ସମ୍ବଲପୁର

ମୁକ୍ତିକାନ୍ତ, ଗୋପାଳଙ୍କ ଅନଶନକୁ ସମର୍ଥନରେ କ୍ୟାଣ୍ଡେଲ ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ମୁକ୍ତିକାନ୍ତ, ଗୋପାଳଙ୍କ ଅନଶନକୁ ସମର୍ଥନରେ କ୍ୟାଣ୍ଡେଲ ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୬।୧୦: ଇସ୍ପାତ ଜେନେରାଲ ହସ୍ପିଟାଲ (ଆଇଜିଏଚ୍‌)ର ପୂର୍ବ ସ୍ଥିତି ଫେରାଇ ଆଣିବା ସହ ଏଠାରେ ଉପଯୁକ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ବ୍ୟବସ୍ଥା ନେଇ ଅନଶନ ଆରମ୍ଭ କରିିଥିବା ସାମାଜିକ କର୍ମୀ ମୁକ୍ତିକାନ୍ତ ବିଶ୍ୱାଳ ଓ ଯୁବ ଜାଗୃତି ମଞ୍ଚ ଆବାହକ ଗୋପାଳ ଜେନାଙ୍କ ଅନଶନକୁ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇ ଶନିବାର ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ କଂସାରୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ କ୍ୟାଣ୍ଡେଲ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। 

ମାଳ ଓ ବେର୍ଣ୍ଣା ଜମି ଫାଟି ଆଁ : ଚାଷୀଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢିଲା

ମାଳ ଓ ବେର୍ଣ୍ଣା ଜମି ଫାଟି ଆଁ : ଚାଷୀଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢିଲା

ବଡ଼ଗାଁ, ୬।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ପ୍ରତିବର୍ଷ ସ୍ବଳ୍ପ କିମ୍ବା ଅନିୟମିତ ବର୍ଷା ଓ ରୋଗପୋକ ଯୋଗୁ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ବଡ଼ଗାଁ ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳର ଚାଷୀ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇ ଆସୁଛନ୍ତି। ହେଲେ ସରକାରୀ କଳର ଉଦାସୀନତା ଯୋଗୁ ସେମାନେ କୃଷି ବୀମା ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେଉଛନ୍ତି। 

ଓସିଏଲ ଚୂନ ଖଣି ପରିବେଶ ମଞ୍ଜୁରିକୁ ବିରୋଧ

ଓସିଏଲ ଚୂନ ଖଣି ପରିବେଶ ମଞ୍ଜୁରିକୁ ବିରୋଧ

ସୁନ୍ଦରଗଡ, ୬।୧୦ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ଲାଂଜିବେର୍ଣ୍ଣାଠାରେ ଥିବା ଓସିଏଲ୍‌ର ଚୂନପଥର ଖଣିର କ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଖଣିସଂପ୍ରସାରଣକୁ ବିରୋଧ ଜାରି ରହିଛି। ବୀରମିତ୍ରପୁର ବିଧାୟକ ଜର୍ଜ ତିର୍କୀ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସମର୍ଥକମାନେ ଗତ ୩ ତାରିଖରେ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ହେବାକୁ ଥିବା ଜନଶୁଣାଣିକୁ ବିରୋଧ କରି ଭଣ୍ଡୁର କରି ଦେଇଥିଲେ।

ପୋଖରୀରୁ ଯୁବକଙ୍କ ଗଳିତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ପୋଖରୀରୁ ଯୁବକଙ୍କ ଗଳିତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ଗଣ୍ଡତୁରୁମ, ୬।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ବରଗଡ ଜିଲା ଭେଡେନ ଥାନା ତଥା ରୁଷୁଡା ଫାଣ୍ଡି ଅନ୍ତର୍ଗତ ମହୁଲପାଲି, ନୂଆଁବନ୍ଧ ପୋଖରୀରୁ ଶନିବାର ପୋଲିସ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ଗଳିତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି । 

