ସମ୍ବଲପୁର

ଜିଲା ଶିକ୍ଷା ଅଫିସରେ ଆମ ସ୍ବର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ : ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ମତ ରଖିଲେ

ଜିଲା ଶିକ୍ଷା ଅଫିସରେ ଆମ ସ୍ବର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ : ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ମତ ରଖିଲେ

ସମ୍ବଲପୁର, ୨୯।୧୦ (ବ୍ୟୁରୋ)- ସମାଜର ସମସ୍ୟା ସମ୍ପର୍କରେ ଲେଖିବା ଓ କହିବାର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ଶିକ୍ଷା ଅଫିସ ସଭା କକ୍ଷରେ ଓଡ଼ିଆ ମାଧ୍ୟମ ସ୍କୁଲର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ନେଇ ‘ଆମ ସ୍ବର’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନେ ସେମାନଙ୍କ ବିଚାରଧାରା ବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିଲେ। ଜିଲାପାଳ ସମର୍ଥ ବର୍ମା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ପ୍ରତି ସ୍କୁଲରେ ଏହା ହେବା ଦରକାର ବୋଲି କହିଥିଲେ। ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ସମ୍ବଲପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ କୁଳପତି ପ୍ରଫେସର ଦୀପକ ବେହେରା ସୂଚାଇଥିଲେ ଯେ, ପିଲାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଛଳନା ନ ଥାଏ। ଏଣୁ ସେମାନେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଓ ନିର୍ଭୀକ ଭାବେ ନିଜସ୍ବ ମତ ରଖିପାରିବେ। ଏହାଦ୍ୱାରା ବୟସ୍କମାନେ ଚେତିପାରିବେ। ଜିଲା ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ଡ. ପ୍ରମୋଦ କୁମାର ପଣ୍ଡା ସ୍ବାଗତ ଭାଷଣ ଓ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସମ୍ପର୍କରେ ଅବଗତ କରିଥିଲେ। ସର୍ବଶିକ୍ଷା ଅଭିଯାନ ଜିଲା ପ୍ରକଳ୍ପ ସଂଯୋଜିକା କଳ୍ପନା ପଣ୍ଡା ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଇଥିଲେ। ବୁଢ଼ାରଜା ନୋଡାଲ ହାଇସ୍କୁଲର ଛାତ୍ରୀମାନେ ସ୍ବାଗତ ସଙ୍ଗୀତ ଗାନ କରିଥିଲେ। ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ହାଇସ୍କୁଲରୁ ୩୮ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଉପସ୍ଥିତ ରହିଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ନୈତିକତାର ଅବକ୍ଷୟ ବିକାଶରେ ଅନ୍ତରାୟ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବାଲିବନ୍ଧା ସରକାରୀ ଗାଲର୍‌ସ ହାଇସ୍କୁଲର ବର୍ଷାରାଣୀ ଶତପଥି, କେଜିଏମଏନ ସରକାରୀ ହାଇସ୍କୁଲର ଦେବେଶ କୁମାର ସାହୁ, ମହୁଲପାଲି ହାଇସ୍କୁଲର ଗୁଞ୍ଜନ ଦାଶ, ଗଡ଼ପୋଷ ସରକାରୀ ଏସଏସଡି ଗାଲର୍‌ସ ହାଇସ୍କୁଲର ଚନ୍ଦ୍ରିକା ଲାକ୍ରା, ବାମରା ହାଇସ୍କୁଲର ବୋଧାୟନ ମହାପାତ୍ର ୫ ଜଣଙ୍କୁ ତଥ୍ୟ ରଖିବାକୁ ଚୟନ କରାଯାଇଥିଲା । 

ପୁଣି ଜଣଙ୍କୁ ଦଳିଦେଲା ଦନ୍ତାହାତୀ, ସପ୍ତାହରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୩

ପୁଣି ଜଣଙ୍କୁ ଦଳିଦେଲା ଦନ୍ତାହାତୀ, ସପ୍ତାହରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୩

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୯।୧୦: ବରଗଡ଼ ଜିଲା ପଦ୍ମପୁର ଉପଖଣ୍ଡ ଝାରବନ୍ଧ ଓ ପାଇକମାଲ ଅଞ୍ଚଳରେ ହାତୀ ନରହନ୍ତା ପାଲଟିଛି। ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ପାଇକମାଲ ବ୍ଲକ ମର୍ଯ୍ୟାଦାପାଲିରେ ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ  ରବିବାର ରାତି ପ୍ରାୟ ସାଢ଼େ ୯ଟାରେ ଝାରବନ୍ଧ ଥାନା ତୁର୍ଲା ଗ୍ରାମର ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହାତୀ ଦଳି ଦେବାରୁ  ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତ ଯୁବକ ହେଲେ ଉକ୍ତ ଗ୍ରାମର ଘନଶ୍ୟାମ ସାହୁ (୩୦)। 

୫୪ବର୍ଷର କଲେଜ: ମିଳୁନି ସରକାରୀ ମାନ୍ୟତା

୫୪ବର୍ଷର କଲେଜ: ମିଳୁନି ସରକାରୀ ମାନ୍ୟତା

ସୋନପୁର,୨୯ା୧୦(ନି.ପ୍ର.)- ସୋନପୁର କଲେଜ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲାର ସର୍ବପୁରାତନ କଲେଜ। ୧୯୬୪ମସିହାରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହୋଇଥିଲା ଏହି କଲେଜ। ସମଗ୍ର ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାରେ ଶିକ୍ଷାଦାନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହି ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ରହିଛି। ଅଭିଭାବକମାନେ ନିଜର ପିଲାଙ୍କୁ ଏଠାରେ ପଢାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେଇଥାନ୍ତି।

ଝି’ର ଚିକିତ୍ସା ଚିନ୍‌ତାରେ ଲହ ଗଡଉଛନ୍‌ ମା’ବାପ୍‌

ଝି’ର ଚିକିତ୍ସା ଚିନ୍‌ତାରେ ଲହ ଗଡଉଛନ୍‌ ମା’ବାପ୍‌

ଲୋଇସିଂହା, ୨୯।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଲୋଇସିଂହା ବ୍ଲକ୍‌ ପରଧିଆପାଲି ଗାଁର ଆନନ୍ଦିନୀ ମୁଦୁଲି(୧୭)। ଗୁଟେ ଜଟିଲ୍‌ ରୋଗ୍‌ରେ ପୀଡ଼ିତ୍‌ ଅଛନ୍‌। ପରିବାର ଲୋକ୍‌ ଧାରଉଧାର କରି ବୁର୍ଲା ଡାକ୍‌ତରଖାନାରେ ତାକର ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରେଇଛନ୍‌। ସୋମବାର ଫେନ୍‌ ବୁର୍ଲା ଡାକ୍‌ତରଖାନାକେ ଚିକିତ୍ସା ଲାଗି  ଯିବାକେ ହାତେ ଟଁକା ନଁାଇଁ। ଏନ୍‌ତାଥି ବୁରୁଧ୍‌ ମା’ବାପ୍‌ କାଣା କରବେ ଚିନ୍‌ତାରେ ଘରେ ବସି ଲହ ଗଡ଼ଉଛନ୍‌। ଇ ଅସାହା ବୁରୁଧ୍‌ ମା’ବାପ୍‌ ଝି’ର ଚିକିତ୍ସା ଲାଗି ପର୍‌ଶାସନର ସାହାଯ୍‌କେ ଟାକି ବସିଛନ୍‌। 

ଧାନ ଫସଲରେ ଚକଡା ରୋଗ

ଧାନ ଫସଲରେ ଚକଡା ରୋଗ

ଅମରପାଲି, ୨୮।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଉପାନ୍ତ ବହଲପଦର ପଞ୍ଚାୟତର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏବେ ଧାନ ଫସଲରେ ଚକଡା ରୋଗ ଲାଗିଛି। ଫଳରେ ଚିନ୍ତିତ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି ଚାଷୀ। କେବଳ ଚକଡା ରୋଗ ନୁହେଁ ଫସଲରେ ପତ୍ରପୋଚା ରୋଗ, ମହିଷା ରୋଗ ଭଳି ରୋଗ ପୋକ ଯୋଗୁଁ ବ୍ୟାପକ ଧାନ ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହେଉଛି। ଚାଷ ଓ ଚାଷୀର ଜିଲା ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁରରେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଚାଷ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରନ୍ତି। 

ବସ୍‌-ବାଇକ୍‌ ମୁହଁାମୁହିଁ ଧକ୍କା: ଜଣେ ମୃତ, ୧ଗୁରୁତର

ବସ୍‌-ବାଇକ୍‌ ମୁହଁାମୁହିଁ ଧକ୍କା: ଜଣେ ମୃତ, ୧ଗୁରୁତର

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼, ୨୮।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଏମସିଏଲ ରାସ୍ତାର ରଙ୍ଗିଆମୁଣ୍ଡା ମହୁଲପାଲି ନିକଟରେ ରବିବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ପ୍ରାୟ ସାଢେ ୧୦ଟାବେଳେ  ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ ବାଇକ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା ହୋଇଛି।  ଏଥିରେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଜଣେ ବାଇକ୍‌ ଆରୋହୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି। ମୃତ ବାଇକ ଆରୋହୀଙ୍କ ନାମ ରଜତ ନାଏକ (୨୨)। ତାଙ୍କ ଘର ଲେଫ୍ରିପଡ଼ା ଅଞ୍ଚଳରେ। ରଜତ ଓ

