ସମ୍ବଲପୁର

ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶା ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ : ରାୟଗଡ ଚାମ୍ପିୟନ

ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶା ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ : ରାୟଗଡ ଚାମ୍ପିୟନ

ବିଜେପୁର,୧୨।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.) 

ବରଗଡ଼ ଜିଲା ବିଜେପୁର ବ୍ଳକ ଜାରିଂ ହାଇସ୍କୁଲ ପଡ଼ିଆରେ ତୃତୀୟ ଦିବସୀୟ ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶା ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ରବିବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ଆଥ୍‌ଲେଟିକ ଏସୋସିଏଶନ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟକୁ ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ମାନିନୀ ଭୋଇ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ। ସରପଞ୍ଚ ପ୍ରଭାସିନୀ ବିଭାର, ସମିତି ସଭ୍ୟା ଆଦ୍ୟାଶା ସାହୁ ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ବରପାଲି ଏନୱାଇସି ବନାମ ସମ୍ବଲପୁର ଭାରତ କ୍ଲବ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ ହୋଇଥିଲା। ୨-୧ ଗୋଲରେ ହରାଇ ସମ୍ବଲପୁର ଭାରତ କ୍ବାଟର ଫାଇନାଲକୁ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା। ବଲାଙ୍ଗୀର ଇଲେଭେନ ଷ୍ଟାର ସହ ମୁକାବିଲାରେ କୁଚିଣ୍ଡା ବିଏଫ୍‌ସି ୧-୦ ଗୋଲରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲା। କୁଚିଣ୍ଡା ବିଏଫ୍‌ସି ବିପକ୍ଷ ପ୍ରଥମ ସେମିଫାଇନାଲ ଫାଇଟ୍‌ରେ ୨-୦ ଗୋଲରେ ଜିତ୍‌ ହାସଲ କରି ସମ୍ବଲପୁର ଭାରତ ଫାଇନାଲ୍‌କୁ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା। 

ମୁର୍‌ତୁ ସଂଗେ ଯୁଝୁଛନ୍‌ ବୁରୁଧ୍‌ ରଘୁନାଥ

ମୁର୍‌ତୁ ସଂଗେ ଯୁଝୁଛନ୍‌ ବୁରୁଧ୍‌ ରଘୁନାଥ

ଲୋଇସିଂହା,୧୨।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): 

ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଲୋଇସିଂହା ବ୍ଲକ୍‌ ଯୋଗୀସର୍ଡା ଗଁ।ର ରଘୁନାଥ ମିଶ୍ର(୬୧)। ବନିହଁ। ବଛର କେତେ ହେଲା ତାକର ମାନ୍‌ସିକ୍‌ ଥିତି ଠିକ୍‌ ନଁାଇଁନ। ପାଖାପାଖି ଅଢ଼େମାସ୍‌ ହେବା ତାକର ଡେବ୍‌ରି ଗୁଡେ ଗୁଟେ ଘା’ ହେଇଛେ। ଏକ୍‌ଲା ରହୁଥିବାର ଲାଗି ରଘୁନାଥ ସେବାଯତନ୍‌ ଆର୍‌ ଚିକିସତ୍। ସୁବିଧାରୁ ବଁଚିତ୍‌ ଅଛନ୍‌। ଯେନ୍‌ଥିରଲାଗି ଏହେଦେ ତାକର ଘା’ ପଚି କିର୍‌ହା ହେଇଯାଇଥିବାର ପଡିଶା ଲୁକ୍‌କରନୁ ଜାନ୍‌ବାକେ ମିଲିଛେ। ଜିଲା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ତରଫୁ ବୁରୁଧ୍‌ ରଘୁନାଥକୁଁ ଉଧାର କରି ଚିକିସତ୍। ସୁବିଧା ଯୁଗେଇଦେଲେ ସେ  ଭଲ ହେଇଯାଏତେ ଆର୍‌ ତାକର ଜୀବନ୍‌ଟା ବି ବଁଚି ଯାଏତା ବଲି ଗଁ।ବାସୀ ଦାବି କରିଛନ୍‌।

ବିଚରାଧୀନ କଏଦୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ବିଚରାଧୀନ କଏଦୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ବୌଦ୍ଧ, ୧୨।୧୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ବୌଦ୍ଧ ସବ୍‌ ଜେଲରେ ଜଣେ ବିଚରାଧୀନ କଏଦୀଙ୍କ ସୋମବାର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ମୃତ କଏଦୀ ଜଣଙ୍କ ହେଲେ ଗୋପାଳ ବିଶ୍ୱାସ(୪୦)। 

ମା’ର ବିଶାଲ ହୁରୁଦ୍‌ର ପରିଚଏ ଦେଇଛନ୍‌ ରାଧିକା

ମା’ର ବିଶାଲ ହୁରୁଦ୍‌ର ପରିଚଏ ଦେଇଛନ୍‌ ରାଧିକା

ବାମରା, ୧୨।୧୧ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଭଗବାନ୍‌କଁର ସୁରୁଷ୍‌ଟି ବଡ଼ା ବିଚିତ୍‌ର। ତାକରନେ ଧନୀ, ଗରିବ୍‌ ସଭେ ସମାନ୍‌। ସଁସାରକେ ପାଲବାର ଲାଗି ସେ ନାରୀ ଜାତିର ସୁରୁଷ୍‌ଟି କରିଛନ୍‌। ସେଥିରଲାଗି କଥାରେ ଅଛେ ମା’ର ହୁରୁଦ୍‌ ବିଶାଲ ଆଏ, ମା’ର ଠାନ୍‌ କେହି ନେଇ ନାଇଁପାରନ୍‌। 

 ଗଛ୍‌ତଲ, ପରହର ପିଁଢ଼ା ହେଇଛେ ସୁମିତ୍ରାକଁର ଠିକ୍‌ନା

ଗଛ୍‌ତଲ, ପରହର ପିଁଢ଼ା ହେଇଛେ ସୁମିତ୍ରାକଁର ଠିକ୍‌ନା

 ନାକଟିଦେଉଲ, ୧୨।୧୧ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ନାକଟିଦେଉଳ ବ୍ଲକ୍‌ ସାହେବୀ ପଁନ୍‌ଚେତ ପୋଡାମାଳ ଗାଁର ନିସାହା ବିଧବା ବୁର୍‌ଧା ସୁମିତ୍ରା ସାହୁ(୭୦)। ଜଂଗ୍‌ଲି ହାତୀକର ଉତ୍‌ପାତରେ ଘର ଭାଂଗି ଗଲା ଉତାରୁ ଏହେଦେ ମୁଡ୍‌ ରଖ୍‌ବାକେ ଜାଗାଠାନ୍‌ ନାଁଇଁ।

ବୈଷ୍ଣବ ସ୍ମାରକୀ ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ :   ବରଗଡ ଚାମ୍ପିୟନ

ବୈଷ୍ଣବ ସ୍ମାରକୀ ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ : ବରଗଡ ଚାମ୍ପିୟନ

ଅମରପାଲି, ୧୨।୧୧ (ଡି.ଏନ.ଏ) : ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁର ବ୍ଲକ ଜଟେସିଙ୍ଘା ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତର କୁଡାପଡା ଗ୍ରାମରେ ଚାଲିଥିବା ୬ଷ୍ଠ ବୈଷ୍ଣବ ପ୍ରଧାନ ସ୍ମାରକୀ ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଫାଇନାଲ ଖେଳରେ ବରଗଡ ଦଳ ଆଠମଲ୍ଲିକକୁ ୧-୦ରେ ହରାଇ ଚାମ୍ପିୟନ ହୋଇଛି। 

କଳା, ସଂସ୍କୃତି ମାଧ୍ୟମରେ ବିକାଶ ହୋଇପାରିବ

କଳା, ସଂସ୍କୃତି ମାଧ୍ୟମରେ ବିକାଶ ହୋଇପାରିବ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୧୨ା୧୧ : ବଲାଙ୍ଗୀର ଲୋକଉତ୍ସବର ଦିତୀୟ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ବିଭିନ୍ନ ସାଂସ୍କୃତିକ ଦଳ ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନ ମୋହିଥିଲେ । ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାପାଳ ଲକ୍ଷ୍ମୀକାନ୍ତ ପ୍ୟାରେଲାଲ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସଭାରେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥିଭାବେ ପାଟଣାଗଡ ବିଧାୟକ କନକ ବର୍ଦ୍ଧନ ସିଂଦେଓ, ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥିଭାବେ ଜିଲା ପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଭାରତୀ ମହାନନ୍ଦ, ଉପଜିଲାପାଳ ଭୈରବ ସିଂ ପଟେଲ, ଜିଲା କେନ୍ଦ୍ର ସମବାୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ସଭାପତି ଲକ୍ଷ୍ମଣ କୁମାର ମେହେର, ଅତିଥି କଳାକାରଭାବେ ବର୍ଷିୟାନ କଳାକାର କୁଞ୍ଜବିହାରୀ ମେହେର ମଞ୍ଚାସୀନ ।

କୋଶଲ୍‌ ରାଏଜ୍‌ ଦାବିନେ ଜନଜାଗରନ୍‌ ଯାତ୍‌ରା

କୋଶଲ୍‌ ରାଏଜ୍‌ ଦାବିନେ ଜନଜାଗରନ୍‌ ଯାତ୍‌ରା

ଅତାବିରା, ୧୨।୧୧ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ବରଗଡ ଜିଲା ଭେଡ଼େନ ବ୍ଲକ୍‌ର କୋଶଲ୍‌ ରାଏଜ୍‌ ଯୁବ ସମନ୍ବୟ ସମିତିର ଭେଁଡିଆମାନେ ରଏବାର ଦିନ ପହଁଟିଆନୁ ଅଲଗ୍‌ କୋଶଲ୍‌ ରାଜ୍‌ ଦାବିନେ ଜନଜାଗରନ୍‌ ସୁରୁଷ୍‌ଟି ଉଧେ ବାଇକ୍‌ ରାଲିରେ ବାହାରିଥିଲେ। 

 ରାମପୁର ଆଞ୍ଚଳିକ ଧନୁଯାତ୍ରା ଶୁଭସ୍ତମ୍ଭ ସ୍ଥାପନ

ରାମପୁର ଆଞ୍ଚଳିକ ଧନୁଯାତ୍ରା ଶୁଭସ୍ତମ୍ଭ ସ୍ଥାପନ

ଡୁଙ୍ଗୁରିପାଲି,୧୧ା୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ଡୁଙ୍ଗୁରିପାଲି ବ୍ଲକ ରାମପୁର ଗ୍ରାମରେ ଆସନ୍ତା ଡିସେମ୍ବର ୬ରୁ ୧୨ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହେବାକୁ ଥିବା ଷଷ୍ଠବର୍ଷ ଆଞ୍ଚଳିକ ଧନୁଯାତ୍ରା ମହୋସତ୍ବ ପାଇଁ  ରବିବାର ଶୁଭସ୍ତମ୍ଭ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି।

ଏକଦିବସୀୟ ଫୁଟବଲ: ନଅଗାଁ(ଖ) ଚାମ୍ପିୟନ

ଏକଦିବସୀୟ ଫୁଟବଲ: ନଅଗାଁ(ଖ) ଚାମ୍ପିୟନ

ଲୋଇସିଂହା,୧୧।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ): ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଲୋଇସିଂହା ବ୍ଲକ ସଦର ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ସୁଜିଆ ବିଜୁ ଯୁବବାହିନୀ ପକ୍ଷରୁ ଏକଦିବସୀୟ ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ରବିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।  ଫାଇନାଲରେ ଟାଇବ୍ରେକରରେ କୁଶଙ୍ଗକୁ  ହରାଇ ନଅଗାଁ( ଖ)ଦଳ ଚାମ୍ପିୟନ ହୋଇଛି।

ଜିଲା ତୈଳିକ ବୈଶ୍ୟ ସାହୁ ସମାଜର ବାର୍ଷିକ ମହୋତ୍ସବ

ଜିଲା ତୈଳିକ ବୈଶ୍ୟ ସାହୁ ସମାଜର ବାର୍ଷିକ ମହୋତ୍ସବ

କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା,୧୧।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ କୁଶୁର୍ଲାସ୍ଥିତ ସାହୁ ସମାଜ ପ୍ରକୋଷ୍ଠ ପଡିଆଠାରେ କଳାହାଣ୍ଡି ତୈଳିକ ବୈଶ୍ୟ ସାହୁ ସମାଜ ପକ୍ଷରୁ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ବାର୍ଷିକ ମହୋତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ଲକ୍ଷେ ଘର ସମାଜର ନୂଆଁଖାଇ ଭେଟ୍‌ଘାଟ୍‌

ଲକ୍ଷେ ଘର ସମାଜର ନୂଆଁଖାଇ ଭେଟ୍‌ଘାଟ୍‌

ବଡ଼ଗାଁ, ୧୧।୧୧ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ଅନ୍ନବିନା ଜୀବନର ସତ୍ତା ନାହିଁ, ଏହାର ବିକଳ୍ପ ମଧ୍ୟ ନାହିଁ। ବିଜ୍ଞାନ ଶୀର୍ଷରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବିକଳ୍ପ ଖୋଜି ବାହାର କରିପାରିନାହିଁ ବୋଲି ରବିବାର ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ବଡ଼ଗାଁ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଯାଜପୁର ଗ୍ରାମରେ ଲକ୍ଷେଘର ସମାଜ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ନୂଆଁଖାଇ ଭେଟ୍‌ଘାଟ୍‌ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ସମାଜର ଜିଲା ସଭାପତି ମଧୁକର ତାଜନ ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଥିଲେ, ମଣିଷର ବିହିତ କର୍ମରୁ ଯଜ୍ଞ, ଯଜ୍ଞରୁ ବର୍ଷା ଓ ବର୍ଷାରୁ ବୃକ୍ଷଲତା, 

ଚାଷ ଉଜୁଡିଯିବା ଦେଖି ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ଦଳିତ ମହିଳା ଚାଷୀ

ଚାଷ ଉଜୁଡିଯିବା ଦେଖି ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ଦଳିତ ମହିଳା ଚାଷୀ

ବଡଗାଁ, ୧୧।୧୧ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ବଡ଼ଗାଁ ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚଳିତବର୍ଷ ଖରିଫ ଧାନ ଚାଷ ୭୦ ପ୍ରତିଶତ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି। ଚାଷ ଉଜୁଡିଯିବାରୁ ବିଶେଷକରି ଋଣ କରିଥିବା କ୍ଷୁଦ୍ର ଚାଷୀମାନଙ୍କ ଅଣ୍ଟା ଭାଙ୍ଗିଦେଇଛି। ଚାଷ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହେବା ଦେଖି ଓ ଋଣ ସୁଝିବାକୁ ନେଇ ମ୍ରିୟମାଣ ହୋଇପଡିଥିବା ବ୍ଲକର ସାହାଜବାହାଲ ଗ୍ରାମର ଜଣେ ଦଳିତ ମହିଳା ଚାଷୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ବଡ଼ଗାଁ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ସାହାଜବାହାଲର ଗ୍ରାମରକ୍ଷୀ ରତ୍ନାକର ଦୁତିଆ 

ସୁନାବେଡା ଅଭୟାରଣ୍ୟ :ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଗତିବିଧି ନିରୀକ୍ଷଣ କରିବ କ୍ୟାମେରା

ସୁନାବେଡା ଅଭୟାରଣ୍ୟ :ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଗତିବିଧି ନିରୀକ୍ଷଣ କରିବ କ୍ୟାମେରା

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୧୧।୧୧-   ନୂଆପଡା ଜିଲାର ଛତିଶଗଡ ସୀମାନ୍ତରେ ଲାଗିରହିଥିବା ୬ବର୍ଗ କି.ମି ପରିବ୍ୟାପ୍ତ ଜଙ୍ଗଲ ମଧ୍ୟରେ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ଏବଂ ଶିକାରୀମାନଙ୍କ ଗତିବିଧି ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବା କଷ୍ଟକର। ଗୋଟିଏ ପଟେ ମାଓବାଦୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟପଟେ ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲ ବନବିଭାଗ ପାଇଁ ଏକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ। ତେବେ ଏହାକୁ ନିରୀକ୍ଷଣ କରିବାକୁ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ବିଭାଗ ପ୍ରଥମ କରି କ୍ୟାମେରା ଖଞ୍ଜିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଖଡିଆଳ ବନଖଣ୍ଡ ଏବଂ ସୁନାବେଡା ଅଭୟାରଣ୍ୟ ବିଭାଗ ତରଫରୁ 

ସ୍ଥାୟୀ ନିଯୁକ୍ତି ଦାବିରେ ସମାବେଶ: ମେଳି ବାନ୍ଧିଲେ ଯୋଗାଣ ସହାୟକ

ସ୍ଥାୟୀ ନିଯୁକ୍ତି ଦାବିରେ ସମାବେଶ: ମେଳି ବାନ୍ଧିଲେ ଯୋଗାଣ ସହାୟକ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୧୧।୧୧-

           ଆଜିକୁ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ହେବ ନୂଆପଡା ଭଳି ଉପାନ୍ତ ଜିଲାର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳଗୁଡିକରେ ଦିନରାତି ନିଜକୁ ଜଳାଞ୍ଜଳୀ ଦେଇ ଗରିବ ପରିଜନଙ୍କ ପେଟପାଟଣାକୁ ଅନ୍ନଯୋଗାଇ ଆସୁଥିବା ଯୋଗାଣ ସହାୟକମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ସରକାର ନିଦାବିଷ୍ଣୁ ହୋଇ ରହିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ ସାଧାରଣ କୁଲି ମଜୁରିଆଙ୍କଠାରୁ ମଧ୍ୟ କମ ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଉଛି। ସ୍ଥାୟୀ କରିବାର ନାଁ ଧରୁନାହାନ୍ତି ସରକାର। ତେଣୁ କରି ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଆନ୍ଦୋଳନାତ୍ମକ ପନ୍ଥା ଅବଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ସଜବାଜ ହେଉଛି ଜିଲା 

ଗାଈଡେଗା ଗ୍ରାମରେ ସ୍ବୟଂସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀର ମଦ ବିକ୍ରିକୁ ବିରୋଧ: ମହିଳାମାନଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ଯୋର ଧରିଲା

ଗାଈଡେଗା ଗ୍ରାମରେ ସ୍ବୟଂସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀର ମଦ ବିକ୍ରିକୁ ବିରୋଧ: ମହିଳାମାନଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ଯୋର ଧରିଲା

ବାଲିଶଙ୍କରା, ୧୧।୧୧ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ବାଲିଶଙ୍କରା ବ୍ଳକର ତିଲଡେଗା ପଞ୍ଚାୟତ ଗାଈଡେଗା ଗ୍ରାମରେ ମଦ ବିରୋଧୀ ଆନ୍ଦୋଳନ ତେଜୁଛି। ପର୍ଶୁରାମ ପଟେଲ ଏବଂ ଧ୍ରୁବଚରଣ କାଲୋଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଶନିବାର ଗ୍ରାମର ୧୮ଟି ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀର ମହିଳାମାନେ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇଥିଲେ। ସଭା ମାଧ୍ୟମରେ ସମସ୍ତ ଗ୍ରାମର ମହିଳା ପୁରୁଷମାନଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ କି ଗ୍ରାମରେ ବଡରୁ ଛୋଟ ପିଲା ମଦରେ ଲିପ୍ତ ରହୁଥିବାରୁ ବିଭିନ୍ନ ଚୋରି ହେବା ସହିତ ଗଣ୍ଡଗୋଳ ମାରପିଟ 

ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ ମୃତ: ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଅସହାୟ ପରିବାର

ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ ମୃତ: ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଅସହାୟ ପରିବାର

ଖପ୍ରାଖୋଲ,୧୧।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)

ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ ପ୍ରବଣ ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଚାଲିଛି ଜନସଚେତନା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ା ବିଭିନ୍ନ ବେସରକାରୀ ସଂସ୍ଥା ଏପରି ଶ୍ରମିକ  ଚିହ୍ନଟ କରୁଛନ୍ତି ା ଦାଦନ ରୋକିବାକୁ ବହୁ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ କରାଯାଉଛି। ତଥାପି ଏହି ସମସ୍ୟା ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ପାଇଁ ମୁଣ୍ଡବ୍ୟଥାର କାରଣ ହୋଇଛି ା   ପ୍ରାକୃତିକ ଦୁର୍ବିପାକ, ଭିଟା ମାଟିରେ କାମ ନ ମିଳିବା, କାମ ମିଳିଲେ ବି ଠିକ୍‌ ସମୟରେ ମଜୁରି ନ ମିଳିବା ଭଳି ସମସ୍ୟା ଯୋଗୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ହଜାର ହଜାର ପରିବାର ରାଜ୍ୟ ବାହାରକୁ ଦାଦନ 

ଘାଟିକୁ ଓଲଟିଲା ସ୍କୁଲ ବସ୍‌: ୩ ମୃତ, ୫ ଗୁରୁତର

ଘାଟିକୁ ଓଲଟିଲା ସ୍କୁଲ ବସ୍‌: ୩ ମୃତ, ୫ ଗୁରୁତର

ନବରଙ୍ଗପୁର, ୧୧।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଉମରକୋଟରେ ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଝରିଗଁା-ଚନ୍ଦାହାଣ୍ଡି ଘାଟିରେ ଏକ ସ୍କୁଲ ବସ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇ ୩ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବାବେଳେ ୫ଜଣ ଗୁରୁତର ଭାବେ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। 

ଲୋକସଂସ୍କୃତି ଭାଇଚାରା ସୃଷ୍ଟି କରୁ

ଲୋକସଂସ୍କୃତି ଭାଇଚାରା ସୃଷ୍ଟି କରୁ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୧୧ା୧୧ : ଲୋକସଂସ୍କୃତି ପ୍ରଦୂଷଣମୁକ୍ତ ହେଉ। ଭାଇଚାରା ସୃଷ୍ଟି କରୁ। ଏହାହେଲେ ଆମ ସମାଜ ସମୃଦ୍ଧ ହେବ ଓ ଆମ  ଜୀବନ ସମ୍ପନ୍ନ ହେବ। ବଲାଙ୍ଗୀର ଲୋକଉତ୍ସବ ଏହି ବାର୍ତ୍ତା ବହନ କରୁଛି ବୋଲି ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ବକ୍ତାମାନେ ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି । 

କ୍ଷେତରେ ମଇଁଷି ଛାଡିଲେ ଚାଷୀ

କ୍ଷେତରେ ମଇଁଷି ଛାଡିଲେ ଚାଷୀ

ଟିକ୍ରାପଡା,୧୧ା୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.) : ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ସଇଁନ୍ତଳା ବ୍ଲକ ଟିକ୍ରାପଡା, ଯୁରାବନ୍ଧ, ଝିଙ୍କିଡୁଙ୍ଗୁରୀ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଆଶାନୁରୂପ ବର୍ଷା ନ ହେବା ଫଳରେ ମରୁଡି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି  ଧାନ କ୍ଷେତରେ ଗୋରୁମଇଁଷି ଚରିଲେଣି  ଫଳରେ ଚାଷୀ ମହଲରେ ହତାଶା ଭାବ ଦେଖାଯାଇଛି 

ପାରମ୍ପରିକ କଳାର ବିକାଶରେ ମହୋସତ୍ବର ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ

ପାରମ୍ପରିକ କଳାର ବିକାଶରେ ମହୋସତ୍ବର ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ

ଦେଓଗାଁ, ୧୧ା୧୧ (ଡି.ଏନ.ଏ) : ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଦେଓଗାଁ ବ୍ଲକ ମକୁନ୍ଦପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଭୀମ ଭୀମପାହାଡ ପାଦଦେଶରେ ତିନିଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା ଭୀମପାହାଡ ମହୋସତ୍ବଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

ସମୂହ ଖେଳକୁଦ ପ୍ରତିଯୋଗିତା: ବାଳକ ବର୍ଗରେ ଶ୍ରବଣ, ପ୍ରିୟଦର୍ଶନ ଚାମ୍ପିୟନ

ସମୂହ ଖେଳକୁଦ ପ୍ରତିଯୋଗିତା: ବାଳକ ବର୍ଗରେ ଶ୍ରବଣ, ପ୍ରିୟଦର୍ଶନ ଚାମ୍ପିୟନ

 ବୀରମହାରାଜପୁର, ୧୧ା୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.) : ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁର ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ମିନିଷ୍ଟାଡିୟମଠାରେ ଦୁଇଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା ସପ୍ତମ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ସ୍କୁଲ ସମୂହ ଖେଳକୁଦ ମହୋସତ୍ବ-୧୮  ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଜିଲା ସ୍କୁଲ ଖେଳକୁଦ ପରିଷଦ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ଉକ୍ତ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ୬ଟିଯାକ ବ୍ଲକର ୩୧୯ଜଣ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥଲେ।

କୋଏଲ୍‌ ନଦୀରେ ବୁଡ଼ି ଛାତ୍ର ମୃତ

ବିଶ୍ରା,୧୧।୧୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ବିଶ୍ରା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ତେତେଲକେଲା କୋଏଲ ନଦୀ ଘାଟରେ ଶନିବାର ନଦୀରେ ବୁଡ଼ି ଜଣେ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତକ ହେଲେ ରାଉରକେଲା ସେକ୍ଟର ୮ରେ ରହୁଥିବା  ରାହୁଲ ପାତ୍ର। ରାହୁଲ ଓ ଅନ୍ୟ ୨ସାଙ୍ଗ ତେତେଲକେଲା ଘାଟକୁ ଯାଇଥିଲେ।  ସେଠାରେ ଗାଧୋଉଥିବାବେଳେ  ରାହୁଲ ଭାସି ଯାଇଥିଲେ। ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀ ପହଞ୍ଚତ୍ ତାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲେ।

ବରିକେଲରେ ୨୨୧ ଲୋକଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା

ବରିକେଲରେ ୨୨୧ ଲୋକଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା

ସମ୍ବଲପୁର/ବରଗଡ ଅଫିସ, ୧୦।୧୧ (ବ୍ୟୁରୋ)-ବରଗଡ ଜିଲା ପଦ୍ମପୁର ବ୍ଲକର ବରିକେଲ ଗାଁରେ ଏକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇ ଯାଇଛି। ଏହି ଶିବିରରେ ୨୨୧ ଜଣ ଲୋକ ଯୋଗ ଦେଇ ନିଜ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରାଇଛନ୍ତି।