ସମ୍ବଲପୁର

ସ୍କୁଲ ଛାତ୍ରଙ୍କ ହାତ ଭାଙ୍ଗିବା ଘଟଣା: ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ ନିଲମ୍ବିତ

ସ୍କୁଲ ଛାତ୍ରଙ୍କ ହାତ ଭାଙ୍ଗିବା ଘଟଣା: ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ ନିଲମ୍ବିତ

ସୋନପୁର/ସିଂଘିଯୁବା,୧୦।୭(ନି.ପ୍ର./ଡି.ଏନ.ଏ.) ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବିନିକା ବ୍ଲକ ସିଂଘିଯୁବା ୟୁଜିଏମଇ ସ୍କୁଲର ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ର ନିତ୍ୟାନନ୍ଦ ସାହୁ(୧୩) ଗତ ୬ତାରିଖରେ ସ୍କୁଲ ଛାତରୁ ଖସି ପଡିଥିଲେ। ପୂର୍ବାହ୍ନ ସାଢେ ୧୦ଟାରେ ସେ ଖେଳୁଥିବା ସମୟରେ ଏହି ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା।

ଜାତୀୟ ଜୁଡୋ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ରୌପ୍ୟ ଜିତିଲେ ଜ୍ୟୋତିପ୍ରକାଶ

ଜାତୀୟ ଜୁଡୋ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ରୌପ୍ୟ ଜିତିଲେ ଜ୍ୟୋତିପ୍ରକାଶ

ସୋନପୁର,୧୦।୭(ନି.ପ୍ର.) କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସଂଗଠନର ୪୯ତମ ଜାତୀୟ କ୍ରୀଡା ଯୁଡୋ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ରୌପ୍ୟ ପଦକ ଜିତି ନିଜ ଜିଲା ତଥା ରାଜ୍ୟର ଗୌରବ ବଢାଇଛନ୍ତି ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ସହରର ଜ୍ୟୋତିପ୍ରକାଶ କର। ଗତ ୩୦ଜୁନ୍‌ରୁ ୪ଜୁଲାଇ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ମଥୁରାଠାରେ ହୋଇଥିବା ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଭାରତର ୨୫ଟି ରିଜିଅନର ଖେଳାଳି ଭାଗ ନେଇଥିଲେ।

ଚାଷୀ ଓ ଚାଷ ସମସ୍ୟା ନେଇ କଂଗ୍ରେସର ସ୍ମାରକପତ୍ର

ଚାଷୀ ଓ ଚାଷ ସମସ୍ୟା ନେଇ କଂଗ୍ରେସର ସ୍ମାରକପତ୍ର

ସୋନପୁର,୧୦।୭(ନି.ପ୍ର.) ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲାର ଚାଷୀ ଓ ଚାଷ ସମସ୍ୟା ନେଇ କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ସୋମବାର ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ସ୍ମାରକପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି ।

ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ପାଠ ପଢାଇଲେ ଜିଲାପାଳ

ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ପାଠ ପଢାଇଲେ ଜିଲାପାଳ

ସୋନପୁର,୧୦।୭(ନି.ପ୍ର.) ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲାପାଳ ଦାଶରଥି ଶତପଥୀଙ୍କୁ ସୋମବାର ଶିକ୍ଷକ ଭୂମିକାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ତରଭା ବ୍ଲକରେ ଜନ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣି ସାରି ଫେରିବା ରାସ୍ତାରେ ଜିଲାପାଳ ଶିବତୁଲା ସରକାରୀ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଯାଇଥିଲେ।

ବଲାଙ୍ଗୀର ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟିରେ ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ: କଥା ବଡବଡ, କାମ୍‌ ଲଡ୍‌ବଡ

ବଲାଙ୍ଗୀର ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟିରେ ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ: କଥା ବଡବଡ, କାମ୍‌ ଲଡ୍‌ବଡ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୧୦ା୭ ରାଜ୍ୟର ଏକ ପୁରୁଣା ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି ଭାବେ ବଲାଙ୍ଗୀର ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି ପରିଚିତ ା ଏହା ସହିତ ବଲାଙ୍ଗୀର ସହର ରାଜ୍ୟର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଜନାବଦ୍ଧ(ପ୍ଳାନିଂ) ସହର ଭାବେ ପରିଚିତ। ଏଠାକାର ବର୍ଷାଜଳ ପରିଚାଳନା, ଜଳାଶୟ ଜଳଭର୍ତ୍ତି ଓ ନିଷ୍କାସନ୍‌, ଡ୍ରେନେଜ୍‌ ସିଷ୍ଟମ ଗୋଟିଏ ସମୟରେ ବେଶ୍‌ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଥିଲା।

କୃଷିଋଣ ଛାଡ ଦାବି ଜୋର ଧରୁଛି

କୃଷିଋଣ ଛାଡ ଦାବି ଜୋର ଧରୁଛି

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୯ା୭(ଡି.ଏନ.ଏ.): କୃଷି ଋଣ ଛାଡ ସହ ଚାଷୀଙ୍କ ସମସ୍ୟା ସମ୍ବଳିତ ୫ଦଫା ଦାବି ନେଇ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁର ଉପଖଣ୍ଡର ଚାଷୀକୂଳ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଓହ୍ଲାଇଛନ୍ତି। କୃଷକ ବିକାଶ ପରିଷଦର ଆହ୍ବାନକ୍ରମେ ସୋମବାର କୃଷକ ସମନ୍ବୟ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ଏଠାରେ ଏକ ଚାଷୀ ସମାବେଶ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଚାଷୀମାନେ ପ୍ଲାକାର୍ଡ ସହ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରରୁ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ବାହାରିଥିଲେ। ବସ୍ତି ପରିକ୍ରମା ଶେଷରେ ଉପଖଣ୍ଡ ମୁଖ୍ୟାଳୟକୁ ଯାଇ ସେଠାରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦଶନ କରିଥିଲେ।

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂଯୋଗ ମନ୍ଥରତା ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂଯୋଗ ମନ୍ଥରତା ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ

ଟିଟିଲାଗଡ, ୯ା୭(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଟିଟିଲାଗଡ ବ୍ଲକ ସଭାଗୃହରେ ସୋମବାର ଡିଷ୍ଟ୍ରିକ୍ଟ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ କୋର୍ଡିନେସନ ଏଣ୍ଡ ମନିଟରିଙ୍ଗ କମିଟି(ଦିଶା)ର ଏକ ବୈଠକ ଚେୟାରମ୍ୟାନ ତଥା ଏମ୍‌ପି କଲିକେଶ ନାରାୟଣ ସିଂଦେଓଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବିଧାୟିକା ଟୁକୁନୀ ସାହୁ, ଜିଲା ପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଭାରତୀ ମହାନନ୍ଦ, ଜିଲାପାଳ ଅରିନ୍ଦମ ଡାକୁଆ, ପିଡି ଡିଆରଡିଏ ମହେଶ୍ୱର ସ୍ବାଇଁ ତଥା ଲୋକପ୍ରତିନିଧି ବୈଠକରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ବୈଠକରେ ଏମ୍‌ପି ସିଂଦେଓ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମଗୁଡିକର ସମୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ।

ଫସଲ ବୀମା ପାଇଁ ତହସିଲ ଅଫିସ ଘେରାଉ

ଫସଲ ବୀମା ପାଇଁ ତହସିଲ ଅଫିସ ଘେରାଉ

ଗୁଡ଼ଭେଲା,୯ା୭(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଗତ ବର୍ଷ ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଗୁଡ଼ଭେଲା ବ୍ଳକ ଅର୍ନ୍ତଗତ ନୂଆପଡ଼ା ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତରେ ମରୁଡ଼ି ଆଶଙ୍କା ଦେଖାଦେଇଛି। ଚାଷୀ ତଳିତଳାନ୍ତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଫସଲ ବୀମା ଦିଆଯାଇନାହିଁ। ଏହାର ପ୍ର୍ରତିବାଦରେ ସୋମବାର ଚାଷୀମାନେ ତୁଷୁରା ତହସିଲ ଅଫିସ ଘେରାଉ କରିବା ସହ ତହସଲଦାର ଚନ୍ଦ୍ରମଣୀ ନାଗଙ୍କୁ ଏକ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ।

ରେଳପଥ ଦୋହରୀକରଣରେ ବିସ୍ଥାପନ ଚିନ୍ତା

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୯।୭: ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥର ସମ୍ବଲପୁର ରେଳ ଡିଭିଜନ ଅଧୀନ ସମ୍ବଲପୁର-ବଲାଙ୍ଗୀର ରେଳପଥର ଦୋହରୀକରଣ ପାଇଁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଚାଲିଛି । ଏଥିପାଇଁ ବରଗଡ଼ ରୋଡ଼ ରେଳଷ୍ଟେଶନ ସନ୍ନିକଟ ଶାନ୍ତିପଡ଼ାର ବାସିନ୍ଦା ବିସ୍ଥାପିତ ହେବେ । ଏ ନେଇ ରେଳ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସମ୍ପୃକ୍ତ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ଉଚ୍ଛେଦ ନୋଟିସ ଜାରି କରାଯାଇଛି। ଏହି ନୋଟିସ ପାଇବା ପରେ ପଡ଼ାବାସୀଙ୍କ ଉପରେ ଚଡକ ପଡିଛି । ସମସ୍ତେ କୁଲି, ମଜୁରିଆ ଶ୍ରେଣୀର ହୋଇଥିବାରୁ ଉଚ୍ଛେଦ ପରେ କେଉଁଠାରେ ଆଶ୍ରୟ ନେବେ, ସେ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ ହୋଇ ପଡ଼ିଛନ୍ତି ।

ମୋହିତ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଘଟଣା: ୫ବର୍ଷ ପରେ ବି ପୋଲିସର ହାତ ଖାଲି

ଖଡିଆଳ,୯।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.): ନୂଆପଡା ଜିଲା ଖଡିଆଳ ଥାନା ଲଛିପୁର ଗାଁର ଗୋପାଳ ସତନାମିଙ୍କ ୧୦ ବର୍ଷର ପୁଅ ମୋହିତ ସତନାମିଙ୍କୁ ଅତି ନିର୍ମମ ଭାବେ ହତ୍ୟା କରିବାର ଘଟଣା ଦେଖୁ ଦେଖୁ ୫ବର୍ଷ ବିତିଗଲା ।

ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ଅପରାଧି ଗିରଫ

ଖଡିଆଳ,୯।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଖଡିଆଳ ପୋଲିସ ରବିବାର ଏକ ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ଅପରାଧିକୁ ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି । ଗିରଫ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଜଣଙ୍କ ହେଲେ ରଞ୍ଜିତ ତାଣ୍ଡି (୩୦) । ସେ

ମହିଳାଙ୍କ ବିକାଶ ପାଇଁ ଚିନ୍ତନ ବୈଠକ

ମହିଳାଙ୍କ ବିକାଶ ପାଇଁ ଚିନ୍ତନ ବୈଠକ

ଜୁନାଗଡ,୯।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଜୁନାଗଡ ସହର ଟାଉନହଲଠାରେ ସୋମବାର ମହିଳାଙ୍କ ବିକାଶ ପାଇଁ ଚିନ୍ତନ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବିଜେଡି ମହିଳା ମୋର୍ଚ୍ଚା ଜିଲା ସଭାନେତ୍ରୀ କଲ୍ୟାଣୀ ନାଏକଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକରେ ଅତିଥି ଭାବେ ଜୁନାଗଡ ବିଧାୟକ ଦିବ୍ୟ ଶଙ୍କର ମିଶ୍ର, ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସଚିବ ସୁଜିତ ସେଠ୍‌, ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ବିକାଶ ପରିଷଦ ସଦସ୍ୟ ମାଣିକ୍ୟ ନାଏକ, ବିଜେଡି ଯୁବ ନେତା ହିମାଶୁଂ ଶେଖର ବରାଡ, ବିଜେଡି ବ୍ଲକ ସଭାନେତ୍ରୀ ମନିଷା ସାହୁ, ଜୁନାଗଡ ନଗର ସଭାନେତ୍ରୀ ମନୋରମା ମହାଲିକ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ।

ନକଟିଗୁଡା ଗ୍ରାମବାସୀ ବିଡିଓଙ୍କୁ ଫେରାଦ

ନକଟିଗୁଡା ଗ୍ରାମବାସୀ ବିଡିଓଙ୍କୁ ଫେରାଦ

ଜୁନାଗଡ,୯।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଜୁନାଗଡ ବ୍ଲକ ନକଟିଗୁଡା ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ପୋଖରୀଗୁଡିକର ପୁନରୁଦ୍ଧାର କରିବା ଦାବି ନେଇ ସୋମବାର ନକଟିଗୁଡା ଗ୍ରାମବାସୀ ଜୁନାଗଡ ବିଡିଓ ପରମବ୍ରହ୍ମ ଯୋଷୀଙ୍କୁ ଫେରାଦ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନେ ଏ ବିଷୟରେ ବିଡିଓଙ୍କୁ ଏକ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ନକଟିଗୁଡା ଗ୍ରାମ ଭିତରେ ଥିବା ପୋଖରୀଗୁଡିକ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ହେବ ବ୍ୟବହାର ଉପଯୋଗୀ ନ ହୋଇ ପରିତ୍ୟକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ପଡିରହିଛି।

ଧର୍ମଗଡଠାରେ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଜନ ଶୁଣାଣି

ଧର୍ମଗଡଠାରେ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଜନ ଶୁଣାଣି

ଧର୍ମଗଡ,୯।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଧର୍ମଗଡ ବ୍ଲକ କନଫରେନ୍ସ ହଲ୍‌ଠାରେ ସୋମବାର ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଜନଶୁଣାଣି ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଶିବିରରେ ଧର୍ମଗଡ ଉପଖଣ୍ଡ ସମସ୍ତ ୬ଟି ବ୍ଲକରୁ ଆସିଥିବା ଲୋକମାନେ ନିଜର ସମସ୍ୟା ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଜଣାଇଥିଲେ ।

ମଦ କୋଠି, ସଟ୍ଟା ଖେଳ ବନ୍ଦ ପାଇଁ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରଶାସନ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ

ମଦ କୋଠି, ସଟ୍ଟା ଖେଳ ବନ୍ଦ ପାଇଁ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରଶାସନ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ

ଧର୍ମଗଡ,୯।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଧର୍ମଗଡ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବୋଡେନ ଗ୍ରାମରେ ମଦ କୋଠି ଏବଂ ସଟ୍ଟା ଖେଳ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ଗ୍ରାମର ବିଭିନ୍ନ ନାରୀ ସଙ୍ଗଠନ ସମେତ ଶତାଧିକ ମହିଳା ସୋମବାର ଧର୍ମଗଡ ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଘରୋଇ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୮ ଆହତ

ଘରୋଇ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୮ ଆହତ

ରେଢ଼ାଖୋଲ,୯।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.) ରେଢ଼ାଖୋଲ ଥାନା ୫୫ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ବେତଗଡ଼ ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ରବିବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଏକ ଘରୋଇ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ (ନଂ.ଓଆର୦୫-ୟୁ-୯୨୯୮) ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ୮ଯାତ୍ରୀ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନେ ହେଲେ କଟକ ସାଲେପୁରର ନିରଞ୍ଜନ ବାରିକ (୩୩), ଢେଙ୍କାନାଳର ଲକ୍ଷ୍ମୀପ୍ରିୟା ରାଉତ (୨୨), ଅରବିନ୍ଦ ମହାପାତ୍ର(୩୦), ଯାଜପୁର ରୋଡର ନିର୍ମଳ ଚନ୍ଦ୍ର ଭୁୟାଁ (୪୨), କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ାର କାଳନ୍ଦୀଚରଣ ମୁଦୁଲି(୩୫), ରଶ୍ମିରଞ୍ଜନ ଧଳ(୩୮), ଝାରସୁଗୁଡ଼ାର ମାନସ ମହାପାତ୍ର(୨୭) ଓ କର୍ଣ୍ଣ ପରିଡ଼ା (୩୮)।

ହେପି ହେଣ୍ଡସ୍‌ ସ୍କୁଲର ଦ୍ୱିତୀୟ ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ

ହେପି ହେଣ୍ଡସ୍‌ ସ୍କୁଲର ଦ୍ୱିତୀୟ ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ

ବିନିକା/ସିଂଘିଯୁବା,୯।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ବିନିକା ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟଠାରେ ହେପି ହେଣ୍ଡସ୍‌ ସ୍କୁଲର ଦ୍ୱିତୀୟ ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ଧୁମ୍‌ଧାମରେ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ରୁରାଲ ଲାଇଫ୍‌ ଲାଇନ୍‌ ଟ୍ରଷ୍ଟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାମଜୀ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ଉତ୍ସବରେ ବଲାଙ୍ଗୀର ଲୋକସଭା ସାଂସଦ କଳିକେଶ ନାରାୟଣ ସିଂଦେଓ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି, ବିନିକା ନଗରପାଳ ମମତା ମିଶ୍ର, ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ଜୁନିୟର କଲେଜ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ବିଶ୍ୱନାଥ ପଣ୍ଡା, ରାଜ୍ୟ ମୂକ ବଧିର ଶିକ୍ଷା ଅନୁଷ୍ଠାନର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ଅଧିକାରୀ ବିଜୟ କୁମାର ପରିଡ଼ା, ଅନ୍ତର୍ଜାତକ ମୂକ ବଧିର ଓ ସାଂକେତିକ ଭାଷା ୟୁନାଇଟେଡ଼ କିଙ୍ଗଡ଼ମ୍‌ର ପ୍ରଫେସର ଅଲରାଇକ ଜେସନ୍‌, ବିନିକା ତହସିଲଦାର ଅଲେଖ ଘୁଟା ପ୍ରମୁଖ ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ଆପରାଧିକ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର ଉଦ୍ୟମ : ମହିଳା ଗିରଫ

ସିଂଘିଯୁବା,୯।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ଅଜଣା, ଅଶୁଣା ଜଣେ ମହିଳା ହଠାତ୍‌ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଘରକୁ ପଶି ଆସି ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ପରିବାର ଲୋକେ ଭୟଭୀତ ହୋଇ ଚିତ୍କାର କରିବାରୁ ପଡ଼ିଶା ଲୋକେ ମହିଳାଙ୍କୁ କାବୁ କରି ପୋଲିସ ଜିମା ଦେଇଛନ୍ତି। ମହିଳାଜଣକ କୌଣସି ଅପରାଧ ଘଟାଇବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଆସିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ଆବାସିକ ଛାତ୍ରୀ ନିବାସରେ ଦିଆଯାଉଛି ବାସିଖାଦ୍ୟ :  ୮ ଅନ୍ତୋବାସୀ ଝାଡ଼ାବାନ୍ତିରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ

ଆବାସିକ ଛାତ୍ରୀ ନିବାସରେ ଦିଆଯାଉଛି ବାସିଖାଦ୍ୟ : ୮ ଅନ୍ତୋବାସୀ ଝାଡ଼ାବାନ୍ତିରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ

ପୁରୁଣାକଟକ, ୯।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ବୌଦ୍ଧ ଜିଲା ହରଭଙ୍ଗା ବ୍ଲକ ଆଡେଣିଗଡସ୍ଥିତ ଆଦିବାସୀ ହରିଜନ (ଏସ୍‌ସିଏସ୍‌ଟି) ଆବାସିକ ଛାତ୍ରୀ ନିବାସର ୮ ଜଣ ଛାତ୍ରୀ ରବିବାର ସକାଳେ ବାସିଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ଝାଡ଼ାବାନ୍ତି ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ହୋଇପଡିଥିଲା। ଏହି ଖବର ଜଣାପଡିବା ପରେ ହଷ୍ଟେଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ସେମାନଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ନିକଟସ୍ଥ ଆଡେଣିଗଡ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିଥିଲେ। ଚିକିତ୍ସା ପରେ ଅସୁସ୍ଥ ଛାତ୍ରୀମାନେ ଧୀରେ ଧୀରେ ଆରୋଗ୍ୟ ଲାଭ କରୁଥିବା ଡାକ୍ତରଖାନା ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡିଛି।

ରବିଋତୁ ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ନେଇ ବିବାଦ, ରହୁନି ତାଳମେଳ, ବଢ଼ୁଛି ସନ୍ଦେହ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ,୯।୭- ବରଗଡ଼ ଜିଲାରେ ଜୁନ୍‌ ୩୦ ତାରିଖରୁ ରବିଋତୁ ଧାନ କିଣାବିକା ଶେଷ ହୋଇଛି । ହେଲେ ଏଥର ଧାନ ସଂଗ୍ରହର ଧାର୍ଯ୍ୟଲକ୍ଷ୍ୟ ପୂରଣ ହୋଇନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ବିଗତବର୍ଷ ରବିଋତୁ ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ତୁଳନାରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅଧିକ ଧାନ ସଂଗୃହୀତ ହୋଇଛି । ଜିଲାର ଚାଷୀମାନେ କ୍ରମାଗତ କିଛିବର୍ଷ ହେଲା ଫସଲକ୍ଷତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । ଏଭଳି ସ୍ଥଳେ ସଂଗୃହୀତ ଧାନ ପରିମାଣ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇବା କଥା । ମାତ୍ର ବାସ୍ତବରେ ତାହା ପରିଲକ୍ଷିତ ହେଉ ନାହିଁ । ଗୋଟିଏ ପଟେ ଧାନ ସଂଗ୍ରହର ଧାର୍ଯ୍ୟଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ଆଶାତୀତଭାବେ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଉଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ସେହି ଧାର୍ଯ୍ୟଲକ୍ଷ୍ୟ ନ ଛୁଇଁଲେ ମଧ୍ୟ ବିଗତ ବର୍ଷ ଅପେକ୍ଷା ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ପରିମାଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ଏହାକୁ ନେଇ ସଚେତନ ଚାଷୀ ମହଲରେ ନାନା କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ା ଧାନ ସଂଗ୍ରହର ସ୍ବଚ୍ଛତା ନେଇ ନାନା ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ।

ପ୍ରେମ ପାଇଁ ଗୁଳିମାଡ଼

ପ୍ରେମ ପାଇଁ ଗୁଳିମାଡ଼

ସମ୍ବଲପୁର,୯।୭(ବ୍ୟୁରୋ)-ସମ୍ବଲପୁର ସହରରେ ରବିବାର ସକାଳୁ ପୁଣି ଥରେ ଗୁଳି ଫୁଟିଛି। କ୍ଷେତରାଜପୁର ଥାନା ଅଧୀନ ଷ୍ଟେଶନପଡା (ରେଲଓ୍ବେ କଲୋନୀ)ର ଗଣେଶ ଜଗଦଲା(୩୯)ଙ୍କୁ ଗୁଳି ମାରି ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଇଛି। ତାଙ୍କ ବାମ ଗୋଡ଼ରେ ଗୁଳି ବାଜିଛି । ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ତାଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି। ପ୍ରେମ ସମ୍ପର୍କକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଏପରି ଘଟଣା ଘଟିଥିବା ଏଠାରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଛି। ପୋଲିସ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ କରି ତନାଘନା ଚଳାଇଛି। ଅଭିଯୁକ୍ତ ଫେରାର ଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇପାରିନାହିଁ ବୋଲି ପୋଲିସ କହିଛି।

