ସମ୍ବଲପୁର

ଶକ୍ତି ସଂରକ୍ଷଣ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ

ଶକ୍ତି ସଂରକ୍ଷଣ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ

ଦେଓଗାଁ,୧୪। ୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.) : ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଦେଓଗାଁ ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ହାଇସ୍କୁଲରେ ଶୁକ୍ରବାର ଜାତୀୟ ଶକ୍ତି ସଂରକ୍ଷଣ ଦିବସ ଅବସରରେ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । 

ଉଲୁଣ୍ଡା କପ୍‌ ଫୁଟବଲ : ଭୁବନେଶ୍ୱର ବିଜୟୀ

ଉଲୁଣ୍ଡା କପ୍‌ ଫୁଟବଲ : ଭୁବନେଶ୍ୱର ବିଜୟୀ

ଉଲୁଣ୍ଡା, ୧୪।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ)- ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ଉଲୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଫୁଟବଲ ଆସୋସିଏଶନ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ୧୬ତମ ସର୍ବଭାରତୀୟ ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଶୁକ୍ରବାର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସ୍ଥାନୀୟ କଲେଜ ପଡ଼ିଆରେ ଖେଳା ଯାଇଥିବା ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ମ୍ୟାଚରେ ସଂଘର୍ଷ କ୍ଲବ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଟାଇବ୍ରେକର ୬-୪ ଗୋଲରେ ସମ୍ବଲପୁରକୁ ପରାସ୍ତ କରି ସେମିଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି। 

ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଶିକ୍ଷକ ସମ୍ମିଳନୀ

ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଶିକ୍ଷକ ସମ୍ମିଳନୀ

ସୋନପୁର,୧୪।୧୨(ନି.ପ୍ର.)- ସୋନପୁର ବ୍ଲକର ସମସ୍ତ ପ୍ରାଥମିକ, ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ଓ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ସମ୍ମିଳନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ମହାରାଜା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସଭାଗୃହଠାରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି ସମ୍ମିଳନୀରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥିଭାବେ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁରର ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାପାଳ ଶରତ ଚନ୍ଦ୍ର ପଣ୍ଡା ଯୋଗଦେଇ ଏହାର ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ। ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକମାନେ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାର ମୁଖ୍ୟ କର୍ଣ୍ଣଧାର ହୋଇପାରିଲେ ହିଁ ଶିକ୍ଷାର ବିକାଶ ସାକାର ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ।

ବରଗଡ଼ରେ ଏନ୍‌ସିପିସିଆର୍‌ ଟିମ୍‌, ଗୁଡ୍‌ ନ୍ୟୁଜ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ଶେଲ୍‌ଟର୍‌ ହୋମ୍‌ରେ ତନାଘନା

ବରଗଡ଼ରେ ଏନ୍‌ସିପିସିଆର୍‌ ଟିମ୍‌, ଗୁଡ୍‌ ନ୍ୟୁଜ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ଶେଲ୍‌ଟର୍‌ ହୋମ୍‌ରେ ତନାଘନା

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ,୧୪।୧୨-ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ବେଲଟିକିରିସ୍ଥିତ ଗୁଡ୍‌ ନ୍ୟୁଜ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ଶେଲଟର୍‌ ହୋମରେ ଅନ୍ତେବାସିନୀଙ୍କୁ ଯୌନ ଶୋଷଣ ଘଟଣା ପଦାକୁ ଆସିବା ପରେ ଏହି ସଂସ୍ଥାର ଶାଖା ଗୁଡ଼ିକରେ ଛାନଭିନ୍‌ କରାଯାଉଛି। ଏହି କ୍ରମରେ ଶୁକ୍ରବାର ଜାତୀୟ ଶିଶୁ ଅଧିକାର ସୁରକ୍ଷା ଆୟୋଗ(ଏନ୍‌ସିପିସିଆର୍‌) ଏବଂ ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟ ଶିଶୁ ଅଧିକାର ସୁରକ୍ଷା ଆୟୋଗ(ଓଏସ୍‌ସିପିସିଆର୍‌)ର ୨ଜଣିଆ ପ୍ରତିନିଧି ବରଗଡ଼ ସହର ଉପକଣ୍ଠ ତୋରା ଛକ ନିକଟରେ ରହିଥିବା ଗୁଡ୍‌ ନ୍ୟୁଜ ଇଣ୍ଡିଆର ଶେଲଟର୍‌ ହୋମକୁ ପହଞ୍ଚି ତନାଘନା ଚଲାଇଛନ୍ତି ।

ଝାଡାବାନ୍ତିରେ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ସହରବାସୀ ବେହାଲ: ସ୍ଥିତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ

ଝାଡାବାନ୍ତିରେ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ସହରବାସୀ ବେହାଲ: ସ୍ଥିତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ

ସୋନପୁର,୧୪।୧୨(ନି.ପ୍ର.): ନଦୀକୂଳିଆ ସହର ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁରର ସ୍ଥିତି ଗମ୍ଭୀର। ପ୍ରଦୂଷିତ ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗୁଁ ଝାଡାବାନ୍ତି ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି। ଗତ ସୋମବାରଠାରୁ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢିଚାଲିଛି। ସଂକ୍ରମଣକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ବ୍ୟାପକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

ବିଜ୍ଞାନ ଜରିଆରେ ସମାଜର ଉନ୍ନତି ହୋଇପାରିବ

ବିଜ୍ଞାନ ଜରିଆରେ ସମାଜର ଉନ୍ନତି ହୋଇପାରିବ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୧୪ା୧୨: ବଲାଙ୍ଗୀର ପୁଇଁତଲା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ କୁରୁଲସ୍ଥିତ ରାମଜୀ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟଠାରେ ଚାଲିଥିବା ତିନିଦିବସୀୟ ବିଜ୍ଞାନ ମେଳା ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଛି ।

ତୁଟୁନି ଝମେଲା: ପ୍ୟାକ୍ସ କିଣୁନାହିଁ ଧାନ

ତୁଟୁନି ଝମେଲା: ପ୍ୟାକ୍ସ କିଣୁନାହିଁ ଧାନ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୧୪ା୧୨: ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଧାନକିଣା କମିଟି ବୈଠକରେ ଚାଷୀଙ୍କ ଉପାର୍ଜିତ ଧାନକୁ ଉଚିତ୍‌ ମୂଲ୍ୟ ଦେଇ କିଣାଯିବା ସହ ଠିକଣା ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରାପ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥିଲା| 

ଉଷାଦେବୀ ମେମୋରିଆଲ କ୍ରିକେଟ:  ସୋନପୁର ଚାମ୍ପିୟନ

ଉଷାଦେବୀ ମେମୋରିଆଲ କ୍ରିକେଟ: ସୋନପୁର ଚାମ୍ପିୟନ

ଉଲୁଣ୍ଡା, ୧୩।୧୨ (ଡି.ଏନ.ଏ): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ଉଲୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ କେସିସି କୁକିଆ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ହେଉଥିବା ଦ୍ୱିତୀୟ ଉଷାଦେବୀ ମେମୋରିଆଲ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ଟାଇଟଲ ହାସଲ କରିଛି ଏସଡିସିଏ ସୋନପୁର। ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚରେ  ସୋନପୁର ଦଳ ଜେସିସି ବଡମାଳକୁ ପରାସ୍ତ କରିଛି ।

ଜିଲା ଦାବି ଆନ୍ଦୋଳନ, ସାମିଲ ହେଲେ କନ୍ଦେଇ ପଞ୍ଚାୟତବାସୀ

ଜିଲା ଦାବି ଆନ୍ଦୋଳନ, ସାମିଲ ହେଲେ କନ୍ଦେଇ ପଞ୍ଚାୟତବାସୀ

 କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି, ୧୩ା୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ଜିଲା ଦାବିକୁ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇ ଚାଲିଥିବା ଧାରଣାରେ ଗୁରୁବାର ତୁରେକେଲା ବ୍ଲକର ଉପାନ୍ତ  କନ୍ଦେଇ ପଞ୍ଚାୟତର ଜନସାଧାରଣ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି। 

ହାତୀ ବାଡି ବଗିଚା ନଷ୍ଟ କଲା

ହାତୀ ବାଡି ବଗିଚା ନଷ୍ଟ କଲା

ବଡଗାଁ, ୧୩।୧୨ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା ବଡଗାଁ ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ହାତୀପଲଙ୍କ ଉପଦ୍ରବ ଜାରି ରହିଛି । କିଛି ଦିନ ହେଲା ୧୭ଟି ହାତୀ ଥିବା ପଲରୁ କେତେକ ହାତୀ ମହାବୀର ପର୍ବତରେ ଥିଲାବେଳେ କେତେକ ହାତୀ ୩ଭାଗ ହୋଇ ଉପଦ୍ରବ କରୁଥିବାରୁ ବନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଘଉଡାଇବା କଷ୍ଟକର ହେଉଛି । ବୁଧବାର ରାତି ସାଢ଼େ ୧୧ଟାରେ କୁଲଗା ଗ୍ରାମରେ ହାତୀ ପଶି ଉପଦ୍ରବ କରିଥିଲା ବେଳେ ମହାବୀର ପର୍ବତ ତଳି କୁରେଇବଗା ଗ୍ରାମରେ ରାତି ଗୋଟାଏରେ ୨ଟି ହାତୀ ବାଡି 

ଓଡିଆ ପୁରାଣ-ସାହିତ୍ୟ ହିଁ ଓଡିଆ ଜାତିର ଜୀବନବେଦ

ଓଡିଆ ପୁରାଣ-ସାହିତ୍ୟ ହିଁ ଓଡିଆ ଜାତିର ଜୀବନବେଦ

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୧୩।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) 

ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁର ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ଓଡିଆ ଭାଷା ସାହିତ୍ୟ ବିଭାଗ ତରଫରୁ ଓଡିଆ ପୂରାଣ ସାହିତ୍ୟ ଉପରେ ଏକ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। କଲେଜର ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷଠାରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଇତିହାସ ବିଭାଗ ମୁଖ୍ୟ ଡ. ହିମାଂଶୁ ଶେଖର ପାଢୀ ପୌରୋହିତ୍ୟ କରିଥିଲେ। ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଓଡିଆ ଭାଷା ସାହିତ୍ୟ ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ ଅଧ୍ୟାପକ ସୂର୍ଯ୍ୟନାରାୟଣ ପଣ୍ଡା ସଂପାନର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିଥିବା ବେଳେ ଅଧ୍ୟାପକ ସଞ୍ଜୟ କୁମାର ପଧାନ, 

ଗାଡି ମଡ଼ାଇ ସାବତ ମା’ଙ୍କୁ ହତ୍ୟା : ବାପପୁଅ ଗିରଫ

ଗାଡି ମଡ଼ାଇ ସାବତ ମା’ଙ୍କୁ ହତ୍ୟା : ବାପପୁଅ ଗିରଫ

ଲହୁଣୀପଡା, ୧୩।୧୨ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ସୁନ୍ଦରଗଡ଼  ଜିଲା ଲହୁଣୀପଡା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ୧୪୩ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ଗୌଡଣୀପୋଷ ଆମଚାତି ପୋଲ ନିକଟରେ ଗତ ୨୦ ତାରିଖ ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଘଟିଥିବା ଦୁର୍ଘଟଣାର ରହସ୍ୟ ଉନ୍ମୋଚିତ  ହୋଇଛି। ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମୃତ ଅଚିହ୍ନା ମହିଳାଙ୍କ ପରିଚୟ ମିଳିଛି। ସେ ହେଲେ ଆକିଲା ଖାତୁନ (୩୦)। ଏହା ଦୁର୍ଘଟଣା ନୁହେଁ, ଯୋଜନା ବଦ୍ଧ ଭାବେ ସାବତ ପୁଅ ଏମଡି ନଇମ (୨୬) ଟ୍ରକ୍‌ ଚଢ଼େଇ ସାବତ ମା’ଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରି ଫେରାର 

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ତାର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ହାତୀ ମୃତ

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ତାର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ହାତୀ ମୃତ

ଦେବଗଡ଼, ୧୩।୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଦେବଗଡ଼ ଜିଲା ତିଲେଇବଣି ବ୍ଲକ ଲାଇମୁରା ଅଞ୍ଚଳ ମୟୂରଡିମା ଗ୍ରାମରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ତାର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ଗୁରୁବାର ଏକ ମାଈ ହାତୀର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। 

ଝାରସୁଗୁଡ଼ାରେ ଶିଶୁ ଯତ୍ନ ୟୁନିଟ୍‌ ଯାଞ୍ଚ କଲେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଏନ୍‌ସିପିସିଆର୍‌ ଟିମ୍‌

ଝାରସୁଗୁଡ଼ାରେ ଶିଶୁ ଯତ୍ନ ୟୁନିଟ୍‌ ଯାଞ୍ଚ କଲେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଏନ୍‌ସିପିସିଆର୍‌ ଟିମ୍‌

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୧୩।୧୨: ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଗୁଡ୍‌ ନିଉଜ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆରେ ଯୌନ ଶୋଷଣ ପରେ ରାଜ୍ୟରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ଶିଶୁ ପରିଚର୍ଯ୍ୟା ଗୃହରେ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଉଛି। ଗୁରୁବାର ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲାରେ ଥିବା ଦୁଇଟି ଶିଶୁ ଯତ୍ନ ୟୁନିଟ୍‌କୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଏନ୍‌ସିପିସିଆର୍‌ ଟିମ୍‌ ପରିଦର୍ଶନ କରି ଯାଞ୍ଚ କରିଛି। 

ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଅର୍ଥ ସାଜିଥିଲା ବାଧକ: ସହଯୋଗର ହାତ ବଢାଇଲେ ଜିଲାପାଳ

ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଅର୍ଥ ସାଜିଥିଲା ବାଧକ: ସହଯୋଗର ହାତ ବଢାଇଲେ ଜିଲାପାଳ

ଅତାବିରା/ଭେଡେନ, ୧୩।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବରଗଡ-ସମ୍ବଲପୁର ୫୩ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ପିସିବ୍ରିଜଠାରେ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇ ଆହତ ହୋଇଥିବା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଦୀର୍ଘ ୩ ମାସ ହେଲା ଗୁରୁତର ହୋଇପଡିଛନ୍ତି।

ଓଲଟିଲା ବସ୍‌: ଜଣେ ମୃତ, ଅନେକ ଆହତ

ଓଲଟିଲା ବସ୍‌: ଜଣେ ମୃତ, ଅନେକ ଆହତ

ବୌଦ୍ଧ, ୧୩।୧୨ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ବୌଦ୍ଧ ଜିଲାର ପୁରୁଣା କଟକ ଥାନା ଖୋର୍ଦ୍ଧା-ବଲାଙ୍ଗୀର ଜାତୀୟ ରାଜପଥର କରଡାକୋଠାଠାରେ ବୁଧବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଏକ ବେସରକାରୀ ଯାତ୍ରୀବାହି ବସ୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଅନେକ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ବିଜ୍ଞାନ,ଗଣିତ ଓ ପରିବେଶ ସମ୍ପର୍କୀତ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ: ୧୦ ପ୍ରକଳ୍ପ ରାଜ୍ୟସ୍ତରକୁ ମନୋନୀତ

ବିଜ୍ଞାନ,ଗଣିତ ଓ ପରିବେଶ ସମ୍ପର୍କୀତ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ: ୧୦ ପ୍ରକଳ୍ପ ରାଜ୍ୟସ୍ତରକୁ ମନୋନୀତ

ଦେବଗଡ, ୧୩।୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର) -ଦେବଗଡ ପୌରାଞ୍ଚଳ ପୁରୁଣାଗଡ ସ୍ଥିତ ଟାଉନ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟଠାରେ ଜିଲା ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ୮ମ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ବିଜ୍ଞାନ, ଗଣିତ ଓ ପରିବେଶ ସମ୍ପର୍କିତ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଏବଂ ଇନ୍ସପାୟାର ଏୱାର୍ଡ ୨୦୧୮ ବୁଧବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ଦେବଗଡ଼ ଜିଲା ବିଜେଡିର କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ କମିଟି ବୈଠକ

ଦେବଗଡ଼ ଜିଲା ବିଜେଡିର କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ କମିଟି ବୈଠକ

ଦେବଗଡ,୧୩।୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.) - ବିଜେଡିର ଜିଲା କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ କମିଟି ବୈଠକ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଧାନପାଟସ୍ଥିତ ବସନ୍ତ ନିବାସ ଡାକବଙ୍ଗଳାଠାରେ ଜିଲା ସଭାପତି ସୁଧୀର କୁମାର କପରଦାରଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ବୁଧବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ତିଲେଇବଣି ବ୍ଲକରେ ଭାଜପାର ଜନପରାମର୍ଶ ପଦଯାତ୍ରା

ତିଲେଇବଣି ବ୍ଲକରେ ଭାଜପାର ଜନପରାମର୍ଶ ପଦଯାତ୍ରା

ଦେବଗଡ,୧୩।୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.) -ଦେବଗଡ ଜିଲା ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ତିଲେଇବଣି ବ୍ଲକରେ ଜନପରାମର୍ଶ ପଦଯାତ୍ରା ବୁଧବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଜିଲା ସଭାପତି ଅରୁଣ ସାହୁଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏହା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। 

ପେଶା, ଜଙ୍ଗଲ ଅଧିକାର ଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ଦାବିରେ  କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ସ୍ମାରକପତ୍ର

ପେଶା, ଜଙ୍ଗଲ ଅଧିକାର ଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ଦାବିରେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ସ୍ମାରକପତ୍ର

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼, ୧୩।୧୨ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)-ଆଦିବାସୀ ବହୁଳ ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲାରେ ପେଶା ଆଇନ୍‌ ଓ ଜଙ୍ଗଲ ଅଧିକାର ଆଇନର ଠିକ କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ଦାବିରେ ଆଠକୋଶିଆ ଆଦିବାସୀ ଏକତା ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ କେନ୍ଦ୍ର ଆଦିବାସୀ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଜୁଏଲ ଓରାମଙ୍କୁ ସ୍ମାରକପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। 

ଶୁଣ୍ଢ, ଗୋଡରେ ହୋଇଛି କ୍ଷତ: ଦୁର୍ବଳ ହେଉଛି ଆହତ ଦନ୍ତାହାତୀ

ଶୁଣ୍ଢ, ଗୋଡରେ ହୋଇଛି କ୍ଷତ: ଦୁର୍ବଳ ହେଉଛି ଆହତ ଦନ୍ତାହାତୀ

ବଡ଼ଗାଁ, ୧୩।୧୨ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା ବଡ଼ଗାଁ ବନଖଣ୍ଡ ଅଧିନକୁ ୨ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଝାଡଖଣ୍ଡ ରାଜ୍ୟ ଜଙ୍ଗଲରୁ ଆସିଥିବା ହାତୀପଲ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଆହତ ଦନ୍ତାହାତୀ କ୍ରମଶଃ ଦୁର୍ବଳ ଓ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ହେଉଥିବା ଜଙ୍ଗଲ ପାର୍ଶ୍ୱ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କଠାରୁ ଜଣାପଡିଛି। ଦୁର୍ବଳ ହେଉଥିବାରୁ ହାତୀର ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ରହିଛି। 

ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଜୟନ୍ତୀ ସମାରୋହ ପାଇଁ ବୈଠକ

ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଜୟନ୍ତୀ ସମାରୋହ ପାଇଁ ବୈଠକ

କେସିଙ୍ଗା,୧୨।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କେସିଙ୍ଗା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ସିର୍ଜାପାଲି ଗ୍ରାମସ୍ଥିତ ସରକାରୀ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଜୟନ୍ତୀ ସମାରୋହ ପାଳନ ପାଇଁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଏକ ବୈଠକ ବୁଧବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଦିଆଗଲା ମାନବାଧିକାର ଶିକ୍ଷା

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୧୧ା୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲ୍ଲା ବୀରମହାରାଜପୁର ତାଲୁକ ଆଇନସେବା ସମିତି ତରଫରୁ ସୋମବାର ସ୍ଥାନୀୟ ଶିଶୁ ବିଦ୍ୟା ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ମାନବାଧିକାର ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଉପଲକ୍ଷେ ସଚେତନତା ଧର୍ମୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। 

ଦାଦନ ଯାଇ ବୁରୁଧ୍‌ ଗୋବିନ୍ଦ ନିଖୋଜ:୫ ବଛର ହେଲା ଝୁରୁଛେ ପରିବାର

ଦାଦନ ଯାଇ ବୁରୁଧ୍‌ ଗୋବିନ୍ଦ ନିଖୋଜ:୫ ବଛର ହେଲା ଝୁରୁଛେ ପରିବାର

ଲାଠୋର, ୧୨ା୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ):  ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଖପ୍ରାଖୋଲ ବ୍ଲକ୍‌ ଲାଠୋର ଥାନା ବେନ୍ଦେର ପଁଚେତ୍‌ର ଭରୁଆମୁଣ୍ଡା ଗାଁରେ ଗୋବିନ୍ଦ ଛତର, ମାଏକିନା ସୁଆଦେଇ, ପୁଓ ବିଷ୍ଣୁ ଆର ଝି’କେ ନେଇ ତାକର ସୁଖର ସଁସାର। ପୁଓ ଝି’କେ ବିହାଚୁରା କଲା ଉତାରୁ ନାତି ନାତେନକଁର ସଂଗେ ହଁସ୍‌ଖୁସିଥି ଦିନ୍‌ ବିତଉଥିଲେ ବୁରୁଧ୍‌ ଦମ୍ପତି।