ସମ୍ବଲପୁର

ମାନେଶ୍ୱର-ଜୟନ୍ତପୁର ରାସ୍ତାରେ ଭାରିଯାନ ଚଳାଚଳକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ

ମାନେଶ୍ୱର-ଜୟନ୍ତପୁର ରାସ୍ତାରେ ଭାରିଯାନ ଚଳାଚଳକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ

ମାନେଶ୍ୱର, ୧୩।୫ (ଡି.ଏନ.ଏ)-ମାନେଶ୍ୱରରୁ ଜୟନ୍ତପୁର ରାସ୍ତା ଦେଇ ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗର ସଙ୍କୁଚିତ ରାସ୍ତାରେ ଭାରିଯାନ ଚଳାଚଳକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖା ଦେଇଛି। ଅନେକ ସମୟରେ ଟ୍ରାଫିକ ସମସ୍ୟା ଦେଖା ଦେଉଛି। ଟ୍ରକ୍‌ଗୁଡିକ ଲମ୍ବା ଲାଇନରେ ଛିଡା ହୋଇ ରହୁଛି। ଏଥିଯୋଗୁ ସାଇକେଲ, ବାଇକ୍‌ ଆଦି ଅତିକ୍ରମ କରିବା କଠିନ ହୋଇ ପଡୁଛି। ଟ୍ରକ ଗୁଡିକ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଯିବାଦ୍ୱାରା ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିବା ଆଶଙ୍କା ରହୁଛି।

ଯୁଯୁମୁରା ଫରେଷ୍ଟ ଅଫିସରୁ ଶାଗୁଆନ ଗଣ୍ଡି ଉଭାନ ଘଟଣା: କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଘଣ୍ଟ ଘୋଡାଉଛି ବନ ବିଭାଗ

ଯୁଯୁମୁରା ଫରେଷ୍ଟ ଅଫିସରୁ ଶାଗୁଆନ ଗଣ୍ଡି ଉଭାନ ଘଟଣା: କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଘଣ୍ଟ ଘୋଡାଉଛି ବନ ବିଭାଗ

ସମ୍ବଲପୁର,୧୩।୫(ବ୍ୟୁରୋ)-ସମ୍ବଲପୁର ବନଖଣ୍ଡ ସଦର ରେଞ୍ଜ ଯୁଯୁମୁରା ଫରେଷ୍ଟ ଅଫିସରୁ ସାଗୁଆନ ଗଣ୍ଡି ଉଭାନ ହୋଇଥିଲା । ଏହାକୁ ନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ ଅଭିଯୋଗ କଲାପରେ ୨୦୧୭ ଡିସେମ୍ବର ୬ ତାରିଖ ଧରିତ୍ରୀରେ ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। ଖବର ପ୍ରକାଶ ପରେ ଡିଏଫଓ ସଞ୍ଜୀବ କୁମାର ଏସିସିଏଫଙ୍କୁ ତଦନ୍ତ ଦାୟିତ୍ୱ ଦେଇଥିଲେ। ହେଲେ ଇତି ମଧ୍ୟରେ ରିପୋର୍ଟ ଦେବାକୁ ୫ ମାସ ହେଲା ବିଳମ୍ବ ହୋଇସାରିଛି।

ପ୍ରେମୀଯୁଗଳଙ୍କ ଅତ୍ମହତ୍ୟା

ପ୍ରେମୀଯୁଗଳଙ୍କ ଅତ୍ମହତ୍ୟା

ସୋହେଲା,୧୩।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବରଗଡ଼ ଜିଲା ସୋହେଲା ଥାନା ସୀମାନ୍ତ ଗ୍ରିଂଜେଲ ଗ୍ରାମରେ ରବିବାର ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ମହୁଲ ଗଛରେ ଫାଶୀ ଲଗାଇ ଏକ ପ୍ରେମୀଯୁଗଳ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। ପୋଲିସ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି।

ପାନୀୟ ଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ଅମୃତ ଧାରା ଅଚଳ

ପାନୀୟ ଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ଅମୃତ ଧାରା ଅଚଳ

ଅତାବିରା,୧୨।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ବରଗଡ ଜିଲା ଅତାବିରା ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଗୋଡଭଗା-ତୁରୁମ ୫୪ ନମ୍ବର ରାଜ୍ୟ ରାଜପଥସ୍ଥିତ ଲରମ୍ଭା କଲେଜ ଛକଠାରେ ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ପାନୀୟ ଜଳ ସୁବିଧା ପାଇଁ ପାନୀୟ ଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ଅମୃତ ଧାରା ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା। ରାସ୍ତା ଦେଇ ଯିବା ଆସିବା କରୁଥିବା ବାଟୋଇମାନେ ଶୋଷ ମେଣ୍ଟାଉଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଦିନକୁ ଦିନ ତାତି ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଜନ ଜୀବନ ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡୁଛି। ଲୋକେ ପାନୀୟଜଳ ପାଇଁ ଡହଳବିକଳ ହେଉଛନ୍ତି। କେନାଲ ପାଣି ବନ୍ଦ ହୋଇ ଗଲାଣି, ବନ୍ଧ ପୋଖରୀ କୂଅର ଜଳସ୍ତର କମିଗଲାଣି।

ବୀରମହାରାଜପୁର କଲେଜରେ ଡିଗ୍ରୀ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍‌ ବଣ୍ଟନ ଉତ୍ସବ

ବୀରମହାରାଜପୁର,୧୨। ୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ନୂତନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅନୁଯାୟୀ ସମ୍ବଲପୁର ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଅଧୀନ ବୀରମହାରାଜପୁର କଲେଜରେ ଶନିବାର ଡିଗ୍ରୀ ସାର୍ଟିଫିକେଟ ପ୍ରଦାନ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ୨୦୧୩ରୁ ୨୦୧୭ ମଧ୍ୟରେ କଲେଜରୁ ଉତ୍ତିର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିବା ସ୍ନାତକ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୦୦ଜଣଙ୍କୁ ସାର୍ଟିଫିକେଟ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଉପଲକ୍ଷେ ଭାରପ୍ରାପ୍ତ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ହୃଷୀକେଶ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଆୟୋଜିତ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସମାରୋହରେ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପରାମର୍ଶ ଦାତା(ଡିଏଲସି) ଡ. ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ କୁମାର ରଥ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବରେ ଯୋଗଦେଇ ପୁରାତନ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଉଦ୍‌ବୋଧନ ଦେଇଥିଲେ।

ଜହଲେ ଜନମ୍‌ ହେଲେ ବିଜ୍‌ଲି କନ୍ୟା

ଜହଲେ ଜନମ୍‌ ହେଲେ ବିଜ୍‌ଲି କନ୍ୟା

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୧୨।୫- ଇଟା କୁଷ୍‌ଟଁ ପୁରାନ୍‌ କି ଦୁଆପର୍‌ ଯୁଗର କଥା ନୁହେ। ହେଲେ କୁଷ୍‌ଟଁ ପୁରାନ୍‌ର କଥାନୀ ଲେଖେନ୍‌ ଗୁଟେ ସତ୍‌ ଘଟ୍‌ନା ଘଟିଛେ ନୂଆପଡ଼ା ଜହଲଖାନା ଭିତ୍‌ରେ। ବିଚାର ବିଭାଗୀୟ ହାଜତ୍‌ରେ ଥିବାର ଝନେ କଏଦୀ ଗୁଟେ ଟୁକେଲ୍‌କେ ଜନମ୍‌ ଦେଇଛନ୍‌। ବିଷେଟା ଏତ୍‌କିରେ ଶେଷ୍‌ ନାଇଁ ହେଇ। ଛୁଆ ଜନମ୍‌ ହେବାର ଏକୁଶ ଦିନ୍‌ ଉତ୍‌ରୁ ଜହଲ୍‌ ତର୍‌ଫୁ ଏକ୍‌ଶିଆ ଆର୍‌ ନାଁଦିଅ ଉଛବ୍‌ ପାଲନ୍‌ କରାଯାଇଛେ। ବଇଦିକ୍‌ ରୀତିନୀତିରେ ପୂଜାପାଠ୍‌ କରାଯାଇଥିଲା ବେଲେ ଉନିଆ କଏଦିମାନେ ଛୁଆକେ ଉପହାର୍‌ ଦେଇଥିଲେ। ଇ କଥାଟା ଏହେଦେ ଅଂଚଲ୍‌ରେ ବଡ଼ଭାରି ଖୁସି ଆର୍‌ ଚର୍‌ଚାର ବିଷେ ହେଇଛେ।

ନିୟମଗିରି ଡଙ୍ଗରିଆକର ଦୁଖ୍‌: ଜଂଗ୍‌ଲି କଁଦା, ଫଲ୍‌ମୂଲ୍‌ ମୁଖିଆ ଆହାର

ନିୟମଗିରି ଡଙ୍ଗରିଆକର ଦୁଖ୍‌: ଜଂଗ୍‌ଲି କଁଦା, ଫଲ୍‌ମୂଲ୍‌ ମୁଖିଆ ଆହାର

ଭବାନୀପାଟଣା,୧୨।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଅତଡିଆ ଅଂଚଲମାନ୍‌କେ ବସ୍‌ବାସ୍‌ କରୁଥିବାର ଆଦିମ୍‌ ଜନଜାତିର ବିକାଶ ଲାଗି କେନ୍ଦ୍ର ଆର୍‌ ରାଏଜ୍‌ ସରକାର ବହୁତ୍‌ଟେ ଯୋଜ୍‌ନା କରିଛନ୍‌। ହେଲେ ଇ ସବୁ ଯୋଜ୍‌ନାର ସୁଫଲ୍‌ ନିୟମଗିରି ପାହାଡ ଆର୍‌ ତାର୍‌ ତରାପିଠିଆ ଅଂଚଲରେ ରହୁଥିବାର ଡଙ୍ଗରିଆ, ଝରଣିଆ, କୁଟିଆ କଁଧ୍‌ମାନ୍‌କର ଲାଗି ସାତ୍‌ ସପନ୍‌ ହେଇଛେ। ଏନ୍‌ତା କି ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜ୍‌ନା ନିୟମ ଆର୍‌ ଇ ବାବ୍‌ଦେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟକଁର ଆଦେଶକେ ଭିଲ୍‌ ଥାନୀୟ ଜିଲା ପର୍‌ଶାସନ୍‌ ଅନ୍‌ଦେଖା କରିଥିବାର ଅଭିଯୋଗ୍‌ ହେଇଛେ। ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ ଅନ୍‌ସାରେ ଇ ଆଦିମ ଜନଜାତି ଲୁକ୍‌କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଧାଯ୍‌ କରିଥିବାର ଦର୍‌ ହିସାବେ ମାସିକ୍‌ ୩୫ କେ.ଜି. ଚାଉଲ୍‌ ମିଲ୍‌ବାର କଥା। ଇ ବାବ୍‌ଦେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟକଁର ଭିଲ୍‌ କଡ଼ା ନିର୍‌ଦେଶ ଅଛେ। ହେଲେ ଜିଲା ପର୍‌ଶାସନ୍‌ ଇ ଆଇନ୍‌ ଆର୍‌ ନିର୍‌ଦେଶ୍‌କେ ଅନ୍‌ଦେଖା କରୁଛେ।

ଜୁନିୟର ବିଶ୍ୱ ପେନଚାକ୍‌ ସିଲାଟ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌: ଓଡ଼ିଶାର ଜସମିନ୍‌ଙ୍କୁ ବ୍ରୋଞ୍ଜ

ଜୁନିୟର ବିଶ୍ୱ ପେନଚାକ୍‌ ସିଲାଟ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌: ଓଡ଼ିଶାର ଜସମିନ୍‌ଙ୍କୁ ବ୍ରୋଞ୍ଜ

ସମ୍ବଲପୁର,୧୨।୫(ବ୍ୟୁରୋ)- ଥାଇଲାଣ୍ଡର ସୋନଖାଲାଠାରେ ଆୟୋଜିତ ଜୁନିୟର ବିଶ୍ୱ ପେନଚାକ ସିଲାଟ ଚାମ୍ପିୟାନଶିପ୍‌-୨୦୧୮ରେ ଓଡ଼ିଶାର ଜସମିନ୍‌ ଗ୍ରେୱଲ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ଏପ୍ରିଲ ୨୪ର ୨୮ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିଥିବା ଏହି ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ର ୫୧-୫୫ କେଜି ଟ୍ରେଣ୍ଡିଂ ବର୍ଗ ଇଭେଣ୍ଟରେ ସେ ଦେଶର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିଥିଲେ। ଏଥିରେ ବିଶ୍ୱର ୨୦ଟି ଦେଶ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ

କର୍ମଚାରୀ ସଂଘର ଆନ୍ଦୋଳନ ଚେତାବନୀ

କର୍ମଚାରୀ ସଂଘର ଆନ୍ଦୋଳନ ଚେତାବନୀ

ସମ୍ବଲପୁର,୧୨।୫(ବ୍ୟୁରୋ)- ଓଡ଼ିଶା ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ ଚତୁର୍ଥ ଶ୍ରେଣୀ କର୍ମଚାରୀ ସଂଘର ଦାବିକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କର୍ଣ୍ଣପାତ କରୁ ନ ଥିବାରୁ ଆସନ୍ତା ବିଧାନସଭା ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନ ବେଳେ ସଂଘ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଓହ୍ଲାଇବାକୁ ସଜବାଜ ହୋଇଛି। ସମଲେଶ୍ୱରୀ ମଣ୍ଡପଠାରେ ଆୟୋଜିତ ସଂଘର କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ କମିଟି ବୈଠକରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ସଂଘ ସଭାପତି ଲଲିତ କୁମାର ନାୟକଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ସଭା ହୋଇଥିଲା।

ସମ୍ବଲପୁରରେ କେନ୍ଦୁଝର ପୋଲିସର ଚଢାଉ: ହାଇୱା, ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର, ବାଇକ୍‌ ଜବତ

ସମ୍ବଲପୁର,୧୨।୫(ବ୍ୟୁରୋ)- ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲାରେ କେନ୍ଦୁଝର ପୋଲିସ ଓ ସମ୍ବଲପୁରର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସ୍କ୍ବାର୍ଡର ମିଳିତ ଚଢ଼ାଉ ହୋଇଛି। ପ୍ରଧାନପାଲି ନିକଟରେ ଥିବା ଏକ ଗୋଦାମ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଏହି ଚଢ଼ାଉରେ ଦୁଇଟି ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର, ଏକ ହାଇଓ୍ବା ସମେତ ଚାନ୍ଦମୁଣ୍ଡା ଗ୍ରାମରୁ ନିକଟରେ ଚୋରି ହୋଇଥିବା ଏକ ବାଇକ୍‌କୁ ଜବତ କରାଯାଇଛି। ପୋଲିସ ଅଭିଯୁକ୍ତ ବାବୁ ପଙ୍କ (ସରଫରାଜ)ଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି ।

ଛାତ କଣାକରି ଦୋକାନରୁ ଚୋରି

ଛାତ କଣାକରି ଦୋକାନରୁ ଚୋରି

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ/ବେଦବ୍ୟାସ,(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)୧୨।୫- ବ୍ରାହ୍ମଣୀତରଙ୍ଗ ଥାନା ଅଧୀନ ବେଦବ୍ୟାସ ଛକରେ ଥିବା ଏକ କପଡ଼ା ଦୋକାନ ଛାତ କଣାକରି ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ଟଙ୍କା ବାକ୍ସ ଉଠାଇ ନେଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏନେଇ ପୋଲିସ ତଦନ୍ତ ଜାରି ରଖିଛି। ଦୋକାନ ମାଲିକ ରଞ୍ଜିତ ସିଂ ସବୁଦିନ ପରି ରାତିରେ ଦୋକାନ ବନ୍ଦ କରି ଘରକୁ ଯାଇଥିଲେ। ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ଦୋକାନ ଆଜ୍‌ବେଷ୍ଟସ ଭାଙ୍ଗି ଟଙ୍କା ବାକ୍ସ ଉଠାଇ ନେଇଛି।

ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ଆରମ୍ଭରୁ ଅନିୟମିତତା, ଜିଲାପାଳଙ୍କ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ଆରମ୍ଭରୁ ଅନିୟମିତତା, ଜିଲାପାଳଙ୍କ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୨।୫- ବରଗଡ଼ ଜିଲାରେ ରବିଋତୁ ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ୧୧ଦିନ ବିତିଛି। ମାତ୍ର ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭରୁ କିଭଳି ଅନିୟମିତତା ଚାଲିଛି, ସେଭଳି ଅଭିଯୋଗ ଏବେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ମଣ୍ଡିକୁ ଆସିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ସିଧାସଳଖ ଅତାବିରା ଅଞ୍ଚଳର ଏକ ରାଇସ ମିଲକୁ ଯାଉଥିବା ଏକ ଧାନ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍ଟର ଧରାପଡ଼ିଛି। ଅଭିଯୋଗ ପରେ ଜିଲାପାଳ ଇନ୍ଦ୍ରମଣି ତ୍ରିପାଠୀ ଜିଲା ଯୋଗାଣ ଅଧିକାରୀ(ସିଏସଓ) ଶ୍ରୀକର ମାଝିଙ୍କୁ ଏହାର ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେହିପରି ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପାଇବା ପରେ ଯୋଗାଣ ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀମାନେ ଏହାର ଛାନଭିନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି।

ଅତାବିରା ଓକିଲ ସଂଘ ନିର୍ବାଚନ: ତ୍ରିଲୋଚନ ସଭାପତି, ଦିଲୀପ ସମ୍ପାଦକ

ଅତାବିରା ଓକିଲ ସଂଘ ନିର୍ବାଚନ: ତ୍ରିଲୋଚନ ସଭାପତି, ଦିଲୀପ ସମ୍ପାଦକ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୨। ୫- ବରଗଡ଼ ଜିଲା ଅତାବିରା ଓକିଲ ସଂଘର ବାର୍ଷିକ ନିର୍ବାଚନ ଶନିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ତ୍ରିଲୋଚନ ବେହେରା ସଭାପତି ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ତାଙ୍କ ନିକଟତମ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ମନୋଜ କୁମାର ଷଡ଼ଙ୍ଗୀଙ୍କୁ ୨୬ଭୋଟ୍‌ରେ ହରାଇଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଦିଲୀପ କୁମାର ସ୍ବାଇଁ ତାଙ୍କ ନିକଟତମ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ଦିବ୍ୟକିଶୋର ମିଶ୍ରଙ୍କଠାରୁ ଅଧିକ ୧୭ଖଣ୍ଡ ଭୋଟ୍‌ ପାଇ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକଭାବେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପଟେ ଉନ୍ନିକ୍ରିଷ୍ଣନ ନାୟାର ଉପସଭାପତି, ବଲ୍ଲଭ ଭୋଇ କୋଷାଧ୍ୟକ୍ଷ ଏବଂ ରାଜା ପାଣ୍ଡେ ସହସମ୍ପାଦକ ଭାବେ ନିଦ୍ଦର୍‌ବନ୍ଦ୍ୱରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ସୁଶାନ୍ତ ମିଶ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଦସ୍ୟଭାବେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଚାକିରୀ ନିୟମିତ ନହେଲେ ଆନ୍ଦୋଳନ

ଚାକିରୀ ନିୟମିତ ନହେଲେ ଆନ୍ଦୋଳନ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୨। ୫- ବରଗଡ଼ ଗାନ୍ଧୀଛକ ନିକଟ କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପରେ ଶନିବାର ଓଡ଼ିଶା ସରକାରୀ ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ କର୍ମଚାରୀ ସଂଘ, ବରଗଡ଼ ଜିଲା ଶାଖାର ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସଂଘର ସଭାପତି ଅରୁଣ କୁମାର ରଥଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକରେ ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପ୍ରତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଅଣଦେଖା ମନୋଭାବ ପୋଷଣ କରୁଥିବା ଯୋଗୁ ଉଦ୍‌ବେଗ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। ଚାକିରୀ ନିୟମିତ କରିବା ପାଇଁ ବାରମ୍ବାର ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ ସତ୍ତ୍ବେ ସରକାର ନୀରବ ରହିଥିବା ଯୋଗୁ ପ୍ରତିବାଦରେ ସଂଘ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଓହ୍ଲାଇବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା।

 ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଅପହରଣ ପରେ ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ

ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଅପହରଣ ପରେ ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୧୨।୫: ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ୨ ଯୁବକ ଅପହରଣ କଲେ। ଜଙ୍ଗଲକୁ ନେଇ ତାଙ୍କୁ ଅସଦାଚରଣ କରି ନିସ୍ତୁକ ମାଡ଼ ମାରିଲେ। କୋର୍ଟ ପେପରରେ ଦସ୍ତଖତ କରିବାକୁ କହିଲେ। ହେଲେ ଯୁବତୀ ରାଜି ନ ହେବାରୁ ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବାକୁ ଯୋଜନା କଲେ। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଯୁବତୀ ବାନ୍ତି କରିବା ସହ ଗୁରୁତର ଅସୁସ୍ଥ ହେବାରୁ ଯୁବକ ଦ୍ୱୟ ତାଙ୍କୁ ଆଣି ରାସ୍ତାରେ ଛାଡ଼ି ଦେଇ ଚାଲିଗଲେ ବୋଲି ଶୁକ୍ରବାର ରାଉରକେଲା ଏସ୍‌ପି ଓ ପଶ୍ଚିମାଞ୍ଚଳ ଡିଆଇଜିଙ୍କ ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଘଟଣାଟି ଗତ ଏପ୍ରିଲ ୮ ତାରିଖରେ ଘଟିଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି।

ଜବରଦଖଲରେ ଗ୍ରାମ୍ୟ ଜଙ୍ଗଲ: ତହସିଲଦାରଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ମହିଳା

ରେଢ଼ାଖୋଲ,୧୨।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ରେଢ଼ାଖୋଲ ରେଞ୍ଜ୍‌ ଲୁହାପଙ୍କ ସେକ୍ସନ ଅଧୀନ ହେମାମୁରା ଗ୍ରାମରେ ପ୍ରାୟ ୩ ଏକରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଗ୍ରାମ୍ୟ ଜଙ୍ଗଲ କାଟି ଜବରଦଖଲ କରିବାକୁ ଚକ୍ରାନ୍ତ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ ନେଇ ବିବାଦ ତେଜିବାରେ ଲାଗିଛି। ହେମାମୁରା ଗ୍ରାମର ଶତାଧିକ ମହିଳା ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ତହସିଲଦାରଙ୍କୁ ଭେଟି ଅଭିଯୋଗ କରିବା ସହ ତୁରନ୍ତ ଜଙ୍ଗଲକୁ ଜବରଦଖଲ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଦାବି ଜଣାଇଛନ୍ତି। ଗ୍ରାମର ମହିଳାଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଅନୁଯାୟୀ ଗତ କିଛିଦିନ ପୁର୍ବରୁ ମହିଳାମାନେ କେନ୍ଦୁପତ୍ର ତୋଳିବାକୁ ଏହି ଜଙ୍ଗଲକୁ ଯାଇଥିଲେ। ହେଲେ ଶିଶୁପର୍ଣ୍ଣ ଗ୍ରାମର ସୁଧୀର ମିର୍ଦ୍ଧା ଓ ତାଙ୍କ ବାପା ସନାତନ ମିର୍ଦ୍ଧା ସେମାନଙ୍କୁ କେନ୍ଦୁପତ୍ର ତୋଳିବାକୁ ମନା କରି ଘଉଡ଼ାଇ ଦେଇଥିଲେ। ଏହାକୁ ନେଇ ଗ୍ରାମର ମହିଳାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା।

ବିଶ୍ୱ ରେଡକ୍ରସ ଦିବସରେ ଯୁବ ଅଧ୍ୟାପକ ପୁରସ୍କୃତ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ/କୋମନା,୧୨।୫- ବିଶ୍ୱ ରେଡକ୍ରସ ଦିବସ ଅବସରରେ ନୂଆପଡ଼ା ଜିଲା କୋମନା ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପ୍ରାଣୀ ବିଜ୍ଞାନ ଅଧ୍ୟାପକ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଅଶ୍ୱିନୀ ଓତା ରାଜ୍ୟସ୍ତରରେ ପୁରସ୍କୃତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଭୁବନେଶ୍ୱରସ୍ଥିତ ଜୟଦେବ ଭବନଠାରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ ଭବ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପୁରସ୍କୃତ ହୋଇଛନ୍ତି। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଅନନ୍ତ ଦାସ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି, କମିଶନରେଟ ପୋଲିସ କମିଶନର ୱାଇ.ବି. ଖୁରାନିଆ, ରେଡକ୍ରସର ଅବୈତନିକ ସଚିବ ଡ.ବିନାୟକ ପୃଷ୍ଟି, ରେଡକ୍ରସ ରାଜ୍ୟ ଶାଖା ଉପସଭାପତି ପ୍ରଫେସର ଆଶା ହଂସ ପ୍ରମୁଖ ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ।

୨ ବର୍ଷ ହେଲା ବିନା ଆଲୁଅରେ ସୁନାମୁଦି ଗାଁ

୨ ବର୍ଷ ହେଲା ବିନା ଆଲୁଅରେ ସୁନାମୁଦି ଗାଁ

ବୋଡେନ,୧୨।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ନୂଆପଡ଼ା ଜିଲା ବୋଡେନ ବ୍ଲକ ବୋଇରଗାଁ ଗ୍ରାମପଞ୍ଚା ସୁନାମୁଦି ଗ୍ରାମର ଆଜକୁ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂଯୋଗର ୨ ବର୍ଷ ବିତିଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଗାଁରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂଯୋଗ ହୋଇ ନାହିଁ। ଫଳରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ଅନ୍ଧରରେ ରହୁଛନ୍ତି । ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବିଜୁ ଗ୍ରାମ ଜ୍ୟୋତି ଯୋଜାନାରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗ୍ରାମକୁ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଲୋକ ଯୋଗାଇ ଦେଇ ଆସୁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ସୁନାମୁଦି ଗାଁର ଚକାଡଙ୍ଗର, ପହରିପଡା, ବାନଂଜିମୁଣ୍ଡା, ନୁଆପଡା, ଘାଟିବାହାଲ, ପୋଡାପଡା ଆଦି ପଡାଗ୍ରାମରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଖୁଣ୍ଟ ସହ ଟ୍ରାନ୍ସଫ୍ରମ ଏବଂ ଘରଗୁଡ଼ିକୁ ତାର ସଂଯୋଗ ହୋଇଛି । ହେଲେ ଆଜକୁ ଦୀର୍ଘ ୨ ବର୍ଷ ବିତିଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଗାଁଲୋକ ଆଲୁଅ ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଓଡ଼ିଶାର ବିକାଶ ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ଆନ୍ତରିକତା ନାହିଁ

ଓଡ଼ିଶାର ବିକାଶ ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ଆନ୍ତରିକତା ନାହିଁ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୧୨।୫- କୌଣସି ଏକ ରାଜ୍ୟର ବିକାଶ ପାଇଁ ୧୦ ବର୍ଷ ସମୟକାଳ ଯଥେଷ୍ଟ। ଉଭୟ ରାଜ୍ୟ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଶାସନରେ ଥାଇ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରଗତି ପାଇଁ କୌଣସି ଆନ୍ତରିକତା ଦେଖାଉନାହାନ୍ତି। ରାଜ୍ୟର ବିକାଶ ପାଇଁ ଯାହା ସବୁ ଜନଜିତକାରୀ ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଥିଲା ସେସବୁକୁ ସରକାର ବନ୍ଦ କରି ଦେଲେଣି । ରାଜ୍ୟ ସାରା ଦୁର୍ନୀତି, ଅବ୍ୟବସ୍ଥା, ଗରିବିରେ ଜର୍ଜରିତ । ଏଭଳି ସରକାରକୁ ଉପାଡି ଫିଙ୍ଗିଦେବା ଦରକାର ବୋଲି ନୂଆପଡାରେ ଆୟୋଜିତ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ସଭା ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ସମାବେଶରେ କଂଗ୍ରେସର ନୂତନ ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ ହମ୍ବାରଡି ଦେଇ କହିଛନ୍ତି। ପୂର୍ବାହ୍ନ୧୧ଟାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଲିସ ପଡିଆରେ ଜିଲା ସଭାପତି ଘାସିରାମ ମାଝିଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ପଟ୍ଟନାୟକ, ରାଜ୍ୟ ପ୍ରଚାର କମିଟି ସଭାପତି ଭକ୍ତଚରଣ ଦାସ, ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ଉପପ୍ରଭାରୀ ଅନୀଲ ଚୌଧୁରୀ, ରାଜ୍ୟ ଉପସଭାପତି ପ୍ରଦୀପ ମାଝି, ରାଜ୍ୟ ସମ୍ପାଦକ ଅଧିରାଜ ପାଣିଗ୍ରାହୀ, ପୂର୍ବତନ ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ଶରତ ପଟ୍ଟନାୟକ, ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ପଟ୍ଟନାୟକ ପ୍ରମୁଖ ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ପ୍ରଚାର କମିଟି ସଭାପତି ଦାସ କହିଥିଲେ ଯେ, ରାଜ୍ୟର ନୂଆପଡା ଭଳି ବହୁ ଜିଲା ଅବହେଳିତ ହୋଇ ରହିଛି । ସେଥିପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ତଥା ବତ୍ତମାନ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଦାୟୀ ।

ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁରରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ରବି ଧାନ ସଂଗ୍ରହ: ୫ ଚାଷୀ ବିକିଲେ ୩୦୨ କୁଇଣ୍ଟାଲ ଧାନ

ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁରରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ରବି ଧାନ ସଂଗ୍ରହ: ୫ ଚାଷୀ ବିକିଲେ ୩୦୨ କୁଇଣ୍ଟାଲ ଧାନ

ସୋନପୁର/ସିଂଘିଯୁବା,୧୨।୫(ନି.ପ୍ର./ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ରବି ଧାନ ସଂଗ୍ରହ । ଡୁଙ୍ଗୁରିପାଲି ଆର୍‌ଏମ୍‌ସି ମାର୍କେଟ୍‌ ୟାର୍ଡ ଓ ବିନିକା ବ୍ଲକର ଚରଦା ପ୍ୟାକ୍ସରେ ଧାନ କିଣା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ବ୍ଲକର ପଥରଖଣ୍ଡି ଗ୍ରାମର ଚାଷୀ ବୃଷଭ ପ୍ରଧାନ, ଡୁଙ୍ଗୁରିପାଲିର ତରଣୀ ସେନ ସାହୁ, ଚେତେଇକୁଣର ନିରଞ୍ଜନ ନାଏକ ଓ ଖୁଣ୍ଡୁପାଲିର ପୁଟା କନକ ରାଜୁଙ୍କ ଠାରୁ ମୋଟ ୩୦୧ କୁଇଣ୍ଟାଲ ୨୪ କିଲୋ ଧାନ କିଣା ଯାଇଥିଲା । ଶ୍ୟାମଜୀ ରାଇସ ମିଲ ଏହି ଧାନ ଉଠାଇ ଥିଲା । ଡୁଙ୍ଗୁରିପାଲି ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ମକରଧ୍ୱଜ ସାହୁ ଧାନ କ୍ରୟ କାଯର୍‌ୟର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ।

 ଡିପିସି ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କ ବିବୃତି ଆଇନ ସଙ୍ଗତ ନୁହଁ

ଡିପିସି ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କ ବିବୃତି ଆଇନ ସଙ୍ଗତ ନୁହଁ

ସୋନପୁର,୧୨।୫(ନି.ପ୍ର.)- ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ଯୋଜନା କମିଟି ବୈଠକରେ ଗୋପବନ୍ଧୁ ଗ୍ରାମୀଣ ଯୋଜନା(ଜିଜିୱାଇ) ଓ ବିଜୁ କେବିକେ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ଅନୁମୋଦନ ମିଳିନି । ପଲ୍ଳିସଭା ଓ ଗ୍ରାମସଭା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକଳ୍ପ ଚୟନ ନ ହେବା, ଜିଲା ପରିଷଦ ସଭ୍ୟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦିଆ ଯାଇଥିବା ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ବାଦ୍‌ ଦିଆଯିବା କାରଣରୁ ଗତ ୯ ତାରିଖରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକରେ କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇପାରିନି । ଡିପିସିର ସାନି ବୈଠକ ଡାକିବାକୁ ସଂଖ୍ୟାଧିକ ସଭ୍ୟ କମିଟିର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ତଥା ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ବଦ୍ରି ନାରାୟଣ ପାତ୍ର ଓ ଜିଲାପାଳ ତଥା କମିଟିର ମେମ୍ବର ସେକ୍ରେଟାରୀ ଦାଶରଥି ଶତପଥୀଙ୍କୁ ପତ୍ର ମାଧ୍ୟମରେ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି । ତେବେ ବୈଠକ ବାହାରେ ଜିଜିୱାଇ ପ୍ରକଳ୍ପ ଅନୁମୋଦିତ ହୋଇଥିବା ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପାତ୍ର ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ବିବୃତ୍ତି ଦେବା ମିଥ୍ୟା, ଏହା ଆଇନ ସଙ୍ଗତ ନୁହଁ ବୋଲି ଜିଲା ଯୋଜନା କମିଟିର ୮ଜଣ ସଭ୍ୟ ଶୁକ୍ରବାର ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି ।

ଭାଜପା ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା ପକ୍ଷରୁ ଜାତୀୟ ବୈଷୟିକ ଦିବସ ପାଳିତ

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼,୧୨।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା ଭାଜପା ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚା ପକ୍ଷରୁ ଜାତୀୟ ବୈଷୟିକ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି । ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ସାଂଗଠନିକ ଜିଲା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଠାରେ ଜିଲା ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚା ସଭାପତି ଆଶିଷ ପଟେଲଙ୍କ ତତ୍ୱାବଧାନରେ ସମାରୋହ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା। ପୂର୍ବତନ ଭାଜପା ଜିଲା ସଭାପତି ତଥା ବରିଷ୍ଠ ନେତା ସହଦେବ ଖାଖା ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଏଥି ସହିତ କରମଡିହି ମଣ୍ଡଳରେ ମଧ୍ୟ ଜାତୀୟ ବୈଷୟିକ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଛି । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ରାଜ୍ୟ କାଯର୍‌ୟକାରିଣୀ ସଭ୍ୟ ଭବାନୀ ଶଙ୍କର ଭୋଇ, ଜିଲା ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା ସାଧାରଣ ସଂପାଦକ ଅମୀୟ ପଟ୍ଟନାୟକ, ରୂପେଶ ପଟେଲ, ଉପସଭାପତି ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ଭଞ୍ଜ, ଆନନ୍ଦ ଠାକୁର, ନଗରମଣ୍ଡଳ ସଭାପତି ଲକ୍ଷ୍ମୀକାନ୍ତ ସାହୁ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ହାଟରୁ ସାଇକେଲ ଚୋରି କରି ଅଭିଯୁକ୍ତ ଧରାପଡ଼ିଲେ

ହାଟରୁ ସାଇକେଲ ଚୋରି କରି ଅଭିଯୁକ୍ତ ଧରାପଡ଼ିଲେ

ବଡ଼ଗାଁ୧୨। ୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ବଡ଼ଗାଁ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜରଙ୍ଗଲୋଇ ଗ୍ରାମର ସାପ୍ତାହିକ ହାଟରେ ଜଣେ ଯୁବକ ସାଇକେଲ ଚୋରି କରି ଧରାପଡ଼ିଛନ୍ତି। ସେ ହେଲେ କିଞ୍ଜିରକେଲା ଥାନା କୁକ୍‌ରିଡିହି ଗ୍ରାମର ଗୁରୁ ରୋହିଦାସ (୨୫)। ପୋଲିସ ଦଫା ୩୭୯ରେ ମାମଲା (ନଂ. ୩୨/୧୭) ରୁଜୁ କରିଛି। ସୂଚନାନୁଯାୟୀ, ଗୁରୁ ସାଇକେଲ ଚୋରି କରି ହାଟଠାରୁ କିଛି ଦୂର ବୁଦାମୂଳେ ଲୁଚାଇ ଥିଲେ। ପୁଣି ଏକ ସାଇକେଲ ଚୋରି ଉଦ୍ୟମ କଲାବେଳେ ଲୋକେ ଧରିଥିଲେ।

ରାଜସ୍ବ ଅମଲା ସଂଘର କାର୍ଯ୍ୟ ବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ: ସରକାରୀ କାମ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ

ରାଜସ୍ବ ଅମଲା ସଂଘର କାର୍ଯ୍ୟ ବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ: ସରକାରୀ କାମ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼,୧୨।୫ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ରାଜ୍ୟବ୍ୟାପୀ ରାଜସ୍ବ ଅମଲାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲାରେ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟ ଠପ୍‌ ହୋଇପଡିଛି। ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା ରାଜସ୍ବ ଅମଲା ସଂଘ ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନରେ ସାମିଲ ହୋଇଛି। ଏଣୁ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟଳୟ ଗୁଡିକରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତି ଦେଖା ଦେଇଛି। ଏଥି ଯୋଗୁ ବ୍ଲକ, ତହସିଲ, ସମନ୍ବିତ ଶିଶୁ ବିଭାଗ, ସମନ୍ବିତ ଆଦିବାସୀ ଉନ୍ନୟନ ସଂସ୍ଥା, ଜିଲା ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ସଂସ୍ଥା, ସହନିବନ୍ଧକ ଅଫିସ୍‌, ଉପଜିଲାପାଳ ଓ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଅମଲାଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନର ପ୍ରଭାବ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଛି। ସାଧାରଣ ଲୋକ ମଧ୍ୟ ଅଫିସକୁ ଆସି ନିରାଶ ହେଉଛନ୍ତି। ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା ସଦର ମହକୁମା ସହ ରାଉରକେଲା ପାନପୋଷ ଓ ବଣାଇଁ ଉପଖଣ୍ଡରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନ ଯୋଗୁ ଅଫିସ୍‌ ଗୁଡିକରେ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟ ଗୁରୁତର ବ୍ୟାହତ ହୋଇଛି।