ସମ୍ବଲପୁର

ମନୁଷ୍ୟକୃତ ଅବହେଳାରୁ ବିପଦରେ ହାତୀ ବଂଶ: ଝାରସୁଗୁଡ଼ାରେ ବର୍ଷକରେ ମଲେଣି ୯

ମନୁଷ୍ୟକୃତ ଅବହେଳାରୁ ବିପଦରେ ହାତୀ ବଂଶ: ଝାରସୁଗୁଡ଼ାରେ ବର୍ଷକରେ ମଲେଣି ୯

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୨୮।୧୦ -ହାତୀ ବଂଶର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ମାଧ୍ୟମରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଉଛି। କିନ୍ତୁ ଆମେ ହାତୀକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବାରେ କେତେ ସଫଳ ହୋଇଛୁ ତାହା ସମୀକ୍ଷା ସାପେକ୍ଷ। ଅବାଧ ଶିକାର, ଟ୍ରେନ୍‌ ଧକ୍କା, ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଘାତ ଭଳି ମନୁଷ୍ୟକୃତ ଅବହେଳା ଯୋଗୁ ହାତୀ ବଂଶ ଏବେ ବିପଦରେ। ଏହି ବିଶାଳ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁକୁ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାଇବାରେ ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ବିଭାଗ ବିଫଳ ହୋଇଛି। ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ବନଖଣ୍ଡରେ ହାତୀ ନ ଥିବାସ୍ଥଳେ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଏହି ଜିଲାରେ

୨ ଡକାୟତି ଘଟଣାରେ ୬ ଗିରଫ: ଦେଶୀ ପିସ୍ତଲ ଓ ୩୦୪ ଗ୍ରାମ ରୁପା ମିଳିଲା

୨ ଡକାୟତି ଘଟଣାରେ ୬ ଗିରଫ: ଦେଶୀ ପିସ୍ତଲ ଓ ୩୦୪ ଗ୍ରାମ ରୁପା ମିଳିଲା

ଟିଟିଲାଗଡ଼, ୨୮।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)
ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା  ଟିଟିଲାଗଡ଼ ଥାନା ଅଧୀନ ସିନ୍ଧେକେଲା ଓ ମୁରିବାହାଲ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଘଟିଥିବା ୨ ଡକାୟତି ଘଟଣାରେ ପୋଲିସ ୬ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି। ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ନଗଦ ୩୭ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା, ୫୯୨ ଗ୍ରାମ ଓଜନର ସୁନା ଅଳଙ୍କାର, ୩୦୪ ଗ୍ରାମ ଓଜନର ରୁପା ଗହଣା ଓ ଏକ ପିସ୍ତଲ ଜବତ କରିଛି । 
 ଗତ ୧୦।୫।୨୦୧୮ରେ ସିନ୍ଧେକେଲା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଭୃସାଗୁଡା ଗଁ। ନିକଟରେ ଏଲଏଣ୍ଡଟି ଫାଇନାନ୍ସ କମ୍ପାନୀ ଖରିଆର ବ୍ରାଞ୍ଚର ଲାଇନ ଅଫିସର ରାଜେନ୍ଦ୍ର ବଗର୍ତ୍ତି ଏବଂ

ଡକାୟତି ଉଦ୍ୟମ କରି ୩ ଗିରଫ:  ମାରଣାସ୍ତ୍ର, ୨ ବାଇକ ଜବତ

ଡକାୟତି ଉଦ୍ୟମ କରି ୩ ଗିରଫ: ମାରଣାସ୍ତ୍ର, ୨ ବାଇକ ଜବତ

ସୋହେଲା,୨୮।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ)
ବରଗଡ ଜିଲା ସୋହେଲା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ୫୩ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଉପରେ ଥିବା କରାଲମାଲ ଛକରେ ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ଚଳନ୍ତା ଟ୍ରକରୁ ଡକାୟତି ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଥିବା ବେଳେ ପୋଲିସ ୩ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି ଶନିବାର କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି । ଗିରଫ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ହେଲେ ଛତିଶଗଡ ରାଜ୍ୟ ମହାସମୁନ୍ଦ ଜିଲା ଖଲାରୀ ଥାନା ବିକେବାହାରା ଗ୍ରାମର ଜଗନ୍ନାଥ ଗୋଣ୍ଡ(୩୦), ତାଙ୍କ ଭାଇ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଗୋଣ୍ଡ(୨୫) ଏବଂ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା କୋଦଳା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗରଦପୁର ଗ୍ରାମର ଚାଣ୍ଟି ଦାଶ(୨୫) । 

ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ମାରିଲା ହାତୀ

ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ମାରିଲା ହାତୀ

ପାଇକମାଳ, ୨୮।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ.)
ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ପାଇକମାଳ ଥାନା ବରତୁଣ୍ଡା ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ମର୍ଯାଦାପାଲି ଗ୍ରାମ ଜଙ୍ଗଲରେ ଡୁଡୁକିଝରିଆ ଗ୍ରାମର ଜଣେ ବୃଦ୍ଧ ଚକ୍ରଧର ବରିହା (୬୦)ଙ୍କ ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଚକ୍ରଧର ମର୍ଯାଦାପାଲି ଗ୍ରାମ ଜଙ୍ଗଲରେ କୁଡିଆ କରି ରହୁଥିଲେ। ସେ କୁଡିଆ ନିକଟରେ ପୂଜାପାଠ କରୁଥିଲା ବେଳେ ହାତୀ ଆସି ତାଙ୍କୁ ଦଳିଚକଟି ମାରି ଦେଇଥିବା ମୃତକଙ୍କ ସାନ ଭାଇ ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ବରିହା କହିଛନ୍ତି। ଖବର ପାଇ ଶନିବାର ସକାଳେ ପାଇକମାଳ ରେଞ୍ଜର ଧ୍ରୁବଚରଣ ବେହେରା 

ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଅଫିସ ଆଗରେ ଚାଷୀଙ୍କ ସମାବେଶ

ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଅଫିସ ଆଗରେ ଚାଷୀଙ୍କ ସମାବେଶ

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼, ୨୮।୧୦ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ସଦର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ଅନ୍ତର୍ଗତ ୪ଟି ବ୍ଲକରେ ବର୍ଷା ଅଭାବରୁ ଧାନ ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହୋଇ ମରୁଡି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଏଣୁ ସରକାରୀ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ ଦାବି ନେଇ ଶନିବାର ସବୁଜ କୃଷକ ସଙ୍ଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କରି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ସ୍ମାରକପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ଭବାନୀ ଭବନ ପଡିଆ ଠାରୁ ସଦର ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀର ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାମରୁ ପ୍ରାୟ ୧ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଚାଷୀ ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ଧାନକେଣ୍ଡା ଧରି 

ନୂଆପଡା ବ୍ଲକ ସ୍ତରୀୟ କ୍ରୀଡା ଉତ୍ସବ: କ୍ରୀଡା ମାନସିକ, ଶାରିରୀକ ସୁସ୍ଥତା ଦେଇଥାଏ

ନୂଆପଡା ବ୍ଲକ ସ୍ତରୀୟ କ୍ରୀଡା ଉତ୍ସବ: କ୍ରୀଡା ମାନସିକ, ଶାରିରୀକ ସୁସ୍ଥତା ଦେଇଥାଏ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୨୮।୧୦- ଏକ ସୁସ୍ଥ ଛାତ୍ର ଜଣେ ସୁସ୍ଥ ନାଗରିକ ହୋଇଥାଏ। ତେବେ ଏକ ସୁସ୍ଥ ସମାଜ ଗଠନରେ କ୍ରୀଡାର ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ରହିଛି। ଏଥିପାଇଁ ବିଦ୍ୟାଳୟସ୍ତରରେ କ୍ରୀଡା ମଧ୍ୟ ଅବିଚ୍ଛେଦ୍ୟ ଅଙ୍ଗ ହୋଇରହିଛି। ଏହା ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ମାନସିକ ଏବଂ ଶାରିରୀକ ଭାବେ ସୁସ୍ଥତା ଦେଇଥାଏ ବୋଲି ମତ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ବ୍ଲକ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ତରଫରୁ ମିନିଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଆୟୋଜିତ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ କ୍ରୀଡା ଉତ୍ସବରେ ଯୋଗ ଦେବା ଅବସରରେ ବକ୍ତାମାନେ ମତ ରଖିଥିଲେ ା 

ମହିଳାଙ୍କୁ ଯୌତୁକ ପାଇଁ ମାଡ ସାଙ୍ଗକୁ ହତ୍ୟା ଧମକ:  କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ମହିଳା ସମିତି କର୍ମକର୍ତ୍ତା ପୋଲିସକୁ ଭେଟିଲେ

ମହିଳାଙ୍କୁ ଯୌତୁକ ପାଇଁ ମାଡ ସାଙ୍ଗକୁ ହତ୍ୟା ଧମକ: କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ମହିଳା ସମିତି କର୍ମକର୍ତ୍ତା ପୋଲିସକୁ ଭେଟିଲେ

ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର, ୨୮।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ଥାନା ଅଧିନ ଲିପଲୋଇ ପାନପଡାରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଯୌତୁକ ଦାବିନେଇ ବାରମ୍ବାର ମାଡମାରି ହତ୍ୟା ଧମକ ଦେବା ନେଇ ଶନିବାର ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ପୀଡିତା ମହିଳାଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ଲିପଲୋଇ ପାନପଡାର ବହୁ ମହିଳା ସମିତି ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ପୋଲିସ ପାଖରେ ଦାବି ଜଣାଇଛନ୍ତି। ଘଟଣାରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ବିହାର ରାଜ୍ୟରୁ ଆସି ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ଲିପଲୋଇ ପାନପଡାରେ ବସବାସ କରୁଥିବା 

ଦେଶ ପାଇଁ ସମର୍ପଣ ଭାବ ରଖିଥିବା ମହିଳା ତାରାମଣୀ

ଦେଶ ପାଇଁ ସମର୍ପଣ ଭାବ ରଖିଥିବା ମହିଳା ତାରାମଣୀ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୨୮।୧୦-
ଦେଶ ସ୍ବାଧୀନତା ଲାଭ କରିବାର ଆଜିକୁ ୭୧ବର୍ଷ ଗଡିଗଲାଣି। ସ୍ବାଧୀନତା ଆଣିବାରେ ଦିଗ୍‌ଗଜ ମହାପୁରୁଷମାନେ ଅକ୍ଳାନ୍ତ ପରିଶ୍ରମ ଏବଂ ବଳିଦାନ ଦେଇଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କୁ ଆଜି ଆମେ ମନେ ପକାଇଥାଉ। ହେଲେ ସ୍ବାଧୀନତା ପୂର୍ବରୁ ଏବଂ ପରେ ଦେଶ ପାଇଁ ନିଜକୁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରି ସମର୍ପଣ ଭାବ ସକାଶେ ଉଦାହରଣ ରଖିଥିବା କିଛି ପ୍ରତିଭା ଆଜିବି ଆମ ସାମନାରେ ରହିଛନ୍ତି। ଧରିତ୍ରୀ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଆମ ଟିମ ଭେଲା ଗାଁର ତାରାମଣୀ ଯୋଷୀଙ୍କୁ ଆବିଷ୍କାର କରିଥିଲା। ଧରିତ୍ରୀକୁ ବଖାଣିଥିବା ଅନ୍ତରଙ୍ଗ 

ଲକ୍ଷ୍ମୀ ପୂଜା ଦେଖିବାକୁ ବାପ ଘରକୁ ଆସିଥିଲେ: ଯୁବକଙ୍କ ଟାଙ୍ଗିଆ ଚୋଟରେ ମହିଳା ଗୁରୁତର

ଲକ୍ଷ୍ମୀ ପୂଜା ଦେଖିବାକୁ ବାପ ଘରକୁ ଆସିଥିଲେ: ଯୁବକଙ୍କ ଟାଙ୍ଗିଆ ଚୋଟରେ ମହିଳା ଗୁରୁତର

ନୂଆଗାଁ, ୨୮।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ନୂଆଗାଁ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ତାଇନ୍ଦା ଗ୍ରାମକୁ ଲକ୍ଷ୍ମୀପୂଜା ଦେଖିବାକୁ ଆସିଥିବା ଜଣେ ମହିଳା ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ଜନୈକ ଯୁବକଙ୍କ ଟାଙ୍ଗିଆ ଚୋଟରେ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। ଖବରପାଇ ନୂଆଗାଁ ଫାଣ୍ଡି ଅଧିକାରୀ କୈଳାସ ଚନ୍ଦ୍ର ନାଏକ ସଂପୃକ୍ତ ମହିଳାଙ୍କୁ ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ରାଉରକେଲା ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ପଠାଇଛନ୍ତି। ଆକ୍ରମଣକାରୀ ଦୀନବନ୍ଧୁ ସାହୁ (୨୬)ଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରି ଶନିବାର କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି। 

ଟଙ୍କାକିଆ ଚାଉଳରେ ବୈଷମ୍ୟ କମିବ ନାହିଁ

ଟଙ୍କାକିଆ ଚାଉଳରେ ବୈଷମ୍ୟ କମିବ ନାହିଁ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୨୮ା୧୦: ବଲାଙ୍ଗୀର ଗୋୟଲ ଧର୍ମଶାଳାଠାରେ ଶନିବାର ଲୋକଶକ୍ତି ଅଭିଯାନ ତରଫରୁ ଆଜିର ବିକାଶ କାହା ସ୍ବାର୍ଥରେ ଶୀର୍ଷକ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ା ସତ୍ୟ ବନ୍‌ଛୋରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଆଲୋଚନାଚକ୍ରରେ ଆଲୋଚକ ଭାବେ ରାଜେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବୟଂଶାସିତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ବିନୟ କୁମାର ଜେନା, କୋସଲବାଦୀ ନେତା ପ୍ରମୋଦ କୁମାର ମିଶ୍ର, ଆମ୍‌ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି ରାଜ୍ୟ ସଂଯୋଜକ ନିଶିକାନ୍ତ ମହାପାତ୍ର, ସୂଚନା ଅଧିକାର କର୍ମୀ ହେମନ୍ତ କୁମାର ପଣ୍ଡା ଯୋଗଦାନ କରିଥିଲେ|

ପୁଣି ଜଣେ ଚାଷୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ପୁଣି ଜଣେ ଚାଷୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼, ୨୭।୧୦ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) -ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ଟାଙ୍ଗରପାଲି ବ୍ଲକରେ ପୁଣି ଜଣେ ଚାଷୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। ଗତ ୨୨ ତାରିଖରେ ଏହି ବ୍ଲକର ନିଆଲିପାଲି ଗ୍ରାମରେ ଜଣେ ଭାଗଚାଷୀ ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ସେଠ (୫୧) ବିଷପିଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବାର ସପ୍ତାହେ ନ ପୂରୁଣୁ ସେହି ବ୍ଲକର ଉଜ୍ଜଳପୁର ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବର୍ତ୍ତନକେଲା ଗ୍ରାମରେ ଅନୁରୂପ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ବର୍ତ୍ତନକେଲା ଗ୍ରାମର ସଚ୍ଚିଦାନନ୍ଦ ପଟେଲ (୪୫) ଗତ ୨୪ ତାରିଖ ଧାନବିଲରୁ ବୁଲି ଘରକୁ ଫେରି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ବିଷ ପିଇଦେଇଥିଲେ।

ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲାରେ ପୁଣି ଚକଡ଼ା ଦୁଃଖ : ୮ ଏକର ଜମିର ଫସଲ ପୋଡ଼ି ଦେଲେ ଚାଷୀ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲାରେ ପୁଣି ଚକଡ଼ା ଦୁଃଖ : ୮ ଏକର ଜମିର ଫସଲ ପୋଡ଼ି ଦେଲେ ଚାଷୀ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୨୭।୧୦
ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲାରେ ଚକଡା ପୋକ ପ୍ରାଦୁର୍ଭାବ ଚରମ ସ୍ଥିତିରେ ପହଞ୍ଚିଛି।  କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଚାଷୀ ଚିନ୍ତାରେ ପଡିଥିବାବେଳେ ଶନିବାର ବଲାଙ୍ଗୀର ସଦର ବ୍ଳକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ସାହାଜବାହାଲ ଓ ଝରେଇବାହାଲି ଗାଁର ଦୁଇ ଚାଷୀ ଚକଡା ପୋକ ଉପଦ୍ରବ କାରଣରୁ ନିଜ କ୍ଷେତରେ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ଘଟଣା ଗତବର୍ଷ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ 

ଏକଦିବସୀୟ ଫୁଟବଲ: ବଲାଙ୍ଗୀର ଶାନ୍ତିପଡା ଚାମ୍ପିୟନ

ଏକଦିବସୀୟ ଫୁଟବଲ: ବଲାଙ୍ଗୀର ଶାନ୍ତିପଡା ଚାମ୍ପିୟନ

ଲୋଇସିଂହା,୨୭।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ): ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଲୋଇସିଂହା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଭାଲିଆମୁଣ୍ଡା ଗଜଲକ୍ଷ୍ମୀପୂଜା କମିଟି ପକ୍ଷରୁ  ୫୧ତମ ଏକଦିବସୀୟ ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଶନିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଦେଓଗାଁ ବ୍ଲକରେ ଚକଡା ପୋକ ଉପଦ୍ରବ

ଦେଓଗାଁ ବ୍ଲକରେ ଚକଡା ପୋକ ଉପଦ୍ରବ

ଦେଓଗାଁ,୨୭ା୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଦେଓଗାଁ ବ୍ଲକର ବିଭିନ୍ନ ଗାଁର ଧାନ ଫସଲରେ ଏବେ ମାଟିଗୁଣ୍ଡି ବା ଚକଡା ରୋଗର ଆତଙ୍କ ଦେଖାଦେଇଛି ା ଧାନଗଛଗୁଡିକ କ୍ଷୀର ଖାଇଲା ସମୟରେ ହଠାତ୍‌ ଏହି ରୋଗ ମାଡି ଆସି ଏକର ଏକର ଚାଷଜମିକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଉଜାଡି ପକାଉଛନ୍ତି। 

ଆଉ ଜଳୁନି ଡିବିରି, ଲଣ୍ଠନ

ଆଉ ଜଳୁନି ଡିବିରି, ଲଣ୍ଠନ

ଜାମଟିକ୍ରା,୨୭।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଯେଉଁମାନଙ୍କ ବୟସ ଏବେ ତିରିଶ ବା ତା’ଠାରୁ ଅଧିକ ସେମାନେ ବଏଠା ବା ଡିବିରି ସହ ଭଲ ଭାବରେ ପରିଚିତ । ଯେତେବେଳେ ଗାଁ ଗଣ୍ଡାରେ ବିଜୁଳି ଆଲୁଅ ନ ଥିଲା ସେହି ସମୟରେ ରାତି ଅନ୍ଧାରରେ ଆଲୋକ ଦେବା ପାଇଁ ଏକମାତ୍ର ସାହାରା ଥିଲା ଡିବି । 

୩ବାଇକ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ

୩ବାଇକ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ

ନୂଆପଡ଼ା ଅଫିସ୍‌,୨୭।୧୦: ନୂଆପଡ଼ା ଜିଲା କୋମନା ଥାନା ପୋଲିସ ବାଇକ୍‌ ଚୋରି ଅଭିଯୋଗରେ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ ଶନିବାର ଗିରଫ କରିବା ସହ ୩ଟି ବାଇକ୍‌ ଜବତ କରିଛି।

ଡୁମେରମୁଣ୍ଡାରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା

ଡୁମେରମୁଣ୍ଡାରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା

କଲମପୁର,୨୭।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଜୟପାଟଣା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବଡକୁଟୃ ଫାଣ୍ଡି ଡୁମେରମୁଣ୍ଡା-ବିଜମରା ରାସ୍ତାର ମଧ୍ୟ ଭାଗରେ ଶନିବାର ପାହାନ୍ତିଆରେ ଜନୈକ ଯୁବକଙ୍କୁ ପଥରରେ ଛେଚି ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। 

ଝାରସୁଗୁଡ଼ାରୁ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ବନ୍ଦ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବା ଜରୁରୀ

ଝାରସୁଗୁଡ଼ାରୁ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ବନ୍ଦ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବା ଜରୁରୀ

ସମ୍ବଲପୁର,୨୭।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ): ଝାରସୁଗୁଡା ବୀର ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସାଏ ବିମାନ ବନ୍ଦରକୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୨ ତାରିଖ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ । ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାବାସୀଙ୍କ ଆଶା ଓ ଆକାଂକ୍ଷା ବଢ଼ିଥିଲା ।