ଦୁର୍ଗା ପୂଜା ପାଇଁ ବେଲପାହାଡ଼ରେ ଜୋରଦାର ପ୍ରସ୍ତୁତି

ଦୁର୍ଗା ପୂଜା ପାଇଁ ବେଲପାହାଡ଼ରେ ଜୋରଦାର ପ୍ରସ୍ତୁତି

ବେଲପାହାଡ଼,୬।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଆଗକୁ ଆସୁଛି ଶାରଦୀୟ ଦୁର୍ଗା ପୂଜା। ଏଥିପାଇଁ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲା ବେଲପାହାଡ଼ ସହରର ତିନି ଦୁର୍ଗା ମଣ୍ଡପରେ ଜୋରଦାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି । 

ପାଣି ପାଇଁ ରାସ୍ତାରୋକୋ କଲେ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଚାଷୀ

ପାଣି ପାଇଁ ରାସ୍ତାରୋକୋ କଲେ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଚାଷୀ

ବୀରମହାରାଜପୁର,୬।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ)-ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁର ଉପଖଣ୍ଡର ମଧ୍ୟମ ଜଳସେଚନ ଯୋଜନା ହରିହରଯୋର ସେଚ ପ୍ରକଳ୍ପ (ଠେଙ୍ଗୋ ପ୍ରକଳ୍ପ)ର ଆନିକଟ ଏରିଆରେ ଥିବା ଭୁଦୋବର ଗ୍ରାମର ଚାଷ ଜମିରେ କେନାଲ ପାଣି ପହଞ୍ଚୁନ। ଏହାର ପ୍ରତିବାଦରେ ସଂପୃକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳର ଚାଷୀମାନେ ଶନିବାର ସକାଳଠାରୁ ରାସ୍ତାରୋକୋ କରିଛନ୍ତି । ବୀରମହାରାଜପୁର- ସୋନପୁର ମୁଖ୍ୟରାସ୍ତାର ଭୁଦୋବର ଛକଠାରେ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ ଯୋଗୁ ଏହି ରାସ୍ତାରେ ଯାନବାହାନ ଚଳାଚଳ ଅପରାହ୍ନ ଗୋଟିଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ଥିଲା ।

ବୀରମହାରାଜପୁର କଲେଜରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଲେ ୧୪୧ ଚକ୍ଷୁ ରୋଗୀ

ବୀରମହାରାଜପୁର କଲେଜରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଲେ ୧୪୧ ଚକ୍ଷୁ ରୋଗୀ

ବୀରମହାରାଜପୁର,୬।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁର ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଏକ ମାଗଣା ଚକ୍ଷୁ ପରୀକ୍ଷା ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏହି ଶିବିରରେ ୧୪୧ ଜଣଙ୍କ ଚକ୍ଷୁ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଛି। ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୪୦ଜଣଙ୍କର ବୀରମହାରାଜପୁର ପଣ୍ଡାପାଲିସ୍ଥିତ ମହାନଦୀ ନେତ୍ର ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର  କରାଯିବ।

ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାରେ କାର୍ଡ଼ ପାଇଲେ ୩୦୧ ହିତାଧିକାରୀ

ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାରେ କାର୍ଡ଼ ପାଇଲେ ୩୦୧ ହିତାଧିକାରୀ

ଜମନକିରା,୬।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ଜମନକିରା ବ୍ଲକ୍‌ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାରେ ଶନିବାର ୧୨୭୯ ଜଣ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୩୦୧ ଜଣ ପରିବାରକୁ ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ବଦ୍ରନାରାୟଣ ପାତ୍ରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କାର୍ଡ଼ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି। 

ଭଟଲି କଲେଜରେ ‘ମୁଁ ହିରୋ ମୁଁ ଓଡ଼ିଶା’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଭଟଲି କଲେଜରେ ‘ମୁଁ ହିରୋ ମୁଁ ଓଡ଼ିଶା’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଭଟଲି, ୬।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବରଗଡ ଜିଲା ଭଟଲି ଦଧିବାମନ କଲେଜରେ ଶନିବାର ‘ମୁଁ ହିରୋ ମୁଁ ଓଡ଼ିଶା’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜିତ ହୋଇ ଯାଇଛି। ବରଗଡ ଏମ୍‌ପି ପ୍ରଭାସ ସିଂ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଉ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ।

ପଦ୍ମପୁର ଥାନା ପକ୍ଷରୁ ସଫେଇ ଅଭିଯାନ

ପଦ୍ମପୁର ଥାନା ପକ୍ଷରୁ ସଫେଇ ଅଭିଯାନ

ପଦ୍ମପୁର, ୬।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବରଗଡ ଜିଲାର ଆଦର୍ଶ ଥାନା ଭାବରେ ପଦ୍ମପୁର ଥାନାକୁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । 

ଅତାବିର ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ କ୍ରୀଡା ପ୍ରତିଯୋଗିତା: ଭାଗ ନେଲେ ୨୩୦ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ଅତାବିର ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ କ୍ରୀଡା ପ୍ରତିଯୋଗିତା: ଭାଗ ନେଲେ ୨୩୦ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ଅତାବିରା, ୬।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବରଗଡ ଜିଲା ଅତାବିରା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବୁଗବୁଗା ପଞ୍ଚାୟତ ପତ୍ରାପାଲି ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖେଳ ପଡିଆରେ ବ୍ଳକସ୍ତରୀୟ କ୍ରୀଡା ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବୁଗବୁଗା ସରପଞ୍ଚ ପୁଷ୍ପକାନ୍ତି ସେଠ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବରେ ଯୋଗଦେଇ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ । ଅତାବିରା ବ୍ଲକ ବିଜେଡି ସଭାପତି ଲମ୍ବୋଦର ମଲ୍ଲିକ, ମାଲୁରାମ କର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମୁଖ ସମ୍ମାନୀତ ଅତିଥି ଭାବରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ବ୍ଲକ ଅତିରିକ୍ତ ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ରାଜକିଶୋର ପୂଜାରୀ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ। 

କେନ୍ଦ୍ରର ‘ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ’ ଯୋଜନା ଓଡିଶାରେ ଲାଗୁ କର

କେନ୍ଦ୍ରର ‘ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ’ ଯୋଜନା ଓଡିଶାରେ ଲାଗୁ କର

ଜୁନାଗଡ, ୬।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)
ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା ଓଡିଶାରେ ଲାଗୁ କରାଇବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ନେଇ ଭାଜପାର ଦସ୍ତଖତ ଅଭିଯାନ ଓ ସଚେତନତା ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଭାଜପା ଜିଲା ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ତଥା ଜିଲା ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା ପ୍ରଭାରୀ ରୂପେଶ କୁମାର ଜୈନଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଜୁନାଗଡ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀର ଭାଜପା ପ୍ରଭାରୀ ବସନ୍ତ ପୁରୋହିତଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଚିଚୈଗୁଡା, କଳିଆକୁଣ୍ଡଲ, ପିଳିକିଆ, ଆଟିଗଁା, ତଳମଲା, ବଣ୍ଡାକୁଟ୍ରା, ଭତ୍ରାଗୁଡା, ମାଟିଗଁା,ବଣିଜରା, ରାଜପୁର, ଦାସିଗଁା, ମୁଣ୍ଡରାଗୁଡା, ଚିଲକପୁର, ଚିଲଗୁଡା ଆଦି ସ୍ଥାନରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

ବୀମା କମ୍ପାନୀ ଅଧିକାରୀ ଅଟକ: ଲିଖିତ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପରେ ମୁକୁଳିଲେ

ବୀମା କମ୍ପାନୀ ଅଧିକାରୀ ଅଟକ: ଲିଖିତ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପରେ ମୁକୁଳିଲେ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୬।୧୦
ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଫସଲବୀମା ଯୋଜନା ବାଟବଣା ହୋଇପଡ଼ିଛି । ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବରଗଡ଼ ଜିଲାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ୨୦୧୭ ଖରିଫ ଫସଲକ୍ଷତିର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବୀମା କ୍ଷତିପୂରଣ ମିଳିନାହିଁ। ଗତ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୮ତାରିଖ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ କମିଟି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ମଧ୍ୟ ନ୍ୟାଶନାଲ ଇନ୍ସୁରାନ୍ସ କମ୍ପାନୀ ମାନୁନାହିଁ । ସରକାରୀ ତଥା ପ୍ରଶାସନିକ କଳ ମଧ୍ୟ ଅସହାୟ ହୋଇ ପଡ଼ିଛି । ଏହାର ପ୍ରତିବାଦରେ ଗୁରୁବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୧ଟାରୁ ବରଗଡ଼ ଜିଲା ଚାଷୀ ସଙ୍ଗଠନ ସମନ୍ବୟ ସମିତିର ୩ ଚାଷୀ ପ୍ରତିନିଧି ସଭାପତି ଜୟକୃଷ୍ଣ 

ରାଉରକେଲା ରାସ୍ତାରେ ୫ଲକ୍ଷ ଲୁଟିନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ

ରାଉରକେଲା ରାସ୍ତାରେ ୫ଲକ୍ଷ ଲୁଟିନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୬।୧୦
ଉଦିତନଗର କାନାଡ଼ା ବ୍ୟାଙ୍କ ଶାଖାରୁ ୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଉଠାଇ ଅଫିସକୁ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ଶୁକ୍ରବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଜଣେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କଠାରୁ ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ଏହାକୁ ଲୁଟି ନେଇଛନ୍ତି। ଏହି ଘଟଣା ବ୍ୟାଙ୍କ ଶାଖାଠାରୁ କିଛି ଦୂରରେ ଘଟିଛି। ସୂଚନାନୁସାରେ ଏକ ଘରୋଇ ସଂସ୍ଥାରେ କାମ କରୁଥିବା ଦିଲୀପ ଗୋପ ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଇ ଏକ ବ୍ୟାଗରେ ରଖି ବାଇକ୍‌ ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲରେ ଝୁଲାଇ ଯାଉଥିଲେ। ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବିପରୀତ ଦିଗରୁ ବାଇକ୍‌ରେ ଆସୁଥିବା ଦୁଇ ଯୁବକ ହଠତ୍‌ ଟଙ୍କା ବ୍ୟାଗ ଛଡ଼ାଇ 

ଟ୍ରକ ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କଠାରୁ ଲୁଟ୍‌ ଘଟଣାରେ ୩ ଗିରଫ: ଅନ୍ୟ ଚୋରି ଘଟଣାରେ ପୋଲିସ ହାତଖାଲି

ଟ୍ରକ ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କଠାରୁ ଲୁଟ୍‌ ଘଟଣାରେ ୩ ଗିରଫ: ଅନ୍ୟ ଚୋରି ଘଟଣାରେ ପୋଲିସ ହାତଖାଲି

ବଡ଼ଗାଁ, ୬।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା କୁତ୍ରା ନିକଟବର୍ତ୍ତି ୧୦ନଂ. ରାଜ୍ୟ ରାଜପଥରେ ଟ୍ରକ ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କୁ ଭୟଭୀତ କରି ଲୁଟ୍‌ କରିଥିବା ଘଟଣାରେ ବଡ଼ଗାଁ ଥାନା ପୋଲିସ ଜଣେ ନାବାଳକଙ୍କ ସମେତ ୩ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି ଶୁକ୍ରବାର କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି। ସେମାନେ ହେଲେ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଅମଲିପାଲିର ବବଲୁ ତିର୍କି (୨୦), ସୁନ୍ଦରଗଡ ପତ୍ରାପଡାର ହେମସାଗର ଯାଦବ (୨୫) ଓ  ପତ୍ରାପଡାର ୧୫ବର୍ଷର ଜଣେ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ନାବାଳକ। ସୂଚନାନୁଯାଇ ୨ତାରିଖ ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଟ୍ରକକୁ 

ଲେଫ୍ରିପଡା ବ୍ଲକରେ ଭତ୍ତା ଯୋଜନା :ପ୍ରଶାସନିକ ଉଦାସୀନତାର ଶିକାର ହିତାଧିକାରୀ

ଲେଫ୍ରିପଡା ବ୍ଲକରେ ଭତ୍ତା ଯୋଜନା :ପ୍ରଶାସନିକ ଉଦାସୀନତାର ଶିକାର ହିତାଧିକାରୀ

ଲେଫ୍ରିପଡା,୬।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ) -ସରକାର ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ପ୍ରଣୟନ କରି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ତପତ୍ର ରହୁଥିବାବେଳେ ହିତାଧିକାରୀ ପ୍ରଶାସନିକ ଉଦାସୀନତାର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି। ଭତ୍ତା ଯୋଜନାରେ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଉଦାସୀନତାର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା  ଲେଫ୍ରିପଡା ବ୍ଲକ୍‌ ଅନ୍ତର୍ଗତ ୧୭ଗୋଟି ପଞ୍ଚାୟତର ଶହଶହ ହିତାଧିକାରୀଗଣ। ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ବ୍ଲକ୍‌ରେ ୧୭ଟି ପଞ୍ଚାୟତର ମୋଟ୍‌ ୯୫୫୭ ଜଣ ହିତାଧିକାରୀ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନାରେ ଭତ୍ତା 

ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ: ୧୨୧ ପ୍ରକଳ୍ପ ଲାଗି ମଞ୍ଜୁରୀ

ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ: ୧୨୧ ପ୍ରକଳ୍ପ ଲାଗି ମଞ୍ଜୁରୀ

ଟେନ୍‌ସା, ୬।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା କୋଇଡା ବ୍ଲକର ଗୋପବନ୍ଧୁ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖେଳ ପଡିଆଠାରେ ଶୁକ୍ରବାର ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଡାଇରେକ୍ଟରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସ ଜରିଆରେ ଉଦ୍‌ବୋଧନ ଦେଇଥିଲେ। ଆଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ କୋଇଡା ବ୍ଲକର ୧୫ଟି ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଗୋଷ୍ଠୀ ଗ୍ରାମର ଉନ୍ନତିକରଣ, 

ବିଜୁଳିଖମଣ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଶିଶୁ ମହୋତ୍ସବ ସୁରଭି

ବିଜୁଳିଖମଣ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଶିଶୁ ମହୋତ୍ସବ ସୁରଭି

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼,୬।୧୦ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) -ସଦର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବିଜୁଳି ଖମଣ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ କିରେଇ କ୍ଲଷ୍ଟରସ୍ତରୀୟ ଶିଶୁ ମହୋତ୍ସବ ସୁରଭି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସିଆରସିସି କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ପଟେଲଙ୍କ ଆବାହକତ୍ୱରେ ଆୟୋଜିତ ସୁରଭି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ନୂଆପଡା, କନ୍ଦାବାହାଲ, ରଜାମୁଣ୍ଡା ଭବାନୀପୁର, ମେଦିନୀପୁର, ଗୁରାବସା, ଜବରଦସ୍ତପଡା, ଗୋଖରପଣା ଆଦି ବିଦ୍ୟାଳୟର ମନୋନୀତ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଓଡ଼ିଆ ବକ୍ତୃତା, ରଚନା, କୁଇଜ, ଚିତ୍ରାଙ୍କନ, ଗୀତ, ହସ୍ତାକ୍ଷର, ସୃଜନାତ୍ମକ ଲିଖନ, ସାଂସ୍କୃତିକ 

ମଦଭାଟି ଲୁଟ ଘଟଣା: ଡକାୟତ ଦଳର ୩ ଗିରଫ

ମଦଭାଟି ଲୁଟ ଘଟଣା: ଡକାୟତ ଦଳର ୩ ଗିରଫ

ଟିଟିଲାଗଡ଼,୬।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)
ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଟିଟିଲାଗଡ଼ ଥାନା ଅଧୀନ ଲୁଥୁରବନ୍ଧ ଏବଂ ପେଣ୍ଡ୍ରାପଦର ଲାଇସେନ୍ସପ୍ରାପ୍ତ ଦେଶୀ ମଦଭାଟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ମାଡମାରି ଟଙ୍କା, ମୋବାଇଲ ଫୋନ, ମଦ ପାଉଚ ଆଦି ଲୁଟ୍‌ ଘଟଣାରେ ୩ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ଏ ନେଇ ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଥାନା ପରିସରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ଏସ୍‌ଡିପିଓ ସରୋଜ ମହାପାତ୍ର, ଆଇଆଇସି ପ୍ରଭାତ ରଞ୍ଜନ ମହାନ୍ତି, ଏସ୍‌ଆଇ ସରୋଜ ରଞ୍ଜନ ରଥ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଗିରଫ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ହେଲେ ଟିଟିଲାଗଡ଼ ଥାନା ବାଲିପଦର 

ବିଦେଶରେ ନୂଆଁଖାଇ ଭେଟଘାଟ: ରଙ୍ଗବତୀ ଗୀତରେ ଝୁମିଲା ରସଲିପ୍‌

ବିଦେଶରେ ନୂଆଁଖାଇ ଭେଟଘାଟ: ରଙ୍ଗବତୀ ଗୀତରେ ଝୁମିଲା ରସଲିପ୍‌

ସମ୍ବଲପୁର, ୬।୧୦ (ବ୍ୟୁରୋ)
ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାର ଗଣପର୍ବ ନୂଆଁଖାଇ ଦେଶ ସମେତ ବିଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ଉତ୍ସାହ ସହ ପାଳନ କରାଯାଇଛି । ଏହି କ୍ରମରେ ଲଣ୍ଡନ ଜୁହାର ପରିବାର (ୟୁକେ)ର ଦକ୍ଷିଣ ରସଲିପ୍‌ ଗୋଷ୍ଠୀ କେନ୍ଦ୍ରଠାରେ ନୂଆଁଖାଇ ଭେଟଘାଟ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏଥିରେ ୨ଶହ ପ୍ରବାସୀ ଓଡିଆ ପାରମ୍ପରିକ ବେଶ ପୋଷାକରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ । ଦେବୀ ସମଲେଇ, ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କଠାରେ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରିବା ପରେ ନୂଆଁ ଚାଉଳ ଭୋଗ ଲଗାଯାଇଥିଲା । ଏହାପରେ ଭେଟଘାଟ ଉତ୍ସବ ହୋଇଥିଲା । ଭାରତୀୟ ହାଇ 

ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର, ନାବାଳକ ଗିରଫ

ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର, ନାବାଳକ ଗିରଫ

ରେଙ୍ଗାଲି,୬।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ)
 ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ରେଙ୍ଗାଲି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜନୈକ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଜଣେ ନାବାଳକ ବଳାତ୍କାର କରିଥିବା ରେଙ୍ଗାଲି ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ନାବାଳିକା ଜଣଙ୍କ ଗାଁ ପାଖ ଏକ ନାଳକୁ ଗୋଧାଇବାକୁ ଯାଇ ଫେରୁଥିବାବେଳେ ଉକ୍ତ ଗ୍ରାମର ନାବାଳକ ତାଙ୍କୁ ଜୋରଜବରଦସ୍ତି ପାଖ ବୁଦାକୁ ଉଠାଇ ନେଇ ବଳାତ୍କାର କରି କାହାକୁ କିଛି କହିବୁ ନାହିଁ ବୋଲି ଧମକ ଦେଇଥିଲେ । ଘଟଣା ବିଷୟରେ ନାବାଳିକା ଜଣକ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ କହିବା ପରେ ପରିବାର ଲୋକେ ରେଙ୍ଗାଲି ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ 

ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ହେବ ମହାନଦୀ ଦ୍ୱିତୀୟ ସେତୁ ଲୋକାପର୍ଣ

ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ହେବ ମହାନଦୀ ଦ୍ୱିତୀୟ ସେତୁ ଲୋକାପର୍ଣ

ସମ୍ବଲପୁର,୬।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ)
ସମ୍ବଲପୁର ମହାନଦୀ ଦ୍ୱିତୀୟ ସେତୁ ଅକ୍ଟୋବର ମାସ ଶେଷ ସପ୍ତାହରେ ଲୋକାର୍ପଣ ହେବାକୁ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ  ଲୋକାପର୍ଣ କରିବା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି । ସେତୁ କାମ ପ୍ରାୟ ସରିଯାଇଛି । ହେଲେ ନେଲସନମଣ୍ଡେଲା ଛକର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ କରଣ କାମ ଏବେ ବାକି ରହିଛି । ତେଣୁ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ନିର୍ମାଣ କାମ ଯୁଦ୍ଧ କାଳୀନ ଭିତ୍ତିରେ ଚାଲିଛି । ଜିଲାପାଳ ସମର୍ଥ ବର୍ମା ନିଜେ କାମର ତଦାରଖ କରି ଖୁବଶୀଘ୍ର ସମ୍ପୁର୍ଣ କରିବାକୁ ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । 

ଡିସେମ୍ବର ୨ରୁ ସମ୍ବଲପୁର ପୁସ୍ତକମେଳା

ଡିସେମ୍ବର ୨ରୁ ସମ୍ବଲପୁର ପୁସ୍ତକମେଳା

ସମ୍ବଲପୁର,୬।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ)
 ଆସନ୍ତା ଡିସେମ୍ବର ୨ରୁ ୧୧ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ  ୨୧ତମ ସମ୍ବଲପୁର ପୁସ୍ତକମେଳା ହେବ । ସେତୁ ପକ୍ଷରୁ ଅଇଁଠାପାଲି ସ୍ଥିତ ପିଏଚଡ଼ି ପଡ଼ିଆରେଠାରେ ୮ଦିନ ଧରି ସମ୍ପ୍ରତିକ ସମସ୍ୟା ଓ ଅନ୍ୟ ବିଷୟବସ୍ତୁ ଉପରେ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର ମଧ୍ୟ ହେବ । ଉଦଯାପନୀ ଉତ୍ସବରେ  ବହୁମୁଖୀ ପ୍ରତିଭାଙ୍କୁ ସେତୁ ସମ୍ମାନ, ଶିକ୍ଷାବିତ୍‌ ବାଳକୃଷ୍ଣ କର ସ୍ମୃତି ସମ୍ମାନ ଓ କର୍ମଯୋଗୀ ମହିଳା ସମ୍ମାନ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ସେତୁ ଉପସଭାପତି ଡ. ମୀନକେତନ ପାଠୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ସମିତି ଜରୁରୀ ବୈଠକରେ 

ସୁଷମ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ

ସୁଷମ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ

ଅମରପାଲି, ୬।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ):ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁର ବ୍ଲକ କେଞ୍ଜିରିଆପାଲି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଉପକେନ୍ଦ୍ର ଅଧିନ ବାଘରତୈଲା, ବଲିପାଲି, ରୁଗୁଡିପାଲି, ଅଚଣ୍ଡା ଓ ହିରାପାଲି ଗାଁ କଲ୍ୟାଣ ସମିତିମାନଙ୍କୁ ନେଇ ରୁଗୁଡିପାଲି ଅଙ୍ଗନୱାଡି କେନ୍ଦ୍ରଠାରେ ଅପପୃଷ୍ଟି ନିରାକରଣ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଜନସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ଅଧିକାରୀ ହରିବୋଲ ଭୋଇଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସଭାରେ ଉପଖଣ୍ଡ ଚିକିତ୍ସାଳୟର ଅଧ୍ୟୀକ୍ଷକ ଡ. ସଞ୍ଜୟ କୁମାର ମହାପାତ୍ର, ମହିଳା ଓ ଶିଶୁ ବିକାଶ ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଧିକାରୀ ସଞ୍ଜୁରାଣୀ ମିଶ୍ର ଯୋଗଦେଇଥିଲେ। ସେମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ସୁଷମ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦେବା ସହିତ ଅପପୃଷ୍ଟି ହେବାର କାରଣ ଓ ଏହାର ନିରାକରଣର ଉପାୟ ବଢ଼ାଇଥିଲେ। ମା’ ଓ ଶିଶୁମାନଙ୍କୁ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ମିଳୁଥିବା ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଋତୁକାଳୀନ ଫଳ ଓ ପନିପରିବା ଖାଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ।