହତ୍ୟାର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବା ପାଇଁ ବ୍ୟଗ୍ର ହୋଇ ପଡ଼ିଛନ୍ତି । ଉଭୟଙ୍କ ଅତ୍ୟାଚାରରେ ମଥୁରାବାସୀ ଅତିଷ୍ଠ ହୋଇପଡ଼ିଛନ୍ତି । ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ଉଭୟେ ହତ୍ୟା, ଲୁଣ୍ଠନ, ଅତ୍ୟାଚାର କରିଚାଲିଛନ୍ତି ।

ହଜୁଛି ଜଳଉତ୍ସ, ବଢ଼ି ଚାଲିଛି ଜଳକଷ୍ଟ

ହଜୁଛି ଜଳଉତ୍ସ, ବଢ଼ି ଚାଲିଛି ଜଳକଷ୍ଟ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୨୩।୪ ଗ୍ରୀଷ୍ମରେ ତାତି ସହ ବରଗଡ଼ ସହର ଦେଇ ନଦୀ, କେନାଲ ବହିଯାଇ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏଠାରେ ଜଳକଷ୍ଟ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି ା ବନ୍ଧ, ପୋଖରୀ ଭଳି ଜଳାଶୟର ପୁନରୁଦ୍ଧାର କରାଯାଉନାହିଁ । ସ୍ଥାନୀୟ ଅନେକ ଜଳାଶୟ ଅନାବନା ଘାସଲଟା, ପଙ୍କ, ବୋରଝାଞ୍ଜି ଆଦିରେ ପୋତି ହୋଇ ନିଜର ଅସ୍ତିତ୍ୱ ହରାଇ ବସିଲାଣି । ସେହି ଜଳାଶୟ ଗୁଡ଼ିକର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ତ ଦୂରର କଥା, ଜାଣିଶୁଣି ସେଗୁଡ଼ିକୁ ପୋତି ଦିଆଯାଉଛି । କେଉଁଠି ଜଳାଶୟ ଉପରେ ରାସ୍ତା ତ ଆଉ କେଉଁଠାରେ କ୍ଲବ ଘର ତିଆରି ହେଉଛି । ଏପରିକି ଶୁଖିଲା ପଡ଼ିଥିବା ଜଳାଶୟ ପିଲାଙ୍କ ଖେଳ ପଡ଼ିଆ ପାଲଟିଛି । ଅନ୍ୟପଟେ ଜଳାଶୟରେ ପାଣି ଅଭାବରୁ ଗୃହପାଳିତ ପ୍ରାଣୀଙ୍କଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ମଣିଷର ସାଧାରଣ ଜୀବନଯାପନ ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଛି ।