ସମ୍ବଲପୁର

କୃଷିର ଉନ୍ନତି ହେଲେ ଅର୍ଥନୈତିକ ପ୍ରଗତି ହେବ

କୃଷିର ଉନ୍ନତି ହେଲେ ଅର୍ଥନୈତିକ ପ୍ରଗତି ହେବ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୧୮ା୧: ବଲାଙ୍ଗୀର ଉଠାଜଳସେଚନ ବିଭାଜନ ତରଫରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଟାଉନ ହଲଠାରେ ଗୁରୁବାର ବିଭାଜନସ୍ତରୀୟ ପାଣି ପଞ୍ଚାୟତ ପକ୍ଷ ପାଳନ କରାଯାଇଛି।  ଏହି ଅବସରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସଭାରେ  ମୁଖ୍ୟଅତିଥିଭାବେ ବିଦ୍ୟୁତ ବିଭାଗ ଅଧିକ୍ଷଣ ଯନ୍ତ୍ରୀ ଆଶିଷ କୁମାର ପାଟଯୋଷୀ,  ମୁଖ୍ୟବକ୍ତା କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ରର ବରିଷ୍ଠ କୃଷି ବୈଜ୍ଞାନିକ ଆଶିଷ କୁମାର ଦାଶ, ଭୂତତ୍ତ୍ୱବିତ୍‌ ଅନନ୍ତ କୁମାର ଆଚାର୍ଯ୍ୟ, ଜିଲା କୃଷି ଅଧିକାରୀ ହିମାଂଶୁ ଶେଖର ପାଢ଼ୀ, ଜିଲା ଉଦ୍ୟାନ ବିଭାଗ ଅଧିକାରୀ କେଶବ ଚନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର ଯୋଗଦାନ କରିଥିଲେ। 

ଗୁରୁଙ୍କ ପ୍ରତି ଶ୍ରଦ୍ଧା,ବିଶ୍ୱାସ ହିଁ ଉନ୍ନତିର ପଥ

ଗୁରୁଙ୍କ ପ୍ରତି ଶ୍ରଦ୍ଧା,ବିଶ୍ୱାସ ହିଁ ଉନ୍ନତିର ପଥ

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୧୮ା୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ) ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତxର୍ଗତ ସୁବଳୟା କଲେଜ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଗୁରୁବାର ଜାତୀୟ ଯୁବ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ପୁସ୍ତକ ମଣିଷର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବନ୍ଧୁ

ପୁସ୍ତକ ମଣିଷର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବନ୍ଧୁ

ସୋନପୁର,୧୮।୧(ନି.ପ୍ର.) ତୃତୀୟ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ପୁସ୍ତକ ଓ ସାହିତ୍ୟ ମେଳା ଇଙ୍କ୍‌ଫେଷ୍ଟ୍‌ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର-୧୯ ସୋନପୁର ରୟାଲ ପଡିଆରେ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଜିଲାପାଳ ମଧୁସୂଦନ ମିଶ୍ର ଏହି ସାରସ୍ବତ ମହୋତ୍ସବକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ।

ଫଟାମୁଣ୍ଡା କପ୍‌ ଫୁଟ୍‌ବଲ : ଝରବାହାଲି ଚାମ୍ପିୟନ୍‌

ଫଟାମୁଣ୍ଡା କପ୍‌ ଫୁଟ୍‌ବଲ : ଝରବାହାଲି ଚାମ୍ପିୟନ୍‌

ଟିକ୍ରାପଡା, ୧୮ା୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ସଇଁନ୍ତଳା ବ୍ଲକ ଟିକ୍ରାପଡା ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧିନ ମେରାବାହାଲ ଫୁଟବଲ ପଡିଆରେ ଚାଳିଥିବା ଫଟାମୁଣ୍ଡା କପ ଫୁଟବଲ ଟର୍ନାମେଣ୍ଟ ଗୁରୁ୍ରବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଫଟାମୁଣ୍ଡା ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଆୟୋଜିତ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚ ଦେବକାନୀ ଦଳ ଓ ଝରବାହାଲି ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।  

‘କାଳିଆ’ ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ ହୋଇ ନାହାନ୍ତି ଆଖୁଚାଷୀ, ଏବେ ବରଗଡ଼ ସୁଗାର ମିଲ୍‌ ଉପରେ ସରକାରଙ୍କ ଆଖି: ସାଧୁ ନେପାକ

‘କାଳିଆ’ ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ ହୋଇ ନାହାନ୍ତି ଆଖୁଚାଷୀ, ଏବେ ବରଗଡ଼ ସୁଗାର ମିଲ୍‌ ଉପରେ ସରକାରଙ୍କ ଆଖି: ସାଧୁ ନେପାକ

ଭୁବନେଶ୍ୱର/ବରଗଡ଼ ଅଫିସ, ୧୭।୧(ବ୍ୟୁରୋ): ବରଗଡ଼ ଜିଲାରେ ୪୦/୫୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସ ଅମଳରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ସିମେଣ୍ଟ କାରଖାନାକୁ ବିକ୍ରି, ସୂତାକଳ, ସାର କାରଖାନା, ତେଲ ମିଲ, ପାଓ୍ବାରଲୁମ୍‌ ଆଦିକୁ ବନ୍ଦ କରିଦେବା ପରେ ଏବେ ସୁଗାର ମିଲ ଉପରେ ସରକାର ଆଖି ପକାଇଛନ୍ତି। ବରଗଡ଼ ପୂର୍ବ ବିଧାୟକ ସାଧୁ ନେପାକ କ୍ଷୋଭ ପ୍ରକାଶ କରି ଏହା କହିଛନ୍ତି। 

ସାଢେ ତିନିବର୍ଷର ଶିଶୁକନ୍ୟାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର

ସାଢେ ତିନିବର୍ଷର ଶିଶୁକନ୍ୟାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର

କୁଆରମୁଣ୍ଡା, ୧୬।୧(ଡି.ଏନ.ଏ): ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା ରାୟବଗା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗୋପୁର ଗ୍ରାମରେ ବୁଧବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଜଣେ ସାଢେ ତିନିବର୍ଷୀୟ ନାବାଳିକାକୁ ବଳାତ୍କାର ହୋଇଛି। ଏହି ଘଟଣାର ଅଭିଯୁକ୍ତ ବଡମାଲ ବସ୍ତିର ସଞ୍ଜୟ ଡୁଙ୍ଗ୍‌ଡୁଙ୍ଗ୍‌(୨୧)କୁ ପୋଲିସ ଗୁରୁବାର ସକାଳୁ ଗିରଫ କରିଛି।

ଭତାରୁ ବଁଚିତ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ବୁରୁଧ୍‌ ଫେପଲ

ଭତାରୁ ବଁଚିତ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ବୁରୁଧ୍‌ ଫେପଲ

ଖପ୍ରାଖୋଲ,୧୭।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): ସରକାର ୬୦ ବଛରରୁ ଅଧ୍‌କା ବୁଢ଼ାବୁଢ଼ୀକୁ ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜ୍‌ନାରେ ଭତା ଯୁଗେଇ ଦେଉଛନ୍‌। ସେନ୍‌ତା ଭିନ୍ନକ୍ଷମ, ବିଧବା ମହିଲାମାନକର ଲାଗି ଭିନେ ଭିନେ ପରକାର ବେବସ୍‌ତା କରିଛନ୍‌। ହେଲେ ଇ ଯୋଜ୍‌ନାରେ ହିତାଧିକାରୀ ବଛାନିଛାରେ ବଡ଼ଭାରି ଗଫଲତି ଲାଗି ହକ୍‌ଦାର ହିତାଧିକାରୀ ଯୋଜ୍‌ନାରୁ ବାଦ୍‌ ପଡ଼ୁଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛେ। 

ପାଣି ପାଇଁ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି  ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ତଳମୁଣ୍ଡ ଚାଷୀ

ପାଣି ପାଇଁ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ତଳମୁଣ୍ଡ ଚାଷୀ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୧୭ା୧: ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଅପେକ୍ଷା କରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ତଳମୁଣ୍ଡ ଚାଷୀଙ୍କୁ ରବି ଚାଷ ସକାଶେ ପାଣି ନ ମିଳିବାରୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ତଳ ମୁଣ୍ଡ ଚାଷୀମାନେ ରାଲିରେ ଆସି ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଘେରାଉ କରି ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଜିଲାପାଳ ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ପାଣି ଦିଆଯିବ ବୋଲି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେବା ପରେ ଚାଷୀମାନେ ଓହରିଯାଇଛନ୍ତି । 

ପଲଶାଗୋରା ମଣ୍ଡିରେ ପଡଲା ତାଲା: ସିମିଳିପଦର ପେକ୍ସ କରମଚାରୀ ଫେରାର

ପଲଶାଗୋରା ମଣ୍ଡିରେ ପଡଲା ତାଲା: ସିମିଳିପଦର ପେକ୍ସ କରମଚାରୀ ଫେରାର

କଣ୍ଟାମାଳ, ୧୭ା୧ (ଡିଏନଏ): ବୌଦ୍ଧ ଜିଲା କଣ୍ଟାମାଳ ବ୍ଲକ ପଲଶାଗୋରା ମଣ୍ଡିରେ ବୁଧୁବାର ଧାନଘିନା ଦିନେ ବି ତାଲା ପଡ଼ିଛେ। ଲୋକାପଡ଼ା ଆର ରୁଣ୍ଡିମହୁଲ ପେକ୍ସ ପରିଚାଲିତ ଇ ମଣ୍ଡିରେ ତାଲା ପଡ଼ଲା ଉତାରୁ ସିମିଳିପଦର ମଣ୍ଡିରୁ ପେକ୍ସ କରମଚାରୀ ଫେରାର ହେଇଯାଇଛନ୍‌। ଯେନ୍‌ଥିରଲାଗି ଧାନ ଘିନା ବେବସ୍‌ତା ଠପ ହେଇଯାଇଛେ। ଚାଷୀକର ୫ ହଜାର ବସ୍‌ତା ଧାନ ପେକ୍ସରେ ପଡ଼ି ରହିଛେ। 

ଲୋଇସିଂହାର ନାଁକରା ବଡ଼ଦେଓ ଯାତ୍‌ରା ସଏଲା

ଲୋଇସିଂହାର ନାଁକରା ବଡ଼ଦେଓ ଯାତ୍‌ରା ସଏଲା

ଲୋଇସିଂହା,୧୭।୧(ଡି.ଏନ.ଏ):  ଲୋଇସିଂହାର ନାଁକରା ବଡ଼ଦେଓ ଯାତ୍‌ରା ବୁଧୁବାର ସରିଛେ। ଇ ଯାତ୍‌ରାର ମୁଖିଆ ପୂଝାରୀ ତ୍ରୟମ୍ବକେଶ୍ୱର ସିଂରାଏ ପୂଜାପାଠ୍‌ କଲା ଉତାରୁ ରିକ୍‌ମା ହିସାବେ କଲା ମିସ୍‌ମିସ୍‌ ଚାରଏକୋନିଆଁ ମୂର୍ତ୍ତିକେ ୪ ଝନ୍‌ ବରୁଆ ଖଁଦେ ବୁହି ଥାନୀୟ ଜମିଦାରକଁର ରାଜବାଟି ପରିସରରେ ବେଢ଼ା ବୁଲିଥିଲେ।

ସବୁ ପରକାର ସରକାରୀ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗରୁ ବଁଚିତ: ମା’ବାପ୍‌ ଛେଉଁଡ଼ ଗଜାନନ ଆଏଁଖ୍‌ ମୁଜ୍‌ଲେ

ସବୁ ପରକାର ସରକାରୀ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗରୁ ବଁଚିତ: ମା’ବାପ୍‌ ଛେଉଁଡ଼ ଗଜାନନ ଆଏଁଖ୍‌ ମୁଜ୍‌ଲେ

ବିନିକା,୧୭ା୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବିନିକା ବ୍ଲକ ବାଙ୍କିଘିର୍ଡି ପଁଚେତ୍‌ ଆଖିଦାଦର ଗାଁ କୁନ୍‌କୁନୀ ପଡ଼ାର ଗଜାନନ ଭୁଏ(୩୫) ସବୁ ପରକାର ସରକାରୀ ସୁବିଧାରୁ ବଁଚିତ୍‌ ହେଇ ଗଲା ରଏବାର ଦିନ ସବୁଦିନର ଲାଗି ଆଏଁଖ୍‌ ମୁଜି ଦେଇଛନ୍‌। 

ଦୁଆରସୁନି ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତରେ ମଦକୋଠି ବନ୍ଦ ପାଇଁ ଦାବି: ଅବକାରୀ ଅଧୀକ୍ଷକଙ୍କୁ ସ୍ମାରକପତ୍ର ପ୍ରଦାନ

ଦୁଆରସୁନି ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତରେ ମଦକୋଠି ବନ୍ଦ ପାଇଁ ଦାବି: ଅବକାରୀ ଅଧୀକ୍ଷକଙ୍କୁ ସ୍ମାରକପତ୍ର ପ୍ରଦାନ

ଭବାନୀପାଟଣା,୧୬।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.):କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଭବାନୀପାଟଣା ବ୍ଲକ ଦୁଆରସୁନି ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତର ବେହେରାଗୁଡା, ମୁଶିଗୁଡା, ଅଟାଙ୍ଗଗୁଡା, କୁଟେନପଦର, ସୁକନାଭଟା, ଦୁଆରସୁନୀ, ବଣ୍ଡେଲଗୁଡା, ସକ୍ରିଂଗୁଡା, ସିର୍ଲିଗୁଡା ଏବଂ ଦାମଦୋରପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ବେଆଇନ ଭାବେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ମଦକୋଠି ଖୋଲାଯାଇଛି।

ଧର୍ମଗଡ ଇନ୍ଦ୍ରାବାତୀଠାରେ ପାଣି ପଞ୍ଚାୟତପକ୍ଷ ସମାରୋହ

ଧର୍ମଗଡ ଇନ୍ଦ୍ରାବାତୀଠାରେ ପାଣି ପଞ୍ଚାୟତପକ୍ଷ ସମାରୋହ

ଧର୍ମଗଡ,୧୬।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଧର୍ମଗଡସ୍ଥିତ ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ ପରିସରରେ ବୁଧବାର ପାଣି ପଞ୍ଚାୟତ ପକ୍ଷ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ ବାମ କେନାଲ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ ସଞ୍ଜୀବ ଜ୍ଞାନ ଭତ୍ରାଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ହୋଇଥିବା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ତହସିଲଦାର ତନ୍ମୟ କୁମାର ଦରଓ୍ବାନ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଏହାକୁ ଉଦଘାଟନ କରିଥିଲେ । 

କଂଗ୍ରେସ ଛାଡିଲେ ବିଧାୟକ ନବ  ଦାସ

କଂଗ୍ରେସ ଛାଡିଲେ ବିଧାୟକ ନବ ଦାସ

ଝାରସୁଗୁଡା ଅଫିସ/ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୬।୧(ବ୍ୟୁରୋ): ଝାରସୁଗୁଡାର କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ନବ ଦାସ କଂଗ୍ରେସରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି। ଫଳରେ ରାହୁଲଙ୍କ ଓଡ଼ିଶା ଗସ୍ତ ପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସକୁ ଝଟକା ଲାଗିଛି।

ଭାଜପା ସମାବେଶରେ ମୋଦି ନରମ, ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ଗରମ

ଭାଜପା ସମାବେଶରେ ମୋଦି ନରମ, ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ଗରମ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୧୬।୧- ଗତ ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ତୃତୀୟ ଥର ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ଗସ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ବଲାଙ୍ଗୀରଠାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଏକ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମୋଦି ୧୫୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପର ଶିଳାନ୍ୟାସ ଓ ଲୋକାର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଅବସରରେ ବଲାଙ୍ଗୀର ପଥରଚେପା ପଡିଆରେ ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବିଶାଳ ଜନ ସମାବେଶରେ ମୋଦି ରାଜ୍ୟର ବିଜେଡି ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ନରମ ହୋଇ ସମାଲୋଚନା କରିଥିବାବେଳେ ଦଳୀୟ ନେତା ତଥା କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ କିନ୍ତୁ ଗରମ ଥିଲେ। 

ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଆର୍‌ଏସ୍‌ଏ କପ୍‌ ଫୁଟବଲ ଉଦ୍‌ଯାପିତ: ଅନୁଗୋଳର ପତାକା କ୍ଲବ ଚାମ୍ପିୟନ

ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଆର୍‌ଏସ୍‌ଏ କପ୍‌ ଫୁଟବଲ ଉଦ୍‌ଯାପିତ: ଅନୁଗୋଳର ପତାକା କ୍ଲବ ଚାମ୍ପିୟନ

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼, ୧୬।୧ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ) -ସୁନ୍ଦରଗଡ ଫୁଟବଲ ରେଫରୀମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠିତ ରୁରାଲ ସ୍ପୋର୍ଟସ ଆସୋସିଏଶନ୍‌ ଓ କିଞ୍ଜିର୍ମା ଏସ୍‌ଡିବିଏଲ କ୍ଲବର ମିଳିତ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ କିଞ୍ଜିର୍ମା ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ଷ୍ଟାଡିୟମଠାରେ ଚାଲିଥିବା ଚତୁର୍ଥ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଆର୍‌ଏସ୍‌ଏ କପ୍‌ ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ମଙ୍ଗଳବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଡମ୍ପର ଧକ୍କାରେ ନାବାଳିକା ମୃତ: କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ

ଡମ୍ପର ଧକ୍କାରେ ନାବାଳିକା ମୃତ: କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ

କୁତ୍ରା, ୧୬।୧ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ବ୍ଲକ ତଥା କୁତ୍ରା ଥାନା ଅଧିନ ଗରିଆମୁଣ୍ଡା ଗ୍ରାମରେ ସୋମବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଏକ ଡମ୍ପର ନଂ. ଆର୍‌ ୧୪ କ୍ୟୁ- ୪୮୭୨ ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ନାବାଳିକା ନମ୍ରତା ଲାକଡା (୧୧)ଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। 

କୋମନା ବ୍ଲକରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ବିଜୁଳି ସେବା ଠପ : ୨୮ଟି ହାତୀ ବୁଲୁଛନ୍ତି ପେଣ୍ଡ୍ରାବନ୍ଧ ଜଙ୍ଗଲରେ

କୋମନା ବ୍ଲକରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ବିଜୁଳି ସେବା ଠପ : ୨୮ଟି ହାତୀ ବୁଲୁଛନ୍ତି ପେଣ୍ଡ୍ରାବନ୍ଧ ଜଙ୍ଗଲରେ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୧୬ା୧-ନୂଆପଡ଼ା ଜିଲା କୋମନା ବ୍ଲକ ପେଣ୍ଡ୍ରାବନ୍ଧ ଅଞ୍ଚଳରେ ମଙ୍ଗଳବାର ୨୮ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ହାତୀ ବୁଲୁ ଥିବାବେଳେ ଲୋକେ ଆତଙ୍କିତ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି । 

ଖରିଆରରୋଡ ମଣ୍ଡିରେ ଶ୍ରମିକ ଅଶାନ୍ତି: ୨ ଦିନ ପରେ ଧାନ ଉଠାଇଲେ ଶ୍ରମିକ

ଖରିଆରରୋଡ ମଣ୍ଡିରେ ଶ୍ରମିକ ଅଶାନ୍ତି: ୨ ଦିନ ପରେ ଧାନ ଉଠାଇଲେ ଶ୍ରମିକ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୧୬ା୧-ନୂଆପଡା ଜିଲାରେ ଧାନକିଣାରେ ନିୟୋଜିତ ଶ୍ରମିକମାନେ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଦରଠାରୁ କମ ପାରିଶ୍ରମିକ ପାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି । 