ଦର୍ଲିପାଲି ପ୍ରାଥମିକ ସ୍କୁଲ ସ୍ଥାନାନ୍ତରକୁ ବିରୋଧ

ଦର୍ଲିପାଲି ପ୍ରାଥମିକ ସ୍କୁଲ ସ୍ଥାନାନ୍ତରକୁ ବିରୋଧ

ଲଖନପୁର,୨୭।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ମହାନଦୀ କୋଲ୍‌ଫିଲ୍ଡ ଲିମିଟେଡ୍‌ (ଏମ୍‌ସିଏଲ୍‌) ଲଖନପୁର କ୍ଷେତ୍ର ବେଲପାହାଡ଼ ଖୋଲାମୁହଁ କୋଇଲା ଖଣି ଦ୍ରୁତଗତିରେ ସମ୍ପ୍ରସାରିତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି।

କେଡ଼ିଆ କାର୍ବନ ପ୍ରଦୂଷଣ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ

କେଡ଼ିଆ କାର୍ବନ ପ୍ରଦୂଷଣ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୭।୧୦: ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ବଲଣ୍ଡାଠାରେ ଥିବା ଶିଳ୍ପାନୁଷ୍ଠାନ କେଡ଼ିଆ କାର୍ବନରୁ ନିର୍ଗତ ବିଷାକ୍ତ ବାୟୁ ଓ ଜଳ ଯୋଗୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତୀବ୍ର ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ରାଜସ୍ବ ନ ଦେଇ ବାଲି, ପଥର ବ୍ୟବହାର

ରାଜସ୍ବ ନ ଦେଇ ବାଲି, ପଥର ବ୍ୟବହାର

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ/ଭଟଲି,୨୭।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ): ବରଗଡ଼ ଜିଲା ଭଟଲି ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାଉଲସିଂହା ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ଆରମ୍ଭ ହୋବକୁ ଥିବା ଇଥାନଲ ପ୍ରକଳ୍ପ ବାରମ୍ବାର ବିବାଦ ଘେରକୁ ଟାଣି ହୋଇଯାଇଛି । 

ଜମିରେ ଗୋରୁ ଛାଡ଼ିଲେ ଚାଷୀ

ଜମିରେ ଗୋରୁ ଛାଡ଼ିଲେ ଚାଷୀ

ଜୁନାଗଡ,୨୭।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ କୁସୁମଖୁଣ୍ଟି ଡିଭିଜନ ବାମ ମୁଖ୍ୟ କେନାଲର ତଳିଆ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଜୁନାଗଡ ବ୍ଲକ ଆଟିଗଁ। ଓ ତଳମଲା ପଞ୍ଚାୟତକୁ ଠିକ ଭାବେ କେନାଲ ପାଣି ପହଞ୍ଚି ପାରିନାହଁ।

ମଧ୍ୟସ୍ଥି ଦୂରେଇବାକୁ ପ୍ରୟାସ

ମଧ୍ୟସ୍ଥି ଦୂରେଇବାକୁ ପ୍ରୟାସ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ,୨୭।୧୦: ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲାପାଳ ଅରିନ୍ଦମ ଡାକୁଆ ଶୁକ୍ରବାର ଅଚାନକ ଲୋୟର ସୁକ୍‌ତେଲ ପ୍ରକଳ୍ପ ପ୍ରଭାବିତ କୋଇଣ୍ଡାପାଲି ଗଁାରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ସହ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ । 

ସଁକଟ୍‌ରେ ଟୁକୁନି: ଚିକିସତ୍ା ଲାଗି ଟଁକା ବାଧକ୍‌

ସଁକଟ୍‌ରେ ଟୁକୁନି: ଚିକିସତ୍ା ଲାଗି ଟଁକା ବାଧକ୍‌

ଭବାନୀପାଟଣା,୨୭।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଜନମ୍‌ ଥିଲା ସୁଆଭାବିକ୍‌। ଛୁଆଟା ଜନମ୍‌ ହେଲା ଉତାରୁ ପରିବାରରେ ଖୁସିର ଲହରି ଖେଲିଯାଇଥିଲା। ଆଶ୍‌ ଥିଲା ଦିନେ ବଡ଼ ହେଇ ପରିବାର ଲାଗି ଖୁସି ଆନିଦେବା। ହେଲେ ବିଧାତାର ଲେଖା ଥିଲା ଅଲଗ୍‌।