ସମ୍ବଲପୁର

ନେକ୍ସଜେନ୍‌  କପ୍‌ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିବସ : ଗୁରୁ ନାନକ ପବ୍ଲିକ ସ୍କୁଲ, କଲୁଙ୍ଗା ହାଇସ୍କୁଲ ବିଜୟୀ

ନେକ୍ସଜେନ୍‌ କପ୍‌ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିବସ : ଗୁରୁ ନାନକ ପବ୍ଲିକ ସ୍କୁଲ, କଲୁଙ୍ଗା ହାଇସ୍କୁଲ ବିଜୟୀ

ସୁନ୍ଦରଗଡ,୧୬।୧୧ (ଡି.ଏନ୍‌,ଏ) ଜିଲା କ୍ରୀଡା ସଂସଦ ଓ ନବଜୀବନ କ୍ଲବର ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ଚାଲିଥିବା ଚତୁର୍ଥ ନେକ୍ସଜେନ୍‌ କପ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିବସ ଗୁରୁବାର ୨ଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି ନେଇ ତିନି ଦିନିଆ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର: ଉତ୍ତମ ଶିକ୍ଷାଦାନ ଦ୍ୱାରା ସମାଜର ବିକାଶ ସମ୍ଭବ

ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି ନେଇ ତିନି ଦିନିଆ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର: ଉତ୍ତମ ଶିକ୍ଷାଦାନ ଦ୍ୱାରା ସମାଜର ବିକାଶ ସମ୍ଭବ

ହେମଗିର, ୧୬।୧୧ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ତିନି ଦିନ ଧରି ଏନଟିପିସିର ସାଇଡ ଅଫିସ କପୁରିକଛାରଠାରେ ହେମଗିର ବ୍ଲକର ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ, ଶିକ୍ଷକ, ଅଧ୍ୟାପକମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

କଂସର ଆଶ୍ରମ ସ୍କୁଲରେ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଶିଶୁ ମହୋତ୍ସବ ‘ସର୍‌ଗି ଫୁଲ

କଂସର ଆଶ୍ରମ ସ୍କୁଲରେ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଶିଶୁ ମହୋତ୍ସବ ‘ସର୍‌ଗି ଫୁଲ

ଦେବଗଡ,୧୬।୧୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ତିଳେଇବଣି ବ୍ଲକ କଂସରସ୍ଥିତ ଆଶ୍ରମ ସ୍କୁଲରେ ଜିଲା ମଙ୍ଗଳ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଚଳିତ ବର୍ଷର ଶିଶୁ ମହୋତ୍ସବ ‘ସର୍‌ଗି ଫୁଲ୍‌’ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ନଅଗାଁରେ କିଡ଼୍‌ନୀ ଆତଁକ୍‌: ୪ ପୀଡ଼ିତ୍‌

ନଅଗାଁରେ କିଡ଼୍‌ନୀ ଆତଁକ୍‌: ୪ ପୀଡ଼ିତ୍‌

ଗୁଡ଼ଭେଲା,୧୬ା୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-  ରାଏଜ୍‌ ସରକାର ଲୁକ୍‌କୁ ନିରମଲ୍‌ ପିଇଲା ପାଏନ୍‌ ଯୁଗେଇ ଦେବାର ଲାଗି ରାଜକୋଷ୍‌ରୁ କୋଟି କୋଟି ଟଁକା ଖରଚ୍‌ କରୁଛନ୍‌।

ପଞ୍ଚାୟତସ୍ତରୀୟ ଫୁଟବଲ: ଗୌଡକେଲା ଚାମ୍ପିୟନ

ପଞ୍ଚାୟତସ୍ତରୀୟ ଫୁଟବଲ: ଗୌଡକେଲା ଚାମ୍ପିୟନ

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୧୫।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ): ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ବୀରମହାରାଜପୁର ବ୍ଲକ ଉଫୁଲା ପଞ୍ଚାୟତସ୍ତରୀୟ ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ଅଜ୍ଞତା ଯୋଗୁଁ ବିଘ୍ନିତ ହେଉଛି ଶିଶୁ ଅଧିକାର

ଅଜ୍ଞତା ଯୋଗୁଁ ବିଘ୍ନିତ ହେଉଛି ଶିଶୁ ଅଧିକାର

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୧୫ା୧୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁର ତାଲୁକ ଆଇନସେବା ସମିତି ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଶିଶୁ ଅଧିକାର ସମ୍ପର୍କିତ ଏକ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଗଦି ଦୋକାନରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ

ଗଦି ଦୋକାନରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୫।୧୧- ବରଗଡ଼ ସହରର ଲମ୍ବାବିଲଡିଂ ଛକରୁ ଭଟଲି ଛକ ଯାଇଥିବା ରାସ୍ତାର ପୁରୁଣା ସଦର ଥାନା ଅଫିସ ପାଖରେ ଥିବା ଏକ ଗଦି ଦୋକାନରେ ଗୁରୁବାର କୌଣସି କ୍ରମେ ନିଆଁ ଲାଗି ଯାଇଥିଲା । ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସର୍ଟସର୍କିଟ୍‌ରୁ ସେଠାରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଥିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି। ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ଦୋକାନରେ ରହିଥିବା ସମସ୍ତ ଗଦି(ଶେଯ) ପୋଡ଼ି ପାଉଁଶ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ସେହିପରି ଉକ୍ତ ଦୋକାନକୁ ଲାଗି ରହିଥିବା ଅନ୍ୟ ଏକ ଗଦି ଦୋକାନକୁ ମଧ୍ୟ ନିଆଁ ବ୍ୟାପି ସେଭଳି କ୍ଷତି ହୋଇଥିଲା। ଖବର ପାଇ ବରଗଡ଼ ଅଗ୍ନିସମ କର୍ମଚାରୀ ଘଟଣାସ୍ଥଳକୁ ପହଞ୍ଚି  ନିଆଁକୁ ଆୟତ୍ତ କରିଥିଲେ । ସ୍ଥାନୀୟ ଟାଉନ ଥାନା ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ମଧ୍ୟ ପହଞ୍ଚି ନିଆଁ ଲିଭାଇବାରେ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ ।

ବ୍ୟାଙ୍କ ଡକାୟତ ଉଦ୍ୟମ: ୩ ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ଡକାୟତ ଗିରଫ

ବ୍ୟାଙ୍କ ଡକାୟତ ଉଦ୍ୟମ: ୩ ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ଡକାୟତ ଗିରଫ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ,୧୫।୧୧- ବଲାଙ୍ଗୀର ଟାଉନ ଥାନା ପୋଲିସ ୩ଜଣ ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ଡକାୟତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ସେମାନେ ହେଲେ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡର ମୋତିଉର୍‌ ଶେଖ(୩୦), ମଥୁନ ଓରଫ କମ୍‌ରୁଦ ଜମାଲ(୨୮), ସାହିଦ ଓରଫ ସାୟେଦ ଶେଖ। ପୋଲିସ ତାଙ୍କଠାରୁ ଆରିପତି, ଶାବଳ, ହାତୁଡି, ପେଚକଷ, ଛେଣି ସହ ବିଭିନ୍ନ ଯନ୍ତ୍ରାଶ ଜବତ କରିଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ଗିରଫ ୩ ଯୁବକ ବଲାଙ୍ଗୀରରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଡକାୟତି ଉଦ୍ୟମ ଚଳାଇଥିବା ପୋଲିସ ଆଗରେ ସ୍ବୀକାର କରିଛନ୍ତି। ଏପରି କି ସେମାନେ ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟାଙ୍କ ଡକାୟତି ଘଟଣାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ବୁଧବାର ରାତିରେ ପୋଲିସ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ବେଳେ ୩ଜଣ ଯୁବକଙ୍କୁ ଧରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା। 

ଚାଷୀଙ୍କୁ ପୋଲିସର ଜୁଲମ ପ୍ରତିବାଦ: କୃଷକ ସଂଗଠନର ଥାନା ଆଗରେ ଧାରଣା

ଚାଷୀଙ୍କୁ ପୋଲିସର ଜୁଲମ ପ୍ରତିବାଦ: କୃଷକ ସଂଗଠନର ଥାନା ଆଗରେ ଧାରଣା

ଲୋଇସିଂହା,୧୫।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ନବ ନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଂଗଠନ କୋର କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ଚାଷୀଙ୍କୁ ପୋଲିସର ଜୁଲମ ପ୍ରତିବାଦ ଏବଂ ଚାଷୀଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ନେଇ ଲୋଇସିଂହା ଥାନା ସମ୍ମୁଖରେ ଗୁରୁବାର ଧାରଣା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଧାରଣା ବେଳେ ବକ୍ତାମାନେ ସରକାର ଚାଷୀଙ୍କ ପ୍ରତି ଅବହେଲା କରୁଥିବା କହିବା ସହ ପୋଲିସ ଜୁଲମକୁ ନିନ୍ଦା କରିଥିଲେ। ଚାଷୀଙ୍କ ଦାବି ହାସଲ ପାଇଁ ଲଢେଇ ଜାରି ରହିବ ବୋଲି କହିଥିଲେ। 

ବେଟି ବଚାଓ, ବେଟି ପଢ଼ାଓ ଭେଳିକି: ମୁଖ୍ୟ ଡାକଘରେ ଲାଗିଲା ଧରିତ୍ରୀ କ୍ଲିପିଂ

ବେଟି ବଚାଓ, ବେଟି ପଢ଼ାଓ ଭେଳିକି: ମୁଖ୍ୟ ଡାକଘରେ ଲାଗିଲା ଧରିତ୍ରୀ କ୍ଲିପିଂ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୫।୧୧- ସରକାରଙ୍କ ବେଟି ବଚାଓ, ବେଟି ପଢ଼ାଓ ଯୋଜନାରେ ଚାଲିଥିବା ଭେଳିକିକୁ ନେଇ ଗୁରୁବାର ଧରିତ୍ରୀ ସଂସ୍କରଣରେ ଫାଇଦା ପାଇଁ ମିଛ ପ୍ରଚାର ଶୀର୍ଷକ ଏକ ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଏହା ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ବରଗଡ଼ ମୁଖ୍ୟ ଡାକଘର ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକ ପାର୍ଶ୍ୱସ୍ଥ କାନ୍ଥରେ ଧରିତ୍ରୀରେ ପ୍ରକାଶିତ ଖବର କ୍ଲିପିଂକୁ ଛାପି ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଉଛି। 

ଅବାଧରେ ଚାଲିଛି ସଟ୍ଟା କାରବାର: ପୋଲିସ ନିଷ୍କ୍ରିୟ ସଟ୍ଟା ମାଫିଆ ସକ୍ରିୟ

ଅବାଧରେ ଚାଲିଛି ସଟ୍ଟା କାରବାର: ପୋଲିସ ନିଷ୍କ୍ରିୟ ସଟ୍ଟା ମାଫିଆ ସକ୍ରିୟ

ଅତାବିରା, ୧୫।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବରଗଡ ଜିଲା ଅତାବିରା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ଅଧିନସ୍ଥ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଗୁଡିକରେ ପୋଲିସର ନିଷ୍କ୍ରିୟତା ଯୋଗୁ ସଟ୍ଟା ମାଫିଆମାନେ ସକ୍ରିୟ ହୋଇ ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାମର ଛକ ଗୁଡିକରେ ଅବାଧରେ ଚଳାଇଛନ୍ତି ସଟ୍ଟା କାରବାର। 

ଧରିତ୍ରୀର ପ୍ରଭାବ: ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଉତ୍ତରାଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଭତ୍ତା

ଧରିତ୍ରୀର ପ୍ରଭାବ: ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଉତ୍ତରାଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଭତ୍ତା

ଅତାବିରା, ୧୫।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବରଗଡ ଜିଲା ଭେଡେନ ବ୍ଲକ ଦେଶଭଟଲୀ ପଞ୍ଚାୟତସ୍ଥିତ ଉଦୟପୁର ଗ୍ରାମର ଏକ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କୁ ଭତ୍ତା ମିଳୁ ନ ଥିବାରୁ ଧରିତ୍ରୀ ସମ୍ବଲପୁର ସଂସ୍କରଣରେ ‘ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଦମ୍ପତ୍ତି ଦଇବି ସାହା’ ଶୀର୍ଷକ ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଉତ୍ତରା ଝାଙ୍କରଙ୍କୁ ପ୍ରଶାସନ ଭତ୍ତା ମଞ୍ଜୁର କରି ଅକ୍ଟୋବର ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ୩୦୦ଟଙ୍କା ଲେଖଁାଏ ଭତ୍ତା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି।

୫ହଜାର ଲାଞ୍ଚ ନେଇ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଫାୟାର ଅଫିସର

୫ହଜାର ଲାଞ୍ଚ ନେଇ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଫାୟାର ଅଫିସର

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୧୫।୧୧: ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲା ଲଖନପୁର ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗ ଫାୟାର ଅଫିସର। ଫାୟାର ସାର୍ଟିଫିକେଟ ଦେବା ଲାଗି ୫ହଜାର ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିବା ବେଳେ ସେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଦ୍ୱାରା ଗିରଫ ହୋଇଛନ୍ତି। 

ଜିଲା ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ କମିଟି ବୈଠକ: ମରୁଡି ପରିସ୍ଥିତି, କ୍ଷୟକ୍ଷତି ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା

ଜିଲା ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ କମିଟି ବୈଠକ: ମରୁଡି ପରିସ୍ଥିତି, କ୍ଷୟକ୍ଷତି ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା

ସନ୍ଦରଗଡ, ୧୫।୧୧ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ କମିଟିର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ବୈଠକ ଜିଲାପାଳ ସୁରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ମୀନାଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ବୁଧବାର ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଗତି ମଣ୍ଡପଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ପିବିଆଇ ତରଫରୁ ଭତ୍ତା ବୃଦ୍ଧି ଓ କର୍ମନିଯୁକ୍ତି ଦାବି: ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଦାବିପତ୍ର

ପିବିଆଇ ତରଫରୁ ଭତ୍ତା ବୃଦ୍ଧି ଓ କର୍ମନିଯୁକ୍ତି ଦାବି: ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଦାବିପତ୍ର

ଦେବଗଡ,୧୫।୧୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.) -ପ୍ରାଉଟିଷ୍ଟ ବ୍ଲକ ଇଣ୍ଡିଆ (ପିବିଆଇ) ଦେବଗଡ ଶାଖା ତରଫରୁ ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ସହ ଭତ୍ତା ବୃଦ୍ଧି ଦାବିରେ ରିଆମାଳ ବ୍ଲକ  ଅଧୀନ ତାରଙ୍ଗ ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ବିଶ୍ୱ କପ୍‌ ହକି ଉପଲକ୍ଷେ ଜିଲାସ୍ତରରେ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ବିଶ୍ୱ କପ୍‌ ହକି ଉପଲକ୍ଷେ ଜିଲାସ୍ତରରେ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଦେବଗଡ, ୧୫।୧୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.) -ଆସନ୍ତା ନଭେମ୍ବର ୨୭ରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମଠାରେ ବିଶ୍ୱ କପ୍‌ ହକି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଆୟୋଜନ କରାଯାଉଛି। ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ନଭେମ୍ବର ୨୭ରୁ ଡିସେମ୍ବର ୧୬ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। 

ଗଛରେ ପଟିହେଲା ବାଇକ୍‌, ଚାଳକ ମୃତ

ଗଛରେ ପଟିହେଲା ବାଇକ୍‌, ଚାଳକ ମୃତ

ମୁରିବାହାଲ,୧୪।୧୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ମୁରିବାହାଲ ଥାନା ଅଧୀନ ଗୁଡ଼ିଘାଟ ପଞ୍ଚାୟତ ଘୁସୁରାମୁଣ୍ଡା-ବାବେଜୁରୀ ଗ୍ରାମ ପୋଖରୀ ନିକଟରେ ମଙ୍ଗଳବାର ରାତିରେ ଏକ ବାଇକ୍‌ ଗଛରେ ପିଟି ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଫଳରେ ଚାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ ମାଳିସୀରା ପଞ୍ଚାୟତ ଦେଶିଳ ଗ୍ରାମର ଗୁନଧର ବାଗ (୩୨)। ଗୁନଧର ଓଡି୦୩-ଏଚ୍‌୯୪୭୪ନଂ ବାଇକ୍‌ ଯୋଗେ ଶ୍ୱଶୁର ଘର ଲାଫେର ଗ୍ରାମକୁ ଯାଇଥିଲେ। ରାତି ପ୍ରାୟ ୮ଟାରେ ସେ ଘରକୁ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ଘୁସୁରାମୁଣ୍ଡା- ବାବେଜୁରୀ ଗ୍ରାମର ପୋଖରୀ ନିକଟରେ ବାଇକ୍‌ଟି ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ରାସ୍ତା କଡ଼ରେ ଥିବା ଏକ ଗଛରେ ପିଟି ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଗୁନଧରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। 

ଏଟିଏମ୍‌ ଭାଙ୍ଗି ଟଙ୍କା ଲୁଟ୍‌ ଉଦ୍ୟମ

ଏଟିଏମ୍‌ ଭାଙ୍ଗି ଟଙ୍କା ଲୁଟ୍‌ ଉଦ୍ୟମ

ପାଟଣାଗଡ଼,୧୪।୧୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ପାଟଣାଗଡ଼ ବ୍ରହ୍ମପୁରା ଛକରେ ଥିବା ଏସ୍‌ବିଆଇ ଏଟିଏମ୍‌ କାଉଣ୍ଟର ଭାଙ୍ଗି ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ଟଙ୍କା ଲୁଟ୍‌ ଉଦ୍ୟମ କରୁଥିଲେ। ହେଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ପରେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରୁ ଫେରାର ହୋଇଯାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ପୋଲିସ ଏକ ବାଇକ୍‌ ଜବତ କରିଛି। 

ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହେଲା ଛଟପର୍ବ :ଉଦିତ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଅର୍ଘ୍ୟ ଦେଲେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ

ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହେଲା ଛଟପର୍ବ :ଉଦିତ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଅର୍ଘ୍ୟ ଦେଲେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ

ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର/ କୁତ୍ରା, ୧୪।୧୧ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ଓ କୁତ୍ରା ଅଞ୍ଚଳରେ ବୁଧବାର ଉଦିତ  ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଅର୍ଘ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ ଶହଶହ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ, ବ୍ରତଧାରୀ ମହିଳା। 

ସହଯୋଗ କଲେନି ମିଲର୍ସ, ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଫେରିଗଲା ଧାନ

ସହଯୋଗ କଲେନି ମିଲର୍ସ, ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଫେରିଗଲା ଧାନ

ଧମା, ୧୪।୧୧ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ଚଳିତ ଖରିଫ ଋତୁ ଧାନ କିଣା ପାଇଁ ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲାରେ ବୁଧବାରକୁ ଦିନ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା। ମାତ୍ର ପୂର୍ବରୁ ମିଲର୍ସମାନେ ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ନେଇ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ଯାଇଥିବାରୁ ବୁଧବାର କୌଣସି ୟାର୍ଡରେ ଧାନ କିଣା ହୋଇପାରିନାହିଁ । ମାନେଶ୍ୱର ବ୍ଲକ ଗୁଣ୍ଡେରପୁର, ସାହାସପୁର, ବରଗାଁ ଓ ଧମା ୟାର୍ଡକୁ ବୁଧବାର ସର୍ବମୋଟ ୪୫୦୦ ପ୍ୟାକେଟ ଧାନ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ଆସିଥିଲା । ଆରଏମସି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ, ପେକ୍ସ କର୍ମଚାରୀ, କୃଷକ ସଂଗଠନ ଏବଂ ଚାଷୀମାନେ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିଲେ। ହେଲେ ମିଲର୍ସ ମାନଙ୍କ କୌଣସି ୟାର୍ଡରେ ଦେଖା ନ ଥିଲା। ଫଳରେ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ଚାଷୀମାନେ ନିଜ ନିଜ ଧାନ ଗାଡି ଘରକୁ ଫେରାଇ ନେଇଛନ୍ତି । ବିକ୍ରୟ ପାଇଁ ଗୁଣ୍ଡେରପୁର ୟାର୍ଡକୁ ଚାରିଜଣ ଚାଷୀଙ୍କ ୫୮୫ ପ୍ୟାକେଟ, ସାହାସପୁରକୁ ୨ଜଣ ଚାଷୀ ୩୨୦, ବରଗାଁରେ ୧୨ଜଣ ଚାଷୀଙ୍କ୧୯୦୦ ପ୍ୟାକେଟ ଏବଂ ଧମାରେ ୧୦ଜଣ ଚାଷୀ ପ୍ରାୟ ୧୬୯୦ ପ୍ୟାକେଟ ଧାନ ଆଣିଥିଲେ । ଧମାରେ ପେକ୍ସ ସମ୍ପାଦକ ସରୋଜ ଦାଶ କହିଛନ୍ତି ମିଲର୍ସ ଆସିନଥିବାରୁ ଅଞ୍ଚଳର ଚାଷୀମାନେ ହଇରାଣ ହରକତ ହୋଇଛନ୍ତି । 

ପୁଅ, ଝିଅ ସହ ଜଳିଗଲେ ମା’

ପୁଅ, ଝିଅ ସହ ଜଳିଗଲେ ମା’

ଧର୍ମଗଡ,୧୪।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଧର୍ମଗଡ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଥନଟ ଗ୍ରାମରେ ଘଟି ଯାଇଛି ଏକ ଅଘଟଣ। ଘର ଭିତରେ ରୋଷେଇ କରୁଥିବା ବେଳେ ନିଆଁରେ ପୋଡି ହୋଇ ମା’ ସମେତ ଦୁଇ ଛୁଅଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିବା ଅଞ୍ଚଳରେ ଶୋକର ଛାୟା ଖେଳି ଯାଇଛି । ମୃତ ମହିଳା ହେଲେ  ଚମ୍ପା ମେହେର ( ୪୦)। ପୁଅ ଅମିତ ମେହେର( ୫) ଏବଂ ଝିଅ ସୁନିତା ମେହେର ( ୧୦)। 

ପତୋରା ଶୈବପୀଠରୁ ରୂପା ଅଳଙ୍କାର, ଦାନ ବାକ୍ସ ନେଇଗଲେ

ପତୋରା ଶୈବପୀଠରୁ ରୂପା ଅଳଙ୍କାର, ଦାନ ବାକ୍ସ ନେଇଗଲେ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୧୩। ୧୧- ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାର ପ୍ରମୁଖ ଶୈବପୀଠ ପତୋରାସ୍ଥିତ ଶିବ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି ହୋଇଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଦୁର୍ବତମାନେ ତାଲା ଭାଙ୍ଗି ଶିବ ପାର୍ବତୀଙ୍କ ମୂର୍ତିରେ ଥିବା ରୂପା ମୁକୁଟ, ଦାନ ବାକ୍ସ ଭାଙ୍ଗି ଟଙ୍କା ଚୋରି କରି ନେଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।

ଚକଡା ଉଜାଡିଲା ଫସଲ

ଚକଡା ଉଜାଡିଲା ଫସଲ

ଅମରପାଲି, ୧୪।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ)- ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ପିତାମହୁଲ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚକଡା ରୋଗ ଧାନ ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରିଛି । ତେଣୁ ଅଞ୍ଚଳର ଚାଷୀ ଏବେ ହତାସ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି । ଉକ୍ତ ପଞ୍ଚାୟତର ଶତାଧିକ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଚକଡା ରୋଗ ଲାଗିଥିବା ଲୋକେ ଅଭିଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି। 

ଚକଡା ରୋଗପୋକରେ ଚାଷୀ ଅତିଷ୍ଠ: ରାସ୍ତାରୋକୋ

ଚକଡା ରୋଗପୋକରେ ଚାଷୀ ଅତିଷ୍ଠ: ରାସ୍ତାରୋକୋ

ସୋନପୁର,୧୪।୧୧(ନି.ପ୍ର.)- ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲାରେ ଚକଡା ପୋକଙ୍କ ପ୍ରାଦୁର୍ଭାବ ଦେଖାଦେଇଛି। ଜଳସେଚିତ ଡୁଙ୍ଗୁରିପାଲି ଓ ବିନିକା ବ୍ଲକରେ ଚକଡା ପୋକ ଯୋଗୁଁ ଖରିଫ ଧାନ ଫସଲ ପ୍ରଭାବିତ ହେବାକୁ ବସିଲାଣି।