ସମ୍ବଳଭୁମିର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ: ବହୁଭାଷୀ କବିତା ପାଠତ୍ସୋବ

ସମ୍ବଳଭୁମିର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ: ବହୁଭାଷୀ କବିତା ପାଠତ୍ସୋବ

ସମ୍ବଲପୁର, ୨୮।୧୦ (ବ୍ୟୁରୋ)- ସମ୍ବଳଭୁମିର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ରବିବାର କୁମ୍ଭାରପଡା ସ୍ଥିତ ଲାୟନ୍ସ କ୍ଲବ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିସହ ବହୁଭାଷୀ କବିତା ପାଠତ୍ସୋବ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ଅବିଭକ୍ତ ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲାର ୪୦ଜଣ କବି ସମ୍ବଲପୁରୀ, ହିନ୍ଦୀ, ଓଡିଆ ଓ ଇଂରାଜୀ କବିତା ପାଠ କରିଥିଲେ। ଶିକ୍ଷାବିତ ଶିବନାରାୟଣ ଶତପଥିଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଉତ୍ସବ ହୋଇଥିଲା। ଉତ୍ତରାଞ୍ଚଳ ରାଜସ୍ବ କମିଶନରଙ୍କ ସଚିବ ବିଭୂତିଭୂଷଣ ବେହେରା ମୁଖ୍ୟଅତିଥି, ନାଟ୍ୟକାର ଡ. ଦ୍ୱାରିକାନାଥ

 ଜିଏମ୍‌ୟୁ କୁଳପତି ଏନଏଏମଏସ ସଦସ୍ୟ ନିର୍ବାଚିତ

ଜିଏମ୍‌ୟୁ କୁଳପତି ଏନଏଏମଏସ ସଦସ୍ୟ ନିର୍ବାଚିତ

ସମ୍ବଲପୁର, ୨୮।୧୦ (ବ୍ୟୁରୋ)- ସମ୍ବଲପୁର ଗଙ୍ଗାଧର ମେହେର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ  (ଜିଏମ୍‌ୟୁ) କୁଳପତି ପ୍ରଫେସର ଅତନୁ କୁମାର ପତି ନ୍ୟାସନାଲ ଏକାଡେମୀ ଅଫ୍‌ ମେଡିକାଲ ସାଇନ୍ସ (ଏନ୍‌ଏଏମ୍‌ଏସ୍‌)ର ସଦସ୍ୟ ଭାବେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ପ୍ରଫେସର ଅତନୁ ଜଣେ ଅଣଡାକ୍ତରୀ ବିଭାଗର ବ୍ୟକ୍ତି ଅଟନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ତୃତୀୟ ଓଡିଆ ଓ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏବଂ ଡାକ୍ତରମାନଙ୍କର ଜାତୀୟ ଏକାଡେମୀକୁ ନିର୍ବାଚିତ ହେବାରେ ସେ ହେଉଛନ୍ତି ତ୍ରୟୋଦଶ ଓଡିଆ ବୈଜ୍ଞାନିକ। ନ୍ୟାସନାଲ ଏକାଡେମୀ ଅଫ୍‌ ସାଇନ୍ସ ଆଣ୍ଡ 

ବିରାଟ ମେଧାବୃତ୍ତି ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ; ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାର ବିଭିନ୍ନ ଜିଲାରୁ ଭାଗନେଲେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ବିରାଟ ମେଧାବୃତ୍ତି ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ; ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାର ବିଭିନ୍ନ ଜିଲାରୁ ଭାଗନେଲେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ସମ୍ବଲପୁର, ୨୮।୧୦ (ବ୍ୟୁରୋ)- ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ବିରାଟ ମେଧାବୃତ୍ତି ପରୀକ୍ଷା- ୨୦୧୮ ରବିବାର ସହଯୋଗନଗର ସ୍ଥିତ ମୁଖ୍ୟାଳୟ ଓ ହୀରାକୁଦଠାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାର ବିଭିନ୍ନ ଜିଲାରୁ ଶତାଧିକ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଭାଗନେଇଛନ୍ତି। ଷଷ୍ଠ ରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପରୀକ୍ଷା ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ଷଷ୍ଠରୁ ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୃତୀ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ୨ବର୍ଷିଆ ଏବଂ ଏକାଦଶ ଓ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ୧ ବର୍ଷିଆ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ନଭେମ୍ବର ୪, ୧୧,୧୮ ଓ ୨୫ 

ମହାବଳ ବାଘକୁ ମାରିଦେଲେ, ଦାନ୍ତ ଓ ନଖ କାଢ଼ିନେଲେ

ମହାବଳ ବାଘକୁ ମାରିଦେଲେ, ଦାନ୍ତ ଓ ନଖ କାଢ଼ିନେଲେ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌/ଭଟଲି,୨୮।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ)- 
ବରଗଡ଼ ଜିଲା ଭଟଲି ରେଞ୍ଜ ଅଧିନ ଖଜୁରିଆ ଗ୍ରାମ ନିକଟ ଦାମୋଦରପଡ଼ା ଜଙ୍ଗଲରେ ଗୋଟିଏ ମହାବଳ ବାଘକୁ ମାରି ପୋତି ଦେଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଘଟଣାସ୍ଥଳଟି ଡେବ୍ରିଗଡ଼ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ପରିସର ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି।  ବାଘକୁ ୨/୪ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ମାରି ପୋତି ଦିଆଯାଇଥିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି। ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ବାଘର ଦାନ୍ତ, ନଖକୁ କାଢ଼ି ନେଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ଘଟଣାକୁ ଚପାଇ ଦେବା ପାଇଁ ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ସେଭଳି କରିଥିବା ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି। ଖବରପାଇ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ବିଭାଗର 

ଜଳାଭାବରୁ ମରୁଡି: ସାହାଯ୍ୟ ପାଇଁ ଚାଷୀଙ୍କ ନିବେଦନ

ଜଳାଭାବରୁ ମରୁଡି: ସାହାଯ୍ୟ ପାଇଁ ଚାଷୀଙ୍କ ନିବେଦନ

ବଡ଼ଗାଁ, ୨୮।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ବଡ଼ଗାଁ ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଗତବର୍ଷ ଅନିୟମିତ ବର୍ଷା ଓ ରୋଗପୋକ ଯୋଗୁ ମରୁଡି ହୋଇଥିଲା ବେଳେ ଚଳିତବର୍ଷ ସ୍ବଳ୍ପ ବର୍ଷା ଓ ଧାନରେ କ୍ଷୀର ନେଲାବେଳେ ଜଳାଭାବ ଯୋଗୁ ଗୋଡା ଓ ମାଳ ଜମିର ଧାନ ଚାଷ ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ନଷ୍ଟ ହୋଇଛି। ବେର୍ଣ୍ଣା ଜମିର ଚାଷ ୫୦ରୁ ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ନଷ୍ଟ ହେବା ନେଇ ଚାଷୀମାନେ ଆକଳନ କରୁଥିଲାବେଳେ ବାହାଲ ଜମିରୁ ପ୍ରାୟ ୪୦ରୁ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଅମଳ ହେବ କହୁଛନ୍ତି।  ତେବେ ବାହାଲ ଜମିର ଚାଷକୁ ଅମଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 

ଜିଲା ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ସ୍କୁଲ ପରିଦର୍ଶନ: କୁମଝରିଆ ସରକାରୀ ହାଇସ୍କୁଲର ସ୍ବଚ୍ଛତା ଓ ମନୋରମ ପରିବେଶ ବେଶ୍‌ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର

ଜିଲା ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ସ୍କୁଲ ପରିଦର୍ଶନ: କୁମଝରିଆ ସରକାରୀ ହାଇସ୍କୁଲର ସ୍ବଚ୍ଛତା ଓ ମନୋରମ ପରିବେଶ ବେଶ୍‌ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର

କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା, ୨୮।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲାର ନୂତନ ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀ (ଡ଼ିଇଓ) ଭାବେ ରଞ୍ଜନ ଗିରି ନିକଟରେ କାର୍ଯ୍ୟଭାର ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ପରେ ଶନିବାର ଜିଲା ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀଭାବେ ସେ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍କୁଲ ପରିଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ହେଲେ ଏହି ପରିଦର୍ଶନ ସମୟରେ ସେ କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକର କୁମଝରିଆ ସରକାରୀ ହାଇସ୍କୁଲ ପରିଦର୍ଶନରେ ଆସିଥିଲେ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଥମେ ଉଦିତନଗରସ୍ଥିତ ସରକାରୀ ବାଳିକା ହାଇସ୍କୁଲ ଯାଇଥିଲେ। ସେଠାରୁ ଲାଠିକଟା ବ୍ଲକର ମନ୍‌କୋ ସ୍କୁଲ ସମତେ 

ଉଜୁଡ଼ା ଜମିରେ ଗୋରୁ ଛାଡ଼ିଲେ ଚାଷୀ

ଉଜୁଡ଼ା ଜମିରେ ଗୋରୁ ଛାଡ଼ିଲେ ଚାଷୀ

ବିଜେପୁର, ୨୮।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)
ବରଗଡ ଜିଲା ପଦ୍ମପୁର ଉପଖଣ୍ଡ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବିଜେପୁର ବ୍ଲକରେ ପାଣି ଅଭାବରୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ମାଳ, ବେର୍ଣ୍ଣା ଜମିର ଧାନ ଚାଷ ଉଜୁଡି ଗଲାଣି। ଉଜୁଡା ଜମିରେ ଚାଷୀମାନେ ଗାଈ ଗୋରୁ ଛାଡି ଦେଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ୧୧୦ ଖଣ୍ଡ ରାଜସ୍ବ ଗ୍ରାମ ବିଶିଷ୍ଟ ଏହି ବ୍ଲକର ବଡବ୍ରାହ୍ମଣୀ ରାଜସ୍ବ ସର୍କଲର ମାତ୍ର ୧୦ଖଣ୍ଡ ରାଜସ୍ବ ଗ୍ରାମକୁ ହୀରାକୁଦ କମାଣ୍ଡ ଏରିଆ ପାଣି ମାଡିଥାଏ। ଅବଶିଷ୍ଟ ଗ୍ରାମର ଚାଷୀ ବର୍ଷା ଜଳ ଉପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିର୍ଭରଶୀଳ । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏହି ବ୍ଲକରେ ୧୯, ୯୦୧ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଖରିଫ ଫସଲ 

ଓପିଜିସି ୪ର୍ଥ ୟୁନିଟ୍‌ ବଏଲରରୁ ହେବ ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ବାଷ୍ପ ନିର୍ଗତ:  ହେବ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଶବ୍ଦ

ଓପିଜିସି ୪ର୍ଥ ୟୁନିଟ୍‌ ବଏଲରରୁ ହେବ ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ବାଷ୍ପ ନିର୍ଗତ: ହେବ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଶବ୍ଦ

ଲଖନପୁର,୨୮।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)
ଓଡ଼ିଶା ବିଦ୍ୟୁତ ଉପତ୍ାଦନ ନିଗମ (ଓପିଜିସି)ର ବନହରପାଲିସ୍ଥିତ ଇବ୍‌ ଥର୍ମାଲ ପ୍ରକଳ୍ପ ସମ୍ପ୍ରସାରିତ ହୋଇ ୩ୟ ଓ ୪ର୍ଥ ୟୁନିଟ୍‌ ନିର୍ମାଣ କାମ ଇତିମଧ୍ୟରେ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ନିର୍ମାଣାଧୀନ ଏହି ୟୁନିଟ୍‌ ମଧ୍ୟରୁ ୪ର୍ଥ ୟୁନିଟ୍‌ ବଏଲରକୁ ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଭାବେ ଚାଲୁ କରିବା ପାଇଁ ଉଚ୍ଚଚାପଯୁକ୍ତ ବାଷ୍ପ ନିର୍ଗତ କରାଯିବ। ଏହା ନିର୍ମାଣାଧୀନ ପ୍ରକଳ୍ପର ଆବଶ୍ୟକ ପ୍ରକିୟା। ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ରବିବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ୧ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ। ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳ ୬ଟାରୁ ରାତି ସାଢ଼େ୯ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି 

ମନୁଷ୍ୟକୃତ ଅବହେଳାରୁ ବିପଦରେ ହାତୀ ବଂଶ: ଝାରସୁଗୁଡ଼ାରେ ବର୍ଷକରେ ମଲେଣି ୯

ମନୁଷ୍ୟକୃତ ଅବହେଳାରୁ ବିପଦରେ ହାତୀ ବଂଶ: ଝାରସୁଗୁଡ଼ାରେ ବର୍ଷକରେ ମଲେଣି ୯

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୨୮।୧୦ -ହାତୀ ବଂଶର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ମାଧ୍ୟମରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଉଛି। କିନ୍ତୁ ଆମେ ହାତୀକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବାରେ କେତେ ସଫଳ ହୋଇଛୁ ତାହା ସମୀକ୍ଷା ସାପେକ୍ଷ। ଅବାଧ ଶିକାର, ଟ୍ରେନ୍‌ ଧକ୍କା, ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଘାତ ଭଳି ମନୁଷ୍ୟକୃତ ଅବହେଳା ଯୋଗୁ ହାତୀ ବଂଶ ଏବେ ବିପଦରେ। ଏହି ବିଶାଳ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁକୁ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାଇବାରେ ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ବିଭାଗ ବିଫଳ ହୋଇଛି। ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ବନଖଣ୍ଡରେ ହାତୀ ନ ଥିବାସ୍ଥଳେ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଏହି ଜିଲାରେ

୨ ଡକାୟତି ଘଟଣାରେ ୬ ଗିରଫ: ଦେଶୀ ପିସ୍ତଲ ଓ ୩୦୪ ଗ୍ରାମ ରୁପା ମିଳିଲା

୨ ଡକାୟତି ଘଟଣାରେ ୬ ଗିରଫ: ଦେଶୀ ପିସ୍ତଲ ଓ ୩୦୪ ଗ୍ରାମ ରୁପା ମିଳିଲା

ଟିଟିଲାଗଡ଼, ୨୮।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)
ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା  ଟିଟିଲାଗଡ଼ ଥାନା ଅଧୀନ ସିନ୍ଧେକେଲା ଓ ମୁରିବାହାଲ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଘଟିଥିବା ୨ ଡକାୟତି ଘଟଣାରେ ପୋଲିସ ୬ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି। ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ନଗଦ ୩୭ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା, ୫୯୨ ଗ୍ରାମ ଓଜନର ସୁନା ଅଳଙ୍କାର, ୩୦୪ ଗ୍ରାମ ଓଜନର ରୁପା ଗହଣା ଓ ଏକ ପିସ୍ତଲ ଜବତ କରିଛି । 
 ଗତ ୧୦।୫।୨୦୧୮ରେ ସିନ୍ଧେକେଲା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଭୃସାଗୁଡା ଗଁ। ନିକଟରେ ଏଲଏଣ୍ଡଟି ଫାଇନାନ୍ସ କମ୍ପାନୀ ଖରିଆର ବ୍ରାଞ୍ଚର ଲାଇନ ଅଫିସର ରାଜେନ୍ଦ୍ର ବଗର୍ତ୍ତି ଏବଂ

ଡକାୟତି ଉଦ୍ୟମ କରି ୩ ଗିରଫ:  ମାରଣାସ୍ତ୍ର, ୨ ବାଇକ ଜବତ

ଡକାୟତି ଉଦ୍ୟମ କରି ୩ ଗିରଫ: ମାରଣାସ୍ତ୍ର, ୨ ବାଇକ ଜବତ

ସୋହେଲା,୨୮।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ)
ବରଗଡ ଜିଲା ସୋହେଲା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ୫୩ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଉପରେ ଥିବା କରାଲମାଲ ଛକରେ ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ଚଳନ୍ତା ଟ୍ରକରୁ ଡକାୟତି ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଥିବା ବେଳେ ପୋଲିସ ୩ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି ଶନିବାର କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି । ଗିରଫ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ହେଲେ ଛତିଶଗଡ ରାଜ୍ୟ ମହାସମୁନ୍ଦ ଜିଲା ଖଲାରୀ ଥାନା ବିକେବାହାରା ଗ୍ରାମର ଜଗନ୍ନାଥ ଗୋଣ୍ଡ(୩୦), ତାଙ୍କ ଭାଇ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଗୋଣ୍ଡ(୨୫) ଏବଂ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା କୋଦଳା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗରଦପୁର ଗ୍ରାମର ଚାଣ୍ଟି ଦାଶ(୨୫) । 

ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ମାରିଲା ହାତୀ

ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ମାରିଲା ହାତୀ

ପାଇକମାଳ, ୨୮।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ.)
ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ପାଇକମାଳ ଥାନା ବରତୁଣ୍ଡା ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ମର୍ଯାଦାପାଲି ଗ୍ରାମ ଜଙ୍ଗଲରେ ଡୁଡୁକିଝରିଆ ଗ୍ରାମର ଜଣେ ବୃଦ୍ଧ ଚକ୍ରଧର ବରିହା (୬୦)ଙ୍କ ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଚକ୍ରଧର ମର୍ଯାଦାପାଲି ଗ୍ରାମ ଜଙ୍ଗଲରେ କୁଡିଆ କରି ରହୁଥିଲେ। ସେ କୁଡିଆ ନିକଟରେ ପୂଜାପାଠ କରୁଥିଲା ବେଳେ ହାତୀ ଆସି ତାଙ୍କୁ ଦଳିଚକଟି ମାରି ଦେଇଥିବା ମୃତକଙ୍କ ସାନ ଭାଇ ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ବରିହା କହିଛନ୍ତି। ଖବର ପାଇ ଶନିବାର ସକାଳେ ପାଇକମାଳ ରେଞ୍ଜର ଧ୍ରୁବଚରଣ ବେହେରା 

ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଅଫିସ ଆଗରେ ଚାଷୀଙ୍କ ସମାବେଶ

ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଅଫିସ ଆଗରେ ଚାଷୀଙ୍କ ସମାବେଶ

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼, ୨୮।୧୦ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ସଦର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ଅନ୍ତର୍ଗତ ୪ଟି ବ୍ଲକରେ ବର୍ଷା ଅଭାବରୁ ଧାନ ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହୋଇ ମରୁଡି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଏଣୁ ସରକାରୀ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ ଦାବି ନେଇ ଶନିବାର ସବୁଜ କୃଷକ ସଙ୍ଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କରି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ସ୍ମାରକପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ଭବାନୀ ଭବନ ପଡିଆ ଠାରୁ ସଦର ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀର ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାମରୁ ପ୍ରାୟ ୧ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଚାଷୀ ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ଧାନକେଣ୍ଡା ଧରି 

ନୂଆପଡା ବ୍ଲକ ସ୍ତରୀୟ କ୍ରୀଡା ଉତ୍ସବ: କ୍ରୀଡା ମାନସିକ, ଶାରିରୀକ ସୁସ୍ଥତା ଦେଇଥାଏ

ନୂଆପଡା ବ୍ଲକ ସ୍ତରୀୟ କ୍ରୀଡା ଉତ୍ସବ: କ୍ରୀଡା ମାନସିକ, ଶାରିରୀକ ସୁସ୍ଥତା ଦେଇଥାଏ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୨୮।୧୦- ଏକ ସୁସ୍ଥ ଛାତ୍ର ଜଣେ ସୁସ୍ଥ ନାଗରିକ ହୋଇଥାଏ। ତେବେ ଏକ ସୁସ୍ଥ ସମାଜ ଗଠନରେ କ୍ରୀଡାର ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ରହିଛି। ଏଥିପାଇଁ ବିଦ୍ୟାଳୟସ୍ତରରେ କ୍ରୀଡା ମଧ୍ୟ ଅବିଚ୍ଛେଦ୍ୟ ଅଙ୍ଗ ହୋଇରହିଛି। ଏହା ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ମାନସିକ ଏବଂ ଶାରିରୀକ ଭାବେ ସୁସ୍ଥତା ଦେଇଥାଏ ବୋଲି ମତ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ବ୍ଲକ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ତରଫରୁ ମିନିଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଆୟୋଜିତ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ କ୍ରୀଡା ଉତ୍ସବରେ ଯୋଗ ଦେବା ଅବସରରେ ବକ୍ତାମାନେ ମତ ରଖିଥିଲେ ା 

ମହିଳାଙ୍କୁ ଯୌତୁକ ପାଇଁ ମାଡ ସାଙ୍ଗକୁ ହତ୍ୟା ଧମକ:  କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ମହିଳା ସମିତି କର୍ମକର୍ତ୍ତା ପୋଲିସକୁ ଭେଟିଲେ

ମହିଳାଙ୍କୁ ଯୌତୁକ ପାଇଁ ମାଡ ସାଙ୍ଗକୁ ହତ୍ୟା ଧମକ: କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ମହିଳା ସମିତି କର୍ମକର୍ତ୍ତା ପୋଲିସକୁ ଭେଟିଲେ

ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର, ୨୮।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ଥାନା ଅଧିନ ଲିପଲୋଇ ପାନପଡାରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଯୌତୁକ ଦାବିନେଇ ବାରମ୍ବାର ମାଡମାରି ହତ୍ୟା ଧମକ ଦେବା ନେଇ ଶନିବାର ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ପୀଡିତା ମହିଳାଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ଲିପଲୋଇ ପାନପଡାର ବହୁ ମହିଳା ସମିତି ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ପୋଲିସ ପାଖରେ ଦାବି ଜଣାଇଛନ୍ତି। ଘଟଣାରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ବିହାର ରାଜ୍ୟରୁ ଆସି ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ଲିପଲୋଇ ପାନପଡାରେ ବସବାସ କରୁଥିବା 

