ସମ୍ବଲପୁର

ଟିପ୍ପର -ବାଇକ ଧକ୍କାରେ ତିନି ଆହତ

ଟିପ୍ପର -ବାଇକ ଧକ୍କାରେ ତିନି ଆହତ

ଲହୁଣୀପଡା, ୯।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା ଲହୁଣୀପଡା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ନୂଆଡିହି ଛକ ନିକଟରେ ଶନିବାର ପ୍‌ଅପରାହ୍ନରେ ଟପ୍ପର ବାଇକ ଧକ୍କାରେ ୩ବାଇକ ଆରୋହୀ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଛନ୍ତି। ପ୍ରାପ୍ତ ସୂଚନାରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଲହୁଣୀପଡା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କଲୋଇପୋଷ ବାହାଡଯୋଶୀରାଜ୍ୟ ରାଜପଥ ଖୁଣ୍ଟଗାଁସ୍ଥିତ ନୂଆଡିହି ଛକରେ ଶନିବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଥିବା 

୪ର୍ଥ ଶ୍ରେଣୀ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ସଂଘର ରାଜ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ବୈଠକ

୪ର୍ଥ ଶ୍ରେଣୀ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ସଂଘର ରାଜ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ବୈଠକ

ସୁନ୍ଦରଗଡ , ୯।୯ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ) -ନିଖିଳ ଉତ୍କଳ ୪ର୍ଥ ଶ୍ରେଣୀ କର୍ମଚାରୀ ସଂଘର ଚତୁର୍ଥ ରାଜ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କମିଟି ବୈଠକ ଶନିବାର ସୁନ୍ଦରଗଡ ବିକାଶ ଭବନଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସଂଘର ସଭାପତି ସରୋଜ କୁମାର ମହାନ୍ତି ଏଥିରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ। ବୈଠକରେ ରାଜ୍ୟର ୨୦ଟି ଜିଲାର ଜିଲା ସଭାପତି, ସମ୍ପାଦକ ତଥା ରାଜ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ କମିଟିର ସଦସ୍ୟମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ରହିଥିଲେ। ୪ର୍ଥ ଶ୍ରେଣୀ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କର 

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗ୍ରାମ ସଡକ ନିର୍ମାଣ: ରାସ୍ତା କାଟି ପୋଲ ତିଆରି

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗ୍ରାମ ସଡକ ନିର୍ମାଣ: ରାସ୍ତା କାଟି ପୋଲ ତିଆରି

ହେମଗିର, ୯।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ହେମଗିର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଆଙ୍କେଳବିରା ପଞ୍ଚାୟତ ମୁଖ୍ୟାଳୟଠାରୁ କୋଇଲି ଘୁଘୁର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୮କି.ମି. ଦୈର୍ଘ୍ୟ ଏକ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗ୍ରାମ ସଡକ କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲୁ ରହିଛି। ଦୀର୍ଘଦିନରୁ ଏ ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ଦାବିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଏହି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସଡକ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହି ସଡକ ଦେଇ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ହେମଗିର ବ୍ଲକର ପ୍ରାୟ ଅଧିକାଂଶ ଗ୍ରାମର ଲୋକେ ଝାରସୁଗୁଡା ଜିଲା ଲଖନପୁର ବ୍ଲକ କଦମଡିହି 

ନିମ୍ନମାନର କାମ: ଗୁଡଛାପଲ-ଉଷ୍ରା ରାସ୍ତାରୁ ପିଚୁ ଉଠିଗଲାଣି

ନିମ୍ନମାନର କାମ: ଗୁଡଛାପଲ-ଉଷ୍ରା ରାସ୍ତାରୁ ପିଚୁ ଉଠିଗଲାଣି

କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା, ୯।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗୁଡଛାପଲ-ଉଷ୍ରା ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ରାସ୍ତାର ଗୁଡଛାପଲ, ଲାଞ୍ଜିବେର୍ଣ୍ଣା ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ପିଚୁ ଉଠିଯାଇ ଖାଲ ସୃଷ୍ଟି ହେବାକୁ ବସିଲାଣି। ଗତ ୨ ଦିନ ତଳେ ହୋଇଥିବା ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ଏହି ରାସ୍ତାର ପିଚୁରୁ ଗେଟି ବାହାରି ଖାଲଖମା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଏହି ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ଗତ ୨ ମାସ ତଳେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏତେ ଶୀଘ୍ର ରାସ୍ତାରୁ ଗେଟି ବାହାରିବା 

ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଲୋକ ଅଦାଲତ: ୫, ୭୭,୫୦୦ ଟଙ୍କା ଆଦାୟ

ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଲୋକ ଅଦାଲତ: ୫, ୭୭,୫୦୦ ଟଙ୍କା ଆଦାୟ

ବଣାଇଁ, ୯।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା ବଣାଇଁ ସଦର ମହକୁମାଠାରେ ଶନିବାର ବଣାଇଁ ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲା ଦୌରାଜଜଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଚତୁର୍ଥ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଲୋକ ଅଦାଲତ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଯାନବାହାନ ଦୁର୍ଘଟଣା କ୍ଷତିପୂରଣ ବାବଦକୁ ୧ଲକ୍ଷ ୩୦ ହଜାର ୧୮ ଟଙ୍କା, ସାଧାରଣ ବିଭାଗ ବ୍ୟାଙ୍କ ଦେୟ ମାମଲାରେ ୧ଲକ୍ଷ ୩୧ ହଜାର ୨ଶହ ୮୮ ଟଙ୍କା, ବୈବାହିକ ବିବାଦ ଜନିତ ମାମଲାରେ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା, ୩୭ଟି ରାଜସ୍ବ ମାମଲାର 

ମୋ ରାଉରକେଲା : ବହୁ ଭାଷାଭାଷିଙ୍କ ସହର

ମୋ ରାଉରକେଲା : ବହୁ ଭାଷାଭାଷିଙ୍କ ସହର

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୯।୯ -ଷାଠିଏ ବର୍ଷ ବିତିଲାଣି ଏହି ସହରରେ। ଆରଏସପିରୁ ଅବସରରେ ପରେ ଗଁ। ମୁହଁ। ହେବାକୁ କେତକ ବନ୍ଧୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଲେ। ହେଲେ ଷ୍ଟିଲ ସିଟିର ମୋହ ମୋତେ ଏଠି ବାନ୍ଧି ରଖିଛି। ଦୀର୍ଘ ଦିନର ରହଣିରୁ ମୋତେ ମିଳିଥିବା ଆନନ୍ଦକୁ କେମିତି ବା ପାଶୋରି ଦେବି। ଏଠିକା ପାଣି ପବନରେ ଜୀବନର ଅର୍ଦ୍ଧେକ ସମୟ ଅତିବାହିତ କରି ସାରିଲିଣି। ଜଣେ କବି ଓ କଳାକାର ଭାବେ ମୁଁ ସହରବାସୀଙ୍କ ଠାରୁ ଅନେକ ସ୍ନେହ

ଦକ୍ଷିଣ ସମ୍ଭାଗସ୍ତରୀୟ ଖେଳକୁଦ ସମାରୋହ: ଯୋଗ ଦେଲେ ୪ଜିଲାର ଖେଳାଳି

ଦକ୍ଷିଣ ସମ୍ଭାଗସ୍ତରୀୟ ଖେଳକୁଦ ସମାରୋହ: ଯୋଗ ଦେଲେ ୪ଜିଲାର ଖେଳାଳି

ନୂଆପଡା ଅଫିସ/ଖରିଆର ରୋଡ,୯।୯- ଏହି ଜିଲା ଖରିଆରରୋଡ ସରସ୍ବତୀ ଶିଶୁ ବିଦ୍ୟାମନ୍ଦିରରେ ଦକ୍ଷିଣ ସମ୍ଭାଗ ସ୍ତରୀୟ ଶିଶୁମାନଙ୍କର ଖେଳକୁଦ ସମାରୋହ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ବିଦ୍ୟାମନ୍ଦିର ସଭାପତି ସୁରେଶ କୁମାର ଗୁପ୍ତା ସଭାପତିତ୍ୱ କରିିଥିଲେ।  ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ରାଜେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରସାଦ ଢୋଲକିଆ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।  ଏଥିରେ ମୁଖ୍ୟ ବକ୍ତା ଭାବରେ ଶିକ୍ଷା ବିକାଶ ପଶ୍ଚିମ ସମ୍ଭାଗର 

ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସାକ୍ଷରତା ଦିବସ ପାଳିତ: ପ୍ରାଚୀର ପତ୍ରିକା ‘ଦି ଭିର୍ଗା’ ଉନ୍ମୋଚିତ

ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସାକ୍ଷରତା ଦିବସ ପାଳିତ: ପ୍ରାଚୀର ପତ୍ରିକା ‘ଦି ଭିର୍ଗା’ ଉନ୍ମୋଚିତ

ବେଲପାହାଡ଼,୯।୯(ଡ଼ି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ସ୍ଥାନୀୟ ବିଆର୍‌ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଶନିବାର ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସାକ୍ଷରତା ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଇଂରାଜୀ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଇଂରାଜୀ ପ୍ରାଚୀର ପତ୍ରିକା ‘ଦି ଭିର୍ଗା’ର ୯ମ ବର୍ଷର ଦ୍ୱିତୀୟ ସଂଖ୍ୟା ଉନ୍ମୋଚିତ ହୋଇଛି। ଉକ୍ତ ପତ୍ରିକାକୁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ରଞ୍ଜନ କୁମାର ଦାସ ଉନ୍ମୋଚନ କରିଛନ୍ତି। ପତ୍ରିକାରେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଓ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ରଚିତ ୧୪ଟି ଲେଖା 

ଅମଲିପାଲି ପଡିଆରେ ମୋଦି ଉଦ୍‌ବୋଧନ ଦେବେ: ଅନୁଧ୍ୟାନ କଲେ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ, ଭାଜପା କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା

ଅମଲିପାଲି ପଡିଆରେ ମୋଦି ଉଦ୍‌ବୋଧନ ଦେବେ: ଅନୁଧ୍ୟାନ କଲେ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ, ଭାଜପା କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା

ଝାରସୁଗୁଡା ଅଫିସ,୯।୯- ଝାରସୁଗୁଡା ବିମାନବନ୍ଦର ଉଦ୍‌ଟନୀ ଅବସରରେ ଆୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଥିବା ସାଧାରଣ ସଭା ପାଇଁ ଅମଲିପାଲିସ୍ଥିତ ରିଜର୍ଭ ପୋଲିସ ଲାଇନ୍‌ ସାମ୍ନା ପଡିଆକୁ ଚୟନ କରାଯାଇଛି। ଶୁକ୍ରବାର ଏହି ପଡିଆ ଚୟନ ହେବା ପରେ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଏସ୍‌ପିଜି ଆଇଜି, ଉତ୍ତରାଞ୍ଚଳ 

କୋରେକ୍ସ ଧରପଗଡବେଳେ ହୋମଗାର୍ଡଙ୍କୁ ମାର୍‌ପିଟ: ୫ଯୁବକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା

କୋରେକ୍ସ ଧରପଗଡବେଳେ ହୋମଗାର୍ଡଙ୍କୁ ମାର୍‌ପିଟ: ୫ଯୁବକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା

ନୂଆପଡା ଅଫିସ, ୯।୯-ସ୍ଥାନୀୟ ନୂଆପଡା ସଦର ଥାନାରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଶରତ ହଂସ (୩୨) ନାମକ ଜନୈକ ହୋମଗାର୍ଡଙ୍କୁ ବାଟରେ କୋରେକ୍ସ ଚାଲାଣ କରୁଥିବା ଯୁବକମାନେ ମାର୍‌ପିଟ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ୫ଜଣ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ପୋଲିସ ଦଫା ୩୪୧,  ୨୯୪, ୩୨୩, ୩୩୨, ୩୫୩, ୫୦୬, ୧୪୩, ୧୪୯ ଏକ ମାମଲା ରୁୁଜୁ କରିଛି। ପୋଲିସ ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିବାକୁ 

ବୈଜ୍ଞାନିକ ଉପଦେଷ୍ଟା ମଣ୍ଡଳୀ ବୈଠକ :ସମାଜର ଦୁର୍ବଳ ଶ୍ରେଣୀକୁ ତାଲିମରେ ସାମିଲ କରିବା ଉଚିତ

ବୈଜ୍ଞାନିକ ଉପଦେଷ୍ଟା ମଣ୍ଡଳୀ ବୈଠକ :ସମାଜର ଦୁର୍ବଳ ଶ୍ରେଣୀକୁ ତାଲିମରେ ସାମିଲ କରିବା ଉଚିତ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୯।୯- ଭାରତ ଏକ କୃଷି ପ୍ରଧାନ ଦେଶ। ଏହିଭଳି ରାଜ୍ୟର ନୂଆପଡା ଭଳି ଜିଲାରେ ମଧ୍ୟ ଅଶୀ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଚାଷ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିଚଳିଥାନ୍ତି। ଏଠାରେ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିପ୍ଳବ ଆଣିବାକୁ କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ରର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କାମ କରୁଛନ୍ତି। ହେଲେ ଏଥିରେ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ସମାଜର ଦୁର୍ବଳ ଶ୍ରେଣୀର ଲୋକମାନଙ୍କୁ ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସାମିଲ କରିବାକୁ ବକ୍ତାମାନେ ମତ ଦେଇଥିଲେ। ସ୍ଥାନୀୟ ଜିଲା କୃଷି 

ବୈଜ୍ଞାନିକ ଉପଦେଷ୍ଟା ମଣ୍ଡଳୀ ବୈଠକ :ସମାଜର ଦୁର୍ବଳ ଶ୍ରେଣୀକୁ ତାଲିମରେ ସାମିଲ କରିବା ଉଚିତ

ବୈଜ୍ଞାନିକ ଉପଦେଷ୍ଟା ମଣ୍ଡଳୀ ବୈଠକ :ସମାଜର ଦୁର୍ବଳ ଶ୍ରେଣୀକୁ ତାଲିମରେ ସାମିଲ କରିବା ଉଚିତ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୯।୯- ଭାରତ ଏକ କୃଷି ପ୍ରଧାନ ଦେଶ। ଏହିଭଳି ରାଜ୍ୟର ନୂଆପଡା ଭଳି ଜିଲାରେ ମଧ୍ୟ ଅଶୀ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଚାଷ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିଚଳିଥାନ୍ତି। ଏଠାରେ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିପ୍ଳବ ଆଣିବାକୁ କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ରର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କାମ କରୁଛନ୍ତି। ହେଲେ ଏଥିରେ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ସମାଜର ଦୁର୍ବଳ ଶ୍ରେଣୀର ଲୋକମାନଙ୍କୁ ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସାମିଲ କରିବାକୁ ବକ୍ତାମାନେ ମତ ଦେଇଥିଲେ। ସ୍ଥାନୀୟ ଜିଲା କୃଷି 

ଜାତୀୟ ପୁଷ୍ଟିକର ସପ୍ତାହ ପାଳିତ :ଅପପୁଷ୍ଟିରୁ ମୁକୁଳିବାକୁ ସଚେତନତା ଜରୁରୀ

ଜାତୀୟ ପୁଷ୍ଟିକର ସପ୍ତାହ ପାଳିତ :ଅପପୁଷ୍ଟିରୁ ମୁକୁଳିବାକୁ ସଚେତନତା ଜରୁରୀ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ/କୋମନା,୯।୯-
             ଏହି ଜିଲା କୋମନା ବ୍ଲକ ପରିସରରେ ବ୍ଲକ ପ୍ରଶାସନ, ସମନ୍ବିତ ଶିଶୁ ବିକାଶ ବିଭାଗ ଏବଂ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ସଙ୍ଗଠନ ସ୍ପ୍ରେଡର ମିଳିତ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଜାତୀୟ ପୁଷ୍ଟିକର ସପ୍ତାହ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ସ୍ପ୍ରେଡର ଜିଲା ସଂଯୋଜକ ଶମ୍ଭୁ ସାହୁ ସଭାପତିତ୍ୱ କରିଥିଲେ। କୋମନା ବ୍ଲକ ଉନ୍ନୟନ ଅଧିକାରୀ ଦେବାଶିଷ ସିହ୍ନା ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି, ସ୍ପ୍ରେଡର ରାଜ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପରିଚାଳକ ଜିତେନ୍ଦ୍ର ରଥ ମୁଖ୍ୟ ବକ୍ତା, କୋମନା ଗୋଷ୍ଠୀ 

ସରକାରୀ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଭୃତତ୍ତ୍ୱବିଜ୍ଞାନର ଆଲୋଚନାଚକ୍ର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ସରକାରୀ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଭୃତତ୍ତ୍ୱବିଜ୍ଞାନର ଆଲୋଚନାଚକ୍ର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼, ୯।୯ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ) ବିଜ୍ଞାନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭୂତତ୍ତ୍ୱବିଜ୍ଞାନର ଗୁରୁତ୍ୱ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଭୃବିଜ୍ଞାନର ଉପଯୋଗୀତାକୁ ଆହୁରି ଲୋକାଭିମୁଖୀ କରିବା ପାଇଁ ସ୍ଥାନୀୟ ସରକାରୀ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ଭୃତତ୍ୱ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ବିଭାଗ ଏବଂ ପୁରାତନ ଛାତ୍ର ସଂସଦର ମିଳିତ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ମାନବ ସେବାରେ ଶିଳା - ବାରି- ଜୈବ ଏବଂ ବାୟୁ ମଣ୍ଡଳର ଉପଯୋଗୀତା ଶୀର୍ଷକ ୨ଦିନିଆଁ ଜାତୀୟ ଆଲୋଚନା ଚକ୍ର ଶନିବାର ଉଦଘାଟିତ ହୋଇଛି। 

ମୋମୋ ଅନ୍‌ଲାଇନ ଗେମ୍‌ ଆତଙ୍କ ରୋକିବାକୁ ପ୍ରୟାସ: ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ମୋମୋ ଅନ୍‌ଲାଇନ ଗେମ୍‌ ଆତଙ୍କ ରୋକିବାକୁ ପ୍ରୟାସ: ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ସୁନ୍ଦରଗଡ,୯।୯ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)-ମୋମୋ ଅନ୍‌ଲାଇନ ଗେମ ଆତଙ୍କକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଜିଲା ପୋଲିସ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷଠାରେ ସମସ୍ତ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନଗୁଡିକର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ, ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ, ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ଓ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ ତଥା ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିନିଧିମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ସଚେତନତାଧର୍ମୀ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ବ୍ଲୁ ହୁଏଲ ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ 

ପାଣିରେ ବୁଡି ରହିଛି ଚାଷ ଜମି

ପାଣିରେ ବୁଡି ରହିଛି ଚାଷ ଜମି

ଅମରପାଲି, ୯।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.) ଲଗାଣବର୍ଷାରେ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ଉଲୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ କୋଟସମଲାଇ ଅଞ୍ଚଳରେ ମାତ୍ରାଧିକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇଛି। ଅନେକ ମାଟି ଘର ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିବା ବେଳେ ଚାଷୀଙ୍କ ଚାଷଜମି ପାଣିରେ ବୁଡ ରହିଛି। ଅନେକ ଚାଷ ଜମି ବାଲିଚର ହୋଇଯାଇଛି। 

ବର୍ଷା ଛାଡିଛି, ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା କମିନି

ବର୍ଷା ଛାଡିଛି, ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା କମିନି

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୯।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.) ଚଳିତବର୍ଷ ବର୍ଷାରେ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲାର ବୀରମହାରାଜପୁର ବ୍ଲକ ଦେଇ ପ୍ରବାହିତ ବାଉରିଯୋର ଜନସାଧାରରଣଙ୍କ ପାଇଁ କାଳ ସାଜିଛି। ଲଗାଣବର୍ଷା ହେଲେ କିମ୍ବା ମହାନଦୀରେ ବନ୍ୟା ଆସିଲେ ତାର ପିଛିଲା  ପାଣିରେ ଉକ୍ତ ଯୋରରେ ଥିବାଏକ ମାତ୍ର ପୋଲଟି ବୁଡିଯାଉଛି। 

ବ୍ୟାପୁଛି ଫାଟୁଆ ରୋଗ,  ପୂଜାପାଠକୁ ଆପଣାଉଛନ୍ତି ଚାଷୀ

ବ୍ୟାପୁଛି ଫାଟୁଆ ରୋଗ, ପୂଜାପାଠକୁ ଆପଣାଉଛନ୍ତି ଚାଷୀ

ଲୋଇସିଂହା, ୯।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.) ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଲୋଇସିଂହା ଓ ଆଗଲପୁର ବ୍ଲକରେ ଗୋରୁଙ୍କଠାରେ ଫାଟୁଆ ରୋଗର ପ୍ରାଦୁର୍ଭାବ ଦେଖାଦେଇଛି । ପ୍ରାଣୀ ସମ୍ପଦ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଆଗତୁରା କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇ ନ ଥିବାରୁ ଏବେ ପରିସ୍ଥିତ ନେଡିଗୁଡ କହୁଣିକୁ ବହିଗଲା ଭଳି ହେଲାଣି ।

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବର୍ଜନ ପାଇଁ ସଚେତନତା ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବର୍ଜନ ପାଇଁ ସଚେତନତା ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ଖପ୍ରାଖୋଲ,  ୯ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.) ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଖପ୍ରାଖୋଲ ବ୍ଲକ ଲୁହାସିଂହା ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜୁରିଆ ଗାଁରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବ୍ୟବହାର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଉପରେ ଅଭିନବ ପ୍ରୟାସ। ଗାଁର ସରସ୍ବତୀ ଶିଶୁ ମନ୍ଦିର, ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ଯୁବକ ସଂଘ କର୍ମକର୍ତ୍ତା ଓ ଗ୍ରାମବାସୀ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଫୁଟ୍‌ବଲ ଲିଗ୍‌: ସୁପର ପର୍ଯ୍ୟାୟକୁ ୪ଟିମ୍‌ ଉନ୍ନୀତ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଫୁଟ୍‌ବଲ ଲିଗ୍‌: ସୁପର ପର୍ଯ୍ୟାୟକୁ ୪ଟିମ୍‌ ଉନ୍ନୀତ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୯।୯ ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା କ୍ରୀଡା ସଂସଦ ତରଫରୁ ଆୟୋଜିତ ବଲାଙ୍ଗୀର ଫୁଟବଲ ଲିଗ୍‌ରେ ଶନିବାର ଜିଲାର ୪ଟି ପଡିଆରେ ଖେଳ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଖୁଜେନପାଲି ପଡିଆରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସି ଗ୍ରୁପ ଚୂଡାନ୍ତ ଖେଳରେ ବ୍ଳ୍ୟୁ ମାଉଣ୍ଟେନ ଦଳ ଟାଇବ୍ରେକର

ବଲାଙ୍ଗୀର ସରକାରୀ ଆୟୁର୍ବେଦିକ କଲେଜ: ବିଏଏମ୍‌ଏସ୍‌ରେ ୬୦ସିଟ୍‌ ପାଇଁ ଅନୁମତି

ବଲାଙ୍ଗୀର ସରକାରୀ ଆୟୁର୍ବେଦିକ କଲେଜ: ବିଏଏମ୍‌ଏସ୍‌ରେ ୬୦ସିଟ୍‌ ପାଇଁ ଅନୁମତି

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୯।୯ ବଲାଙ୍ଗୀର ସରକାରୀ ଆୟୁର୍ବେଦିକ କଲେଜରେ ୨୦୧୮-୧୯ ଶିକ୍ଷାବର୍ଷରେ ଅଣ୍ଡର ଗ୍ରାଡୁଏସନ୍‌(ବିଏଏମ୍‌ଏସ୍‌) ବିଭାଗରେ ସିଟ୍‌ ସଂଖ୍ୟା ୩୦ରୁ ୬୦କୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଏବଂ ପିଜି ବିଭାଗରେ ନୂଆ କୋର୍ସ ଆୟୁର୍ବେଦ ସଂହିତା ଏବଂ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ପାଇଁ ଆୟୁଷ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଅନୁମତି ପତ୍ର ମିଳିଛି।

ବୀରମହାରାଜପୁରରେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଲୋକ ଅଦାଲତ: ସହମତିରେ ଅସୁଲି ହେଲା ଖିଲାପି ଋଣ

ବୀରମହାରାଜପୁରରେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଲୋକ ଅଦାଲତ: ସହମତିରେ ଅସୁଲି ହେଲା ଖିଲାପି ଋଣ

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୮।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)
ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁର ଉପଖଣ୍ଡ ସଦର ମହକୁମାସ୍ଥିତ ବରିଷ୍ଠ ଦେୱାନୀ ଜଜ୍‌ଙ୍କ ଅଦାଲତ ପରିସରରେ ଶନିବାର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଲୋକ ଅଦାଲତ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ତାଲୁକ ଆଇନ ସେବା ସମିତି ତରଫରୁ ଉକ୍ତ ଲୋକ ଅଦାଲତ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା। ସମିତି ସଭାପତି ତଥା ବୀରମହାରାଜପୁର ବରିଷ୍ଠ ଦେୱାନୀ ତଥା ସରକାରୀ ଦୌରାଜଜ ମାନସ ରଞ୍ଜନ ରଥଙ୍କ ତଥ ତତ୍ତ୍ବାବଧାନରେ ଆଗତ 

ତହସିଲଦାରଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଅନଶନକାରୀଙ୍କୁ ଉଠାଇଲା ପୋଲିସ

ତହସିଲଦାରଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଅନଶନକାରୀଙ୍କୁ ଉଠାଇଲା ପୋଲିସ

ବଡଗାଁ,୮।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା ବଡଗାଁ ବ୍ଲକ ଅଫିସ ସମ୍ମୁଖରେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧ ତାରିଖଠାରୁ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ କୃଷି ବୀମା ଦାବିରେ ଭୋଇପାଲି ଗ୍ରାମର ଜୟ କିସାନ କୃଷକ ବଜାର ସଂଘର ସଭାପତି ରବୀନ୍ଦ୍ର ପଟେଲ ଆମରଣ ଅନଶନରେ ବସିଛନ୍ତି । 

ଡାକ୍ତରଖାନା ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ନେଇ ଖବରଦାତା ସଂଘର ଦାବିପତ୍ର

ଡାକ୍ତରଖାନା ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ନେଇ ଖବରଦାତା ସଂଘର ଦାବିପତ୍ର

କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି,୮।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ସହରସ୍ଥିତ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରର ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାକୁ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରି ଖବରଦାତା ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଦାବି ଉପସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି ।