ସମ୍ବଲପୁର

ବିଜେପୁର ସରକାରୀ ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ: ଶିକ୍ଷକ ଅଭାବ, ପାଠପଢ଼ା ବ୍ୟାହତ

ବିଜେପୁର,୧୪।୭ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ବରଗଡ ଜିଲା ବିଜେପୁର ବ୍ଲକ ସଦର ମହକୁମା ସ୍ଥିତ ସରକାରୀ ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଶିକ୍ଷକ ଅଭାବ ଯୋଗୁ ପାଠପଢ଼ା ବ୍ୟାହତ ହେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି। ଫଳରେ ଅଧ୍ୟୟନରତ ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀ ତଥା ଅଭିଭାବକ ମହଳରେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନବମ ଓ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀରେ ମୋଟ ୧୨୫ ଜଣ ଛାତ୍ରୀ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଛନ୍ତି । ଗତବର୍ଷରୁ ଏଠାରେ ଅଧ୍ୟାପନା କରୁଥିବା ସଂସ୍କୃତ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଅବସର ପରେ ଏହି ପଦବୀ ଖାଲି ପଡିଛି। ପୁଣି ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ତଳେ ବିଜ୍ଞାନ ପଢ଼ାଉଥିବା ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅନ୍ୟତ୍ର ବଦଳି କରାଯାଇଛି । ଫଳରେ ଅଭିଜ୍ଞ ବିଜ୍ଞାନ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଅଭାବରେ ପାଠପଢ଼ା ବ୍ୟାହତ ହେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି ।

ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ : ବ୍ୟାପକ ଫସଲ ନଷ୍ଟ

ଦେବଗଡ,୧୪।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଦେବଗଡ଼ ଜିଲା ରିଆମାଳ ବ୍ଲକ ସିନସୁପାଲି ଅଞ୍ଚଳରେ ଗୁରୁବାର ରାତିରେ ହାତୀପଲ ପଶି ଆସି ବ୍ୟାପକ ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ନିକଟସ୍ଥ ଜଙ୍ଗଲରୁ ବଡ଼ ହାତୀ ସହ ଶାବକମାନେ ରାତିରେ ହଠାତ ଗାଁ ଭିତରକୁ ପଶି ଆସି ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଧାନ ଫସଲ ଖାଇବା ସହ ଦଳି ଚକଟି ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଥିଲେ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜାନରେ ଦୁର୍ନୀତି ପ୍ରସଙ୍ଗ: ଅଭିଯୋଗ ପରେ ବଦଳିଲା ନାମ ଫଳକ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜାନରେ ଦୁର୍ନୀତି ପ୍ରସଙ୍ଗ: ଅଭିଯୋଗ ପରେ ବଦଳିଲା ନାମ ଫଳକ

ଦେବଗଡ,୧୪।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଦେବଗଡ଼ ଜିଲାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ବ୍ୟାପକ ଦୁର୍ନୀତି ହେଉଥିବା ନେଇ ଦେବଗଡ଼ ବିଧାୟକ ନିତେଶ ଗଙ୍ଗଦେବ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ଏପରି କି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦତ୍ତ ଅନୁଦାନ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଗୃହ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନା ଲେଖାଯିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଆବାସ ଯୋଜନା ଲେଖା ହୋଇଥିବା ଏବଂ ଘରଗୁଡିକ ଅତି ନିମ୍ନମାନର ହେଉଥିବାରୁ ଜନ ଅସନ୍ତୋଷ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଥିଲା।

ସ୍କୁଲ ପରିସର ସଫାକଲେ ମହିଳା

ସ୍କୁଲ ପରିସର ସଫାକଲେ ମହିଳା

ସମ୍ବଲପୁର,୧୪।୭(ବ୍ୟୁରୋ)- ସମ୍ବଲପୁର ମହାନଗର ନିଗମ ରାଶନପୁର ୟୁପି ସ୍କୁଲ ପରିସରରେ ଆଳିଆ ଆବର୍ଜନ ପୂର୍ଣ୍ଣ ରହିଥିଲା। ଏନେଇ ଶନିବାର ସ୍କୁଲ ପରିଚାଳନା କମିଟି ନେତୃତ୍ୱରେ ଗ୍ରାମର ମହିଳାମାନେ ସଫେଇ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରିଥିଲେ। ଏଥିରେ ଗୀତା ଭୋଇ, ବିନୋଦିନୀ ବଢ଼େଇ, ସୁଲୋଚନା ମିର୍ଦ୍ଧା, ପଙ୍କଜିନୀ ମିର୍ଦ୍ଧା, ଦ୍ରୋପଦୀ ଭୋଇ, ବିଜୟା ଝାଙ୍କର, ସ୍ମୃତିମୟୀ ଝାଙ୍କର, ଯଜ୍ଞସିନୀ ବେହେରା, ଲଲିତା ଭୋଇ, ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଝୁରିଆ, ଆରତି ଝାଙ୍କର, ସୌଦାମିନୀ ବଢ଼େଇ, କଳ୍ପନା ପାଣ୍ଡେ, ଗୀତାଞ୍ଜଳି ଭୋଇ, ନେପାଳ ଝୁରିଆ, ସୁଶାନ୍ତ ବାଙ୍କ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

କୋଲାବିରା,୧୪।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)କୋଲାବିରା ବ୍ଲକ ସମାସିଂହାସ୍ଥିତ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ସେବାକେନ୍ଦ୍ର ପରିସରରେ ନେହେରୁ ଯୁବ କେନ୍ଦ୍ର ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଏକ ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ନେହେରୁ ଯୁବ କେନ୍ଦ୍ର ଜିଲା ସଂଯୋଜକ ପ୍ରଦୀପ ବିଶ୍ୱାଳଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ସମାସିଂହା ସରପଞ୍ଚ ହେମନ୍ତ କୁମାର ସାହୁ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ସୈନିକ ବୃଷଭାନୁ ମାଝି, ଡାକ୍ତର ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ଗୋଖରା, ବିଜୁ ଯୁବ ବାହୀନିର ବ୍ଲକ ସଂଯୋଜନ ରବୀନ୍ଦ୍ର ବେହେରା, ସମିତିସଭ୍ୟା କୁମୁଦିନୀ କୁଆ, ଓ୍ବାର୍ଡସଭ୍ୟ ଗଣେଷ ବାଗ ପ୍ରମୁଖ ମଞ୍ଚାସୀନ ଥିଲେ।

ଜନ ଜାଗୃତି ସଙ୍ଗଠନର ଚେତାବନୀ: ସୁବିଧା ନ ମିଳିଲେ ଆନ୍ଦୋଳନ

ଜନ ଜାଗୃତି ସଙ୍ଗଠନର ଚେତାବନୀ: ସୁବିଧା ନ ମିଳିଲେ ଆନ୍ଦୋଳନ

ଝାରସୁଗୁଡା ଅଫିସ/ଲଖନପୁର,୧୪। ୭ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ହୀରାକୁଦ ବିସ୍ଥାପିତଙ୍କ ଭାତହାଣ୍ଡି ଜମିରେ ସବୁଜ ବଳୟ, ଲଖନପୁର ବ୍ଲକକୁ ୩ ଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ କରିବା ଏବଂ ବିଦ୍ୟୁତ ଯୋଗାଣ ଅବ୍ୟବସ୍ଥାର ସମାଧାନ ଦାବିରେ ୧୯ଖଣ୍ଡ ମୌଜାର ଜନ ଜାଗୃତି ସଙ୍ଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ତହସିଲଦାରଙ୍କଠାରେ ଦାବି କରାଯାଇଛି। ଉପରୋକ୍ତ ଦାବି ପୂରଣ ପାଇଁ ଶୁକ୍ରବାର ଲଖନପୁର ତହସିଲଦାରଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଲୋକଙ୍କ ଦାବି ହେଲା, ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାର ପାଇଁ ଅଧିଗ୍ରହଣ ହୋଇଥିବା ୬୩୧ ଏବଂ ୬୩୨ ଜଳସ୍ତର ଜମିରେ ଲୋକ ଚାଷ କରୁଛନ୍ତି।

ବେଲପାହାଡ଼ରେ ଆଇସିଏସସି ଆଞ୍ଚଳିକ କ୍ରୀଡ଼ା ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ବେଲପାହାଡ଼ରେ ଆଇସିଏସସି ଆଞ୍ଚଳିକ କ୍ରୀଡ଼ା ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ବେଲପାହାଡ଼,୧୪।୭(ଡ଼ି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ବେଲପାହାଡ଼ ଇଂଲିଶ ମାଧ୍ୟମ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଏକ କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଓଡ଼ିଶା ଏବଂ ଛତିଶଗଡ଼ ରାଜ୍ୟ ଆଇସିଏସ୍‌ସି ବିଦ୍ୟାଳୟ ସମୂହକୁ ନେଇ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ଓଡ଼ିଶା ଏବଂ ଛତିଶଗଡ଼ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଆସିଥିବା ୧୨୦ ବାଳିକା ପ୍ରତିଯୋଗୀ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ୧୭ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ବାଳିକା ଖୋଖୋ ଇଭେଣ୍ଟର ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚରେ ବେଲପାହାଡ଼ ଇଂରାଜୀ ମାଧ୍ୟମ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଗଞ୍ଜାମର ଜୟଶ୍ରୀ କେମିକାଲ୍ସ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ପରାସ୍ତ କରି ଚାମ୍ପିୟନ ହୋଇଛି। ୧୭ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ବାଳିକା ବିଭାଗ ଥ୍ରୋ ବଲ୍‌ରେ ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟ ବେଲପାହାଡ଼ର ବିବେକାନନ୍ଦ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ପରାସ୍ତ କରି ଚାମ୍ପିୟନ ଟ୍ରଫି ହାସଲ କରିଛି।

ବାହାଘରକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଦୁଇ ପଡ଼ା ମଧ୍ୟରେ ଗୋଷ୍ଠୀ ବିବାଦ

ଝାରସୁଗୁଡା ଅଫିସ,୧୪। ୭- ଝାରସୁଗୁଡା ସହର ଉପକଣ୍ଠ ଦୁଇ ପଡ଼ା ମଧ୍ୟରେ ଗୋଷ୍ଠୀ ବିବାଦ ଦେଖା ଦେଇଥିଛି। ବାହାଘର ଉତ୍ସବକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଚିଟୁଆପଡା ଏବଂ ଗୁଜାପଡାର କେତେକ ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କ ଏହି ଗଣ୍ଡଗୋଳ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ୨ ଜଣ ଆହତ ମଧ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି। ଶୁକ୍ରବାର ସ୍ଥାନୀୟ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷ ଏବଂ ପୋଲିସ ସହାୟତାରେ ବିବାଦର ସମାଧାନ ହୋଇଛି। ବୁଧବାର ଗୁଜାପଡାରେ ଏକ ବିବାହ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଚାଲିଥିଲା। ସେଠାରେ ଚିଟୁଆପଡାର ଯୁବକ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। କୌଣସି କାରଣରୁ ନେଇ ସେଠାରେ ଚିଟୁଆପଡା ଏବଂ ଗୁଜାପଡା ଯୁବକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଯୁକ୍ତିତର୍କ, ଠେଲାପେଲା ହୋଇଥିଲା।

ଶିକ୍ଷିତ ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କୁ ଶୋଷଣ: ବିମାନବନ୍ଦରରେ ନିଯୁକ୍ତି ନାଁରେ ଠକେଇ

ଝାରସୁଗୁଡା ଅଫିସ,୧୪।୭-ଶିକ୍ଷିତ ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କୁ ଜାଲରେ ଛନ୍ଦିବାକୁ ଠକଗୋଷ୍ଠୀ ଅନାଇ ବସିଛନ୍ତି। ନିଯୁକ୍ତି ଆଶା ଦେଖାଇ ଶିକ୍ଷିତ ଯୁବତୀ/ଯୁବକଙ୍କ ଠାରୁ ଟଙ୍କା ଝାଡିବା ଏକ ଅଭିନବ ଧନ୍ଦାରେ ପରିଣତ ହୋଇଗଲାଣି। ଝାରସୁଗୁଡା ଜିଲାରେ ଏଭଳି ଏକ ଠକେଇ ଘଟଣାରେ ବହୁ ଜଣ ଶିକାର ହୋଇସାରିଥିବା ବେଳେ ଆହୁରି ଅନେକ ଶିକାର ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର ବିଷୟ ଏ ବାବଦରେ ଜିଲାର କୌଣସି ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗଟିଏ ସୁଦ୍ଧା ହୋଇନାହିଁ। ଝାରସୁଗୁଡା ବିମାନବନ୍ଦର ପାଇଁ ୪୦୦୦ କର୍ମଚାରୀ ଆବଶ୍ୟକ ଥିବା ଏକ ନିଯୁକ୍ତି ପୋର୍ଟାଲରେ ବିଜ୍ଞାପନ ରହିଛି।

ହୀରାଖଣ୍ଡ ଏକ୍ସପ୍ରେସର ଦିଗ ପରିବର୍ତ୍ତନ: ଘୋଷଣା ବାତିଲ ଦାବିରେ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର

ଝାରସୁଗୁଡା ଅଫିସ,୧୪। ୭- ବିଶାଖାପଟନମ୍‌-ଅମୃତସର ହୀରାଖଣ୍ଡ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ ଗତିପଥ ପରିବର୍ତ୍ତନ ବାତିଲ ଦାବିରେ ଝାରସୁଗୁଡା ଚାମ୍ବର ଅଫ କମର୍ସ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ସଙ୍ଗଠନ ନେତୃତ୍ୱରେ ଶୁକ୍ରବାର ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ସ୍ମାରକପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଦାବି ପୂରଣ ନ ହେଲେ ଏହାର ପ୍ରତିବାଦରେ ଜୁଲାଇ ୧୯ ତାରିଖରେ ଝାରସୁଗୁଡା ବନ୍ଦ ଏବଂ ୨୪ ତାରିଖରେ ରେଳରୋକ କରାଯିବ। ଜିଲାପାଳ ବିଭୂତି ଭୂଷଣ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଜରିଆରେ ରେଲୱେ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ଏହା ଅବଗତ କରାଯାଇଛି।

ସାତ୍‌ସପନ୍‌ ହେଇଛେ ବିଜ୍‌ଲିବତି ଉକିଆ

ଖଡିଆଳ,୧୪।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଏଥର୍‌କ କେହେନ୍‌ସି ଗାଁ ବିଜ୍‌ଲିବତି ଉକିଆରୁ ବଁଚିତ୍‌ ନାଇଁ ହୁଏ। ଇ ବାବ୍‌ଦେ ରାଏଜ୍‌ ଆର୍‌ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଭିନେ ଭିନେ ଯୋଜ୍‌ନା ତିଆର କରି କୋଟି କୋଟି ଟଁକା ଖରଚ୍‌ କରୁଛନ୍‌। ହେଲେ ନୂଆପଡ଼ା ଜିଲା ଖଡିଆଳ ବ୍ଲକ୍‌ ସୁନାରୀସିକୁଆଁ ଗାଁର ମହୁଲପଡ଼ାବାସୀକର ଲାଗି ବିଜ୍‌ଲିବତିର ଉକିଆ ସାତ୍‌ସପନ୍‌ ହେଇଛେ। ଗାଁର ତୁଳସା ପଟେଲ, ଲମ୍ବୋଦର ମାଝି, ଧନିରାମ ପଟେଲ, କବିରାମ ପଟେଲକଁର କହେବାର ଅନ୍‌ସାରେ ଗଲା ୨୦୧୪ରେ ଗାଁକେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂଯୋଗ୍‌ ଲାଗି ଖୁଁଟା ଆନି ରଖାଯାଇଛେ।

କାର୍‌ ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ମୃତ

କାର୍‌ ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ମୃତ

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୧୪।୭: ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ସରବାହଲ ବାଇପାସ୍‌ରେ ଶନିବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ କାର ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ ଜମେରାର ଅଲେଖ ବାଦୀ(୪୮)।

ପାତାଳୀ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରରେ ନେତ୍ରୋତ୍ସବ

ପାତାଳୀ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରରେ ନେତ୍ରୋତ୍ସବ

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୧୪।୭(ଡି.ଏନ.ଏ) ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାର ଐତିହ୍ୟ ସମ୍ପନ୍ନ ତଥା ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲାର ପ୍ରମୁଖ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ କୋଟସମଲାଇସ୍ଥିତ ପାତାଳୀ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରରେ ଶୁକ୍ରବାର ଶ୍ରୀଜୀଉମାନଙ୍କ ନବଯୌବନ ଦର୍ଶନ ସହିତ ନେତ୍ରାତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଓସିଏଲ ଟ୍ରକ ମାଲିକ ସଂଘ ବିବାଦର ସମାଧାନ

ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର,୧୪।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.) କିଛି ଦିନ ଧରି ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ଟ୍ରକ ମାଲିକ ସଂଘ ଏବଂ ଓସିଏଲ ଇଣ୍ଡିଆ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ବିବାଦର ଶୁକ୍ରବାର ସମାଧାନ ହୋଇଛି । ଓସିଏଲ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବା ଏକ ମିଳିତ ବୈଠକରେ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ଯୋଗଦେଇ ବିଭିନ୍ନ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ ।

ବିପଦ ସଙ୍କୁଳ ଶ୍ରେଣୀ ଗୃହରେ ପାଠପଢ଼ା

ବିପଦ ସଙ୍କୁଳ ଶ୍ରେଣୀ ଗୃହରେ ପାଠପଢ଼ା

ଖଡିଆଳ,୧୪।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ସରକାର ଗାଁଠାରୁ ସହର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସର୍ବଶିକ୍ଷା ଅଭିଯାନ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷାର ବିକାଶ ପାଇଁ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ମାଗଣାରେ ପାଠ୍ୟପୁସ୍ତକ ଓ ସ୍କୁଲ ଡ୍ରେସ ସହ ଉନ୍ନତମାନର ଶ୍ରେଣୀ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ କରି କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି ।

ବିନା ଅଧ୍ୟକ୍ଷରେ ଚାଲିଛି ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟ

ବିନା ଅଧ୍ୟକ୍ଷରେ ଚାଲିଛି ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୧୪ା୭- ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବହୁ ନୀତି ଆଦର୍ଶ ନେଇ ଓଡିଶା ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପରିକଳ୍ପନା କରିଥିଲେ। ଆନୁଷଙ୍ଗିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଯୋଗାଇବାରେ ଫେଲ ମାରୁଥିବା ବେଳେ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଉଦାସୀନତା ଯୋଗୁ ପରିଚାଳନାରେ ବ୍ୟାପକ ଅବ୍ୟସ୍ଥା ଦେଖାଦେଉଛି ।

ଆର୍ଥିକ ସାକ୍ଷରତା, ମହିଳା ସଶକ୍ତିକରଣ ପାଇଁ ସଚେତନତା ଶିବିର

ଆର୍ଥିକ ସାକ୍ଷରତା, ମହିଳା ସଶକ୍ତିକରଣ ପାଇଁ ସଚେତନତା ଶିବିର

ସିନାପାଲି,୧୪।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ନୂଆପଡା ଜିଲା ସିନାପାଲି ବ୍ଲକ୍‌ କୋଟାମାଲ ଓ କୁଲିଆଡୁଙ୍ଗରୀ ଗ୍ରାମରେ ଲଘୁ ଉଦ୍ୟୋଗ ବିଭାଗ ବ୍ୟାଙ୍କ ସହାୟତାରେ ମହାଶକ୍ତି ଫାଉଣ୍ଡେଶନ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଆର୍ଥିକ ସାକ୍ଷରତା ଓ ମହିଳା ସଶକ୍ତିକରଣ ଉପରେ ଏକ ଜନସଚେତନତା ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

୭ବର୍ଷ ପରେ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ତୁଳସୀ

୭ବର୍ଷ ପରେ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ତୁଳସୀ

ଲହୁଣୀପଡା,୧୪।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.) ବାପା ମା’ ଛେଉଣ୍ଡ ଆଦିବାସୀ ନାବାଳିକା ଜଣଙ୍କ ପେଟ ପୋଷିବା ପାଇଁ ଘର ଛାଡିବାର ସାତ ବର୍ଷ ପରେ ଦିଲୀ ପୋଲିସ ଦ୍ୱାରା ଗାଁକୁ ଫେରିଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ନେଇ ଗ୍ରାମବାସୀ ଓ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ପ୍ରକାର ଖୁସିର ଲହରୀ ଖେଳିଯାଇଛି ।

ପକ୍ଷାଘାତରେ ପିଡିତ୍‌ ମାଏଝି, ନିଜେ କିଡ୍‌ନୀ ରୁଗୀ, ପୁଓ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ: ଭଗବାନ୍‌ ଭରସାରେ ଚୂଡାମଣିକଁର ପରିବାର

ପକ୍ଷାଘାତରେ ପିଡିତ୍‌ ମାଏଝି, ନିଜେ କିଡ୍‌ନୀ ରୁଗୀ, ପୁଓ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ: ଭଗବାନ୍‌ ଭରସାରେ ଚୂଡାମଣିକଁର ପରିବାର

କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା,୧୪।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କଥାରେ ଅଛେ ବିପଦ୍‌ ଆଏଲେ ସବୁଆଡୁ ମାଡ଼ିବଏସି। ସେଥିର୍‌ଲାଗି ମୁନୁଷ୍‌ ଯେତେ ଜୁଗିରଖି ଚଲ୍‌ଲେ ବି ବିପଦ୍‌ଆପଦ କେତେବେଲେ ଆଏବା, କେନ୍‌ଥେଇ ଆଏବା କେହି କହି ନାଇଁ ଜାନିପାରନ୍‌। ଏହେଦେ ଏନ୍‌ତା ଗୁଟେ ଘଟ୍‌ନାର ଉଦାହରନ୍‌ ଦେଖ୍‌ବାକେ ମିଲିଛେ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା

ମିନିଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ବାଇକ୍‌ ଆରୋହୀ ମୃତ, ରାସ୍ତାରେକୋ

ମିନିଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ବାଇକ୍‌ ଆରୋହୀ ମୃତ, ରାସ୍ତାରେକୋ

ଜୁନାଗଡ,୧୪।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଜୁନାଗଡ ବ୍ଲକ ଚାରବାହାଲ ପଖନାଗୁଡା ଛକ ନିକଟସ୍ଥ ୨୬ ନଂ. ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଉପରେ ଶୁକ୍ରବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ମନିଟ୍ରକ (୪୦୭) ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ବାଇକ୍‌ ଆରୋହୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତ ବାଇକ ଆରୋହୀ ଜଣକ ନିକଟସ୍ଥ କାଲୋପଲା ଗ୍ରାମର ରାଜମୋହନ ଶବର (୩୫)।

ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ନବଯୌବନ ଦର୍ଶନ କଲେ ଭକ୍ତ

ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ନବଯୌବନ ଦର୍ଶନ କଲେ ଭକ୍ତ

ଧର୍ମଗଡ,୧୪।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଧର୍ମଗଡଠାରେ ଜଗନ୍ନାଥ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ନେତ୍ର ଉତ୍ସବ ମହା ସମାରୋହରେ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଜ୍ୱରରେ ପିଡିତ ମହାପ୍ରଭୁ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ଭକ୍ତଙ୍କୁ ନବେଯୌବନ ରୂପରେ ଦର୍ଶନ ଦେଇଥିଲେ। ଦୀର୍ଘ ଦିନ ପରେ ଭକ୍ତ ମାନେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ପାଇ ଭାବ ବିହୁଳ ହୋଇପଡିଥିଲେ।

ବୀମାରାଶି ପ୍ରଦାନରେ ବିଭ୍ରାଟ: ଥମୁନି ଚାଷୀ ଅଶାନ୍ତି

ବୀମାରାଶି ପ୍ରଦାନରେ ବିଭ୍ରାଟ: ଥମୁନି ଚାଷୀ ଅଶାନ୍ତି

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୪।୭ ବରଗଡ଼ ଜିଲାରେ ୨୦୧୭ ଖରିଫ ଫସଲର ବୀମାଭୁକ୍ତ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ପ୍ରାପ୍ୟ ପ୍ରଦାନରୁ ବଞ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ବୀମା କମ୍ପାନୀ ମସୁଧା ଚଳାଇଥିବା ନଜରକୁ ଆସିଛି। ଏହାକୁ ନେଇ ଚାଷୀ ଅସନ୍ତୋଷ ଥମିବା ନାଁ ନେଉନି।

କପସିପାଲିରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅନୁଧ୍ୟାନକାରୀ ଦଳ

କପସିପାଲିରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅନୁଧ୍ୟାନକାରୀ ଦଳ

ଖପ୍ରାଖୋଲ,୧୪।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.) ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଖପ୍ରାଖୋଲ ବ୍ଲକ ଓଡିଆପାଲି ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ କପସିପାଲି ଗାଁରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଯୋଜନାର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ଅନୁଧ୍ୟାନ ପାଇଁ ଦୁଇ ଜଣିଆ ଅନୁଧ୍ୟାନକାରୀ ଦଳ ଶୁକ୍ରବାର ପହଞ୍ଚତ୍ଥିଲେ।

ବିଡିଓ ବଦଳି ଦାବିରେ ଚାଲିଥିବା ଅନଶନ ପ୍ରତ୍ୟାହୃତ

ବିଡିଓ ବଦଳି ଦାବିରେ ଚାଲିଥିବା ଅନଶନ ପ୍ରତ୍ୟାହୃତ

ପାଟଣାଗଡ, ୧୪ା୭(ଡି.ଏନ.ଏ.) ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ପାଟଣାଗଡ ବିଡିଓଙ୍କ ବଦଳି ଦାବିର ଗତ ୪ତାରିଖରୁ ବ୍ଲକ ଅଫିସ ସମ୍ମୁଖରେ ଚାଲିଥିବା ଆମରଣ ଅନଶନ ଶୁକ୍ରବାର ପଞ୍ଚମ ଦିନରେ ପ୍ରତ୍ୟାହୃତ ହୋଇଛି। ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଜିଲାପାଳ ଅରବିନ୍ଦ ଡାକୁଆଙ୍କ ପରାମର୍ଶକ୍ରମେ ଉପଜିଲାପାଳ ଯଦୁମଣି