ସମ୍ବଲପୁର

ଚାଉଳ ଯୋଗାଣ ଅବହେଳା :୧୫ ଦିନ ହେଲା ରନ୍ଧାଖାଦ୍ୟ ବନ୍ଦ

କୋକସରା, ୪।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଧର୍ମଗଡ ବ୍ଲକର ଅଙ୍ଗନୱାଡି କେନ୍ଦ୍ର ଗୁଡିକରେ ଦିଆଯାଉଥିବା ଗରମ ରନ୍ଧାଖାଦ୍ୟ ଗତ ୧୫ଦିନ ହେଲା ବନ୍ଦ ରହିଛି। ଚାଉଳ ଯୋଗାଣ ହୋଇ ନ ଥିବାରୁ ଏଭଳି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଛି ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ପରିଚାଳନା କରୁଥିବା କର୍ମୀମାନେ କହିଛନ୍ତି। ଏନେଇ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଅଙ୍ଗନୱାଡି କର୍ମୀମାନେ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଜଣାଇଥିଲେ ବି ତାର କୌଣସି ପ୍ରତିକାର କରାଯାଉନାହିଁ ବୋଲି ୨୦ଟି କେନ୍ଦ୍ରର ଅଙ୍ଗନୱାଡି କର୍ମୀ କହିଛନ୍ତି। ଫଳରେ ପ୍ରାକ୍‌ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପାଠପଢା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବାଧକ ସାଜିଛି ବୋଲି ଆଲୋଚନା ହେଉଛି।

ଡାହାଣୀ ସନ୍ଦେହରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ପିଟିପିଟି ହତ୍ୟା: ସ୍ବାମୀ, ପୁଅ ସଙ୍କଟାପନ୍ନ

ଡାହାଣୀ ସନ୍ଦେହରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ପିଟିପିଟି ହତ୍ୟା: ସ୍ବାମୀ, ପୁଅ ସଙ୍କଟାପନ୍ନ

କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା,୩।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ବୀରମିତ୍ରପୁର ଥାନା କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା ଫାଣ୍ଡି ଅନ୍ତର୍ଗତ ଖୁଖୁଣ୍ଡୁବାହାଲ ପଞ୍ଚାୟତ ରତାଖଣ୍ଡି ଗ୍ରାମରେ ଶୁକ୍ରବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଅତର୍କିତ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ମହିଳା ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ସେ ହେଲେ ଯଶୋଦା ସିଂ(୫୦)।

ବିଜେପୁରରେ ଶଙ୍ଖଧ୍ୱନି

ବିଜେପୁରରେ ଶଙ୍ଖଧ୍ୱନି

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୨୮।୨: ବରଗଡ଼ ଜିଲା ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ବୁଧବାର ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଏହି ଉପନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେଡି ପ୍ରାର୍ଥୀ ରୀତା ସାହୁ ୧୦୨୮୭୧ ଖଣ୍ଡ ଭୋଟ୍‌ ପାଇ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଭାଜପା ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅଶୋକ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ୬୦୯୩୮ ଖଣ୍ଡ ଭୋଟ୍‌ ପାଇ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି । ଫଳରେ ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନରୁ ଦଳର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅମିତ୍‌ ଶାହାଙ୍କ ଓଡ଼ିଶା ମିଶନ-୧୨୦ ପ୍ଲସ ଆରମ୍ଭ କରିବ ବୋଲି ଭାଜପା ଯେଉଁ ଆଶା ରଖିଥିଲା, ତାହା ଧୂଳିସାତ୍‌ ହୋଇଛି । ସେହିପରି ବିଜେପୁର ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀକୁ ୨୦୦୯ରୁ କବ୍‌ଜା କରି ରଖିଥିବା କଂଗ୍ରେସକୁ ଚଳିତ ଉପନିର୍ବାଚନରେ ଅମାନତ ହରାଇବାକୁ ପଡ଼ିଛି । କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ପ୍ରଣୟ କୁମାର ସାହୁ ମୋଟ୍‌ ୧୦୨୭୪ ଖଣ୍ଡ ଭୋଟ୍‌ ପାଇଛନ୍ତି । ଦୀର୍ଘ ୧୪ବର୍ଷ ବ୍ୟବଧାନ ପରେ ବିଜେଡ଼ି ଏହି ଆସନକୁ ପୁଣି ନିଜ ହାତକୁ ନେବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛି।

ଆଦର୍ଶ ପଞ୍ଚାୟତକୁ ଅବହେଳା

ବାମରା, ୨୮।୨ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ବାମରା ବ୍ଲକର ଲରିଆପାଲିକୁ ସରକାର ଆଦର୍ଶ ପଞ୍ଚାୟତ ଭାବେ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଘୋଷଣାକୁ ଏହା ଭିତରେ ଦେଢବର୍ଷ ବିତି ଗଲାଣି। ହେଲେ ଏଠି ଗମନାଗମନର ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇ ପାରିନି। ସେହିଭଳି ମୋବାଇଲ ନେଟଓ୍ବର୍କ ମଧ୍ୟ ଆସୁନି। ବାମରା ବ୍ଲକର ଲରିଆପାଲି ଓ ନାକଟିଦେଉଳ ବ୍ଲକର ପାଣିମୁରା ପଞ୍ଚାୟତକୁ ଗତ ପ୍ରାୟ ଦେଢ଼ ବର୍ଷ ହେବ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପକ୍ଷରୁ ଆଦର୍ଶ ପଞ୍ଚାୟତ ରୂପେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି ।

ପାଣି ଟାଙ୍କିକୁ ଗଛ ଚରିଗଲାଣି, ମଲଟି ଡୁଙ୍ଗୁରୀରେ ଅଧା ଗଢା ପ୍ରକଳ୍ପ

ପାଣି ଟାଙ୍କିକୁ ଗଛ ଚରିଗଲାଣି, ମଲଟି ଡୁଙ୍ଗୁରୀରେ ଅଧା ଗଢା ପ୍ରକଳ୍ପ

ଜମନକିରା, ୨୮।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ଜମନକିରାରେ ଲୋକେ ପାଣି ସୁବିଧା ପାଇବେ। ଏହି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ନେଇ ନିକଟସ୍ଥ ମଲଟି ଟୁଙ୍ଗୁରିରେ ଏକ ଉଚ୍ଚ ପାଣି ଟାଙ୍କି ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି। ହେଲେ କାମ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇ ପାରିନି। ଅଧାଗଢା ହୋଇ ପଡିଛି ପାଣି ଟାଙ୍କି। ସବୁଠୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କଥା ଯେ, ଦୀର୍ଘ ଦିନ ହେଲା କାମ ବନ୍ଦ ରହିଥିବାରୁ ଏହି ହାଇଲେଭଲ ଓ୍ବାଟର ଟ୍ୟାଙ୍କକୁ ଗଛଲତା ଚରି ଗଲାଣି। ଆଉ କିଛି ଦିନ ଏମିତି ରହେ ତେବେ ବିଭିନ୍ନ ଗୁଳ୍ମଲତା ଆଉ ବଡ ବଡ ଗଛ ଭିତରେ ଏହି ପାଣି ଟାଙ୍କି ହଜିଯିବ।

ତହସିଲ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଅତିରିକ୍ତ ଚାପ

ତହସିଲ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଅତିରିକ୍ତ ଚାପ

ବାମରା, ୨୮।୨ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ବାମରା ତହସିଲ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ କର୍ମଚାରୀ ଅଭାବ ଯୋଗୁ କାର୍ଯ୍ୟ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହେଉଛି। କୁଚିଣ୍ଡା ଉପଖଣ୍ଡ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାମରା ତହସିଲରେ ବ୍ଲକର ମୋଟ ୧୭ଟି ପଞ୍ଚାୟତ ରହିଥିବା ବେଳେ ୫ଟି ରାଜସ୍ବ ନିରୀକ୍ଷକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ (ଆର୍‌ଆଇ ଅଫିସ) ରହିଛି । ଉକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଗୁଡିକ ସମେତ ତହସିଲ ଅଫିସରେ ବିବିଧ ପ୍ରକାର କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପାଦନ ସହ ବିଭିନ୍ନ ରାଜସ୍ବ ଆଦାୟ ହୋଇଥାଏ । ମାତ୍ର ତହସିଲ ଅଫିସରେ ଆବଶ୍ୟକଠାରୁ ମୋଟ ୧୩ଜଣ କର୍ମଚାରୀ କମ୍‌ ଅଛନ୍ତି। ସେଥି ମଧ୍ୟରୁ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦ ମୁଖ୍ୟ କିରାଣି ଏବଂ ସୁପରଭାଇଜର୍‌ ପଦ ଖାଲି ପଡିଛି ।

ସରକାରୀ ଚାକିରିକୁ ବାଏ ବାଏ କରୁଛନ୍ତି ଡାକ୍ତର

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୮।୨- ଡାକ୍ତରୀ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ଏମ୍‌ବିବିଏସ୍‌ କିମ୍ବା ସ୍ନାତକୋତ୍ତର କରିବା ପରେ ଡାକ୍ତରମାନଙ୍କୁ ସରକାର ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଉଛନ୍ତି। କେତେଜଣଙ୍କୁ କେବିକେ ଅଞ୍ଚଳରେ ସେବା କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ପଠାଉଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭତ୍ତା ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଉଛି। ହେଲେ ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ ଯୁବ ଡାକ୍ତରମାନେ ସରକାରୀ ଚାକିରି କରିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରୁନାହାନ୍ତି। କାରଣ ସେମାନେ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଅଧିକ ସୁବିଧା ପାଉଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଚାକିରି କରିବା ପରେ ଛୁଟିରେ ରହି ଯାଉଛନ୍ତି। ଫଳରେ ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଡାକ୍ତର ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି। ଚିକିତ୍ସା ଅଭାବରୁ ଅନେକ ସମୟରେ ରୋଗୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟୁଛି। କାରଣ ଯେଉଁ ହାରରେ ରୋଗୀ ସଂଖ୍ୟା ବଢୁଛି ସେହି ହାରରେ ଡାକ୍ତର ନାହାନ୍ତି।

ଜଣ୍ଡିସ୍‌ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଛୁଇଁଲେନି ଡାକ୍ତର

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୮।୨- ଜଣ୍ଡିସରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଜଣେ ଗର୍ଭବତୀଙ୍କୁ ଡାକ୍ତର କିମ୍ବା ନର୍ସ ଛୁଇଁଲେନାହିଁ। ଫଳରେ ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଆଟେଣ୍ଡାଣ୍ଟ ଓ ଆଶାକର୍ମୀ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରସବ କରାଇଲେ। ଆଟେଣ୍ଡାଣ୍ଟଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତ ବୁଦ୍ଧି ଯୋଗୁ ନବଯାତ ଶିଶୁଟି ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଯାଇଛି। ନ ହେଲେ ସେ ଏକ ବାଲ୍‌ଟିରେ ପଡ଼ିଯାଇଥାନ୍ତା। ଏହାକୁ ନେଇ ରାଉରକେଲା ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ଛୋରିଆଗଡ଼ ଜାଲବନ୍ଧା ଜଙ୍ଗଲରେ ନିଆଁ

ଛୋରିଆଗଡ଼ ଜାଲବନ୍ଧା ଜଙ୍ଗଲରେ ନିଆଁ

ଜୁନାଗଡ଼,୨୮।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଜୁନାଗଡ଼ ବ୍ଲକ ଧର୍ମଗଡ଼ ରେଞ୍ଜ ଅଧୀନ ଛୋରିଆଗଡ଼ ଜାଲବନ୍ଧା ଏ ଜଙ୍ଗଳରେ ମଙ୍ଗଳବାର ରାତିରେ ନିଆଁ ଲାଗିଯାଇଥିଲା। ସ୍ଥାନୀୟ ବନ କର୍ମଚାରୀମାନେ ପହଞ୍ଚି ନିଆଁକୁ ଆୟତ୍ତ କରିଥିଲେ। ଫଳରେ ଏକ ବଡ଼ କ୍ଷୟକ୍ଷତିରୁ ଜଙ୍ଗଲକୁ ରକ୍ଷା କରାଯାଇ ପାରିଛି। ତେବେ ନିଆଁ

ଭିନ୍ନ ଏକ ଉଦ୍ଭାବନ: ବିନା ଖର୍ଚ୍ଚରେ ଜମିକୁ ପାଣି

ଭିନ୍ନ ଏକ ଉଦ୍ଭାବନ: ବିନା ଖର୍ଚ୍ଚରେ ଜମିକୁ ପାଣି

ଜୁନାଗଡ଼,୨୭।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ବର୍ତ୍ତମାନ ଚାଷ କାର୍ଯ୍ୟ ବ୍ୟୟବହୁଳ ହୋଇପଡ଼ିଛି। ବିଶେଷକରି ଚାଷୀ ଜମିରେ ପାଣି ମଡ଼ାଇବାକୁ ସମସ୍ୟାରେ ପଡ଼ୁଛି। ଏଥିପାଇଁ ଉଠା ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ମାଧ୍ୟମରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଚାଳିତ ପାଣି ପମ୍ପ ବ୍ୟବହାର କରିବା ସହ ପେଟ୍ରୋଲ, କିରୋସିନ, ଡିଜେଲ ଚାଳିତ ପମ୍ପ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି। ଏହାଦ୍ୱାର ଚାଷୀ ଖର୍ଚ୍ଚାନ୍ତ ହେଉଥିବାବେଳେ ଖଣିଜ ତୈଳ ଚାଳିତ ପମ୍ପରୁ ଧୂଆଁ ବାହାରି ବାୟୁମଣ୍ଡଳ ପ୍ରଦୂଷିତ ହେଉଛି। ପ୍ରଦୂଷଣ ଓ ଚାଷୀଙ୍କ ଖର୍ଚ୍ଚ ରୋକିବା ପାଇଁ ଏକ ଅଭିନବ ପ୍ରୟାସ କରାଯାଇଛି। ପେଟ୍ରୋଲ, କିରୋସିନ, ଡିଜେଲ, ବ୍ୟାଟେରି ତଥା ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ର ବିନା ଉପଯୋଗରେ ଟରବାଇନ ଘୂରିବା ସହ ମୋଟର ଚାଲି ପାଣି ଉଠୁଛି। ଏହି ପାଣିରେ ୧୫ ଏକରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଚାଷଜମି ଜଳସେଚିତ ହୋଇପାରୁଛି। ଏହି ଅଭିନବ ଜ୍ଞାନକୌଶଳକୁ ଖଡ଼ଗପୁର ଆଇଆଇଟିର ସହକାରୀ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଡ. ଆନନ୍ଦ କ୍ରିଷ୍ଣା ପ୍ଲାପାଲୀ ଉଦ୍ଭାବନ କରିଛନ୍ତି।

ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ପୂର୍ବତନ ସରପଞ୍ଚଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ପୂର୍ବତନ ସରପଞ୍ଚଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା,୨୭।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ରାଉରକେଲା ବନଖଣ୍ଡ ଅନ୍ତର୍ଗତ କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା ରେଞ୍ଜ୍‌ର କଚାରୁ ବନାଞ୍ଚଳରେ ହାତୀ ଘଉଡାଉ ଥିବାବେଳେ କଚାରୁର ପୂର୍ବତନ ସରପଞ୍ଚ ରାଙ୍କା ଟପୋ(୪୩)ଙ୍କର ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳ ୬ଟାରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ କିଛି ମାସ ପୂର୍ବରୁ କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା ରେଞ୍ଜ୍‌ରେ ଠିକା ହାତୀ ଘଉଡାଳି କର୍ମଚାରୀ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ।

ଠିକା ମହିଳା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର ଅଭିଯୋଗ

କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା,୨୬।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ବୀରମିତ୍ରପୁର ପୌରପାଳିକାର ଜଣେ ୪ର୍ଥ ଶ୍ରେଣୀ ମହିଳା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ସଚ୍ଚିଦାନନ୍ଦ ସତପଥି ଶନିବାର ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର କରିଥିବା ରବିବାର ବୀରମିତ୍ରପୁର ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ମହିଳା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଏତଲା ଆଧାରରେ ଥାନାରେ ଦଫା ୩୫୪ ଓ ଏସି/ଏସ୍‌ଟି ଆକ୍ଟରେ ଏକ ମାମଲା(ନଂ.୨୮/୧୮) ରୁଜୁ କରି ପୋଲିସ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଚଳାଇଛି।

ଭାତରେ ବିଷ ଦେଇ କକାକୁ ହତ୍ୟା ଘଟଣା : ପୁତୁରା ଗିରଫ

ବାଲିଶଙ୍କରା,୨୬।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା କିଞ୍ଜିରକେଲା ଥାନା ଭାଲୁମୁଣ୍ଡା ଗ୍ରାମରେ ଜାନୁୟାରୀ ୧୦ ତାରିଖରେ ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା। ପୂର୍ବ ଗଣ୍ଡଗୋଳର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବା ପାଇଁ ନିଜ କକାକୁ ମାରିବା ପାଇଁ ପୁତୁରା ଭାତରେ ବିଷ ମିଶାଇଥିଲା। ଏହି ବିଷ ମିଶ୍ରିତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ କକା ସଦାନନ୍ଦ ଆପଟ୍ଟଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇଥିଲା।

ଟାଙ୍ଗିଆରେ ହାଣି ହତ୍ୟା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଫେରାର୍‌

ବାଲିଶଙ୍କରା,୨୬।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା କିଞ୍ଜିରକେଲା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜଡାକୁଦର ଗ୍ରାମରେ ରବିବାର ଟାଙ୍ଗିଆରେ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଏଥିରେ ଗ୍ରାମର ଦୂବରାଜ ଖର୍ସେଲ(୩୭)ଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇଛି। ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ମୃତକଙ୍କ ପରିବାର ପକ୍ଷରୁ ଚିନ୍ତାମଣି ଖର୍ସେଲ କରିଥିବା ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ କ୍ରମେ ପୋଲିସ ଅଭିଯୁକ୍ତ ସେହି ଗ୍ରାମର ଅଭିବରନ ସେଠ (୬୫)ଙ୍କୁ ଧରିବା ପାଇଁ ତନାଘନା ଚଳାଇଛି। ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଏହି ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଥିବା ତଦନ୍ତରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ଅସାଧୁ ଉପାୟକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ : ଗୁରୁଣ୍ଡିଆ କେନ୍ଦ୍ର ଅଧୀକ୍ଷକ ବହିଷ୍କୃତ,୨ ପରୀକ୍ଷା ନିରୀକ୍ଷକ ନିଲମ୍ବିତ

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼,୨୬।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ହାଇସ୍କୁଲ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍‌ ପରୀକ୍ଷା ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ବୋର୍ଡ ପକ୍ଷରୁ କଡାକଡି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି। ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରରେ ଯେପରି କୌଣସି ଅସାଧୁ ଉପାୟ ନ ହୁଏ ସେଥିପାଇଁ ଆଖିଦୃଶିଆ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି। ଏସବୁ ସତ୍ତ୍ୱେ ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା ଗୁରୁଣ୍ଡିଆ ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ହାଇସ୍କୁଲ ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରରେ ଅସାଧୁ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ପ୍ରଶୟ ଦିଆଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ରାଉରକେଲା ପାନପୋଷ ପରିବା ବଜାରରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ଜଳିଗଲା ୧୪ ଦୋକାନ

ରାଉରକେଲା ପାନପୋଷ ପରିବା ବଜାରରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ଜଳିଗଲା ୧୪ ଦୋକାନ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ, ୨୫।୨: ରାଉରକେଲା ପାନପୋଷ ପରିବା ବଜାରରେ ରବିବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଭୟଙ୍କର ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟି ୧୪ଟି ଦୋକାନ ଜଳି ପାଉଁଶ ହୋଇଯାଇଛି।

ନାବାଳିକା ବଳାତ୍କାର ମାମଲା: ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ୭ ବର୍ଷ ସଶ୍ରମ କାରାଦଣ୍ଡ

ଟିଟିଲାଗଡ଼,୨୪।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ନାବାଳିକା ବଳାତ୍କାର ମାମଲାର ଶୁକ୍ରବାର ରାୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଟିଟିଲାଗଡ଼ ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲା ଦୌରାଜଜ ତଥା ସେସନ ଜଜ୍‌ ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ମିଶ୍ର ମାମଲାର ବିଚାର କରି ଅଭିଯୁକ୍ତ ମାଲିସିରା ଗ୍ରାମର ମୋହନ ଘିବେଲାଙ୍କୁ ୭ ବର୍ଷ ସଶ୍ରମ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରିଛନ୍ତି।

ଶ୍ରମମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଭାଇଙ୍କ ସମେତ ୪ ଆହତ ଘଟଣା: ଗୁରୁତର ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଶ୍ରମମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଭାଇଙ୍କ ସମେତ ୪ ଆହତ ଘଟଣା: ଗୁରୁତର ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ବରଗଡ ଅଫିସ,୨୪।୨: ବରଗଡ ଜିଲା ସୋହେଲା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବନାବିରା ଗ୍ରାମର ହରିହରାନନ୍ଦ କ୍ରିୟାଯୋଗ ଧ୍ୟାନକେନ୍ଦ୍ର ନିକଟରେ ଶ୍ରମମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଶାନ୍ତ ସିଂଙ୍କ ଭାଇଙ୍କ ସମେତ ୪ଜଣଙ୍କୁ ଗୁରୁବାର ରାତିରେ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ଆହତ ହୋଇଥିବା ଡ୍ରାଇଭର ଚିଚିଣ୍ଡା ଗ୍ରାମର ଡିଲେଶ୍ୱର ସାହୁଙ୍କର ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ଗୁରୁତର ହୋଇ କଟକ ବଡ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିଲେ।

ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ: ଚାଲିଛି ମତଦାନ

ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ: ଚାଲିଛି ମତଦାନ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୪।୨: ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ ଲାଗି ଶନିବାର ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ମୋଟ ୨୮୧ ବୁଥ୍‌ରେ ଭୋଟ ଗ୍ରହଣ ହେଉଛି। ୨ଲକ୍ଷ ୨୧ହଜାର ୧୪୪ ମତଦାତା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରୁଛନ୍ତି। ୨୦, ୧୦୨, ୧୪୧ ନମ୍ବର ଭଳି କେତୋଟି ବୁଥ୍‌ରେ ଇଭିଏମ୍‌ ମେଶିନରେ ଯାନ୍ତ୍ରିକ ତ୍ରୁଟି ଯୋଗୁ ଭୋଟ୍‌ ଗ୍ରହଣ ବିଳମ୍ବ ହେଉଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି।

ଭୋଟ ପୂର୍ବରୁ ଫୁଟିଲା ଗୁଳି

ଭୋଟ ପୂର୍ବରୁ ଫୁଟିଲା ଗୁଳି

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌/ସୋହେଲା/ବୁର୍ଲା,୨୩।୨: ଶନିବାର ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ମତଦାନ ହେବ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଗୁରୁବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ସୋହେଲା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବନାବିରା ଗ୍ରାମର ହରିହରାନନ୍ଦ କ୍ରିୟାଯୋଗ ଧ୍ୟାନକେନ୍ଦ୍ର ନିକଟରେ ଗୁଳିମାଡ଼ ଓ ଗାଡ଼ି ଭଙ୍ଗାରୁଜା ଭଳି ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଗୁଳିମାଡ଼ ଓ ଆକ୍ରମଣରେ ଶ୍ରମମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଶାନ୍ତ ସିଂଙ୍କ ଭାଇ ସୁବ୍ରତ ସିଂ, ଚିଚିଣ୍ଡା ଗ୍ରାମର ମାଗି ଓରଫ୍‌ ଡିଲେଶ୍ୱର ସାହୁ, ଜାମପାଲି ଗ୍ରାମର ଖଗେଶ୍ୱର ମହାମଲ୍ଲିକ, ଟୁଙ୍ଗିବନ୍ଧଲି ଗ୍ରାମର ପ୍ରଭାସ କୁମାର ନାଗ ଓରଫ୍‌ କାର୍ତ୍ତିକ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସମସ୍ତ ଆହତଙ୍କୁ ସୋହେଲା ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ପ୍ରାଥମିକ ଚିକିତ୍ସା ପରେ ବୁର୍ଲା ମେଡିକାଲ (ଭିମ୍‌ସାର୍‌)କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି।

ନେତାକର୍‌ ନିଘା ଭୋଟର୍‌ ଉପ୍‌ରେ

ନେତାକର୍‌ ନିଘା ଭୋଟର୍‌ ଉପ୍‌ରେ

ବିଜେପୁର, ୨୩।୨ (ଡି.ଏନ.ଏ.): ବରଗଡ଼ ଜିଲା ବିଜେପୁର ଉପ୍‌ନିର୍‌ବାଚନ୍‌କେ ଆର୍‌ ଦୁଇ ଦିନ୍‌ ନ ରହେଲା। ଆଚରନ୍‌ ବିଧି ଅନ୍‌ସାରେ ଭୋଟ୍‌ ହେବାର୍‌ ଦେଢ଼ଦିନ୍‌ ଆଘ୍‌ଲାନୁ ପର୍‌ଚାର ପର୍‌ସାର ଶେଷ ହେବା। ଇ ହିସାବେ ଗୁର୍‌ବାର ବେଲବୁଡା ତକ୍‌ ସବୁ ରାଜନିତିଆ ଦଲ୍‌ର ପର୍‌ଚାର ସରିଛେ। ହେଲେ ଇ ଉପ୍‌ନିର୍‌ବାଚନ୍‌ ପର୍‌ଚାର୍‌ଟା ସବୁନୁ ଭିନେ ଥିଲା। କାରନ୍‌ ବଛ୍‌ରେ ଉତାରୁ ଫେନ୍‌ ଘାଏ ସାଧାରନ୍‌ ନିର୍‌ବାଚନ୍‌ ହେବା। ସେଥିର୍‌ଲାଗି ସବୁ ରାଜନିତିଆ ଦଲ୍‌ ଉପ୍‌ନିର୍‌ବାଚନ୍‌କେ ସାଧାରନ୍‌ ନିର୍‌ବାଚନ୍‌ର ଟ୍ରେଲର ଭାବେ ଧରି ନେଇଛନ୍‌। ଯେନ୍‌ଥିର୍‌ଲାଗି ପର୍‌ଚାର୍‌ ପର୍‌ସାର୍‌ରେ ସବୁଦଲ୍‌ ଜାନ୍‌ଜୀବନ୍‌ ଛା

ଆତ୍‌ମ ବିଶୁଆସ ହିଁ ନିଜର ସଖା

ଆତ୍‌ମ ବିଶୁଆସ ହିଁ ନିଜର ସଖା

ମାନେଶ୍ୱର,୨୩।୨ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଆତ୍‌ମ ବିଶାସ ମୁନୁଷ୍‌କେ ସଫଲ୍‌ତା ଦେସି, ବିପଦ ଆପଦ୍‌ନୁ ପାର୍‌ କର୍‌ସି। ଏନ୍‌ତା ସମ୍‌କର୍‌ ଲାଗି ଗୁଟେ ଉଦାହରନ୍‌ ସାଜିଛନ୍‌ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ୍‌ ସୁଶାନ୍ତ ମିର୍ଦ୍ଧା (୩୬)। ଏଡ଼େ ବଡ଼ ଦୁନିଆଁ, ହେଲେ ନିଜର ବଲି କେହି ନାଇଁ। ଜୀବନ୍‌ରେ ଚାଲ୍‌ବାର୍‌ଟା ମୂଲ୍‌ ହେସି ହେଲେ ସର୍‌ବାର୍‌ ସହଜ୍‌ ନୁହେ କି କେନ୍‌ ନେ ସର୍‌ବା କେହି କହି ନାଇଁ

ଉପହାର ଖୋଲିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ, ୨ ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର

ଉପହାର ଖୋଲିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ, ୨ ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ,୨୩।୨- ବିବାହ ଉପହାର ପ୍ୟାକେଟ୍‌ ଖେଲିବାବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟି ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ପାଟଣାଗଡ଼ ବ୍ରହ୍ମପୁରାର ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ୨ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଜଣେ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଗତ ୧୮ ତାରିଖରେ ବ୍ରହ୍ମପୁରା ଗ୍ରାମର ରବୀନ୍ଦ୍ର ସାହୁଙ୍କ ପୁଅ ସୌମ୍ୟ ସାହୁଙ୍କର ବିବାହ ହୋଇଥିଲା। ୨୦

ବେକରେ ରସି ଲଗାଇ ଯୁବକଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ବେକରେ ରସି ଲଗାଇ ଯୁବକଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ଜମନକିରା,୨୩।୨: ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ଜମନକିରା ଥାନା ଗୌଡପାଲି ଫାଣ୍ଡି କୁଲୁଣ୍ଡି ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗୌତମଟିକିରା ଗାଁର ଧନର୍ଜୟ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ପୁଅ ଅମିତ(୩୦) ଗତକାଲି ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ରଶି ଲଗାଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। ପୋଲିସ ଏନେଇ ଏକ ଅପମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା ରୁଜୁ କରି ତଦନ୍ତ ଜାରି ରଖିଛି।