ସମ୍ବଲପୁର

ମାହେଶ୍ୱରୀ ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ:  ମର୍ହାପାଲି ଚାମ୍ପିୟନ

ମାହେଶ୍ୱରୀ ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ: ମର୍ହାପାଲି ଚାମ୍ପିୟନ

ଉଲୁଣ୍ଡା, ୧୭ା୯ (ଡି.ଏନ.ଏ.): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ଉଲୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ମରାଲୋଏ ମାହେଶ୍ୱରୀ ଫୁଟବଲ କ୍ଲବ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ୧୦ମ ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ଖେଳପଡିଆରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ଫାଇନାଲ ଖେଳରେ ଟାଇବ୍ରେକର ୩-୨ଗୋଲରେ ମର୍ହାପାଲି ଦଳ ଗଜବନ୍ଧକୁ ପରାସ୍ତ କରି ଚାମ୍ପିୟନ ହୋଇଛି।

ଶ୍ରେଣୀଗୃହ ନାହିଁ: ୩ ମାସ ହେଲା ପାଠପଢା ବ୍ୟାହତ

ଶ୍ରେଣୀଗୃହ ନାହିଁ: ୩ ମାସ ହେଲା ପାଠପଢା ବ୍ୟାହତ

ଉଲୁଣ୍ଡା, ୧୭ା୯ (ଡି.ଏନ.ଏ.): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ଉଲୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ପଞ୍ଚମହଲା  ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବଡମାଲ ଗଁାର ସରକାରୀ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବେ ନାନା ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟଦେଇ ଗତି କରୁଛି। 

ଜମୁଛି ଦେବଗଡ଼ ଗଣେଶ ମେଳା

ଜମୁଛି ଦେବଗଡ଼ ଗଣେଶ ମେଳା

ଦେବଗଡ଼,୧୭।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଦେବଗଡ଼ ଗଣେଶ ପୂଜା ଉତ୍ସବର ଚତୁର୍ଥ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଝିପିଝିପି ବର୍ଷା ସତ୍ତ୍ୱେ ହଜାର ହଜାର ଭକ୍ତଙ୍କ ସମାଗମ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଅବସରରେ ଦୂରଦୁରାନ୍ତରୁ ଆସିଥିବା ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ପାଇଁ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ଅନ୍ନ ପ୍ରସାଦ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିଲା। ସେହିପରି ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହୋଇଥିଲା। ସ୍ଥାନୀୟ ଗୋପବନ୍ଧୁ ଛକଠାରେ ଅସ୍ଥାୟୀ ସାଂସ୍କୃତିକ ମଣ୍ଡପଠାରେ ସମ୍ବଲପୁରରୁ ଆସିଥିବା ଲୋକପ୍ରିୟ କମେଡିଆନ୍‌ ଯୋଗେଶ ଜୋଜୋ ନାଇଟ୍‌ର ହାସ୍ୟରସାତ୍ମକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଦର୍ଶକ ଉପଭୋଗ କରିଥିଲେ। 

ରେଢ଼ାଖୋଲରେ ନୁଆଁମୁଣ୍ଡା ପୂଜା

ରେଢ଼ାଖୋଲରେ ନୁଆଁମୁଣ୍ଡା ପୂଜା

ରେଢ଼ାଖୋଲ,୧୭।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)
ରେଢ଼ାଖୋଲରେ ରବିବାର ନୂଅଁାମୁଣ୍ଡା ପୂଜା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ରାଜାରାଜୁଡା ଅମଳରୁ  ପ୍ରତିବର୍ଷ ଭାଦ୍ରବ ମାସ ଶୁକ୍ଳପକ୍ଷରେ ଅଗ୍ରପୂଜ୍ୟ ଗଣେଷଙ୍କ ପୂଜା ପରଦିନ ଅର୍ଥାତ୍‌ ରବିବାର ନୂଅଁାମୁଣ୍ଡା ପୂଜା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥାଏ। ପ୍ରଚଳିତ ପ୍ରଥା ଅନୁଯାୟୀ ରେଢ଼ାଖୋଲର ଗ୍ରାମମାନଙ୍କରେ ଥିବା ଗ୍ରାମଦେବୀମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଇ ନୂଆଁଖାଇ ଉତ୍ସବ ପାଳିତ ହୋଇଥାଏ। ରବିବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ମା’ଅନ୍ଧାରବାଉତୀଙ୍କୁ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରାଯାଇଥିଲା। ପରେ ମା’ଙ୍କ ବିଗ୍ରହକୁ ଏକ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ରାଜବାଟୀସ୍ଥିତ ରେଢ଼ାଖୋଲର ଆରାଧ୍ୟ ଦେବତା ପଞ୍ଚଖଣ୍ଡା ମନ୍ଦିରକୁ ଅଣାଯାଇ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରାଯାଇଥିଲା।

କବିତାରେ ବାଜାପେୟୀଙ୍କ ସ୍ମୃତିଚାରଣ

କବିତାରେ ବାଜାପେୟୀଙ୍କ ସ୍ମୃତିଚାରଣ

ସମ୍ବଲପୁର/ ରେଢ଼ାଖୋଲ, ୧୭।୯ (ବ୍ୟୁରୋ/ ଡି.ଏନ.ଏ.)
ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ଅଟଳବିହାରୀ ବାଜପେୟୀ ସ୍ମୃତି କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ରବିବାର ରାତିରେ କାବ୍ୟାଞ୍ଜଳୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଲାୟନ୍ସ କ୍ଲବ ସଭାଗୃହରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ସହରରୁ ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରୁ କବିମାନେ ଯୋଗଦେଇ ବାଜପେୟୀଙ୍କ କବିତା ଗୁଡିକୁ ଆବୃତ୍ତି କରି ସ୍ମୃତିଚାରଣ କରିଛନ୍ତି । ସ୍ବରାଜ ଦାଶ ଓ ସୁବୋଧ ସାହୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସଂଯୋଜନା କରିଥିଲେ । କବୟିତ୍ରୀ ବିଷ୍ଣୁପ୍ରିୟା ଭୋଇ, ପଦ୍ମିନୀ ବେହେରା, ସୁରଭ ପୁରୋହିତ, ଅଶୋକ ଜଲାନ, ସଙ୍ଗୀତା ଗୌନ୍ତିଆ, ଡ. ପ୍ରଦୀପ ପଣ୍ଡା, ଅରବିନ୍ଦ ନାୟକ, ସୂର୍ଯ୍ୟ ପାଣିଗ୍ରାହୀ, ମୁନମୁନ ସୌଦାଗର, ସୁପ୍ରିୟା ପାଣିଗ୍ରାହୀ, ଗୋବିନ୍ଦ ଅଗ୍ରୱାଲ, ରୁକ୍ମଣୀ ମହାରଣା ପ୍ରମୁଖ କବିତା ପାଠ କରିଥିଲେ ।

ଦୁବାଇରେ ନୂଆଁଖାଇ ଭେଟଘାଟ

ଦୁବାଇରେ ନୂଆଁଖାଇ ଭେଟଘାଟ

ସମ୍ବଲପୁର,୧୭।୯(ବ୍ୟୁରୋ)
ୟୁନାଇଟେଡ଼ ଆରବ ଏମିରେଟସ୍‌ର ଦୁବାଇସ୍ଥିତ ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ କନ୍‌ସୁଲେଟ ସଭାଗୃହରେ ୫ମ ନୂଆଁଖାଇ ଭେଟଘାଟ ଧୂମଧାମରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏଥିରେ ୬୦୦ରୁ ଊଦ୍ଧର୍‌ବ ଦର୍ଶକଙ୍କ ସମାଗମ ହୋଇଥିଲା । ଓଡ଼ିଶାବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୬୦ଜଣ ଓ  ସମ୍ବଲପୁରରୁ ଯାଇଥିବା ୧୩ଜଣିଆ ଏକ କଳାକାର ଦଳ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପରିବେଷଣ କରିଥିଲେ ।  ସମ୍ବଲପୁର ନଟରାଜ ଡ୍ୟାନ୍ସ ଗ୍ରୁପର ୧୩ଜଣିଆ କଳାକାର ଦଳ ଏହି ଅବସରରେ ବିବିଧ ପାରମ୍ପରିକ ସମ୍ବଲପୁରୀ ନୃତ୍ୟ ପରିବେଷଣ କରିଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ କନ୍‌ସୁଲ କଲଚରାଲ ପ୍ରେମଚାନ୍ଦ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ। ଏଭଳି ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଲୋକଙ୍କୁ ନିଜ ମାଟି ଓ ପରମ୍ପରା ସହିତ ଯୋଡ଼ି ରଖିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ। ପ୍ରତିବର୍ଷ ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ କନ୍‌ସୁଲେଟ ଏହି ପର୍ବକୁ ଚାହିଁ ରହିଥାଏ। କାରଣ ଏଥିରେ ଆକର୍ଷଣ ରହିଛି ବୋଲି ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି କହିଥିଲେ।

 ରୋଟାରୀ କ୍ଲବ୍‌ରେ ବକ୍ତୃତା ପ୍ରତିଯୋଗିତା

ରୋଟାରୀ କ୍ଲବ୍‌ରେ ବକ୍ତୃତା ପ୍ରତିଯୋଗିତା

ସମ୍ବଲପୁର,୧୭।୯(ବ୍ୟୁରୋ) 
ସମ୍ବଲପୁର ରୋଟାରୀ କ୍ଲବ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ରବିବାର ବକ୍ତୃତା ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସେଣ୍ଟଜୋଶେଫ୍‌ କନଭେଣ୍ଟ ସ୍କୁଲର ସିଦ୍ଧିସଂସ୍କୃତି ସାହୁ ପ୍ରଥମ, ଇସାନି ତ୍ରିପାଠୀ ଦ୍ୱିତୀୟ ଏବଂ ଉଜମା ଇଲାମି ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛନ୍ତି। ୭ ସ୍କୁଲର ୧୪ ପ୍ରତିଯୋଗୀ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ।

ସିଦ୍ଧିବିନାୟକ କମିଟିର ରକ୍ତଦାନ ଶିବିର

ସିଦ୍ଧିବିନାୟକ କମିଟିର ରକ୍ତଦାନ ଶିବିର

ସମ୍ବଲପୁର,୧୭।୯(ବ୍ୟୁରୋ) 
ଅଇଁଠାପାଲି ତଳିଛକ ସିଦ୍ଧି ବିନାୟକ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ରକ୍ତଦାନ ଶିବିର ରବିବାର ସମ୍ବଲପୁର ପ୍ରେସ କ୍ଲବ୍‌ ଭବନଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସମ୍ବଲପୁର ବିଧାୟିକା ରାସେଶ୍ୱରୀ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ୫୩ ୟୁନିଟ ରକ୍ତ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଛି।

ଭୟଙ୍କର ବିସ୍ଫୋରଣ : ୨୦ ଘରର ଛାତ ଭାଙ୍ଗିଲା, ଜଣେ ମୃତ

ଭୟଙ୍କର ବିସ୍ଫୋରଣ : ୨୦ ଘରର ଛାତ ଭାଙ୍ଗିଲା, ଜଣେ ମୃତ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୧୭।୯
ସବୁଦିନ ଭଳି ସୋମବାର ସକାଳୁ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ହୋଇଉଠିଥିଲା ରାଉରକେଲା ଇସ୍ପାତ୍‌ ସହର। ମାହୋଲ ବି ଠିକ୍‌ଠାକ୍‌ ଥିଲା। ଅପରାହ୍ନ ୧୨ଟା ୪୫ରେ ଏକ ଭୟଙ୍କର ବିସ୍ଫୋରଣରେ ସହର ଦୋହଲି ଉଠିଥିଲା। ମଧୁସୂଦନପାଲ୍ଲୀ ତେଲୁଗୁପଡ଼ା ଅଞ୍ଚଳକୁ ପୋଲିସ ଓ ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସୁଅ ଛୁଟିଲା। ଏକାଧିକ ଅଗ୍ନିଶମ ଗାଡ଼ିର ସାଇରନ ଶବ୍ଦ ଅଶୁଭ ସଙ୍କେତ ଦେଇଥିଲା। ସତକୁ ସତ ବଡ଼ ବିପତ୍ତି ଘଟିଗଲା। ବିସ୍ଫୋରଣର ତୀବ୍ରତାରେ ୨୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ ଘରର ଛାତ ଭାଙ୍ଗିଥିବା ସହରବାସୀଙ୍କୁ ସ୍ତବ୍ଧ କରିଥିଲା। ଏଥିରେ ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ଜଣେ ମହିଳା ମୃତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଆଇଜିଏଚ୍‌ରେ ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ୭ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ ଆହତ ମଧ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି।

ସ୍ବଚ୍ଛତା ପକ୍ଷ ଉଦ୍‌ଯାପିତ : ୪୦ ଛାତ୍ରୀ ପୁରସ୍କୃତ

ସ୍ବଚ୍ଛତା ପକ୍ଷ ଉଦ୍‌ଯାପିତ : ୪୦ ଛାତ୍ରୀ ପୁରସ୍କୃତ

ଭଟଲି,୧୭।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)
ବରଗଡ଼ ଜିଲା ଭଟଲି ଶାନ୍ତି ସରକାରୀ ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୧ ତାରିଖରୁ ପାଳିତ ହୋଇଆସୁଥିବା ସ୍ବଚ୍ଛତା ପକ୍ଷ ସୋମବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଛି। ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଇନ୍ଦିରା ଖମାରୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଉତ୍ସବ ହୋଇଥିଲା। ଭଟଲି କେନ୍ଦ୍ର ସଂଯୋଜକ  ଜୟଦ୍ରଥ ପ୍ରଧାନ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ। 

୫୯୭ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ୯ ଶିକ୍ଷକ : ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଫେରାଦ୍‌

୫୯୭ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ୯ ଶିକ୍ଷକ : ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଫେରାଦ୍‌

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୭।୯-
ବରଗଡ଼ ଜିଲା ଭେଡ଼େନ ବ୍ଲକ ରେମଣ୍ଡା ସରକାରୀ ହାଇସ୍କୁଲରେ ଶିକ୍ଷକ ସମସ୍ୟା ଲାଗି ରହିଛି। ଏଠାରେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ଅନୁପାତରେ ଶିକ୍ଷକ ନାହାନ୍ତି। ଶିକ୍ଷାଦାନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହେଉଛି। ଏ ନେଇ ସୋମବାର ସ୍କୁଲ ପରିଚାଳନା କମିଟି(ଏସଏମସି) ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଫେରାଦ ହୋଇଛନ୍ତି। ଜିଲାପାଳ ଇନ୍ଦ୍ରମଣି ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାପାଳ ତପିରାମ ମାଝିଙ୍କୁ ଏକ ସ୍ମାରକପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି ।

ବିଶ୍ୱକର୍ମା ପୂଜାରେ ସହର ଉତ୍ସବମୁଖର

ବିଶ୍ୱକର୍ମା ପୂଜାରେ ସହର ଉତ୍ସବମୁଖର

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୭।୯-
ବିଶ୍ୱକର୍ମା ପୂଜାରେ ବରଗଡ଼ ସହର ମୁଖରିତ ହୋଇଛି। ସହରର ଗାନ୍ଧି ଛକ, ଥାନା ଛକ, ସୁପରମାର୍କେଟ, ସରକାରୀ ଓ ଘରୋଇ ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ, ଜିଲାପାଳ ଅଫିସ ଆଦି ସ୍ଥାନରେ ଲାଗିଥିବା ଆକର୍ଷଣୀୟ ତୋରଣ ପୂଜାକୁ ସରଗରମ କରି ତୋଳିଛି।

କୋର୍ଟ ପରିସରରୁ ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ମାଓବାଦୀ ମନୋଜ ଫେରାର୍‌

କୋର୍ଟ ପରିସରରୁ ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ମାଓବାଦୀ ମନୋଜ ଫେରାର୍‌

ନୂଆପଡ଼ା ଅଫିସ,୧୭।୯
୬ ମାସ ତଳେ ନୂଆପଡ଼ା ପୋଲିସ ହାତରେ ଧରାପଡ଼ି ଗିରଫ ହୋଇଥିବା ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ମାଓବାଦୀ ମନୋଜ ମାଡ଼କାମୀ କୋର୍ଟ ପରିସରରୁ ଚମ୍ପଟ ମାରିଛନ୍ତି। ସୋମବାର ଅପରାହ୍ନ ୨ଟା ବେଳେ ତାଙ୍କୁ ଏସଡିଜିଏମ୍‌ କୋର୍ଟରେ ହାଜର କରାଯାଇଥିଲା। ତାଙ୍କ ନାମରେ ବିଚାରାଧୀନ ଥିବା ଆପରାଧିକ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ହୋଇଥିଲା

ତେଜିଲା ମଦ ବିରୋଧୀ ଆନ୍ଦୋଳନ : ୪ଏସଏଚଜି ନେତୃତ୍ୱରେ ମହିଳା ଥାନାର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ

ତେଜିଲା ମଦ ବିରୋଧୀ ଆନ୍ଦୋଳନ : ୪ଏସଏଚଜି ନେତୃତ୍ୱରେ ମହିଳା ଥାନାର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ

ମୁରିବାହାଲ, ୧୭।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)
ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ମୁରିବାହାଲ ବ୍ଲକ ଗଁରେଇ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଫଟାମୁଣ୍ଡା ଗ୍ରାମରେ ତେଜିଛି ମଦ ବିରୋଧୀ ଆନ୍ଦୋଳନ। ରବିବାର ଗଁାର ଶହ ଶହ ମହିଳା ମୁରିବାହାଲ ଥାନାର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇ ସେମାନଙ୍କ ମଦ ବିରୋଧୀ ସ୍ବରକୁ ଜୋରଦାର କରିଛନ୍ତି। ଗଁାରେ କୁଚିଆ ମଦ ବିକ୍ରିକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ଥାନା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଦାବି ପ୍ରତି କର୍ଣ୍ଣପାତ କରା ନ ଗଲେ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଅଧିକ ତୀବ୍ର କରାଯିବ ବୋଲି  ଚେତାବନୀ ମଧ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି। 

ଗଣେଶ ମୂର୍ତ୍ତି ଭଷାଣୀକୁ ନେଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ : ସବର୍ଣ୍ଣ- ଅସବର୍ଣ୍ଣ ମୁହାଁମୁହିଁ , ୬ ଆହତ

ଗଣେଶ ମୂର୍ତ୍ତି ଭଷାଣୀକୁ ନେଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ : ସବର୍ଣ୍ଣ- ଅସବର୍ଣ୍ଣ ମୁହାଁମୁହିଁ , ୬ ଆହତ

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୧୭।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)
ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁର ଥାନା ଅଧୀନ ଜଟିଆପାଲି  ଗ୍ରାମରେ ଗଣେଶ ମୂର୍ତ୍ତି ଭସାଣୀକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ ଘଟିଛି । ଏହାକୁ ନେଇ ଉଭୟ ଗୋଷ୍ଠୀ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଠେଲାପଥର ମାଡରେ ୮ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ପୋଲିସ ପୃଥକ ୨ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ କରି ତଦନ୍ତ ଚଳାଇଛି। ତେବେ ସବର୍ଣ୍ଣ ଓ ଅସବର୍ଣ୍ଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଉକ୍ତ ଗଣ୍ଡଗୋଳ ଘଟିଥିବାରୁ ଗାଁରେ ଉତ୍ତେଜନା ଲାଗି ରହିଛି । ଆଇନଶୃଙ୍ଖଳା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପୋଲିସ ମୁତୟନ କରାଯାଇଛି ।

ରୋଗୀଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କୁ କମ୍ପାଉଣ୍ଡରଙ୍କ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର ଅଭିଯୋଗ

ରୋଗୀଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କୁ କମ୍ପାଉଣ୍ଡରଙ୍କ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର ଅଭିଯୋଗ

ନାକଟିଦେଉଳ,୧୭।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.) 
ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ମାଓବାଦୀ ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳ ନାକଟିଦେଉଳ ବ୍ଲକ ଗିରିଶ୍ଚନ୍ଦ୍ରପୁର ପ୍ରାଥମିକ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଶନିବାର ରୋଗୀଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟମାନଙ୍କୁ କମ୍ପାଉଣ୍ଡର ଟଙ୍କା ମାଗିବାକୁ ଯାଇ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର କରିବା ସହ ଧମକ ଦେଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏହାକୁ ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। କିସିଣ୍ଡା ଥାନାରେ ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି। ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦତ୍ତ ମାଗଣା ଔଷଧ ଓ ସାଲାଇନ ରୋଗୀଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ଦିଆ ନ ଯାଇ ଆତ୍ମସାତ୍‌ କରାଯାଉଥିବା ଅଞ୍ଚଳବାସୀ କହିଛନ୍ତି। ବିଭାଗୀୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ତୁରନ୍ତ ଏଥିପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ବିହିତ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ଦାବି ଜଣାଇଛନ୍ତି। 

ଗଣେଶ ମୂର୍ତ୍ତି ବିସର୍ଜନ ହେଲା କାଳ : ପୋଖରୀ ପାଣିରେ ବୁଡ଼ି ଛାତ୍ର ମୃତ

ଗଣେଶ ମୂର୍ତ୍ତି ବିସର୍ଜନ ହେଲା କାଳ : ପୋଖରୀ ପାଣିରେ ବୁଡ଼ି ଛାତ୍ର ମୃତ

ବାରକୋଟ,୧୭।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)
ଦେବଗଡ଼ ଜିଲା ବାରକୋଟ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଜଣେ ଛାତ୍ର ପୋଖରୀ ପାଣିରେ ବୁଡ଼ି ମୃତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଗଣେଶ ମୂର୍ତ୍ତି ବିସର୍ଜନ ସମୟରେ ଏହି ଦୁଃଖଦ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ମୃତ ଛାତ୍ରଜଣକ ହେଲେ ଝାରବାହାଳ ଗ୍ରାମର ଘନଶ୍ୟାମ ସାହୁ (୧୨)। ଗ୍ରାମସ୍ଥିତ ବମ୍ପରଡା ଶିଶୁ ମନ୍ଦିରରେ ସପ୍ତମ ଶ୍ରେଣୀରେ ସେ ପାଠ ପଢ଼ୁଥିଲେ। 

ମହୁମାଛି ଆକ୍ରମଣରେ ଯୁବକ ଗୁରୁତର

ମହୁମାଛି ଆକ୍ରମଣରେ ଯୁବକ ଗୁରୁତର

ନୂଆପଡ଼ା ଅଫିସ,୧୭।୯
ନୂଆପଡ଼ା ସଦର ଥାନା ଟାନୱାଟ ଗାଁର ଟୁନୁ ଶବର(୪୫) ମହୁମାଛି ଆକ୍ରମଣରେ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ନୂଆପଡ଼ା ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ତାଙ୍କୁ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି। ଖିର ନେବାରୁ ଜଣାଯାଏ, ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୦ଟାବେଳେ ଟୁନୁ ଗାଈ ଗୋରୁଙ୍କୁ ଧରି ସ୍ଥାନୀୟ ଜଙ୍ଗଲ ତଳି ଅଞ୍ଚଳକୁ ଯାଇଥିଲେ।

ବଜ୍ରପାତରେ ଛେଳି ଚରାଳି ଗୁରୁତର

ବଜ୍ରପାତରେ ଛେଳି ଚରାଳି ଗୁରୁତର

ଲୋଇସିଂହା,୧୭।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)
ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଲୋଇସିଂହା ଥାନା ଲୁଚକିବାହଲ ଗ୍ରାମର ଜଣେ ଛେଳି ଚରାଳି ବଜ୍ରପାତରେ ଗୁରତର ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ହେଲ ଭୋଜରାଜ ଥପ୍ପା(୧୮)। ତାଙ୍କୁ ବଲାଙ୍ଗୀର ଭୀମଭୋଇ ମେଡିକାଲ କଲେଜରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି। ସ୍ବର୍ଗତ ବନ ଥପ୍ପାଙ୍କ ପୁଅ ଭୋଜରାଜ ସବୁଦିନ ଭଳି ରବିବାର ଅପରାହ୍ନରେ କେତେକ ପଡ଼ୋଶୀଙ୍କ ଛେଳି ଚରାଇବାକୁ ଯାଇଥିଲେ।

ସାହିତ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରତିଫଳିତ ହୁଏ ସମାଜର ଐତିହ୍ୟ

ସାହିତ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରତିଫଳିତ ହୁଏ ସମାଜର ଐତିହ୍ୟ

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୧୭ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ):ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁର ଉପଖଣ୍ଡର ଅଗ୍ରଣୀ ସାହିତ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ସପ୍ତଦୀପା ସାହିତ୍ୟ ସଂସଦର ୯୬ତମ ଭ୍ରାମ୍ୟମାଣ ଆସର ରବିବାର ସ୍ଥାନୀୟ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଅନୁଷ୍ଠାନର ସଭାପତି ଦ୍ୱିତୀକୃଷ୍ଣ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ପୌରୋହିତ୍ୟରେ ଆୟୋଜିତ ସମାରୋହର ପ୍ରଥମ ସୋପାନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ସାହିତ୍ୟ ସଭା। ଏଥିରେ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଶିକ୍ଷକ ସନ୍ୟାସୀ ଶତପଥୀ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଏବଂ ଶିକ୍ଷାବିତ୍‌  ପ୍ରଦୀପ୍ତ ପୁରୋହିତ ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥିଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ସମାଜର ଐତିହ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ସାହିତ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରତିଫଳିତ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ଅତିଥିମାନେ ମତପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ।

ମାନବିକତାର ଉଦାହରଣ ସାଜିଲେ ଯୁବକ

ମାନବିକତାର ଉଦାହରଣ ସାଜିଲେ ଯୁବକ

ସିଂଘିଯୁବା,୧୭ା୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.):ଅଭାବ, ଅନାଟନ ସତ୍ତ୍ୱେ ଉଦାରବାଦୀ ଚିନ୍ତାଧାରା। ଲୋଭ, ମୋହ, ମାୟାରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱରେ ରହି ମଣିଷପଣିଆ ଜାହିର୍‌ କରିବାର ମାନସିକତା। ଏହା ହିଁ ବାସ୍ତବରେ ମାନବିକତା। ଯାହାର ଜ୍ୱଳନ୍ତ ଉଦାହରଣ ହୋଇଛନ୍ତି ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବିନିକା ବ୍ଲକ ବାଙ୍କିଘିର୍ଡି ଆଦିବାସୀପଡ଼ାର କୈଳାସ ଭୁଏ(୨୭)। ଗୋପାଳନ ଓ ଧାନଚାଷ କରି ପରିବାର ପରିପୋଷଣ କରୁଥିବା ଭୁଏ ପାଇଥିଲେ ଏକ ମନିପର୍ସ।  ଯେଉଁଥିରେ ଥିଲା ୨ଟି ଏଟିଏମ୍‌ କାର୍ଡ ଆଉ ୧୭ହଜାର ଟଙ୍କା। ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥା ସ୍ବଚ୍ଛଳ ନ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ମନିପର୍ସରେ ଥିବା ଉକ୍ତ ଟଙ୍କା ତାଙ୍କ ମାନବିକତାକୁ ଦୁର୍ବଳ କରିପାରି ନଥିଲା। ଠିକଣା ଜାଗାରେ ଉକ୍ତ ମନିପର୍ସ ପହଞ୍ଚାଇବାକୁ  ତାଙ୍କ ମନ ବ୍ୟାକୁଳ ହୋଇଉଠିଥିଲା। ଶେଷରେ ସେ ଏହି ମହତ୍‌ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସଫଳ ମଧ୍ୟ ହେଲେ।

ଖୋର୍ଦ୍ଧା-ବଲାଙ୍ଗୀର ରେଳପଥ: ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣରେ ବିଳମ୍ବ

ଖୋର୍ଦ୍ଧା-ବଲାଙ୍ଗୀର ରେଳପଥ: ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣରେ ବିଳମ୍ବ

ସୋନପୁର,୧୭।୯(ନି.ପ୍ର.):ଖୋର୍ଦ୍ଧା-ବଲାଙ୍ଗୀର ରେଳପଥ ଓଡିଶାର ସବୁଠୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଓ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ରେଳପଥ। ପୂର୍ବ ଓଡିଶା ଓ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାକୁ ସଂଯୋଗ କରିବା ତଥା ଆଞ୍ଚଳିକ ବୈଷମ୍ୟ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଏକ ମାଇଲ ଖୁଣ୍ଟ ଭାବେ କାମ କରିବ। ଏହି ବହୁ ପ୍ରତିକ୍ଷିତ ପ୍ରକଳ୍ପର ପରିକଳ୍ପନା ସ୍ବାଧୀନତାର ବହୁ ପୂର୍ବରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ୧୯୮୧ରୁ ପ୍ରଥମେ ସର୍ଭେ କରାଯାଇ ପ୍ରତି ମାଇଲ ପିଛା ୧ଲକ୍ଷ ୧୯ ହଜାର ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ ଅଟକଳ କରା ଯାଇଥିଲା। ୧୯୪୫ରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସର୍ଭେ ହୋଇଥିଲା। ୧୯୯୪ରେ ପ୍ରକଳ୍ପଟି ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ଲାଭ କରିଥିଲା। ୨୦୦୭ରୁ ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲେ ହେଁ କେନ୍ଦ୍ରରେ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ କ୍ଷମତାସୀନ ସରକାର ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ଅଣଦେଖା କରି ଆସିଥିଲେ। ଏବେ ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ସମୟରେ ରେଳ ବଜେଟ୍‌ରେ ଏହି ରେଳପଥ ପାଇଁ ଭଲ ବ୍ୟୟବରାଦ ହେଉଛି । ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ନୟାଗଡ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାମ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଛି। ସେହିପରି ବଲାଙ୍ଗୀର ପଟୁ କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଭଇଁଷାପାଲି ପହଞ୍ଚତ୍ଲାଣି। ଉଭୟ ପଟୁ କାମ କରି ୨୦୨୧ଜୁନ୍‌ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପ କାମ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରାଯିବ ବୋଲି ରେଳ ବିଭାଗ ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏମଓୟୁ ସ୍ବାକ୍ଷର କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣରେ ବିଳମ୍ବ ଯୋଗୁଁ ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ର ପୁଣି ବିଳମ୍ବ ହେବା ନେଇ ସମ୍ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। 

ମାଧିଆପାଲି-ସଦାଇପାଲି ରାସ୍ତାର ଶିଳାନ୍ୟାସ

ମାଧିଆପାଲି-ସଦାଇପାଲି ରାସ୍ତାର ଶିଳାନ୍ୟାସ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ,୧୭ା୯:ବଲାଙ୍ଗୀର ସହର ଉପକଣ୍ଠସ୍ଥ ମାଧିଆପାଲି ଗ୍ରାମର ୨୬ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥରୁ ସଦାଇପାଲିକୁ ଯାଇଥିବା ରାସ୍ତାର ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ବିଧାୟକ ତଥା ବିରୋଧୀଦଳ ନେତା ନରସିଂହ ମିଶ୍ର ସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି। ବହୁ ଦିନରୁ ଅପନ୍ତରିଆ ହୋଇ ପଡିରହିଥିଲେ ା ଦୀର୍ଘଦିନରୁ ଏହି ରାସ୍ତା କରାଯିବା ସକାଶେ ଦାବି ହୋଇ ଆସୁଥିଲା ା ଏ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ୧ କୋଟି ୫୫ ଲକ୍ଷ ୯୭ ହଜାର ଟଙ୍କାର ବ୍ୟୟ ଅଟକଳ ମଞ୍ଜୁର ହୋଇଛି ା ଏଥିରେ ମାଧିଆପାଲି ଗ୍ରାମବାସୀ ତଥା ଆଖପାଖ ଗାଁର ଲୋକେ ଗମନାଗମନକୁ ନେଇ ଲାଭବାନ ହୋଇପାରିବେ ା ଆଜି ସେହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ  ବିଧାୟକ ମିଶ୍ର ସ୍ଥାନୀୟ ମାଧିଆପାଲି ଠାରେ ଏହି ରାସ୍ତାର ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି ା ଅନୁଷ୍ଠିତ ସଭାରେ ଆଜିର ଏହି ସଫଳତାର ଶ୍ରେୟ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ପାଖକୁ ଯିବ ବୋଲି ମିଶ୍ର  କହିଥିଲେ ା

କୋଶଲୀ ଭାଷା, ସଂସ୍କୃତିର ପ୍ରହରୀ ହୁଅ

କୋଶଲୀ ଭାଷା, ସଂସ୍କୃତିର ପ୍ରହରୀ ହୁଅ

ବଲାଙ୍ଗିର ଅଫିସ, ୧୭ା୯:ବଲାଙ୍ଗୀର ଟାଉନ୍‌ ହଲଠାରେ ପର୍‌ବାସୀ କୁଟୁମ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ରବିବାର ନୂଆଖାଇ ଭେଟଘାଟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ପ୍ରଥମେ ପାଟଣେଶ୍ୱରୀ ଓ ସମଲେଶ୍ୱରୀ ମନ୍ଦିରରେ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା ପରେ ଏକ ସାଂସ୍କୃତିକ ସଚେତନତା ରାଲିରେ ସହର ପରିକ୍ରମା କରାଯାଇ ଟାଉନ୍‌ ହଲକୁ ଆସିଥିଲେ ା ସେଠାରେ ପରବାସୀ କୁଟୁମ୍‌ର ସଭାପତି କପିଳେଶ୍ୱର ଖମାରୀଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସଭାରେ କୋଶଲୀ ଲୋକକବି ରତ୍ନ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ହଳଧର ନାଗ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି, ଅରବିନ୍ଦ ଦାସ ମୁଖ୍ୟବକ୍ତା ଭାବେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ ା ସଭାକାର୍ଯ୍ୟକୁ ସୁଶାନ୍ତ ମିଶ୍ର ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ ା ସଭାରେ ଉପସ୍ଥିତ କଳାକାର, କଳାପ୍ରେମୀ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ନାଗ କୋଶଲୀ ଭାଷା ଓ ସଂସ୍କୃତିର ସୁରକ୍ଷା ଦିଗରେ ଜଣେ ଜାଗ୍ରତ ପ୍ରହରୀ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଉଦ୍‌ବୋଧନ ଦେଇଥିଲେ ା ନୂଆଁଖାଇ ତିହାର କୋଶଲାଞ୍ଚଳର ସାଂସ୍କୃତିକ, ଭାବଗତ ଐକ୍ୟତା ଏବଂ ସ୍ବତନ୍ତ୍ରତାକୁ ପ୍ରଚାରିତ କରୁଛି ବୋଲି କହିଥିଲେ ା