ମୁହଁ ଖୋଲିଲେ ମୁକ୍ତିକାନ୍ତ : ମିଥ୍ୟା ଆରୋପ ଲଗାଇ ତଡ଼ି  ଦେଇଥିଲେ ଜୁଏଲ

ମୁହଁ ଖୋଲିଲେ ମୁକ୍ତିକାନ୍ତ : ମିଥ୍ୟା ଆରୋପ ଲଗାଇ ତଡ଼ି ଦେଇଥିଲେ ଜୁଏଲ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୯।୭- ଦ୍ୱିତୀୟ ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ସେତୁ ନିର୍ମାଣ ଓ ଆଇଜିଏଚ୍‌କୁ ସୁପର ସ୍ପେଶିଆଲିଟି ହସ୍ପିଟାଲ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ତାଙ୍କ ରାଉରକେଲା ଗସ୍ତ କାଳରେ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ସେହି କଥା ମନେ ପକାଇ ଦେବାକୁ ଗତ ଏପ୍ରିଲ ୧୬ରୁ ପଦଯାତ୍ରାରେ ଦିଲ୍ଲୀ ଯାଇଥିବା ମୁକ୍ତିକାନ୍ତ ବିଶ୍ୱାଳ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭେଟି ନ ପାରି ଫେରି ଆସିଛନ୍ତି। ରବିବାର ସକାଳେ ମୁକ୍ତିକାନ୍ତ ରାଉରକେଲାରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ଅପରାହ୍ନରେ ସେକ୍ଟର-୪ସ୍ଥିତ ଏକ ହୋଟେଲରେ ଆୟୋଜିତ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ମୁକ୍ତିକାନ୍ତ ତାଙ୍କ ଦିଲ୍ଲୀ ରହଣି ସମୟର ତିକ୍ତ ଅନୁଭୂତି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି। ମୁକ୍ତିକାନ୍ତ କହିଛନ୍ତି, ଦୀର୍ଘ ୭୧ଦିନ ଧରି ଅନେକ ଝଡ଼ଝଞ୍ଜା ସହି ପାଦରେ ଚାଲି ଚାଲି ସେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। କେବଳ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କୁ ଭେଟି ଦ୍ୱିତୀୟ ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ସେତୁ ନିର୍ମାଣ ଓ ଆଇଜିଏଚ୍‌ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ତାଙ୍କ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି କଥା ମନେ ପକାଇ ଦେବାକୁ ପଦଯାତ୍ରା କରିଥିଲି। ଏନେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଏପ୍ରିଲ ୯ରେ ଲିଖିତ ଭାବେ ଅବଗତ କରାଇଥିଲି। ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ପହଞ୍ଚି ପ୍ରଥମେ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଏମ୍‌ପି ତଥା କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଜୁଏଲ ଓରାମକୁ ସାକ୍ଷାତ କରି ତାଙ୍କ ସହଯୋଗ ଲୋଡ଼ିଥିଲି। ହେଲେ ସେଠାରେ ତାଙ୍କ ଆଚାର ବ୍ୟବହାର ମତେ ଖୁବ କଷ୍ଟ ଦେଇଥିଲା। ତୁମେ କଂଗ୍ରେସ ଲୋକ। ତୁମକୁ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଏଠାକୁ ପଠାଇଛନ୍ତି। ମୋତେ ଅଧିକ ରାଜନୀତି ଶିଖାଅନି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ତୁମର ସାକ୍ଷାତ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ କହି ପରୋକ୍ଷରେ ମିଥ୍ୟାରୋପ ଲଗାଇ ଜୁଏଲ ମତେ ତଡ଼ି ଦେଇଥିଲେ। ପରେ ମୁଁ ନିରାଶ ନ ହୋଇ ଯନ୍ତରମନ୍ତରଠାରେ ଗୋଟିଏ ଦିନ ଓ ରାମଲୀଳା ମଇଦାନରେ ଦୁଇ ଦିନ ଅନଶନ କରିଥିଲି। ଶେଷରେ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ ମତେ ଉଠାଇ ନେଇ ଜୟପ୍ରକାଶ ନାରାୟଣ ହସ୍‌ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କଲା। ସେଠାରେ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ଦେଇ ଡାକ୍ତର ମତେ ଦୁର୍ବଳ କରିଦେଲେ। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ କହିଲା, ଉପରୁ ଚାପ ପଡ଼ୁଛି, ତୁରନ୍ତ ତୁମେ ଦିଲ୍ଲୀ ଛାଡ଼ି ପଳାଅ। ଏପରି ଅବସ୍ଥାରେ ବାବା ବଳିଆଙ୍କ ପରାମର୍ଶ କ୍ରମେ ମୁଁ ଅନଶନ ଭାଙ୍ଗିଲି ବୋଲି ମୁକ୍ତିକାନ୍ତ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି।

ଅଢ଼େମାସ୍‌ ଭିତ୍‌ରେ କୁଟ୍‌ମର ୩ ଝନ୍‌କର ମୁର୍‌ତୁ

ଅଢ଼େମାସ୍‌ ଭିତ୍‌ରେ କୁଟ୍‌ମର ୩ ଝନ୍‌କର ମୁର୍‌ତୁ

ଲୋଇସିଂହା, ୯।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଜନମ ହେଲେ ମୁର୍‌ତୁ ଅଛେ, ଇ କଥାଟା ସମକୁ ଜନା ଅଛେ। ବିଧିର ବିଧାନ୍‌କେ କେହି ବଦ୍‌ଲେଇ ନାଇଁ ପାରନ୍‌ କି ଅଟ୍‌କେଇ ନେପାରନ୍‌। ଏନ୍‌ତା ଗୁଟେ ଦୁଖଦ୍‌ ଘଟ୍‌ନା ସାମ୍‌ନାକେ ଆଇଛେ ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଲୋଇସିଂହା ବ୍ଲକ୍‌ କୁଟୁରାପାଲି ଗଁ।ରେ। ଗଁ।ର କୌଶଲ୍ୟା ଧରୁଆକଁର ଘରେ ଦୁଖର କଲା ବାଦଲ୍‌ ଛାଇଁଯାଇଛେ। ଶାଶୁ ମା’ର ଉତାରୁ ବିଦୁତ୍‌ ଆଘାତ୍‌ରେ ଆପ୍‌ନେ ଆର୍‌ ଗଲା ବୁଧୁବାର ବେଲ୍‌ବୁଡ଼େ ଶଶୁରକଁର ମୁର୍‌ତୁ ହେଇଛେ। ଗୁଟେ ପରିବାର୍‌ ଉପ୍‌ରେ ମହାବିପଦ୍‌ ମାଡ଼ି ଆଏଲା ଲେଖେନ୍‌ ଝନେ ପରେ ଝନେ ହେଇ ୩ ଝନ୍‌ ଚାଲିଗଲେନ। ହେଲେ ପଁନ୍‌ଚେତ୍‌ କି ବ୍ଲକ୍‌ ପର୍‌ଶାସନ୍‌ ତର୍‌ଫୁ ସହାଯ୍‌ ତ ଦୂରର୍‌ କଥା କାଣା ହେଲା ବଲି ବି ପଦେ କେହି ନାଇଁ ପଚ୍‌ରେଇ ଥିବାର ପରିବାର ଲୋକ୍‌ ଅଭିଯୋଗ୍‌ କରିଛନ୍‌।

ଘର୍‌ ତିଆରି ଟଁକା ନାଇଁ ପାଏବାର ହିତାଧିକାରୀ

ଘର୍‌ ତିଆରି ଟଁକା ନାଇଁ ପାଏବାର ହିତାଧିକାରୀ

ଲାଞ୍ଜିଗଡ଼,୯।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ସରକାର ଗରିବ୍‌, ଅସାହା, ନିଅଁ।ସି, ଆଦିବାସୀମାନ୍‌କର ଲାଗି ବହୁତ୍‌ଟେ ହିତ୍‌କର ଯୋଜ୍‌ନା କାଯ୍‌କାରି କରୁଛନ୍‌। ଇମାନ୍‌କୁ ମାହାଲିଆ ପକ୍କାଘର୍‌ ଯୁଗେଇ ଦେବାର ଲାଗି ବିଜୁ ପକ୍କାଘର, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜ୍‌ନାରେ କୋଟି କୋଟି ଟଁକା ଖରଚ୍‌ କରୁଛନ୍‌। ହେଲେ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଲାଞ୍ଜିଗଡ଼ ପଁନ୍‌ଚେତରେ ଇ ମହତ୍‌ ଯୋଜ୍‌ନା ସତେ ଯେନ୍‌ତା ବାଟ୍‌ବନା ହେଇଯାଇଛେ। ଅଭିଯୋଗ୍‌ ଅନ୍‌ସାରେ ୨୦୧୫-୧୬ ଆର୍‌ଥିକ୍‌ ବଛର୍‌ରେ ଲାଞ୍ଜିଗଡ଼ ଗଁାର ପ୍ରମୋଦ ମହାକୁଡ, ତୁଳସା ବାରିକ, ଦନାଦନ ବନ୍ଧପାରୀଆ, ଚିନ୍ତାମଣି ପାତ୍ର, କିର୍ତ୍ତି ଘଡ଼େଇ, ବଲ ପୂଜାରୀ, ଶିମାଞ୍ଚଳ ପାତ୍ର ଆର୍‌ ସୁଲୋଚନା ବାଣୁଆ ବିଜୁ ପକ୍କାଘର ଯୋଜ୍‌ନାରେ ଘର୍‌ ତିଆରି ଲାଗି କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ପାଇଥିଲେ।