ସମ୍ବଲପୁର

ସହକାରୀ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅଫିସରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଚଢ଼ାଉ

ସହକାରୀ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅଫିସରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଚଢ଼ାଉ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ/ପଦ୍ମପୁର,୧୯ା୬ (ଡି.ଏନ୍‌,ଏ.): ବରଗଡ଼ ଜିଲା ପଦ୍ମପୁର ଗ୍ରାମର ଜଳ ଯୋଗାଣ ଓ ପରିମଳ ସଂସ୍ଥା (ଆର୍‌ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏସ୍‌ଏସ୍‌) ସହକାରୀ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ ସରୋଜ କୁମାର ରଥଙ୍କ ଅଫିସ ଏବଂ ସରକାରୀ ବାସଭବନରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଭିଜିଲାନ୍ସ ପକ୍ଷରୁ ଚଢାଉ ଚାଲିଛି।

ଜେସିବି ଧକ୍କାରେ ୩ ମୃତ, ଠିକାଦାର କ୍ୟାମ୍ପ ଜାଳିଦେଲେ ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ଲୋକେ

ଜେସିବି ଧକ୍କାରେ ୩ ମୃତ, ଠିକାଦାର କ୍ୟାମ୍ପ ଜାଳିଦେଲେ ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ଲୋକେ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ, ୧୯ା୬: ବରଗଡ଼ ଜିଲା ସୋହେଲା-ପଦ୍ମପୁର ରାସ୍ତାର ମେଲଛାମୁଣ୍ଡା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ପେଟୁପାଲିସ୍ଥିତ ଠିକାଦାର କ୍ୟାମ୍ପ ନିକଟରେ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳେ ଏକ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି।

ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ରୁ ୪୫ଲକ୍ଷ ଲୁଟ୍‌

ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ରୁ ୪୫ଲକ୍ଷ ଲୁଟ୍‌

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ୍‌,୧୯।୬: ରାଉରକେଲା ସହରର ମଧୁସୂଦନ ମାର୍ଗରେ ଥିବା ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ ଓଭର୍‌ସିଜ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ୪୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲୁଟ୍‌ ହୋଇଛି। ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୦ଟାରେ ୮ରୁ ୯ ଲୁଟେରା ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ରେ ପଶି କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ପିସ୍ତଲ ଦେଖାଇ ଭୟଭୀତ କରାଇବା ସହ ଟଙ୍କା ଲୁଟିନେଇଥିଲେ।

୧୨ ଜାଷୀଙ୍କ ଜମି ଛତିଶଗଡ଼ ରାଜସ୍ବ ବିଭାଗ ଛଡ଼ାଇ ନେବା ଘଟଣା

୧୨ ଜାଷୀଙ୍କ ଜମି ଛତିଶଗଡ଼ ରାଜସ୍ବ ବିଭାଗ ଛଡ଼ାଇ ନେବା ଘଟଣା

ନୂଆପଡା ଅଫିସ/ସିନାପାଲି,୧୮।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ନୂଆପଡା ଜିଲା ସିନାପାଲି ତହସିଲ ଅନ୍ତର୍ଗତ ନୂଆମାଲପଡା ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ ସୀମାରେ ଥିବା ଚାଷୀଙ୍କ ପଟ୍ଟାଭୁକ୍ତ ଜମିକୁ ଛତିଶଗଡ଼ ରାଜସ୍ବ ବିଭାଗ ଜବରଦଖଲ କରିଛି । ସେହି ଜମିକୁ ଛତିଶଗଡ଼ର ଭୂମିହୀନ ଚାଷୀଙ୍କୁ ବାଣ୍ଟି ଦିଆଯାଇଛି। ଛତିଶଗଡ଼ ଚାଷୀମାନେ ଠେଙ୍ଗା ବାଡି ଧରି ପାଇଥିବା ଜମିକୁ ଜଗି ବସିଛନ୍ତି ।

ଓଡ଼ିଶାର କଳାହାଣ୍ଡିରୁ ହିଁ କଂଗ୍ରେସ ବିଜୟ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିବ

ଓଡ଼ିଶାର କଳାହାଣ୍ଡିରୁ ହିଁ କଂଗ୍ରେସ ବିଜୟ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିବ

ଭବାନୀପାଟଣା,୧୮।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ ଓ ନେତାଙ୍କ ଏହି ଉତ୍ସାହ ଓ ମନବଳ ସୁଦୃଢ ରହିଲେ ୨୦୧୯ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ କଂଗ୍ରେସ କଳାହାଣ୍ଡିରୁ ହିଁ ବିଜୟ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିବ ।

ବସ୍ତି ବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ସ୍ଥାୟୀ ପଟ୍ଟା ପ୍ରଦାନ ଦାବି  ଶୋଭାଯାତ୍ରା, ଗଣବିକ୍ଷୋଭ

ବସ୍ତି ବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ସ୍ଥାୟୀ ପଟ୍ଟା ପ୍ରଦାନ ଦାବି ଶୋଭାଯାତ୍ରା, ଗଣବିକ୍ଷୋଭ

ଜୁନାଗଡ,୧୮।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଜୁନାଗଡ ସହରର ବସ୍ତିବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ସ୍ଥାୟୀ ପଟ୍ଟା ପ୍ରଦାନ ଦାବିରେ ସୋମବାର ମା’ ମାଟି ମମତା ସଙ୍ଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ଶୋଭାଯାତ୍ରା, ଗଣବିକ୍ଷୋଭ କରାଯାଇଛି।

ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣା:ଅଭିଯୁକ୍ତ ବାପପୁଅ ଗିରଫ

ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣା:ଅଭିଯୁକ୍ତ ବାପପୁଅ ଗିରଫ

ଲୋଇସିଂହା,୧୮।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.) ଜମିବାଡି ବିବାଦକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଲୋଇସିଂହା ଥାନା ତଥା ଖଲିଆପାଲି ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରାମସିଆ ଗ୍ରାମର ଦୁଇ ପରିବାର ମଧ୍ୟରେ ରବିବାର ଗଣ୍ଡଗୋଳ ହୋଥିଲା ା ପ୍ରତିପକ୍ଷଙ୍କ ଟାଙ୍ଗିଆ ଆକ୍ରମଣରେ ଗୋଟିଏ ପରବାରର ୪ଜଣ ଗୁରୁତର ହୋଇଥିଲେ ା

ପାଗ ଅନୁକୂଳ, ବିହନ ନାହିଁ

ପାଗ ଅନୁକୂଳ, ବିହନ ନାହିଁ

ଲୋଇସିଂହା,୧୮।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.) ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଲୋଇସିଂହା ବ୍ଲକର ଚାଷୀ ଏବେ ବିହନ ଅଭାବଜନିତ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି। ପ୍ୟାକ୍ସ କିମ୍ବା ଡିଲରମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଆବଶ୍ୟକ ବିହନ ନ ଥିବାରୁ ଚଳିତ ଖରିଫ ଧାନ ଫସଲ କିପରି କରିବେ ଚିନ୍ତାରେ ପଡି ଯାଇଛନ୍ତି।

ଦିନଦ୍ୱିପ୍ରହରରେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର

ଦିନଦ୍ୱିପ୍ରହରରେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର

ବୌଦ୍ଧ,୧୮।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.) ବୌଦ୍ଧ ସହରର ବାପୁଜୀନଗରରେ ଦିନଦ୍ୱିପ୍ରହରରେ ଜଣେ ୧୫ବର୍ଷୀୟ ଦଳିତ ନାବାଳିକା ବଳାତ୍କାରର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି। ଗଁ। ଦୋକାନରୁ ସଉଦା ନେଇ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କୁ ରାସ୍ତାରୁ ଉଠାଇ ନେଇ ଏକ ପରିତ୍ୟକ୍ତ ଘରେ ହାତଗୋଡ଼ ବାନ୍ଧି ବଳାତ୍କାର କରାଯାଇଥିବା ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି।

ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହେଉନି, ହଜିଯାଉଛି ଜଳାଶୟ

ପଦ୍ମପୁର, ୧୮।୬ (ଡି.ଏନ.ଏ) ବରଗଡ଼ ଜିଲା ପଦ୍ମପୁର ବିଜ୍ଞାପିତ ଅଞ୍ଚଳ ପରିଷଦ (ଏନଏସି) ଅଞ୍ଚଳରେ ୧୦ଟିରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ପୋଖରୀ ଥିବାବେଳେ ଏବେ ଜଳାଶୟ ଗୁଡିକର ଅବସ୍ଥା ଶୋଚନୀୟ ହୋଇପଡିଛି । କେଉଁଠାରେ ପୋଖରୀ ପୋତି ହୋଇଗଲାଣି ତ ଆଉ କେଉଁଠି ଜବରଦଖଲ। ପଦ୍ମପୁର କ୍ଷୁଦ୍ର ଜଳସେଚନ ବିଭାଗ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଲାଗି ରହିଥିବା ଦାନୀବନ୍ଧ ଏକଦା ସହରବାସୀଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ଜଳାଶୟ ଥିଲା। ମାତ୍ର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଅଭାବରୁ ଏହି ପୋଖରୀ ସତ୍ତା ହରାଇଥିବା ବେଳେ ଦାନୀବନ୍ଧକୁ ଲାଗି ରହିଥିବା ଏକ ବନ୍ଧ ଏବେ ଜବରଦଖଲକାରୀଙ୍କ କବ୍‌ଜାରେ ରହିଛି ।

ବୀମାକୁ ନେଇ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ଚାଷୀ

ପ୍ରେମାନନ୍ଦ ଖମାରୀ, ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୮।୬ ଫସଲବୀମା ପାଇଁ ବୀମା କମ୍ପାନୀ ଓ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀମାନେ ତତ୍ପରତାର ସହିତ ପ୍ରିମିୟମ ଅସୁଲି କରୁଛନ୍ତି । ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟ ଗଡ଼ିଗଲେ ବୀମା କମ୍ପାନୀ କିମ୍ବା ସମ୍ପୃକ୍ତ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀ ପ୍ରିମିୟମ ରାଶି ଗ୍ରହଣ କରୁନାହାନ୍ତି । ହେଲେ ଫସଲକ୍ଷତି ପରେ ବୀମା କ୍ଷତିପୂରଣ ପ୍ରଦାନ ସମୟ ଆସିଗଲେ ବୀମା କମ୍ପାନୀର ସେହି ତତ୍ପରତା ଯେଭଳି ଭାବେ ହଜି ଯାଉଛି, ବିଭାଗୀୟ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବି ସେଭଳି ଆନ୍ତରିକତା କିମ୍ବା ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତି ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁନାହିଁ । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ବୀମା କ୍ଷତିପୂରଣ ପାଇବା ଆଶା ନେଇ ପ୍ରିମିୟମ ଜମା କରିଥିବା ଚାଷୀଙ୍କୁ ଦୋ ଛକିରେ ରହିବାକୁ ପଡ଼ୁଛି । ଗତ ୨୦୧୭ ଫସଲକ୍ଷତିକୁ ନେଇ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଚାଷୀଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନୁରୂପ ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା ଭୋଗିବାକୁ ପଡ଼ୁଛି । ମରୁଡ଼ି ଓ ଚକଡ଼ା ରୋଗପୋକ ଉପଦ୍ରବ ଯୋଗୁ ସେତେବେଳେ ରାଜ୍ୟର ଅନ୍ୟ ଜିଲାଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ ବରଗଡ଼ ଜିଲାରେ ସର୍ବାଧିକ ଫସଲକ୍ଷତି ହୋଇଥିଲା। ଏପରିକି ଫସଲକ୍ଷତି ଯୋଗୁ ଚାଷୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗର ଧାରା ଲମ୍ବି ଚାଲିଥିବାବେଳେ ଏହା ଏକ ରାଜନୈତିକ ପ୍ରସଙ୍ଗ ପାଲଟି ଯାଇଥିଲା। କେନ୍ଦ୍ର କୃଷି ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଏଠାକୁ ପହଞ୍ଚି କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଫସଲ ବୁଲି ଦେଖିବା ସହିତ ମୃତଚାଷୀଙ୍କ ଶୋକାକୁଳ ପରିବାର ବର୍ଗଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ । ବିଧାନସଭା ମଧ୍ୟ ସେତେବେଳେ ହୁଲସ୍ତୁଲ ହୋଇଥିଲା ।

ଶୀତଳଷଷ୍ଠୀ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଲଫାପା ଉନ୍ମୋଚିତ

ଶୀତଳଷଷ୍ଠୀ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଲଫାପା ଉନ୍ମୋଚିତ

ସମ୍ବଲପୁର, ୧୮।୬ (ବ୍ୟୁରୋ)-ସମ୍ବଲପୁର ଡାକ ମଣ୍ଡଳ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ରବିବାର ରାତିରେ ଝାଡୁଆପଡା ବ୍ରହ୍ମପୁରା ମନ୍ଦିର ସମ୍ମୁଖରେ ଶୀତଳଷଷ୍ଠୀ ସ୍ବତନ୍ତ ଲଫାପା ଉନ୍ମୋଚିତ କରାଯାଇଛି ।

ସେବା,ସଂକ୍ପଳର ହାତ ବଢ଼ାଇଲେ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ : ମୁଖ୍ୟସ୍ରୋତକୁ ଫେରିବେ ଅଶୋକ

ସେବା,ସଂକ୍ପଳର ହାତ ବଢ଼ାଇଲେ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ : ମୁଖ୍ୟସ୍ରୋତକୁ ଫେରିବେ ଅଶୋକ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୧୮।୬-ପାରିବାରିକ ଅବହେଳାର ଶିକାର ହୋଇ ମାନସିକ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇଥିବା ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ଅଶୋକ ଦାସଙ୍କୁ ରବିବାର ଆଖି ସଙ୍ଗଠନର କର୍ମକର୍ତ୍ତା ଆମ୍ବାଗନ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ଦାଢି ଚୁଟି କାଟିବା ସହ ନୂଆ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧାଇ ସ୍ବାଦିଷ୍ଟ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ସମାଜର ମୁଖ୍ୟ ସ୍ରୋତରେ ସାମିଲ କରିବା ପାଇଁ ଅନୁଷ୍ଠାନର କର୍ମକର୍ତ୍ତାମାନେ ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି।

୧୦ ହଜାର କଳାକାର ଏକାକାର

୧୦ ହଜାର କଳାକାର ଏକାକାର

ସମ୍ବଲପୁର,୧୮।୬(ବ୍ୟୁରୋ)-ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶୀତଳଷଷ୍ଠୀ ଯାତ୍ରା ହୁଏ କଳାକାରଙ୍କ ମହାମିଳନ । ରାଜ୍ୟ ତଥା ରାଜ୍ୟ ବାହାରୁ ଲୋକବାଦ୍ୟ, ଲୋକନୃତ୍ୟ, ଲୋକଗୀତ କଳାକାରଙ୍କ ସମାଗମ ହୋଇଥାଏ । ଆଧୁନିକ ନୃତ୍ୟଶିଳ୍ପୀ ଓ କଣ୍ଠଶିଳ୍ପୀଙ୍କ ଯାଦୁରେ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ବିମୋହିତ ହୋଇଥାନ୍ତି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ୧୦ହଜାର କଳାକାରଙ୍କ ସମାଗମ ହୋଇଛି । ନନ୍ଦପଡା ଯାତ୍ରା କମିଟିରେ ୨ହଜାର, ଝାଡୁଆପଡାରେ ୧ହଜାର ୮ଶହ, ମୁଦିପଡାରେ ୨ହଜାର ୫ଶହ, ବଡବଜାରରେ ୧ହଜାର ୩ଶହ, ଠାକୁରପଡାରେ ୮ଶହ, ବାଲିବନ୍ଧାରେ ୨ଶହ କଳାକାର ଆସିଛନ୍ତି । ଏତତ୍‌ବ୍ୟତୀତ ବୁଢ଼ାରଜା, ସାକ୍ଷୀପଡା, ସାଲିହାବଗିଚା, ଦୁର୍ଗାପାଲି, ଫାଟକ ଯାତ୍ରାରେ ପ୍ରାୟ ୧ହଜାର ୪ଶହ କଳାକାର ନୃତ୍ୟ ପରିବେଷଣ କରିବେ । ମହାଦେବଙ୍କ ବରାତି ଏବଂ ଶିବ ଓ ପାର୍ବତୀଙ୍କ ନଗର ପରିକ୍ରମାରେ ଦୁଲଦୁଲି,ସଂପ୍ରଦା, କସରତ୍‌, ଦଣ୍ଡନାଚ, ଘୁମୁରା, ମେଢ଼ ନାଚ, କଳଙ୍ଗି, ଆଦିବାସୀ ନୃତ୍ୟ, ଝାଞ୍ଜି, ବାଡିନାଚ, ଛଉ ନାଚ, ପୁତୁଲା ନାଚ, ବ୍ଲାକ୍‌ କୋବ୍ରା, ଭାଙ୍ଗଡା, ବିହୁ, ଧମାଲ୍‌ ବଜା, କାଠି ନାଚ, ପାଇକ ଆଖଡା, ସବର ନାଚ ଓ ସଂକୀର୍ତ୍ତନ, ଗୌରବାଡି, କରମା ନାଚ,ଯୋଡି ଶଙ୍ଖ ଓ ଦଶବତାର ଏବଂ ଆଧୁନୀକ ନୃତ୍ୟ ଆଦି ସାମିଲ ହୋଇଛି । ଏତଦ୍‌ବ୍ୟତୀତ୍‌ ଢ଼େଙ୍କାନାଳ, ଅନୁଗୁଳ, କଟକ, ସମ୍ବଲପୁରର ଅର୍କେଷ୍ଟ୍ରା ଦଳ ରହିଛନ୍ତି ।

ମହାନଦୀ ଜଳ ପରେ ଏବେ ଜମି ବିବାଦ : ୧୨ ଚାଷୀଙ୍କ ଚାଷଜମି  ଜବରଦଖଲ କଲା ଛତିଶଗଡ଼

ମହାନଦୀ ଜଳ ପରେ ଏବେ ଜମି ବିବାଦ : ୧୨ ଚାଷୀଙ୍କ ଚାଷଜମି ଜବରଦଖଲ କଲା ଛତିଶଗଡ଼

ନୂଆପଡା ଅଫିସ/ସିନାପାଲି,୧୮।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ମହାନଦୀ ଜଳକୁ ନେଇ ଓଡିଶା ଏବଂ ଛତିଶଗଡ ସରକାରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଲାଗି ରହି ଥିବାବେଳେ ଏବେ ଜମି ବିବାଦ ସାମ୍‌ନାକୁ ଆସିଛି । ନୂଆପଡା ଜିଲା ସିନାପାଲି ତହସିଲ ଅନ୍ତର୍ଗତ ନୂଆମାଲପଡା ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ ସୀମାରେ ଥିବା ଚାଷୀଙ୍କ ପଟ୍ଟାଭୁକ୍ତ ଜମିକୁ ଛତିଶଗଡ ରାଜସ୍ବ ବିଭାଗ ଜବରଦଖଲ କରିଛି । ସେହି ଜମିକୁ ଛତିଶଗଡର ଭୂମିହୀନ ଚାଷୀଙ୍କୁ ବାଣ୍ଟି ଦିଆଯାଇଛି। ଛତିଶଗଡ଼ ଚାଷୀମାନେ ଠେଙ୍ଗା ବାଡି ଧରି ପାଇଥିବା ଜମିକୁ ଜଗି ବସିଛନ୍ତି । ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ଏହା ପରେ ବି କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରୁ ନ ଥିବାରୁ ସୀମାନ୍ତରେ ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ।

୧୫ ବଛର୍‌ର ଉତାରୁ ଦୁନିଅଁ। ଦେଖ୍‌ବେ ରମେଶ

୧୫ ବଛର୍‌ର ଉତାରୁ ଦୁନିଅଁ। ଦେଖ୍‌ବେ ରମେଶ

ଖଡିଆଳ,୧୮।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ନୂଆପଡ଼ା ଜିଲା ଖଡ଼ିଆଳ ବ୍ଲକ୍‌ ତୋର୍ଲି ଗଁ।ର ରତନ ଭିତ୍ରିଆ ଆର୍‌ ସୁମତି ଭିତ୍ରିଆକଁର ପୁଓ ହେଉଛନ୍‌ ରମେଶ(୩୦)। ଗଲା ୧୫ ବଛର୍‌ ଧରି ମାନ୍‌ସିକ୍‌ ବିକୁର୍‌ତି ରୋଗ୍‌ର ଶିକାର ହେଇ ଗୁଡ଼େହାତେ ଶିଁକ୍‌ଲା ବଁଧା ଅବସ୍‌ତାରେ ଘରେ ଥିଲେ। ଇ ଖବର ବାହାର୍‌ଲା ଉତାରୁ ବ୍ଲକ୍‌ ପର୍‌ଶାସନ୍‌ ଗଁ।କେ ଯାଇ ଅନ୍ତୋଦୟ ଯୋଜ୍‌ନାରେ ରାଶନ୍‌ କାର୍ଡ, ବିଜୁ ପକ୍କା ଘର୍‌ ଦେବାର ସଂଗେ ରମେଶକଁର ଚିକିସତ୍। ଲାଗି ଦର୍‌କାର ହିସାବେ ସାହାଯ୍‌ ଯୁଗେଇ ଦେବାର ପର୍‌ତିଶୁର୍‌ତି ଦେଇଛେ। ଖଡିଆଳ ଉନ୍ନିତ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରର ଭାରପ୍ରାପ୍ତ ଚିକିସତ୍। ଅଧ୍‌କାରୀ ପି.ଚନ୍ଦ୍ର ଆଚାରୀକଁର ଦେଖ୍‌ଭାଲ୍‌ରେ ଚିକିସତ୍। ଚାଲିଛେ।

ସଫଲ୍‌ ଚାଷୀ ବଳଦେବ : ଉନିହଁ।ମାନ୍‌କୁ ବଁଚ୍‌ବାର ବାଟ୍‌ ଦେଖଇଛନ୍‌

ସଫଲ୍‌ ଚାଷୀ ବଳଦେବ : ଉନିହଁ।ମାନ୍‌କୁ ବଁଚ୍‌ବାର ବାଟ୍‌ ଦେଖଇଛନ୍‌

କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା,୧୮।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ୍‌ ସଦରଠାନୁ ପାଖାପାଖି ୧୫ କି.ମି. ଦୂରିଆ ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ସିଅଁ। ପାସର ଗଜବାହାଲ ପଁନ୍‌ଚେତ୍‌ ଧଅଁରାଖମନ ଗଁାର ଝନେ ସଫଲ୍‌ ଚାଷୀ ହେଉଛନ୍‌ ବଳଦେବ ଭୋଇ(୩୫)। ପାଠ୍‌ କହେଲେ ନ’ କ୍ଲାସ ପଢ଼ିଛନ୍‌। ହେଲେ ନିଜର ବୁଧି ବିବେକ୍‌ ଆର୍‌ ପରିଶ୍‌ରମ ବଲେ ଆଜି ସେ ଝନେ ସଫଲ୍‌ ଚାଷୀ ହେଇପାରିଛନ୍‌। ଖାଲି ହେତ୍‌କି ନୁହେ ସେ ନିଜେ ବଁଚ୍‌ବାର ସଂଗେ ଉନିହଁ।ମାନ୍‌କୁ ବି ବଁଚ୍‌ବାର ବାଟ୍‌ ଦେଖେଇଛନ୍‌। ଯାହାର ଲାଗି ଆଜି ଗଁାର ୮ଟା ପରିବାର ଦୁଇ ପଏସା ରୁଜ୍‌ଗାର କର୍‌ବାରେ ସକ୍ଷମ୍‌ ହେଇପାରିଛନ୍‌। ଯେନ୍‌ଥିର୍‌ଲାଗି ଏହେଦେ ବଳଦେବ ଅଂଚଲ୍‌ରେ ଉନିହଁାମାନ୍‌କର ଲାଗି ଉଦାହରନ୍‌ ପାଲ୍‌ଟିଛନ୍‌।

୪ ଛୁଆକର ଭବିଷତ୍‌ ଅଁଧାର : ଭିଖ୍‌ମାଗି ନାତି ନାତେନ୍‌କୁ ପୁଷୁଛନ୍‌ ଆଇ

୪ ଛୁଆକର ଭବିଷତ୍‌ ଅଁଧାର : ଭିଖ୍‌ମାଗି ନାତି ନାତେନ୍‌କୁ ପୁଷୁଛନ୍‌ ଆଇ

ଲାଠୋର,୧୮।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.): ମୋର ମୁନୁଷ ମଲା, ମୋର ଦୁଇ ଦୁଇଟା ପୁଓ ମଲେ। ପୁଓମାନେ ମଲା ଉତାରୁ ତାକର ମାଏଝିମାନେ ନିଜର ଜନମ୍‌ କଲା ଛୁଆପିଲାକୁ ଛାଡ଼ି ପଲାଲେ। ମୁଇଁ ଗୁଟେ ଗରିବ୍‌ ନିସାହା ବିଧବା, ପଁନ୍‌ଚେତ୍‌ନୁ ୩ଶହ ଟଁକା ଭତା ପାଏସିଁ। ଘର୍‌ଦୁଆର୍‌ ସବୁ ଭାଂଗି ଉଦ୍‌ରି ଗଲାନ, ଏନ୍‌ତାଥି ବି ସରକାରୀ ଯୋଜ୍‌ନାରେ ଘର୍‌ଟେ ନାଇଁ ମିଲ୍‌ବାର କି ରାସନ୍‌ କାର୍ଡ ଖଁଡ଼େ ନାଇଁ ମିଲ୍‌ବାର। ମୋର ନାତି ନାତେନ୍‌କଁର ମୁହୁଁ ଚାହିଁ ଜିଇଁଛେଁ ଆର୍‌ ସେମାନ୍‌କୁ ପୁସୁଛେଁ। ଏହେଦେ ସେମାନ୍‌କୁ ଭଲ୍‌କରି ମୁଠେ ଖାଏବାକେ ଦେଇ ନେପାର୍‌ବାର ଲାଗି ଗଁାଗଁା ବୁଲି ଭିଖ୍‌ ମାଗୁଛେ। ଭିଖ୍‌ରେ ଯାହା ମିଲୁଛେ ସେଟା ଆମ୍‌କୁ ନିହଁଟ୍‌ ହେଉଛେ। ରାସନ୍‌ କାର୍ଡ ଆର୍‌ ଘର୍‌ଖଁଡ଼େ ପାଏବାର ଲାଗି କେତେ ଥର୍‌ ସରକାରକେ ଗୁହାରି କଲିନ, ହେଲେ ମୋତେ କିଛି ନାଇଁ ମିଲ୍‌ବାର ବଲି ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲା ତୁରେକେଲା ବ୍ଲକ୍‌ ହଲନଭଟା ପଁନ୍‌ଚେତ୍‌ ଅଧିନ୍‌ ଖର୍ଲି ଗଁାର ନିସାହା ବିଧବା ଶଙ୍ଖା ସୁନା ଦୁଖିତ୍‌ ହେଇ କହିଛନ୍‌। ସରକାର ଗରିବ୍‌ ଲୁକ୍‌କର ଲାଗି ଭିନେ ଭିନେ ଜନହିତ୍‌କାରୀ ଯୋଜ୍‌ନା ଗଢ଼ୁଛନ୍‌।

୬ ପୁରି ୭ ଚାଲ୍‌ଲା, ଚାଲ୍‌ବାରେ ଅକ୍ଷମ୍‌ ମିନିକେତନ୍‌

୬ ପୁରି ୭ ଚାଲ୍‌ଲା, ଚାଲ୍‌ବାରେ ଅକ୍ଷମ୍‌ ମିନିକେତନ୍‌

ଖଡିଆଳ,୧୮।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ନୂଆପଡ଼ା ଜିଲା ଖଡ଼ିଆଳ ବ୍ଲକ୍‌ କୁଦପେଜ୍‌ ଗଁ।ର ପୁସ୍ତମ ମାଝି, ମାଏଝି ବେଳମତି, ବଡ଼ ଝି ଜନନୀ(୮), ପୁଓ ମିନିକେତନ ଆର୍‌ ଟିଟୁ(୨)କୁଁ ନେଇ ତାକର ସଁସାର। ପରିବାର୍‌ଟା ବେଲ୍‌ସୁଁ ସୁଖ୍‌ବାସୀ, ଜମିବାଡ଼ି ବଲି କିଛି ନାଇଁ। ଗଁାର ଝନେ ଜମିଦାରକଁର ଜମିରେ କରିଥିବାର ଦୁଇ ବଖ୍‌ରା ଘର୍‌ ନ ତାକର ଭରସା। ମାଏଝି ମୁନୁଷ୍‌ କୁଲି ମଜୁରୀ କରି ଯାହା ପାଏସନ୍‌ ସେଥ୍‌ରେ ତାକର ପରିବାର ଦୁଖେ କଷ୍‌ଟେ ଚଲିଯାଉଛେ। ପରିବାର ଚଲାବାରେ ଅସ୍‌ବିଧା ହେବାରଲାଗି ଫିବଛର୍‌ ଦାଦନ୍‌ ଖଟି ଯିବାକେ ବି ପଡ଼ୁଛେ। ଏହେଦ୍‌କା ବି ଗଲା ୨ ମାସ୍‌ ତଲେ ପୁସ୍ତମ ଦାଦନ୍‌ ଖଟ୍‌ବାର ଲାଗି ବମ୍ବେ ଯାଇଛନ୍‌। ଏନ୍‌ତା ପରିସ୍‌ଥିତିରେ ବି ମାଏଝି ମୁନୁଷ୍‌ ପରିଶ୍‌ରମ୍‌ କରି ଯାହା ରୁଜ୍‌ଗାର କରୁଥିଲେ ସେଥ୍‌ରେ ପରିବାର ଚଲିଯାଉଥିଲା। ହେଲେ ଭାଏଗ୍‌ର ଲେଖା ଅଲଗ୍‌। ପୁଓ ମିନିକେତନକେ ୬ ପୁରି ୭ ଚାଲ୍‌ଲାନ, ହେଲେ ବଡ଼ା ଦୁଖର କଥା ଯେ ଆଏଜ୍‌ତକ୍‌ ସେ ଚଲାବୁଲା କରି ନାଇଁପାର୍‌ବାର। ଖାଲି ରଂଗିଘେସ୍‌ରି ଗୁଟେଠାନୁ ଆର୍‌ ଗୁଟେଠାନ୍‌କେ ଯାଉଛେ। ପୁଓର ଏନ୍‌ତା ଅବସ୍‌ତା ଦେଖି ଦୁଇ ମାଏଝି ମୁନୁଷ୍‌ ଦୁଖେ ଭାଂଗିପଡ଼ିଛନ୍‌। ଗୁଟେ ଆଡ଼େ ପରିବାର ଚଲାବାର ଚିନ୍‌ତା ତ ଆର୍‌ଗୁଟେ ଆଡ଼େ ମିନିକେତନକଁର ଚିକିସତ୍ା ଲାଗି ଟଁକା ଯୁଗାଡ଼ କର୍‌ବାର ବୋଝ୍‌।

ଭୁତ୍‌କୁଠି ପାଲ୍‌ଟିଛେ ଫରେଷ୍ଟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ

ଭୁତ୍‌କୁଠି ପାଲ୍‌ଟିଛେ ଫରେଷ୍ଟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ

ବିଜେପୁର,୧୮।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଚୋବିଶ ଘଁଟିଆ ସେବା ଯୁଗେଇଦେବାକେ ନିୟୋଜିତ୍‌ କରମ୍‌ଚାରୀମାନ୍‌କଁର ସୁବିଧା ଲାଗି ବିଭାଗୀୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆର୍‌ ବାସଭବନ୍‌ ତିଆରିରେ ଲକ୍ଷାଧିକ୍‌ ଟଁକା ଖରଚ୍‌ ହେଉଛେ। ହେଲେ ବିଭାଗୀୟ କରମ୍‌ଚାରୀମାନକର ମନମୁଖି କାଯ୍‌କଲାପ୍‌ ଲାଗି ସରକାରକଁର ମହତ୍‌ ଉଦେଶ୍‌ ସାଧିତ୍‌ ନାଇଁ ହେଇପାର୍‌ବାର। ବହୁତ୍‌ ଦିନ୍‌ ଧରି କୁଠାମାନ୍‌ କାଯ୍‌କ୍ଷମ୍‌ ନାଇଁ ହେଇ ପଡ଼ିରହୁଛେ। ଯେନ୍‌ଥିର୍‌ଲାଗି କୁଠାମାନ୍‌ ଅସାଜିକ୍‌ ଲୁକ୍‌ମାନ୍‌କର ଆଡ୍‌ଡା ପାଲ୍‌ଟୁଛେ। ବରଗଡ଼ ଜିଲା ବିଜେପୁର ବ୍ଲକ୍‌ ସଦର ମହକୁମାରେ ତିଆରି ବନ୍‌ବିଭାଗ୍‌ ଅଧ୍‌କାରୀକଁର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଇତାର ଗୁଟେ ଜିଁତାଜାଗ୍‌ତା ଉଦାହରନ୍‌। ଘେଁସ ରେଞ୍ଜ ଅଁତରଗତ୍‌ ବିଜେପୁର ଅଂଚଲ୍‌ ୨୪ଟା ପଁନ୍‌ଚେତର ୧୧୦ଖଁଡ଼ ରାଜସ୍ବ ଗଁାକେ ନେଇ ଗଠିତ୍‌। ଘେଁସ୍‌ରେ ରହି ଇ ଅଂଚଲ୍‌ର ସୁରକ୍ଷା ଉପ୍‌ରେ ଧିଆନ୍‌ ରଖ୍‌ବାରଟା ବିଭାଗୀୟ କରମ୍‌ଚାରୀମାନ୍‌କର ଲାଗି ଗୁଟେ ଭିଡ଼୍‌ କାମ୍‌ ଥିଲା। ସେଥିର୍‌ଲାଗି ବହୁତ୍‌ ଦିନୁ ଇଠାନେ ଗୁଟେ ବନ୍‌ବିଭାଗ୍‌ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଖୁଲ୍‌ବାକେ ଅଂଚଲ୍‌ବାସୀ ଦାବୀ କରୁଥିଲେ। ଯେନ୍‌ଥିର୍‌ଲାଗି ଥାନୀୟ କୃଷି ବିଭାଗ୍‌ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ତରାରେ ଲକ୍ଷାଧିକ୍‌ ଟଁକା ଖରଚ୍‌ରେ ଫରେଷ୍ଟ ଗାର୍ଡ ଆର୍‌ ଫରେଷ୍ଟରକଁର ଲାଗି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ତିଆର ହେଇଛେ। ଇ କୁଠା ତିଆର ହେବାର ଆଏଜ୍‌କେ ୨ ବଛର୍‌ ବିତିଯାଇଥିଲେ ବି କାଯ୍‌କ୍ଷମ୍‌ ନାଇଁ ହେଉଥିବାର ଅଭିଯୋଗ୍‌ ହେଉଛେ।

ଶୀତଳ ଷଷ୍ଠୀ ଯାତ୍ରା : ସମ୍ବଲପୁରୀ ଧୁନ୍‌ରେ ନାଚିବେ ରାଜ୍ୟ ବାହାର କଳାକାର

ସମ୍ବଲପୁର,୧୮।୬(ବ୍ୟୁରୋ) ସମ୍ବଲପୁର ଶୀତଳଷଷ୍ଠୀ ଯାତ୍ରାରେ ପାରମ୍ପରିକ ଓ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଥିବା ବେଳେ ଆଧୁନିକ ନୃତ୍ୟର ଛାପା ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ। ଏଥିରେ ରାଜ୍ୟ ବାହାରର ବିଭିନ୍ନ ନୃତ୍ୟ ଦଳ ସାମିଲ ହୋଇଥାନ୍ତି। ହିନ୍ଦୀ ସିନେମା, ଭୋଜପୁରୀ ତଥା ଦର୍ଶକଙ୍କ ଦାବି ଅନୁସାରେ ସମ୍ବଲପୁର ଗୀତ ଉପରେ ନୃତ୍ୟ ପରିବେଷଣ କରିଥାନ୍ତି। ସମ୍ବଲପୁରୀ ଭାଷା ବୁଝି ପାରୁ ନ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସମ୍ବଲପୁରୀ ସଙ୍ଗୀତ ଧୁନ୍‌ରେ ନାଚିଥାନ୍ତି ।

ସୋଶିଆଲ ମିଡିଆରେ ସେକ୍ସ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ

ରେଢାଖୋଲ,୧୮।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.) ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କ ସେକ୍ସ ଭିଡିଓ ସୋଶିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭଇରାଲ୍‌ ହୋଇଛି। ଏକ ଆବଦ୍ଧ କୋଠରୀରେ ଯୁବତୀ ଓ ଯୁବକଙ୍କ ଅସଂଯତ ଅବସ୍ଥାରେ ଦେଢ ମିନିଟ୍‌ର ଏହି ଭିଡିଓ ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ରେଢାଖୋଲ ସହରରେ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଗତ ୩ ଦିନ ହେବ ମୋବାଇଲ୍‌ରେ ରେକର୍ଡିଂ ହୋଇଥିବା ଭିଡିଓଟି ସହରସାରା ଘୁରି ବୁଲୁଛି।

ଶ୍ୟାମ ମେଟାଲିକ୍ସ କାରଖାନାରେ ଅଘଟଣ :  ବିଦ୍ୟୁତ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ମହିଳା ଶ୍ରମିକ ମୃତ

ଶ୍ୟାମ ମେଟାଲିକ୍ସ କାରଖାନାରେ ଅଘଟଣ : ବିଦ୍ୟୁତ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ମହିଳା ଶ୍ରମିକ ମୃତ

ରେଙ୍ଗାଲି, ୧୮।୬ (ଡି.ଏନ.ଏ) ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ରେଙ୍ଗାଲି ବ୍ଲକ ପଣ୍ଡୋଲୋଇସ୍ଥିତ ଶ୍ୟାମ ମେଟାଲିକ୍ସ ପରିସରରେ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଦୁର୍ଘଟଣା ନିୟମିତ ବ୍ୟବଧାନରେ ଘଟିଚାଲିଛି। ଏହାସତ୍ତ୍ୱେ କାର୍ଯ୍ୟସ୍ଥଳରେ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି କାରଖାନା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଅବହେଳା କରିଚାଲିଥିବାରୁ ରବିବାର ଅଘଟଣ ଘଟିଛି। ଜଣେ ଶ୍ରମିକ ମୃତ ହୋଇଛନ୍ତି। ମଧ୍ୟାହ୍ନ ପ୍ରାୟ ୨ଟା ସମୟରେ ପୁଡାପଡ଼ାର କାରଖାନାରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ମିଥିଲା ସାହୁ (୩୦) ପାଣି ପିଇବା ପାଇଁ ଯାଉଥିବା ସମୟରେ କୌଣସି କାରଣରୁ ବିଦ୍ୟୁତ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଥିଲେ। ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ହିଁ ସେ ଆଖି ବୁଜି ଦେଇଥିଲେ।

ରେମେଡ ଛକରେ ମାରପିଟ, ଫାଙ୍କା ଗୁଳିଚାଳନା : ଥାନାରେ ମାମଲା

ସମ୍ବଲପୁର,୧୮।୬(ବ୍ୟୁରୋ) ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ଅଇଁଠାପାଲି ଥାନା ବରେଇପାଲି ଛକରେ ରବିବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମାର୍‌ପିଟ ହୋଇଛି । ଗୋଟିଏ ଗୋଷ୍ଠୀ ଭୟଭୀତ କରିବା ପାଇଁ ଫାଙ୍କା ଗୁଳିଚାଳନା କରିଥିଲେ । ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷଦର୍ଶୀଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ମାର୍‌ପିଟ ସହ ୧ ରାଉଣ୍ଡ ଗୁଳିଚାଳନା ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ଶିବରାମ ନାଥ ଓରାମ ( ୨୮) ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ଅଇଁଠାପାଲି ପୋଲିସ ଏକ ମାମଲା (ନଂ.୨୧୧/୧୮) ରୁଜୁ କରି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ଚଳାଇଛି। ଘଟଣାସ୍ଥଳରୁ ଖୋକା ଜବତ କରିଛି । ଶୀତଳ ଷଷ୍ଠୀ ଦିନ ଏହି ଘଟଣା ଘଟିଥିବାରୁ ସହରରେ ହଟଚମଟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି।