ସମ୍ବଲପୁର

ଫସର ଫାଟୁଛି ବିଜୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା  ମା’ ଗୋତି କାମ କରି ଛୁଆର ଚିକିତ୍ସା କଲେ

ଫସର ଫାଟୁଛି ବିଜୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ମା’ ଗୋତି କାମ କରି ଛୁଆର ଚିକିତ୍ସା କଲେ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୬ା୧: ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଗତ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସଠାରୁ ରାଜ୍ୟରେ ଏକ ଯୁଗାନ୍ତକାରୀ ବିଜୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଏଥିରେ ସମସ୍ତ ରୋଗୀଙ୍କୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରଗୁଡିକରେ ମାଗଣା ଚିକିତ୍ସା ସେବା ମିଳିବ । କିନ୍ତୁ ନୂଆପଡା ଜିଲାରେ ସଚେତନତା ଅଭାବ ହେଉ କି ଚିକିତ୍ସା ବିଭାଗର ଅବହେଳା ଯୋଗୁ ଗରିବ ପରିବାର ଲୋକ ମୁକ୍ତ ସେବା ପାଇବା ବଦଳରେ ଆର୍ଥତ୍କ ଅନଟନ ଯୋଗୁ ପରଘରେ ଗୋତି ଖଟି ନିଜର ଶିଶୁଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସିତ କରୁଥିବା ଘଟଣା ଏବେ ନଜରକୁ ଆସିଛି ।

ବାହାମନୀ ବାଗେ ୧୪ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ରାଜ୍ୟ ହକି ଦଳରେ ସାମିଲ

ବାହାମନୀ ବାଗେ ୧୪ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ରାଜ୍ୟ ହକି ଦଳରେ ସାମିଲ

ରେଢାଖୋଲ, ୬।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ରେଢାଖୋଲ ସହର ଶୁଣ୍ଢିମୁଣ୍ଡା ସରକାରୀ (ଏସଏସ୍‌ଡି) ହାଇସ୍କୁଲର ଛାତ୍ରୀ ବାହାମନୀ ବାଗେ ୧୪ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ବାଳିକା ହକି ଦଳ ପାଇଁ ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି।  ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢୁଥିବା ବାହାମନୀ ସର୍ବଭାରତୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟସ୍ତରୀୟ ହକି ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଓଡିଶା ଦଳରୁ ଖେଳିବେ। 

ଜୋଙ୍କ ତଳ ମୁଣ୍ଡ ଚାଷୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ:  ପାଣି ପାଇଁ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ୫ ଘଣ୍ଟା ଅବରୋଧ

ଜୋଙ୍କ ତଳ ମୁଣ୍ଡ ଚାଷୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ: ପାଣି ପାଇଁ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ୫ ଘଣ୍ଟା ଅବରୋଧ

ନୂଆପଡ଼ା ଅଫିସ,୬ା୧: ଜୋଙ୍କ ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ କେନାଲ ମୁଣ୍ଡରେ ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ନେଇ ଉପର ମୁଣ୍ଡଚାଷୀମାନେ ପାଣିକୁ ଅଟକାଇଥିବା ବେଳେ ରବିଚାଷ ଦିନ ଗଡିଚାଲିଛି । ଦୀର୍ଘ ୧୦ ଦିନ ଅପେକ୍ଷା କରିବା ପରେ ଶେଷରେ ଅସନ୍ତୋଷ ତଳମୁଣ୍ଡଚାଷୀମାନେ ରାଜରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇଛନ୍ତି ।

ଗ୍ରନ୍ଥର ରୂପ ବଦଳୁଛି, ମୃତ୍ୟୁ ନାହିଁ

ଗ୍ରନ୍ଥର ରୂପ ବଦଳୁଛି, ମୃତ୍ୟୁ ନାହିଁ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୬ା୧: ବଲାଙ୍ଗୀର କୋଶଳ କଳାମଣ୍ଡଳ ପଡିଆରେ ଜିଲା ଲେଖକ ପରିଷଦ ତରଫରୁ ଆୟୋଜିତ ୧୪ତମ ବଲାଙ୍ଗୀର ବହିହାଟ୍‌ ଶନିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଛି  ଜିଲାପାଳ ଅରିନ୍ଦମ ଡାକୁଆ ଯୋଗଦାନ କରି ବହିହାଟ୍‌କୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଛନ୍ତି

ଆନ୍ତଃସ୍କୁଲ କ୍ରିକେଟ୍‌: ପଦ୍ମପୁରକୁ ହରାଇ ବିକାଶ ଫାଇନାଲରେ

ଆନ୍ତଃସ୍କୁଲ କ୍ରିକେଟ୍‌: ପଦ୍ମପୁରକୁ ହରାଇ ବିକାଶ ଫାଇନାଲରେ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌, ୬।୧: ପଶ୍ଚିମଓଡ଼ିଶା ସହୋଦୟ ସ୍କୁଲ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଓ ବିକାଶ ଆବାସିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ବରଗଡ଼ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ଆନ୍ତଃସ୍କୁଲ କ୍ରିକେଟ୍‌ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ ୨୦୧୮-୧୯ର ଶନିବାର ତୃତୀୟ ଦିବସ ଥିଲା। 

ବାଲାଜୀ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାପୀଠର ବାର୍ଷିକ କ୍ରୀଡ଼ା ଉତ୍ସବ ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ବାଲାଜୀ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାପୀଠର ବାର୍ଷିକ କ୍ରୀଡ଼ା ଉତ୍ସବ ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ଜୁନାଗଡ,।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.) କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଜୁନାଗଡ ବ୍ଲକ ମହିଚଲା ବାଲାଜୀ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାପୀଠର ବାର୍ଷିକ କ୍ରୀଡା ଉତ୍ସବ ଶନିବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ଖୋଲା ଆକାଶତଳେ ପଡିଛି ଶହ ଶହ କୁଇଣ୍ଟାଲ ଧାନ:  ଶୀତକାକରରେ ଜଗୁଛନ୍ତି ଚାଷୀ; ପ୍ରବଳ ଶୀତ ଯୋଗୁ ଜଣେ ଚାଷୀ ଅସୁସ୍ଥ ଅଭିଯୋଗ

ଖୋଲା ଆକାଶତଳେ ପଡିଛି ଶହ ଶହ କୁଇଣ୍ଟାଲ ଧାନ: ଶୀତକାକରରେ ଜଗୁଛନ୍ତି ଚାଷୀ; ପ୍ରବଳ ଶୀତ ଯୋଗୁ ଜଣେ ଚାଷୀ ଅସୁସ୍ଥ ଅଭିଯୋଗ

କୋକସରା,।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.) କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କୋକସରା ବ୍ଲକରେ ଚଳିତବର୍ଷ ୬ଟି ପ୍ୟାକ୍ସ ଜରିଆରେ ଧାନମଣ୍ଡି ଖୋଲି ଧାନ କ୍ରୟ ଚାଲିଛି । ସେହି ମଧ୍ୟରୁ କୋକସରା, ମୋଟେର, ଲଡୁଗାଁ ଓ ଆମପାଣିରେ ମଣ୍ଡିରେ ଶେଡ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଥିବା ବେଳେ ବାକି ସବୁ ଧାନ ମଣ୍ଡିଗୁଡିକ ଖୋଲା ଆକାଶ ତଳେ ଚାଲୁଛି ।

ବୌଦ୍ଧ ମହୋତ୍ସବ : ଲୋକନୃତ୍ୟରେ ଦୁଲୁକିଲା ମଞ୍ଚ

ବୌଦ୍ଧ ମହୋତ୍ସବ : ଲୋକନୃତ୍ୟରେ ଦୁଲୁକିଲା ମଞ୍ଚ

ବୌଦ୍ଧ, ୬।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର): ବୌଦ୍ଧ ମହୋତ୍ସବ ଓ ପଲ୍ଲିଶ୍ରୀ ମେଳାର ଶନିବାର ଥିଲା ଚତୁର୍ଥ  ସନ୍ଧ୍ୟା । ଏହି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ କେନ୍ଦାଞ୍ଚଳ ରାଜସ୍ବ ଆୟୁକ୍ତ ମହେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ମଲ୍ଲିକ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି, ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ସଂସ୍ଥାର ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ରାଜେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ପଟ୍ଟନାୟକ ଓ ଉପଜିଲାପାଳ ଏନସି ଜ୍ୟୋତି ରଞ୍ଜନ ନାଏକ ଅନ୍ୟତମ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । 

ଡା.ଏପିଜେ ଅବଦୁଲ କାଲାମ ବିଜ୍ଞାନ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ଡା.ଏପିଜେ ଅବଦୁଲ କାଲାମ ବିଜ୍ଞାନ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ଧର୍ମଗଡ,୫।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.):କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଧର୍ମଗଡ ଗୁରୁଗିତା ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଶନିବାର ୬ ତମ ଡା.ଏ.ପି.ଜେ. ଅବଦୁଲ କଲାମ ବିଜ୍ଞାନ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଉଦଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

ମାରୁତି ଭ୍ୟାନ ଧକ୍କାରେ ପୂର୍ବତନ ସରପଞ୍ଚ ମୃତ ଘଟଣା: କ୍ଷତି ପୂରୁଣ ଦାବିରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ

ମାରୁତି ଭ୍ୟାନ ଧକ୍କାରେ ପୂର୍ବତନ ସରପଞ୍ଚ ମୃତ ଘଟଣା: କ୍ଷତି ପୂରୁଣ ଦାବିରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ

ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା,୫।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଖଲିଆକାନି ପାଖରେ ଶୁକ୍ରବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଏକ ମାରୁତି ଭ୍ୟାନ ଧକ୍କାରେ ଖଲିଆକାନି ପଞ୍ଚାୟତ ପୂର୍ବତନ ସରପଞ୍ଚଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା । ଶନିବାର କ୍ଷତିପୂରୁଣ ଦାବିରେ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଧର୍ମଗଡ-ସିନାପାଲି ମୁଖ୍ୟରାସ୍ତା ଦୀର୍ଘ ୧୦ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଅବରୋଧ କରି ଶବ ରଖି ଧାରଣାରେ ବସି ରହିଥିଲେ ।  

ଅଭିନେତ୍ରୀ ସିମରନ୍‌ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା:ପ୍ରତାରକ ପ୍ରେମିକ ଗିରଫ

ଅଭିନେତ୍ରୀ ସିମରନ୍‌ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା:ପ୍ରତାରକ ପ୍ରେମିକ ଗିରଫ

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୫।୧-ସମ୍ବଲପୁରୀ ଆଲବମ୍‌ ହିରୋଇନ୍‌ ତଥା‘ସେଲଫି ବେବୋ’, ‘ରିମ୍‌ଝିମ୍‌ ପାନି’, ‘ଛୁକ୍‌ ଛୁକ୍‌ ଛୁକ୍‌ ଛୁକ୍‌ ରେଳ ଗାଡି’ ଭଳି ସୁପରହିଟ୍‌ ଗୀତର ନାୟିକା ସିମରନ୍‌ ମୌର୍ଯ୍ୟା(୧୭)ଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା ଏବେ ବି ରହସ୍ୟାବୃତ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ଅଛି। 

ନୂଆପାଲିରେ ଅଖିଳ ଭାରତୀୟ ଗୋଁଣ୍ଡଓାନା ଗୋଁଣ୍ଡ ମହାସଭା

ନୂଆପାଲିରେ ଅଖିଳ ଭାରତୀୟ ଗୋଁଣ୍ଡଓାନା ଗୋଁଣ୍ଡ ମହାସଭା

 ଘଣ୍ଟାପଡା,୫।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.):ବୌଦ୍ଧ ଜିଲା ଗୋଁଣ୍ଡ ସମାଜ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଗୋଁଣ୍ଡଓାନା ଗୋଁଣ୍ଡ ମହାସଭା ଶନିବାର କଣ୍ଟାମାଳ ବ୍ଲକ କୁଲୁତାଯୋର ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତର ନୂଆପାଲି ସ୍ଥିତ ଅଖିଳ ଭାରତୀୟ ଗୋଁଣ୍ଡଓାନା ଗୋଁଣ୍ଡ ମଣ୍ଡପରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । 

ଓଡ଼ିଶାର ନାବାଳିକା ହରିୟାଣାରେ ବିକ୍ରି: ୨ ମାସ ଧରି ବଳାତ୍କାରର ଶିକାର, ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରେ ବିକିଥିଲେ ବଡ଼ବାପା

ଓଡ଼ିଶାର ନାବାଳିକା ହରିୟାଣାରେ ବିକ୍ରି: ୨ ମାସ ଧରି ବଳାତ୍କାରର ଶିକାର, ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରେ ବିକିଥିଲେ ବଡ଼ବାପା

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ/ଚଣ୍ଡିଗଡ଼,୫ା୧(ପି.ଟି.) : ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ବ୍ରଜରାଜନଗର ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ଦଳିତ ନାବାଳିକା(୧୫)ଙ୍କୁ  ହରିୟାଣା ଭିୱାନିର ସନ୍ଦୀପ ନାମକ ଜଣେ ଯୁବକ(୩୦)ଙ୍କୁ ବିକ୍ରି କରାଯାଇଛି। ସନ୍ଦୀପ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ବଡ଼ବାପାଙ୍କଠାରୁ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରେ କିଣିବାପରେ ତାଙ୍କୁ ଜବରଦସ୍ତ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ଏହାପରେ ସେ ପ୍ରାୟ ୨ ମାସ ଧରି ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର କରିଥିଲେ।

ବସ୍‌ ଓଲଟି ୧୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଯାତ୍ରୀ ଆହତ

ବସ୍‌ ଓଲଟି ୧୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଯାତ୍ରୀ ଆହତ

ଲହୁଣୀପଡା, ୫।୧ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା ଲହୁଣୀପଡା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ୧୪୩ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ସୁରୁପତଲା ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳ ପ୍ରାୟ ୫ଟା ବେଳେ ଏକ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌ ଓଲଟି ପଡ଼ିଛି। ଫଳରେ ୧୦ଜଣ ଯାତ୍ରୀ ଆହତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଦୁଇ ଜଣଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ରହିଛି। ଗୁରୁତରଙ୍କୁ ରାଉରକେଲା ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି।  

୬ ବାର୍‌ହା ଶିକାରୀ ଗିରଫ: ୨ବନ୍ଧୁକ, ଫାଶ ଜବତ

୬ ବାର୍‌ହା ଶିକାରୀ ଗିରଫ: ୨ବନ୍ଧୁକ, ଫାଶ ଜବତ

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼/ବଡ଼ଗାଁ, ୫।୧ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ) ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ବନଖଣ୍ଡର ବଡ଼ଗାଁ ବନାଞ୍ଚଳ ଅଧୀନ ସାହାଜବାହାଲ ଖେସ୍ରା ଜଙ୍ଗଲ ମଧ୍ୟରେ ଗୁରୁବାର ରାତିରେ ବାର୍‌ହା ଶିକାର ପଣ୍ଡ ହୋଇଛି। ଶିକାର ପାଇଁ ଫାଶ ବସେଇ ଜଗି ରହିଥିବା ଏକ ଶିକାରୀ ଦଳ ଉପରେ ବନବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଚଢାଉ କରିଛନ୍ତି। 

୧୧ଦିନରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଲା କୃଷକ ମଞ୍ଚ ଆନ୍ଦୋଳନ

୧୧ଦିନରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଲା କୃଷକ ମଞ୍ଚ ଆନ୍ଦୋଳନ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୫ା୧ 

ନୂଆପଡା ଜିଲା ଜୋଙ୍କ ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ (ପତୋରା ଡ୍ୟାମ)ରୁ ରବିଚାଷ ପାଇଁ ଜିରୋହେଡରୁ ପାଣି ଯୋଗାଣ, ଅନିୟମିତତାର ତଦନ୍ତ, ଏପେକ୍ସ ପ୍ରେସିଡେଣ୍ଟ, ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଦାବିରେ ଯୋଗେଶ୍ୱର କୃଷକ ମଞ୍ଚ ଗତ ୧୧ ଦିନ ଧରି ଆନ୍ଦୋଳନ ଚଳାଇ ଆସିଛି। 

ଶିକ୍ଷା, ସୁଆସ୍‌ତିଅ, ପିଇଲା ପାଏନ୍‌, ରାସ୍‌ତାଘାଟ, ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସେବା ସାତସପନ

ଶିକ୍ଷା, ସୁଆସ୍‌ତିଅ, ପିଇଲା ପାଏନ୍‌, ରାସ୍‌ତାଘାଟ, ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସେବା ସାତସପନ

ସିନାପାଲି, ୫।୧ (ଡି.ଏନ.ଏ): 

ନୂଆପଡ଼ା ଜିଲା ସିନାପାଲି ବ୍ଲକ୍‌ର ଆଦିବାସୀ ବହୁଲ ନଙ୍ଗଲବୋଡ଼ ପଁଚେତର ଗୋଲାବେଡ଼ା ଗଁା। ଗଁାଟା ଘଁଚ୍‌ ଜଂଗଲ ଭିତରେ ଥିଲାବେଲେ ଗଁାବାସୀ ଶିକ୍ଷା, ସୁଆସ୍‌ତିଅ, ପିଇଲା ପାଏନ୍‌, ରାସ୍‌ତାଘାଟ, ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସେବା ଲେଖେଁ ମଉଲିକ୍‌ ସୁବିଧାରୁ ବଁଚିତ ହେଇ ରହିଛନ୍‌। ସେନ୍‌ତା ଗଁାରେ ଆଦିବାସୀ ଆର ପହରିଆ ସମାଜର ୫୦ଟା ପରିବାରର ପାଖାପାଖି ୧୬୦ ଲୋକ୍‌ ବାସ କରୁଛନ୍‌। 

ହାତୀ ଉପଦ୍ରବରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ଆତଙ୍କିତ: ପ୍ରତିକାର ଲାଗି ଦାବିପତ୍ର

ହାତୀ ଉପଦ୍ରବରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ଆତଙ୍କିତ: ପ୍ରତିକାର ଲାଗି ଦାବିପତ୍ର

ଦେବଗଡ, ୫।୧ (ସ୍ବ.ପ୍ର) ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରି ଦେବଗଡ ବନ ବିଭାଗ ହାତୀଗଣନା ସହ ସେମାନଙ୍କ ଗତିବିଧି ସମ୍ପର୍କରେ ଟିକିନିଖି ଖବର ରଖୁଥିଲେ ହେଁ ଦିନକୁ ଦିନ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ହାତୀମାନଙ୍କର ଉପଦ୍ରବ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି।

ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ: ୧୬୧ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିମନ୍ତେ ୪କୋଟି ୨୫ଲକ୍ଷ ମଞ୍ଜୁର

ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ: ୧୬୧ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିମନ୍ତେ ୪କୋଟି ୨୫ଲକ୍ଷ ମଞ୍ଜୁର

ଦେବଗଡ/ରିଆମାଳ, ୫।୧ (ସ୍ବ.ପ୍ର/ଡି.ଏନ.ଏ.) -ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନ ମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟ ତ୍ୱରାନ୍ବୀତ କରିବା ପାଇଁ ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମାଧ୍ୟମରେ ବିଭିନ୍ନ ପଞ୍ଚାୟତକୁ ଅନୁଦାନ ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି। 

ସମଗ୍ର ଦେବଗଡ ଜିଲା ବିକାଶ ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଦାବିପତ୍ର

ସମଗ୍ର ଦେବଗଡ ଜିଲା ବିକାଶ ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଦାବିପତ୍ର

ଦେବଗଡ,୫।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର)

ପ୍ରପାତନଗରୀ ଓ ଜଙ୍ଗଲ ପରିବେଷ୍ଠିତ ଦେବଗଡ ୨୬୮୧.୬୬ କି.ମି. ଆୟତନ ବିଶିଷ୍ଟ ଜିଲା ା ଭାରତ ଇତିହାସର ସ୍ବର୍ଣ୍ଣିମ ପୃଷ୍ଟାରେ ଦେବଗଡ ବିଭିନ୍ନ ବିକାଶ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିଥିଲା ା କିନ୍ତୁ ପୁନଃନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଜିଲା ୨୫ ବର୍ଷ ବିତିଯାଇଛି। 

ତହସିଲ ଅଫିସରରେ ଭୂମିହୀନଙ୍କ ଧାରଣା

ତହସିଲ ଅଫିସରରେ ଭୂମିହୀନଙ୍କ ଧାରଣା

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୫।୧

ବରଗଡ଼ ତହସିଲ ଅନ୍ତର୍ଗତ ପ୍ରଧାନପାଲି ଗ୍ରାମର ଭୂମିହୀନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ ତେଜିବାରେ ଲାଗିଛି । ଗୁରୁବାର ଏହି ଗ୍ରାମର ହରିଜନପଡ଼ାର ଭୂମିହୀନମାନେ ଜମୁର୍ଡ଼ା ରାଜସ୍ବ ନିରୀକ୍ଷକଙ୍କ ଅଫିସ ଘେରାଉ କରିଥିବାବେଳେ ଶୁକ୍ରବାର ବରଗଡ଼ ତହସିଲ ଅଫିସ ଆଗରେ ଧାରଣାରେ ବସିଥିଲେ । 

ରିହର୍ସଲରେ କମ୍ପୁଛି ଧନୁଯାତ୍ରା ଆଖଡ଼ାଶାଳ

ରିହର୍ସଲରେ କମ୍ପୁଛି ଧନୁଯାତ୍ରା ଆଖଡ଼ାଶାଳ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌, ୫।୧:  ଆଉ ସପ୍ତାହକ ପରେ ବୃହତ୍‌ ମୁକ୍ତାକାଶ ରଙ୍ଗମଞ୍ଚ ବରଗଡ଼ ଧନୁଯାତ୍ରା ମହୋତ୍ସବ। ଧନୁଯାତ୍ରା ଯେଭଳି ପାଖେଇ ଆସୁଛି, ମହୋତ୍ସବ ନେଇ ସେଭଳି ଉତ୍ସାହ, ଉଦ୍ଦୀପନା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଉଭୟ ମଥୁରାନଗରୀ(ବରଗଡ଼) ଏବଂ ଗୋପପୁର (ଅମ୍ବାପାଲି)ରେ ତୋରଣ ନିର୍ମାଣଠାରୁ ଅନ୍ୟ ସାଜସଜ୍ଜାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଜୋରସୋରରେ ଚାଲିଛି।

ଢୋଲ, ନିଶାନ, ସମ୍ବଲପୁରୀ ନାଚରେ ଦୁଲୁକିଲା ମଞ୍ଚ

ଢୋଲ, ନିଶାନ, ସମ୍ବଲପୁରୀ ନାଚରେ ଦୁଲୁକିଲା ମଞ୍ଚ

ବୌଦ୍ଧ, ୫।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର)

ବୌଦ୍ଧ ମହୋତ୍ସବ ଓ ପଲ୍ଲୀଶ୍ରୀ ମେଳାର ଶୁକ୍ରବାର ଥିଲା ତୃତୀୟ ସନ୍ଧ୍ୟା। ଏଥିରେ ଜିଲା ଦୌରାଜଜ୍‌ ଅରବିନ୍ଦ କୁମାର ଗୁରୁ ମୁ୍‌ଖ୍ୟଅତିଥିଭାବେ  ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। 

ଚେତି ଶୁଇଛେ ପରଶାନ  ଦିନ୍‌ଦାହାଡେ ଚାଲିଛେ ମଦ କାରବାର

ଚେତି ଶୁଇଛେ ପରଶାନ ଦିନ୍‌ଦାହାଡେ ଚାଲିଛେ ମଦ କାରବାର

ଲୋଇସିଂହା,୫।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): 

ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଲୋଇସିଂହା ସହରର  ଭିନେ ଭିନେ ଜାଗାରେ ଦିନ୍‌ଦାହାଡେ ବେଧଡ଼କ ମଦ କାରବାର ଚାଲୁଛେ। ଥାନୀୟ ପୁଲିସ ଆର ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ଇ ବାବ୍‌ଦେ ଜାନିଶୁନି ଚୁପ୍‌ମାରି ବସିଛେ। ଯେନଥିରଲାଗି ସହରରେ ଦିନୁଦିନ୍‌କେ ଅସାମାଜିକ ଲୁକ୍‌କର ଉତ୍‌ପାତ ବଢ଼ତେଲ ଯାଉଛେ। ଲୋଇସିଂହାବାସୀକର ଅଭିଯୋଗ ଅନ୍‌ସାରେ ଲୋଇସିଂହା-ପଦ୍ମପୁର ରାସ୍‌ତାରେ ଗୁଟେ ଦେଶୀ ମଦଭାଟି ଆର ଲିକରସପ୍‌ ଅଛେ।