ସମ୍ବଲପୁର

ବଡ଼ଗାଁ ବ୍ଲକରେ ନିମ୍ନମାନର ଷ୍ଟ୍ରିଟ୍‌ ଲାଇଟ ଯୋଗାଣ: ସପ୍ତାହେ ମଧ୍ୟରେ ଖରାପ

ବଡ଼ଗାଁ ବ୍ଲକରେ ନିମ୍ନମାନର ଷ୍ଟ୍ରିଟ୍‌ ଲାଇଟ ଯୋଗାଣ: ସପ୍ତାହେ ମଧ୍ୟରେ ଖରାପ

ବଡ଼ଗାଁ, ୧୨।୭ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ବଡ଼ଗାଁ ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳର ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାମରେ ସିଏଫ୍‌ସି ପାଣ୍ଠିରୁ ଲଗାଯାଇଥିବା ଷ୍ଟ୍ରିଟ୍‌ ଲାଇଟ କେଉଁଠି ୨ଦିନ ତ କେଉଁଠି ସପ୍ତାହେ ଜଳିଲା ପରେ ଖରାପ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଏହା ଯୋଗାଇ ଦେଇଥିବା ଯୋଗାଣକାରୀ ସଂସ୍ଥାର କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ପଞ୍ଚାୟତ ପ୍ରତିନିଧିମାନେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାଇଛନ୍ତି।

ଚେକ ବୁକ ଇସ୍ୟୁକୁ ନେଇ ଉଠିଲା ପ୍ରଶ୍ନ

ଚେକ ବୁକ ଇସ୍ୟୁକୁ ନେଇ ଉଠିଲା ପ୍ରଶ୍ନ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୧୨। ୭ ଚିକିତ୍ସା କେନ୍ଦ୍ର ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇନି। ଅଥଚ କେନ୍ଦ୍ର ନାଁରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଚେକ ବୁକ ଆସି ଫେରି ଯାଉଛି। ଏହା କେମିତି ସମ୍ଭବ ହେଉଛି ସେ ନେଇ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ବ୍ୟାଙ୍କ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ମେଡିକାଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଠିକଣା ନ ଦେଲେ ଆବଶ୍ୟକୀୟ କାଗଜପତ୍ର ପହଞ୍ଚେ ନାହିଁ।

ଗଛରେ ମହିଳାଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ: ପାରିବାରିକ କଳହରୁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ

ଗଛରେ ମହିଳାଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ: ପାରିବାରିକ କଳହରୁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ

ଝାରସୁଗୁଡା ଅଫିସ/ଲଇକେରା(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ),୧୨।୭- ଝାରସୁଗୁଡା ଜିଲା ଲଇକେରା ବ୍ଲକର ଜଣେ ମହିଳା ବୁଧବାର ଭୋରରୁ ବେକର ଶାଢୀ ବାନ୍ଧି ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। ସେ ହେଲେ ଲଇକେରା ବ୍ଲକ ଖୁନ୍ତାମାଲ ବଜାରପଡାର ନିରଞ୍ଜନ ଖର୍ସେଲଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଗୋମତୀ ଖର୍ସେଲ(୨୭)।

ବନ୍ଧ୍ୟାକରଣ ଜନସଂଖ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣର ଏକମାତ୍ର ଆଧାର: ପୁରୁଷ ପଛରେ, ମହିଳା ଆଗରେ

ବନ୍ଧ୍ୟାକରଣ ଜନସଂଖ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣର ଏକମାତ୍ର ଆଧାର: ପୁରୁଷ ପଛରେ, ମହିଳା ଆଗରେ

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ, ୧୨।୭- ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲା ଚିକିତ୍ସା ବିଭାଗ ତରଫରୁ ବୁଧବାର ପାଳନ ହୋଇଛି ବିଶ୍ୱ ଜନସଂଖ୍ୟା ଦିବସ। ଜନସଂଖ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ବହୁବିଧ ଯୋଜନା ରହିଛି। ତେବେ ଏହାର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କିପରି ହୋଇପାରିବ ସେ ବାବଦରେ ପୁଙ୍ଖାନୁପୁଙ୍ଖ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା।

ଆରୋହାନୁମାନ ତାଲିମ, ବୃକ୍ଷରୋପଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଆରୋହାନୁମାନ ତାଲିମ, ବୃକ୍ଷରୋପଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଜୁନାଗଡ,୧୧।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଜୁନାଗଡ ବ୍ଲକ ଚିଚୈଗୁଡା ଜୁନିୟର କଲେଜରେ ଯୁବ ରେଡକ୍ରସ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ଦିବସୀୟ ଆରୋହାନୁମାନ ତାଲିମ ଓ ବୃକ୍ଷରୋପଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ମଦମୁକ୍ତ ପଞ୍ଚାୟତ ପାଇଁ  ମହିଳାଙ୍କ ସମାବେଶ

ମଦମୁକ୍ତ ପଞ୍ଚାୟତ ପାଇଁ ମହିଳାଙ୍କ ସମାବେଶ

ସିନାପାଲି,୧୧।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ନୂଆପଡ଼ା ଜିଲା ସିନାପାଲି ବ୍ଲକସ୍ଥିତ ସୀମାନ୍ତ କୁସୁମଯୋର ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତକୁ ମଦମୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ମହିଳାଙ୍କ ଏକ ସମାବେଶ ବୁଧବାର ଆୟୋଜିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଅପରାହ୍ନ ୧ଟାରେ ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ ନିକଟରେ ଶତାଧିକ ମହିଳା ଏକତ୍ର ହୋଇ ସଚେତନ ସଭା କରିଥିଲେ । ପରେ କୁସୁମଯୋର ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ ବ୍ରହ୍ମଣିଗୁଡ଼ା କୁସୁମଯୋର କସେଇପାଣି ଗ୍ରାମ ପରିକ୍ରମା କରିଥିଲେ ।

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ବିଶ୍ୱ ଜନସଂଖ୍ୟା ଦିବସ ପାଳିତ

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ବିଶ୍ୱ ଜନସଂଖ୍ୟା ଦିବସ ପାଳିତ

ଭବାନୀପାଟଣା,୧୧।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଜିଲା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ବୁଧବାର ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ବିଶ୍ୱ ଜନସଂଖ୍ୟା ଦିବସ ଜିଲା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଭାଲୁପତ୍ରା ପାର୍ଶଲ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟଣାରେ ପୋଲିସ ହାତ ଖାଲି: ପରିବାର ଭୟଭୀତ

ଭାଲୁପତ୍ରା ପାର୍ଶଲ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟଣାରେ ପୋଲିସ ହାତ ଖାଲି: ପରିବାର ଭୟଭୀତ

ସରଣ୍ଡା,୧୦।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବରଗଡ଼ ଜିଲା ଅତାବିରା ଥାନା ଭାଲୁପତ୍ରା ଗ୍ରାମରେ ପାର୍ଶଲ ବୋମା ବିସ୍ଫେରଣା ଘଟଣାକୁ ମଙ୍ଗଳବାର ୭୨ଘଣ୍ଟା ବିତିଛି । ହେଲେ ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ ହେଲାନି ଘଟଣା । ପୋଲିସ ହାତ ଖାଲି ପଡ଼ିଛି । ତଦନ୍ତ ଚାଲିଛି ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ଅଭିଯୁକ୍ତ ଧରା ପଡ଼ୁ ନ ଥିବାରୁ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ସହ ଗ୍ରାମବାସୀ ଭୟଭୀତ ହୋଇ ପଡ଼ିଛନ୍ତି । ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣରେ ଆହତ ହୋଇ ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶର ୱାଲଟିୟର ଏଲବି ପ୍ରସାଦ ହସପିଟାଲରେ ଥିବା ଚାବା ନାଗଭୂଷଣଙ୍କ ଆଖିରେ ଅସ୍ତ୍ରୋପ୍ରଚାର ପରେ ବି ସ୍ପଷ୍ଟ ଦେଖାଯାଉ ନାହିଁ। ଏଠି ପରିବାରରେ ରନ୍ଧାବଡ଼ା ବନ୍ଦ। କିଏ, କାହିଁକି ଓ କେଉଁଥିପାଇଁ ନାଗଭୂଷଣଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କଲା ତାହା ଏବେ ବି ରହସ୍ୟ ।

ସାରନା ଛକ ରାସ୍ତା ବନ୍ଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ: ପୁରୁଣା ରାସ୍ତା ଛାଡବାକୁ ଦାବି

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୧୧।୭-ଏବେ ଦେଓଗଁା ସାରନା ଛକ ଅସ୍ଥାୟୀ ରାସ୍ତା ଦେଇ ଦକ୍ଷିଣ ରାଉରକେଲା ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ଯାତାୟତ ଜାରି ରହିଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ ଆଦିବାସୀ ମୂଳବାସୀ ବଞ୍ଚାଅ ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ବିରୋଧ କରାଯାଇଛି। ପୂର୍ବପରି ଏହି ରାସ୍ତାକୁ ସ୍ଥାୟୀ କରାଯିବା ନେଇ ଦାବି କରିଛି ମଞ୍ଚ। ଏ ନେଇ ଜଲଦା ବି ବ୍ଲକ ଆମ୍ବେଦକର କ୍ଲବ ପରିସରରେ ବେନେଡିକ ଲାକ୍ରାଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ବୀରମିତ୍ରପୁର ବିଧାୟକ ଜର୍ଜ ତିର୍କୀ ଯୋଗଦେଇ କହିଥିଲେ ଆଦିବାସୀ ମୂଳବାସୀଙ୍କ ଜମି ଦାନ ଫଳରେ ଆଜି ଷ୍ଟିଲ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇ ପାରିଛି। ମୂଳବାସୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଭିଟାମାଟିରୁ ଉଚ୍ଛେଦ କରି ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରକୁ ପଠାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ଜଲଦା ଏବିସି ୩ଟି ବ୍ଲକର କଲୋନୀରେ ଆଉ କିଛି ବିସ୍ଥାପିତଙ୍କୁ ଥଇଥାନ କରାଯାଇଛି। ଏମାନଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତା ହେଉଛି ଦେଓଗଁା ସାରନା ଛକ ହେକେଟ ରୋଡ।

ଲାଞ୍ଚ ନେଇ ଏମ୍‌ସିଏଲ୍‌ ମ୍ୟାନେଜର ଫସିଲେ

ଲାଞ୍ଚ ନେଇ ଏମ୍‌ସିଏଲ୍‌ ମ୍ୟାନେଜର ଫସିଲେ

ଝାରସୁଗୁଡା ଅଫିସ,୧୧।୭-ଝାରସୁଗୁଡା ଜିଲା ବ୍ରଜରାଜନଗରସ୍ଥିତ ଏମସିଏଲର ଓରିଏଣ୍ଟ କ୍ଷେତ୍ରର ଜଣେ ଖଣି ମ୍ୟାନେଜରଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ମୋହ ମହଙ୍ଗା ପଡିଛି । ଜଣେ ଅପରେଟରଙ୍କଠାରୁ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେଇ ସିବିଆଇ ଫାସରେ ଫସି ଯାଇଛନ୍ତି ।

  ଦରମା, ଭତ୍ତା, ହାତପାଣ୍ଠି ମାଗିଲେ ସରପଞ୍ଚ

ଦରମା, ଭତ୍ତା, ହାତପାଣ୍ଠି ମାଗିଲେ ସରପଞ୍ଚ

ଦେବଗଡ,୧୧।୭ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଦେବଗଡ଼ ଜିଲା ସରପଞ୍ଚ ସଂଘ ତରଫରୁ ୮ ଦଫା ଦାବି ନେଇ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଜରିଆରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏକ ଦାବିପତ୍ର ଦିଆଯାଇଛି। ସଂଘର ସଭାପତି ତରଣୀସେନ ପ୍ରଧାନ ଏବଂ ସମ୍ପାଦକ ବିରଞ୍ଚି ବେହେରାଙ୍କ ନେତ୍ୱତରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଗୋପାଳଜୀ ମନ୍ଦିରରୁ ଜିଲାର ୩ ବ୍ଲକର ସମସ୍ତ ସରପଞ୍ଚ ଏକାଠି ହେଇଥିଲେ। ସେମାନେ ଏକ ଶୋଭାଯାତ୍ରରେ ବାହାରି ନଗର ପରିକ୍ରମା କରିଥିଲେ। ଶେଷରେ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପହଞ୍ଚି ନାରାବାଜି କରିବା ସହ ବିକ୍ଷୋଭ ପର୍ଦଶନ କରିଥିଲେ।

ଘର ଲୋକେ ମୋବାଇଲ କିଣି ନ ଦେବାରୁ ଷଷ୍ଠ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ଘର ଲୋକେ ମୋବାଇଲ କିଣି ନ ଦେବାରୁ ଷଷ୍ଠ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ପାଟଣାଗଡ,୧୧।୭ (ଡି.ଏନ.ଏ.) ମୋବାଇଲ ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସାରା ଦୁନିଆ ପାଗଳ ପ୍ରାୟ। ନାବାଳକଙ୍କଠୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବୃଦ୍ଧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତେ ମୋବାଇଲ ଧରିବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ । ଏଥିରୁ ବାଦ୍‌ ପଡୁ ନାହାନ୍ତି କୋମଳମତି ସ୍କୁଲ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର । ତେବେ ମୋବାଇଲ ପାଇଁ ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ପାଟଣାଗଡ ଲରମ୍ଭା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଖପ୍ରାଖୋଲ ବ୍ଲକ ଡଙ୍ଗିଆବାହାଲ ଗ୍ରାମର ଜଣେ ଛାତ୍ର ଜୀବନ ହାରିଛନ୍ତି । ବାରମ୍ବାର ମା’ଙ୍କୁ ସେ ଏକ ମୋବାଇଲ କିଣିଦେବାକୁ କହିଥିଲେ । ହେଲେ ଏହା ନ ପାଇବାରୁ ଶେଷରେ ସେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। ମୃତ ଛାତ୍ର ଜଣକ ହେଲେ କେଶବ ବରିହା। ସେ ଷଷ୍ଠ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ର ଥିଲେ।

ରିଆମାଳ: ୫ ବର୍ଷ ପରେ ବିଇଓ ନିଯୁକ୍ତ ହେଲେ

ରିଆମାଳ: ୫ ବର୍ଷ ପରେ ବିଇଓ ନିଯୁକ୍ତ ହେଲେ

ରିଆମାଳ,୧୧।୭ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଦେବଗଡ ଜିଲା ରିଆମାଳ ବ୍ଲକ୍‌ ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ପଦ ଦୀର୍ଘ ୫ ବର୍ଷ ଧରି ଖାଲି ପଡିଥିଲା। ଏବେ ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ହୋଇଛି। ବୁଧବାର ବିଇଓ ଭାବେ କୈଳାସ ପ୍ରସାଦ ପ୍ରଧାନ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି।

ପ୍ରସ୍ତାବିତ ମଦଭାଟି ବନ୍ଦ ପାଇଁ ମହିଳାମାନେ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ

ପ୍ରସ୍ତାବିତ ମଦଭାଟି ବନ୍ଦ ପାଇଁ ମହିଳାମାନେ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ

ଦେବଗଡ,୧୧।୭ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଦେବଗଡ ରିଆମାଲ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ପଲସମା ମୌଜାରେ ପ୍ଲଟ ନଂ-୫୦/୩୩୬୪, ଖାତା ନଂ-୧୯୦/୯ରେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ନୂତନ ମଦଭାଟି ସ୍ଥାପନକୁ ବିରୋଧ କରି ସମ୍ପୃକ୍ତ ପଲସାମା, ବାଘବର ଏବଂ ଉଟୁନିଆ ପଞ୍ଚାୟତର ଗ୍ରାମର ମହିଳା ସଂଘ ସଦସ୍ୟା ବୁଧବାର ଦେବଗଡ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନେ ଭାରପ୍ରାପ୍ତ ଜିଲାପାଳ ତଥା ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାପାଳ ଧରମ ହଁ।ସଦାଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ।

ଉନ୍ନୟନ କାମରେ ଦୁର୍ନୀତି ହୋଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ

ଉନ୍ନୟନ କାମରେ ଦୁର୍ନୀତି ହୋଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ

କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା, ୧୧।୭ (ଡି.ଏନ.ଏ)- କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଯୋରାଡବରା ପଞ୍ଚାୟତରେ ଉନ୍ନୟନ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅନିୟମିତତା ଓ ଦୁର୍ନୀତି। ଏ ନେଇ ଗ୍ରାମବାସୀ କଳାହାଣ୍ଡି ଭିଜିଲାନ୍ସର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହି ପଞ୍ଚାୟତରେ ଦୁର୍ନୀତି ହୋଇଥିବା ନେଇ ଯୋରାଡବରା ଗ୍ରାମର ଭୀମ ଭୋଇ ଗତ ବର୍ଷ ନଭେମ୍ବର ୧୮ରେ ସୂଚନା ଅଧିକାର ଆଇନ ବଳରେ ତଥ୍ୟ ପାଇବାକୁ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ। ତଦନୁଯାୟୀ ଯୋରାଡବରା ପଞ୍ଚାୟତ ଜନସୂଚନା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପତ୍ର ସଂଖ୍ୟା-୭ରେ ଗତ ଜାନୁୟାରୀ ୧୬ରେ ତଥ୍ୟ ମିଳିଥିଲା।

ପୁରୀ ରଥର ବ୍ରେକ୍‌ ସଂଯୋଗ  ପାଇଁ ବ୍ରଜରାଜନଗରରୁ ଗଲେ ୫ ଜଣିଆ ଟିମ୍‌

ପୁରୀ ରଥର ବ୍ରେକ୍‌ ସଂଯୋଗ ପାଇଁ ବ୍ରଜରାଜନଗରରୁ ଗଲେ ୫ ଜଣିଆ ଟିମ୍‌

ଝାରସୁଗୁଡା ଅଫିସ, ୧୧।୭ ଆଉ ତିନିଦିନ ପରେ ବିଶ୍ୱପ୍ରସିଦ୍ଧ ପୁରୀ ରଥଯାତ୍ରା। ଭକ୍ତଙ୍କ ସୁରକ୍ଷିତ ଏବଂ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ସେବାୟତଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତୁତି, କାରିଗରଙ୍କ ଉଦ୍ୟମ, ପ୍ରଶାସନିକ ବିଧି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅନ୍ତିମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଉପନୀତ ହୋଇଛି। ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟ ହେଲା ପୁରୀ ବଡଦାଣ୍ଡରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଦାୟିତ୍ୱ ଝାରସୁଗୁଡା ଜିଲା ଉପରେ ନ୍ୟସ୍ତ। ରଥଯାତ୍ରାରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ଝାରସୁଗୁଡା ଜିଲା ବ୍ରଜରାଜନଗର ପୌରାଞ୍ଚଳରୁ ଏକ ଟିମ୍‌ ମଙ୍ଗଳବାର ରାତିରେ ପୁରୀ ଗସ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ବର୍ଷ ତିନିରଥ ପାଇଁ ବ୍ରଜରାଜନଗରରେ ବ୍ରେକ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି। ଏ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ରଥର ବ୍ରେକ୍‌ ନିର୍ମାଣ କାମ ଶେଷ ହୋଇଛି। ଇଂ. ଅଶ୍ୱିନୀ କୁମାର ମିଶ୍ରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ୫ ଜଣିଆ ଟିମ୍‌ ମଙ୍ଗଳବାର ଝାରସୁଗୁଡାରୁ ବାହାରି ପୁରୀ ଅଭିମୁଖେ ଯାଇଛନ୍ତି। ଚଳିତବର୍ଷ କିନ୍ତୁ ବ୍ରେକ୍‌ରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇ ନ ଥିବା ଇଂ. ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି।

ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ଓ ସ୍ବେରେଜ ପ୍ରକଳ୍ପ ସମୀକ୍ଷା

ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ଓ ସ୍ବେରେଜ ପ୍ରକଳ୍ପ ସମୀକ୍ଷା

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୧୧।୭ ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ରାଉରକେଲା ଓ ଏହାର ସ୍ବେରେଜ୍‌ ପ୍ରକଳ୍ପର ଅଗ୍ରଗତି ନେଇ ମଙ୍ଗଳବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଆୟୋଜିତ ବୈଠକରେ କେନ୍ଦ୍ର ଆଦିବାସୀ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଜୁଏଲ ଓରାମ ଯୋଗଦେଇ ସମୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ। ଆର୍‌ଏମ୍‌ସି କାଉନସିଲ ହଲରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକରେ ଏନେଇ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା। ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ସିଇଓ ରଶ୍ମିତା ପଣ୍ଡା ଏହି ଅବସରରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଓରାମଙ୍କୁ ଉପରୋକ୍ତ କାମର ଅଗ୍ରଗତି ନେଇ ଅବଗତ କରାଇଥିଲେ। ଇତିମଧ୍ୟରେ ସୁରକ୍ଷିତ ରାଉରକେଲା ପ୍ରକଳ୍ପ ମାଧ୍ୟମରେ ୧୨୦୦ ଏଲ୍‌ଇଡି ଲାଇଟ ଲଗାଯିବା ପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୯ହଜାର ଏଲ୍‌ଇଡି ଲଗାଯାଇ ସାରିଲାଣି। ଅବଶିଷ୍ଟ ଚଳିତ ମାସ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଲଗାଯିବ।

 ବଡ଼ଗାଁରେ ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ: ଶହେ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ୩ କୋଟି ମଞ୍ଜୁର

ବଡ଼ଗାଁରେ ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ: ଶହେ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ୩ କୋଟି ମଞ୍ଜୁର

ବଡ଼ଗାଁ, ୧୧।୭ (ଡି.ଏନ.ଏ) ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ କଲ୍ୟାଣକାରୀ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ ଯୋଜନା ‘ଆମଗାଁ ଆମବିକାଶ’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମଙ୍ଗଳବାର ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ବଡ଼ଗାଁ ବ୍ଲକର ବଡ଼ଗାଁସ୍ଥିତ ମିନି ଷ୍ଟାଡିୟମଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବ୍ଲକର ୧୫ଟି ପଞ୍ଚାୟତରେ ଗୋଷ୍ଠୀ କେନ୍ଦ୍ର ନିର୍ମାଣ, କ୍ରୀଡା ଭିତ୍ତିଭୂମି ଉନ୍ନତିକରଣ, ମିଶନ ଶକ୍ତି ଗୃହ, ପୋଖରୀ ଉନ୍ନତିକରଣ ଆଦି ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭିଡିଓ କନଫରେନସିଂ ଜରିଆରେ ଶହେ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁରୀ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ପୂର୍ବାହ୍ନ ସାଢ଼େ ୧୦ଟାରେ ଭିଡିଓ ମାଧ୍ୟମରେ ବଡଗାଁ ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ହୋଇଥିବା କ୍ଷୁଦ୍ର ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ, ଭୋଇପାଲି ଗାଁରେ ଉଚ୍ଚ ପାଣି ଟାଙ୍କି, ପାମରା ଗ୍ରାମରେ ଆରଆଇ ଅଫିସ, ବରଙ୍ଗାକଛାର ଗାଁରେ ୨ଶହ ଶଯ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ଛାତ୍ରୀ ନିବାସ, ସଫେଇ ନଦୀରେ ସେତୁ ନିର୍ମାଣ ଆଦି ବୃହତ କାର୍ଯ୍ୟଗୁଡିକ ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କଲାପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସକୁ ଆସିଥିଲେ। ସେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ବୃକ୍ଷରୋପଣ କରିବା ଓ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଯୋଗୁ ଦେଖାଦେଉଥିବା ସମସ୍ୟା ଉପରେ ବୁଝାଇ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବର୍ଜନ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇ ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀଠାରୁ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବ୍ୟବହାର ବେନ୍‌ କରାଯିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ।

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଷ୍ଟେଶନରୁ ୪ ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ ଉଦ୍ଧାର

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଷ୍ଟେଶନରୁ ୪ ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ ଉଦ୍ଧାର

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୧୧।୭: ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ରେଳ ଷ୍ଟେଶନରୁ ବୁଧବାର ୪ ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ସେମାନଙ୍କ ସହ ଜଣେ ମଧ୍ୟସ୍ଥିଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଅଟକ ରଖାଯାଇଛି। ଆରପିଏଫ ସେମାନଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରି ଚାଇଲ୍ଡଲାଇନକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଛି।

ପାଇକମାଳ-ମାଣ୍ଡୋସିଲି ବାଇପାସ ରାସ୍ତାରେ ୩ଫୁଟ ପାଣି

ପାଇକମାଳ-ମାଣ୍ଡୋସିଲି ବାଇପାସ ରାସ୍ତାରେ ୩ଫୁଟ ପାଣି

ପାଇକମାଳ,୧୧।୭ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ପାଇକମାଳ-ମାଣ୍ଡୋସିଲି ବିଜୁ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଓ୍ବେ ରାସ୍ତାକାମ ମନ୍ଥର ଗତିରେ ଚାଲୁଥିବା ବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନ ବର୍ଷା ପାଣିରେ ବାଇପାସ ରାସ୍ତାଗୁଡିକରେ ୩ ଫୁଟ ପାଣି ଚାଲୁଛି।

୩ .୮୩ ଲକ୍ଷ ୭୨୧ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ବିଭିନ୍ନ ଫସଲ ପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ

ଭବାନୀପାଟଣା,୧୧।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.) କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲାରେ ଚଳିତ ଖରିଫ ଋତୁରେ ୩ ଲକ୍ଷ ୮୩ ହଜାର ୭୨୧ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଧାନ, କପା, ତୈଳବୀଜ, ଡାଳି ଜାତୀୟ ଫସଲ ଓ ପନିପରିବା ଆଦି ଫସଲ ଚାଷ କରାଯିବ । ଏଥିପାଇଁ ଜିଲା କୃଷି ବିଭାଗ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛି । ଖରିଫରେ ୧୨୦୦ ହେକ୍ଟରରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଧାନ ବିହନ, ୧ ଲକ୍ଷ ୭୨ ହଜାର ୯୩୭ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଏଚ୍‌ୱାଇଭିଓ, ୧୧ ହଜାର ୪୨୦ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ହାଇବ୍ରିଡ୍‌ ଧାନ ଚାଷ ମିଶାଇ ସମୂଦାୟ ୧ ଲକ୍ଷ ୮୫ ହଜାର ୫୫୭ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଧାନ ଚାଷ କରିବା ପାଇଁ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି ।

 ୧୮୨ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ୩.୭୫ କୋଟି ମଞ୍ଜୁର

୧୮୨ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ୩.୭୫ କୋଟି ମଞ୍ଜୁର

କୋକସରା,୧୧।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.) କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କୋକସରାସ୍ଥିତ ଜବାହାର ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାପୀଠ ଖେଳ ପଡିଆରେ ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମଙ୍ଗଳବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ କୋକସରା ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ସହ ଭିଡିଓ କନଫରସିଂରେ ଆଲୋଚନା କରି ବ୍ଳକର ୨୨ଟି ପଞ୍ଚାୟତକୁ ୧୮୩ଟି ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ୩ କୋଟି ୭୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁର କରିଥିଲେ। ଆୟୋଜିର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ କଳାହାଣ୍ଡି ଏମ୍‌ପି ଅର୍କକେଶରୀ ଦେଓ, ଧର୍ମଗଡ ବିଧାୟକ ପୁଷ୍ପେନ୍ଦ୍ର ସିଂଦେଓ, ଜୁନାଗଡ ବିଧାୟକ କ୍ୟାପଟେନ ଦିବ୍ୟ ଶଙ୍କର ମିଶ୍ର, ଭାବାନୀପାଟଣା ନଗରପାଳ ଆଦିତ୍ୟ ନନ୍ଦ, ଜିଲା ସମବାୟ ସମିତି ସଭାପତି ଜିତେନ୍ଦ୍ର ନରାୟଣ ସିଂଦେଓ, ଜିଲାପାଳ ଅଞ୍ଜନ କୁମାର ମାଣିକ, ରାଜ୍ୟ ଯୋଜନା ବୋର୍ଡ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସୁଜିତ କୁମାର, କୋକସରା ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସବ୍ୟାରାଣି ବାଗ, ଉପାଧକ୍ଷା ଧିରାମଣି ଦାସ, କୋକସରା ବିଡିଓ ରଘୁନାଥ ମୁଣ୍ଡାରୀ, କୋକସରା ଏଇ ତିଲୋତ୍ତମା ନାଏକ, ଜିଲା ବିଜୁ ବାହିନୀ ସଭାପତି ଅବିନାଶ ଠାକୁର, ପ୍ରବୋଧ ରଥଙ୍କ ସହ ୨୨ଟି ପଞ୍ଚାୟତ ସମସ୍ତ ସରପଞ୍ଚ, ସମସ୍ତ ସମିତି ସଭ୍ୟାସଭ୍ୟ, ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ, ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ଅଧିକାରୀ, କର୍ମଚାରୀ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। କାଯର୍‌ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ ପୂର୍ବରୁ ଧର୍ମଗଡ ବିଧାୟକ ସିଂଦେଓ, ଜୁନାଗଡ ବିଧାୟକ ମିଶ୍ର ଓ ଏମ୍‌ପି ସିଂଦେଓ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କୁ ନବୀନ ସରକାରଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ଜନହିତକର ଯୋଜନା ଓ ତାର ସଫଳତା ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ। ପରେ ଭିଡିଓକନଫରନ୍ସି ଜରିଆରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବ୍ଲକବାସୀଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧନ କରି ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ।

ବରଗଡ: ଭୟରେ ବୀମା କମ୍ପାନୀ ଅଧିକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ପଳେଇଲେ, ରାସ୍ତାରେ ବସିଛନ୍ତି ଚାଷୀ

ବରଗଡ: ଭୟରେ ବୀମା କମ୍ପାନୀ ଅଧିକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ପଳେଇଲେ, ରାସ୍ତାରେ ବସିଛନ୍ତି ଚାଷୀ

ବରଗଡ ଅଫିସ, ୧୧।୭ ୨୦୧୭ ମସିହା ଖରିଫ ରୁତୁରେ ଚାଷୀଙ୍କ ଫସଲ ଉଜୁଡି ଯାଇଥିଲା। ମରୁଡି ସାଙ୍ଗକୁ ରୋଗପୋକ ସବୁ ଉଜାଡି ଦେଇଛି। ହେଲେ ବୀମା ଭରିଥିବା ଚାଷୀ ବୀମା କମ୍ପାନୀରୁ କୌଣସି ଲାଭ ପାଇ ନାହାନ୍ତି। ଅବଶ୍ୟ ନିକଟରେ ବୀମା କମ୍ପାନୀ ନିକଟରେ ଏକ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ହେଲେ ଏଥିରେ ଯାବତୀୟ ଭଲ୍‌ଭଟକା ରହିଛି। ବୀମା ଭରିଥିବା ଅନେକ ଚାଷୀଙ୍କ ନାଁ ଏହି ତାଲିକାରେ ନାହିଁ। ଏଣୁ ଚାଷୀ ମହଲରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖା ଦେଇଛି। ପୁଞ୍ଜିଭୁତ ଏହି ଅଶାନ୍ତି ବୁଧବାର ଉଗ୍ର ରୂପ ନେଇଛି। ପ୍ରାୟ ୫ ଶହ ଚାଷୀ ମେଳି ବାନ୍ଧି ବରଗଡ ସହରରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି।

ସମ୍ବଲପୁରରେ ସ୍କୁଲଭ୍ୟାନ୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ, ୭ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି

ସମ୍ବଲପୁରରେ ସ୍କୁଲଭ୍ୟାନ୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ, ୭ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି

ସମ୍ବଲପୁର, ୧୧।୭ (ବ୍ୟୁରୋ)-ସମ୍ବଲପୁରର ସହରରେ ବୁଧବାର ସକାଳୁ ସକାଳୁ ଗୋଟିଏ ସ୍କୁଲ ଭ୍ୟାନ୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ୭ ଜଣ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ରକ୍ତାକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ସେମାନଙ୍କୁ ଜିଲାମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟକୁ ପଠାଇଛନ୍ତି। ପୋଲିସ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ସ୍କୁଲଭ୍ୟାନକୁ ଜବତ କରିଛି।