ସମ୍ବଲପୁର

ରିଷିଡ଼ା-ଆମ୍ବଗାଁ ରାସ୍‌ତାକେ ଜାତୀୟ ସଡ଼କର ମାନ୍ୟତା ଦାବି

ରିଷିଡ଼ା,୯ା୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାର ୪ଟା ଜିଲାର ଉପାନ୍ତ ଅଂଚଲ ଭାବେ ବୌଦ୍ଧ ଜିଲାର କଣ୍ଟାମାଳ, ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲାର ତରଭା, ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲାର ଗୁଡ଼ଭେଲା, ଦେଓଗାଁ ଆର୍‌ କଲାହାଣ୍ଡି ଜିଲାର କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଜନାଶୁନା। ଇ ଅଂଚଲମାନ୍‌କର ଭୌଗଲିକ୍‌ ଥିତି ବଡ଼ା ବିଚିତ୍ର, ବଡ଼ଭାରି ଗମନାଗମନ୍‌ର ଅସବିଧାଟା ଇ ଅଂଚଲମାନ୍‌କର ବିକାଶରେ ବାଧକ୍‌ ସାଜିଛେ। ଇ ୪ଟା ଜିଲାର ଭିତ୍‌ରି ଅଂଚଲକେ

ଏନ୍‌ଜିଓ ନାମରେ ଟଙ୍କା ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ

ଏନ୍‌ଜିଓ ନାମରେ ଟଙ୍କା ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ

ପାଟଣାଗଡ଼,୯।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଶିକ୍ଷିତ ବେକାର ଯୁବତୀଯୁବକମାନଙ୍କୁ ତାଲିମ ଦେଇ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ନିଯୁକ୍ତି ଦେବାକୁ କହି ଟଙ୍କା ଠକେଇ କରିଥିବା ସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ଏନ୍‌ଜିଓ ବିରୋଧରେ ଗୁରୁବାର ପାଟଣାଗଡ଼ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଅଭିଯୋଗ ମୁତାବକ, ପାଟଣାଗଡ଼ରେ ଏକ ଏନ୍‌ଜିଓ ଖୋଲାଯାଇଥିଲା। ଯାହାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଭାବେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ରାଜକନିକା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ନମତରା ଗ୍ରାମର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି

ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ଲଙ୍କାକାଣ୍ଡ: ଜଳୁଛି ଅଇଁଠାପାଲି ଥାନା

ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ଲଙ୍କାକାଣ୍ଡ: ଜଳୁଛି ଅଇଁଠାପାଲି ଥାନା

ସମ୍ବଲପୁର, ୯।୨(ବ୍ୟୁରୋ): ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ଅଇଁଠାପାଲି ଥାନାରେ ଅଟକ ଥିବା ଭାଲୁପାଲି ଗ୍ରାମର ଅବିନାଶ ମୁଣ୍ଡାଙ୍କ ହାଜତରେ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳେ ଥାନା ପରିସରରେ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଛି। ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ଲୋକେ ପୋଲିସକୁ ଟେକାପଥର ମାଡ କରିବା ସହ ଥାନା ପରିସରରେ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ହିରାକୁଦ ଏସଡିପିଓଙ୍କ ସମେତ ୫ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅବହେଳା ଦର୍ଶାଇ ଉତ୍ତରାଞ୍ଚଳ ଆଇଜି ସୁଶାନ୍ତ କୁମାର ନାଥ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ଥାନାର ସେଣ୍ଟ୍ରି ଓ ଡିସିଓଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବିତ କରିଛନ୍ତି। ପରିସ୍ଥିତି ଏବେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣାଧିନ ରହିଛି।

ପରିବାର୍‌ ଲାଗି ପାଠ୍‌ପଢ଼ା ଛାଡ଼୍‌ଲେ ଗୌର

ପରିବାର୍‌ ଲାଗି ପାଠ୍‌ପଢ଼ା ଛାଡ଼୍‌ଲେ ଗୌର

ଲୋଇସିଂହା, ୮।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ଗରିବ୍‌ ଲୁକ୍‌କର ହିତ୍‌ ଲାଗି ସରକାରକଁର ବହୁତ୍‌ଟେ ଯୋଜ୍‌ନା ଅଛେ। ହେଲେ ଗାଁମାନ୍‌କେ କୁଜି ନେତା ଆର୍‌ ଅଧ୍‌କାରୀମାନ୍‌କର ସଲାସୁତ୍‌ରାରେ ଥିଲା ଲୋକ୍‌ମାନେ ଯୋଜ୍‌ନାକେ ହରିଲୁଟ୍‌ କରୁଛନ୍‌। ଯେନ୍‌ଥିରଲାଗି ଗାଁ ଗଁଡାର ନିହାତି ଗରିବ୍‌ ଆର୍‌ ନିରୀହ ଲୋକ୍‌ମାନ୍‌କର ଲାଗି ଇ ହିତ୍‌କାରୀ ଯୋଜ୍‌ନାମାନ୍‌ ଦିବାସପନ୍‌ ହେଇଛେ। ଏନ୍‌ତା ଗୁଟେ ଘଟ୍‌ନା ଦେଖ୍‌ବାକେ ମିଲିଛେ

ସନ୍ତୋଷ ଟ୍ରଫି ଖେଳାଳି ସୁନୀଲ ମୁଣ୍ଡାଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କଲେ ବିଧାୟିକା

ସନ୍ତୋଷ ଟ୍ରଫି ଖେଳାଳି ସୁନୀଲ ମୁଣ୍ଡାଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କଲେ ବିଧାୟିକା

ସମ୍ବଲପୁର, ୭।୨ (ବ୍ୟୁରୋ)-ସନ୍ତୋଷ ଟ୍ରଫି ଖେଳାଳି ସୁନୀଲ ମୁଣ୍ଡାଙ୍କୁ ସମ୍ବଲପୁର ଶାନ୍ତିନଗର ବିଜେଡି ବିଧାୟିକାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରାଯାଇଛି। ବିଧାୟିକା ରାସେଶ୍ୱରୀ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ପୁଷ୍ପଗୁଚ୍ଛ ଓ ଉତ୍ତରୀୟ ଦେଇ ସୁନୀଲଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରିଥିଲେ। ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସୁଧାଂଶୁ ଶେଖର ମହାରଣା, ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ କୁମାର ଦାଶ, ପ୍ରବୀର କୁମାର ସିଂଦେଓ ପ୍ରମୁଖ ବିଜେଡି ନେତା ଓ କର୍ମୀମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

ଆନ୍ଧ୍ରରେ ଓଡିଆ ଦାଦନଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଯାତନା: ଇଟାଭାଟି ମାଲିକଙ୍କ ମାଡ଼ରେ ମହିଳା ଶ୍ରମିକ ମୃତ

ଆନ୍ଧ୍ରରେ ଓଡିଆ ଦାଦନଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଯାତନା: ଇଟାଭାଟି ମାଲିକଙ୍କ ମାଡ଼ରେ ମହିଳା ଶ୍ରମିକ ମୃତ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୭।୨-ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ ଓଡିଆ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମାନବିକ ଅଧିକାର ଉଲ୍ଲଂଘନ ଘଟଣା ଥମୁନାହିଁ । ଏଭଳି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଘଟଣାକୁ ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଗୁରୁତର ସହ ବିଚାର କରୁ ନ ଥିତ୍ବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇ ଆସିଛି । ଫଳରେ ଦିନକୁ ଦିନ ଓଡିଆ ଦାଦନଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଯାତନା ସଙ୍ଗୀନ ଆକାର ଧାରଣ କଲାଣି । ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲାର ଜଣେ ମହିଳା ଦାଦନ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଜଣେ ଇଟାଭାଟି ମାଲିକ ମାଡ ମାରିବାରୁ ସେଠାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ମହିଳା ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେବା ଘଟଣା ପୁଣି ଥରେ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ ନିର୍ଯାତନାର ଜଘନ୍ୟତାକୁ ଉଜାଗର କରିଛି । ତେବେ କଥା ଏତିକିରେ ସରିଯାଇନାହିଁ । ମୃତ ମହିଳା ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତଦେହକୁ ନିଜ ଗଁ।କୁ ଆଣି ସଂସ୍କାର କରିବାକୁ ହାରିଗୁହାରି କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଇଟାଭାଟି ମାଲିକ ତାଙ୍କ ସ୍ବାମୀଙ୍କ କୌଣସି କଥା ଶୁଣିନାହିଁ । ଫଳରେ ଅସହାୟ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ ସ୍ବାମୀ ନିଜ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତଦେହକୁ ସେଠାରେ ପୋତି ଦେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହାପରେ ଉକ୍ତ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସହ ୧୯ ଜଣଙ୍କୁ ବନ୍ଧକ କରି ରଖିଥିବା ବେଳେ ସେଥିରୁ ୪ ଜଣ କୌଣସିମତେ ପଳାଇ ଆସିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବା ପରେ ଏହି ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାପଡିଛି।

ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ସମୀକ୍ଷା: କର୍ତ୍ତବ୍ୟରେ ଅବହେଳା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ

ସୋନପୁର,୭।୨(ନି.ପ୍ର.)-କର୍ତ୍ତବ୍ୟରେ ଗୁରୁତର ଅବହେଳା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିବା ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ୧୦ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲାପାଳ ଦାଶରଥି ଶତପଥୀ କଠୋର ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି। ଜଣେ ବିଇଓଙ୍କ ସମେତ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ୧୦ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ ପାଇଁ ମଙ୍ଗଳବାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ତରଭା ବିଇଓ କେଶବ ମେହେରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ୍ରମେ ଡ୍ରାଫ୍ଟ ପ୍ରୋସିଡିଂ ହୋଇଛି। କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ ପାଇଁ ଜିଲାପାଳ ଶତପଥୀ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗକୁ ସୁପାରିଶ କରିଛନ୍ତି। ତରଭା ବ୍ଲକ ସିଂଘାରୀ କ୍ଲଷ୍ଟରର ସିଆରସିସି ସୁରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ସୁନା ଓ ପୁଟୁକିପାଲି ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ସହକାରୀ ଶିକ୍ଷକ ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ବାଗଙ୍କୁ ଡିଇଓ ପୁଷ୍ପା ମିଞ୍ଜ ମଙ୍ଗଳବାର ନିଲମ୍ବନ କରିଛନ୍ତି। ପୁଟୁକିପାଲି ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର କନିଷ୍ଠ ଶିକ୍ଷକ ସତ୍ୟବ୍ରତ ଦାଶଙ୍କୁ ସର୍ବ ଶିକ୍ଷା ଅଭିଯାନର ପ୍ରକଳ୍ପ ସଂଯୋଜକ କାର୍ଯ୍ୟରୁ ଅନ୍ତର କରିବେ।

ରେଳବାଇ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାକୁ କେନ୍ଦ୍ରର ଅଣଦେଖା: ସମ୍ବଲପୁରରେ ରାସେଶ୍ୱରୀଙ୍କ ନେୃତ୍ୱରେ ରେଳରୋକୋ

ରେଳବାଇ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାକୁ କେନ୍ଦ୍ରର ଅଣଦେଖା: ସମ୍ବଲପୁରରେ ରାସେଶ୍ୱରୀଙ୍କ ନେୃତ୍ୱରେ ରେଳରୋକୋ

ସମ୍ବଲପୁର, ୭।୨ (ବ୍ୟୁରୋ)-କେନ୍ଦ୍ର ବଜେଟ-୨୦୧୮ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାକୁ ଅଣଦେଖା ଓ ପ୍ରତାରଣା କରାଯାଇଛି । ଓଡିଶାର ବିଭିନ୍ନ ରେଳପ୍ରକଳ୍ପ ଗୁଡିକ ସକାଶେ ୫,୨୫୨କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟବରାଦ ହୋଇଥିବା ରେଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟରୁ ସୂଚୀତ କରାଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ପ୍ରତି ବୈମାତୃକ ମନୋଭାବ ପୋଷଣ କରାଯାଇଛି। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ମାରଣ ନୀତି ବିରୋଧରେ ଜିଲା ବିଜେଡି ନେତା ଓ କର୍ମୀମାନେ ସମ୍ବଲପୁର ଷ୍ଟେଶନରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ସକାଳ ୮ଟାରୁ ୯ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀମାନେ ବାଙ୍ଗାଲୋର-ହାଟିଆ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ ଟ୍ରେନ ସମ୍ମୁଖରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ଫଳରେ ୧ଘଣ୍ଟା ଧରି ଟ୍ରେନ ଚଳାଚଳ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥିଲା।

ଜମନକିରା ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଡାକ୍ତର, କର୍ମଚାରୀ ଅଭାବ

ଜମନକିରା ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଡାକ୍ତର, କର୍ମଚାରୀ ଅଭାବ

ଜମନକିରା, ୭। ୨ (ଡି. ଏନ୍‌.ଏ.)-ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ଜମନକିରା ବ୍ଲକ୍‌ ସଦର ମହକୁମାରେ ଥିବା ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଡାକ୍ତର ଓ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଅଭାବ ରହିଛି। ସରକାର ଏବଂ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଦାବି କରି ଆସୁଥିବା ସତ୍ୱେ କୌଣସି ପ୍ରତିକାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଉନାହିଁ। ଏହି ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ଉପରେ ଦେବଗଡ଼ ଜିଲାର କିଛି ଅଞ୍ଚଳ ମଧ୍ୟ ନିର୍ଭରଶୀଳ ଅଟନ୍ତି। ଏଥିସହ ୫୩ନଂ. ଜାତୀୟ ରାଜପଥ (କଲିକତାରୁ ମୁମ୍ବାଇକୁ ସଂଯୋଗ କରିଛି)ରେ ହଜାର ହଜାର ସଂଖ୍ୟାରେ ଗାଡ଼ି ମୋଟର ଯାତାୟତ କରୁଥିବାରୁ ପ୍ରାୟ ସମୟରେ ଛୋଟ ବଡ଼ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟୁଛି।

୨୩ ଭାଜପା କର୍ମୀ ବିଜେଡିରେ: ଦଳୀୟ ଶୃଙ୍ଖଳା ଭଙ୍ଗ ଦର୍ଶାଇ ୫ ଜଣଙ୍କୁ ବହିଷ୍କାର କଲା ଭାଜପା

୨୩ ଭାଜପା କର୍ମୀ ବିଜେଡିରେ: ଦଳୀୟ ଶୃଙ୍ଖଳା ଭଙ୍ଗ ଦର୍ଶାଇ ୫ ଜଣଙ୍କୁ ବହିଷ୍କାର କଲା ଭାଜପା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୬।୨(ବ୍ୟୁରୋ): ଉପନିର୍ବାଚନ ପାଖେଇବା ସହ ଭାଜପା ନେତା ଓ କର୍ମୀ ଦଳ ଛାଡ଼ିବାରେ ପ୍ରତିଯୋଗିତା କରୁଥିବା ଦେଖାଯାଉଛି। ବରପାଲିର ୨୩ ଭାଜପା କର୍ମୀ ମଙ୍ଗଳବାର ନବୀନ ନିବାସରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଭାଜପା ଛାଡ଼ି ବିଜେଡିରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି।

ନାମାଙ୍କନ ଭରିଲେ ପ୍ରଣୟ

ନାମାଙ୍କନ ଭରିଲେ ପ୍ରଣୟ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ/ପଦ୍ମପୁର,୬।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ ଲାଗି କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ପ୍ରଣୟ ସାହୁ ମଙ୍ଗଳବାର ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି। ପଦ୍ମପୁର ସବ୍‌କଲେକ୍ଟରଙ୍କ ଅଫିସରେ ରିଟର୍ନିଂ ଅଫିସର ତପିରାମ ମାଝି ତାଙ୍କ ପ୍ରାର୍ଥିପତ୍ର ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି।

ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ: ନାମାଙ୍କନ ଦାଖଲ କଲେ ଜଗତ୍‌ରାମ

ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ: ନାମାଙ୍କନ ଦାଖଲ କଲେ ଜଗତ୍‌ରାମ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ/ପଦ୍ମପୁର,୬।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନରେ ଉତ୍କଳ ଭାରତ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ଜଗତ୍‌ରାମ ପୁଟେଲ ମଙ୍ଗଳବାର ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି। ପଦ୍ମପୁର ସବ୍‌ କଲେକ୍ଟରଙ୍କ ଅଫିସରେ ସେ ନିଜର ପ୍ରାର୍ଥିପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି। ରିଟର୍ନିଂ ଅଫିସର ତପିରାମ ମାଝି ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି।

ବୁଲେଟ୍‌ ଗର୍ଲ ସୁକୁମୁନି, ସୁବନ୍ତିଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ବୁଲେଟ୍‌ ଗର୍ଲ ସୁକୁମୁନି, ସୁବନ୍ତିଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ମାନେଶ୍ୱର, ୫।୨ (ବ୍ୟୁରୋ)-ବିଏସ୍‌ଏଫରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ଠେମରା ଗ୍ରାମ ଡୁଙ୍ଗୁରୀପଡାର ଦୁଇ ଭଉଣୀ ସୁକୁମନି ଖଡିଆ ଓ ସୁବନ୍ତି ଖଡିଆଙ୍କୁ ସୋମବାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଭୁବନେଶ୍ୱରସ୍ଥିତ ରାଜ୍ୟ ସଚିବାଳୟରେ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରିଛନ୍ତି।, ଫୁଲତୋଡା, ଉତ୍ତରୀୟ ଓ ତାରକସିର କୋଣାର୍କ ଚକ୍ର ଦେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି ଦୁଇ ଭଉଣୀଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରିଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସେ ଦୁହିଁଙ୍କୁ ଆଶୀର୍ବାଦ କରିବା ସହ ଆଗକୁ ବଢିବା ଓ ରାଜ୍ୟର ସୁନାମ ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହାତରୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ ହୋଇ ଦୁଇ ଭଉଣୀ ନିଜକୁ ଭାଗ୍ୟବତୀ ମନେ କରିଛନ୍ତି। ଆଗରୁ ସେ ଦୁହେଁ ନବୀନଙ୍କୁ ଟିଭି ପରଦାରେ ଦେଖିଥିଲେ। ହେଲେ ଏବେ ତାଙ୍କ ହାତରୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ ହେବା ସ୍ବପ୍ନ ଲାଗୁଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

ବଣାଇଁରେ ନବ ନିର୍ମତ ବିଜୁ ପାର୍କ ଲୋକାର୍ପିତ

ବଣାଇଁରେ ନବ ନିର୍ମତ ବିଜୁ ପାର୍କ ଲୋକାର୍ପିତ

ବଣାଇଁ,୫।୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ବଣାଇଁ ସହରର କାଠଯୋଡିଠାରେ ନବ ନିର୍ମିତ ବହୁମୂଖୀ ବିଜୁ ପାର୍କ ସୋମବାର ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲାପାଳ ଭିନିତ ଭରଦ୍ୱାଜଙ୍କ କରକମଳରେ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଛି। ପାର୍କ ମଧ୍ୟରେ ଶହେ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚତା ବିଶିଷ୍ଟ ଖମ୍ବରେ ଜାତୀୟ ପତାକା ଧ୍ୱଜାରୋହଣ କରାଯାଇଛି।

ପ୍ରଦୂଷଣର ବିଷ ବଳୟରେ କୁଆଁରମୁଣ୍ଡାବାସୀ

ପ୍ରଦୂଷଣର ବିଷ ବଳୟରେ କୁଆଁରମୁଣ୍ଡାବାସୀ

କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା,୫।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା, ନାଇକେନବାହାଲ, ଲୋଡୋସେରା, ଚାର୍ଡିହରିହରପୁର, ଗୋବିରା ଆଦି ଅଞ୍ଚଳରେ ଗଢ଼ି ଉଠିଥିବା ସ୍ପଞ୍ଜ୍‌ ଆଇରନ କାରଖାନାର ଦୂଷିତ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ଓ ନିର୍ଗତ ଧୂଆଁ ପରିବେଶକୁ ମାତ୍ରାଧିକ ଭାବେ ଦୂଷିତ କରିଚାଲିଛି।

ଭୁତ ସାଜି ଜମି ବିକି ଧରାପଡିଲେ ୮ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ

ହେମଗିର,୫।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ହେମଗିର ଅଞ୍ଚଳରେ ଦିନକୁ ଦିନ କୋଇଲା ଖଣି ବୃଦ୍ଧି ହେଉଥିବାରୁ ଜମି ଦୁର୍ନୀତି ମଧ୍ୟ ବଢ଼ି ଚାଲିଛି। ବିଭିନ୍ନ ଜିଲାରୁ ଜମି ମାଫିଆ ଆସି ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ହାତେଇ ଜମି ଠକେଇ କରିବାରେ ସଫଳ ହେଉଛନ୍ତି। ଏହିପରି ଜାଲ୍‌ ଜମି ବିକ୍ରି କରି ୮ ଜମି ମାଫିଆ ଧରାପଡ଼ି ରବିବାର କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ ହୋଇଛନ୍ତି।

ପ୍ରାର୍ଥିପତ୍ର ଦାଖଲ କଲେ ବିଜେଡି ପ୍ରାର୍ଥିନୀ ରୀତା ସାହୁ

ପ୍ରାର୍ଥିପତ୍ର ଦାଖଲ କଲେ ବିଜେଡି ପ୍ରାର୍ଥିନୀ ରୀତା ସାହୁ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ,୫।୨: ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ ଲାଗି ବିଜେଡି ପ୍ରାର୍ଥିନୀ ରୀତା ସାହୁ ସୋମବାର ତାଙ୍କ ପ୍ରାର୍ଥିପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି। ଦଳୀୟ ବିଧାୟକ, ଏମ୍‌ପି ଓ ସମର୍ଥକଙ୍କ ସହ ସେ ପଦ୍ମପୁରସ୍ଥିତ ସବ୍‌କଲେକ୍ଟରଙ୍କ ଅଫିସରେ ପହଞ୍ଚି ରିଟର୍ନିଂ ଅଫିସର ତଥା ସବ୍‌କଲେକ୍ଟର ତପିରାମ ମାଝିଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ପ୍ରାର୍ଥିପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି।

ସରିଲା କଂଗ୍ରେସର ଅଙ୍କକଷା: ପ୍ରାର୍ଥୀ ହେଲେ ପ୍ରଣୟ

ସରିଲା କଂଗ୍ରେସର ଅଙ୍କକଷା: ପ୍ରାର୍ଥୀ ହେଲେ ପ୍ରଣୟ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୪।୨(ବୁରୋ): ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରାର୍ଥୀଚୟନ ଲାଗି କଂଗ୍ରେସର ଅଙ୍କକଷା ଶେଷ ହୋଇଛି। ଜାତୀୟ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ପ୍ରାର୍ଥୀପଦ ପାଇଁ ପ୍ରଣୟ କୁମାର ସାହୁଙ୍କ ନାମରେ ମୋହର ମାରିଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ରବିବାର ଏଆଇସିସି ପକ୍ଷରୁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି।

ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ: ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା ପୂର୍ବରୁ ଖୁସି ମନାଇଲେ ପ୍ରଣୟଙ୍କ ସମର୍ଥକ

ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ: ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା ପୂର୍ବରୁ ଖୁସି ମନାଇଲେ ପ୍ରଣୟଙ୍କ ସମର୍ଥକ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ,୪।୨: ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ ଲାଗି କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରାଯାଇ ନାହିଁ। ତେବେ ଏହି ଦୌଡ଼ରେ ସାମିଲ ପ୍ରଣୟ କୁମାର ସାହୁ ଓ ରିପୁନାଥ ସେଠ୍‌ଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ରବିବାର ହାତୀ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ସୁନା କଳସ ଢାଳିବ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି। ପୁର୍ବତନ ବିଧାୟକ ସୁବଳ କୁମାର ସାହୁଙ୍କ ଏକାନ୍ତ ଅନୁଗତ ପ୍ରଣୟଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରାଗଲେ ଦଳକୁ ଅଧିକ ଫାଇଦା ମିଳିବ ବୋଲି କଂଗ୍ରେସ ନେତୃବୃନ୍ଦ ଆଶା କରୁଛନ୍ତି।

ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ: ନାମାଙ୍କନରୁ ବଳ କଷାକଷି ଆରମ୍ଭ

ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ: ନାମାଙ୍କନରୁ ବଳ କଷାକଷି ଆରମ୍ଭ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୪।୨- ବରଗଡ଼ ଜିଲା ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପଦ୍ମପୁର ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ ପ୍ରକିୟା ଚାଲିଛି। ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲରୁ ରାଜନୈତିକ ଦଳଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ବଳ କଷାକଷି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। ଶୁକ୍ରବାର ଭାଜପା ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅଶୋକ କୁମାର ପାଣିଗ୍ରାହୀ ନିଜ ସମର୍ଥକଙ୍କ ଗହଣରେ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଥିଲେ।

ବିଦ୍ୟାଳୟ, ଅଙ୍ଗନୱାଡି କବାଟ ଭାଙ୍ଗି ହାତୀ ଖାଇଲେ ଚାଉଳ

ବିଦ୍ୟାଳୟ, ଅଙ୍ଗନୱାଡି କବାଟ ଭାଙ୍ଗି ହାତୀ ଖାଇଲେ ଚାଉଳ

ଲହୁଣୀପଡ଼ା,୪।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ଲହୁଣୀପଡ଼ା ବ୍ଲକ ଦର୍ଜିଂ ପଞ୍ଚାୟତ ବିରତୋଳାଠାରେ ଶୁକ୍ରବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ହାତୀପଲ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରକଳ୍ପ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଅଙ୍ଗନୱାଡି କେନ୍ଦ୍ର କବାଟ ଝରକା ଭାଙ୍ଗି ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଚାଉଳ ଖାଇବା ସହ ତାରବାଡକୁ ମାଡି ଦଳି ନଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି।

ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ: ପ୍ରଣୟ, ରିପୁନାଥ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ନେଲେ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌/ପଦ୍ମପୁର,୪।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ବରଗଡ଼ ଜିଲା ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଆସନ୍ତା ୬ତାରିଖ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲର ଶେଷ ଦିବସ ରହିଛି। ଶନିବାର ସୁଦ୍ଧା ସମୁଦାୟ ୧୩ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ନେଇଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କଂଗ୍ରେସର ଦୁଇ ଆଶାୟୀ ପ୍ରଣୟ କୁମାର ସାହୁ ଓ ରିପୁନାଥ ସେଠ୍‌ ରହିଛନ୍ତି ।

ନୂତନ ବ୍ଲକ କଂଗ୍ରେସ କମିଟି ଗଠିତ

କଲମପୁର, ୩।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଥୁଆମୂଳ ରାମପୁର ପୋଲଗୁଡ଼ା ରାଏଲଝାପି ଆମ୍ବତୋଟାରେ ଶନିବାର ଦିଲୀପ କୁମାର ନାଏକଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

୨୭ ଦିନର ଝିଆରୀଙ୍କୁ କୂଅକୁ ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ମାଉସୀ

୨୭ ଦିନର ଝିଆରୀଙ୍କୁ କୂଅକୁ ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ମାଉସୀ

ଜମନକିରା,୩।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ଜମନକିରା ଥାନା ବଡ଼ରମା ପଞ୍ଚାୟତ ପତ୍ରପାଲିରେ ଏକ ଅମାନବୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ନିଜ ବଡ଼ ଭଉଣୀର ୨୭ ଦିନର ଶିଶୁକନ୍ୟାଙ୍କୁ ଶୋଇବା ଅବସ୍ଥାରେ ଜଣେ ମହିଳା କୂଅକୁ ଫିଙ୍ଗି ଦେଇଛନ୍ତି। ଫଳରେ ଶିଶୁକନ୍ୟାର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।