ସମ୍ବଲପୁର

ବିକରୁଆବାହାଲ ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ: ସାକୋବାହାଲ ବିଜୟୀ

ବିକରୁଆବାହାଲ ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ: ସାକୋବାହାଲ ବିଜୟୀ

ବାଲିଶଙ୍କରା, ୪।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ବାଲିଶଙ୍କରା ବ୍ଲକ ବିକରୁଆବାହାଲ ପଞ୍ଚାୟତର ଫୁଟବଲ ଖେଳ ପଡିଆରେ ସର୍ବୋଦୟ କ୍ଲବ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଗତ ୨ ରୁ ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ୬ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ଚାଲିବ। ଏହି ଅବସରରେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଜିଲା ବିଜେଡି ସମ୍ପାଦକ ସୁଦାମ ଭୋଇ ଯୋଗଦେଇ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରି ଶୃଙ୍ଖଳା ବଜାୟ ରଖି ପାରିଲେ ଉଚ୍ଚ କୋଟିର ଖେଳାଳି ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ। ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ଓରାମ ସମାଜର ସଭାପତି 

ସୁନ୍ଦରଗଡରେ ଓଡିଶା ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ

ସୁନ୍ଦରଗଡରେ ଓଡିଶା ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼, ୪।୧୦ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ) -ସୁନ୍ଦରଗଡ ପୌରାଞ୍ଚଳ କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପଠାରେ ବୁଧବାର ନୂତନ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଥିବା ଓଡିଶା ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି। ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ  ଆୟୋଜିତ ଏକ ସମାରୋହରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ମଲ୍ଲିକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କାର୍ଡ଼ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି। ସୁନ୍ଦରଗଡ ପୌରାଞ୍ଚଳର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ୪୯୭ ଜଣ ନୂତନ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ  କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଥିଲା। ନଗରପାଳ ବେଣୁଧର ତାଣ୍ଡିଆଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି 

ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଶିବିର

ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଶିବିର

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼, ୪।୧୦ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ) -ବିଶ୍ୱ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ଦିବସ ପାଳନ ଅବସରରେ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ସଂଘ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷ ଠାରେ ଏକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଆଇନ ସଚେତନତା ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସଂଘର ସଭାପତି ଡା. ହିଂମାଶୁ ଶେଖର ଗୁରୁଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଆୟୋଜିତ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ଶିବିରରେ ଡ. ବିକ୍ରାନ୍ତ କୁମାର କିଣ୍ଡୋ, ଚକ୍ଷୁ ବିଶେଷଜ୍ଞ ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ସାହୁ, ଦନ୍ତ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡା. ନିବେଦିତା ପଟେଲ, ଡା. ସୁନୀଲ କୁମାର ଅଗ୍ରଓ୍ବାଲ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗଦେଇ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକମାନଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା 

ଶିଶୁ ମହୋତ୍ସବ ସୁରଭି: ଭାଗନେଲେ ୬୦ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ଶିଶୁ ମହୋତ୍ସବ ସୁରଭି: ଭାଗନେଲେ ୬୦ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ନୂଆଗାଁ, ୪।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ସୋରଡା କ୍ଲଷ୍ଟରରେ ଶିଶୁ ମହୋତ୍ସବ ସୁରଭି- ୨୦୧୮ ଓ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ସଚେତନତାଭିତ୍ତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଉକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଉଦ୍‌ଘାଟନି ଉତ୍ସବରେ ସୋରଡା ସରପଞ୍ଚ ପାରବିନ୍‌ ଏକ୍କା ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବରେ ଯୋଗଦାନ କରି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଅନ୍ୟତମ ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବରେ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ଓ ସମାଜସେବୀ ରାଜକୁମାର ଗୋୱାଲା ଉପସ୍ଥିତ ହୋଇ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଓ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ 

ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପ୍ରତୀକ ଧର୍ମଘଟ

ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପ୍ରତୀକ ଧର୍ମଘଟ

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼, ୪।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ) -କ୍ୟାଡର ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ହାରରେ ଡିଏସିପି ପ୍ରଦାନ, ଠିକା ଓ ଅସ୍ଥାୟୀ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସ୍ଥାୟୀ ନିଯୁକ୍ତି ଆଦି ୮ଦଫା ଦାବି ନେଇ ଓଡିଶା ମେଡିକାଲ ସର୍ଭିସେସ ଆସୋସିଏଶନ୍‌ (ଓମସା) ପକ୍ଷରୁ ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀଠାରୁ ଡାକ୍ତରମାନେ 

ଆବାସିକ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ରାଶନ, ପ୍ରସାଧନ ସାମଗ୍ରୀ ଯୋଗାଣର ଠିକା ଅବଧି ଶେଷ:  ଠିକାଦାରଙ୍କୁ ଅହେତୁକ ଅନୁକମ୍ପା

ଆବାସିକ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ରାଶନ, ପ୍ରସାଧନ ସାମଗ୍ରୀ ଯୋଗାଣର ଠିକା ଅବଧି ଶେଷ: ଠିକାଦାରଙ୍କୁ ଅହେତୁକ ଅନୁକମ୍ପା

କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା, ୪।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଆଦିବାସୀବହୁଳ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ବ୍ଲକରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଛି ଏକାଧିକ ଆବାସିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ। ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବା ଓ ଏକ ଉତ୍ତମ ଶୈକ୍ଷିକ ବାତାବରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ଆବାସିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ଥାପନା କରାଯାଇଛି।

ଜିଲା ଶ୍ରମିକ ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ କେନ୍ଦୁପତ୍ର ଡିଏଫଓଙ୍କୁ ସ୍ମାରକପତ୍ର

ଜିଲା ଶ୍ରମିକ ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ କେନ୍ଦୁପତ୍ର ଡିଏଫଓଙ୍କୁ ସ୍ମାରକପତ୍ର

ଦେବଗଡ଼,୪।୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର)- ୧୯୭୩ ମସିହାରୁ ଦେବଗଡ ଜିଲାରେ ବନବିଭାଗ (କେନ୍ଦୁପତ୍ର) ତରଫରୁ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାମରେ କେନ୍ଦୁପତ୍ର ପାଇଁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଗୋଛା କଟେଇ, ରିପ୍ୟାର୍‌, ମେଂଟେନ୍ସସ ଏବଂ ଡ୍ରାଇିଂ ଷ୍ଟୋରେଜ୍‌ ବାବଦରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଉଛି।

ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାରେ ହାଇକୋର୍ଟ ବେଞ୍ଚ ପ୍ରସଙ୍ଗ: ୨ ଘଣ୍ଟା  ପାଇଁ କଚେରି ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା

ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାରେ ହାଇକୋର୍ଟ ବେଞ୍ଚ ପ୍ରସଙ୍ଗ: ୨ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ କଚେରି ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା

ଦେବଗଡ଼, ୪।୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର)- ୨୦୦୬ ମସିହାରୁ ୧୨ ବର୍ଷ ହେବ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାରେ ହାଇକୋର୍ଟର ଏକ ସ୍ଥାୟୀ ବେଞ୍ଚ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦାବି ପାଇଁ ଚାଲି ଆସୁଥିବା ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ତୀବ୍ରତର କରିବା ପାଇଁ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା କ୍ରିୟାନୁଷ୍ଠାନ କମିଟିର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ତଥା ଆହ୍ବାନ କ୍ରମେ ଏହାକୁ ସମର୍ଥନ 

ପ୍ରାଣୀ ସମ୍ପଦ ବିଭାଗ ତରଫରୁ କୁକୁଡା ଛୁଆ ବଣ୍ଟନ

ପ୍ରାଣୀ ସମ୍ପଦ ବିଭାଗ ତରଫରୁ କୁକୁଡା ଛୁଆ ବଣ୍ଟନ

ତୁଣ୍ଡଲା,୩।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କେସିଙ୍ଗା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ତୁଣ୍ଡଲା ପଶୁଧନ ବିକାଶ କେନ୍ଦ୍ରଠାରେ କୁକୁଡା ଛୁଆ ବଣ୍ଟନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବୁଧବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

କ୍ଲଷ୍ଟରସ୍ତରୀୟ ଶିଶୁ ମହୋତ୍ସବ ସୁରଭି

କ୍ଲଷ୍ଟରସ୍ତରୀୟ ଶିଶୁ ମହୋତ୍ସବ ସୁରଭି

କେସିଙ୍ଗା,୩।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କେସିଙ୍ଗା ବ୍ଲକ କାଣ୍ଡେଲ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବୁଧବାର କ୍ଲଷ୍ଟରସ୍ତରୀୟ ଶିଶୁ ମହୋତ୍ସବ ସୁରଭି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଉକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ କାଣ୍ଡେଲ କ୍ଲଷ୍ଟର ଅଧୀନ ୧୧ଟି ବିଦ୍ୟାଳୟ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଯୋଗଦେଇଥିଲେ । 

ପଥପ୍ରାନ୍ତ ନାଟକ ପ୍ରଦର୍ଶନ

ପଥପ୍ରାନ୍ତ ନାଟକ ପ୍ରଦର୍ଶନ

ସେରଗଡ଼,୩।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ନର୍ଲା ବ୍ଲକ ସେରଗଡ଼ଠାରେ ବୁଧବାର ଜିଲା ଜଳ ଓ ମିଶନ ତରଫରୁ ପକ୍ଷରୁ ପଥପ୍ରାନ୍ତ ନାଟକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ନାଟକ ମାଧ୍ୟମରେ ଜଳ ପରିମଳ ଓ ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା ଏବଂ ପାଇଖାନାର ସୁଫଳ ଉପରେ କଳାକାରମାନେ ଅଭିନୟ କରି ଲୋକଙ୍କୁ ବୁଝାଇଥିଲେ। 

ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀରେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଫଳ ବଣ୍ଟନ କଲେ ବିଜେଡ଼ି କର୍ମୀ

ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀରେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଫଳ ବଣ୍ଟନ କଲେ ବିଜେଡ଼ି କର୍ମୀ

କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା,୩।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ବିଜେଡ଼ି ପକ୍ଷରୁ ମଙ୍ଗଳବାର କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳନ କରାଯାଇଛି । 

ଓଡିଶା ସ୍କୁଲ ଶିକ୍ଷକ କର୍ମଚାରୀ ସଂଘ ମିଳିତ ମଞ୍ଚର ୧୨ଘଣ୍ଟିଆ ଧାରଣା

ଓଡିଶା ସ୍କୁଲ ଶିକ୍ଷକ କର୍ମଚାରୀ ସଂଘ ମିଳିତ ମଞ୍ଚର ୧୨ଘଣ୍ଟିଆ ଧାରଣା

ସୁୁନ୍ଦରଗଡ,୩।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଓଡିଶା ସ୍କୁଲଶିକ୍ଷକ କର୍ମଚାରୀ ସଂଘ ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା ଶାଖା ପକ୍ଷରୁ ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀ ଅବସରରେ ୭ଦଫା ଦାବି ନେଇ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ୧୨ଘଣ୍ଟିଆ ବନ୍ଦ ଧାରଣା ଦେଇଛନ୍ତି।

କୌସଲ ଫେରୋ ମେଟାଲ୍ସ ତରଫରୁ ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀ

କୌସଲ ଫେରୋ ମେଟାଲ୍ସ ତରଫରୁ ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀ

ସୁନ୍ଦରଗଡ,୩।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କୌସଲ ଫେରୋ ମେଟାଲ୍ସ ତରଫରୁ ମହାତ୍ମାଗାନ୍ଧୀଙ୍କର ୧୫୦ତମ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି । 

ଘରଡିହ ପ୍ରଦାନରେ ସରକାରୀ ପ୍ରତାରଣା: ଭୂମିହୀନ ପାଇଥିବା ଜମି ଉପରେ ଠିଆ ହୋଇଛି ଫରେଷ୍ଟ ଅଫିସ

ଘରଡିହ ପ୍ରଦାନରେ ସରକାରୀ ପ୍ରତାରଣା: ଭୂମିହୀନ ପାଇଥିବା ଜମି ଉପରେ ଠିଆ ହୋଇଛି ଫରେଷ୍ଟ ଅଫିସ

ବୀରମହାରାଜପୁର,୩।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁର ତହସିଲ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଖଣ୍ଡହତା ଗ୍ରାମର ୧୭ ଗରିବ ପରିବାର ୩ବର୍ଷ ୩ମାସ ତଳେ ଘରଡିହ ପଟ୍ଟା ପାଇଥିଲେ ବି ଅଦ୍ୟାବଧି ସେହି  ଜମିରେ ପାଦ ଥାପି ପାରି ନ ଥିବା ଭଳି ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ସାମନାକୁ ଆସିଛି । 

ଲାଞ୍ଜିବେର୍ଣ୍ଣା ଖଣିର ପରିବେଶ ମଞ୍ଜୁରୀ ଜନଶୁଣାଣି ବେଳେ ଉତ୍ତେଜନା

ଲାଞ୍ଜିବେର୍ଣ୍ଣା ଖଣିର ପରିବେଶ ମଞ୍ଜୁରୀ ଜନଶୁଣାଣି ବେଳେ ଉତ୍ତେଜନା

ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର,୩।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ): ରାଜଗାଙ୍ଗପୁରଠାରେ ଥିବା ଓସିଏଲ୍‌ ସିମେଣ୍ଟ କାରଖାନାର ଲାଞ୍ଜିବେର୍ଣ୍ଣାଠାରେ ଥିବା ଚୁନ ପଥର ଖଣିର ସମ୍ପ୍ରସାରଣକୁ ବୁଧବାର  ଝଗରପୁରଠାରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଜନଶୁଣାଣି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଛି।

ଦେବଗଡ କଲେଜ ନିର୍ବାଚନ ବାତିଲ ଘଟଣା: ଧାରଣାରେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ଦେବଗଡ କଲେଜ ନିର୍ବାଚନ ବାତିଲ ଘଟଣା: ଧାରଣାରେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ଦେବଗଡ,୩।୧୦(ସ.ପ୍ର.): ଦେବଗଡ କଲେଜ ନିର୍ବାଚନ ବାତିଲ ଘଟଣାରେ ବୁଧବାର କଲେଜ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣାରେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନେ ବସିଛନ୍ତି । 

ସ୍ବାର୍ଥାନ୍ବେଷୀ ନେତା ପାଣି ପଞ୍ଚାୟତକୁ ଗୋଳିଆ କରୁଛନ୍ତି

ସ୍ବାର୍ଥାନ୍ବେଷୀ ନେତା ପାଣି ପଞ୍ଚାୟତକୁ ଗୋଳିଆ କରୁଛନ୍ତି

ନୂଆପଡ଼ା ଅଫିସ,୩।୧୦: ଆଜିକୁ ୧୦ ବର୍ଷ ହେବ ଜୋଙ୍କ ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପରୁ ପାଣିର ସୁଷମ ବଣ୍ଟନ ହେଉଛି । ଚାଷୀମାନେ ସୁରୁଖୁରୁରେ ପାଣି ପାଇ ଚାଷ କରୁଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତିରେ ସୁଧାର ଆସୁଛି । 

ଡିସେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ବାହ୍ୟମଳମୁକ୍ତ ଜିଲା କରାଯିବ

ଡିସେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ବାହ୍ୟମଳମୁକ୍ତ ଜିଲା କରାଯିବ

ନୂଆପଡ଼ା ଅଫିସ,୩।୧୦: ନୂଆପଡ଼ା ଜିଲାବାସୀ ସଚେତନ ହେଲେଣି। ସ୍ବଚ୍ଛତା ଅଭିଯାନର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଅଙ୍ଗେ ନିଭାଇଲେଣି।

ମା’ ଲଙ୍କେଶ୍ୱରୀଙ୍କ ଖଣ୍ଡାବସା ପର୍ବ ସମ୍ପନ୍ନ,ଆଲୋକମାଳାରେ ଝଲସିଲା ସହର

ମା’ ଲଙ୍କେଶ୍ୱରୀଙ୍କ ଖଣ୍ଡାବସା ପର୍ବ ସମ୍ପନ୍ନ,ଆଲୋକମାଳାରେ ଝଲସିଲା ସହର

ଜୁନାଗଡ,୩।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ପୁରାତନ ରାଜଧାନୀ ଜୁନାଗଡ ସହରରେ ମା’ ଲଙ୍କେଶ୍ୱରୀଙ୍କ ଖଣ୍ଡାବସା ପର୍ବ ମଙ୍ଗଳବାର ମହାସମାରୋହରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

୯୭,୭୨୯ଙ୍କୁ ସାମିଲ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ

୯୭,୭୨୯ଙ୍କୁ ସାମିଲ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ

ଭବାନୀପାଟଣା,୩।୧୦ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଅକ୍ଟୋବର ୨ତାରିଖ ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀ ଅବସରରେ ରାଜ୍ୟରେ ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଓଡିଶାର ନିଜସ୍ବ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାକୁ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରାଯାଇଛି । 

ଦୁତିଆ ଓଷାରେ ଅଘଟଣ: ସାନ ଭାଇକୁ କୁଅରେ ଫିଙ୍ଗି ହତ୍ୟା କଲେ ବଡ଼ ଭାଇ

ଦୁତିଆ ଓଷାରେ ଅଘଟଣ: ସାନ ଭାଇକୁ କୁଅରେ ଫିଙ୍ଗି ହତ୍ୟା କଲେ ବଡ଼ ଭାଇ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୩।୧୦: ଶିଶୁପୁତ୍ରର ଦୀର୍ଘାୟୁ କାମନା କରି  ମା’ ପୁଅ ପାଇଁ ଦୁତିଆ ଓଷା କରିଥିଲେ । ଏଥିପାଇଁ ପୂଜାସ୍ଥଳିକୁ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ। ମାତ୍ର ପୂଜା ସାରି ଘରକୁ ଫେରିବାବେଳେ ଘରେ ଆଉ ଶିଶୁପୁତ୍ର ନ ଥିଲେ। ଦେଢ଼ଶୁର ପୁଅ ଶିଶୁପୁତ୍ରଙ୍କୁ ଏକ କୂଅରେ ଫିଙ୍ଗି ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। ବରଗଡ଼ ଜିଲା ସଦର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଧଉଁରାଖନ୍ଦା ଗ୍ରାମରେ ମଙ୍ଗଳବାର ରାତିରେ ଏଭଳି ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି।

ମା’ ଭୈରବୀଙ୍କ ପୀଠରେ ଷୋଳପୂଜା ଆରମ୍ଭ

ମା’ ଭୈରବୀଙ୍କ ପୀଠରେ ଷୋଳପୂଜା ଆରମ୍ଭ

ପୁରୁଣାକଟକ,୩।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.):ମଙ୍ଗଳବାରଠାରୁ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଶକ୍ତିପୀଠରେ ଷୋଳପୂଜା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ବୌଦ୍ଧ ଜିଲା ର ଆରାଧ୍ୟା ଦେବୀ ମା’ ଭୈରବୀଙ୍କ ପୀଠରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ପୂଜା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ସକାଳୁ ମା’ଙ୍କ ନିକଟରେ ରୀତିନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରାଯାଇଥିଲା। ଅପରାହ୍ନ ୪ଟାରେ ଛତ୍ରି, ଘଣ୍ଟଘଣ୍ଟା, ଢୋଲ ବାଦ୍ୟ ସହ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନେ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ବାହାରି ମା’ଙ୍କ ପାଟଖଣ୍ଡା ଓ ବିଜେ ପ୍ରତିମା ନେଇ ପୁରୁଣାକଟକ ବଜାର ପରିକ୍ରମା କରି ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ରାସ୍ତାର ଦୁଇ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରେ ପୂର୍ଣ୍ଣକୁମ୍ଭ ବସାଯାଇ ମା’ଙ୍କୁ ସ୍ବାଗତ କରାଯାଇଥିଲା।

ଚିକିସତ୍ା ଲାଗି ଟଁକା ବାଧକ୍‌

ଚିକିସତ୍ା ଲାଗି ଟଁକା ବାଧକ୍‌

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୩।୧୦-ବରଗଡ଼ ଜିଲା ପାଇକମାଲ ଥାନା ଅଧିନ୍‌ ପୁରେନା ଗଁାର ମା’ ସୁରେଖା ଆର୍‌ ବାପ୍‌ ହେମନ୍ତ ଡନସନାକଁର ଝି ଉଷାରାଣୀ(୧୦)। ଏହେଦେ ଗଁା ସ୍କୁଲ୍‌ରେ ସେ ପଁଚମ୍‌ ପଢ଼ୁଛନ୍‌। ଜନମ୍‌ରୁ ସେ ୬ ବଛର ତକ୍‌ ନିରୁଜ୍‌ ଥିଲେ। ଯେତେବେଲେ ଉଷାରାଣୀକେ ୬ ବଛର ଡେଗ୍‌ଲା ତାରପରେ ତାକର ଭୁଜ୍‌ନି ଗୁଡେ ଦଏବାତ୍‌ ପକ୍ଷାଘାତ୍‌ ହେଲା। ସେ ଆର୍‌ ଚଲାବୁଲା କରି ନାଇଁ ପାର୍‌ଲେ। ଚିକିସତ୍ା ଲାଗି ପରିବାର ଲୋକ୍‌ ପାଇକମାଲ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରନୁ ମୂଲ୍‌ କରି ନୂଆପଡା, ପଦ୍ମପୁର, ଖରିଆର, ବରଗଡ଼, ବୁର୍ଲା, ରାୟପୁର, ଭୁବନେଶ୍ୱର ଲେଖେଁ ବଡବଡ ଜାଗାକେ ନେଇ ଚିକିସତ୍ା କରାଲେ। ତାକର ଚିକିସତ୍ାରେ ଲକ୍ଷାଧିକ୍‌ ଟଁକା ବି ଖରଚ୍‌ କଲେ।