ସମ୍ବଲପୁର

ସୁବଳୟା ପୂଜା ମଣ୍ଡପରେ ମୁଦ୍ରାରେ ନିର୍ମିତ ଗଜାନନ

ସୁବଳୟା ପୂଜା ମଣ୍ଡପରେ ମୁଦ୍ରାରେ ନିର୍ମିତ ଗଜାନନ

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୧୬।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)
ଚଳିତବର୍ଷ ଗଣେଶ ପୂଜା ପାଇଁ ବୀରମହାରାଜପୁର ଅଞ୍ଚଳର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଆକର୍ଷଣୀୟ ମେଢ ଓ ତୋରଣମାନ ନିର୍ମିତ ହୋଇଛି। ବିଭିନ୍ନ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ସହ ଗାଁ ଗାଁରେ ବିଘ୍ନବିନାଶନ ଗଣନାଥଙ୍କ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା ଚାଲିଛି। ତେବେ ବୀରମହାରାଜପୁର ବ୍ଲକର ସୁବଳୟା ବସ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡଠାରେ ଆୟୋଜିତ ସର୍ବଜନୀନ ପୂଜନୋତ୍ସବରେ ପୂଜା ପାଉଥିବା ଗଣେଶଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ବିଶେଷ ଆକର୍ଷଣୀୟ ହୋଇଛି । ଶ୍ରୀ ଗଣେଶଙ୍କ ଏହି ମୂର୍ତ୍ତି ୨୫୦୦ଟି ମୁଦ୍ରାରେ ତିଆରି ହୋଇଥିବାବେଳେ ତାହାର ନିର୍ମାତା ହେଉଛନ୍ତି ସେହି ଗ୍ରାମର ମୁନା ମାହାଣା। ଏହାକୁ ଦେଖିବା ଯୋଗୁ ପୂଜାମଣ୍ଡପରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ତଥା ଦେଖଣାହାରୀଙ୍କ ଗହଳି ଲାଗି ରହିଛି ।

କ୍ଲିନିକରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଅସଦାଚରଣ, ଯୁବକ ଗିରଫ

କ୍ଲିନିକରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଅସଦାଚରଣ, ଯୁବକ ଗିରଫ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୧୬। ୯-ଛେଣ୍ଡ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଏକ ଔଷଧ ଦୋକାନକୁ ଆସିଥିବା ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିବା ନେଇ ଶନିବାର ଛେଣ୍ଡ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏନେଇ ପୋଲିସ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁକରି ମୁନା ସାହୁ(୪୮)ନାମକ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ ଦଫା ୩୫୪ ଆଧାରରେ ଗିରଫ କରିଛି। ସୂଚନାନୁସାରେ ଶନିବାର ବାସନ୍ତୀ କଲୋନୀ ଅଞ୍ଚଳର ଏକ ବସ୍ତିରେ ରହୁଥିବା ସମ୍ପୃକ୍ତ ମହିଳା ଉକ୍ତ ଦୋକାନକୁ ଔଷଧ କିଣିବାକୁ ଆସିଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ଦୋକାନୀ ମୁନା ତାଙ୍କୁ ଅଶ୍ଳିଳ 

ସର୍ଦ୍ଦାର ରାଜା ମେଡିକାଲ କଲେଜର ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲା : ଏ.ଜନ୍‌ସେଲ ରାଜାଙ୍କୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରୁ ମିଳିଲା ଅନ୍ତରୀଣ ଜାମିନ

ସର୍ଦ୍ଦାର ରାଜା ମେଡିକାଲ କଲେଜର ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲା : ଏ.ଜନ୍‌ସେଲ ରାଜାଙ୍କୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରୁ ମିଳିଲା ଅନ୍ତରୀଣ ଜାମିନ

ଧର୍ମଗଡ/ଜୁନାଗଡ଼,୧୬।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ./ସ୍ବ.ପ୍ର.)- କଳାହାଣ୍ଡି ସର୍ଦ୍ଦାର ରାଜା ମେଡିକାଲ କଲେଜର ମୁଖ୍ୟ ଏ.ଜନ୍‌ସେଲ ରାଜାଙ୍କୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଶନିବାର ଅନ୍ତରୀଣ ଜାମିନ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ସହ ୨ ଜାମିନଦାରଙ୍କ ସହାୟତାରେ କୋର୍ଟ ଜାମିନ ଦେଇଛନ୍ତି। 
ଗତ ଅଗଷ୍ଟ ୩ ତାରିଖରେ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଅର୍ଥନୈତକ ଅପରାଧ ଶାଖା ତାମିଲନାଡୁରୁ ଏ.ଜନ୍‌ସେଲ ରାଜାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଜୁନାଗଡ଼ ଜେଏମ୍‌ଏଫ୍‌ସି 

ନୂଆଁଖାଇ ଉତ୍ସବ ପୂର୍ବରୁ ଆକ୍ରମଣ: ଶାଳକ ଟାଙ୍ଗିଆ ଚୋଟରେ ଭିଣୋଇ ମୃତ

ନୂଆଁଖାଇ ଉତ୍ସବ ପୂର୍ବରୁ ଆକ୍ରମଣ: ଶାଳକ ଟାଙ୍ଗିଆ ଚୋଟରେ ଭିଣୋଇ ମୃତ

ମୋହନଗିରି,୧୬।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ସମଗ୍ର ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶା ନୂଆଁଖାଇ ପାଳନରେ ଖୁସି ମନାଉଥିବା ବେଳେ କଳାହଣ୍ଡି ଜିଲା ମ.ରାମପୁର ବ୍ଲକର ମୋହନଗିରିସ୍ଥିତ ଡାଲାବାହଲି ଗ୍ରାମରେ ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ପୂର୍ବଶତ୍ରୁତାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଶାଳକଙ୍କ ଟାଙ୍ଗିଆ ଚୋଟରେ ନିଜ ଭିଣୋଇଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ଏହି ଘଟଣା ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ହୋଇଛି। 

ରଘୁନାଥପାଲିରେ ନୂଆଁଖାଇ ଭେଟଘାଟ

ରଘୁନାଥପାଲିରେ ନୂଆଁଖାଇ ଭେଟଘାଟ

କୋଲାବିରା ,୧୬।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲା ରଘୁନାଥପାଲି ସୁନାରିପଡା ଫ୍ରେଣ୍ଡସ କ୍ଲବ ପକ୍ଷରୁ ନୂଆଁଖାଇ ଭେଟଘାଟ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ସନ୍ଦୀପ ଅଗସ୍ତୀ, ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାନ୍ତି, କେଦାରନାଥ ପଟେଲ, ଗୌରହରି ସାହୁ, ଲକ୍ଷ୍ମୀନାରାୟଣ ସରାଫ, ମୁକ୍ତି ମିଶ୍ର, ଏଏସଆଇ ପ୍ରକାଶ ଚନ୍ଦ୍ର ଦଲାଇ, ସୁକାନ୍ତ ସାହୁ  ପ୍ରମୁଖ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ। ନୂଆଁଖାଇ ଅବସରରେ ଗ୍ରାମର ସମସ୍ତ ବୟୋଜ୍ୟେଷ୍ଠଙ୍କୁ ଅତିଥିମାନେ ଜୁହାର ଜଣେଇବା ସହିତ ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜ୍ଞାପନ କରିଥିଲେ। 

ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଟେନିକଏଟ୍‌ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌: ୧୦ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଜାତୀୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ପାଇଁ ମନୋନୀତ

ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଟେନିକଏଟ୍‌ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌: ୧୦ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଜାତୀୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ପାଇଁ ମନୋନୀତ

ବେଲପାହାଡ଼,୧୬।୯(ଡ଼ି.ଏନ୍‌.ଏ.)
ଗତ ୯ ଓ ୧୦ ତାରିଖରେ କଟକସ୍ଥିତ ଜବାହରଲାଲ ନେହେରୁ ଇନ୍‌ଡ଼ୋର ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ୩୧ତମ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଟେନିକଏଟ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ା ଉକ୍ତ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲାରୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିଥିବା ବେଲପାହାଡ଼ ଇଂଲିଶ ମିଡ଼ିୟମ ସ୍କୁଲର ୧୦ ଜଣ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି । ବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରୀ ସିମରନ ସିଂ ଓ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଅଗ୍ରୱାଲ ସବ୍‌ଜୁନିୟର ବାଳିକା ଡ଼ବଲ୍ସରେ ପ୍ରଥମ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେହିପରି ସବଜୁନିୟର ବାଳକ ଡ଼ବଲ୍ସରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଛାତ୍ର ସ୍ବରାଜ ସିଂ ଓ

ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ବାଡିରେ ପିଟି ହତ୍ୟା

ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ବାଡିରେ ପିଟି ହତ୍ୟା

କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା,୧୬।୯(ଡି.ଏନ.ଏ): ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ବୀରମିତ୍ରପୁର ଥାନା କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା ଫାଣ୍ଡି ଅନ୍ତର୍ଗତ ଚଇନପୁର ଗ୍ରାମରେ ଶ୍ୱଶୁର ଘର ନିକଟରେ ଭଡା ନେଇ ରହୁଥିବା ଲୁଆରାମ ଅଞ୍ଚଳର ସୁରଜ ଏକ୍କା ଗୁରୁବାର ରାତିରେ ନିଜ ସ୍ତ୍ରୀ ଜେମା ଏକ୍କା (୨୭)ଙ୍କୁ ବାଡ଼ିରେ ପିଟି ହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। ଶନିବାର ମୃତଦେହ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦରୁ ଏହା ଜଣାପଡ଼ିବା ପରେ ପୋଲିସ ଅଭିଯୁକ୍ତ ସ୍ବାମୀ ସୁରଜଙ୍କୁ ଧରିବା ପାଇଁ ତନାଘନା ଚଳାଇଛି। ଏ ନେଇ ବୀରମିତ୍ରପୁର ଥାନାରେ ଏକ ମାମଲା (ନଂ.୧୦୩/୧୮) ରୁଜୁ ହୋଇଥିବା ଫାଣ୍ଡି ଅଧିକାରୀ ମନୋଜ ନାଏକ ସୂଚନା 

ନୂଆଁଖାଇ ଉପଲକ୍ଷେ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ: ଶିଶୁମାନଙ୍କ ଡ଼୍ୟାନସ ଧମାକା

ନୂଆଁଖାଇ ଉପଲକ୍ଷେ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ: ଶିଶୁମାନଙ୍କ ଡ଼୍ୟାନସ ଧମାକା

ଜହ୍ନାପଙ୍କ, ୧୬।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବୌଦ୍ଧ ବ୍ଲକ ମୁଣ୍ଡାପଡା ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ କମିରା ଗ୍ରାମରେ ନୂଆଁଖାଇ ଉପଲକ୍ଷେ ନୂଆଁଖାଇ ଭେଟଘାଟ ଶୁକ୍ରବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଅପରାହ୍ନରେ ଗାଁର ଶିଶୁମାନଙ୍କୁ ନେଇ ମ୍ୟୁଜିକ୍‌ ଚେୟାର, ଦହି ହାଣ୍ଡି ଭଙ୍ଗା, ସଙ୍ଗୀତ, ଡ୍ୟାନ୍ସ ଆଦି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହୋଇଥିଲା। ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସାହାଜପାଲ ଜଗନ୍ନାଥ ଭଜନ ପରିଷଦ ଦ୍ୱାରା ପରିବେଷଣ କରାଯାଇଥିଲା। ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମୁଣ୍ଡାପଡା ସରପଞ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଧର ସ୍ବାଇଁ, ବଢ଼ିଗାଁ ସରପଞ୍ଚ 

ନିଆରା ପର୍ବ ଅରାନ୍ଧିଆ: ଚୁଲିରେ ନାଗନାଗୁଣୀ ପୂଜା

ନିଆରା ପର୍ବ ଅରାନ୍ଧିଆ: ଚୁଲିରେ ନାଗନାଗୁଣୀ ପୂଜା

ରିଷିଡା, ୧୬।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ରିଷିଡା ତୈଳିକ କିଛି ପରିବାର ଭାଦ୍ରବ ସପ୍ତମୀ ତିଥିରେ ରବିବାର ଅରାନ୍ଧିଆ ପର୍ବ ପାଳନ କରିଛନ୍ତି।  ଏହି ଦିନ ଏହି ପରିବାରର ଘରେ କୌଣସି ଚୁଲି ଜଳାଇ ନ ଥାନ୍ତି। କିଛି ରନ୍ଧାବଢ଼ା କରି ନ ଥିଲେ। ଚୁଲିରେ ଧାନଗଛ, ଗୋବି ଫୁଲ, ନାଗ ନାଗୁଣୀ ତିଆରି କରି ପୂଜା କରିଥିଲେ। ମୁଖ୍ୟତଃ ନାଗ ଦେବତାଙ୍କୁ ଏହି ଠାରେ ପୂଜା କରିଥାନ୍ତି। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ, ଏହି ତିଥିରେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ କାଳୀୟ ଦଳନ କରିଥିଲେ। ତେଣୁ ଏହି ଦିନ 

ଏକତ୍ର ନୂଆଁଖାଇ ଏକତାର ଭାବ ଦେଖାଇଲେ ବାରିକ ପରିବାର

ଏକତ୍ର ନୂଆଁଖାଇ ଏକତାର ଭାବ ଦେଖାଇଲେ ବାରିକ ପରିବାର

ପଦ୍ମପୁର, ୧୬।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ପଦ୍ମପୁର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଦର୍ଲିଗୁଡା ବାରିକ ପରିବାର ସବୁ ବର୍ଷ ପରି ଏ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ଏକତ୍ର ନୂଆଁଖାଇ ପର୍ବରେ ସାମିଲ ହୋଇ ଏକତାର ଭାବ ଦେଖାଇଥିଲେ। ଯୁବ ସଙ୍ଗଠକ ନିର୍ମଳ କୁମାର ବାରିକଙ୍କ ଉଦ୍ୟମରେ ଧଉଳିବାହାଲ, ବଇହାପାଲିର ବାରିକ ପରିବାରମାନେ ଆସି ଦର୍ଲିଗୁଡାଠାରେ ଏକତ୍ର ନୂଆଁଖାଇରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ। ବିଗତ ୧୧ ବର୍ଷ ହେବ ଏହି ପରମ୍ପରା ରହିଥିବା ବାରିକ ପରିବାର ତରଫରୁ ପ୍ରକାଶ।

ଯୁବତାରକା ସାଂସ୍କୃତିକ ପରିଷଦର ନୂଆଁଖାଇ ଭେଟ୍‌ଘାଟ୍‌

ଯୁବତାରକା ସାଂସ୍କୃତିକ ପରିଷଦର ନୂଆଁଖାଇ ଭେଟ୍‌ଘାଟ୍‌

ପଦ୍ମପୁର, ୧୬।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ପଦ୍ମପୁର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବ୍ରାହ୍ମଣଡିହି ଗ୍ରାମର ଯୁବ ତାରକା ପରିଷଦ ଦ୍ୱାରା ନୂଆଁଖାଇ ଭେଟଘାଟ ସହ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଦୁଇ ଦିନ ଧରି ହୋଇଥିବା ବିଭିନ୍ନ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ରିଙ୍କୁ ମେହେରଙ୍କ ସଂଯୋଜନାରେ କୁନି କୁନି କଳାକାରମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନୃତ୍ୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଅନ୍ତିମ ଦିବସରେ ବିଶିଷ୍ଠ ନାଟ୍ୟକାର ରାଜେନ୍ଦ୍ର ମହାନ୍ତି ଏବଂ କବି ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସାହୁଙ୍କ ସଂଯୋଜନାରେ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ 

ପୋଡଟିକ୍ରା ଗାଁରେ ସମସ୍ତେ ଏକାଠି ଖାଇଲେ ନୂଆଁ: ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ପୋଡଟିକ୍ରା ଗାଁରେ ସମସ୍ତେ ଏକାଠି ଖାଇଲେ ନୂଆଁ: ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଅତାବିରା, ୧୬।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବାଉଁଶରୁ ତିଆରି ଅନିକା, ଭୁଗା ଆଦି ସାମଗ୍ରୀ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ନୂଆଁ ପାତ୍ରରେ ଭାତ, ଡାଳି, ତରକାରୀ ସହ ବିଭିନ୍ନ ସୁଆଦିଆ ଖାଇବା ଜିନିଷ ରନ୍ଧାଯାଇ ଏକା ସହିତ ଗ୍ରାମର ଛୋଟରୁ ବଡ ସମସ୍ତେ ନୂଆଁଖାଇ ଥିଲେ ବରଗଡ ଜିଲା ଭେଡେନ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଡାଲବ ପଞ୍ଚାୟତ ସ୍ଥିତ ପୋଡଟିକ୍ରା ଗ୍ରାମବାସୀ। ଏହି ଅବସରରେ ଲରମ୍ଭାର କୈଳାସ ସେଟ ଓ ସାଥିଙ୍କ ଭଜନ ସନ୍ଧ୍ୟା ସହ ଗାଁର ଛୋଟ ଛୋଟ କଳାକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ରଙ୍ଗାରଙ୍ଗ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି 

୮୦ ପରିବାରର ୫୦୦ ସଦସ୍ୟ ଏକାଠି ବସି ‘ନୁଆଁ ଖାଇଲେ

୮୦ ପରିବାରର ୫୦୦ ସଦସ୍ୟ ଏକାଠି ବସି ‘ନୁଆଁ ଖାଇଲେ

ବଙ୍ଗୋମୁଣ୍ଡା,୧୬।୯ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) -ବଙ୍ଗୋମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ  ଅନ୍ତର୍ଗତ ତାଲଭଟା ଗାଁରେ ୮୦ ପରିବାରର ୫୦୦ ସଦସ୍ୟ ଏକାଠି ବସି ନବାନ୍ନ ଖାଇ ଭାତୃଭାବର ଏକ ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି। ନବାନ୍ନ ପର୍ବରେ ସାମୂହିକ ନବାନ୍ନ ପାଳନର ମୁଖ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ମଧ୍ୟରୁ  ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆକାରରେ କାହିଁ କେତେଦିନୁ ଚାଲିଆସୁଥିବାବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଅନେକ ପରିବାର ଗୋଟିଏ ପରିବାରରେ ପାଲନ କରିଥିବା ବେଳେ ଏହି ଗ୍ରାମର ୮୦ ପରିବାର ଏକାଠି ନବାନ୍ନ ପାଳନ କରି ଏକ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି 

ଦୁର୍ଘଟଣା: ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ମୃତ

ଦୁର୍ଘଟଣା: ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ମୃତ

ଝାରସୁଗୁଡା ଅଫିସ,୧୬।୯- ଝାରସୁଗୁଡା ବକ୍ସିଛକ ନିକଟରେ ଏକ ବାଇକ୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟି ଜଣେ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ମୃତ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ଜଣକ ହେଲେ ଗଣେଶ ରାମ କୁଲୁ(୨୮)। ବାଇକରେ ବସିଥିବା ଡୋଳାମଣି ମହାନନ୍ଦଙ୍କୁ ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି। ପୋଲିସ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ଗଣେଶ ଏବଂ ଡୋଳାମଣି ଏକ ବାଇକରେ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ବକ୍ସିଛକ ପାଖ ଶିବମନ୍ଦିର ନିକଟରେ ଏକ ଟ୍ରକର ପଛପଟୁ ଧକ୍କା ଦେଇଥିଲେ। ରାସ୍ତା ଉପରେ ଦୁଇଜଣ 

ଏକତା ସୂତ୍ରରେ ବାନ୍ଧିରଖିଛି ନୂଆଁଖାଇ ଭେଟଘାଟ୍‌

ଏକତା ସୂତ୍ରରେ ବାନ୍ଧିରଖିଛି ନୂଆଁଖାଇ ଭେଟଘାଟ୍‌

ଝାରସୁଗୁଡା ଅଫିସ,୧୬।୯- ବିଶ୍ୱରେ ପରିଚିତ ହୋଇସାରିଛି ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାର ଗଣପର୍ବ ନୂଆଁଖାଇ। କୃଷିଭିତ୍ତିକ ଏହି ପର୍ବରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ ଭାଇଚାରାର ଅନୁଭୂତି, ପରମ୍ପରାର ଝଲକ ଏବଂ ସଂସ୍କୃତିର ମହକ। ଏଭଳି ପର୍ବ ଏଭଳି ସଂସ୍କାର ଓ ସଂସ୍କୃତି ଆଉ କେଉଁଠି ନ ଥିବ। ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାର ନୂଆଁଖାଇ ଏବଂ ଭେଟଘାଟ୍‌ର ପରମ୍ପରା ସାରା ବିଶ୍ୱକୁ ଏକତାର ବାର୍ତ୍ତା ଦେଉଛି ବୋଲି ବୋଲି ଅତିଥିମାନେ କହିଛନ୍ତି। ବେହେରାମାଲ ଗଜଲକ୍ଷ୍ମୀ ପୂଜା କମିଟି ତରଫରୁ କିଷାନ୍‌ ଛକ ଠାରେ ଶନିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ

ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ହିନ୍ଦୁ ଦେବତାଙ୍କୁ ଅସମ୍ମାନ: ଉତ୍ତେଜନା, ଜଣେ ଅଟକ

ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ହିନ୍ଦୁ ଦେବତାଙ୍କୁ ଅସମ୍ମାନ: ଉତ୍ତେଜନା, ଜଣେ ଅଟକ

ଝାରସୁଗୁଡା ଅଫିସ,୧୬।୯- ହିନ୍ଦୁ ଦେବା ଦେବୀଙ୍କ ପ୍ରତି ଅସମ୍ମାନ କଲାଭଳି କାର୍ଯ୍ୟ ଅନେକ ସମୟରେ କରାଯାଉଛି। ଏହାକୁ ନେଇ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ବିବାଦ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ୟ ସମ୍ପଦ୍ରାୟର କିଛି ଅସାମାଜିକ ଯୁବକ ଏଥିରେ ଲିପ୍ତ ରହୁଛନ୍ତି। ଶନିବାର ସେଭଳି ଏକ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଝାରସୁଗୁଡା ଜିଲା ବ୍ରଜରାଜନଗରରେ। ଜଣେ ଅନ୍ୟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଯୁବକ ହିନ୍ଦୁ ଦେବତାଙ୍କୁ ଅସମ୍ମାନ କଲାଭଳି ଏକ ଫଟୋ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଅପଲୋଡ କରିଥିଲା। ଏହାକୁ ନେଇ ଦୁଇଟି ପ୍ରମୁଖ ରାଜନୈତିକ 

ବିପଦସଙ୍କୁଳ ଅବସ୍ଥାରେ ଚାଲିଛି ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ର

ବିପଦସଙ୍କୁଳ ଅବସ୍ଥାରେ ଚାଲିଛି ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ର

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ୧୬।୯ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ) -ସଦର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବିରବିରା ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତର ତଳସରା ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ର ବିପଦସଙ୍କୁଳ ଅବସ୍ଥାରେ ଚାଲୁଛି। ଏଦିଗରେ ପ୍ରଶାସନର ଉଦାସୀନତା ନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଧିବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଏହି ବିପଦଶଙ୍କୁଳ ସ୍ଥିତିରେ ଥିବା ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ରର ଛାତରୁ ପାଣି ଗଳିବା ସହ କାନ୍ଥରେ ଫାଟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇ ଥିବାରୁ କେଉଁ ମୂହୂର୍ତ୍ତରେ କୌଣସି ଦୁର୍ଘଟଣା ନ ଘଟିବ ଏହାକୁ ଏଡାଇ ଦିଆଯାଇ ନ ପାରେ ବୋଲି ଗ୍ରାମବାସୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି 

ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଓଡ଼ିଆ ଯୁବକ ମୃତ

ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଓଡ଼ିଆ ଯୁବକ ମୃତ

ବାଲିଶଙ୍କରା, ୧୬।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଛତିଶଗଡ଼ ସୀମାରେ ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ଓଡ଼ିଆ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା କିଞ୍ଜିରକେଲା  ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ  କେନ୍ଦୁଡ଼ିହ ଗ୍ରାମର ସନ୍ତୋଷ ଗହୀର (୨୮)। ଛତିଶଗଡ ରାଜ୍ୟର ବ୍ରାହ୍ମଣମରା ଗ୍ରାମକୁ ଗଣେଶ ଉତ୍ସବରେ ଭାଗବତ କୀର୍ତ୍ତନ୍ୟ  କରିବାକୁ  ସେ ଯାଇଥିଲେ। ଭାଗବତ କୀର୍ତ୍ତନ ସାରି ରାତ୍ରି ୩ଟାରେ ଘରକୁ ଆସୁଥିଲେ। ରାସ୍ତାରେ ସୀମାନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ହାତୀ ହାବୁଡରେ ପଡିଯାଇଥିଲେ। ହାତୀ ଶୁଣ୍ଢରେ ଧରି କଚାଡି ଗୋଡରେ

ଆଡମ୍ବରରେ ଚାଲିଛି ଗଜାନନଙ୍କ ପୂଜା ଉତ୍ସବ: ଆଲୋକମାଳାରେ ଝଲସୁଛି ମଣ୍ଡପ

ଆଡମ୍ବରରେ ଚାଲିଛି ଗଜାନନଙ୍କ ପୂଜା ଉତ୍ସବ: ଆଲୋକମାଳାରେ ଝଲସୁଛି ମଣ୍ଡପ

ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର, ୧୬।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ସହର ସିମେଣ୍ଟ ସହର ଭାବେ ପରିଚୟ ହାସଲ କରିଥିବାବେଳେ ଗଜାନନଙ୍କ ପୂଜା ପାଇଁ ଏହି ସହରର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ରହିଛି। ପ୍ରତିବର୍ଷ ସହରରେ ଶହଶହ ମଣ୍ଡପରେ ପ୍ରଭୂ ଗଜାନନ ପୂଜା ପାଉଥିବାବେଳେ ଏବର୍ଷ ଦୁଇ ଶହରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ମଣ୍ଡପରେ ପୂଜା ପାଉଛନ୍ତି। ଏହି ଉତ୍ସବ ସାତଦିନ ଧରି ଚାଲିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି। ଫଳରେ ସମଗ୍ର ସହର ଭକ୍ତିମୟ ହୋଇଉଠିଛି। ସହରର ଓସିଏଲ କଲୋନୀ, ଓସିଏଲ ମାର୍କେଟ, ଭଟ୍ଟାପଡା, 

ସୁନୀଲ ମେମୋରିଆଲ ନକ୍‌ଆଉଟ୍‌ ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ :ରାଇବେର୍ଣ୍ଣା ଟିମ୍‌ ଚାମ୍ପିୟନ

ସୁନୀଲ ମେମୋରିଆଲ ନକ୍‌ଆଉଟ୍‌ ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ :ରାଇବେର୍ଣ୍ଣା ଟିମ୍‌ ଚାମ୍ପିୟନ

କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା,୧୬।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ତେଲିପୋଷ ଖେଳ ପଡିଆରେ ଚାଲିଥିବା ସୁନୀଲ୍‌ ମେମୋରିଆଲ ନକ୍‌ଆଉଟ୍‌ ଫୁଟବଲ୍‌ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଶନିବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଅନ୍ତିମ ମ୍ୟାଚ୍‌ କାଂଶବାହାଲର ଢେଲୁଆ ଟିମ୍‌ ଓ ଡୁମେରଯୋରର ରାଇବେର୍ଣ୍ଣା ଟିମ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଉଭୟ ଟିମ୍‌ର ଖେଳାଳିମାନେ ବେଶ୍‌ ରୋମାଞ୍ଚକପୂର୍ଣ୍ଣ ଖେଳ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ଉଭୟ ଦଳ ପରସ୍ପରକୁ ସମାନ ସମାନ ଗୋଲ୍‌ ଦେବା ପରେ ଶେଷରେ ଟାଇବ୍ରେକର 

ଯୁବଚାଷୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ

ଯୁବଚାଷୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ

ତରଭା,୧୬।୯(ଡି.ଏନ.ଏ)
ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ତରଭା ବ୍ଳକ ପୁରୁଣାପାଣି ଗ୍ରାମର ଚାଷୀ ଗୌତମ ବଗର୍ତ୍ତୀ(୩୬) କୀଟନାଶକ ପିଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। 

ଭାଷା, ସଂସ୍କୃତି ମଣିଷର ବଡ଼ ସମ୍ବଳ

ଭାଷା, ସଂସ୍କୃତି ମଣିଷର ବଡ଼ ସମ୍ବଳ

ସୋନପୁର,୧୬।୯(ନି.ପ୍ର.)
ଭାଷା ସଂସ୍କୃତି ହେଉଛି ମଣିଷର ସବୁଠାରୁ ବଡ ସମ୍ବଳ। ଗୋଟିଏ ଭାଷା ହିଁ ତାର ସଂସ୍କୃତିକୁ ଜନ୍ମ ଦେଇଥାଏ। 

ଓକିଲ ନିଖୋଜ, ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ

ଓକିଲ ନିଖୋଜ, ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ

ସମ୍ବଲପୁର,୧୬।୯(ବ୍ୟୁରୋ)-ସମ୍ବଲପୁର ଟାଉନ ଥାନା ଅଧୀନ ଦ୍ୱିତୀୟ ମହାନଦୀ ସେତୁ ଉପରୁ ଜଣେ ଓକିଲ ନିଖୋଜ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ସେ ହେଲେ ବରଗଡର ମୁରଲୀ ସାଏ କ୍ରିଷ୍ଣା (୪୬) । ବରଗଡର ଓକିଲ ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ ଆସି ଟାଉନ ଥାନାରେ ଏହି ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। 

ଜୁଡୋ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ବିଧାୟିକା ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କଲେ

ଜୁଡୋ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ବିଧାୟିକା ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କଲେ

ସମ୍ବଲପୁର,୧୬।୯(ବ୍ୟୁରୋ)-ସାଓଲିନ କୁଂଫୁ ଆସୋସିଏସନ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଜିଲା ଜୁଡୋ ଖେଳାଳିମାନଙ୍କୁ ବିଧାୟିକା ରାଶେଶ୍ୱରୀ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରିଛନ୍ତି ।