ସମ୍ବଲପୁର

ରାଜପଥ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଢଳାଯାଉଛି କାରଖାନା ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ

ରାଜପଥ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଢଳାଯାଉଛି କାରଖାନା ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ

କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା,୧୭।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଦେଇ ଯାଇଥିବା ୧୪୩ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ଚାର୍ଡିଛକ ବୁଲାଣୀ ନିକଟରେ କାରଖାନାର ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ଢଳାଯାଉଛି। ବର୍ଜ୍ୟଜଳ ନିକଟସ୍ଥ ଚାଷଜମି ଓ ଘାସ ପଡିଆରେ ଜମୁଛି। ଗୋରୁ, ଛେଳି, ମେଣ୍ଢା ସେଠାକୁ ଚରିବାକୁ ଯାଇ ନାନାଦି ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି। ବର୍ଷାରେ ବର୍ଜ୍ୟଜଳ ବୋହିଯାଇ ନିକଟସ୍ଥ ଜଳାଶୟରେ ମିଶୁଛି।

୨୫ ବଛର୍‌ର ବାସଁଦ୍‌ ଜୀବନ୍‌

୨୫ ବଛର୍‌ର ବାସଁଦ୍‌ ଜୀବନ୍‌

ଲୋଇସିଂହା,୧୭।୨(ଡି.ଏନ.ଏ)- କୁଷ୍ଠ ରୋଗ୍‌ ଆର୍‌ ମାରାତ୍ମକ ରୋଗ୍‌ ହେଇ ନାଇଁନ। ଆଏଜ୍‌କାଲି ଚିକିଛା କଲେ ରୋଗ୍‌ ମୂଲୁ ମେଟିଯାଉଛେ। ହେଲେ ସମାଜର କୁସଁସ୍‌କାର ଆର୍‌ ଅଁଧ୍‌ ବିଶୁଆସ ଆଗେ ହାର୍‌ମାନିଛନ୍‌ ଝନେ କୁଷ୍ଠରୋଗ୍‌ରେ ପିଡ଼ିତ୍‌ ବୁର୍‌ଧା। ଗଲା ୨୫ ବଛର ହେଲା ଘର୍‌ଠାନୁ ଦେଢ଼ କି.ମି. ଦୂରିଆ ଜଂଗଲକେ ଲାଗି ଗୁଟେ କ୍ଷେତେ ଏକ୍‌ଲା ରହିଆସୁଛନ୍‌। ରୋଗ୍‌ରେ ପିଡ଼ିତ୍‌ ଥିବାର ବୁର୍‌ଧା ଝନ୍‌କ ସାମାଜିକ୍‌ ବାସଁଦ୍‌ ସଂଗେ ସରକାରୀ ଯୋଜ୍‌ନାରୁ ଭିଲ୍‌ ବାଦ୍‌ ପଡ଼ିଥିବାର ଥାନୀୟ କ୍ରିଷ୍ଣା କିଶୋରୀ ସେବା ସମିତିର ସଭ୍ୟମାନେ ଅଭିଯୋଗ୍‌ କରିଛନ୍‌।

ଠିକାଦାରଙ୍କୁ ଗୁଳିକରି ହତ୍ୟା, ମାଓବାଦୀଙ୍କ ସମ୍ପୃକ୍ତି ସନ୍ଦେହ

ଭବାନୀପାଟଣା,୧୬।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ବିଜେପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ପାଜିବାହାଲ ଗ୍ରାମରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗ୍ରାମ୍ୟ ସଡ଼କ କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଶ୍ରେଣୀ ଠିକାଦାର ଶିବଶଙ୍କର ଦାସ ଓରଫ ବୁନୁ (୫୦)ଙ୍କୁ କେତେକ ବ୍ୟକ୍ତି ଗୁଳିକରି ହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳ ମାଓବାଦୀ ପ୍ରବଣ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହା ମାଓବାଦୀଙ୍କ କାଣ୍ଡ ହୋଇଥିବା ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି। ଶୁକ୍ରବାର ଅପରାହ୍ନ ସାଢ଼େ ୧୨ଟାରେ ଠିକାଦାର

ରେଳଧାରଣା କଡ଼ରୁ ଶିଶୁ ଉଦ୍ଧାର

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୧୬।୨- ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲା କିର୍ମିରା ବ୍ଲକ ଅର୍ଡା ସ୍ଥିତ ଟ୍ରେନ୍‌ ଲାଇନ୍‌ ନିକଟରୁ ଜଣେ ୯ ବର୍ଷୀୟ ଶିଶୁକୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ଶିଶୁର ପରିଚୟ ମିଳିପାରି ନାହିଁ। ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଶିଶୁକୁ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଯୋଗେ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି। ଶିଶୁଟି କୌଣସି ଚଳନ୍ତା ଟ୍ରେନ୍‌ରୁ ଖସିପଡ଼ିଥିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି। ଶିଶୁର ମୁଣ୍ଡ ଓ ହାତରେ ଗଭୀର କ୍ଷତ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ତେବେ ଶିଶୁ ଜଣକ

ବୀର ବଜରଙ୍ଗ ଫୁଟବଲ: ଫାଇନାଲରେ କିରାରମା

ବୀର ବଜରଙ୍ଗ ଫୁଟବଲ: ଫାଇନାଲରେ କିରାରମା

ବେଲପାହାଡ଼,୧୬।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲା ବେଲପାହାଡ଼ ପୌରାଞ୍ଚଳ ଯୁରାବଗା ଗ୍ରାମ ବୀର ବଜରଙ୍ଗ କ୍ଲବ ପକ୍ଷରୁ ସବଷ୍ଟେଶନ ଖେଳପଡ଼ିଆରେ ଦୁଇଦିନିଆ ନକ୍‌ଆଉଟ ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଗୁରୁବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ସମାରୋହ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ପୌରାଧ୍ୟକ୍ଷ ପର୍ଶୁରାମ ସାହୁ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଓ ସ୍ଥାନୀୟ କାଉନସିଲର ଦିଲୀପ ଧୁରୁଆ ସମ୍ମାନିତ

ପମ୍ପହାଉସ୍‌ପଡ଼ାରେ ଗଣ୍ଡଗୋଳ, ଯୁବକ ଆହତ

ପମ୍ପହାଉସ୍‌ପଡ଼ାରେ ଗଣ୍ଡଗୋଳ, ଯୁବକ ଆହତ

ଲଖନପୁର,୧୬।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲା ବନହରପାଲି ଥାନା ଇବ୍‌ ଥର୍ମାଲ ପମ୍ପହାଉସ୍‌ପଡ଼ାରେ ବୁଧବାର ରାତି ସାଢ଼େ ୯ଟାରେ ଗଣ୍ଡଗୋଳ ଘଟି ଜଣେ ଯୁବକ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଆହତ ଯୁବକ ଜଣକ ହେଲେ ଅଶୋକ ସିଂ (୨୦)। ତାଙ୍କ ମୁହଁ ଓ ନାକ ସମେତ ଶରୀରର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଆଘାତ ଲାଗିଛି। ଏନେଇ ଅଶୋକ ଗୁରୁବାର ବନହରପାଲି ଥାନାରେ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ପୋଲିସ

ବିହାର ପୋଲିସ ଉପରେ ଭରସା ପାଇଲାନି, ନ୍ୟାୟ ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ପୋଲିସର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୧୬।୨- ବିହାର ପୋଲିସ ଉପରେ ଭରସା ପାଇଲାନି। ନ୍ୟାୟ ଆଶାରେ ଓଡ଼ିଶା ପୋଲିସର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି ଜଣେ ମହିଳା। ବିହାର ପୋଲିସର ଭାବମୂର୍ତ୍ତି ବିଷୟରେ ଓଡ଼ିଶା ପୋଲିସ ଆଗରେ ବଖାଣିଥିଲେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ମହିଳା। ବିହାରର ମୂଳବାସିନ୍ଦା ସଞ୍ଜୟ କୁମାର (୪୫) ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବାହ କରିଥିବା ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଟାଉନଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ

ସଦ୍ୟଜାତ ଶିଶୁକନ୍ୟା ଉଦ୍ଧାର

ସଦ୍ୟଜାତ ଶିଶୁକନ୍ୟା ଉଦ୍ଧାର

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ/ବେଲପାହାଡ଼(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)୧୬।୨- ପୁଣିଥରେ ଶିଶୁକନ୍ୟା ଅଲୋଡ଼ା ହୋଇଛି। ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲା ବେଲପାହାଡ଼ ପୌରାଞ୍ଚଳ ଷ୍ଟେଶନପଡ଼ାରୁ ଗୁରୁବାର ଏକ ସଦ୍ୟଜାତ ଶିଶୁକନ୍ୟା ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଛି। ଜଣେ ମହିଳା ଅନ୍ୟଜଣେ ଦୋକାନୀଙ୍କ ପାଖରେ ଶିଶୁକନ୍ୟାକୁ ଛାଡ଼ିଦେଇ ଚାଲିଯିବା ପରେ ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍‌ କର୍ମକର୍ତ୍ତା ତାକୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ମୁଖ୍ୟ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଶିଶୁକୁ

ଯୁବକଙ୍କୁ ପଥରରେ ଛେଚି ହତ୍ୟା

ଯୁବକଙ୍କୁ ପଥରରେ ଛେଚି ହତ୍ୟା

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୧୬।୨- ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ବସ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ଗୁରୁବାର ରାତିରେ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଠାବ ହୋଇଛି। ତାଙ୍କୁ ପଥରରେ ଛେଚି ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା ପାରିପାର୍ଶ୍ୱକ ସ୍ଥିତିରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି। ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଟାଉନଥାନା ପୋଲିସ ଓ ଜିଆର୍‌ପି ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ଅନୁସନ୍ଧାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଯୁବକଙ୍କ ପରିଚୟ ମିଳିନାହିଁ। ତେବେ କେଉଁ ଥାନାରେ ଏହି ମାମଲା ରୁଜୁ ହେବ ସେ ନେଇ କୌଣସି ସ୍ପଷ୍ଟ

ଆର୍‌ଜିଏଚ୍‌ରେ ଖୁବଶୀଘ୍ର ଆଇସିୟୁ

ଆର୍‌ଜିଏଚ୍‌ରେ ଖୁବଶୀଘ୍ର ଆଇସିୟୁ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୧୬।୨- ରାଉରକେଲା ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନା (ଆର୍‌ଜିଏଚ୍‌) ପରିସରରେ ନବନିର୍ମିତ ମାତୃ ଓ ଶିଶୁ ୟୁନିଟ୍‌ରେ ଖୁବଶୀଘ୍ର ଆଇସିୟୁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହେବ। ନିୟୁ ବର୍ନ ଆଇସିୟୁ ଓ ପେଡିଆଟ୍ରିକ୍‌ ଆଇସିୟୁ ସ୍ଥାପନ କରାଯିବ। ନିୟୁ ବର୍ନ ଆଇସିୟୁରେ ୨୪ ଜଣ ଶିଶୁଙ୍କୁ ରଖି ଚିକିତ୍ସା କରିହେବ। ସେହିପରି ପେଡିଆଟ୍ରିକ୍‌ ଆଇସିୟୁରେ ୧୦ ଜଣ ଶିଶୁଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇପାରିବ। ଏ ନେଇ ଓଡ଼ିଶା ଷ୍ଟେଟ୍‌

ସିସିଟିଭି ନଜରରେ ରହିବ ଷ୍ଟିଲ ସିଟି କଲେଜ

ସିସିଟିଭି ନଜରରେ ରହିବ ଷ୍ଟିଲ ସିଟି କଲେଜ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୧୬।୨- କଲେଜ ପରିସରରେ ଅଣଛାତ୍ର ପଶି ବିଭିନ୍ନ ବିଶୃଙ୍ଖଳା କରୁଛନ୍ତି। ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅଶ୍ଳୀଳ କମେଣ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଛାତ୍ର ବାଧକ ହେଲେ ସେମାନଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଉଛି। ସେହିପରି ଅଧ୍ୟାପିକା ଅଧ୍ୟାପକ ମଧ୍ୟ ଅଣଛାତ୍ରଙ୍କ ଆକ୍ରମଣର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି। କେବଳ ଅଣଛାତ୍ର ନୁହନ୍ତି ଛାତ୍ରମାନେ ମଧ୍ୟ ପରସ୍ପର ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ସମୟରେ ଗଣ୍ଡଗୋଳ ଘଟାଉଛନ୍ତି। ନିଜ ନିଜ ମଧ୍ୟରେ

ଆର୍‌ଜିଏଚ୍‌ରେ ରକ୍ତ ଦଲାଲ ସକ୍ରିୟ ଘଟଣା, ତଦନ୍ତ ରିପୋର୍ଟ ଦେଲେ ସିଏମ୍‌ଓ

ଆର୍‌ଜିଏଚ୍‌ରେ ରକ୍ତ ଦଲାଲ ସକ୍ରିୟ ଘଟଣା, ତଦନ୍ତ ରିପୋର୍ଟ ଦେଲେ ସିଏମ୍‌ଓ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୧୬।୨- ରାଉରକେଲା ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନା (ଆର୍‌ଜିଏଚ୍‌)ରେ ରକ୍ତ ଦଲାଲ ସକ୍ରିୟ ଅଭିଯୋଗ ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରି ମେଡିକାଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଗୁରୁବାର ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗକୁ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ମେଡିକାଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ୩ଜଣ ଯୁବକ ରକ୍ତ ବିକ୍ରି କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଆସିବା ପରେ ତଦନ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା। ଅଭିଯୁକ୍ତମାନଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଗିରଫ

ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର: ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ

ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର: ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ, ୧୬।୨: ସେକ୍ଟର-୬ ତାରାତାରିଣୀ ମନ୍ଦିର ପାହାଡ଼ ପାଦଦେଶରୁ ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଛି। ତାଙ୍କ ପରିଚୟ ମିଳିପାରି ନ ଥିବା ବେଳେ ବୟସ ପାଖାପାଖି ୩୦ ହେବ।

ହାଜତ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା: ଅବିନାଶଙ୍କୁ ପୋଲିସ ହତ୍ୟା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କଲେ ମା’

ହାଜତ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା: ଅବିନାଶଙ୍କୁ ପୋଲିସ ହତ୍ୟା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କଲେ ମା’

ସମ୍ବଲପୁର,୧୬ ା୨ (ବ୍ୟୁରୋ)-ଅଇଁଠାପାଲି ଥାନା ହାଜତରେ ଭାଲୁପାଲି ଗ୍ରାମର ଅବିନାଶ ମୁଣ୍ଡା ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ ଆଉ ଏକ ଫର୍ଦ୍ଦ ଯୋଡି ହୋଇଛି। ଥାନା ହାଜତରେ ହିଁ ରକ୍ତମୁଖା ପୋଲିସ ପିଟି ପିଟି ଅବିନାଶଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଛି। ଅବିନାଶଙ୍କ ମା’ ଏସ୍‌ରାନି ମୁଣ୍ଡା ଗୁରୁବାର ଅଇଁଠାପାଲି ଥାନାରେ ସିଧାସଳଖ ପୋଲିସ ବିରୋଧରେ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣି ଏତଲା

ଅଇଁଠାପାଲି ଥାନା ହାଜତ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାର ରହସ୍ୟ ଖୁଲାସା ହେବା ଦରକାର

ଅଇଁଠାପାଲି ଥାନା ହାଜତ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାର ରହସ୍ୟ ଖୁଲାସା ହେବା ଦରକାର

ସମ୍ବଲପୁର,୧୬।୨(ବ୍ୟୁରୋ)-ଅଇଁଠାପାଲି ଥାନା ହାଜତରେ ଭାଲୁପାଲି ଗ୍ରାମର ଅବିନାଶ ମୁଣ୍ଡାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା ସପ୍ତାହେ ହେଲା ରହସ୍ୟାବୃତ ହୋଇ ରହିଛି । ପୋଲିସ ମାଡରେ ଅବିନାଶଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେଉ କିମ୍ବା ସେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥାନ୍ତୁ ଏହାର ଶୀଘ୍ର ଘଟଣାର ଖୁଲାସା ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ରହିଛି । ଏହା ଏକ ସମ୍ବୋଦନଶୀଳ ଓ ଦୁଃଖଦ ଘଟଣା। ବିଭାଗୀୟ ତଦନ୍ତ କରି ଦୋଷୀ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ଓ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦୃଢ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉ। ସେହିପରି ଥାନା ପୋଡାଜଳାରେ ତଦନ୍ତ କରି ଶୀଘ୍ର ଦୋଷୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉ।

ମାଉସୀ ନମସ୍କାର, ଆଗରେ ପୋଲିସ ଚେକିଂ....

ମାଉସୀ ନମସ୍କାର, ଆଗରେ ପୋଲିସ ଚେକିଂ....

ସମ୍ବଲପୁର, ୧୬।୨ (ବ୍ୟୁରୋ)-ମାଉସୀ ନମସ୍କାର। ଆଗରେ ପୋଲିସ ଚେକିଂ କରୁଛି। ତମେ ଏ ସବୁ ଯାହା ପିନ୍ଧିଛ ଖୋଲି ଦିଅ। ଆମ ପାଖେ ଆମେ ରଖି ଦଉଛୁ। ପୋଲିସ ଯାଞ୍ଚ ପରେ ଦେଇଦବୁ। ନ ହେଲେ ପୋଲିସ ତମର ଏ ସବୁ ନେଇ ଯାଇ ହୁଏତ ନ ଫେରେଇପାରେ। ସମୟ ନାହିଁ। ଜଲଦି କର। ଡେରି ହଉଛି। ତମେ ନ ହେଲେ ଫସିଯିବ। ମାଉସୀ ଡାକ ଶୁଣି ବୃଦ୍ଧା ଜଣକ ବି ସେ ତିନି ଅଚିହ୍ନା ଯୁବକଙ୍କୁ ସହଜେ ବିଶ୍ୱାସ କରିଗଲେ। ଆଉ ଏହାପରେ ଯାହା ସବୁ ଘଟିଲା ଭାବିଲା ବେଳକୁ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ହୋସ୍‌ ନାହିଁ। ସମ୍ବଲପୁର ସହରରେ ଗୁରୁବାର ସ୍ପଷ୍ଟ ଦିବାଲୋକରେ ଜଣେ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କୁ ୩ ଲୁଟେରା ଏମିତି ଭୁତେଇ ସେ ପିନ୍ଧିଥିବା ସବୁ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ନେଇ ଛୁ ମାରିଛନ୍ତି।

ଅସହାୟ ରୋଗୀଙ୍କୁ ମିଳୁନି ଚିକିତ୍ସା, ମୃତ୍ୟୁକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି ବୈଶାଖୀ

ଅସହାୟ ରୋଗୀଙ୍କୁ ମିଳୁନି ଚିକିତ୍ସା, ମୃତ୍ୟୁକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି ବୈଶାଖୀ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୧୫।୨- ଜଣେ ଅସହାୟ ରୋଗୀଙ୍କୁ ରାଉରକେଲା ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନା (ଆର୍‌ଜିଏଚ୍‌)ରେ ମିଳୁନି ଚିକିତ୍ସା। ୨୦୧୭ ନଭେମ୍ବର ୨୮ରୁ ସେ ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେଲେଣି। କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ମିଳୁ ନ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏପରିକି ତାଙ୍କୁ ଜୋରଜବରଦସ୍ତ ଡିସେମ୍ବର ୪ରେ ଡିସ୍‌ଚାର୍ଜ କରି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ହେଲେ ସ୍ପାର୍କର ସଦସ୍ୟମାନେ ଏଥିରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବାରୁ ତାଙ୍କୁ

ଛତିଶଗଡ଼ର ଚେକଡ୍ୟାମର ପ୍ରଭାବ, ସୀମାନ୍ତବାସୀଙ୍କ ଜୀବନଜୀବିକା ବିପନ୍ନ

ଛତିଶଗଡ଼ର ଚେକଡ୍ୟାମର ପ୍ରଭାବ, ସୀମାନ୍ତବାସୀଙ୍କ ଜୀବନଜୀବିକା ବିପନ୍ନ

ନୂଆପଡ଼ା ଅଫିସ,୧୫।୧୨-ନୂଆପଡ଼ା ଭଳି ସୀମାନ୍ତ ଜିଲାରେ ସବୁବେଳେ ମରୁଡ଼ି ଭଳି ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଲାଗିରହିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପଡ଼ୋଶୀ ଛତିଶଗଡ଼ ସରକାରଙ୍କ ଜଳ ଶୋଷଣ ନୀତି ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଚିନ୍ତାରେ ପକାଇଛି। ସୀମାନ୍ତ ନୂଆପଡ଼ା ଜିଲାର ଚାଷୀଙ୍କ ଜୀବନରେଖା ଥିବା ଜୋଙ୍କ ନଦୀ ଉପରେ ଛତିଶଗଡ଼ ସରକାରଙ୍କ ଲୋଲୁପ ଦୃଷ୍ଟି ଏଠିକାର ଚାଷୀ ଓ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନଜୀବିକାକୁ ପ୍ରଭାବିତ

ଅର୍ଜୁନପୁର ନୋଡାଲ ୟୁପି ସ୍କୁଲ: ୧୧ ବର୍ଷ ହେଲା କୋଠା ନିର୍ମାଣ ସରୁନି

ଅର୍ଜୁନପୁର ନୋଡାଲ ୟୁପି ସ୍କୁଲ: ୧୧ ବର୍ଷ ହେଲା କୋଠା ନିର୍ମାଣ ସରୁନି

ଦେଓଗାଁ,୧୪।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଦେଓଗାଁ ବ୍ଲକ ଅର୍ଜୁନପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଅର୍ଜୁନପୁର ସରକାରୀ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବେ ନାନା ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ଦେଇ ଗତି କରୁଛି । ପ୍ରଥମରୁ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୪୯ଛାତ୍ରୀ ଓ ୧୬୨ଛାତ୍ର ଏହିପରି ମୋଟ ୩୧୧ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଏଠାରେ ପଢୁଛନ୍ତି। ଏମାନଙ୍କୁ ପଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ କରୁଣା ସୁନାଙ୍କ ସମେତ ୫ ଶିକ୍ଷକ ରହିଛନ୍ତି। ଅପରପକ୍ଷରେ ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ କୋଠରୀ ନାହିଁ। ୨୦୦୬-୦୭ରେ ଶହେବର୍ଷର ପୁରାତନ ସ୍କୁଲକୋଠା ଭାଙ୍ଗି ଯିବାରୁ ବିପଦପୂର୍ଣ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା । ସେ ସମୟରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବିଭାଗ ତରଫରୁ ଅତିରିକ୍ତ କୋଠା ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ୪ ଲକ୍ଷ ୮୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁର ହୋଇଥିଲା । ହେଲେ ବିଭାଗୀୟ ଅପାରଗତା ଯୋଗୁଁ କୋଠା ନିର୍ମାଣ ଛାତ ଲେଭେଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିର୍ମାଣ ହୋଇ ଅଧାବାଟରେ ଅଟକି ରହିଯାଇଥିଲା । ଏବେ ନିର୍ମାଣ ଅଧାପନ୍ତରିଆଭାବେ ପଡି ରହି ଭାଙ୍ଗିପଡିଛି ।

ରାସ୍ତାପାର୍ଶ୍ୱ ଗଛ ମୂଳେ ଅଙ୍ଗନୱାଡ଼ି କେନ୍ଦ୍ର

ରାସ୍ତାପାର୍ଶ୍ୱ ଗଛ ମୂଳେ ଅଙ୍ଗନୱାଡ଼ି କେନ୍ଦ୍ର

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୧୪।୨-କାଗଜ କଲମରେ ଚାଲିଛି ସରକାରୀ ଯୋଜନା। ଭିତ୍ତିଭୂମି ବି ଅଛି, ସମସ୍ତ ସୁବିଧା ବି ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଛି। କିନ୍ତୁ ବାସ୍ତବ ସ୍ଥିତି ଘଟଣା ସ୍ଥଳକୁ ଗଲେ ସ୍ପଷ୍ଟ ବାରି ହେବ। ରାସ୍ତା ଉପରେ ଚାଲିଛି ଅଙ୍ଗନୱାଡି କେନ୍ଦ୍ର। ସେଇଠି ବସି ପାଠ ପଢୁଛନ୍ତି ଏବଂ ସରକାରୀ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଖାଉଛନ୍ତି ଛୋଟ ଛୋଟ ଶିଶୁ। ଏଭଳି ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲା ବ୍ରଜରାଜନଗର ପୌରାଞ୍ଚଳ ଖଲିଆମାଲରେ। ସେଠାରେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିବା ଅଙ୍ଗନୱାଡି କେନ୍ଦ୍ର ଏକ ଘରୋଇ ଜମିରେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିବା ଦାବି କରି ସମ୍ପୃକ୍ତ ଜମି ମାଲିକ ଅଙ୍ଗନୱାଡି କେନ୍ଦ୍ରରେ ତାଲା ପକାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଫଳରେ ୫ ବର୍ଷ ହେବ ସରକାରୀ ଅର୍ଥରେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିବା ସେହି କେନ୍ଦ୍ର ଏବେ ଅବ୍ୟବହୃତ ଅବସ୍ଥାରେ ପଡିରହିଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ନିରୀହ ଶିଶୁମାନେ ରାସ୍ତା କଡରେ, ଗଛ ମୂଳରେ ବସି ସରକାରୀ ଯୋଜନାର ବାସ୍ତବ ଚିତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି।

ଆର୍‌ଜିଏଚ୍‌ରେ ରକ୍ତ ଦଲାଲଙ୍କ ରାଜୁତି

ଆର୍‌ଜିଏଚ୍‌ରେ ରକ୍ତ ଦଲାଲଙ୍କ ରାଜୁତି

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୧୪।୨- ରାଉରକେଲା ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନା ପରିସରରେ ଏବେ ରାଜୁତି କରୁଛନ୍ତି ରକ୍ତ ଦଲାଲମାନେ। ସେମାନେ ଗୁରୁତର ରୋଗୀଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚି ରକ୍ତ ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଉଛନ୍ତି। ଗୋଟିଏ ପ୍ୟାକେଟ୍‌ ରକ୍ତ ପାଇଁ ୨ରୁ ଅଢ଼େଇ ହଜାର ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନେଉଛନ୍ତି। ଏହି ଦଲାଲମାନଙ୍କର ବ୍ଲକ ବ୍ୟାଙ୍କ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହ ସମ୍ପର୍କ ରହିଛି। ରୋଗୀଙ୍କଠାରୁ ଆଦାୟ କରାଯାଉଥିବା ଟଙ୍କା ଭାଗବଣ୍ଟା ହେଉଛି। କଥା ପ୍ରଘଟ ହେବା ପରେ ସାମାଜିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ସ୍ପାର୍କର ସଦସ୍ୟମାନେ ମେଡିକାଲରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ଏ ନେଇ ସେମାନେ ମେଡିକାଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଓ ବ୍ଲଡ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ। ହେଲେ କେହି ଧରାଛୁଅଁା ଦେଇ ନ ଥିଲେ। ତେଣୁ ମେଡିକାଲ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଦଲାଲମାନେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ରକ୍ତ ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ସ୍ପାର୍କର ସଦସ୍ୟ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଦଲାଲଙ୍କ ଶିକାର ହୋଇଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟ ଏ ନେଇ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ହାଜତ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା: ପରିବାରକୁ ଭେଟିଲା କଂଗ୍ରେସ, ୩୦ଲକ୍ଷ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବି

ହାଜତ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା: ପରିବାରକୁ ଭେଟିଲା କଂଗ୍ରେସ, ୩୦ଲକ୍ଷ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବି

ସମ୍ବଲପୁର ଅଫିସ,୧୪।୨: ସମ୍ବଲପୁର ଅଇଁଠାପଲି ଥାନା ହାଜତରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଅବିନାଶ ମୁଣ୍ଡାଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ବୁଧବାର କଂଗ୍ରେସର ଏକ ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ ଭେଟିିଛନ୍ତି। କଂଗ୍ରେସର ଏସ୍‌ସି ସେଲ ରାଜ୍ୟ ସଦସ୍ୟ ପ୍ରଦୀପ ମାଝି, କୋରାପୁଟ ବିଧାୟକ କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ସଗରିଆ, ଜୟଦେବ ଜେନା, ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ବିଧାୟକ ନବ କିଶୋର ଦାସ ପ୍ରମୁଖ ସେମାନଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି।

ଆଧାର କାର୍ଡରେ ଅଶ୍ଳୀଳ ଭାଷା

ଆଧାର କାର୍ଡରେ ଅଶ୍ଳୀଳ ଭାଷା

ଧମା, ୧୩। ୨ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକଙ୍କ ଏକକ ପରିଚୟ ପାଇଁ ଆଧାର କାର୍ଡ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ହେଲେ ଏହି ଆଧାର କାର୍ଡ ତିଆରିରେ ଜଡିତ ସଂସ୍ଥାର ମନୋମୁଖୀ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଆଧାରକାର୍ଡରେ ତାଙ୍କ ବାପାଙ୍କ ନାମ ପୂର୍ବରୁ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟମୂଳକ ଭାବେ ଅଶ୍ଳୀଳ ଭାଷାରେ ଗାଳିଗୁଲଜ କରାଯାଇ ଲେଖା ରହିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ-ବଲାଙ୍ଗୀର ଇଣ୍ଟରସିଟି ଧକ୍କାରେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ-ବଲାଙ୍ଗୀର ଇଣ୍ଟରସିଟି ଧକ୍କାରେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ରେଢ଼ାଖୋଲ,୧୩।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସମ୍ବଲପୁର-ତାଳଚେର ରେଳପଥର ରେଢ଼ାଖୋଲ ଷ୍ଟେଶନ ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ମୋଚିବାହାଳ ଓଭର ବ୍ରିଜ ନିକଟରେ ମଙ୍ଗଳବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୧ଟା ବେଳେ ଭୁବନେଶ୍ୱର-ବଲାଙ୍ଗୀର ଇଣ୍ଟରସିଟି ଟ୍ରେନ ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତ ଯୁବକ ଜଣକ ହେଲେ ଚାରମାଳ ଥାନା ଅଧୀନ ମୋଚିବାହାଳ ଗ୍ରାମର ଶିବ ଶବର (୩୦)ବୋଲି ଏସ୍‌ଡିପିଓ ହାଡିବନ୍ଧୁ ସ୍ବାଇଁ କହିଛନ୍ତି। ଶିବ ରେଳ ଲାଇନ ଅତିକ୍ରମ କରୁଥିବା ବେଳେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ବଲାଙ୍ଗୀର ଯାଉଥିବା ଇଣ୍ଟରସିଟି ଟ୍ରେନ ଧକ୍କା ଦେଇଥିଲା।