ସମ୍ବଲପୁର

ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁରରେ ଲଙ୍କା ପୋଡି ଉତ୍ସବ

ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁରରେ ଲଙ୍କା ପୋଡି ଉତ୍ସବ

ସୋନପୁର,୧୧ା୯(ନି.ପ୍ର.): ଭାଦ୍ରବ ମାସର ସପ୍ତପୁରୀ ଅମାବାସ୍ୟା ଅବସରରେ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲାର ପୁରପଲ୍ଲୀରେ ପାଳିତ ହୋଇଛି ଲଙ୍କାପୋଡି। ଯନ୍ତ୍ର, ମନ୍ତ୍ର ଓ ତନ୍ତ୍ରର ସହର ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁରର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଲଙ୍କାପୋଡି ପରମ୍ପରା ଅତି ପ୍ରାଚୀନ। ଛୋଟ ଛୋଟ ଛିଅମାନେ ମାଟି ତିଆରି କୁଢିକାଚି ଆଣି ବାଉଁଶ ନିର୍ମିତ ଟୋକେଇରେ ସାମାଜିକ ଜୀବନର ଭାବର ଆଦାନ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ।

ସୋନପୁର କଲେଜରେ ଓଏସଓୟୁର ପ୍ରବେଶ ଉତ୍ସବ

ସୋନପୁର କଲେଜରେ ଓଏସଓୟୁର ପ୍ରବେଶ ଉତ୍ସବ

ସୋନପୁର,୧୧।୯(ନି.ପ୍ର.): ସୋନପୁର କଲେଜରେ ଥିବା ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟ ମୁକ୍ତ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ(ଓଏସଓୟୁ) ଶିକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରର ପ୍ରବେଶ ଉତ୍ସବ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ସୋନପୁର କଲେଜର ଭାରପ୍ରାପ୍ତ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାସ୍କର ପ୍ରସାଦ ମିଶ୍ର ମୁଖ୍ୟଅତିଥିଭାବେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ। 

ବଢ଼ୁଛି ମୁହଁର ମାଂସପେଶୀ: ଚିକିତ୍ସାରେ ଅର୍ଥ ସାଜିଛି ବାଧକ

ବଢ଼ୁଛି ମୁହଁର ମାଂସପେଶୀ: ଚିକିତ୍ସାରେ ଅର୍ଥ ସାଜିଛି ବାଧକ

ଜାମଟିକ୍ରା, ୧୧।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ.): ଅତାବିରା ଏନଏସିର ସାପ୍ତାହିକ ବଜାର ତ୍ରିପାଠୀ କଲୋନୀରେ ରୁହନ୍ତି ପୂଜା ସେନ୍ଦରିଆ(୨୦)। ତାଙ୍କ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ନାମ ରାଜୁ ସେନ୍ଦରିଆ। ପୂଜାଙ୍କ ସମସ୍ୟା ହେଲା ତାଙ୍କ ମୁହଁ ମାଂସପେଶୀ ଅସ୍ବାଭାବିକ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। 

ପନିପରିବା ଚାଷ୍‌ ଦେଇଛେ ପରିଚଏ

ପନିପରିବା ଚାଷ୍‌ ଦେଇଛେ ପରିଚଏ

ବିଜେପୁର, ୧୧ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.) - ଦିନ୍‌ଥିଲା ସ୍କୁଲ୍‌ରେ ପଢ଼ଲାବେଲେ ଗଣେଶ ପୂଜାରେ ଟଁକାଟେ ଭେଦା ଦେବାର ଶକ୍‌ତି ନାଇଁଥାଇ। ଯେନ୍‌ଥିର୍‌ଲାଗି ପୂଜାରେ ମିଶ୍‌ବାକେ ଖରାପ୍‌ ଲାଗୁଥିଲା। ସମିଆ ବଦ୍‌ଲିଛେ, ଏହେଦେ ମୁଇଁ ପନିପରିବା ଚାଷ୍‌ କରୁଛେଁ। ଇ ପନିପରିବା ଚାଷ୍‌ଟା ମୋର୍‌ ଜୀବନ୍‌ ଧାରାକେ ବଦ୍‌ଲେଇ ଦେଇଛେ। 

ବଲାଙ୍ଗୀରରେ ଜଣ୍ଡିସ, ୫ ଆକ୍ରାନ୍ତ: କଦମପଡ଼ାରେ ସ୍ଥିତି ଉଦ୍‌ବେଗଜନକ

ବଲାଙ୍ଗୀରରେ ଜଣ୍ଡିସ, ୫ ଆକ୍ରାନ୍ତ: କଦମପଡ଼ାରେ ସ୍ଥିତି ଉଦ୍‌ବେଗଜନକ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୧୧ା୯: ବଲାଙ୍ଗୀର ସହରରେ ଜଣ୍ଡିସ ପ୍ରାଦୁର୍ଭାବ ଦେଖାଦେଇଛି। କଦମପଡ଼ା ଅଞ୍ଚଳରେ ୫ ଜଣ ଜଣ୍ଡିସରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିବା ପରେ ସାଧାରଣରେ ଆତଙ୍କ ଖେଳିଯାଇଛି। ପିଏଚ୍‌ଡି ପାଣି ସଂକ୍ରମଣ କାରଣରୁ ଜଣ୍ଡିସ ବ୍ୟାପିଥିବା ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି।

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବାର ଭିନ୍ନ ଦୃଶ୍ୟ ରାଜପୁର ସିଏଚ୍‌ସି : ପରିତ୍ୟକ୍ତ କୋଠା, ଡାକ୍ତର ଶୂନ୍ୟ

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବାର ଭିନ୍ନ ଦୃଶ୍ୟ ରାଜପୁର ସିଏଚ୍‌ସି : ପରିତ୍ୟକ୍ତ କୋଠା, ଡାକ୍ତର ଶୂନ୍ୟ

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୧୦ା୯- ରୋଗୀ ସେବା ବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରିବାକୁ କେଉଁଠି ୭ ମହଲା କୋଠା ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି। କର୍କଟ ରୋଗ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ସୁବିଧା, କିଡନୀ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଡାଏଲିସିସ୍‌ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଛି। ଆଗକୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ହୃଦ୍‌ରୋଗ ଏବଂ କର୍କଟ ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ପିପିପି ମୋଡରେ ହସ୍ପିଟାଲ ଖୋଲିବାକୁ ଚୁକ୍ତି ହୋଇଛି। 

ପେଟ୍ରୋଲ,ଡିଜେଲ୍‌ ଦର ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରତିବାଦ: ୯ ଘଣ୍ଟା ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲା ବନ୍ଦ

ପେଟ୍ରୋଲ,ଡିଜେଲ୍‌ ଦର ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରତିବାଦ: ୯ ଘଣ୍ଟା ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲା ବନ୍ଦ

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୧୦ା୯- ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ୍‌ ଦର ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରତିବାଦରେ ସୋମବାର କଂଗ୍ରେସ ଓ ବାମଦଳ ତରଫରୁ ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦିଆଯାଇଥିଲା ା  ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲା ୯  ଘଣ୍ଟା ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା। ବନ୍ଦ ପ୍ରଭାବରେ ଜିଲାରେ ଗାଡି ମଟର ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା।

ବୀରମହାରାଜପୁରରେ ବନ୍ଦ ପାଳନ, ଜୀବନ ଯାତ୍ରା ବ୍ୟାହତ

ବୀରମହାରାଜପୁରରେ ବନ୍ଦ ପାଳନ, ଜୀବନ ଯାତ୍ରା ବ୍ୟାହତ

ବୀରମହାରାଜପୁର,୧୦।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ପେଟ୍ରୋଲ, ଡିଜେଲ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରତିବାଦରେ ସୋମବାର କଂଗ୍ରେସର ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରା ଯୋଗୁ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁର ଉପଖଣ୍ଡରେ ବନ୍ଦ ପାଳିତ ହୋଇଛି । ଦଳ ଅପେକ୍ଷା ପ୍ରସଙ୍ଗ ପ୍ରତି ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ବିପୁଳ ସମର୍ଥନ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଥିଲା।

ବକଟି ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପର ଶିଳାନ୍ୟାସ

ବକଟି ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପର ଶିଳାନ୍ୟାସ

ଭେଡ଼େନ,୧୦।୯(ଡ଼ି.ଏନ.ଏ.) : ବରଗଡ଼ ଜିଲା ଭେଡ଼େନ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବକଟି ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତର କୁଶନପୁରୀଠାରେ ରବିବାର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପର ଶିଳାନ୍ୟାସ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି।

ଭେଡ଼େନରେ ଭାରତ ବନ୍ଦ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ

ଭେଡ଼େନରେ ଭାରତ ବନ୍ଦ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ

ଭେଡ଼େନ,୧୦।୯(ଡ଼ି.ଏନ.ଏ.): ତୈଳ ଦର ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରତିବାଦରେ କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ଭାରତ ବନ୍ଦର ପ୍ରଭାବ ବରଗଡ଼ ଜିଲା ଭେଡ଼େନ ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଛି।

କଂଗ୍ରେସର ୮ଘଣ୍ଟିଆ ନୂଆପଡା ବନ୍ଦ

କଂଗ୍ରେସର ୮ଘଣ୍ଟିଆ ନୂଆପଡା ବନ୍ଦ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୧୦ ।୯:  ପେଟ୍ରୋଲ ଡିଜେଲ ଦର ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରତିବାଦରେ ଜାତୀୟ କଂଗ୍ରେସ ତରଫରୁ ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦିଆଯାଇଥିବାବେଳେ ନୂଆପଡା ୮ଘଣ୍ଟିଆ ବନ୍ଦ ପାଳନ କରାଯାଇଛି ।

ନ୍ୟାସନାଲ କଲେଜକୁ ସରକାରୀ ମାନ୍ୟତା ଦାବିରେ ଅନଶନ

ନ୍ୟାସନାଲ କଲେଜକୁ ସରକାରୀ ମାନ୍ୟତା ଦାବିରେ ଅନଶନ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୧୦।୯:  ସ୍ଥାନୀୟ ଜିଲା ସଦର ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ୭୦ଦଶକର ନ୍ୟାସନାଲ କଲେଜକୁ ସରକାରୀ ମାନ୍ୟତା ଦାବିରେ ପୂର୍ବତନ ଛାତ୍ର ସଂଘ ତରଫରୁ ଜିଲାପାଲଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଅନଶନ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି ।

ବଲାଙ୍ଗୀରରେ କଂଗ୍ରେସର ସ୍ବତଃସ୍ଫୁର୍ତ୍ତ ବନ୍ଦ ପାଳନ: ଏଆଇସିଏସ୍‌ଓ, ଏସୟୁସିଆଏ, ବିଏସ୍‌ପିର ସମର୍ଥନ

ବଲାଙ୍ଗୀରରେ କଂଗ୍ରେସର ସ୍ବତଃସ୍ଫୁର୍ତ୍ତ ବନ୍ଦ ପାଳନ: ଏଆଇସିଏସ୍‌ଓ, ଏସୟୁସିଆଏ, ବିଏସ୍‌ପିର ସମର୍ଥନ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୧୦ା୯: ପେଟ୍ରୋଲ, ଡିଜେଲ ଓ ରନ୍ଧନଗ୍ୟାସ ଭଳି ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀରେ ଅହେତୁକ ଦରବୃଦ୍ଧି ପ୍ରତିବାଦରେ ଅଖିଳ ଭାରତୀୟ କଂଗ୍ରେସ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରା ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲାରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସଫଳ ହୋଇଛି । 

ବିଜେପୁରରେ କଂଗ୍ରେସର ବନ୍ଦ ପାଳନ

ବିଜେପୁରରେ କଂଗ୍ରେସର ବନ୍ଦ ପାଳନ

ବିଜେପୁର,୧୦।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)ବରଗଡ଼ ଜିଲା ବିଜେପୁରରେ କଂଗ୍ରେସର ଭାରତ ବନ୍ଦର ମିଶ୍ର ପ୍ରଭାବ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଛି। ଯାନବାହାନ ଚଳାଚଳ ବ୍ୟାହତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଦୋକାନ ବଜାର ସ୍ବତଃସ୍ଫୁର୍ତ୍ତ ଭାବେ ଖୋଲା ରହିଥିଲା। 

ଖଡିଆଳରେ ଭାରତ ବନ୍ଦର ପ୍ରଭାବ

ଖଡିଆଳରେ ଭାରତ ବନ୍ଦର ପ୍ରଭାବ

ଖଡିଆଳ,୧୦।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ପେଟ୍ରୋଲ, ଡିଜେଲ ଓ ରନ୍ଧନ ଗ୍ୟାସର ଅହେତୁକ ଦରଦାମ ବୃଦ୍ଧି ଓ ଦରଦାମ ରୋକିବାରେ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବିଫଳତା ପ୍ରତିବାଦରେ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ସୋମବାର ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦେଇଥିବାବେଳେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ନୂଆପଡା ଜିଲା ଖଡିଆଳ ସହରରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । 

ତୈଲଦର ବୃଦ୍ଧ ପ୍ରତିବାଦରେ କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି କଂଗ୍ରେସର ବନ୍ଦ ପାଳନ

ତୈଲଦର ବୃଦ୍ଧ ପ୍ରତିବାଦରେ କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି କଂଗ୍ରେସର ବନ୍ଦ ପାଳନ

କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି,୧୦।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ରାଫେଲ ଦୁର୍ନୀତି ଓ ପେଟ୍ରୋଲ ଦର ବୃଦ୍ଧିକୁ ପ୍ରତିବାଦ କରି ଭାରତ ବନ୍ଦକୁ କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ନଗର କଂଗ୍ରେସ କମିଟି ମଧ୍ୟ ସମର୍ଥନ କରି ସୋମବାର ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦେଇଛି। 

ବାଉରିଯୋରରେ ଜଳସ୍ତର ହ୍ରାସ ଯୋଗୁ ଫିଟିଲା ବାଟ

ବାଉରିଯୋରରେ ଜଳସ୍ତର ହ୍ରାସ ଯୋଗୁ ଫିଟିଲା ବାଟ

ବୀରମହାରାଜପୁର,୧୦।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଦୀର୍ଘ ୫ଦିନ ପରେ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁର ବ୍ଲକ ସୀମାନ୍ତରେ ପ୍ରବାହିତ ବାଉରିଯୋରରୁ ବଢ଼ିପାଣି ତଳକୁ ଖସିଛି । 

ପେଟ୍ରୋଲ, ଡିଜେଲ ଦରବୃଦ୍ଧି ପ୍ରତିବାଦରେ ଭାରତ ବନ୍ଦ

ପେଟ୍ରୋଲ, ଡିଜେଲ ଦରବୃଦ୍ଧି ପ୍ରତିବାଦରେ ଭାରତ ବନ୍ଦ

ରିଷିଡା,୧୦।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ରିଷିଡାଠାରେ କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ତରଫରୁ ପେଟ୍ରୋଲ, ଡିଜେଲ ଦର ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରତିବାଦରେ ଭାରତ ବନ୍ଦ ପାଳନ କରାଯାଇଛି । 

ରେଢ଼ାଖୋଲରେ କଂଗ୍ରେସର ବନ୍ଦ ପାଳନ

ରେଢ଼ାଖୋଲରେ କଂଗ୍ରେସର ବନ୍ଦ ପାଳନ

ରେଢ଼ାଖୋଲ,୧୦।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଅଖିଲ ଭାରତୀୟ କଂଗ୍ରେସ କମିଟିର ଆହ୍ବାନ କ୍ରମେ ରେଢ଼ାଖୋଲ ବ୍ଲକ କଂଗ୍ରେସ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ସୋମବାର ବନ୍ଦ ପାଳନ କରାଯାଇଛି।

ବରଗଡ଼ରେ ଭାରତ ବନ୍ଦକୁ ସ୍ବତଃସ୍ଫୂର୍ତ୍ତ ସମର୍ଥନ

ବରଗଡ଼ରେ ଭାରତ ବନ୍ଦକୁ ସ୍ବତଃସ୍ଫୂର୍ତ୍ତ ସମର୍ଥନ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୦।୯: ତୈଳଦର ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରତିବାଦରେ କଂଗ୍ରେସ ଆହୂତ ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରାକୁ ବରଗଡ଼ ସ୍ବତଃସ୍ଫୁର୍ତ୍ତ ସମର୍ଥନ ମିଳିଛି ।

ଭଟଲିରେ ଭାରତ ବନ୍ଦ ସଫଳ

ଭଟଲିରେ ଭାରତ ବନ୍ଦ ସଫଳ

ଭଟଲି,୧୦।୯(ଡି.ଏନ.ଏ): ବରଗଡ଼ ଜିଲା ଭଟଲି ବ୍ଲକ୍‌ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ସୋମବାର ଭାରତ ବନ୍ଦ ପାଳିତ ହୋଇଛି । 

ବରିଷ୍ଠ ଖବରଦାତା ଅର୍ଜୁନ ସାହୁଙ୍କ ପରଲୋକ

ବରିଷ୍ଠ ଖବରଦାତା ଅର୍ଜୁନ ସାହୁଙ୍କ ପରଲୋକ

ଭଟଲି,୧୦।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବରଗଡ଼ ଜିଲା ଭଟଲିର ବରିଷ୍ଠ ଖବରଦାତା ଅର୍ଜୁନ କୁମାର ସାହୁଙ୍କ ସୋମବାର ସକାଳେ ପରଲୋକ ଘଟିଛି । 

ଗୁଡ଼ଭେଲା, ତୁଷୁରାରେ କଂଗ୍ରେସର ବନ୍ଦ ପାଳନ

ଗୁଡ଼ଭେଲା, ତୁଷୁରାରେ କଂଗ୍ରେସର ବନ୍ଦ ପାଳନ

ଗୁଡ଼ଭେଲା,୧୦।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ପେଟ୍ରାଲ ଓ ଡିଜେଲ୍‌ର ଅହେତୁକ ଦର ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରତିବାଦରେ ସୋମବାର କଂଗ୍ରେସ ତରଫରୁ ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦିଆଯାଇଛି।

ପୁରପଲ୍ଲୀରେ ପିଲାଏ ପାଳିଲେ ପୁରାଉଆଁସ ପର୍ବ

ପୁରପଲ୍ଲୀରେ ପିଲାଏ ପାଳିଲେ ପୁରାଉଆଁସ ପର୍ବ

ବୀରମହାରାଜପୁର,୧୦।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ): ସପ୍ତପୁରୀ ଅମାବାସ୍ୟା ଅବସରରେ ଛୋଟ ଛୋଟ ପିଲା ତଥା କିଶୋରୀ କିଶୋରଙ୍କ ପାରମ୍ପାରିକ ପର୍ବ ପୁରାଉଆଁସ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁର ଉପଖଣ୍ଡର ପୁରପଲ୍ଲୀରେ ରବିବାର ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି ।