ସମ୍ବଲପୁର

ଅଶ୍ଳୀଳ ଫଟୋ ଭାଇରାଲ ଘଟଣାରେ ଜଣେ ଗିରଫ

ସଇଁତଲା,୨୪।୩ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ସଇଁତଲା ଥାନା ଅଧୀନ ଗୋଳାବାରୁଦ କାରଖାନାର ଜଣେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ ପଢୁଆ ଝିଅକୁ ପ୍ରେମ ନିବେଦନ କରି ତାଙ୍କ ଅଶ୍ଳୀଳ ଫଟୋ ଭାଇରାଲ କରିବା ଘଟଣାରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ପଢୁଥିବା ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିଛି। ଅଭିଯୁକ୍ତ ହେଲେ ଗୋଳାବାରୁଦ

ରାମନବମୀ, ହନୁମାନ ଜୟନ୍ତୀ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ: ଖଣ୍ଡା ବୁଲାଇବା ଉପରେ ରୋକ୍‌

ରାମନବମୀ, ହନୁମାନ ଜୟନ୍ତୀ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ: ଖଣ୍ଡା ବୁଲାଇବା ଉପରେ ରୋକ୍‌

ସମ୍ବଲପୁର,୨୪।୩(ବ୍ୟୁରୋ)-ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲାପାଳ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ପବିତ୍ର ରାମନବମୀ ଓ ହନୁମାନ ଜୟନ୍ତୀ ଉପଲକ୍ଷେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଜିଲାପାଳ ସମର୍ଥ ବର୍ମା ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ। ଶେଭାଯାତ୍ରାରେ ଖଣ୍ଡା ବୁଲାଇବାକୁ ଏସ୍‌ପି ସଞ୍ଜୀବ ଆରୋରା ମନା କରିଥିଲେ। ଆଇନ ସଙ୍ଗତ ପାରମ୍ପାରିକ ସାମଗ୍ରୀ

ଗୁରୁତର ରୋଗୀଙ୍କୁ ଜୋରଜବରଦସ୍ତ ଡିସ୍‌ଚାର୍ଜ

ଗୁରୁତର ରୋଗୀଙ୍କୁ ଜୋରଜବରଦସ୍ତ ଡିସ୍‌ଚାର୍ଜ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୪।୩- ଜଣେ ଗୁରୁତର ମହିଳା ରୋଗୀଙ୍କୁ ରାଉରକେଲା ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାର ଅସ୍ଥିଶଲ୍ୟ ବିଭାଗ ଡାକ୍ତର ଜୋରଜବରଦସ୍ତ ଡିସ୍‌ଚାର୍ଜ କରିଦେଇଛନ୍ତି। କାରଣ ରୋଗୀଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରିପାରି ନ ଥିଲେ। ଚିକିତ୍ସା କରୁଥିବା ଡାକ୍ତର ରୋଗୀଙ୍କ ନାତିଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ପ୍ୟାକେଟ୍‌

ବରଗଡ଼ ଷ୍ଟେଶନ ନିକଟ ରେଳ ଧାରଣାରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ବରଗଡ଼ ଷ୍ଟେଶନ ନିକଟ ରେଳ ଧାରଣାରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ, ୨୪।୩: ବରଗଡ଼ ରେଳ ଷ୍ଟେଶନ ନିକଟ ରେଳଧାରଣାରୁ ଶନିବାର ସକାଳେ ସମ୍ବଲପୁର ଜିଆରପି ଏବଂ ବରଗଡ ଟାଉନ ଥାନା ପୋଲିସ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରିଛନ୍ତି। ସେ ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଭୁବନ ଗ୍ରାମର ସଞ୍ଜୟ କୁମାର ସାହୁ(୨୭)।

୨୦୧୯ ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେଡିର ବିକଳ୍ପ ଉତ୍କଳ ଭାରତ: ଖାରବେଳ

୨୦୧୯ ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେଡିର ବିକଳ୍ପ ଉତ୍କଳ ଭାରତ: ଖାରବେଳ

କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା, ୨୪।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଉତ୍କଳ ଭାରତର ସଭାପତି ଐର ଖାରବେଳ ସ୍ବାଇଁ ଶନିବାର କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା ଓ ବୀରମିତ୍ରପୁର ପୌରପାଳିକା ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ସେ କେନ୍ଦ୍ରର ଭାଜପା ଓ ରାଜ୍ୟର ବିଜେଡି ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବିଭିନ୍ନ ଦୁର୍ନୀତି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମୁହଁ ଖୋଲିଛନ୍ତି।

ଜଳିଗଲା ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲ

ଜଳିଗଲା ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲ

ଅମରପାଲି, ୨୪।୩ (ଡି.ଏନ.ଏ.): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ସୁବଳୟା ରେଞ୍ଜ ଅନ୍ତର୍ଗତ ହାତିଲିମୁଣ୍ଡା ବନାଞ୍ଚଳ ଅଧିନରେ ଥିବା ଅମରପାଲି ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ନିଆଁ ଲାଗି ୬ହଜାରରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଶାଗୁଆନ ଗଛ ସମେତ ପ୍ରାୟ ୧୦ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଗଛ ଜଳିଯାଇଛି। ପ୍ରତିବର୍ଷ ଜଙ୍ଗଲରେ ନିଆଁଲାଗି ଲକ୍ଷାଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ଗଛ ଜଳିଯାଉଥିବାରୁ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ନିଆଁ ଲିଭାଇବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପ ମଧ୍ୟ ନିଆଯାଉଛି।

ବିଶ୍ୱ ଯକ୍ଷ୍ମା ଦିବସରେ ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ବିଶ୍ୱ ଯକ୍ଷ୍ମା ଦିବସରେ ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ, ୨୪।୩: ବିଶ୍ୱ ଯକ୍ଷ୍ମା ଦିବସ ଅବସରରେ ଶନିବାର ବରଗଡ଼ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଓ ସଚେତନତା ଯାତ୍ରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସକାଳ ପ୍ରାୟ ସାଢେ ୮ଟାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଜର୍ଜ ହାଇସ୍କୁଲ ପଡ଼ିଆରେ ଜିଲାପାଳ ଇନ୍ଦ୍ରମଣି ତ୍ରିପାଠୀ ଶୋଭାଯାତ୍ରାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।

ବରଗଡ ଟାଉନ୍‌ରୁ ଟ୍ରକ ଚୋରୀ

ବରଗଡ ଟାଉନ୍‌ରୁ ଟ୍ରକ ଚୋରୀ

ବରଗଡ ଅଫିସ, ୨୩।୩: ବରଗଡ ଟାଉନ୍‌ରୁ ଗୁରୁବାର ରାତିରେ ଏକ ଟ୍ରକ(ଓଡି-୧୫-୧୮୧୧) ଚୋରୀ ହୋଇଛି। । ଟ୍ରକର ମାଲିକ ଏମଡି ମାସୁମ୍‌ ବରଗଡ ଟାଉନ ପୋଲିସ ଥାନାରେ ଏନେଇ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ଚନ୍ଦନୀମାଲ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନୀ ମାମଲା: ରିତୁଙ୍କ ପଦବୀ ବଳବତ୍ତର ରହିଲା

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୨୩।୩- ଚନ୍ଦନୀମାଲ ପଞ୍ଚାୟତ ସରପଞ୍ଚ ନିର୍ବାଚନ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ହୋଇଛି। ଝାରସୁଗୁଡା ସିଭିଲ ଜଜ୍‌ ଜୁନିୟର ଡିଭିଜନ ଏହାର ବିଚାର କରି ଅଭିଯୋଗକାରୀ ମଲିକା ମାଝିଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଦାଏର ମାମଲାକୁ ଖାରଜ କରିଛନ୍ତି। ନିର୍ବାଚନ ପରେ ଘୋଷିତ ଫଳାଫଳକୁ ବଳବତ୍ତର ରଖିବାକୁ କୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।ଫଳରେ ପ୍ରତିପକ୍ଷ ତଥା ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ବ୍ଲକ୍‌ ଚନ୍ଦନୀମାଲ ପଞ୍ଚାୟତ ସରପଞ୍ଚ ରିତୁ ସାଙ୍କ ପଦବୀ ବଳବତ୍ତର ରହିଛି।

ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ପୂରଣ ନେଇ ତହସିଲ ସମ୍ମୁଖରେ ଚାଷୀଙ୍କ ଧାରଣା

ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ପୂରଣ ନେଇ ତହସିଲ ସମ୍ମୁଖରେ ଚାଷୀଙ୍କ ଧାରଣା

ଜମନକିରା, ୨୩।୩ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)-ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ଜମନକିରା ବ୍ଲକର ଚାଷୀଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ ଓ ଦାବି ପୂରଣ ନେଇ ଶୁକ୍ରବାର ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳର ଚାଷୀମାନେ ସ୍ଥାନୀୟ ତହସିଲ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା ଦେଇଛନ୍ତି। ଦାବିପୂରଣ ନ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଧାରଣାରେ ବସିବେ ବୋଲି ଚାଷୀ ସଙ୍ଗଠନ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି।

ଜେରା ବେଳେ ମାନିଲେ  ବଣ୍ଟି: କଲର ଜେରକ୍ସ କରି କରୁଥଲେ ଜାଲିଆତି

ଜେରା ବେଳେ ମାନିଲେ ବଣ୍ଟି: କଲର ଜେରକ୍ସ କରି କରୁଥଲେ ଜାଲିଆତି

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୨୩।୩-ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ଟିଡିଆର ଜାଲିଆତି ଘଟଣାରେ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ବଣ୍ଟି ଅଗ୍ରଓ୍ବାଲଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଦୁଇଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ଆଣିଥିଲା। ଏହି ରିମାଣ୍ଡ ଅବଧି ସରିବା ପରେ ସେ ବଲାଙ୍ଗୀର ଜେଲକୁ ଫେରିଛନ୍ତି। ପୋଲିସ ଜେରାବେଳେ ବଣ୍ଟି କିଭଳି ଟିଡିଆର ଜାଲିଆତି କରୁଥିଲେ ତାହା ପୋଲିସକୁ କହିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଟିଡିଆର ପେପର କିଣି ନେବା ପରେ ସେଥିରେ ଏକାଧିକ କଲର ଜେରକ୍ସ କପି ବାହାର କରି ବଣ୍ଟି ଠକେଇ କରୁଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଏ ନେଇ ଏସ୍‌ଡିପିଓ ନାରାୟଣ ନାୟକଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ ଟିଡିଆର ଜାଲିଆତି ସମ୍ପର୍କରେ ବଣ୍ଟିଙ୍କୁ ପଚରାଉଚରା ବେଳେ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ମିଳିଥିବା କହିଛନ୍ତି। କଲର ଜେରକ୍ସରେ ଅରିଜିନାଲ ଟିଡିଆର ପେପରର ଜେରକ୍ସ କରି ବଣ୍ଟି ଜାଲିଆତି କରୁଥିବା ସ୍ବୀକାର କରିଥିବା କହିଛନ୍ତି। ଏହି ଜାଲିଆତି ଘଟଣାର ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ, ବ୍ୟାଙ୍କ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ସମ୍ପୃକ୍ତିକୁ ଏଡ଼ାଇ ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ପୋଡ଼ି ମାରିବା ଘଟଣା: ସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ୧୦ ବର୍ଷ ଜେଲ୍‌

ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ପୋଡ଼ି ମାରିବା ଘଟଣା: ସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ୧୦ ବର୍ଷ ଜେଲ୍‌

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୩।୩-କିରୋସିନ୍‌ ଢାଳି ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ନିଅଁାରେ ପୋଡ଼ି ମାରିବା ମାମଲାର ବିଚାର କରି ପ୍ରଥମ ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲା ଓ ଦୌରାଜଜ୍‌ ଅଭିଯୁକ୍ତ ସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ୧୦ ବର୍ଷ ଜେଲ୍‌ ଦଣ୍ଡ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ମାମଲାର ବିବରଣୀ ଅନୁଯାୟୀ ବିଶ୍ରା ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ରହୁଥିବା ପିଙ୍କି ଚୌହାନ (୨୨) ମାଲଗୋଦାମ ନିକଟ ରେଲୱେ କଲୋନୀର ପବନ ମୁଣ୍ଡାଙ୍କୁ ପ୍ରେମ କରୁଥିଲେ। ଉଭୟ ବିବାହ କରିବା ପାଇଁ ସ୍ଥିର କରିଥିଲେ। ହେଲେ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକେ ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ରାଜି ନ ଥିଲେ। ଫଳରେ ଉଭୟ ଫେରାର ହୋଇ ଗୁପ୍ତ ବିବାହ କରିଥିଲେ।

ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ ଇଞ୍ଜିନରେ ନିଆଁ ଲାଗିଲା

ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ ଇଞ୍ଜିନରେ ନିଆଁ ଲାଗିଲା

ଲାଞ୍ଜିଗଡ, ୨୩।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)-କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଲାଞ୍ଜିଗଡ ଅଞ୍ଚଳରେ ଦିନକୁ ଦିନ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରବାହ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବାବେଳେ ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ା ବିଶାଖାପାଟଣାରୁ ଲାଞ୍ଜିଗଡସ୍ଥିତ ବେଦାନ୍ତ କାରଖାନା ପରିସରକୁ କୋଇଲା ନେଇ ଯାଉଥିବା ଏକ ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନର ଇଞ୍ଜିନ୍‌ରେ ରଘୁନାଥପୁରଠାରେ ହଠାତ୍‌ ନିଆଁ ଲାଗିଯାଇଥିଲା। ଏ

ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକଙ୍କ ଭରସା ଝରଣା ପାଣି

ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକଙ୍କ ଭରସା ଝରଣା ପାଣି

ଲାଞ୍ଜିଗଡ, ୨୩।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)-ଚଳିତବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସ ପହିଲାଠାରୁ ଖରାର ପ୍ରକୋପ ବଡିଯାଇଥିବାବେଳେ ଲାଞ୍ଜିଗଡ ବ୍ଲକରେ ପାନୀୟ ଜଳ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଇଛି। ସେହି ଅଞ୍ଚଳରେ ପାନୀୟ ଜଳ ସମସ୍ୟା ସୁଧାରିବା ସହ ନଳକୂପ ମରାମତି କରିବାକୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ବିଗତ କିଛି ବର୍ଷ ହେଲା ଲାଞ୍ଜିଗଡ ବ୍ଲକର ଘାଟି ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ୧୦ଟି ପଞ୍ଚାୟତରେ ପାନୀୟ ଜଳ ସମସ୍ୟା ଉକତ୍ଟ ରୂପ ଧାରଣ କରିଛି। ବିଶେଷକରି ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଗାଁଗୁଡ଼ିକୁ ଏବେ ବି ପାଦଚଲା ରାସ୍ତା ନାହିଁ। ଫଳରେ ସେ ଗାଁଗୁଡ଼ିକୁ ନଳକୂପ ମରାମତି ଗାଡି ଯାଇପାରୁ ନ ଥିବାରୁ ନୂତନ ନଳକୂପ ଖନନ ହୋଇପାରୁନାହିଁ। ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଜନସାଧାରଣ ଝରଣା ପାଣିକୁ ପାନୀୟ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି। ବ୍ଲକର କାନକୁଟ୍ରୁ ପଞ୍ଚାୟତର ସର୍ଗିଲେପା, ରଣରଣା, ଲଙ୍ଗଳବାହାଲି, ତେନ୍ତୁଳିପଙ୍ଗା ଓ ବାରଗୁଡା ଗାଁରେ ନଳକୂପ ନ ଥିବାରୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ନାହିଁ ନ ଥିବା ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖିନ ହେଉଛନ୍ତି।

ଶ୍ୱଶୁରଘରେ ବିଷ ପିଇ ଜୀବନ ହାରିଲେ ଜ୍ୱାଇଁ

ଶ୍ୱଶୁରଘରେ ବିଷ ପିଇ ଜୀବନ ହାରିଲେ ଜ୍ୱାଇଁ

ଭବାନୀପାଟଣା, ୨୨।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଶ୍ୱଶୁରଘରେ ବିଷ ପିଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ ପରେ ଜ୍ୱାଇଁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଏଭଳି ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କୁମୁଡାସିଲ ଗ୍ରାମରେ। ମୃତକ ହେଲେ ଜିଲାର ଥୁଆମୂଳ ରାମପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କମଳାଗୁଡା ଗ୍ରାମର ସୀତାରାମ ମାଝି ।

ଛେନା ଖାଇ ୨୯ଜଣ ଅସୁସ୍ଥ

ଛେନା ଖାଇ ୨୯ଜଣ ଅସୁସ୍ଥ

ରିଆମାଳ, ୨୨।୩ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଦେବଗଡ଼ ଜିଲା ରିଆମାଳ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ରିଆମାଳ ଗ୍ରାମରେ ୨୯ଜଣ ଛେନା ଖାଇ ଅସୁସ୍ଥ ହେବା ଫଳରେ ଛତାବର ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ପ୍ରାପ୍ତ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ରିଆମାଳ ପଟାଭାଡ଼ି ସାହିର ହେମନ୍ତ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ମଙ୍ଗଳବାର ତାଙ୍କର ଗାଈ ଛୁଆ ଜନ୍ମ ଦେବା ପରେ ଗାଈର କ୍ଷୀରକୁ ଛେନା ତିଆରି କରି ତାଙ୍କ ସାହିର ଓ ଗୁଜୁରିମୁଣ୍ଡା ଗ୍ରାମର କେତେକ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କଲାପରେ ସେହି ଛେନାକୁ ଖାଇ ଝାଡ଼ାବାନ୍ତି ହୋଇଥିଲା।

ଅପହରଣକାରୀଙ୍କୁ ୪ ବର୍ଷ ଜେଲ୍‌

ଅପହରଣକାରୀଙ୍କୁ ୪ ବର୍ଷ ଜେଲ୍‌

ଭବାନୀପାଟଣା, ୨୨।୩ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) -୨୦୧୩ ମସିହାରେ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ସଦରବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ କଲମ ପଞ୍ଚାୟତ କଲମ ଗ୍ରାମର ଜଣେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଟିଟିଲାଗଡ ଖଜୁରପଡାର ଯୁବକ ଅପହରଣ କରିନେଇଥିବା ଘଟଣାର ଚୂଡାନ୍ତ ରାୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଏହି ମାମଲାର ବିଚାର କରି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଜଜ୍‌ ଧନେଶ୍ୱର ମଲ୍ଲିକ ଅଭିଯୁକ୍ତ ମୁକେଶ ବାରିକଙ୍କୁ ୪ ବର୍ଷ ସଶ୍ରମ କାରାଦଣ୍ଡ ଓ ୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି।

ଅବୈଧ ପ୍ରେମ ସମ୍ପର୍କରେ ନାଟକୀୟ ମୋଡ଼: ସ୍ବାମୀ ପରିତ୍ୟକ୍ତାଙ୍କ ହାତ ଧରିଲେ ଯୁବକ

ଅବୈଧ ପ୍ରେମ ସମ୍ପର୍କରେ ନାଟକୀୟ ମୋଡ଼: ସ୍ବାମୀ ପରିତ୍ୟକ୍ତାଙ୍କ ହାତ ଧରିଲେ ଯୁବକ

ଅମରପାଲି, ୨୨।୩ (ଡି.ଏନ.ଏ): ପ୍ରେମ ଶାସ୍ବତ ଓ ଚିରନ୍ତର । ଏହାର ଏକ ଉଦାହରଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଘିଚାପାଲି ଗ୍ରାମରେ। ଅବୈଧ ପ୍ରେମ ସମ୍ପର୍କରେ ନାଟକୀୟ ମୋଡ କ୍ରମରେ ଜଣେ ସ୍ବାମୀ ପରିତ୍ୟକ୍ତା ମହିଳାଙ୍କ ହାତ ଧରିଛନ୍ତି ଜଣେ ଅବିବାହିତ ଯୁବକ ।

ସ୍ତନକର୍କଟ ଚିହ୍ନଟ ଉପକରଣ ତିଆରି କରି ଭିସୁଟ୍‌ର ୨ ଛାତ୍ର ପାଇଲେ ‘ଜାତୀୟ ନବ ଉନ୍ମେଷ ପୁରସ୍କାର’

ସ୍ତନକର୍କଟ ଚିହ୍ନଟ ଉପକରଣ ତିଆରି କରି ଭିସୁଟ୍‌ର ୨ ଛାତ୍ର ପାଇଲେ ‘ଜାତୀୟ ନବ ଉନ୍ମେଷ ପୁରସ୍କାର’

ସମ୍ବଲପୁର, ୨୧।୩ (ବ୍ୟୁରୋ) ବୀର ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସାଏ ବୈଷୟିକ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ(ଭିସୁଟ୍‌)ର ବିଟେକ୍‌ ଶେଷ ବର୍ଷର ଛାତ୍ର ବୌଧିସତ୍ତ୍ବ ସଂଘପ୍ରିୟ ଏବଂ ଓମ୍‌ପ୍ରକାଶ ଦାଶ ସମ୍ମାନଜନକ ଜାତୀୟ ନବ ଉନ୍ମେଷ ପୁରସ୍କାର ପାଇଛନ୍ତି । ଉଭୟ ସ୍ବଳ୍ପ ମୂଲ୍ୟର ଆଗୁଆ ସ୍ତନକର୍କଟ ରୋଗ ଯାଞ୍ଚ ଉପକରଣ ସୃଷ୍ଟି କରି ଏହି ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ମଙ୍ଗଳବାର ନୂଆଦିଲୀର ଇଣ୍ଡିୟାନ ହେବିଟାକ୍‌ ସେଣ୍ଟରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଉତ୍ସବରେ ବିଜ୍ଞାନ ଓ କାରିଗରୀ ବିଭାଗ, ଜଙ୍ଗଲ ଓ ପରିବେଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର କ୍ୟାବିନେଟ ମନ୍ତ୍ରୀ ହର୍ଷବର୍ଦ୍ଧନ ଯୋଗଦେଇ ବୋଧିସତ୍ତ୍ବ ଏବଂ ଓମ୍‌ ପ୍ରକାଶଙ୍କୁ ବିଆଇଆରଏସି ଇନୋଭେସନ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି।

ଝାରସୁଗୁଡା  ପୌର ପରିଷଦ; ୱାର୍ଡ ସଂରକ୍ଷଣ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ପରେ ରାଜନୀତି ଆରମ୍ଭ

ଝାରସୁଗୁଡା ପୌର ପରିଷଦ; ୱାର୍ଡ ସଂରକ୍ଷଣ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ପରେ ରାଜନୀତି ଆରମ୍ଭ

ଝାରସୁଗୁଡା ଅଫିସ,୨୧ା୩-ପୌର ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ସରକାରୀ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜୋର ଧରିିଛି। ପୌର ନିର୍ବାଚନ ନେଇ ଗୃହ ଓ ନଗର ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଘୋଷଣା ପରେ ରାଜ୍ୟର ନିର୍ବାଚନ ହେବାକୁ ଥିବା ପୌର ପରିଷଦରେ ୱାର୍ଡ ଗଠନ, ୱାର୍ଡ ସଂରକ୍ଷଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କାଉନସିଲ ବୈଠକରେ ୨୪ ୱାର୍ଡ ବିଶିଷ୍ଟ ପୌର ପରିଷଦର ୱାର୍ଡ ସଂଖ୍ୟା ୨୭କୁ ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଗତ ଏବଂ ପାରିତ ହୋଇଥିଲା। ୱାର୍ଡ ପୁନଃଗଠନ ପରେ ୱାର୍ଡ ସଂରକ୍ଷଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇସାରିଛି।

ନୂଆଗାଁ ବ୍ଲକରେ ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା

ନୂଆଗାଁ ବ୍ଲକରେ ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା

ନୂଆଗାଁ,୨୧।୩ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ନୂଆଗାଁ ବ୍ଲକ ଏକ ଆଦିବାସୀ ଅଞ୍ଚଳ ଭାବେ ପରିଚିତ । ୨୦ ପଞ୍ଚାୟତକୁ ନେଇ ଗଠିତ ଏହି ବ୍ଳକର କିଛି ଅଞ୍ଚଳ ଝାଡଖଣ୍ଡ ସୀମାକୁ ଲାଗି ରହିଛି। ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲ ପରିବେଷିତ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଗାଁଗୁଡିକ ଏକ ପ୍ରକାର ମ୍ୟାଲେରିଆ ପ୍ରବଣ ଅଞ୍ଚଳ। ତା ସାଙ୍ଗକୁ ଲୋକଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ପରିସ୍ଥିତି ରୋଗାକ୍ରାନ୍ତର ଅନ୍ୟ ଏକ କାରଣ। ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ସରକାର ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ସ୍ବାର୍ଥକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ପ୍ରଣୟନ କରିଛନ୍ତି । ପଞ୍ଚାୟତସ୍ତରରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀଙ୍କଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଆଶାକର୍ମୀ ତଥା ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ପର୍କିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହାତକୁ ନେଇଛନ୍ତି । ହେଲେ ସରକରୀଙ୍କ ଲୋକାଭିମୁଖୀ ଯୋଜନାଗୁଡିକ ନୂଆଗାଁ ଭଳି ଉପାନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇପାରୁ ନାହିଁ। ବ୍ଲକରେ ସବୁ ସୁବିଧା ଥାଇ କିଛି ନାହିଁ। ବ୍ଲକର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ନିଯୁକ୍ତି ଥିବା ଡାକ୍ତର ଓ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମନମୁଖି କାର୍ଯ୍ୟ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବାକୁ ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ କରିଦେଇଛି ।

ବିଭିନ୍ନ ଦାବିନେଇ ବରଗଡ଼ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା

ବିଭିନ୍ନ ଦାବିନେଇ ବରଗଡ଼ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ, ୨୧।୩: ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ନେଇ ଓଡ଼ିଶା ସବୁଜ ପତ୍ରିକା ମହିଳା ମହାସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ବୁଧବାର ବରଗଡ଼ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା ଦିଆଯାଇଛି। ଜିଲା ସଭାନେତ୍ରୀ କ୍ଷୀରୋଦିନୀ କାଣ୍ଟା, ସଂପାଦିକା ଶାନ୍ତିଲତା ମିଶ୍ର, ତିଳୋତ୍ତମା ମହାରଣା, ପ୍ରଭାସିନୀ କରାଲି ତଥା ଜିଲା କୋଅର୍ଡିନେଟର ଟଙ୍କଧର କାଣ୍ଟାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ବିଶାଳ ରାଲି ନିଶାମଣି ପଡ଼ିଆରୁ ବାହାରି ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା।

ବିଫଳତାକୁ ନେଇ ବଢୁଛି ସନ୍ଦେହ

ବିଫଳତାକୁ ନେଇ ବଢୁଛି ସନ୍ଦେହ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୨୦।୩- ଗତ ଫେବୃୟାରୀ ୨୩ ତାରିଖ ଦିନ ପାଟଣାଗଡରେ ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ଉପହାର ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା । ଏହି ଘଟଣାରେ ନବବିବାହିତ ସୌମ୍ୟ ଶେଖର ସାହୁ ଓ ତାଙ୍କ ଜେଜେମା’ଜେମାମଣି ସାହୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା ।

ଦୁଃଖ ଦେଇଛି ଦାଦନ ସମସ୍ୟା

ଦୁଃଖ ଦେଇଛି ଦାଦନ ସମସ୍ୟା

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୨୦।୩- ବରଗଡ଼ ଜିଲାରେ ଦାଦନ ସମସ୍ୟା ଏକ ନିତିଦିନିଆ ଘଟଣାରେ ପରିଣତ ହୋଇ ଗଲାଣି । ଜିଲାର ପଦ୍ମପୁର ଉପଖଣ୍ଡରେ ଏହି ସମସ୍ୟା ଅଧିକ ରହିଛି । ରାଜ୍ୟ କିମ୍ବା ଦେଶ ବାହାରକୁ ଯାଇ ଜିଲାର ଶ୍ରମିକମାନେ ବାରମ୍ବାର ନିର୍ଯାତନାର ଶ୍ରମିକ ହେଉଛନ୍ତି ।