ଦେଶ ପାଇଁ ସମର୍ପଣ ଭାବ ରଖିଥିବା ମହିଳା ତାରାମଣୀ

ଦେଶ ପାଇଁ ସମର୍ପଣ ଭାବ ରଖିଥିବା ମହିଳା ତାରାମଣୀ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୨୮।୧୦-
ଦେଶ ସ୍ବାଧୀନତା ଲାଭ କରିବାର ଆଜିକୁ ୭୧ବର୍ଷ ଗଡିଗଲାଣି। ସ୍ବାଧୀନତା ଆଣିବାରେ ଦିଗ୍‌ଗଜ ମହାପୁରୁଷମାନେ ଅକ୍ଳାନ୍ତ ପରିଶ୍ରମ ଏବଂ ବଳିଦାନ ଦେଇଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କୁ ଆଜି ଆମେ ମନେ ପକାଇଥାଉ। ହେଲେ ସ୍ବାଧୀନତା ପୂର୍ବରୁ ଏବଂ ପରେ ଦେଶ ପାଇଁ ନିଜକୁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରି ସମର୍ପଣ ଭାବ ସକାଶେ ଉଦାହରଣ ରଖିଥିବା କିଛି ପ୍ରତିଭା ଆଜିବି ଆମ ସାମନାରେ ରହିଛନ୍ତି। ଧରିତ୍ରୀ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଆମ ଟିମ ଭେଲା ଗାଁର ତାରାମଣୀ ଯୋଷୀଙ୍କୁ ଆବିଷ୍କାର କରିଥିଲା। ଧରିତ୍ରୀକୁ ବଖାଣିଥିବା ଅନ୍ତରଙ୍ଗ 

ଲକ୍ଷ୍ମୀ ପୂଜା ଦେଖିବାକୁ ବାପ ଘରକୁ ଆସିଥିଲେ: ଯୁବକଙ୍କ ଟାଙ୍ଗିଆ ଚୋଟରେ ମହିଳା ଗୁରୁତର

ଲକ୍ଷ୍ମୀ ପୂଜା ଦେଖିବାକୁ ବାପ ଘରକୁ ଆସିଥିଲେ: ଯୁବକଙ୍କ ଟାଙ୍ଗିଆ ଚୋଟରେ ମହିଳା ଗୁରୁତର

ନୂଆଗାଁ, ୨୮।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ନୂଆଗାଁ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ତାଇନ୍ଦା ଗ୍ରାମକୁ ଲକ୍ଷ୍ମୀପୂଜା ଦେଖିବାକୁ ଆସିଥିବା ଜଣେ ମହିଳା ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ଜନୈକ ଯୁବକଙ୍କ ଟାଙ୍ଗିଆ ଚୋଟରେ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। ଖବରପାଇ ନୂଆଗାଁ ଫାଣ୍ଡି ଅଧିକାରୀ କୈଳାସ ଚନ୍ଦ୍ର ନାଏକ ସଂପୃକ୍ତ ମହିଳାଙ୍କୁ ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ରାଉରକେଲା ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ପଠାଇଛନ୍ତି। ଆକ୍ରମଣକାରୀ ଦୀନବନ୍ଧୁ ସାହୁ (୨୬)ଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରି ଶନିବାର କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି। 

ଟଙ୍କାକିଆ ଚାଉଳରେ ବୈଷମ୍ୟ କମିବ ନାହିଁ

ଟଙ୍କାକିଆ ଚାଉଳରେ ବୈଷମ୍ୟ କମିବ ନାହିଁ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୨୮ା୧୦: ବଲାଙ୍ଗୀର ଗୋୟଲ ଧର୍ମଶାଳାଠାରେ ଶନିବାର ଲୋକଶକ୍ତି ଅଭିଯାନ ତରଫରୁ ଆଜିର ବିକାଶ କାହା ସ୍ବାର୍ଥରେ ଶୀର୍ଷକ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ା ସତ୍ୟ ବନ୍‌ଛୋରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଆଲୋଚନାଚକ୍ରରେ ଆଲୋଚକ ଭାବେ ରାଜେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବୟଂଶାସିତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ବିନୟ କୁମାର ଜେନା, କୋସଲବାଦୀ ନେତା ପ୍ରମୋଦ କୁମାର ମିଶ୍ର, ଆମ୍‌ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି ରାଜ୍ୟ ସଂଯୋଜକ ନିଶିକାନ୍ତ ମହାପାତ୍ର, ସୂଚନା ଅଧିକାର କର୍ମୀ ହେମନ୍ତ କୁମାର ପଣ୍ଡା ଯୋଗଦାନ କରିଥିଲେ|