ସମ୍ବଲପୁର

ହାର୍ଡକୋର ମାଓବାଦୀ କୁନୁ ଦେହୁରିଙ୍କ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ

ହାର୍ଡକୋର ମାଓବାଦୀ କୁନୁ ଦେହୁରିଙ୍କ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ

ସମ୍ବଲପୁର,୧୩।୪(ବ୍ୟୁରୋ): ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ସମେତ ୫ଟି ଜିଲାରେ ସକ୍ରିୟ ଥିବା ହାର୍ଡକୋର ମାଓବାଦୀ କୁନୁ ଦେହୁରି(୩୫) ଶୁକ୍ରବାର ସମ୍ବଲପୁର ପୋଲିସ ନିକଟରେ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଏକ ଏସ୍‌ଏଲ୍‌ଆର ବନ୍ଧୁକ ସହିତ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିଥିବା ଏସ୍‌ପି ସଞ୍ଜୀବ ଆରୋରା ଏକ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି।

୩୦ ଫୁଟ ତଳକୁ ଖସିଲା ବସ୍‌: ୨ ମୃତ, ୨୬ ଆହତ, ୫ ଗୁରୁତର

୩୦ ଫୁଟ ତଳକୁ ଖସିଲା ବସ୍‌: ୨ ମୃତ, ୨୬ ଆହତ, ୫ ଗୁରୁତର

ଭବାନୀପାଟଣା, ୧୩।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଭବାନୀପାଟଣା ନିକଟ ଲାଲପୁଲିଆଠାରେ ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳ ୫ଟା ୩୦ରେ ଏକ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ସିନାପାଲି ଆସୁଥିବା ମାଣିକେଶ୍ୱରୀ ନାମକ ଘରୋଇ ବସ୍‌ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଲାଲପୁଲିଆ ପୋଲ ଉପରୁ ପ୍ରାୟ ୩୦ ଫୁଟ ତଳକୁ ଖସିପଡିଥିଲା। ଏଥିରେ ୨ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ୫ ଗୁରୁତର ଓ ୨୬ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ବାସି ପଖାଳ ଖାଇ ଗର୍ଜିଲେ ଚାଷୀ: ସରକାରୀ ଅଫିସ, ବ୍ୟାଙ୍କ ବନ୍ଦ

ବାସି ପଖାଳ ଖାଇ ଗର୍ଜିଲେ ଚାଷୀ: ସରକାରୀ ଅଫିସ, ବ୍ୟାଙ୍କ ବନ୍ଦ

ବରଗଡ ଅଫିସ, ୧୩।୪: ବରଗଡ ଜିଲା କୃଷକ ସମନ୍ବୟ ସମିତି ୫ ଦଫା ଦାବି ନେଇ ଶୁକ୍ରବାର ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଓହ୍ଲାଇଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଫସଲ ବୀମା ପ୍ରଦାନରେ ଟାଳଟୁଳ ନୀତି ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରି ତୁରନ୍ତ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରାପ୍ୟ ପ୍ରଦାନ, କ୍ରମାଗତ ମରୁଡି ଓ ଫସଲ କ୍ଷତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ଚାଷୀଙ୍କ କୃଷିଋଣ ଛାଡ, କୃଷିକାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ବିଦ୍ୟୁତ ଦେୟ ଛାଡ, ଟ୍ରାକ୍ଟର ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଫିଟ୍‌ନେସ ଲାଗି ଜରିମାନା ଅସୁଲି ବନ୍ଦ କରିବା, କୃଷିଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟର ସଂରକ୍ଷଣ ସହ ଉପଯୁକ୍ତ ବିକ୍ରିମୂଲ୍ୟ ପ୍ରଦାନ, ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ୫୦ବର୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବୟସ୍କ ଚାଷୀଙ୍କୁ ମାସିକ ୫ହଜାର ଟଙ୍କା ପେନ୍‌ସନ ଦାବିରେ ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନ କରାଯାଉଛି।

ପାଣି ପିଇବାକୁ ଆସି ଫସିଗଲେ ବାର୍‌ହା ପଲ

ପାଣି ପିଇବାକୁ ଆସି ଫସିଗଲେ ବାର୍‌ହା ପଲ

ସୋନପୁର,୧୩।୪(ନି.ପ୍ର.)-ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରୁ ବାହାରକୁ ଖାଦ୍ୟ ଓ ପାଣି ଅନ୍ବେଷଣରେ ଆସି ଫସି ଯାଇଥିଲେ ବାର୍‌ହା ପଲ। କୂଅ ଭିତରୁ ଗୁରୁବାର ସେମାନଙ୍କୁ ଜେସିବି ମେଶିନ ସାହାୟତାରେ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ବନଖଣ୍ଡ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଲଛିପୁର ଫରେଷ୍ଟ ସେକ୍ସନରେ ଏହି ଘଟଣା ଘଟିଛି। ବୁଧବାର ରାତିରେ

ସରପଞ୍ଚଙ୍କ ନାମରେ ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗ: କାଣ୍ଡେତରା ପଞ୍ଚାୟତରେ ବନ୍ଦ ପାଳନ

ସରପଞ୍ଚଙ୍କ ନାମରେ ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗ: କାଣ୍ଡେତରା ପଞ୍ଚାୟତରେ ବନ୍ଦ ପାଳନ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ, ୧୨।୪: ନୂଆପଡା ଜିଲା କୋମନା ବ୍ଲକ କାଣ୍ଡେତରା ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତରେ ସରପଞ୍ଚଙ୍କ ମନମୁଖି କାର୍ଯ୍ୟ ଯୋଗୁ ବ୍ୟାପକ ଦୁର୍ନୀତି ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏହାକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ପଞ୍ଚାୟତବାସୀ ଗୁରୁବାର କାଣ୍ଡେତରାରେ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ବନ୍ଦ ପାଳନ କରିଛନ୍ତି।

ଅତାବିରା ଏନ୍‌ଏସି ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ହେଲେ ଦୀପାଞ୍ଜଳି

ଅତାବିରା ଏନ୍‌ଏସି ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ହେଲେ ଦୀପାଞ୍ଜଳି

ସରଣ୍ଡା, ୧୨।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବରଗଡ଼ ଜିଲା ଅତାବିରା ଏନ୍‌ଏସିର ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଭାବେ ଦୀପାଞ୍ଜଳି ଭୋରାସାଗର ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଉପଜିଲାପାଳ ବିଶ୍ୱଜିତ୍‌ ମହାପାତ୍ର ଗୁରୁବାର ଏହା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

କଲମାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ‘ମହାନଦୀ ବଞ୍ଚାଅ ଯାତ୍ରା’

କଲମାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ‘ମହାନଦୀ ବଞ୍ଚାଅ ଯାତ୍ରା’

ଝାରସୁଗୁଡା ଅଫିସ,୧୧। ୪- ମହାନଦୀର ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ କଲମା ବ୍ୟାରେଜ୍‌ର ସମସ୍ତ ଗେଟ୍‌ ବନ୍ଦ କରି ଜଳ ଅବରୋଧ ପ୍ରତିବାଦରେ ବୁଧବାର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ‘ମହାନଦୀ ବଞ୍ଚାଅ ଯାତ୍ରା’। ଏହି ଯାତ୍ରା ଛତିଶଗଡ଼ସ୍ଥିତ କଲମା ବ୍ୟାରେଜ୍‌ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

ପାହାଡ଼ ଭୂଇଁରେ ଫଳ ଚାଷ

ପାହାଡ଼ ଭୂଇଁରେ ଫଳ ଚାଷ

କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା,୧୨।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସମ୍ପ୍ରତି ଶିକ୍ଷିତ ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀ କେବଳ ସରକାରୀ ଚାକିରୀ ପଛରେ ଗୋଡ଼େଇ ଗୋଡ଼େଇ ନିରାଶ ହେଉଥିବାବେଳେ ନିଜ ଭାଗ୍ୟକୁ ଦୋଷ ଦେଉଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଚାକିରି ନ କରି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଚାଷ କରି ସ୍ବାବଲମ୍ବୀ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ଜଣେ ସଫଳ ଚାଷୀ ଦୃଢୋକ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଏପରିକି କେବଳ ଧାନ ଚାଷ ନୁହେଁ, ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଫଳ ଚାଷ ବିଶେଷକରି ଆମ୍ବ, ଡାଳିମ୍ବ, ଅଁଳା, ନଡ଼ିଆ ଇତ୍ୟାଦି ଚାଷ କରାଯାଇ ପାରିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସମତଳ ନୁହେଁ, ଏହା ପୁଣି ପାହାଡିଆ ଭୂଇଁରେ। ପଥର ଭୂଇଁ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଚାଷ କରି ଜଣେ ସଫଳ ହୋଇପାରିବ ଏହା ସେ ପ୍ରମାଣିକ କରିଛନ୍ତି। ମାତ୍ର ୫୦ ଡିସିମିଲ ଜାଗାରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଋତୁରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଚାଷ କରି ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିପାରୁଥିବା ଏହି ଚାଷୀ ଜଣଙ୍କ ହେଉଛନ୍ତି, ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା-ହାତୀବାରି ରୋଡର ପଦ୍ମାଳୟ କଲୋନୀଠାରୁ ଅଳ୍ପ ଦୂରରେ ରହୁଥିବା ଉଦୟ ପାତ୍ର। ତାଙ୍କୁ ଏବେ ୭୬ ବର୍ଷ ବୟସ ହେଲାଣି। ତଥାପି ଏହି ବୟସରେ ପାହାଡ଼ିଆ ଭୂଇଁରେ କୃତ୍ରିମ ସାର ପ୍ରୟୋଗ ନ କରି କିଭଳି ଅଧିକ ଉପତ୍ାଦନ ମିଳିବ, ସେଥିପାଇଁ ତାଙ୍କର ନିରନ୍ତର ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। ଭିଟାମିନ୍‌ଯୁକ୍ତ ଫସଲ ଉପତ୍ାଦନ ପାଇଁ କୃତ୍ରିମ ସାର ବ୍ୟତୀତ ଜୈବ ଖତ ବ୍ୟବହାର କରି ମୃର୍ତ୍ତିକାର ଉର୍ବରତା ବଢାଯାଇପାରୁଛି ବୋଲି ଉଦୟ କହିଛନ୍ତି। ସେ ଏବେ ନିଜ କ୍ଷେତରେ ଆମ୍ବ ଚାରା ଲଗାଇ ମାତ୍ର ୨ରୁ ୩ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚତାରେ ଆମ୍ବ ଫଳାଇଛନ୍ତି।

ପିକ୍‌ଅପ ଭ୍ୟାନରୁ ଏକ କୁଇଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ୨ ଗିରଫ

ପିକ୍‌ଅପ ଭ୍ୟାନରୁ ଏକ କୁଇଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ୨ ଗିରଫ

କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା, ୧୨।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ବୀରମିତ୍ରପୁର ପୋଲିସ ଉପଖଣ୍ଡ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରାଏବୋଗା ଥାନା ଅଞ୍ଚଳର ସଲଙ୍ଗାବାହାଲ ଛକରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ପୋଲିସ ଏକ ପିକ୍‌ଅପ ଭ୍ୟାନ ନଂ. ଜେଏଚ୍‌ ୦୫ବିଜେ ୨୯୫୮ ରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ କରିଛି। ଏହା ଝାଡଖଣ୍ଡ ରାଜ୍ୟକୁ ଚାଲାଣ ହେଉଥିଲା। ଜବତ ଗଞ୍ଜେଇର ପରିମାଣ ଏକ କୁଇଣ୍ଟାଲ ୩ କି.ଗ୍ରା. ବୋଲି ରାଏବୋଗା ଥାନା ଅଧିକାରୀ ବିଜୟ ସିଂ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ପିକ୍‌ଅପ ଭ୍ୟାନ ଚାଳକ ରଣଜିତ୍‌ ରାଏ(୨୮) ଓ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ମନସା ସ୍ବାନ୍ସି(୨୬)ଙ୍କୁ ପୋଲିସ ବୁଧବାର ଗିରଫ କରି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ଚଳାଇଛି। ଉଭୟଙ୍କ ଘର ଝାଡଖଣ୍ଡର ସିଂହଭୂମି ଜିଲା ବାରିଡିହି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ସିଦ୍ଧିଗୁଡ଼ା ଅଞ୍ଚଳରେ ବୋଲି ପୋଲିସ କହିଛି।

ବଳାତ୍କାରୀଙ୍କୁ  ୧୦ବର୍ଷ ସଶ୍ରମ କାରାଦଣ୍ଡ

ବଳାତ୍କାରୀଙ୍କୁ ୧୦ବର୍ଷ ସଶ୍ରମ କାରାଦଣ୍ଡ

ସୁନ୍ଦରଗଡ, ୧୨।୪ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ସୁନ୍ଦରଗଡ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଜଜ୍‌ (ପିସିଏସଓ) ଓ ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲା ଦୌରାଜଜ୍‌ ଦୋଳଗୋବିନ୍ଦ ବାରିକ ବୁଧବାର ଏକ ବଳାତ୍କାର ମାମଲାର ବିଚାରକରି ଅଭିଯୁକ୍ତ ମାରିୟାନ୍ସ ଲାକ୍ରା (୫୮)ଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରି ୧୦ବର୍ଷ ଜେଲଦଣ୍ଡ ସହ ୫ହଜାର ଟଙ୍କା ଜରିମାନା କରିଛନ୍ତି। ମାମଲାର ବିବରଣୀରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ, ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ଥାନା ଡିଙ୍ଗୁରପାନୀ ଗ୍ରାମର ଅଭିଯୋଗକାରିଣୀଙ୍କ ଏତଲାକ୍ରମେ ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ଥାନାରେ ଏକ ବଳାତ୍କାର ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା। ଅଭିଯୁକ୍ତ ମାରିୟାନ ଲାକ୍ରା ଗତ ୧୧ା୬ା୨୦୧୫ରେ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ନିଜର ସାବତ ଝିଅ ଉପରେ ମଦ ଫିଙ୍ଗିଥିଲେ। ଏଥିରେ ସେ ଚେତାଶୂନ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥିଲେ। ଏହାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଅଭିଯୁକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଜଣକ ଝିଅକୁ ଜୋରଜବରଦସ୍ତ ବଳାତ୍କାର କରିଥିଲେ।

ଫ୍ଲାଏ ଓଭର ତିଆରିରେ ଅସୁରକ୍ଷିତ୍‌ ଶ୍ରମିକ୍‌

ଫ୍ଲାଏ ଓଭର ତିଆରିରେ ଅସୁରକ୍ଷିତ୍‌ ଶ୍ରମିକ୍‌

ସମ୍ବଲପୁର,୧୧।୪ (ବ୍ୟୁରୋ)-ସମ୍ବଲପୁର ସହରକେ ସୁଁଦର କର୍‌ବାର ସଂଗେ ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ସମସିଆରେ ସୁଧାର ଆନ୍‌ବାର ଲାଗି ଫ୍ଲାଇ ଓଭର ତିଆରି କାମ୍‌ ଚାଲିଛେ। ହେଲେ କାମ୍‌ ମୂଲ୍‌ ହେଲାଦିନୁ ଠିକା ସଂସ୍ଥା ବିବାଦ୍‌ ଭିତ୍‌ରେ ରହୁଛେ। ଇ ସମସିଆଟା ସମାଧାନ ହେବାର ଜାଗାରେ ସହରବାସୀକଁର ମୁଖିଆ ସମସିଆ ପାଲ୍‌ଟିଛେ।

କୋବି ଚାଷ କରି ଚାଷୀ ଫସିଲେ

କୋବି ଚାଷ କରି ଚାଷୀ ଫସିଲେ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୧।୪: ବରଗଡ଼ ଜିଲା ଚାଷୀଙ୍କୁ ସମସ୍ୟା ପିଛା ଛାଡ଼ୁନାହିଁ ା ମରୁଡ଼ି, ସ୍ବଳ୍ପ ବୃଷ୍ଟିପାତ ଯୋଗୁ କେତେବେଳେ ଫସଲ ଉଜୁଡ଼ି ଯାଉଛି ତ ଆଉକେବେ କାଳବୈଶାଖୀ, ଚକଡ଼ା ରୋଗପୋକ ପ୍ରଭାବରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସର୍ବସ୍ବାନ୍ତ ହେବାକୁ ପଡ଼ୁଛି । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଚାଷୀ ଦୁର୍ବିସହ ଜୀବନ ଅତିବାହିତ କରୁଥିବାବେଳେ ବିଭିନ୍ନ ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଶୋଷଣ କରିଚାଲିଛନ୍ତି । ଗତ ଖରିଫ ଋତୁରେ ନକଲି ବିହନ ଯୋଗୁ ବରଗଡ଼ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ତୁରୁଙ୍ଗା ଅଞ୍ଚଳର ଚାଷୀଙ୍କ ଫସଲରେ ଧାନକେଣ୍ଡା ବାହାରି ନ ଥିଲା । ଅନୁରୂପ ଭାବେ ଏବେ ପରିବା ଚାଷୀ ବିହନ କମ୍ପାନୀ ଗୁଡ଼ିକରୁ ନକଲି ବିହନ କିଣି ଠକାମିରେ ପଡିଛନ୍ତି ।

ଦାଦନ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଦୁଃଖ : ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ କଟୁଛି ୧୦ ଜଣଙ୍କ ବନ୍ଦୀ ଜୀବନ

ସିନାପାଲି ୧୧।୪ (ଡି.ଏନ.ଏ.): ନୂଆପଡ଼ା ଜିଲା ସିନାପାଲି ବ୍ଲକ୍‌ ଅଞ୍ଚଳରେ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଦିନକୁ ଦିନ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି ।କିଛି ଦିନ ତଳେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଅଟକ ଥିବା ସିନାପାଲି ବ୍ଲକ୍‌ କୋଟାମାଲ ଗ୍ରାମର ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନର ହସ୍ତକ୍ଷେପ ପରେ ଘରକୁ ଫେରିଥିଲେ । ସେହିପରି ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶରେ ଫୁଲଚି ଗ୍ରାମର ୧୧ ଜଣ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ ବନ୍ଧକ ଥିବା ଶ୍ରମ ବିଭାଗ ପାଖରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା ।

୩ ବର୍ଷର ଶିଶୁକୁ ନୂଆ ଜୀବନ ଦେଲେ ମାନିନୀ

୩ ବର୍ଷର ଶିଶୁକୁ ନୂଆ ଜୀବନ ଦେଲେ ମାନିନୀ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ, ୧୧।୪: ସପ୍ତମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀ ମାନିନୀ ବୁଡେକଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତି ବୁଦ୍ଧି ଯୋଗୁ ଏକ ୩ ବର୍ଷର ଶିଶୁ ନୂଆ ଜୀବନ ପାଇଛନ୍ତି। ସେ ହେଲେ ଦୁଲମପୁର ଗ୍ରାମର ପ୍ରଶାନ୍ତ ସାହୁଙ୍କ ପୁଅ ୟଶ୍‌ ସାହୁ। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ସ୍ଥାନୀୟ ଦୁଲମପୁର ୟୁଜିୟୁପି ସ୍କୁଲର ସପ୍ତମ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରୀ ମାନିନୀ। ମଙ୍ଗଳବାର ସ୍କୁଲ ଛୁଟି ହେବା ପରେ ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୧ଟାରେ ସେ ନିକଟସ୍ଥ ବନ୍ଧକୁ ଗାଧୋଇବାକୁ ଯାଇଥିଲେ।

ମୁଣ୍ଡରେ ଟ୍ୟୁମର, ପାକସ୍ଥଳୀରେ କ୍ୟାନ୍‌ସର: ସ୍ବାମୀଙ୍କ ଇଚ୍ଛାମୃତ୍ୟୁ ପାଇଁ ଆବେଦନ କଲେ ସ୍ତ୍ରୀ

ମୁଣ୍ଡରେ ଟ୍ୟୁମର, ପାକସ୍ଥଳୀରେ କ୍ୟାନ୍‌ସର: ସ୍ବାମୀଙ୍କ ଇଚ୍ଛାମୃତ୍ୟୁ ପାଇଁ ଆବେଦନ କଲେ ସ୍ତ୍ରୀ

ସମ୍ବଲପୁର,୧୧।୪(ବ୍ୟୁରୋ)- ମୁଣ୍ଡରେ ଟ୍ୟୁମର ଓ ପାକସ୍ଥଳୀରେ କ୍ୟାନସର। ଅସହ୍ୟ ହେଉଛି ଯନ୍ତ୍ରଣା। ଘରେ ଖାଇବାକୁ ନାହିଁ। ଔଷଧ ଖର୍ଚ୍ଚ ବହନ କରିବା ବି ଅସମ୍ଭବ। ଏହି ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିବାର କୌଣସି ଆଶା ଦିଶୁନାହିଁ। କେବଳ ସେ ବିଛଣାରେ ପଡ଼ି ଶେଷ ନିଃଶ୍ୱାସ ନେବାକୁ ସଂଗ୍ରାମ କରୁଛନ୍ତି। ଏପରି ଅବସ୍ଥାରେ

ଅଧାରେ ଅଟକିଛି ଶୀତଳ ପାନୀୟ ଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପ

ଅଧାରେ ଅଟକିଛି ଶୀତଳ ପାନୀୟ ଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପ

ଝାରସୁଗୁଡା ଅଫିସ,୧୦।୪: ଖରାଦିନେ ପାଣି ଟିକେ ପାଇଁ ଲୋକ ହନ୍ତସନ୍ତ ହୁଅନ୍ତି। ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲାରେ ଏହାର ଆବଶ୍ୟକତା ଆହୁରି ଅଧିକ। ଜିଲାସାରା ପାଣି ସମସ୍ୟା ଲାଗି ରହିଛି। ପ୍ରକଳ୍ପ ମାଳ ମାଳ କରାଯାଉଛି।

ରକ୍ତହୀନତା ନେଲା ୩ ସନ୍ତାନଙ୍କ ଜୀବନ: ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ଘାରିଛି ପୁଅ ଚିନ୍ତା

ରକ୍ତହୀନତା ନେଲା ୩ ସନ୍ତାନଙ୍କ ଜୀବନ: ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ଘାରିଛି ପୁଅ ଚିନ୍ତା

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୦।୪: ବରଗଡ଼ ଜିଲା ପଦ୍ମପୁର ଉପଖଣ୍ଡ ସୋହେଲା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ମରେଇକେଲର ଦମ୍ପତି ମୁକ୍ତା ପାଇକ ଓ ସ୍ବାମୀ ମଧୁସୂଦନ । ନିଜ ସନ୍ତାନଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଘରଦ୍ୱାର, ଜମିବାଡ଼ି ବିକି ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଜେପୁର ଥାନା ଲୁହୁରାପାଲି ଗ୍ରାମର ଜଣେ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ଘରେ ଆଶ୍ରୟ ନେଇଥିବା ଏହି ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ଦଇବ ସାହା ହେଉନାହିଁ।

ବୀମା ରାଶି ପ୍ରଦାନରେ ଅବହେଳା, ଚାଷୀ ଘେରିଲେ ବ୍ୟାଙ୍କ

ବୀମା ରାଶି ପ୍ରଦାନରେ ଅବହେଳା, ଚାଷୀ ଘେରିଲେ ବ୍ୟାଙ୍କ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୧୦।୪: ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟଜନିତ ଫସଲ ହାନି, ଅର୍ଥ ପୀଡ଼ା ଭଳି ଅଭାବନୀୟ ପରିସ୍ଥିତିରେ ନଇଁ ପଡ଼ିଥିବା ଚାଷୀଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ସ୍ବାବଲମ୍ବୀ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର କୃଷି ବୀମା ଯୋଜନା ପ୍ରଣୟନ କରିଛନ୍ତି।

ବନ୍ଦ ବେଳେ ହିଂସା: ଏସ୍‌ଏସ୍‌ କାଉନସିଲିଂ ଅଧାରୁ ବନ୍ଦ

ବନ୍ଦ ବେଳେ ହିଂସା: ଏସ୍‌ଏସ୍‌ କାଉନସିଲିଂ ଅଧାରୁ ବନ୍ଦ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ,୧୦।୪: ନିଯୁକ୍ତି ଓ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଜାତି ଭିତ୍ତିକ ସଂରକ୍ଷଣ ବିରୋଧରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଚାଲିଥିବା ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରାରେ ବରଗଡ଼ରେ ହିଂସା ଉପୁଜିଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ପୂର୍ବାହ୍ନ ପ୍ରାୟ ସାଢେ ୧୦ଟାରେ ପିକେଟିଂ କରୁଥିବା କେତେକ ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀ ବରଗଡ଼ ଡିପିଇପି ହଲରେ ଚାଲୁଥିବା ଶିକ୍ଷା ସହାୟକ (ଏସ୍‌ଏସ୍‌) କାଉନସେଲିଂ ସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ।

ସଂରକ୍ଷଣକୁ ବିରୋଧ କରି ଭାରତ ବନ୍ଦ

ସଂରକ୍ଷଣକୁ ବିରୋଧ କରି ଭାରତ ବନ୍ଦ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୧୦।୪: ନିଯୁକ୍ତି ଓ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ସଂରକ୍ଷଣ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ବିରୋଧକରି ନୂଆପଡାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଭାରତ ବନ୍ଦ ପାଳନ କରାଯାଇଛି ା ଏହି କ୍ରମରେ ସକାଳ ୬ଟାରୁ ନୂଆପଡା ଏକତା ଛକରେ ୩୫୩ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥକୁ ଅବରୋଧ କରାଯାଇଛି।

ବରଗଡ଼ରେ ବନ୍ଦର ଆଂଶିକ ପ୍ରଭାବ

ବରଗଡ଼ରେ ବନ୍ଦର ଆଂଶିକ ପ୍ରଭାବ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ, ୧୦।୪: ନିଯୁକ୍ତି ଓ ଶିକ୍ଷାକ୍ଷେତ୍ରରେ ଜାତିଭିତ୍ତିକ ସଂରକ୍ଷଣ ବିରୋଧରେ କେତେକ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିଆଯାଇଥିବା ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରାର ଆଂଶିକ ପ୍ରଭାବ ବରଗଡ଼ରେ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଛି। ସକାଳୁ ସ୍ବତଃସ୍ଫୂର୍ତ୍ତଭାବେ କେତେକ ଦୋକାନ ବଜାର ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଛନ୍ତି।

କେନ୍ଦୁପତ୍ର ବିକ୍ରିରେ ଅନ୍ତରାୟ କେନ୍ଦ୍ର

କେନ୍ଦୁପତ୍ର ବିକ୍ରିରେ ଅନ୍ତରାୟ କେନ୍ଦ୍ର

ସମ୍ବଲପୁର, ୯।୪ (ବ୍ୟୁରୋ): ଓଡ଼ିଶାରେ ଜଙ୍ଗଲ ତଳି ଅଞ୍ଚଳରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ଗରିବ ଶ୍ରେଣୀ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରକୃତିଦତ୍ତ ଜଙ୍ଗଲ ହିଁ ଏକ ବଡ ବରଦାନ। ଲାଖ, ମହୁ, ଝୁଣା, ସବାଇ ଘାସ, ବାଉଁଶ, ବେତ, ମହୁଲ, ବିଭିନ୍ନ ଫଳମୂଳ ଓ ଔଷଧୀୟ ବୃକ୍ଷରାଜି ଲୋକଙ୍କୁ ରୋଜଗାରର ମାଧ୍ୟମ ଦେଇଥାଏ। ଜଙ୍ଗଲ ପାଖ ଲୋକଙ୍କ ଅର୍ଥନୀତିର ବିକାଶରେ ଜଙ୍ଗଲ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକ ଭାଗ ଲୋକ କେନ୍ଦୁପତ୍ର ସଂଗ୍ରହ କରି ନିଜର ଜୀବନ ଜୀବିକା ନିର୍ବାହ କରନ୍ତି। ଏଥିରୁ ହିଁ ସେମାନଙ୍କ ଚୁଲି ଜଳୁଛି। ହେଲେ କେନ୍ଦୁପତ୍ରକୁ ଭରସା କରି ଗୁଜୁରାଣ ମେଣ୍ଟାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏବେ କିନ୍ତୁ ଏକ ପାଚେରି ଠିଆ ହୋଇଛି।

ଭାରି ପଡ଼ିଲା ପୋଲିସ ବଳ: ମାଓବାଦୀ କ୍ୟାମ୍ପ ଧ୍ୱଂସ

ଭାରି ପଡ଼ିଲା ପୋଲିସ ବଳ: ମାଓବାଦୀ କ୍ୟାମ୍ପ ଧ୍ୱଂସ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୯।୪- ପୁଣି ଥରେ ମାଓବାଦୀଙ୍କୁ ମୁହଁତୋଡ଼ ଜବାବ୍‌। ଭାରି ପଡ଼ିଲା ପୋଲିସ ବଳ। ମାତ୍ର ୧୦ ମିନିଟ୍‌ର ଗୁଳିବିନିମୟରେ ଛତ୍ରଭଙ୍ଗ ଦେଲେ ମାଓବାଦୀ। ଧ୍ୱଂସ ହେଲା କ୍ୟାମ୍ପ୍‌।

କୃଷିବୀମା ଦାବିରେ ୟୁଜିବି ଘେରାଉ

କୃଷିବୀମା ଦାବିରେ ୟୁଜିବି ଘେରାଉ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ, ୯।୪: ୨୦୧୬ ମସିହାର କୃଷିବୀମା ଯୋଗାଇ ଦେବା ଦାବିରେ ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ସୋମବାର ବୁଦ୍ଧିକୋମନା ଉତ୍କଳ ଗ୍ରାମ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କ(ୟୁଜିବି) ଘେରାଉ କରାଯାଇଛି।