ସମ୍ବଲପୁର

କଂଗ୍ରେସ ଯୁବନେତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର ଅଭିଯୋଗ

କଂଗ୍ରେସ ଯୁବନେତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର ଅଭିଯୋଗ

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୫।୧୦- ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲା ବ୍ରଜରାଜନଗରଠାରେ ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଅସଦାଚରଣ ହୋଇଥିବା ଅଗିଯୋଗ ହୋଇଛି। ବ୍ରଜରାଜନଗର ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ କଂଗ୍ରେସ ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା ସଭାପତି ଅମନ ଘୋଷ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଅସଦାଚାରଣ କରିଥିବା ବ୍ରଜରାଜନଗର ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଅଭିଯୋଗ ଆଧାରରେ ପୋଲିସ ଏକ ମାମଲା (ନଂ. ୨୨୦/୧୮) ରୁଜୁ କରି ତଦନ୍ତ କରୁଥିବା ଥାନା ଅଧିକାରୀ ବିଶ୍ୱାମିତ୍ର ହରିପାଲ କହିଛନ୍ତି। ଅଭିଯୋଗ ମୁତାବକ, ବ୍ରଜରାଜନଗର 

ସ୍ବଳ୍ପ ବୃଷ୍ଟି, ଚକଡ଼ାରେ ଚାଷୀ ସର୍ବସ୍ବାନ୍ତ: ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲାରେ ମରୁଡ଼ି ସ୍ଥିତି

ସ୍ବଳ୍ପ ବୃଷ୍ଟି, ଚକଡ଼ାରେ ଚାଷୀ ସର୍ବସ୍ବାନ୍ତ: ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲାରେ ମରୁଡ଼ି ସ୍ଥିତି

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୫।୧୦- ସ୍ବଳ୍ପ ବୃଷ୍ଟିପାତ ଯୋଗୁ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲାରେ ଆସନ୍ନ ମରୁଡ଼ି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଜିଲା କୃଷି ବିଭାଗ ପରିସ୍ଥିତିର ସମୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିଛି। ଚକଡ଼ା ପୋକ ଆକ୍ରମଣରେ ଧାନ ଫସଲ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ସ୍ବଳ୍ପ ବୃଷ୍ଟି ଯୋଗୁ ଜମି ଶୁଖି ଧାନଗଛ ଶୁଖିବା ଆରମ୍ଭ ହେଲାଣି। ତେଣୁ ଜମିର ଆଦର୍‌ରତା ରିପୋର୍ଟ ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ କୃଷି ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରତି ବ୍ଲକକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଆଧାରରେ ମରୁଡ଼ି ପରିସ୍ଥିତି 

ବିଏମ୍‌ସିର ଆନ୍ଦୋଳନ, କୋଇଲା ପରିବହନ ଠପ୍‌: ଦେଢ଼ଶହ ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀ ଗିରଫ

ବିଏମ୍‌ସିର ଆନ୍ଦୋଳନ, କୋଇଲା ପରିବହନ ଠପ୍‌: ଦେଢ଼ଶହ ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀ ଗିରଫ

ଲଖନପୁର,୫।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- କୋଲ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ୧୦ଦଫା ଦାବି ନେଇ ଭାରତୀୟ ମଜଦୁର ସଂଘ (ବିଏମ୍‌ସି) ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର ସର୍ବଭାରତୀୟ ସ୍ତରରେ କୋଇଲା ପରିବହନ ବନ୍ଦ ପାଇଁ ଡାକରା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ସଂଘର ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ବଳରେ ବ୍ରଜରାଜନଗର ଇବ୍‌ ଖାଦାନ ମଜଦୁର୍‌ ସଂଘ (ବିଆଇକେଏମ୍‌ଏସ୍‌) ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର ସକାଳ ୭ଟାରୁ ଶ୍ରମିକନେତା ଅଜୟ ବିଶ୍ୱାଳଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଶତାଧିକ କର୍ମଚାରୀ ଖଣି ଅଞ୍ଚଳରେ ପିକେଟିଂ କରି କୋଇଲା ପରିବହନ ବନ୍ଦ କରିଥିଲେ। 

୧୫ ଯାଏ ଓକିଲ ଆନ୍ଦୋଳନ: ଉଛୁଳିବ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଉପକାରାଗାର, କ୍ଷମତା ୧୪୭, ରହୁଛନ୍ତି ୩୯୧ କଏଦୀ

୧୫ ଯାଏ ଓକିଲ ଆନ୍ଦୋଳନ: ଉଛୁଳିବ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଉପକାରାଗାର, କ୍ଷମତା ୧୪୭, ରହୁଛନ୍ତି ୩୯୧ କଏଦୀ

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୫।୧୦- ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାରେ ହାଇକୋର୍ଟ ସ୍ଥାୟୀ ବେଞ୍ଚ ଦାବିରେ ଚାଲିଥିବା ଆଇନଜୀବୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନର ପ୍ରଭାବ ଜେଲ ଉପରେ ପଡ଼ିଛି। ଓକିଲ ଆନ୍ଦୋଳନ ଯୋଗୁ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ବାହାରକୁ ଆସିବା ଏକପ୍ରକାର ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି। ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଉପକାରାଗାରରେ ଏକାଧିକ ସମସ୍ୟା ରହିଥିବା ଅନେକ ସମୟରେ ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି। ସମସ୍ୟାରେ ଜର୍ଜରିତ ଏହି ଉପକାରାଗାରର ଅନ୍ୟ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ସମସ୍ୟା ହେଉଛି ଏଠାରେ କ୍ଷମତାଠାରୁ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ କଏଦୀ ରହୁଛନ୍ତି। 

ଜୀବିକା ସମୃଦ୍ଧି ପ୍ରକଳ୍ପ: ବେଦାନ୍ତ ପକ୍ଷରୁ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସହାୟତା

ଜୀବିକା ସମୃଦ୍ଧି ପ୍ରକଳ୍ପ: ବେଦାନ୍ତ ପକ୍ଷରୁ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସହାୟତା

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୫।୧୦- ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ବେଦାନ୍ତ ଲିମିଟେଡ୍‌, ନାବାର୍ଡ ଓ ସେବା ଅନୁଷ୍ଠାନ ମିଳିତ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଜୀବିକା ସମୃଦ୍ଧି ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଧୀନରେ ସିରିଆପାଲି ଗ୍ରାମରେ ଚାଷୀଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ମାନଦଣ୍ଡ ଦୃଢ଼ କରିବାକୁ ପ୍ରୟାସ ଚାଲିଛି। ସିରିଆପାଲିଠାରେ ୪ଟି ରିଂ କୂଅ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ସୌର ଚାଳିତ ପମ୍ପ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରାଯାଇ ଚାଷୀଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଛି। ୮ ଫୁଟ ବ୍ୟାସ ଏବଂ ୩୦ ଫୁଟ ଗଭୀରର ୪ଟି କୂଅ ରହିଛି, ଯେଉଁଥିରୁ ପ୍ରାୟ ୬ ଏକର ଜମିକୁ ଜଳସେଚନ କରିହେବ। ଏଥିସହ ଚାଷୀ ଅର୍ଜୁନ 

ଏୟାର ଓଡ଼ିଶା ହାତରେ ବନ୍ଧାପଡ଼ିଛି ‘ଉଡାନ୍‌’: ବିମାନ ଉଡୁଛି କମ୍‌, ବନ୍ଦ ହେଉଛି ବେଶି

ଏୟାର ଓଡ଼ିଶା ହାତରେ ବନ୍ଧାପଡ଼ିଛି ‘ଉଡାନ୍‌’: ବିମାନ ଉଡୁଛି କମ୍‌, ବନ୍ଦ ହେଉଛି ବେଶି

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୫।୧୦- ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ବୀର ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସାଏ (ଭିଏସ୍‌ଏସ୍‌) ବିମାନବନ୍ଦରରୁ ଉଡାନ୍‌ ଯୋଜନାରେ ବିମାନ ସେବା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ସୁଯୋଗ ପାଇଥିବା ଏୟାର ଓଡ଼ିଶା ଚାଲୁଛି କମ୍‌ ବନ୍ଦ ହେଉଛି ଅଧିକ। ଦୁଇ ଚାରିଦିନ ଚାଲିବା ପରେ ମଙ୍ଗଳବାରଠାରୁ ପୁଣି ଉଡ଼ାଣ ବନ୍ଦ କରିଛି ଏୟାର ଓଡ଼ିଶା। ପ୍ରଥମେ ଦୁଇଦିନ ବନ୍ଦ ରହିବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ବିମାନ ସେବା ଗୁରୁବାର ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ରହିଛି। ତେବେ କେଉଁ କାରଣରୁ ଏୟାର ଓଡ଼ିଶା ଉଡ଼ାଣ ବନ୍ଦ କରିଛି ସେ ସମ୍ପର୍କରେ କାହାରି ପାଖରେ 

ଦାଦାବଟି ପାଇଁ ବ୍ରଜରାଜନଗରରେ ଗୁଳିକାଣ୍ଡ: ଦୁଇ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ଦାଦାବଟି ପାଇଁ ବ୍ରଜରାଜନଗରରେ ଗୁଳିକାଣ୍ଡ: ଦୁଇ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୫।୧୦- ଏକ ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀଠାରୁ ଦାଦାବଟି ଦାବିରେ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲା ବ୍ରଜରାଜନଗରଠାରେ ଗୁଳିକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି। ଦୁଇଜଣ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ଦୁଇ ରାଉଣ୍ଡ ଗୁଳି ଚଳାଇଥିଲେ। ତେବେ ଏଥିରେ କାହାରି କିଛି କ୍ଷତି ହୋଇ ନ ଥିବା ପୋଲିସ କହିଛି। ବ୍ରଜରାଜନଗର ପୋଲିସ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଦ୍ୱୟଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ସେମାନେ ହେଲେ ବ୍ରଜରାଜନଗର ବାହାଦୁରପଡ଼ାର ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ଛେତ୍ରି ଓରଫ ପିସି (୪୩) ଏବଂ ଚିକୁ ତନ୍ତୀ ଓରଫ ଆଜାଦ୍‌ (୩୧)। ଏମାନଙ୍କଠାରୁ ଏକ ମାଉଜର ଜବତ କରାଯାଇଛି। 

ସେକ୍ଟର-୭ ଦୁର୍ଗାପୂଜା: ତୋରଣରେ ଶୋଭା ପାଇବ କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମ

ସେକ୍ଟର-୭ ଦୁର୍ଗାପୂଜା: ତୋରଣରେ ଶୋଭା ପାଇବ କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୫।୧୦
ଏଥର ସେକ୍ଟର-୭ ଦୁର୍ଗାପୂଜା ପଡ଼ିଆରେ ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରଠାରେ ଥିବା କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମର ପ୍ରତିକୃତି ତୋରଣରେ ଶୋଭା ପାଇବ। ଏନେଇ କୋଲକାତାରୁ ଆସିଥିବା ୨୨ କାରିଗର କାମରେ ଲାଗିଛନ୍ତି। ପେଣ୍ଡାଲ ଉଚ୍ଚତା ୫୦ ଫୁଟ ଓ ଚଉଡ଼ା ଦେଢ଼ଶହ ଫୁଟ କରାଯାଇଛି। ତୋରଣର ବାହ୍ୟ ସାଜସଜ୍ଜା ପ୍ରତି ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଉଛି। ଯାଜପୁର କାରିଗରମାନେ ମୂର୍ତ୍ତି ଗଢ଼ିବାରେ ଲାଗି ପଡ଼ିଥିବା ବେଳେ ପେଣ୍ଡାଲର ଆଲୋକ ସାଜସଜ୍ଜା ନେଇ ପୂଜା କମିଟି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଧ୍ୟାନ ଦେବ ବୋଲି 

ଫସଲ ବୀମା କରି ଚାଷୀ ଠକେଇର ଶିକାର

ଫସଲ ବୀମା କରି ଚାଷୀ ଠକେଇର ଶିକାର

ଲୋଇସିଂହା,୫।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.):ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଲୋଇସିଂହା ବ୍ଲକରେ ଗତବର୍ଷ ମରୁଡି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା ା ଫସଲବୀମା କରିଥିବା ଋଣୀ ଓ ଅଣଋଣୀ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଏବେ ସହାୟତା ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଛି। ତେବେ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଝାରମୁଣ୍ଡାସ୍ଥିତ ଉକତ୍ଳ ଗ୍ରାମୀଣ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଫସଲ ବୀମା କରିଥିବା ଚାଷୀ ଓ ଅଣଋଣୀ ଚାଷୀ ଠକେଇର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଭରିଥିବା ପ୍ରିମିୟମ ମୁତାବକ ସହାୟତା ରାଶି ମିଳୁ ନ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ା ବ୍ୟାଙ୍କ ଓ ବୀମା କମ୍ପାନୀ ଚଞ୍ଚକତା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ା ଗୁରୁବାର ଝାରମୁଣ୍ଡା, ବାଦିମୁଣ୍ଡା ଓ ଉପରବାହଲ ପଞ୍ଚାୟତର ଚାଷୀମାନେ  ବ୍ୟାଙ୍କ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ନିକଟରେ ପ୍ରତିବାଦ କରିଥିଲେ ା 

ବଲାଙ୍ଗୀର ବିଜେଡିର ନୂଅଁାଖାଇ ଭେଟ୍‌ଘାଟ: ଓଡିଶାର ସ୍ବାର୍ଥରକ୍ଷା, ସାଂସ୍କୃତିକ ଉନ୍ନତି ଲକ୍ଷ୍ୟ

ବଲାଙ୍ଗୀର ବିଜେଡିର ନୂଅଁାଖାଇ ଭେଟ୍‌ଘାଟ: ଓଡିଶାର ସ୍ବାର୍ଥରକ୍ଷା, ସାଂସ୍କୃତିକ ଉନ୍ନତି ଲକ୍ଷ୍ୟ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୫ା୧୦:ବଲାଙ୍ଗୀର କୋଶଳ କଳାମଣ୍ଡଳ ପଡିଆରେ ଗୁରୁବାର ବିଜେଡି ତରଫରୁ ନୂଅଁାଖାଇ ଭେଟଘାଟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ା ବିଜେଡି ଉପସଭାପତି ତଥା ପୂର୍ବତନ ରାଜ୍ୟ ସଭା ସଦସ୍ୟ ଅନଙ୍ଗ ଉଦୟ ସିଂଦେଓଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଭେଟଘାଟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଶ୍ରମ ଓ ଶକ୍ତିମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଶାନ୍ତ ସିଂ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ ା ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଡ ଦିଲୀପ ତିର୍କୀ, ଲୋଇସିଂହା ବିଧାୟକ ଯୋଗେନ୍ଦ୍ର ବେହେରା, ଟିଟିଲାଗଡ ବିଧାୟିକା ଟୁକୁନୀ ସାହୁ, ବରଗଡ ବିଧାୟକ ଦେବେଶ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ, ବରଗଡ ଏମପି ଡ ପ୍ରଭାସ ସିଂ ଯୋଗଦାନ କରିଥିଲେ ା  

ମଦ ବିରୋଧରେ ତାତିଲେ ମହିଳା

ମଦ ବିରୋଧରେ ତାତିଲେ ମହିଳା

ବେଲପଡା, ୫ା୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.):ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଳା ବେଲପଡା ବ୍ଲକ କାନୁଟ ଗ୍ରାମରେ ବେଆଇନ ମଦ ବିକ୍ରୀର ଜୋରଦାର ପ୍ରତିବାଦ କରିଛନ୍ତି ୧୦ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କ ସମେତ ଆଶାକର୍ମୀ ଓ ଆଙ୍ଗନବାଡି କର୍ମୀ।  ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ସଚେତନ କରିବା ପାଇଁ ଗୁରୁବାର ସେମାନେ ଏକ ଶୋଭାଯାତ୍ରା କରିଥିଲେ ା ଶୋଭାଯାତ୍ରା କାଳରେ ଅବାଧ ମଦ କାରବାର ବିରୋଧରେ ସେମାନେ ସ୍ଳୋଗାନମାନ ଦେଇଥିଲ। ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ମଦ କାରବାର ଯୋଗୁଁ ଗଁାରେ କିପରି ଅଶାନ୍ତିକର ବାତାବରଣ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି। ଗ୍ରାମର ବସନ୍ତ ସାହୁ, ଗଣେଶ ନାଏକଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ବାହାରିଥିବା  ଶୋଭାଯାତ୍ରା ବେଳେ ସାଂଘାତିକ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା ଯେ, କାନୁଟ ଗଁାରେ  ଅବକାରୀ ଓ  ପୋଲିସ ଦେଶୀ ବିଦେଶୀ ମଦ ବିକ୍ରୀ ଚାଲୁଥିବା ଜାଣି ମଧ୍ୟ ନୀରବଦ୍ରଷ୍ଟା ସାଜିଛି।

 ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଶିବିର:୧୫୦ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଶିବିର:୧୫୦ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା

ଖପ୍ରାଖୋଲ, ୫ା୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.):ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଖପ୍ରାଖୋଲ ହରିଶଙ୍କର ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଗୁରୁବାର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ଓ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ଖପ୍ରାଖୋଲ ତରଫରୁ ମାଗଣା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ା ଶିବିରରେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବା ସହ ମାଗଣା ଔଷଧ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଥିଲା ା ଶିବିରରେ ଡା.ବିନୟ କୁମାର ମେହେର, ଫାର୍ମାଶିଷ୍ଟ ଏ. ଠାକୁର ଏବଂ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ମୋଟ ୧୫୦ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା। ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପ୍ରମୋଦ କୁମାର ପାଣି ଏବଂ ଅଧ୍ୟାପିକାଅଧ୍ୟାପକ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ା  

ଶିଶୁର ଆବୁ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ହେଲାନାହିଁ : ଅସହାୟ ଦମ୍ପତି   ଜିଲାପାଳ, ସିଡିଏମଓଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ

ଶିଶୁର ଆବୁ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ହେଲାନାହିଁ : ଅସହାୟ ଦମ୍ପତି ଜିଲାପାଳ, ସିଡିଏମଓଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ,୫ା୧ଠ:ବଲାଙ୍ଗୀର ସହର ସନ୍ନିକଟ କାମାକ୍ଷୀନଗରରେ ରହୁଥିବା ବଳରାମ ପୁଟେଲ ଓ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ୪ ମାସର ଶିଶୁକନ୍ୟାକୁ ନେଇ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭୋଗୁଛନ୍ତି ା ଶିଶୁ ପିଠିରେ ଏକ ଆବୁ ବାହାରିଛି ା ଏହାର ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ହୋଇପାରୁ ନ ଥିବାରୁ ଏହି ଗରିବ ଦମ୍ପତି କଷ୍ଟ ଭୋଗୁଛନ୍ତି ା ୫ଦିନ ତଳେ ସେମାନେ କଟକ ଶିଶୁ ଭବନକୁ ଯାଇଥିଲେ ା ତେବେ ସେଠାରେ ଶିଶୁର ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ନ କରି ଫେରାଇ ଦେବାରୁ ପୁଣି ଥରେ ବଳରାମ ଓ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି। ପ୍ରାୟ ୪ମାସ ତଳେ ବଳରାମଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଏକ ଶିଶୁକନ୍ୟାଙ୍କୁ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଜନ୍ମ ଦେଇଥିଲେ ା ଜନ୍ମ ସମୟରେ ଶିଶୁକନ୍ୟା ପିଠିରେ ଏକ ଛୋଟିଆ ଆବୁ ଥିବା ଲକ୍ଷ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା ା ପରେ ଏହା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଥିଲା ା  ଆବୁ ଯୋଗୁ ପିଲାଟି ଠିକ୍‌ ଭାବେ ଶୋଇପାରୁ ନାହିଁ। 

ବଡକେନ୍ଦୁଗୁଡାଠାରେ ସ୍ବଚ୍ଛ ଓଡ଼ିଶା, ସୁସ୍ଥ ଓଡିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ବଡକେନ୍ଦୁଗୁଡାଠାରେ ସ୍ବଚ୍ଛ ଓଡ଼ିଶା, ସୁସ୍ଥ ଓଡିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଲଡୁଗା,୪।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କୋକସରା ବ୍ଲକ ବଡକେନ୍ଦୁଗୁଡା ଗ୍ରାମଠାରେ ଗୁରୁବାର ସ୍ବଚ୍ଛ ଓଡିଶା, ସୁସ୍ଥ ଓଡ଼ିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। କୋକସରା ଗୋଷ୍ଠୀ ଉନ୍ନୟନ ଅଧିକାରୀ ବସନ୍ତ ସେଠିଙ୍କ ନେତୃତରେ ଏକ ଟିମ୍‌ ଗଁାରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ଏକତ୍ରିତ କରି ଗାଁ ପରିଭ୍ରମଣ କରିବା ସହ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନକୁ ଯାଇ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଅଭିନବ ଉପାୟରେ ସଚେତନ କରିଥିଲେ। 

ଏଏନ୍‌ଏମ୍‌ ଟ୍ରେନିଂପ୍ରାପ୍ତ ଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଏଏନ୍‌ଏମ୍‌ ପଦବୀରେ ନିଯୁକ୍ତି ଦାବି

ଏଏନ୍‌ଏମ୍‌ ଟ୍ରେନିଂପ୍ରାପ୍ତ ଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଏଏନ୍‌ଏମ୍‌ ପଦବୀରେ ନିଯୁକ୍ତି ଦାବି

ଭବାନୀପାଟଣା,୪।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): ନିଖିଳ ଓଡିଶା ଅଣ ନିଯୁକ୍ତି ତାଲିମପ୍ରାପ୍ତ ମହିଳା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ ସଂଘ କଳାହାଣ୍ଡି ଶାଖା ତରଫରୁ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲାରେ ଖାଲି ପଡିଥିବା ଏଏନ୍‌ଏମ୍‌ ପଦବୀରେ ଜିଲାରେ ଏଏନ୍‌ଏମ୍‌ ଟ୍ରେନିଂପ୍ରାପ୍ତ ଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ନିଯୁକ୍ତି ଦେବା ପାଇଁ ଦାବି କରାଯାଇଛି । 

ଖାଦ୍ୟ ଓ ଯୋଗାଣ କମିଶନରଙ୍କ କଲମପୁର ଅଞ୍ଚଳ ଗସ୍ତ

ଖାଦ୍ୟ ଓ ଯୋଗାଣ କମିଶନରଙ୍କ କଲମପୁର ଅଞ୍ଚଳ ଗସ୍ତ

କଲମପୁର,୪।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କଲମପୁର ଅଞ୍ଚଳକୁ ଖାଦ୍ୟ ଓ ଯୋଗାଣ କମିଶନର ତଥା ସଚିବ ବୀର ବିକ୍ରମ ଯାଦବ ଗୁରୁବାର ଗସ୍ତ କରିଛନ୍ତି ।

ଡିଜିଟାଲ ସାକ୍ଷରତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ଡିଜିଟାଲ ସାକ୍ଷରତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ଉଲୁଣ୍ଡା, ୪ା୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ଉଲୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ସଦର ମହକୁମାରେ  କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଶିକ୍ଷା ଉପରେ ଆଧାରିତ ଡିଜିଟାଲ ସାକ୍ଷରତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଗୁରୁବାର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ସୁସ୍ଥ ସମାଜ ଗଠନରେ ବ୍ରତୀହେବା ଆବଶ୍ୟକ

ସୁସ୍ଥ ସମାଜ ଗଠନରେ ବ୍ରତୀହେବା ଆବଶ୍ୟକ

ଅମରପାଲି, ୪।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଏଭଳି ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖ ଯାହା ତୁମର ନିଦ ହଜାଇହେବ। ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ଲକ୍ଷ୍ୟସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚତ୍ବାକୁ ହେଲେ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଆବଶ୍ୟକ। ପରିଶ୍ରମୀ ସବୁବେଳେ ସଫଳତା ପାଏ । ଅସମ୍ଭବ ଶଦ୍ଦ କେବଳ ବୋକାମାନଙ୍କର ଅଭିଧାନରେ ଅଛି ।

୬୦ଛାତ୍ରୀ ନେବେ ଆତ୍ମ ସୁରକ୍ଷା ତାଲିମ

୬୦ଛାତ୍ରୀ ନେବେ ଆତ୍ମ ସୁରକ୍ଷା ତାଲିମ

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୪ା୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁର କଲେଜରେ ମହିଳାଙ୍କ ଆତ୍ମସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ୧୨ଦିନ ଧରି ଚାଲିବାକୁ ଥିବା ଉକ୍ତ ଶିବିର ମାଧ୍ୟମରେ ୬୦ଜଣ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅଭିଜ୍ଞ ପ୍ରଶିକ୍ଷିକାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ତାଲିମ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ।

କୁତ୍ରା ବ୍ଲକରେ ସାମୂହିକ ଭାବେ ରାଜ୍ୟ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାରେ କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନ

କୁତ୍ରା ବ୍ଲକରେ ସାମୂହିକ ଭାବେ ରାଜ୍ୟ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାରେ କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନ

କୁତ୍ରା, ୪।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା କୁତ୍ରା ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଠାରେ ବ୍ଲକର ୧୬ଟି ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତର ନୂତନ ରାସନକାର୍ଡ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ଗୁରୁବାର ଦିନ ରାଜ୍ୟ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାରେ ସାମୁହିକ ଭାବେ କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି । ଏହି କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନ ଉତ୍ସବରେ ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ବିଧାୟକ ମଙ୍ଗଳା କିଷାନ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଏହା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ନିଜସ୍ବ ଯୋଜନା ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଆଗରୁ ରାଶନକାର୍ଡ ତାଲିକା କଲାବେଳେ ଛାଡି ଯାଇଥିବା ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଏହି ତାଲିକାଭୁକ୍ତ 

ଅନାବନା ଘାସ ଭିତରେ ଉତ୍କଳ ଗୌରବ ମଧୁବାବୁଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି

ଅନାବନା ଘାସ ଭିତରେ ଉତ୍କଳ ଗୌରବ ମଧୁବାବୁଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି

କୁତ୍ରା, ୪।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା କୁତ୍ରା ବ୍ଲକର ତହସିଲ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଭିତରେ ଅନାବନା ଘାସ ଓ ଚାକୁଣ୍ଡା ଗଛ ତଥା ଅପରିସ୍କାର ପରିବେଶରେ ଉତ୍କଳ ଗୌରବ ମଧୁବାବୁଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ସମଗ୍ର ତହସିଲ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସଫା ସୁତୁରା ରହିଥିବା ବେଳେ ଏଠାରେ ଓଡିଶାର ମହାପୁରୁଷଙ୍କ ପ୍ରତି ଅସମ୍ମାନ କରା ଯାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି।  ପାଖାପାଖି ୩ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଉତ୍କଳ ରଞ୍ଜନ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ କୁତ୍ରା ତହସିଲରେ ତହସିଲଦାର ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ। ତାଙ୍କ ପ୍ରଚେଷ୍ଟାରେ 

ଭୀମସାର ଠିକା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ କର୍ଯ୍ୟାବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ

ଭୀମସାର ଠିକା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ କର୍ଯ୍ୟାବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ

ସମ୍ବଲପୁର।ବୁର୍ଲା, ୪।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ/ଡି.ଏନ.ଏ)- 
ସମ୍ବଲପୁର ବୁର୍ଲା ଡାକ୍ତରଖାନା(ଭୀମସାର)  ଠିକା କର୍ମଚାରୀମାନେ ବୁଧବାରଠାରୁ ଅନର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାଳ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିଛନ୍ତ। ଡାକ୍ତରଖାନାରେ କାମ କରୁଥିବା ପ୍ରାୟ ୪ ଶହ କର୍ମଚାରୀ ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି । ଫଳର ସଫେଇ କାମ ଓ ଅନ୍ୟାନ କାମ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି। ଆନ୍ଦୋଳନସ୍ଥଳକୁ ଆସି ଭୀମସାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପ୍ରଫେସର ଅଶ୍ୱିନୀ ପୂଜାହାରୀ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ । ଦୁଇ ମାସର ଦରମା ଦିଆଯିବ ଏବଂ ବହିଷ୍କୃତ ହୋଇ ଥିବା ଦୁଇଜଣ କର୍ମଚାରୀ ସନ୍ତୋଷ 

ମେଡିକାଲ କଲେଜ ହସ୍‌ପିଟାଲ ଶବାଗାରରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା: ମୃତ ନାବାଳକଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଝଡାଫୁଙ୍କା

ମେଡିକାଲ କଲେଜ ହସ୍‌ପିଟାଲ ଶବାଗାରରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା: ମୃତ ନାବାଳକଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଝଡାଫୁଙ୍କା

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୪।୧୦- ବଲାଙ୍ଗୀର ସନ୍ଥ ଭୀମଭୋଇ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ହସ୍‌ପିଟାଲ ପରିସରସ୍ଥ ଶବ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ଗୃହରେ ବୁଧବାର ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା। ସାପ କାମୁଡାରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ ଘୋଷଣା କରିଥିବା ଜଣେ ନାବାଳକଙ୍କୁ ଗୁଣି ଗାରେଡି ବିଦ୍ୟାରେ ଜୀବନ୍ତ କରାଯିବାର ବୃଥା ତଥା ଅଭାବନୀୟ ପ୍ରୟାସ କରାଯିବା ଘଟଣା ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ହେବା ପରେ ସାଧାରଣରେ ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟ ଖେଳିଯାଇଛି। ଜିଲାର ସିନ୍ଧେକେଲା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଦିଗଶିରା ଗାଁର 

ଲାଞ୍ଜିବେର୍ଣ୍ଣା ଖଣିର ଜନଶୁଣାଣି ଘଟଣା; ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଜନଶୁଣାଣି ରଦ୍ଦ କରାଯିବା ଲିଖିତ ଦେବା ପରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ ହଟିଲା

ଲାଞ୍ଜିବେର୍ଣ୍ଣା ଖଣିର ଜନଶୁଣାଣି ଘଟଣା; ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଜନଶୁଣାଣି ରଦ୍ଦ କରାଯିବା ଲିଖିତ ଦେବା ପରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ ହଟିଲା

ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର, ୪।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ଲାଞ୍ଜିବେର୍ଣ୍ଣା ଖଣିର ଜନଶୁଣାଣି ଘଟଣା ନେଇ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଉତ୍ତେଜନା ଥମିଛି। ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଜନଶୁଣାଣି ରଦ୍ଦ କରାଯିବା ଲିଖିତ ଦେବା ପରେ ଗୁରୁବାର ଭୋର ୪ଟାରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ ହଟିଥିଲା। ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ଓସିଏଲ ସିମେଣ୍ଟ କାରଖାନା ପାଇଁ କୁତ୍ରା ବ୍ଲକର ଲାଞ୍ଜିବେର୍ଣ୍ଣା ଚୂନଖଣିରୁ ଚୂନପଥର ଆସିଥାଏ। ଏହି ଖଣିର ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ପାଇଁ ହେବାକୁ ଥିବା ପରିବେଶ ମଞ୍ଜୁରୀ ଜନଶୁଣାଣିକୁ ଜର୍ଜ ସମର୍ଥକ ବିରୋଧ କରି ଝଗରପୁରଠାରେ ହେବାକୁ