ଇନ୍ଦିରା ଆବାସ, ଘରଭଂଗା ଟଁକା ସାତ୍‌ସପନ୍‌: ଶୀତ୍‌ କାକ୍‌ରେ ବିତୁଛେ ଗରିବ ଦୁଖିକର ଜୀବନ୍‌

ଇନ୍ଦିରା ଆବାସ, ଘରଭଂଗା ଟଁକା ସାତ୍‌ସପନ୍‌: ଶୀତ୍‌ କାକ୍‌ରେ ବିତୁଛେ ଗରିବ ଦୁଖିକର ଜୀବନ୍‌

ଜୁନାଗଡ,୧୬।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଜୁନାଗଡ଼ ବ୍ଲକ ଆଟିଗାଁ ପଁଚେତ୍‌ରେ ବର୍ଷା ଦିନେ କେତେ ଗରିବ୍‌ ଦୁଖିକର ଘରଦୁଆର ଭାଂଗି ଯାଇଥିଲା।

ପଢ଼ାକୁଠି ଅଭାବ୍‌: ବାରନ୍‌ଡାରେ ଚାଲିଛେ ପାଠ୍‌ପଢ଼ା

ପଢ଼ାକୁଠି ଅଭାବ୍‌: ବାରନ୍‌ଡାରେ ଚାଲିଛେ ପାଠ୍‌ପଢ଼ା

ଲାଠୋର, ୧୬ା୧ (ଡି.ଏନ.ଏ):  ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଖପ୍ରାଖୋଲ ବ୍ଲକ କରୁଆଝର ପଁଚେତ୍‌ର ସାନଗୁର୍ଜିଭଟା ସରକାରୀ ନୂତନ ଉପ୍ରା ବିଦ୍ୟାଲୟ। 

ପରିବାର ଲାଗି ଦାଦନ ଖଟୁଛନ୍‌ ପଢ଼ୁଆ ପୁଓ:  ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଭତା ଲାଗି ବାପ୍‌ ବାରଦୁଆର

ପରିବାର ଲାଗି ଦାଦନ ଖଟୁଛନ୍‌ ପଢ଼ୁଆ ପୁଓ: ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଭତା ଲାଗି ବାପ୍‌ ବାରଦୁଆର

ବେଲପଡା, ୧୬ା୧(ଡି.ଏନ.ଏ): ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ବେଲପଡ଼ା ବ୍ଲକ ସିହିନୀ ପଁଚେତ୍‌ ସିହିନୀ ଗଁାର ସ୍ବର୍ଗତ ଗୋପୀନାଥ ରଣାକଁର ପୁଓ ଯୁବରାଜ ରଣା(୬୨)। ଗଲା ୨୦୦୯ ମସିହାରେ କେହେନ୍‌ସି ଗୁଟେ ଅଜନା ରୋଗ୍‌ରେ ପଡ଼ି ତାକର ଦୁଇ ହାତ୍‌ ଅକାମି ହେଇଗଲା। 

ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ ଗ୍ରାମସଭା

ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ ଗ୍ରାମସଭା

ଟିକ୍ରାପଡା,୧୫ା୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ସଇଁନ୍ତଳା ବ୍ଳକ କରମତଲା ପଞ୍ଚାୟତ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ସେବା କେନ୍ଦ୍ର ପରିସରରେ ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ ୨୦୧୩ ସମ୍ପର୍କିତ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଗ୍ରାମସଭା ମଙ୍ଗଳବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।  ସ୍ଥାନୀୟ ସରପଞ୍ଚ ହିମାଳ ବୁଡେକ ସଭାରେ ଅଧକ୍ଷତା କରିଥିଲେ।  ପିଇଓ ଦେବରାଜ ମାଝୀ ସଭା ସଂଯୋଜନା କରିଥିଲେ।

ବିରାଟ ଧନୁଯାତ୍ରା ପାଇଁ କଳସ ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ବିରାଟ ଧନୁଯାତ୍ରା ପାଇଁ କଳସ ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ଗୁଡଭେଲା,୧୫ା୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଗୁଡଭେଲା ବ୍ଳକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଲୁର୍କି ଗ୍ରାମରେ ମଙ୍ଗଳବାର ବିରାଟ ଧନୁଯାତ୍ରା ପାଇଁ ସ୍ଥାନୀୟ ସ୍କୁଲପଡା ପୋଖରୀ (ମଥୁରାପୁର)ରୁ ପୂର୍ଣ୍ଣ କଳସ ପାଣି ଧରି ମହିଳାମାନେ ଏକ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ଚୈତନ୍ୟ ମନ୍ଦିରକୁ ଆଣି ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ  ।