ସମ୍ବଲପୁର

ଆସୁଛି ରଥଯାତ୍ରା, ମୁକୁଳା ପଡିଛି ଡ୍ରେନ୍‌

ଆସୁଛି ରଥଯାତ୍ରା, ମୁକୁଳା ପଡିଛି ଡ୍ରେନ୍‌

ସୋନପୁର,୧୧।୭(ନି.ପ୍ର.):ଆସନ୍ତା ୧୪ ତାରିଖ ଶନିବାର ଶ୍ରୀଗୁଣ୍ଡିଚା ରଥଯାତ୍ରା। ଏହା ସୋନପୁରର ଅନ୍ୟତମ ବଡ ପର୍ବ। ତେବେ ପ୍ରଶାସନ ଏହି ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଥିବା ଭଳି ମନେ ହେଉନି। ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ଛକରୁ ବଡବଜାରକୁ ଯାଇଥିବା ମୁଖ୍ୟରାସ୍ତାର ଗଙ୍ଗାଧର ମେହେର ଛକ ନିକଟରେ ଡ୍ରେନ୍‌ ମାସ ମାସ ଧରି ମୁକୁଳା ପଡିଛି। ଲୋକେ ଯିବା ଆସିବା କରିବାକୁ ଅସୁବିଧା ଭୋଗୁଛନ୍ତି। ପାର୍ଶ୍ୱ ଦୋକାନୀମାନେ ଦୁର୍ଗନ୍ଧରେ ବସି ପାରୁ ନାହାନ୍ତି। ଏହି ରାସ୍ତାରେ ରଥ କିଭଳି ଗୁଣ୍ଡିଚା ମନ୍ଦିରକୁ ଯିବ ତାହା ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ସହରର ଡ୍ରେନ୍‌ ପାଣି ଏହି ନାଳା ଦେଇ ଯାଇଥାଏ। ତେବେ ନାଳା ଭିତରେ ଟେଲିଫୋନ ବିଭାଗର ୩ଟି କେବୁଲ ଓ ଜନସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ଗୋଟିଏ ପାଇପ୍‌ ଥିବାରୁ ଡ୍ରେନ୍‌ ପାଣି ଠିକ୍‌ ଭାବରେ ନିଷ୍କାସିତ ହୋଇ ପାରୁ ନଥିଲା। ଡ୍ରେନ୍‌ ଭିତରେ ଅଖା ବସ୍ତା ଲାଗି ରହୁଥିଲା ।

‘ଚଳି ହେଉନି, ଆମ ଭତ୍ତା ଟଙ୍କା ବଢାଅ’

‘ଚଳି ହେଉନି, ଆମ ଭତ୍ତା ଟଙ୍କା ବଢାଅ’

ଦେବଗଡ,୧୧।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ପ୍ରାଉଟିଷ୍ଟ ବ୍ଲକ ଇଣ୍ଡିଆ (ପିବିଆଇ) ଦେବଗଡ ଶାଖା ତରଫରୁ ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ସହ ଭତ୍ତା ବୃଦ୍ଧି ଦାବିରେ ମଙ୍ଗଳବାର ବାରକୋଟ ବ୍ଲକର କଳିଆପାଳ ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ୩୦୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ ହିତାଧିକାରୀ ଏକ ଶୋଭାଯାତ୍ରରେ ଆସି ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ଏବେ ବିଧବା, ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ଓ ଭିନ୍ନକ୍ଷମମାନଙ୍କୁ ୩ ଶହ ଓ ୫ ଶହ ଟଙ୍କା ଦିଆ ଯାଉଛି। ଏହାକୁ ୧୫ଶହ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଦାବି କରାଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ପଞ୍ଚାୟତ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ଏକ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଡୋଳାକର ଭୋଇ, ଜିଲା ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ରାଜକିଶୋର ସାହୁ, ଜଗନ୍ନାଥ ପେଣ୍ଠେଇ ପ୍ରମୁଖ ଏହାର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ।

ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ବେଳେ ପରିସ୍ଥିତିର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ବୈଠକ

ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ବେଳେ ପରିସ୍ଥିତିର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ବୈଠକ

ଦେବଗଡ,୧୧।୭-(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ସ୍ଥାନୀୟ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଜିଲା ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା କମିଟିର ଏକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ପ୍ରତି ବିଭାଗ ସଜାଗ ରହିବାକୁ ଜିଲାପାଳ ହଁାସଦା ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ। ବୈଠକରେ ଗ୍ରାମ୍ୟ ଜଳ ଯୋଗାଣ ଓ ପରିମଳ ବିଭାଗ ସମେତ ଉଠା ଜଳସେଚନ, ଜନସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ, ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ, ଶ୍ରମ ବିଭାଗ, ଜଳ ବିଭାଜିକା, ପ୍ରାଣୀ ସମ୍ପଦ ବିଭାଗ ଓ ବନ ବିଭାଗର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ଯେ କୌଣସି ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟର ମୁକାବିଲା ନିମନ୍ତେ ନିଜ ବିଭାଗର ପ୍ରସ୍ତୁତି ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ।

କଟା ଉପରେ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ର ନିର୍ମାଣକୁ ବିରୋଧ

କଟା ଉପରେ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ର ନିର୍ମାଣକୁ ବିରୋଧ

ଦେବଗଡ,୧୧।୭-(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଦେବଗଡ଼ ସହରର କଲେଜ ରୋଡ ଶନି ମନ୍ଦିର ସମ୍ମୁଖରେ ନୂତନ ଭାବେ ଏକ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡ କେନ୍ଦ୍ର ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି। ହେଲେ ଏହାକୁ ସହରର ଜନସାଧାରଣ ଓ ବିଧାୟକ ନିତେଶ ଗଙ୍ଗଦେବ ବିରେଧ କରିଛନ୍ତି। କାମ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ପୈାରପରିଷଦ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ଦେବଗଡ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଏକ ଦାବି ପତ୍ର ଦିଆଯାଇଛି। ଏହା ଏକ କଟା ଉପରେ ତିଆରି କରାଯାଉଥିବାରୁ ବିରୋଧ ମୁଣ୍ଡ ଟେକିଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ଉକ୍ତ କାମର ଟେଣ୍ଡର ମଧ୍ୟ କରାଯାଇ ନାହଁ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ଦାବିପତ୍ରରେ ଉଲ୍ଳେଖ ରହିଛି।

ବିଜେଡି ସରକାରକୁ ଖାରବେଳଙ୍କ ଭତ୍ସନା

ବିଜେଡି ସରକାରକୁ ଖାରବେଳଙ୍କ ଭତ୍ସନା

ଦେବଗଡ,୧୧।୭-(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଧାନପାଟସ୍ଥିତ ବସନ୍ତ ନିବାସରେ ଉତ୍କଳ ଭାରତର ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ଖାରବେଳ ସ୍ବାଇଁଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଏକ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ା ଏହି ଅବସରରେ ଦେବଗଡ ଜିଲାର ନୂତନ କମିଟି ଗଠନ କରାଯାଇଛି। ଜିଲା ସଭାପତି ଭାବେ ଆଲୋକ କୁମାର ପ୍ରସାଦ, ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କମିଟି ସଭାପତି ଭାବେ ମାଳତିକା ନନ୍ଦ ଓ ବାରକୋଟ ବ୍ଲକ ସଭାପତି ଭାବେ ନିରୁପମା ନାଥଙ୍କୁ ମନୋନୀତ କରାଯାଇଛି । ୧୮ବର୍ଷ ଧରି ଓଡିଶାକୁ ଶାସନ କରିଚାଲିଥିବା ବିଜେଡିକୁ ଏକ ଭ୍ରଷ୍ଟ୍ରାଚାର, ଦୁର୍ନୀତିଗସ୍ତ, ଅପାରଗ ସରକାର ବୋଲି ଖାରବେଳ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଥିଲେ। ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ସମ୍ମଳନୀରେ ଯୁବ ଉତ୍କଳ ଭାରତର ସଭାପତି ଜଗଦୀଶ ପ୍ରଧାନ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

ଭତ୍ତା ମାଗିଲେ ସମିତି ସଭ୍ୟାସଭ୍ୟ

ଭତ୍ତା ମାଗିଲେ ସମିତି ସଭ୍ୟାସଭ୍ୟ

ସମ୍ବଲପୁର, ୧୧।୭ (ବ୍ୟୁରୋ)-ସମିତି ସଭ୍ୟାସଭ୍ୟ ତୃଣମୂଳ ସ୍ତରରେ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିଜକୁ ଜଡିତ ରଖିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସମିତି ସଭ୍ୟାସଭ୍ୟଙ୍କ ଦାବି ପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ଦେଉ ନାହାନ୍ତି । ମଙ୍ଗଳବାର ଏ ନେଇ ଜିଲା ସମିତି ସଭ୍ୟାସଭ୍ୟମାନେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ୫ଦଫା ଦାବିପତ୍ର ଜିଲାପାଳ ସମର୍ଥ ବର୍ମାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । ଏଥିରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି ଯେ, ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ସମିତି ସଭ୍ୟାସଭ୍ୟଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ଅଫିସ ପ୍ରକୋଷ୍ଠ କରାଯାଉ । ମାସକୁ ୨୦ହଜାର ଟଙ୍କା ଭତ୍ତା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉ। ବୀମା ଭୁକ୍ତ କରାଯିବା ଓ ଅବସର କାଳୀନ ପେନସନ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ସମେତ ସରପଞ୍ଚଙ୍କ ଭଳି ସାମ୍ବିଧାନିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବାକୁ ଦାବି ରହିଛି ।

କବାଡି କ୍ଲବକୁ ୧୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ମ୍ୟାଟ୍‌

କବାଡି କ୍ଲବକୁ ୧୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ମ୍ୟାଟ୍‌

ସମ୍ବଲପୁର, ୧୧।୭ (ବ୍ୟୁରୋ)- ସମ୍ବଲପୁର କବାଡି ବ୍ଲବ ପାଇଁ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ଉଦ୍ୟମରେ ୧୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ମ୍ୟାଟର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ଏହା ଦ୍ୱାରା କବାଡି ଖେଳାଳିମାନଙ୍କ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣରେ ଉନ୍ନତି ହେବ । ଏ ନେଇ ମଙ୍ଗଳବାର କ୍ଲବର ସଭ୍ୟମାନେ ଜିଲାପାଳ ସମର୍ଥ ବର୍ମାଙ୍କୁ ପୁଷ୍ପଗୁଚ୍ଛ ଦେଇ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରିଛନ୍ତି । କ୍ଲବ ସଭାପତି ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ସାହା, ସମ୍ପାଦକ ଉମାପତି ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କ ସମେତ ରାଜେଶ ସେଠ, ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ବାରିକ, ରାମଦାସ ପଣ୍ଡା, ଜଗବନ୍ଧୁ ବେହେରା, ଗଣେଷ ସେଠ, ଇନ୍ଦ୍ରଜୀତ ବାଘ, ସୁମନ୍ତ୍ର ବାଗ, ଜଗନ୍ନାଥ ଜେନା, ଅଭିନାଷ ମିତ୍ର, ସୁବୋଧ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ସମେତ ୫୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସଭ୍ୟାସଭ୍ୟ ସାମିଲ ଥିଲେ।

ଅଫିସରଙ୍କ ଅବହେଳାରୁ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଖସି ଯାଉଛନ୍ତି

ଅଫିସରଙ୍କ ଅବହେଳାରୁ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଖସି ଯାଉଛନ୍ତି

ସମ୍ବଲପୁର, ୧୧।୭ (ବ୍ୟୁରୋ)- ନିଶା ଦ୍ରବ୍ୟ ସେବନ ଓ ବିକ୍ରି ସାମାଜିକ ବ୍ୟାଧି। ଏହାର ମୂଳୋତ୍ପାଟନ ସମସ୍ତଙ୍କ ନୈତିକ ଦାୟିତ୍ୱ। ନିଶା ଦ୍ରବ୍ୟ ସେବନ ଯୋଗୁ ଅକାଳରେ ଜୀବନ ହାନୀ ଘଟୁଛି । ଏଥିପାଇଁ ରହିଥିବା ଆଇନକୁ ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ଅଧିକାରୀମାନେ ଠିକ୍‌ ପରିଚାଳନା କଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡ ମିଳିପାରିବ । ଯଦ୍ୱାରା ସେମାନେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ନିଶା ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ଭୟଭୀତ ହେବେ । ଉତ୍ତରାଞ୍ଚଳ ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ଏନଡି ଆଣ୍ଡ ପିଏସ (ନାର୍କୋ ଡ୍ରଗ୍ସ ଆଣ୍ଡ ସାଇକୋଟ୍ରପିକ୍‌ ସବ୍‌ଷ୍ଟାନସେସ୍‌)ଆକ୍ଟ- ୧୯୮୫ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ କର୍ମଶାଳାରେ ଅତିଥିମାନେ ଏହା କହିଛନ୍ତି।

ମଦମୁକ୍ତ ପଞ୍ଚାୟତ ପାଇଁ ଆଗେଇଲେ ସରପଞ୍ଚ

ମଦମୁକ୍ତ ପଞ୍ଚାୟତ ପାଇଁ ଆଗେଇଲେ ସରପଞ୍ଚ

ମାନେଶ୍ୱର,୧୧।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ଲରିଆପାଲି ପଞ୍ଚାୟତ ନିଶାମୁକ୍ତ ପଞ୍ଚାୟତ ଭାବେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦଙ୍କଠାରୁ ପୁରସ୍କୃତ ହୋଇଛି। ବୀରସିଂଗଡ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ପଡିଛି। ସରପଞ୍ଚ ରୀଫାରାଣି ବେହେରା ମଦମୁକ୍ତ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ମଙ୍ଗଳବାର ଶତାଧିକ ମହିଳା ଓ ପୁରୁଷ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପ୍ରତିଛବି ଧରି ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ବାହାରିଥିଲେ। ବସିଆପଡା ଗ୍ରାମର ପ୍ରତ୍ୟେକ ପଡାର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘର ବୁଲି ନିଶା ଦ୍ରବ୍ୟ ସେବନ ନ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ । ଏହା ସହ ପ୍ରଚାରପତ୍ର ବଣ୍ଟନ କରି ସଚେତନ କରିଥିଲେ। ଗ୍ରାମରେ ବେଆଇନ ଭାବେ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା କୁଚିଆ ଭାଟିକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ବିପିନ ବେହେରାଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଏକ ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଅଶ୍ୱିନୀ କୁମୁରା, ପଙ୍କଜିନୀ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ସମେତ ଶତାଧିକ ମହିଳା ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

ସମ୍ବଲପୁର ଷ୍ଟେଶନରେ ଲଗେଜ୍‌ ଟ୍ରଲି ସେବା ଶୁଭାରମ୍ଭ

ସମ୍ବଲପୁର ଷ୍ଟେଶନରେ ଲଗେଜ୍‌ ଟ୍ରଲି ସେବା ଶୁଭାରମ୍ଭ

ସମ୍ବଲପୁର, ୧୧।୭ (ବ୍ୟୁରୋ)- ସମ୍ବଲପୁର ରେଳ ଷ୍ଟେଶନରେ ଲଗେଜ୍‌ ଟ୍ରଲି ସେବା ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ମଣ୍ଡଳ ରେଳ ପ୍ରବନ୍ଧକ ଡ. ଜୟଦୀପ ଗୁପ୍ତା ଯୋଗଦେଇ ଏହି ସେବାର ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଛନ୍ତି । ଦୀର୍ଘ ଦିନ ହେବ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ସୁବିଧାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରେଳ ମଣ୍ଡଳ ପକ୍ଷରୁ ଲଗେଜ୍‌ ଟ୍ରଲିର ଯୋଜନା କରାଯାଇଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ଲଗେଜ୍‌ ଟ୍ରଲି ସେବା ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଥିବାରୁ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ଜିନିଷ ପତ୍ର ନେବାରେ ସୁବିଧା ହୋଇପାରିବ । ଏ ନେଇ ଯାତ୍ରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ମଙ୍ଗଳବାର ଖୁସି ପ୍ରକଟ କରିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ।

ମହାନଦୀ ଦ୍ୱିତୀୟ ସେତୁ ନାମକରଣକୁ ନେଇ ଘନଉଛି ବିବାଦ

ମହାନଦୀ ଦ୍ୱିତୀୟ ସେତୁ ନାମକରଣକୁ ନେଇ ଘନଉଛି ବିବାଦ

ସମ୍ବଲପୁର, ୧୧।୭ (ବ୍ୟୁରୋ)- ଐତିହାସିକ ସମ୍ବଲପୁର ସହର ସଂସ୍କୃତି ଓ ଭାଇଚାରାକୁ ନେଇ ସ୍ବନ୍ତ୍ରତ ପରିଚୟ ରହିଛି । ଅଭିଭକ୍ତ ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲାରେ ସ୍ବାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ବୀର ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସାଏଙ୍କ ଉଲଗୁଲାନ, ସ୍ବଭାବ କବି ଗଙ୍ଗାଧର ମେହେରଙ୍କ କାଳଜୟୀ କାବ୍ୟକୁ ନେଇ ସମ୍ବଲପୁର ଦେଶରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ବଜାୟ ରଖି ପାରିଛି । ସଂପ୍ରତି ସହରରେ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟ ତ୍ୱରାନ୍ବିତ ହୋଇଛି । ଏହି କ୍ରମରେ ସମ୍ବଲପୁର କଚେରୀ ଛକ-ଚାଉଁରପୁର ମହାନଦୀ ଉପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସେତୁ ନିର୍ମାଣ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଛି । ସେତୁ ନିର୍ମାଣ ଅସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ରହିଥିବା ସତ୍ତ୍ବେ ନାମକରଣକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଘନେଇବାରେ ଲାଗିଛି ।

ଜମନକିରା ବ୍ଲକ୍‌ର ୨୦ ପଞ୍ଚାୟତକୁ ୨୬୬ ପ୍ରକଳ୍ପ ମଞ୍ଜୁରୀ

ଜମନକିରା ବ୍ଲକ୍‌ର ୨୦ ପଞ୍ଚାୟତକୁ ୨୬୬ ପ୍ରକଳ୍ପ ମଞ୍ଜୁରୀ

ଜମନକିରା, ୧୧।୭ ( ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ଜମନକିରା ବ୍ଲକ୍‌ ଷଣ୍ଢପଥର ଖେଳପଡ଼ିଆରେ ‘ଆମ ଗଁା ଆମ ବିକାଶ’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଧୁଡ଼ିପାଲି ପଞ୍ଚାୟତ ସରପଞ୍ଚ ତନୟା ଧରୁଆ ଭିଡ଼ିଓ କନ୍‌ଫରେନ୍ସିଂ ଜରିଆରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ସହିତ ଜମନକିରା ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ତରଫରୁ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ବିଷୟରେ ବାର୍ତ୍ତାଳାପ କରିଥିଲେ। ଜମନକିରା ବ୍ଲକ୍‌ର ୨୧ଟି ପଞ୍ଚାୟତରୁ ଭୋଜପୁର ପଞ୍ଚାୟତକୁ ବାଦ୍‌ ଦେଇ ଅନ୍ୟ ପଞ୍ଚାୟତ ଗୁଡ଼ିକର ପଠାଯାଇଥିବା ୨୬୬ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅନୁମୋଦନ କରିଥିଲେ।

ସରକାରୀ ଧାନ ବିହନ ଗଜା ହେଉନି

ସରକାରୀ ଧାନ ବିହନ ଗଜା ହେଉନି

ଖଡିଆଳ,୧୧।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ନୂଆପଡା ଜିଲାର ଚାଷୀକୁ ସମସ୍ୟା ପିଛା ଛାଡିବାର ନାଁ ନେଉ ନାହିଁ । କେତେବେଳେ ସ୍ବଳ୍ପ ବୃଷ୍ଟିପାତ ତ ଆଉ କେତେବେଳେ ରୋଗପୋକ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟାୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇ ଚାଷୀ ମୁଣ୍ଡରେ ଚଡକ ସଦୃଶ ହୋଇ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଥିବା ବେଳେ ଚଳିତବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ଚାଷ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭରୁ ସେହି ସମାନ ଅବସ୍ଥା । ଚଳିତବର୍ଷ ବର୍ଷା ଅଭାବରୁ ଗୋଟିଏ ପଟେ ଚାଷ କାର୍ଯ୍ୟ ଧିମେଇ ପଡିଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ପଟେ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଥିବା ଧାନ ବିହନ ଗଜା ହେଉନାହିଁ । ଫଳରେ ବୋଝ ଉପରେ ନଳିତା ବିଡା ସଦୃଶ ଚାଷୀ ମୁଣ୍ଡା ହାତଦେଇ ବସିଛି ।

ବିହନଶୂନ୍ୟ ଝାରସୁଗୁଡା ଜିଲା

ବିହନଶୂନ୍ୟ ଝାରସୁଗୁଡା ଜିଲା

ଝାରସୁଗୁଡା ଅଫିସ, ୧୧।୭:କଥାରେ ଅଛି ଚାଷ ତରତର, ବଣିଜ ମଠ। ପାଣିପାଗ, ଜଳବାୟୁ ଅନୁସାରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ। ଝାରସୁଗୁଡା ଜିଲାରେ କିନ୍ତୁ ଏହାର ବ୍ୟତିକ୍ରମ ଦେଖାଦେଇଛି। ଚାଷୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି, ହେଲେ କୃଷି ଏବଂ ଆନୁଷଙ୍ଗିକ ବିଭାଗ ଅପ୍ରସ୍ତୁତ ଥିବା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି। ଝାରସୁଗୁଡା ଜିଲାର ବିହନ ଭଣ୍ଡାର ଖାଲିପଡିଛି। ଚାଷୀ ବିହନ ପାଇଁ ଅପେକ୍ଷାରେ ରହିଥିବା ବେଳେ ବିହନ ନିଗମ କିନ୍ତୁ ଯୋଗାଇବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପରିସ୍ଥିତି ଏପରି ଉପୁଜିଛି ଯେ, ଆଉ ବିହନ ମିଳିଲେ ମଧ୍ୟ ତାହା ଚାଷ ଉପଯୋଗୀ ହେବନାହିଁ ବୋଲି ଚାଷୀମାନେ କହୁଛନ୍ତି।

ସମସ୍ୟା ପିଛା ଛାଡୁନି, ଚାଷୀଙ୍କୁ ଏବେ ବିହନ ଚିନ୍ତା

ସମସ୍ୟା ପିଛା ଛାଡୁନି, ଚାଷୀଙ୍କୁ ଏବେ ବିହନ ଚିନ୍ତା

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୧।୭-ବରଗଡ଼ ଜିଲାର ଚାଷୀଙ୍କ ସମସ୍ୟା ପିଛା ଛାଡୁ ନାହିଁ । କେତେବେଳେ ମରୁଡ଼ି, ଚକଡ଼ା ରୋଗପୋକ, ବନ୍ୟା ଭଳି ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଦାଉ ସାଧୁଛି ତ’ ଆଉକେବେ ମୁନାଫାଖୋର ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଶୋଷଣ କରି ଚାଲିଛନ୍ତି। ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଅଭାବି ବିକ୍ରି ଏଠାରେ ସାଧାରଣରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ବିହନ କିଣା ବେଳେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଚଢ଼ାଦର ତଥା କଳାବଜାରୀର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡୁଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଖରିଫ ଚାଷକାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଥିବା ବେଳେ ଜିଲାର ଚାଷୀଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏଭଳି ସମସ୍ୟା ଉପୁଜିଛି । ଜିଲାରେ ବିହନ ଅଭାବ ଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜି ନାହିଁ ।

ଭୁତ୍‌କୁଠି ହେଇଛେ ପ୍ରାଣୀ ଚିକିସତ୍ା କେନ୍ଦ୍ର

ଭୁତ୍‌କୁଠି ହେଇଛେ ପ୍ରାଣୀ ଚିକିସତ୍ା କେନ୍ଦ୍ର

ବିଜେପୁର, ୧୧।୭ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ଗଁାଗଁଲିର ଚାଷୀ ଭାଇମାନ୍‌କର ସୁବିଧା ଲାଗି ଜାଗା ଜାନି ପ୍ରାଣୀଧନ୍‌ ସହାୟକ୍‌ କେନ୍ଦ୍ର ଖୁଲା ହେଇଛେ। ଇଥିର୍‌ଲାଗି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଁକା ଖରଚ୍‌ରେ କୁଠା ବନା ହେଉଛେ। ଫି ବଛର୍‌ ଗାଏଦାମୁର, ଛେଲମେଢ଼ିର ଚିକିଛା ଲାଗି ଫୁକ୍‌ଟିଆ ଉଷୋକସା ସରକାର ଯୁଗେଇ ଦେଉଛନ୍‌। ହେଲେ ବିଭାଗୀୟ କରମ୍‌ଚାରୀମାନ୍‌କର ମନ୍‌ମୁଖି କାଯ୍‌ ଲାଗି ବଛର୍‌ ବଛର୍‌ ଧରି ଇ କେନ୍ଦ୍ରନେ ତାଲା ଝୁଲୁଥିବାର ଅଭିଯୋଗ୍‌ ହେଉଛେ। ଯେନ୍‌ଥିର୍‌ ଲାଗି ପଶୁପାଲନ୍‌ କରୁଥିବାର ଚାଷୀକର ଭିତ୍‌ରେ ଅଶଁାତି ବଢ଼ୁଛେ। ବରଗଡ଼ ଜିଲା ବିଜେପୁର ବ୍ଲକ ତାଲପଦର ଗଁାର୍‌ ପ୍ରାଣୀଧନ ସହାୟତା କେନ୍ଦ୍ର ଇତାର ଗୁଟେ ଉଦାହରନ୍‌ ଆଏ। ତାଲପଦର ଅଂଚଲର ଲୋକ୍‌ମାନ୍‌କର ମୁଖିଆ ବେଉସା ଚାଷ୍‌ ଆଏ। ଧାନ୍‌, ମୁଗ୍‌ବିରି ସଂଗେ ଗାଏ, ଛେଲ, ମେଢ଼ି ପାଲି ନିଜର ତେଲନୁନ୍‌ର ସଁସାର ଚଲାସନ୍‌।

ଜୋର ଧରିଲା ଶିଳାନ୍ୟାସ ରାଜନୀତି

ଜୋର ଧରିଲା ଶିଳାନ୍ୟାସ ରାଜନୀତି

ଦେଓଗାଁ,୧୧।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.):ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଦେଓଗାଁ ବ୍ଲକରେ ଦିନକୁଦିନ ଶିଳାନ୍ୟାସ ରାଜନୀତି ଜୋର ଧରିବାରେ ଲାଗିଛି। ଅଗାମୀ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ସମୟ ପାଖେଇ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ଶିଳାନ୍ୟାସକୁ ନେଇ ଏଠାରେ ଶାସକ ବିଜେଡି ଓ କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ ରାଜନୈତିକ ଛକାପଞ୍ଝା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। ବଲାଙ୍ଗୀର ସଂସଦୀୟ କ୍ଷେତ୍ର ବିଜେଡି କବ୍‌ଜାରେ ଥିବା ବେଳେ ବିଧାନସଭା କ୍ଷେତ୍ର କଂଗ୍ରେସ ହାତରେ ରହିଛି। ପୁନଶ୍ଚ ରାଜ୍ୟରେ ବିଜେଡି ଶାସନ କ୍ଷମତାରେ ରହିଛି। ଏହାର ପ୍ରଭାବ ସିଧାସଳଖ ଉନ୍ନୟନ କାମ ଉପରେ ପଡୁଛି। ଯୋଜନାର ଶ୍ରେୟ ନେବାକୁ ଉଭୟ ଦଳ ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି।

ବଲାଙ୍ଗୀର ସରକାରୀ ମେଡିକାଲ କଲେଜ: ସରିଲା ୮୭ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ନାମଲେଖା

ବଲାଙ୍ଗୀର ସରକାରୀ ମେଡିକାଲ କଲେଜ: ସରିଲା ୮୭ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ନାମଲେଖା

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୧୧ା୭:ବଲାଙ୍ଗୀର ସରକାରୀ ମେଡିକାଲ କଲେଜରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୮୭ ଜଣ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ନାମ ଲେଖାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି ା ମଙ୍ଗଳବାର ଥିଲା ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନାମଲେଖାର ଶେଷଦିନ। ଏହାପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନାମଲେଖା ଆରମ୍ଭ ହେବ। ୧୦୦ ସିଟ୍‌ ବିଶିଷ୍ଟ ବଲାଙ୍ଗୀର ସରକାରୀ ମେଡିକାଲ କଲେଜରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୮୭ ଜଣ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ନାମ ଲେଖାଇବା ପରେ କଲେଜ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ା ମଙ୍ଗଳବାର ୩୧ଜଣ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ନାମ ଲେଖାଇଥିଲେ। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଅନ୍ୟମାନେ ନାମ ଲେଖାଇଛନ୍ତି।

ବିଡିଓ ବଦଳି ଦାବିରେ ଆମରଣ ଅନଶନ:ଅନଶନ ବେଳେ ସରପଞ୍ଚ ଚେତାଶୂନ୍ୟ, ଧାରଣାସ୍ଥଳରେ ଚିକିତ୍ସା,୪ ତାରିଖରୁ ବ୍ଳକ ସମ୍ମୁଖରେ ଚାଲିଛି  ଧାରଣା

ବିଡିଓ ବଦଳି ଦାବିରେ ଆମରଣ ଅନଶନ:ଅନଶନ ବେଳେ ସରପଞ୍ଚ ଚେତାଶୂନ୍ୟ, ଧାରଣାସ୍ଥଳରେ ଚିକିତ୍ସା,୪ ତାରିଖରୁ ବ୍ଳକ ସମ୍ମୁଖରେ ଚାଲିଛି ଧାରଣା

ପାଟଣାଗଡ, ୧୧ା୭ (ଡି.ଏନ.ଏ.):ପାଟଣାଗଡ ବିଡିଓଙ୍କ ବଦଳି ଦାବିରେ ଗତ ୪ ତାରିଖରୁ ବ୍ଳକ ସମ୍ମୁଖରେ ଚାଲିଥିବା ଧାରଣା ମଙ୍ଗଳବାର ସପ୍ତମ ଦିନରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଛି। ଗତ ୭ଦିନ ଧରି ଆନ୍ଦୋଳନରେ ବସିଥିବା ବ୍ଳକର ବିଭିନ୍ନ ଜନପ୍ରତିନିଧି ଗତ ଦୁଇଦିନ ହେଲା ଅମରଣ ଅନଶନ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି ା ମଙ୍ଗଳବାର ଧାରଣାରେ ଖପ୍ରାଖୋଲ ବ୍ଳକ୍‌ ସରପଞ୍ଚ ସଂଘ ବିଡିଓ ବଦଳି ଦାବିକୁ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇ ଧାରଣାରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲା ା ଅମରଣ ଅନଶନ ଜାରି ରହିଥିବାବେଳେ ମଙ୍ଗଳବାର ପାଟଣାଗଡ ମରୁଅଁା ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ ସରପଞ୍ଚ ସନ୍ତୋଷିନୀ ବିଶି ଚେତାଶୂନ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥିଲେ ା ଖବର ପାଇ ଉପଖଣ୍ଡ ହସପିଟାଲର ଡାକ୍ତର ଟିମ୍‌ ଆସି ତାଙ୍କର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ। ଅନଶନ କରୁଥିବା ସରପଞ୍ଚ ବିଶିଙ୍କୁ ହସପିଟାଲ ନେବାକୁ ଡାକ୍ତର ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଦାବିପୂରଣ ନହେଲେ ସେମାନେ କୁଆଡେ ଯିବେ ନାହିଁ ବୋଲି କହିଥିତ୍ଲେ। ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଭକ୍ତବନ୍ଧୁ ନାଏକ, ଖୁଣ୍ଟସମଲାଇ ସମିତି ସଭ୍ୟ ଜୟନ୍ତ କୁମ୍ଭାର, ପଣ୍ଡାମୁଣ୍ଡା ସଭ୍ୟ ଚତୁର୍ମୁଖ ମେହେର, ଭରତବାହାଲ ସଭ୍ୟ ଜୟନ୍ତ ସେଠ, ଗେର୍ଡା ସଭ୍ୟ ମୋହନ ପଣ୍ଡା, ଉଲବା ସଭ୍ୟ ବିଜୁଲତା ପଟେଲ, ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ସଭ୍ୟ ଦେବକୀ ତାଣ୍ଡି, ମରୁଆଁ ପଞ୍ଚାୟତ ସରପଞ୍ଚ ସନ୍ତୋଷିନି ବିଶି ଆମରଣ ଅନଶନ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି ା

ଜୋନସ୍ତରୀୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତା: ତର୍କରେ ଅଭିଳାଷ ପ୍ରଥମ

ଜୋନସ୍ତରୀୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତା: ତର୍କରେ ଅଭିଳାଷ ପ୍ରଥମ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୧୦ା୭: ଜିଲା ଆଇନ ସେବା ପ୍ରାଧିକରଣ ପକ୍ଷରୁ ସମ୍ବଲପୁରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଜୋନସ୍ତରୀୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ କ୍ଷୁଦ୍ର ନାଟକ, ରଚନା, ତର୍କ ଏବଂ ଚିତ୍ରାଙ୍କନ ବିଭାଗରେ ପ୍ରତିଯୋଗିତା କରାଯାଇଥିଲା।

୨ ଆନ୍ତଃ ଜିଲା ଲୁଟେରାଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ରେଢାଖୋଲ ପୋଲିସ

୨ ଆନ୍ତଃ ଜିଲା ଲୁଟେରାଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ରେଢାଖୋଲ ପୋଲିସ

ରେଢ଼ାଖୋଲ,୧୦।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ରେଢ଼ାଖୋଲ ପୋଲିସ ମଙ୍ଗଳବାର ୨ ଜଣ ଆନ୍ତ ଜିଲା ଲୁଟେରାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ଏଥିରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଫେରାର ଅଛନ୍ତି।

ଆମତ୍ସୁରକ୍ଷା ତାଲିମ ଶିବିର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ଆମତ୍ସୁରକ୍ଷା ତାଲିମ ଶିବିର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ଦେଓଗାଁ,୧୦।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଦେଓଗାଁ ବ୍ଲକ ଜରାସିଂହା ଯୁକ୍ତଦୁଇ କଲେଜରେ ଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ଆମତ୍ସୁରକ୍ଷା ତାଲିମ ଶିବିର ମଙ୍ଗଳବାର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ବିମଳ କିଶୋର ସାହୁଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱ ତଥା ଅଧ୍ୟାପକ ରଞ୍ଜନ କୁମାର ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କ ସଂଯୋଜନାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଶିବିରରେ ମୁଖ୍ୟବକ୍ତା ଭାବେ ଅଧ୍ୟାପକ ଗୋବିନ୍ଦ ମେହେର ଯୋଗଦେଇଥିଲେ।

ଦେଓଗାଁ ରେଳ ଷ୍ଟେଶନ ୧ ନଂ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଭୁଶୁଡିଲା

ଦେଓଗାଁ ରେଳ ଷ୍ଟେଶନ ୧ ନଂ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଭୁଶୁଡିଲା

ଦେଓଗାଁ,୧୦।୭ (ଡି.ଏନ.ଏ.) : ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଦେଓଗାଁ ବ୍ଲକ ରେଳ ଷ୍ଟେଶନର କିଛିମାସ ହେଲା ଆଧୁନିକୀକରଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଛି । ହେଲେ ଠିକାଦାରଙ୍କ ବେପରୁଆ ମନୋଭାବ ଓ ନିମ୍ନମାନର କାର୍ଯ୍ୟ ଯୋଗୁଁ ନୂତନ ଭାବେ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଭୁଶୁଡି ପଡିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

୨ ଆନ୍ତଃ ଜିଲା ଲୁଟେରାଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ରେଢାଖୋଲ ପୋଲିସ

୨ ଆନ୍ତଃ ଜିଲା ଲୁଟେରାଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ରେଢାଖୋଲ ପୋଲିସ

ରେଢ଼ାଖୋଲ,୧୦।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ରେଢ଼ାଖୋଲ ପୋଲିସ ମଙ୍ଗଳବାର ୨ ଜଣ ଆନ୍ତ ଜିଲା ଲୁଟେରାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ଏଥିରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଫେରାର ଅଛନ୍ତି। ତେବେ ଗିରଫ ଦୁଇ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କଠାରୁ ଏକ ଭୁଜାଲି ଓ ୩ ଟି ଚୋରା ବାଇକ ଜବତ ହୋଇଛି। ଗିରଫ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ହେଲେ ସମ୍ବଲପୁର ଅଇଁଠାପାଲି ଥାନା ବୁଢାରାଜା ଭୀମ଼ଭୋଇ ନଗରର ସୁନିଲ କୁମାର ବେହେରା (୩୩) ଏବଂ ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଛେଣ୍ଡିପଦା ଥାନା କୋଶଳା ଗୋପିନାଥପୁରର ପ୍ରଶାନ୍ତ ନାଏକ(୨୮)। ଏ ନେଇ ପୋଲିସ ଏକ ମାମଲା (ନଂ.୫୬/୧୮) ରୁଜୁ କରିଛି। ଦଫା ୩୯୪ରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଏ ଦୁହିଁଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରାଯାଇଛି।